VOAL

VOAL

Gëzuar 28 Nëntori Dita e Mvetësisë Kombëtare! – Nga BESIM NDREGJONI*

November 28, 2022
blank

Komentet

blank

Gëzuar 28 Nëntori Dita e Mvetësisë Kombëtare! – Nga BESIM NDREGJONI*

 

Bashkombasit e mi!
Gëzuar 110-vjetori i Pavarësisë së Shqipërisë!

Le të 🙏e përulemi me venerimin më të madh ndaj etërve të pamvarsisë në këtë ditë të shënuar që diktatura komuniste i pushkatoi dhe ju zhduki kufomat.Lutemi dhe shpresojmë për ditë më të mira për Kombin tonë.Urime!

blank

Me respekt
Besim Ndregjoni
President i Unioni Mbarkombëtar Integrimit
të Burgosurve dhe të Përndjekurve Politikë të
Shqipërisë.
blank

Dy trëndafilë të bukur… – Nga ALBERT HABAZAJ

Për fejesën e djalit të vogël

Kushtuar zogjve tanë Ariel Habazaj dhe Elona Alidemiraj ditën e bekimit të dashurisë së tyre

Si shpirt i çelur bukur ajo ditë
M’u duk, kur hovshëm e purpurta e ndezur
U spërkat aq ëmbël në kaltrinë,
Dhe natyra me dashuri ka qeshur.

Kur djali i vogël ma mbushi zemrën
Kur me nusen shkëmbyen unazat si diej,
Kur ullinjtë dhe shegët ma mbajtën këngën,
Kur zogjtë gëzimtarë e ngjitën në qiej.

Shkëmbimi i nishaneve të fejesës
Siç quhet me gjuhën etnografike,
Është vula me dritë e besës për jetën,
Burimi i thellë që hardhia harliset.

Kush është prind e ka fëmijë të rritur
Më kupton pse unë sot ndihem mbret,
Këtë çast të bekuar sa e kam pritur,
Me Flotën detare në det të qetë.

Kur në sytë e Arielit dhe Elonës
Shikoja portat e hapura të zemrave
Dhe gjithë ngjyrat e ngrohta të botës,
Bekimin e Perëndisë dhe të nënave.

Mbushur trëndafila të njomë e lule mjalti
Pashë në sytë e çiftit të lumtur
Tek ajo puthje – ura e lidhjes së fatit
Si princi me princeshën më të bukur.

blank

Përshëndes Presidentin e Republikës z.Ilir Meta për titullin e merituar “Nderi i Kombit” autorit Ndriçim Kulla Nga Nadire Buzo

Ju përshëndes të gjithëve, në veçanti, Presidentin e Republikës, Z. Ilir Meta, i cili ka në vemendjen dhe konseguencën e tij të nderojë shkrimtarët dhe artistët. Në këtë rast shkrimtarin studiuesin dhe qytetarin e angazhuar z. Ndriçim Kulla. Për punën, vullnetin, guximin dhe realizimin e këtyre veprave me mjaft vlerë për kujtesën e Kombit.

Me Ndriçimin jemi miq të Kauzës Kadare dhe ndihem mirë që jam këtu për të shprehur me pak fjalë punën e tij të madhe. Është një kërkues i etur gjatë gjithë punës së tij, me tema të veçanta që bëjnë historinë e këtij vendi të lashtë, për njohjen e personaliteteve ta larta në të gjitha kohët dhe fushat e jetës..

Është problem filozofik themelor ai i fatit njerëzor. Kultura është civilizimi i secilit, apo vendi i njeriut në botë, i cili karakterizohet nga ndërgjegjja dhe origjinaliteti i tij. Njeriun e bën të pavdekshëm vepra që lë pas. Dhe Ndriçim Kulla, do të mbetet i tillë, në ndriçimin e veprës së këtyre përsonaliteteve, që kontribuan me gjithçka mundën, duke ju përkushtuar tërë jëtën atdheut tone.

