VOAL

VOAL

Jep dorëheqjen ministri zviceran i Ekonomisë Johann N. Schneider-Ammann

September 25, 2018
blank

Komentet

blank

VIDEO: Roger Federer tregon aftësitë e tij të aktrimit në reklamën e re të turizmit zviceran

Krahas aktorit Trevor Noah

VOAL- Roger Federerit sigurisht që nuk i mungon talenti. Këtë herë, megjithatë, nuk po flasim për atë që duhet për të goditur topin me raketë, por për aktrimin. Po, sepse përkrah aktorit Trevor Noah në reklamën e re të turizmit në Zvicër me titull “Grand Train Tour of Switzerland: the travel of a lifetime”, Mbreti Roger bëri ​​një performancë fituese të çmimit Oscar… e cila me siguri do t’ju bëjë të buzëqeshni më shumë se një herë.

blank

Tyrannosaurus Rex del në ankand në Zyrih

VOAL- Një ankand padyshim atipik është planifikuar për 18 prill në Tonhalle të Zyrihut. Për herë të tretë në botë dhe për herë të parë në Evropë do të shitet skeleti i një Tyrannosaurus Rex. Çmimi fillestar është 5 milionë franga. Katalogu i shtëpisë së ankandeve Koller tregon madje një gamë çmimesh deri në 8 milionë.

Skeleti i dinosaurit, i cili është 67 milionë vjet i vjetër, është 11.6 metra i gjatë dhe 3.9 metra i lartë; i quajtur “Trinity”, ai u grumbullua duke filluar nga tre ekzemplarë të ndryshëm të zbuluar midis 2008 dhe 2013 në formacionet Hell Creek dhe Lance Creek, në Montana dhe në Wyoming, në Shtetet e Bashkuara. Megjithatë, vetëm 50% e eshtrave janë origjinale.

Shkencëtarët janë kundër shitjes, nga frika se kjo do t’i privojë ata nga materiali i vlefshëm kërkimor. rsi-eb

blank

Ermotti: “E keni fjalën time: tranzicioni do të jetë një sukses”

Ralph Hamers, Colm Kelleher dhe Sergio Ermotti

Sergio Ermotti rikthehet në krye të UBS dhe vendos rolin e shpëtimtarit të vendit: “Do të fokusohemi tek nevojat e klientëve, bashkëpunëtorëve dhe aksionerëve. Të bëjmë të mirën e vendit tonë”

 

VOAL- “Faleminderit me gjithë zemër. Ndihem shumë i nderuar që UBS më ka kërkuar ta bëj këtë tranzicion gjatë një kohe kaq sfiduese për të gjitha palët e përfshira. Prandaj, i falënderoj ata për besimin e tyre tek unë për ta çuar përpara këtë integrim. Do të jetë një sfidë e madhe”.

Kështu Sergio Ermotti nga Tiçino, të mërkurën në mëngjes në Zyrih në konferencën për shtyp gjatë së cilës u konfirmua se nga 5 prilli do të jetë CEO i ri dhe kryetar i menaxhmentit të UBS.

“Jam i vetëdijshëm për përgjegjësitë dhe pritshmëritë që më presin. Ju keni fjalën time që së bashku me ekipin tim do të punojmë për ta bërë këtë tranzicion të suksesshëm. Në UBS, ne jemi pjesë e zgjidhjes dhe jo pjesë e problemit,” shtoi ai.

“Ne do të fokusohemi plotësisht në nevojat e klientëve tanë dhe të gjithë punonjësve tanë, të cilët tani janë të shqetësuar për të ardhmen e tyre, si dhe në ato të aksionerëve tanë. Ne do të duhet të gjejmë një ekuilibër për të gjitha palët e përfshira. Duke bërë të mirën e vendit tonë”, përfundoi ai.

Kelleher: “Ai është personi i duhur”

Kryetari i UBS Colm Kelleher mori fjalën para tij për të hapur konferencën për shtyp. “Realiteti ynë i ri ka nevojë për prioritete të reja dhe Sergio Ermotti është personi ideal për të udhëhequr blerjen e Credit Suisse drejt suksesit,” tha ai.

