VOAL

VOAL

E drejta zvicerane dhe traktatet ndërkombëtare, në qendër të nismës që SVP ua paraqet votuesve më 25 nëntor

October 30, 2018

Komentet

Votuesit zviceranë votojnë për pensionin e 13 brenda vitit

Zvicra ka votuar për rritje të numrit të pensioneve për të moshuarit, në një referendum të mbajtur të dielën, sipas parashikimeve preliminare të transmetuesit publik SRF.

Sipas raportimeve, 58 për qind e pjesëmarrësve e kanë përkrahur një pension të 13 gjatë vitit, dhe 42 për qind kanë qenë kundër.

Kjo masë, që është shtyrë prej sindikatave të punëtorëve dhe partive të majta ose të qendrës, duhet të ketë miratimin e shumicës së 26 kantoneve zvicerane.

Margjina e fitores nënkupton se diçka e tillë mund të arrihet, sipas transmetuesit zviceran.

“Ky hap është një arritje e madhe prej perspektivës së sindikatave”, ka thënë Lukas Golder prej kompanisë së sondazheve gfs.bern, në disa komente për televizionin SRF.

Qeveria, organizatat biznesore lobuese dhe parlamenti, që tani ka shumicë të të djathtëve, e kanë kundërshtuar propozimin dhe e kanë konsideruar si të papërshtatshëm financiarisht.

Në të kaluarën, votuesit zviceranë kanë qenë të kujdesshëm në miratim të masave që i kanë konsideruar të rrezikshme për bizneset.

Votimi për prensionet është në kontrast me referendumet e mbajtura në dekadat e fundit në Zvicër, në të cilat janë kundërshtuar propozimet për shkurtim të ditëve të punës, apo të më shumë festave.

Megjithatë, së fundi, kostoja e jetës përbën shqetësim të madh.

Zyrihu në Zvicër, bashkë me Singaporin janë shpallur qytetet më të shtrenjta në botë, sipas një studimi të publikuar në nëntor nga The Economist Intelligence Unit.

Mery, një zvicerane 65-vjeçare, ka thënë se rritja e numrit të pensioneve ka kuptim.

“Jam e pensionuar tani dhe natyrisht që dua më shumë”, ka thënë ajo.

Ende nuk dihet se prej nga do të ndahen fondet për këtë rritje pensionesh, vendim që duhet të hyjë në fuqi më 2026.

Pensioni për të moshuarit në Zvicër është 1.225 franga në muaj dhe maksimumi është 2.450 franga.

Për çiftet shuma shkon në 3.675 franga.

Zviceranët kanë votuar edhe për iniciativën për të rritur moshën e pensionimit, mirëpo diçka e tillë është kundërshtuar me shumicë votash.REL

Vajzat shqiptare vijnë në Zvicër si dado – por përfundojnë në ferr – në kthetrat e trafikantëve të qëneve njerëzore

Voal.ch – Një shkrim investigativ për vajzat vijnë në Zvicër me propozimin për të punuar si dado – për t’u kujdesur për fëmijët e vegjël – një punë shumë e mirë në një vend të sigurt, por shumë prej tyre përfundojnë në skëterrë – sepse përfundojnë në kthetrat e trafikantëve të qenieve njerëzore.

Rreth kësaj situate kanë shkruan në shkrimin investigativ një grup gazetarësh për reporter.al, që është botuar i plotë edhe tek swissinfo.ch.

Ky hetim filloi më shumë se dhjetë muaj më parë me një artikull në një gazetë rajonale zvicerane: një e re shqiptare çoi në gjykatë ish-punëdhënësit e saj. 19-vjeçarja kishte punuar ilegalisht si dado për një çift zviceran me tre fëmijë në kushte të ngjashme me skllave: përveç kujdesit për fëmijët, ajo duhej të lante, gatuante dhe pastronte gjatë gjithë kohës. Paga e saj? 300 CHF (340 dollarë) në muaj – ku përfshihej edhe druri. Ia morën pasaportën për të mos ikur. por ajo ia doli që të ikte.

