VOAL

VOAL

Gazetarja zvicerane: Pse kosovarët me shumicë myslimane festojnë Krishtlindjen dhe Vitin e Ri?

December 31, 2017
4 Comments
  • author avatar
    Xhemajl Krasniqi 3 years ago Reply

    Mua nuk me pelqen qe nuk permendin faktin se Buzmi, feste pagane ilire bie pikerisht rreth dites se Krishtlindjes. Bazuar ne zhvillimet e krishterimit qe lidhen me regjionin e mediteranit dhe faktit qe shqiptaret konsiderohen nder kristianet e pare ne mesdhe, ngelet kujtesa e festimeve te percjellura nga tradita pagane e Buzmit dhe festimet e Krishtlindjes se mevonshme te cilat eshte veshtire te eliminohen. Une mendoj se Krishtlindja, deshtem ne apo nuk deshtem, duhet te lidhet me kremtimet e pagane ilire. Nese jo si kremte religjioni, se paku per kohen qe koincidon.

  • author avatar
    Xhemajl Krasniqi 3 years ago Reply

    Mua nuk me pelqen qe nuk permendin faktin se Buzmi, feste pagane ilire bie pikerisht rreth dites se Krishtlindjes. Bazuar ne zhvillimet e krishterimit qe lidhen me regjionin e mediteranit dhe faktit qe shqiptaret konsiderohen nder kristianet e pare ne mesdhe, ngelet kujtesa e festimeve te percjellura nga tradita pagane e Buzmit dhe festimet e Krishtlindjes se mevonshme te cilat eshte veshtire te eliminohen. Une mendoj se Krishtlindja, deshtem ne apo nuk deshtem, duhet te lidhet me kremtimet e pagane ilire, prandaj nese jo si kremte religjioni, se paku per kohen qe koincidojne Krishtlindja dhe Buzmi.

Komentet

Zvicerani Marco Sieber pranohet zyrtarisht në trupën e astronautëve të Agjencisë Evropiane të Hapësirës

Bernezi është pranuar zyrtarisht në korpusin e astronautëve të Agjencisë Evropiane të Hapësirës – Midis 2026 dhe 2030 ai do të shkojë në një mision në ISS

VOAL- Zvicra ka sërish një astronaut në kuptimin e plotë të fjalës: Bernezi Marco Sieber (Marko Ziber)  u pranua zyrtarisht në trupën e astronautëve të Agjencisë Evropiane të Hapësirës (ESA) të hënën, pasi përfundoi trajnimin e tij bazë në Këln të Gjermanisë.

“Ky është një moment historik për Evropën në hapësirë”, tha drejtori i përgjithshëm i ESA-s Josef Aschbacher në ceremoninë e certifikimit për astronautët e rinj. Marco Sieber është vetëm astronauti i dytë i Zvicrës, pas Claude Nicollier.

Me origjinë nga Kirchberg, 35-vjeçari bernez u zgjodh nga 22,500 kandidatë për kursin e trajnimit.

Midis 2026 dhe 2030, astronautët e rinj evropianë do të shkojnë në një mision në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës (ISS) për të kryer eksperimente shkencore, u mësua gjatë ceremonisë. rsi-eb

Xherdan Shaqiri pëson lëndime dy muaj para Kampionatit Evropian


Natyra e problemit ende nuk është bërë e ditur, duke shkaktuar shqetësim në Zvicër

VOAL- Dy muaj para fillimit të Kampionatit Evropian në Gjermani, në Zvicër ka një shqetësim të madh për dëmtimin e Xherdan Shaqirit. Në ndeshjen e djeshme që Chicago Fire humbi 4-0 ndaj Real Salt Lake, 32-vjeçari zviceran pati më të keqen pas një përplasjeje me grekun Alexandros Katranis dhe iu desh të largohej nga fusha pak para gjysmë ore lojë. Natyra dhe shtrirja e problemit fizik ende nuk janë bërë të ditura. rsi-eb

Mijëra protestues dolën në rrugë në Zyrih, Bernë, Lucernë, Arau dhe Sion si pjesë e grevës ndërkombëtare për klimën

VOAL- Disa mijëra njerëz dolën në rrugë mbrëmë (e premte) në pesë qytete zvicerane si pjesë e grevës ndërkombëtare të klimës. Pavarësisht shiut, 5000 persona morën pjesë në demonstratat e autorizuara në Zyrih, Bernë, Lucernë, Arau dhe Sion, njoftoi në mbrëmje lëvizja “Greva klimatike”.

