VOAL

VOAL

Ligjvënësit amerikanë kërkojnë sqarime për ndërhyrjen ruse në zgjedhjet presidenciale

December 9, 2016

Komentet

Për herë të parë në historinë e SHBA- Akuza për ryshfet ish-yllit të pornos, nis sot gjyqi ndaj Trumpit

Donald Trump do të bëhet ish-presidenti i parë në historinë e SHBA-së që përballet me akuza penale sot, ndërsa në Nju Jork fillon një gjyq që e bën edhe më të paparashikueshme përballjen e tij me Joe Biden në zgjedhjet e nëntorit.

Miliarderi republikan është planifikuar të dalë sot në orën 09:30 me orën lokale, përpara një gjykate në Manhatan për një çështje pagesash për të blerë heshtjen e ish-yllit të pornos Stormy Daniels, ditë para zgjedhjeve presidenciale 2016 që e bëri atë presidentin e 45-të të Shteteve të Bashkuara.

Pak më shumë se tre vjet pasi u largua nga Shtëpia e Bardhë në kaos, Trump rrezikon teorikisht deri në katër vjet burg. Kjo nuk do ta pengonte atë të kandidojë në zgjedhjet presidenciale të 5 nëntorit, në të cilat ai ëndërron të rimarrë vendin e Joe Biden, por do ta vendoste fushatën në një situatë krejtësisht të paprecedentë.

Nëse ai shpallet i pafajshëm, do të jetë një fitore e madhe për kandidatin republikan. “Aksionet janë shumë të larta sepse Trump dhe avokatët e tij deri më tani kanë arritur të ngadalësojnë gjyqet e tjera” në të cilat ai akuzohet për përpjekje të paligjshme për të përmbysur rezultatet e zgjedhjeve presidenciale të 2020 dhe keqpërdorim.

Kështu rasti i Stormy Daniels, i cili karakterizohet si i brishtë nga ekspertët, “mund të jetë i vetmi që do të gjykohet përpara zgjedhjeve”, shton ai. Deri në ditët e fundit avokatët shumëfishuan më kot apelimet për zvarritjen e gjykimit. Të shtunën mbrëma, në një tubim në Pensilvani, Donald Trump u shfaq edhe një herë si viktimë e persekutimit gjyqësor dhe politik.
(BalkanWeb)

Analistja: Ndihma ushtarake për aleatët, e nevojshme edhe për industrinë amerikane të mbrojtjes

Një nga sulmet e marinës amerikane kundër militantëve jemenas Houthi 3 shkurt 2024

 

VOAL/Carla Babb

Ndërsa administrata e Presidentit Biden dhe Senati kërkojnë nga Dhoma e Përfaqësuesve të miratojë ndihmën ushtarake për Ukrainën, Izraelin dhe Tajvanin, një eksperte e Institutit Amerikan Enterprise thotë se aleatët e Shteteve të Bashkuara nuk janë të vetmit që kanë nevojë për rritjen e përkrahjes financiare. Siç njofton korrespondentja e Zërit të Amerikës, Carla Babb, edhe industria e mbrojtjes amerikane gjithashtu ka nevojë të madhe për mbështetje.

Mbështetja e Amerikës për ushtritë e Ukrainës dhe Izraelit ka rritur kërkesat në industrinë amerikane të mbrojtjes.

Fabrikat në të gjithë vendin kishin duhet të prodhonin armë dhe municione me një ritëm të paparë në dekada.

Por një eksperte paralajmëron se kjo industri nuk po mundet të mbajë ritmin para kërcënimeve komplekse, duke filluar nga agresioni rus në Evropën Lindore …te sulmet e militantëve që kanë mbështetjen e Iranit në Detin e Kuq.

“Marina po përdor më shumë raketa ‘Tomahawk’ brenda një jave se sa ka blerë gjatë gjithë vitit të kaluar. Kjo ka të bëjë me normat e prodhimit në kohë paqeje që duhet të ndryshohet përmes përkrahjes shtesë për sigurinë kombëtare”, thotë Mackenzie Eaglen, eksperte për gatishmërinë ushtarake në Institutin Amerikan Enterprise.

