VOAL

VOAL

Londër, hapet ekspozita “Diana, rrëfimi i saj i modës”

February 22, 2017
blank

Komentet

blank

Bir, unë jam në vagonin e fundit

Çdo vit prindërit e Martinit
e morën me gjyshen për të kaluar pushimet verore dhe të nesërmen u kthyen në shtëpi me të njëjtin tren.
Një ditë djali u tha prindërve të tij: “Unë jam i madh tani
A mund të shkoj vetëm në shtëpinë e gjyshes?
Pas një diskutimi të shkurtër
prindërit pranuan.
Ata janë duke pritur për nisjen e trenit,
ata i thonë lamtumirë djalit të tyre duke i dhënë disa këshilla nga dritarja, ndërsa Martini u përsëriti atyre:
“E di! Më kanë thënë më shumë se një mijë herë.”
Treni është gati të niset
dhe babai i tij murmuriti në veshët e tij:
“Bir, nëse ndihesh keq apo i pasigurt, kjo është për ty!”. Dhe ai vuri diçka në xhep.
Tani Martin është i vetëm ulur në tren ashtu siç donte, pa prindërit për herë të parë.
Ai admiron peizazhin përmes dritares,
rreth tij disa të panjohur përleshen me njëri-tjetrin,
bëjnë shumë zhurmë
Ata hyjnë dhe dalin në vagon.
Mbikëqyrësi bën disa komente për të qenit vetëm.
Një person e shikoi me sy të trishtuar.
Martin tani ndihet keq çdo minutë që kalon
Dhe tani ai ka frikë.
Ai ul kokën …
ai ndihet i mbyllur dhe i vetëm,
me lot ne sy.
Pastaj kujtohet se babai i tij i kishte vënë diçka në xhep
Duke u dridhur, ai kërkon atë që i ka dhënë i ati. Duke gjetur copën e letrës, ai e lexoi atë,
mbi të shkruhet:
“Bir, unë jam në vagonin e fundit!”
Kjo është jeta,
Ne duhet t’i lëmë fëmijët tanë të shkojnë
ne duhet t’u besojmë atyre.
Por ne duhet të jemi gjithmonë
në vagonin e fundit, duke parë, në rast se kanë frikë ose në rast se gjejnë pengesa dhe nuk dinë çfarë të bëjnë.
Duhet të jemi pranë tyre
për sa kohë që ne jemi ende gjallë, djali do të ketë gjithmonë nevojë për prindërit e tij.
Përgjithmonë në vagonin e fundit.
(Histori të jetës)
blank

Viti i Lepurit: Një udhëzues i ilustruar për Vitin e Ri Hënor

Viti i Lepurit: Një udhëzues i ilustruar për Vitin e Ri Hënor. Duke i thënë lamtumirë Tigrit, hyjmë në vitin e lepurit më 22 janar 2023.

Miliona familje në mbarë botën po përgatisin festimet për një nga festivalet më të mëdha të vitit.

Nëse jeni një fillestar i Vitit të Ri Hënor, këtu është një udhëzues i shpejtë për traditat dhe bestytnitë më të zakonshme që lidhen me këtë rast.

Legjenda e përbindëshit Nian

Ka përralla të panumërta të bashkangjitura me Vitin e Ri Hënor, por miti i “Nian” bie në sy si më ikonik dhe argëtues.

Legjenda thotë se Nian ishte një bishë e egër nënujore me dhëmbë dhe brirë të mprehtë. Çdo natë të Vitit të Ri Hënor,  zvarritej në tokë dhe sulmonte një fshat aty pranë.

Në një rast të tillë, ndërsa fshatarët nxituan të fshiheshin, një plak misterioz u shfaq dhe këmbënguli të qëndronte në fshat, pavarësisht se ishte paralajmëruar për dënimin e afërt.

Për habinë e fshatarëve, plaku dhe fshati mbijetuan plotësisht të padëmtuar.

Burri pretendoi se e kishte trembur Nian duke varur pankarta të kuqe në derë, duke ndezur fishekzjarre dhe duke veshur rroba të kuqe.

Kështu veshja e ngjyrës së zjarrtë, deri te të brendshmet, së bashku me varjen e pankartave të kuqe me fraza të mbara dhe ndezjen e fishekzjarreve  u bënë tradita të Vitit të Ri Hënor, të cilat të gjitha ndiqen edhe sot.

