VOAL

VOAL

Gjermania nuk ndihmon Afganistanin nëse talibanët marrin pushtetin

August 12, 2021
blank

Komentet

blank

Daily Mail: “Nokaut” për Putin, Rusia shpërbëhet- NATO dhe Kina do luftojnë për ‘plaçkën’ e luftës

Grabitje tokash, qindra mijëra rekrutë të hedhur në vijën e parë të frontit dhe një armë bërthamore për këdo që guxon t’i pengojë. Vladimir Putin e ka kaluar javën e kaluar duke dyfishuar luftën e tij në Ukrainë, por rrëmuja e tij përgënjeshtron një fakt të thjeshtë, Rusia po e humbet luftën dhe ai e di këtë, shkruan Daily Mail.

Presidenti rus është i dëshpëruar. Ushtria e tij është e shkatërruar, planet e tij të betejës kanë dështuar, ai po djeg rezervat e tij të parave me një normë të paqëndrueshme dhe dimri po afron. Ndërkohë ushtria e Ukrainës vazhdon të përparojë në të gjithë vendin, duke i dhënë Kievit një rrugë të qëndrueshme drejt fitores.

Sipas Alp Sevimlisoy, bashkëpunëtor në Këshillin Atlantik, i cili foli për MailOnline, kjo do të nënkuptonte rrëzimin e Putinit, shpërbërjen e vetë Rusisë dhe përballjen e NATO -s me Kinën për atë që do të mbetet.

Perëndimi duhet të fillojë të përgatitet për këtë eventualitet tani, shton ai, përndryshe do t’i hapë derën Pekinit për t’u futur në rajone si Siberia, Azia Qendrore, Afrika dhe Amerika e Jugut, ku ai tashmë i ka këmbët, por do t’i shohë mundësitë si fuqi ruse.

“Duhet të kalojmë në vakum, të kërkojmë të ushtrojmë ndikim dhe më pas duhet të përballemi me Republikën Popullore të Kinës. Kina është një superfuqi e lidhur globalisht dhe ne duhet t’i luftojmë ato në mënyrë efektive”, tha ai.

Në shkurt, kur Putini nisi për herë të parë ‘operacionin e tij special ushtarak’, një skenar i tillë ishte mezi i imagjinueshëm.

Rusia ka mbetur e tronditur. Ushtria e saj mund të mos jetë ende e mposhtur, por një goditje e rëndë ka ardhur dhe gjunjët e saj kanë filluar të dobësohen.

Duke folur menjëherë pasi Ukraina nisi kundërsulmin e saj në Kharkiv, Sevimlisoy tha për MailOnline: “Ukrainasit kanë momentumin, ata po fitojnë. Por ky konflikt nuk do të përfundojë vetëm me largimin e të dyja palëve dhe të thonë ‘kjo është ajo’, por do të jehojë në të gjithë Rusinë dhe rajonin.’

Kjo do të nënkuptonte që fuqia ruse të zbehet jo vetëm nga ato si Amerika e Jugut dhe Afrika, ku më parë ka dërguar mercenarë, ka dhënë hua dhe ka ndërtuar infrastrukturë, por edhe nga shtetet satelitore ish-sovjetike si Kazakistani, Gjeorgjia dhe Armenia, beson ai.

Vetë Rusia mund t’i nënshtrohet luftimeve, me rajone rebele që kërkojnë të shkëputen nga kontrolli i Moskës, ndërsa ndërmjetësit e pushtetit brenda Kremlinit kthehen kundër njëri-tjetrit dhe konkurrojnë për fronin e Putinit.

Megjithëse perspektiva e një Rusie pa Putin dikur mund të jetë dukur si një fantazi, Sevimlisoy beson se nuk ka pothuajse asnjë mënyrë që ai të mbijetojë humbjen në Ukrainë.

“Unë nuk mund të shoh një të ardhme për Putinin nëse ai humbet luftën,” tha Sevimlisoy. Si ktheheni te njerëzit tuaj pas kësaj? Pasi të keni armatosur ushqimin dhe energjinë, si do të ktheheni në skenën botërore pas kësaj?

