VOAL

VOAL

Mbretëresha Elizabeth II nuk do të marrë pjesë në meshën e falenderimeve

June 3, 2022
blank

Komentet

blank

Presidenti Biden konfirmon lirimin nga Hamasi të një gruaje izraelito-amerikane

VOA/Marrë nga Reuters dhe AP

Presidenti Joe Biden tha të mërkurën se izraelito-amerikania Liat Beinin ishte liruar nga Hamasi pasi u rrëmbye gjatë një sulmi të grupit militant ndaj Izraelit më 7 tetor. Presidenti amerikan tha se zonja Beinin e kishte kaluar kufirin e Gazës dhe ishte i sigurt në Egjipt.

Zonja Beinin ishte mes 16 pengjeve të liruara të mërkurën nga Hamasi, në ditën e fundit të një zgjatje dy-ditore të armëpushimit në luftën e Gazës. Presidenti Biden tha se kishte folur me nënën dhe babanë e zonjës Beinin. “Ata janë shumë mirënjohës dhe gjërat po ecin mirë”, tha ai për gazetarët.

Hamasi liroi 16 pengje të mërkurën vonë në shkëmbimin e fundit për të burgosurit palestinezë të mbajtur nga Izraeli në bazë të një armëpushimi, ndërsa ndërmjetësit përpiqen të nënshkruanin një tjetër zgjatje armëpushimi për të lejuar shkëmbime të mëtejshme dhe për të zgjatur pauzën e ofensivës ajrore dhe tokësore të Izraelit.

Ushtria izraelite tha se një grup prej 10 grash dhe fëmijësh izraelitë dhe katër shtetas tajlandez u liruan nga Hamasi dhe u larguan nga Gaza. Më herët, dy gra ruso-izraelite u liruan nga Hamasi. Në këmbim Izraeli do të lironte 30 të burgosur palestinezë.

Ndërkohë, negociatorët po përpiqen të sigurojnë një zgjatje të mëtejshme të armëpushimit përtej afatit të së enjtes.

Bisedimet duket se po vështirësohen pasi janë liruar shumica e grave dhe fëmijëve të mbajtur nga Hamasi dhe militantët pritet të kërkojnë nga Izraeli lirimin e më shumë të burgosurve në këmbim të lirimit të burrave dhe ushtarëve të marrë peng nga militantët.

blank

Arrihet marrëveshja mes Izraelit dhe Hamasit, zgjatet edhe një ditë armëpushimi

Një armëpushim i përkohshëm midis Izraelit dhe Hamasit është zgjatur për një ditë tjetër – të shtatë – thanë Forcat Mbrojtëse të Izraelit të enjten në mëngjes, disa minuta përpara se marrëveshja të skadonte. Kjo është zgjatja e dytë e armëpushimit fillestar katër-ditor që filloi të premten.

Armëpushimi ka rezultuar në kthimin e 70 izraelitëve sipas marrëveshjes. Gjatë pauzës, tre shtetas izraelitë me shtetësi të dyfishtë dhe njëzet e katër shtetas të huaj janë liruar gjithashtu jashtë marrëveshjes. Në këmbim, 210 palestinezë janë liruar nga burgjet izraelite, thanë zyrtarët.

Ndërkohë, Izraeli do të zgjasë armëpushimin për çdo ditë që Hamasi vazhdon të lirojë 10 pengje “të gjallë”, përsëriti të enjten një zyrtar i lartë izraelit. Mark Regev, një këshilltar i lartë i kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu, tha për CNN se qëndrimi i Izraelit për çdo zgjatje të pauzës humanitare në luftime është “kristal i qartë”.

