VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Foto shokuese – Brad Pitt kap dhunshëm nga krahu Angelinën

By | September 25, 2016

Komentet

U nda nga jeta legjenda e Hollywoodit, Doris Day

Legjenda e Hollywoodit, Doris Day, filmat e së cilës e kanë bërë atë një nga yjet më të mëdha gra të të gjitha kohërave, vdiq në moshën 97-vjeçare.

Këngëtarja e shndërruar në aktore ka lujatur në filmat si: Calamity Jane dhe Pillow Talk.

Filmat The Man Who Knew Too Much dhe That Touch of Mink e kanë bërë atë të njohur në gjithë botën.

Fondacioni i Kafshëve Doris Day tha se ajo vdiq të hënën në shtëpinë e saj në Kaliforni.

Bëhet e ditur se, së voni, aktorja ka vuajtur nga pneumonia.

“Ajo ka qenë e rrethuar nga disa miq të afërt në momentin kur ka vdekur”, thuhet në njoftim.

Çmimet që Day ka marrë përfshijnë Medaljen Presidenciale të Lirisë më 2004 dhe një Grammy për arritje jetësore më 2008.

Aktorja Pamela Anderson e takon në burg Julian Assangen

LONDRA, 7 MAJ – Të padrejtë dhe çnjerëzor: kështu aktorja Pamela Anderson, ish-ylli i Baywatch, ka përcaktuar sot trajtimin e Julian Assange nga drejtësia britanike, pasi ka vizituar aktivistin australian, themeluesin e Wikileaks në burgun e sigurisë së lartë Belmarsh, ku ai ndodhet i mbyllur që muajin e kaluar pas revokimit nga Ekuadori të azilit të dhënë 7 vjet më parë në ambasadën e Londrës. Aktorja,  mbështetëse e njohur e çështjes së Assange, e cila është edhe më afër tij personalisht, ka kërkuar me lotë në sy ndihmën e opinionit publik. “Do të jetë një betejë e gjatë” kundër ekstradimit në SHBA, – ka thënë – dhe ai ka nevojë për mbështetjen tonë. Ka sakrifikuar shumë për të vërtetën, tani duhet t’ia shpëtojmë jetën. Kjo është çështja.”

 

Më 4 maj 1929 erdhi në jetë Audrey Hepburn, Mbretëreshë e Hollivudit

Edda Van Heemstra Hepburn-Ruston, e njohur në art me emrin Audrey Hepburn (Odri Hepbërn ), lindi më 4 maj 1929 në Bruksel nga një bankier anglez me emrin John Victor Hepburn-Ruston dhe një baroneshë hollandeze, me emrin Ella van Heemstra. Duke qenë nga një familje e pasur, ajo vazhdoi kolegjin në Angli pastaj Anhem Conservatory, shkollën e baletit, duke ëndërruar që një ditë të bëhej balerinë, pra kërcimtare e madhe, po aq e famshme sa ishte në atë kohë Margot Fonteyn. Në vitet e Luftës së Dytë Botërore, mjerisht, artistja e ardhshme do të vuante për një kohë të gjatë nga uria. Dhe thuhet se struktura e saj fizike, aq shtatlartë dhe e përpjesëtimeve të mrekullueshme, po aq e zhdërvjellët, ishte dëmtuar në mënyrë vendimtare kur vajza kishte qenë e detyruar të ushqehej vetëm me ushqime të varfëra. Legjenda tregon se për një periudhë kohë, ajo dhe familja e saj ushqeheshin vetëm me zhardhokët, pra, rrënjët e tulipanëve.

Askush nuk mund të vishej si ajo me një fustan të ngushtë të zi De Givenchy me stof të thjeshtë; askush nuk mund të fshihej nën një kapelë panama të një metër katrori të firmës Saint Laurent pa u dukur e pazakonshme, askush nuk mund të mbetej ekspresive edhe prapa një palë syzesh të zeza Chanel.

Njeriu i parë që e zbuloi artisten e re të talentuar ishte shkrimtarja Koletë (Colette ) në atë kohë 80 vjeçare. Koletë është një model i shenjtë i kulturës së Shekullit të Njëzetë. Ajo ndodhej me pushime në Montekarlo (Montecarlo ), kur kërkoi që rolin kryesor të komedisë së saj teatrore “Gigi” (Keqani ), përshtatje e një romani të saj, të luhej pikërisht nga Odri Hepbërn e ardhshme. Një piketë të re në jetën e saj, kur ajo ishte njëzet e dy vjeçe, do të shënonte roli i saj i një princeshe harrakte në filmin “Pushimet romane” (Roman Holiday ) të regjisorit William Wyler, i cili ia dha asaj një çmim Oskar si aktorja më e mirë në rol kryesor. Pastaj, në vitin 1954, arrin „Sabrina“, një nga filmat më të bukur të të gjitha kohërave, film që e ngjit Odri Hepbërnin në Olimpin e yllit të kinematografisë. Në rolin e personazhes kryesor të filmit, pra Sabrinës, në fakt, Odri rezulton më e bukur dhe më elegante se kurrë. Por, para së gjithash, te ajo spikati talenti i mirëfilltë, natyror dhe freskia e pashoqe, çka e bënin atë rast të vetëm në kinematografinë botërore.

Por bukuria e përjetëshme, e pakufizuar në kohë, nuk është i vetmi element i veçantë i spikatur i Odri Hepbërnit, të konsakruar si Mbretëreshë e Hollivudit. Ajo ka të dhëna të rralla dhe të plota si aktore e ekranit të madh, të tilla që e bëjnë atë të kërkuar nga të gjithë regjisorët më të mëdhenj të kohës. Ajo kështu luan role kryesore në filma si “Arianna”, “Breakfast at Tiffany’s” (Mëngjesi tek Tifanitë ) për të cilin merr një kandidaturë për Oskar si aktorja në roln kryesor më të mirë, “My Fair Lady” (Zonja ime e hijshme ), Green Mansions (Kështjellat jeshile ) “War And Peace” (Lufta dhe Paqja ), “How To Steal A Million” (Si të grabitësh një milion dollarë), The Nun’s Story “Historia e një murgeshe” që ia sjell një tjetër kandidaturë për Oskar, “Robin e Marian”. Pastaj vijnë filmat “Two For the Road” (“Dy veta në rrugë” ), “Paris When It Sizzles” (“Hirushja në Paris”), “Wait Until Dark” (Prit sa të erret ), për të cilin merr edhe një kandidaturë tjetër për Oskar dhe plot filma të tjerë. Ajo merrte disa çmime Golden Globe dhe Tony Award.
Në vitin 1954 Odri Hepbërn martohej me Mel Ferrer, nga i cili do të ketë edhe fëmijën e parë, një djalë, Shon (Sean ). Ndërsa në vitin 1969, nga marrëdhëniet e fshehta intime që ajo pati me mjekun Andrea Dotti ajo do të lindte, Lukën, djalin e saj të dytë. Pas kësaj aventure, Odri Hepbërn divorcohet nga Mel Ferrer. Në vitin 1981, më në fund, ajo do ta gjente bashkudhëtarin e vërtetë të jetës, Robert Wolders, ish burrin e Merle Oberon. Në këtë mënyrë ajo shënonte tre martesa në jetën e saj. Në vitin 1989 luan filmin e fundit të jetës së saj, “Always” (Gjithmonë ) me regjisorin Stivën Shpilberg.

