VOAL

Please Wait ...
0%

Drama e PD-së ka emrin e Berishës – Nga Andi Bushati

By | July 17, 2017

Komentet

Orët e fundit të grupimit anti-Basha ose tartufëve të PD-së – Nga Azgan Haklaj

Referendumi blu me 22 Korrik dhe fitorja plebishitare e Bashës do të shpartallojë Kasandrën e narcistëve

 

Kur e pyetën Gëten se cila është vepra letrare më e shquar artistike ai u pergjig, pa mëdyshje e me pak fjalë, me një stil që e kanë vetëm gjenitë: “Tartufi tha, sepse nga ekspozimi dhe përmbajtja nuk ka vepër si ajo në botë”.  E zgjodha jo rastësisht titullin e këtij shkrimi, sepse komediani gjenial Molieri e ka shkruar këtë vepër për të gjitha kohërat, për të gjithë popujt. Ai na paralajmëron se çfarë janë në gjendje të bëjnë ata të cilët janë tē zvetënuar nga ndergjegja e karakteri, të zhveshur nga morali, mirënjohja dhe drejtësia, e në emër të ambicieve dhe etjes për tu ngjitur në majat e pushtetit e pēr ta mbajtur atë, gjithmonë në kurriz të të tjerëve. Ata janë gati të bajnë rolin e Kasandrës, Makiavelit, tē veshin mantelin e profetëve për ti treguar botës se vetëm ata dhe askush tjetër duhet të jenë lidër, prijës, pushtetarë, shtetarë, zotërinjtë e plotëfuqishëm të fatit dhe të ardhmes tonë të përbashkët. Emrat e bimbashëve, sanxhakbejëve, spahinjëve, kadive të mbetur jo vetëm pa mandate, grada e ofiqe por së fundmi dhe pa pikën e nderit dhe dinjitetit politik, moral dhe njerëzor, janë emra tē njohur jo vetēm për demokratët e PD-në e cila i pranoi në shtëpinë e vet tē lirisë, por edhe për opinionin publik. Keta narcistë kanē perqafuar dhe mbrojnë fort bestytninē se ashtu siç ndodhet toka mbi veshin e kaut te zi edhe Pd-ja mbahet në shtyllen kurrizore të tyre. Ashtu siç mund të shkaktojë termet kau i zi me levizjen e veshit, këta zotërinjë mendojnē se mund ta fshijnë PD-në me një të rënë të lapsit.

Kori i tartufëve e i kasandrave hyri dekada mē parë në PD ,sepse ajo ishte tempulli i lirisë, një kult i shenjtë e me dyer të hapura, siç janë sinagogat, kishat, xhamitë, teqetë, të cilat kanë gjithmonë dyert e hapura për të mirin dhe të keqin, bamirësin e bakeqin,të devotshmin e bukëshkalin, për tu lutur e penduar natyrisht.

Tani pas kaq vitesh, tartufët e kasandrat e PD-së që kanë thithur palcën e saj si ushunjëza, janë urdhëruar nga padrinot e tyre ,në hipotekat e të cilëve janë vendosur prej kohësh, të sulmojnë shtepinë e perbashkët tē demokratēve me artileri të randë ,të hapin disa fronte sulmi, në fakt në akord të plotë, në unison për të realizuar skenarin e ustallarëve te tyre. Tani pasi janë vetëdemaskuar shtrohet një pyetje që është me shumë rendësi jetike jo vetëm për demokracinë, menyrën e qeverisjes dhe tē bërit opozitë, per dhe për vetë historinë e Pd-së dhe të pluralizmit shqiptarë: Cili ishte misioni i tyre kur u bashkuan me Pd-në, dhe në vazhdim çfarë i bashkon në betejën e deshpëruar kundër Bashës, kundër platëformës se tij, modelit politik, projektit ekonomik, vazhdimit të kauzës për Republikën e Re, për një opozitië me transfuzion , me energji e vizione te reja, per platformën e kompromisit politik kur kerkon Atdheu e interesat kombtare, per një Shqipëri Evropiane e të integruar me shpejtësi e plotësisht në strukturat Euro-Atlantike. Shqipëria vendi qe vuajti për 45 vjet, diktaturën më të egër të botës, në modelin e stalinizmit, nuk e pati as fatin, as mundësinë te krijonte një elitë disidente si vendet e tjera të lindjes komuniste, si Polonia,Hungaria, apo Çekosllavakia. Lëvizja e dhjetorit 90-të dhe lindja e PD-ke, si parti antikomuniste e propërendimore u dha mundësi qindra e mijra njerëzve, besnikë fanatikë të regjimit të vjetër të ndërronin këmishën e kuqe me atë blu dhe pa u varrosur akoma kufoma e diktaturës të vetëshpallen demokratë. Më të suksesshmit u treguan pikërisht ata qē ngjitën shkallet e karrierës në Pd dhe nē qeveritë e djathta dhe sot në kohën e reformimit të thellë të Pd-së dhe konsolidimit të saj për të ndalur revanshin e rilindjes janë angazhuar në njē betejë të ethshme dhe deshpëruese kundēr Lulzim Bashës. Kjo simfoni uluritëse e tyre të kujton Kasandrën e Trojës 2700 vjet më parë se po nuk u debua Paridi nga keshtjella Troja do të digjet. Basha sipas tyre është rrembyesi, uzurpatori i Pd-së, simboli i humbjes, sjellësi i katastrofës dhe me tej akoma tradhtari se nuk i pyeti këta engjuj ,keta meleqë, senatorēt e përjetshëm ,orakujt blu kur Basha bëri marrëveshjen me kryeministrin Rama. Anatemimi i kësej marrveshje historike Basha -Rama të cilën për nga rëndesia për të sotmen e të nesermen panshqiptare nga interesi i publikut dhe monutorimi ndërkombtarë do ta quaja njē “Rambuje” shqiptare ,është çelsi që na ndihmon për të zbuluar kodin etik-moral dhe politik të grupimit antiBasha. Paradoksi i madh qëndron në faktin se grupimi anti Bashë që tani janë rreshtuar në krahë tē dyshes Rama-Meta ,në dhjetorin historik të 90-ës, evenimenti më i madh kombtarë pas shpalljes së pavarësisë ,ose ishin askushi, ose burokratë mediokër,të bindur të sistemit ,e nuk patën kurajo të bëheshin pjesë e kësaj lëvizje ,si Meta atë kohë student ,e Rama petagog. E kunderta ndodhi. Disa prej tyre, që sot duan ta shpëtojnë Pd-në ,formuan shoqatën e vullnetarëve të Enver Hoxhës, me bustin e tij në shpinë vershuan në sheshet e Shqiperisë për te mbrojtur regjimin e vjetër. Marrëveshja Basha-Rama e imponuar nga lideri i opozitës, me mbështetjen e përendimit,kryesisht të Amerikës ,i la me gisht në gojë regjizorët e Kremlinit, Basha ua la dopio gjashtën në dorë presidentit, Ilir Meta, kryeministrit Edi Rama,të gjithë atyre që projektuan asgjesimin e opozitës dhe përgjakjen e demokracisë shqiptare. Basha i bëri një sherbim të vyer e historik Atdheut, Kombit ,Shqiptarë, politikës, duke shkundur e rrezuar nga trupi i parlamentit, qeverisë, partive kryesore politike, banditët politikë, dallkaukë e karrieristë të cilët prej gati 3 dekadash kanë livadhisur si dikur emisarët otomanë në kazatë, vilajetet ,e pashalleqet shqiptare. Për këtë Basha ka meritë historike. Dritëshkurtrit që sot sulmojnë Bashën për tradhëti ndaj demokratëve, janë nxënës mediokër të historisë ,të cilëve u kanë mbetur vetëm dy armë të ndryshkura në fushëbetejë: Mashtriimi dhe shpifja. Historia e njerzimit dhe e kombeve na tregon se përballë rreziqeve të mëdha burrat e shtetit kanë ditur të bajnë marrëveshje e pakte historike me kundershtarët e tyre. E tillë ka qenë Aleanca Ballkanike në betejën e Fushëkosovës në vitin 1389, Lidhja e Shenjtë kundër Napoleonit në shekullin e 18-të, apo e Çurçillit-Ruzveltit me Stalinin kundër Hitlerit.

