VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Letër e Hapur: Zoti Lu, Zonja Vlahutin ka ardhur koha të mbështesni shqiptarët jo më klasën politike! Nga Elida Buçpapaj

By | February 13, 2018
52 Comments
 • author avatar
  vangjel gjiknuri 3 months ago Reply

  I bashkohem letres tuaj znj Elida .. Amerika dhe Europa duhet te ndikojne me shume ne vendosjen e drejtesise ne vendin tone jo pse ata kane investuar per kete …. por sepse ka vajtur atje ku nuk mban me .. varferia po na shkateron te gjitheve po shkateron edhe vlerat me njerezore qe na kane mbetur .. nuk kerkojme meshire por dinjitet nuk duam ndihma ekonomike por pune qe te fitojme me djerse e ndershmeri .. nuk duam te bredhim si emigrante kur vendi yne ka shume pasuri shfrytezimi i te cilave do na jepte mundesi te gjitheve per nje mireqenie ekonomike .. Kjo klase politike qe per 27 vjet vetem ka abuzuar duhet te pergjigjet deri ne nje .. me cudit fakti qe nese gjyqtaret apo pushtetaret e koruptuar japin doreheqjen .. nuk gjykohen pra nuk ka veting per ta …??? kjo eshte absurde dhe e pa pranueshme per ne te gjithe .. te gjithe ata qe kane abuzuar me shtetin e pushtetin jo vetem te gjykohen por tju sekuestrohet pasuria qe i kane vjedhur ketij populli te supervuajtur ..

  • author avatar
   Elida Buçpapaj 3 months ago Reply

   Ju flm i nderuar Vangjel Gjiknuri,
   Keni shume te drejte.
   E drejta e punes eshte e drejte njerezore, ndersa ne Shqiperi e drejte vetem e qeveritareve dhe njerezve te tyre, ndersa per popullin mjerim.
   Ju pershendes me mirenjohje

 • author avatar
  Azem 3 months ago Reply

  Eeeh burrnesh të lumtë
  Me letrën tënde janë gjithë shqiptarët përveç zullumqarëve që nuk kan pik interesi për Shqipërinë e shqiptarët po për xhepat e tyre
  Nuk mund të quhet demokraci por aristokraci dhe zhgënjimi vjen e rritet çdo ditë sa që ardhmëria ka shpresat e humbura jashtë kufijve shtetërorë
  Drejtësia është utopi . një zhgënjim total …
  Nuk e di a do ketë ditë të bardhë për në…
  Revolucioni rruga e shpëtimit

  • author avatar
   Elida Buçpapaj 3 months ago Reply

   I nderuar Azem, ju flm shumë.
   Ju përshëndes,
   Elida

 • author avatar
  Anonymous 3 months ago Reply

  I ke radhitur në një mënyrë reale pikat e realitetit dhe për ç’ far ka ne voj Shqipëria dhe shqipëtarët. Të të them bravo është pak. Unë personalisht nuk pres ndonjë reagim nga ky ambasador sepse ky hyn në të gjitha intitucionet shqipëtare dhe e di më mirë se ne se ça po ndodh me Shqipërin dhe shqipëtarët. Mendimi im personal është se ky nuk duhet ta pëfaqësoj më Amerikën sepse është kthyer në vegël të politikanëve dhe tallet me popullin shqipëtarë njësoj si kjo klasë politile që ju përmendët më lart. Me respekt Vangjel Llaçaj

  • author avatar
   Elida Buçpapaj 3 months ago Reply

   I nderuar Vangjel, flm shumë, po Ambasadorët përfaqësojnë SHBA dhe BE, problemi është se është klasa politike shqiptare që dredhon. Kjo klasë politike na çon vetëm sikur Enveri, ndërsa SHBA dhe BE është shpresa jonë, veç shqiptarët nuk duhet t’u shkojnë pas partive, se çfarë faji kanë Ambasadorët që shqiptarët i kanë votuar këta zullumqarë ?!
   Ju përshëndes
   Elida

 • author avatar
  Petrit 3 months ago Reply

  Je e sakte po me kot Luja i ka bere pazaret me Bankers.Mos i perkedhel te dy Lu dhe Flu jane shkaktaret .

  • author avatar
   Elida Buçpapaj 3 months ago Reply

   I nderuar Petrit, nuk përkëdhel njeri, por kjo klasë politike vetëm na ka fundosur, nuk na kanë fundosur Ambasadorët! Shpëtimi jonë jemi ne të gjithë shqiptarët e ndershëm të mbështetur nga SHBA dhe Perëndimi! Duhet ta bëjmë sikur BUjar Asqeriu me shokë dhe me ata shqiptarë që denoncojnë politikën çdo mëngjes nëpër Tv e Tiranës! Pastaj problemi jemi ne sepse ne e votojmë dhe e riciklojmë këtë klasë politike. Ju përshëndes, Elida

 • author avatar
  Anonymous 3 months ago Reply

  Shum bukur e kini shkruar po perseri nuk kemi besim se do permbyset kjo klase politike qe per 28 vjer e ka rjepur popullin nuk mund te behet viting per te pasurit se ata mund te blene gjithcka me parate qe kane vene keto 27 vite te demokracise qe vetem demokraci nuk mund te quhet per te gjithvato arsye qe ju kni permendur ne shkrimin tuaj. Ju pershendes dhe ju uroj cdote mire.

  • author avatar
   Elida Buçpapaj 3 months ago Reply

   Ju flm për komentin. Keni shumë të drejtë, duket sikur gjithçka është e pamundur sepse këta 27 vjet kjo klasë politike i ka të gjitha çelesat në dorë, por edhe Sadoma e Gomorra e pati një fund! Ju përshëndes, Elida

 • author avatar
  Anonymous 3 months ago Reply

  Bravo Lida por Lu dhe ajo tjetra kane mbushur valixhet e dashur jo si ty qe na u larguan intelektualet por me Para sdine ku ti fusin kam pershtypjen se eshte vone

  • author avatar
   Elida Buçpapaj 3 months ago Reply

   Nuk besoj, problemi është kjo klasë politike që përdridhet si karavidhe, riciklon pushtet dhe shtyp popullin me varfëri dhe diktaturën e skamjes dhe shpërnguljet masive! Ju përshëndes, Elida

 • author avatar
  Spartak Tili 3 months ago Reply

  Angazhohem ndonjehere,por e keqja me e madhe eshte se si reagojme per njeri tjetrin ne raste te tilla me qendrimin “O Mete per Vehte”-Te lumte zonje apo zojushe e nderuar per preokupimin dhe guximin Tend jo vetem trimeror por dhe te bukur, ne letren derguar z. Lu dhe z. Vlahutin.Kam ne mendje nje rrefenje: Kur me dergoi para rreth 40 vjetesh ministria per te pare pergatitjet e Festivaleve te femijeve ne Rrethe, u ndodha dhe ne Gjirokaster.Gjate provava me terhoqi vemendjen nje femije pak si ngaterestar.Po ky, pyeta, nuk do te kendoje, si quhet Ky?-Ky eshte Fino m’u pergjigjen.-E keni fjalen per Fine-i mencur?-Ju thashe. Ata qeshen-Nuk i kuptova mbase. Mbas nja 15 vjetesh ndiqja lajmet e hereta dhe me kapi veshi perseri Fino, kete radhe qenka bere derdeng mesobure,thashe-Bertiste me militante te tjere. Jo shume vone, perseri takohet veshi, jo Une sigurisht- me Finon, por tani ishte Kryetar Bashkie ne Gjirokaster. Nuk vonoi shume dhe papritur degjoj perseri Fino, por kete rradhe Kryeminister. Te me besoni nuk mbaja dot te qeshuren, shikoni sa bukur mund te behesh cfare te duash? Ne kohen e kontrollit muzikor kisha 7000 lek rroge, Ai sigurisht me rroga te uleta prindesh. Sot ne doni besoheni ose jo-Une marr 100 Euro gjithesej ngado qe shkel. E dini sa merr dhe sa ka Ky Fino i historise qe sapo Ju tregova?

  • author avatar
   Elida Buçpapaj 3 months ago Reply

   Shumë i nderuari Spartak, u ndjeva shumë keq kur e lexova komentin tuaj! Kjo klasë politike meriton t’i përjetojë të gjitha vuajtjet që u ka shkaktuar njerëzve e sidomos artistëve. Kjo është mënyra për të na shtypur, duke na poshtruar me rroga që mjaftojnë vetëm për të vdekur. Nderimet e mia!

 • author avatar
  Dashamiridr.jr 3 months ago Reply

  Letra eshte diplomatike gjithperfshirse,
  Ne kohen e duhure e drejte,por,lidhure me
  European
  kemin rezerva ashtu Si at,dr,dr,dr Gjergj Fishta.
  Ata haptas ndihmojn klasen politike
  Jo borgjeze por,

  oligarkin
  qe kana kapur shqiperine ne te gjith damages e jetese,
  “vampire”,kriminel” nga me Krysora tek me I thjeshti
  ”Sa here
  trojditet situate Cohen aleatet e p.s.ne pushtet,bejne
  deklarata fantastike,”shqiperia ka beret perparime
  “te shkelqyera”A thus se populli eshte ne planet tjeter.
  Shifrate Jane kokenforte.
  Lende narkotiken ekportohen me kuaj,gomer,
  mushka,karroca,bicikleta,motorr cikleta,vetura ,avjion,gomina,
  Helicopter,varka gomina vaporre.ku gjindetbgjith kjo lende
  Kanabisi,qev”shqiperia nuke mbjell lender nakotike
  Qeceurropa those ilke e ”shkelqyere.???

  P.sh.Shembull ministry se.Tahiri,e mbrone ministry ,qe
  ngeli cdo dite tek prokurorja,qe e futi nene
  policin,
  Ku keni pare qe drejtesia te shkojn tek ministry
  mbrendshem???
  Tek policia.
  Europa shkon e perkrahe oligarke te korruptuarite,e
  klases politike.
  Veprim I keqe
  Aq me keq eshte heshtja e Europe,vidhen ,blihen
  votat,europpa
  “Heshte,heshti” per Tahitin kur kryeminitribi p.s than
  per
  Documents e Tahiti
  e Jane ‘.pacavure”,ndersa per
  kanabisin qe ka ulje
  Te siperfaqes mbjell I pranojne dokumentetve
  italis.
  po nga vjene gjith kjo drog qe cdo dite me cdo
  mjete
  Del ne treg trfikikimi droges,e trafkimi,i vajzave
  shqiptar,
  Balla mburret thote por te veteten as lush nuke
  e di.
  Pse ???
  Ps lavdronte min. e brendshem me I mire ”minister”
  ne
  anen tjetete vend u kanbizue me bime
  Kanabjisi .kjo eshte gjendja real.
  Real Europe e dashure.arriti puna politic ushtria
  mos dllojn aeroplanin
  Ng Kankakee.Ku Eshte manipulim shqipperise
  europa me
  Fije padukshme ka medimev”radio moska”ne
  shqiperi thoteqe nje
  Funksionarem euuropjan nderhyri qe shqioeria
  te importonteb 100-apo 200 Vince per ”internsa”
  Politike, vica jashte perdorimite?????

  America eshte alestem besnike dhe
  situate e botes shqiptare.
  Pamvarsish nga
  qendrimi i qeverise sociaoliste .
  E cila per interest te saje votoje kunder USA.
  Pa pyrtyr populli. Pa njoftuare presidentine.ne
  ”PO” Pregatitet nje prapasken ne
  heshtje me greqin,
  varroset
  problem “Came dhe Camera
  Stop,kujdese???
  Stop, Stop.inaf,?????

  Dashamiri jr

  • author avatar
   Elida Buçpapaj 3 months ago Reply

   Ju flm shumë Dashamir.
   Po Europa na ka zhgënjyer, prandaj duhet ta mbajmë fort Amerikën!
   Ju përshëndes,
   Elida

 • author avatar
  Spartak Tili 3 months ago Reply

  Me falni,por do te shtoj dhe dicka si sqarim: Fjala “Fine” ose “fino” eshte nga fjalet me perfaqesuese pozitive,por kur behet “Finke” ose “Finok” merr kuptim kryekeput te kundert. Ja p.sh. Une qe kam kompozuar mbi 20 krijime muzikore nga pjese te vogla dhe deri nga me te medhate, jane pothuajse te pa ekzekutuara te gjitha. E dini pse?Sepse nuk u bera dot finke apo finok.Vetem ne Opera tek”E nderuara”z. Zana Cela kam 3 vjet qe kam cuar 4 vepra madhore e te mesme,pa asnje pergjigje qe prej 3 vjetesh qofte per te me thene “Jo”. Ah qe nuk u bera Finke apo Finok . . . .