“Çdo ditë, ne ramë dakord për një zgjatje për lirimin e 10 pengjeve, 10 pengjeve të gjallë”, theksoi Regev. “Nëse Hamasi vazhdon të lirojë pengje, 10 në ditë, ne do të zgjasim pauzën”. Ndërsa kur u pyet nëse luftimet do të rifillonin brenda 24 orëve të ardhshme, Regev shtoi se, “nëse Hamasi nuk arrin të përmbushë kushtet e zgjatjes, që është të lirojë 10 izraelitë, atëherë sigurisht që luftimet mund të rifillojnë”. Ka ende të paktën 140 pengje brenda Gazës, shtoi Regev.bw

blank

Rusia lëshon urdhërarrest për fituesen e Eurovizionit nga Ukraina

Jamala gjatë një takimi me presidentin e Ukrainës, Volodymyr Zelensky, në Kiev, më 29 nëntor 2022.

Prokuroria e Moskës njoftoi të mërkurën se e ka lëshuar një urdhërarrest për fituesen e Festivalit Evropian të Këngës “Eurovision”, Jamala, e cila ka rrënjë tatare nga Krimea, nën akuzat se ka përhapur informata “të rrëme” për përfshirjen e Forcave të Armatosura të Rusisë në pushtimin e Ukrainës.

Në fillim të këtij muaji, Ministria e Brendshme e Rusisë e futi këngëtaren, emri i vërtetë i së cilës është Susana Dzhamaladinova, në listën e personave të kërkuar.

Më 2016, Jamala e fitoi Festivalin Evropian të Këngës “Eurovision” me një baladë e cila përshkroi dëbimin brutal të tatarëve të Krimeas nga Krimea për në Azinë Qendrore në vitin 1944 nga diktatori sovjetik Joseph Stalin.

Më 2023, Jamala e regjistroi një album me titullin “Krimea”, në të cilin mblodhi këngë të lashta për popullin e vet.

Ajo e ka ngritur zërin vazhdimisht kundër aneksimit të Krimesë nga Rusia më 2014 dhe kundër agresionit të armatosur rus në Ukrainë.

Në prill 2022, Ministria e Jashtme e Rusisë e futi atë në listën e artistëve ukrainas të cilëve u ndalohet hyrja në Rusi për 50 vjet.rel

blank

Ndërmerret fluturimi i parë transatlantik i një avioni me karburant të gjelbër

 

VOAL – Fluturimi i parë transatlantik i fuqizuar plotësisht nga karburanti i gjelbër, e ashtuquajtura teknologji SAF (Sustainable Aviation Fuel), u ndërmor nga Londra dje në mëngjes (e martë) për në Nju Jork. Ngjarja u përshëndet nga Departamenti anglez i Transportit si fillimi i “të ardhmes së fluturimit”, por organizatat mjedisore po e frenojnë entuziazmin e tyre dhe po e akuzojnë operacionin për greenwashing, larjen e gjelbër.

Avioni, një Virgin Atlantic Boeing 787 Dreamliner, është i pari “që funksionon me karburante 100% të qëndrueshme në të dy motorët”, vuri në dukje kompania në një njoftim për shtyp.

Zbatimi i llojit të ri të karburantit i përgjigjet kritikave ndaj industrisë së linjave ajrore, e cila është përgjegjëse për rreth 2.5% të emetimeve globale të CO2 në vit. SAF mund të prodhohet nga vajrat e mbeturinave, mbetjet e drurit ose algat. Këto lëndë djegëse të reja konsiderohen si leva kryesore për dekarbonizimin e sektorit në dekadat e ardhshme, por prodhimi i tyre është ende në fillimet e tij dhe shumë i kushtueshëm.

Fluturimi në këtë kuptim përfaqëson demonstrimin e parë praktik se si “aviacioni mund të dekarbonizohet dhe si mund të reduktohen ndjeshëm emetimet”, tha Mark Harper, ministri britanik i transportit, në një deklaratë.

Por ambientalistët e kundërshtojnë këtë

Ndryshe nga entuziazmi i shfaqur nga promotorët e nismës, disa shoqata mjedisore e kanë kritikuar operacionin, duke e quajtur atë “greenwashing”. Një prej tyre është Stay Grounded, i cili e konsideron manovrën si një fasadë. “Nuk është rastësi që ky fluturim kryhet dy ditë para fillimit të COP28” në Emiratet e Bashkuara Arabe, Dubai, tha organizata në një deklaratë. “Ndërsa vëmendja e botës është e përqendruar në vetëm një fluturim, 100 000 avionë që përdorin lëndë djegëse fosile ngrihen çdo ditë.”

