VOAL

VOAL

Këshilli Federal i Zvicrës riorganizon postet

December 8, 2022

Komentet

Këshilli Federal i Zvicrës miraton 987 milionë franga për kulturën

Qeveria ka vendosur të miratojë paketën që përcakton objektivat, masat dhe metodat e financimit të aktiviteteve kulturore nga viti 2025 deri në vitin 2028. Topi është tashmë në fushën e Parlamentit

VOAL- Këshilli Federal i Zvicrës miratoi të premten paketën në lidhje me promovimin e kulturës në Konfederatë për vitet 2025-2028. Ai përcakton objektivat, masat dhe metodat e financimit të aktiviteteve promovuese të Zyrës Federale për Kulturën, Fondacionit Kulturor Zviceran Pro Helvetia dhe Muzeu Kombëtar i Zvicrës.

Në total priten 987 milionë franga, 14 më pak se projekti i nxjerrë për konsultim, kujtohet në një shënim. Tashmë paketa do të dërgohet në Kuvend.

Paga adekuate, kushte më të mira pune dhe mundësi të barabarta, si dhe mbështetje për krijimin kulturor dhe transformimin dixhital: këto janë disa nga objektivat që Konfederata synon të arrijë me miratimin e paketës.rsi-eb

Ekonomia zvicerane në rritje më 2023

GDP u rrit me 1.3%, më pak se një vit më parë – Konsumi privat, i cili kontribuoi në rezultat, u rrit me 2.1%

VOAL- Zvicra shënoi rritje ekonomike vitin e kaluar, por më pak se në vitin 2022. Ndërsa konsumi familjar qëndroi mirë, prodhimi dhe ndërtimi u ngadalësuan. Në vitin 2023, produkti i brendshëm bruto (PBB) i Konfederatës u rrit me 1.3% (+0.3% në tremujorin e katërt), pas +2.5% në vitin e kaluar. Këtë e bëri të ditur sot, të enjten, Sekretariati i Shtetit për Ekonominë. Duke përjashtuar ngjarjet sportive, rritja ishte 0.8%, pas +2.7% një vit më parë.

Konsumi privat u rrit me 2.1%, ndonëse me ritme më të ngadalta se 4.2% e regjistruar një vit më parë. Megjithatë, eksportet e mallrave shënuan një përmirësim të lehtë, duke u rritur me 4,8% në periudhën në shqyrtim pas +4,0% në 2022.

Sa i përket sektorëve të ndryshëm, industria përpunuese regjistroi një rënie prej 2.3%, pas një rritjeje prej 6.9% në vitin 2022, ndërsa ndërtimi e kufizoi rënien në -2.2% krahasuar me -5.4% të një viti më parë. Sektori i tregtisë, megjithatë, përshpejtoi ritmin me një rritje prej 7.3%, krahasuar me rënien prej 4.0% një vit më parë.rsi-eb

Madame Marie Guerne, gruaja më e vjetër zvicerane u nda nga jeta

Marie Guerne vdiq pak para ditëlindjes së saj të 112-të. Asnjë grua e gjallë në Zvicër nuk është aktualisht më e vjetër sa ishte ajo.

Shtypi zviceran e lajmëronte vdekjen e saj, e ashtuquajtura superqindvjeçare, sepse jetoi të paktën 112 vjeç, ndryshe nga sa ndodh normalisht.

Madame Marie Guerne i mbijetoi Luftës së Parë Botërore, Gripit Spanjoll, Depresionit të Madh, Luftës së Dytë Botërore, i mbijetoi edhe Covidit.

Marie Guerne vdiq të premten në mëngjes. Ajo ishte 111 vjeç e 322 ditë. Ajo ka jetuar në shtëpinë për të moshuarit Les Roches në fshatin Orvin pranë Biel për 20 vitet e fundit. Drejtori i kësaj shtëpi, Stéphan Chopard, i tha gazetës “Journal du Jura”: “Ajo na la krejt natyrshëm”. Shtëpia mban zi. “Vdekja e një banori gjithmonë godet fort stafin, veçanërisht pasi Marie Guerne jetoi me ne për gati 20 vjet, gjë që është e rrallë,” tha Chopard. “Kohëzgjatja e qëndrimit të saj ishte po aq e jashtëzakonshme sa edhe fakti që Guerne ishte në gjendje të ruante autonominë e saj. Ajo ishte me mendje deri në fund.”