  • author avatar
   Elida Buçpapaj 3 months ago Reply

   I nderuar Spartak,
   më vjen shumë keq, por ky është tmerri shqiptar. Ky fat për të gjithë krijuesit. Nderime, Elida

 • author avatar
  perkthyesi 3 months ago Reply

  Jam plotesisht dakord me mendimet tuaja zonja Elida! Kam idene se klasa jone politike ka deshtuar me kohe ne misionin e saj per administrimin dhe menaxhimin e jetes se vendit. Faktet jane te panumerta. Perfaqesuesit e Sh.B.A dhe BE, paten premtuar qe vettingu do te niste kohe me pare, por, sic thone vete anglezet “The mountain was laboured and brought forth a mouse”! Pse, keshtu do vazhdohet, nderkohe qe populli pret me padurim ndeshkimin e abuzuesve dhe mekatareve te politikes? Ju pergezoj per artikullin, dhe ju uroj suksese te metejshme ne punen tuaj!

  • author avatar
   Elida Buçpapaj 3 months ago Reply

   Ju flm shumë për komentin. Ju përshëndes, Elida

 • author avatar
  ALi pahkaj 3 months ago Reply

  Telumt te gjoth jeml me ty oje Burrnesh malsij

  • author avatar
   Elida Buçpapaj 3 months ago Reply

   Ju flm shumë Ali. Ju përshëndes, Elida

 • author avatar
  Mariela 3 months ago Reply

  E drejtpërdrejtë! Shokante herë-herë, e vërtetë mbi të gjitha dhe më pranë të vërtetës se çdokush.
  Një shuplakë e dhimshme realiteti të pamohueshëm. Një kreshento për veshët vullnetshëm të shurdhër, një klithmë e çdo shqiptari të ndërgjegjshëm, por demode me pikë reference pushtetin makut, diabolik, gllabërues, anti-human.
  V-llahuta e Ramës, saze korrupsioni.
  Të përshëndes vrullshëm.

  • author avatar
   Elida Buçpapaj 3 months ago Reply

   E dashur Mariela, të falenderoj dhe të shpreh mirënjohjen, kam besim tek shqiptarët, se kjo katrahurë e lujtur në kurrizin e tyre i ka bërë të vetëdijshëm. Ndofta vonë, sepse kanë kaluar 27 vjet, por përsëri më mirë vonë se kurrë. Të përshëndes me respekt, Elida

 • author avatar
  Kriste 3 months ago Reply

  Ah sikur te kishin shqiptaret ndershmerine dhe guximin te hiqnin dore nga lakmia ?!

  • author avatar
   Elida Buçpapaj 3 months ago Reply

   I nderuar Kriste, nuk janë të lakmitarë shqiptarët, lakmitarë është kjo bandë politike, që ka shtrirë tentakulat në shtetin amë, Kosovë e tj. Shqiptarët duan punë, jetë me dinjitet dhe siguri. Kjo është alfa dhe beta që siguron sistemi demokratik. Ju përshëndes, Elida

 • author avatar
  Mustafe Kuci 3 months ago Reply

  Te lumte mendja edhe penda, oje shqiptare zemer bardhe e mendje ndritur.
  Te pershendesim nga Kosova dhe Ulqini, toka shqiptare ku e kemi te njetat probleme me kastat politike kriminale.
  Kemi shprese te artistet, akademiket, gazetsret dhe te gjithe intelektualet se ka ardhe koha per revulucion demokratik, se thika na ka preke deri ne palce.

  • author avatar
   Elida Buçpapaj 3 months ago Reply

   I nderuar Mustafë, ju falenderoj edhe unë me mirënjohje!
   Po kemi shpresë, se shqiptarët janë komb paqedashës dhe liridashës dhe e duan demokracinë! Ju përshëndes, Elida

 • author avatar
  Anonymous 3 months ago Reply

  Ne duhet te te jemi me aktive per veten tone si shoqeri te kerkojme fe drejtat tona si qytetare te barabarte me evropen skemi asgje me te manget se ata vetem jemi te sfilitur ne 80 vite po jetojme sot per sot se nuk kemi shperse per te ardhmen e femijeve tane

  • author avatar
   Elida Buçpapaj 3 months ago Reply

   Natyrisht që duhet të jemi aktivë. është një kauzë sublime të kujdesemi për të ardhmen e fëmijëve tanë, që të kenë një vend të denjë për të bërë një jetë të denjë. Ju flm dhe ju përshëndes, Elida

 • author avatar
  Milaim Nela 3 months ago Reply

  E nderuar Elida
  Kur po lexoja shkrimin dhe komentet mu kujtua i ndjeri Azem Hajdari. Ai e urrente termin “klase politike”.
  Keta nuk janë klase politike keta jane bandite mafioze apo sherbetore te banditeve. Politika ka humbur çdo lloj morali. Nuk ka as ideologji as ideal. Nuk ka as te majte as te djathte. Nuk ka shtet por luftë për pushtet.
  Ata e kane shitur apo kontrakruar per bandat e tyre pothuaj te gjithe pasurine the resurset kombetare.
  Ne Shqiperi edhe Trump-i vete po te vijë nuk qeveris dot sepse nuk ka nga t’ja fillojë. Shoqeria shqiptare eshte nje shoqeri e korruptuar totalisht, vertikalisht e horizontalisht. Eshte 10 fish me keq se ne kohen e te mallkuarit. Keta kane perqafuar PR-in më të avancuar perendimor dhe e kane shartuar më ate lindor duke prodhuar nje monster qe eshte shume vështirë te çrrenjoset.
  Ata qe kane potencial ta ndryshojnë Shqiperine jane larguar nga vendi. Median e kane futur ne xhep . Nuk ka me gazetare Shqiperia e nderuar Elida. Edhe ata qe kane ngelur më hir apo pahir jane bere pjese e ketij sistemi te felliqur.
  Te vjen keq qe Ambasadoret qe më të drejte jane burokrate te vendeve qe perfaqesojne jane bere guvernatore, perdorin politikanet shqiptare për interesat e tyre dhe perdoren nga keta te fundit per interesat e ketyre te fundit.
  Do te doja te isha optimist se eshte vendi yne ku kemi gjakun e te pareve tane eshte toka jone por eshte vrare shpresa eshte vrare shume keq.
  Eshte nje makineri shume e sofistikuar propogande qe po e vret shpresen perdite me ngadale. Kur sheh qeveritare te larte dhe deputete kukulla shqiptare te nje niveli mizerabel jo qe nuk njohi rolin qe duhet te luajne ne nje shtet demokratik por nuk dine as te shkruajne as te flasin.
  Te vjen turp qe jane shqiptare .
  Edhe klasat e gjimnazit te viteve 80 kane patur nivel intelektual dhe dashuri per vendin shume here më të larte se salla e Kuvendit te Shqipërisë.
  Te falenderoj qe vazhdon te shkruash e te ngresh zerin me dashuri për Shqiperine.
  Pa vetedije kombetare qofte te politikaneve, zyrtareve, gazetareve e te gjithe shqiptareve Shqiperia eshte veshtire te behet.
  Me respekt për dyshen INTELEKTUALE Skender & Elida Bucpapaj

  • author avatar
   Elida Buçpapaj 3 months ago Reply

   I nderuar MIlaim Nela, keni shkruar një koment të shkëlqyer, tek Amb. nuk ndaj të njëjtin mendimin me ju, por realitetin e keni poërshkruar në mënyrë shterruese. Një pyetje kam? A nuk ka një rrugëdalje ? Nderimet dhe të falat tona, të Skënderit e të mijat. Komentin tuaj, duke hequr referemin me emrat tanë, mund ta botojmë të plotë nëse dëshironi. Edhe një herë përshëndetje

   • author avatar
    Milaim Nela 3 months ago Reply

    Sigurisht qe ka rrugedalje Elida!
    Por rruga dita dites behet me e ngushte, me e veshtire e me rrezikshme dhe me pak pak njerez per ta pershkuar. Me gjithë veshtiresite ne rritje ne kemi mbijetuar per as sa ka pase kombe mbi toke. Për me tepër ne nuk goxojme te biem ne fatalitet. Une kam besim ne kombin tim qe nje dite do te zgjohet e te reagoje siç i ka hije. Shqiptareve kurre nuk ju kane munguar burrat dhe grate e mençura, e besoj se nuk do ti mungojne as tani.

   • author avatar
    Milaim Nela 3 months ago Reply

    Sa per ambasadoret te kuptohemi drejt, Amerika eshte Zoti i Shqiptareve mbi toke. A po perfaqeson Ambasadori Lu Ameriken qe shqiptarët njohin? Ë kam shume te veshtire ta pranoj kete per aq sa ne jemi ne gjendje te lexojme midis rreshtave.
    Per Evropen mendoj se vazhdon ti konsideroje shqiptarët “placke per tramp” i themi ne nga veriu. Shikoni si sillen me Shqiperine, me Kosoven e Shqiptaret ne Maqedoni.
    Sa per botimin e komentit ju kam derguar nje mesazh ne inbox-in e addres se Twitter
    Ju pershendes
    Milaim Nela

    • author avatar
     Elida Buçpapaj 3 months ago Reply

     Flm shumë Milaim. Nderimet tona.

 • author avatar
  Anonymous 3 months ago Reply

  Faleminderit zoti Milaim.
  Komenti juaj ishte shume me i sakte se i zonjes Elida. Ajo qe me ben me shume pershtypje eshte se jeni i drejtperdrejte dhe per me teper menyra se si i formuloni mendimet me pelqen

  • author avatar
   Elida Buçpapaj 3 months ago Reply

   Keni shumë të drejtë, ështe një pasqyrë e përpiktë kjo e z.Milaim. Ju përshëndes, Elida

 • author avatar
  Av. Gjon Huli. 3 months ago Reply

  Ju lumte zj. Elida, Ju jeni nga ato intelektuale qe e shihni te verteten me syhapur dhe nuk trembeni prej saj. Kjo eshte virtut i rralle per intelektualet e sotem, krahasuar me ata qe jane ktbyer ne servile e puthadores, bravo. Sot eshte mode servilzmi ndaj “udheheqseve” te huaj, te cilet vetem se vine e ikin, por te bere miliardere. Ka ardhe koha qe shqiptaret, ne protestat e tyre te dalin me pankartat “Lu ik” e “Vlahutin ik”. Edhe njehere te lumte per guximin e saktesine.

  • author avatar
   Elida Buçpapaj 3 months ago Reply

   I nderuar Gjon, ju flm për komentin dhe vlerësimin. Opinioni im është një apel Perëndimit, konkretisht SHBA dhe BE, përmes përfaqësuesëve të tyre, që të heqin dorë nga kjo klasë politike, e cila është armikja lryesore e shtetit ligjor dhe shtetit të së drejtës. ne duhet të themi që kjo klasë politike duhet të ikë sepse e ka djegur kohën e shqiptarëve! Ju përshëndes, Elida

 • author avatar
  anonymous 3 months ago Reply

  Myslyman’ e te krishtere
  jemi keq!
  Te ngrihemi qe te tere,
  djem e pleq!

  Te ngrihemi te deftojme
  trimeri;
  ja te vdesim ja te rrojme
  per liri!

  ………………………………………

  Zhvish rrobat e roberise,
  memedhe,
  vish armet e trimerise
  se ke ne!

  Andon Zako Cajupi

  • author avatar
   Elida Buçpapaj 3 months ago Reply

   Po, pa dallime fetare, si komb i gjithë jemi në këtë situatë, që e përshkruan Anton zako Cajupi, por sikur e dimë se gjithmonë populli është bërë viktimë e pabesive të klasës politike shqiptare, mjafton të kujtojmë 1997, sot demokracia ka mjete shumë efikase paqsore, që mbrojnë edhe stabilitetin dhe krijojnë kushte për ndërtimin e shtetit ligjor. Ju përshëndes, Elida

 • author avatar
  clement 3 months ago Reply

  Me shume vonese z .Elida , e respektoj mendimin tuaj edhe z.B .Asqeriun por : fera e ka marre uraten .