 

15 janar: Përgatitja

Javën para Vitit të Ri Hënor, ëmbëlsirat dhe pudingat festive bëhen në ditën e 24-të të muajit të fundit hënor.

Fjala për ëmbëlsira dhe pudinga është “gao” në mandarin ose “gou” në kantonisht, që tingëllon njësoj si fjala për “i gjatë”.

Si rezultat, ngrënia e tyre besohet se do të çojë në përmirësime dhe rritje në vitin e ardhshëm.

Por asnjë përgatitje për Vitin e Ri Hënor nuk do të ishte e plotë pa varur pankarta të kuqe me fraza dhe idioma të favorshme (të quajtura fai chun në kantonisht, ose chunlian, në mandarin) në shtëpi duke filluar nga dera e përparme.

 

19 janar: Pastrimi përfundimtar

Një pastrim i madh bëhet në shtëpi në ditën e 28-të të muajit të fundit hënor, i cili ra më 19 janar të këtij viti.

Qëllimi është të çlironi shtëpinë tuaj nga çdo fat i keq që është grumbulluar gjatë vitit të kaluar.

Shumë rregulla dhe bestytni të tjera i bashkëngjiten Vitit të Ri Hënor.

Për shembull, mos i lani ose prisni flokët ditën e parë të vitit të ri.

Pse? Karakteri kinez për flokët është karakteri i parë në fjalën për prosper. Prandaj larja ose prerja e tij shihet si larja e pasurisë suaj.

Ju gjithashtu do të dëshironi të shmangni blerjen e këpucëve për të gjithë muajin hënor, pasi termi për këpucët (haai) tingëllon si humbje dhe psherëtimë në kantonisht.

Sidoqoftë, vishni të kuqe. Siç u përmend më lart, është i lidhur me fat dhe prosperitet.

21 janar (mbrëmja e Vitit të Ri Hënor): Festa e madhe

Një darkë e madhe e bashkimit familjar zakonisht mbahet në natën e Vitit të Ri Hënor, i cili bie më 21 janar të këtij viti.

Menuja është zgjedhur me kujdes për të përfshirë pjatat që lidhen me fatin, duke përfshirë peshk (fjala kineze për të tingëllon si fjala për “tepricë”), puding (simbolizon përparimin) dhe ushqime që duken si shufra ari (si dumplings).

Në Kinë, ushqimet që shërbehen në këto darka klasike ndryshojnë nga veriu në jug. Për shembull, kinezët veriorë kanë tendencë të kenë noodles dhe dumplings, ndërsa kinezët e jugut nuk mund të jetojnë pa oriz të zier në avull.

Por, pavarësisht se cilat pjata preferoni, ushqimet e Vitit të Ri Hënor janë një festë e lojërave me fjalë.

 

22 janar (Viti i Ri Hënor): Vizita familjare

Ditët e para të Vitit të Ri Hënor, veçanërisht dy ditët e para, janë shpesh një provë e qëndrueshmërisë, oreksit dhe aftësive sociale, pasi shumë njerëz duhet të udhëtojnë dhe të vizitojnë familjen, të afërmit dhe miqtë e tjerë.

Çantat janë të pajisura me dhurata dhe fruta për secilën nga shtëpitë e  vizituara.

Të martuarit gjithashtu duhet t’u japin pako të kuqe atyre që nuk e kanë lidhur ende nyjën – si fëmijët ashtu edhe të rinjtë e pamartuar.

Besohet se këto zarfe të kuqe mund t’i mbrojnë fëmijët nga shpirtrat e këqij të quajtur xie sui. Pakot njihen si yasui qian/Ngaat seoi cin dhe synojnë të largojnë ato shpirtra.

24 janar: Chi kou/Cek hau, ose Goja e Kuqe

Dita e tretë e Vitit të Ri Hënor (e cila bie më 24 janar të këtij viti) quhet “chi kou/cek hau”, ose goja e kuqe. Besohet se argumentet kanë më shumë gjasa të ndodhin në këtë ditë, kështu që njerëzit do të vizitojnë tempujt dhe do të shmangin ndërveprimet shoqërore.

Çdo vit, disa shenja të zodiakut kinez përplasen negativisht me yjet. Një vizitë në tempull është një mënyrë e mirë për të zgjidhur ato konflikte dhe për të sjellë paqen në muajt e ardhshëm.

