VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Kush përfiton nga trazimi i Tiranës – Nga JANUSZ BUGAJSKI

By | June 15, 2019
2 Comments
  • author avatar
    Jam Shqiptar 1 month ago Reply

    Se pari, mos merrni kronika nga gazeta Dita, se eshte gazeta me e politizuar shqiptare, dhe kredibiliteti i saj eshte zero.
    Se dytiky autori Janusz Bugajski nuk reflekton emrin e portalit tuaj Voice of Albanian se nga emri dhe mbiemri ky nuk eshte shqiptar.

  • author avatar

    Nga trazimi i Tiranes perfitojne vetem konspiracia e fisit ngaterrestar palestinez e fisit te Berishes , Bashes dhe Ilir Metes Por, shqiptaret kur dine nje gje bashkohen vetvetiu dhe i vene perpara si lope te terbuara E dine, ata Prandaj ata thone qe shqiptaret jane psikopate ne lufte

Komentet

Pergjigje Presidentit te Serbise, Aleksander Vuçiç! – Nga SALI BERISHA

Te dashur miq, dje ne konferencen e tij per shtyp presidenti i Serbise, Aleksander Vuçiç ne nje sulm me emer me akuzoi se kam shprehur mbeshtetje per Haradinajn dhe si politikan po punoj direkt per Shqiperine e Madhe.

Qe ne fillim dua te theksoj se me nje sulm te tille absurd presidenti i Serbise ka dy synime kryesore.

Se pari te kamufloje apo maskoje sadopak politiken e tij te serbomadhise, me te cilen po mbillen flaket e nje konflikti te ri ne Ballkan.

Se dyti, duke renditur ne nje ane Berishen, Bashen dhe homologun e tij te Shqiperise, Presidentin e Republikes Meta, ai vertet merr ne mbrojtje, por njekohesisht edhe i nxjerr lakuriq para opinionit publik Zografin Bis, Miladinin shqipfoles dhe Baton Stanishiq si argate te tij, te cilet u damkosen perfundimisht ne Berlin si shqiptare apatride, flamurmbajtes te projektit te tij te Serbise se Madhe.

Por ketu duhet te them qe ne fillim se, per ato qe ai thote per Hardinajn, pra per mbeshtejen time ndaj tij, ai nuk ka gabuar.

Une mbeshtes pa ekuivok drejtesine nderkombetare, gjykimin e te gjithe atyre qe kane kryer krime ne dhunim te ligjeve dhe konventave nderkombetare. Shtoj ketu se gjate viteve te PD ne pushtet, Shqiperia ka dhene ne kete drejtim kontributin e saj modest.

Por une e kam mbeshtetur dhe jam ndjere krenar me aktin burreror te Ramush Haradinajt kur ne vitin 2005 luftetari i lirise, komandanti trim i UÇK dha doreheqjen si kryeminister i Kosoves dhe u paraqit ne respekt te ligjit dhe drejtesise nderkombetare para gjykates se Hages, akt qe ai e perseriti edhe ne vitin 2011. Ne aulen e kesaj gjykate te respektuar ai provoi para familjes se tij, vendit dhe kombit te tij, por dhe mbare botes pafajesine e vet te plote.

Haradinaj, luftetar i lirise, me aktin e tij zgjodhi dinjitetin e tij, te detyres qe mbante dhe te vendit te tij. Ne te njejten kohe, idhulli i zotit Vuçiç, komandanti xhelat i popullates civile muslimane ne Bosnje, Ratko Mlladiç, fshihej si mi nga drejtesia nderkombetare, i tmerruar nga genocidi dhe krimet kunder njerezimit qe kishte kryer. Jo rastesisht po bej kete krahasim, por jam i detyruar te rikujtoj se asokohe nje i ri nacionalist ekstremist serb mori fame me nismen e tij nje “shtepi per Mlladon”, nisme me te cilen ai ftonte serbet ti ofronin nje strehim te sigurte ku te fshihej nga Gjykata e Hages, pra nje vrime miu, heroit te Aleksander Vuçiçit, gjeneralit monster Ratko Mlladiç. Askush nuk duhet te harroje se ky i ri nismetar i vrimes se miut per Mlladiçin ishte vet Aleksander Vuçiç.

Une gjithashtu e mbeshtes Ramushin sepse ai dy dite me pare, edhe pasi eshte shpallur dy here i pafajshem nga Gjykata Nderkombetare e OKB ne Hage, perseri me civilitet dhe me dinjitet shtetari dha doreheqjen si kryeminister per t’iu pergjigjur thirrjes se Gjykates Speciale dhe, te jem i sinqerte, une besoj se njelloj si dy heret e tjera ai do provohet i pafajshem. Kete bindje ma perforcon me deklaraten e tij te djeshme vet zoti Vuçiç, por kjo nuk eshte objekti i ketij shkrimi.

Se fundi, une e kam mbeshteur Ramushin sepse ne nje qendrim historik te drejte, gjate vitit te fundit Haradinaj beri te deshtoje projektin Serbise se Madhe te Vuçiç. Ky i fundit kishte arritur me tekniken e vjeter te Kalit te Trojes, duke marre peng me dosje apo transaksione te tjera, qe flamurin e zi te ketij projekti t’iua vare ne qafe argateve te tij shqipfoles, albanofobe, Zografit Bis, Miladinit shqipfoles dhe Baton Stanishiqit.

Une jam per tregtine e lire, por Ramushi taksen nuk e kishte kunder prodhuesve dhe tregtareve serbe.
E verteta eshte se taksa Haradinaj ishte takse anti Hashim, pasi ky i fundt, i marre peng me ndihmen e Vukçeviçit me dosje nga vet Vuçiç, sillet si argat i neveritshem i padronit te tij. Ramushi vendosi te themi dhe arbitrarisht taksen anti Hashim sepse ky i fundit ne shkelje flagrante te Kushtetutes se Kosoves dhe te gjitha akteve nderkombetare mbi te cilat bazohet shpallja e pavaresise se Kosoves, ne te cilat jane percaktuar dhe vendosur kufinjte shteterore dhe integriteti territorial i saj, nxori ne treg te gjitha keto ne mbeshtetje te hapur te projektit te Serbise se Madhe, pra, defakto te ndarjes se Kosoves nga Serbia dhe Shqiperia.

Por akoma me keq, Miladini shqipfoles, Ramushit dhe shqiptareve ua shiste kete si nje projekt te tij, pra te Prishtines, me te cilin ne emer te Serbise se Madhe donte te bashkonte Shqiperine me Kosoven dhe nga ana tjeter mashtronte boten se ai kishte mbeshtetje te gjere nderkohe qe ky projekt ne Kosove nuk mbeshtetej nga asnje force politike perveç Listes Serbe dhe rezidentures se Beogradit ne Prishtine. Kurse ne Shqiperi, mbeshtetes i vetem i tij eshte Zografi Bis dhe nje grup i ngushte i narkozyrtareve te tij.

Keto kisha lidhur me akuzen keqdashese por te drejte per mbeshtetjen time per Ramush Haradinajn, me te cilen me nderoi dje Aleksander Vuçiç.. (Vijon)

Mediat holandeze për vrasjen e Festim Latos

Një shqiptar raportohet të jetë vrarë në Holandë. Mediat vendase shkruajnë se bëhet fjalë për Festim Lato, i cili ishte vetëshpallur President i Republikës së Çamërisë.

 

Mediat holandeze shkruajnë se njeriu i lindur në Shqipëri ishte pas një “ushtrie” kreditorësh. Festim Lato u raportua i humbur nga familja e tij javën e kaluar. Trupi i tij u gjet në rrugë në Nijmegen të shtunën pasdite, ndërsa policia po heton për të zbardhur.

