VOAL

VOAL

Doni bashkim familjar në SHBA? Ja si veprohet dhe si merret shtetësia amerikane nëpërmjet prindit

August 9, 2017
8 Comments
 • author avatar
  Bahira 6 years ago Reply

  Qysh kisha mujt me aplikim per bashkim familar

 • author avatar
  Bahira 6 years ago Reply

  Jam shtet a amerikan pata deshir ni moter ne famile dveten prej kosoves. Ni numer tel numri i im 9202074232

 • author avatar
  Diana 6 years ago Reply

  Une jam ne proces dekumentash per Bashkim familiar ne USA.Burri im jeton atje qe prej tre vitesh.Kemi hedhur Bashkim familjar qe nga muaj mars dhe e vetmja pergjigje qe kemi mar eshte se dekumentacioni eshte aprovuar.Personi qe kreu procedurat na ka then qe do zgjasi 1 vite e gjysem.Mund te m thoni sa e vertet eshte kjo gje pasi kan kaluar koh qe nuk kemi asnje lloje pergjigje

 • author avatar
  Beni 6 years ago Reply

  In jam

 • author avatar
  olsi 6 years ago Reply

  gjyshi tim ka qene ne amerike per nje kohe te madhe i ikur qe 5 ne amerike ai vazhdon shkollen , punen edhe mbas merr kartat amerikane ai shkon te martohet ne shqiperi ku fillovi lufta italo-greke , aty ai nuk kthehet me me amerike se u prish sistemi keshtu qe ai vdiq ne shqiperi gjate babai im kerkon qe te gjeje ku jane regjistruar gjyshi bashke me te vellezerit , edhe gjate kerkimit ka gjetur vetem nje certifikate vdakje te vellait te gjyshit , mundet te me thoni c fare duhet te beje babi tim c fare rruge duhet te ndjeke ai qe ti fitoje kartat nga ana e babait te tij .

 • author avatar
  Nesimi 6 years ago Reply

  Kam deshirë të dije se si mundet bashkimi familjar per prind,.
  Djali i yne (kosovar) ka shtetesi amerikare qe dy vjet, ate e ka fitu permes marteses me qytetare amerikane.

  Bashkimi familjar per baben dhe nanen (68 vj dhe 61 vj).

  Pershendetje

 • author avatar
  Gresa 5 years ago Reply

  Pershendetje dua te di dicka un jetoj ne amerike dhe jam me green card po bej 2 vjet e gjysem dua te mar vellan nepermjet vizes turistike veallai si ka
  Mbushur 21 vjet a ka te drejt ai te aplikoje per viz turistike per te ardhur ne amerike ai eshte vetem 19 vjet

 • author avatar
  Hatixhe 3 years ago Reply

  Pershendetje Burri im ka aplikuart
  Edhe eshte fitusi lotaris Green card
  Por ka apliku pa familje
  Edhe ka fitu
  Amun ti merr femin pasi qe teshkon ne amerik
  Edhe pas sa kohe nese ka drejt mi marr dy femin edhe gruan
  Julutrm ma kthen nje pergjigjie

Komentet

Periudha ma e errët e Vatrës me këtë lidërship huliganësh pa mandat Nga Ramiz Mujaj

Flitet se sot me daten 24 shkurt e paskan shpernda gazeten e Janarit dhe emrat e shume vatranve qenkan eleminuar.

Dy fjale per strucet “Lidership“

Sot degjova se e paskan shpernda gazeten “Dielli “Lidershipi “.

Ikanaket, strucet gjoja lider te Vatres te cilet bejne vetem allashvereshe dhe agjenda me dreqi e din me kend por jo me vatran te Vatres historike me pervoje gjysem shekullore.

Njerezit po flasin se nenkryetari pa mandat paska qene i denuar tri here per thyerje shtepijash te shkodranve dmth per Hajni paska mbajt edhe burg. Daja i tij Ratko Gjokic dmth vellau i nenes se tij qenka kriminel lufte, bashkepuntore me Arkanin i cili bashk me Arkanin paskan ngrene buke ne shtepin e nenkryetarit pa mandat Alfons Grishajt.

Ky Ratko Gjokic siq thone njerezit paska qene atentator ne tentative i kryetarit te Kroacis Franjo Tugjman.

Shkuarja e delegacionit tek Gramoz Ruci nga Elmi Berisha ,Naim Dedushi dhe Pashko Camaj paska qene Agjende e Alfons Grishajt dhe Besim Malotes sepse Gramoz Ruci flitet kishte dhene urdher per ekzekutimin e deshmorve te demokracise ne Shkoder dhe flitet se dhe Alfons Grishaj ishte i infiltruar ne ate ngjarje.

