VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Gjinekologët zviceranë: Si të mbrohemi nga virusi Zika

By | August 27, 2016
blank

Komentet

blank

Të gjitha ndërtesat e reja me çati në Zvicër duhet të pajisen me panele diellore

VOAL – Të gjitha ndërtesat e reja me çati në Zvicër duhet të pajisen me panele diellore dhe jo me tjegulla tradicionale. Deputetët e Zvicës pranuan të enjten – me 191 vota kundër 1 – një mocion për atë qëllim nga Jacques Bourgeois.

Shpenzimet që lidhen me këtë instalim duhet të jenë të zbritshme nga tatimi si çdo rindërtim tjetër i energjisë, për të shmangur penalizimin financiar të pronarëve. Kjo lloj mase do të forconte fotovoltaikët, një nga dy shtyllat e energjisë së rinovueshme së bashku me hidrocentralin, tha deputeti liberal i Fribourgut.

Për Këshillin Federal, kritere të tjera (të tilla si hija) ndikojnë në efikasitetin dhe përfitimin e impiantit dhe duhet të merren parasysh. Qeveria mund t’i kërkojë Këshillit të Shteteve që të modifikojë mocionin në mënyrë që vetëm çatitë e përshtatshme të pajisen me panele diellore, dhe jo të gjitha. SDA

blank

Pesë viktima të tjera në Zvicër, 1 632 infeksione, 35 shtrime në spital

VOAL – Në Zvicër, në 24 orët e fundit, janë regjistruar 1,632 raste të reja të koronavirusit, një shifër më e ulët krahasuar me dje (1,894) dhe në krahasim me një javë më parë (2,262). Shifrat e publikuara nga Zyra Federale e Shëndetit Publik tregojnë gjithashtu pesë vdekje të tjera në këtë periudhë, ndërsa 35 persona u shtruan në spital, një rënie e dukshme në krahasim me dje (63).

Janë kryer 37,534 teste, sipas BAG, me një normë pozitiviteti që ishte 4.35%. Gjatë dy javëve, numri i përgjithshëm i infeksioneve është 25,152. Rastet për 100,000 banorë në të njëjtën periudhë arritën në 290.95. Shkalla e riprodhimit, e cila është rreth dhjetë ditë pas të dhënave të tjera, qëndron në 0.83.

Pacientët me Covid-19 aktualisht zënë 27% të shtretërve të njësive të kujdesit intensiv, të cilët në përgjithësi tani janë 77.2% të zënë. rsi-eb

blank

Pesë viktima të tjera në Zvicër, 63 shtrime në spital, 1 894 infeksione

VOAL – Në Zvicër, në 24 orët e fundit, janë regjistruar 1,894 raste të reja të koronavirusit, një shifër që është rritur në krahasim me dje (1,235), por më pak krahasuar me një javë më parë (2,604). Shifrat e publikuara nga Zyra Federale e Shëndetit Publik tregojnë gjithashtu pesë vdekje të tjera në këtë periudhë (dje ishin 4), ndërsa 63 persona u shtruan në spital.

Janë kryer 39,096 teste, sipas BAG, me një normë pozitiviteti që ishte 4.84%. Gjatë dy javëve, numri i përgjithshëm i infeksioneve është 26,588. Rastet për 100,000 banorë në të njëjtën periudhë janë 307.56. Shkalla e riprodhimit, e cila është rreth dhjetë ditë pas të dhënave të tjera, qëndron në 0.82.

Pacientët me Covid-19 aktualisht zënë 26.9% të shtretërve të njësive të kujdesit intensiv, të cilat në përgjithësi tani janë 75.7% të zëna. rsi-eb

blank

Presidenti i Zvicrës: “Më shumë solidaritet dhe më pak proteksionizëm”

Parmelin në një pamje të marrë sot në Nju Jork

VOAL – Në fjalimin e tij në Asamblenë e Përgjithshme të OKB -së, Presidenti Guy Parmelin bëri thirrje për më shumë solidaritet dhe më pak proteksionizëm, si dhe për neutralitet ndaj klimës deri në vitin 2050.