Disa anëtarë të komunitetit shkencor folën gjithashtu për këtë çështje, duke kritikuar në veçanti festimin rreth përdorimit të SAF. Karburanti i gjelbër i aviacionit është “një rrugë teknologjike pa krye”, argumentoi Finlay Asher, një inxhinier i hapësirës ajrore i cituar nga Stay Grounded. Pse? Sepse teknologjia që qëndron pas këtij lloji të karburantit – përveçse është jashtëzakonisht e shtrenjtë – nuk mund të zhvillohet në një shkallë efikase të madhe për të bërë një ndryshim në luftën kundër ndryshimeve klimatike.

Dr Doug Parr, një shkencëtar i Greenpaece, gjithashtu minimizoi potencialin e karburantit të ri. “Mbetjet e përdorura si lëndë ushqyese për biokerozinën në këtë fluturim nuk janë të disponueshme në sasi të mjaftueshme për të pasur një ndikim të rëndësishëm në emetimet e aviacionit.”

Në terma afatshkurtër, “e vetmja mënyrë efektive për të adresuar emetimet nga industria e linjave ajrore është adresimi i kërkesës: çdo sugjerim për të kundërtën është thjesht mendim i dëshiruar”, shtoi Parr. rsi-eb

blank

Një avion ushtarak i SHBA-së rrëzohet në oqean afër Japonisë

Një avion ushtarak i Shteteve të Bashkuara, me tetë persona në bord, u rrëzua në oqean afër ishullit japonez të Jakushimës, thanë rojet bregdetare të Japonisë më 29 nëntor.

Avioni i rrëzuar në perëndim të Japonisë ishte i llojit Osprey. Një zëdhënës i rojeve bregdetare tha se nuk ka detaje të tjera për incidentin, përfshirë edhe për njerëzit që ishin në bordin e këtij avioni.

Avioni u rrëzua rreth orës 02:47, sipas kohës lokale. Banorët lokalë kanë raportuar se motori i majtë i avionit ishte përfshirë nga zjarri teksa u rrëzua në oqean.

Ushtria amerikane ende nuk ka komentuar për këtë incident.

Rrëzimi i avionit amerikan vjen pasi një avion i po të njëjtit lloj ishte rrëzuar në veri të Australisë në gusht, duke vrarë tre anëtarë të ekuipazhit nga 23 sa ishin në bord.

Avioni Boeing MC-22B Osprey ishte rrëzuar në ishullin Melville, në Australi, gjatë një stërvitjeje ushtarake.rel

blank

Drejtori i CIA-s në Katar për bisedime mbi luftën Hamas-Izrael dhe pengjet

VOA/Jeff Seldin

Presidenti amerikan Joe Biden ka dërguar një nga zyrtarët e tij më të besuar dhe me ndikim në Lindjen e Mesme me shpresën për ta kthyer një armëpushim të brishtë midis Izraelit dhe Hamasit në një marrëveshje më të qëndrueshme.

Një zyrtar amerikan konfirmoi për Zërin e Amerikës se drejtori i CIA-s, William Burns, udhëtoi drejt Katarit të martën për bisedime të nivelit të lartë, “duke përfshirë diskutimet për pengjet”.

CIA, e cila rrallëherë flet për udhëtimin jashtë vendit të drejtorit të saj, nuk pranoi të bënte komente për udhëtimin, i cili fillimisht u njoftua nga gazeta The Washington Post.

Media izraelite, si dhe media të tjera, cituan burime diplomatike të thoshin se në Doha, zoti Burns është takuar me kreun e agjencisë izraelite të zbulimit, Mossad, si dhe me zyrtarë të Katarit dhe Egjiptit.

Zyrtarët e lartë amerikanë e kanë mbështetur Izraelin me fjalë dhe me armë pas sulmit terrorist të Hamasit më 7 tetor, në të cilin u vranë rreth 1200 njerëz në Izrael, shumica civilë.