(BalkanWeb)

blank

Çmimi Nobel në Fizikë iu jepet tre shkencëtarëve

VOAL- Çmimi Nobel për Fizikë për vitin 2022 shkon për tre shkencëtarë: 75-vjeçarin francez Alain Aspect, 79-vjeçarin amerikan John F. Clauser dhe 77-vjeçarin austriak Anton Zeilinger. Kjo u bë e ditur të martën nga komiteti suedez në Stokholm. Fituesit ishin pionierët në fushën e informacionit kuantik: eksperimentet e tyre mbi fenomenin e quajtur “ngatërrim”, një lloj përqafimi i largët i grimcave, hapën rrugën për kompjuterë kuantikë të fuqishëm dhe shumë të shpejtë, matje më të sakta dhe prova të kriptografisë së hakerëve.

Që nga edicioni i parë i çmimit në vitin 1901, Çmimi Nobel në Fizikë – këtë vit me vlerë 10 milionë SEK (920,000 €) – u është dhënë 218 personave. Vetëm katër prej tyre janë gra.

Të hënën u dha çmimi për mjekësi, i cili i shkoi suedezit Svante Pääbo për studimet e tij mbi gjenomin hominid. E mërkura do të jetë radha e kimisë, e enjtja e letërsisë, e premtja e paqes dhe e hëna e ardhshme e ekonomisë.rsi-eb

blank

Nuk dihet ku ndodhet Marina Ovsiannikova, gazetarja ruse që protestoi kundër luftës në Ukrainë

Marina Ovsiannikova dhe protesta e saj që në mars bëri xhiron e botës

VOAL- Dhe duke folur për kritikat ndaj Kremlinit, në listë përfundoi gazetarja Marina Ovsiannikova, ajo që u bë e njohur në mes të marsit duke ndërprerë programin e lajmeve të Pervy Kanal me një billbord kundër luftës dhe për këtë arsye u dënua me gjobë.

44-vjeçarja pas një periudhe qëndrimi në Gjermani ishte kthyer në vendlindje për të mbrojtur kujdestarinë e fëmijëve, por nuk kishte hequr dorë nga pozicionet e saj dhe për këtë arsye ishte në arrest shtëpiak. Avokati i saj konfirmoi se ajo nuk është më aty ku duhej të qëndronte deri më 9 tetor. Vendndodhja e saj aktuale nuk dihet. rsi-eb

blank

Rusi, kritika ndaj liderëve ushtarakë

Ndoshta më kritiku, lideri çeçen Ramzan Kadyrov

Zyrtarë pranë Kremlinit gjithashtu fajësojnë ministrinë e Mbrojtjes për mangësitë në humbjen e Lyman

 

VOAL- Humbja ushtarake e Lyman, një qytet strategjik dhe një qendër e rëndësishme hekurudhore ku trupat ukrainase hynë gjatë fundjavës, po bëhet një rast politik në Rusi, ku zërat kritikë po shumohen. Për të mos e gjetur veten të rrethuar, trupat e Moskës u tërhoqën drejt një linje të re mbrojtëse më afër Severodonetsk dhe Lysychansk, e pushtuar me vështirësi gjatë verës. Dhe të hënën u konfirmua një përparim i ri ukrainas, këtë herë në frontin jugor në rajonin Kherson.

Kaq mjafton që kritikat të vërshojnë, edhe sepse Lyman ndodhet në rajonin e Donetskut, një nga rajonet e aneksuar javën e kaluar nga Vladimir Putin dhe sot, të hënën, edhe me votën e Dumës. Objektivi janë krerët ushtarakë, të plotësuar me emra dhe mbiemra të cituar jo vetëm në gazetat pranë Kremlinit, por edhe nga politikanë si lideri çeçen Ramzan Kadyrov, ai që ditët e fundit kishte sugjeruar përdorimin e armëve taktike bërthamore dhe që në në mëngjes ai tha se ishte gati të dërgonte tre nga adoleshentët e tij në fushën e betejës. Kadyrov akuzon gjeneralin Aleksandër Lapin se nuk u garantoi trupave të vendosura në Lyman rezervat e nevojshme të municionit dhe komunikimet efikase, në praktikë kushtet për t’i bërë ballë një sulmi që kishte filluar tashmë për disa javë.

