VOAL

VOAL

Largohet edhe Vlahutin. Kush është italiani Soreca që e zëvendëson

May 25, 2018

Komentet

Alfred Belerit i lejohet të shkojë në Strasburg për t’u betuar si eurodeputet

Jetmira Delia-Kaci

Drejtoria e Përgjithshme e Burgjeve në Shqipëri njoftoi të dielën,më 14 korrik, se ka miratuar kërkesën e Alfred Belerit që të dalë nga burgu në mënyrë që të bëjë betimin si eurodeputet në Strasburg.

Beleri u zgjodh deputet i Greqisë në Parlamentin Evropian, teksa po vuan dënimin prej dy vjetësh burgim në Shqipëri për vjedhje votash në zgjedhjet lokale të vitit 2023.

Në vendimin e autoriteteve të burgjeve theksohet se leja shpërblyese nis në orën 06:30 të së hënës deri në orën 16:00 të datës 20 korrik. Gjithashtu përcaktohet se leja duhet detyrimisht të kryhet në dy adresat e dhëna prej Belerit, njëra në Himarë dhe tjetra në Strasburg. Autoritetet thanë se për çdo lëvizje tjetër “të imponuara nga forca madhore” duhet të telefonojë pranë zyrës së informacionit në burgun e Fierit, ku aktualisht Beleri po shlyen dënimin prej dy vjetësh burgim, nën akuzën për blerje votash.

Drejtoria e Burgjeve sqaroi në vendimin për lejen shpërblyese se ditën e hënë, Beleri duhet të paraqitet në komisariatin e Himarës, ku të paraqesë një kopje të vendimit. Gjithashtu theksohet se nëse nuk ndodhet në Himarë duhet të mbajë kontakt me komisariatin e këtij qyteti çdo ditë në orën 14:00. Mosrespektimi i këtyre rregullave do ta ngarkojë Belerin me përgjegjësi penale.

Drejtoria e Burgjeve tha se leja shpërblyese u dha në funksion të ndjekjes së punimeve në Parlamentin Evropian në datat 15-20 korrik 2024 në Strasburg dhe se pas përfundimit të lejes pesëditore, i dënuari Alfred Beleri do të kthehet në burgun e Fierit për të vazhduar kryerjen e dënimit, sipas vendimit të Gjykatës së Posaçme.

Në mars, Gjykata e Posaçme e dënoi Belerin me dy vjet burgim. Ndërsa më 25 qershor Gjykata e Posaçme e Apelit vendosi ta mbajë në fuqi dënimin e Alfred Belerit, duke e rrëzuar ankesën e tij.

Më 5 korrik, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve në Shqipëri vendosi që Alfred Belerit t’i hiqet mandati i kryebashkiakut të Himarës, ndërsa presidenti shqiptar, Bajram Begaj, shpalli 4 gushtin si datën e zgjedhjeve për kryetarin e kësaj bashkie.

Në zgjedhjet për Parlamentin Evropian, në fillim të qershorit, kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis, e emëroi Belerin kandidat të partisë Demokracia e Re. Ai u rendit i katërti mes shtatë eurodeputetëve grekë.

Sipas rregullores së Parlamentit Evropian, pasi rezultatet e zgjedhjeve të jenë zyrtare, shtetet anëtare komunikojnë emrat e atyre që kanë fituar një vend në Parlament dhe presidenti, në anën tjetër, u kërkon autoriteteve përgjegjëse të vendeve anëtare të marrin masat e nevojshme për t’i shmangur çështjet që lidhen me papajtueshmërinë e marrjes së detyrës.

Rasti i Belerit përbën dallim nga eurodeputetët e tjerë, pasi është zgjedhur në Greqi – vend i Bashkimit Evropian – dhe vuan dënimin me burgim në Shqipëri, vend që nuk është anëtar i BE-së. REL

Veriu i Shqipërisë, zona ku është më i përhapur fenomeni i kultivimit të bimëve narkotike

VOA/Pëllumb Sulo

Dhjetëra forca policie, të mbështetura me helikoterë dhe dronë, i drejtohen thuajse çdo ditë zonës malore në veri të Shqipërisë, ku fenomeni i kultivimit të bimëve narkotike është më i përhapur.

