VOAL

VOAL

Italia mban zgjedhjet presidenciale më 24 janar

January 4, 2022
blank

Komentet

blank

“Rusia duhet të njihet zyrtarisht si shtet terrorist”, Zelensky: Pushtuesit janë të etur të shtrihen më tej në Europë

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, mbajti një fjalim gjatë orëve të natës duke vënë theksin te fushat kyç të luftës, Severodonetsk, Lysychansk, Bakhmut dhe Popas.

“Ne punojmë çdo ditë për të forcuar mbrojtjen tonë, kryesisht me furnizimin me armë. Ne po i afrohemi çdo ditë e më shumë ditës kur ushtria jonë do t’ia kalojë pushtuesit.

Kjo varet shumë nga partnerët, nga gatishmëria e tyre për t’i ofruar Ukrainës gjithçka që është e nevojshme për të mbrojtur lirinë. Dhe pres lajme të mira për këtë javën e ardhshme”, u shpreh ai.

Ai tha se kishte pasur bombardime në qytetin e Mykolaiv të shtunën, me një person të vrarë dhe shtatë të plagosur.

“Përsëri dhe përsëri do t’i kujtoj botës se Rusia më në fund duhet të njihet zyrtarisht si një shtet terrorist, një shtet sponsor i terrorizmit.

Kjo është thjesht e vërtetë. Kjo është e drejtë dhe pasqyron realitetin e përditshëm që pushtuesit kanë krijuar në Ukrainë dhe janë të etur për ta sjellë më tej në Evropë. Dhe kjo duhet të sanksionohet ligjërisht”, deklaroi Zelensky. bw

blank

Putin merr tjetër goditje, ushtria ukrainase eliminon komandantin e batalionit ajror të Rusisë

Ushtria ukrainase i ka dhënë një tjetër Presidentit rus, Vladimir Putin. Mediet e huaja raportojnë se forcat e Volodymyr Zelenskyt kanë vrarë komandantin e batalionit ajror të Rusisë.

Lajmin e konfirmojnë forcat ukrainase, të cilat lajmëruan se kanë eliminuar komandantin e batalionit të regjimentit të 104-të.

Bëhet fjalë për nënkolonelin Alexander Dosyagaev. Sipas njoftimeve të agjencisë Ukrinform, njoftimi është bërë nga Departamenti i Komunikimeve Strategjike të Forcave të Armatosura të Ukrainës.bw

 

blank

Ukraina merr në dorëzim një dërgesë të re armësh nga SHBA dhe Danimarka

RFE/RL

Ukraina ka filluar që të pranojë dërgesa me raketa kundër anijeve, Harpoon, nga Danimarka dhe obusë nga Shtetet e Bashkuara, tha ministri i Mbrojtjes së Ukrainës, Oleksiy Reznikov.

“Mbrojtja detare e shtetit tonë do të forcohet nga raketat Harpoon – ato do të përdoren nga ekipet e trajnuara ukrainase”, tha ai më 28 maj.

Ministri Reznikov tha se këto raketa do të përdoren përkrahë raketave ukrainase Neptun, për të mbrojtur Detin e Zi, përfshirë edhe qytetin-port, Odesa.

Raketat Harpoon besohet se shmangin sistemet e radarëve. Ato mund të hidhen nga anijet, nëndetëset, avionët apo edhe nga ekipet përgjatë vijës bregdetare.

Rusia ka bllokuar portet ukrainase, duke ndërprerë eksportet vitale të drithërave dhe ka përdorur flotën e Detit të Zi për të kryer sulme me raketa ndaj qyteteve ukrainase.

Reznikov tha se Ukraina po ashtu ka pranuar dërgesa të artilerisë së rëndë, përfshirë edhe një model të modifikuar amerikan të obusëve M109, që do të lejojë ushtrinë ukrainase të godasë objektiva nga distanca më të largëta.

Ukraina dëshiron që të pranojë dërgesa të raketahedhësve me rreze të gjatë veprimi M270 nga SHBA-ja, për të forcuar mbrojtjen në lindje, ku Rusia po zhvillon një ofensivë agresive dhe ka përqendruar fuqinë e saj ushtarake në atë pjesë, teksa dështoi që të marrë kontrollin e Kievit pas nisjes së pushtimit më 24 shkurt.

blank

Ish-presidenti i Ukrainës nuk lejohet të largohet nga vendi

VOA

Ish-Presidenti ukrainas Petro Poroshenko nuk u lejua të largohej nga Ukraina për të marrë pjesë në një takim të NATO-s në Lituani, njoftoi të shtunën grupi parlamentar i partisë së tij.

