VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Gabimet që rëndojnë shëndetin e stomakut – Çfarë duhet të kini kujdes

By | May 20, 2019

Komentet

Instituti i Shëndetit Publik ngre alarmin për gripin e syrit në Shqipëri

Sytë janë tregues i disa sëmundjeve, ndaj duhet të jeni të vëmendshëm.

Instituti i Shëndetit Publik ka ngritur alarmin për përhapjen pothuajse epidemike të virusit të gripit të syrit në vendin tonë. Sipas një paralajmërimi të publikuar në faqen e këtij institucioni në Facebook, ISHP thotë se virusi i gripit të syve është i formës agresive dhe manifestohet me simptoma dy javë pas prekjes.

ISHP ka paralajmëruar qytetarët që të tregojnë kujdes me higjenën sepse ky virus transmetohet përmes kontaktit të syve me duar të palara por edhe me anë të ajrit, peshqirëve, këllëfit të jastëkut dhe duarve.

Pishinat dhe plazhet janë ambientet që ofrojnë një terren më të përshtatshëm për përhapjen e këtij virusi, thotë ISHP.

Ndërkohë, okulistët konfirmojnë një numër në rritje të personave të prekur nga ky infeksion.

Ka pasur një numër rekord që ne nuk e kemi hasur asnjë vit tjetër. Ndoshta nuk kemi 100% një statistikë të saktë por numri ka qenë tepër i lartë në krahasim me vitet e tjera, pra ketë vit ka thyer cdo rekord”-tha okulisti Rubin Topi në një intervistë për Report TV.

Simptomat e Gripit të Syve

Virusi që shkakton gripin e syve shkakton një sërë simptomash dhe komplikacionesh.

Kur sytë preken nga ky grip ato fryhen dhe skuqen.

Njeriu e ka të vështirë të shikojë qartë ndërkohë që virusi mund të vështirësojë hapjen e syve.

Okulistët shpjegojnë se kur virusi është i pranishëm, sytë janë ndjeshëm të skuqur ndërkohë që në mëngjes njeriu mund të përballet me sekrecione në formën e sklepave.

Në shumicën e rasteve, kapakët e syve janë të ngjitur nga sklepat dhe nuk hapen dot natyrshëm.

Njeriut i duhet të përdorë dorën për të hapur syrin dhe për të parë, thonë ekspertët.

Komplikacionet mund të rëndohen duke kulmuar edhe me humbjen e shikimit.

Mjekët kanë paralajmëruar  që të sëmurët nga ky virus të mos frekuentojnë detin dhe pishinën sepse ky infeksion mund të përhapet edhe nëpërmjet ujit.

Pesë arsyet për se duhet të pini çaj xhenxhefili gjatë verës

Nëse dëshironi rezultate të shpejta, pini nga një gotë me çaj xhenxhefili para çdo vakti dhe do të përshpejtoni djegien e yndyrnave.

Xhenxhefili është një bimë e cila përdoret gjerësisht në gatime të ndryshme.

Por kjo rrënjë është përbërësi kryesor i disa trajtimeve natyrale.

Përdorimet e xhenxhefilit janë të shumta, nga kurat për fytin e thatë, të ftohurin, kur kemi dhimbje stomaku, etj.

Një nga mënyrat më të përhapura të kurave të xhenxhefilit, është pikërisht çaji që bëhet me këtë rrënjë.

Kur thua çaj nuk mundesh kurrsesi ta lidhësh me verën, por AgroWeb.org ju jep pesë arsye përse ju duhet ta pini atë edhe tani.

Ju Ndihmon Tretjen

Xhenxhefili arrin të përshpejtojë metabolizmin dhe tretjen e ushqimit.

Si dhe mund të trajtojë shqetësime që vijnë nga problemet me tretjen, siç janë fryrja e barkut dhe stomakut.

Nxit Oreksin

Duhet ta keni vënë re që gjatë stinës së verës, oreksi duket sikur ikën.

Dhe nëse keni pasur probleme me këtë gjë çaji i xhenxhefilit ju vjen në ndihmë.

Largon Stresin

Shija e fortë e xhenxhefilit arrin të luftojë stresin e akumuluar gjatë ditës.

Kështu ju do të jeni më të qetë në darkë dhe gjumin do ta bëni të qetë.

Ndihmon me Kilogramët e Tepërt

Nëse keni për synim që të humbisni disa kilogramë para se të shkoni me pushime, çaji i xhenxhefilit është pikërisht ai që ju duhet.

Nëse dëshironi rezultate të shpejta, pini nga një gotë me çaj xhenxhefili para çdo vakti dhe do të përshpejtoni djegien e yndyrnave.

Mbron Lëkurën Ndaj Infeksioneve

Xhenxhefili ka veti anit-inflamatore dhe anti-bakteriale, prandaj është perfekt për të patur një lëkurë të shëndetshme.

Ai e ruan lëkurën ndaj infeksioneve dhe ju jep shkëlqimin perfekt për verën.

Gjithashtu ka dhe mënyra të tjera për ta shtuar xhenxhefilin në dietën tuaj.