Gazeta e fundit ka dal ne dhjetor te vitit te kaluar 2023 dhe ne gazeten e dhjetorit afer emrit tim kishin futur ne menyre klandestine emrin e Theofan Kojes siq po flitet nje grekofil te cilin kisha e Autoqefale Noliane shqiptare ne Boston e ka perjashtuar.

Deri ne gazeten e fundit te dhjetorit 2023 emri im ka qene sekretar i keshillit te Vatres.

Per tu pergaditur me agjend kriminale siq jane keta “Lidership “ ne listen e emerimeve mes kryetarit dhe emrit tim si sekretar kishin futur si nenkryetar Theofan Kojen. Krejtesisht me paramendim qe te me eliminojne mua sepse nuk jam bere servil siq jane shumica rreth tyre. Gazeta Dielli qe disa dekada ka dal cdo muaj .

Por “ Lidershipi “pa mandat dhe me agjenda kriminale qe sot e ka pushtua Vatren ne muajin janare edhe qe gazeta ka dal ata e kane mbajt mbyllur ,te fshehur dhe nuk e kane shpernda sepse eshte dasht qe emrat e disa Vatranve te eleminohen dhe pastaj ta shperndajne gazeten.

Flitet se sot me daten 24 shkurt e paskan shpernda gazeten e Janarit dhe emrat e shume vatranve qenkan eleminuar.

Merrni me mend ku ka ardh puna e Vatres qe ky “Lidership” me njollos Vatren ne kete menyre. Ka 4 vite qe ky kryetar as dhe nje mbledhje ne selin e Vatres nuk e ka ba me vatrane dhe keshillin e Vatres.

Elmi Berisha tani e dy vite nuk e ka organizua pavaresin e Kosoves ne Amerike siq ishte tradite. Po flitet se kohen e fundit ne Kosove u dekorua nga nje organizat forumi politik kombetar i krijuar ne Greqi me vule dhe me shkronja Greke dhe i formuar ne Selanik e paskan dekoruar Elmi Berishen Ambasdor te paqes.

Tani eshte hera e pare pas 34 viteve qe matrapazet huligan hajna gjoja “lidership “ i Vatres ma ndalin postimin e gazetes “ Dielli”. Kjo ne 112 vitet e ekzistences se Vatres eshte periudha ma e erret e Vatres me kete “Lidership“ huliganesh dhe te pa mandat.

Dhe per foton e njeriut ne mesin e tyre pyetni komunitetin e Michiganit dhe Vatranet veteranë.

 

MEHMET GRADICA ARGATËVE TË KOMUNIZMIT UA PRENTE VESHËT- Nga Skënder Karaçica

Shpalime historike

Në luftën e Drenicës (1945) Shaban Palluzha dhe Mehmet Gradica u bënë bashkë dhe, në vargun e gjatë të vullnetarëve shqiptarë, i dolën përballë komunizmit partizano-çetnik, ku, në luftën e përgjakur edhe bora u bë e kuqe, thonë kronikat në Drenicë.

Në shtabin e Luftës së Drenicës në kullën e Dvoranëve, roja e shtabit kishte hetuar se atypari kalonin hijerënda e vëzhgimit të shërbimeve të brigadave serbo-malazeze dhe disa huzmetqarë shqipfolës të kohës.

Më të dëgjuar për vëzhguesit e brigadave partizano-çetnike, Mehmet Gradica, në cilësinë e ushtarakut të shkolluar në Akademinë ushtarake në Itali dhe njohës i logjistikës së luftës, u thotë zëshëm rojave të shtabit të Luftës në Drenicë:

– Na i sillni në shtab hyzmetqarët e brigadave partizano-çetnike e të shohim se çfarë kërkojnë me syrin e tyre drejt shtabit tonë!

Roja e mori urdhërin e Shaban Palluzhës dhe të Mehmet Gradicës dhe,pa vonuar,vëzhguesit i sollën para shtabit të Luftës së Drenicës.

Pas një bisede të shkurtër në shtabin e luftës, Shaban Palluzha, e urdhëroi rojën që të përcjell vëzhguesit e zënë… Në këto çaste Mehmet Gradica, në shenjë mospajtimi me komandantin e tij Shaban Palluzha, ngritet në këmbë dhe i thotë zëshëm:

– Jo, komandant Shaban Palluzha, nuk bën me i lëshua pa ndonjë masë të denimit se këta nuk ndryshojnë dhe kanë ardhur me e vra Drenicën…!