Në Italinë e pasluftës Dytë Botërore ishte aleanca e Demokristianëve te Aldo Mores me PK-te që e shpëtoi Atdheun e Dantes e Davinçit nga ekspansioni komunist rus dhe terrori i brigadave të kuqe. Aldo More për interesat e atdheut tē tij sakrifikoj gjithçka, edhe më të shtrenjtën, jetën…Ish ministrat, ish deputetët, diplomatët e dështuar që sabotuan edhe çështjen kombtare, drejtues medias, zhurnalistë politikë, tē promovuar e të mbajtur gjallë me dhjamin e PD-së, kujtojnë me deshpërim kohën kur ladronin e kalaronin në livadhin blu si iu donte qefi. Ata tani po kujtojnë me nostalgji, dhimbje e deshpërim kohën kur hartonin lista deputetësh, shisnin mandate në tregun e zi të politikës në këmbim te lumenjëve të parave, trojeve në bregdet, lejeve të ndërtimit, apo privatizimit për 5 astra të ndërtesave dhe pronës publike. Këta tartufë modernë kanë veshur lekurën e qengjit, marrin pa të keq poza tē persekutuarish e na hiqen si te tradhtuar nga Basha e kërkojnë mbështetjen e demokratëve!… A nuk kemi tē drejtë ti pyesim këta mercenarë,këta bashibuzukë: Çfarë përfaqësojmë ne të tjerët, studentët e dhjetorit 90-të, qindra-mijra të persekutuarit politikë, intelektualët, rinia, qëndrestarët e vërtetë të 97-s në të katër anët e Shqipërisë, që janë shpirti, qëndresa dhe kolona vertebrale e Partisë Demokratike!?

Referendumi blu i 22 korrikut do ti japë një mbështetje plebishitare Lulzim Bashës dhe do të shpartallojë endrrat e narcistëvë qe bëjnë Kasandrën. Koha e tartufëve ka mbaruar.

Shqiptarët në Facebook zonjës Topalli: Xhozefin kush fitoi me shume ju nga PD apo PD ?!

Po sjellim nga rrjeti social nga profili i zonjës Topalli  disa nga reagimet e rrjetit që kanë kritikuar statusin e saj.

Giovana Lisi Aman kush ti ben keto shkrime,jo per gje,po do te thuash dicke dhe nuk e artikulon si duhet.Nejse ,puna jote kjo,por aq na ke mashtruar ti,Bode,Ruli,Bregu saqe na ishte krijuar ideja se ne e kemi te detyruar te mashtrohemi.A te ka ngele ndonje shoqe qe nga klasa e pare e deri ne te larten pa e bere drejtoreshe?Ne ke zot mos na dil me te na flasesh per PD,se ate e kemi mbajtur ne idealistet deri ne momentin kur hipet dhe ju siper ,e keshtu na u be barra e rende dhe jemi te detyruar tju zbresim,madje e mira do ishte tju hidhnim…

Xhabir Zejnuni Zonja Jozefina Coba Topalli.
Duam apo nuk duam, Lulzim Basha do fitoje perseri te shtunen.
Zgjedhja e 22 korrikut eshte farsa e radhes dhe jo e fundit.
Keto qe shkruani sot Ju, duhej t’i kishit shkruar shume kohe me pare.

Mustaf Demushi Te gjithe e fundiste PD duke ma cdo dite nga nji “””””””t ne te!Rrnofte populli i thjeshte demokrat.Ju e ropet,edhe nuk po ndaloni.Njerezit jane lodhe me ju,prandaj nuk dalin te votojne.Kjo nuk don shume mend me e kuptue.

Vilson Tafa Jozefin unë jam demokrat që punoj pa interes për PD. Ndërsa ju soji juaj si patozi imami etj.nk meritojnë as respektin më minimal tonin.8vjet ishte pd në pushtet as që eu kthyet njeher nga në demokratët e thjeshtë që punojnë për PD jo për kryetarin apo deputetët por se e duan pd.ku ishit ju zonjë kemi katër vjet në opozitë nk ju kam dëgjuar në shesh nk ju kam par ne çadër jo e jo . vetëm se ju nk ishit pjesë e listës dolët kundra nesh po në që në tetë vjet në pushtet ju as që e kthyet kokën tek ne demokratët e përhershëm.dhe tani na bëni sikur na e doni shumë pd dhe në demokratët.jo zonjë partia nk është e juaja është e jona e të gjithë demokratëve që punuan për PD pavarësisht rezervat dhe pakënaqësitë që mund të kishim.prandaj unë them që koha e interescinjeve në pd duhet të marrë fund njëherë e përgjithmonë.boll me se ju dhe njerzit si ju po e shkatërrojnë pd

Liljana Zoto Sali Xhozefin kush fitoi me shume ju nga PD apo PD nga ju? Per sqarim ne 2013 ju e late PD e cuat ne humbje dhe megjthate PD nuk ja u hoqi kariget Po tani cfare kerkoni prap karige JO ME

Fari Xhediku Me falni, po qe te gjithe po i beni nje ndere te madh Rames, bravo te gjthve. Mjeshtra per tu ndere dhe jo per tu bashkuar. Sherbim me te madh nuk do ti bente askush “Sulltanit”

Miter Kolbucaj Zonja Topalli ti ja ke pa Hajrien P D dhe kur Luli te perzuni tani ke fillue tellallin Kjo do te thote se ti ke punuar vetem per iteresat tua prandaje largoju dhe shko tel Topi dhe ba sehir

 

Më 25 qershor 2017, shqiptarët refuzuan Lulzim Bashën – Nga Jozefina Topalli

“Mund t’i genjesh te gjithe per pak kohe ose disa gjithe kohes, por nuk mund t’i mashtrosh te gjithe pergjithmone” o Lulzim.