Por Shtëpia e Bardhë ka kërkuar gjithashtu lirimin e rreth 240 personave të marrë peng nga Hamasi gjatë sulmit, duke përshëndetur armëpushimin tashmë pesë-ditor, gjatë të cilit janë liruar 70 pengje në këmbim të lirimit të 150 palestinezëve nga burgjet izraelite.

“Objektivi i administratës për momentin është zgjatja e armëpushimit sa më shumë që të jetë e mundur dhe lirimi i sa më shumë pengjeve”, thotë Paul Pillar, një ish-oficer i lartë i CIA-s që tani jep mësim në Universitetin Georgetown.

Zoti Pillar i tha Zërit të Amerikës se William Burns, një ish-diplomat i kthyer në shef të agjencisë amerikane të spiunazhit, është në pozitë të mirë për të ndihmuar në arritjen e këtij qëllimi.

“Ai është një diplomat me përvojë dhe shumë i respektuar, brenda dhe jashtë vendit”, tha zoti Pillar, duke shtuar se zoti Burns është “ndoshta vetëm një hap larg asaj që ka qenë linja kryesore e politikës së administratës Biden që nga sulmi i 7 tetorit, mbështetja e plotë për Izraelin.”

Ky është udhëtimi i dytë brenda një muaji i zotit Burns në Lindjen e Mesme.

Në udhëtimin e parë në fillim të nëntorit, ai vizitoi shumë vende, në të cilat zhvilloi bisedime me homologët e tij të zbulimit, që ishin të përqendruara në fillimin e negociatave për lirimin e pengjeve dhe parandalimin e përhapjes së konfliktit Izrael-Hamas në rajon, tha për Zërin e Amerikës një zyrtar amerikan.

Por, ndonëse përpjekjet për të zgjatur armëpushimin dhe për të liruar më shumë pengje mund të dominojnë këtë raund bisedimesh, disa ish-zyrtarë mendojnë se drejtori i CIA-s do të diskutojë edhe për hapat që duhet ndërmarrë pas mbarimit të luftës.

“Pra do të flitet për të ardhmen, mbi atë se si do të duket Rripi i Gazës pas përfundimit të konfliktit”, tha Marc Polymeropoulos, një ish-oficer i lartë i operacioneve të CIA-s, i cili ka punuar gjerësisht në Lindjen e Mesme. “Çfarë force ndërkombëtare do të duhet të jetë e pranishme? Si do të rindërohet Rripi i Gazës, në mënyrë kolektive me pjesëmarrjen e komunitetit ndërkombëtar?”

Mund të ketë diskutime midis Shteteve të Bashkuara, Izraelit, Egjiptit dhe vendeve të tjera edhe për atë që do të ndodh më pas me Hamasin, që Shtetet e Bashkuara e kanë shpallur organizatë terroriste.

“Hamasi ka fituar legjitimitet të jashtëzakonshëm mes popullit palestinez në Rripin e Gazls dhe në Bregun Perëndimor për sigurimin e lirimit të një numri të burgosurish palestinezë”, tha zoti Polymeropoulos për Zërin e Amerikës. “Ata aktualisht po trajtohen pothuajse si aktor shtetëror. Dhe mendoj se kjo është diçka shqetësuese, jo vetëm për Izraelin, por edhe për Shtetet e Bashkuara”, shtoi ai.

blank

Izraeli liron 30 të burgosur palestinezë pas lirimit të 12 pengjeve nga Hamasi

VOA/Marrë nga Associated Press

Hamasi liroi 12 pengje dhe Izraeli liroi 30 të burgosur palestinezë të martën, në ditën e pestë të një armëpushimi të brishtë, që ka mundësuar dërgimin e ndihmave humanitare në Rripin e Gazës. Ndërmjetësit shpresojnë ta zgjasin armëpushimin edhe pse Izraeli është zotuar të rifillojë luftën.

Izraeli tha se 10 shtetas të tij dhe dy shtetas tajlandezë të liruar nga Hamasi u kthyen në Izrael. Menjëherë pas kësaj, Izraeli liroi 30 të burgosurit palestinezë. Armëpushimi pritet të skadojë pas një shkëmbimi tjetër të mërkurën mbrëma.