Korit iu bashkuan biznesmeni Evgeni Prigozhin, themeluesi i grupit mercenar Wagner dhe deputeti i Rusisë së Bashkuar (partia e Putinit) Andrei Gurulev, një ish-ushtarak, për të cilin problemi “nuk është në tokë”, por në të njëjtat dhoma të Ministrisë së Mbrojtjes, ku situata nuk është vlerësuar si duhet. Ndërkohë, sipas informacioneve të shtypit, u hoq Aleksandër Zhuravlyov, komandanti i qarkut ushtarak perëndimor, i zëvendësuar nga Roman Berdnikov. rsi-eb

blank

Një pëson atak, një tjetër vetëvritet- Tre trupa ‘të mobilizuara’ vdesin në qendrën e stërvitjes ushtarake ruse

Tre rekrutë rusë kanë vdekur në një qendër trajnimi të ushtrisë në Poroshino, në rajonin e Yekaterinburgut, sipas raportimeve.

Novaya Gazeta citoi raporte nga gazeta lokale EAN, duke cituar deputetin e Dumës së Shtetit Rus, Maxim Ivanov, të ketë thënë: “Po, unë konfirmoj se tre persona kanë vdekur.

“Njëri nga të mobilizuarit ka vdekur nga një atak në zemër, një tjetër ka kryer vetëvrasje.
“I treti u lirua dhe u dërgua në shtëpi, ku vdiq nga cirroza e mëlçisë”, tha ai.

Gazeta ASTRA raportoi më herët për vetëvrasjen e një 46-vjeçari nga rajoni Kurgan.
Trupi i tij u gjet më 1 tetor në mensën e qendrës së stërvitjes së ushtrisë. bw

blank

Zemërimi i Khameneit: “Kryengritja është vepër e SHBA”

Ajatollah Ali Khamanei thyen heshtjen

Udhëheqësi suprem iranian flet për herë të parë pas vdekjes së të resë Mahsa Amini – Vazhdojnë protestat në universitet

 

Asnjë shenjë keqardhjeje apo faljeje nga Udhëheqësi Suprem i Iranit. Përkundrazi, pasi heshti deri tani, Ayatollah Ali Khamenei mori fjalën të hënën, duke akuzuar armiqtë historikë, Shtetet e Bashkuara dhe Izraelin, se kishin nxitur protestat antiqeveritare të shkaktuara nga vdekja e Mahsa Amini.

“Unë them qartë se këto trazira dhe pasiguri janë vepër e SHBA-së, regjimit uzurpator sionist, mercenarëve të tyre dhe disa iranianëve tradhtarë që i kanë ndihmuar nga jashtë”, tha 83-vjeçari Khamenei.

Mahsa Amini, vajza kurde iraniane 22-vjeçare, vdiq më 16 shtator, tri ditë pasi u arrestua për shkelje të kodit të rreptë të veshjes së Republikës Islamike, i cili kërkon që gratë të mbajnë shami. Vdekja e saj ndezi një valë demonstratash në Iran dhe mitingje solidariteti me gratë iraniane në shumë qytete anembanë botës.

Një protestë që ka vijuar sot, të hënën, në universitete të ndryshme të vendit, thotë portali iranian me qendër në Londër “Iran international”. Studentët demonstruan në universitetet e Shirazit dhe Birjandit, si dhe në disa universitete në Teheran, duke kërkuar lirimin e disa bashkëmoshatarëve të arrestuar ditët e fundit në Universitetin Sharif, po në kryeqytet. rsi-eb

blank

Përleshjet në Teheran: universiteti pezullon mësimet

VOAL- Mësimet janë pezulluar nga sot, e hënë, në universitetin më të rëndësishëm shkencor në Iran: Universitetin Teknologjik Sharif, me qendër në kryeqytetin Teheran.

