VOAL

VOAL

Gjinekologët zviceranë: Si të mbrohemi nga virusi Zika

August 27, 2016

Komentet

Zvicra rikthehet në top 15 të renditjes së FIFA-s

 Zvicra ngjitet me katër vende, me Argjentinën ende në krye

VOAL- Pas arritjes në çerekfinale të Euro 2024, Zvicra u rikthye në top 15-shen e renditjes së FIFA-s. Falë fitoreve ndaj Hungarisë dhe Italisë dhe barazimit me Gjermaninë, Zvicra u ngjit në vendin e 15-të, duke kaluar Shtetet e Bashkuara, Meksikën, Japoninë dhe Senegalin. Argjentina është ende në komandë, përpara Francës dhe Spanjës, e cila fitoi pesë vende duke u bërë kampione evropiane. E katërta është Anglia, e cila kaloi Brazilin. RSI

Viktimat e motit: 10 milionë nga Zinxhiri i Solidaritetit

 

Për viktimat e motit të keq që goditi Valais, Grisons dhe Ticino në fund të qershorit, Swiss Solidarity deri tani ka mbledhur mbi 10 milionë franga donacione me mbështetjen e SRG dhe mediave private.

VOAL- Falë bujarisë së madhe të popullsisë, shpjegon sot një shënim nga Zinxhiri i Solidaritetit, ndihmat e nisura tashmë në kantonet e prekura nga shkatërrimi do të mund të intensifikohen në javët dhe muajt e ardhshëm. Pagesat në Zinxhirin e Solidaritetit, për “motin e keq në Zvicër”, mund të bëhen përmes e-banking dhe përmes kodit QR më poshtë në: CH82 0900 0000 1001 5000 6

Paratë e mbledhura deri më tani janë të destinuara kryesisht për individët privatë që jetojnë në komunat e prekura – mbi 30 – dhe që kanë pësuar dëme. Për momentin, Swiss Solidarity ka transferuar tashmë mbi gjysmë milioni ndihmë urgjente për komunat e prekura dhe do të vërë në dispozicion fonde të tjera në ditët në vijim.

Në nivel lokal, sërish të martën, FC Lugano njoftoi nisjen e mbledhjes së fondeve “#noiuniti: le të mbështesim Alta Vallemaggia dhe Moesano”. Klubi fillimisht do të kontribuojë me 30,000 franga dhe të ardhurat nga shitja e biletave (dhe bluzave zyrtare) për ndeshjen debutuese në shtëpi në ligë kundër Grasshopper të Zyrihut do t’i dhurohen tërësisht nismës. RSI

Zyra Federale për Mjedisin: Fatkeqësi të ngjashme natyrore ndodhin vetëm çdo 50-100 vjet

Fusha Roseto në Val Bavona pas përmbytjes

Zyra Federale për Mjedisin ka publikuar analizën e parë të përmbytjeve që goditën Ticino, Grisons dhe Valais – I dyshuari kryesor ishte përzierja e shiut të dendur dhe borës në lartësi të mëdha.

VOAL- Përmbytjet e shkaktuara nga moti me stuhi shirash dhe bore që goditi rajonet Valais dhe Mesolcina më 21 qershor dhe ato më 29-30 qershor në Vallemaggia janë ngjarje që statistikisht ndodhin vetëm çdo 50-100 vjet. Kështu thuhet në një deklaratë për shtyp të lëshuar të martën nga Zyra Federale për Mjedisin. Vetë BAFU nënvizon se si reshjet e dendura u shoqëruan me shkrirje intensive të borës.

Që nga mesi i qershorit, stuhitë dhe reshjet e mëdha kanë goditur veçanërisht Valais, Grisons dhe Ticino, duke shkaktuar viktima dhe një “rritje ekstreme” të nivelit të ujit të lumenjve të mëdhenj dhe të vegjël, siç nënvizohet në analizën e parë të përmbytjeve të verës.