Mjafton që ta përfshini si erëz në gatimet tuaja të preferuara, dhe ai do të vazhdojë të bëjë efektin e tij në organizmin tuaj.

Përveç shijes, ushqimet tuaja do të jenë edhe më të shëndetshme.

Bergamoti fitimprurës – Më i kërkuari në botë, prej shekujsh në Shqipëri

Shqipëria është e pasur në prodhimet e saj të fruta perimeve jo vetëm në sasi por edhe në llojë të veçanta, deri tek ato më uniket në botë.

Në botë cilësohet si thesari i artë i Kalabrisë, por rrënjët e tij janë të ngulura thellë në Shqipëri.

Shqipëria është e pasur në prodhimet e saj të fruta perimeve, jo vetëm në sasi por edhe në llojë të veçanta, deri tek ato më uniket në botë.

I tillë është rasti i një agrumeje krejt të panjohur, e cila ndonëse në një familje me limonat e portokallet ka disa karakteristika që e bëjnë të jetë ndër agrumet më të rralla në botë.

Bëhet fjalë për Bergamotin, agrumen me emrin botanik (Citrus Bergamia).

Ky frut përdoret më së shumti për lëngun e tij fantastik, në përgatitjen e reçelit apo glikosë ashtu si edhe për aromën e tij si përbërës i parfumeve dhe vajrave esencialë.

Sot, kjo agrume njihet si një frut i rrallë, i cili kultivohet vetëm në brigjet e Detit Jon, e konkretisht pranë provincës së Kalabrisë në Itali.

Aty prodhohet rreth 80 % e kësaj agrumeje në botë dhe Bergamoti aty është shndërruar në simbolin e gjithë zonës.

Një zonë e njohur kjo për praninë e komunitetit më të madh të shqiptarëve në Itali.

Dhe, ka një lidhje midis shqiptarëve që jetojnë aty dhe këtij fruti sa magjik aq edhe të çmuar në vlera.

Fruti i shumë kërkuar në botë prej shekujsh në Shqipëri

Në zonat e jugut të Shqipërisë, të spikatura për prodhimin e agrumeve, Bergamoti i cili prodhohet në gjendje të egër mblidhet nga banorët e zonës.

I njohur në dialekt edhe si pergamont, ai përgatitet nga amvisat si gliko dhe reçel, traditë e vjetër e kuzhinës së ëmbël shqiptare.

Dhurata Thanasi, administratore e dyqanit organik “Lugës së Argjentë” është ndër të paktat që ka në mesin e produkteve tipike shqiptare edhe glikonë dhe reçelin e Bergamotit.

Ajo tregon për AgroWeb.org një histori interesante mbi praninë e këtij prej shekujsh në Shqipëri dhe se si Kalabria e njohur sot për prodhimin e Bergamotit e ka fituar këtë famë dhe pasuri falë shqiptarëve që emigruan aty rreth 500 vite më parë.

“Vjen nga shqiptarët që janë larguar nga vendi pas vdekjes së Skënderbeut, kryesisht nga fshati Horr në afërsi të Vranishtit të Vlorës dhe Xarrë nga Konispoli.

Si prodhues të agrumeve që asaj kohe, shqiptarët që emigruan drejt Italisë dhe që krijuan aty komunitetin arbëresh morën me vete edhe farat e agrumeve që rrisnin në kopshtet e tyre, mes të cilave edhe Bergamoti.

Shqiptarët e parë që emigruan drejt Italisë, u vendosën në Spezzano Albanese, San Giorgo Albanese dhe me kalimin e kohës në gjithë Kalabrinë.

Ata nisën të merreshin me bujqësi duke kultivuar kulturat e sjella nga Shqipëria përfshirë edhe Bergamotin.

“Falë tyre, sot Kalabria njihet në botë si ndër të vetmet prodhuese të Bergamotit” shprehet Thanasi për AgroWeb.org.

Sot, për të mbrojtur reputacionin e prodhimit të Bergamotit, qeveria italiane ushtron kontrolle serioze përfshirë testimet e vazhdueshme për çertifikimin e kultivimit të kësaj argumeje në mënyrë organike.

Ndërkohë që në Shqipëri, Bergamoti i cili sot prodhohet në sasi të vogla përbën një potencial të fuqishëm për agrobiznesin.

Një Frut Fantastik Në Vlera

Si edhe të gjitha agrumet e tjera, Bergamoti është i pasur në vitamina dhe kripëra minerale.

Ai vlerësohet për vetitë e tij si antioksidant i fuqishëm.

Bergamoti ka tre varitete, në ngjyrë jeshile, të verdhë dhe portokalli të lehtë dhe konsiderohet si një ilaç natyral kundër nivelit të lartë të kolesterolit në gjak.

Gjithashtu lëngu i tij vlerësohet për efektet e forta që ka për largimin e toksinave në organizëm dhe lëngjeve helmuese.

Shenjat e çrregullimeve hormonale që nuk duhen injoruar

Hormonet janë ato që na rregullojnë humorin, emocionet, sjelljen, paraqitjen dhe marrëdhëniet me të të tjerët.

Me hormonet nuk bën dot shaka. Këtë ta thotë çdo mjek.