Masa vijon, siç njoftoi agjencia lokale Mehr, pas përplasjeve të dhunshme që shpërthyen dje në qytet mes studentëve dhe forcave të sigurisë: “Për shkak të ngjarjeve të fundit dhe nevojës për të mbrojtur nxënësit, të gjitha mësimet nga e hëna do t’i kryejnë virtualisht. ”, raporton agjencia.

Gjithashtu sipas këtij burimi, 200 studentë janë mbledhur pasditen e djeshme në universitet, duke brohoritur kundër regjimit teokratik në fuqi në vend si “grua, jetë, liri” apo “studentët parapëlqejnë vdekjen sesa poshtërimin”. Të rinjtë protestuan pasi studentët u arrestuan gjatë demonstratave të shkaktuara nga vrasja e Mahsa Amini, 22-vjeçares që vdiq në mesin e shtatorit pasi u arrestua nga policia morale për mosmbajtjen e mbulesës siç duhet.rsi-eb

blank

Svante Pääbo merr çmimin Nobel në mjekësi

Një portret i shkencëtarit suedez, një pionier në studimet paleogjenetike

Për një studiues suedez të paleogjenetikës, çmimi prestigjioz për vitin 2022

 

VOAL- Çmimi Nobel 2022 në Mjekësi dhe Fiziologji iu dha studiuesit suedez paleogjenetik Svante Pääbo.

Atribuimi i njohjes, siç specifikohet në një konferencë për shtyp në Stokholm sot, të hënën, është i motivuar nga zbulimet e shkencëtarit në lidhje me gjenomet e hominidëve të zhdukur dhe evolucionin njerëzor. Në veçanti për arritjen e tij me punën e tij si pararendës “atë që dukej e pamundur”, përkatësisht renditjen e gjenomit të Neandertalëve.

“Zbulimet e tij, duke zbuluar gjenetikën e ndryshme që i dallon njerëzit e gjallë nga hominidët e humbur, kanë hedhur bazat për të eksploruar atë që na bën ne njerëzit kaq unikë,” thekson Asambleja Nobel e Institutit Karolinska në Stokholm në motivimin e saj.

Çmimi Nobel për Mjekësi, i cili ka një fond prej rreth 920,00 euro, është i pari nga çmimet që jepen në emër të Fondacionit Nobel çdo vit. Këtë javë do të jepen çmime për fizikë (nesër), për kimi (e mërkurë), për letërsi (e enjte) dhe për paqe (e premte). Çmimi Nobel për Ekonominë do të jepet të hënën e ardhshme.

rsi-eb

blank

Anijet e telekomanduara, pjesë e strategjisë së marinës amerikane për indo-paqësorin

VOA

Ndërsa ushtria amerikane vazhdon të analizojë forcën ushtarake të Kinës në rajonin e Indo-Paqësorit, marina e Shteteve të Bashkuara ka kthyer vëmendjen tek anijet e telekomanduara për të shtuar praninë e saj në rajon. Zëri i Amerikës i hedh një vështrim më të hollësishëm kësaj risie ushtarake.

Katër anije pa kapiten në bord janë bërë pjesë e arsenalit më të ri të Marinës amerikane, “Sea Hunter”, “Seahawk”, “Nomad” dhe “Ranger”.

Këtë verë, marina amerikane i dha Zërit të Amerikës qasje të veçantë për t’i fotografuar ato për herë të parë.

Zëri i komandantit Jeremiah Daley, Marina e Shteteve të Bashkuara

“Ato nuk kanë furnizim me ujë dhe banjo. Për arsye sigurie, ato janë prodhuar për t’i dhënë mundësinë njeriut të hyjë brenda tyre vetëm për t’i ankoruar në port.”

Komandanti i Marinës amerikane Jeremiah Daley pranoi të intervistohej nga Zëri i Amerikës vetëm me audio regjistrim. Ai drejton divizionin e parë të përbërë nga anije të operuara nga distanca. Zoti Daley thotë se këto anije, që aktualisht po drejtohen nga njerëz në bord, një ditë do të ndihmojnë marinën amerikane të patrullojë më mirë Oqeanin Paqësor, me një sipërfaqe prej165 milionë kilometrash katrorë.