“Që nga viti 2020, ne kemi krijuar një mjedis ideal në bordin e UBS. Dhe Hamers, në detyrë që nga 1 nëntori 2020, ka ndjekur këtë linjë, duke u fokusuar në menaxhimin shumë të disiplinuar të rrezikut. Përfituan aksionerët. Dhe gjithashtu i gjithë sistemi financiar. Ne do të vazhdojmë me këtë strategji”, shtoi ai.

“Sergio ka qenë tashmë drejtor i UBS për 11 vjet. Dhe ai e transformoi UBS-në në një bankë universale, duke ndryshuar kulturën brenda bankës. Dhe rikthimi i besimit tek aksionerët. Kjo karakteristikë, së bashku me njohjen e thellë të botës financiare, e bëjnë atë personin ideal për të udhëhequr UBS në blerjen e Credit Suisse”, përfundoi ai.

Hamers: “Shkrirja duhet të jetë një sukses për të gjithë Zvicrën”

Me pak fjalë, Ralph Hamers do të zëvendësohet pas tre vjetësh nga njeriu që zëvendësoi në 2020: Sergio Ermotti. Dhe gjatë konferencës për shtyp ai deklaroi se pranon “vendimin e bordit të drejtorëve për ndryshimin e lidershipit” dhe e kupton nevojën që bashkimi i dy bankave më të mëdha zvicerane të ketë sukses të plotë. “Jo vetëm për këto dy kompani, por për të gjithë Zvicrën”. rsi-eb

blank

Në lumenjtë e Zvicrës nuk ka vetëm trofta

VOAL- Më shumë se 50 lloje peshqish janë identifikuar në lumenjtë e Zvicrës. Ky është përfundimi i një sondazhi të kryer nga “Progetto Fiumi”, i cili për herë të parë ka inventarizuar diversitetin e peshqve të pranishëm në rrjedhat ujore të Zvicrës duke përdorur metoda të standardizuara. “Project Rivers” ofron kështu pasqyrën e parë të një pjese të madhe të diversitetit të peshkut në rrugët ujore të Zvicrës.

Shkencëtarët nga Instituti i Kërkimeve të Ujit Eawag, me ndihmën e profesionistëve të sektorit dhe vullnetarëve, peshkuan për faunën e peshkut zviceran në 324 zona lumore, nga ultësirat deri në 2200 m a.s.l.

Rezultati? Më shumë se 20,000 peshq që i përkisnin mbi 50 llojeve të ndryshme u kapën; Janë marrë 12,000 mostra të ADN-së dhe mbi 5,000 mostra në shkallë janë arkivuar për kërkime të ardhshme. Siç rezulton, shumëllojshmëria e peshkut rritet në lumenjtë e mëdhenj fushor. rsi-eb

blank

Granit Xhaka: “Do të doja të jem në Kombëtaren e Zvicrës të paktën deri në Botërorin e ardhshëm”

VOAL- Granit Xhaka do të qëndrojë në kombëtare të paktën deri në Botërorin e ardhshëm. Vetë kapiteni e deklaroi para mikrofonave të RSI: “Nuk jam ende në kufi, jam vetëm 30 vjeç. Shpresoj të luaj të paktën edhe për katër vjet të tjera. Sigurisht që do të doja të isha të paktën në Kupat e ardhshme evropiane dhe botërore, dhe nëse trajneri bie dakord, do të qëndroj me të edhe për dy vite të tjera më shumë”.

Unë kam luajtur gjithë karrierën time si numri 6, por të shënosh gola dhe asistime është gjithashtu e bukur

Nesër në mbrëmje Zvicra do të përballet me Izraelin për ndeshjen e dytë të eliminatoreve të Euro 2024 pas fitores së mirë ndaj Bjellorusisë: “Objektivi i parë është sigurisht kualifikimi, së dyti duam të luajmë futboll të mirë, i cili megjithatë duhet të jetë i suksesshëm. Në fund pas dhjetë ndeshjet e rëndësishme është të jesh i kualifikuar dhe kjo është ajo që ka rëndësi në futboll”.