Hormonet janë ato që na rregullojnë humorin, emocionet, sjelljen, paraqitjen dhe marrëdhëniet me të tjerët.

Kjo është arsyeja përse çrregullimet hormonale shkaktojnë një sërë ndryshimesh thelbësore në organizëm dhe në shëndetin tonë.

Më poshtë do të gjeni 8 simptomat më të zakonshme të çrregullimeve hormonale dhe dëmit në shëndet.

Shtimi në peshë

Çrregullimet hormonale shkaktojnë shtim në peshë, pavarësisht përpjekjeve tuaja për t’u ushqyer shëndetshëm dhe për të kryer aktivitet të rregullt fizik.

Rënie të flokëve

Rënia e flokëve është një nga simptomat më të zakonta të çrregulllimeve hormonale dhe nuk duhet injoruar.

Djersitja e tepërt

Nëse djersisni më tepër seç duhet, atëherë me siguri jeni të prekur nga çrregullimet hormonale dhe duhet të vizitoheni tek një mjek.

Ndryshimet në përmasat e gjirit tek femrat.

Niveli i pakët i estrogjenit, pakëson dendësinë e indeve të gjirit. Nivelet e rritura të estrogjenit mund të shkaktojnë gjendra ose ciste në gjoks.

Lodhje dhe plogështi

Kur hormonet nuk janë në nivelet e duhura, atëherë do të prekeni nga lodhja dhe plogështia kronike e pazakontë.

Në këto raste duhet të konsultoheni me një mjek për të kontrolluar nivelet e progesteronit në gjak.

Fytyrë me akne

Kujdesi i mangët për lëkurën, ushqyerja e keqe dhe çrregullimet hormonale janë tre prej shkaktarëve të akneve në fytyrë.

Nëse trajtimet kundër akneve nuk kanë rezultat, atëherë me siguri bëhet fjalë për çrregullim hormonal.

Rrathët e zinj të syve

Çrregullimet hormonale shkaktojnë pagjumësi dhe probleme me gjumin.

Një gjë e tillë rezulton në rrathë të zinj të syve.

Rrathët e zinj vijnë si pasojë e nivelit të ulët të testosteronit tek meshkujt dhe progesteronit tek femrat.

Depresion dhe ankth

Depresioni dhe ankthi janë rezultat i çrregullimeve hormonale.

Ato janë të ndërlidhur me shtatzaninë, menopauzën dhe ciklin menstrual si pasojë e çrregullimeve hormonale.

Ushqimet e Shpejta Nxisin Çrregullime Hormonale

Një raport i fundit, të cilit i referohet AgroWeb.org, njerëzit që konsumojnë ushqime të shpejta kanë në trupin e tyre një nivel më të lartë kimikatesh të rrezikshme.

Këto kimikate kanë pasoja të rënda dhe afatgjata tek njeriu.

Tek meshkujt ato rrisin nivelin e estrogjenit që sigurisht është shumë i dëmshëm.

Për femrat, konsumimi i tyre çon në rritjen e mundësisë së zhvillimit të qelizave të dëmshme.

Përveç konsultave me mjekun, ekspertët këshillojnë konsumin e më shumë frutave dhe perimeve dhe sa më pak ushqime të shpejta dhe të paketuara.

Nitratet dhe nitritet në ushqime – Çfarë janë dhe si e ndikojnë organizmin

Trupi i Njeriut.

Nitratet dhe nitritet me siguri janë substanca kimike të cilat duket sikur nuk kanë asnjë lidhje me ushqimin.

Gjithësesi ato përdoren gjerësisht në përbërjen e shumë ushqimeve që konsumojmë çdo ditë si vlera të shtuara të tyre.

Pavarësisht kësaj ka një debat të madh mbi efektet anësore që nitratet dhe nitritet mund të shkaktojnë në organizëm.

Ky debat merr shkas pikërisht nga sasia e duhur që trupi duhet të marrë gjatë një vakti nga ushqime të ndryshme.

Në këtë artikull AgroWeb.org ju shpjegon rolin që ato kanë tek ushqimet e tuaja dhe kur konsiderohen të dëmshme.

Çfarë janë nitratet dhe nitritet

Përbërja e tyre është e njëjtë me atë të kaliumit, dhe mineraleve të tjera pasi përbëhen nga nitrogjeni dhe oksigjeni.

Roli i tyre është largimi i baktereve të këqija nga ushqimet, kryesisht nga mishi i proçesuar, djathrat, por edhe perimet.

Mund të jenë të formuara natyralisht si minerale nga toka, apo të prodhuara në mënyrë sintetike në laboratorë.

Për ushqimet përdoren të dyja format në sasi të caktuara, pikërisht për të mos shkaktuar efekte anësore.

Ushqimet më të pasura me nitrate

Këto minerale thuhet se janë shumë të përhapura tek produktet e mishit, por sipas ekspertëve kjo nuk është e vërtetë.

Vetëm 5% e nitrateve që merrni nga ushqimi mundësohen nga produktet e mishit dhe 80% nga perimet e frutat.