Zëri i komandantit Jeremiah Daley, Marina e Shteteve të Bashkuara

“Paqësori është një trup i madh ujor dhe kombinimi i duhur i sistemeve pa njeri në bord, që mund të dislokohen në këtë mjedis, me sistemet me njerëz në bord, rrit aftësinë tonë për të patrulluar më mirë këtë zonë dhe për të ndërlidhur aparaturën tonë dhe të partnerëve tanë në rajon”, thotë zoti Daley.

Japonia, Singapori, Koreja e Jugut dhe Kina kanë programe për prodhimin e anijeve të telekomanduara. Ish-zyrtari i lartë i Pentagonit në Azi, Randy Schriver thotë se këto lloje anijesh janë kritike në përpjekjet për të ruajtur lirinë e lëvizjes në Indo-Paqësor përballë një ushtrie kineze në rritje dhe agresive.

Randy Schriver, ish-zyrtar i Pentagonit mbi strategjinë për Azinë-Zoom

“Hapësirat e kontestuara sigurisht që po rriten. Mendoj se prodhimi i automjeteve autonome nënujore ose lundruese është me kosto më të ulët se ato me njerëz në bord. Ato janë më praktike pasi nuk rrezikojnë jetën e marinarëve”, thotë Randy Schriver, ish-zyrtar i Pentagonit mbi strategjinë për Azinë.

Por një raport i qeverisë amerikane i publikuar në korrik ngre shqetësime mbi atë nëse marina e kupton mbështetjen logjistike të nevojitur për këto anije. Të tjerë, si James Siebens, studiues i strategjisë së mbrojtjes në Qendrën Stimson, janë të shqetësuar se këto anije mund të bëhen një objektiv ushtarak më tërheqës.

“Kina mund ta konsiderojë një anije pa njeri në bord si një objektiv që shkakton më pak tensione nëse përdoret për provat me raketa.”

Zoti Siebens thotë se pavarësisht këtyre shqetësimeve, anijet pa kapiten mund të jenë jetike në përgjigje të një bllokade kineze të Tajvanit.

“Ato mund të jenë në gjendje të furnizojnë Tajvanin pa e vënë në rrezik personelin e forcave të armatosura amerikane”, thotë ai.

Në dokumentet e publikuara së fundmi, Pekini thotë se ka hequr dorë nga premtimi për të mos dërguar trupa në Tajvan në një përpjekje të mundshme për pushtimin e ishullit. Zoti Schriver këmbëngul se Shtetet e Bashkuara duhet të investojnë në mjete të reja për të ruajtur paqen në rrugët ujore më të rëndësishme në botë.

“Por ne gjithashtu në këtë pikë duhet të mendojmë se si mund t’ia mohojmë kundërshtarit realizimin e objektivave të tij politike përmes përdorimit të forcës. Dhe tani, kjo mund të bëhet përmes shtimit të aftësive ushtarake, e jo pakësimit të tyre”, thotë ai.

Komandant Daley thotë se anijet e telekomanduara do të integrohen plotësisht në ushtrinë amerikane në vitet e ardhshme.

blank

‘Rrezja e goditjes 10 mijë km’- Rusia vë në lëvizje nëndetësen bërthamore, NATO në alarm

Frika që Rusia mund të përdorë armë atomike në luftën e saj në Ukrainë sa vjen e shtohet.

Nëndetësja ruse me energji bërthamore “Belgorod” po lëviz në detet e Arktikut dhe ekziston dyshimi se misioni i saj është të testojë raketën silurë “Poseidon”, e aftë të mbajë koka bërthamore.

Rrezja e goditjes është dhjetë mijë kilometra. Kështu thuhet në një raport të NATO-s, të cituar nga media italiane “La Repubblica”, sipas të cilit Aleanca është në gatishmëri dhe po monitoron çdo lëshim të mundshëm të raketave nga nëndetësja.

