VOAL

VOAL

Këndi i humorit: Një djalë po pastron kopshtin, kur sheh fqinjen e bukur dhe shumë bionde

September 21, 2022

Komentet

Këndi i humorit: Nikollën e ndalon në rrugë një shitës ambulant kinez

Nikollën e ndalon në rrugë një shitës ambulant kinez:
-“A do të dëshilonit të blinit një mlekuli kineze? Syze speciale që të lejojnë të shohësh të gjithë njelëzit lakuliq!”
Dhe ai: -“Epo, nuk ka mundesi…”
Dhe kinezi: -“Plovoje”.

Nikolla i provon, shikon përreth dhe të gjithë njerëzit i duken të zhveshur plotësisht, i heq dhe të njëjtët njerëz janë të veshur, i vendos përsëri dhe prapë i sheh njerëzit aty pranë të gjithë të zhveshur.
-“Oh wow, fantastike, do t’i blej!!!”.

Shkon në shtëpi, vendos syzet dhe, sapo hyn, sheh gruan dhe hidraulikun krejtësisht të zhveshur, i heq syzet dhe vazhdon t’i shohë lakuriq, i vendos përsëri dhe ata janë gjithmonë lakuriq dhe lakuriq janë edhe kur i heq. Tepër i zemëruar, ai merr syzet dhe i hedh nga dritarja dhe thotë:

-“Epo, mashtrimet e zakonshme kineze… pas një çerek ore nuk funksionojnë më!!!……”

Një vajzë e vogël pyet nënën e saj: “Mami, çfarë është dashuria?”

Një vajzë e vogël pyet nënën e saj: “Mami, çfarë është dashuria?”

dhe ajo: -“Dashuria? Për shembull, dashuria është takimi me një zotëri të pasur që të çon në një hotel luksoz, që të çon në një udhëtim me jaht, që të çon për të ngrënë në një restorant të bukur, që të blen një makinë, që të blen një apartament në Paris dhe një vilë në rivierën franceze, kush të blen një gjerdan diamanti dhe unaza ari… kjo është dashuria”

dhe vajza: -“Mami, ku janë ndjenjat, dëshira, rrahjet e zemrës, takimi i parë, puthja e parë?”

dhe e ëma: -“Kjo është marrëzi që kanë shpikur humbësit!!!”

Këndi i humorit: Një zotëri i pasur donte që djali i tij të kuptonte se çfarë do të thotë të jesh i varfër

Një zotëri i pasur donte që djali i tij të kuptonte se çfarë do të thotë të jesh i varfër, ndaj e detyroi të kalonte disa ditë me një familje fshatare.
Fëmija kaloi 3 ditë e 3 netë në fusha.

Rrugës për në qytet, në makinë, babai i tij e pyeti:
-Çfarë mund të më thuash për përvojën tënde?
– Shkoi gjithçka mirë – u përgjigj fëmija
-Ke mësuar gjë? – këmbëngul i ati.
-Po. Gjera te ndryshme:
1 -Ne kemi një qen dhe ata katër.
2 -Kemi një pishinë me ujë të trajtuar, e cila arrin deri në fund të kopshtit. Ata kanë një lumë, me ujë të kristaltë, peshk dhe gjëra të tjera të bukura.
3 -Ne kemi dritë elektrike në kopshtin tonë por ata kanë yjet dhe hënën për t’i ndriçuar.
4 -Kopshti ynë arrin deri në mur. Kopshti i tyre, deri në horizont.
5 -Ne blejmë ushqimin tonë; ata e rritin, e korrin dhe e gatuajnë.
6 -Dëgjojmë CD. Ata dëgjojnë një simfoni të vazhdueshme të papagajve, kriketave dhe kafshëve të tjera… dhe ndonjëherë këngën e një fqinji që punon tokën.
7 – Ne përdorim mikrovalën. Ajo që gatuajnë ka shije si zjarr i ngadaltë.
8 – Për të mbrojtur veten, jetojmë të rrethuar me gardhe me alarm… Ata jetojnë me dyer të hapura, të mbrojtur nga miqësia e fqinjëve.
9 – Jetojmë të lidhur me celularin, kompjuterin, televizorin. Ata janë të lidhur me jetën, me qiellin, me diellin, me ujin, me fushat, me kafshët, me hijet e tyre dhe me familjet e tyre.