Fjala është për projekt-ligjin e miratuar nga Senati me miliarda dollarë mbështetje ushtarake për Ukrainën, Izraelin, Tajvanin dhe vetë Shtetet e Bashkuara.

“Pesëdhjetë miliardë dollarë nga kjo, do të shfrytëzohen nga industria jonë e mbrojtjes. Kjo ka rëndësi të madhe edhe për sigurinë tonë kombëtare. Por Ukraina ka rëndësi jo vetëm për Evropën. Ka rëndësi për të gjithë botën”, thotë Sekretari i Mbrojtjes, Lloyd Austin.

Rëndësia kuptohet edhe nga fakti se Kina po vëzhgon se si SHBA-të dhe aleatët e saj reagojnë ndaj situatave të vështira.

“Pekini e di se sa raketa po blejmë apo prodhojmë në vit dhe sigurisht ato që kemi nuk mjaftojnë për të parandaluar një luftë në Azi”, thotë ekspertja Eaglen.

Kina ka kërcënuar të pushtojë Tajvanin nëse është e nevojshme, një veprim që do të trondiste të gjithë rajonin e Paqësorit.

Demokratët dhe republikanët në Senat këtë javë i kërkuan Dhomës për të votuar projekt-ligjin për sigurinë kombëtare.

“Sigurisht shpresoj që ky projekt-ligj do të miratohet shumë shpejt”, thotë Roger Wicker, senator republikan.

Projektligji financon dërgimin e më shumë nëndetëseve amerikane për një patrullim më të mirë të Paqësorit, një pjesë e të cilës mbulon operacionet e vazhdueshme të Ushtrisë në Evropë.

U ndaluan të shihnin eklipsin diellor, të burgosurit e New York-ut ngrenë padi ndaj autoriteteve

Gjashtë të burgosur kanë paditur departamentin e korrigjimeve të Nju Jorkut për vendimin e tij për të mbyllur burgjet gjatë eklipsit të plotë diellor të ditës së sotme, 8 prill.

Avokatët e gjashtë burrave të burgosur në Institucionin Korrektues Woodbourne në veri të Nju Jorkut, thanë se ata kanë arritur një marrëveshje me shtetin që do t’i lejojë burrat të shohin eklipsin diellor “në përputhje me besimet e tyre fetare”.

Ata ngritën një padi federale javën e kaluar duke argumentuar se bllokimi i 8 prillit shkel të drejtat kushtetuese të të burgosurve për të praktikuar besimet e tyre duke i penguar ata të marrin pjesë në një ngjarje të rëndësishme fetare.

Gjashtë burrat përfshijnë një besimtar baptist, një mysliman, një adventist, dy praktikues të Santerias dhe një ateist.

Thomas Mailey, një zëdhënës për departamentin e korrigjimeve, tha se departamenti ka rënë dakord të lejojë gjashtë individët të shohin eklipsin, ndërsa paditësit kanë rënë dakord të heqin dorë nga padia e tyre me paragjykim.

Daniel Martuscello III, komisioneri në detyrë i departamentit, lëshoi ​​një memo muajin e kaluar duke urdhëruar të gjithë individët e burgosur të qëndrojnë në njësitë e tyre të banimit të hënën e ardhshme nga ora 14:00 deri në orën 17:00, të cilat janë përgjithësisht orët normale për rekreacion në natyrë në burgje.

Ai tha se departamenti do të shpërndajë syze sigurie ndaj eklipsit diellor për stafin dhe të burgosurit në burgje, në mënyrë që ata të mund ta shohin eklipsin nga vendi i caktuar i punës ose njësitë e banimit.

Komunitetet në zonat perëndimore dhe veriore të shtetit pritet të kenë pamjen më të mirë të momentit kur hëna kalon midis Tokës dhe Diellit, duke bllokuar përkohësisht diellin.gsh

Tërmeti i pazakontë tronditi Nju Jorkun dhe qytetet përreth

Lëkundjet të kujtojnë tërmetin e 23 gushtit të vitit 2011 që tronditi dhjetëra miliona njerëz nga Xhorxhia në Kanada
VOA/Marrë nga Associated Press

Një tërmet tronditi zonën metropolitane me popullsi të dendur të Nju Jorkut mëngjesin e së premtes, njoftoi Shërbimi Gjeologjik i Shteteve të Bashkuara (USGS). Banorët e pjesës verilindore të vendit njoftuan se i kishin përjetuar lëkundjet e tërmetit me një magnitudë paraprake 4.8.