Drejtori i CIA-s, William Burns dhe David Barnea, i cili drejton agjencinë izraelite të zbulimi, Mossad, ndodhen në Katar, një ndërmjetës i rëndësishëm në bisedimet me Hamasin, për të diskutuar zgjatjen e armëpushimit dhe lirimin e më shumë pengjeve, tha një diplomat në kushte anonimiteti. Një zyrtar amerikan konfirmoi se zoti Burns ndodhej në Katar, duke folur në mënyrë anonime sepse planet e udhëtimit të drejtorit të CIA-s nuk publikohen për arsye sigurie.

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken do të vizitojë rajonin këtë javë, gjithashtu me synimin për zgjatjen e armëpushimit.

Izraeli është zotuar të rifillojë luftën kundër Hamasit pasi të jetë e qartë se asnjë peng tjetër nuk do të lirohet, në bazë të marrëveshjes së tanishme.

Administrata e Presidentit Biden i ka kërkuar Izraelit të shmangë “zhvendosje të konsiderueshme të mëtejshme” të popullatës dhe viktima masive midis civilëve palestinezë nëse rifillon ofensivën dhe se duhet të operojë me më shumë saktësi në Gazën jugore sesa në veri, sipas zyrtarëve amerikanë, të cilët folën në kushte anonimiteti.

Hamasi, që është shpallur organizatë terroriste nga Shtetet e Bashkuara, dhe militantë të tjerë ende mbajnë rreth 160 pengje nga 240, që u kapën në sulmin e tyre të 7 tetorit në Izraelin jugor. Izraeli ka thënë se është i gatshëm të zgjasë armëpushimin me një ditë për çdo 10 pengje shtesë, që liron Hamasi, në bazë të marrëveshjes së ndërmjetësuar nga Katari, Egjipti dhe Shtetet e Bashkuara, por Hamasi pritet të bëjë kërkesa shumë më të mëdha për lirimin e ushtarëve të robëruar.

Izraeli është zotuar t’i japë fund sundimit 16-vjeçar të Hamasit në Rripin e Gazës dhe të shkatërrojë aftësitë e tij ushtarake. Kjo pothuajse me siguri do të kërkonte zgjerimin e ofensivës tokësore nga Gaza veriore në jug, ku shumica e popullsisë prej 2.3 milionë banorësh të Gazës tani është përqëndruar. Është e paqartë se ku do të shkojnë ata nëse Izraeli zgjeron operacionin tokësor në jug, pasi Egjipti ka refuzuar të pranojë refugjatë palestinezë dhe Izraeli ka mbyllur kufirin e tij me Rripin e Gazës.

blank

Rusia zgjat paraburgimin për gazetarin amerikan

Gjykata e qarkut Lefortovo në Moskë ka zgjatur paraburgimin për gazetarin e The Wall Street Journal, Evan Gershkovich. Masa e paraburgimit gazetarit amerikan iu zgjat për dy muaj, përkatësisht deri më 30 janar.

Gershikovich u arrestua në fund të marsit në qytetin e Jekaterinburgut. Shërbimi Federal i Sigurisë së Rusisë (FSB) atëbotë tha se gazetari ishte arrestuar nën akuza për spiunazh.

Autoritetet ruse e akuzojnë Gershkovichin se ka mbledhur informacione, që sipas tyre ishin sekrete shtetërore lidhur me industrinë ushtarake.

Gershnkovich, shtetas amerikan me bazë në Moskë, kishte shkuar në Jekaterinburg për të raportuar për qëndrimin rus karshi luftës së Kremlinit kundër Ukrainës, që nisi në shkurt të vitit të kaluar, dhe për grupin mercenar rus, Wagner.

Nëse gjendet fajtor për akuzat për spiunazh, Gershkovich përballet me një dënim deri me 20 vjet burgim.