  • author avatar
   Elida Buçpapaj 3 months ago Reply

   Po tash tatepjeta asht shterruese e vjen koha me u ngrite i nderuar Clement. Ju pershendes, Elida

 • author avatar
  Murat Ahmetaj 3 months ago Reply

  Me shume respekt lexova letrën tuaj drejtuar ambasadorëve zu,Lu dhe zonjës Vlahutin, një letër shumë domethënëse por që fatkeqësisht shkon në vesh të shurdhët si nga këto dy ambasadorët dhe njëkohësisht edhe në diplomacite Europiane dhe gjetkë. E keqja më e madhe është se në Shqipëri nuk ka pushtues të huaj, por luftën dhe të keqen e kemi brenda për brenda, që do të thotë se populli shqiptar nuk ka bukën e gojës dhe qeveria shqiptare, pra kryekriminelat pushtetarë jetojnë në një luks të pa parë dhe as që mendojnë për qytetarët e varfër të Shqipërisë. Vendi ynë është marrë peng nga kriminelët dhe pushtetarët që janë bëre njësh me krimin. Me shumë shumë keq ardhje e them se Shqipëria nuk do të bëhet kurrë me këto përbindësha pushtetarë prandaj i bëjmë thirrje SHBA_së dhe Bashkimit Europian që të marrin në dorë fatin e Shqipërisë dhe Shqiptarëve

  • author avatar
   Elida Buçpapaj 3 months ago Reply

   Ju flm shume i nderuar Murat, eshte bash si shkruani. Ju pershendes, Elida

 • author avatar
  Ficor (Feçor) Hoxhaj 3 months ago Reply

  Nje artikull qe meriton noten 10 per gjithçka eshte shkruar ne kete faqe ( te pakten per 2017-2018-en)!
  Nuk duhet te rim indiferent jo vetem per zbatimin e Vetingut por edhe tek borxhi i Shqiperise sepse politikanet nuk jane te “ndjeshem” per ate qe do te jete GURE shume i rende ne qafe te popullit te thjeshte.
  N.q.s. dje pushtimi behej me arme sot behet duke te “kredhur” ne borxhe pa e ndjere se je “pushtuar”! (L’ impero della vergogna shkruar nga filozofi zvizeran Jean Ziegler).

  • author avatar
   Elida Buçpapaj 3 months ago Reply

   I nderuar Fecor, keni shume te drejte. Edhe indiferenca eshte kriminale. Ju flm shume. Ju pershendes, Elida

 • author avatar
  Gjergji 3 months ago Reply

  Te lumt o burrnesh,por tashma esht shum vone per shqiptaret ,per vellezer e motra tona qe jetojn ne mjerim.Tashma keto i kan ba miljardat, i kan te gjith pushtetet,1-qeveri,2-parlament,3-drejtesi, 4-Bashkin e Tiranes,Durresit,Fierit e Elbasanit,fatekeqesisht kan me vete e dhe Presidentin e opoziten e mjerimi me i madh se kan kompromentuar perfaqesuesit dipllomatik te BE-se dhe SH.B.A-se,pikerisht keta dy qe ju drejtoheni e nderuar.Te ju rroj idhetarerve politik kjo qeveri-KY ASHT PRA MONIZMI QE AQ SHPEJT E HARRUAM.

 • author avatar
  Elida Buçpapaj 3 months ago Reply

  Gjergj i nderuar, po ky asht minizmi. Mendoj se tash shqiptaret jane ndriçu me cilet kane te bejne dhe kjo asht shprese dhe shenje e mire. Ju flm shume. Pershendetje, Elida

 • author avatar
  KASION 3 months ago Reply

  E nderuar zonje,ju pergezoj dhe njekohesisht ju falenderoj qe beni te mundur,qe njerezit te rreagojne,sadopak.E rendesishme eshte qe ta kuptojne qe mund ta marrin fatin ne dore ,dhe te mos presin nga keta ” matrapaze” ambasadore per te miren e vendit tone.Eshte e trishtueshme te shohesh njerezit ne rruget e qytetim tim ,Berat,ju eshte vrare shpresa,thone se shpresa vdes e fundit,e pra ketyre ju eshte vrare,prandaj ju falenderoj ju qe beni te mundur t ju ngallet sadopak nje fije shprse,nje rreze drite ,qe edhe Shqiperia mund te behet dhe do behet.Edhe njehere urimet me te sinqerta dhe nje BRAVO TE MADHE

 • author avatar
  Antonieta 3 months ago Reply

  50 komente ne mbeshtetje te shkrimit Tuaj e dashur Elida ,jame e bindur se do radhiteshin 1000,500000…..e me shume.
  Pa perjashtim ne shkrimin Tuaj gjejne vten te gjitha shtresa e shoqerise qe sot jane hedhur ne fund te pusit e ju jane hequr shkallet.
  I ke thene te gjitha ,dhe per ata qe kane veshe e sy duhet te degjojne e te shikojne ,te mbos mbulojne .
  Vall kemi rene ne duar te keqia ,zdua te besoj po ja qe po ndodh,prandaj te falenderoj nga zemra per shkrimin ,per çka ngre zerin,per te verteten e hidhur qe qendis ne rrjeshtat e kesaj letre.
  Respekte.

 • author avatar
  lindita 3 months ago Reply

  Duke pasur nje eksperience te gjate pune me organizatat nderkombetare dhe me projektet e UN/BE, donja te thonja se si fillim keta ambasadore te pastrojne zyrat e tyre and te miremenaxhojne/monitorojne fondet e tyre, sepse keto zyra jane kthyer ne qendra te spikatura korrupsioni dhe imoraliteti, ku mbizoterojne disa mostra te pangopura qe kane lidhje te drejteperdrejte me keta politikane qe e kane katandisur kete vend ne kete gjendje, por edhe me ekspertet nderkombetare qe ne shumicen e rasteve jane me te keq se shqiptaret.

  Mbase duhet te besojme nga qeverite e ketyre ambasadoreve, se tek keta ambasadore nuk besohet.

Komentet

Kryeministri Haradinaj takon Papa Françeskun

Kryeministri Ramush Haradinaj gjatë takimit me Papa Françeskun

 

 

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, gjatë vizitës dyditore në Vatikan, është pritur në audiencën e mbyllur nga Ati i Shenjtë, Papa Françesku.

Sipas një komunikate për media të dërguar nga Zyra e Kryeministrit të Kosovës, thuhet se Haradinaj ka njoftuar Atin e Shenjtë Papa Françeskun për zhvillimet politike në Kosovë, rrugën evropiane dhe euroatlantike.

“Kosova është shembull i tolerancës fetare dhe i promovimit të paqes. Rruga jonë euro-atlantike fuqizohet me partneritetin strategjik me Vatikanin. Shenjtërisë së tij, Papa Françeskut i shpreha përkushtimin e qytetarëve tanë, që vlerat shpirtërore dhe demokratike t’i ruajmë e kultivojmë, në frymën e për të mirën përbashkët”, citohet të ketë thënë kryeministri Haradinaj.

Kryeministri Haradinaj thuhet në komunikatë t’i ketë përcjell Atit të Shenjtë një letër – kërkesë, për pranimin, njohjen dhe për kujdesin ndaj Kosovës.

“Më bëri përshtypje se Ati i Shenjtë, Papa Françesku ishte vërtetë njerëzor, me ngrohtësi të jashtëzakonshme, tha se “E kam në zemër popullin e Kosovës””, tha Haradinaj.

Takimi me Papa Francesku u bë në rezidencën e Atit të Shenjtë, në Vatikan në audiencë të mbyllur, në kuadër të vizitës zyrtare të kryeministrit Haradinaj në Vatikan, e cila ka për qëllim vendosjen e bashkëpunimit strategjik dhe njohjen e shtetësisë së Kosovës nga Selia e Shenjtë.

(Tekst & Video) Theodoros Pangalos: Ish ministri i jashtëm grek: Shumë simpati për Shqipërinë dhe shqiptarët. Kemi një histori të përbashkët që është një histori europiane

Ish ministri jashtëm grek në Intervistë për emsionin #Përballë në RTSH  Intervistoi Lutfi Dervishi

Nëse lexon apo dëgjon që ka njerëz në administratën publike që paguhen pa shkuar në punë, që shkojnë formalisht në punë dhe gjatë orarit zyrtar bëjnë punë të tjera, që ka zyrtarë që rezistencën më të fuqishme ndaj reformave e bëjnë me buzëqeshje dhe mos veprim, që shkojnë në Bruksel dhe ngaqë nuk njohiin asnjë gjuhë të huaj dhe përgjigjen vetëm me tundjen e kokës – mos mendoni se po flitet për Shqipërinë.

Eshtë Greqia e viteve 80. Rrëfimtari,- një veteran i politikës greke, por edhe asaj europiane Teodor Pangallos. 32 vjet deputet. Ish zv/kryeministri, ish ministër i jashtëm. Njeriu prezent në ciklonin e politikës greke dhe asaj të Bashkimit Europian gjatë viteve 80 dhe 90.

Në një llibër të pazakontë për nga stili i të shkruarit, i mbështetur ne anekdoda treguar mes miqsh- rrefëhet me sinqeritet brutal- jo vetëm politika greke, por edhe kulisat brenda BE. Vendimmarrja, përfitimet dhe sakfricat e të qenit anëtar i Unionit. Libri tregon çfarë do të thotë konkretisht të mbrosh interesat e vendit mes anëtarëve të mëdhenj, dhe pse pavarëissht retorikës antieuropiane dhe antiNATO që kishte mbërttyer Greqinë në vitet 80l, interesi më i mirë i vendit mbetej Bashkimi Europian dhe ky nuk është konkluzion historik, por edhe mendimi kryeministrit kohës që publikisht shprehej për daljen nga TPE.

Një llibër që duket se është shkruar edhe për klasën politike dhe publikun shqiptar.Në një intervistë për #Përballë, Pangallos, i cili shprehet krenar që është arvanitas flet për marrëdhëniet historike mes dy vendeve, sfidat dhe rrugëtimin e përbashkët në të ardhmen.

* Zoti Pangalllos është kënaqësi që kam rastin për t’iu intervistuar.

Edhe për mua zoti Lutfi të jem në televizionin publik. Ka qenë një nga ëndrrat e mia.

* Ja që erdhi dita që kjo ëndërr të bëhet realitet.

* Po

* E lexova librin tuaj brenda natës dhe duket sikur e keni shkruar për publikun shqiptar….

* Unë e kam shkruar librin për të dy vendet edhe pa e ditur që do të përkthehet në shqip. Për mua kjo do të thotë shumë. Nuk jam i sigurtë në mund të këshilloj dikë ta lexoj brenda natës, por është një libër që nuk është libër serioz në sensin që kam shkruar shumë ndodhi dhe anekdoda rreth asaj që ne i themi sot Europë dhe kam shkruar gjëra që askush tjetër nuk i ka shkruar më parë. Po mendoj se është një libër edhe për një audiencë më të gjerë.

* Mënyra si është shkruar libri, të kujton më shumë rrëfenjat dhe anekdodat që dikush i thotë miqve të tij duke pirë një gotë verë…

* Po,…

* Kjo është përshtypja nga faqja e parë tek e fundit.

* Po, por ka edhe gjëra serioze brenda.

* Absolutisht.

* …rreth Europës dhe mendoj se është e rëndësishme për njerëzit që negociojnë tani pozitën e Shqipërisë në Europë, për të ditur ku po shkojmë? Çfarë është Europa. Europa është …interes… më së shumti. është…

* Jo rreth vlerave?

* është rreth interesit, biznesit. Ka nisur nga biznesi, por nuk është vetëm rreth biznesit, por gjithashtu rreth idealeve. Europa ka shumicën e kombeve në botë dhe shumicën e gjuhëve. çdo gjuhë paraqet karakterin kombëtar. Grekët janë krejt ndryshe nga suedezët dhe irlandezët janë krejt ndryshe nga polakët apo sllovakët apo bullgarët apo rumunët..

* Cfarë i mban bashkë…

* Ajo që i mban bashkë është interesi i përbashkët, sepse madhësia është një faktor në ekonominë e sotme- ekonominë globale. Por gjithashtu është edhe besimi në demokraci. Eshtë një komunitet i vendeve demokratike. Të drejtat e njeriut duhen mbrojtur në Europë dhe të drejtat e njeriut nuk janë çështje e shumicës, janë çështje e pakicës. Do të thotë se pakicat jo vetëm që kanë të drejtë të jetojnë në Europë, por duhet të jenë dhe të lira. Greqia është një vend të themi mesatar dhe Shqipëria është një komb i vogël në Europë dhe të jesh në Europë do të thotë të lëvizësh lirisht dhe lirisht të bësh biznes.

* Zoti Pangallosh ju vini nga Greqia dhe përmendët një fjalë që do të thotë shumë për miliona njerëz në gjithë botën- demokraci. A po kalon demokracia në ditët e sotme një krizë të… moshës së mesme?