Agjencia amerikane tha se epiqendra e tërmetit ishte në shtetin e Nju Xhersit, rreth 72 kilometra nga qyteti i Nju Jorkut dhe 80 kilometra nga qyteti i Filadefias në veri.

Lëkundjet u ndjenë deri në Baltimorë dhe në Boston. Pati raportime edhe për lëkundje pasuese që u përjetuan nga banorët si të forta. Pati njoftime për mbi dymbëdhjetë lëkundje pasuese gjatë orëve në vazhdim, madje sipas USGS-së, më i forti gjatë mbrëmjes së të premtes ishte i magnitudës 4.

Departamenti i Zjarrfikësve në Nju Jork tha se njoftimet paraprake nuk tregojnë për dëmtime. Kryetari i Bashkisë së Nju Jorkut, Eric Adams, është informuar për tërmetin, tha zëdhënësi i tij Fabien Levy, duke shtuar se, “Ndërsa për momentin nuk kemi asnjë njoftim për ndikime të mëdha, jemi ende duke vlerësuar efektet”.

Në pjesën qendrore të Manhatanit, zhurma e trafikut të makinave dhe njerëzve u bë edhe më e zëshme ndërsa shoferët u binin borive në rrugët që dridheshin nga lëkundjet e tërmetit.

Disa banorë të Bruklinit thanë se dëgjuan një tingull të zhurmshëm ndërsa ndërtesa e tyre dridhej. Njerëzit në Baltimorë, Filadelfia, Konektikat dhe zona të tjera të Bregut Lindor, të pamësuar me tërmetet, gjithashtu raportuan se kishin ndjerë lëkundjen e tokës.

Guvernatorja e Nju Jorkut, Kathy Hochul, shkroi në rrjetin X se tërmeti u ndje në të gjithë shtetin. “Ekipi im po vlerëson efektet dhe çdo dëm që mund të ketë ndodhur, dhe ne do ta informojmë publikun gjatë gjithë ditës”, tha zonja Hochul.

Tërmetet janë më pak të zakonshme në bregun lindor të Amerikës, pasi kjo zonë nuk është në kufijtë e pllakave tektonike.

Lëkundjet të kujtojnë tërmetin e 23 gushtit të vitit 2011 që tronditi dhjetëra miliona njerëz nga Xhorxhia në Kanada. Tërmeti i vitit 2011 me magnitudë 5.8 dhe epiqendër në Virxhinia është më i forti që ka goditur Bregun Lindor të Shteteve të Bashkuara që nga Lufta e Dytë Botërore.

Tërmeti shkaktoi të çara në monumentin e Uashingtonit dhe nxiti evakuimin e Shtëpisë së Bardhë dhe Kongresit, duke tronditur njujorkezët tre javë përpara 10 vjetorit të sulmeve terroriste të 11 shtatorit.

SHBA: një tërmet trondit 42 milionë njerëz

Qytetarët të çorientuar në Mollën e Madhe

Tërmeti nuk shkaktoi dëme, por u ndje në të gjithë zonën metropolitane të Nju Jorkut dhe zonat përreth

VOAL- Një tërmet tronditi zonën metropolitane të Nju Jorkut të premten, raportoi Shërbimi Gjeologjik i Shteteve të Bashkuara (USGS): banorët në të gjithë verilindjen ndjenë tinguj gjëmimi në një rajon ku njerëzit nuk janë mësuar të dëgjojnë lëvizjen e tokës.

Agjencia raportoi një tërmet me magnitudë 4.8, epiqendra e të cilit ishte afër Libanit, Nju Xhersi, rreth 70 km në perëndim të Nju Jorkut dhe 80 në veri të Filadelfias. Të dhënat e USGS tregojnë se tërmeti mund të jetë ndjerë nga mbi 42 milionë njerëz.