Duke iu referuar pandemisë Covid-19, ai foli për një katastrofë njerëzore, sociale dhe ekonomike. Ai “forcoi tendencat ekzistuese proteksioniste dhe nxori në pah sfidat ndaj elasticitetit të zinxhirëve të prodhimit dhe furnizimit global”, tha ai në fjalimin e tij në Nju Jork, sipas të cilit masat proteksioniste rrezikojnë rimëkëmbjen e ekonomisë globale.

Për të mposhtur pandeminë, vaksinimi duhet të bëhet i arritshëm për të gjithë, tha kreu i Departamentit Federal të Çështjeve Ekonomike (FDEA). Zvicra është e angazhuar për qasje të drejtë dhe të përballueshme në vaksina, trajtime dhe diagnostifikime. Konfederata mbështet nismën “Covax Amc” të Aleancës për Vaksinat (GAVI), e krijuar për të përmirësuar aksesin ndaj imunizimit në vendet e varfra, me 155 milion dollarë (145 milion franga).

“Bota duhet të jetë solidare”

Për t’u përgatitur për krizat e ardhshme, bota duhet të qëndrojë në solidaritet, tha Parmelin. “Qasja në njohuri dhe njohuri, veçanërisht për gratë dhe vajzat, na lejon të parashikojmë dhe përgatitim të ardhmen tonë.” Ai theksoi kontributin e shkencës, e cila mund të identifikojë kërcënimet e ardhshme dhe të sigurojë informacion dhe të dhëna për të zgjidhur krizat. Trajtimi i duhur i këtyre të dhënave është me rëndësi të madhe. Prandaj Zvicra është krenare që pret Forumin e ardhshëm Botëror të të dhënave të OKB -së në Bernë në tetor.

“Ne mbrojmë multilateralizmin e bazuar në rregulla,” tha presidenti i Konfederatës në takimin e udhëheqësve në Nju Jork, duke shtuar se Zvicra është e angazhuar për një OKB efektive dhe efikase dhe mbështet reformat e saj. “Njëzet vjet pas anëtarësimit në OKB, ne jemi gati të kontribuojmë në punën e Këshillit të Sigurimit për periudhën 2023/24,” premtoi Parmelin. Zvicra kandidon për zgjedhje në qershor 2022 dhe nuk priten kandidatë kundërshtarë.

“Neutraliteti i klimës më së voni deri në vitin 2050”

61-vjeçari gjithashtu foli për ndryshimet klimatike-është fakt se klima po ndryshon për shkak të ndikimit njerëzor, tha ai. Biodiversiteti në Tokë është gjithashtu i rrezikuar nga aktiviteti njerëzor. “Unë i bëj thirrje të gjitha vendeve që të luftojnë për neutralitetin ndaj klimës më së voni deri në vitin 2050 dhe të paraqesin objektiva ambiciozë të klimës për vitin 2030.”

Kreu i DFE -së tha gjithashtu se ishte i shqetësuar për rivalitetet në rritje të pushtetit. Konfliktet e armatosura ndodhin pothuajse në të gjitha kontinentet. “E drejta ndërkombëtare humanitare dhe të drejtat e njeriut shkelen çdo ditë, duke mbjellë sot farën për konfliktet e së nesërmes,” tha ai. rsi-eb

blank

Roger Federer: Do të kthehem në fushë, por kini edhe pak durim

VOAL – Rikthimi i tij në fushë nuk është i shpejtë, por Roger Federer mezi pret të kthehet në garë dhe po shikon me besim drejt së ardhmes. “Unë jam shumë mirë – shpjegoi 40 -vjeçari nga Bazeli në periferi të një ngjarjeje të organizuar nga një sponsor në Zyrih – rehabilitimi po vazhdon hap pas hapi dhe më e keqja tani është prapa nesh”.