Babait i bëjnë shumë përshtypje ndjenjat e të birit. Më në fund djali përfundon
-Faleminderit që më mësove sa të varfër jemi!

Çdo ditë, ne bëhemi gjithnjë e më të varfër sepse nuk e vlerësojmë më natyrën!!

Këndi i humorit: Njëri është ngjitur pas xhamit të minibusit dhe vazhdon të bëjë gjeste për të tërhequr vëmendjen e shoferit

Njëri është ngjitur pas xhamit të minibusit dhe vazhdon të bëjë gjeste për të tërhequr vëmendjen e shoferit, më në fund shoferi e sheh, afrohet dhe dis i mërzitur thotë:
– Ç’ keni ? çfarë dëshironi ?
– Më falni, doja të dija në cilën orë niset minibusi?
– Për gjysmë ore, për çfarë po nxiton?
– Jo, jo!, nuk po nxitoj, vetëm se minibusi ma ka zënë këmbën poshtë!!!

Këndi i humorit: Çifti i dashuruar në restorant

Çifti i dashuruar në restorant.
Ai: Hajde, më trego për veten. Sa meshkuj ke pasur?
Ajo: Pesë, me ty gjashtë…
Ai: Epo në moshën 38-vjeçare nuk është aq shumë…
Ajo: Po, e vërtetë, kjo ka qenë një javë e qetë!!!

Këndi i humorit: Tani takohet me Tunin i cili po del nga një dyqan me një libër në dorë

Tani takohet me Tunin i cili po del nga një dyqan me një libër në dorë.

Tani: “Përshëndetje Tani, ç’kemi kështu?”

Tuni: “Bleva një libër logjike….”

Tani: “Çfarë është logjika?”

Tuni: “Logjika është… ja, ta them unë… nuk është e lehtë të shpjegohet, është më e lehtë të jepet një shembull. Për shembull… a ke një akuarium në shtëpi?”

Tani. “Po kam…”

Tuni: “Pra, nëse ke një akuarium do të thotë që ju pëlqen peshku, pra të pëlqen deti dhe noti, prandaj edhe shkon në plazhin që është i mbushur me njerëz dhe plot me femra të bukura dhe në plazh shfaqen femrat e bukura. Logjika më thotë që ty të pëlqejnë femrat. Kjo është logjika që e nisëm nga një akuarium dhe duke arsyetuar logjikisht arritëm në përfundimin se ty të pëlqejnë femrat. Kuptove!?”

Tani: “Po, po, më pëlqen shumë. Do ta blej edhe unë librin”.

I thonë njëri-tjetrit lamtumirë, Tani hyn në dyqan, blen librin dhe kur del takon Paskalin.

-“Përshëndetje Paskal!”

– “Përshëndetje Tani. Ç’kemi kështu?”

– “Jo asgjë, bleva një libër logjik”.

Paskali: “Dhe çfarë është logjika?”

Tani (tejet i emocionuar): “Logjika nuk është e lehtë për t’u shpjeguar, por për t’ju bërë të kuptoni do t’ju jap një shembull. Për shembull, a keni një akuarium në shtëpi?”

Paskali: “Jo, nuk e kam!”

Tani: “Oh jo??… epo…, epo… sipas logjikës… ty nuk të pëlqejnë femrat!!!”

Këndi i humorit: Çfarë do të thotë dashuri për fëmijët 4-8 vjeç? Merrni një minutë kohë për ta lexuar këtë:

Çfarë do të thotë dashuri për fëmijët 4-8 vjeç? Merrni një minutë kohë për ta lexuar këtë:

Një grup profesionistësh i bënë këtë pyetje një grupi fëmijësh të moshës 4 deri në 8 vjeç: “Çfarë do të thotë dashuri?” Përgjigjet që morën ishin më të gjera, më të ndjeshme dhe më të thella se sa mund ta imagjinonte dikush!