Për momentin nuk ka të dhëna për dëme, njoftojnë autoritetet. Guvernatorja e Nju Jorkut Kathy Hochul shkroi në X se tërmeti u ndje në të gjithë shtetin. “Ekipi im po vlerëson ndikimin dhe dëmin e mundshëm dhe ne do të përditësojmë publikun gjatë gjithë ditës”, tha Hochul.rsi-eb

(Video) “Shpëtimtari i Kosovës” – Dokumentar kushtuar ish Kongresmenit Joe DioGuardi, kryelobistit në Washington DC

Dokumentar kushtuar Kryelobistit në Washington DC – ish Kongresmenit Joe DioGuardi, “Shpëtimtarit të Kosovës”.

Ne sot dëgjojmë përralla me pseudolobistë inekzistentë që kërkojnë veç pare – të cilët në mënyrën më të poshtër ose bëjnë sikur e harrojnë ose e minimizojnë rolin e Kongresmenit Joe DioGuardi i cili përfshiu emrat më të shquar të Kongresit dhe Senatit Amerikan në çështjen e Kosovës.

Pa Joe DioGuardin – Kosova nuk do të ishte këtu ku është sot.

Të gjithë emrat e politikës shqiptare, duke nisur me Ibrahim Rugovën – do të ishte Kongresmeni Joe DioGuardi që do t’i sillte dhe faktorizonte në Washington DC.

Mirënjohje e pafundme!

Nuk ka mbetur ish Sigurims i Shteti që ka zbarkuar në SHBA që nuk ka marrë medalje nderi nga Presidentët e Shqipërisë, përveç Joe DioGuardit dhe Shirley DioGuardit.

Shame, turp!

“Shpëtimtari i Kosovës”, premiera e dokumentarit do të shfaqet në New York City gjatë muajit prill.

Autor & producent Hysen Zeqaj – Regjisor Florent Zeqaj

Më poshtë një trailer nga dokumentari.

 

 

Trumpi jep 175 milionë dollarë garanci

Kështu, ish-presidenti amerikan shmangi sekuestrimin e aseteve të tij dhe do të jetë në gjendje të apelojë në rastin e mashtrimit civil

VOAL- Ish-presidenti i SHBA-së, Donald Trump, depozitoi të hënën në gjykatë një garanci prej 175 milionë dollarësh për të shmangur sekuestrimin e aseteve të tij, sipas një dokumenti gjyqësor të bërë publik. Ai kishte kohë deri të enjten për ta bërë këtë.

Në mes të shkurtit, politikani u gjobit me 454 milionë dollarë në një proces civil së bashku me djemtë e tij Eric dhe Don junior për mashtrim financiar brenda perandorisë së tyre të pasurive të paluajtshme, Organizatës Trump. Një javë më parë, një gjykatë apeli në Nju Jork lehtësoi presionin financiar ndaj përfaqësuesit republikan, duke ulur lirimin me kusht në 175 milionë dollarë.

Dorëzania u mbulua nga një kompani sigurimesh dhe është e barabartë me një garanci, në këtë çështje civile në të cilën kandidati që kërkon të kthehet në Shtëpinë e Bardhë ka apeluar. Në këtë rast, Donald Trump dhe fëmijët e tij u akuzuan se kishin fryrë kolosalisht asetet e tyre gjatë gjithë viteve 2010, për të marrë kredi më të favorshme nga bankat.

Trump do të gjykohet më 15 prill, këtë herë në gjykatën penale, për një rast tjetër që përfshin pagesa të fshehura për të mbuluar marrëveshjet e turpshme të biznesit në vitin 2016, një e para historike për një ish-president të SHBA.rsi-eb

Shteti amerikan që nuk është i përfshirë NATO, por me rëndësi strategjike për mbrojtjen e Tajvanit

Suedia u bë anëtari më i ri i NATO-s në fillim të këtij muaji, duke iu bashkuar 31 vendeve në aleancën e sigurisë, duke përfshirë Shtetet e Bashkuara. Epo, jo të gjithë Shtetet e Bashkuara, pasi në aleancë janë vetëm 49 nga 50 shtetet. Hawaii nuk mbulohet teknikisht nga pakti i NATO-s.