Mungesa e perspektivës së tyre tipizon ndjenjën e përgjithshme të shumë të rinjve shqiptarë. Një ekonomi e dobët dhe zhgënjimi me politikën çojnë dhjetëra mijëra të rinj në Evropën Perëndimore çdo vit, ku ata shpesh përfundojnë në punë me pagë të ulët, duke punuar në infermieri, hoteleri ose kujdes për fëmijët. Në shumë raste këto janë punë të rregullta.

Por jo gjithmonë, veçanërisht jo në biznesin e dadove, sikur zbuloi grupi i gazetarëve në shkrimin më poshtë.

Zvicër – Trafik qeniesh njerëzore për shtresën e mesme Nga Adelina Gashi, Marguerite Meyer, Vladimir Karaj

Birgit Lang
Birgit Lang
Birgit Lang
Birgit Lang

E diel votimi në Zvicër

Dy votime federale, por edhe të tjera në nivel kantonal dhe lokal – Nga ora 12:00 rezultatet e para

VOAL- Orët e fundit të dobishme këtë mëngjes për të marrë pjesë në votimet e para federale të vitit. Nëse nuk keni votuar ende, nxitoni në zyrat tuaja elektorale. Jemi të thirrur të shprehim mendimin tonë, kujtojmë, për dy nisma që prekin strukturën e ardhshme të dhënies së pensionit të pleqërisë: atë që kërkon AVS-në e 13-të dhe atë që synon të çojë moshën e pensionit në 66 vjeç dhe më pas prezanton një metodë për ta përshtatur atë me jetëgjatësinë mesatare të shpresës së popullsisë. Këto dy nisma kanë dominuar debatin politik muajt e fundit. Ato, megjithatë, nuk përfaqësojnë arsyen e vetme të interesit në zgjedhjet e kësaj të diele.

Në kantonin e Zyrihut po votohet për zgjerimin e pistave në aeroportin Kloten

Sot, në fakt, po votohen edhe në kantone të ndryshme për dosje me rëndësi lokale. Në kantonin e Zyrihut, për shembull, janë veçanërisht dy objekte kantonale që janë në qendër të vëmendjes sot. E para ka të bëjë me zgjerimin e pistave të aeroportit të Klotenit, i miratuar ngushtë nga Këshilli i Madh, por i synuar nga një referendum. E dyta përfaqësohet nga një nismë, e nisur nga SVP-ja e re, e cila, në rast të demonstratave të paautorizuara, kërkon që shpenzimet e ndërhyrjes së policisë të përballohen nga organizatorët ose pjesëmarrësit. Në këtë dosje, qytetarëve u paraqitet edhe një kundërpropozim, sipas të cilit shpenzimet e ndërhyrjeve të jashtëzakonshme policore do t’u ngarkoheshin autorëve të akteve vandaliste gjatë demonstratave.

Në kantonin e Valais organi zgjedhor sot voton Kushtetutën e re kantonale: ndër aspektet e spikatura janë rritja nga 5 në 7 e numrit të anëtarëve të qeverisë (me të paktën një vend të siguruar për Valais-in e sipërm, të mesëm dhe të poshtëm. ) dhe një shpërndarje të 130 vendeve në Legjislaturë e llogaritur në bazë të popullsisë rezidente, përfshirë të huajt, në 6 rajone kantonale. Projekti ka ngjallur apele dhe kundërshtime nga pakica gjermanishtfolëse, e cila po përjeton një rritje më të ngadaltë demografike dhe për këtë arsye ka frikë se do të përfundojë e nënpërfaqësuar.

Në kantonin Solothurn, po votohet një iniciativë që synon kufizimin e numrit të punonjësve në administratën kantonale.