1-Kur gjyshja ime u sëmur me artrit, ajo nuk mund të përkulej më dhe të lyente thonjtë e këmbëve… Kështu që gjyshi im e bën atë për të gjatë gjithë kohës, edhe kur edhe duart e saj kanë artrit. Kjo është dashuria.’ Rebecca – 8 vjeç

2-Kur dikush të do, mënyra se si ta thotë emrin është ndryshe. Ti vetëm e di se emri yt është i sigurt në gojën e tij. Billy – 4 vjeç

 

3-Dashuria është kur dilni për të ngrënë dhe i jepni dikujt pjesën më të madhe të patateve tuaja pa të detyruar t’i jepni të tyret. Chrissy – 6 vjeç

4-Dashuria është ajo që të bën të buzëqeshësh kur je i lodhur.” Terri – 4 vjeç

5-Dashuria është kur mamaja ime i bën kafe babit dhe pi një gllënjkë para se t’ia japë atij, për t’u siguruar që shija është në rregull.” Danny – 8 vjeç

 

6-Nëse doni të mësoni të doni më mirë, duhet të filloni me dikë që e urreni.” Nikka – 6 vjeç

(ne kemi nevojë për disa milionë Nikka të tjera në këtë planet)

7-Dashuria është kur i thua një djali që të pëlqen këmisha e tij, pastaj ai e vesh atë çdo ditë.” Noelle – 7 vjeçe

8-Dashuria është si një plakë e vogël dhe një plak i vogël që janë ende miq edhe pasi e njohin njëri-tjetrin kaq mirë.” Tommy – 6 vjeç

9-Gjatë recitalit tim në piano isha në skenë dhe u tremba. Shikova të gjithë njerëzit që më shikonin dhe pashë babain tim duke bërë me dorë dhe duke buzëqeshur.

Ai ishte i vetmi që e bëri këtë. Nuk kisha më frikë. Cindy – 8 vjeçe

10 -Nëna ime më do më shumë se kushdo. Nuk sheh njeri tjetër që më puth për të fjetur natën. Clare – 6 vjeçe

11-Dashuria është kur nëna i jep babait copën më të mirë të pulës.” Elaine – 5 vjeçe

12-Dashuria është kur nëna e sheh babin me sfilitur nga puna dhe të djersitur e përsëri thotë se ai është më i bukur se Robert Redford. Chris – 7 vjeç

13-Dashuria është kur këlyshi yt të lëpin fytyrën edhe pasi e ke lënë vetëm gjithë ditën.” Mary Ann – 4 vjeçe

 

14-Kur dashuron dikë, qerpikët e tu ngrihen e bien dhe prej teje dalin yje të vegjël”. (çfarë imazhi!) Karen – 7 vjeçe

 

15-Nuk duhet të thuash ‘të dua’ nëse këtë nuk e mendon vërtet. Por nëse e ke me gjithë mend, duhet ta thuash shpesh. Sepse njerëzit harrojnë. Xhesika – 8 vjeçe

Dhe e fundit: fituesi ishte një djalë katër vjeçar, fqinji i të cilit ishte një zotëri i moshuar që kishte humbur së fundmi gruan e tij. Pasi pa burrin duke qarë, djali i vogël hyri në oborrin e zotërisë së vjetër, u ngjit në prehrin e tij dhe u ul atje. Kur nëna e tij e pyeti se çfarë i kishte thënë fqinjit, djali tha: “Asgjë, thjesht e ndihmova të qante”.

(Kjo na bën të qajmë!)

Këndi i humorit: Kuptimi i fjalës: “kompromis”

Ajo: – “Kompromisi” është: – Ti dëshiron të shkosh në mal për pushime e unë dëshiroj të shkoj në det.

… Le të shkojmë në plazh. Por ti mund mund t’i marrësh me vete skitë e tua!

