VOAL

VOAL

Lubonja: Ja cila është rruga e vetme që PD-LSI të marrin pushtetin

January 16, 2018
blank

Komentet

blank

Kurti: E domosdoshme vendosja e plotë e sundimit të ligjit në veri të Kosovës

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti deklaroi se vendosja e plotë e sundimit të ligjit në katër komunat në veri të vendit, është e domosdoshme, për largimin e elementeve kriminale, por edhe për një fushatë të hapur dhe të drejtë, për zgjedhje të lira e demokratike në të ardhmen.

Deklaratën, Kurti e bëri gjatë takimit që pati këtë të hënë në zyrën e Kryeministrisë, me ambasadorin e Francës në Prishtinë, Olivier Guerot dhe zëvendësambasadorin gjerman në Kosovë, Matthias Conrad.

Ndër të tjera, në takim u theksua gjithashtu nevoja për zbatimin e plotë, të shpejtë dhe pa kushte të Marrëveshjes Bazike të 27 shkurtit dhe Aneksit të saj.

“Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, priti në takim sot në mëngjes Ambasadorin e Francës në Kosovë, Olivier Guerot dhe zëvendësambasadorin gjerman në Kosovë, Matthias Conrad. Në këtë takim u diskutua për zhvillimet e fundit në tre komunat në veri të vendit pas ditës së parë të punës së kryetarëve të rinj dhe dhuna e shkaktuar ndaj ushtarëve të KFOR-it, policëve të Kosovës dhe gazetarëve nga grupe ekstremiste serbe.

U pajtuan për rëndësinë jetike të de-eskalimit të situatës. Kryeministri i njoftoi për profesionalizmin e lartë dhe integritetin e padiskutueshëm të Policisë së Kosovës në menaxhimin e situatës pa asnjë gabim apo defekt. Vendosja e plotë e sundimit të ligjit në katër komunat në veri të Kosovës është e domosdoshme si për largimin e elementeve kriminale ashtu edhe për një fushatë të hapur dhe fer para zgjedhjeve të lira e demokratike në të ardhmen. U theksua gjithashtu nevoja për zbatimin e plotë, të shpejtë dhe pa kushte të Marrëveshjes Bazike të 27 shkurtit dhe Aneksit të saj. Kryeministri Kurti falënderoi ambasadorin dhe zëvendësambasadorin për interesimin e vazhdueshëm të Francës dhe Gjermanisë si dhe kontributin e tyre’, thuhet në njoftimin e zyrës së qeverisë së Kosovës. syri.net

blank

Gjenerali i lartë amerikan: Ukraina është mirë e përgatitur për kundërsulmin e saj të parashikuar

Ndërsa Ukraina është “shumë mirë e përgatitur” për një kundërofensivë ndaj Rusisë, është “shumë herët për të thënë se cilat rezultate do të ndodhin”, tha gjenerali i lartë amerikan për CNN të hënën.

“Ata janë në një luftë që është një kërcënim ekzistencial për vetë mbijetesën e Ukrainës dhe ka kuptim më të madh për pjesën tjetër të botës – për Evropën, në të vërtetë për Shtetet e Bashkuara, por edhe për globin,” Kryetari i Shefave të Përbashkët të Stafi Mark Milley tha në një intervistë ekskluzive me CNN në Normandi, Francë.

Milley, i cili do të dalë në pension këtë vit, ndodhet në Normandi për të përkujtuar 79-vjetorin e pushtimit të Ditës D të 1944 – një operacion masiv i Luftës së Dytë Botërore – ndërsa lufta vazhdon të tërbohet në Ukrainë.

Prej muajsh, SHBA dhe aleatët e saj kanë ndihmuar të armatoset Ukrainën për kundërsulm .

Ndërkohë, lufta ka filluar të zvarritet edhe në Rusi, pasi sulmet e dyshuara të dronëve ukrainas goditën brenda Moskës dhe një sulm me granatime u krye në Belgorod.

I pyetur të hënën nëse sulme të tilla do të rrezikonin përshkallëzimin e konfliktit, Milley tha se ekziston “gjithmonë rrezik” i përshkallëzimit dhe kjo është diçka që SHBA po e shikon “me shumë, shumë kujdes”. syri.net

blank

Kurti: Sa më shumë Serbia të rreshtohet me Rusinë, aq më shumë Perëndimi e trajton me respekt

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, bisedoi të hënën për situatën në veri me ambasadorin e Francës në Kosovë, Olivier Guerot, dhe zëvendësambasadorin gjerman në Kosovë, Matthias Conrad.