28 janar: Ditëlindja e popullit

Dita e shtatë (28 janar) e Vitit të Ri Hënor thuhet se është dita kur perëndesha nënë kineze, Nuwa, krijoi njerëzimin. Kështu, quhet renri/jan jat (ditëlindja e popullit).

Komunitete të ndryshme në Azi do të shërbejnë ushqime të ndryshme.

Për shembull, njerëzit në Malajzi shijojnë yeesang, ose një “Hedhje prosperiteti” me peshk të papërpunuar dhe perime të grira, ndërsa njerëzit kantonez do të hanë topa të ëmbël orizi.

5 shkurt: Festivali i fenerëve

Pika kryesore e gjithë Festivalit të Pranverës ndodh në ditën e 15-të dhe të fundit (5 shkurt 2023).

Në shoqërinë e lashtë kineze, ishte e vetmja ditë kur vajzat e reja lejoheshin të dilnin për të admiruar fenerët dhe për të takuar djemtë. Si rezultat, është quajtur edhe Dita e Shën Valentinit në Kinë.

Në ditët e sotme, qytetet në mbarë botën ende mbajnë ekspozita masive me fenerë dhe panaire në ditën e fundit të festivalit.

©LAPSI.AL

Marrë nga CNN

blank

HOROSKOPI E HËNË 13 SHTATOR 2021

Dashi
Shmangni konfrontimet e panevojshme, pasi kjo vetëm do t’ju shkaktojë stres të padëshiruar. Mund të gjendeni në një situatë të re emocionuese, e cila gjithashtu mund t’ju sjellë fitime financiare. Do të jeni në humor të mirë, prandaj rekomandohet të planifikoni diçka të veçantë me partnerin/partneren tuaj.
Demi
Sigurohuni që i keni të gjitha faktet, para se të jepni ndonjë gjykim. Përmbajuni buxhetit tuaj për të shmangur kufizimet financiare. Kushtoni kohë për të ndihmuar të tjerët, por mos u përfshini në çështje që nuk ju shqetësojnë domosdoshmërisht.
Binjakët
Një marrëveshje e re financiare pritet që të finalizohet, çfarë mund t’ju sjellë fitime të kënaqshme. Mos lejoni që ndonjë zhgënjim në jetën tuaj të dashurisë t’ju dekurajojë. Sot do të takoni një kundërshtar të fshehtë që do të dojë t’ju provojë se keni gabuar.
Gaforrja
Kjo është dita juaj me fat në dashuri. Partneri/partnerja juaj do t’ju befasojë me një surprizë të mrekullueshme. Sa i përket aspektit profesional, parashikohet një ditë e qetë.
Luani
Meditimi dhe joga do të rrisin qëndrueshmërinë tuaj mendore. Investimet në prona të paluajtshme do të jenë fitimprurëse. Tensionet e lidhura me punën do të dominojnë mendimin tuaj, duke ju tërhequr vëmendjen nga çështjet që lidhen me familjen dhe miqtë tuaj.
Virgjëresha
Kushtojini kohën e duhur familjes suaj. Lërini ata të ndiejnë se ju kujdeseni për ta. Presionet e punës dhe shtëpisë do të kërkojnë durim prej jush. Sot është një nga ato ditë kur gjërat nuk do të ecin sipas dëshirës tuaj.
Peshorja
Bëni kujdes me ushqimet gjatë ditës së sotme. Duket se e dini saktësisht se çfarë kanë nevojë njerëzit dhe duan nga ju, por përpiquni të mos jeni shumë bujar në shpenzimet tuaja. Bëni kujdes me fjalët, pasi mund të përfundoni duke lënduar ndjenjat e dikujt pranë jush.
Akrepi
Sot do të ndjeni mungesën e një miku të dashur. Mund të kuptoni pse shefi juaj mund të jetë kaq i ashpër ndonjëherë. Kjo do të jetë një ditë shqetësuese nëse nxitoni në përfundime dhe bëni zgjedhje impulsive.
Shigjetari
Kohë të mira ju presin, kështu që të qenit pozitiv dhe i gëzuar do të sigurojë që të jeni plot entuziazëm dhe energji. Të qenit sipërmarrës dhe entuziast do të sjellë rezultate të favorshme dhe do të lehtësojë tensionet e brendshme. Shmangni ngritjen e çështjeve të diskutueshme, nëse jeni sot në një takim të rëndësishëm.
Bricjapi
Mendimet e padobishme, negative mund të pushtojnë mendjen tuaj. Prashikohet një përmirësim në financat tuaja. Do të keni disa vështirësi me anëtarët e familjes, por mos lejoni që kjo të prishë harmoninë në shtëpinë tuaj.
Ujori
Nivelet tuaja të energjisë do të jenë të larta. Mos lejoni që të tjerët të marrin kontrollin e vendimeve tuaja financiare. Ju duhet të jeni në dijeni të plotë të të gjitha çështjeve të tilla. Çdo ankesë ose mëri që keni në lidhje me marrëdhënien tuaj në çift mund të zhduket në këtë ditë të gëzueshme.
Peshqit
Një mik mund të testojë mendjen tuaj të hapur dhe fuqinë e tolerancës. Duhet të jeni të kujdesshëm që të jeni racional në çdo vendim. Dashuria juaj do të jetë e palëkundur ndaj partnerit/partneres suaj.