Vitet e fundit, Lato ka qëndruar në një shtëpi të largët në Afferden, në Betuwe. Në ndërtesën ku jetonte ai, valëviteshin krahas flamurit të Holandës edhe flamuri i Shqipërisë.

Mediat lokale shkruajnë se ai e kishte shpallur kohët e fundit veten si President i krahinës së Çamërisë, një zonë midis Shqipërisë dhe Greqisë.

Njerëz të afërt të tij thonë se Lato kishte borxhe tek kompani dhe individë privatë në shumën e miliona eurove.

MOS FOLNI SI NË DASËM, KUR RAMUSH HARADINAJ PO SHKON NË HAGË – Nga Ramiz LUSHAJ

 

1.

E treta ftesë juridike nga Gjykata Ndërkombëtare e Hagës për kryeministrin e Kosovës, Ramush Haradinaj, po merret nga kori politik shqiptar i Kosovës e i Shqipërisë sikur të ishin duke ngritë dolli në dasma elitare pas orës 3.00 të mesnatës, sepse askush nga të lartët politikanë shqiptarë nuk e tha një fjalë të vetme kritike për Gjykatoren e Hagës, një nga institucionet juridike ma burokratike të botës së sotme.

Duket sikur gjenerali hero Haradinaj po përcillet për në Gjykatoren e Hagës, me Kangë malësore Majekrahu  ose me “Iso” Polifonisë Labe, ndërkohë që ky “Pallat i Paqes” nuk po e lenë në paqen e vendit të tij dhe as në paqen e tij Ramushin, por po i sillet atij me skuthlleqe juridiko-politike, po i ngre kurthe juridike deri në komplote disashtetëshe këtij heroi të luftës e paqes në Kosovë.

Në se Gjykimorja e Hagës do të përsillej kësisoj me Gjuknoviqin e Malit të Zi apo Vuçiçin e Serbisë atëherit këto shtete ballkanike fqinje do ta sulmonin këtë Pallat të Paqes me të gjithë arsenalin e luftës diplomatike, politike e juridike të tyre. Unë nuk po due me i thanë asnjë politikani të Tiranës, Prishtinës, Shkupit apo Podgoricës, Preshevës, Çamërisë e Sanxhakut Shqiptar të sillen si këta, po të jenë vetvetja shqiptare, të mos jenë as bilbila e as sorra, po të sillen si shqiponja alpine, pa frikë zemre e thembre nga ndërkombëtarët kur sulmohen kaq keq simbolet tona si Ramush Haradinaj, kur cenohet disi në prapaskenë e duele me këto veprime sovraniteti diplomatik, juridik e politik i Kombit Shqiptar.

 

2.

Ne e duam Pallatin e Paqes në Hagë, përndryshe Gjykimoren e saj, sepse edhe kjo Gjykata e Hagës e don Shqipërinë ma shumë se vendet e tjera, sepse që kur u themelue para 70-viteve ma të paren çështje të saj, ma të parin të paditur në dyert e saj, e pati Shqipërinë për Kanalin e Korfuzit. Dhe na denuan atëherë për një komplotim që e kishte kurthnue Tito e Jugosllavia e Dytë Avnoiste. Dhe dy vjet kanë hanger bukë tuj (ç)minue Kanalin e Korfuzit, tuj ba punë të madhe kundër Shqipërisë së vogël, të porsa dalë nga LDB e me sovranitet të kufizuar në kampin komunist të kohës.

Sivjet, Gjykata e Hagës, prapë e ka me ojnaki e sojzës me Shqiptarët, bash me kryeministrin e Kosovës, Ramush Haradinaj, sepse e don shumë atë, pasi po e fton në muajin e 51 vjetorit të lindjes së tij dhe në  muajin e 9-vjetorit të Opinionit Këshilldhënës lidhur me ligjshmërinë e Shpalljes së Pavarësisë së Kosovës më 17 shkurt 2008. Gjykata e Hagës e don shumë gjeneralin kryeministër, heroin e gjallë, Ramush Haradinaj, pasi në mbi 170 çështje gjykimore të saj në mbi 70 vite jetëgjatësi të saj e ka dhe këtë gjykimin për të tretën herë të tij, si pjesë e njëres prej këtyre çështjeve të saj.

Deshta me i dvet politikanët shqiptarë të të gjitha trevave e karrikeve: a ishte drejtësi e anuar, e mohuar, ajo e Kanalit të Korfuzit? Po. A ishte komplot sllav i Titos? Po. Thirrja për herë të tretë e Ramush Haradinajt, pasi e ka marrë çertifikatën e pafajësisë a është një drejtësi e anuar, e mohuar? Po. A është dhe një komplot sllav serbo-rus? Po.  A po merremi prapë me “Çështjen e Detit”, si një nga çështjet ma problematike kombëtare me Greqinë? Po. A po merret prapë e prapë Haga e “hagianët” me  “Çështjen Haradinaj”? Po. Atëherë pse po heshtin për Gjykatën e Hagës politikanët shqiptarë të të gjitha profileve e formateve politike në gjalljen e tyre, sepse flasin me gjuhën e vet dhe trica në klucë e kanarina në kafaz! Politikanë, po heshtët për Çështjen e Ramushit, po heshtët ndaj Gjykatës së Hagës, po vazhduat kësisoj e kështu “dashurinë” me Gjykatën e Hagës, atëherit pas Çështjes së Ramushit ka me na djeg “prushi i Serbisë”. Sa na don Gjykata e Hagës e treguan Kanali i Korfuzit dhe i treti rast i Haradinajt, po askush nuk thotë t’i shpallim luftë këtij institucioni juridik të OKB-së, po të mos e lejojmë të na luftojnë ajo Ne, Shqiptarët – Kombin Shqiptar. Gjykata e Hagës, ky Pallat i Paqes, nuk është bajlozi i zi dhe askush nuk iu thotë politikanëve shqiptarë të bahen Gjergj Elez Alia (se asnjani nuk do ta pranonte këtë sakrificë), po të sillen me “fjalë paqeje” në këtë Rend të Ri Botëror, në shek. XXI, të sillen si shqiptarë të vërtetë.

 

3.

E ngrej këtë çështje me këtë farë ironie, mllefi, hatërqejfi, apeli, e gjithqysh e gjithfarësh, sepse e treta shkuarje në Gjykatoren e Hagës nuk është si e para e 2005-sës dhe as si e dyta e 2011-tës, po është krejt e veçantë, e vështira, e paparashikueshme, si kjo e 2019-tës. Ndaj nuk duhet ta marrin aq lehtë as politikanët e mëdhenj të Kosovës e Tiranës, as vet Ramush Haradinaj, askush, asnjeri që e don këtë Shqipëri të Bashkuar e të Lumtur, të fortë e të shëndetshme në Ballkan e Glob. Pse e themi këtë? Pse flasim kështu?

E para, në Gjykatën e Hagës, aktualisht, janë ma shumë vende që nuk e kanë njohur Shtetin e ri të Kosovës, se sa ato që e kanë njohur atë. Përndryshe: ka nga vende që janë kundërshtarë të flakët të Shtetit e Shtetësisë së saj. 16 gjyqtarët e saj (së bashku me të nderuarin Kryetar Ysuf nga Somalia) janë nga 16 vende të botës. Janë dhe nga ato shtete si Rusia, Kina, India, Sllovakia, Brazili, Uganda, Maroku, Xhamajka e Libani, që nuk e kanë njohur shtetin e ri të Kosovës. Pra, raporti në Gjykatën e Hagës është 9 me 7, sepse e kanë njohur Amerika, Franca, Belgjika, Japonia, Australia, Italia e Somalia.