Kryesisht perimet jeshile si spinaqi, lakrat, selinoja, por edhe karrotat e përmbajnë me shumicë këtë mineral.

Zakonisht perimet i marrin nitratet në mënyrë natyrale direkt nga toka në të cilën mbillen.

Nitritet nga ana tjetër formohen nga mikroorganizmat me të cilat ushqehet toka ndër vite.

Si e ndikojnë trupin

Megjithëse nitratet sipas mjekëve, nuk luajnë ndonjë rol në organizëm, mikororganizmat që lëshohen prej tyre, nitritet mund të shkaktojnë shumë sëmundje.

Kjo është e vërtetë kur nitritet merren në sasi të mëdha, të cilat kur futen në trup mund të kthehen në qeliza të dëmshme.

Mund të zhvillojnë sëmundje të zemrës dhe probleme të qarkullimit të gjakut.

Kjo është veçanërisht e vërtetë për produktet e mishit të cilat përmbajnë shumë nitrate.

Sa është sasia e duhur që duhet të merrni

Një studim i vitit 2017 nga Autoriteti Europian i Ushqimit, të cilit i referohet AgroWeb.org, tregoi sasinë e duhur dhe të padëmshme të nitrateve për organizmin.

Përllogaritet rreth 235 mg nitrate në ditë për një person me peshë 63.5kg.

Për një person me peshë mesatare një sasi e sigurt është 300-400 mg në ditë.

Kjo sasi nuk përshkruan nivelin e nitrateve që një perim, frut apo produkt duhet të ketë, por sasinë e përgjithshme që trupi merr nga të gjithë ushqimet.

Sipas ekspertëve në një dietë normale të pasur me perime kjo sasi nuk kalohet, pasi ato kanë një nivel të caktuar nitratesh që është i vogël në numër.

Në rastet kur perimet apo mishi permbajnë më shumë nitrate se sa duhet, trupi mund të shkaktojë luhatje të rruazave të kuqe të gjakut dhe shumë probleme shëndetësore.

Njëzet milionë fëmijë nuk u vaksinuan vitin e kaluar

Më shumë se një në dhjetë fëmijë – ose 20 milionë në gjithë botën – nuk janë vaksinuar vitin e kaluar kundër sëmundjeve të rrezikshme për jetën, si: fruthi, difteria dhe tetanusi.

Të dhënat u publikuan të hënën në një raport që përpiluan Organizata Botërore e Shëndetësisë dhe Fondi për Fëmijë i Kombeve të Bashkuara – UNICEF.

Në raportin mbi imunizimin global, dy agjencitë zbuluan se nivelet e vaksinimit janë duke stagnuar, sidomos në vendet e varfra dhe në zonat e konfliktit.

“Vaksinat janë një nga mjetet tona më të rëndësishme për parandalimin e shpërthimeve dhe sigurinë e botës”, tha përmes një deklarate drejtori i përgjithshëm i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Sipas raportit, shumica e fëmijëve të pavaksinuar jetojnë në vende të varfra, ndërsa pothuajse gjysma e tyre janë në vetëm 16 vende: Afganistan, Republika e Afrikës Qendrore, Çad, Republika Demokratike e Kongos, Etiopi, Haiti, Irak, Mali, Niger, Nigeri, Pakistan, Somali, Sudan Jugor, Sudan, Siri dhe Jemen.

“Shumica e fëmijëve sot janë duke u vaksinuar, por shumë të tjerë mbeten pa u vaksinuar. Të pavaksinuar janë shpesh ata që janë më në rrezik, më të varfër, më të margjinalizuar, të prekur nga konflikti ose të zhvendosur nga shtëpitë e tyre”, tha Ghebreyesus.

Nëse këta fëmijë sëmuren, thuhet në raport, ata janë në rrezik të pasojave më të rënda shëndetësore dhe janë më pak në gjendje të marrin trajtimin dhe kujdesin që u nevojitet.

Si ta parandaloni irritimin e lëkurës së fëmijëve nga i nxehti, puçrrat e vapës

Nga dermatologia Erjona Shehu  – Një mjedis i nxehtë dhe i pa ajrosur mund të shkaktojë irritime të lëkurës, pasi temperaturat e larta nxisin procesin e djersitjes e për pasojë gjëndrat e djersës zmadhohen dhe inflamohen. Irritimi i lëkurës nga nxehtësia është më i zakonshëm tek fëmijët, pasi gjëndrat e tyre të djersës ende nuk janë maturuar e nuk funksionojnë ashtu siç duhet. Nga ky irritim shfaqen puçrra të vogla të kuqe në pjesët ku trupi është më i nxehtë, veçanërisht në qafë, fytyrë, bërryla dhe poshtë gjunjëve. Mjekja dermatologe pediatre në Shërbimin e Pediatrisë, në QSUT, Dr.Erjona Shehu, këshillon se për të evituar shfaqjen e këtyre puçrrave duhen pasur parasysh këto këshilla: fëmija nuk duhet veshur trashë në verë, duhet larë me ujë 33-37 gradë Celcius dhe të thahet mirë me peshqir, prindërit duhet të sigurohen që temperatura e dhomës të mos jetë shumë e lartë dhe ajri të qarkullojë, nëse puçrrat nuk zhduken pas 12 orësh, atëherë duhet kontaktuar me mjekun.Puçrrat e vapës (vaporet)
Puçrrat e vapës janë një shpërthim puçrrash të vogla (prush) në lëkurë të shkaktuara nga mbinxehja e tepërt e fëmijës. Kjo situatë është e shpeshtë gjatë stinës së verës, veçanërisht tek foshnjat e vitit të parë të jetës. Në përgjithësi shfaqet në lëkurën e fytyrës dhe në pjesët ku lëkura formon palosje, (kofshë, krahë), prush në ngjyrë rozë në fytyrë dhe në palat e lëkurës, por në disa raste mund të mbulojnë edhe të gjithë lëkurën e trupit.