Operacionet e koduara policore “Alpe të pastra” dhe “Territor i pastër” zhvillohen prej disa muajsh në këtë zonë ku, që nga fillimi i vitit, janë zbuluar dhe asgjësuar më shumë se 160 mijë fidanë dhe bimë narkotike, të dyshuara si cannabis sativa.

Por kjo sasi mendohet se është vetëm një pjesë e asaj çfarë gjendet e kultivuar në terren. Për nga numri i bimëve të asgjësuara, Qarku i Shkodrës me 5 bashkitë e tij qëndron në krye të hartës së kultivmit të bimëve narkotike në Shqipëri.

Vetëm në dy javët e fundit policia asgjësoi me djegje rreth 50 mijë bimë narkotike, të shpërndara në parcela të vogla, në zona të thella malore dhe të pabanuara, ku edhe forcat e policisë vendore e kanë thuajse të pamundur të kontrollojnë territorin.

Parcelat më të shumta me bimë narkotike janë zbuluar në zonën e Dukagjinit, të Bashkisë së Shkodrës, në njësitë administrative malore të Shalës, Shoshit, Pultit dhe Temalit.

Prej thuajse 30 vitesh kjo është edhe zona ku vazhdimisht janë përqendruar operacionet policore anticannabis, por pa mundur të ndalojnë fenomenin e kultivimit të bimëve narkotike. Në këtë zonë jeton një popullsi e pakët, për shkak të kushteve të vështira të jetesës dhe shpërnguljes së një numri të madh të familjeve drejt zonave urbane. Kjo ka favorizuar grupet kriminale që të shfrytëzojnë territorin për kultivimin e cannabisit.

Operacionet e policisë “Alpe të pastra” dhe “Territor i pastër” i kanë shkaktuar dëme të konsiderueshme grupeve kriminale që ushtrojnë kultivimin e bimëve narkotike, çka ka sjellë edhe reagimin e tyre. Të paktën 7 raste te vendosjes së lëndëve shpërthyese pranë banesave të punonjësve të policisë së Shkodrës si dhe vendosja e lëndës shpërthyese në banesën e një gjyqtari, dyshohet se janë pjesë e reagimit të individëve dhe grupeve kriminale ndaj asgjësimit të parcelave të drogës.

Athina! Kamera termike regjistron 100°C në rrugët e kryeqytetit grek

Athina po përballet me temperatura ekstreme.

Mediat vendase raportojnë se kamerat termike kanë regjistruar temperaturat në qytet, në një ditë ku temperaturat e ajrit ishin parashikuar deri në 35 gradë C.

Kamera ka kapur një temperaturë mbi 100°C në një rrugë në qendër të Athinës pranë një kamioni.

Ndërsa, në motorin e një makinerie që është ndalur në semafor, kamera e tregon atë duke u ngritur në gati 400°C
Pritet që vala e të nxehtit të përkeqësohet në ditët në vijim, ku temperaturat e ajrit në Athinë do të ngjiten deri në 43 gradë C.

Temperaturat e larta në vendin fqinj do të vazhdojnë të paktën deri të premten e ardhshme, 19 korrik. sn

Inceneratori i Tiranës- Operacioni i SPAK u dekonspirua, asnjë i arrestuar

Prokuroria e Posaçme ka lëshuar sot edhe 8 urdhër-arreste në kuadër të hetimeve për inceneratorin e Tiranës.

Mes emrave që GJKKO, me kërkesë të SPAK, ka firmosur masën e sigurisë ‘arrest me burg’ janë Dashamir Ymeraj, Denisa Tollkuçi, gazetari Endrit Habilaj, Renardo Nallbani, Ilir Dedja dhe disa shtetas të huaj.

Asnjë prej këtyre urdhërarresteve nuk është ekzekutuar deri në këto momente pasi personat nuk janë gjetur gjatë operacionit të policisë.

Zyrtarisht SPAK ende nuk ka dhënë njoftim zyrtar dhe është tepër i rezervuar lidhur me operacionin. sn

SPAK lëshon gjashtë urdhërarreste për inceneratorin e Tiranës, tre prej tyre shtetas të huaj (EMRAT)

Prokuroria e Posaçme ka lëshuar disa urdhër-arreste në lidhje me Inceneratorin e Tiranës.