Situata u bë edhe më kritike nga fakti se në muajin qershor zonat me lartësi mbidetare ishin ende të mbuluara nga një sasi dëbore mbi mesatare. Temperaturat e ftohta të pranverës në fakt kanë vonuar procesin e shkrirjes, nënvizon BAFU.

Në gjysmën e dytë të qershorit temperaturat ishin të larta dhe kufiri i reshjeve të borës ishte në lartësi të madhe. Prandaj, grumbulli i borës ishte njomur dhe në proces shkrirjeje. Krahas motit të keq të kësaj periudhe, ka pasur një shkrirje intensive të borës. Kjo situatë rezultoi “vendimtare”, veçanërisht për shkak të prurjeve të larta të vërejtura në pellgun e lumit Rhone. RSI

Zyrtare- Xherdan Shaqiri largohet nga përfaqësuesja e Zvicrës

Xherdan Shaqiri është larguar nga përfaqësuesja e Zvicrës. Pasi luajti për disa vite me fanellën helvete, lojtari me origjinë shqiptare ka vendosur të thotë mjaft.

“Shtatë turné, shumë gola, 14 vjet në Kombëtaren e Zvicrës dhe momente të paharrueshme. Është koha që t’i them lamtumirë Kombëtares. Kujtime të mëdha do të mbesin dhe ju them të gjithëve: Faleminderit”, shkroi Shaqiri.

32-vjeçari numëron 125 ndeshje me Zvicrën, në të cilat ka realizuar 32 gola. Nuk mund të lihet pa përmendur goli në këtë Europian ndaj Skocisë, një nga më të bukurit e turneut. Më parë, ai ka qenë pjesë e përfaqësueseve zinxhirë të zviceranëve. bw

Skela shembet në afërsi të Lozanës, ka viktima dhe të plagosur

Të paktën tri  viktima të aksidentit që ndodhi në kantierin e ndërtimit të qendrës tregtare Malley Lumières, në qytetin në periferi të Lozanës – Tetë persona të tjerë të plagosur, katër në gjendje të rëndë.

VOAL- Tre punëtorë humbën jetën dhe të paktën tetë të tjerë u plagosën, katër prej të cilëve janë në gjendje të rëndë, mëngjesin e së premtes në Prilly, jo shumë larg Lozanës, për shkak të shembjes së një skele të madhe. Kështu ka bërë të ditur policia e kantonit Vaud. Gjashtë persona të plagosur u dërguan në CHUV në Lozanë, duke përfshirë një me helikopter dhe dy të tjerë në HUG në Gjenevë.
Aksidenti ka ndodhur pak para orës 09:30. Në vendin e aksidentit ndodhet edhe Prokuroria Publike, e cila ka nisur hetimet për zbardhjen e shkaqeve të aksidentit.

Aksidenti i rëndë ndodhi në kantierin e “Malley Phare”, një projekt ngritës 14-katësh në çatinë e qendrës tregtare “Malley Lumières”, ngjitur me “Vaudoise Arena”. Dy ndërtesat u evakuuan përkohësisht dhe qendra sportive u përdor për të akomoduar dhe trajtuar të plagosurit.

Sipas disa dëshmitarëve dhe punëtorëve, një ashensor mallrash u shemb nga maja e kullës, duke marrë me vete edhe skelat e fasadës veriore. Shërbimet e urgjencës kanë frikë se mund të bjerë edhe pjesa tjetër e strukturës: është kryer punë sigurie. Ndërtesa ka gjithsej 19 kate dhe është pothuajse 60 metra e lartë.

Ekipi i ndihmës psikologjike në Vaud dhe ekipi i ndihmës emergjente u kujdesën për rreth njëzet persona të përfshirë, por jo të lënduar, dhe familjet e viktimave, shtohet.ATS/RSI

Moti në Zvicër ka shkaktuar dëme nga 160 deri në 200 milionë franga

Shoqata Zvicerane e Sigurimeve bën një vlerësim të parë të dëmeve të shpallura – Kompanitë i klasifikojnë ato si “ngjarje të jashtëzakonshme”

VOAL- Moti në fund të qershorit dhe fillimit të korrikut shkaktoi humbje të siguruara në Zvicër nga 160 deri në 200 milionë franga. Vlerësimi është kryer nga Shoqata Zvicerane e Sigurimeve (ASA), por është ende një vlerësim i pjesshëm.