Në fillim të viteve 1990 Odri Hepbërn do të tërhiqej përfundimisht edhe nga sheshet e xhirimeve, pra nga kinematografia. Në vitet e fundit të jetës, ajo do t’iu përkushtohej bamirësive në atë masë saqë do të bëhej ambasadore e UNICEF (United Nations International Children’s Emergency Fund- Fondi Ndërkombëtar i Emergjencës për Fëmijë pranë Kombeve të Bashkuara ). Në vitin 1993 Odri merrter Çmimin për Arritje Jetësore të Shoqatës së Aktorëve Kinematografikë (Screen Actors Guils Lifetime Achievement Award ), të cilin në emër të saj e merrte Julia Roberts. Po atë vit jepet miniseriali televiziv me tetë episode “Gardens of the World with AUDREY HEPBURN” nga televizioni PBS, ku çdo episod zgjaste 30 minuta. Odri mori një çmim Emmy për Arritje të Veçanta Vetjake (“Outstanding Individual Achievement”). Odri Hepbërn do të vdiste nga kanceri i shtyllës kurrizore, kur ishte 64 vjeçe, më 20 janar 1993. Ajo do të vdiste në shtëpinë e saj pranë Tolochenaz, një fshat zviceran pranë Lozanës, ku ajo kishte jetuar për shumë kohë. Odri e merrte çmimin e dytë Oskar pas vdekjes. Ajo do të merrte gjatë jetës çmimin Jean Hersholt Humanitarian Award dhe pesëdhjetë çmime të tjera ndërkombëtare për veprën e saj kinematografike dhe për përpjekjet humanitare për fëmijët kudo në botë.

AUDREY HEPBURN ndahej nga jeta në shtëpinë e saj në Zvicër kur ishte vetëm 63 vjeçe. Por mbetet edhe sot e kësaj dite një ikonë e stilit dhe elegancës së pakrahasueshme: trupi i saj i hollë, sytë si të drenushes, buzëqeshja çarmatosëse, në kohën e tyre i kanë thyer kanunet e bukurisë femërore të vendosura nga Marilyn Monroe e Sophia Loren.

/ELIDA BUÇPAPAJ

Më 29 prill 1958 lindi diva hollivudiane Michelle Pfeiffer

VOAL – Më 29 prill 1958 lindi Michelle Pfeiffer, një ndër hollivudianet me karrierën më të pasur. Suksesin më të madh aktorja yll e arriti në mes të viteve ’80 e ’90 me filma si “Scarface”, “Marrëdhënie të rrezikshme” e “Mosha e pafajsisë”. Ka punuar gjithnjë me regjisorë të mëdhenj, por nuk mund të thuhet se Michelle ka pasur nuhatjen e duhur për rolet: mes roleve më të famshme që i ka refuzuar janë ai i protagonistes “Thelma & Louise”, “Basic Instinct”, “Heshtja e të pafajshmve” e “Pretty Woman”. Pavarësisht këtyre rasteve të mëdha të humbura, karriera e saj ka qenë gjithsesi plot me suksese sikurse jeta e saj private: është lumturisht e martuar prej 20 vitesh, për herë të dytë, me producentin televiziv David E. Kelley, nga i cili ka pasur më 1994 John Henryn, të vetmin fëmijë natyral. Pak para se të njihet me Kelley, kur ishte single, në fakt ajo kishte birësuar vogëlushen Claudia Rose duke nisur një prirje që pastaj u vazhdua nga plot dive.

Ajo filloi karrierën e saj të aktrimit në vitin 1978 dhe kishte rolin e saj të parë drejtues në filmin muzikor Grease 2 (në vitin 1982), para se të merrte vëmendjen e përgjithshme në vitin 1983 për shfaqjen e saj në filmin e krimit Scarface. Ndërmjet vitit 1987 dhe vitit 1989 ajo luajti në The Witches of Eastwick, Tequila Sunrise, Married to the Mob dhe The Fabulous Baker Boys, për të cilën ajo mori një nominim të Akademisë si Aktorja më e mirë mbështetëse, The Russian House dhe The Fabulous Baker Boys, për të cilat ajo mori një nominim si Aktorja më e Mirë, një nominim i përsëritur në rolin e saj të vitit 1992 në filmin Love Field. Në vitin 1992, Pfeiffer gjithashtu luajti rolin e Catwoman tek Batman Returns ; Më vonë, Pfeiffer portretizoi një numër rolesh udhëheqëse në filma të tillë si Dangerous Minds (1995), What Lies Beneath (2000), Hairspray (2007) dhe Dark Shadows (2012).

Pfeiffer u nominua për Çmimin e Akademisë për aktoren më të mirë mbështetëse dhe fitoi çmimin BAFTA për aktoren më të mirë në rolin mbështetës për filmin Dangeorous Liaisons (1988) dhe u nominua për çmimin e Akademisë për aktoren më të mirë dhe fitoi çmimin Golden Globe për aktoren më të mirë – Drama e Filmit The Fabulous Baker Boys (1989). Ajo mori një nominim të tretë të Oscar për Love Field (1992). Rolet e saj të tjera të filmit përfshijnë The Witches of Eastwick (1987), Married to the Mob (1988), Frankie and Johnny (1991), The Age of Innocence (1993), Wolf (1994), White Oleander (2002), Mother! (2017) dhe Murder on the Orient Express (2017). Ajo mori nominimin e saj të parë Emmy Award për portretizimin e Ruth Madoff në filmin televiziv HBO The Wizard of Lies (2017).
Jeta e hershme[redakto | përpunoni burim]

Pfeiffer ka lindur në Santa Ana, California, e dyta nga katër fëmijët e Richard Pfeiffer, një kontraktues i ajrit të kondicionuar,[1] dhe Donna (Taverna), një shtëpiake. Ajo ka një vëlla më të madh, Rick (i lindur në vitin 1955) dhe dy motra më të vogla, Dedee Pfeiffer (e lindur në vitin 1964), aktore televizive dhe filmike,[2]dhe Lori Pfeiffer (e lindur në vitin 1965). Prindërit e saj ishin të dy me origjinë nga Dakota e Veriut.[3] Gjyshi i saj nga babai ishte me prejardhje gjermane dhe gjyshja e saj atërore ishte me prejardhje Angleze, Welsh, Franceze, Irlandeze dhe Holandeze, ndërsa gjyshi i saj i nënës ishte me prejardhje Svicerano-Gjermane dhe gjyshja e saj e nënës me origjinë Suedeze. Familja u transferua në Midway City, ku Pfeiffer kaloi fëmijërinë e saj.[4][5] The family moved to Midway City, where Pfeiffer spent her childhood.[6]