Ndërkohë mësohet se janë marrë 14 masa sigurie më të lehta ndaj personave të tjerë.

Urdhërarreste janë lëshuar për shtetasit për Denisa Tollkucin, Dashamir Ymeraj dhe shtetasin e identifikuar me inicialet E.H.

Urdhër-arreste janë lëshuar edhe për tre shtetas të huaj, por asnjeri prej tyre nuk është arrestuar deri më tani. bw

Beleri merr sot lejen për t’u betuar si eurodeputet! S’ka pengesa ligjore

Fredi Beleri do të marrë lejen për të marrë pjesë në mbledhjen e Parlamentit Europian më datë 16 korrik, ku dhe do të bëhet betimi si eurodeputet.

Tashmë që dënimi ka marrë formë të prerë, dhe Beleri ka kryer më shumë se 5/6  e masës së dënimit të caktuar, nuk ka ndonjë pengesë ligjore për ta marrë lejen për të qenë që në sesionin parlamentar që zhvillohet në Strasburg në datat 15-20 korrik 2024.

Ndërkohë sot Komisioni i Lejeve në Drejtorinë e Përgjithshme të Burgjeve do të mblidhet për procedurat dhe për modalitetet e sigurisë të udhëtimit.

Mediat greke shkruajnë se Beleri do të fluturojë të hënën në mëngjes (15 korrik) për në Athinë dhe më pas do të shkojë në Strasburg, për të marrë detyrën si deputet i Parlamentit Evropian gjatë seancës hapëse plenare që do të mbahet më 16 korrik.

Më 10 qershor, Fredi Beleri u zgjodh si  eurodeputet në Greqi, ku mori 237 mijë vota dhe ishte eurodeputeti i katërt më i votuar në shtetin helen.  sn

Olsi Rama del nga SPAK: U pyeta si person në dijeni për dosjen e Xibrakës

Olsi Rama ka dalë nga ambientet e SPAK pak çaste më parë ku qëndroi për gati 1 orë në zyrat ne Prokurorisë së Posaçme.

Rama është shprehur për mediat se është thirrur në SPAK si person i cili ka dijeni ëpr dosjen e Xibrakës.

“Dhashë sqarimet e mia si person në dijeni për dosjen e “Xibrakës”, për ato që keni dëgjuar në publik. Se çfarë sqarimesh dhashë, i dëgjuan personat që ishin të interesuar.

Do doja të më pyesnin akoma dhe më shumë. E kam thënë dhe më parë se jam gati të jap deklarimet e mia sa herë të më thërrasin. Do doja të më pyesnit për sportin dhe ekipin e Partizanit”

Kujtojmë se kryetari i Grupit Parlamentar të PD, Gazment Bardhi ka bërë një denoncim publik me fakte sa i përket përfshirjes së Olsi Ramës në grupin e trafikantëve të kokainës në Xibrakë. sn

‘Sot është dita! Qeveria teknike dhe rotacioni janë emergjencë kombëtare’

Nga Dorjan Teliti

SOT ËSHTË DITA! Të protestojmë sot për të drejtën tonë për një jetesë normale! Qeveria teknike dhe rotacioni politik janë sot emergjencë kombëtare.

-Nëse Shqipëria e varfëruar dhe e shpopulluar nuk është vendi që ti do, ngrihu sot dhe protesto.

-Nëse duam që Shqipëria të mos jetë vendi i ccmimeve marramendëse, vendi që braktis shtresat në nevojë dhe pensionistët, ngrihu sot dhe protesto.

-Nëse duam që rinia të mos largohet nga vendi me mijëra dita ditës, ngrihu sot dhe protesto.

-Nëse duam që sipërmarrja shqiptare të mos ketë taksat më të larta në rajon, ngrihu sot dhe protesto.

-Nëse duam që Shqipëria të mos jetë vendi me arsimin dhe shëndetësinë më të dobët në rajon e më gjerë, ngrihu sot dhe protesto.

-Nëse duam që fermeri vendas të mos jetë më i braktisur e i detyruar të hedhë produktet në kanal, ngrihu sot dhe protesto.