Edhe pse Guerne nuk i mbante më mend të gjitha ngjarjet e së kaluarës së saj, kujtesa e saj afatshkurtër funksiononte gjithmonë shumë mirë. “Ajo vazhdoi gjithmonë me aktivitete artizanale,” tha drejtori i shtëpisë, Chopard. Guerne gjithmonë lahej dhe vishej vetë, hante dhe lëvizte në mënyrë të pavarur. “Madame Guerne ishte gjithmonë e buzëqeshur dhe shumë e lumtur. Ajo ka shijuar eventet e ndryshme dhe ditëlindjen e saj. Nëse do të përshkruhej me një tipar, do të ishte lumturia.”/eb

Zvicerani Odermatt fiton Kupën e tij të tretë Botës në garat e përgjithshme!

Shtatë nga shtatë në sllallome gjigante për zviceranin, i cili feston me 10 gara para përfundimit të kampionatit

VOAL- Marco Odermatt fitoi Kupën e Botës në garat e përgjithshme! Falë suksesit në gjigantin Palisades Tahoe, fenomeni zviceran ngriti globin e madh kristal për të tretën herë radhazi, i pushtuar me dhjetë gara më pak. Edhe në provën e shtatë 26-vjeçari nuk u drodh, duke shënuar dhjetë suksese radhazi gjatë sezoneve. Vendi i tetë i Manuel Feller ishte vendimtar, tani 1001 pikë prapa Nidwalden. Në renditjen e specialiteteve Odi krenohet me një diferencë prej 386 pikësh ndaj Filip Zubcic, i cili u largua në sezonin e dytë.

Henrik Kristoffersen ishte përgjegjës për ta bërë garën emocionuese deri në fund, autor i një paraqitjeje të shkëlqyer të dytë dhe në fund kryesoi me 12 të qindtat. Lumi Radamus u lavdërua shumë nga publiku amerikan, duke përfunduar i treti me 1″37 për podiumin e tij të parë në karrierë. Për të zbukuruar më tej ditën e Zvicrës, performancat e mira të Thomas Tumler, Gino Caviezel dhe Loïc Meillard, të cilët u renditën nga pozita e katërt në të gjashtë. rsi-eb

Ignazio Cassis: Të mbahet konferencë paqeje për Ukrainën brenda verës në Zvicër

Këshilltari Federal Cassis e kërkoi këtë para OKB-së: një hap i parë drejt një armëpushimi realist

 

VOAL- Të premten, në bankat e OKB-së u kërkua të bisedohet për një “samit paqeje” mbi Ukrainën në Zvicër. Këshilltari Federal Ignazio Cassis foli drejtpërdrejt për këtë temë kur në Nju Jork, para Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, foli për një “konferencë të nivelit të lartë” që do të mbahet “deri në verë”.

Konferenca do të shënonte një hap të rëndësishëm drejt një paqeje të drejtë në Ukrainë. Një objektiv që kërkon një rrugë realiste të shtrirë në kohë dhe të shënuar nga disa emërime, sepse “një samit i rëndësishëm paqeje do të kërkojë disa faza”, deklaroi kreu i Departamentit Federal të Punëve të Jashtme.

Homologu i tij ukrainas Dmytro Kuleba këmbënguli gjithashtu në nevojën për një samit. Një rrethanë që do të lejonte një “qasje të drejtë dhe globale” ndaj paqes, por që kërkon edhe pjesëmarrjen e Kremlinit, këmbënguli ministri.

Zvicra, përmes këshilltarit federal, i kërkoi edhe një herë Rusisë që të tërheqë trupat e saj nga territori sovran ukrainas dhe të respektojë integritetin e saj territorial. Cassis më pas kujtoi pasojat e dëmshme të luftës, e cila kërcënon sigurinë bërthamore të rajonit.rsi-eb

Në një vit, 100 mijë të huaj të tjerë në Zvicër

Në fund të vitit 2023, 2.31 milionë banorë nuk kishin pasaportë zvicerane – Në 12 muaj 181.553 mbërritje dhe 75.291 largime

VOAL- Popullsia e huaj me banim të përhershëm në Zvicër vazhdon të rritet: në fund të vitit 2023, ishin saktësisht 2,313,217 persona që nuk kishin pasaportë zvicerane, me një rritje prej gati 100,000 njësi, sipas të dhënave të publikuara të enjten nga Sekretariati i Shtetit i Emigrimit (SEM).