* Mendoj se demokracia është në krizë sepse tashmë është një formë qeverisje globale, me përjashtim të Koresë së Veriut dhe eventualisht Venezuelës apo Kuba, megjithëse edhe ajo po lëviz drejt demokracisë, plot vende të tjera e kanë orientuar veten drejt zgjedhjeve të lira dhe sistemit shumë partiak., por kjo ka të bëjë edhe me të drejtat e njeriut, siç ju thashë më lart të drejtat e njeriut duhet të mbrohen edhe atëherë kur lidhen ngushtësisht me pakicat, sepse shumicat bëjnë çfarë të duan, kanë qeverinë, miratojnë ligje në Parlament. Demokraci nënkupton që edhe pakicat kanë të drejtë të jenë të lira dhe aktive. Dhe për më tepër pakicat duhet të jenë të lira të kërkojnë rrugë dhe mjete për t’u bërë shumica apo pjesë e shumicës. Kjo është demokracia në botën bashkkohore.

* Ju folët për një komunitet interesash dhe në librin tuaj ju shpjegoni në detaje çfarë do të thotë praktikisht të jesh në Europë, cilat janë rregullat e lojës dhe po citoj apo më mirë po perifrazoj ato që ju keni cilësuar si “interes kombëtar” për gjëra shumë konkrete. Po e them këtë sepse në Shqipëri flitet për reforma, kuptohet BE si një leje për t’u futur në një klub të pasur, nënkupton gjëra të bukura, por jo shumë konkrete. Ju flisni në libër për shembull edhe për 100 rrënjë ulliri të tuat, fati i të cilave lidhej nga vendimi që do të merrej në Bruksel. Ωfarë mund të mësojnë zyrtarë dhe qeveritar të Shqipërisë në dëshirën për t’u afruar në Bashkimin Europian?

* Ju e dini që kur Spanja dhe Portugalia dëshironin të bëheshin….

* ..anëtarë!

* Anëtarë. Spanja ishte prodhuesi më i madh i vajit të ullirit në Europë në atë kohë bashkë me Italinë dhe Greqinë. Ata prodhonin shumë më tepër se Greqia dhe në Greqi nuk është se i kushtohej rëndësi kësaj sepse vaji ullirit këtu ishte i mirë, i lirë dhe i shëndetshëm. Por e them këtë se dua të jem krejt i qartë dhe i kuptueshëm. Unë thashë kam 100 rrënjë ulliri, sepse kjo nënkupton diçka për mua. Unë nuk jam bujk, nuk jam fermer… por kjo ka të bëj me identitetin tim. Unë prodhoj vetë vajin e ullirit, po ashtu e bëj vetë verën dhe mendoj se kjo është thelbësore për identitetin tim. Ndoshta ka njerëz në Shqipëri që e kuptojnë çfarë unë dua të them. Ju duhet t’i përshtateni konsumatorëve dhe përdoruesve edhe atëherë kur ata nuk janë korrekt. Për shembull unë këto ditë kam kërkuar verë shqiptare në restorante shumë të shtrenjta këtu në Tiranë, unë isha aty me botuesin dhe miqtë e mi dhe mikëpritja ishte shembullore dhe më thonin: nuk kemi verë shqiptare. Kemi vetëm verë italiane. Verën italiane që keni këtu e keni me cilësi mesatare.

* Mesatare në cilësi, por jo në çmim…

* Po, po flisja për cilësinë, cilësi mesatare dhe çmim shumë i shtrenjtë për këtë verë që unë kurrë nuk do ta pija në Itali dhe duhet të prodhoni verë të mirë siç keni prodhuar më parë, para se rregullat që do të vendosen do të disiplionojnë kuotat e prodhimit. Dhe sot mbetet vetëm të prodhoni verë siç keni prodhuar apo edhe verë më të mirë, me çmim më të ulët.. Kam qenë për herë të parë në Shqipëri si vëzhgues në zgjedhjet e vitit 1991… Ndoshta ju nuk kishit lindur në atë kohë

* Ahh jo, kisha lindur… nuk jam aq i ri.

* Ahh po, por ju e mbani që nuk ka qenë kohë e zakonshme, ka qenë kohë historike…të rinjtë ndoshta nuk e mbajnë mend… Verë e mirë prodhohej në kufijtë veriorë të Greqisë, çka do të thotë se në Jug të vendit ju mund të prodhoni verë shumë të mirë, mund të prodhoni vaj ulliri në Bregdet, përderisa prodhohet në Itali, prodhohet në Korfuz dhe nuk ka asnjë arsye pse të mos prodhohet edhe në Shqipëri. Duhet të mbroni interesat tuaja dhe të mbrosh interesat tuaja do të thotë që të bëni të pamundurën që të prodhoni, ndryshe mund të jeni pjesë e Europës pa patur pjesë në të. ….Europa nuk është institucion ndërkombëtar. Amerikanët bëjnë gabimin që e marrin Europën si një institucion ndërkombëtar, si OKB, si Kombet e Bashkuara. Nuk është kështu. Europa është dinamike, është si biçikleta. Nëse nuk lëviz biçikleta ndalet. Duhet të pedalosh gjithë kohën, që të qëndrosh duhet të lëvizësh gjithë kohën. Dhe lëvizja duhet të jetë gjithmonë përpara. Të duhet të ndryshosh zakonet dhe mentalitetin, ndonjëherë thjesht duhet të ndryshosh mënyrën e të menduarit. Ne arritëm ta bëjmë këtë në Greqi vetëm pjesërisht dhe tani po ballafaqohemi me pasojat sepse ne kemi qenë dorëlëshuar. Europa nuk është për ata që shpenzojnë. është për njerëzit që investojnë….

* …dhe kursejnë..

* Dhe kursejnë. Po.

* Ju keni thënë në një fjalim publik, në mos gaboj në vitin 2012 se njerëzit duan të shkojnë drejt së ardhmes sepse nga natyra janë të prirur për të qenë më mirë dhe ju thatë se gjatë 20 viteve që ikën çdo vit ishte më i mirë se viti paraardhës dhe për 20 vitet që do të vijnë njerëzit duhet të mësohen që viti që vjen do të jetë po aq i keq sa ai që ikën…

* E kam thënë shpesh dhe tingëllon pak e vështirë për njerëzit këtu në Shqipëri. Ju e dini çfarë është një shtet komunist, por në Greqi nuk kemi patur një ekonomi shtetërore komuniste…

* Por ju keni provuar “frutet” e sistemit komunist në Shqipëri sepse në vitin 1990 dhjetëra mijëra shqiptarë erdhën në Greqi…

* Po dhe ata na ndihmuan shumë dhe ne tani kemi edhe një lidhje tjetër në historinë e përbashkët të Shqipërisë dhe Greqisë. Shqiptarët erdhën nga Jugu. Kanë ardhur drejt Jugut edhe në të shkuarën tejet të largët dhe nëna e Aleksandrit të Madh ishte…

* …Ilire.

* …ishte shqiptare, do të ishte këtej sot nëse familja e saj do të mbetej në Shqipërinë e sotme. Ajo ishte princeshë e Molosit. Molosët ishin një prej fiseve ilire, vëllai i saj gjithashtu quhej Aleksandër dhe ajo përdori… të paktën legjenda thotë kështu, nuk e di a është e vërtetë, por kur ajo mësoi se Filipi i Maqedonisë kishte një grua tjetër më të re dhe priste një djalë që do të zëvëndësonte djalin e saj Aleksandrin, ajo e helmoi atë. Princesha e Molosit, kishte një lidhje të ngushtë me …helmin (qesh). Më pas shqiptarët erdhën nga viti 1000 deri në vitin 1200.

* Arvanitasit.

* Po, Arvanitasit që janë pjesë e familjes time dhe jam shumë krenar për të. Dhe (arvanitasit) luftuan së bashku me grekët kundër Perandorisë Osmane për pavarësinë e Greqisë dhe ende janë patriotë të përkushtuar dhe (shqiptarët) erdhën sërish si punëtorë dhe Greqia kishte nevojë për punëtorë për të punuar sidomos në zonat rurale, në ndërtim apo në aktivitete të tjera të rëndësishme. Pra kemi një histori, që i themi e përbashkët sepse është bazuar në fakte dhe jo thjesht nga ndonjë ideologji. Tanimë 800 mijë shqiptarë jetojnë në Greqi dhe shumica e tyre janë të rinj, shkojnë në shkolla, mësojnë si të jenë të suksesshëm në jetë. Disa prej tyre janë tejet të suksesshëm. Shqiptarët tanimë nuk janë, ata të disa viteve më parë, thjesht njerëz që kaluan kufirin për të punuar dhe për të mbajtur familjet e tyre, ata po bëhen shumë aktiv të strukturuar dhe shumë të rëndësishëm në jetën tonë të përditshme. Kemi kampion olimpik nga minoriteti shqiptar. Gjërat po ecin mirë.

* Nëse shohim të shkuarën, siç po bëni ju tani, 800 apo 1000 vite më parë ne mund të gjejmë shembujt që ju përmendët, revolucionin grek arvanitët që erdhën rreth vitit 1200, emigrantët në vitet 90 të shekullit të kaluar, .. në çfarë mase historia mund të jetë….

* Historia nuk mund të jetë gjithçka, por të ndihmon…

* Po, por nuk duhet të harrojmë përvojat e hidhura…duhen parë dy anët e monedhës.

* Zoti Erdogan, po thotë….unë e dëgjoj zotin Erdogan është pak i lodhshëm se flet shumë dhe thotë shpesh gjëra pa i menduar. Ai thotë ndonjëherë se njerëzit që jetonin në Perandorinë Osmane ishin subjekte të Sulltanit dhe jetonin të lumtur sepse gjithkush tolerohej. Fjala tolerim e ka një kuptim, sepse nëse ishe turk, ti ishe një lider, ishe pasha, ishe…, por kur nuk e pranoje sistemin nuk toleroheshe. Në rastin më të keq të ikte koka, ose në rastin më të mirë të ikte pasuria, të merrnin fëmijët. Ali Pasha i Janinës e kuptoi këtë. Ai ishte një kriminel i madh, por edhe njeri i madh, një politikan i madh me fuqi analizuese. Ai përdori Napoleonin që në atë kohë ishte i suksesshëm në Europë, e përdori sa kohë ishte i suksesshëm, e përdori Napoleonin për të krijuar një shtet multietnik dhe multifetar. Kjo është e ardhmja. Nuk duhet ta lemë fenë të na ndajë dhe mendoj se Shqipëria e ka për detyrë të shkojë në Europë edhe t’u mësojë të tjerëve se si duhet të jenë realisht tolerant, me fenë dhe me pozicionet e ndryshme të vendeve që përbëjnë komunitetin europian. Njerëzit duhet të lëvizin lirishëm dhe nuk duhet pyetur për origjinën e tyre etnike apo qëndrimet e tyre me synimin për t’u bërë një. Ne nuk duam që kombet të zhduken, ne duam të jenë të suksesshëm dhe të larmishëm në struktura multi kombëshe.

* Ajo që ju po thoni është të shohim të ardhmen përmes së shkuarës. çfarë duhet të shmangim nga e shkuara e cila nuk ka qenë gjithmonë e lavdishme…

* Në të shkuarën ka patur përpjekje për të unifikuar njerëzit përmes forcës. Nuk u bë kjo gjë vetëm në Ballkan, më e shumta e kombeve, gjermanët, francezët, italianët u bashkuan përmes forcës, përmes operacioneve ushtarake. Tani po përpiqemi të bashkohemi përmes tregtisë, shkëmbimeve, informacionit. Në këtë aspekt edhe kombet e vogla kanë për çfarë të na mësojnë.

* Për çfarë…?

* Nuk e di. Për tolerancën, për mikpritjen. Duhet të ketë tolerancë mes njerëzve të kulturave dhe traditave të ndryshme në Komunitetin Europian.

* Zoti Pangallos ju jeni një politikan i njohur në Shqipëri dhe në rajon, doja të dija çfarë ju shkon në mendje kur dëgjoni fjalët, shqiptar, Shqipëri?