-Nëse duam një vend ku korrupsioni të mos gllabërojë paratë e buxhetit të shtetit, ngrihu sot dhe protesto.

-Nëse duam që Shqipëria të jetë vendi ku shanset e barabarta dhe konkurrenca e lirë dhe e ndershme të mbizotërojnë, një vend me drejtësi të standardeve europiane, ngrihu sot dhe protesto.

-Nëse duam një qeveri që punon për Shqipërinë dhe jo për pasurimin e zyrtarëve, ngrihu sot dhe protesto.

-SOT ËSHTË DITA, o sot o kurrë, të protestojmë në orën 20.00 para Kryeministrisë. Largimi i ER nga drejtimi i punëve, krijimi i qeverisë teknike dhe zgjedhjet e lira e të ndershme janë e vetmja rrugë që do rikthejë Shqipërinë në shinat e demokracisë, në shinat e normalitetit.

Image

Petro Gjikuria njofton kandidimin në Himarë: Kam lindur në Dhërmi, familja ime ka luftuar për vendin dhe demokracinë!

Partia Bashkimi për të Drejtat e Njeriut në bashkëpunim me Bashkimin Demokratik të Minoritetit Etnik Grek “OMONOIA” pas konsultimesh intensive me komunitetet përbërëse të Bashkisë Himarë por edhe asosacionet përfaqësuese të tyre në emigracion, u propozoi Partive Politike opozitare aleate që në zgjedhjet për Kryetarin e Bashkisë së Himarës të mbështesim kandidaturën e Petro Gjikuria.

Ndërkohë edhe vetë kandidati ka reaguar në rrjetet sociale. Shqiptaro-amerikani Petro Gjikuria pranon se do të kandidojë për Bashkinë e Himarës, ndërsa shprehet se nuk bën dallime mes demokratëve dhe socialistëve, por do të jetë kandidat gjithëpërfshirës. Gjikuria thotë se ka lindur në Dhërmi por ka jetuar në Greqi dhe SHBA ku edhe ndodhet aktualisht, ndërsa banorëve të Himarës i premton se ai si kryebashkiak nuk do të jetë një partiak i emëruar që zbaton symbyllur urdhrat, siç shprehet, të atyre që uzurpojnë pronat e banorëve.

Jemi të gjithë banorë të Himarës dhe nuk duhet të lejojmë askënd të na përçajë, sado lart qoftë ai. Mbi të gjitha dhe para së gjithash është interesi i zonës! E nesërmja për Bashkinë Himarë ka program, atë që vendosën qytetarët me shumicë votash në maj të vitit të kaluar. E nesërmja ka punë, ka zgjidhje, ka investime, ka Evropë, ka Demokraci, të cilën para së gjithash e garanton kryetari i Bashkisë. Ka Kryebashkiak që do të ketë porta të hapura në Tiranë, në Bruksel, në Athinë, por edhe në Uashington, për të kërkuar më të mirën për të nesërmen e Himarës. Me këto fjalë kërkoj mbështetjen dhe votën tuaj!“, shprehet ai.

Postimi i plotë i Petro Gjikurisë

Të dashur bashkëqytetarë!

Bashkia Himarë nuk ka më kohë për të humbur. Prej vitesh, vendi ynë Himara, Lukova dhe Vranishti kanë mbetur pas ndërsa bota përparon. Një vend i bekuar, me bukuri natyrore mahnitëse, me njerëz të aftë dhe punëtorë që kanë shkëlqyer kudo në botë, sot nuk është i denjë as për mundësitë, as për paraardhësit tanë, as për qytetarët e vet, dhe aq më tepër për fëmijët tanë. Prej 12 vitesh Bashkia nuk pati forcën të planifikojë dhe materializojë ato çka nevojiten. Një kryetar bashkie partiak, zbatues i urdhrave të qeverisë, shpërdoroi shumë kohë për të bërë shumë pak.