Ajo ndoqi shkollën e mesme në Fountain Valley, diplomuar në vitin 1976. Ajo punoi si një vajzë e kontrollit në supermarketin Vons, dhe ndoqi Kolegjin Golden West[7] ku ajo ishte një anëtare e Alpha Delta Pi Sorority. Pas një trajnimi të shkurtër për të qenë një stenografe gjykatëse, ajo vendosi për një karrierë në aktrim.[8] Ajo fitoi konkursin e bukurisë së Miss Orange County në vitin 1978 dhe mori pjesë në konkursin Miss California në të njëjtin vit, duke përfunduar në pozitën e 6-të.[9] Pas pjesëmarrjes së saj në këto shfaqje, ajo fitoi një agjent veprues dhe filloi të provonte audicionet për televizionin dhe filmat.[10]

Shfaqjet e hershme të akt rimit të Pfeiffer përfshinin role të televizionit në Fantasy Island,[11] Delta House dhe Cats BAD ndër të tjera. Ajo ishte një nga kandidatët për të dëgjuar si zëvendësuese për Kate Jackson në serinë televizive Charlie’s Angels në vitin 1979, edhe pse pjesa shkoi në Shelley Hack. Ajo kishte role të vogla në disa filma teatralë, përfshirë “Falling in Love Again” (1980) me Susannah York, The Hollywood Knights (1980) përballë Tony Danza dhe Charlie Chan dhe mallkimi i Mbretëreshës së Dragoit (1981) me shumë sukses në zyrën kritike apo në kuti. Pfeiffer më vonë tha për punën e saj të hershme në ekran: “Më duhej të mësoja se si të veproja … Ndërkohë, unë isha duke luajtur bimbos dhe duke u futur në pamjen time.” Ajo u shfaq në një reklamë televizive për sapun Lux,[12] dhe mori mësime aktive në Beverly Hills Playhouse, para se të shfaqej në tre filma të tjerë televiziv – Callie dhe Son (1981) me Lindsay Wagner, The Children Nobody Wanted (1981) dhe një xhirim filmi televiziv në vitin 1981 nga Splendor Bari.

Më pas, ajo u ul me rolin e saj të parë të filmit si Stephanie Zinone në Grease 2 (në vitin 1982), vazhdim i filmit muzikor Grease (në vitin 1978) Filmi ishte një dështim kritik dhe komercial, dhe publikimi i solos “Cool Rider” i Pfeiffer nga fonogrami i filmit në PolyGram nuk arriti të futej në listat e muzikës. Megjithatë, Pfeiffer mori një vëmendje pozitive për performancën e saj, sidomos nga The New York Times, e cila tha: “Edhe pse ajo është një prurje relativisht e re e ekranit, Miss Pfeiffer arrin të duket shumë më e pasigurt dhe e rehatshme se kushdo tjetër në cast”.[13] Megjithë ikjen nga kritikat, agjenti i Pfeiffer më vonë pranoi se shoqërimi i saj me filmin nënkuptonte se “ajo nuk mund të merrte ndonjë punë, askush nuk donte ta punësonte”.[14]
1983-1989: Përparime dhe arritje kritike[redakto | përpunoni burim]

Drejtori Brian De Palma, pasi kishte parë Grease 2, refuzoi të provonte Pfeiffer për Scarface (1983), por u kënaq në këmbënguljen e Martin Bregman, producentit të filmit. Ajo kishte bërë castin si gruaja e fiksuar pas kokainës, Elvira Hancock.[15] Filmi u konsiderua tepër i dhunshëm nga shumica e kritikëve, por u bë një hit komercial dhe fitoi një kult të madh në vitet në vijim.[16]Pfeiffer mori komente pozitive për turnin e saj mbështetës; Richard Corliss nga Time Magazine shkroi, “shumica e filmave të mëdhenj janë në rregull: Michelle Pfeiffer është më mirë …”[17] ndërsa Dominick Dunne, në një artikull për Vanity Fair me titull “Ambicia bjonde”, shkruante: ” është në prag të stardonit Në fjalimin e industrisë, ajo është e nxehtë “[18]

Pas Scarface, ajo luajti në Diana në komedinë e John Landis në Into the Night (1985), përballë Jeff Goldblum, Isabeau d’Anjou në filmin e fantazisë Richard Donner Ladyhawke (1985), përballë Rutger Hauer dhe Matthew Broderick, Besimi Healy në Sweet Liberty Alan Alda (1986), përballë Michael Caine dhe Brenda Landers në një segment të parodisë Sci-Fi të viteve 1950 Amazon Women on the Moon (1987), të cilat, megjithë arritjen e suksesit të thjeshtë komercial, ndihmuan në krijimin e saj si aktore. Më në fund, ajo shënoi një goditje të madhe në kinema si Sukie Ridgemont në përshtatjen e vitit 1987 të romanit të John Updike, The Witches of Eastwick, së bashku me Jack Nicholson, Cher dhe Susan Sarandon. Filmi ka shitur mbi 63.7 milionë dollarë në vend, ekuivalente me $ 134.4 milion në 2016 dollarë.[19]

Pfeiffer u hodh kundër llojit, si vejushë e gangsterit të vrarë, në komedinë e mafies së Jonathan Demme të martuar me Mob (1988), përballë Matthew Modine, Dean Stockwell dhe Mercedes Ruehl. Për rolin e Angela de Marco, ajo veshi një parukë të zezë me kaçurela dhe një theks të Bruklinit,[20] dhe mori nominimin e saj të parë të Artë Globe si aktorja më e mirë në një film muzikor ose komedi, duke filluar një seri gjashtëvjeçare me radhë Emërimet e aktores në Globat e Artë. [21][22] Pfeiffer u shfaq më pas si restauranteuse elegant Jo Ann Vallenari në Tequila Sunrise (1988) përballë Mel Gibson dhe Kurt Russell, por pati dallime kreative dhe personale me drejtorin Robert Towne, i cili më vonë e përshkroi atë si aktoren “më të vështira” me të cilën ka punuar ndonjëherë.[23]