I eliminuar në çerekfinalet e Wimbledon, King Roger u detyrua t’i nënshtrohet një operacioni të tretë në gjurin e tij të djathtë në mes të gushtit. “Kur kthehesh nga lëndimi, çdo ditë është një ditë më e mirë – tha Federer – e kam kaluar atë vitin e kaluar, kështu që nuk është aspak një problem mendor. Shpresoj të kthehem së shpejti në stërvitje, por e di që kam të kem edhe pak durim ”. rsi-eb

blank

Në Zvicër 4032 raste, 15 viktima dhe 102 shtrime të reja 72 orët e fundit

VOAL – Infeksionet e reja të koronavirusit të gjetura në Zvicër në 72 orët e fundit janë 4,032. Gjithashtu gjatë fundjavës, u regjistruan 15 vdekje shtesë të shkaktuara nga Covid-19. Më në fund, 102 shtrime të reja në spital të lidhura me sëmundjet akute të frymëmarrjes nga SARS-CoV-2. Shifra e parë duket të jetë në rënie në krahasim me të hënën e kaluar kur, gjatë fundjavës, pati 6,060 infeksione… Dy të tjerat janë në rritje (10 vdekje dhe 77 shtrime në spital u njoftuan një javë më parë).

Aktualisht në spital janë 719 persona të shtruar për Covid-19, nga të cilët 254 në kujdes intensiv.

Brenda një jave, mesatarja ditore e rasteve të llogaritura gjatë 7 ditëve ra me 30%, ndërsa incidenca në 14 ditë shkoi nga 378.82 raste për 100,000 banorë të premten në 353.02 sot. Shkalla e riprodhimit ra në 0.86. rsi-eb

blank

Hamid Mir: Fitorja e talebanëve ishte e parashikueshme

Gazetari Hamid Mir, i cili intervistoi Osama Bin Laden tri herë, komenton krizën afgane

 

VOAL – Anulimi progresiv i të drejtave të grave në Afganistan vazhdon. Talebanët kanë vendosur të rihapin shkollat ​​pas një muaji pushim për shkak të tërheqjes amerikane dhe pushtimit të vendit. Sidoqoftë, klasat do të jenë të arritshme vetëm për studentët meshkuj. Dhe kjo vlen për shkollën fillore, të mesme dhe të lartë. Edhe mësuesit nuk do të jenë në gjendje të rifillojnë mësimin në institutet e tyre.

Dhe jo vetëm kaq: regjimi ka mbyllur ministrinë për promovimin e grave, duke e zëvendësuar atë me “ministrinë për promovimin e virtytit dhe parandalimin e vesit”. Në thelb, kjo ministri nuk do të mbrojë më të drejtat e grave, por do të kontrollojë nëse popullata afgane sillet sipas rregullave të promovuara nga regjimi i ri.

Disa ditë më parë, talebanët kishin deklaruar se gratë nuk mund të ishin ministra sepse është më mirë që ato të qëndrojnë në shtëpi dhe të kenë fëmijë. Tani është e qartë se qëllimi për të mbajtur të drejtat e grave të paprekura – të shpallura nga talebanët sapo vendi të pushtohet – gradualisht po fundoset. Hapat e parë të qeverisë talebane nuk japin një paraqitje të shkurtër të asgjë pozitive për të ardhmen e grave në vend. Dhe kjo mund të jetë një çështje vendimtare për marrëdhëniet e ardhshme me pjesën tjetër të botës.

Kjo mund të shihet edhe nga fjalët e Hamid Mir, i cili do të jetë mysafir të dielën në orën 3 pasdite në Lugano si pjesë e Festivalit Endorfine për një konferencë të titulluar “Osama Bin Laden më tha …”. Gazetari pakistanez është një njohës i madh i Afganistanit, aq sa ai intervistoi Osama Bin Laden tri herë. Më i fundit edhe pas sulmeve në kullat binjake.