Në këto çaste, Mehmet Gradica, mori briskun dhe ua preu veshët,- u tha rojës i lëshoni të shkojnë dhe mos të harrojnë se Lufta e Drenicës është e drejtë për liri dhe kundër partizano-çetnikëve…!

Në kujtimet e kohës në Drenicë kjo ngjarje përmendet në odat e burrave dhe në kronikat e kohës, ku ushtaraku me shtat të lartë Mehmet Gradica i lëshoi vëzhguesit me veshët e prerë si shenjë të bartin si kujtim nga lufta e drejtë e Drenicës për lirinë e Kosovës!

Çikago,më 23 shkurt 2024

KERKESE ZYRTAREVE (Sarkazem) Nga Valentin Lumaj

Sot në diten nderkombetare te Gjuhes Amtare, une zyrtarisht i kerkoj Kryesise se Vetshpallur te Vatres nje mirenjohje te arte per punen time te palodhur ne edukimin e kesaj Kryesise me gjuhen shqipe.

Duke pas parasysh perceptimin se e gjithe Kryesia zoteron fakultete, tituj dhe grada, por gjysma e Kryesise se Vetshpallur Vatres nuk zoteron shkollen e mesme, emailet e mija te gjata dhe pafund kane rritur ndjeshem nivelin e gjuhes shqipe tek anetaret e Kryesise.

Kane pasur veshtiresi ne fillim me leximin dhe deshiren per te lexuar emailet, mbasi ishte nje dukuri e re per ta, por me kohe jane bere lexues te mire, biles i lexojne prape- e-prape emailet, se mos gjejne ndonje material per gjyqe.

Ndersa me shkrim jane akoma mbrapa. Akoma nuk ka shenja se dine te shkruajne shqip apo te japin pergjigje pyetjeve ne shqip.

Une do te vazhdoj qe te trashegoj gjuhen shqipe tek anetaret e Kryesise se Vetshpallur nepermjet emaileve, ndersa periodikisht, ata anetare qe avancojne ne gjuhen shqipe ju rekomadoj qe te largohen avash-avash, ne menyre qe t’ju lirojne vendin analfabeteve te tjere, qe jane ne stol te rezervave per anetare Kryesie.

Ndersa profesoreve, shkrimtareve dhe specialisteve ju rekomandoj qe te mos kerkojne dhe te mos kene ambicje per te qene ne Krye te Vatres he-per-he, mbasi jemi ne procesin e edukimit gjuhesor, per te cilin Kryesia e Vatres ka aq shume nevoje.

Faleminderit per mirekuptimin tuaj!

Gezuar diten e gjuhes amtare!

Me respekt, Valentin Lumaj

Mesues i Vetshpallur i Vatres

(Video) Mbyllja e Dyerve te Vatres ne Festen e Kosoves, akt antikombetar Nga Valentin Lumaj

Mbyllja e Dyerve te Vatres ne Festen e Kosoves, akt antikombetar.
Në diten e Pavaresise Kosoves, Kryesia pa mandat e Vatres, ka marre arratine, ka anulluar festen dhe nje simpozium per kete feste, mbasi asnje nga ligjeruesit nuk u pataqiten, qe e justifikuan per “arsye te motit te keq”.
Nderkaq dhjetra vatrane veterane, mbasi e kishin shpallur qe me pare, u mblodhen pas dyerve te mbyllura dhe festuan dhe uruan njeri tjetrin. Me vete kishin nje Flamur te madh kombetar qe jua mbante ndezur zjarrin e patriotizmit.
Mbylljen e dyerve te Vatres ne Festen e Kosoves, e vleresoj si akt te papargjegjshem me nuanca antikombetare te Kryetari nga Kosova i Vatres dhe drejtuesve te saj,
Poshte tradhetaret, Rrote Pavaresia, Liria, dhe Flamuri Kombetar!