Në rekomandimin personal të Demme, Pfeiffer u bashkua me aktorët e rrezikshëm të Stephen Frears (1988) së bashku me Glenn Close dhe John Malkovich, duke luajtur me viktimën e virtytshme të joshjes, Madame Marie de Tourvel. Performanca e saj fitoi brohoritjen e saj të përhapur; Hal Hinson nga The Washington Post e pa rolin e Pfeiffer si «më pak të dukshme dhe më të vështira.» Asgjë nuk është më e vështirë të luajë sesa virtyt, dhe Pfeiffer është mjaft i zgjuar që të mos provojë, por ajo e mishëron atë. është një pasuri e madhe dhe mënyra si përdoret e bën atë të duket një aspekt i spiritualitetit të saj “. [26] Ajo fitoi çmimin BAFTA për Aktoren më të Mirë në një Rolin Mbështetës[24] dhe mori nominimin për Çmimin e Akademisë për Aktoren më të Mirë Mbështetëse.[25].[26]
2017: Rivendosja e karrierës[redakto | përpunoni burim]

Pfeiffer ka deklaruar se mungesa e saj e veprimit gjatë viteve 2000 ishte për shkak të fëmijëve të saj,[27] and now with both her children away at college, she intends to “work a lot”.[28] dhe tani me të dy fëmijët e saj larg në kolegj, ajo ka ndërmend të “punojë shumë”. [106] Ajo ka komentuar se ajo ndjen se performanca e saj më e mirë është “ende në të” dhe se ajo mendon se kjo është ajo që e mban të shkuarën. Ajo luajti në dramën e pavarur Ku është Kyra? si një grua e ndjeshme dhe e brishtë që humbet nënën e saj dhe “përballet me një krizë në të cilën ajo duhet të gjejë një mjet për mbijetesë, duke fshehur përpjekjet e saj nga dashnorja e saj e re”. Filmi u shfaq në Festivalin e Filmit Sundance më 23 janar. [108] Vrasja e filmave që do të ndiqnin do të nxiste mediat të dublojnë rigjallërimin e karrierës së Pfeiffer një “Pfeiffer-sance”.[29] The slew of films that would follow would prompt the media to dub Pfeiffer’s career resurgence a “Pfeiffer-sance”.[30][31]

Ajo solli rolin e Ruth Madoff për dramën HBO Films The Wizard of Lies, bazuar në librin me të njëjtin emër. Filmi, i drejtuar nga Barry Levinson, e bashkon atë me aktorin Robert De Niro, i cili luajti burrin e saj, financierin e turpëruar Bernard Madoff.[32] Magjistari i Lies u shfaq në HBO më 20 maj 2017, duke mbledhur kritika të favorshme nga kritikët dhe një audiencë prej 1.5 milion shikuesish, shikueshmëria më e madhe e HBO-së për një film në katër vjet. [33] Tolucan Times remarked that Pfeiffer “steals the show as Madoff’s wife, Ruth, and is a remarkable lookalike”,[34] Tolucan Times vuri në dukje se Pfeiffer “vjedh shfaqjen si gruaja e Madoffit, Ruth, dhe është një lookalike mbresëlënëse”, ndërsa Los Angeles Times pohoi: “Si Ruth, Pfeiffer bindshëm portretizon një grua të pamëshiruar të lënë me asgjë krejtësisht- ajo humbi shtëpitë e saj , statusi dhe, më e rëndësishmja, marrëdhënia e saj me bijtë e saj “. Pfeiffer shënoi nominimin e saj të parë Emmy për performancën e saj në kategorinë e aktores mbështetëse të pazgjidhura në një seri ose film të kufizuar. Ajo luajti në filmin e filmit horror psikologjik Darren Aronofsky, Nënë !, përballë Jennifer Lawrence dhe Javier Bardem, i cili u lirua më 15 shtator nga Paramount Pictures. Filmi mori përgjithësisht përshtypje pozitive, edhe pse polarizuese. Performanca e Pfeiffer u vlerësua në mënyrë kritike, me shumë që deklaruan se ishte e denjë për një nominim të Oskarit. [117] Ajo është gjithashtu pjesë e një ansambli të hedhur në përshtatjen e Kenneth Branagh të vrasjes së Agatha Christie në Orient Express. Filmi u lirua më 3 nëntor të vitit 2017.[35] Pfeiffer këndon këngën “Never Forget”, e cila luan mbi kreditë mbyllëse të filmit dhe shfaqet në fonetën zyrtare të filmit.[36]


1985, në sheshxhirimin e “E gjitha në një natë” të John Landis

1985, me burrin e parë Peter Horton, aktor e regjisor, me të cilin ka qenë e martuar për 7 vjet

3 mars 2001, Producers Guild of America’s 12th Annual Golden Laurel Awards: ceremonia që vlerëson filma, aktorë, aktore, regjisorë e kompozitorë


2001, tejet elegante me veshje nga Giorgio Armani

22 janar 2002, në premièrën e film “Unë jam Sami” in Washington D.C., kushtuar “Special Olympics”, organizatës më të madhe sportive, në nivel botëror, kushtuar fëmijëve dhe të rriturve me papaftësi intelektuale

24 janar 2002, e ftuar në talk televiziv “The Tonight Show” të Jay Leno (Foto Getty Images)

24 dhjetor 2003, Michelle e i shoqi David E. Kelley ndihmojnë për të shërbyer darkën e Krishtlindjeve lypsave pranë Los Angeles Mission (Foto Splash)

6 gusht 2007, më në fund aktores i kushtohet një yll në Hollywood Walk of Fame (Foto Getty Images)

16 korrik 2007, i përshëndet fotografët para The Ed Sullivan Theatre di New York, ku po shkon të regjistrojë episodin që e drejton në The Late Show me David Letterman (Foto Getty Images)

27 janar 2008, 14th Annual Screen Actors Guild Awards (SAG Awards): ceremonia që, në Los Anxhelos, vlerëson interpretimet më të mira të aktorëve, prestigjioze por më pak e rëndësishme se Oscars


27 tetor 2012, në Santa Monica mbi red carpet të 8th Annual Elyse Walker Pink Party

(Foto Getty Images)

ELIDA BUÇPAPAJ

Më 29 prill 1970 erdhi në jetë Uma Thurman, bukuri e lindur për Hollivudin

VOAL – Lindur më 29 prill 1970 në Boston (Massachusetts), aktorja Uma Thurman është rritur në një mjedis të pasur me stimuj dhe në një familje me kulturë të lartë. Nëna e saj është një psikoterapiste (si dhe ish modele) Nena von Schlebrugge, ndërsa i ati i saj nuk është tjetër vetëm se Robert A. F. Thurman, një profesor i respektuar në Universitetin e Columbias dhe i studimeve budiste e indo-tibetiane, i cili më vonë u bë kleriku i parë perëndimor budist (ndër të tjera është gjithashtu një mik personal i Dalai Lamës). Nuk përbën rastësi fakti që emri i vërtetë i aktores, gjegjësisht Uma Karuna, është një nderim ndaj perëndeshës Hindu me të njëjtin emër.

Uma ka tre vëllezër dhe i kaloi vitet e para fëmijërinë midis Woodstock-ut dhe Amherst-it, vende që frekuentohen shumë nga të rinjtë rebel amerikanë. Ajo u rrit në kohë plot sfida. Njëfarë ndikimi i kësaj mënyre të jetës zuri rrënjë te ajo. Uma është një nga aktoret më të vështira dhe të pabindura në Hollywood, që kombinon një karakter të vendosur dhe të rreptë.