“Osama Bin Laden foli në heshtje, por veprimet e tij ishin gjithmonë të ndryshme nga fjalët e tij. Duhet të them, megjithatë, se disa gjëra që ai më tha mua u bënë realitet. Në intervistën time të parë – më 1997 – ai tha se do t’i mundte amerikanët në Afganistani, ai tha se përfundimisht amerikanët do të hapnin një dialog me talebanët dhe parashikoi aleancën midis talebanëve, Iranit dhe Kinës, “tha ai për mikrofonat RSI.

Sipas Mir, ajo që kanë bërë talebanët, veçanërisht në lidhje me të drejtat e grave, do t’u sjellë probleme në kontekstin ndërkombëtar: “Sot qeveria talebane duhet të respektojë dhe zbatojë marrëveshjet e Dohas. Ajo duhet të garantojë përfaqësimin e grave dhe atë të të gjithëve pakicat etnike. Nëse jo, do të ketë probleme. Përkundrazi, nëse ata i përmbahen marrëveshjes së Dohas, atëherë bota do të jetë në gjendje t’i njohë ato “.

Si përfundim, gazetari u kthye në rënien e Kabulit: “Unë e kisha parashikuar rënien e Kabulit qysh në qershor të këtij viti, dy muaj para ikjes së Presidentit Ghani, dy muaj para fitores aktuale të talebanëve unë shkrova për të media. Pra pyes veten, nëse unë si gazetar arrita të parashikoja fitoren e shpejtë të talebanëve, pse amerikanët nuk ishin të vetëdijshëm për këtë? eb

blank

Franca anuloi takimin me Presidentin e Zvicrës

Në bazë të vendimit, zgjedhja zvicerane për të preferuar F-35A amerikane ndaj gjuajtësve francezë, sipas SonntagsZeitung dhe Le Matin Dimanche

VOAL – Franca anuloi një takim të planifikuar në Paris në nëntor midis presidentëve Emmanuel Macron dhe Guy Parmelin. Ndër arsyet e këtij vendimi do të ishte pakënaqësia e Elysée për zgjedhjen e Konfederatës për të blerë F-35A të prodhuara nga Amerika në vend të gjuajtësve francezë Rafale. Kjo u raportua nga SonntagsZeitung dhe Le Matin Dimanche, duke specifikuar se takimi ishte caktuar tashmë prej muajsh.

Blerja nga Zvicra e avionëve ushtarakë amerikanë për 6 miliardë franga, e zyrtarizuar në fund të qershorit nga Këshilli Federal, ka krijuar pakënaqësi. Sipas burimeve diplomatike, Parisi akuzon Departamentin Federal të Mbrojtjes për vazhdimin e negociatave për blerjen e gjuajtësve francezë kur në fakt vendimi për të blerë F-35A ishte marrë tashmë.

Departamenti i kryesuar nga Parmelin iu përgjigj të dielave duke minimizuar incidentin: “Meqenëse vizita nuk ishte rënë dakord përfundimisht, nuk bëhej fjalë për anulimin e një takimi të konfirmuar”. Vizita e fundit e një Presidenti të Konfederatës në Francë daton tre vjet më parë, kur Alain Berset shkoi në Paris.

Tension në Paris për furnizimet ushtarake

Këto ditë në Francë ka gjithashtu nervozizëm për çështjen që lidhet me marrëveshjen Indo-Paqësore të nënshkruar midis Shteteve të Bashkuara, Mbretërisë së Bashkuar dhe Australisë. Marrëveshja, në fakt, bëri që marina australiane të anulonte një kontratë me vlerë mbi 50 miliardë euro me Parisin për anulimin e furnizimit të 12 nëndetëseve franceze. rsi-eb

blank

Magjistratja antimafia milaneze Alessandra Cerreti: Organizata më e rrezikshme kriminale sot është ‘Ndrangheta’ – “Mos e mohoni fenomenin e mafies në Zvicër!”