Këndi i humorit: Një herë Ajnshtajni po udhëtonte me tren nga Princetoni

Një herë Ajnshtajni po udhëtonte me tren nga Princetoni, kur një konduktor kaloi përgjatë korridorit, duke vulosur biletat e të gjithë pasagjerëve. Kur arriti te Ajnshtajni, shkencëtari kërkoi biletën në xhepin e jelekut të tij, por nuk e gjeti; nuk ishte as në xhepat e pantallonave; kështu që kërkoi në çantë, por nuk e gjeti.

Shoferi tha: “Dr. Einstein, unë e di se kush jeni. Jam i sigurt që e keni blerë biletën. mos u shqetëso”. Ajnshtajni tundi kokën në shenjë falënderimi.

Dhe konduktori vazhdoi të vuloste biletat përgjatë korridorit. Në momentin që do të shkonte në vagonin tjetër, ai u kthye për të parë fizikanin e madh që shikonte poshtë sediljes së tij për biletën.

Konduktori u kthye dhe tha: “Doktor Ajnshtajn, doktor Ajnshtajn, mos u shqetëso, unë e di kush jeni. Nuk është problem. Një biletë nuk është e nevojshme. Jam i sigurt që e keni blerë”.

Ajnshtajni e shikoi dhe tha: “Djalosh, edhe unë e di se kush jam. Ajo që nuk e di është se ku po shkoj. Kjo është arsyeja pse unë jam duke kërkuar për biletën time!!!”

Këndi i humorit: Ai në telefon me gruan

Ai në telefon me gruan, ndërsa sekretarja i qëndron me gjoksin të mbështetur mbi supe:

-E dashur do të vonohem sot! Unë jam i zhytur në punë deri në veshë!!!..

Këndi i humorit: Babai më thoshte

Babai më thoshte:

Për të kuptuar se kush është një mik i mirë, organizo një festë, bëj një festë të bukur, merr birra dhe verëra të mira, mbi trembëdhjetë llojesh, merr ushqim të mirë dhe sigurohu që muzika në sfond të jetë e këndshme, që mund t’i kënaqë të gjithë, të jetë me zë të lartë, por jo shumë, bisedat tuaja le te mos mbulohen nga muzika, fto miq, më thoshte, fto shume, fto të gjithë të njohurit, dhe pastaj, sapo të mbarojë festa, le të marrë secili rrugën që preferon, mos detyro njeri të rrijë, festat e kanë origjinën e tyre më të vjeter se ne, ata e dine se kur duhet te mbarojne, ti përshëndeti dhe uroju te gjitheve naten e mire dhe vezhgoji me kujdes se kush me vullnetin e tij te lire qendron per të ndihmuar, kush do të të ndihmoje te lash enet, kush do te ndihmojë ti rregullosh dhe rregullosh gjerat, keta do jene miqtë e tu te mire, ata qe nuk do te jene prane kur muzika dhe vera te gezoje me hënat e tua te mira, jane ata qe do te mbeten edhe kur jeta jote duhet të ofrojë vetëm thërrime dhe çrregullime dhe në fund të çdo gjëje, më thoshte babai, mbaje mend, në fund të çdo feste të bukur në fund të çdo momenti epik të çdo suksesi të madh dhe çdo sipërmarrjeje të suksesshme, do të shohësh që atje do të mbeten gjithmonë shumë pak njerëz pranë teje, por mbaje mend, gjithmonë ata shumë pak, ata vlejnë gjithçka.

Këndi i humorit: Shtatë këshilla për t’u ndjerë sa më mirë

Shtatë këshilla për t’u ndjerë sa më mirë:
1-Bëni paqe me të kaluarën tuaj që të mos ju shkatërrojë të tashmen.
2-Ajo që të tjerët mendojnë për ju nuk ju shqetëson.
3-Koha shëron pothuajse çdo gjë, jepini kohë.
4-Askush nuk është arsyeja e lumturisë suaj përveç vetes suaj.
5-Mos e krahasoni jetën tuaj me atë të të tjerëve, nuk e keni idenë se si është rrugëtimi i tyre.
6-Ndaloni së menduari shumë, është më mirë të mos i dini të gjitha përgjigjet.
7-Buzëqeshni, nuk i keni ju të gjitha hallet e botës.


Send this to a friend