Protestuesit denoncuan në veçanti financimin e infrastrukturës së karburanteve fosile nga Zvicra dhe strukturat e saj të fuqisë koloniale.

Në Zyrih, rreth 600 njerëz marshuan paqësisht nga Helvetiaplatz në Paradeplatz pavarësisht të ftohtit dhe shiut. Së bashku me të ashtuquajturit “Pleqtë për Klimën” kishte edhe shumë të rinj, vuri në dukje një reporter i Keystone-ATS. Në Bernë, rreth 1200 njerëz morën pjesë në një procesion në qendrën historike.

Në Lucernë, rreth gjashtëdhjetë njerëz shëtitën qytetin me biçikletë, duke udhëtuar gjithashtu përgjatë rrugëve kritike për këto automjete. rsi-eb

Në Rrafshnaltën e Zvicrës është kthyer bora

Seftigen, në Malësinë Berneze

Sot në mëngjes Berna u zgjua nën një batanije të hollë të bardhë – reshjet e borës nuk janë një gjë e rrallë në prill, kujton MeteoSwiss

VOAL- Bora ra deri në fushat në veri të Alpeve: të enjten në mëngjes Berna u zgjua nën një batanije të hollë të bardhë, ndërsa në Zyrih reshjet nuk ishin të mjaftueshme për të mbuluar tokën.

Dhe kjo nuk është e gjitha: sipas SRF Meteo, mund të bjerë ende borë gjatë ditës, në rajone të caktuara duke filluar nga 500 metra mbi nivelin e detit.

MeteoSwiss kujton në X se ftohjet e papritura nuk janë të pazakonta në prill. Megjithatë, problematike është fakti se këtë vit tashmë ka pasur periudha të nxehta – vetëm fundjavën e kaluar u afrua 30 gradë – të cilat kanë shtyrë zhvillimin e vegjetacionit. Në raste të tilla, ngrica dhe bora shkaktojnë dëme më të mëdha. rsi-eb

Këngëtari Labinot Rexha: Policia zvicerane arrestoi Sinan Vllasaliun, Soni Malajn e Don Phenomin

Një “BajramParty” i paraparë të mbahet me 13 prill në Zvicër ku do performonin emra të njohur të estradës ka dështuar. Kjo pasi policia zvicerane ka hyrë në kontroll duke arrestuar këngëtarë të njohur të skenës muzikore.

Në ketë mbrëmje ishte paraparë që të këndonte edhe këngëtari, Labinot Rexha. Ai për Gazetën Insajderi ka rrëfyer të gjithë ngjarjen. Sipas tij gjatë kontrollit ku u arrestuan këngëtarët Sinan Vllasaliu, Soni Malaj e Don Phenom, ishin të pranishëm afro 150 policë.

Rexha kishte leje punë prandaj për të policia nuk ka paraqitur problem.

Kam nënshtetësi zvicerane, ka qenë një kontroll e përgjithshme e policisë së Zvicrës edhe në klube të tjera. Pas orës 23:00 ka hyrë kontrolla. Kur kam dal jashtë kam pa afro 150 policë që kontrollonin. Më kontrolluan edhe mu, unë kam të drejtë të punës. Të Tjerët Sinan Vllasaliu, Soni Malaj, Don Phenom, Eugena Aliu, ata i kanë marrë mbajtur për 48 orë së bashku. Diskoteka është duke vazhdu me punë“, tha Rexha.