blank

Vdes stilisti francez i modës, Pierre Cardin

Stilisti francez i modës, Pierre Cardin, ka vdekur në moshën 98-vjeçare.

Cardin është vlerësuar për revolucionarizimin e modës me modelet e tij futuriste në vitet 1950 dhe ‘60.

Ai gjithashtu ka qenë ndër të parët në biznes, që ka licencuar emrin e tij për t’u përdorur në një gamë produktesh, të tilla si syzet e diellit.

Cardin ka vdekur në një spital pranë Parisit, njoftoi të martën familja e tij.

“Është një ditë e trishtimit të madh për të gjithë familjen tonë. Ne të gjithë jemi krenarë për ambicien e tij këmbëngulëse dhe guximin që ai ka treguar gjatë gjithë jetës së tij”, thuhet në deklaratën e familjes.

Cardin ka lindur në Itali në vitin 1922, por është zhvendosur në Francë si fëmijë.

Ai është pranuar në Akademinë e Arteve të Bukura të Francës në vitin 1992.

blank

Moda e lartë – Pesë bukuroshe shqiptare që punojnë për Dolce & Gabbana

VOAL – Këto janë pesë fotomodele shqiptare që punojnë për Dolce & Gabbana: Gaciana Dema, Melisa Toska, Ergi Bardhollari, Bernarda Islamaj dhe Dorina Gegici. Fotoja është realizuar nga Endrit Mertiri.

Dolce & Gabbana (Dolçe e Gabana ) është një shtëpi italiane e modës së lartë, themeluar në vitin 1985 në Legnano nga dizajnerët italianë Domenico Dolce dhe Stefano Gabbana.

Të dy u takuan në Milano në vitin 1980 dhe u pajtuan për të njëjtën shtëpi të modës. Në vitin 1982, ata krijuan një studio këshillimi për disenjatorët; me kohë u rrit dhe u bë “Dolce & Gabbana”. Ata prezantuan koleksionin e tyre të parë të grave më 1985 në Milano, ku një vit më vonë dyqani i tyre do të hapte dyert.

Në vitin 1988, ata lançuan një linjë leotard dhe në 1989 ata filluan të hartonin veshje të brendshme dhe kostume noti. Dolce & Gabbana filluan të eksportojnë produktet e tyre në Japoni dhe vende të tjera përfshirë Shtetet e Bashkuara, ku ata themeluan sallën e tyre të ekspozitës më 1990. Më 1992, të njëjtin vit ata prezantuan koleksionin e tyre për burra, ata gjithashtu lançuan parfumin e tyre të parë Dolce & Gabbana. Ata fituan çmimin Woolmark më 1991 dhe Akademinë e Parfumit “Aroma më Femërore e Vitit” më 1993 për parfumin e tyre Dolce & Gabbana Parfum. Deri në fund të viteve 1990, të ardhurat e ndërmarrjes ishin rreth 500 milionë dollarë amerikanë dhe në vitin 2003 të ardhurat e tyre arritën në 633 milion dollarë. Deri në vitin 2005, qarkullimi i tyre ishte 600 milion €.  Në sezonin 2017-2018 deklaruan 1.2 miliardë dollarë amerikanë të ardhura.

 

blank

blank

Lart e më lart Flora Suldashi: 16 Finalistet e Miss Germany 2020 do të vishen nga kreatorja shqiptare

16 Finalistet e Miss Germany do të vishen me kreacionet e kreatores shqiptare, Flora Suldashi dhe do të fascinojnë publikun elitar gjerman me veshje moderne, me bukurinë e tyre dhe programin e përgatitur nga profesionalistë të korporatës Miss Germany.