Numrat e administratës publike janë në qendër të votimit në kantonin e Solothurnit. Këtu, një iniciativë e promovuar nga PLR synon të kufizojë numrin e punonjësve kantonalë në një për çdo 85 banorë. Nëse do të tejkalohej ky prag, kantoni do të kishte disa vite kohë për të vazhduar me një reduktim të fuqisë punëtore. Ata që janë në favor të tekstit argumentojnë se kursimet e mundshme brenda sektorit publik duhet të shfrytëzohen për të mirën e taksapaguesve. Qeveria dhe Parlamenti, megjithatë, besojnë se ky prag është shumë i ngurtë dhe parashikojnë, pas shkurtimeve të vendeve të punës, reduktime masive të përfitimeve të kantonit.

Një rishikim i madh i kushtetutës kantonale po shqyrtohet sot nga qytetarët e kantonit të Bernës. Amendamenti në fjalë do të lejonte, në rast krize, mundësinë e vendosjes së masave nëpërmjet një procedure emergjente legjislative. Që masat të hyjnë në fuqi menjëherë, do të kërkohet vota e të paktën dy të tretave të anëtarëve të parlamentit kantonal (d.m.th. 107 nga 160 deputetë). Për më tepër, brenda 6 muajve, çdo ligj i miratuar në mënyrë urgjente duhet t’i nënshtrohet votimit popullor.

Votimi në Gjenevë për një iniciativë dhe një kundërpropozim lidhur me taksat e trafikut

Në Gjenevë votohet për 8 objekte kantonale. Ndër çështjet që bie në sy është veçanërisht një nismë, e nisur nga svp me Mouvement Citoyens Genevois (MCG), e cila synon të përgjysmojë kostot e taksave rrugore. Në vend të kësaj, palët e tjera dhe ekzekutivi mbështesin një kundërpropozim që merr parasysh ndikimin e klimës dhe parashikon një taksë të bazuar në emetimet e CO2.

Disa kantone po përjetojnë zgjedhje të gjithanshme të dielën sot. Në St. Gallen, Schwyz dhe Uri fuqitë kantonale do të rinovohen plotësisht. Zgjedhjet e pjesshme janë caktuar në kantonin Glarus, për një vend të mbetur bosh në qeverinë kantonale, dhe në Basel-Stadt, ku vendi në Ekzekutiv, i lënë nga Beat Jans pas zgjedhjes së tij në Këshillin Federal, do të shkojë në votime.

Votimi i natyrës komunale është planifikuar për sot në disa vende në Tiçino dhe Graubynden

Së fundi, le të kujtojmë disa vota të planifikuara në disa vende në Zvicrën italishtfolëse. Ashtu si në Roveredo, ku qytetarët u kërkohet të vendosin për dyfishimin e taksës bashkiake që ka të bëjë me kalimin e pronësisë së tokës. Në Origlio ka një votim për projektin dhe kërkesën për kredi të lidhur me ndërtimin e një eko-qendre komunale. Në Val Mara ata që kanë të drejtë do të duhet të shprehin mendimin e tyre për një kredi të destinuara për rinovimin e sallës shumëfunksionale në Rovio.rsi-eb

Lotto Zvicerane ka një fitues

Njeriu me fat merr në shtëpi gati 65 milionë franga: është hera e parë që një person i vetëm fiton një shumë kaq të madhe

VOAL- Dikush goditi në shenjë, duke përputhur të gjithë numrat e lotarisë zvicerane: xhekpoti prej 64.58 milionë frangash në fakt u fitua të shtunën nga një lojtar i vetëm, në Zvicrën gjermanishtfolëse ose në Tiçino, siç njoftoi kompania Swisslos.

Në historinë më shumë se 50-vjeçare të Lotto Zvicerane, kjo është hera e parë që dikush fiton një shumë kaq të madhe. Deri tani, shuma më e madhe që i atribuohet një lojtari të vetëm shkoi për një person me banim në kantonin e Bernës, i cili në gusht 2014 – pas 42 orvatjesh të pasuksesshme – mori 48.6 milionë franga.