Hipokritin, njeriu i thjeshte e njeh menjehere. Ai ka nje maske mbi shpirt. Ne kete rast pasqyrat jane te nevojshme vetem per te verifikuar nese maska qendron ende ne rregull permbi fytyre.

Me 25 qershor 2017, shqiptaret refuzuan Lulzim Bashen si hipokrit, dhe listen e tij si liste e shitur dhe aspak perfaqesuese.
Ne fakt ato e trajtuan Lulzimin bashke me Republiken e tij te re, me indinjaten dhe percmimin qe meriton cdo akt tradhetie.
Po te beheshin sot zgjedhjet politike, Lulzimi dhe lista klienteliste Basha nuk do te merrte më as gjysmen e votave te 25 qershorit.
Por kur njeriu buzeqesh, dhe kur gjerat kane marre drejtimin e keq, do te thote se ai ka menduar tashme dhe kujt t’ia hedhin fajin, por kjo eshte gjeja me pak e rendesishme.
Nga 25 qershori dhe sot, ky “çuni i mire” i Rames, pasi shpalli dhe vetengrirjen ne teatrin e vet te ngritur ne ere, i braktisur , vazhdoi lojen me maska ne sallat bosh, pa
kundershtare ,pa media, pa rregulla, pa analize, pa liste votuesish.

Po te cohej nga varri Enver Hoxha, nuk do mund ta zhbente kaq shpejt dhe brutalisht, forcen politike qe hodhi ne ere sistemin qe diktatori mizor ngriti per gjysem shekulli.
Ne lojen e harreses dhe kujteses, ne farsen qe atij i pelqen ta quaj gare, mund te degjosh fjalite me te pakuptimta, premtimet me qesharake, qe vazhdojne te jene krejt te rreme si ato te cadres se tradhetuar.

Lulzimin nuk e mbron me askush.
Te gjithe e kane hedhur.
Shqiptaret ishin te paret.
Ne fushaten e para 25 qershorit, ato e lane me sheshe bosh; Demokratet ne farsen per karrigen e kryetarit, e lane me salla bosh.
Te gjithe e percmojne ne teatrin e tij, ku duke u perpelitur, perpiqet te vesh hijet me trupa te bukur.
Lulzimi dhe e verteta nuk bien dakort. Kete, une e kam kuptuar shume heret, prandaj kam perseritur se me Lulzim Bashen kam diferenca shume te medha.
Qe e vogel me kane mesuar se nuk duhej t’i besoja dy kategori njerezish: Atyre qe nuk kane personalitet dhe atyre qe kane me shume se nje.
Te cosh drejt asgjesimit forcen politike qe drejton; t’a mbash me farse, genjeshtra dhe dhune perseri karrigen e kryetarit; te asgjesosh cdo forum te saj; te vendosesh unin per cdo gje; te spastrosh grupin parlamentar qe me perpjekje titanike ka bere luften kunder krimit dhe droges, dhe t’i zevendesosh (me pak perjashtime) me njerez qe nuk i lidh asgje as me politiken as me PD, dhe te thuash se kemi fituar moralisht, kete mund t’a bej vetem nje i paafte per t’u turperuar, si Lulzim Basha.
Ketu partia jo vetem ka pushuar se funksionuari si demokratike, por eshte shkretuar vlerash.

Te gjithe e dijne se nga 12 vite qe je kthyer ne Shqiperi ti ke 11 vite ne maje te pushtetit.
Asnje dite nuk bere opozite te vertete.
Askush nuk ka mbajt aq shume e aq gjate karrige pa u trazu e pa kokeçarje per interesin publik si ti.
Ti kerkon vetem karrige. Gratis biles. Je i vetmi politikan qe kerkon te
mbaje peng karrigen e kryetarit …edhe mbi rrenojat e PD.
Aty ku nuk ka turp, mungon virtyti dhe nderi;
prandaj demokratet te kane bojkotuar edhe ne fushate , edhe ne farsen e pas 25 qershorit, dhe do te bojkotojne dhe me 22.
Demokratet e dijne se te falesh te keqen, do te te thote ta shumefishosh ate dhe prandaj te refuzojne sot o Lulzim.

Te rinjte te kane braktisur dhe te nenqeshin, kur ti i flet per parate e droges dhe ben marreveshje te fshehte me Ramen ; kur ti i zotoheshe se nuk ka zgjedhje te lira me Ramen kryeminister dhe pastaj hyn ne qeverine e tij ku vazhdon edhe sot.

Te persekutuarit te shohin me cudi kur i thua se populli te kerkoi te hiqje komunistet dhe bllokmenet nga PD, duke me nenkuptuar mua.

Njerezit e medias te shohin me habi, kur brenda 5 minutash i thua qe kete se thashe une, por e tha Edi Rama.

Intelektualet jane zhgenjyer, kur shohin se asnje i ngjashem nuk eshte ne listen tende.

Grate te percmojne si anadollak, kur shohin se ti me parë paguan gjoben se sa vendos gra ne lista deputetesh.

Studentet lexojne libra, por nuk gjejne asnje kryetar partie, ne asnje vend demokratik, qe pasi humb nga hera e fundit edhe 35% te votave te partise, te qendrojë me zor, dhune e farse, ne krye te saj.

Genjeshtra dhe mashtrimi kane nje date skadence, dhe ne fund cdo gje zbulohet.

Rapsodi 107-vjeçar në spital, kërkohet t’i dhurohet gjak

Rapsodi ynë i vetëm, 107 vjeçari legjendar Gjok Nonaj, po lufton betejën e tij të fundit me bajlozin e zi, prej 5 ditësh në një spital privat në në Tiranë. Muzikologu Vaso Tole bën thirrje për ndihmë.

“Kemi detyrim të mbeshtesim atë dhe familjen në këto ditë me gjithçka mundemi, moralisht e sidomos financiarisht, por sot Gjoka shekullor ka nevojë për dhurues vullnetarë gjaku. Kush ka mundësi, për çfarë do lloj ndihme, të kontaktojë me nipin e Tij Gjovalinin. Cel: 0666161479”, shkruan Tole. Ndërkaq, të pyetur nga “GSH” familjarët thonë se mund të dhurohet gjak nga çdo grup gjaku.