Parandalimi
Por çfarë mund të bëni për të parandaluar puçrrat e vapës? Së pari, në stinën e nxehtë visheni fëmijën lehtë, vetëm me veshje të lehta pambuku. Gjithashtu zbulojeni fëmijën nga mbulesat e rënda e të trasha në shtrat, dhe bëjini banjë me ujë të vakët. Ndërkohë nëse ka puçrra mos e fshini fort pas larjes, por thajeni lehtësisht lëkurën me peshqir. Kur të thahet lëkura, mund të vini një krem hidratues për fëmijë. Bëni kujdes dhe mbajeni në hije, jo në rrezet direkte të diellit si dhe këshillohuni me mjekun nëse skuqja si prush nuk zhduket brenda 12 orëve.

Herpes Simpleks, rreziku tjetër i të nxehtit
Infeksioni i lëkurës i shkaktuar nga virusi i quajtur Herpes Simpleks, shfaqet në formën e një plage në trajtën e një grumbulli vezikulash, që kur thahen bëhen me kore. Ky virus qëndron i heshtur në pjesën e fundit të nervave. Ai kalon nga prindërit te fëmijët me anë të puthjes. Një rritje në temperaturën e lëkurës prej diellit të fortë, etj, mund ta gjallërojë virusin dhe të çojë në formimin e një plage. Këto plagë nuk janë të rrezikshme, por duhet mjekuar. Lëkura skuqet dhe shfaqen puçrra të vogla gjatë buzës dhe poshtë hundës, që bashkohen dhe formojnë një plagë. Kjo faze zgjat 10-14 ditë. Në kohën që këto plagë janë duke u zhvilluar, fëmija mund të ankohet për dhimbje në fytyrë, në vesh dhe gjatë përtypjes, sepse nervat e fytyrës ndikohen nga virusi. Plagët janë shumë ngjitëse dhe fëmija mund t’i përhapë në pjesë të tjera të fytyrës me anë të prekjes. Me shfaqjen e këtyre shenjave fëmija patjetër duhet dërguar tek mjeku. Mjeku mund të rekomandojë mjekim nga goja dhe mjekime lokale, në varësi të situatës klinike.

Dobitë shëndetësore që trupi merr nga fasulja

Një racion fasule siguron 20% të fibrave të nevojshme në baza ditore.Fasulja përmban më shumë proteina sesa të gjitha bimët e tjera – vetëm një filxhan fasule ofron një të katërtën e proteinave për të cilat kemi nevojë çdo ditë.

Fasulja përmban edhe vitamina të shëndetshme për zemër dhe antistres, si janë vitamina B, hekuri dhe kalciumi . Po ashtu, konsiderohet edhe si “pastrues natyral” sepse kalon nëpër zorrë dhe ka aftësi të eliminojë kolesterolin.

Mos iu ndani fasuleve në kanoçe kur janë me ulje çmimi, fasulet e thata janë gjithmonë më të lira, por marrin më shumë kohë për t’u zier.

Poashtu nuk duhet harruar se fasulja ka vlerë të madhe të energjisë dhe përmban pothuajse të gjitha aminoacidet esenciale.

Brikena Duva: Si të parandaloni prishjen e dhëmbëve te fëmijët

Voltiza Duro – Kujdesi për dhëmbët duhet të fillojë që në fëmijëri dhe vizitat te mjeku stomatolog duhet të kryhen kur del dhëmbi i parë. Parandalimi i prishjes së dhëmbëve, është një tjetër element i rëndësishëm që ndikon në shëndetin e fëmijës suaj. Në një intervistë për suplementin “Life Pages”, në ‘Gazeta Shqiptare’, mjekja stomatologe Brikena Duva tregon të gjithë shkaktarët kryesorë të prishjes së dhëmbëve te fëmijët. Sipas saj, një ndër faktorët kryesorë është ekspozimi ndaj lëngjeve dhe produkteve të tjera me përmbajtje të lartë sheqeri. Ajo bën me dije, gjithashtu, se prishjet mund të ndodhin edhe si pasojë e kalimit të baktereve nga goja e nënës tek e fëmijës gjatë kohës që nëna provon ushqimin dhe me të njëjtën lugë ushqen dhe fëmijën. Duva shton se për të parandaluar prishjen e dhëmbëve është e rëndësishme larja e tyre, fluorizimi, i cili bëhet me anë të varnisheve ose tabletave të fluorit; doza e të cilave është në varësi të moshës.Në cilën moshë rekomandohet fillimi i vizitave tek dentisti te fëmijët?
Vizitat te dentisti duhet të nisin sapo del dhëmbi i parë i fëmijës që zakonisht është në moshën 6 muajsh. Prindërit duhet të informohen sesi të kujdesen për dhëmbët e fëmijës pasi kujdesi duhet të nisë që në muajt e parë të lindjes.