Një pjesë e kësaj ane mund të shihet për shembull në faktin se kur ishte ende vetëm pesëmbëdhjetë vjeçe, aktorja e ardhshme, vendosi të mos ngrohte më bankat shkollore, lë shkollën për të mbajtur veten si modele e modës së lartë, dhe pastaj për të filluar në ekranin e madh shumë shpejt, vitin e mëpasmë, me filmin “Laura” nga regjisori Peterlly Huemer. Megjithatë, është e lehtë të imagjinohet se si jeta e një aktoreje të re, të papërvojë dhe fillestare nuk ishte aspak e lehtë në xhunglën Hollywood.

Por nuk është këmbëngulja ajo çka i mungon aktores së bukur. Në të vërtetë, pas një vargu filmash të harrueshëm, për herë të parë bie në sy me rolin e vështirë të Cecile de Volanges në filmin “Lidhje të rrezikshme” dhe pastaj vijnë një numër realizimesh të cilësisë si “Henry and June” dhe “Final Analisis” ku kontributi i saj është vendimtare (edhe për shkak të pamjes së saj zor të harrueshme).

Në vitin 1994 Quentin Tarantinoe e dëshiron pranë në sheshin e xhirimit të “Pulp Fiction”, film i shndërruar në çështje të mirëfilltë ndërkombëtare dhe ajo do të bëhet një lloj ikone që e arrin dhe e kapërcen krejt kinematografinëe viteve Tetëdhjetë dhe Nëntëdhjetë. Loja e Umës, së bashku me një Travolta të jashtëzakonshën dhe tebdil (si edhe Bruce Willis), është një sukses. Filmi bën që ajo të kandidohet për çmimin Oskar dhe të fitojë MTV Movie Awards. Tarantino do të dëshirojë përsüeri aktoren disa vjet më vonë te kryevepra e tij Kill Bill (Vol. 1 & 2).

Për t’u shënuar më vonë është roli i saj tundues i Poison Ivy në “Batman & Robin” më 1997 dhe ai futuristik, pranë partnerit të saj në “Gattaca”.

Kremton “vërshimet” e saj në shtyllat e thashethemeve: para afirmimit të saj si një aktore, tabloidet raportuan flirte të panumërta me personazhe jo të zakonshme si Robert De Niro e Timothy Hutton.

Martuar dhe divorcuar me aktorin Gary Oldman, pastaj u nda dhe u martua me 1 maj 1998 në New York me aktorin Ethan Hawke, nga e cili, në korrik të atij viti pati vajzën e saj të parë, Maya Ray. Më 2002 lindi pastaj Levon Roan. Martesa me Ethan Hawke fundoset më 2005. Ajo matohet në verën e vitit 2007, me Andre Balazs, sipërmarrësin e hoteli të Nju Jorkut, por historia e tyre për keqkuptime të ndërsjella përfundoi para se të arrijnë te altari.

Në punën e saj, aktorja e bukur thotë se është e frymëzuar kryesisht nga tri dive të të shkuarës: Marlene Dietrich, Greta Garbo dhe Lauren Bacall.

Në shkurt 2008 luajti me Colin Firth dhe Jeffrey Dean Morgan në The Accidental Husband, një komedi romantike që e gjen veten të martuar ndërkohë që është e fejuar me dikë tjetër. Duket si një trillim hollivudian, por Uma thotë se diçka e tillë ndodhi vërtetë në Nju Jork. Aj luajti rolin e Elsës drogmene në filmin televiziv britanik My Zinc Bed, përkrah aktorëve Paddy Considine dhe Jonathan Pryce. Më 2010 filmi i saj “Motherood” shënoi rekord në historinë e kinemasë britanike duke shitur biletat nga £88 në fundjavën e daljes së filmit në kinema. Ajo do të luajë rolin kryesor në versionin filmik të librit të viteve 1950, Eloise In Paris, ku do të ketë personazhin e Nanny, nën regjinë e Charles Shyer.

Filmografia

VitiTitulliRoleShënime
1987Kiss Daddy GoodnightLaura
1988Johnny Be GoodGeorgia Elkans
1988The Adventures of Baron MunchausenVenus/Rose
1988Dangerous LiaisonsCécile de Volanges
1990Where the Heart IsDaphne McBain
1990Henry & JuneJune Miller
1991Robin HoodMaid MarianTelevision film
1992Final AnalysisDiana Baylor
1992Jennifer 8Helena
1993Mad Dog and GloryGlory
1994Even Cowgirls Get the BluesSissy Hankshaw
1994Pulp FictionMia Wallace
1995A Month by the LakeMiss Beaumont
1996Beautiful GirlsAndera
1996The Truth About Cats & DogsNoelle
1996Duke of GrooveMayaShort film
1997Batman & RobinDr. Pamela Isley/Poison Ivy
1997GattacaIrene Cassini
1998Les MisérablesFantine
1998The AvengersEmma Peel
1999Sweet and LowdownBlanche
2000VatelAnne de Montausier
2000The Golden BowlCharlotte Stant
2000Great BooksNarratorTV series; episode: “Les Miserables”
2001TapeAmy Randall
2001Chelsea WallsGrace
2002Hysterical BlindnessDebby MillerTelevision film; also executive producer
2003Kill Bill Volume 1The Bride
2003PaycheckDr. Rachel Porter
2004Kill Bill Volume 2Beatrix Kiddo/The Bride
2005Nausicaä of the Valley of the WindKushana (voice)English version
2005Be CoolEdie Athens
2005PrimeRafi Gardet
2005The ProducersUlla
2006My Super Ex-GirlfriendJenny Johnson/G-Girl
2007The Life Before Her EyesDiana McFee (adult)
2007The Naked Brothers Band: The MovieHerself
2008The Accidental HusbandEmma LloydAlso producer
2008My Zinc BedElsa QuinnTelevision film
2008A Muppets Christmas: Letters to SantaJoyTelevision film
2009MotherhoodEliza Welsh
2010Percy Jackson & the Olympians: The Lightning ThiefMedusa
2010CeremonyZoe
2012Bel AmiMadeleine Forestier
2012SmashRebecca DuvallTV series; 5 episodes
2012Playing for KeepsPatti
2013Movie 43Lois LaneSegment “Super Hero Speed Dating”
2013NymphomaniacMrs. H
2014Jump!Wendy
2015Untitled John Wells projectIn post-production