Kur qytetarët e Himarës vendosën të ndryshonin kryetarin e bashkisë, nuk u lejuan. Ish kryetari humbës i zgjedhjeve vazhdoi të qëndrojë në drejtimin e Bashkisë dhe Kryebashkiaku fitues, Fredi Beleri, e pa veten pas hekurave të burgut me akuza të fabrikuara. Gjatë gjithë kësaj kohe Himara mbeti pa kryetar bashkie. Duke parë të gjitha këto dhe pasi mësova për shpalljen e zgjedhjeve vendore në datën 4 gusht, mora vendimin të bëj një hap përpara për vendin, të shpall kandidaturën time për Kryetar të Bashkisë Himarë dhe të kërkoj nga partitë politike, nga shoqatat e ndryshme dhe nga çdo bashkëqytetar të mbështesë këtë kandidaturë dhe të ecim së bashku përpara për të nesërmen e Himarës.

Kam lindur në Dhërmi dhe vij nga një familje që ka luftuar për dy gjëra të shenjta: për Vendin dhe për Demokracinë. Kam punuar fort në Greqi dhe në SHBA dhe kam mësuar shumë duke punuar në fushën e kulinarisë dhe hotelerisë, por edhe në organizata të ndryshme të diasporës dhe të gjitha këto dije dhe eksperienca dëshiroj t’i vendos në funksion të vendit tim, duke punuar së bashku me bashkëqytetarët e mi për mirëqenien dhe zhvillimin e Himarës në të gjitha fushat.
Në datën 4 gusht nuk votojmë për të zgjedhur Kryeministër, votojmë për Kryetar Bashkie! Votojmë për të nesërmen e Himarës!

E nesërmja në Bashkinë Himarë nuk do të ketë përjashtime, nuk do të ketë fëmijë të nënës dhe njerkës, banorë të përhershëm dhe të përkohshëm, socialistë dhe demokratë, tanët dhe të atyre.

Nuk do të ketë korrupsion, nuk do të ketë pasiguri për pasurinë e çdo qytetari, nuk do të ketë Kryebashkiak të emëruar që zbaton verbërisht urdhrat e të gjithë atyre që duan të uzurpojnë pronat tona, ngado qofshin ata.

Jemi të gjithë banorë të Himarës dhe nuk duhet të lejojmë askënd të na përçajë, sado lart qoftë ai. Mbi të gjitha dhe para së gjithash është interesi i zonës!

E nesërmja për Bashkinë Himarë ka program, atë që vendosën qytetarët me shumicë votash në maj të vitit të kaluar.

E nesërmja ka punë, ka zgjidhje, ka investime, ka Evropë, ka Demokraci, të cilën para së gjithash e garanton kryetari i Bashkisë. Ka Kryebashkiak që do të ketë porta të hapura në Tiranë, në Bruksel, në Athinë, por edhe në Uashington, për të kërkuar më të mirën për të nesërmen e Himarës.

Me këto fjalë kërkoj mbështetjen dhe votën tuaj!

Petro Gjikuria
Kandidat për Kryetar i Bashkisë Himarë

(BalkanWeb)

Pallat në lulishte, prokuroria bllokon lejen e Veliajt për mikun e tij ’50 mln euro’, Elman Abule

Banorët e një kompleksi pallatesh në Kombinat, mund të marrin frymë lirisht për disa kohë, pasi Prokuroria e Tiranës bllokoi të gjithë veprimet për shkatërrimin e një lulishteje dhe ndërtimin aty të një pallati shumë-katësh nga biznesmeni Elman Abule.

Image

Pak ditë më parë, Prokuroria e kryeqytetit, bazuar në hetimet e prokurores Rovena Zoto, urdhëroi sekuestrimin dhe bllokimin e pasurive në vlerë 50 milionë euro të disa personave, mes të cilëve edhe 43-vjeçarit Abule, nën dyshimin se janë përfshirë në pastrim parash.

Në kuadër të këtij hetimi janë bllokuar një numër i konsiderueshëm pasurish të paluajtshme, si edhe kompani tregtare, në emër të Elman Abule, Kristian Boçi, Drilona Boçi, Ender Boçi, Vladimir Avrami dhe Marisa Nito.

Ndër pasuritë e listuara nga Prokuroria e Tiranës, për të cilat u vendos sekuestro, është edhe “…të gjitha të drejtat që shoqëria ka nënshkruar me pronarët e truallit për zhvillimin e pasurive, përfshirë dhe ndërtimin që do të kryhet me objekt “Godinë banimi dhe shërbimi 5 dhe 7 kate me 2 kate parkim nëntokë. Leje ndërtimi: 10/1/2024.Në pronë të: Z. Keid Kalaja & Z. Burgen Strati.Zhvillues / Ndërtues: Fidalba shpk”.Leja e ndërtimit është miratuar nga kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj, në janar të këtij viti dhe përfitues është kompania me pronar fundor, Elman Abule.