Mund të na shpjegoni se si realizohet pastrimi i gojës së bebeve para daljes së dhëmbëve?
Pastrimi i gojës së bebeve para daljes së dhëmbëve bëhet me garzë sterile me kamomil, ndërsa pasi fillon dalja e tyre pastrimi bëhet me furçë të vogël vetëm me ujë. Pasta e dhëmbëve nuk duhet të përdoret deri në moshën 3 vjeçare.

Pas moshës 3 vjeçare cilat janë pastat e dhëmbëve që duhen përdorur?
Pas moshës 3 vjeçare duhet të fillojnë të përdoren pastat për fëmijë me 500 ppm fluor dhe sasia e pastës që përdoret gjatë larjes duhet të jetë sa një kokërr bizeleje.

Cilat janë shkaqet e prishjes së dhëmbëve te fëmijët?
Një ndër shkaktarët kryesorë të prishjes së dhëmbëve të fëmijëve është ekspozimi ndaj lëngjeve dhe produkteve të tjera me përmbajtje të lartë sheqeri. Prishjet mund të ndodhin dhe si pasojë e kalimit të baktereve nga goja e nënës tek e fëmijës gjatë kohës që nëna provon ushqimin dhe me të njëjtën lugë ushqen dhe fëmijën. Ndërkohë edhe sasia e ulët e fluorit, dieta jo e ekuilibruar mund të jenë faktorë të prishjes së dhëmbëve te fëmijët.

A ndikon biberoni në prishjen e dhëmbëve?
Vlen të theksohet se në fëmijërinë e hershme prishjet masive të dhëmbëve lidhen me përdorimin e biberonit, që njihet dhe si kariesi i biberonit.

Cilat janë simptomat e para që tregojnë se ka diçka që nuk shkon me dhëmbët e fëmijës?
Në fazën fillestare prishjet nisin si njolla të bardha, ndërsa në fazat më të avancuara ato marrin ngjyrë kafe, krijojnë kavitet dhe shkaktojnë dhimbje tek fëmijët. Prindërit në momentin që vërejnë këto simptoma duhet t’i drejtohen stomatologut.

A është i rëndësishëm trajtimi i dhëmbëve të qumështit?
Trajtimi i dhëmbëve të qumështit është shumë i rëndësishëm pasi ato luajnë një rol kyç në daljen e dhëmbëve të përhershëm, në ushqyerjen dhe në të folurën e fëmijës.

Si bëhet parandalimi i prishjes së dhëmbëve?
Për të parandaluar prishjen e dhëmbëve është e rëndësishme larja e tyre, fluorizimi, i cili bëhet me anë të varnisheve ose tabletave të fluorit; doza e të cilave është në varësi të moshës. Ndërsa silanimi i dhëmballëve, i cili rekomandohet të bëhet jo vetëm tek dhëmbët e përhershëm por edhe tek dhëmbët e qumështit, kjo procedurë jo vetëm mbron dhëmbët nga prishja, por, gjithashtu, bën që fëmijës t’i dalë frika pasi është një procedurë e lehtë, jo traumatike dhe e shpejtë. Ndërsa kariesi i biberonit parandalohet duke e përdorur biberonin vetëm për të ushqyer fëmijën me qumësht dhe jo me lëngje të tjera të cilat kanë shumë sheqer. Gjithashtu, prindërit duhet të bëjnë kujdes e mos t’ia lënë biberonin fëmijës gjatë natës.

Shëndet i mirë nga lëngu i gjetheve të qershisë

Disa nga vlerat që përmban lëngu i gjetheve të qershisë janë vetitë e tij si antioksidant, përmbajtja e vitaminës A, vitaminës C si dhe minerale.

Qershitë kanë një ngjyrë të kuqe deri në vishnje kur ato piqen. Ky frut është goxha i njohur si një burim i shumë vlerave ushqyese.

Në shumë raste qershia përdoret në formën e një çaji bimor.

Disa nga vlerat që përmban lëngu i gjetheve të qershisë janë vetitë e tij si antioksidant, përmbajtja e vitaminës A, vitaminës C si dhe minerale.

Sipas të dhënave të mbledhura nga AgroWeb.org, më poshtë do të gjeni disa nga vlerat e lëngut të gjethve të qershisë.

Detoksifikues

Trupi i njeriut përmban shumë helme të mbetura nga shpërbërja e ushqimeve apo produkteve të ndryshme.

Këto toksina duhen të pastrohen në mënyrë që trupi të jetë i shëndetshëm dhe të shmangen sëmundje të ndryshme.

Një mënyrë e detoksifikimit është konsumimi i çajrave bimor.