Zoti Poroshenko u ndalua dy herë në një pikë kufitare me Poloninë, ndërsa ishte nisur për të marrë pjesë në takimin e Asamblesë Parlamentare të NATO-s, thuhej në deklaratë.

Mediat ukrainase raportuan se zoti Poroshenko nuk mundi të kalonte kufirin për shkak të “problemeve teknike” me një leje që i mundësonte atij largimin nga vendi.

Por sipas grupit të tij parlamentar zoti Poroshenko ishte pjesë e delegacionit zyrtar të Parlamentit të Ukrainës që do të merrte pjesë në këtë aktivitet dhe kishte marrë të gjitha lejet e duhura për t’u larguar nga vendi.

Falë vendimit të një gjykate të marrë në janar, zotin Poroshenko po hetohet në liri lidhur me akuzat për tradhti, në një hetim që ai thotë se është një sulm i motivuar politikisht, i ndërmarrë nga aleatët e pasardhësit të tij, Presidentit Volodymyr Zelenskiy.

Zoti Poroshenko po hetohet në lidhje me financimin e separatistëve të mbështetur nga Rusia në lindje të vendit përmes shitjes së paligjshme të qymyrit në vitet 2014-15.

blank

Ndahet nga jeta kardinali i famshëm Anxhelo Sodano

VOAL- Kardinali Angelo Sodano, Sekretar Emeritus i Shtetit dhe Dekan Emeritus i Kolegjit të Kardinalëve, vdiq në Romë në moshën 94-vjeçare.

Ditët e fundit, gjendja shëndetësore e kardinalit të moshuar, i lindur në Isola d’Asti më 23 nëntor 1927, ishte përkeqësuar pas një infeksioni të fundit nga Covid19. Sëmundja iu shtua edhe patologjive të tjera që vuante prej disa kohësh kardinali i famshëm, i cili u shtrua në klinikën Roman Columbus.

Sekretari i Shtetit me dy Papë, i emëruar në vitin 1991 nga Gjon Pali II, më 15 shtator 2006 Benedikti XVI kishte pranuar dorëheqjen e tij nga detyra. Më 21 dhjetor 2019, Papa Françesku kishte pranuar dorëheqjen nga detyra e Dekanit të Kolegjit të Kardinalëve. rsi-eb

blank

OKB thotë se janë vrarë më shumë se 4.000 civilë në Ukrainë

RFE/RL

Më shumë se 4.000 civilë janë vrarë në Ukrainë që nga fillimi i pushtimit rus më 24 shkurt, megjithëse numri i saktë është ndoshta shumë më i lartë, tha Zyra e Organizatës së Kombeve të Bashkuara për të Drejtat e Njeriut (OHCHR).

Gjithsej 4.031 njerëz u vranë, duke përfshirë gati 200 fëmijë, sipas OHCHR, e cila ka dhjetëra vëzhgues në vend. Shumica u vranë gjatë bombardimeve ose sulmeve ajrore.

OHCR nuk ka përmendur se kush ishte përgjegjës për vdekjet e civilëve. Rusia ka mohuar të ketë shënjestruar civilët në konflikt.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky, duke folur me aktivistët indonezianë, më 27 maj, tha se rreth 12 milionë njerëz ishin zhvendosur për shkak të luftës në Ukrainë dhe se rreth 5.5 milionë ishin larguar nga vendi.

Rusia nisi pushtimin e Ukrainës fqinje më 24 shkurt.

blank

Scholz i bindur që Putin nuk do ta fitojë luftën në Ukrainë

RFE/RL

Kancelari gjerman, Olaf Scholz, ka thënë se tre muaj të luftës kanë treguar se presidenti rus, Vladimir Putin nuk do ta fitojë luftën në Ukrainë dhe nuk mund të diktojë kushte për ndonjë marrëveshje rreth luftimeve.

Duke folur në ditën e fundit të Forumit Ekonomik Botëoror, që mbahet në Davos të Zvicrës, Scholz ka thënë se pushtimi i gjithë Ukrainës “duket më larg tani sesa në fillim të luftës”.