Porta e Vatrës më 17 Shkurt 2024 – Ditën e Pavarësisë së Dardanisë – për Vatranët rishtas mbyllur Nga Marjana Zeneli Bulku

Portat e mbyllura të Vatrës në Ditën e Pavarësisë së Kosovës i ngjajnë Shqipërisë komuniste që i linte bijtë e vet më të mirë përtej kufijve duke i shpallur tradhëtarë dhe Kosovën e ndante nga shqiptarët ndërsa kosovarët nga Shqipëria amë.
Është e dhimbshme në fakt kur portat e Vatrës mbyllen, një herë, dy herë…disa herë.
Akoma më e dhimbshme është kur në data historike, kur paqja flet përmes historish të përgjakshme dyert e kujtesës i mbyllen medias, gazetarëve, aktivistëve , individualiteteve, vatranëve.
Kush po e kyç Vatrën?
Kush po i shpall armiq dhe kriminel kontributorët të cilët e mbajtën hapur atë derë historike që bëri histori?
Pse po përçahen e ndahen shqiptarët përsëri si dikur , në armiq imagjinarë etj, etj.
Anës Vatrës , pas portave të mbyllura të saj u thirr përsëri për liri e pavarësi . Është ditë pavarësie Kosove dhe kush ka luftuar për liri ia din fort mirë vlerat asaj. E kundërta ndodh me dhunuesit e lirisë …ata veç dhunojnë. Anës Vatrës mund të thërrasësh për liri sepse Vatra është gjenerator lirie, si e tillë u krijua, ashtu historikisht veproi e prej lirisë do të mbijetojë .
Gëzuar Idriz Lamaj , ish -gazetar i Zërit të Amerikës!
Gezuar drejtues të Albanian Culture TV, një vatër e Vatrës dhe çdo shqiptaro -amerikani që çmon lirinë.
Gëzuar vëllezër e motra që dy Pavarësitë i konsideroni si themele të kombit tonë .
Marjana Bulku
17 Shkurt 2024

KOMUNITETI SHQIPTAR I LAS VEGASIT I JEP LAMTUMIREN E FUNDIT PIRRO DOLLANIT Nga Teuta Mulaj

Te shtunen,me 17 shkurt te ketij viti, familja Dollani shtroi nje dreke perkujtimore dhe nderuese per Pirro Dollanin, qe u nda nga kjo bote me 2 janar 2024 ne Washington DC.

Pirro me familjen jetuan tre vitet e fundit ne Washington DC dhe eshtrat e tij(sipas amanetit te vet)u shperndane midis dallgeve te lumit Potomac,por ata jetuan pothuajse 30 vjet ne Las Vegas dhe kjo dreke ishte lamtumira e ketij qyteti per Pirron e dashur.

Restoranti i mirenjohur grek ne gjithe Las Vegasin “Elia Greek Taverna”mblodhi kete dite shume e shume te ftuar, miq te Pirros shqiptare dhe amerikane,qe kane punuar me te nder vite si edhe miq te afert te familjes.

Tashme eshte e njohur figura poliedrike e Pirros si muzikant, mesues, drejtues i talentuar dhe perkthyes autoresh te medhenj.Te gjitha keto dhe vlerat e medha njerzore te tij do te mbeten ne kujtesen e njerezve bashke me emrin e nderuar te Pirro Dollanit.

Dreken e hapi Gjergj Dollani Chief Growth Officer, Bay Atlantic University,Washington DC, djali i Pirros, i cili i uroi mirseardhjen te ftuarve dhe ndau me te gjithe,mes emocionesh dhe nje sinqeriteti te mrekullueshem,kujtimet me te dashura me te jatin,qe nga femijeria deri ne oret e fundit.Ai u ndal jo vetem ne kujdesin e vazhdueshem per edukimin dhe shkollimin e te birit, por edhe ne rrenjosjen e vlerave te miresise njerezore, qe ai do t’i kujtoje gjithe jeten, duke patur udherrefyese figuren e babait te tij.

Fjalen e rastit e mbajti Profesori i Universitetit te Las Vegasit Vladimir Cicani,figure e nderuar ne gjithe komunitetin shqiptar te Las Vegasit dhe miku me i afert i tij.

Ai foli me nje vleresim te vecante per Pirron,jo vetem si intelektual i nivelit te larte,por si nje njeri me zemer te madhe,ndihmen dhe kujdesin e te cilit e ka ndjere nga afer pothuajse cdo familje shqiptare e Las Vegasit.Mes te tjerash ai na kujtoi rolin e Pirros ne ekskursionet e bukura,pjesmarjen e perbashket ne koncerte si edhe kremtimin e festave te nentorit,duke i dhene nxitje afrimit te familjeve te komunitetit tone dhe mbajtjes gjalle te kujteses tone kombtare.

Me nota te ngrohta miqesie te perjetshme foli Sean Clark, Emeritus, Screenwriter and award-winning playwright.

Nga ana e tij Klodian Dorzi, shprehu mes emocionesh, mirenjohjen e pakufishme per ndihmen e pakursyer te Pirros per te dhe gjithe familjen e tij,qe nga momenti i mbrritjes ne aeroport e nder vite.