Mafia, “kujdes nga sindroma NIMBY”

Magjistratja antimafia milaneze Alessandra Cerreti: “Mos e mohoni fenomenin. Zvicra është një territor objektiv pushtimi nga mafia”

Përballë fenomenit të mafies, “kushtojini vëmendje sindromës NIMBY,” jo në oborrin tim të shtëpisë “, jo në oborrin tim. Një sindromë që deri vonë ekzistonte edhe në Italinë Veriore”. Paralajmërimi vjen nga magjistratja italiane e Drejtorisë Anti-Mafia të Qarkut të Milanos (DDA), Alessandra Cerreti, e cila foli të enjten në konferencën e parë të Observatorit Ticino për Krimin e Organizuar (O-TiCO) të organizuar në USI.

Referenca është për mohimin fillestar të pranisë së mafies në rajonet e Italisë Veriore nga opinioni publik. Kjo prani u demonstrua më pas nga hetime të ndryshme që zbuluan infiltrime në Lombardi, Val D’Aosta, Piemonte, Emilia Romagna dhe rajone të tjera. “Lombardia është një vend që i ka hapur dyert mafies dhe bën biznes me të. Duhet ta themi sepse përndryshe nuk do të dalim kurrë prej saj,” tha magjistratja.

Zvicra, në të njëjtën mënyrë “është një territor  shumë interesant, ku mafia jonë investon tmerrësisht”, shtoi Cerreti, duke kujtuar sesi “trafikimi i armëve dhe drogës, por edhe parave dhe të arratisurve” kalojnë nëpër kufijtë zviceranë.  Ndërkohë, tashmë kuadri rregullator në Konfederatë ka evoluar pikërisht për të ndëshkuar organizatat kriminale me ashpërsi më të madhe, siç u shpjegua edhe nga gjyqtari Roy Garré gjatë konferencës.

Por përveç progresit rregullator, “ne gjithashtu kemi nevojë për një hap të madh kulturor përpara,” tha Cerreti. Organizata më e rrezikshme kriminale sot është ‘Ndrangheta’, e cila falë trafikimit të kokainës është pasuruar deri në atë pikë sa “sot problemi i saj është ku t’i vendosë paratë”, domethënë ku të pastrojë paratë. “Ndrangheta sot” është si një kompani e madhe mbajtëse me kokën e saj në Kalabri dhe strukturat lokale në të gjithë botën, përfshirë Zvicrën, “vuri në dukje ai.

Përballë këtij fenomeni, e vetmja zgjidhje e mundshme është “koordinimi” midis autoriteteve gjyqësore të vendeve të ndryshme, për të kapërcyer ato kufij që organizatat kriminale tashmë i kanë kaluar./RSI.ch/EB

 

blank

Asnjë viktimë në Zvicër, nuk kishte ndodhur prej më shumë se një muaj

VOAL – Asnjë viktimë e re nuk u llogarit në buxhetin e ri të pandemisë të paraqitur nga Zyra Federale e Shëndetit Publik të enjten. Sipas statistikave, 2,262 infeksione të reja, 61 shtrime në spital dhe 0 vdekje (që nuk kanë ndodhur që nga 7 gushti) për shkak të Covid-19 u regjistruan në Zvicër dhe Lihtenshtajn. Të dhënat e publikuara dje, të mërkurën, ndërkaq raportuan 2,604 infeksione, 11 vdekje dhe 77 shtrime në spital.

Pacientët me Covid në spitalet zvicerane aktualisht zënë 30.9% të vendeve të disponueshme në repartet e kujdesit intensiv, aktualisht 77.6% të plotë. rsi-eb

blank

Nga nesër Zvicra rregullore të reja të hyrjes për qytetarët e Kosovës dhe Maqedonisë së Veriut

Zvicra ka shtrënguar masat për qytetarët që hyjnë në këtë vend nga Kosova dhe Maqedonia e Veriut.

Kështu së paku është bërë e ditur nga mediat vendase, të cilat janë thirrur në një njoftim të Ambasadës zvicerane në Kosovë.