Gjykatësi rus, përfaqësuesi i Federatës Ruse në Gjykatën e Hagës, Kirill Gevorgian, është prej 2015-tës në këtë detyrë, po ai ka qënë një nga emblemat e politikës së jashtme të Rusisë së Putinit, një nga hartuesit e “Statusit të Tribunalit Ndërkombëtar për Ish Jugosllavinë” (1993), me dekorata edhe putiniane etj. i cili e njef Kosovën e kryeministrin e saj, sepse e ndjek politikën e vendit të vet, edhe në Hagë, edhe me kanë në Hanë. Gjithashtu, ka shtete që nuk janë aq afër Kosovës si në kohën e Luftës së Kosovës, po ndoshta janë ma afër Serbisë, se kanë ecur kohërat, kanë ndryshuar liderët e tyre, etj.

 

4.

Gjykata e Hagës i ka shumicën e gjyqtarëve që janë të njohur me “Çështjen Haradinaj”, edhe në rastin e parë (mars 2005-prill 2008), edhe në rastin e dytë: gusht 2011 – nëntor 2012), sepse kanë qënë gjyqtarë në detyrë dhe ndonjani me mandat të përseritun. Pra, 10 gjyqtarë kanë qënë e janë në detyrë në Gjykatën e Hagës në të dy  rastet Haradinaj, të cilët janë të njohur mirë me qëndrime e vendime të gjykatores së tyre, cka domethanë se “Rasti Haradinaj” nuk është “rastësi e re”. Ndoshta një kalkulim juridik-diplomatik e politik i kësaj Gjykate ndaj Haradinajt e Kosovës, ndaj Kombit Shqiptar. Nga 10 “gjyqtarët e vjetër” që janë prejce nga rasti i parë dhe i dytë i Haradinajt, që kërkojnë prapë të rimerret në pyetësor kryeministri e gjenerali hero Ramush Haradinaj, 6 prej tyre janë nga ato shtete që nuk e kanë njohur Kosovën, si Kina, Sllovakia, Brazili, India, Uganda e Maroku, po sikur t’ia shtojmë kësaj liste dhe gjyqtarin nga Rusia që erdhi më 2015, atë nga Xhamajka më 2015, atë nga Libani më 2018, del qartë se kush e thërret për të treten herë në Hagë kryeministrin shqiptar, shqiptarin e madh, Ramush Haradinaj. Pra, dhe këta (pa i paragjykue emër për emër) nuk mund të ndikohen nga unë apo dikush tjetër, por them se e kanë pasë ndikimin e vet, janë ndikue disa sish dhe nga njani-tjetri, janë ndikue dhe nga vendet e tyre të origjinës, shtetësisë e përfaqësisë së tyre për me shkue për të tretën herë në Hagë heroi i gjallë i Kombit Shqiptar Ramush Haradinaj.

 

5.

Ishte 22 korriku 2010 kur Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë në Hagë i dha Opinion KëshillDhënës lidhur me ligjshmërinë e Shpalljes së Pavarësisë së Kosovës më 17 shkurt 2008, por tashti jemi në vitin 2019 e kanë ndryshe kohërat e gjyqtarët. Nuk janë as gjyqtarët nga Britania e Madhe, Gjermania, Zelanda e Re, Jordania e Meksika, se tani këto shtete nuk kanë përfaqësues në GJND në Hagë. Ka pasë gjyqtarë nga Amerika, Japonia, Franca, Somalia etj., por mendohet e besohet se dhe gjyqtarët e rinj të ardhur në këtë Gjykatë pas tyre do të ndjekin e mbajnë të njëjtin qëndrim ndaj Kosovës e, pse jo, dhe ndaj Ramush Haradinajt – kryeministrit të Kosovës, i cili ka marrë një herë pafajësinë nga Gjykata e Hagës. Po të mos harrojmë se edhe gjyqtari i GJND nga Sllovakia, ai nga Rusia (si i maparshi Skotnika dhe ky i riu Gevorgiani), ai i Marokut kanë qënë e mbeten kundërshtarë të hapur të Pavarësisë së Kosovës, edhe më 2008, edhe më 2010, edhe më 2019.

 

6.

Dhe e fundit, që për nga randësia do të ishte e para, ka të bajnë me faktin se bota e sotme sllave, e cila po dominon disi e keqas dhe Bashkimin Europian kur bahet fjalë për çështjen e Kosovës e të Shqipërisë, po e përdorë Gjykatën e Hagës si hakmarrje e rradhës ndaj kryeministrit të paqes e gjeneralit të luftës, heroit të luftës e të paqes të Kosovës e Kombit Shqiptar, Ramush Haradinaj. Kjo ka të bajnë edhe me qëndrimet e tij ma të fundit lidhur me mosndarjen e Kosovës nga Serbia e Madhe, për vënien e mos heqjen e taksës së mallrave ndaj Serbisë-kolonizatore e vjetër dhe e re, për korrigjimin e kufirinit Kosovë-Mali i Zi (ngritja e komisionit këto ditë, etj.), për qëndrimet e tij ndaj disa akteve e veprimeve të Turqisë, për qëndrimet e tij pro-amerikane e euroatlantike, për Ushtrinë e Kosovës, etj. Prandaj, kjo fletë e papritur dhe e qëllimshme ndaj Ramush Haradinaj, këto akuza ndaj tij e qëndrimet ndaj veprimtarisë së tij kombëtare shqiptare na drejtohen të gjithëve, të gjithë atyne që e ndjejnë veten shqiptarë në Kosovë e Shqipëri, në Maqedoni e Malin e Zi, në Preshevë e Sanxhak, në Çamëri, në të gjitha mërgatat shqiptare në botë nga Australia në Amerikë. Prandaj, politikanët shqiptarë, të gjithë me  të rinj e të vjetër në politikë, të mos flasin si në dasëm kur Ramush Haradinaj po shkon në Hagë po të mbajnë qëndrim ndaj Gjykatës së Hagës, e cila e nisi aktivitetin e saj para 70 vitesh dhe po e vazhdimin tani në të 7-tin muaj të vitit 2019. “Pallati i Paqes” në Hagë me qëndrimin e fundit ndaj Haradinajt e ka cënue paqen e sigurinë në Ballkan, e ka hedhur në ofensivë gjithëfarëshe Serbinë e Rusinë ndaj Kosovës e Shqipërisë, po hedh barot në “fuçinë e barotit” të Ballkanit, etj. Mos heshtni sot! Nesër është vonë!

 

Ramiz LUSHAJ

Po rreken të njëjtësojnë viktimat me dhunuesit Nga Entela Kasi

Nuk ka sindrom të Stockholm-it, ka vetëm mendje të cilat çuditshëm i shtyjnë viktimat të njejtesohen me dhunuesit.

Mjeti justifikon qëllimin, nuk është thjesht shprehje por veprim e një sërë veprimesh të qëllimshme për të justifikuar projektet e synuara.

Së fundmi po artikulohet mendimi se ne paskemi qenë një popull ‘ qaraman’ , që nuk shkëputemi dot nga mendësia e të vajtuarit.

Dikur jo larg, thuhej se shqiptarët paskëshin qenë një popull folklorik.

‘ vajtues dhe folklorik’ – dy percaktime të artikuluara në dy momente të rëndësishme për Kosovën.

‘ vajtues – sot! ‘ – kur shqiptarët ftohen për t’u gjykuar për krime kundër njerëzimit ndërkohë që Milosheviqi ( tashmë fizikisht i vdekur) dhe jo vetëm, kryen spastrim etnik në Kosovë dhe krime kundër njerëzimit.