Me shume respekt nga te gjithe u percoll fjala e Elham Manajt, nje nga personalitetet e mirenjohur te komunitetit tone,i cili e vleresoi shume lart kontributin e cmuar te Pirro Dollanit dhe familjes se tij ne jeten e shqiptareve te ketushem.

Falenderuese ishin bisedat mes te ftuarve gjate gjithe kohes se drekes.

Ne perfundim, vajza e Pirros Arbana Dollani-stiliste e mirnjohur e studiove te Hollivudit,i falenderoi te gjithe miqte qe erdhen te nderojne kujtimin e te jatit.Ajo i lidhi ditet e ndarjes me babain e saj te dashur me ndjesite e perftuara nga leximi i librit”Ura e mbretit Shen Luigj”perkthyer mrekullisht nga Pirro.Libri-tha ajo mes te tjerash,fillon me shembjen e nje ure qe dukej sikur nuk mund te prishej kurre dhe 5 vete qe perfundojne ne humnere,si per te na kujtuar se ka nje toke te te gjalleve dhe nje toke te te vdekurve dhe dashuria eshte ura,e vetmja mbijetese,i vetmi kuptim.

Keshtu u mbyll 17 shkurti, kur Komuniteti Shqiptar i Las Vegasit i dha lamtumiren e fundit Pirro Dollanit.

“Lidershipi” i Vatrës paska ndryshuar datën e festimit të pavarësisë së Kosovës- Nga RAMIZ MUJAJ

PER OPINJONIN E GJER.
02-16-24.
Une, sekretari i keshillit te pergjithshem i VATRES Ramiz Mujaj.
“Lidershipi” paska ndryshuar daten e festimit te pavaresise se Kosoves qe ishte shpallur ne gazeten Dielli me 17 shkurt diten e shtune .Thone se do mbahet me 25 mars.Ky “ lidership”pa transparence pa komunikim pa dakordim ,tani e 4 vite keshtu vepron . Keta keshtu mrena minutash vendosin vetem nje njeri apo dy telefona dhe maroj puna . Tani e 4 vite vetem ky avaz perseritet .Vitin e kaluar ky “Lidership “ Nuk u tregoj vatranve dhe mu per festen e Pavarsise se Kosoves shkuan ne kosove dhe kryetari i vatres me dy tre kolege te tij e festuan pevaresin atje . Kryetari duke i argetuar me qifteli sikur te mos kishte Kosova rapsod vetem Kryetarin e Vatres te shkonte nga Amerik po me te kuj fonde.
Qdo vit me pare festohej ketu ne selin e vatres e komunitet . Vatra festonte pervjetorin e pavaresise ne selin e vatres ata iken pa treguar .Ne nje grup Vatranesh kur e pam se nuk do festohej e festuam pa ta mrena 24 orve i thirrem vatranet dhe e festuam pavarsin e kosoves ne selin e Vatres .Keta nuk perfaqesojne masen e gjere te vatres.Nuk eshte e vertet si thot “Lidershipi” … Aktiviteti eshte shtyr thjeshte për problemet qe kane krijue dhe po krijojne “ banditet” e perjashtuar “zyrtarisht” nga VATRA . …. “Banditet “e perjashtuar “zyrtarishte” mes te cile jane:Idriz Lamaj ,Gazetar i Zerit Te Amerikes per 20 vite, vatran me shume dekada ,historian enciklopedik i komunitetit Shqiptaro Amerikane . Nazo Veliu Sekretare e Vatres dhe vatrane e devotshme per shume vite . Perfaqesuesja e vetme bijë e Çamerise martire .Muhamet Omari nje veprimtar i pa shoq i vatres per shume vite . Mark Merrnacaj nje kontribues i pa lodhur dhe patriot i pa shoq per qeshtjen e Kosoves dhe qeshtjen kombetare . Profesor dhe aktivisti Vatran Pren Qeta dhe une Ramiz Mujaj sekretar i keshillit te pergjithshem i vatres dhe antare aktiv gjate 35 vite .

Mërgata Shqiptare në Çikago të Amerikës,nis urimin për 16-vjetorin e Ditës së Pavarësisë: TUNGJATJETA KOSOVË!