Finalja mbahet sipas traditës 40 vjeçare në Europapark -(zonën turistike), në prani të afër 2500 mysafirëve dhe shumë mediave gjermane. Kujtojmë se koorporata Miss Germany është koorporatë 90 vjeçare dhe se bashkëpunimi i Flora Suldashit me këtë koorporatë vazhdon tash 7-8 vjet. Me këtë Flora dëshmon lojalitetin dhe profesionalizmin dhe vendos themelet për një traditë të re.

Për Bota Sot, Flora tregon se vajzat do të prezentojnë dy vija të modës të brendit të saj “Flora S” në hapje me kostume të femrave (të prodhuara në Kosovë) dhe në mbylljen e programit me fustana artistik, të gjithë unikat. Finalja mbahet me datën 15.02 dhe mund të përcillet drejtpërdrejtë në Youtube dhe Facebook.

 

blank

 

blank

Foto nga dpa

blank

VESHJA GJITHNJË NË PERFEKSION SI NJË PERSONALITET NË RRITJE… Nga RUDINA PAPAJANI

ETIKË-PSIKOLOGJI

Dikur gjërat e brendshme në artin e së bukurës shikoheshin “tabu”apo flinin me një portë të mbyllur në shpirt. Sot kjo mënyrë arti shfaqet kaq me univers si aspekt të personalitetit tonë .Në brendësi natyrisht të gjithë duan të vishen komod por ekziston dicka natyrale e lindur që vetëm njerzit me shije të hollë paksa të veçantë arrijnë ta kapin ,qoftë edhe me veshje aspak të kushtueshme po të zgjedhura me shumë klas dhe etikë.Kjo “emblemë”për të bukurën krijon atë relatë që çdo njeri ka me veten dhe ambjentin se çfarë përcjell.Duke u ndalur në veshjet sportive ,moderne,apo biznesi arrin të kapet ajo pjesë poseduese e personalitetit si një transmetim në mungesa apo siguri në përditshmërinë e gjithë secilit.Natyrisht kur shikojmë një veshje tek një njeri i caktuar nuk mund të themi se çlloj njeriu është dhe se çfarë përfaqson se ndryshe do të ishim sipërfaqësorë dhe të cekët.Megjithatë arrijmë të themi se kjo veshje e caktuar lidhet shumë me personalitetin e personit .Kur flasim për pamjen e jashtme themi se çfarë kujdesi ka ky njeri për paraqitjen,formën fizike,kujdesin shëndetsor etj që arrijnë të nënkuptojmë një personalitet me etikë e vlera.Ky respekt për vetveten sjell automatikisht një pjekuri dhe energji pozitive dhe për njerëzit rreth e qark. Pra shija e hollë,përvoja imediate,bonsesi,inteligjenca në çdo sens krijon atë stil unik,një pamje të një rituali të përditshëm komod ku arrihen premisa për të zbuluar një personalitet në rritje.Kjo pikë e fortë, sharmi,karakteri kreativ përbëjnë një tërësi individësh të një shoqërie të kuruar ,orgjinale deri në sadisfaksion…

 

 

blank

Ndahet stilisti me famë botërore, Karl Lagerfeld

Stilisti me famë botërore Karl Lagerfeld, ka vdekur sot në moshën 85 vjeçare.

E përditshmja angleze “Guardian” shkruan se Lagerfeld, i cili ishte kryefjala e shtëpisë së modës Chanel, nuk ndihej mirë me shëndet për çka ishte dërguar në spitalin e Parisit, ku dhe ka vdekur mëngjesin e sotëm.

Në janar të këtij viti, ai nuk ishte i pranishëm në revynë e markës së tij në Javën e Modës në Paris, sepse “ndihej i lodhur”.

Lagerfeld kishte një stil të veçantë të veshjes ndërsa ishte ndër emrat kryesorë të botës së modës të shekullit të 20-të.

Përveç që dizajnoi për Chanel, ai është i njohur edhe për markën që mbante emri e tij.

Lagerfeld ka lindur në Hamburg në Gjermanisë në vitin 1933, nga ku në vitin 1954 u shpëngul në Paris. Një vit më vonë, bëhet asistent i Pierre Balmain, ku dhe bën hapat e parë në botën e modës.