Përbërësit natyral që gjenden në çajin e gejtheve të qershisë bëjnë që procesi i detoksifikimit të ndodhi sa më natyrshëm.

Trajton çekuilibrimet e acidit urik

Ky çaj mund të përdoret dhe si një “ilaç” për trajtimin e acidit urik.

Pasi kjo pije përmban antho-cianin e cila shërben për të ulur nivelin e inflamacionit të kyçeve.

Njerëzit që vuajnë nga dhembja e nyejve, kockave kanë si shkaktarë kryesor një mosbalancim të acidit urik në organizëm.

Qetëson dhimbjet

Një tjetër dobi e çajit të gjetheve të qershisë, sipas të dhënave të AgroWeb,org, është lehtësimi i dhimbjeve.

Nëse ndjeni dhimbje të trupit, përpiquni të pini sa më shumë nga ky çaj.

Do të shihni që dhimbja do të lehtësohet gradualisht. Gjithashtu mbetet një metodë natyrale, që mund të praktikohet nga kushdo, pa pasur efekte anësore.

Një gjumë pa probleme

Kjo pije është e përshtatshme për dikë që ka problem me gjumin.

Kjo ndodh sepse në këtë çaj gjendet melatonina, e cila ndihmon në një gjumë të rehatshëm.

Substanca e përmendur, gjithashtu është efikase për nxitjen e trurit.

Për një lëkurë të bukur

Nëse doni që të keni një lëkurë të shëndetshme, por doni që të jetë diçka jo me shumë kosto, mund të pini këtë çaj bimor.

Antioksidantët që ka fryti i qershisë e ndihmojnë lëkurën tuaj të jetë me e re.

Sipas të dhënave të AgroWeb.org lëngu ose çaji i gjetheve të qershisë parandalon dhe problemet e lëkurës, siç janë lëkura e thatë, kruajtje ose sëmundje të tjera.

Në fakt, nga informacionet e AgroWeb.org, nëse konsumoni qershi çdo mëngjes parandaloni dhe plakjen e lëkurës.

Një super antioksidant

Antioksidantët janë shumë të nevojshëm për organizmin.

Duke konsumuar ushqime dhe pije të pasur me antioksidantë, është një mënyrë për t’i përftuar në trup.

Një nga pijet është dhe çaji bimor i gjetheve të qershisë.

Pakëson dhimbjet e muskujve

Nëse vuani nga dhembjet e muskujve, apo keni një bllokim të tyre pas palestrës, mund të konsumoni këtë bimë.

Çaji i gjetheve të qershisë ka disa përbërës natyror që lehtësojnë dhimbjet.

Si të përgatisni lëngun e gjetheve të qershisë:

Zieni 250 ml ujë dhe më pas hidhni një lugë çaji me gjethe të thata qershish.

Ziejini së bashku për 3-5 minuta, kullojeni dhe shtoni ëmbëlsuesin e preferuar.

Rekomandohet të konsumohet një herë në ditë.

Kini kujdes!

Lëngu i gjetheve të qershisë e ndihmon organizmin nëse merret në doza të caktuara.

Nëse e tejkaloni konsumimin e tij, mund të çoni në akumulimin e substancave të ndryshme të cilat mund të jenë të dëmshme.

* Ky informacion ka për qëllim të plotësojë, të mos zëvendësojë këshilla nga mjeku juaj ose ofruesi i kujdesit shëndetësor dhe nuk ka për qëllim të mbulojë të gjitha përdorimet e mundshme, masat paraprake, ndërveprimet ose efektet negative. Ky informacion mund të mos i përshtatet rrethanave tuaja specifike shëndetësore.

Pse ju merr uria rreth orës 11 të paradites

Byrek me Djathe.

Njeriu shpenzon një pjesë të mirë të ditës duke menduar për ushqim, e për këtë e kanë fajin pjesërisht rrjetet sociale.

Ndjesia e urisë na shoqëron gjatë gjithë kohën ndonëse nuk kemi kohë të analizojmë nëse bëhet fjalë për një uri të vërtetë apo të manipuluar.

Njeriu zakonisht e nis ditën duke ngrënë mëngjes dhe më pas shkon në punë.

Vjen ora 11 e paradites dhe stomaku nis të ulërijë, plogështia vjen pa trokitur dhe sytë nuk shohin asgjë përveç se ushqimit.

Në këtë artikull  të AgroWeb.org do të zbuloni se përse ju merr uria rreth kësaj ore dhe cilat janë alternativat më të shëndetshme për ta shuar atë.

Nuk Keni Marrë Mjaftueshëm Kalori

Vakti i parë i ditës duhet të ketë 300 deri në 400 kalori.

Kjo sasi është e mjaftueshme për t’ju mbajtur të ngopur deri në drekë.

Nëse në mëngjes merrni më pak kalori, në pak orë do të ndiheni të uritur.

Keni Mungesa Në Ushqyes

Ekspertët, të cilëve u referohet AgroWeb.org rekomandojnë që mëngjesi të jetë i pasur me proteinë, karbohidrate dhe yndyrna të shëndetshme.