Tutje ai bëri apel kolegëve të tij që mos të përdorin vizat turistike për të punuar sepse do ndëshkohen me ndalesë për 10 vjet që të shkojnë në Zvicër për të performuar.

Ata që po mendojnë liberalizimi i vizave është edhe me punu janë gabim. Nuk ke drejtë me punu në Zvicër. Aty duhet një muaj më parë të merrni leje për vizë punë dhe ta paguani tatimin. Nëse hasin në kontroll ata më nuk kanë drejtë të performojnë edhe për 10 vite tjera“, tha ai.

Policia Federale: Mafiat janë të rrënjosura mirë në Zvicër

63-vjeçarja Nicoletta della Valle është drejtoreshë e Zyrës Federale të Policisë që nga viti 2014.

VOAL- Drejtoresha e Zyrës Federale të Policisë Nicoletta della Valle nënvizon praninë e përhapur të krimit të organizuar dhe beson se burimet aktuale të autoriteteve janë të pamjaftueshme.

Rreth gjashtëdhjetë hetime janë hapur në Zvicër falë dekriptimit të aplikacionit të koduar Sky ECC në vitin 2021, sipas drejtores së Zyrës Federale të Policisë (Fedpol). Ato kanë të bëjnë me kokainën, kanabisin, drogat sintetike dhe armët. Pesëmbëdhjetë prej tyre janë të lidhur me Policinë Federale”, tha Nicoletta della Valle në një intervistë të botuar të mërkurën nga Neue Zürcher Zeitung.

“Megjithatë, ne analizuam vetëm 20% të sasisë së madhe të të dhënave. Ka mungesë burimesh dhe kohe: sa më të vjetra të jenë të dhënat, aq më pak të vlefshme janë”. Ajo që demonstrojnë është se mafiet janë të rrënjosura mirë në Zvicër”, vijon drejtuesja. “Këta janë anëtarë të mafies ballkanike, mafies italiane dhe organizatave të tjera. Ata ndajnë aktivitetet kriminale mes tyre” dhe gjithnjë e më shumë punojnë së bashku.

Drejtorja e Policisë Federale kujton se droga prodhohet edhe në Zvicër. “Falë imazheve të transmetuara në Sky ECC, ne ishim në gjendje të shihnim se si kërpi i rritur legalisht në një laborator spërkatet me kanabinoidë sintetikë dhe më pas eksportohet me tonë në formën e kanabisit që përmban THC”.

Nicoletta della Valle beson se burimet aktuale të policisë janë të pamjaftueshme për të luftuar efektivisht krimin e organizuar. “Ndonjëherë njëzet apo tridhjetë hetues punësohen nga Konfederata dhe kantonet, të cilët punojnë për muaj të tërë në një rast të vetëm,” thotë zyrtarja, sipas së cilës “aftësitë aktuale të të gjitha forcave të policisë zvicerane i lejojnë ata të kryejnë pesë procedura të këtij lloji në të njëjtën kohë. Për sa i përket densitetit policor në raport me popullsinë, Zvicra është shumë prapa vendeve të tjera evropiane”.rsi-eb

Fabio Pusterla: Ja pse vendosa të largohem nga Shoqata e Shkrimtarëve Zviceranë

Pusterla: Shoqata e shkrimtarëve nuk mund të jetë vetëm një holl librash

VOAL- Vendosa të largohem nga shoqata e shkrimtarëve zviceranë pas një procesi të gjatë që filloi të paktën vjeshtën e kaluar, në muajin tetor, me një sërë emailesh të brendshme brenda shoqatës, që kulmuan me një takim që u zhvillua në Lugano në fillim të dhjetor. Dhe tema nuk ishte aq angazhimi i shkrimtarit individual, që është një çështje tjetër, por përgjegjësia e shoqatës ombrellë të shkrimtarëve zviceranë, për të marrë një pozicion politik kur të jetë e nevojshme dhe madje edhe më parë dhe ndoshta edhe më e rëndësishme. për të ndezur një debat të brendshëm për tema të karakterit politik ose politiko-kulturor.