Sot fituesi i rekordeve mori gjashtë numrat fitues (5, 14, 33, 35, 36, 41) dhe numrin me fat (4). Numri i përsëritjes i tërhequr ishte 10. Dhe shakaja ishte 078595.

Për shortin e radhës, të mërkurën më 6 mars, çmimi do të jetë 1.5 milionë franga. rsi-eb

Këshilli Federal i Zvicrës miraton 987 milionë franga për kulturën

Qeveria ka vendosur të miratojë paketën që përcakton objektivat, masat dhe metodat e financimit të aktiviteteve kulturore nga viti 2025 deri në vitin 2028. Topi është tashmë në fushën e Parlamentit

VOAL- Këshilli Federal i Zvicrës miratoi të premten paketën në lidhje me promovimin e kulturës në Konfederatë për vitet 2025-2028. Ai përcakton objektivat, masat dhe metodat e financimit të aktiviteteve promovuese të Zyrës Federale për Kulturën, Fondacionit Kulturor Zviceran Pro Helvetia dhe Muzeu Kombëtar i Zvicrës.

Në total priten 987 milionë franga, 14 më pak se projekti i nxjerrë për konsultim, kujtohet në një shënim. Tashmë paketa do të dërgohet në Kuvend.

Paga adekuate, kushte më të mira pune dhe mundësi të barabarta, si dhe mbështetje për krijimin kulturor dhe transformimin dixhital: këto janë disa nga objektivat që Konfederata synon të arrijë me miratimin e paketës.rsi-eb

Ekonomia zvicerane në rritje më 2023

GDP u rrit me 1.3%, më pak se një vit më parë – Konsumi privat, i cili kontribuoi në rezultat, u rrit me 2.1%

VOAL- Zvicra shënoi rritje ekonomike vitin e kaluar, por më pak se në vitin 2022. Ndërsa konsumi familjar qëndroi mirë, prodhimi dhe ndërtimi u ngadalësuan. Në vitin 2023, produkti i brendshëm bruto (PBB) i Konfederatës u rrit me 1.3% (+0.3% në tremujorin e katërt), pas +2.5% në vitin e kaluar. Këtë e bëri të ditur sot, të enjten, Sekretariati i Shtetit për Ekonominë. Duke përjashtuar ngjarjet sportive, rritja ishte 0.8%, pas +2.7% një vit më parë.

Konsumi privat u rrit me 2.1%, ndonëse me ritme më të ngadalta se 4.2% e regjistruar një vit më parë. Megjithatë, eksportet e mallrave shënuan një përmirësim të lehtë, duke u rritur me 4,8% në periudhën në shqyrtim pas +4,0% në 2022.

Sa i përket sektorëve të ndryshëm, industria përpunuese regjistroi një rënie prej 2.3%, pas një rritjeje prej 6.9% në vitin 2022, ndërsa ndërtimi e kufizoi rënien në -2.2% krahasuar me -5.4% të një viti më parë. Sektori i tregtisë, megjithatë, përshpejtoi ritmin me një rritje prej 7.3%, krahasuar me rënien prej 4.0% një vit më parë.rsi-eb

Madame Marie Guerne, gruaja më e vjetër zvicerane u nda nga jeta

Marie Guerne vdiq pak para ditëlindjes së saj të 112-të. Asnjë grua e gjallë në Zvicër nuk është aktualisht më e vjetër sa ishte ajo.

Shtypi zviceran e lajmëronte vdekjen e saj, e ashtuquajtura superqindvjeçare, sepse jetoi të paktën 112 vjeç, ndryshe nga sa ndodh normalisht.

Madame Marie Guerne i mbijetoi Luftës së Parë Botërore, Gripit Spanjoll, Depresionit të Madh, Luftës së Dytë Botërore, i mbijetoi edhe Covidit.