Pas përpjekjeve të dështuara për të marrë kontrollin e dy qyteteve të mëdha të Ukrainës, Kievin dhe Harkivin, Moska e ka kthyer fokusin në rajonet lindore, ku prej vitit 2014 mbështetet luftimet e separatistëve në ato zona.

“Putin nuk duhet ta fitojë këtë luftë dhe jam i bindur se nuk do ta fitojë”, ka thënë Putin.

Disa ditë më parë, ish-Sekretari amerikan i Shtetit, Henry Kissinger, ka sugjeruar se rikthimi në një “status quo”, para pushtimit rus të 24 shkurtit, do të ishte ideal.

Mirëpo Scholz ka thënë se një skenar i tillë nuk është opsion pasi nënkupton se Krima, e aneksuar në mënyrë të paligjshme nga Rusia më 2014, dhe rajonet lindore të kontrolluara nga separatistët, të konsideroheshin të humbura nga Ukraina.

“Nuk do të ketë paqe të diktuar”, ka shtuar Scholz.

“Ukraina nuk do ta pranojë këtë, dhe as ne”.

Presidenti rus, Vladimir Putin, ka urdhëruar më 24 shkurt, atë që e quan “operacion special ushtarak” për të çmilitarizuar Ukrainën.

Perëndimi është përgjigjur me sanksione të ashpra ndaj Rusisë, duke shënjestruar ekonominë e shtetit dhe oligarkët rusë.

blank

Bilanc tronditës, më shumë se 150 fëmijë të vrarë nga rusët në rajonin e Donetskut

Luftimet në lindje të Ukrainës sa vijnë e bëhen më të ashpra.

Prokurori i përgjithshëm i Ukrainës ka deklaruar se më shumë se 150 fëmijë janë vrarë në rajonin e Donetskut, që kur Rusia nisi pushtimin e saj, raporton “BBC“.

Shifra është dukshëm më e lartë se në çdo rajon tjetër të vendit. Shifra mbarëkombëtare është të paktën 240 fëmijë të vrarë në të gjithë vendin.

Që muajin e kaluar, Rusia ka vënë fokusin e saj në marrjen e kontrollit të plotë të rajonit të Donbasit. bw

blank

Rusia sulmon 40 qytete në rajonet e Donbasit dhe Luhanskut

Forcat ruse kanë sulmuar më shumë se 40 qytete në rajonet lindore Donbas dhe Luhansk, tha ushtria e Ukrainës.

“Okupatorët qëlluan mbi më shumë se 40 qytete në rajonin Donetsk dhe Luhansk, duke shkatërruar ose dëmtuar 47 objekte civile, përfshirë 38 shtëpi dhe një shkollë. Si rezultat i këtij bombardimi pesë civilë vdiqën dhe 12 u plagosën,” tha Task Force e ushtrisë së Ukrainës në Facebook.

Muajin e kaluar, Rusia e ka kthyer fokusin e saj në marrjen e kontrollit të plotë të rajonit të Donbasit.

Rusia ka dërguar mijëra trupa në rajon, duke sulmuar nga të tri anët në një përpjekje për të rrethuar forcat ukrainase që qëndrojnë në qytetet Severodonetsk dhe Lysychansk. Rënia e tyre do ta vinte të gjithë provincën Luhansk nën kontrollin rus, një synim kryesor i luftës së Kremlinit.

Të dielën, Guvernatori i Luhanskut, Serhiy Gaidai, kishte akuzuar Rusinë për “politikën e tokës së djegur” në përpjekjet për të kapur Severodonetsk.

Gaidai paralajmëroi se forcat ruse kanë shkatërruar të gjitha, përveç një ure, mbi lumin Donets dhe tha se qyteti është në rrezik shkëputjeje. syri.net

blank

Kuleba: “Të vriten eksportet ruse”

Për t’i dhënë fund luftës në Ukrainë është e nevojshme të ndalohet blerja e produkteve ruse, tha në Davos shefi i diplomacisë së Kievit

VOAL- Një thirrje për të “vrarë eksportet ruse” për t’i dhënë fund konfliktit në Ukrainë. Dmytro Kuleba e deklaroi të mërkurën në Davos, ku po merr pjesë në punën e WEF.