Proteina ndihmon në mbajtjen nën fre të urisë, karbohidratet ju japin energji ndërsa yndyrnat ju mbajnë të ngipur.

Ekspertët thonë se duhet të konsumoni 13-20 gramë proteinë në mëngjes, 40-55 gramë karbohidrate dhe 10-15 gramë yndyrna të shëndetshme.

Përpos tyre, duhet të siguroheni që të merrni mjaftueshëm fibër në mëngjes që mos t’ju marrë uria në orën 11.

Nuk Hani Gjërat e Duhura

Petullat, tërshëra, drithërat e paketuara, kremi i djathit janë disa prej ushqimeve që nuk e shuajnë siç duhet urinë sepse nuk ofrojnë ushqyesit e lartpërmendur.

Edhe nëse e nisni mëngjesin me të ëmbla, do të ndiheni energjikë në fillim e më pas të plogësht e të uritur që në orën 10.

Simptoma Të Tjera Ngatërrohen Me Urinë

Dhimbjet e kokës, lodhja, plogështia, mjegullimi i trurit janë simptoma që lehtësisht mund t’ju shtyjnë drejt mendimit se jeni të uritur.

Uria mund të ngatërrohet lehtë me dëshirën për gjumë ose mund të maskojë nevojën për ujë.

Uria gjithashtu mund të jetë tregues i rënies së nivelit të sheqerit.

Përpara se t’i dorëzoheni urisë së mesditës bëni një analizë të simptomave që të kuptoni çfarë po ndodh me të vërtetë.

Ke Nevojë Për Diçka Të Shpejtë

Mëngjesi zakonisht ju mban të ngopur për 3 deri në 4 orë.

Ndaj nëse ndiheni bosh në stomak rreth orës 11, mund të keni nevojë për diçka të vogël, frut apo biskotë përpara se të hani drekë.

Ekspertët sugjerojnë që të konsumoni më shumë proteina dhe yndyrna të shëndetshme ndërmjet vakteve dhe t’i përmbaheni limitit prej 150 kalorish.

Variante të shëndetshme janë bajamet, banania, kosi me fruta pylli.

Bimët më të mira të shtëpisë që mbajnë larg mushkonjat

Bimët janë shumë efikase në mbajtjen larg të mushkonjave.

Mushkonjat janë insekte bezdisëse që përbëjnë një rrezik serioz për shëndetin e miliona njerëzve.

Mënyra më e mirë për t’u mbrojtur prej tyre është të përdorni locione, substanca natyrale mbrojtëse ose të rrisni bimë që mbajnë larg mushkonjat.

Në këtë artikull të AgroWeb.org do të mësoni më shumë për bimët që janë efikase në mbajtjen larg të mushkonjave.

Rozmarina

Rozmarina është një nga bimët më të mira kundër insekteve dhe buburrecave.

Mbani një vazo me rozmarinë në parvazin e dritares ose në ballkon.

Shtëpia do të mbajë aromë të mirë dhe insektet nuk do të futen dot brenda.

Borziloku

Përveç përfitimeve në kuzhinë, borziloku mund ta mbajë shtëpinë tuaj të pastër nga insektet.

Studimet kanë treguar se vaji esencial i borzilokut mund të zbrapsë mushkonjat për 6 deri në 8 orë.

Nëse ju pickojnë mushkonjat, merrni disa gjethe borziloku dhe fërkoni me to zonën e skuqur.

Kamomili 

Kjo bimë e të njëjtit grup botanik të luledeles mban larg jo vetëm mushkonjat por edhe buburrecët, akrepat dhe insekte të tjerë.

Sipas të dhënave të AgroWeb.org, substancat përbërëse të kësaj luleje janë të padurueshme nga insektet.

Lavanda

Lavanda ka një aromë të mrekullueshme dhe aftësi qetësuese, por për mushkonjat ajo është një tmerr i vërtetë.

Vaji esencial i lavandës në kombinim me vajra të tjerë natyralë është efikas në mbajtjen larg të mushkonjave.

Bari i Milcës

Kjo bimë e njohur me emrin Lemon balm, që rritet deri në dy metra ka një aromë të fortë limoni.

Bima përmban vajin esencial të citronelës dhe është shumë efikase kundër mushkonjave.

Nenexhiku

Insektet si mushkonja i urrejnë aromat e forta.

E tillë është edhe aroma e nenexhikut, vaji esencial i së cilit shkatërron mushkonjat sipas informacioneve të AgroWeb.org.

Nëse ju pickojnë mushkonjat përdorni gjethet e nenexhikut për t’ju dhënë çlirim të menjëhershëm.

Hudhra

Hudhrën mund ta përdorni për të lyer lëkurën dhe për të mbajtur larg mushkonjat.

Megjithatë, një gjë e tillë nuk është e pëlqyeshme për shumë njerëz falë aromës së fortë të hudhrës.

Lule Kumaku

Këto lule kanë ngjyra të verdha dhe portokalli por edhe një aromë të fortë.

Ato prodhojnë një substancë natyrale që mban larg insektet.

Vaji esencial i këtyre luleve është gjithashtu një alternativë për t’u përdorur gjatë verës kundër mushkonjave./AgroWeb.org