Marie Guerne vdiq të premten në mëngjes. Ajo ishte 111 vjeç e 322 ditë. Ajo ka jetuar në shtëpinë për të moshuarit Les Roches në fshatin Orvin pranë Biel për 20 vitet e fundit. Drejtori i kësaj shtëpi, Stéphan Chopard, i tha gazetës “Journal du Jura”: “Ajo na la krejt natyrshëm”. Shtëpia mban zi. “Vdekja e një banori gjithmonë godet fort stafin, veçanërisht pasi Marie Guerne jetoi me ne për gati 20 vjet, gjë që është e rrallë,” tha Chopard. “Kohëzgjatja e qëndrimit të saj ishte po aq e jashtëzakonshme sa edhe fakti që Guerne ishte në gjendje të ruante autonominë e saj. Ajo ishte me mendje deri në fund.”

Edhe pse Guerne nuk i mbante më mend të gjitha ngjarjet e së kaluarës së saj, kujtesa e saj afatshkurtër funksiononte gjithmonë shumë mirë. “Ajo vazhdoi gjithmonë me aktivitete artizanale,” tha drejtori i shtëpisë, Chopard. Guerne gjithmonë lahej dhe vishej vetë, hante dhe lëvizte në mënyrë të pavarur. “Madame Guerne ishte gjithmonë e buzëqeshur dhe shumë e lumtur. Ajo ka shijuar eventet e ndryshme dhe ditëlindjen e saj. Nëse do të përshkruhej me një tipar, do të ishte lumturia.”/eb

Zvicerani Odermatt fiton Kupën e tij të tretë Botës në garat e përgjithshme!

Shtatë nga shtatë në sllallome gjigante për zviceranin, i cili feston me 10 gara para përfundimit të kampionatit

VOAL- Marco Odermatt fitoi Kupën e Botës në garat e përgjithshme! Falë suksesit në gjigantin Palisades Tahoe, fenomeni zviceran ngriti globin e madh kristal për të tretën herë radhazi, i pushtuar me dhjetë gara më pak. Edhe në provën e shtatë 26-vjeçari nuk u drodh, duke shënuar dhjetë suksese radhazi gjatë sezoneve. Vendi i tetë i Manuel Feller ishte vendimtar, tani 1001 pikë prapa Nidwalden. Në renditjen e specialiteteve Odi krenohet me një diferencë prej 386 pikësh ndaj Filip Zubcic, i cili u largua në sezonin e dytë.

Henrik Kristoffersen ishte përgjegjës për ta bërë garën emocionuese deri në fund, autor i një paraqitjeje të shkëlqyer të dytë dhe në fund kryesoi me 12 të qindtat. Lumi Radamus u lavdërua shumë nga publiku amerikan, duke përfunduar i treti me 1″37 për podiumin e tij të parë në karrierë. Për të zbukuruar më tej ditën e Zvicrës, performancat e mira të Thomas Tumler, Gino Caviezel dhe Loïc Meillard, të cilët u renditën nga pozita e katërt në të gjashtë. rsi-eb

Ignazio Cassis: Të mbahet konferencë paqeje për Ukrainën brenda verës në Zvicër

Këshilltari Federal Cassis e kërkoi këtë para OKB-së: një hap i parë drejt një armëpushimi realist

 

VOAL- Të premten, në bankat e OKB-së u kërkua të bisedohet për një “samit paqeje” mbi Ukrainën në Zvicër. Këshilltari Federal Ignazio Cassis foli drejtpërdrejt për këtë temë kur në Nju Jork, para Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, foli për një “konferencë të nivelit të lartë” që do të mbahet “deri në verë”.

Konferenca do të shënonte një hap të rëndësishëm drejt një paqeje të drejtë në Ukrainë. Një objektiv që kërkon një rrugë realiste të shtrirë në kohë dhe të shënuar nga disa emërime, sepse “një samit i rëndësishëm paqeje do të kërkojë disa faza”, deklaroi kreu i Departamentit Federal të Punëve të Jashtme.

Homologu i tij ukrainas Dmytro Kuleba këmbënguli gjithashtu në nevojën për një samit. Një rrethanë që do të lejonte një “qasje të drejtë dhe globale” ndaj paqes, por që kërkon edhe pjesëmarrjen e Kremlinit, këmbënguli ministri.