Çmime

VitiÇmimiCategoriaFilmiResult
1993Cognac Festival du Film PolicierJury “Coup de Chapeau”Jennifer 8Fitues/e
1995Razzie AwardsRazzie Award for Worst ActressEven Cowgirls Get the BluesKandidat/e
1995Academy AwardsAcademy Award for Best Supporting ActressPulp FictionKandidat/e
1995BAFTA AwardsBAFTA Award for Best Actress in a Leading RolePulp FictionKandidat/e
1995Golden Globe AwardsGolden Globe Award for Best Supporting Actress – Motion PicturePulp FictionKandidat/e
1995MTV Movie AwardsMTV Movie Award for Best PerformancePulp FictionKandidat/e
1995Screen Actors Guild AwardsScreen Actors Guild Award for Outstanding Performance by a Female Actor in a Supporting RolePulp FictionKandidat/e
1995Dallas–Fort Worth Film Critics AssociationBest Supporting ActressPulp FictionKandidat/e
1995Chicago Film Critics AssociationBest Supporting ActressPulp FictionKandidat/e
1998Kids’ Choice AwardsKids’ Choice Award for Favorite Movie ActressBatman & RobinKandidat/e
1998Razzie AwardsRazzie Award for Worst Supporting ActressBatman & RobinKandidat/e
1999Razzie AwardsRazzie Award for Worst ActressThe AvengersKandidat/e
1999Razzie AwardsRazzie Award for Worst Screen Couple (with Ralph Fiennes)The AvengersKandidat/e
2001Gotham AwardsBest ActressFitues/e
2002Independent Spirit AwardsIndependent Spirit Award for Best Supporting FemaleTapeKandidat/e
2003Golden Globe AwardsGolden Globe Award for Best Actress – Miniseries or Television FilmHysterical BlindnessFitues/e
2003Screen Actors Guild AwardsScreen Actors Guild Award for Outstanding Performance by a Female Actor in a Miniseries or Television MovieHysterical BlindnessKandidat/e
2004Saturn AwardsSaturn Award for Best ActressKill Bill Vol. 1Fitues/e
2004BAFTA AwardsBAFTA Award for Best Actress in a Leading RoleKill Bill Vol. 1Kandidat/e
2004Empire AwardsEmpire Award for Best ActressKill Bill Vol. 1Fitues/e
2004Golden Globe AwardsGolden Globe Award for Best Actress – Motion Picture DramaKill Bill Vol. 1Kandidat/e
2004International Cinephile Society AwardInternational Cinephile Society Award for Best ActressKill Bill Vol. 1Fitues/e
2004MTV Movie AwardsMTV Movie Award for Best PerformanceKill Bill Vol. 1Fitues/e
2004Online Film Critics Society AwardsOnline Film Critics Society Award for Best ActressKill Bill Vol. 1Kandidat/e
2004Irish Film and Television AwardsAudience Award for Best International ActressKill Bill Vol. 2Kandidat/e
2004Teen Choice AwardsTeen Choice Award for Choice Movie Actress – Drama/Action AdventureKill Bill Vol. 2Kandidat/e
2005Saturn AwardsSaturn Award for Best ActressKill Bill Vol. 2Kandidat/e
2005Broadcast Film Critics Association AwardsCritics Choice Award for Best ActressKill Bill Vol. 2Kandidat/e
2005Empire AwardsEmpire Award for Best ActressKill Bill Vol. 2Kandidat/e
2005Golden Globe AwardsGolden Globe Award for Best Actress – Motion Picture DramaKill Bill Vol. 2Kandidat/e
2005MTV Movie AwardsMTV Movie Award for Best PerformanceKill Bill Vol. 2Kandidat/e
2005Online Film Critics Society AwardsOnline Film Critics Society Award for Best ActressKill Bill Vol. 2Kandidat/e
2005Satellite AwardsSatellite Award for Best Actress – Motion Picture DramaKill Bill Vol. 2Kandidat/e
2005Italian Online Movie AwardsItalian Online Movie Award for Best Ensemble CastKill Bill Vol. 2Fitues/e
2005People’s Choice AwardsPeople’s Choice Award for Favorite Female Action Movie StarKandidat/e
2007People’s Choice AwardsPeople’s Choice Award for Favorite Female Action Movie StarKandidat/e
2012Primetime Emmy AwardsPrimetime Emmy Award for Outstanding Guest Actress in a Drama SeriesSmashKandidat/e
2014Bodil AwardsBest Supporting ActressNymphomaniacKandidat/e

 

Më 22 prill 1937 lindi aktori i shquar hollivudian Jack Nicholson

John Joseph “Jack” Nicholson lindi më 22 prill 1937 në New York City, New York. Është një aktor amerikan. Jack u rangu si një nga aktorëve më të njohur dhe më të suksesshëm në film. Me 2 Oskarë për rolin kryesor dhe rolin dytesore, po ashtu edhe 12 nominime e mban ai një rekord.

Ka qenë i martuar me Sandra Knight dhe ka pasur disa afera tjera me Anjelica Huston, Lara Flynn Boyle, Winnie Hollman, Rebecca Broussard dhe Susan Anspach.

Jack i ka 5 fëmijë: Jennifer Nicholson (l. 1963) me Sandra Knight — Caleb (l. 1970) me Susan Anspach — Honey Hollman (l. 1981) me Winnie Hollman — Lorraine (l. 1990) dhe Raymond (l. 1992) me Rebecca Broussard.

Me filmin Batman ka fituar ai 60 milionë dollar, sepse rrogen e ka pasur sipas fitimit të filmit.