Gjenocid.

Gjenocid u krye dhe në Bosnjë.

Bosnja është një e vërtetë të cilën nuk mundet më ta mbulojë askush! ( As këta – neo liberalët mëndjehapur, të sotmit!)

Mbi shqiptarët e Kosovës u krye po ashtu krim kundër njerëzimit. ( Neo- liberalët mëndjehapur, këtë të fundit po përpiqen të na i ofrojnë si një qaramanje folklorike të shqiptarëve në aktualitet !)

Kur u shpall Pavarësia e shtetit më të ri të Evropës, Kosova, kur shqiptarët festonin në Prishtinë, disa të tjerë ( neo- liberalë, ) i quajtën shqiptarët një popull folklorik!

Dy herë janë etiketuar me epitetet – popull vajtues, popull folklorik, shqiptarët në dy dekadat e fundit. Kur u shpall pavarësia e shtetit të Kosovës, dhe sot kur rrezikohet integriteti territorial i Kosovës shtet!

Meherlicht!

Nuk ka sindromë të Stockolmit, ka vetëm mendje të cilat çuditshëm po rreken të njëjësojne viktimat me dhunuesit , me qëllim për të justifikuar projektet e ogurzezë të synuara, pan- sllaviste.

Kjo është çështja !

( p.s. nuk di pse më vjen të përdor termin ‘ mohësat’ – për ‘ neo- liberalë të djeshëm dhe të sotëm. Fjala ‘ Mohës’ përkufizon thjesht Mohuesit)

E. Kasi

Kosovë, 21 . 07. 2019

Kryediplomati malazez: Me largimin e Haradinajt, Thaçi e Vuçiq marrin më shumë hapësirë në negociata

Kryediplomati i Malit të Zi, Srđan Darmanovic thotë se dorëheqja e Haradinajt mund t’i japë Vuçiçit dhe Thaçit më shumë hapësirë për negociata. Thekson se kjo situatë mund të ndikojë në skenarin e ri të dialogut në Bruksel.

Në një deklaratë për “Zërin e Amerikës”, Srđan Darmanovic, shprehet se udhëheqja e dialogut Kosovë-Serbi në nivel presidentësh, Vucic dhe Thaçi mundëson hapëirë më të madhe për negociatat.

“Dorëheqja e Ramush Haradinajt si kryeministër i qeverisë së Kosovës mund të lejojë dy negociatorë kryesorë në dialogun midis Beogradit dhe Prishtinës. Presidentët e Kosovës dhe Serbisë, Hashim Thaçi dhe Aleksandër Vuçiq, mund të sigurojnë më shumë hapësirë për negociatat”, tha Darmanoviç, Ministri i Punëve të Jashtme të Malit të Zi, transmeton Gazeta Express.

Darmanoviç, megjithatë, shprehet se e ardhmja në këtë drejtim do të varet nga Kuvendi i Kosovës dhe nga politikanët kryesorë në vend.

“Sigurisht, Ramush Haradinaj ishte një pjesëmarrës i shquar në zgjidhjen e problemeve dhe marrëdhënieve të serbëve të Kosovës dhe kishte pikëpamjet e tij për këtë. Ata kuptohen dhe interpretohen ndryshe: dikush i kuptoi ato si një pengesë dhe dikush si person parimor, “tha Darmanovic.

Këshilltarja e Ramush Haradinajt, Meliza Haradinaj Stublla Albin Kurtit: Për Ramushin, Albin, ti e din që ky nuk është fundi…!

Këshilltarja e Ramush Haradinajt, Meliza Haradinaj Stublla reagon ndaj deklarimit të Albin Kurtit pas dorëheqjes. Ja si shkruan Meliza në rrjetin social:

“Mirëmëngjes Albin,

Gëzim i madh të paska qenë dje, për arritjen e ftesës së tretë për Hagë ndaj Haradinajt.

Kam disa dilema se cilës arsye iu gëzove më shumë:

1. Lehtësimit të situatës për ndarje dhe zhbërje të Kosovës?

Apo

2. Hapjes së rrugës për heqjen e taksës 100% ndaj Serbisë?

Ose

3. Largimit të Ramush Haradinajt nga diametri yt i shkurtër politik?

Albin,

Mirë që u bërë i gjallë dje, pas përpjekjeve të dështuara në rrugët qorrsokake që zgjodhe për të gjetur kauzë politike. Iu gëzuam edhe ne gjallërisë tënde politike, mu ashtu siç iu gëzove edhe ti fatkeqësisë së Kosovës, AAK-së, dhe Ramushit dje.

Humbe mundësinë të ndihmosh Kosovën Albin, në momentin kur vendose t’a lësh Kryeministrin Haradinaj të luftojë i vetëm, kundër ndarjes së Kosovës, kundër dorëzimit të sovranitetit të saj Serbisë, kundër përmbysjes së sakrificës sonë shekullore, kundër luftës e tragjedisë së re. Për mua, për ty, për ne, për fëmijët e mi e tuaj (edhepse ti nuk i rritë këtu), për të ardhmen e përbashkët në Kosovë.

Gëzoheshe Albin, sa herë kryeministri Haradinaj merrte goditje prapa shpinës, sepse ti e kishe të pamundur mbijetesën politike përballë një kolosi, një gjenerali, një kryeministri zotdalës e të pamposhtur. Kështu do të jetë gjithmonë, i dashur Albin. Këpucët e Ramushit gjithmonë do të të bijnë të mëdha.

Gëzimi yt nuk do të përcjellë gjatë, sepse Kosova do t’i mbijetojë goditjeve të ulëta. E për Ramushin, Albin, ti e din që ky nuk është fundi…”

Intervista – Serwer: Kosova duhet të shmangë çdo marrëveshje që rrezikon shtetësinë e saj

Eksperti amerikan i çështjeve të Ballkanit, Daniel Serwer, i tha Zërit të Amerikës se dorëheqja e kryeministrit Ramush Haradinaj ishte veprim i duhur i tij, që ka hapur rrugën për zgjedhje të reja në Kosovë. Në një intervistë me korrespondenten tonë në Prishtinë, Edlira Bllaca, zoti Serwer tha se zhvillimet pas kësaj dorëheqjeje do të shtyjnë bisedimet me Serbinë dhe Kosova duhet të punojë për të siguruar një pozitë më të mirë në bisedime dhe për të shmangur ndonjë marrëveshje që do të rrezikonte shtetësinë e saj.

Zëri i Amerikës: Zoti Serwer, si e shihni ju dorëheqjen e zotit Haradinaj?

Daniel Serwer: Ju keni një sistem parlamentar, këto gjëra ndodhin. Ai ka qenë edhe dy herë më përpara në Hagë. Ai e ka bërë gjënë e duhur, sipas meje, duke dhënë dorëheqjen, por është ende pak e paqartë për mua se a po shkon si dëshmitar apo si i dyshuar. Por këto gjëra ndodhin në sisteme parlamentare dhe ju keni kaluar këtë rrugë edhe më parë. Ju duhet të mbani zgjedhje të reja në shtator dhe është pjesë e politikës normale. Unë isha në një ngjarje kulturore mbrëmë dhe mendoj se Prishtina është shumë e qetë.

Zëri i Amerikës: A është ftesa për në Hage e lidhur me qëndrimet e tij politike, përkatësisht bisedimet dhe tarifat?