Zvicra, përmes këshilltarit federal, i kërkoi edhe një herë Rusisë që të tërheqë trupat e saj nga territori sovran ukrainas dhe të respektojë integritetin e saj territorial. Cassis më pas kujtoi pasojat e dëmshme të luftës, e cila kërcënon sigurinë bërthamore të rajonit.rsi-eb

Në një vit, 100 mijë të huaj të tjerë në Zvicër

Në fund të vitit 2023, 2.31 milionë banorë nuk kishin pasaportë zvicerane – Në 12 muaj 181.553 mbërritje dhe 75.291 largime

VOAL- Popullsia e huaj me banim të përhershëm në Zvicër vazhdon të rritet: në fund të vitit 2023, ishin saktësisht 2,313,217 persona që nuk kishin pasaportë zvicerane, me një rritje prej gati 100,000 njësi, sipas të dhënave të publikuara të enjten nga Sekretariati i Shtetit i Emigrimit (SEM).

Vitin e kaluar, specifikon SEM, 181,553 persona kanë emigruar në Zvicër, pjesa dërrmuese e të cilëve (71,9%) nga një vend anëtar i Bashkimit Evropian ose EFTA. Flukset hyrëse u rritën me 11.8% krahasuar me vitin 2022. Nga qytetarët e shteteve që i përkasin zonës BE/EFTA, 92,318 morën punësim afatgjatë: situata e favorshme ekonomike dhe rritja solide e punësimit në Zvicër janë shtytësi kryesor i imigrimit.

Në të njëjtën kohë nga Zvicra janë larguar 75.291 të huaj. Gjithashtu në këtë rast shumica (rreth dy të tretat) ishin shtetas të BE/EFTA. Nga kjo rezulton se në vitin 2023 imigrimi neto (d.m.th. diferenca midis imigrimit dhe emigracionit, duke përfshirë disa korrigjime statistikore) arriti në 98,851 njësi, një rritje prej 17,7%.

SEM kreu gjithashtu një analizë të të huajve që hynë në Zvicër 15 vjet më parë, në vitin 2009: 44% janë larguar që atëherë nga Konfederata, 33% tani kanë një leje qëndrimi dhe 15% kanë fituar ndërkohë shtetësinë zvicerane.rsi-eb

PEC press release: UKRAINE. The second anniversary of Russia’s full-scale invasion: professionalization of military journalism

PEC press release

 

 

UKRAINE. The second anniversary of Russia’s full-scale invasion: professionalization of military journalism, pressure on investigative journalists, and misinformation in Telegram – Press Emblem Campaign (PEC) welcomes a significant decrease in the number of casualties, condemns Russian disinformation and censorship in the occupied territories

 

report by Andrii Ianitsky, PEC representative in Ukraine

 

Kyiv (Ukraine), 20 February 2023.

 

  1. The professionalization of military journalismAccording to the Press Emblem Campaign, 38 media personnel have been killed during Russia’s war with Ukraine since February 24, 2022, but only 4 in 2023, a significant drop. They died while on editorial assignment, or as soldiers on the battlefield or from Russian missile attacks. Two have been killed by Ukrainian strikes. Dozens more journalists were wounded.

 

Most journalists died in the first year of the war. Over time, the number of casualties decreased thanks to better organization of journalists’ work on the front lines, the localization of combat operations, and the professionalization of war journalism. Specially trained staff have been introduced in newsrooms to cover the progress of the war. These employees are now well-equipped, capable of providing first aid, and knowledgeable about the rules of conduct in combat zones.

 

The journalistic community is divided into those who regularly cover the war and those who have returned to the usual peaceful topics: economics, culture, and sports news.