Mediumi amerikan Wall Street Journal i ka hedhur poshtë akuzat e ngritura ndaj Gershkovichit. Ndërkaq, Shtëpia e Bardhë i ka quajtur akuzat “qesharake” dhe presidenti amerikan, Joe Biden, më herët ka thënë se ndalimi i Gershkovichit është “krejtësisht i paligjshëm”.rel

blank

Izraeli shpreh gatishmërinë për zgjatjen e armëpushimit

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu tha pas një bisede telefonike me presidentin amerikan Joe Biden se ai ishte i gatshëm për zgjatjen e mundshme të pauzës humanitare katër-ditore në Rripin e Gazës me kushtin që deri në dhjetë pengje të lirohen çdo ditë.

Netanyahu tha se kishte diskutuar për lirimin e një grupi tjetër pengjesh nga Rripi i Gazës me Presidentin amerikan. “Tani kemi një mënyrë për të liruar dhjetë pengje të tjera çdo ditë. Kjo është një gjë e mrekullueshme,” tha kryeministri izraelit.

Megjithatë, ai vuri në dukje se pas përfundimit të pauzës, Izraeli synonte të kthehej në ekzekutimin e operacionit ushtarak në enklavën e Palestinës.bw

blank

Vajza 4-vjeçare u lirua nga Hamasi: Plaga nuk do të shërohet kurrë. Terroristët i vranë prindërit

Gjyshi i katërvjeçares që u lirua pasi u mor peng nga grupi terrorist i Hamasit, Carmel Idan ka rrëfyer frikën dhe panikun që ka ndjerë kur kuptoi se mbesa e tij ishte rrëmbyer.

Nuk i besoja dot syve kur pashë fotot ka thënë ai. “Ishte tronditëse, nuk e besoja deri kur e pashë. Tani jam I qetë, por nuk mund të them se jam plotësisht I lumtur. Asaj I janë vrarë prindërit nga terroristët e Hamasit në shtëpinë e tyre”, ka rrëfyer gjyshi i katërvjeçares Avigail Idan.

Gjithashtu është shprehur se lutet që lufta të mbarojë dhe të gjithë të kthehen në shtëpitë e tyre.

“Unë dua që të gjithë pengjet të lirohen dhe ushtria izraelite të përmbushë atë që ka premtuar. Të lirojë pengjet dhe të shkatërrojë Hamasin”, ka thënë më tej ai.gsh

blank

Armëpushimi i brishtë, Hamasi liron një tjetër grup pengjesh

Armëpushimi i brishtë midis Izraelit dhe Hamasit – grupit palestinez të shpallur organizatë terroriste nga Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian – ka vazhduar, përderisa grupi radikal të dielën ka liruar edhe 17 pengje, përfshirë 14 izraelitë dhe një amerikan. Në këmbim, Izraeli ka liruar 39 të burgosur palestinezë. Në mesin e pengjeve që u lirua ishte Abigail Edan, një vajzë katërvjeçare me shtetësi izraelite dhe amerikane, prindërit e së cilës u vranë gjatë sulmeve të Hamasit më 7 tetor, që nxitën luftën. “Ajo ka përjetuar gjëra të paimagjinueshme”, tha presidenti amerikan, Joe Biden, lidhur me pengun e parë amerikan që u lirua në bazë të armëpushimit katërditor. Biden tha se qëllimi i tij ishte që të zgjatej armëpushimi sa më shumë që të mundej.

Në përgjithësi janë nëntë fëmijë nga 17 vjeç dhe më të vegjë që janë në listën e pengjeve që pritet të lirohen, sipas zyrës së kryeministrit izraelit, Benjamin Netanyahu. Në mesin e pengjeve të liruara ishin edhe tre shtetas të tjerë tajlandez. Ndaras, Hamasi tha se ka liruar një peng rus “në përgjigje të përpjekjeve të presidentit rus, Vladimir Putin”. Ministria e Jashtme e Tajlandës tha se me shtetasit e fundit të liruar, numri i pengjeve tajlandeze të liruar deri më tani ishte 17. Kjo ministri tha se edhe 15 shtetas të tjerë janë ende duke u mbajtur peng.