Vitin e kaluar, specifikon SEM, 181,553 persona kanë emigruar në Zvicër, pjesa dërrmuese e të cilëve (71,9%) nga një vend anëtar i Bashkimit Evropian ose EFTA. Flukset hyrëse u rritën me 11.8% krahasuar me vitin 2022. Nga qytetarët e shteteve që i përkasin zonës BE/EFTA, 92,318 morën punësim afatgjatë: situata e favorshme ekonomike dhe rritja solide e punësimit në Zvicër janë shtytësi kryesor i imigrimit.

Në të njëjtën kohë nga Zvicra janë larguar 75.291 të huaj. Gjithashtu në këtë rast shumica (rreth dy të tretat) ishin shtetas të BE/EFTA. Nga kjo rezulton se në vitin 2023 imigrimi neto (d.m.th. diferenca midis imigrimit dhe emigracionit, duke përfshirë disa korrigjime statistikore) arriti në 98,851 njësi, një rritje prej 17,7%.

SEM kreu gjithashtu një analizë të të huajve që hynë në Zvicër 15 vjet më parë, në vitin 2009: 44% janë larguar që atëherë nga Konfederata, 33% tani kanë një leje qëndrimi dhe 15% kanë fituar ndërkohë shtetësinë zvicerane.rsi-eb

PEC press release: UKRAINE. The second anniversary of Russia’s full-scale invasion: professionalization of military journalism

PEC press release

 

 

UKRAINE. The second anniversary of Russia’s full-scale invasion: professionalization of military journalism, pressure on investigative journalists, and misinformation in Telegram – Press Emblem Campaign (PEC) welcomes a significant decrease in the number of casualties, condemns Russian disinformation and censorship in the occupied territories

 

report by Andrii Ianitsky, PEC representative in Ukraine

 

Kyiv (Ukraine), 20 February 2023.

 

  1. The professionalization of military journalismAccording to the Press Emblem Campaign, 38 media personnel have been killed during Russia’s war with Ukraine since February 24, 2022, but only 4 in 2023, a significant drop. They died while on editorial assignment, or as soldiers on the battlefield or from Russian missile attacks. Two have been killed by Ukrainian strikes. Dozens more journalists were wounded.

 

Most journalists died in the first year of the war. Over time, the number of casualties decreased thanks to better organization of journalists’ work on the front lines, the localization of combat operations, and the professionalization of war journalism. Specially trained staff have been introduced in newsrooms to cover the progress of the war. These employees are now well-equipped, capable of providing first aid, and knowledgeable about the rules of conduct in combat zones.

 

The journalistic community is divided into those who regularly cover the war and those who have returned to the usual peaceful topics: economics, culture, and sports news.

 

The Ukrainian military’s approach to working with journalists has also improved. While in 2022 and early 2023, journalists often complained about the military, accusing them of having a selective approach to representatives of different news outlets, excessive bureaucracy, and constantly changing rules, now such complaints are fewer. In early 2024, the Armed Forces of Ukraine even made positive changes to the rules for journalists covering the war, extending the validity of accreditation cards from six months to one year.

 

  1. The new media law has yet to pose a problem for editorial work

 

Last year, we wrote that the new Ukrainian media law raised concerns and that it could be used to pressure journalists. Fortunately, our concerns have not been justified. The process of re-registering media according to the new media law is ongoing. For the first time in Ukraine, online media can register as media and thus gain greater legitimacy — in previous years, such publications were operating outside the law. Official media pages on social networks can also be registered to gain more trust from their readers.

 

Ukraine’s media law was one of seven conditions laid down by Brussels for fast-track EU-candidate status. The Parliament of Ukraine approved it at the end of 2022.

 

The new legislative changes have also relieved Ukrainian journalists of the obligation to coordinate interviews with their interviewees. Previously, such a requirement was contained in copyright laws.

 

At the same time, the issue with state and quasi-state media has not yet been resolved. In Ukraine, both the state and municipalities can have their own media outlets, and these publications are often not editorially independent, distort the advertising market, and compete with independent media in the labor market.

 

  1. Authorities are attempting to control the information space

 

The so-called Telethon continues to operate — the Unified News channel, which is run by several private companies and a public broadcaster. This channel broadcasts on multiple frequencies. “Unified News” was created immediately after the Russian invasion to mobilize Ukrainian society in the face of the threat of external aggression. Initially, it served such functions: providing the population with timely news and psychological support to Ukrainians. Over time, it became clear that the unified channel distorts reality in favor of the authorities. United News Channel is de facto controlled by the Ministry of Culture of Ukraine.

 

During the period from May 2022 to October 2023, trust in unified news decreased from 69% to 48%, according to data from a sociological survey by the Kyiv International Institute of Sociology (KIIS). And the viewership share decreased over the past year from approximately 13% to approximately 10% according to Nielsen company measurements.