* Shumë simpati. Shumë simpati, sepse nuk mendoj se jemi vëllezër, sepse vëllezërit nuk ekzistojnë në një botë shumë kombëshe, por nëse kemi një kushëri… jeni ju. Nëse diku ekziston një kushëri për ne. Ne nuk i përkasim familjes së kombeve të mëdha. Nuk jemi as latin, as gjermanik, as slllav, që janë familje të mëdha dhe janë krenar që i përkasin këtyre familjeve, por ne nuk i përkasim këtyre familjeve dhe ju po ashtu nuk i përkisni. Idea për ta bërë Shqipërinë një komb latin është e gabuar. Kjo tashmë është e provuar në të shkuarën dhe unë nuk dua të përsëris provat. Ajo çka ofron Italia shpesh është e mirë dhe ju ndihmon ju për të krijuar një ekonomi tregu, por ndonjëherë e bëjnë,…si të them…., të duket kapitalizmi nga pikpamja e cilësisë…. Unë mendoj se ju duhet të zgjidhni lirisht dhe të bëni zgjedhje që ju ndihmojnë si për historinë si për karakterin kombëtar dhe do të jeni të vlefshëm për konstruktin europian.

* Ju përmendët kushurinjtë dhe dua të bëj një pyetje përgjigjen e së cilës doja ta merrja pas një pushimi të shkurtër, në këtë rajon janë tri kombe, grekët, sllavët, shqiptarët, tri alfabete, grek, latin, cirilik dhe tre fe. Sa i përket kushërinjëve janë shqiptarët kushërinj të parë apo janë sllavët?

* Ata nuk janë kushërinj, janë familje tjetër. Grekët dhe shqiptarët kanë jetuar së bashku… ju përmendët tre alfabete. Unë po ju them se ka vetëm një alfabet dhe ju e përmendët, alfa do të thotë alfa dhe beta do të thotë beta.dhe cirilik ishte për priftërinjtë bizantinë dhe murgjit që morën alfabeti bizantin dhe bënë ndryshime për përdorimin e gjuhëve sllave dhe ju morët gërmat latine për shkruar fjalët tuaja… gjyshi im kishte korrespondencë me Zogun, Mbretin e Shqipërisë duke shkruar në shqip me gërma kapitale greke dhe e kuptonin njëri-tjetrin. Zogu nuk është konsideruar një njeri shumë inteligjent dhe gjyshi im do të gjykohet nga historia, por këtë gjë e bënë. Arvanitika sot që është ende gjallë në zona të largëta dhe tek më të vjetrit mund të dëgjosh rrëfenja në gjuhën arvanite dhe mund të gjesh transkripte ose në gërma latine ose në gërma greke, shumë më parë se alfabeti latin. Kemi një histori të përbashkët që është një histori europiane. Dhe duhet ta “shesim” këtë histori duke shfrytëzuar gjithë mundësitë që ofron sot kultura…

* Një pyetje që do të dëshiroja përgjigje pas publicitetit. Shqipëria dhe Greqia, a mendoni se ka probleme që duhet të mësohemi të jetojmë me to dhe jo t’i zgjidhim.

* Po.

* Zoti Pangallos në ngutje për të zgjidhur një problem ndonjëherë duket hapim probleme të tjera…

* Të jetosh me një problem është më mirë se sa të përpiqesh ta zgjidhësh atë me forcë. Askush nuk mund të përdorë forcën në ditët e sotme dhe mendoj se të jetosh me problemin, ndonjëherë bëhet e nevojshme. Por progres do të thotë të zgjidhësh problemin. Pra më mirë të jetosh me problemin se ta zgjidhësh me forcë, por sigurisht më mirë akoma ta zgjidhësh atë. Për shembull dua të them se falë kryeministrit Rama, që e di se ka vështirësi në Parlament sot…. Për disa vite ushtria italiane dhe ushtria greke luftuan me njëra-tjetrën në Shqipëri dhe forcat greke mbërritën në Vlorë e deri në Durrës e Elbasan si fitimtarë. Por humbën shumë njerëz. 20 apo 30 vite më parë italianët erdhën dhe ngritën varreza për të rënët e tyre…

* …ata i morën të rënët në luftë dhe i kthyen në Itali.

* Po.

* Nuk ngritën varreza këtu.

* Në disa raste ngritën monumente dhe varre..sidoqoftë. Kjo nuk ishte një çështje mes nesh. Ishte atëherë çështja e lejes që duhet të jepte Shqipëria për të mbledhur të rënët.

* Po.

* Për t’i identifikuar dhe për t’i varrosur. Leja u dha nga Shqipëria dhe jemi shumë falenderues. Ismail Kadare shkroi një libër…

* …Gjenerali ushtrisë së vdekur…

* ….po e kam lexuar disa vite më parë dhe e di si ka ndodhur dhe çfarë ka ndodhur. Ky nuk ishte një problem mes jush dhe nesh. Ky problem u zgjidh vitin e kaluar dhe ja pse unë dua të them publikisht faleminderit për kryeministrin Rama. E di që për shumë njerëz kjo histori nuk është e rëndësishme, por për disa është shumë e rëndësishme që të dinë që të rënët në luftë do të prehen në një varrezë aty ku dhanë jetën. Fakti që u dha një zgjidhje për problemin dëshmoi se ky ishte një problem i zgjidhshëm…

* Kur Charlsi Anglisë erdhi për vizitë në Greqi, disa javë më parë, ai duhet të shkonte te varrezat e ushtarëve të rënë britanikë dhe ishte një moment i mirë. Kështu që le të zgjidhim problemet që ende ekzistojnë dhe të forcojmë tregtinë që është më e fuqishme nga ç’mund ta mendojë kush mes vendeve fqinje dhe nuk duhet të imitojmë ministra apo kryeministra që duan të duken si heronj dhe që shfaqin pikpamje agresive, sepse në këtë mënyrë ju transformoni këta lidera në personalitete qesharake dhe ….

* Ju përmendët probleme që mund të trajtohen dhe të zgjidhen…

* Po.

* A shihni probleme që më mirë t’i lemë të flenë?

* Jo. Problemet që i lemë të flenë mund të zgjidhen përmes besimit të përbashkët në institucione. Shqipëria është në rrugën e mbarë për të qenë pjesë e institucioneve europiane, për shembull pranimi i vendimeve të gjykatës europiane dhe mendoj se kjo është gjë e mirë. Duhet t’i besojmë atyre. Ata nuk janë në xhepin tonë. Problemi është se ke besim në institucionet ndërkombëtare vetëm nëse je shtet ligjor dhe ky nuk është psh rasti Turqisë. Turqia nuk është shtet ligjor dhe ajo që mund të të ndodhë ty nuk është shkruar gjëkundi. Ju jeni gazetar dhe në Turqi disa dhjetëra gazetarë janë në burg. Ata nuk e dinë pse.

* Ju përmendni Turqinë?! Pse?

* Sepse Turqia në mënyrë sistematik përpiqet të vendosë hegjemoni në marrëdhënie….

* ..me vendet e rajonit.

* Po, me vendet e rajonit. Ata duhet të kuptojnë se mund të jenë aq popullor sa dëshirojnë, por nuk mund të jenë më lider në rajon.

* Kur Greqia u bë anëtare e BE-së, unioni kishte vetëm 10 anëtarë, ndërsa sot kemi një realitet tjetër, një familje e madhe me 28 anëtarë. Sa e lehtë/e vështirë është për Shqipërinë për të “luajtur” në këtë hapësirë.

* E dini, ju përmendët fjalën “lojë”. Nuk është lojë…

* Nuk ka hapësirë…

* Nuk ka hapësirë për propagandë apo për transferim të ëçështjeve të brendshme në Strasburg apo në Bruksel. Ne mësuam shumë nga pritshmëritë që kishim në lidhje me marrëdhëniet europiane dhe pjesë e këtij mësimi është shënuar edhe në librin që ndoshta u shërben negociatorëve të ardhshëm shqiptar.

* Kur Greqia u bë anëtare e BE-së në fillim të viteve ‘80, sipas alfabetit ju uleshit mes Gjermanisë dhe Francës..

* Po mes tyre….

* Dhe atëherë ministri jashtëm Gensher ju thoshte se jeni si lumi Rin që ndan Gjermaninë me Francën. Ku qëndron Greqia sot?

* Në atë moment i thashë zotit Gensher, jam shumë i lumtur sepse unë i bashkoja, lumi Rin, një lum i madh për kulturën europiane, unë “bashkoja” Gjermaninë dhe Francën që është një rol model për të luajtur dhe rol i dobishëm. Mendoj se kisha të drejtë. Gensher nuk mi përmendi më këto fjalë, por jam i sigurtë që ai luajti një rol unifikues me Gjermanisë dhe Francës sa kohë ishte gjallë dhe së bashku me kolegët francezë ja arriti të ketë sukses. Tani marrëdhëniet Franko – Gjermane janë fondamentale, janë faktor stabilizues për jetën europiane, për jetën politike europiane. Ne jemi pa luftë (në kontinent) për periudhën më të gjatë në histori. Dhe mendoj se marrëdhëniet e mira mes Gjermanisë dhe Francës janë themelore.

* Europa sot është ndryshe nga Europa e viteve 80- 90 ku ju keni qenë aktor, janë rritur liderët populistë, partitë nacionaliste, lojtarë të rinj, politikanë jo tradicional që kthehen në lider. Si e shihni ju të ardhmen e Europës.

* Ka ndodhur një ndryshim fondamental, që ishte kolapsi komunizmit. Ky ishte një vend i Enver Hoxhës. Dhe në kohën kur ne shkuam në Europë askush nuk mendonte se Enver Hoxha do të ishte akushi sot në Shqipëri, apo Tito në Jugosllavi apo…liderë të tjerë në Rumani dhe Bullgari. Ne atëherë menduam se kjo situatë nuk do të ndryshonte. Bashkimi Europian nuk ishte një operacion antikomunist në thelb, ishte krijuar për të dhën zgjidhje për probleme dytësore. Në atë kohë problemi kryesor ishte komunizmi. Ndodhi një ndryshim kryesor dhe ndodhi dhe ndryshimi i numrit të anëtarëve. Nuk mund të kishte më 12 anëtarë. Një numër i madh njerëzish u çliruan nga dominimi komunist. Gjithmonë ka patur ndryshime, …çështja e emigrantëve, po e bën gjithnjë e më të vështirë për të pranuar fakte të reja. Për shembull në Gjermani në një kohë të caktuar nuk ka patur turq dhe më pas një numër turqish shkuan në Gjermani- 5 milionë dhe tani janë 10% e popullsisë gjermane dhe nuk duket se janë shumë të dëshiruar për të ndryshuar- sa i përket pozicionit të grave dhe çështjeve të tjera kulturore që janë shumë të rëndësishme. Kjo do të thotë se ka një cak toleranca ku ju mund të përshtatni emigrimin me kusht që të mos ndryshojnë kushtet ekonomike dhe mënyra jetesës sepse atëherë nuk ke më vend. Emigrimi duhet të jetë si emigrimi shqiptar në Greqi, një mënyrë për të jetuar më mirë për tu pasuruar. Unifkimi europian përmes institucioneve ekzistuese është shumë i rëndësishëm, është një operacion me mjete paqësore dhe duhet të jetë universal, por të huajt janë të huaj dhe nuk mund të kesh pa fund emigrantë të huaj në vendin tënd. Problemi është se sot partitë fashiste po shfaqen në vende që nuk kanë fare problem me emigrantët. Në Norvegji nuk është se ka shumë emigrantë dhe kanë një nga partitë më të mëdha fashiste në botë. Mendoj se në të ardhmen partitë fashiste do të zhduken, ata do të thonë çfarë kanë për të thënë dhe kaq.

* çështja e politikanëve jo tradicionalë, çështja e lëvizjeve jo tradicionale që kthehen në parti, tashmë ka lojtarë të rinj në fushë, si Siriza në Greqi, lëvizja me 5 yje në Itali, Podemos në Spanjë. Cila është ideologjia sunduese e partive si Siriza?

* E dini që arsyeja pse unë jam kundër këtyre lëvizjeve të reja është se zakonisht ata nuk kanë ideologji, paraqesin një miks ideologjish, elementi unifikues..është se kur shihni të transferuar në vendin tuaj ide që kanë qenë zotëruese në vitet ‘30 apo ‘40, në Greqi apo në vende të tjera si Austria, kjo paraqet një situatë të rrezikshme… mendoj se është koha për të patur një diskutim serioz rrethe kësaj çështje. Mendoj se këto parti që përfaqësojnë shtresa margjinale të shoqërisë që përpiqen të vijnë në pushtet duhet të përjashtohen nga jeta politike, ashtu siç ka ndodhur shpesh herë edhe në të shkuarën.

* Si t’i përjashtosh?

* Duke mos i votuar.