Gjok Nonaj është lahutari më i vjetër i gjallë, 107 vjeç. Ai ka marrë pjesë në Festivalin Folklorik të Gjirokastrës ndër vite. Ka qenë vetëm 10 vjeç kur mësoi lahutën dhe është shprehur se “kurrë nuk do ndahet prej saj”. Lahutari i moçëm Gjok Nonaj e ka përcjellë këtë traditë edhe tek e mbesa Lumturije Nonaj, e cila është lahutarja e vetme femër në Shqipëri, por edhe te nipërit e tij Gjovalin dhe Gjet Nonaj. Dalja e tij në “qytetin e festivaleve” u konsiderua një surprizë e rrallë për publikun, studiuesit dhe dashamirësit e folklorit.

Gjok Nonaj është banor i Komunës së Shëngjinit, por prejardhja e hershme e familjes së tij është nga fshatrat e Malësisë së Madhe, që mendohet se është vend i origjinës dhe interpretimit të këngëve mitologjike të Eposit të Kreshnikëve.  Interpretimi i tij i fundit në Festivalin e Gjirokastrës nga goja dhe gishtat të këtij të moshuar të vargjeve mitologjike të eposit të lashtë shqiptar, erdhi si një dëshmi e gjallë e transmetimit gojë më gojë dhe përcjelljes nga një brez te tjetri të këtij eposi të lashtë.

Kryetari i KQZ: 70 numëruesit u nxitën të vjedhin votat

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka vendosur të kallëzojë penalisht 70 anëtarë dhe numërues të parë të grupeve të numërimit në Tiranë dhe Berat për manipulim të zgjedhjeve të 25 qershorit.

Sipas KQZ, numëruesit kanë konsumuar elemente të veprës penale të falsifikimit të materialit zgjedhor dhe rezultatit të zgjedhjeve, pavarësisht se votat në fjalë nuk ndryshuan mandate në tabelën përfundimtare.

Kryetari i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Klement Zguri, fajësoi partitë politike si përgjegjëse për nxitjen e numëruesve për tjetërsimin e votave.

“Këta nuk do të ishin në një pozitë të tillë, nëse nuk do të inkurajoheshin nga subjektet zgjedhore. Kjo është një bindje e imja, por i ngelet Prokurorisë për të vlerësuar. Numëruesit dhe komisionerët duhet të kuptojnë më në fund se vjen një moment që do të përballesh vetë personalisht me ligjin, edhe pse intimidohesh dhe tërhiqesh nga të tjerë faktorë”, deklaroi Zguri.

Kallëzimin penal për 70 numëruesit KQZ e bëri pasi shqyrtoi dy ankimimet e paraqitura nga partitë politike, PDIU dhe PS, të cilat kundërshtuan rezultatin në disa zona zgjedhore në qarkun e Tiranës, duke kërkuar rinumërimin e rivlerësimin e votave me pretendimin se numri i votave reale nuk përputhej me rezultatin e hartuar nga Grupet e Numërimit në tabelat e qendrave të votimit.

Nënkryetari i KQZ, Denar Biba, theksoi se duhet të merret Prokuroria me çështjen e numëruesve dhe kërkoi që në zgjedhjet e ardhshme ky fenomen të shkojë drejt zhdukjes. “Komisioni Qendror i Zgjedhjeve bën shumë mirë që e ndërmerr këtë hap. Shpresojmë që në zgjedhjet e ardhshme fenomeni të jetë sa më minimal dhe ndoshta të shkohet drejt zhdukjes”, deklaroi Biba.

REZULTATI
Deformimi i rezultatit të zgjedhjeve doli nga rinumërimi i 64 qendrave të votimit në Tiranë, pas kërkesës së Partisë Drejtësi Integrim dhe Unitet dhe kërkesës së Partisë Socialiste.

Por nga hapja e 64 kutive në KQZ, rezultoi se në 24 qendra votimi kanë vjedhur votat nga grupet e numërimit, të cilët kanë favorizuar partitë e mëdha, duke i shtuar vota që nuk u gjetën në kuti.

Zëdhënësja e KQZ-së, Drilona Hoxhaj, në një deklaratë për mediat sqaroi se për 24 qendra votimi në qarkun Tiranë, rezultati i dalë nga rinumërimi ishte i ndryshëm me rezultatin e nxjerrë nga grupet e numërimit në VNV.

“Anëtarët e grupeve të numërimit që kanë numëruar votat për këto qendra, kanë shënuar në tabelën e rezultatit numër më të vogël votash për disa subjekte dhe numër më të madh votash për disa subjekte të tjera, krahasuar me numrin real të votave që u gjendën në kutinë e votimit, duke favorizuar disa subjekte zgjedhore”, sqaroi Hoxhaj.

Sipas rezultatit përfundimtar të KQZ-së, PS në këto zgjedhje është favorizuar nga numëruesit, duke i shtuar rezultatit të saj në 64 kuti 70 vota më shumë, por i janë vjedhur 32 vota. PD është ndihmuar nga numëruesit duke i shtuar 98 vota në 64 kuti, por në të njëjtën kohë grupet e tjera të numërimit i kanë vjedhur 30 vota.

Edhe LSI listohet si parti që ka vjedhur vota, ku nga 64 kuti rezulton të ketë përfituar padrejtësisht 82 vota. Ndërkohë që i janë hequr vetëm 6 vota nga rivalët. Edhe subjektet e tjera politike, përfshirë edhe PDIU-në, rezultuan të kenë vjedhur dhe t’i jenë vjedhur vota. KQZ apeloi të gjithë personat apo subjektet politike që kanë dyshime të arsyeshme apo prova për shkelje të ligjit zgjedhor, t’i dorëzojnë ato në prokurori./Panorama

Dritan Demiraj fiton gjyqin, rikthehet si Kolonel në Forcat e Armatosura

Ministri i Brendshëm, Dritan Demiraj, ka fituar betejën në Gjykatë më Ministrinë e Mbrojtjes, duke u rikthyer në detyrën që mbante në vitin 2014, atë të kolonelit në Forcat e Armatosura.

Në këtë mënyrë, Demiraj ka fituar të drejtën për të qenë sërish pjesë e Forcave të Armatosura.

Në studion e Ora News, Demiraj tha se reforma në drejtësi ka filluar të japë efektet e para, edhe pse është pak për ta quajtur sukses. Madje shtoi: “Eshte bere presion i jashtëzakonshëm që unë të mos kthehem në punë”

Më konkretisht, Gjykata Administrative e Shkallës së Parë, Tiranë, vendosi të shfuqizojë urdhrin e Ministrisë së Mbrojtjes dhe të rikthejë Demirajn në detyrën e mëparshme ose në një detyrë të të njëjtit nivel, si dhe pagesën për të gjithë periudhën që ka qenë i liruar nga detyra.