Image

Protesta e banorëve

Në vijim të kësaj lejeje, në mes të majit 2024, kompania ndërtuese “Fidalba” vendosi tabelën e punimeve në zonën që përfshin një lulishte mes disa pallateve, në rrugën “Llambi Bonata”, në Kombinat.

Kjo tabelë shkaktoi reagimin e menjëhershëm të banorëve të zonës, të cilët kundërshtuar me forcë shkatërrimin e zonës së gjelbër dhe ngritjen aty të një godine shumë-katëshe.

Qytetarët ngritën gishtin e akuzës ndaj Veliajt dhe atij që e konsideronin si mikun e kryebashkiakut, biznesmenin Elman Abule.Argumenti i qytetarëve dukej i plotë dhe i qartë. Shumë pranë zonës ku është dhënë leja e ndërtimit për “Fidalba” shpk, Bashkia e Tiranës ndërmori pak kohë më parë prishjen e disa godinave të dëmtuara rëndë nga tërmeti i 26 nëntorit 2019.

Banorët kërkuan nga Bashkia që godinat e reja për familjet e pastreha të ndërtoheshin në të njëjtin vend. Zyrtarët bashkiakë e refuzuan këtë kërkesë, me argumentin se trualli në atë zonë ishte i papërshtatshëm për ndërtim.

Por, pikërisht në atë tokë, e cila iu mohua banorëve për “papërshtatshmëri”, Erion Veliaj dha lejen e ndërtimit për godinë 7-katëshe për biznesmenin Abule.Ky standard i dyfishtë i Bashkisë së Tiranës nxiti tek banorët revoltën dhe kundërshtimin e tyre për projektin e ndërtimit privat.

Hetimet për Abule & co

Në 28 Qershor 2024, Prokuroria e Tiranës njoftoi vendosjen nën sekuestro të pasurive të disa personave, me një vlerë që arrinte në rreth 50 milionë euro.

Sipas prokurorisë, “nga hetimi i kryer, u siguruan prova të mjaftueshme që krijojnë dyshimin e arsyeshëm se shtetasit Elman Abule në bashkëpunim me shtetasin Kristian Boçi, Ender Boçi, etj., kanë konsumuar veprën penale “Pastrimi i produkteve të veprës penale ose veprimtarisë kriminale” e kryer në bashkëpunim dhe në këtë skemë dyshohet se janë përfshirë edhe bashkëshortet e tyre”.

Referuar të dhënave zyrtare, “shtetasi Elman Abule rezulton i dënuar në Belgjikë, ku ka kryer edhe dënimin në kuadër të grupeve kriminale. Gjithashtu nga provat e administruara deri në këtë fazë të hetimit, ekziston dyshimi i arsyeshëm se ky shtetas ka konsumuar edhe veprën penale të “Kontrabanda me mallra të licencuara”.

Më tej, sipas Prokurorisë së Tiranës, “në kuadër të veprimtarisë së tij të paligjshme, shtetasi Elman Abule ka themeluar një sërë shoqërish tregtare, me qëllimin të maskojë kryerjen e aktiviteteve të paligjshme nga ana e tij, me veprimtari të konsideruara si të ligjshme. Ky shtetas, nëpërmjet krijimit të një sërë kompanive, disa prej tyre nën administrimin edhe të shtetasve Kristian Boçi apo Vladimir Avrami, kanë krijuar një skemë të mirëfilltë të pastrimit të produkteve të veprës penale”.

Lista e pasurive të sekuestruara

Në kuadër të këtyre hetimeve, Prokuroria e Tiranës ka marrë lejen e gjykatës për sekuestrimin e një sërë pasurish të paluajtshme dhe shoqëri tregtare, të listuara më poshtë:

1-Shoqëria Hec Zal Xhuxhë shpk me NIPT L32201037O dhe asetve të saj, Hec Zall Xhuxhë 1 dhe Hec Zal Xhuxhë 2 me fuqi të instaluar 4.7 MË, të ndodhura Mirditë, Qarku Lezhë.