 

The Ukrainian military’s approach to working with journalists has also improved. While in 2022 and early 2023, journalists often complained about the military, accusing them of having a selective approach to representatives of different news outlets, excessive bureaucracy, and constantly changing rules, now such complaints are fewer. In early 2024, the Armed Forces of Ukraine even made positive changes to the rules for journalists covering the war, extending the validity of accreditation cards from six months to one year.

 

  1. The new media law has yet to pose a problem for editorial work

 

Last year, we wrote that the new Ukrainian media law raised concerns and that it could be used to pressure journalists. Fortunately, our concerns have not been justified. The process of re-registering media according to the new media law is ongoing. For the first time in Ukraine, online media can register as media and thus gain greater legitimacy — in previous years, such publications were operating outside the law. Official media pages on social networks can also be registered to gain more trust from their readers.

 

Ukraine’s media law was one of seven conditions laid down by Brussels for fast-track EU-candidate status. The Parliament of Ukraine approved it at the end of 2022.

 

The new legislative changes have also relieved Ukrainian journalists of the obligation to coordinate interviews with their interviewees. Previously, such a requirement was contained in copyright laws.

 

At the same time, the issue with state and quasi-state media has not yet been resolved. In Ukraine, both the state and municipalities can have their own media outlets, and these publications are often not editorially independent, distort the advertising market, and compete with independent media in the labor market.

 

  1. Authorities are attempting to control the information space

 

The so-called Telethon continues to operate — the Unified News channel, which is run by several private companies and a public broadcaster. This channel broadcasts on multiple frequencies. “Unified News” was created immediately after the Russian invasion to mobilize Ukrainian society in the face of the threat of external aggression. Initially, it served such functions: providing the population with timely news and psychological support to Ukrainians. Over time, it became clear that the unified channel distorts reality in favor of the authorities. United News Channel is de facto controlled by the Ministry of Culture of Ukraine.

 

During the period from May 2022 to October 2023, trust in unified news decreased from 69% to 48%, according to data from a sociological survey by the Kyiv International Institute of Sociology (KIIS). And the viewership share decreased over the past year from approximately 13% to approximately 10% according to Nielsen company measurements.

At the same time, in 2022 three Ukrainian TV channels were taken off the air, allegedly due to links with former Ukrainian President Petro Poroshenko, an opponent of Volodymyr Zelensky. These TV channels continue to broadcast via satellite, the Internet, and cable networks, but their audience has declined markedly.

 

  1. Social media as a threat to the spread of misinformationAccording to USAID-Internews research, Ukrainians mostly read news on social networks, in particular, on the social network Telegram. And it is social networks that are becoming the main channel spreading Russian disinformation in Ukraine, WP writes, citing European intelligence.

 

Ukrainian intelligence also sees a threat from the social network Telegram. At the same time, it is impossible to ban the work of this social network. And it is not so much a question of the technical side of the issue — Ukraine has already banned the work of Russian social networks VKontakte, Odnoklassnik, and several Russian websites. However, this time many official Ukrainian authorities themselves are effectively using Telegram for their promo.

 

  1. Russian-occupied territories remain news deserts

 

The work of independent journalists in the occupied territories remains impossible. Russia has introduced a regime of strict censorship, and any manifestations of honest journalism are suppressed. The occupiers kill Ukrainian journalists, and arrest or deport them.

 

Occasionally, they organize fully controlled press tours for Western journalists to show the “normal life” of Ukrainians under occupation. For example, on January 29, 2024, a film crew from the German TV channel ZDF visited occupied Mariupol. The journalists were there in violation of Ukrainian law, through the territory, and with Russia’s permission. They devoted part of their report to retelling Russian propaganda narratives. This caused great anger among Ukrainian journalists and officials. The Ukrainian public broadcaster and the Foreign Ministry spokesperson stated the matter.

 

The situation in the occupied territories is still being reported anonymously by individual journalists or citizen journalists who, for various reasons, cannot leave. Even in Crimea, which Russia seized ten years ago, there are still such brave people. They use all the measures of secrecy: encrypted communication channels, pseudonyms, and contacts only with trusted persons. It is also difficult for them to get paid for their work due to sanctions and lack of economic ties, but money is not the main motivation for such journalists.