Po ashtu, të gjitha shpenzimet gjyqësore i ngarkohen Ministrisë së Mbrojtjes.

PSE PS E EDI RAMËS NUK MUND TË QEVERISË E VETME? – Nga Ramiz LUSHAJ

Edi Rama, edhe kësaj here, e ka disi të vështirë ta mbajë i vetëm “timonin” e kryeministrit të Shqipërisë, pavarësisht faktit se e ka sigurue shumicën parlamentare me 74 mandate. Atij, ndoshta, i duhet me e ndá “tepsinë” me të tjerët, me aleatë politik të vjetër apo të rinj.  Kjo nuk është e kushtëzuar vetëm nga “Reformat e mëdha” si: Kushtetuta e Re, Kodi Zgjedhor, ecuria e Reformës në Drejtësi, ndoshta rishikime në Ndarjen Administrative në bashki e rajone, etj. As nga ndonjë Marrëveshje e hapët apo e fshehtë Rama-Basha. As nga ndonjë porosi apo kusht i ndërkombëtarëve për antarësim në BE, etj.

 
Kjo ka të bajnë me një fakt tjetër, do të ndikohet fort edhe vet nga pushteti lokal i PS në të gjithë Shqipërinë, sepse prishja e aleancave të vjetra me LSI e me PDIU, numri i konsiderueshëm i këshilltarëve të PD-së e aleatëve të saj, e çojnë atë masivisht në Opozitë. Në shumë bashki e qarqe, po të duan forcat politike në opozitën e re LSI e PDIU dhe opozita e vjetër me PD e të tjera parti së djathtës, ia bllokojnë me mekanizmin demokratik të votës funksionimin e pushtetit lokal si në miratimin e buxhetit, në marrjen e vendimeve, etj.
 
Kështu, nga një këndvështrim në dy qarqe të mëdha të Shqipërisë, në Tiranë e në Durrës, shohim se PS në pushtetin lokal del në Opozitë, pasi në asnjë bashki nuk e ruan dot shumicën e këshilltarëve.
Këshilli Bashkiak i Tiranës i ka 61 mandate këshilltarësh, çka do të thotë se me daljen e LSI e PDIU në opozitë të re dhe opozita e vjetër me PD e aleatët e saj, e lanë PS veç me 25 mandate e me një aleat të vetëm të saj FRD me 1 këshilltarë. Pra, PS mbetet me më pak se gjysmën e këshilltarëve. Ndodh si në kohën e Lulzim Bashës në Bashkinë e Tiranës, ku me ikjen e LSI nga pushteti qëndror PD me aleatët rá në opozitë, në vështirësi vendimmarrjeje. Ndaj, prapë provohet ajo thania urtnore e përjetshme: çka t’ia bajsh ti dikujt ta ban dikush ty. Këshilli Bashkiak i Kamzës i ka 41 këshilltarë gjithsejt, ku me daljen në opozitë të re të LSI e PDIU, forca politike PS me aleatët e saj ka vetëm 10 këshilltarë. Këshilli Bashkiak 31 vendësh i Kavajës do të ketë 18 vende të PD me aleatët dhe me LSI e PDIU. Edhe në Këshillin Bashkiak të Vorës, me 21 vende, për PS me PASH mbeten vetëm 4 këshilltarë.
Këshilli Bashkiak i Durrësit me 51 vende do t’i kenë 31 vende PD me PR dhe LSI e PDIU, ndërsa në Këshillin Bashkiak të Krujës me 31 vende do t’i kenë 18 prej tyre PD me aleatët dhe LSI, kurse në Këshillin Bashkiak të Shijakut me 21 vende opozita e vjetër dhe e re, PD me aleatët e saj dhe LSI, do t’i kenë 11 vende.
 
Pasqyra e Zgjedhjeve Vendore të vitit 2015 tregon se me numrin e këshilltarëve të PD e aleatëve të saj, si dhe me ikjen nga koalicioni i derisotëm mazhoritar i LSI e i PDIU, forca fituese e vetme e Zgjedhjeve Parlamentare 2017, Partia Socialiste në pushtet, del në Opozitë pothuaj në të gjithë Shqipërinë. PS mbetet në shumicë vetëm në bashkitë e mëdha Vlorë e Korçë e në ato ma të vogla si Kuçovë, Poliçan, Bulqizë, Gramsh, Librazhd, Prrenjas, Këlcyrë, Kolonjë, Mirditë, Pukë, Himarë, Konispol. Vetëm në 14 bashki nga 59 që ka e gjithë Shqipëria gjithsej, pa e llogaritë bashkinë e Pustecit në Qarkun e Korçës dhe atë të Finiqit në Qarkun e Vlorës, që kanë në shumicë të qeverisjes lokale parti të komunitetit të tyre etnik.
 
Sigurisht, kjo do të jetë humbja ma e madhe e PS në të gjithë historinë politike të saj në vitet e Tranzicionit Shqiptar. Një humbje e thellë. Humbje e papaparë e forcës së parë. Ende askush nuk i ka hyrë kësaj çështjeje të kësaj humbjeje katastrofë për PS, sepse ende nuk kemi një konfigurim real zyrtar të forcave politike të mazhorancës dhe të opozitës.  Çështja shtrohet qartë: PS do të qeverisë e vetme në mazhorancë dhe të jetë humbëse në opozitë në pushtetin vendor apo do të qeverisë në koalicion me forca të tjera politike që të jetë në shumicë në të dyja pushtetet, të ketë ma shumë lehtësi në kryerjen e reformave dhe të rrijë në qeverisje me një mandat të plotë?!

Civici: Financimi me fajde, fenomen shumë i dëmshëm dhe i rrezikshëm

Nga mungesa e kulturës financiare, tek ajo e tregjeve sekondare financiare janë ndër arsyet pse bizneset po shkojnë drejt gjetjeve të financimeve jashtë bankave. Për Presidentin e UET-së, Adrian Civici, rritja e këtij fenomeni është tejet negative. “Kemi të bëjmë me një fenomen shumë negativ dhe të rrezikshëm për ekonominë, bizneset dhe individët. Kemi të bëjmë me një fenomen, kundrejt të cilit duhet bërë çdo përpjekje për ta minimizuar dhe eliminuar, pasi pasojat e tij negative janë jo vetëm me natyrë ekonomike e financiare, por edhe sociale”, thekson ai në një intervistë për gazetën.

Nga ana tjetër, Civici e shikon edhe si “pozitive” rritjen e kërkesës për financim nga ana e bizneseve, edhe pse në afatgjatë ai thekson se ky fenomen duhet të ndalohet me të gjitha mënyrat. Banka e Shqipërisë raporton për një rritje të fenomenit të “gjetjes alternative të burimeve të financimit” nga bizneset. Si ndikon kjo në ekonomi?