Në Chanel filloi të punojë në vitin 1983.

Gjatë karrierës së tij ka bashkëpunuar edhe me shumë shtëpi të modës, përfshirë Chloe dhe Fendi.

blank

Në Arabinë Saudite do të mbahet shfaqja e parë publike e modës

Evenimenti do të mbahet si pjesë e edicionit të 19-të të Shfaqjes Ndërkombëtare Saudite të Dasmave

RIAD – Në qytetin lindor të Arabisë Saudite Xhide do të organizohet shfaqja e parë e modës për gra në këtë vend.

Evenimenti organizohet si pjesë e edicionit të 19-të të Shfaqjes Ndërkombëtare Saudite të Dasmave, që sponsorizohet nga Princesha Moudi bint Nasser Al Saud, njofton e përditshmja saudite Okaz.

“Gratë saudite dëshirojnë të punojnë lirshëm në vendin e tyre”, tha për AA modelisti saudit Ghadir Afghani.

“Në të kaluarën, shfaqjet e modës nuk mbaheshin në publik. Por kjo nuk do të ndodh më”, tha Afghani.

“Bota e modës furnizon thelbësisht gratë, gjë që na nxiti të mbanim evenimentet tona të mëparshme jashtë Arabisë Saudite. Por tani ne jemi duke planifikuar aktivisht evenimentet brenda mbretërisë”, shtoi modelisti, i cili ka marrë pjesë në shfaqje të shumta të modës jashtë shtetit.

Sipas drejtorit të evenimentit, Darine Kabbouch, tregu saudit i dasmave është një nga më të pasurit në botë, në të cilën sauditët e pasur paguajnë shuma të mëdha për ceremonitë dhe ahengjet e dasmave.

Në shfaqjen treditore në Xhide do të marrin pjesë 160 kompani vendase dhe ndërkombëtare të specializuara në modë, kozmetikë dhe bizhuteri.

blank

10 gjërat që duhet të dini para se të blini një makinë

Pas blerjes së një shtëpie, blerja e një makine është një nga investimet më të mëdha të jetës. 50% e njerëzve që duan të blejnë një makinë nuk e kanë akoma idenë se çfarë makine duan.

1 – Dera tregon shumë

1

Mos e zgjidhni një makinë vetëm nga pamja e saj, hidhini një sy detajeve. Kushtojini vëmendje derës dhe dorezës së saj. Hapeni, mbylleni dhe provojeni përsëri. Provoni nëse dora juaj ndjehet rehat me dorezën.

2 – Fikni radion

Çdo konsultues shitjesh do të kërkojë t’ju impresionojë juve me sistemin e audios në makinë. Por ju duhet ta shkëpusni vëmendjen nga radio dhe të përqendroheni tek vetë makina dhe rehatinë që ajo ofron. Kushtojini vëmendje zhurmës së motorit, dhe jo zhurmës së radios.

3 – Mos lejoni që shitësi t’ju çojë nga rruga që ai do

3

Kur shitësi i makinës ulet në vendin e pasagjerit, ka gjithnjë tendencën t’ju çojë në rrugën që ai do kur provoni makinën. Rrugë të veçanta mund të tregojnë anë të panjohura të makinës, kështu që provojeni në terrene të ndryshme.

4 – Shkoni në dyqan ushqimor

Njerëzit jo gjithnjë e kanë idenë se sa e madhe është një makinë derisa ata shkojnë të bëjnë pazar në një dyqan ushqimoresh. Nëse makina juaj nxë mjaftueshëm nga sa ju blini kur bëni pazar atëherë është gjë e mirë.

5 – Mos e ngisni vetëm

5

Disa tregtarë janë më të lumtur kur e ngisni vetë ju makinën, por konsulentët e shitjes besojnë se kur shitësin e ke në vendin e pasagjerit është më mirë. Sepse ata janë aty gjithnjë për t’iu përgjigjur pyetjeve që ju dalin gjatë kohës që ngisni makinën.

6 – Kaloni dhe në sediljet e prapme

Ju që jeni shofer mbase nuk do të kaloni shumë kohë në sedijen e pasme, por kjo nuk vlen për familjarët dhe miqtë tuaj. Sigurohuni që është e rehatshme, me hapësirë të mjaftueshme për këmbët dhe kokën.