Murat Yakin: do të jetë një lojë shumë e ndryshme kundër Izraelit

Trajneri paralajmëron skuadrën e tij për ndeshjen në Gjenevë: “Ata kanë shumë kualitet në sulm dhe janë të guximshëm, kanë anësorë që janë të lumtur të vijnë, kështu që do të jetë ndryshe. Do të duhet të përqendrohemi në mbrojtje, por ne duhet të luajmë lojën tonë. Le të luajmë në shtëpi dhe ne kemi një ekip me të cilin mund ta kontrollojmë lojën dhe të jemi dominues”, përfundoi Murat Yakin. rsi-eb

blank

Blocher: “UBS tani shumë e madhe: duhet të ndahet”

VOAL- UBS “është qartazi shumë e madhe për Zvicrën”. Kështu deklaroi ish-këshilltari federal i SVP-së, Christoph Blocher, i cili foli të dielën në mbrëmje në mikrofonat e RTS-së, duke thënë se shpresonte që “autoritetet e konkurrencës të vazhdojnë me ndarjen e tij”.

“Rreziqet janë shumë të mëdha,” këmbënguli zyrihasi, duke iu referuar marrjes së Credit Suisse nga UBS. Kjo e fundit aktualisht është “mirë e menaxhuar”, por tashmë kishte falimentuar në vitin 2008, theksoi ai.

Pikëpamja e tij duket se ndahet nga popullata, me 79% të njerëzve që janë dakord me të, sipas sondazhit tonë të publikuar të premten.

Credit Suisse, qytetarët kundër

Duke folur për SRF, Ministrja e Financave Karin Keller-Sutter të shtunën paralajmëroi kundër procedurave të parakohshme: prioriteti për momentin është stabilizimi i situatës.

Nga ana e tij, Blocher sulmoi “gabimet” e autoritetit mbikëqyrës të tregut financiar (FINMA). Në vend të kësaj, ai shfajësoi ish-ministrin e financave të partisë së tij, Ueli Maurer, duke theksuar se “nuk mund të menaxhosh një bankë si këshilltar federal”. rsi-eb

blank

Ministrja zvicerane e financave Keller-Sutter hedh poshtë akuzat

Këshilltarja Federale shprehet për aferën e CS në një intervistë për NZZ

 

VOAL- Sipas ministres së financave Karin Keller-Sutter, ligji “shumë i madh për të dështuar” nuk i jep vetes lehtësisht likuidimit të një banke globalisht aktive të rëndësishme sistematike. “Në praktikë, dëmi ekonomik […] do të ishte i konsiderueshëm.” Ndërsa likuidimi i Credit Suisse do të ishte ligjërisht i mundur sipas parimit “shumë i madh për të dështuar”, “qartësisht nuk ishte koha për të eksperimentuar”, tha Keller-Sutter në një intervistë me Neue Zuercher Zeitung të shtunën.

Këshilltarja federale tha gjithashtu se nuk është ushtruar asnjë presion ndaj Zvicrës gjatë negociatave që çuan në marrjen e Credit Suisse nga UBS. Askush nuk na shtyu në asnjë drejtim”.

Kritikat e refuzuara

Lidhur me ndarjen e subjektit zviceran Credit Suisse nga pjesa tjetër e grupit dhe mbajtjen e tij si bankë e pavarur, siç propozohet nga partia e saj, Keller-Sutter e hedh poshtë idenë. “Rrezikimi i marrjes së negociuar me kushte të reja dhe modifikimi i tij në këtë fazë do të ishte shumë i rrezikshëm, me të gjitha pasojat për ekonominë zvicerane dhe tregjet financiare ndërkombëtare”, shton ajo. Nuk është mirë – Këshilli Federal gjithashtu është dashur të merret me këtë situatë – por është realitet”.

Keller-Sutter hodhi poshtë gjithashtu kritikat se rregullatorët kishin qenë prej shumë kohësh spektatorë të debaklit të Credit Suisse. Banka “ka qenë gjithmonë në përputhje me kërkesat rregullative të kapitalit dhe likuiditetit,” tha ajo. Ajo deklaroi se nuk ishte mbështetur thjesht në të dhënat, por kishte informuar të gjithë Këshillin Federal për skenarët e emergjencës në fillim të shkurtit.