Ajo që ndodhi, veçanërisht në Ticino dhe Valais, ishte një “ngjarje e jashtëzakonshme”, shkruan ASA, dhe krahasohet me stuhinë e breshërit që goditi zonën e Lokarnos në gusht 2023.

Në këtë rast bëhet fjalë për dëmet që do të mbulohen nga sigurimi që merret me dukuritë natyrore, mbulim i parashikuar në ligj. Nuk përfshihen të pasiguruarit dhe punëtorët e infrastrukturës.

Bilanci i përkohshëm përfshin vetëm dëmet e siguruara dhe të shpallura të ndërtesave, përmbajtjen shtëpiake dhe inventarin tregtar. Njoftimet e tjera për pretendimet mund të mbërrijnë së shpejti, pasi vlerësimi është bërë menjëherë pas ngjarjeve dhe aksesi në zonat e prekura është ende i vështirë.ATS/RSI

Kurti e pret në qeveri presidentin e Këshillit Kombëtar të Zvicrës

Kryeministri i vendit, Albin Kurti, e ka pritur në takim presidentin e Këshillit Kombëtar të Zvicrës, Eric Nussbaumer.

Takimi mes Kurtit dhe Nussbaumer vjen pas takimit që ky i fundit e pati me kreun e kuvendit, Glauk Konjufca dy ditë më parë.

Pas takimit me Konjufcën, Nussbaumer tha se Zvicra është e shqetësuar në lidhje me tensionet, sipas tij, në rritje lidhur me pakicat serbe në Kosovë por edhe me situatën në pjesën veriore të vendit.

“Kemi adresuar edhe marrëdhëniet komplekse mes Serbisë dhe Kosovës. Zvicra është e shqetësuar për tensionet në rritje lidhur me pakicat serbe në Kosovë dhe situatën në pjesën veriore”.

“Ne i bëjmë thirrje Kosovës dhe Serbisë që të ndërmarrin hapat që t’i adresojnë këto tensione dhe t’i parandalojnë eskalimet. Për Zvicrën, paqja e qëndrueshme dhe normalizimi i marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë është shumë e rëndësishme, prandaj ne e mbështesim dialogun e lehtësuar nga BE-ja”, është shprehur Nussbaumer. sn

Aeroporti i Zyrihut: Me 47 kg kokainë në valixhe, arrestohen 5 shtetas të Shqipërisë

VOAL- Pesë trafikantë të dyshuar droge u arrestuan të dielën e kaluar në aeroportin e Zyrihut me 47 kilogramë kokainë të fshehura në një valixhe.

Lënda narkotike u zbulua gjatë kontrollit doganor, siç njoftoi të mërkurën policia kantonale e Zyrihut. Të arrestuarit janë të gjithë shtetas shqiptarë me banim jashtë vendit, të moshës 25 deri në 40 vjeç.

Pas marrjes në pyetje të policisë, ata janë dërguar në prokurorinë kompetente. ATS/RSI

Zvicra miraton sanksione të reja kundër Rusisë

Zvicra ka zgjeruar listën e sanksioneve kundër Rusisë duke përfshirë masa shtesë të miratuara së fundmi nga BE, njoftoi sot qeveria e vendit.

Duke iu referuar paketës së sanksioneve anti-ruse të miratuar nga BE më 24 qershor, Ministria e Ekonomisë zvicerane njoftoi se do të vendosë sanksione ndaj 69 individëve dhe 86 subjekteve shtesë.