Nëse një fuqi e huaj do të sulmonte Hawaiin – le të themi bazën e marinës amerikane në Pearl Harbor ose selinë e Komandës Indo-Paqësorit në veriperëndim të Honolulu-s, anëtarët e Organizatës së Traktatit të Atlantikut të Veriut nuk do të ishin të detyruar të ngriheshin në mbrojtje të shtetit Aloha.

“Është gjëja më e çuditshme,” thotë David Santoro, president i grupit të mendimit të Forumit të Paqësorit në Honolulu, i cili shtoi se edhe shumica e banorëve të Hawaiit nuk e kanë idenë se shteti i tyre është teknikisht i varur nga aleanca.

“Njerëzit priren të supozojnë se Hawaii është pjesë e SHBA-së dhe për këtë arsye mbulohet nga NATO,” thotë ai. Por, pranon ai, informacioni është në emrin e aleancës – Organizata e Traktatit të Atlantikut të Veriut. Hawaii është, natyrisht, në Paqësor, dhe ndryshe nga Kalifornia, Kolorado apo Alaska, shteti i 50-të nuk është pjesë e SHBA-së kontinentale që arrin në Oqeanin Atlantik të Veriut në brigjet e saj lindore.

“Argumenti për të mos përfshirë Hawaiin është thjesht se nuk është pjesë e Amerikës së Veriut”, thotë Santoro. Përjashtimi është përcaktuar në Traktatin e Uashingtonit, dokumenti që themeloi NATO-n në vitin 1949, një dekadë përpara se Havai të bëhej shtet. Ndërsa neni 5 i traktatit parashikon vetëmbrojtje kolektive në rast të një sulmi ushtarak ndaj çdo shteti anëtar, neni 6 kufizon shtrirjen gjeografike të kësaj.

Një zëdhënës i Departamentit Amerikan të Shtetit konfirmoi se Hawaii nuk mbulohet nga neni 5, por tha se neni 4, i cili thotë se anëtarët do të konsultohen kur kërcënohet “integriteti territorial, pavarësia politike ose siguria” e çdo anëtari, duhet të mbulojë çdo situatë që mund të ndikojë në Shteti i 50-të. Zëdhënësi tha gjithashtu se çdo ndryshim i traktatit për të përfshirë Hawaiin nuk ka gjasa të arrijë konsensus sepse anëtarët e tjerë kanë territore jashtë kufijve të përcaktuar në nenin 5. Për shembull, NATO nuk iu bashkua anëtarit themelues të luftës së vitit 1982 të Mbretërisë së Bashkuar me Argjentinën pasi trupat argjentinase pushtuan Ishujt Falkland, një territor i diskutueshëm britanik në Atlantikun e Jugut. NATO nuk i është përgjigjur një kërkese të CNN për koment.

Hawaii, Guam, Tajvani dhe Koreja e Veriut

Disa ekspertë thonë se kohët kanë ndryshuar gjatë dekadave që nga nënshkrimi i Traktatit të Uashingtonit dhe argumentojnë se situata e sotme politike në Indo-Paqësorin mund të kërkojë një ridimensionim. Kjo për shkak se bazat ushtarake amerikane në Hawaii mund të luajnë një rol jetik si në kundërshtimin e agresionit të Koresë së Veriut, ashtu edhe në mbështetjen e çdo mbrojtjeje të mundshme të Tajvanit.

Partia Komuniste në pushtet e Kinës pretendon se ishulli demokratik vetëqeverisës është territor i saj, pavarësisht se nuk e ka kontrolluar kurrë. Udhëheqësi kinez Xi Jinping e ka bërë “ribashkimin” me Tajvanin pjesë kyçe të qëllimit të tij kryesor për të “rinuar” kombin deri në vitin 2049.