Nga një këndvështrim afatshkurtër dhe strikt ekonomik, alternativat e reja të financimit dhe krijimi i mundësive për një përdorim më të gjerë të parasë në ekonomi, mund të thuhet se rritja e fenomenit të “gjetjes alternative të burimeve të financimit” është diçka pozitive. Në logjikën e kërkesë-ofertës monetare, ky fenomen “përkthehet” si një situatë në të cilën konvergon ekzistenca e likuiditeteve të ngurtësuara që kërkojnë mënyra alternative për t’u investuar dhe kërkesës aktive për para në treg. Është fakt që Shqipëria e ka përqendruar mbi 95% të kreditimit të individëve apo bizneseve vetëm te sistemi bankar duke mos gjetur akoma mënyra alternativa financimi që lidhen ngushtë me ekzistencën dhe funksionimin e tregjeve alternative financiare siç janë bursa, tregjet e aksioneve dhe obligacioneve, fondet e investimeve.

Pra, e thënë ndryshe, neve na mungojnë tregjet sekondare dhe terciare financiare që krijojnë dinamika aktive financimesh. Por, në rastin e shqetësimit më të fundit të Bankës së Shqipërisë, për rritjen e “alternativave të burimeve të financimit”, bëhet fjalë për një fenomen të rrezikshëm, të dëmshëm dhe me shumë të papritura. Bëhet fjalë për një treg informal të parregulluar dhe pakontrolluar financiar që funksionon jashtë rregullave formale të huadhënies, jashtë kontrollit dhe mbikëqyrjes së institucioneve financiare përgjegjëse për transparencën dhe rregullat bazë të marrëdhënieve monetare. Nga kjo pikëpamje, mund të thuhet pa asnjë hezitim se kemi të bëjmë me një fenomen shumë negativ dhe të rrezikshëm për ekonominë, bizneset dhe individët.

Kemi të bëjmë me një fenomen, kundrejt të cilit duhet bërë çdo përpjekje për ta minimizuar dhe eliminuar, pasi pasojat e tij negative janë jo vetëm me natyrë ekonomike e financiare, por edhe sociale. Shtrëngimi i kushteve të kreditimit mund të çojë në riaktivizimin e skemave piramidale? (Në rastin e individëve është gati gjysma që marrin para borxh jashtë sistemit bankar).

Natyrisht që shtrëngimi i kushteve të kreditimit ka ndikimin e tij në përhapjen dhe zgjerimin e skemave piramidale, por nuk mendoj se ky është shkaku themelor që po provokon një përhapje të tillë që e ka shqetësuar seriozisht Bankën e Shqipërisë. Mendoj se ka edhe disa arsye të tjera më të qenësishme.

Së pari, mungesa e kulturës dhe njohurive bazë financiare e bankare te një pjesë e madhe e popullsisë shqiptare, së cilës i duken mjaft të lodhshme dhe burokratike procedurat e bankave tregtare në dhënien e kredive dhe për pasojë kërkojnë rrugë “të lehta alternative” në tregun jo formal duke besuar gabimisht se aty e zgjidh më shpejt dhe më me leverdi kredinë e kërkuar;

së dyti, një pjesë e individëve apo bizneseve duke mos qenë në gjendje të ofrojnë plane biznesi cilësore e eficiente, garanci pagesash dhe kolateralin e duhur kundrejt shumës së kredisë që kanë nevojë të marrin nga bankat e kërkojnë zgjidhjen te tregu informal duke u mjaftuar me një marrëveshje-premtim jo formal, kontratë gojore në bazë të njohjes dhe miqësisë, apo më e shumta me një kontratë të thjeshtë noteriale.

Në këtë rast ju duket se shmangin detyrimin për të provuar aftësinë e tyre reale paguese, planin e detajuar të biznesit, bilancin e audituar të aktivitetit etj., kërkesa të cilat bankat nuk i tolerojnë; së treti, dhe këtu dëshiroj t’i rikthehem “kushteve të kreditimit që ofrojnë bankat”, në një pjesë të madhe të këtij tregu financiar jo formal me mjaft elemente të skemave piramidale, normat e interesit për “kreditë” e dhëna janë më të larta dhe me kushte më të rënda se sa ato të bankave tregtare.

Rreziku i iluzioneve monetare dhe mungesa alarmuese e kulturës dhe njohurive bankare e financiare, tipike në vendet e varfra dhe ato në zhvillim, janë një shtrat i rrezikshëm për stimulimin e skemave piramidale. Eksperienca e tmerrshme e vitit 1997 nuk është aq e largët sa të harrohet kaq lehtë. Si duhet të sillen bankat e nivelit të dytë në këtë klimë? Në lidhje me sjelljen e bankave tregtare, për këtë problem qarkullon dhe një mendim i gabuar, sipas së cilit “meqenëse ky fenomen po përhapet për faj të bankave që ofrojnë norma të larta interesi dhe kushte të shtrënguara kredidhënie, janë ato që duhet të reagojnë të parat duke ulur normat e interesit dhe lehtë- suar kushtet e kredisë”. Natyrisht që një veprim i tillë nga ana e bankave mund të ndodhë, por jo në mënyrë fiktive dhe aq më pak si reagim formal ndaj përhapjes së tregut informal të kreditimit e financimit.

Në mënyrë të veçantë, normat e interesit dhe kushtet e kredidhënies përcaktohen sipas rregullave të tregut të lirë, kushtëzohen nga niveli i perceptuar dhe studiuar i riskut nga ana e bankave, fiksohen sipas cilësisë së kredimarrësve dhe specifikave të tyre, orientohen nga “çmimi i parasë në treg” dhe gjendja e sektorëve kryesorë të ekonomisë. Në këtë sens, bankat e nivelit të dytë kanë shumë për të rregulluar e qartësuar në lidhje me hartimin e kontratave të kredisë, transparencën dhe qartësinë e tyre, lehtë- simin e procedurave burokratike, thellimin e kulturës bankare e financiare, vlerësimin e kolateralit etj., por kjo nuk ka lidhje me ndonjë detyrim institucional apo social të tyre që, në emër të luftës dhe eliminimit të fenomenit të tregjeve informale të kapitalit, të prishin apo devijojnë rregullat kryesore të funksionimit të sistemit të kredisë dhe financimeve të natyrave të ndryshme.