Në Shqipërinë tonë të dashur, është e vështirë dhe gati e pa mundur të bësh karierë apo kanalizosh veprën në hierarkinë akademike. Për të mos humbur kohë në rrëzimin e murrit burokratik të botës akademike, Ndriçimi, punon fort, për të ndriçuar veprën e tij, e cila flet vetë. Duke bërë kështu, një punë të madhe titanike për vlerësimin e mendimit akademik shqiptar. Një punë e madhe që dikujt tjetër do ti duheshin vite dhe një staf i tërë. Ai e ka arritur këtë falë vullnetit dhe punës së trij krijuese, duke kombinuar punën kërkimore, me qëllim, evidentimin e vepres se kollosëve të Mendimit Shqiptar. Duke e parë atë në dy aspekte të rëndësishme, së pari si studiues, autor dhe promovues i këtyre veprave, me një origjinalitet të admirueshëm. Një nga arritjet e mëdha të këtij autorri, është libri i madh voluminoz,“Ylli i Shkrimtarit”. Studimi, analiza e thellë me fakte dhe dëshmi të pakundërshtueshme, mbi mardhëniet e shkrimtarit tonë Universal Ismail KADARE, në përballjen me diktatorin dhe diktaturën komuniste. Vepra voluminoze e përkthyer tashmë edhe në gjuhën angleze, është një dëshmi e gjallë e vuajtjeve dhe labirintheve nga kaloi jeta dhe vepra e një gjeniu në një epokë komuniste, i cili lartësoi vlerat e nëpërkembura të atdheut të tij..

Personalitetet janë njerëzit që shohin përtej vetes. Natyrshmëria e të shkruarit apo të shkruarit e natyrshëm, nuk imitohet sado të përpiqesh, atë çdo njeri e ka brenda vetes. Ku secili duhet të ecë drejt përsosjes, me dhuntinë e krijimit artistik dhe humanizmit. Një tjetër arritje e rëndësishme e studiuesit dhe botuesit Kulla, është, shpluhurosja prej harrimit të veprës së At Giuzepe ( Zef) Valentini. E sjellë me një metodologji të mirfilltë akademike, të dorëshkrimeve dhe materialit burimor historik, e kulturor. Duke i mbledhur materialet nëpër arkiva, biblioteka, gazeta dhe revista, brenda dhe jashte vendit. Vetëm kështu autori botoi, serinë e 32 veprave të albanologut të madh me famë botërore At Giuzepet ( Zef) Valentinit.

Një kontribut tjetër me vlera të mëdha ishte mbledhja botimi dhe transkriptimi e më pas zbërthimi i veprave të shkrimtarëve të përsekutuar e burgosur nga komunizmi, si ; Astrit Delvina. Me këmbëngulje për t’i deshifruar dorëshkrimet e vështira të shkruara fshehurazi nëpër burgjet e ferrit komunist. Janë rreth 40 vepra, në gjini të ndryshme, që mbajnë autorsinë e autorit Ndriçim Kulla, i cili mban sot titullin e meritur “ Nderi Kombit”.

Vepra si“Antologjia e mendimit shqiptar”, Mardhëniet “Shqiptaro Amerikane”, Enciklopedia e Mendimit Shqiptar”, “Neoshqiptarizma një Model i Braktisur”. Vepra të cilat janë shfrytësuar nga student, pedagogë e studiues të ndryshëm për të mbrojtur tema, e fituar tituj të rëndësishme akademik. Paradoksi qëndron se vetë autori i kytyre veprave madhore nuk mban asnjë titull shkencor. Megjithëse prej vitit 2012: është nderuar si “Mjeshtri i madh”, titull i akorduar nga Presidenti Bamir Topi.

Ne shkruajmë jo që të lavdërohemi nga njerzit, por kjo është pjesë e qënies sonë, pa të cilën nuk jetojmë dot. Të lexosh dhe të shkruash,do të thotë të udhëtosh në kohë. Sepse, koha kalon por faktet dhe kujtimet mbeten.

Jeta dhe fati nuk e kanë përkëdhelur autorin, ka punuar në të gjitha rethanat nga më të vështirat, si minator në minierën e Valiasit, për 10 vite, aty ku nisën lëvisjet demokratike. Më pas botues, gazetar, mësues dhe pedagog, dhe së fundmi botues dhe drejtues i shtepive botuese, Phoenix” dhe “Plejad”, me botimet filozofike albanologjike, botime të elitës se ndaluar shqiptare të kohës së komunizmit.

Koha flet përmes Letërsisë. Atje ku dora, mendja dhe zemra janë bashkë. Letërsia krijon në shpirt një kompesim për gjithato sfida që humbasim apo duhet të durrojmë në jetën tonë. Ndaj, është tepër aktiv në shtypin e përditshëm, rreth probleve të rëndësishme që shqetësojnë vendin, duke qënë koherent me zhvillimet, politike, shoqërore dhe kulturore të vendit, me një stil illuminist dhe të kulturuar.