Mjeti luftarak i Rusisë “Belgorod”, 184 metra i gjatë dhe 15 metra i gjerë, mund të lundrojë nën ujë me rreth gjashtëdhjetë kilometra në orë dhe me një autonomi praktikisht të pakufizuar. Besohet se mund të qëndrojë 120 ditë pa u kthyer në sipërfaqe.

Kjo vjen pasi lideri çeçen dhe aleati i linjës së ashpër të Moskës, Ramzan Kadyrov, i kërkoi presidentit Vladimir Putin, të merrte në konsideratë përdorimin e armëve bërthamore me rendiment të ulët, si kundërpërgjigje për humbjet që po pëson ushtria ruse në lindje të Ukrainës.

Në orët e fundit raportohet se trupat e Putin janë tërhequr nga qyteti strategjik i Limanit në Donjeck, një nga katër rajonet pjesërisht të okupuara të Ukrainës, të cilat Rusia pretendon se po i anekson. Presidenti Volodymyr Zelensky, tha se pas vendosjes së flamurit në atë territor, do të çlirojë dhe gjithë Donbasin.

Ai paralajmëroi ushtarët rusë duke u thënë: Largohuni nga Putin dhe kundërshtoni urdhrat e tij, ose do të vriteni të gjithë, një e nga një. Ndërkohë, janë raportuar sërish bombardime në Zaporizhia, teksa luftime ka edhe në zona të tjera në lindje dhe jug të Ukrainë. Kievi ka bërë dhe një bilanc të fundit të luftës dhe njofton se që prej 24 shkurtit ka eliminuar rreth 60 mijë ushtarë rusë. syri.net

blank

Kazakistani dhe Taxhikistani- Kopshti me gjemba i Putinit

Tensionet mes dy vendeve kanë shpërthyer sërish në përleshje të armatosura

Përplasjet e fundit midis Kirgistanit dhe Taxhikistanit angazhojnë Rusinë, e cila përpiqet të mbajë së bashku mozaikun e ish-republikave sovjetike

 

VOAL- Rënia e Bashkimit Sovjetik në vitin 1991 shënoi lindjen e pesëmbëdhjetë shteteve të pavarura, përfshirë Rusinë. Në Evropë, tre republikat baltike, tashmë në BE dhe NATO, plus Ukraina, Bjellorusia dhe Moldavia; në Kaukaz Armeni, Azerbajxhan dhe Gjeorgji; në Azinë Qendrore Kazakistani, Kirgistani, Taxhikistani, Uzbekistani dhe Turkmenistani. Në të gjitha këto zona, të cilat Moska i ka konsideruar gjithmonë paksa si oborrin e saj të shtëpisë, gjatë tridhjetë viteve të fundit kanë shpërthyer konflikte të ndryshme pak a shumë të përgjakshme, pjesërisht si rezultat i tensioneve të reja të shkaktuara nga dueli gjeopolitik që rezultoi nga fundi i Lufta e Ftohtë midis Rusisë dhe Perëndimit për sferat e reja të ndikimit dhe pjesërisht trashëgiminë e së kaluarës sovjetike dhe krijimin ndonjëherë artificial të këtyre republikave tashmë në pjesën e parë të shekullit të kaluar. Njëra prej tyre është ajo mes Kirgistanit dhe Taxhikistanit, e cila shpërtheu sërish në gjysmën e dytë të shtatorit me përleshje të armatosura që shkaktuan vdekjen e rreth njëqind personave në të dy frontet.