Sipas kryeministrisë, palët kanë biseduar për rëndësinë e uljes së tensioneve në veri, si dhe për punën e Policisë së Kosovës dhe pjesëtarëve të KFOR-it, në garantim të sigurisë në Zveçan, Leposaviq dhe Zubin Potok.

“Vendosja e plotë e sundimit të ligjit në katër komunat në veri të Kosovës është e domosdoshme si për largimin e elementeve kriminale ashtu edhe për një fushatë të hapur dhe të ndershme para zgjedhjeve të lira e demokratike në të ardhmen”, thuhet në komunikatë.

Kurti foli për tensionet në veri edhe në një intervistë për ‘The Times’. Kurti ka thënë se Kosova ka nevojë për ndihmën e SHBA, Britanisë dhe BE, por megjithatë thekson se kjo ndihmë nuk duhet të jetë në drejtim të qetësimit të autokratëve.

“Sa më shumë Serbia të rreshtohet me Rusinë, aq më shumë Perëndimi e trajton Serbinë me respekt dhe tolerancë më të lartë në krahasim me mënyrën se si e trajton Kosovën. Ne dëgjuam të gjitha kërkesat e Perëndimit, u përmbajtëm nga pretendimi për gjenocid kundër Serbisë, bëmë marrëveshje dhe lëshime të papërshtatshme…por Serbia mbetet një kandidate kryesore për në BE pavarësisht se ka thyer marrëveshjen e Ohrit. Ne e kemi parë Perëndimin, BE dhe SHBA po heshtin për këtë.” syri.net

blank

Situatë e qetë në veri

Protestuesit në Zveçan më 5 qershor.

 

Drejtpërdrejt- Situatë e qetë në veri

 

  • Serbët lokalë janë duke vazhduar protestat në tri komunat në veri të Kosovës, Zveçan, Zubin Potok dhe Leposaviq, edhe më 5 qershor.
  • Ata po protestojnë rregullisht prej 29 majit, për të kundërshtuar hyrjen e kryetarëve shqiptarë në ndërtesat komunale.
  • Faktori ndërkombëtar ka bërë thirrje të vazhdueshme për marrjen e hapave drejt uljes së tensioneve.
  • Disa diplomatë kanë kërkuar edhe mbajtjen e zgjedhjeve të reja në veri. Zyrtarë të lartë të Kosovës kanë dhënë shenja se mund të ndodhë diçka e tillë.

Rakiq dhe Simiq me protestuesit në Zveçan

Në mëngjesin e së hënës, para objektit komunal të Zveçanit janë parë edhe kryetari dhe nënkryetari i Listës Serbe, Goran Rakiq dhe Igor Simiq.

Ata kanë qenë prezentë edhe përgjatë javës së kaluar në protesta.

Të dy i kanë bërë thirrje të vazhdueshme pjesëtarëve të KFOR-it që të jenë garantuesit e vetëm të sigurisë në atë pjesë, dhe që të mos ketë pjesëtarë të Policisë së Kosovës.

Lista Serbe – partia kryesore e serbëve në Kosovë – i ka bojkotuar zgjedhjet e prillit për kryetarë të komunave në veri.

Ajo, po ashtu, u ka bërë thirrje edhe qytetarëve që të mos dalin në zgjedhje.

Goran Rakiq dhe Igor Simiq në Zveçan.

Goran Rakiq dhe Igor Simiq në Zveçan.

Escobar dhe Lajçak për vizitë në Kosovë e Serbi

I dërguari amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, dhe i dërguari i Bashkimit Evropian për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, Mirosllav Lajçak do të zhvillojnë takime me krerë të lartë shtetërorë në Prishtinë dhe Beograd, më 5 dhe 6 qershor.

Zyra e kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti ka thënë se takimi mes tij dhe diplomatëve të huaj do të nisë në orën 20:00 në ndërtesën e Qeverisë.

Një ditë më parë, Escobar ka thënë për BBC-në se tensionet në veri të Kosovës kanë qenë të shmangshme, dhe u ka bërë thirrje Qeverisë së Kosovës që të marrë hapa drejt uljes të tensioneve.

Në mesin e kërkesave të përmendura për Qeverinë e Kosovës ka qenë që kryetarët e rinj shqiptarë të mos shkojnë në ndërtesat komunale, dhe që të tërhiqen forcat e Policisë së Kosovës nga ato ndërtesa.

Ekipi i Radios Evropa e Lirë në Zveçan raporton se afër ndërtesës së kësaj komune shihet një numër i vogël protestuesish, në krahasim me ditët paraprake.

Serbët lokalë janë duke mbajtur atje protesta rregullisht, prej 29 majit.