Daniel Serwer: Kam menduar për këtë pyetje, por nuk jam i sigurt se cila është përgjigja e saj. Por nëse dikush ka menduar se do t’i mund qëndrimet politike të zotit Haradinaj duke e dërguar atë në Hagë, ka bërë një gabim të jashtëzakonshëm sepse në dy rastet e kaluara kur ai është dërguar në Hagë, ka fituar politikisht dhe kjo është diçka që unë e pres edhe këtë herë.

Zëri i Amerikës: Çfarë ndikimi mund të kenë këto zhvillime nëse Kosova shkon në zgjedhje ne procesin e bisedimeve?

Daniel Serwer: Bisedimet duhet të shtyhen edhe për pak kohë, nuk ka diskutim në këtë çështje. Çelësi për të arritur pozitë të mirë në dialog me Serbinë është shkalla e lartë e unitetit dhe aftësia për të ikur nga një marrëveshje e keqe. Kosova nuk ka pasur shkallë të lartë të unitetit dhe nuk ka arritur të ikë nga një marrëveshje e keqe, prandaj nëse zgjedhjet dhe një qeveri e re mund ta përmirësojnë situatën unë do të isha shumë i lumtur, por mendoj se kjo situatë gjithsesi se do të nxisë shtyrje të madhe të bisedimeve

Zëri i Amerikës: Zoti Serwer, a krijon kjo hendek në procesin e bisedimeve realisht?

Daniel Serwer: Po, përfundimisht paraqet problem por unë me të vërtetë nuk shoh shumë urgjencë sa u takon bisedimeve. E di që njerëzit këtu në Kosovë e ndjejnë këtë urgjencë. Më kujtohet menjëherë pas luftës njerëzit në Prishtinë thoshin se nuk duan të flasin më kurrë me Serbinë, ndërsa tani më thonë se asgjë e mirë nuk mund të ndodhë këtu deri sa t’i zgjidhim çështjet me Beogradin. Unë as atëherë nuk kam menduar se ju kurrë nuk duhet të flisni më me Beogradin, ndërsa as tash nuk mendoj se gjithçka varet nga bisedimet me Serbinë. Mendoj pra se uniteti dhe ikja nga një marrëveshje e keqe janë çelësi, dhe për këtë do të punoja nëse do të merresha me politikë sot në Kosovë.

Zëri i Amerikës: Janë përmendur disa nisma për ripërtëritjen e bisedimeve. A besoni që mund të ndodhë diçka e tillë?

Daniel Serwer: Pa dyshim që mund të ndodhë, unë do të thosha se ju duhet të bëni krejt çka duhet të bëni sa u takon bisedimeve dhe të jeni të kënaqur me to, po ashtu Beogradi duhet të jetë i kënaqur. (Aleksandër) Vuçiçi është në një pozitë më të fortë sesa ka qenë ndonjë herë Ramushi, sepse shumica parlamentare e Ramushit është e kufizuar ndërsa e Vuçiçit është shumë e madhe, Vuçiçi pa dyshim është në komandë në Beograd, është një president i zgjedhur nga vota popullore. Hashim Thaçi në anën tjetër nuk është i zgjedhur nga vota popullore ndërsa gjykata Kushtetuese ka vendosur se bisedimet nuk duhet të jenë përgjegjësi e tij por e qeverisë. Pra unë mendoj se ju përballeni me disa disavantazhe në këtë fazë të bisedimeve dhe duhet t’i rregulloni këto gjëra. Më shumë unitet dhe më shumë vendosmëri për të ikur nga një marrëveshje e keqe, do të ishte këshilla ime.

Zëri i Amerikës: Çka nënkuptoni me marrëveshje të keqe në këtë rast?

Daniel Serwer: Për mua një marrëveshje e keqe përfshin këmbim territoresh, përshin pranimin përmes këmbimit të territoreve se ju nuk mund t’i trajtoni të gjithë qytetarët tuaj në mënyrë të barabartë. Kjo është marrëveshje e keqe sepse ju diskualifikon nga anëtarësimi në Bashkimi Evropian dhe le të mos ketë asnjë dyshim për këtë, nëse ka një ndryshim në kufij, e posaçërisht ndonjë që përfshin Shqipërinë, do të kthejë prapa tërë Ballkanin, pa e përmendur Ukrainën, Moldavinë e Gjeorgjinë. Prandaj mendoj se duhet të jeni shumë të kujdesshëm në bisedime me Serbinë në këtë fazë. Beogradi dëshiron Serbi më të madhe, ka njerëz në Kosovë që dëshirojnë Shqipëri më të madhe por le të jemi të qartë; Shqipëria më e madhe nënkupton shkatërrimin e shtetit të Kosovës, ndërsa unë jam mbështetës i shtetit të Kosovës.

Washingtoni apo Haga e rrëzoi Haradinajn? – Nga Daniel Serwer

Bisedova me Kryeministrin të mërkurën. Ai nuk dha ndonjë shenjë për këtë që ndodhi dhe ka gjasë që nuk e ka ditur.

Kam qëndruar në Prishtinë gjatë tërë javës, ku dje kryeministri Ramush Haradinaj dha dorëheqje. Një tribunal special që do të merret me krimet e kryera pas luftës së viteve 1998-1999 i ka dërguar ftesë për të shkuar në Hagë. Ende nuk dihet nëse ai është i akuzuar ose dëshmitar. Ai është gjykuar dy herë në Tribunalin Ndërkombëtar për ish-Jugosllavinë dhe është shpallur i pafajshëm.

Bisedova me Kryeministrin të mërkurën. Ai nuk dha ndonjë shenjë për këtë që ndodhi dhe ka gjasë që nuk e ka ditur.

Është një kohë e vështirë këtu. Taksat që Ramushi i ka vendosur ndaj prodhimeve serbe e kanë bllokuar dialogun e Bashkimit Evropian mes Beogradit dhe Prishtinës, i cili kishte për qëllim t’i zgjidhte shumë çështje që kanë mbetur një gjeneratë pasi Slobodan Milosheviqi e dëboi gjysmën e popullsisë shqiptare, por që u dorëzua pas fushatës 78-ditore të bombardimeve të NATO-s për ta sjellë administrimin e Kombeve të Bashkuara në provincën e kontrolluar nga Serbia. Kosova tashmë është demokraci parlamentare, – që ende nuk njihet si shtet sovran nga disa shtete – në të cilën duhen të mbahen zgjedhje brenda 45 ditëve nga dorëheqja e kryeministrit. Opozita, e cila kërkonte zgjedhje në tetor, ka pak gjasa që të jetë e gatshme për to në fillim të shtatorit.

Dikush mund të mendojë se Shtetet e Bashkuara qëndrojnë prapa manovrës juridike që bëri që Ramushi të japë dorëheqje. Gjykata Speciale është e themeluar sipas ligjeve të Kosovës, por përbëhet kryesisht nga evropianët me një kryeprokuror amerikan, të caktuar nga Administrata e Trumpit. As që keni nevojë të jeni mbështetës me përvojë i teorive konspirative për të paramenduar se amerikanët, të cilët ishin të zemëruar me taksën e Ramushit dhe kundërshtimin e shkëmbimit të territoreve në baza etnike me Beogradin, kanë vendosur ta heqin qafe atë.

Nëse është kështu, ata kanë bërë një gabim të madh. Dy betejat e kaluara të Ramushit në Hagë nuk i kanë bërë asgjë, përpos që ia kanë rritur popullaritetin në Kosovë. Taksa dhe kundërshtimi i shkëmbimit të territoreve janë të popullarizuara. Thirrja e Ramushit në Hagë ka shumë më tepër gjasa që ta shtojë përkrahjen politike ndaj tij, sesa ta dëmtojë atë.