Sipas njoftimit nga e hëna do të ketë rregullore të reja të hyrjes për qytetarët e të dy vendeve.

Sidoqoftë, asgjë nuk ndryshon për ata që janë të vaksinuar.

“Ju mund të hyni në vend normalisht me një vizë. Sidoqoftë, ata duhet të vaksinohen me një nga vaksinat e miratuara”.

Njerëzit e pavaksinuar, megjithatë, lejohen të hyjnë vetëm në situata “të një domosdoshmërie ekstreme”.

Sipas Sekretariatit Shtetëror për Emigracionin, “nevoja ekstreme” konsiderohen vdekjet e të afërmve, thirrjet në gjykatë ose vizitat urgjente tek autoritetet.

Sigurisht, rregullorja nuk zbatohet për shtetasit kosovarë ose të Maqedonisë së Veriut që kanë leje qëndrimi në Zvicër.

Një hap i tillë vjen pasi Zvicra ka reaguar ndaj situatës më të tensionuar epidemiologjike në të dy vendet e Ballkanit dhe faktit se pas pushimeve verore shumë njerëz të kthyer nga atje erdhën në Zvicër të infektuar me COVID-19./Express

blank

Ish kryediplomati zviceran kujton 11 shtatorin 2001 minutë pas minute: Terrorizmi ndërkombëtar ende nuk është mundur

VOAL – Një ditë që bëri histori. Një ditë, ajo e 11 Shtatorit 2001, të cilën Këshilltari Federal i atëhershëm dhe Ministri i Jashtëm Joseph Deiss e kujton minutë pas minute në dëshminë që ne sjellim më poshtë.

Rreth orës 8:30 të mëngjesit, 2:30 pasdite me kohën e Zvicrës, unë jam në zyrën time, kam një takim dhe më thërret ambasadori Walter Thurnherr, gjë që është e pazakontë që një zyrtar të telefonojë drejtpërdrejt një këshilltar federal, dhe ai më thotë mua: absolutisht duhet të hapësh televizorin. Dhe kështu, sapo e hapa, pashë përplasjen e dytë drejtpërdrejt dhe thashë me vete: e paimagjinueshme, një skenë e një çoroditjeje absolute.

Dhe kështu gjëja e parë që bëra ishte thirrja e Presidentit të Konfederatës, Moritz Leuenberger, i thashë se çfarë po ndodhte dhe se duhej të vepronim shpejt.

Në orën 5 pasdite, qelia e krizës përgjegjëse për sigurinë kombëtare, e përbërë nga ushtria, shërbimet sekrete, drejtësia dhe çështjet e jashtme u mblodhën për të ndarë të gjitha informacionet në dispozicion.

Në orën 6 pasdite në bazë të këtij informacioni, këshilli federal mori disa vendime.

Ato të mbrojtjes së interesave të Zvicrës dhe zviceranëve, të qytetarëve tanë që ishin në Nju Jork, por edhe për një sulm të mundshëm në territorin tonë dhe më pas ishin interesat amerikane që ne duhej të mbronim në Zvicër siç janë ambasadat për shembull.

Dhe njëzet vjet më vonë, çfarë mbetet nga e gjithë kjo?

Ajo që mbetet është se ne nuk e kemi zgjidhur ende problemin e terrorizmit. Sepse? Shembulli i Kabulit javët e fundit është dëshmi e kësaj, si kanë vepruar vendet e ndryshme në këtë rast? Secili më vete. Me pak fjalë, ende nuk ka një bashkëpunim të vërtetë ndërkombëtar për të luftuar në mënyrë efektive kundër terrorizmit. Për shembull, një aspekt që më goditi kur lexova disa raporte të kohëve të fundit është se talebanët gjatë gjithë këtyre viteve kanë financuar veten 50% përmes tregtisë së drogës … epo, ndoshta sepse shumë i mbështetën ata në të vërtetë. rsi-eb


blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
Send this to a friend