Disa burime të REL-it kanë thënë se është bërë thirrje për një protestë masive në paraditen e së hënës në Zveçan, por deri më tani atje nuk vërehet fluks i madh protestuesish.

Protestuesit në Zveçan në mëngjesin e 5 qershorit.

Protestuesit në Zveçan në mëngjesin e 5 qershorit.
blank

‘Vuçiç, jep dorëheqjen!’ – Serbët planifikojnë protestën tjetër të fuqishme kundër presidentit

Beograd – Një protestë e re është planifikuar për javën e ardhshme, në atë që po bëhet një sfidë gjithnjë e më serioze për  Presidentin serb Vuçiç, ndoshta më e madhja me të cilën ai është përballur që nga ardhja në pushtet 11 vjet më parë.

Dhjetëra mijëra serbë marshuan në Beograd të shtunën në tubimin e pestë masiv të vendit për të kërkuar që qeveria të marrë një qëndrim më të ashpër ndaj ligjeve për kontrollin e armëve pas dy masakrave, njofton Euronews.

Dhjetëra mijëra njerëz u mblodhën në kryeqytetin e Serbisë të shtunën për të pestën herë në një muaj, pas dy masakrave që tronditën kombin, edhe pse Presidenti populist i vendit hodhi poshtë çdo përgjegjësi për krizën dhe injoroi kërkesat e protestuesve për të dhënë dorëheqjen.

Turma, duke brohoritur parulla kundër presidentit Aleksandër Vuçiç, marshoi nëpër kryeqytetin, Beograd, për t’u mbledhur para selisë së tij në qendër të qytetit. Ata lëshuan një tullumbace të madhe me mbishkrimin “Vuçiç, largohu”.

Studentët e universitetit udhëhoqën marshimin, duke mbajtur një pankartë ku shkruhej “Serbia kundër dhunës!”

Protestuesit e opozitës kanë kërkuar dorëheqjen e zyrtarëve të lartë të qeverisë dhe heqjen e licencave të transmetimit për rrjetet televizive të cilat, thonë ata, promovojnë dhunën dhe lavdërojnë figurat e krimit.

  • blank

Protesta e së shtunës, që ka të ngjarë të jetë më e madhja deri tani, ishte disi ndryshe nga ato të mëparshme. Gazetarët e pavarur që mbulonin marshimin panë grupe të krahut të djathtë të infiltruar në marshim që synin të promovonin axhendën e tyre nacionaliste. Analistët thonë se disa nga këto grupe kanë lidhje të ngushta me shërbimin e sigurimit të Serbisë.

Pati raportime për mbështetës ultranacionalistë që sulmonin një gazetar të huaj me shkop. Disa nga sulmuesit kishin bluza me mbishkrimin rus Z, një simbol i agresionit rus kundër Ukrainës.

Kur nata ra, pjesëmarrësit ndezën telefonat e tyre celularë, duke i mbajtur lart teksa marshonin nëpër një rrugë qendrore të Beogradit dhe para ndërtesës së presidencës, shumë duke rënë bilbilave dhe duke bërë thirrje për dorëheqjen e Vuçiçit.

Protestuesit lanë qindra mesazhe për Vuçiçin të shkruara në copa letre tek presidenca, shumë prej tyre duke i bërë thirrje atij të jepte dorëheqjen.

Një protestë e re është planifikuar për javën e ardhshme, në atë që po bëhet një sfidë gjithnjë e më serioze për Vuçiçin, ndoshta më e madhja me të cilën ai është përballur që nga ardhja në pushtet 11 vjet më parë.

Opozita e ka akuzuar Vuçiçin për nxitje të intolerancës dhe gjuhës së urrejtjes gjatë qeverisjes së tij gjithnjë e më autokratike, ndërsa ka marrë në mënyrë të paligjshme kontrollin e të gjitha institucioneve shtetërore. Vuçiç e ka mohuar këtë, duke pretenduar se grupet opozitare duan që ai të rrëzohet me forcë.

“Ata thjesht duhet të dinë se vdekur apo gjallë, duke përfshirë fëmijët e mi, unë do të luftoj kundër atyre që mbështesin dhunën,” i tha Vuçiç një stacioni televiziv pro-qeveritar. “Ata nuk do të më trembin kurrë.”/SYRI.NET

blank

Situtatë e qetë në veri të Kosovës

Situata në Zveçan të dielën vazhdon të jetë e qetë. Rreth objektit të komunës janë mbledhur numër i vogël i serbëve lokalë.

Po ashtu, situata është e qetë edhe në Leposaviq. Në këtë komunë janë mbledhur numër më i madh i protestuesve megjithatë situata vazhdon të jetë e qetë. Situatë e njëjt është edhe në Zubin Potok, njofton RTK.