At the same time, in 2022 three Ukrainian TV channels were taken off the air, allegedly due to links with former Ukrainian President Petro Poroshenko, an opponent of Volodymyr Zelensky. These TV channels continue to broadcast via satellite, the Internet, and cable networks, but their audience has declined markedly.

 

  1. Social media as a threat to the spread of misinformationAccording to USAID-Internews research, Ukrainians mostly read news on social networks, in particular, on the social network Telegram. And it is social networks that are becoming the main channel spreading Russian disinformation in Ukraine, WP writes, citing European intelligence.

 

Ukrainian intelligence also sees a threat from the social network Telegram. At the same time, it is impossible to ban the work of this social network. And it is not so much a question of the technical side of the issue — Ukraine has already banned the work of Russian social networks VKontakte, Odnoklassnik, and several Russian websites. However, this time many official Ukrainian authorities themselves are effectively using Telegram for their promo.

 

  1. Russian-occupied territories remain news deserts

 

The work of independent journalists in the occupied territories remains impossible. Russia has introduced a regime of strict censorship, and any manifestations of honest journalism are suppressed. The occupiers kill Ukrainian journalists, and arrest or deport them.

 

Occasionally, they organize fully controlled press tours for Western journalists to show the “normal life” of Ukrainians under occupation. For example, on January 29, 2024, a film crew from the German TV channel ZDF visited occupied Mariupol. The journalists were there in violation of Ukrainian law, through the territory, and with Russia’s permission. They devoted part of their report to retelling Russian propaganda narratives. This caused great anger among Ukrainian journalists and officials. The Ukrainian public broadcaster and the Foreign Ministry spokesperson stated the matter.

 

The situation in the occupied territories is still being reported anonymously by individual journalists or citizen journalists who, for various reasons, cannot leave. Even in Crimea, which Russia seized ten years ago, there are still such brave people. They use all the measures of secrecy: encrypted communication channels, pseudonyms, and contacts only with trusted persons. It is also difficult for them to get paid for their work due to sanctions and lack of economic ties, but money is not the main motivation for such journalists.

 

Another part of the truth about life in the occupied territories can be obtained through critical analysis of propaganda messages from there, monitoring of Russian social media, and documents of the occupation administrations.

 

  1. Pressure on investigative journalists

 

Investigative journalism is strongly developed in Ukraine thanks to the support of Western grantors. A high-profile investigation by Bihus.info (named after its creator Denys Bihus) about theft in the army under former President Petro Poroshenko was one of the reasons for his defeat in the 2019 elections.

 

A series of publications about corruption in the army by another well-known investigative journalist, Yuriy Nikolov (NashiGroshi project and publications in Dzerkalo Tyzhnia), led to the resignation of Ukraine’s Defense Minister Oleksiy Reznikov in 2022. It was under President Volodymyr Zelenskyy and during a full-scale war with Russia.

 

At the beginning of 2024, both these journalists were attacked. The Security Service of Ukraine conducted surveillance, phone tapping, and covert video recordings to discredit Denys Bihus and his team. Additionally, unknown individuals intimidated Yuriy Nikolov and attempted to break into his apartment. Other Ukrainian media outlets are also facing pressure, mostly in the informational sphere via anonymous channels on Telegram.

 

The scandals involving Bihus and Nikolov have caused a wide resonance both within the country and abroad. Ambassadors from G7 countries personally met with both journalists. President Volodymyr Zelensky was forced to dismiss the head of the Security Service of Ukraine department that monitored the journalists. At the same time, in the case of Yuriy Nikolov, the police only arrested the perpetrators but not the instigators of the provocation.

 

It cannot be said yet that this is a consistent policy of President Volodymyr Zelensky. Rather, the above-mentioned facts are the result of initiatives by certain individuals within Zelensky’s circle who are involved in corruption and fear the results of journalistic investigations.

Andrii Ianitsky is a journalist now based in Lviv and PEC Representative in Ukraine ([email protected])

 

APES ngushëllime për ndarjen nga jeta të ish presidentit të Kryqit të Kuq

Asosacioni i Gazetarëve të Huaj në Zvicër dhe Lihtenshtajn përmes presidentit të saj Jean Musy shpreh ngushëllimet me rastin e ndarjes nga jeta të Cornelio Sommaruga, ish president i Kryqit të Kuq dhe një figurë shumë karizmatike që simbolizonte humanizmin e Zvicrës. Në vitin 2004 Cornelio Sommaruga ishte nderuar me Çmimin e Vitit që APES, që e ndan çdo vit për figurat me veprimtari të shquar.