Panorama

Nuk është hera e parë që këto dy stane të Azisë Qendrore gjenden në këtë situatë. Përplasjet e fundit midis Kirgistanit dhe Taxhikëve datojnë në verën e vitit 2021, me rreth gjashtëdhjetë të vdekur, me përplasje gjithmonë përgjatë kufirit të përbashkët prej gati njëmijë kilometrash. Ka pasur shumë tensione që nga vitet 1990, për shkak të një kufiri që kurrë nuk është përcaktuar saktësisht në disa pika, midis rajonit Kirgistan të Batken dhe rajonit Taxhik të Sughd. Çështjet territoriale që prekën kryesisht enklavën Taxhike të Vorukh, në territorin Kirgistan, dhe ishin skena e shpërthimeve më të fundit. Kirgistani foli për rreth gjashtëdhjetë vdekje nga ana e tij pas sulmeve të Taxhikistanit, të përqendruara në rrethin e Batken, ku më shumë se 130,000 njerëz janë evakuuar. Taxhikët, nga ana tjetër, denoncuan sulmin me mortaja ndaj shtatë fshatrave. Shkëmbimet e akuzave vazhduan midis Bishkek, kryeqyteti Kirgistan dhe Dushanbe, Taxhik, se kush e ndezi fitilin dhe Rusia hyri në veprim, me Putinin që ftoi homologët e tij Kirgistan Japarov dhe Taxhik Rahmon, për të arritur një marrëveshje diplomatike për të shmangur një rrezik të rrezikshëm. përshkallëzimi. Moska ruan marrëdhënie të mira me të dy vendet, më të varfrit e BRSS-së së vjetër: si në Kirgistan ashtu edhe në Taxhikistan ajo mban një prani ushtarake, disa mijëra ushtarë në bazat përkatëse të Kantit dhe Dushanbe. Në të kaluarën nuk ka pasur kurrë ndërhyrje të drejtpërdrejta nga Kremlini në favor të një prej vendeve që kanë një histori të trazuar pas tyre.

Kirgistani

Pothuajse pesë herë më e madhe se Zvicra, ajo ka më pak se shtatë milionë banorë dhe ka përjetuar dy revolucione në pesëmbëdhjetë vitet e fundit, në 2005 dhe 2010. Kuadri politik ka qenë gjithmonë shumë i paqëndrueshëm, kryesisht i lidhur me ndarjet e vjetra klanore dhe gjeografike që ende sot shënojnë shoqërinë kirgize. Presidenti është Sadyr Japarov, i cili erdhi në pushtet vitin e kaluar pasi protestat në 2020 detyruan paraardhësin e tij Sooronbai Jeembekov të jepte dorëheqjen. Populli Kirgistan është një popull me origjinë turke, me fe myslimane sunite dhe përbën mbi 60% të popullsisë; të tjerët janë uzbekët (13%), rusët (12%) dhe pakicat e tjera. Krahasuar me Stan-in e pasur me burime, duke përfshirë gazin dhe naftën (Kazakistani, Turkmenistani, Uzbekistani), Kirgistani, si Taxhikistani, ka një ekonomi të bazuar më shumë në bujqësi dhe një faktor i rëndësishëm janë punëtorët jashtë vendit, veçanërisht në Rusi dhe Kazakistan. Megjithatë, tokat e rralla dhe ari janë një përjashtim, me minierën Kumtor, menaxhimi i së cilës i është besuar kompanisë kanadeze Centerra Gold, edhe pse presidenti i ri Japarov dëshiron ta kthejë atë nën kontrollin e shtetit.

Taxhikistani

Vendi ishte skena e luftës më të përgjakshme në hapësirën post-sovjetike në vitet 1990, duke vrarë rreth 100,000. Pothuajse katër herë më e madhe se Zvicra dhe me rreth 10 milionë banorë, Taxhikistani qeveriset sot si atëherë nga Emomali Rahmon, ish-sekretar i Partisë Komuniste të Taxhikistanit në kohën e BRSS dhe tani presidenti më jetëgjatë në hapësirën post-sovjetike. , duke konkurruar ende me bjellorusin Alexander Lukashenko. Ashtu si Kirgistani, Taxhikistani gjithashtu ka një ekonomi bujqësore dhe një pjesë e vogël përbëhet nga industria nxjerrëse, po aq i fortë është emigracioni në Rusi. Taxhikët, myslimanët sunitë si Kirgizët, megjithatë, kanë origjinë iraniane; ende relativisht i fortë është minoriteti uzbek (13%), ndërsa minoriteti rus është tkurrur në një dridhje (0.5%). Vendi kufizohet me Afganistanin në jug dhe pas kthimit të talebanëve në Kabul, frika e infiltrimeve ekstremiste është rritur që mund të destabilizojë rajonet jugore si dhe ato që kufizojnë Kirgistanin në veri.