Në të tri komunat situata po monitorohet nga forcat paqëruajtëse të KFOR-it.

blank

Kurti: Nuk mund të bëj kompromis me republikën demokratike

Radio Evropa e Lirë

 

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, i ka thënë të dielën transmetuesit britanik BBC, se, nuk mund të bëjë kompromis me republikën demokratike, dhe se ndërtesat komunale në tri komunat në veri – Zubin Potok, Leposaviq dhe Zveçan – janë asete të Republikës së Kosovës.

Duke i komentuar tensionet e fundit në veri, Kurti ka thënë se Kosova mund ta zvogëlojë numrin e zyrtarëve policorë në ndërtesat komunale, nëse paraprakisht, ato, që ai i ka cilësuar banda – të financuara nga Beogradi – të shkojnë “ose në Serbi, ose në burgje”.

“Në këto tri komuna, Leposaviq, Zubin Potok dhe Zveçan, i kemi tri ndërtesa, dhe nëse jo kryetarët, atëherë kush duhet të jetë në to? Nëse nuk janë për kryetarët, kujt i shërbejnë ato? Kryetarët janë në zyrat e tyre, dhe kështu duhet të jetë. Ato ndërtesa janë asete të Republikës së Kosovës. Dikur kanë qenë struktura paralele të Serbisë, por ato janë struktura ilegale, të krijuara me fonde të Beogradit zyrtar, i cili dëshiron ta destabilizojë shtetin tonë, me idenë e Beogradit për të krijuar një botë të madhe serbe. Ne e kundërshtojmë diçka të tillë”.

Serbët lokalë janë duke protestuar rregullisht prej 29 majit në Zveçan, Leposaviq dhe Zubin Potok, për të kundërshtuar hyrjen e kryetarëve të rinj shqiptarë në ndërtesat komunale.

Pjesëtarë të komunitetit serb i kanë bojkotuar zgjedhjet e prillit, të cilat i kanë fituar kandidatët shqiptarë.

Më 29 maj, protesta ka përshkallëzuar në dhunë, mes pjesëtarëve të misionit të NATO-s në Kosovë, KFOR dhe protestuesve serbë.

Përgjatë bisedës, Kurti e ka pranuar se kryetarët e rinj kanë legjitimitet të zbehtë, por ka thënë se, megjithatë, “të tjerët nuk kanë aspak”.

Faktori ndërkombëtar e ka shtuar presionin ndaj Qeverisë së Kosovës, duke i kërkuar tërheqjen e kryetarëve nga ndërtesat komunale dhe mbajtjen e zgjedhjeve të reja.

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani dhe kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, kanë dhënë shenja se mund të organizohen zgjedhje të reja.

Kurti është pyetur edhe për qëndrimet e faktorit ndërkombëtar lidhur me vendimet e tij dhe nëse ai është i shqetësuar nga diçka e tillë.

Ai ka thënë se Kosova i konsideron Shtetet e Bashkuara, Bashkimin Evropian, Mbretërinë e Bashkuar, dhe aleatët e Perëndimit si “aleatë të domosdoshëm, dhe që ua ka borxh çlirimin dhe pavarësinë”.

“Por, ne nuk mund t’ia dorëzojmë republikën tonë demokratike një milicie fashiste, e cila paguhet nga një autokrat në Beograd”.

Escobar: Tensionet në veri kanë qenë të shmangshme

Para Kurtit, paraprakisht për BBC-në është deklaruar dhe i dërguari amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar.

Ai ka thënë se përshkallëzimi i tensioneve në veri të Kosovës, ka qenë i shmangshëm.

“Ky përshkallëzim ka qenë pjesërisht rezultat i mosgatishmërisë së palës kosovare që ta dëgjojë komunitetin ndërkombëtar. Ajo i ka provokuar tensionet, në mënyrë të panevojshme, duke insistuar në shfrytëzimin e objekteve komunale. Ekzistojnë ndërtesa tjera prej të cilave mund të bëhet puna, dhe nëse asgjë tjetër, pandemia e koronavirusit na ka mësuar që mund të punojmë edhe nga lokacione alternative”.

Escobar ka thënë se përpjekjet e faktorit ndërkombëtar për t’u koordinuar me Qeverinë e Kosovës, kanë hasur në rezistencë.

“Nuk ka pasur nevojë që të shkohet në ato ndërtesa. Ato nuk e kanë ndonjë vlerë reale. Ato janë kryesisht të thata tani. Kurti na ka siguruar që ata kryetarë do të ushtrojnë vetëm autoritetet administrativ, për të kryer shërbime bazike komunale”.