* Aha.., duke mos i votuar, me zgjedhje duke i bërë thirrje votuesve. Zoti Pangallos ju jeni në politikë për më shumë se 3 dekada dhe tani jeni në pension. Pyetja është cili është çmimi që duhet të paguajë një njeri që është thellësisht i përfshirë në politikë?.

* Të pranosh kritikën. Mendoj se krijimi i partisë socialdemokrate nga Andreas Papandreu në Greqi krijoi mundësi, mundësi që unë i shfrytëzova, me sukses do të thoja sepse unë kam qenë 32 vjet në Parlament, i zgjedhur në të njëjtën zonë, pranë Athinës.

* Kur nisët t’i shërbenit vendit tuaj në pozicionin e zv/ministrit të Tregtisë në fillim të viteve ‘80, në librin tuaj thoni se një nga momentet më emocionuese ishte kur patë të shkrua në mure në Athinë parrullën: Rroftë Ministria e Tregtisë, për shkak të disa veprimeve konkrete në favor të publikut, si ndalimi i reklamave për lojërat dhe ushqimet e pashëndetshme për fëmijët. Por realiteti është, siç edhe e keni përmendur se 10 vite më pas reklamat u kthyen në televizion. Një hap para, dy hapa pas?!!

* Po, por mësimi është se duhet të luftoni gjithë kohën.

* Të luftosh gjithë kohën?

* Kur ndalon së luftuari… Ju e njihni betejën e Herkulit me Hidrën, mostrën me 3 koka, një kokë luani, një kokë gjarpri, një kokë dhie. Sa i prisnin një kokë, lindnin dy koka të tjera….është betejë e vazhdueshme….

* Në atë kohë përballeshim edhe me një problem me prodhuesit e bukës. Atëherë kishim shumë biznese të vogla familjare që prodhonin bukë. Bënin bukë, por rregullat ishin të shumta dhe kini parasysh se buka ishte “ushqimi” përditshëm për shoqërinë. Furrtarët nuk pranonin asnjë negocim dhe paralajmëruan edhe grevë. Unë i paralajmërova furrtarët të bënin bukën gati përndryshe do të dërgoja ushtarë në furra të gatuanin dhe të shpërndanin bukën me çmim fiks. Ishte një veprim që përmbante një dilemë të madhe, i ngjashëm me reagimin që ti pret nga organizmi kur i jep një ilaç të ri.. Tashmë tregu i bukës në Greqi është i rregulluar. Ka konkurrencë. është buka masive, por ka edhe bukë të cilësive të tjera….

* Kur ju përshkruani Greqinë e viteve 80 apo më mirë të themi, administratën publike të Greqisë, njerëz që nuk shkojnë në punë por që marrin rrogë, njerëz që shkojnë në Bruksel, por nuk dinë anglisht…

* Po..

* Njerëz që paraqiten në punë dhe pjesën tjetër të ditës bëjnë punë të tjera, duket sikur ke shkruar për Shqipërinë e viteve 2000, – 2010.

* Kam të njëjtën ndjesi. Na duhet të përballemi me sistemi klientelist politik. Jemi të dobët. Nuk kemi industri. Njerëzit kërkojnë mundësi dhe thonë hajt ta shtyjmë. Nuk ka gjë të re me klientelizmin e ka thënë me kohë Aristoteli. Bëjmë zgjedhje, votojmë çdo katër vjet dhe përpiqemi të ofrojmë zgjidhje…

* çfarë mund të mësoj Shqipëria nga gabimet e Greqisë dhe po i referohem, veçanërisht krizës ekonomike greke. A mund të mësojmë diçka prej saj? A mësoi vetë Greqia nga kjo krizë?

* Sigurisht që mësuam. Modernizimi politikave ka qenë pezull për një kohë të gjatë sepse bezdiste lojtarët politik dhe gjithë sistemin politik. Ju e dini që ndryshimi has në shumë rezistencë dhe në të njëjtën kohë janë hapa të nevojshme që duhen marrë.

* Një nga gjërat që më ka bërë më shumë përshtypje në librin tuaj është momenti kur si zyrtar i ministrisë së jashtme, si i ri që ishit shkuat te Andreas Papandreu dhe e pyetët: cilat janë objektivat politik..

* …Po se në atë kohë ishim me Kostas Simitis, që më vonë u bë kryeministër. Papandreu ishte shprehur në favor të largimit nga Bashkimi Europian dhe NATO dhe të bëheshim rajon autonom, të kishim tregti me Europën si Norvegjia, dhe po flisnim për modelin Norvegjez…

* Po kjo ishte retorika në fushatën e zgjedhjeve…

* Unë u zgjodha për herë të parë dhe i thashë atij (kryeministrit Papandreu). Si do të pranoj unë postin që po më ofron (zv/ministër i jashtëm) nëse kemi qëndrime shumtë ndryshme. Dhe ai më pyeti: për çfarë diferencash po flet?! Nuk kemi dallime. Do t’i lemë gjërat kështu si janë. Atëherë i thashë: çfarë politike do të ndjekim. Ai më tha: do të qëndrojmë në BE dhe do të djersitim të përfitojmë sa të mundemi dhe unë i thashë: po njerëzit ju kanë duartrokitur kur thatë: do të largohemi. Papandreu tha: do të rrimë në të njëjtën lagje (unioni) që na ka lënë Karamanlis. Ata nuk do të na votonin ne nëse ne vërtet do të iknim nga NATO dhe institucionet europiane. Atëherë e pyeta: po atëherë pse na duartrokisnin, nëse nuk na merrnin seriozisht. Ai më tha: ata donin të dëgjonin këto fjalë, por jo t’i bënim realitet. Ne jemi në Europë dhe duhet të negociojmë për interesat tona.

* Kur ke shkruar për politikanët është një fjali që më duket interesante, për politikanë të lartë: ata ndonjëherë nuk janë të sinqertë as me veten.

* Nuk janë sepse përpiqen të bindin njerëzit dhe janë disa politikanë

* disa..

* Politikanët janë njëlloj në gjithë botën, sa më shumë përpiqen të organizojnë lehtësisht jetën politike në përputhje me atë që duan njerëzit. Ata që mendojnë vetëm të kënaqin votuesit, nuk kanë të ardhme do të zhduken. Ju e dini ka politikanë që kanë bërë çfarë kanë dashur- Micotaqis. Ai shkoi në qendër, shkoi në të djathtë. U bë kryeministër i së djathtës. Na ka sulmuar ne. Ishte 90 vjeç…

* Pyetja e fundit që doja të bëja ka të bëj me marrëdhëniet me median. Ju keni thënë se preferoni më mirë marrëdhënie të keqe por sinqeritet se sa rastin kur njëra dorë lan tjetrën- si i thonë fjalës.

* Unë kam thënë edhe diçka tjetër. Kam thënë se më mirë preferoj shtypin e skandaleve sesa mungesën e shtypit.

* Pse?

* Sepse kritika është e nevojshme për demokracinë dhe nuk është sekret që ndryshimi në Bashkimin Sovjetik nisi nga zoti Gorbaçov me dy sllogane: perestrojka dhe gllasnost. Perestrojka nënkuptonte reformë të sistemi politik, zgjedhje me shumë kandidatë dhe glasnost ishte transparenca- pra të thuash të vërtetën rreth gjërave pavarësisht se pëlqehen apo jo nga njerëzit. Sigurisht zoti Gorbaçov humbi, por ai ishte një element tranformues i sistemit të Bashkimit Sovjetik dhe njëri pas tjetrit vendet që kishin adoptuar sistemin sovjetik dështuan si në Shqipëri dhe pjesa tjetër është histori.

* Kur vini në Shqipëri ju takoni miq të vjetër, si Fatos Nano dhe Sali Berisha, si i gjetët ato?

* Janë miq të vjetër, miq që kanë transformuar sistemin, i kam takuar që kur kam ardhur në Shqipëri. Janë në politikë, janë më të rinj se unë. Mbaj mend që në Shqipëri nuk kishte kushtetutë dhe ne kërkuam përmes ministrisë së jashtme një njeri shumë të rëndësishëm, konstitucionalistin e njohur Dhimitër Cacos që shkroi kushtetutën, duke marrë më të mirën nga gjithë kushtetutat që njihte dhe ishte njeri që njihte gjithë kushtetutat. Shqipëria e ka një kushtetutë të mirë që duhet zbatuar, jo ta ndërroj shpesh.

* Fjalë/mesazh për publikun shqiptar?

* Shpresoj që niveli jetesë të vijë gjithnjë e duke u rritur. E di që keni plazhe dhe vende shumë të mira. Personalisht më pëlqejnë plazhet. Shpresoj dhe uroj që shumë shqiptarë të vijnë për pushime në Greqi. E di që keni kaluar vështirë në transformimin e vendit.

Haradinaj kërkon njohje nga Vatikani

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj, gjatë takimit me sekretarin e shtetit, Kardinalin Pietro Parolin në Vatikan.
Kryeministri Ramush Haradinaj ka kërkuar nga Vatikani që ta njohë pavarësinë e Kosovës dhe të krijojë marrëdhënie diplomatike me shtetin më të ri në Evropë.

“Kosova është në kërkim të partneritetit diplomatik me shtetin e Vatikanit, njohja nga Selia e Shenjtë është një hap i nevojshëm”, ka shkruar Haradinaj në profilin e tij në Facebook, pasi ka takuar sekretarin e shtetit të Vatikanit, Pietro Paroli.

 

“Shteti i Kosovës është faktor i rëndësishëm i paqes dhe i stabilitetit si dhe promovues i fqinjësisë së mirë”, ka shtuar Haradinaj.

Pritje e ngrohtë në Selinë e Shenjtë, nga Sekretari i shtetit, Kardinali Pietro Parolin.

Kosova është në kërkim të partneritetit diplomatik me shtetin e Vatikanit dhe për këtë, njohja nga Selia e Shenjtë është hap i nevojshëm.

Kardinalit Parolin, i shpreha përkushtimin e vendit që të ruajmë dhe avancojmë marrëdhëniet tona, derisa Eminenca e Tij, na inkurajoi për rrugën tonë euro-atlantike.

Shteti i Kosovës është faktor i rëndësishëm i paqes dhe i stabilitetit si dhe promovuese e fqinjësisë së mirë.
Liria fetare dhe orientimi ynë euro-atlantik janë vlera të pacenueshme.

Vizita e sotme dhe pritja zyrtare nga Kardinali Parolin është dëshmi e orientimit tonë, drejt vendosjes së partneritetit strategjik me Vatikanin.

RH

Përkujtohet 19-vjetori i masakrës së Dubravës

Sot është shënuar 19 vjetori i masakrës së Dubravës, e cila cilësohet si një nga masakrat më të mëdha kundër shqiptarëve që ndodhën në Kosovë.

Të mbijetuarit dhe familjarët e të vrarëve kanë bërë homazhe në ambientet e burgut aty ku 19 vjet më parë u vranë 160 të burgosur.

Këtë ngjarje e ka kujtuar edhe presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi. Përmes një postimi në Facebook ai ka thënë se kjo ngjarje përbën një nga tragjeditë më të mëdha, autorët e së cilës ende janë të lirë.

“Në përvjetorin e masakrës në Burgun e Dubravës i kujtojmë të gjithë të burgosurit shqiptarë që përjetuan jo vetëm persekutime sistematike, por edhe vrasje mizore nga forcat policore serbe”, është shprehur ai.

Nëntëmbëdhjetë vjet më parë brenda burgut të Dubravës u vranë 160 të burgosur shqiptarë dhe u plagosën më shumë se 300 të tjerë.

Kjo masakër zgjati disa ditë, përkatësisht nga 19 deri më 24 maj 1999.

45 vjetori i revoltës së Spaçit

Në Shqipëri po përkujtohet 45 vjetori i revoltës së të dënuarve politikë në burgun e Spaçit, një prej burgjeve më famëkeqe të diktaturës komuniste

Revolta e Spaçit përfaqëson një nga simbolet e spikatura të qëndresës antikomuniste, dhe përbën një nga ngjarjet që tronditën jo pak diktaturën. Ajo zgjati nga 21 maji deri me 23 maj të 1973 dhe u shtyp me dhunë. Katër prej të dënuarve të cilësuar si oganizatorët kryesorë u pushkatuan menjëherë ndërsa shumë të tjerë morën dënime të rënda.

Në fjalën e tij presidenti Ilir Meta theksoi se përvjetori i sotëm është “një ditë kujtese, por edhe reflektimi”, duke shtuar se “përballja me të shkuarën dhe çlirimi i shoqërisë nga makthi i krimeve të diktaturës, ngelet prioritet serioz për të gjithë politikën dhe shoqërinë shqiptare.