Por mund të ndodhë që gjykata, duke vepruar në bazë të pavarësisë së saj, të vlerësojë se ka arsye për ta marrë në pyetje Ramushin ose edhe ta akuzojë atë. Thjesht nuk e dimë. Është e qartë, serbë dhe shqiptarë janë vrarë pas luftës. Shumica e njerëzve këtu mendojnë se Ushtria Çlirimtare e Kosovës (UÇK), në të cilën Ramushi ishte komandant rajonal, është pjesërisht përgjegjëse për këtë. Unë jam në favor të asaj që fajtorët të mbahen përgjegjës për këto krime. Por do të ishte tërësisht papjekuri të gjykojmë se kush është fajtori.

Deri tash, reagimi popullor ndaj dorëheqjes së Ramushit është i qetë. Ne morëm pjesë mbrëmë në Festivalin e Filmit në Prishtinë, i cili po mbahet përballë zyrës së Kryeministrit. Një turne i basketbollit të rrugës mbahej në hapësirën mes tyre. Njerëz familjarë ecnin të gëzuar nëpër sheshin “Nënë Tereza”. Sigurisht që tërë kjo mund të ndryshojë, por tash për tash duket se njerëzit janë më të interesuar të kënaqen në motin e kthjellët dhe të freskët, sesa të brengosën për atë që i ka ndodhur kryeministrit.

Presidenti i Kosovës, Thaçi, i cili gjithashtu ishte pjesë e kuadrit të UÇK-së, tashmë duhet ta mbikëqyrë themelimin e një qeverie të përkohshme. Vetë ky proces do të jetë i vështirë, sepse Ramushi ka një shumicë të ngushtë në kuvend. Rezultati i zgjedhjeve është i paparashikueshëm. Ky është lajmi i mirë: Pavarësisht shkeljeve të partive politike në fushata dhe në qendra votimesh, shtypi këtu është i lirë në bazë të standardeve evropiane dhe zgjedhjet janë garë serioze politike. Formimi i koalicioneve para dhe pas zgjedhjeve lë shumë paqartësi rreth rezultatit të tyre.

Zgjedhjet janë përçarëse në mënyrë të natyrshme. Para se të kthehet në besime me Beogradin, Prishtina do të ketë nevojë për më shumë unitet sesa që ka pasur gjatë qeverisjes së Ramushit. Këshilla ime për këdo që vjen në pushtet: Mënyra e vetme për të arritur një marrëveshje të mirë do të jetë largimi nga një marrëveshje e keqe dhe mënyrë e vetme që një marrëveshje e mirë të zbatohet është duke e bindur shumicën e qytetarëve se ajo është e mirë./Gazeta Express/

Mediat e huaja shkruajnë për vendimin e Haradinajt, ja çfarë thonë serbët

Përveçse në Kosovë e Shqipëri, lajmi për dorëheqjen e kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj ka marrë vëmendjen edhe të mediave të rajonit, evropiane dhe atyre botërore.Përveç mediave prestigjioze si BBC, Bloomberg, Spiegel dhe të tjera, për këtë lajm ka raportuar edhe Euroneës. Sipas Euroneës, kryeministri Haradinaj ka thënë të premten se ka dhënë dorëheqje, duke treguar edhe arsyen, e cila siç ka thënë ai, është ftesa nga Specialja, si i dyshuar.


Siç kujton kjo media, Gjykata e posaçme në Hagë u krijua në vitin 2015 dhe se Dhoma e specializuar financohet nga Bashkimi Evropian.“Haradinaj tha se do të udhëtojë në Hagë javën e ardhshme. Kjo është hera e dytë që ai duhet të japë dorëheqjen si kryeministër”, thekson kjo media.

Veç këtyre, lidhur me këtë ka raportuar edhe media kroate Jutarnji.hr. Sipas kësaj media, kryeministri i Kosovës ka dhënë dorëheqje. “Ramush Haradinaj shkon në Hagë si i dyshuar: ‘Nuk mund ta udhëheq vendin në këtë situatë’”, shkruan media kroate.

Gjithsesi, një lajm i tillë ka zënë vend edhe në mediat serbe. Dhe përveç njoftimit, mediat serbe kanë vënë në pah edhe deklarimin e Haradinajt rreth taksës ndaj produkteve nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina. “…ai lexoi letrën e dorëheqjes, por tha se taksa që qeveria e tij ka vendosur në importet e mallrave nga Serbia dhe BeH do të mbetet në fuqi deri në njoftimin e mëtejshëm”, shkruan Blic.rs.Haradinaj, ka dhënë dorëheqjen sot duke theksuar se këtë vendim e ka marrë pasi atij i ka ardhur një ftesë nga Gjykata Speciale. Ai para mediave tha se dorëheqjen e ka dhënë për ta ruajtur nderin e Kosovës, dhe për t’u paraqitur në Gjykatën Speciale si qytetar i thjeshtë. Në vitin 2005 ai kishte dhënë dorëheqje nga pozita e kryeministrit pasi që i ishte ngritur aktakuzë për krime lufte nga Gjykata Ndërkombëtare e Hagës.

Ekspertët: Deri në vitin 2026 reforma në drejtësi do të ketë përfunduar

Reforma në drejtësi në Shqipëri prej disa vitesh po prodhon debate të forta, në fillim me hartimin dhe me pas me zbatimin. Sot bashkëhartues dhe miratues të saj si dhe ekspertë të sistemit të drejtësisë kanë këndvështrime të ndryshme për mënyrën e zbatimit. Opozita dhe presidenti mendojnë se reforma është deformuar në zbatim dhe nuk i përmbahet tekstit kushtuetues të miratuar me unanimitet, dhe se po shkon drejt kapjes politike të sistemit. Eksponentë të PS në qeveri, si dhe ekspertë pjesmarrës në hartimin e reformës sjellin argumenta të kundërta. Vështirësitë në zbatim kanë sjellë mosfunksionimin e Gjykatës kushtetuese dhe Gjykatës së lartë. Mimoza Picari raporton nga Tirana.

Reforma në drejtësi u miratua me 140 votat në Kuvendin e Shqipërisë në 22 Korrik të vitit 2016. Ajo u parapri nga debate të forta, për më shumë se një vit dhe u asistua nga ekspertë të Euralius OBDAT dhe Komisioni i Venecias. Miratimi erdhi pas ndërhyrjes dhe ndërmjetësimit të zyrtarëve të lartë BE dhe SHBA.

Ecuria e zbatimit të reformës në drejtësi ka patur ulje ngritje dhe autorë të hartimit dhe miratimit të saj si dhe ekspertë të sistemit kanë këndvështrimë të ndryshme për rezultatet, 3 vjet pas miratimit.

“Kjo është një periudhë e vështirë tranzicioni, edhe sikur idealisht kjo periudhë tranzicioni të shkonte sipas mënyrës që u ideua, aq komplekse sa ishte, do kishte vështirësitë e veta teknike”- thotë Fatmir Xhafaj, kryetar i komisionit të reformës në drejtësi.

“Nuk do të them, a është sukses apo është dështim, por mund t’ju them se nëse do të ishte vërtet një sukses, Shqipëria asnjë sekond nuk do të ishte pa Gjykatë Kushtetuese”- shprehet Ilir Meta, President i Shqiperisë.

“Shqiptarët kishin nevojë për reformën në drejtësi, si ujët e pakët. Por mënyra se si bëhët reforma në drejtësi është thelbësore. Ne kemi një sistem që është rrënuar tashmë, dhe ndërkohë nuk është ngritur ende i riu”- pohon Oerd Bylykbashi, nënkryetar i komisonit të refromës në drejtësi.