Credit Suisse, qytetarët kundër

“Diskutimet e para mes autoriteteve dhe bankave u zhvilluan të mërkurën, më 15 mars. Në atë moment ishte e qartë se një bashkim midis Credit Suisse dhe UBS do të ishte zgjidhja më e mirë, vazhdoi ai, duke theksuar se skenarët e tjerë nuk ishin vendosur ende. Vendimi në parim për shtetëzimin e Credit Suisse u përgatit gjithashtu në formën e një urdhërese urgjente.”

Varianti më i mirë

Ministri është i bindur se marrja e Credit Suisse nga UBS me garanci federale është alternativa më e mirë. “Të gjitha opsionet e tjera ishin, për mendimin tonë, më të rrezikshme për shtetin, taksapaguesit, qendrën financiare zvicerane dhe tregjet ndërkombëtare. Ndërsa UBS “nuk ishte në një pozicion dobësie”, ajo nuk i diktoi kushtet e saj, tha Keller-Sutter.

Sa i përket zemërimit publik ndaj një ekonomie tregu ku ndihmohen ‘të mëdhenjtë’, këshilltarjae federale thotë se e kupton atë. “Edhe unë e kam të vështirë ta pranoj këtë,” tha ajo, veçanërisht kur gabimet e menaxhimit kanë çuar në këtë situatë. Por gabime të tilla nuk mund të eliminohen, shton ajo. “Kam frikë se dilema nuk zgjidhet lehtë. rsi-eb

blank

Intervista- Ambasadori i SHBA: “Credit Suisse, SHBA e kënaqur me zgjidhjen”

 

Ambasadori i SHBA Scott C. Miller intervistuar nga Davide Paggi (RSI)

VOAL- Ambasadori amerikan Scott C. Miller iu përgjigj pyetjeve nga TV News në lidhje me marrjen e Credit Suisse nga UBS dhe çështjet që lidhen me neutralitetin zviceran dhe ndalimin e rieksportimit të armëve zvicerane në Ukrainë: këtu janë pjesë nga intervista, versioni i plotë mund të gjendet në video e hapjes.

Zvicra rrezikon më shumë se 200 miliardë dollarë për të shpëtuar UBS: dikush duket se i ka thënë Karin Keller-Sutter: “Ti e shpëtove botën”… a je e kënaqur me këtë zgjidhje?

“Ne jemi të lumtur që të gjithë lojtarët, palët e interesuara kanë arritur në një zgjidhje për Credit Suisse. Pasojat e një falimentimi të Credit Suisse do të kishin qenë të mëdha dhe të vështira në tregjet financiare, kështu që ne jemi të kënaqur që një zgjidhje është gjetur.”

Financial Times foli për presion të madh mbi Zvicrën, veçanërisht nga SHBA. Sa i fortë ishte ky presion?

“Nuk ndjeva ndonjë presion të veçantë këtu në Bernë, duke pasur parasysh dinamizmin dhe shpejtësinë e situatës, nuk ka pasur asnjë presion nga unë apo nga ekipi im.

Megjithatë, ka pasur kontakte dhe telefonata mes sekretares së thesarit Janet Yellen dhe ministres Karin Keller-Sutter…

“Mund të imagjinoj që Sekretarja Janet Yellen e ka ndjekur situatën nga afër. Është normale që çdo sekretar i thesarit të SHBA të shqetësohet për shëndetin e sistemeve financiare globale. Prandaj mund të imagjinoj se këto thirrje mes kolegëve kanë ndodhur.”

Por a mund të flasim për presion?

“Shtetet e Bashkuara respektojnë aftësinë e Zvicrës për të menaxhuar këto situata komplekse financiare. Nuk mendoj se nevojitet presion, megjithëse imagjinoj se këshilltari federal dhe sekretari i Thesarit kanë telefonuar njëri-tjetrin.

Ka shumë fonde ruse në Zvicër, a po bën Zvicra mjaftueshëm për të kërkuar dhe ngrirë asetet ruse?