 

Another part of the truth about life in the occupied territories can be obtained through critical analysis of propaganda messages from there, monitoring of Russian social media, and documents of the occupation administrations.

 

  1. Pressure on investigative journalists

 

Investigative journalism is strongly developed in Ukraine thanks to the support of Western grantors. A high-profile investigation by Bihus.info (named after its creator Denys Bihus) about theft in the army under former President Petro Poroshenko was one of the reasons for his defeat in the 2019 elections.

 

A series of publications about corruption in the army by another well-known investigative journalist, Yuriy Nikolov (NashiGroshi project and publications in Dzerkalo Tyzhnia), led to the resignation of Ukraine’s Defense Minister Oleksiy Reznikov in 2022. It was under President Volodymyr Zelenskyy and during a full-scale war with Russia.

 

At the beginning of 2024, both these journalists were attacked. The Security Service of Ukraine conducted surveillance, phone tapping, and covert video recordings to discredit Denys Bihus and his team. Additionally, unknown individuals intimidated Yuriy Nikolov and attempted to break into his apartment. Other Ukrainian media outlets are also facing pressure, mostly in the informational sphere via anonymous channels on Telegram.

 

The scandals involving Bihus and Nikolov have caused a wide resonance both within the country and abroad. Ambassadors from G7 countries personally met with both journalists. President Volodymyr Zelensky was forced to dismiss the head of the Security Service of Ukraine department that monitored the journalists. At the same time, in the case of Yuriy Nikolov, the police only arrested the perpetrators but not the instigators of the provocation.

 

It cannot be said yet that this is a consistent policy of President Volodymyr Zelensky. Rather, the above-mentioned facts are the result of initiatives by certain individuals within Zelensky’s circle who are involved in corruption and fear the results of journalistic investigations.

Andrii Ianitsky is a journalist now based in Lviv and PEC Representative in Ukraine ([email protected])

 

APES ngushëllime për ndarjen nga jeta të ish presidentit të Kryqit të Kuq

Asosacioni i Gazetarëve të Huaj në Zvicër dhe Lihtenshtajn përmes presidentit të saj Jean Musy shpreh ngushëllimet me rastin e ndarjes nga jeta të Cornelio Sommaruga, ish president i Kryqit të Kuq dhe një figurë shumë karizmatike që simbolizonte humanizmin e Zvicrës. Në vitin 2004 Cornelio Sommaruga ishte nderuar me Çmimin e Vitit që APES, që e ndan çdo vit për figurat me veprimtari të shquar.

Midis të tjerave në mesazhin e ngushëllimit shkruhet:

“APES shpreh keqardhjen tonë të thellë për vdekjen në moshën 91-vjeçare të Cornelio Sommaruga, laureatit të çmimit APES 2004. Sommaruga ishte një figurë udhëheqëse zvicerane si ish-president i Komitetit Ndërkombëtar të Kryqit të Kuq për 12 vjet përpara se të merrte përgjegjësinë tek e Qendra Ndërkombëtare Humanitare e Çminimit në Gjenevë (CIDHG). Ish-diplomati zviceran ishte karizmatik dhe kishte bindje të forta, duke simbolizuar Zvicrën humanitare në më të mirën e saj. Angazhimi i tij për të kërkuar zgjidhje në zonat e konfliktit shpesh korri rezultate konkrete për shkak të protagonistëve luftarakë që iu përgjigjën aftësive dhe shtatit të tij. APES dërgon ngushëllimet më të thella të komitetit tonë dhe të anëtarëve tanë për të gjithë familjen e tij, veçanërisht për djemtë e tij, Federico dhe Carlo Sommaruga. Jean Musy, President i APES”

 

*Fotografi nga arkivi i APES ku z.Sommaruga nderohej me Çmimin e nderit të shoqatës së gazetarëve të huaj më të vjetër me qendër në Gjenevë


Send this to a friend