Fabio Pusterla rikthehet kështu në mikrofonat e Alphaville (Rete Due, 16.04.2024) mbi vendimin e tij për t’u larguar nga Shoqata e Shkrimtarëve Zviceranë (A*ds), vendim i shprehur dje në portalin naufraghi.ch. Pusterla në veçanti qorton shoqatën se merret vetëm me “aspekte teknike që lidhen me librin, të drejtën e autorit dhe gjëra të kësaj natyre”, edhe nëse në nenin 2 të statutit të saj shkruhet bardhë e zi se duhet “të mbrojë lirinë e shprehjes dhe respektimin e të drejtave të njeriut”.

Veçanërisht Pusterla nuk e gjen veten në një shoqatë (A*ds, saktësisht) që është shndërruar në një lloj “bashkimi të shkrimtarëve, një lobi librash”. rsi-eb

 

Në Zyrih fryn shumë erë, hiqet dorë nga djegia e dordolecit Böögg

Organizatorët e Sechseläuten duhej të hiqnin dorë nga djegia e dordolecit që simbolizonte dimrin

 

VOAL- Si do të jetë vera e ardhshme? Këtë vit Böögg nuk do të na thotë: në fakt, dordoleci i mbushur me fishekzjarre që simbolizojnë dimrin nuk u vu zjarri në Cyrih. Arsyeja? Është shumë erë.

Ky është festivali i pranverës Sechseläuten i cili u zhvillua të hënën në Zyrih, këtë herë – siç u përmend – pa djegur kukullën. E gjithë ngjarja ishte anuluar tashmë në vitin 2020 për shkak të pandemisë.

 

Megjithatë, pasdite, parada e rreth 3,500 anëtarëve të korporatave dhe autoriteteve të Zyrihut, si dhe përfaqësuesve të kantonit pritës Appenzell Ausserrhoden, u zhvillua përgjatë rrugëve të qytetit.

Përgjatë rrugës së procesionit, tre aktivistë të klimës nga “DROP Fossil Subsidies” organizuan gjithashtu, pak para orës 16:00, një demonstrim në të cilin ata spërkatën veten me një lëng të ngjashëm me vajin. Në një deklaratë, organizata theksoi se “nuk është e nevojshme të shikoni Böögg të djegur për të ditur se ne jemi në një verë të nxehtë të paprecedentë”.rsi-eb

Zvicër: Një doc për diskriminimin sistematik të shqiptarëve në Luginën e Preshevës nominuar për çmimin SwissPressAward 2024

Një histori që detajon diskriminimin sistematik kundër shqiptarëve në Luginën e Preshevës është nominuar për të marrë çmimin @SwissPressAward.

Autori të rrëfimit janë Peter Balzli dhe Kushtrim Kadriu @thekiqa për transmetuesin publik zviceran SFR.

Përshembull, dokumentari midis të tjerave tregon se duke “pasivizuar” adresat e shqiptarëve në Luginën e Preshevës, shumë prej tyre u është hequr e drejta e votës në zgjedhjet e Serbisë.

Ceremonia e ndarjes së çmimeve bëhet më 26 Prill 2024.

Fituesit e SwissPressAward 2024 do të prezantohen nga Fondacioni Reinhardt von Graffenried.

 

 

SHBA dhe Irani kontaktuan me ndërmjetësues zviceranë para sulmit në Izrael

Shtetet e Bashkuara kanë pasur kontakte me Iranin përmes ndërmjetësuesve zviceranë, përpara dhe pas sulmit masiv të Teheranit me dronë dhe raketa kundër Izraelit, në orët e para të së dielës, ka thënë një zyrtar i administratës së presidentit amerikan, Joe Biden.

Ky zyrtar nuk ka dhënë hollësi për kontaktet, dhe vetëm ka thënë se SHBA-ja dhe Irani kanë pasur “një seri komunikimesh përmes kanalit zviceran”.