Së shpejti ne do të kemi në duar librin e vlerë, “Mentaliteti Juridik Shqiptar si pasaporta e aftësisë të tij qeverisëse” dhe me po atë interes presim Biografinë e themeluesit dhe kryetarit të shtetit të parë shqiptar Ismail Qemali.

Urime dhe suksese Nderi Kombit, Ndriçim Kulla, e gëzofsh titullin. Je një shembull i lartë për të gjithë ne në njohjen dhe zbulimin dhe përhapjen e vlerave. Urime dhe sukseseee për të gjithë Ju! Faleminderit!
Përgatiti
Nadire Buzo

blank

Një gërshet shkronjor për ditën e bukur të lindjes – Nga Namik Selmani

Më i nderuar i të nderuarëve Neki Lulaj

Unë e dua këtë ditë Neki. E duaaa se është dita jote, dita ime,

Këtu po bie borë. Borë dhe diell. Kështu është dhe jeta. Ah, të mundja tani të vrapoja në rrugë pa rrugë, në oqeane e detet të kisha vetë një avion që të çante tej reve për të ardhur tek ti!

Për të gëzuar në atë dritëzimë që merr njeriu në fytyrë kur e përkëdhelin me fjalët e bukura, me ca duar të malluara që këndojnë me mollëzat e tyre, që i drejton zemra,

Të vija e të thoja se jam i lumtur. Shumë. Shumëëë. Ah, bota, sa e prapë që është!

Nganjëherë që nuk ka masë te peshojë lumturinë

Peshon domatet, djathin, thasët, parfumet, ilaçet me miligram, elefantë e derra të egër, peshq të mëdhenj që kapen në rrjeta, peshon libra e pula të pjekura, peshon avionët e rinj po atë që njeriu e ëndërron që e prek rrallë që e do që ta ketë çdo ditë, nuk e peshon dot.

Nuk ka gjë. Të flasë për të zemra. Ajo nuk gabon kurrë në atë që zgjedh e sheh. Ç’të të them më parë! Jam pjesa e pengut të largët

Të vija në udhët e jetës tënde që të kujtonim librat, gëzimet, trishtimet, pengjet, ndarjet.

Të bëhesha pasqyrë e bukur ku ti të shiheshe duke kënduar. Të kujtosh zilet e shkollës. E prapë të vrapoja në rrugë të thoja: Gëzuarrrrr Neki

Jashtë bie bore Bëj ç’të duash, o borë bostoniane

Sot brenda zemrës sime kanë çelur lulet e urimit që nuk i than dot as ti as ngrica e dimrit polar.

Do doja ta fshija sot lotin e gëzimit po dhe të dhimbjes që jemi larg.

Në cilin zarf malli ta sjell buzëqeshjen

Në cilin zarf malli ta sjell përqafimin?

Jetoje jetën e bashkë me të më sill dhe mua ca rreze të shpirtit tënd të madh

Ti jeton tre jetë brenda vetes dhe në to dhe unë marr ca tinguj të bukur simfonie, të një këngë napolitane malli, vlonjate, labovite, të një dasme çame, të trëndafiltë me aromën e tyre. Tingujt e bukur të Kosovës.

Zoti të jepka një dhuratë që ti do të doje ta përkëdhelje për ditë për natë

Edhe kjo ditë është dhuratë e shkuar dhuratës

Është pak të thuash gëzuar. Pak, shumë pak se kudo dua ta vë një tollumbace, të ndez një prozhektor, të ngrej një shatërvan, të bëj lule me shkronjat e mia të gazta që sot i kanë dëbuar gjithë dhimbjet në honet detare Si Titanikët e rinj që dalin nga portet mes urimeve e brohorimave.

Në këtë ditë të bekuar të lindjes suaj ti vjen nga larg si dhuratë zemre. E unë vij e bëhem frymë. Po nuk jam manekin apo fantazmë. Ah, vetëm ta dish se si rreh zemra kur zgjedh fjalët.

Atje në atë qytet të largët mes librave bëhem vetë këmbanar. Ti vetëm dëgjo. Ti vetëm medito! Ti vetëm gëzo! Mbase edhe me mua t’I biem.