Perspektivat

Derisa të zgjidhen çështjet kufitare, për të cilat është duke punuar një komision i përbashkët midis Bishkek dhe Dushanbe, dhe çështjet e lidhura me shfrytëzimin e burimeve parësore, veçanërisht të ujit, rajoni do të mbetet një fuçi baruti. Kirgistani dhe Taxhikistani, dy stanet më të varfër në Azinë Qendrore, janë të lidhur ngushtë me Rusinë, por vitet e fundit ndikimi i Pekinit është rritur. Kina është fqinji tjetër i madh i kopshtit të Azisë Qendrore, padyshim i interesuar për stabilitetin e rajonit dhe i përkushtuar me Rusinë për të mbajtur larg presionet islamike që rishfaqen periodikisht në qendër të vëmendjes, me lidhje që variojnë nga Stan-i dhe Afganistani dhe lindja kineze. rajone. Një nga qendrat e radikalizmit islamik në Azinë Qendrore ka qenë gjithmonë Lugina e Ferganës, e ndarë midis Kirgistanit, Taxhikistanit dhe Uzbekistanit. Bishkek dhe Dushanbe janë vetëm dy pjesë të vogla të mozaikut tashmë shumë të fragmentuar që në realitet të gjithë lojtarët në fushë kanë interes ta mbajnë së bashku.rsi-eb

blank

Ushtria ukrainase hyn në Liman

Moska pranon: “Trupat tona janë tërhequr. Ushtria ukrainase po merr humbje të konsiderueshme në Krasny Lyman, por vazhdon të përparojë”

 

VOAL- “Forcat e sulmit ajror ukrainas hyjnë në Lyman. Ushtria ukrainase ka dhe do të ketë gjithmonë votën vendimtare në referendumet e së sotmes dhe të së ardhmes,” shkroi Ministria e Mbrojtjes e Kievit në Twitter të shtunën herët pasdite. Një video tashmë e qarkulluar në mediat sociale e dy. ushtarë që valëvisin flamurin kombëtar në qytet. Dhe pak më vonë, mbërriti konfirmimi nga Moska.

Flamuri ukrainas valëvitet në Liman

“Për shkak të kërcënimit për t’u rrethuar, trupat aleate janë tërhequr nga Krasny Lyman në pozicione më të favorshme”, tha Ministria Ruse e Mbrojtjes, cituar nga Interfax. “Ushtria ukrainase po merr humbje të konsiderueshme në Krasny Lyman, por vazhdon të përparojë”, shtoi Moska.

Më herët gjatë ditës, ushtria ukrainase tha se kishte “rrethuar” disa mijëra ushtarë rusë në qytetin e rajonit të Donetskut, të cilin Rusia e aneksoi të premten. Një zëdhënës tha se “rreth 5,000-5,500 rusë” ishin ngulitur në dhe rreth Lyman ditët e fundit.

Pushtimi i plotë i kësaj qendre të rëndësishme hekurudhore në rajonin e Donetskut, e aneksuar nga Rusia të premten e kaluar, do të ishte një fitore thelbësore për Kievin.

“Moska vlerëson taktikën bërthamore”

Pas tërheqjes nga trupat ruse nga qyteti strategjik i Liman, në rajonin e Donetskut, lideri çeçen Ramzan Kadyrov ftoi Moskën të konsideronte përdorimin e një arme bërthamore me potencial të ulët në Ukrainë.

“Për mendimin tim, duhet të merren masa më drastike, deri në shpalljen e gjendjes ushtarake në zonat kufitare dhe përdorimin e armëve bërthamore me potencial të ulët,” tha Kadyrov në një mesazh të publikuar në Telegram, në të cilin ai kthehet për të kritikuar ashpër komandat e Moskës.

“Unë gjithmonë kam thënë: nuk ka asgjë më të mirë se e vërteta e shprehur, edhe pse e hidhur, fyese, por e vërteta. Kjo është e vetmja rrugë përpara. Prandaj, nuk mund të hesht për atë që i ndodhi Krasny Lyman”, shkruan Kadyrov.rsi-eb


Send this to a friend