2-Shoqëria Gloris Construction shpk ka si ortak të saj shtetasin Ender Boçi zotërues i 50% të kuotave të kapitalit themeltar dhe shoqërinë Mak-08 shpk zotërues i 50% të kuotave të kaplitalit themeltar.

3-Shoqëria Mak-08 shpk me NIPT K81313013K dhe aseteve të saj, objekt 3-katësh me numër pasurie 6/23+11-66, e ndodhur në ZK. 8270, Rr. Muhamet Gjollesha.

4-Shoqëria Dizi shpk, themeluar në datë 13.02.2015 me NIPT L51413015E dhe aseteve të saj, të drejtat që kjo shoqëri ka mbi pasuritë me nr. 73/5 dhe pasuria me nr. 19/11 të ndodhur në Zk. 3721.

5-Shoqëria Chriss shpk me NIPT L64828201C dhe pasurive të saj, pasuria me nr. 389/36 dhe 389/37, të ndodhura në ZK.1299.

6-Shoqëria RAMETAL shpk me NIPT L41517502C me pasuritë e saj, përfshirë makineritë dhe dy furrat për shkrirjen dhe përpunimin e metaleve.7-Shoqëria Fidalba shpk me NIPT L01718023B dhe pasuritë e saj, pasuria me nr. 264//40/ND2, 264/40/ND1, pasuri me nr. 264/36 dhe pasuria me nr. 264/33, të ndodhura në ZK. 3339. Të gjitha të drejtat që shoqëria ka nënshkruar me pronarët e truallit për zhvillimin e pasurive, përfshirë dhe ndërtimin që do të kryhet me objekt “Godinë banimi dhe shërbimi 5 dhe 7 kate me 2 kate parkim nëntokë. Leje ndërtimi: 10/1/2024.Në pronë të: Z. Keid Kalaja & Z. Burgen Strati.Zhvillues / Ndërtues: Fidalba shpk.”

Image

8-Shoqëria Ferro Chrome Holding shpk me NIPT L51621504T zotërues 100% të kuotave është shoqëria Fidlaba shpk.

9-Shoqëria Metal Form shpk me NIPT M12122501H zotërues 100% të kuotave është shoqëria Fidlaba shpk.

10-Shoqëria METALE ALBANIA 2014 shpk me NIPT L01908004U zotërues 100% të kuotave është shoqëria Fidlaba shpk.

11-Shoqëria TRITAL shpk me NIPT K91729002T zotërues 100% të kuotave është shoqëria Fidlaba shpk.

12-Shoqëria VENTUS shpk me NIPT L82212033T zotërues 100% të kuotave është shoqëria Fidlaba shpk.

13-Shoqëria Dada Clean shpk me NIPT M21912035D e regjistruar në datë 12.7.2022, në të cilën shtetasja Marisa Nito zotëron 100% të kapitalit themeltar.

14-Shoqëria Sapientia shpk me NIPT L82315006R e regjistruar në datë 15.11.2018, në të cilën shtetasja Marisa Nito zotëron 70% të kuotave të kapitalit themeltar në vlerën 70.000 lekë.

15-Shoqëria EUROPA BUILDING shpk me NIPT K31728004B, shtetasi Vladmir Avrami zotëron 100% të kuotave të kapitalit themeltar të shoqërisë.

Pasuritë e regjistruara në emër të individëve

16-Pasuria e llojit “Njësi” Nr.1/357-N13/2, sip 35.4 m2, ZK 8270, adresa Muhamet Gjollesha Tiranë në pronësi të Kristian Boçi.

17-Pasuria e llojit “Njësi” Nr.5/326-N2, Vol 36, Fq.29, ZK 8270, Sip 189.7 m2, adresa Rruga Dora D’Istria, Tiranë në pronësi të Kristian Boçi.

18-Dyqan me sipërfaqe 222 m2 të ndodhur në Blv. Zhan D’Ark në pallatet e shoqërisë “Gora” shpk, ambienti me nr. 2, Kulla Nr. 3 me të drejta të shtetasit Kristian Boçi.