“Këto sanksione synojnë kryesisht biznesmenë, propagandistët, anëtarët e forcave të armatosura ruse dhe gjyqësorin, personat përgjegjës për deportimin e fëmijëve ukrainas dhe anëtarët e Shërbimit Federal të Sigurisë Ruse (FSB)”, thuhet në deklaratë, duke shtuar se për momentin më shumë se 2200 individë dhe subjekte janë sanksionuar. sn

Zvicra, një nga importuesit më të mëdhenj të ushqimeve në botë

VOAL- Kjo e martë është në fakt “Food Overshoot Day”, dita në të cilën përfundon vetë-sigurimi ushqimor në Zvicër. Në fakt, bujqësia zvicerane prodhon vetëm 52% të ushqimit të nevojshëm për popullatën. Kështu bëhet e ditur në një lajm të ATS, transmetuar nga RSI

Kjo shifër e bën Zvicrën një nga importuesit më të mëdhenj të ushqimeve në botë, tregon Unioni i Fermerëve Zviceranë, dhe “shkalla e vetë-mjaftueshmërisë bruto” është ulur vitet e fundit. Prandaj, Konfederata është gjithnjë e më pak në gjendje të sigurojë nevojat e popullsisë për ushqim, thuhet në këtë lajm.

Presidenti i Këshillit Kombëtar të Zvicrës: Zvicra është e shqetësuar për tensionet në rritje mes Kosovës dhe Serbisë

Presidenti i Këshillit Kombëtar të Zvicrës, Eric Nussbaumer ka deklaruar se Zvicra është e shqetësuar për tensionet në rritje mes Kosovës dhe Serbisë.

Nussbaumer në një konferencë të përbashkët me Kryetarin e Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca u shpreh se është i rëndësishëm normalizimi i marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë.

“Kemi folur edhe për marrëdhëniet komplekse mes Kosovës dhe Serbisë. Zvicra është e shqetësuar për tensionet në rritje mes dy vendeve. Për Zvicrën paqja e qëndrueshme në rajon dhe normalizimi i marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë është shumë i rëndësishëm, prandaj ne mbështesim dialogun e ndërmjetësuar nga BE-ja”, tha Nussbaumer.

Ai shtoi se Zvicra do të vazhdoj angazhimet për fushën e sigurisë në Kosovë dhe rajon duke ofruar më shumë se 200 ushtarë zviceranë në KFOR.

Nussbaumer theksoi se Zvicra është një mbështetëse e Kosovës, dhe është krenare me komunitetin kosovar të integruar në shoqërinë atje.

Ai bëri të ditur se gjatë vizitës në Kosovë do të takohet edhe me kryeministrin Albin Kurti dhe ministren e Jashtme, Donika Gërvalla dhe politikanë të tjerë.

Nussbaumer gjithashtu tha se do të takohet edhe me KFOR-in ku do të flasin për çështjet e sigurisë në pjesën veriore të Kosovës. sn

Mendimi është unanim, Zvicra meriton vetëm duartrokitje

Pasqyra e shtypit të ditës pas eliminimit ndaj Anglisë

VOAL- Padyshim që ka shumë zhgënjim ngaqë ishte pak centimetra larg historisë, por mediat zvicerane një ditë pas eliminimit të kombëtares nga Euro 2024 janë të gjitha dakord: është një Zvicër që meriton vetëm duartrokitje. La Domenica del Corriere shkruante thjesht “Me kokën lart” me foton e zviceranëve të rreshtuar në rrethin e mesfushës në momentin e penalltive, e cila më pas rezultoi fatale. I njëjti imazh i përdorur nga Blick, i cili zgjodhi një shëmbëlltyrë domethënëse: “Ju luftuat si luanët”. SonntagsZeitung është më lakonik, duke u hapur me “Oh jo!”. Për NZZ am Sonntag, paragrafi kushtuar ekipit të Yakin, shkruan: “Gjithçka që mungonte ishte fati”.

Megjithatë, përtej Kanalit, ne në mënyrë të pashmangshme fokusohemi në pasqyrimet angleze. The Sun kryeson me një “nokaut të Zvicrës”, “Sunday Mirror” thotë “Ne e bëmë atë”, ndërsa Daily Mail shkëlqen me një fjali: “Kush tha që Anglia nuk ka guxim (duke përdorur metaforën e shishes si një referencë e qartë për shishen e ujit të Pickford) për penallti”.


Send this to a friend