Escobar ka përsëritur se duhet të thyhet cikli i dhunës dhe se të dyja palët, si Kosova, ashtu edhe Serbia, kanë përgjegjësi për të vepruar në atë drejtim.

“Shumë pjesëtarë të komunitetit ndërkombëtar janë duke e parë këtë situatë si përbalje në mes të Kosovës dhe Serbisë. Por na duhet ta kujtojmë se këtu ekziston edhe një dështim për arritur pajtim etnik brenda Kosovës. Ne i kemi inkurajuar të dyja palët që të angazhohen në dialog”.

Escobar, bashkë me të dërguarin evropian për Ballkanin Perëndimor, Mirosllav Lajçak, do ta vizitojnë Kosovën dhe Serbinë, më 5 dhe 6 qershor.

Më 30 maj, ambasadori amerikan në Kosovë, Jeffrey Hovenier, ka thënë se si pasojë e moskoordinimit të Qeverisë së Kosovës me SHBA-në, për veprimet në veri, Prishtina është përjashtuar nga stërvitjet më të mëdha ushtarake të aleatëve të NATO-s në rajonin e Ballkanit, Defender Europe 2023.

I pyetur se çfarë kërkon aktualisht SHBA-ja nga Kurti, Escobar ka thënë se kryeministrit të Kosovës i janë dhënë shumë porosi.

“Ne e kemi porositur atë që t’i tërheqë kryetarët nga ndërtesat komunale, që t’i largojë zyrtarët policorë nga ndërtesat, dhe që më pas, me urgjencë, të nisin diskutimet për formim të Asociacionit të komunave me shumicë serbe”.

Kosova dhe Serbia kanë arritur marrëveshje për Asociacionin më 2013 dhe më pas më 2015 mbi parimet për themelimin e tij.

Po më 2015, Gjykata Kushtetuese e Kosovës ka gjetur se marrëveshja nuk është në harmoni të plotë me Kushtetutën.

Serbia kërkon që Kosova të zbatojë marrëveshjet e arritura, por Qeveria e Kosovës është deklaruar kundër një asociacioni njëetnik.

Një ditë më parë, Bashkimi Evropian, po ashtu, ka kërkuar nga Kosova që t’i pezullojë operacionet policore në afërsi të komunave, dhe ka kërkuar që Kosova të mbajë zgjedhje të jashtëzakonshme në komunat në veri.

BE-ja ka thënë se pret që edhe pjesëtarë të komunitetit serb të marrin pjesë në to.

Sa i përket Serbisë, faktori ndërkombëtar ka kërkuar nga ky shtet që të ulë gjendjen e gatishmërisë ushtarake, dhe që të ndihmojë në uljen e tensioneve në mesin e protestuesve serbë në veri.

Kosova dhe Serbia, me ndërmjetësim të BE-së, i kanë nisur negociatat për normalizim të marrëdhënieve, më 2011.

Palët i kanë nënshkruar disa marrëveshje, por jo të gjitha janë zbatuar.

blank

Dhjetëra mijëra veta në protestën antiqeveritare në Serbi

VOA/Marrë nga Associated Press

Dhjetëra mijëra njerëz u mblodhën në kryeqytetin e Serbisë të shtunën për të pestën herë në një muaj, pas dy vrasjeve në masë që tronditën kombin, ndonëse presidenti populist i vendit hodhi poshtë çdo përgjegjësi për krizën dhe injoroi kërkesat e protestuesve për të dhënë dorëheqjen.

Turma, duke brohoritur parulla kundër presidentit Aleksandër Vuçiç, parakaloi rrugëve të Beogradit, për t’u mbledhur para selisë së tij në qendër të qytetit. Ata lëshuan një tullumbace të madhe me mbishkrimin “Vuçiç ik”.

Studentët e universitetit udhëhoqën parakalimin, duke mbajtur një pankartë ku shkruhej “Serbia kundër dhunës!”

Protestuesit e opozitës kërkojnë dorëheqjen e zyrtarëve të lartë të qeverisë dhe heqjen e licencave të transmetimit për rrjetet televizive të cilat, thonë ata, promovojnë dhunën dhe lavdërojnë figurat e krimit.

Protesta e së shtunës, që ka të ngjarë të jetë më e madhja deri tani, ishte disi ndryshe nga ato të mëparshmet. Gazetarët e pavarur që mbulonin parakalimin panë grupe të krahut të djathtë të infiltruar për të promovuar agjendën e tyre nacionaliste.