“Me aleatët tanë evropianë po përpiqemi të gjejmë fondet e rusëve të sanksionuar. Sipas të dhënave të vitit të kaluar nga shoqata e bankave zvicerane, mbi 100 miliardë janë në Zvicër. Nuk janë të gjitha paratë nën sanksione, sigurisht, por unë mendoj se Ne mund të bëjë ende shumë për të identifikuar – nëpërmjet kompanive dhe kompanive mbajtëse – përfituesit e këtyre aseteve.”

Këshilli Federal nuk i lejon aleatët tuaj të rieksportin e armëve në Ukrainë. A e kuptoni këtë pozicion, bazuar në aspekte të neutralitetit?

“Është një pyetje e madhe, ka shumë biseda dhe diskutime për këtë çështje. SHBA e kupton neutralitetin zviceran 100%. Nga ana tjetër, ne e kemi të vështirë të kuptojmë pse aleatët tanë nuk lejohen të rieksportin e armëve të blera në Zvicër dhjetë deri në pesëmbëdhjetë vjet më parë. Shtetet e Bashkuara janë të shqetësuara për sigurinë e Evropës dhe aftësinë e Ukrainës për të mbrojtur veten. Duhet të mbahet mend se si filloi kjo luftë: Rusia pushtoi Ukrainën me forcë dhe Ukraina duhet të jetë në gjendje të mbrohet. Sipas mendimit tim dhe të Shteteve të Bashkuara, ndalimi i rieksportit favorizon agresorin, duke penguar Kievin të mbrojë veten, popullin dhe infrastrukturën e tij”.

Presidenti Alain Berset foli për “dehjen e luftës” (fjalë të cilat ai më vonë pranoi se mund t’i kishte zgjedhur më me kujdes, ed). Komenti i tij?

“Hera e fundit që fola me Alain Berset ishte në janar. Ai nuk ma shprehu këtë ide. Ja çfarë mendoj unë: Unë shkoj të fle çdo natë në Bernë në shtëpinë time komode, duke menduar për 16 milionë ukrainasit që nuk kanë asnjë Ky luks. Është fakt se ka një luftë në Evropë dhe kjo është arsyeja pse ne duhet të bëjmë gjithçka që është e mundur për të vazhduar të mbështesim Ukrainën në mënyrë që njerëzit të mund të shkojnë në shtëpi dhe të rindërtojnë vendin e tyre… Unë nuk dua të argumentoj nëse ka ” ka një distancë mes Zvicrës dhe Shteteve të Bashkuara, sepse nuk ka një distancë të tillë. “rsi-eb

blank

PEC press release for immediate distribution The new rules for journalists in Ukraine in the war zone are due to be revised


Geneva, March 24, 2023 — The new rules for journalists in Ukraine in the war zone are due to be revised, Press Emblem Campaign (PEC) said in a statement on Friday.

On March 19, the Armed Forces of Ukraine introduced new rules for war reporters. Now journalists cannot work in the so-called “red zones” and can only work with a military escort in the less dangerous “yellow zones”. The rest of the territory is considered a “green zone” where journalists work freely.

Such zoning makes it impossible for journalists to work along the entire front line, as well as in some liberated civilian cities, according to Andrii Ianitskyi, Press Emblem Campaign’s representative in Ukraine.

“Any restrictions should be reasonable and should not paralyze the work of thousands of foreign and local journalists who play an important role in establishing the truth, including recording the war crimes of Russians in Ukraine,” Mr. Ianitskyi said.

The new rules came into force simultaneously with the new system of accreditation of journalists by the Ministry of Defence of Ukraine. From May, accreditation will be valid for only 6 months, after which it will have to be re-registered. The new accreditation rules create an additional administrative burden on editorial offices.

In the context of the adoption by the Ukrainian Parliament of a new law on media, which also restricts the work of journalists, the new rules of the Armed Forces of Ukraine reflect the general negative trend towards restricting freedom of speech in the country at war.

These difficulties show the need to adopt an international convention for the protection of journalists, especially in war zones, to guarantee access to independent information and at the same time the safety of journalists, added PEC President Blaise Lempen. As the war will escalate in the coming months, rules must be proportionate and clear.