Në vend të urimit
Mërgata Shqiptare në Çikago të Amerikës,nis urimin për 16-vjetorin e Ditës së Pavarësisë:
TUNGJATJETA KOSOVË!
Çikago,më 17 shkurt 2024

Sekretari i Këshillit te Vatres Ramiz Mujaj per situaten ne Vatër: Prej katër vitesh në Vatër vetëm shantazhojnë, kërcënojnë, i quajnë tradhëtarë

Shkruan Sekretari i Këshillit te Vatres Ramiz Mujaj per situaten ne Vatër:
“Ne selin e Vatres qe shpenzova gati 35 vite te jetes sime duke punuar dhe vepruar ku e lypte nevoja,
tani njerezit qe nuk kane fare iden se si duhet organizuar dhe udhehequr kjo organizate gjithshqiprare .
Tani e gati 4 vite vetem shantazhojnë, lenqitin, kercnojnë, hudhin Vatranë
qe kanë punuar pjesen me te madhe te jetes se tyre ne kete tempull
i quajn tradhetar, enveristë dhe me fjalet me te ndyra te mundshme
ky i ashtuquajtur Lidership jo legjitim pa pervojë dhe i ardhur nga rruga.”

Vatrani Valentin Lumaj – Iris Halilit: Zgjedhja jote kryetare e deges mendoj se ka qene me rekomandim nga lart!

Nëse neser ka nje proces gjyqesor per Kuvendin e 2022, gjykata nuk jua njeh dekegatin tuaj dhe te dy degeve te tjera, duke perfshi te dhe degen e Kanadase. Une kam marre keshille ligjore per kete.

——

Elida Buçpapaj

Pergjigje Znj. Iris Halili

Në rradhe te pare une konstatoj disa momente te mungeses se etikes nga Znj. Halili ne komentet e saj me siper:

-e para, Znj. Halili, perpara se te lakonte emrin tim me siper, me ka bllokuar pa asnje arsye, por qe une te mos kem mundesi qe te shoh komentet dhe te pergjigjem. Kjo nuk eshte e drejte e as etike.

-E dyta: Znj. Halili I ka kaluar emaile private konfidenciale te kryesise dhe te Keshillit te Vatres, publikisht nje gazete private te pavarur qe nuk eshte organ i Vatres. Në kohen e atij emaili, ajo ka qene anetare e Kryesise. Kjo eshte kunder etikes dhe luajalitetit ndaj organizates qe perfaqeson.

Une kam shkruar qindra emaile ne grup, dhe në shume raste gazetat me kane kerkuar qe tua jap por nuk kam pranuar.

-Gazeta Dielli per janarin mund te jete shtypur por nuk eshte shperndare akoma. Mendoj se Znj.Halili po genjen publikisht qe Gazeta e janarit eshte shperndare para nje muaji. Ne dijenine time, snje ne Vater nuk e ka marre akoma. Le te publikoje ajo vulat me daten e nisjes, dhe une I kerkoj falje.

-Nuk eshte e vertete se Znj. Halili te kete lajmeruar mbi 50 vatrane qe eshte dorehequr nga Kryesia e Vatres. Nga ai email citoj tekstualisht te kete shkruar: “ E kam nisur doreheqjen e paevokuar”. Pra ka thene se e ka nisur dhe jo se e ka perfunduar. Sepse doreheqja eshte nje proces qe ka nje fund. Doreheqjen nga kryesia une e mora vesh dje nga komentet ne kete shkrim. Di me dhjetra vatrane me te cilet konunikoj cdo dite qe nuk e kane ditur se Iris eshte dorehequr perfundimisht.

-Per doreheqjen, thua se nuk e ben në social media, çdo me thene me kete? Ti në FB e VOAL-it e bere. Ne ketu e morem vesh.

Në fakt ti nje njoftim anetaresise duhet qe t’ja beje qe para tre muajsh, pse ta marrim vesh ne se je dorehequr mbas tre muajsh nga Elida Buçpapaj. Shkrimi I saj u be sebep qe te njoftohemi

-Me siper Znj. Halili shkruan: “…Shpifje, fantazi dhe spekulim i denueshem ligierisht!!”

Fantazia dhe spekulimi nuk jane shpifje, ato jane ne kontektsin e fjales se lire. Po ashtu, fantazia dhe spekulimi ne Amerike nuk jane te denueshme ligjerisht, siç thua ti. Ato jane mendime te lira, dhe nuk ka gjykate ne bote, perveç ne shtetet komuniste, nga vijme ne, qe denon njeriun per mendimet e tij apo te saj.

-Se edhe ti spekulon kur thua: “Jam zgjedhur pasi ata qe me propozuan mendonin se sillnin ne vater nje fryme te re”.