Ndërsa liderët kinezë kanë thënë se shpresojnë të marrin kontrollin e ishullit nëpërmjet mjeteve paqësore, ata nuk e kanë përjashtuar mundësinë e një gjëje të tillë me forcë dhe kanë rritur frikësimin ushtarak të ishullit vitet e fundit. Akti i Marrëdhënieve me Tajvanin e detyron Uashingtonin të sigurojë armatim për mbrojtjen e ishullit dhe presidenti amerikan Joe Biden ka sugjeruar se ai do të përdorte personelin ushtarak amerikan për ta mbrojtur atë në rast të një pushtimi kinez. Një skenar i luftës së vitit 2022 i drejtuar nga Qendra për një Siguri të Re Amerikane u zhvillua me Kinën që sulmonte instalimet e komandës dhe kontrollit të SHBA në Hawaii, si pjesë e luftës së saj për të marrë Tajvanin me forcë.bw

Aktiviteti elektoral i presidentit Biden me ish-presidentët Obama dhe Clinton, mbledh fonde rekord

Presidenti Biden dhe ish presidenti Obama në aeroportin e Nju Jorkut

 

VOA/Marrë nga Associated Press

NJU JORK – Një aktivitet për mbledhje fondesh i presidentit Joe Biden të enjten në qytetin e Nju Jorkut, po grumbullon rreth 25 milionë dollarë fonde, duke arritur kështu një rekord të ri në historikun e aktiviteteve politike, njoftoi ekipi i fushatës së tij.

Shuma e dhurimeve është një demonstrim i mbështetjes së demokratëve për presidentin Biden në një periudhë kur anketimet vazhdojnë të tregojnë nivele të ulëta mbështetjeje për të në opinionin publik. Shuma masive e fondeve për Presidentin do të vërë në provë efektivitetin e tyre ndërsa përballet me kandidatin e pritshëm të Partisë Republikane, Donald Trump, i cili ka dëshmuar më parë me fitoren në vitin 2016 ndaj Hillary Clinton se nuk i nevojiten fondet më të shumta për të fituar presidencën.

Aktiviteti në Sallën e Muzikës Radiofonike të qytetit do të spikasë ndër aktivitetet e fushatës elektorale. Presidenti Biden ka vizituar disa shtete vendimtare për rezultatin e zgjedhjeve gjatë tre javëve pas fjalimit për Gjendjen e Vendit, që u pa si një apel për t’u bashkuar në mbështetje të rikandidimit të tij. Aktiviteti i së enjtes do të mbledhë së bashku figura të njohura të demokratëve që kanë qenë në udhëheqjen e vendit për rreth tre dekada.

Ish presidenti Obama iu bashkua presidentit Biden në avionin presidencial Air Force One që udhëtoi nga Uashingtoni drejt Nju Jorkut. Ata përshëndetën së bashku ndërsa zbrisnin shkallët e avionit në aeroportin ndërkombëtar “John F. Kennedy” dhe udhëtuan me autokolonën presidenciale drejt Manhatanit. Ish presidenti Clinton pritej t’u bashkohej në vendin ku do të mbahej aktiviteti.

Aktiviteti disaorësh ofron për kontribuesit nivele të ndryshme qasjeje, sipas nivelit të fondeve të dhëna. Pjesa qendrore është biseda në skenë me tre presidentët, e drejtuar nga drejtuesi i emisioneve të mbrëmjes Stephen Colbert. Do të ketë gjithashtu një pjesëmarrje të artistëve si Queen Latifah, Lizzo, Ben Platt, Cynthia Erivo dhe Lea Michelle, me moderatore aktoren Mindy Kaling. Spektatorët pritet të jenë me mijëra dhe biletat fillojnë që nga çmimi 25 dollarë.

Sa më e lartë të jetë shuma e dhuruar aq më e gjatë mund të jetë koha që mund të bisedohet me presidentët. Një fotografi me tre presidentët kushton 100 mijë dollarë. Një donacion prej 250 mijë dollarësh u jep donatorëve qasje tek një pritje, ndërsa 500 mijë dollarë u siguron ftesa për takime edhe më të veçanta.

“Por festa nuk përfundon këtu”, thuhet në njoftimin e fushatës. Zonja e Parë Jill Biden dhe DJ D-Nice do të organizojnë një festë më pas në sallën e Radio City me 500 të ftuar.