Midis të tjerave në mesazhin e ngushëllimit shkruhet:

“APES shpreh keqardhjen tonë të thellë për vdekjen në moshën 91-vjeçare të Cornelio Sommaruga, laureatit të çmimit APES 2004. Sommaruga ishte një figurë udhëheqëse zvicerane si ish-president i Komitetit Ndërkombëtar të Kryqit të Kuq për 12 vjet përpara se të merrte përgjegjësinë tek e Qendra Ndërkombëtare Humanitare e Çminimit në Gjenevë (CIDHG). Ish-diplomati zviceran ishte karizmatik dhe kishte bindje të forta, duke simbolizuar Zvicrën humanitare në më të mirën e saj. Angazhimi i tij për të kërkuar zgjidhje në zonat e konfliktit shpesh korri rezultate konkrete për shkak të protagonistëve luftarakë që iu përgjigjën aftësive dhe shtatit të tij. APES dërgon ngushëllimet më të thella të komitetit tonë dhe të anëtarëve tanë për të gjithë familjen e tij, veçanërisht për djemtë e tij, Federico dhe Carlo Sommaruga. Jean Musy, President i APES”

 

*Fotografi nga arkivi i APES ku z.Sommaruga nderohej me Çmimin e nderit të shoqatës së gazetarëve të huaj më të vjetër me qendër në Gjenevë

Mäder: “Zvicra duhet të përgatitet për luftëra”

“Politika e sigurisë duhet të bazohet në realitet”, tha Sekretari i Shtetit për Politikat e Sigurisë

VOAL- Zvicra duhet të përgatitet për luftëra, edhe nëse mund të shpresojmë që ato të mos ndodhin kurrë. Kështu shprehet Sekretari i ri i Shtetit për Politikën e Sigurisë, Markus Mäder, në një intervistë të publikuar sot nga “SonngtagsBlick”.

“Sa më të përgatitur të jemi, aq më i madh është efekti parandalues”, shton Mäder, duke nënvizuar, pas pjesëmarrjes në konferencën e sigurisë në Mynih, se Zvicra duhet të forcojë kapacitetin e saj mbrojtës dhe të thellojë bashkëpunimin me partnerët e saj.

“Ka arsye për shqetësim në Evropë,” shton ai, duke vënë në dukje se Rusia është një kërcënim real dhe Zvicra duhet ta bazojë politikën e saj të sigurisë në realitet. Ajo duhet të përballet me një botë “që ekziston, jo në një botë që do të donim të kishim”, sipas Mäder.

Sipas tij, rreziku më i madh për Zvicrën është një rend botëror që nuk bazohet më në rregullat dhe respektimin e së drejtës ndërkombëtare, fushë në të cilën angazhohet Berna.

Ky angazhim u demonstrua edhe në mbështetje të konferencës së paqes në Ukrainë. Në mesin e janarit, ministrja e Mbrojtjes Viola Amherd njoftoi se Zvicra është e gatshme të organizojë një ngjarje të tillë. “Ne po përgatitemi, duke e ditur se kjo është një detyrë sfiduese,” përfundon Mäder.rsi-ebb

Zvicër: Grand Prix i Letërsisë shkon për autorin nga Aargau

KEYSTONE/© KEYSTONE / URS FLUEELER

Shkrimtari Klaus Merz nga kantoni Aargau është fituesi i Çmimit të Madh për Letërsinë Zvicerane për vitin 2024.

Çmimi Special për Përkthim shkon për Dorothea Trottenberg.

Janë nderuar gjithashtu shtatë autorë, duke përfshirë tre autorë frëngjishtfolës: Bessora, Jérémie Gindre dhe Ed Wige.

Introspeksioni dhe dendësia e gjuhës janë dy karakteristika të veprës së Klaus Merz, tani 79 vjeç, shpjegon Zyra Federale e Kulturës në një deklaratë për shtyp të enjten.

Që nga përmbledhja e tij e parë me poezi, Mit gesammelter Blindheit (me verbëri të mbledhur) (1967),

ai ka shkruar një vepër shumëplanëshe: poezi, prozë (tregime, tregime të shkurtra, novela të shkurtra dhe ese), drama, shfaqje radiofonike dhe libra për fëmijë.

 

Çmimi special i përkthimit

 

Dorothea Trottenberg, 67 vjeç, është një nga përkthyeset e pavarura më pjellore në Zvicrën gjermanishtfolëse.