Tragjeditë e së kaluarëstha ai – nëse harrohen, janë të destinuara të rikthehen në një formë apo mënyrë tjetër”.

Edhe ambasadorja e Delegacionit të Bashkimit europian në Tiranë, Romana Vlahutin u shpreh se “Spaçi duhet ruajtur si një vend kujtese në mënyrë që brezat e ardhshëm të mësojnë se çfarë ka ndodhur në këtë vend”.

Ajo njoftoi se “BE ka nisur një projekt që është identifikimi i ADN-ës të personave të vrarë. Projekti kanisur në zonën e Dajtit dhe kjo do të bëhet në mënyrë që familjet të fillojnë të identifikojnë të dashurit e tyre sa më shpejt të jetë e mundur”, theksoi ambasadorja Vlahutin.

Burgu i Spaçit, burg politik i sigurisë së lartë gjatë diktaturës komuniste në Shqipëri

Burgu i Spaçit ishte një burg politik i sigurisë së lartë, që ishte aktiv gjatë diktaturës komuniste në Shqipëri. Burgu gjendet (gjendej) në fshatin Spaç. Në vitin 1973 në Burgun e Spaçit pati një rebelim të të burgosurve, të cilët arritën të ngrinin një flamur jo-komunist. Një rebelim i ngjashëm u krye edhe në Burgun e Qafë Barit në vitin 1984 ku shpërthyen të njëjtat dufe e u ngritën kërkesa e dëshira për liri, që u shtypën njëlloj me dhunë e gjak.

Në burgun e Spaçit kanë vuajtur dënimet politike disa intelektualë të famshëm, ndër të cilët edhe Fatos Lubonja.

Kohët e fundit ka pasur plane që Burgu i Spaçit të kthehej në një muzeum, por deri sot, asnjë hap i mëtejshëm nuk është bërë në këtë drejtim.

Burgu i Spaçit është një monument i trashëgimisë kulturore në Spac, rrethi i Mirditës, në qarkun e Lezhës, Shqipëri. Ky monument është i llojit “Arkitekture”, i miratuar me numër “656/DT 05.12.2007“.

Ky burg është hapur në vitin 1968 dhe ka funksionuar deri në vitin 1988, e sipas të dhënave ka pasur mbi 1000 të burgosur. I ndërtuar për shfrytëzimin e Minierës së Spaçit ku nxirrej bakër dhe pirit. Janë rreth 7 godina që janë pjesë e burgut, por më tej ka edhe godina të tjera që kanë shërbyer si kampe për të burgosurit, por edhe ambientet që shërbenin si mjedis pune për njerëz të zonës. Ka qenë një kompleks minierash ku punonin jo vetëm të dënuarit. Aktualisht është në një gjendje tërësisht të shkatërruar.Ka nje arkitekture tipike te periudhes komuniste me forma te rregullta.

Shqipëria goditet nga disa tërmete

Sipas të dhënave të publikuara nga Instituti i Gjeoshkencave, Energjisë, Ujit dhe Mjedisit (IGJEUM) të Shqipërisë, janë regjistruar 14 tërmete me intensitet të ndryshëm

TIRANË – Shqipëria është goditur gjatë orëve të fundit nga disa tërmete, që janë regjistruar në qytetet jugore të vendit, transmeton Anadolu Agency (AA).

Sipas të dhënave të publikuara nga Instituti i Gjeoshkencave, Energjisë, Ujit dhe Mjedisit (IGJEUM) të Shqipërisë, janë regjistruar 14 tërmete me intensitet të ndryshëm gjatë orëve të natës.

Sipas IGJEUM, tërmetet kanë goditur qytetet Vlorë dhe Gjirokastër, me magnituda nga 2.2 deri në 4.5 ballë. Një tërmet është regjistruar në afërsi të kufirit të Shqipërisë me Greqinë.

Autoritetet në vend nuk kanë raportuar për viktima, ndërsa janë dëmtuar disa banesa në Vlorë.

Reportazhi i kanalit gjerman ZDF: Shqipëria para një apokalipsi

 

Shqipëria

Kanali i njohur gjerman ZDF i ka kushtuar një reportazh të gjatë problemit të ndotjes së ambientit dhe plehrave që kanë pushtuar vendin tonë.

 

Reportazhi është publikuar edhe në faqen zyrtare dhe faqen e FB të këtij rrjeti, shoqëruar me shënimin:

 

Shqipëria ka një problem të madh: plehrat- aty ku askush nuk duhet të jetë.

Ajo që duhet si një film apokaliptik, kërcënon njeriun dhe natyrën.

‘Shqipëria e maleve të thepisur dhe plazheve magjepsëse, me një ëndërr turistike që është në ndërtim e sipër njëlloj si në Mal të Zi dhe Greqi, ka një problem të madh.

Ajo që duket si një film apokalipsi po kërcënon njeriun dhe natyrën sepse nuk ka një sistem të grumbullimit të mbeturinave në të gjithë vendin që sjell: Mbushjen e Shqipërisë me plehra’, –thuhet në pamjet e prezantuara nga ZDF.

 

 

 

 

LIVE – Dasma mbretërore, Meghan Markle dhe Princ Harry në altar (video)

LONDËR – Zilet e dasmës mbretërore do bien në Britaninë e Madhe këtë të shtunë në mesditë në martesën e Princ Harry-it dhe Meghan Markle, e cila nuk do te shoqërohet në altar nga i ati i saj në kështjellën Winsdor pasi ka bërë një ndërhyrje në zemër. Nusja do të shoqërohet nga vjehrri i saj, Princi Carls.


Ndiqeni live hap pas hapi ceremoninë që po zhvillohet nën masa të rrepta sigurie.
Kisha ku do të zhvillohet dasma

Përgatitjet kanë kohë që kanë nisur. Dasma përllogaritet të kushtojë miliona euro ndërsa provat e fundit u kryen këtë të premte. Princesha e ardhshme Meghan është fotografuar brenda makinës teksa shkonte drejt kështjellës Windsor bashkë me princ Harry-in. E veshur me të bardha dhe me grim më të rënduar se zakonisht, Meghan dukej buzagaz teksa bisedonte me princin e saj.

Dasma mbretërore është event i viti paparacët dhe e gjithë bota do i kenë sytë mbi ta. Orë më parë, mbërriti në Angli edhe e ëma e nuses, e cila do të jetë pranë saj gjatë kurorëzimit të martesës më 19 maj.

Autoritetet në vendin ku ndodhet Kështjella Winsdor kanë larguar nga zona njerëzit e pastrehë para se të zhvillohet ceremonia e martesës këtë fundjavë.
Qindra njerëz janë mbledhur  para Kështjellës Windsor, ku do të mbahet ceremonia e kurorëzimit.

Kureshtja është e madhe por edhe pritshmëritë për fustanin e nuses. Pjesë e ceremonisë do të jetë edhe këngëtari Elton John, jo vetëm si i ftuar nderi, por sipas mediave britanike ai do të këndojë për familjen mbretërore.

Teatri sovjetik i Maliqit që po ringrihet gërmadhash dhe Teatri fashist i Tiranës që do shembet

REDI GJUZI/ Në dhjetor të vitit 2016, një zjarr shkrumboi teatrin e Maliqit. Emisioni “Stop” në TV Klan, ishte interesuar se çfarë po ndodh me godinën e Teatrit. Në kronikën e shfaqur, fliste artisti Dhimitër Orgocka. Me një melankolizëm prekës, ai tregonte momentet kur e lajmëruan se teatri po digjej. “Janë disa ngjarje që do, s’do, të lënë pa mend”, tregonte Orgocka i prekur përballë godinës gjysmë të rrënuar. Artisti kërkoi që Teatri të rikonstrukturohet sa më shpejt. Dhe kërkesës së tij iu përgjigj nënkryetari i Bashkisë së Maliqit. Vasillaq Cinoku tregoi se do t’i kërkonte qeverisë shqiptare financim për godinën e Teatrit. Një financim që shkon 180 milionë lekë të rinj, ose rreth 1.8 milionë USD. Më tej, nënkryetari i Bashkisë jep edhe lajmin e mirë për të gjithë nostalgjikët e godinës së djegur. “Ne po i përmbahemi projektit rus. Për fat të mirë, projekti i kinemasë ishte depozituar dhe ruhej nga Bashkia jonë”, tha nënkryetari Vasillaq Cinoku. Bashkia e Maliqit është për t’u vlerësuar. Ajo, edhe pse me Teatrin e djegur, është aq e përgjegjshme për të kaluarën e qytetit, sa ka kërkuar dhe po ruan arkitekturën origjinale të Teatrit. Teatri, edhe pse i ri, do të ketë të njëjtën pamje që i kishte dhënë arkitekti sovjetik.

 

Ndryshe nga Maliqi, që gjen forcën për rikonstruksionin e Teatrit, në Tiranë po punohet për të kundërtën. Në Maliq, Teatri u dogj, në Tiranë Teatrin Kombëtar duan t’i vënë shkrepësen me urdhër kryeministror. Teatri i Maliqit është i viteve 1950, ai i Tiranës i viteve 1930. Në pamje të parë, duket se Bashkia socialiste e Maliqit po i bën karshillik Kryeministrit në Tiranë. Por jo. Nuk ka gabim politik. Ka një koordinim, që nga qesharak, po vërtetohet i frikshëm. Ashtu siç do rijetësohet sovjetizimi artikekturor në Maliq, ashtu po rindërtohet, po sovjetik edhe Pallati i Kulturës në Tiranë. Pas asnjë ndryshim në fasadën groteske që ka. Ashtu sic po restarurohet për shpirtrat nostalgjikë godina e rrënuar në Maliq, ashtu do të rikthehet vezulluese edhe Piramida e diktatorit në Tiranë. Prorusët do ia tregojnë me nostalgji nipërve në shëtitjet e Maliqit dhe Tiranës, sa të bukura kanë qenë dhe sa shndritëse janë bërë godinat e shokut Enver. Ndërsa ai dreq Teatri italian prish punë. Bën karshillëk në mes të Tiranës godina fashiste. Nuk ka mundësi që Tirana dhe më pas e gjithë Shqipëria të ketë pasur histori para vitit 1945. Ndaj, qeveria do harxhojë 1.8 milionë për rikthimin sovjetik dhe do shembë pa para teatrin e italianëve. Thirrja është e qartë, si kristal: Rrofshin komunistët rusë të Maliqit, poshtë fashistët italianë të Tiranës!

Në Sofje po mbahet takimi i lartë BE-Ballkani Perëndimor

Bashkimi Evropian dhe gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor, Shqipëria, Kosova, Maqedonia, Serbia, Mali i Zi dhe Bosnjë e Hercegovina, pritet të miratojnë të enjten në Sofje një deklaratë për përmirësimin e lidhjeve infrastrukturore si dhe për përmirësimin e sigurisë, luftën kundër radikalizmit dhe për migrimet.

Në tekstin e deklaratës theksohet mes tjerash se Bashkimi Evropian përshëndet angazhimin e përbashkët të partnerëve të Ballkanit Perëndimor për vlerat dhe parimet evropiane si dhe vizionin e një Evrope të fortë, të qëndrueshme dhe të bashkuar që bazohet në lidhjet historike, kulturore e gjeografike dhe në interesat e përbashkët politikë, ekonomik dhe të sigurisë.

Duke rikujtuar takimin e Selanikut të vitit 2003, Bashkimi Evropian ripohon mbështetjen e tij të qartë për perspektivën evropiane të Ballkanit Perëndimor dhe është e i vendosur të përforcojë dhe shtojë angazhimin e vet në të gjitha nivelet me qëllim për të mbështetur transformimin politik, ekonomik dhe shoqëror të rajonit, duke përfshirë rritjen e ndihmës në bazë të përparimit të prekshëm në sundimin e ligjit dhe reformat socio-ekonomike të kryera nga partnerët e Ballkanit Perëndimor.

Në deklaratë thuhet se Bashkimi Evropian mirëpret angazhimin e partnerëve të Ballkanit për t’u dhënë përparësi demokracisë dhe sundimit të ligjit, posaçërisht për luftën kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit, qeverisjes së mirë dhe respektimit të të drejtave të pakicave.