Ndërkaq, të burgosurit palestinezë të liruar ishin fëmijë dhe djem të rinj të moshave 15 deri 19 vjeç, të cilët ishin akuzuar për prishje të rendit publik, dëmtim të pronave dhe disa akuza të tjera që kishin të bëni me kërcënim fizik ndaj zyrtarëve izraelitë përmes hedhjes së gurëve dhe koktejve të molotovit. Të hënën, më 27 nëntor pritet të lirohet grupi i katërt i pengjeve. Kjo do të jetë dita e fundit e armëpushimit, ku pritet që në total 50 pengje të lirohen dhe 150 të burgosur palestinezë. Shumica e tyre janë gra dhe të mitur. Ndërmjetësit ndërkombëtarë të udhëhequr nga SHBA-ja, Egjipti dhe Katari po tentojnë të zgjasin armëpushimin që nisi të premten.

 

Për herë të parë, Hamasi tha se po synon që të zgjasë marrëveshjen, duke synuar që të lirojë numër më të madh të pengjeve. Netanyahu lëshoi një deklaratë duke thënë se ka biseduar me Bidenin dhe ka ripërsëritur ofertën e tij për të zgjatur armëpushimin për një ditë më shumë për çdo dhjetë pengje që lirohen nga Hamasi. Por, ai tha se Izraeli do të riniste ofensivën e tij “me gjithë forcën që ka” sapo të mbaronte armëpushimi.

 

Para se të lirohej grupi i fundit i pengjeve, Netanyahu vizitoi Rripin e Gazës, ku u takua me trupat izraelite. “Në fund të ditës, ne do të kthejmë të gjithë”, tha ai duke iu referuar pengjeve. Ai shtoi se “ne do të vazhdojmë deri në fund, deri në fitore. Asgjë nuk do të na ndalë”. Nuk është e qartë nëse lideri izraelit është futur brenda Gazës.

Kjo është pauza e parë e luftimeve gjatë shtatë javëve luftë, që shënon dhunën më vdekjeprurëse midis Izraelit dhe palestinezëve në dekada. Mbi 13.300 palestinezë janë vrarë – dy e treta gra dhe të mitur – sipas Ministrisë së Shëndetësisë në Gazën e udhëhequr nga Hamasi. Kjo ministri nuk bën dallim midis civilëve të vrarë dhe luftëtarëve. Në sulmin e parë të Hamasit në jug të Izraelit janë vrarë mbi 1.200 persona, shumica civilë. Hamasi po ashtu ka marrë peng afër 240 persona. Pauza në luftime po ashtu ka mundësuar dërgimin e ndihmës për 2.3 milionë banorët në Gazë, të cilët janë përballur me sulme të pareshtura izraelite, që kanë detyruar tri të katërtën e popullsisë që të zhvendosen nga shtëpitë.bw

blank

Dje u lirua nga Hamasi, e moshuara izraelite në gjendje të rëndë, djali: Po lufton për jetën

Elma Avraha, 84-vjeçarja e liruar dje nga Gaza është në gjendje të rëndë dhe po lufton për jetën, ka thënë djali i saj për BBC. Elma u rrëmbye nga shtëpia e saj në Nahal Oz, afër Gazës, gjatë sulmeve të Hamasit më 7 tetor.

Djali i saj më vonë gjeti imazhe në rrjetet sociale të saj të rrethuar nga njerëz të armatosur të Hamasit me një motoçikletë. Uri thotë se nëna e tij u dërgua me helikopter në spitalin në Be’er Sheva pasi u lirua.

Gjendja e saj mjekësore është rezultat i një periudhe të gjatë kohore që një grua e moshuar nuk është trajtuar siç duhet, thotë Uri.

Në një deklaratë, qendra mjekësore Soroka në Be’er Sheva tha: “Është e tmerrshme që ne tani duhet të vazhdojmë të kujdesemi për pacientët e moshuar të mbajtur në tunele nëntokësore për shtatë javë me neglizhencë totale mjekësore dhe mospërfillje për kujdesin e tyre”.

 

(BalkanWeb)


Send this to a friend