Ajo shquhet për gamën e gjerë të regjistrave stilistikë që zotëron, nga romanet e shkëlqyera klasike të Gogolit, Turgenevit, Çehovit dhe Tolstoit, deri te tregimet bashkëkohore nga Elena Çizova dhe Maria Rybakova, proza eksperimentale e Sigismund Krzyzanowski dhe tekstet e goditura të Andrei Guelassimov.

Që nga viti 2005, ajo i është përkushtuar veprave të plota të Ivan Bunin. Dhjetë vëllimet e botuara deri më sot i kanë dhënë asaj një vend nderi mes përkthyesve të sotëm të gjuhës ruse.

Në vitin 2012, Dorothea Trottenberg u nderua me çmimin Paul Celan nga Fondi Letrar Gjerman, çmimi më i rëndësishëm i përkthimit në gjuhën gjermane.

/ SWI swissinfo.ch

Carl Spitteler i vetmi zviceran që mori çmimin Nobel për letërsi

Cikël poetik nga nobelisti zviceran Carl Spitteler- Përktheu Skënder Buçpapaj

Lara Gut-Behrami shfrytëzon më së miri rastin për të dalë në krye të Botës

VOAL- Në një borë shumë të butë, e cila i detyroi organizatorët të ngrinin vijën e finishit me katër porta për arsye sigurie, Lara Gut-Behrami shfrytëzoi në mënyrë perfekte mundësinë e parë për të lënë prapa të dëmtuarën Mikaela Shiffrin në klasifikimin e përgjithshëm. Kalorësja tiçinase, në fitoren e saj të 44-të në Kupën e Botës, fitoi të parën nga dy vrapimet e planifikuara në zbritje në qytetin Valais të Crans-Montana, duke e çuar kështu epërsinë e saj ndaj amerikanes në 105 pikë. 32-vjeçarja e ka vendosur veten në një pozicion të shkëlqyer edhe në renditjen e specialiteteve dhe pas garës së nesërme, në të cilën do të ndjekë dyfishin që ka arritur tashmë në vitin 2020, do të ketë mundësinë të shikojë me përçmim të gjithë kundërshtarët e saj.

Të dyja me të njëjtën kohë në vijën e finishit, në podium së bashku me Gut-Behramin ishin austriakja Cornelia Huetter dhe zvicerania Jasmine Flury, autore e një shfaqjeje shembullore para turmës vendase, të cilët mundën të gëzonin edhe për vendin e shtatë të Priska Nufer.rsi-eb

Zvicër: Frutat dhe perimet, Coop synon importet nga Shqipëria

Për të zgjidhur problemet e furnizimit, kompania është në proces të nënshkrimit të kontratave të reja me prodhuesit ballkanikë, të cilët do t’i bashkohen furnizuesve spanjollë në vështirësi.

Konsumi i madh i ujit është një problem i madh për Spanjën, prandaj distributori i madh zviceran ka kërkuar alternativa

VOAL- Coop po fokusohet tek Shqipëria si një vend i ri importues i frutave dhe perimeve për të zgjidhur problemet e furnizimit, veçanërisht nga Spanja. Këtë e ka treguar drejtori i përgjithshëm Philipp Wyss në një intervistë të publikuar sot nga gazetat Tamedia.

Domatet, kastravecat, kungujt, luleshtrydhet dhe mandarinat shqiptare do t’u shtohen atyre që vijnë nga Spanja. Kontratat me prodhuesit ballkanikë pritet të nënshkruhen këtë pranverë.

Konsumi i madh i ujit është një problem i madh për Spanjën, e cila po lufton me problemet e thatësirës në shumë zona, prandaj distributori i madh zviceran ka kërkuar alternativa. Greqia dhe Rumania janë gjithashtu opsione të mundshme. Një e treta e tokës bujqësore të Rumanisë është djerrë. “Megjithatë, për arsye historike, është e vështirë të merren pjesë të mëdha toke,” tha Wyss.

Rritje të çmimeve të lëndëve të para dhe disa produkteve

Në të njëjtën kohë, kompania pret rritje të çmimeve për disa produkte: “Për shkak të kostove shumë të larta të lëndëve të para, si kakao dhe përbërës të tjerë, do të rrisim disa çmime të produkteve që i përmbajnë. Aktualisht janë duke u zhvilluar negociata me furnitorët për të përmbushur kërkesat e tyre për çmime.” rsi-eb


Send this to a friend