“Nëse do të shohim kushtetuën në dispozitat tranzitore, aty janë vënë ca afate. Nëse do të ishin respektuar me atë consensus që u miratua kushtetuta, sigurisht që ne nuk do ishim në këtë gjendje, ku ka problematikë përsa I përket funksionimit të organeve”- pohon Sokol Sadushi, Drejtor i shkollës së magjistraturës.

Ndarja mes palëve nisi menjëherë pas miratimit me consensus të reformes. Në gusht 2016, nuk u arritën afatet e miratimit të 7 ligjeve të emergjencës sic u quajtën ato për ngritjen e organeve qeverisëse të sistemit, përfshi dhe Vettingun rivlerësimin e gjyqatrëve dhe prokurorëve.

“Nga ana tjetër ne kemi faktin që ligjet sot kanë ndryshuar në thelb sistemin e drejtësisë që u miratua në datën 22 korrik 2016. I vetmi ligj që miratua me consensus ishte ai për ngritjen e SPAK”- sqaron Oerd Bylykbashi, nënkryetar i komisonit të refromës në drejtësi.

“Duhet të pranojmë që PD hyri e sforcuar në konsensusin e 140 votave të Kuvendit. Një vit u vonua Vetting-u në proçesin e zbatimit. 6 muaj ju desh me ankimin në Gjykatën Kushtetuese dhe 6 muaj nga çadra. Sepse vetëm pas marrëveshjes së majit të 2017-ës u bë e mundur që të ngriheshin institucionet e Vetting-ut, për arsye sepse mosardhja e përfaqësuesve të PD e bëntë proçedurialisht të pamndur proçesin”- sqaron Fatmir Xhafaj, kryetar i komisionit të reformës në drejtësi.

“Askush nuk mund të guxojë të thotë pa u skuqur, që vonesë shkaktoi opozita pse dërgoi në Gjykatë Kushtetuese ligjin e Vetting-ut për shkeljet që i ishin bërë kushtetutës së 22 korrikut. Kjo është e drejtë e pamohueshme e kujtdo” – argumenton Oerd Bylykbashi, nënkryetar i komisionit për reformën në drejtësi.

Sipas kryetarit të komisionit për hartimin e reformës në drejtësi Fatmir Xhafaj, bllokimi i ngritjes së organeve të Vetting solli bllokimin e Këshillit të emërimeve në drejtësi për nje vit.

“Këshilli i emërimeve në Drejtësi solli efektin tek Gjykata Kushtetuese. Të mos harrojmë ping-pongun mes presidencës dhe kuvendit apo konfliktin me prokurorinë për kriteret e përzgjedhjes së anëtarëve për Këshillin e Emërimeve në Drejtësi, pra një sërë proçesesh. Por nga ana tjetër nuk e përjashtoj faktin, që me pak kujdes dhe me më shumë vëmendje mund të kishtë një ritëm shumë më të mirë”- sqaron Fatmir Xhafaj, kryetar i komisionit të reformës në drejtësi.

“E gjithë beteja sot është se kush do të kontrollojë Gjykatën e Lartë dhe atë Kushtetuese. Nëse e kontrollon kryeministri Edi Rama, jo vetëm do të rrëzojë dekretet e Presidentit, jo vetëm do të shkarkojë presidentin e republikës, por do t’i vërë vulën e Gjykatës Kushtetuese të gjitha ligjeve, siç është ligji i teatrit apo konçensionet skandaloze nëse shkojnë në Gjykatë Kushtetuese”- argumenton Oerd Bylykbashi, nënkryetar i komisionit për reformën në drejtësi.

“Gjatë gjithë periudhës së qeverisjes së saj, lidershipi i PD ka funksionuar mbi bazën e kontrollit politik të sistemit. Në mentalitetin e tyre ishte që sistemi është i kontrolluar. Vetë sistemi është ndërtuar pikërisht për të shmangur kontrollin politik”- thotë Fatmir Xhafaj, kryetar i komisionit të reformës në drejtësi.

“Kushtetuta u transformua, u ndryshua, u dhunua për të prodhuar sistemin që do të prodhojë kapjen dhe sot Vetting-u është një instrument qartazi, ku ata që i duhen PS selektohen dhe kalojnë për miratim në organet e tjera”- shprehet Oerd Bylykbashi, nënkryetar i komisionit për reformën në drejtësi.

“Këtë nuk mund ta thotë opozita për një fakt fare të thjeshtë. Opozita ka qenë bashkëpjesmarrëse në përzgjdhjen e emrave të komisionerëve të organave të Vetting-ut. Emrat janë votuar edhe nga PS edhe nga PD edhe nga LSI”- thotë Fatmir Xhafaj, kryetar i komisionit të reformës në drejtësi.

Presidenti i republikes ILir Meta ish-kryetar i LSI, ka shprehur rezerva të forta për reformën në drejtësi duke akuzuar kryeministrin Edi Rama se ka kapur sistemin i ndihmuar nga një kor i strukturuar ndërkombëtarësh, si është shprehur ai.

“Unë kam bërë çdo përpjekje, ta dinë shqiptarët që Shqipëria të mos mbetet bëhët një vend qesharak. As para së të bëhej reforma në drejtësi, edhe për zbatimin e reformës, e cila është kthyer në një ramaformë, sepse po të ishte zbatuar si reformë kushtetuese që u miratua me konsensusin e të gjithëve nuk do ishim në këtë situatë”- shprehet Ilir Meta, President i Republikës në një komunkim me median.

“Presidenti dhe partia që ai ka drejtuar para së të zgjidhej president, kanë votuar 7 ligjet kuadër të reformës në drejtësi, pra do të thotë që ka patur vullnetin e plotë në proçesin e hartimit dhe miratimit të këtyre 7 ligjeve. Nëse sot janë në opozitë dhe ka gjykim tjetër, nëse sot ka një interes tjetër, kjo është çëhtje tjetër. Po i them Presidentit dhe kujtdo tjetër në këtë vend, kush të dojë Fatmir Xhafaj, Edi Rama Ilir Meta mund të shohin ëndrra për ta kapur sistemin, por nuk kapet më ky sistem”- sqaron Fatmir Xhafaj, kryetar i komisionit të reformës në drejtësi.

“E kam thënë dhe herë tjetër kur politika të kuptojë se nuk do të ketë më dorë mbi sistemin e drejtësisë atëherë do të këtë dhe acarimin”- shprehet Sokol Sadushi, drejtor i shkollës së magjistraturës.

“Reforma e Drejtësisë në fakt është zbatuar në përputhje më kushtetutën dhe legjislacionin vendas. Ky është një proçes kompleks. Reforma po ecën përpara dhe është e pakthyeshme”- u shpreh Luigi Soreca, Ambasador i BE në Shqipëri.

Sot tre vjet pas miratimit të reformës në drejtësi Gjykata kushtetuese ka vetëm një anëtare të cilës i ka mbaruar mandati, dhe Gjykata e Lartë nuk ka anëtarët e mjaftueshëm për vendime. Vettingu, ka larguar mbi 60 gjyqtarë dhe prokurorë ndërsa 35 kanë dhënë dorëheqje. Në systemin e drejtësisë mungojnë 102 gjyqtarë dhe prokurorë, tej parashikimeve të optimistëve të kësaj reforme.

“A do kishte largime kaq të mëdha. Kjo është një çështje që nuk mund të mendohej nga askush. Si mund të mendohej, përsa kohë që nuk kishte të dhëna objektive, fakte”- pohon Sokol Sadushi drejtor i shkollës së magjistraturës.