Bashkimi Evropian, thuhet pos tjerash në deklaratë, mbështete angazhimin e partnerëve të Ballkanit perëndimorë për të përforcuar më tutje marrëdhëniet fqinjësore të mira, qëndrueshmërinë rajonale dhe bashkëpunimin e ndërsjellë. Kjo, thuhet në deklaratë, përfshinë në veçanti gjetjen dhe zbatimin e zgjidhjeve përfundimtare gjithëpërfshirëse dhe detyruese për mosmarrëveshjet dypalëshe të rrënjosura në trashëgiminë e së kaluarës. duke siguruar përpjekje shtesë për rë siguruar pajtimin mes tyre.

Deklarata, gjuha e së cilës ishte bërë pjesë debatesh të gjata brenda vendeve të Bashkimit Evropian, do të jetë pjesa përmbyllëse e takimit të lartë ndërmjet Bashkimit Evropian dhe gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor, që është i pari i këtij lloji pas 15 vjetësh.

Deklarata e përbashkët bart me vete frymën e imponuar nga kryeministri spanjoll Mariano Rajoy, i cili nuk merr pjesë në takimin e së enjtes për shkak të qëndrimit të tij ndaj pavarësisë së Kosovës e cila nuk njihet edhe nga katër vende tjera anëtare të Bashkimit Evropian. Së këndejmi pritet që deklarata përfundimtare t’u referohet vendeve të Ballkanit perëndimore si “partnerë”, një kompromis i pranuar edhe nga Spanja, e cila përballë problemit të Katalonjës, ka ashpërsuar gjuhën e saj kundrejt Kosovës.

Kjo bëri që në takimin e sotëm, të gjithë pjesëmarrësit të paraqiten vetëm me emrat e tyre, pa simbole dhe pa funksionet e tyre.

Vëzhguesit tërheqin vëmendjen se derisa në takimin e Selanikut 15 vjet më parë është folur për “zgjerimin” e BE-së, kësaj radhe fjala “zgjerim” është shmangur në tërësi.

Presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk, tha se takimi i së enjtes është një mundësi për të dyja palët.

“Për të ritheksuar se ardhmëria evropiane mbetet zgjedhje gjeostrategjike e Ballkanit. Ne duam të demonstrojmë se na intereson për zhvillimin social ekonomik të rajonit. Investimi në lidhjet infrastrukturore dhe njerëzore me dhe brenda Ballkanit Perëndimorë, është në interesin më të mirë të Bashkimit Evropian… Shpresojmë t’i sjellim më afër miqtë tanë nga Ballkani Perëndimor”, tha zoti Tusk.

Kryeministrja britanike, Theresa May, tha se synimi është “më shumë qëndrueshmëri, siguri dhe përparim për Ballkanin Perëndimor”.

Kancelari austriak, Sebastian Kurz, vendi i të cilit merr kryesinë e Bashkimit Evropian më 1 korrik, tha se “synim është të mbështeten të gjitha vendet e Ballkanit në rrugën e tyre drejt BE-së”, duke theksuar se ai sheh perspektivë për rajonin.

Presidenti francez, Emmanuel Macron, tha se duhet parë me kujdes “çdo zgjerim të ri” të bllokut.

Zyrtarët evropian pritet të ritheksojnë qëndrimin se Bashkimi Evropian nuk do të pranojë asnjë vend që nuk i ka të zgjidhura konfliktet dypalëshe dhe se marrëdhëniet fqinjësore i sheh si thelbësore për rajonin që ende bartë plagët e luftërave të viteve të 90-ta.

Për t’u anëtarësuar në BE, Serbia duhet të zgjidhë problemet kufitare me Bosnjën dhe të arrij një marrëveshje gjithëpërfshirëse detyruese për normalizimin e marrëdhënieve me Kosovën, pavarësinë e së cilës vazhdon ta kundërshtojë.

Komisioni Evropian ka propozuar që udhëheqësit e BE-së të hapin muajin e ardhshëm edhe formalisht bisedimet për anëtarësim me Shqipërinë e cila përballet me kritika për shkallën e krimit e korrupsionit dhe Maqedoninë, kontesti i së cilës me Greqinë për emrin, ka bllokuar për një kohë të gjatë proceset e integrimeve.

Udhëheqësit e lartë evropian u takuan të mërkurën në mbrëmje një darkë joformale për të trajtuar edhe sfidat tjera më të cilat përballet Bashkimi Evropian. Presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk, tha se “për të qenë subjekt dhe jo objekt i politikës globale, Evropa duhet të jetë e bashkuar ekonomikisht, politikisht dhe po ashtu ushtarakisht si kurrë më parë. Ai tha se përveç sfidave tradicionale politike, siç janë ndikimi i Kinës dhe qasja agresive e Rusisë, tash Evropa po përballet me dukurinë e re që ai e quajti qasje tekanjoze të administratës amerikane.

“Duke parë vendimet e fundit të presidentit Trump, dikush do të thoshte, me miq të tillë, kujt i duhen armiqtë”, tha zoti Tusk duke kritikuar vendimin presidentit Donald Trump për t’u tërhequr nga marrëveshja bërthamore më Iranin por edhe vendosjen e tarifave shtesë mbi importet e aluminit dhe çelikut, në emër të sigurisë kombëtare.

OSBE kërkon të vërtetën për gazetarët e vrarë apo të zhdukur në Kosovë

Ilustrim

Misioni i Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim Evropian (OSBE) në Kosovë, u ka bërë thirrje autoriteteve të drejtësisë në Kosovës që t’i shtojnë përpjekjet për t’i zbardhur rastet e gazetarëve të cilët janë rrëmbyer, vrarë apo zhdukur gjatë apo pas periudhës së luftës në Kosovë.

Në Kryeprokurorinë e Shtetit, thonë se nga marsi i vitit 2017, Kryeprokurori i Shtetit Aleksander Lumezi ka caktuar një prokuror-koordinator për rastet e kanosjeve apo veprave tjera penale që kryhen ndaj gazetarëve.

Këshilltarja e Kryeprokurorit të Shtetit, Merita Gashi, tha për Radion Evropa e Lirë, se edhe lidhur me raste e vrasjeve apo zhdukjes së gazetarëve të kohës së luftës, prokuroritë po punojnë në zbardhjen e tyre.

“Për të gjitha rastet, përfshirë ato edhe gjatë luftës edhe pas luftës, Prokuroria është duke punuar dhe hetuar intensivisht që këto raste te zbardhen sa me shpejt”, tha Gashi.

Sipas informatave të misionit të OSBE-së, janë 15 gazetarë shqiptarë dhe serbë të cilët janë vrarë, kindapuar apo zhdukur, tha për Radion Evropa e Lirë, Senad Shaboviq, zëdhënës i OSBE-së në Prishtinë.

“Ajo që ne po bëjmë është që të kthejmë pak vëmendjen e opinionit në këtë temë në mënyrë që të kuptohet sa më shumë rreth fatit të tyre, në mënyrë që të rinisin disa hetime dhe që opinioni në përgjithësi të njoftohet me këto raste. Po punojmë në këtë çështje për një kohë, kurse më intensivisht kemi punuar gjatë vitit 2017 dhe planifikojmë që të vazhdojmë edhe këtë vit”, tha Shaboviq.

Ndër gazetarët që konsiderohen si të vrarë, kindapuar apo të zhdukur janë: Afrim Maliqi (gazeta Bujku), Enver Maloku (Qendra Informative e Kosovës QIK, i vrarë më 1999), Shefki Popova (gazeta Rilindja, i vrarë në shtator të vitit 2000), Xhemajl Mustafa (i vrarë në vitin 2000), Bekim Kastrati (gazeta Bota Sot, i vrarë në tetor, 2001), Bardhyl Ajeti (gazeta Bota Sot), Krist Gegaj (Radio Televizioni i Prishtinës – RTP), Shaban Hoti (televizioni rus) Marjan Melonashi (Radio Prishtina, i zhdukur), Gjuro Sllavuj (Radio Prishtina, i zhdukur më 1998), Ranko Pereniq (Radio Prishtina, i zhdukur më 1998), Lubomir Knezeviq (gazetar nga Jedinstvo, i zhdukur në maj të vitit 1999), Millo Buleviq (gazetar i pavarur, i zhdukur) Aleksandar Simoviq, (Radio Kosova, i zhdukur në gusht të vitit 1999 – gjurmët e tij janë gjetur një vit më vonë), Momir Stokusha (fotoreporter, i vrarë në shtator, 1999 në Prishtinë).

Shaboviq, thotë se shumë prej lëndëve të këtyre rasteve, nëse hetimi ka filluar, në fillim ishin në kompetencë të misioni të Kombeve të Bashkuara apo UNMIK-ut, e më pastaj në duart e misionit të Bashkimit Evropian – EULEX, kurse sot janë në duart e gjyqësorit të Kosovës. Sipas tij, vullneti dhe dëshira te Prokuroria e Kosovës ekziston që të shtohen përpjekjet në lidhje me hetimet e kahmotshme.

 Petrit Çollaku nga Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës tha për Radion Evropa e Lirë se në vazhdimësi Asociacioni u bën thirrje mekanizmave të drejtësisë që të hetohen dhe të jepet një verdikt për rastet. Ai theksoi se është koha e fundit që familjarët e gazetarëve të vrarë të dinë për fatin e të dashurve të tyre.

“Për kolegët tanë në atë kohë, si para dhe gjatë luftës që janë vrarë, duhet të ketë një verdikt sepse ka kaluar një kohë e gjatë dhe në anën tjetër të dy asociacionet kemi përpiluar një dokument dhe ja kemi dërguar Federatës Evropiane të Gazetarëve, ku kemi kërkuar mbështetjen e tyre që të fillojnë hetimet. Thjesht t’u bëhet presion institucioneve shtetërore që të fillojnë hetimet dhe të inkurajohen njerëzit që të flasin për këto raste”, tha Çollaku.

Ndërkaq, Budimir Niqiq, i cili flet në emër të gazetarëve nga Serbia në Kosovë, thotë se përveç një rasti, atij të vrasjes së Shaban Hotit, të gjitha rastet tjera kanë mbetur të pandriçuara. Sipas tij, nuk dihet nëse po zhvillohen hetime apo jo rreth këtyre rasteve.

“Është e qartë që nuk ka as vullnet e as dëshirë të institucioneve, as atyre të Kosovës e as atyre ndërkombëtare që këto raste të zgjidhen”, theksoi ai.

“Problemi qëndron më tepër te sistemi i sigurisë. UNMIK-u, thënë kushtimisht, zhvilloi hetime sipërfaqësore në fillim, çka vërtetohet edhe në raportin e Komisionit këshillëdhënës të OKB-së për të drejtat e njeriut ku thuhet se në disa raste UNMIK-u, vetëm pas disa viteve i ka hapur dhe pastaj mbyllur hetimet pa marrë në pyetje dëshmitarët eventual”, tha Niqiq.

Një gjendje e tillë, nënvizoi ai, ka sjellë situatën kur tani përgjegjësia hidhet sa te një misionin ndërkombëtar sa te tjetri, përderisa shpreh dyshime se institucionet e Kosovës kanë vullnet për t’i trajtuar këto raste.

Niqiq, bashkë me kolegët e tij të martën për herë të shtatë vendosën pllakën përkujtimore në vendin ku kanë rënë kolegët gazetarë, Gjuro Sllavuj dhe Ranko Pereniq që ndodhet mes Rahovecit dhe Hoçës së Madhe.

Është hera e gjashtë, thotë Niqiq, që dikush e rrënon këtë pllakë dhe fajëson institucionet që nuk po arrijnë të sigurojnë atë dhe as të zbulojnë se kush po e dëmton atë.

Sipas tij, OSBE është një nga organizatat e vetme ndërkombëtare që interesohet për zgjidhjen e këtyre rasteve.

Shefi i Misionit të OSBE-së në Kosovë, ambasadori Jan Braathu, tha të martën se kjo organizatë do të mbështesë përpjekjet në rritje për të gjetur autorët e krimeve kundër gazetarëve në vend.

 • 16x9 Image

  Arton Konushevci

  Arton Konushevci merret me gazetari që nga viti 2001. Në vitin 2007 ka filluar të punojë si korrespondent i Radios Evropa e Lirë. Jeton në Prishtinë, është i martuar dhe ka dy fëmijë.

 • 16x9 Image

  Amra Zejneli

  Ka lindur në Mitrovicë në vitin 1986. Studimet universitare i ka përfunduar në fushën e gazetarisë dhe të studimeve evropiane në Universitetin e Floridas në SHBA. Me gazetari ka nisur të merret nga viti 2001. Punon në transmetuesin publik – Radio Televizionin e Kosovës – si redaktore përgjegjëse në programin e gjuhëve të komuniteteve, ndërkaq Radios Evropa e Lirë i është bashkuar në vitin 2010.