Analistët thonë se disa nga këto grupe kanë lidhje të ngushta me shërbimin serb të sigurimit.

Pati raportime për mbështetës të ultranacionalistëve që sulmuan një gazetar të huaj me shkop. Disa nga sulmuesit kishin bluza me mbishkrimin rus Z, një simbol i agresionit rus në Ukrainë.

Ndërsa po binte muzgu, pjesëmarrësit ndezën telefonat e tyre celularë, duke i mbajtur lart teksa parakalonin nëpër një rrugë qendrore të Beogradit dhe rreth ndërtesës së presidencës, shumë prej tyre duke fishkëllyer dhe duke kërkuar dorëheqjen e presidentit Vuçiç.

Protestuesit lanë qindra mesazhe në pusulla për presidentin Vuçiç, shumë prej tyre duke i bërë thirrje atij të jepte dorëheqjen.

Një protestë e re është planifikuar për javën e ardhshme, në atë që po bëhet një sfidë gjithnjë e më serioze për Vuçiçin, ndoshta më e madhja me të cilën ai është përballur që nga ardhja në pushtet 11 vjet më parë.

Opozita e ka akuzuar Vuçiçin për nxitje të jotolerancës dhe gjuhës së urrejtjes gjatë qeverisjes së tij gjithnjë e më autokratike, ndërsa ka marrë në mënyrë të paligjshme kontrollin mbi të gjitha institucionet shtetërore. Presidenti Vuçiç e ka mohuar këtë, duke pretenduar se grupet opozitare duan rrëzimin e tij me forcë.

“Ata vetëm duhet ta dinë se gjallë a i vdekur, duke përfshirë fëmijët e mi, unë do të luftoj kundër atyre që mbështesin dhunën”, tha Vuçiç në një stacion televiziv pro-qeveritar. “Ata nuk do të më trembin kurrë”.

Dy vrasjet në masë me 3 dhe 4 maj tronditën vendin, veçanërisht sulmi i parë që ndodhi në një shkollë fillore në qendër të Beogradit, kur një djalë 13-vjeçar mori armën e babait të tij dhe hapi zjarr ndaj shokëve të tij. Tetë nxënës dhe një roje shkolle u vranë dhe shtatë të tjerë u plagosën. Një vajzë tjetër vdiq më vonë në spital nga plagët në kokë.

Një ditë më vonë, një 20-vjeçar përdori një armë automatike për të qëlluar mbi njerëzit në dy fshatra në jug të Beogradit, duke vrarë tetë persona dhe duke plagosur 14 të tjerë.

Aktori i njohur serb Dragan Bjelogërliç i tha turmës se “kemi një borxh” ndaj fëmijëve të vdekur.

“Ne u detyrohemi atyre të vërtetën dhe drejtësinë”, tha ai. “Ne u kemi borxh atyre atë që nuk ua dhamë sa ishin gjallë”.

Autoritetet kanë nisur mbledhjen e armëve pas sulmeve dhe kanë dërguar policinë në shkolla në një përpjekje për të rritur një ndjenjë sigurie.

Serbia është e mbushur me armë të mbetura nga luftërat e viteve të 90-ta përfshirë raketahedhës dhe granata dore. Masat e tjera të kontrollit të armëve të deklaruara pas sulmeve përfshijnë kontrolle më të forta mbi pronarët e armëve dhe poligonet e qitjes, një moratorium për licencat e reja dhe dënime të ashpra për posedim të armëve të paligjshme.

blank

Ndizet qendra e Beogradit nga dritat e celularëve në protestën e Serbisë kundër dhunës

Qendra e Beogradit, nga sheshi Slavija deri në Terazije, mbrëmë është ndriçuar me bateritë e celularëve të pjesëmarrësve të protestës “Serbia kundër dhunës”, të cilët vazhdojnë të kalojnë në kolonë të vazhdueshme pranë Presidencës së Serbisë, njofton agjencia Beta.

Për rreth një orë pa ndërprerje, të mbledhurit në protestën para presidencës kanë brohoritur me fishkëllima “Dorëheqje, dorëheqje” dhe “Vuçiç ik”, ndërsa njerëzit kanë vazhduar të mbërrijnë në kolonë nga drejtimi i Sllavijës.

Parku mes Presidencës dhe Pallatit të Vjetër është i ndriçuar me celularë dhe shumë prej pjesëmarrësve në protestë kanë veshur, përveç pankartës “Serbia kundër dhunës”, bluza dhe mesazhe me kërkesa proteste.

Në mesin e të tubuarve në protestën e pestë me radhë ishin edhe një numër i madh prindërish me fëmijë të vegjël si dhe nxënës të cilët me pankartat “Serbia kundër dhunës” ishin më të zhurmshmit me bilbila para Presidencës së Serbisë.