“Kam qenë i vetëdijshëm që një pjesë e mirë e atyre që shërbenin në sistem do të dilnin nga sistemi, por deri në këto përmasa, që të jem dhe unë i sinqertë nuk e kam menduar”- pohon Fatmir Xhafaj kryetar i komisionit të reformës në drejtësi.

“Vettingu po shkakton një situatë që ne e kemi paralajmëruar, do të krijojë një gropë të madhe”- thotë Oerd Bylykbashi nënkryetar i komisionit për reformën në drejtësi.

“Opozita ka parlajmëruar vetëm një gjë që nuk e do reformën në drejtësi. Nuk them që nuk ka probleme, por janë të përkohshme, dhe si të tilla të justifikuara në raport me atë cfarë presim të ndërtojmë në këtë shoqëri” –argumenton Fatmir Xhafaj kryetar i komisionit të reformës në drejtësi.

Në gjykatën Kushtetuese sot ka 108 cështje që presin gjykimin, ndërsa në gjykatën e lartë mbi 32 mijë cështje që do te duan sipas ekspertëve disa vite të shqyrtohen.

“Më garanto drejtësinë thotë qytetari shqiptar, që kur të shkojë në gjykatën e shkallës së parë mundësisht të mbaroj punë që aty, pa shkuar në shkallët e tjera”- thotë Oerd Bylykbashi nënkryetar i komisionit për reformën në drejtësi.

“Ne kemi aktualisht 5 çështje të familjarëve të viktimave të tragjedisë së Gerdecit. Në Gjykatën e lartë ne nuk kemi ende një mundësi për t’u gjykuar, sepse presim të shprehet kjo gjykatë e cila është bllokuar”- pohon Dorjan Matlia, avokat.

“Midis gjyqësorit me disa njerëz që e kishin kthyer në pazar dhënien e vendimeve, dhe një gjyqësori që respekton ligjin dhe vetëm ligjin, unë do të preferja të zgjidhja këtë të dytin edhe sikur për pak kohë të mungonte i pari”- shprehet Fatmir Xhafaj kryetar i komisionit të reformës në drejtësi.

Drejtor i shkollës së magjistraturës porta furnizuese e sistemit me gjyqtarë dhe prokurorë thotë se janë thuasje trefishuar kandidatët me qëllim plotësimin e boshllëqeve dhe shpreson se deri në vitin 2026, kur është parashikuar të përfundojë Vettingu i afro 700 gjyqtarëve dhe prokurorëve sistemi do ta ketë marrë veten. Ndërsa Z. Fatmir Xhafaj shpreson se shumë shpejt Gjykata kushtetuese dhe ajo e lartë do jenë funksionale.

“Organet e Vetting-ut duhet të punojnë me prioritet për organet e reja të sistemit që do të thotë se organet e Vetting-ut nuk kanë luksin të bëjnë pushime, dhe as të zvarrisin çështjet, sepse prandaj paguhen shumë shumë herë më tepër se kushdo tjetër në këtë vend, pikërisht për këtë gjë. Së dyti KED vetë duhet të ketë një ritëm tjetër”- thotë Fatmir Xhafaj kryetar i komisionit të reformës në drejtësi.

Autoritetet thonë se së shpejti priten të ngrihen dhe të zgjidhen dhe organe të tjera pjesë të reformës në drejtësi si Inpsktori i drejtësisë Prokurori i përgjithshëm dhe Njësia e posacme e antikorrupsionit dhe krimit të organizuar, ose Spak sic njihet ndryshe, që do të hetojë dhe gjykojë zyrtarët e lartë dhe politikanët, Por a ka vend për shpresë në përfundimin me sukses të reformës në drejtësi,

“Abuzohet shpeshherë me faktin, 3 vjet çfarë u bë? Unë besoj që bëhet në mënyrë të qëllimshme nga kundërshtarët e këtij proçesi dhe nga ata që kanë një pritshmëri të lartë”- thotë Fatmir Xhafaj kryetar i komisionit të reformës në drejtësi.

“Drejtësinë komplet ramaformë, tani të marrë dhe gjithë pushtetin vendor dhe të gjithë të dalin në diell dhe t’i bien dajres. Bukur shumë bukur”- shprehet me ironi Ilir Meta President i Republikës gjatë një konference për shtyp.

“Ne nuk duhet ta shohim më trishtim. Ju e dini që shkaku kryesor pse nisi reforma në drejtësi ishte korrupsioni”- thotë Sokol Sadushi, drejtor i shkollës së magjistraturës.

“Në duam të shohim zbatimin e ligjeve dhe njerëz në burg. Të gjithë politkanët të kuptojnë vlerën që ka mbështetja e kësaj reforme që unë besoj se po shkon në drejtimin e duhur”- pohoi Genoveva Calavera, në fjalën e saj në Samitin e Poznamit në Poloni.

“Unë pres me padurim ngritjen e SPAK-ut. Mundet të jetë një pritshmëri e gabuar por e presim të gjithë. E presim për të luftuar korrupsionin dhe krimin e organizuar. Nganjëherë dhe ajo që nuk është e mirë, është më mirë të shkojë para se sa të mbetet në lluc”- thotë Oerd Bylykbashi, nënkryetar i komisionit për reformën në drejtësi.

“Takimi që shkarkoi Ylli Rakipin nga puna, Rama i ka kërkuar Frangajt ‘kokën’ e Fevziut”

I ftuar në studion e lajmeve të Fax News ditën e sotme ka qënë gazetari Artur Çani i cili ka komentuar situatën politike në vend, por më tepër gazetari Çani ka folur për lëvizjet e reja që pritet të bëhen ne televizonet shqiptare të cilat janë të instrumentara nga kryeministri Edi Rama.

Artur Çani ka bërë ditën e sotme publike lëvizjet që priten të bëhen kundrejtë gazetarëve si Ylli Rakipi, Blendi Fevziu, Adi Krasta apo dhe Eni Vasili.

Sipas gazetarit fatet e profesionistëve të pushtetit të katërt vendosen në një darkë mes kryeministrit dhe pronarve të mediave.

“Ylli Rakipi ka qënë një nga personazhet që ka qenë në shërbim të Ramës dhe ka gënjyer për hesapet e kryeministrit. Por sëfundi ai ka qënë një nga kritikët më të mëdhenj të tij. Ditën e hënë Rama është takuar me pronarin e televizionit ku punon Ylli Rakipi dhe ai nuk do të punojë më aty. Çfarë vlere ka e gjithë kjo?

Dhe kjo është një pjesë, sepse një nga të përzgjedhurit e Ramës, Sokol Balla shkon drejtor informacioni tek News 24. Ai do të tentojë të vendos në kërkes e para përgjegjësisë dhe Adi Krastën, i cili nuk është i përfshirë në këto gjëra.

Rama ka takuar gjithashtu dhe pronarin e Klanit, zotin Frangaj, dhe i ka kërkuar atij të lëviz Blendi Fevziun.

Rama u përpoq ta rrëzonte pushtetin e katërt duke e quajtur kazan, por kjo i’u kthye në të keqe të vetes.

Këto janë të gjitha ndryshime për interesa të qarta politike. Fati i një gazetari diskutohet në një tavolinë darke, dhe ky nuk është rasti i parë që ndodh.

Si do sillemi ne me këtë situatë? Do vazhdojmë t’i bindemi?!

Sigurisht që pronarët e mediave bëjnë lojrat e tyre. Ata i bëjnë ndryshimet për të marrë përfitimet jo se janë të bindur.

Flitet për Ylli Rakipin, Eni Vasilin, Blendi Fevziun, të gjitha këto lëvizje tregojnë që përgatitjet e Ramës janë të rëndësishme për të hedhur hapin e radhës.”-ka thënë ndër të tjera Artur Çani.