Sot, në ditën tënde të lindjes dua të ndez dritat në shandanë për sytë e ty që sot kanë harruar dhimbjet, ndarjet e kanë vënë para vetes një gotë mbase dhe një për mua

Qënkam cicëroni i ndjesive që vitet i zgjon Qënkam varkëtari mes valëve në muzg e agim

Qënkam vazua ku trëndafili përherë lulëzon. Për ditëlindjen tënde do më mbesë një fjalë e pathënë. E do të më falësh si di ti

Sa bukur kur jeta merr aromë manushaqeje

Gëzuar e të tjera çaste të bukura të futen në jetën tuaj

Me dashuri vëllazërisht  Namiku

blank

Mbesës qumështore ëmbëloshe … – Nga ALBERT HABAZAJ

Amaris Habazaj, mbesa ime e sapolindur më 23 shtator 2021, e enjte, si bekim nga Perëndia

Mbesës qumështore ëmbëloshe …

 

– mbeskëzës së porsalindur, Amaris Habazaj, që na fali Eda me Nikun –

blank

Albert Habazaj

 

Mes padurimit e ankthit

Lajm me mjaltë vjen nga Tirana,

Porsi Shpirt me yll të fatit,

Vjen bebushja, siç vjen zana.

 

Si frymë e pastër vese,

Aromë qumështi e ngrohtë,

Amaris, gjyshi të keqen,

Ç’ëmbëlsira më ra në shportë!

 

Këtë çast, si një kupë

Gëzimtarie sa prita,

Fati prapë na fali çupë,

Sydrenush’ me shtatë drita.

 

Sa paradite e bukur

Kjo e 23 Shtatorit

Zemra ime lulembushur

Mrekullinë për dore mori…

 

Më kuptoni se si dukem,

Si në fron të Perandorit.

Me dritën e lules futem,

Nëpër rreze diellori.

 

Gufon zemra, qesh si zog,

Perla seç m’u bë me motër,

Mbret si unë kush është sot,

Ngjyrë floriri marrkan lotët…

 

Amaris, që sapo erdhe

Si muzikë e dashur kënge

Ëmbëloshe, si lëng shege,

E bukur, si ëndërr hëne…

 

Vlorë, e enjte, 23.09.2021, ora 10:51’

blank

Martohet vajza e Heroit të Kosovës Agim Ramadani! Voal.ch i uron një jetë të lumtur!

Është martuar Lorina Ramadani, vajza e Heroit të Kosovës, Agim Ramadani me Faton Hazirin.

Kishte mbaruar Akademinë Ushtarake në Zagreb. Agimi ishte piktor i talentuar dhe shkruante poezi.

Agim Ramadani iu bashkua menjëherë luftës për çlirimin e Kosovës. Ai ishte epror i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Agimi u vra në Koshare më 11 prill 1999. Ai drejtoi betejën për hapjen e kufirit shqiptaro-shqiptar.

Voal.ch i uron çiftit jetë të lumtur, shëndet, mbarësi e të trashëgohet!

blank

 

blank

Ndërron jetë bashkëshorti i këngëtares Irma Libohova

Ndërron jetë bashkëshorti i këngëtares Irma Libohova, aktori Besnik Kaso.

Mësohet se Kaso është ndarë nga jeta mbrëmjen e djeshme, pas një sëmundjeje të rëndë.

Irma kishte 32 vite martesë me aktorin, nga e cila lindën edhe një djalë, me emrin Ataol. Besniku ishte i njohur për publikun shqiptarë pasi ka luajtur në disa filma, si “Streha e Re” etj.

 

Ndërkohë kujtojmë se para dy ditësh Irma u përfshi në një debat publik me një organizator koncertesh, duke e akuzuar këtë të fundit se nuk i kishte shlyer shumën e plotë të parave të cilën i detyrohej.

545454

blank

(Fotografi) Të “arratisur” në Suedi çifti i dashuruar – Princi Leka II dhe e dashura e tij e zemrës Elia Zaharia

Princi Leka II dhe e dashura e tij e jetës dalë më 4 Korrik

Voal- Voal.ch shkruan se prestigjiozja franceze Paris Match publikoi javën që shkoi një fotoreportazh të Princit Leka II dhe Elia Zaharia, nën titullin “Princi Leka II dhe Elia Zaharia të dashuruar në Stockholm”.

Ky reportazh botohet vetëm tre muaj larg, shkruan Le Paris Match, nga martesa, kur të dy gjatë muajit korrik “bënë një arratisje” në Suedi.

Në fillim të korrikut që shkoi, Princi Leka II i Shqipërisë, 34 vjeçar dhe e fejuara e tij e bukur prej 2010, aktorja Elia Zaharia, kanë pozuar së bashku gjatë një vizite disa ditore në Stockholm.