“Studentët nuk do të heshtin” thoshte një nga pankartat e vendosura krahas pankartës së madhe “E vërteta, Liria, Drejtësia”.

Pjesëmarrësit e protestës kundër dhunës nisën të ecin drejt godinës së Presidencës

Një numër i madh pjesëmarrësish në tubimin “Serbia kundër dhunës” kanë nisur sonte rreth orës 19:20  një ecje nga ndërtesa e Kuvendit Kombëtar, e cila duhet të përfundojë me vendosjen simbolike të një “unaze” rreth ndërtesës së Presidencës. , ku kërkesat dhe mesazhet e tyre do t’ia lënë presidentit serb Aleksandër Vuçiç.

Pjesëmarrësit e protestës ecën nga Shtëpia e Kuvendit Kombëtar, bulevardi Kralja Aleksandra, rruga Beogradska, përmes sheshit Slavija deri në rrugën Kralja Milana dhe Parkun Pionirski, ku do të rrethojnë presidencën.

Tubimi i pestë “Serbia kundër dhunës” filloi me transmetimin e kompozimit “Emocionet”, shkruar nga 13-vjeçari Andrija Çikiç, një nga dhjetë fëmijët e vrarë në shkollën fillore “Vladislav Ribnikar”, dhe më pas të mbledhurit mbajtën heshtje ndërsa mikrofonat iu dhanë të afërmëve të viktimave të vrasjeve masive në Beograd dhe rrethinat e Mlladenovcit.

Në tubim folën më pas aktorë, gazetarë, prezantues dhe personazhe të tjerë publikë, të cilët apeluan që qytetarët që të mos heqin dorë nga kërkesat e tyre lidhur me uljen e dhunës në media dhe në  hapësirën publike, largimin e anëtarëve të Këshillit të Medias, të Ministrit të Punëve të Brendshme dhe Drejtorit të Agjencive të Sigurisë dhe Informacionit./SYRI.NET

blank

Kurti: Janë identifikuar edhe 28 pjesëmarrës në protestat e dhunshme në veri

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, deklaroi të shtunën se organet e sigurisë i kanë identifikuar edhe 28 persona të cilët kanë marrë pjesë në protestat e mbajtura në veri të vendit.

Teksa ka vizituar punimet në segmentin e rrugës Plavë-Sharr, Kurti në një deklarim për media tha se të njëjtit kanë marrë pjesë në organizim, orkestrim e nganjëherë edhe aktivisht në sulme të dhunshme kundër ushtarëve të NATO-s, policëve të Kosovës dhe gazetarëve.

“Ndërsa, sa i përket atyre emrave që i kam përmendur në seancën plenare të Kuvendit të Republikës, i kam përmendur 5 që janë arrestuar dhe organet tona të sigurisë i kanë identifikuar edhe 28 të tjerë, të cilët kanë marrë pjesë në organizim, orkestrim e nganjëherë edhe aktivisht në sulme të dhunshme kundër ushtarëve të NATO-s, kundër policëve të Kosovës dhe kundër juve gazetarëve, siç mund ta keni parë edhe vet”, u shpreh kreu i ekzekutivit kosovar.

Tutje, Kurti tha se është sundimi i ligjit dhe proceset e drejtësisë ato të cilat do ta vërtetojnë gjithçka.

“Mirëpo ne videot, fotografitë i kemi pa që të gjithë. Nuk jetojmë në shekullin XIX, që mos të dihet çka ka ndodh në një vend tjetër. Në kohë reale është përcjellur një dhunë brutale e elementeve ekstremistë të cilët edhe dirigjohen, edhe paguhen nga Beogradi zyrtar”.

“Dhe Lista Serbe kur i ka braktisur institucionet me datën 5 nëntor të vitit të kaluar e ka bërë gabimin kardinal. Pastaj e kanë pasur me gabimin e dytë që i kanë bojkotuar zgjedhjet, pastaj kanë thirrur të tjerët për bojkot të zgjedhjeve dhe për këto gabime të njëpasnjëshme që janë pasojë e qëllimeve të gabuara duhet të paguajnë ata, jo Republika jonë”, përfundoi ai. syri.net

blank

Joe DioGuardi dhe Shirley Cloyes DioGuardi: Vuçiq dhe aleatët e tij rusë kanë punuar me vite të tëra për të destabilizuar veriun

Të dashur miq dhe përkrahës,

Më 1 qershor, Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani u takua në Moldavi me Presidentin e Serbisë Aleksandar Vuçiq, me ndërmjetësimin e Përfaqësuesit të Lartë të BE-së për Punë të Jashtme, Joseph Borrell, Presidentit të Francës Emmanuel Macron dhe Kancelarin e Gjermanisë Olaf Scholz.