Nga i di ti mendimet e tyre se pse te zgjodhen ty. Ti ne mendjen e tyre nuk ke hyre apo ke hyre. Sepse une e kujtoj ndryshe perzgjedhjen tende ne krye te deges Miami. Nje here kane filluar kontaktet me redaktorin me shkrimet dhe kryetarin e Vatres. Une e dija se do te ishe kryetare pa u bere mbledhja juaj. Zgjedhja jote kryetare e deges mendoj se ka qene me rekomandim nga lart dhe jo me zgjedhje nga poshte. Apo jo? Sepse Kanunorja qe I referohesh ti thote se kryetarin e deges e zgjedh Kuvendi i deges. Ju nuk patet Kuvend as zgjedhje me delegate, nuk pati konkurence e as kandidate, si dega Boston, por nje mbledhje me pranine e drejtuesve qendrore te Vatres, në konflikt te paster interesi. Prandaj nuk fitoi i perzgjedhuri i kryesise se Vatres, Theofanis Koja, ne Boston, se u be Kuvend atje me kandidate dhe votim te fshehte, apo jo. Zgjedhjet e deges duhet te jene te pavarura nga kryesia e Vatres.

-Ne artikullin e Znj Buçpapaj nuk ka “malice” apo keqdashje ndaj teje, perkundrazi me kerkesen e saj per doreheqjen tende bazuar ne informacionet qe kishte, une kam kuptuar se ajo deshiron qe ti si figure e respektueshme reputative, te mos jesh pjese e kesaj maskarade qe po bejne drejtuesit e Vatres ditet e fundit. Keshtu e kam kuptuar une dhe mua me duket se po nxitohesh ne komentet e tua ofensive. Ti shkurt mund ti shkruaje, “e dashur Elida, une nuk jam me anetare e Kryesise” dhe kaq, dhe mbase Elida do ta kishte hequr shkrimin.

-E dashur Iris, lexova nje pyetje tenden per ne komentuesit, nese ka ndonje qe ka stergjyshin e vrare…Po jam une qe kam bash stergjyshin, gjyshin e te tjere te familjes te vrare per lirine e Shqiperise, por nuk me ke degjuar ndonjehere te marr flamurin e tyre per betejat e mija. Suksesi im sot eshte çfare bej une sot për Shqiperine, jo çkane bere te paret e mij.

-Dhe e fundit, në baze te Kanunores se 1926, deget e krijuara në mes dy kuvendeve nuk kane te drejte delegati. Kjo eshte bere nga korifejt e Vatres per te shmangur konfliktin e interesit dhe manipulimet nga kryetari i Vatres. Mbaj mend ne nje koment kam pas shkruar se dega Miami u krijua nga kryetari i Vatres per te pasur nje delegat me shume ne rizgjedhjen e tij. Marifete keto te hershme. Ti nuk ke qene ne Kuvend, por ka qene nje debat edhe per delegatin e deges tuaj, si i jashteligjshem, Une jam ngritur dhe e kam kundershtuar aq shume, edhe sot delegatja juaj s’do te me shohe me sy hahah. Kuvendi pati konsensus qe te pranohen, prandaj ajo mori pjese në votime, jo se ishte nje gabim i Ervinit. E shikon, edhe ti flet me hamendje, por askush nuk po te çon ne gjyq.

Por, nese neser ka nje proces gjyqesor per Kuvendin e 2022, gjykata nuk jua njeh dekegatin tuaj dhe te dy degeve te tjera, duke perfshi te dhe degen e Kanadase. Une kam marre keshille ligjore per kete.

Te lutem e dashur Iris, eshte e drejta jote te bllokosh ke te duash, por per korrektese, nese kerkon debat me mua ketu, hiqe bllokimin qe te mund ti shoh komentet e tua, kjo eshte nje e kerkese elementare dhe pike kryesore e etikes se komunikimit. Nuk mund te rri gjithe diten duke pyetur miqte se çfare ka shkruar Irisi. Te pershendes!

Dega Vatra Manhattan Branch dënon sulmin ndaj Sekretares se Pergjithshme të Vatrës znj Nazo Veliu

Dega Vatra Manhattan Branch dënon sulmin ndaj Sekretares se Pergjithshme të Vatrës znj Nazo Veliu
Sekretarja e Vatres znj Nazo Veliu sot, eshte zonja e hekurt qe nuk u thye nga bandat e 1997, punoni me zemer e shpirt per demokraci e liri.
Në vitin 1997 kur kriminelët e Lushnjës vranë dhe terrorizuan popullin, shteti veproi, ligji funksionon.
Gjyqtarja e asaj kohe, zonja Nazo Veliu, në bazë të ligjit dhe kushtetutës dënoi kriminelët.
Sot Vatranet Miçiganit ka dalë në mbrojtje të kriminelëve të vitit 1997, duke e quajtur kriminele Sekretaren e Zemrës sepse ajo zbaton ligjin dhe dënon kriminelët që vranë shqiptarët.
Lexoni më poshtë se çfarë kanë shkruar mbështetësit e kriminelëve të Lushnjës, athere do te kuptoni se llumi dhe mbeshtetsit e kriminelve po shkaterrojne Vatrën.
—-
Teksti i Vatranët e Michiganit i mbushur me shpifje sikur të jenë celulë e Sigurimit të Shtetit