Ish presidentët Obama dhe Clinton po e ndihmojnë Presidentin Biden të rrisë avantazhin e tij me donacione ndaj zotit Trump. Në fund të muajit shkurt, Presidenti Biden kishte një fond prej 155 milionë dollarësh, krahasuar me fondin e zotit Trump prej 37 milionë dollarësh.

Tre presidentët së bashku gjatë një aktiviteti në vitin 2010

Tre presidentët së bashku gjatë një aktiviteti në vitin 2010

“Kjo rritje historike tregon entuziazmin e fuqishëm për Presidentin Biden dhe Nën-presidenten Harris dhe është dëshmi e sistemit të pashembullt për mbledhjen e fondeve që kemi ndërtuar”, tha njëri nga drejtuesit e fushatës Jeffrey Katzenverg. “Në dallim nga kundërshtari ynë, secili dollar që kemi mbledhur do të shpenzohet për të arritur tek votuesit që do të përcaktojnë fituesin e këtyre zgjedhjeve – për të treguar për rekordin historik të presidentit, vizionin e tij për të ardhmen dhe për të theksuar rëndësinë e këtyre zgjedhjeve”.

Gjatë javëve të fundit, zoti Trump ka qëndruar në hije, pjesërisht për shkak të paraqitjeve në gjykata për çështjet e ndryshme penale ndaj tij, shpenzimet e të cilave po i paguan me fondet e donatorëve.

Disa zyrtarë republikanë janë të shqetësuar nëse fushata e zotit Trump ka infrastrukturën e mjaftueshme për një betejë elektorale kundër Presidentit Biden.

Zëdhënësi i ekipit të zotit Trump, Steven Cheung hodhi poshtë rëndësinë e aktivitetit të së enjtes të Presidentit Biden.

Njëri nga bashkëpunëtorët e dy ish presidentëve, Leon Panetta e përshkroi këtë takim donatorësh si një moment të rëndësishëm të fushatës.

“Ky takim, para së gjithash, zgjeron dhe përforcon përkrahjen e të gjithë demokratëve”, deklaroi ai.

Zoti Panetta tha se dy ish presidentët, që njihen si politikanë me përvojë, mund ta ndihmojnë zotin Biden të formulojë më mirë mesazhin e tij.

Themeluesi i platformës së kriptomonedhave FTX, Sam Bankman-Fried dënohet me 25 vjet burg

VOA/Marrë nga Associated Press

Sipërmarrësi i kriptomonedhave, Sam Bankman-Fried u dënua të enjten me 25 vjet burg për një skemë të madhe mashtrimi të investitorëve, që u zbulua pas rënies së firmës FTX, dikur një nga platformat më të njohura në botë për shkëmbimin e kriptomonedhave.

32 vjeçari Bankman-Fried u dënua në nëntor për mashtrim dhe komplot për të mashtruar, një rënie dramatike nga suksesi, që përfshinte një reklamë të tij, të transmetuar në finalen e futbollit amerikan “Super Bowl” dhe mbështetjen nga sportistë të famshëm si ylli i futbollit amerikan Tom Brady, ai i basketbollit Stephen Curry dhe komediani Larry David.

Gjykatësi federal Lewis A. Kaplan njoftoi dënimin në të njëjtën sallë gjyqi në Manhattan, ku katër muaj më parë, Bankman-Fried dëshmoi se qëllimi i tij kishte qenë të revolucionarizonte tregun e kriptomonedhave me idetë e tij novatore dhe altruiste, jo për të vjedhur.

Gjykatësi Lewis Kaplan tha se dënimi pasqyronte “rrezikun se ky njeri ishte në gjendje të bënte diçka shumë më të rëndë në të ardhmen. Dhe nuk është aspak një rrezik i parëndësishëm.”

Gjykatësi Kaplan po ashtu urdhëroi sekuestrimin e 11 miliardë dollarë nga pasuritë e tij për t’ua kthyer investitorëve.