7 – Zgjidhni makinën me modelin e preferuar të teknologjisë

7

Modelet e makinave variojnë në çmim edhe në bazë të teknologjisë që ka në brendësi. Madje njerëzit kanë preferenca të ndryshme edhe në tapiceri. Disa nuk u pëlqen lëkura, pasi ndikon në mënyrën e tyre të ngarjes së makinës. Nëse një tregtar nuk e ka makinën siç e dëshironi, gjeni një tjetër.

8 – Bëni një xhiro natën

Ndryshimi mes të ngarit makinën gjatë ditës dhe natës është i madh. Gjatë natës, vihet më në përdorim teknologjia që ka makina brenda, me dritat që ndizen dhe opsionet e tjera që nxjerrin më në pah efektet teknologjike të makinës.

9 – Provimi 1-ditor

9

Disa tregtarë i lejojnë klientët e tyre ta marrin makinën për një ditë për ta provuar se si mund të ndjehen me makinën kur bëhet pjesë e përditshmërisë së tyre. Provoni a përballoni dot çmimet e naftës, a pështatet me garazhin tuaj, dhe a arrin të mbajë gjërat që doni të fusni në të.

10 – Mos flisni për çmimin

Shitësit gjithnjë përpiqen që të dalin mbi atë çka ju thoni duke folur për çmimet apo zbritjet. Ju duhet të jeni më të shqetësuar për mënyrën se si funksionon makina. Ju duhet gjithnjë të thoni: “Flasim më vonë për çmimin, le të shohim si është makina”./dita

blank

Sa kushton për burrat prerja e flokëve nëpër botë? Në Zyrih të qethesh do të thotë të ngjethesh!

Më jep 15 berberë shqiptarë të të jap 1 zviceran!

Nëse keni në plan një prerje flokësh, Zurihi asnjëherë nuk është vendi që duhet ta bëni këtë.Një analizë e bërë për shtetet në të cilat kushton më së shumti dhe më së paku prerja e flokëve, Zurihi qëndron e para me një çmim prej 62 dollarësh.

Ndërsa në mesin e shteteve që kanë çmim të lartë për prerjen e flokëve qëndron edhe Oslo, Norvegji (48.10 dollarë), Kopenhaga, Danimarkë (45.10 dollarë) e kështu me radhë.

Por, nëse prerja e flokëve në këto vende nuk është ide e mirë – të jesh frizer – mbase do të jetë shumë fitimprurëse.Më poshtë, e keni grafikun të cilin e ka publikuar “BusinessInsider”, të shihni çmimet në të gjitha vendet.

blank

[Burimi: Business Insider, GazetaBlic]

blank

Londër, hapet ekspozita “Diana, rrëfimi i saj i modës”

Vizitorët kanë rastin të shohin të gjitha veshjet e saj të cilat i ka mbajtur që nga paraqitja e saj e parë në opinion dhe për të cilat dallohej princesha Diana

LONDËR – Ekspozita e rrobave, të cilat ishte ish-gruaja e princit Charles, princesha Diana i kishte veshur që nga hyrja në pallatin mbretëror deri në vdekjen e saj në vitin 1997, u hap sot në Londër.

Nën emrin “Diana, rrëfimi i saj i modës”, në pallatin Kensington Palace u hap ekspozita, ku princesha kishte qëndruar për më shumë se 15 vite.

Vizitorët kanë rastin të shohin të gjitha veshjet e saj të cilat i ka mbajtur që nga paraqitja e saj e parë në opinion dhe për të cilat dallohej princesha Diana. Vendosja kronologjike e ekspozitës në një mënyrë paraqet shprehjen e modës, por edhe transformimin e stilit të princeshës me kalimin e kohës.

Kjo është ekspozita e parë e rrobave që ka veshur princesha Diana, kurse vizitorët dy dekada pas vdekjes së saj kanë rastin të shohin veshjet dhe kostumet të cilat i ka mbajtur çdo ditë, por edhe ato me të cilat është paraqitur në ceremonitë e rëndësishme.

Në mesin e rrobave të ekspozuara është edhe kombinimi që ajo kishte veshur gjatë vallëzimit me aktorin John Travolta në Shtëpinë e Bardhë.

Ekspozita do të jetë e hapur deri në mars të vitit 2018.

Princesha Diana në vitin 1996 u divorcua nga princi Charles, dhe një vit më vonë humbi jetën në një aksident trafiku në Francë. aa


Send this to a friend