Është e nevojshme të ndalohet blerja e produkteve ruse, tha kreu i diplomacisë në Kiev para pjesëmarrësve të edicionit të vitit 2022 të Forumit Ekonomik Botëror. “Ne duhet ta bëjmë Rusinë të paguajë”, tha ai, duke thënë më vonë se ishte i shqetësuar se Hungaria po bllokonte paketën e re të sanksioneve të BE-së kundër Moskës.

Ministri i Jashtëm ukrainas, ashtu si presidenti Zelensky, hodhi poshtë hipotezën e heqjes dorë nga territoret për të arritur paqen. Rusia po bën “një luftë të plotë në Donbass” dhe situata në terren është “jashtëzakonisht e keqe” për forcat ukrainase, theksoi ai. “Ne kemi nevojë urgjente për sisteme raketore me shumë përdorime, sepse rusët kanë një numër të madh të tyre”, tha ai, duke shtuar se çdo vonesë në furnizimet me armë të rënda rezulton në më shumë viktima dhe humbje territoriale.

Sa i përket efekteve të konfliktit në sigurinë ushqimore, Ukraina është e gatshme të krijojë një korridor për tranzitin e ngarkesave me drithëra nga Odessa, por me kusht që porti të pastrohet dhe të ketë garanci për të shmangur depërtimin nga anijet ruse. Megjithatë, “si mund të jemi të sigurt se sapo të krijohen pasazhe të sigurta, Rusia nuk do të shkelë një marrëveshje të tillë?” vuri në dukje Kuleba.

blank

Zelensky dënon idenë e Kissinger për negociata me Rusinë si të vitit 1938

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky i është kundërpërgjigjur ashpër deklaratës së ish-sekretarit amerikan të shtetit, Henry Kissinger, i cili sugjeroi se negociatat e paqes duhet të synojnë krijimin e kufijve përgjatë “vijës së kontaktit” në Donbas siç ekzistonte në prag të pushtimit rus.

Kissinger dha këtë mesazh përmes një lidhje skype në Forumin e Davos.

Në një video-mesazh të mërkurën, Zelensky tha: “Pavarësisht se çfarë bën shteti rus, është dikush që thotë: “le të marrim parasysh interesat e tij”. Këtë vit në Davos u dëgjua përsëri. Pavarësisht nga mijëra raketa ruse që goditën Ukrainën. Pavarësisht dhjetëra mijëra ukrainas të vrarë. Pavarësisht Bucha dhe Mariupol, etj. Pavarësisht qyteteve të shkatërruara. Dhe pavarësisht “kampeve të filtrimit” të ndërtuara nga rusët shtet, në të cilin ata vrasin, torturojnë, përdhunojnë dhe poshtërojnë si në një rrip transportieri.

“Rusia i ka bërë të gjitha këto në Evropë. Por megjithatë, në Davos, për shembull, zoti Kissinger del nga e kaluara e thellë dhe thotë se një pjesë e Ukrainës duhet t’i jepet Rusisë.”

(BalkanWeb)

blank

Ukraina akuzon NATO-n: Nuk ka bërë absolutisht asgjë në lidhje me pushtimin rus, po rri mënjanë

Ministri i Jashtëm i Ukrainës, Dmytro Kuleba, ka kritikuar NATO-n se nuk ka bërë “absolutisht asgjë” në lidhje me pushtimin rus të vendit të tij, njoftoi “Euronews” të mërkurën.

“NATO-ja po rri mënjanë dhe nuk po bën asgjë, ndërsa Bashkimi Evropian po merr vendime revolucionare për të ndihmuar Ukrainën”, ka thënë Kuleba të mërkurën në Forumin Ekonomik Botëror në Davos të Zvicrës.

Luftimet janë shtuar rreth katër qyteteve në Donbas, ndërsa presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, e ka akuzuar Rusinë se e ka forcuar plotësisht ushtrinë ruse rreth qyteteve Liman, Popasna, Severodonetsk dhe Slaviansk.

Ligjvënësit rusë kanë miratuar të mërkurën një projektligj që rrit kufizimin e moshës për njerëzit që i bashkohen ushtrisë, veprim ky që vjen si rezultat i përpjekjeve të Rusisë për të rekrutuar sa më shumë ushtarë. bw


Send this to a friend