I pyetur për komentet e ministrit të Jashtëm iranian, Hossein Amirabdollahian, që Teherani i ka lajmëruar shtetet e rajonit 72 orë para nisjes së sulmit, ky zyrtar ka thënë se deklarata nuk është e vërtetë.

“Ata nuk kanë bërë lajmërime. Ata kanë dashur të shkatërrojnë dhe të ketë viktima”, ka thënë ky zyrtar.

Izraeli dhe aleatët e tij i kanë rrëzuar pjesën më të madhe të rreth 300 dronëve dhe raketave të nisura përgjatë natës prej Iranit.

Autoritetet izraelite kanë raportuar vetëm për dëme të lehta në një instalim ushtarak dhe kanë thënë se një vajzë shtatëvjeçare është plagosur rëndë, pasi pjesa më e madhe e raketave janë rrëzuar pa arritur në tokë.

Irani ka thënë se sulmet janë kundërpërgjigje të një sulmi të kryer në konsullatën iraniane në Siri, më 1 prill, si pasojë e të cilit janë vrarë disa iranianë, përfshirë figura të rëndësishme ushtarake.

Izraeli as nuk e ka pohuar, as nuk e ka mohuar kryerjen e sulmit.

Benny Gantz, ministër në kabinetin e luftës në Izrael, ka thënë se Izraeli do të caktojë “çmimin e saktë” të sulmit të Iranit ndaj tij në kohën e duhur.

Qeveritë perëndimore dhe të tjera kanë bërë thirrje për përmbajtje./ REL/

Edhe Zvicra e dënon sulmin iranian ndaj Izraelit

 

VOAL- Zvicra dënon ashpër sulmin e natës të Iranit ndaj Izraelit dhe u bën thirrje të gjitha palëve të tregojnë përmbajtje. “Zvicra dënon në termat më të ashpër sulmet e koordinuara të Iranit kundër Izraelit”, tha Ministria e Jashtme zvicerane në Platformën X të dielën në mëngjes. Ky sulm rrit ndjeshëm rreziqet për rajonin”.

Në deklaratën e saj, Zvicra u bëri thirrje të gjitha palëve të ushtrojnë përmbajtje maksimale. “Spirali i përshkallëzimit duhet të ndalet menjëherë”. rsi-eb

Nisma popullore “Ruajtja e neutralitetit zviceran” mbledh mbi 132 mijë nënshkrime

Mbi 132,000 nënshkrime i janë dorëzuar Kancelarisë Federale në Bernë në mbështetje të nismës së promovuar për të kërkuar që Zvicra të mos bashkohet me asnjë aleancë ushtarake.

VOAL – Mbi 132 000 nënshkrime të vërtetuara në mbështetje të nismës popullore “Ruajtja e neutralitetit zviceran” u dorëzuan në Kancelarinë Federale në Bernë të enjten. Prandaj, iniciativa, e cila kërkon një kthim në neutralitet të plotë, duhet të jetë e suksesshme (100,000 nënshkrime u deshën).

Ky është një numër që “kapërcen pritshmëritë”, siç nënvizohet nga komisioni promovues në një shënim të sotëm. Dhe kjo pasqyron suksesin e propozimit në mesin e popullatës, e cila, duke nënshkruar, donte t’u dërgonte një sinjal të fortë autoriteteve: neutraliteti i Zvicrës duhet të mbetet në qendër të politikës së jashtme, të brendshme dhe të sigurisë.

Nisma kërkon që Konfederata të mos bashkohet me asnjë aleancë ushtarake ose mbrojtëse, përveç rastit të një sulmi të drejtpërdrejtë kundër vendit. Ajo gjithashtu dëshiron që Berna të heqë dorë nga sanksionet kundër shteteve ndërluftuese. Stërvitja me partnerë të huaj do të mbetej e lejuar dhe detyrimet ndaj OKB-së nuk do të prekeshin. rsi-eb


Send this to a friend