E nënvizoj dhe njëherë, problemi qëndron tek informimi i vazhdueshëm i publikut për rrezikun e financimit në tregjet paralele informale, te qëndrimet e qarta dhe të forta të Bankës së Shqipërisë në kuadrin e politikës së saj së komunikimit me publikun dhe te bindja e huadhënësve apo huamarrësve informalë se ky sistem jo formal mbart rreziqe të panumërta si për individët apo bizneset e përfshira në këtë veprimtari, ashtu dhe për stabilitetin financiar dhe ekonomik në përgjithësi.

Besnik Mustafaj: Nuk jam unë në Kazino me Astrit Patozin

Voal.ch – Një faqe me emrin Lolita në rrjetin social boton dy foto të astrit Patozit në Kazino duke luajtur bixhoz, të shoqëruar me tekstin “Kur ngatërron partinë me bixhozin”. Po ashtu Lolita shkruan se patozi është në kazino duke luajtur bashkë me Besnik Mustafajn.

Por ka reaguar menjëherë zoti Mustafaj i cili shkruan si më poshtë:

“E dashur Lolita, per hire te simpatise qe kam per ty, po ta sqaroj se burri, te cilit i ke vene emrin tim, nuk jam une. Une kam shkuar ne kazino me shume se nje here. Por kurre me Astrit Patozin.Nuk kam patur rast. Madje as nuk e di nese atij i pelqen ky argetim. Kam qene me te tjere miq politikane, madje edhe te niveleve te larta, shqiptare dhe te huaj, si dhe me shkrimtare dhe artiste po ashtu shqiptare dhe te huaj. Pra, me siguri qe do te shkoj perseri kur te kem rast. Nje nga shkrimtaret dhe filozofet e mi me te dashur, Albert Camus, fitues i çmimit Nobel, thote per veten e tij se ka shume vese, por nuk eshte rob i asnjerit. Une jam i tille. Por nuk kam bere kurre ne jeten time diçka per t’u ndjere me pas i turperuar. Ky sqarim ka vlere per ty, e dashur Lolita, qe je manipuluar kesaj here, por u drejtohet edhe te gjithe dashamireve dhe dashakeqinjve te mi. Secili prej tyre le ta lexoje sipas menyres se vet.

Mbi heroizmin në shoqërinë tonë – Nga Filip Çakuli

Shtypi shqiptar është i mbushur me lajme për heroizmin nga nevoja për t’u lexuar. Në krye të radhëve shfaqen për shembull titra se “Selami kreu një akt heroik”, se guxoi të kritikonte edhe Berishën. Edhe Kreshniku u trajtua si hero, që braktisi politikën një herë e përgjithmonë.

Po edhe kryeministri na doli hero kombëtar, që së bashku me heronjtë e tjerë rilindas, ia doli mbanë në një fushatë heroike me një tepsi dhe një kazan në dorë. Këtu nuk futen heronjtë e dekoruar nga Presidenti dhe as futbollistët e kombëtares…të cilët janë dhe heronj me letra.

Në suazën e këtij heroizmi të përgjithshëm, një djalë nga Tetova, që pushonte në Zvërnec të Vlorës, u hodh ne dallgët e detit, për të shpëtuar dy vajza që po mbyteshin. Dhe nuk doli më. Dha jetën, për të shpëtuar dy jetë te tjera. Ky akt vërtet heroik i tij, kaloi në heshtje nga mediat tona. Sepse atë ditë te sakrificës sublime të Beniaminit tetovar, shtypi u mor me ngjarje te tjera të rëndësishme; me takimin e Selamit ne Tropojë, çfarë u tha Basha demokratëve në Durrës, pse hesht Berisha për zgjedhjet brenda partisë së tij, (çudi me këtë lider histerik, kur flet i thonë kush e dëgjon atë, kur hesht, pse nuk i ndihet zëri).

Lajm ishte atë ditë dhe kapja e një sasie droge, po në Vlorë, lajm edhe pse ia mbajti kaq gjatë të shtrënguar dorën Trumpi, presidentit francez, po ndërkohë shqiptarët ishin të interesuar atë ditë pse Muç Nano nuk binte dakord me Tos Lubonjën dhe Andi Bushati ishte kundër të dyve…

Pra, përpos gjithë këtyre lajmeve me heronj politikë protagonistë, lajmi i madh i ditës, i aktit të lartë të Beniaminit, kaloi në heshtje. Njeriu i ditës duhej të ishte ky djalë i mrekullueshëm, që la të fejuarën në breg të detit dhe u nis, pa e ndjerë që nuk do kthehej më.

Akti i tij human dhe fisnik u mbyt në “kazanin tone” mediatik (në këtë rast vërtet e meriton një emërtim të tillë). Beniamini meritonte tërë mirënjohjen tonë, jo vetëm të mediave, po edhe të shtetit. Sepse është e pafalshme për ne të gjithë, përcjellja e tij si një viktimë e “seksit mashkull” e mbytur në Zvërnec, sipas njoftimit të policisë.

Në fakt ai është i vetmi hero i këtyre ditëve, që sakrifikoi jetën e tij të porsa nisur, për jetë të tjera, që as nuk i njihte…Heronjtë e shtypit tonë, sakrifikojnë nervat tona, për gjëra që është heroizëm, po arrite ti lexosh deri në fund.

Rama ultimatum Haki Çakos: Zoti Drejtor kap kokat e krimit pastaj bimët

Gjatë ditës së sotme kryeministri Edi Rama mblodhi Task Forca e posaçme për drogën, aty ku është bërë një raportim mbi situatën pas operacioneve të fundit.

Sipas të dhënave të nxjerra nga drejtori i Përgjithshëm i Policisë, Haki Çako 51 efektivë policie janë hetuar e pezulluar nga detyra dhe 14 prej tyre janë arrestuar për lidhjet me trafikantët e drogës.

Ndërsa gjatë fjalës së tij kryeministri Rama paralajmëroi se muajt në vijim janë muaj rreziku për kultivimin e kanabisit, duke i bërë thirrje policisë që mos mbyllë sytë.

“Ky proces duhet të vazhdojë deri në fund dhe muajt që kemi përpara janë muaj rreziku kështu që nuk duhet mbyllur syri dhe duhet çdo moment të vazhdohet intesivisht qasja e integruar me institucionet e tjera. Edhe roli i SHISH, Prokurorisë në përgjigjen e shpejtë ndaj kërkesave të policisë kanë qenë dhe mbeten të rëndësishëm deri në fund të këtij procesi.

Policia e Shtetit paralelisht me pastrime  kanabisit nga harta e Shqipërisë po kryen me vendosmëri edhe pastrimin nga radhët e veta nga punonjësit e lidhur me këtë veprimtari kriminale. Zoti drejtor kap kokat e krimit pastaj bimët. Jo bimët e shohim e bëjmë për kriminelët.

Vendosmëria në kryerjen pa asnjë kompromis të këtij vetëpastrimi është një ndër arsyet e suksesit në këtë drejtim”, tha Rama.