Read more on the “zoning”: https://imi.org.ua/en/news/military-command-outlines-the-red-yellow-and-green-working-zones-for-journalists-in-the-south-i51577

More info on : www.pressemblem.ch

blank

Edhe ushtria zvicerane kërkon bashkëpunim më të ngushtë me NATO-n

Süssli, duke folur për lajmet e SRF, nuk e përjashtoi as pjesëmarrjen në stërvitje sipas nenit 5 të traktatit të NATO-s, i ashtuquajturi artikull “ndihma”

Thomas Süssli në favor të stërvitjeve të përbashkëta edhe për trupat tokësore, si dhe për aviacionin dhe trupat speciale, por Aleanca është në vend për shkak të rieksportit të armëve

 

VOAL- Shefi i Forcave të Armatosura të Zvicrës, Thomas Süssli, është pro rritjes së bashkëpunimit me NATO-n në fushën e stërvitjes. Stërvitjet e përbashkëta, të cilat aktualisht përfshijnë tashmë Forcat Ajrore dhe Forcat Speciale, mund të shtrihen në trupat tokësore në përputhje me rregullat për ndihmën në rast sulmi.

Süssli, duke folur për lajmet e SRF, gjithashtu nuk përjashtoi pjesëmarrjen në stërvitjet sipas nenit 5 të traktatit të NATO-s, të ashtuquajturit neni “ndihma”, i cili përcakton se nëse një vend i aleancës sulmohet, anëtarët e tjerë premtojnë të ofrojnë ndihmë. “Është e rëndësishme të kuptohen procedurat, strukturat dhe proceset e angazhimit”, shpjegoi shefi i ushtrisë zvicerane.

Këshilltarja Federale Viola Amherd u takua me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg në Bruksel të mërkurën, duke bërë thirrje për forcimin e bashkëpunimit midis Zvicrës dhe Aleancës Atlantike.

Në terma konkretë, Zvicra dëshiron të marrë pjesë më shumë në stërvitjet e NATO-s, të zhvillojë ndërveprimin midis forcave të armatosura zvicerane dhe Aleancës, të forcojë pjesëmarrjen e saj në qendrat e ekspertizës të certifikuara nga Aleanca Atlantike dhe të bashkëpunojë më ngushtë në fushat e teknologjisë së informacionit, elasticitetit dhe inovacionit. . Dhe Viola Amherd gjithashtu la derën e hapur për Zvicrën për të marrë pjesë në ushtrimet e Nenit 5.

Megjithatë, Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s ka shprehur skepticizëm për dëshirën e Zvicrës për të marrë pjesë në më shumë stërvitje të përbashkëta. “Disa aleatë kanë rezerva sepse Zvicra nuk i ka lejuar ata të kalojnë municion në Ukrainë,” tha ai të mërkurën gazetave në gjuhën gjermane të grupit mediatik Tamedia.rsi-eb

blank

Zvicër-NATO, “na duhet më shumë bashkëpunim”

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg dhe Këshilltarja Federale Viola Amherd

Këshilltarja Federale Viola Amherd u takua me Sekretarin e Përgjithshëm Stoltenberg – U diskutua gjithashtu për neutralitetin dhe rieksportin e armëve

 

VOAL- Gjatë takimit me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, këshilltarja federale Viola Amherd shprehu synimin e saj për të forcuar bashkëpunimin me aleancën Atlantike. NATO është përgjigjur pozitivisht, duke u deklaruar e favorshme dhe e hapur për këtë bashkëpunim më të madh. Stoltenberg e konfirmoi këtë të mërkurën pas takimit në Bruksel. Përfaqësuesit e Këshillit të Atlantikut të Veriut, organi më i rëndësishëm vendimmarrës i NATO-s, mirëpritën gjithashtu dëshirën e Konfederatës.

Në profilin e saj në Twitter, këshilltarja federale shprehu më pas vlerësimin dhe besimin për bashkëpunimin e dëshiruar, duke e deklaruar takimin “konstruktiv”.

Konkretisht, Zvicra do të donte të merrte më shumë pjesë në stërvitjet e NATO-s, duke zgjeruar ndërveprimin midis dy sistemeve ushtarake dhe duke rritur pjesëmarrjen e saj në qendrat e ekspertizës së NATO-s. Berna, sipas fjalëve të Amherd, dëshiron gjithashtu të punojë më ngushtë me Aleancën Atlantike në fushat e elasticitetit, inovacionit dhe sigurisë kibernetike.