Pas takimit, Presidentja Osmani tha se “Nuk po kërkojmë asgjë më shumë se ligjshmëri dhe kushtetutshmëri në gjithë territorin e Republikës së Kosovës”.

Lidershipi i BE-së ka kërkuar nga Kosova dhe Serbia që sa më shpejt të organizojnë zgjedhjet e reja në komunat e veriut të Kosovës. Osmani tha se kur nga Presidentit Vuçiq u kërkua që të mos ushtrojë presion ndaj qytetarëve lokalë në veri që të refuzojnë të marrin pjesë në zgjedhjet e reja, Vuçiq ka heshtur.

Kjo e fundit nuk është për t’u habitur, sepse Vuçiq dhe aleatët e tij rusë kanë punuar me vite të tëra për të destabilizuar veriun. Dhe kështu zgjedhjet e reja nuk do të jenë vetëm një provë e tensionit tani të zvogëluar në veri, të shkaktuar nga dhuna e sponsorizuar nga Beogradi dhe të çpërshkallëzuar nga paqeruajtësit e EULEX-it dhe KFOR-it. Do të jetë gjithashtu një test i besimit të zyrtarëve të SHBA-së dhe BE-së se Asociacioni i Komunave Serbe mund të themelohet pa e kthyer Kosovën në një Republika Sërpska tjetër.

Në fund, ju rekomandojmë që të lexoni “Si u gërshetua udhëheqja e Serbisë me Sindikatat Kriminale të Kombit—Një ngatërresë që tani e kërcënon stabilitetin e rajonit”—nga Robert F. Worth në The New York Times Magazine, 5 maj 2023.

Shirley Cloyes DioGuardi

President

Joe DioGuardi
Këshilltare për Çështje të Ballkanit

 

Këtu është Linku:

https://www.nytimes.com/2023/05/03/magazine/aleksandar-vucic-veljko-belivuk-serbia.html

 

blank

Kurti: Adresa për të ushtruar trysni duhet të jetë Beogradi, jo Prishtina

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha se adresa ku duhet të bëhet trysni sa i përket situatës së krijuar në veriun e Kosovës, është Beogradi që nuk po distancohet nga krimet e Sllobodan Milosheviçit, dhe jo Prishtina, që sipas tij është kryeqyteti i shtetit më demokratik në Ballkanin Perëndimor.

Edhe këtë të shtunë, Kurti ripërsëriti qëndrimini se protestuesit që sulmuan ushtarët e KFOR-it, Policinë e Kosovës dhe gazetarët ditët e fundit në veri, duhet të përballen me drejtësinë, në mënyrë që në të ardhmen të ketë zgjedhje të lira.

Thirrjen për shtensionimin e situatës në këtë zonë, Kurti e bëri në fshatin Muhoc të Ferizajt, gjatë vendosjes së gurit të themelit të shtëpisë së familjes gorane përfituese e mbështetjes së Ministrisë për Komunitete dhe Kthim.

“Sundimi i ligjit duhet të vlejë për të gjithë, nuk mund të ketë asnjë pakicë të privilegjuar dhe të gjithë qytetarët, shumica shqiptare, komunitetet joshumicë, duhet të çlirohen prej elementeve të ndryshme që kanë ideologji ekstremiste dhe bëjnë sulme të dhunshme ndaj shtetit tonë dhe organeve të tij.

Nuk mund të ketë kryetarë të rinj pa zgjedhje të reja dhe zyrat e ndërtesave e komunave në Leposaviç, Zveçan dhe Zubin Potok janë asete të Republikës së Kosovës. Gjithçka është duke shkuar drejt normalizimit dhe kjo do të mund të bëhej edhe më shpejt po të mos ishin obstruksionet e Beogradit.

Për t’u bërë normalizimi, adresa ku duhet të bëhet trysnia nuk është Prishtina, që është kryeqyteti i shtetit më demokratik e me policinë më profesionale në Ballkanin Perëndimor, por është Beogradi, i cili duke mos u distancuar nga krimet e Millosheviçit, dëshiron të kthehet prapa në kohë për ta ndryshuar rezultatin e luftës më 1999 që rezultoi me kapitullim të Serbisë dhe për ta ndryshuar edhe rezultatin e vitit 2008 kur ne shpallëm pavarësinë dhe morëm njohjet ndërkombëtare të botës demokratike”, tha ai. syri.net


Send this to a friend