Kuvendi i kërkon Gjykatës Kushtetuese rrëzimin e padisë për reformën në drejtësi

Në prag të vendimit të Gjykatës së Kushtetuese për padinë e fundit të dy shoqatave të gjyqtarëve, Kuvendi i Shqipërisë argumenton se kërkuesve u mungon legjitimiteti dhe se procesi i kontrollit të pastërtisë së figurës është bazuar tek standardet ndërkombëtare.

Materiali është një bashkëpunim i Zërit të Amerikës me Rrjetin Ballkanik të Gazetarisë Investigative, BIRN.

Më 19 korrik, Gjykata Kushtetuese do të marrë vendim mbi padinë e përbashkët të Shoqatës Kombëtare të Gjyqtarëve dhe Unionit të Gjyqtarëve të Shqipërisë, të cilët kërkojnë shfuqizimin e 25 neneve nga paketa e tre ligjeve kryesore të reformës në drejtësi.

Sipas padisë së dorëzuar më 1 qershor në Gjykatën Kushtetuese, dy shoqatat që përfaqësojnë interesat e lobit të gjyqtarëve kërkojnë të bëjnë nul një seri kriteresh që lidhen sistemin e ri të karrierës dhe atë të procedimeve disiplinore në gjyqësor.

Në të njëjtën kohë, padia dominohet nga përpjekja për të shfuqizuar e një numër nenesh të ligjit të vetingut, të cilat rregullojnë kontrollin e pastërtisë së figurës së gjyqtarëve dhe prokurorëve përsa i përket lidhjeve dhe përfshirjes së tyre me krimin e organizuar.

Më konkretish, shoqatat kërkojnë shpalljen si antikushtetuese të pikave në ligj që legjitimojnë mbledhjen e informacioneve nga dëshmitarë të mbrojtur të prokurorisë, nga përgjimet telefonike të kryera nga agjencitë ligjzbatuese apo nga dëshmi konfidenciale që mund të mbërrijnë në institucionet e vetingut nga oficerë apo agjentë të policisë gjyqësore.

Shoqatat kërkojnë gjithashtu që gjyqtarët dhe prokurorët e përfshirë në procesin e vetingut të kenë të drejtën të japin dorëheqjen në çdo kohë, duke sjellë si rrjedhojë ndërprerjen e kontrollit. Sipas ligjit për “rivlerësimin kalimtar”, kjo e drejtë ka skaduar tre muaj pas hyrjes në fuqi të tij.

Pretendimet e dy shoqatave të gjyqtarëve hidhen poshtë si të pabazuara nga Kuvendi i Shqipërisë, i cili përmes një argumentimi të gjatë që BIRN e disponon, i kërkon Gjykatës Kushtetuese që të rrëzojë tërësisht kërkesën.

Kërkesa e Kuvendit për Gjykatën Kushtetuese, e cila është firmosur nga kryetarja e Komisionit të Ligjeve, Vasilika Hysi bazohet në tre argumente kryesore; mungesa e legjitimitetit formal nga kërkuesit, shqyrtimi dhe rrëzimi i disa prej pretendimeve në vendimet e mëparshme të Gjykatës Kushtetuese dhe tek fakti se parimet për kontrollin e figurës janë ndërtuar mbi bazën e standarteve më të mira ndërkombëtare.

Kuvendi pretendon se padia nuk duhej të ishte pranuar që në fillim, pasi avokati që mbron interesat e dy shoqatave të gjyqtarëve nuk rezulton në listën e avokatëve që mund të ushtrojnë profesionin përpara Gjykatës Kushtetuese. Sipas tij, në dosje mungon gjithashtu një autorizim nga Këshilli Drejtues i Unionit të Gjyqtarëve si dhe të dyja shoqatat nuk mund të ngrejnë pretendime për çështje që lidhen me prokurorët.

Një tjetër argument lidhet me parimin e “çështjes së gjykuar”, ku Kuvendi thekson se një pjesë e pretendimeve janë shqyrtuar dhe janë rrëzuar më parë nga Gjykata Kushtetuese.

Pavarësisht këtyre pretendimeve, Kuvendi i Shqipërisë ka shqyrtuar në themel argumentet e shoqatave të gjyqtarëve për kontrollin e figurës dhe i rrëzon ato si të pabazuara.

Kuvendi argumenton se nëse padia e dy shoqatave të gjyqtarëve do të aprovohej, procesi i kontrollit të figurës nuk do të kishte asnjë ndryshim nga detyrimet që rrjedhin nga ligji i dekriminalizimit. Ndërkohë, ligjvënësi ka pasur parasysh një proces krejt të ndryshëm, që lidhet me vlerësimin tërësor të pastërtisë së figurës.

“Pretendimet se në procesin e verifikimit të figurës duhet të përdoren vetëm vendimet gjyqësore nuk qëndrojnë, pasi qëllimi parësor i ligjit është të evidentojë nëse gjyqtarët ose prokurorët janë të përshtatshëm për ushtruar funksionet e tyre përmes një procesi administrativ/ disiplinor dhe jo përmes një procesi penal,” thekson Kuvendi.

Sa i përket ankesës për shtrirjen e kontrollit të figurës edhe tek personat e lidhur, Kuvendi rikthen në vëmendje opinionin e komisionit të Venecias që nuk e quan këtë “një gjëtë vështirë, nëse gjyqtarët dhe prokurorët nuk kanë realisht lidhje me krimin e organizuar”.

Ndërkohë, Kuvendi thekson se një praktikë e tillë ndiqet nga punonjësit civilë dhe ushtarakë të NATO-s, familjarët e afërt të të cilëve kanë gjithashtu detyrimin për të raportuar mbi lidhje të papërshtatshme.

Lidhur me kërkesën që gjyqtarët ose prokurorët duhet të kenë të drejtë në çdo kohë të japin dorëheqjen, Kuvendi shpjegon se kufizimi tre-mujor është vendosur vetëm për “dorëheqjen e privilegjuar”, e cila parashikon edhe përfitimin e një pagese kalimtare.

“Dorëheqja është një e drejtë kushtetuese dhe ligjvënësi nuk ka pasur për synim ta kufizojë atë. Sipas nenit në fjalë, subjekti i rivlerësimit që jep dorëheqjen pas përfundimit të këtij afati nuk mund të kërkojë pagesë kalimtare,” thotë Kuvendi.

Padia më e fundit në Gjykatën Kushtetuese nuk është sfida e parë që i bëhet reformës në drejtësi. Gjykata Kushtetuese ka shqyrtuar më parë dy padi të Partisë Demokratike dhe një të tretë nga dy shoqatat e mësipërme, duke pranuar pjesërisht të shfuqizojë një sërë nenesh në dy raste.