Duke iu përgjigjur një pyetjeje nëse Zvicra duhet të marrë pjesë gjithashtu në të ashtuquajturat ushtrime të Nenit 5, Amherd tha se kjo duhet të vendoset “në bazë rast pas rasti”. Nga ana e NATO-s, askush nuk foli kundër saj; në të vërtetë, u tha shprehimisht se Zvicra duhet të jetë në gjendje të marrë pjesë në të gjitha ushtrimet.

Lufta në Ukrainë ndryshoi situatën

Gatishmëria zvicerane për të forcuar marrëdhëniet me NATO-n është gjithashtu pasojë e pushtimit rus të Ukrainës. Shtatorin e kaluar, Berna publikoi një dokument shtesë të raportit të politikës federale të sigurisë për vitin 2021, në të cilin përmendej ky synim.

Për këtë qëllim, NATO ka një instrument specifik, “Programet e Partneritetit të Përshtatura Individualisht – ITPP”. Të gjitha palët bien dakord për nevojën për të përfunduar një ITPP me Zvicrën dhe bisedimet aktualisht janë duke vazhduar. Konfederata synon të hartojë një rregullore që përfshin të gjitha projektet e dëshiruara deri në verë.

U fol edhe për neutralitet

Gjatë takimit të së mërkurës u diskutua edhe për neutralitetin zviceran, të cilin NATO synon ta respektojë. Megjithatë “është shprehur dëshira që Zvicra të ndryshojë praktikën e saj në lidhje me ndalimin e rieksportit”, zbuloi më vonë Amherd.

Në fakt, Berna aktualisht ndalon vendet e tjera që të transferojnë armët e blera në Zvicër te palët e treta. Javët e fundit kjo praktikë është kritikuar ashpër nga shtetet e tjera, të cilat do të donin të furnizonin Ukrainën me armë dhe municione nga Konfederata.

Nga ana tjetër, u bënë vlerësime për mbështetjen zvicerane, për shembull në formën e mallrave humanitare, trajnimin për çminimin, ndihmën financiare dhe pritjen e refugjatëve ukrainas.  rsi-eb

blank

Një plan mbështetës prej 5 miliardë CHF për Ukrainën

VOAL- Shqyrtimi i dokumenteve parlamentare që kërkojnë lejimin e rieksportit të armëve zvicerane në Ukrainë është pezulluar për të organizuar seanca dëgjimore. Kështu ka vendosur sot (e martë) Komisioni i Politikës së Sigurisë së Shtetit. Në të njëjtën kohë, Komisioni i Politikës së Jashtme të Nazionales kërkon pesë miliardë franga për një program mbështetjeje për vendin e pushtuar nga Rusia.

Rieksportet e armëve, Berset në stuhi

Për rieksportin e materialit zviceran të luftës në Ukrainë, komisionerët deklarojnë se, në dritën e vendimeve të marra nga Parlamenti në sesionin e fundit të pranverës, është “e nevojshme të duhet kohë për të konsultuar ekspertët dhe për të sqaruar çështjet e pazgjidhura”. Objektivi? Sigurohuni që vendimet e ardhshme “mund të merren mbi baza të forta”.

Një plan mbështetës prej 5 miliardë CHF për Ukrainën

Nga ana e tij, Komisioni Kombëtar i Politikës së Jashtme ka vendosur të paraqesë një mocion duke kërkuar nga Këshilli Federal të paraqesë në Parlament një program mbështetjeje për Ukrainën për një shumë të barabartë me të paktën pesë miliardë franga. Shumica e komisionit (13 pro, 11 kundër dhe një abstenim) beson se vendi “ka nevojë për mbështetje të gjerë për të financuar veçanërisht ndihmën humanitare, mbrojtjen e popullsisë civile, çminimin, promovimin e paqes si dhe konsolidimin e infrastrukturës civile. “.

Megjithatë, pakica beson se mbështetja është e parakohshme, pasi shumë çështje në lidhje me rindërtimin e Ukrainës dhe bashkëpunimin ndërkombëtar duhet ende të sqarohen. rsi-eb


Send this to a friend