Filmografia

1958 The Cry Baby Killer Jimmy Walker
1960 Too Soon to Love Buddy
1960 The Wild Ride Johnny Varron
1960 The Little Shop of Horrors Wilbur Force
1960 Studs Lonigan Weary Reilly
1962 The Broken Land Will Brocious
1963 The Raven Rexford Bedlo
1963 The Terror Andre Duvalier Also uncredited director
1964 Flight to Fury Jay Wickham Also writer
1964 Back Door to Hell Burnett
1964 Ensign Pulver Dolan
1966 Ride in the Whirlwind Wes Television film; also writer, producer
1966 The Shooting Billy Spear Television film; also producer
1967 The St. Valentine’s Day Massacre Gino, Hit Man Uncredited
1967 Hells Angels on Wheels Poet
1967 The Trip Writer
1968 Psych-Out Stoney
1968 Head Himself Also producer/writer
1969 Easy Rider George Hanson
1970 On a Clear Day You Can See Forever Tad Pringle
1970 The Rebel Rousers Bunny
1970 Five Easy Pieces Robert Eroica Dupea
1971 Carnal Knowledge Jonathan Fuerst
1971 A Safe Place Mitch
1971 Drive, He Said Producer, writer, director
1972 The King of Marvin Gardens David Staebler
1973 The Last Detail Signalman 1st Class Billy L. “Badass” Buddusky
1974 Chinatown J. J. “Jake” Gittes
1975 The Passenger David Locke
1975 The Fortune Oscar Sullivan aka Oscar Dix
1975 One Flew Over the Cuckoo’s Nest Randle Patrick “Mac” McMurphy
1975 Tommy The Specialist
1976 The Missouri Breaks Tom Logan
1976 The Last Tycoon Brimmer
1978 Goin’ South Henry Lloyd Moon Also director
1980 The Shining Jack Torrance
1981 The Postman Always Rings Twice Frank Chambers
1981 Ragtime Pirate at beach Uncredited
1981 Reds Eugene O’Neill
1982 The Border Charlie Smith
1983 Terms of Endearment Garrett Breedlove
1985 Prizzi’s Honor Charley Partanna
1986 Heartburn Mark Forman
1987 The Witches of Eastwick Daryl Van Horne
1987 Broadcast News Bill Rorich
1987 Ironweed Francis Phelan
1989 Batman Jack Napier / The Joker
1990 The Two Jakes J. J. “Jake” Gittes Also director and uncredited producer
1992 Man Trouble Eugene Earl Axline / Harry Bliss
1992 A Few Good Men Colonel Nathan R. Jessep
1992 Hoffa James R. “Jimmy” Hoffa
1994 Wolf Will Randall
1995 The Crossing Guard Freddy Gale
1996 Blood and Wine Alex Gates
1996 The Evening Star Garrett Breedlove
1996 mars Attacks! President James Dale / Art Land
1997 As Good as It Gets Melvin Udall
2001 The Pledge Jerry Black
2002 About Schmidt Warren R. Schmidt
2003 Anger Management Dr. Buddy Rydell
2003 Something’s Gotta Give Harry Sanborn
2006 The Departed Francis “Frank” Costello
2007 The Bucket List Edward Cole
2010 How Do You Know Charles Madison
Referencat[redakto | përpunoni burim]
Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]

Commons: Jack Nicholson – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale

Jack Nicholson në IMDb
Y! Bang logo.png Jack Nicholson në Yahoo! Movies
Jack Nicholson Online

3Stooges.jpg Ky artikull nga Aktori është një faqe cung me një përmbajtje jo të mjaftueshme. Mund të ndihmoni Wikipedian duke e përmirësuar.

Angelina Jolie bën thirrje për mbrojtjen e civilëve në zonat e luftës

New York

Fituesja e çmimit Oscar, aktorja hollywoodiane dhe ambasadorja e vullnetit të mirë të UNHCR-së Angelina Jolie, u ka bërë thirrje qeverive në botë të mbrojnë civilët në vendet e përfshira nga lufta, raporton Anadolu Agency (AA).

Aktorja dhe humanistja Angelina Jolie morri pjesë në seancën e OKB-së në New York. Në takim, ku merrnin pjesë një numër ekspertësh për ndërtimin e paqes dhe sigurisë, u diskutua për mënyrat e ruajtjes së paqes në botë.

Ajo tha se më shumë se gjysma e viktimave në konflikte të armatosura janë gra dhe fëmijë.

“Përgjegjësia primare e qeverisë është mbrojtja e civilëve”, ka thënë Jolie. Ajo rikujtoi se 18 vite më parë filloi të punojë me UNHCR-në dhe se atë kohë në botë kishte më pak se 20 milionë refugjatë dhe persona të zhvendosur. Ndërsa sot, tha Jolie, ky numër tejkalon 65 milionë njerëz.

Ajo ngriti alarmin se nga dita në ditë rritet numri i konflikteve dhe refugjatëve. Jolie paralajmëroi se vendet ku ndodhen misionet paqeruajtëse të OKB-së shpesh nuk munden ose nuk duan t’i mbrojnë civilët.

Jolie potencoi se më shumë se gjysma e viktimave janë gra dhe fëmijë dhe se gratë në të shumtën e rasteve janë viktima të përdhunimit dhe abuzimit seksual.

“Përkundër dhunës ndaj grave, heshtja është alarmante. Madje, edhe nëse vërehet një përparim qeveritë duhet të ndërmarrin hapa të reja”, porosit Jolie.

Jeniffer Lopez fejohet me lojtarin e bejsbollit Alex Rodriguez

Los Angeles

Këngëtarja dhe aktorja e njohur amerikane Jeniffer Lopez (49) u fejua me lojtarin amerikan të bejsbollit Alex Rodriguez (43), raporton Anadolu Agency (AA).

Lopez dhe Rodriguez në profilet e tyre në Instagram shpërndanë foton e njëjtë ku shihet unaza në gishtin e Lopezit. Rodriguez shpërndau foton me një mesazh të shkurtër, “tha po”, ndërsa Lopez të njëjtën foto e shpërndau me një zemër.

Lopez dhe Rodriguez janë së bashku nga viti 2017 ndërsa publikimi i tyre në Instagram tërhoqi vëmendje të madhe të mediave amerikane dhe botërore.

Në rast se martohen, për Jeniffer Lopez kjo do të martesa e katërt ndërsa për Rodriguezin martesa e dytë. Që të dy nga martesat e mëparshme kanë nga dy fëmijë.

Ja të gjithë fituesit në ceremoninë ‘Oscars 2019’

Skenari më i mirë origjinal: Green Book (Nick Vallelonga, Brian Currie dhe Peter Farrelly)

Skenari i përshtatur: BlackkKlansman (Charlie Wachtel, David Rabinowitz, Kevin Wilmott dhe Spike Lee)

Aktorja më e mirë në rol dytësor: Regina King (If Beale Street Could Talk)

Regina King, aktorja më e mirë në rol dytësor (Foto: Kevin Winter/Getty Images/Guliver)

Kostumografia: Black Panther (Ruth Carter)

Dizajn produksioni: Black Panther (Hannah Beachler dhe Jay Hart)
Makijazhi dhe stili flokëve: Vice (Greg Cannom, Kate Biscoe dhe Patricia DeHaney)

Kinematografia: Roma (Alfonso Cuaron)
Editimi filmik: Bohemian Rhapsody (John Ottman)

Lady Gaga fitoi Oscar për këngën më të mirë (Foto: Kevin Winter/Getty Images/Guliver)

Muzika – kënga origjinale: Shallow

Editimi i zërit: Bohemian Rhapsody (John Warhurst dhe Nia Hartstone)
Miksimi i zërit: Bohemian Rhapsody (Paul Massey, Tim Cavagin dhe John Casali)
Efektet vizuale: First Man (Paul Lambert, Ian Hunter, Tristan Myles dhe J.D. Schwalm)
Filmi i shkurtër i animuar: Bao

Filmi i animuar: Spider-Man: Into the Spider-verse
Filmi i shkurtër dokumentar: Period. End of Sentence.
Filmi më i mirë dokumentar: Free Solo
Filmi i shkurtër (live action): Skin
Filmi i huaj më i mirë: Roma (Meksikë)

Mahershala Ali, aktori më i mirë në rol dytësor (Foto: Kevin Winter/Getty Images/Guliver)

Aktori më i mirë në rol dytësor: Mahershala Ali, Green Book
Kolona zanore: Black Panther (Ludwig Goransson)
Regjisori më i mirë: Alfonso Cuaron
Aktorja më e mirë në rol kryesor: Olivia Colman
Aktori më i mirë në rol kryesor: Rami Malek

Rami Malek, aktori më i mirë në rol kryesor (Foto: Kevin Winter/Getty Images/Guliver)

Filmi më i mirë: Green Book

Më 23 shkurt 1940 lindi aktori i shquar amerikan Peter Fonda

Peter Henry Fonda (23 shkurt 1940), aktor amerikan . I njohur si djali i aktorit të njohur Henry Fonda, vëlla i Jane Fonda dhe i ati aktores Bridget Fonda, por me filmat e viteve të 1960-ta fitoi reputacion si ikonë kontrakulturore .