Prokurorët kishin rekomanduar një dënim me burg nga 40 deri në 50 vjet. Ata thanë se Sam Bankman-Fried u kishte shkaktuar klientëve, investitorëve dhe huadhënësve mbi 10 miliardë dollarë humbje, duke shpërdoruar miliarda dollarë për rritjen e ndikimit të tij dhe për përpjekjet për të mbizotëruar në industrinë e re. Prokurorët thanë se ai kishte përdorur ilegalisht para nga depozituesit në platformën FTX për të mbuluar shpenzimet e tij, të cilat përfshinin blerjen pronave luksoze në Karaibe, ryshfete për zyrtarët kinezë dhe avionë privatë.

Platforma FTX u ofronte investitorëve të blinin dhjetëra monedha virtuale, nga “Bitcoin” deri në ato më të panjohura si “Shiba Inu Coin”. Rënia e çmimeve të kriptomonedhave në vitin 2022 i dha një goditje të rëndë platformës FTX dhe përfundimisht çoi në rënien e saj. Filiali i fondit mbrojtës të platformës FTX, i njohur si “Alameda Research”, kishte investuar miliarda dollarë për blerje të ndryshme kriptomonedhash, që pësuan një humbje të konsiderueshme të vlerës në vitin 2022. Sam Bankman-Fried u përpoq t’i mbulonte humbjet në bilancin e “Alameda Research” me fondet e klientëve të platformës FTX.

Tre persona të tjerë nga rrethi i ngushtë i zotit Bankman-Fried pranuan fajësinë për krimet dhe dëshmuan në gjyqin e tij.

Emri më i njohur në mesin e të tyre është Caroline Ellison, ish e dashura e zotit Bankman-Fried. Ajo tha se Bankman-Fried ishte një njeri i matur, i cili e dinte se po kryente krime kur përdori fondet e klientëve. Dy miq të tjerë të zotit Bankman-Fried, Gary Wang dhe Nishad Singh, dëshmuan gjithashtu se vepruan me urdhër të ish drejtuesit të platformës FTX.

Biden deklaron: Putini është kasap!

“Nëse do të rrisnim taksat për miliarderët, mund të bënim shumë gjëra, duke përfshirë përfundimisht sigurimin që të kujdesemi për Ukrainën që po sulmohet nga ai kasapi, Putin”.

Kështu tha presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, në një tubim elektoral në Raleigh të Karolinës së Veriut.

Gjatë seancës së shkurtër me pyetje-përgjigje në Stadion Narodovy, Biden tregoi se si kishte qenë në vende të tilla në jetën e tij, por tha se ishte gjithmonë i befasuar nga “thellësia dhe forca e shpirtit njerëzor”.
(BalkanWeb)

Shembet ura “Francis Scott Key” në Baltimor

VOA

Një urë e madhe në qytetin lindor amerikan, Baltimor, u shemb të martën pasi një anije mallrash u përplas me të. Ekipet e shpëtimit janë vënë kërkim të 20 personave të zhdukur pas shembjes së urës.

Një video e regjistruar me telefon celular shfaqi disa pjesë të urës “Francis Scott Key” duke rënë në ujërat e lumit Patapsco, pasi një anije mallrash qe lundronte me flamurin e Singaporit, me emrin Dali, u përplas me një shtyllë mbështetëse mëngjesin e së martës.

Autoritetet thonë se disa automjete ishin në urë kur ndodhi përplasja dhe zyrtarët e emergjencës në Baltimor thanë se ekipet e shpëtimit janë duke kërkuar për të paktën 20 persona që besohet të kenë rënë në ujë.

Askush nga pjesëtarët e ekuipazhit të anijes nuk ka pësuar dëmtime.

Ura 47-vjeçare, e gjatë 2,5 kilometra, është një lidhje kryesore në autostradën ndërshtetërore që rrethon qytetin e Baltimorit, një nga portet më të mëdha në Shtetet e Bashkuara. Ajo mori emrin e Francis Scott Key, autorit të tekstit të himnit kombëtar të Shteteve të Bashkuara.

Shkrimtari Key u frymëzua për të shkruar poezinë pasi ishte dëshmuar i bombardimit britanik të një fortese të madhe ushtarake amerikane në Baltimor, në vitin 1814.


Send this to a friend