Ata patën mundësi të merrnin pjesë  në një pritje për nder të tyre në Pallatin Mbretëror të Mbretit Carl Gustaf XVI i Suedisë.

Të dashuruarit po ashtu dhanë edha disa intervista dhe pozuan për disa sete fotografish.

Disa nga këto foto janë zbuluar në fund të gushtit 2016.

Ato kanë fokusuar pretenduesin për fronin mbretëror shqiptar me të dashurën e zemrës së tij me të cilën ndan jetën prej disa vjetësh.

Të dy duke shndritur nga lumturia dhe dashuria në prag të dasmës së tyre që do të mbahet 8 tetorin e ardhshëm të Tiranë, kryeqytetin e Shqipërisë.

 

Leka II u zhvendos me prindërit e tij në Shqipëri kur ai ishte 20 vjeç

 

I lindur më 26 Mars, 1982 në Johanesburg, Afrika e Jugut, Princi Leka II është nipi i Mbretit Zog I.

Pasi u zgjodh president i republikës, Zogu I u vetëshpall mbret i shqiptarëve më 1 shtator 1928, duke mbretëruar për gati dhjetë vjet e gjysmë, deri në pushtimit italian të Shqipërisë 7 prill 1939 kur u mërgua nga Atdheu.

Monarku i vjetër vdiq në Francë në vitin 1961, pa qenë në gjendje të kthehej në vendin e tij. Deri në vitin 2002 kur e veja e tij, Mbretëresha Geraldine dhe djali i tyre, Princi Leka, fituan të drejtën të kthehen në Shqipëri.

Bashkë me Princeshën Susan, gruan e me origjinës britanike dhe djalin e tyre, i quajtur gjithashtu edhe ai Leka, kur djali ishte në moshën 20 vjeçare.

Me vdekjen e babait të tij në vitin 2011, Princi i ri Leka II u bë kreu i shtëpisë mbretërore të Shqipërisë.

I integruar mrekullisht në këtë vend, ai ka punuar në disa zyra ministrore dhe tani është këshilltar i Presidentit të Republikës së Shqipërisë, Bujar Nishani./Burimi:Paris Match /VOAL

 

princleka

Le-prince-Leka-II-d-Albanie-et-sa-fiancee-Elia-Zaharia-a-Stockholm-le-4-juillet-2016

princleka 3

blank

Urimet më të mira për Ditëlindjen e Zonjës Nikoleta Buçaj (Fotogaleri)

Femijet e çiftit Gjon dhe Nikoleta Buçaj, kishin organizuar te Dielen ne mbremje, ne qendren Kulturore ”Nene Tereza” prane kishes Shqiptare ’Zoja e Shkodres”, nje feste “surprize”.  Teuta, vajza, ishte bere iniciatore e festimit te Ditelindjes se Nikoletes. Te ftuarit nisen te vinin rreth ores 5 e 30 pm. Ishte nje mbremje e gezuar, natyrisht pa fjalime, me perjashtim te bashkeshortit te Nikoletes, dr. Gjon Buçaj, i cili permes humorit, beri urimet e rastit dhe uroi nenen e femijeve per rrugetimin deri ne cakun e kesaj ditelindjeje. Kenge, fotografi dhe pije. Mbesa, do te fitonte duartrokitje tek do te interpretonte enkas per Gjyshen ne diten e Lindjes. Nje nate qe do te kujtohet jo vetem nga Nikoleta dhe Familja Buçaj, por edhe nga ne pjesmarresit. Gezuar Ditelindjen zonja Nikolete! Edhe Voal i bashkohet këtij urimi!

10-11-2015 07-57-3510-11-2015 07-58-4410-11-2015 07-56-5610-11-2015 08-09-41

10-11-2015 07-56-22

10-11-2015 08-11-0310-11-2015 11-30-3010-11-2015 08-23-4710-11-2015 11-30-54

blank

KËSHTU DONIKA KADAJ-BUJUPI URON TË BIJËN DORONTINA

 

Deputetja Donika Kadaj-Bujupi e uron në facebook sot vajzën e saj Dorontina Bujupi, e cila është nxënëse paramaturante:

Tinush ma kujtove ditën kur bëre hapat e parë e unë nuk isha aty, sot prap në një ditë te veçantë unë s’jam me ty. Por të uroj nga shpirti që të vazhdosh të ecësh vet e sigurtë në çdo hap që ndërmerrë!

Të don mami shumë dhe të puth nga larg!dorontinaa

dorontina2dorontina3


Send this to a friend