Filmografia

Tammy and the Doctor (1963) …. Dr. Mark Cheswick
The Victors (1963) …. Weaver
Lilith (1964) …. Stephen Evshevsky
The Young Lovers (1964) …. Eddie Slocum
The Wild Angels (1966) …. Heavenly Blues
The Trip (1967/II) …. Paul Groves
Histoires extraordinaires (1968) …. Baron Wilhelm (segmenti “Metzengerstein”)
Easy Rider (1969) …. Wyatt
The Hired Hand (1971) …. Harry Collings
The Last Movie (1971) …. Sherifi I ri
Idaho Transfer (1973) …. Regjisor
Two People (1973) …. Evan Bonner
Dirty Mary, Crazy Larry (1974) …. Larry Rayder
Open Season (1974 film) (1974) …. Ken
Race with the Devil (1975) …. Roger March
92 in the Shade (1975) …. Skelton
Killer Force (1976) …. Bradley
Futureworld (1976) …. Chuck Browning
Fighting Mad (1976) …. Tom Hunter
Outlaw Blues (1977) …. Bobby Ogden
High-Ballin’ (1978) …. Rane
Wanda Nevada (1979) …. Beaudray Demerille
Cannonball Run (1981) …. Chief Biker (cameo)
Split Image (1982) …. Kirklander
Peppermint-Frieden (1983) …. Mr. Freedom
Dance of the Dwarfs (1983) …. Harry Bediker
Daijôbu, mai furendo (1983) …. Gonzy Traumerai
Spasms (1983) …. Dr. Tom Brasilian
Certain Fury (1985) …. Rodney

Hawken’s Breed (1987)
Mercenary Fighters (1988) …. Virelli
The Rose Garden (1989) …. Herbert Schluter
Fatal Mission (1990) …. Ken Andrews
South Beach (1992) …. Jake
Family Express (1992) …. Nick
Deadfall (1993) …. Pete
Bodies, Rest & Motion (1993) …. Motorcycle Rider
Molly & Gina (1994) …. Larry Stanton…
Love and a .45 (1994) …. Vergil Cheatham
Nadja (1994) …. Dracula/Dr. Van Helsing
Escape from L.A. (1996) …. Pipeline
Grace of My Heart (1996) …. Guru Dave
Ulee’s Gold (1997) …. Ulysses ‘Ulee’ Jackson
Painted Hero (1997) …. Ray the Cook
The Passion of Ayn Rand (1999) …. Frank
The Limey (1999) …. Terry Valentine
South of Heaven, West of Hell (2000) …. Shoshonee Bill
Thomas and the Magic Railroad (2000) …. Grandpa Burnett Stone
Second Skin (2000/I) …. Merv Gutman
Wooly Boys (2001) …. Stoney
The Laramie Project (2002) …. Doctor Cantway
The Maldonado Miracle(2003) ….. Father Frank
The Heart Is Deceitful Above All Things (2004) …. Grandfather
Grand Theft Auto: San Andreas (2004) …. The Truth (voice)
Ghost Rider (2007) …. Mephistopheles
Wild Hogs (2007) …. Damien Blade
3:10 to Yuma (2007) …. Byron McElroy
The Gathering (2007) (TV miniseri) …. Thomas Carrier
Japan (2008) …. Alfred
Journey to the Center of the Earth (2008) …. Edward Dennison
The Perfect Age of Rock ‘n’ Roll (2009) …. August West
The Ultimate Life (2013) …..Jacob Early

Sot shpallen nominimet për çmimet Oscar 2019

Akademia e Arteve dhe e Shkencave në Shtetet e Bashkuara do të zbulojë sot nominimet për çmimet Oscar 2019.

Nominimet do të shpallen në Teatrin Samuel Goldwyn në Beverlli Hills të Kalifornisë.

Ngjarja – më e rëndësishmja në industrinë e filmit – do të transmetohet drejtpërdrejt në ueb-faqen e Oscar-ëve dhe në mediat sociale, si Facebook, YouTube dhe Twitter.

Përpara se të vinte deri këtu, kanë ndodhur disa gjëra të papritura.

Shumë shpejt pasi është emëruar nikoqir i ceremonisë së ndarjes së çmimeve Oscar, më 24 shkurt, komediani Kevin Hart është detyruar të tërhiqet për shkak të disa postimeve homofobike në mediat sociale, për të cilat më pas ka kërkuar falje.

Kjo ka bërë që Oscar, vetëm një muaj para ceremonisë së dhënies së çmimeve, të mbetet pa një mikpritës zyrtar.

Mbrëmja Oscar për herë të parë pa moderator

Pas mosmarrëveshjeve me moderatorin e ceremonisë Oscar, Kevin Hart, organizatori ka bërë një ndryshim drastik në skenarin e sivjemë, duke bërë që për herë të parë në tre dekada, eventi të mos ketë një moderator klasik.

Siç bën të ditur Variety, producentët do të përzgjedhin disa nga yjet e Hollywoodit të cilët do të ngjiten në skenë për të prezantuar kategoritë e ndryshme të mbrëmjes, e cila do të mbahet pas gjashtë javësh.

Pak orë pasi emri i tij u përzgjedh të jetë moderator i mbrëmjes së sivjetshme të Oscarit, Kevin Hart është lënë anash nga shkaku se refuzoi të kërkojë falje për disa cicërima në Twitter, që i kishte bërë në periudhën 2009-2011, e që janë vlerësuar si homofobe.

Të dhënat nga brenda flasin se Akademia nuk është në kërkim të një moderatori të caktuar, por nëse dikush do të shfaqej si mundësi, do ta pranonin.

Si zëvendësim, ata aktualisht janë duke llogaritur disa yje të profilit të lartë të cilët do të prezantonin kategoritë garuese.

Lady Gaga është një kandidat i mundshëm, ku skaj prezantimit do të performojë një këngë nga filmi i saj A Star is Born, në të cilin luajti me Bradley Cooper.

Mbrëmja Oscarëve do të mbahet më 24 shkurt në Los Anxheles, ndërsa nominimet do të shpallen më 22 janar.