19-Dyqan me sipërfaqe 220.8 m2 dhe verandë me sipërfaqe 285 m2, të ndodhur në Blv. Zhan D’Ark, me të drejta të shtetasit Kristian Boçi.

20-Pasuria “Apartament” Nr.1/357+1-14, Vol 74, Fq.201, sip 201.8 m2, adresa rruga Muhamet Gjollesha Tiranë, në pronësi të Kristian Boci

21-Pasuria “Garazh” Nr. pasurie 1/357-G8/2, Vol 79, Fq 181, ZZK 8270 me sipërfaqe 18.9 m2.

22-Pasuria “Garazh” Nr. pasurie 1/357-G8/3, Vol 79, Fq 182, ZZK 8270 me sipërfaqe 18.9 m2, me adresë Tiranë.

23-Pasuria Garazh Nr. 8/2 me sipërfaqe 18.9 m2, Nr. me adresë Tiranë.

24-Vilë Nr.131/2 me sipërfaqe ndërtimi 171.6 m2 dhe siperfaqe trualli 300.8 m2 ZK 1739, Nr pasurie 68/92/38, në pronësi të Marisa Nito në kompleksin “Green Coast”.

25-Vilë Single A2, sip ndërtimi 334.2 m2 dhe sipërfaqe parcele 550 m2 në kompleksin “Mandarine Drive”. / BoldNews /

FOTOT: Ha e pi me Pjerin Ndreun, ky është agjenti që mori në pyetje kryebashkiakun e Lezhës

Kryebashkiaku i Lezhës, Pjerin Ndreu është vënë nën hetim për shpërdorim detyre nga Struktura e Posaçme.

Deri tani dihet se akuza ka lidhje me një rrugë të ndërtuar në Lezhë.

Nëse Ndreu do të merret i pandehur, mund të vihet në pikëpyetje edhe mandati si kryetar bashkie i Lezhës.

Pjerin Ndreu zgjeron listën e zyrtarëve të lartë të hetuar për korrupsion. Nën hetim janë edhe zyrtarë të Bashkisë së Lezhës, që janë marrë me tenderin për ndërtimin e rrugës.

Por agjenti që do e marrë në pyetje Ndreun është një mik i ngushtë i kryebashkiakut, siç shihet nga kjo foto e siguruar nga SYRI.

Bëhet fjalë për agjentin Erion Tema, që më parë ka shërbyer si drejtor sigurie në Autoritetin e Aviacionit Civil.

Në foto shihet ai duke drekuar bashkë me Pjerin Ndreun nën avujt e alkoolit.

Tema ka miqësi edhe me të tjerë zyrtarë dhe drejtues socialistë.

Image

Pjerin Ndreu nën hetim për shpërdorim detyre, gazetarja: Akuza për procedurat në ndërtimin e një rruge, po hetohen dhe zyrtarë të tjerë të Bashkisë Lezhë

Gazetarja Klodiana Lala në një lidhje live me News 24 ka dhënë detaje në lidhje me paraqitjen në SPAK të kryebashkiakut të Lezhës, Pjerin Ndreu.

Lala tha se Ndreu është vënë nën hetim për shpërdorim detyre nga Struktura e Posaçme. Akuza ka lidhje me një rrugë të ndërtuar në Lezhë.

Klodiana Lala:  SPAK ka çelur hetim për Pjerin Ndreu dhe po e heton për shpërdorim detyre. Vetë Ndreu ka thënë për gazetarët se është në hetim, në lidhje mëe ndërtimin e një rruge në qytetin e Lezhës. Ai tha se procedura që ka ndjekur për ndërtimin e rrugës ka pasur probleme. Ndreu u paraqit me avokat në SPAK, e kjo do të thotë se është nën hetim.

Nëse Ndreu do të merret i pandehur, mund të vihet në pikëpyetje edhe mandati si kryetar bashkie i Lezhës. Ai tha se është i hapur për prokurorët dhe shtoi se akuza është e motivuar politikisht. Pjerin Ndreu zgjeron listën e zyrtarëve të lartë të hetuar për korrupsion. Nën hetim janë edhe zyrtarë të Bashkisë së Lezhës, që janë marrë me tenderin për ndërtimin e rrugës.


(Balkanweb)


Send this to a friend