Ta shpëtojmë Vatrën ! Dora e ndyre qe ka prek çdo gje n’Vater duhet t’keputet ! – Nga Muhamet Omari

Voal.ch po e ilustron opinionin me një foto të autorit si Vatran mes ikona Vatranësh: –  Nga e majta i ndjeri Zef Balaj, i ndjeri Dalip Greca,i ndjeri Uran Kostreci, Muhamet Omari, Ramiz Muja, i ndjeri Agim Karagjozi, i njeri Zef Perndocaj. Autori i shkrimi ka mbi 25 vjet në Vatër, sapo ka vënë këmbën në SHBA. Bëni llogari me anëtarë të kryesisë të emëruar me 5 muaj anëtarësi në Vatër dhe sot me 2.5 vjet anëtarësi në shërbim të Elmi Berishës, personit që shkel Amendamentin e parë të Kushtetutës së SHBA, që çon në gjyq Vatranë me mbi pesë dekada kontribute, që përjashton Vatranë me gjithë jetën kontribute në Vatër dhe që i bën emërimes sipas shijes së tij të mbrapshtë! Më poshtë opinioni i Muhamet Omarit.

—–

Para disa ditesh, sharlatanet uzurpues qe vetshpallen si kryesi e Vatres e dale pas nje procesi Ilegjitim zgjedhjesh ( te filmuar me ze dhe figure ) paskan marr vendim t’me perjashtojne nga Vatra pas nje aktiviteti 25-se vjeçar.

Nje kryesi ilegjitime s’mund t’prodhoje vendime legjitime .

Ajo qe m’ngacmon n’keqardhje eshte perdorimi i gazetes Dielli, me gjuhen e perdorur te tipit Komunist Mugoshian t’fillim viteve 1945 .

S’çuditem, pasi pjesa me e madhe e personave kanë preardhje gjeneze nga ai kontigjent kafsheror social-komuniste.

Tek ky sorollop sacial, instikti gjithmon prevalon dhe ka pushtet mbi arsyen.

Keto maniakë te instikteteve i mbizotnon skermitja e dhembeve .

”Sundimin”e vetvehtes e kan gjithmon me nje perfitim ose kapje peng, fenomen qe egziston tek shume antare te vetshpallur t’kryesisë .

Keta e njohin teper mire Lidershipin e fshehur “i padukshem”qe komandon ket’ turme n’Vater .

Ai e din mire : MUA S’ME FSHIHET DOT.

Loja nen petkun e”mikut”s’eshte funksionale .

Lidershipi i “fshehte” ,duke praktikuar artin e maskimit ,gjen streh vetem tek Delitantet shumkembesh t’kryesis ilegjitime t’vetshpallur .

Lidership “i’fshehte”, qellimet e “fshehta”i ke t’lexura .

Si eshte puna e “rekomandimit”per tu zgjedhe ne Boston ai Prifti ?

Kush ta serviri si alternative ?

Si i dhe urdher Hilmis ?

Ju s’keni “faj” , jeni n’procesin e zbatimit t’urdhrave per prishjen me çdo kusht te Vatres .

Per patriotë Shqiptarë,shkatrrimi i Vatres eshte Ore shqetsimesh Kombetare .

Sot Vatra eshte zone shume e infektuar .

Shenjat e pare t’infektimit te dukshem ishin para 5-se vitesh .

Djalli e ka lugen e gjate (thuhet n’Shkoder) .

Ato koka t’zbrasta te turbullta ,qe perpiqen t’fshihen pas ngerdheshjeve dhe marrëzive t’shfrenuara me mediokritetin e thelle do t’thellojne pasojat .

Dora e ndyre qe ka prek çdo gje n’Vater duhet t’keputet .

S’eshte humbje kohe t’luftojme per t’shpetuar Vatren .

Dy miq t’ngushte m’rekomanduan qe t’mos reagoj ndaj tyre duke ju referuar maksimes t’arte te Cyrus Cing : Shume kohe me pare kam mesu te mos zihem me derrat . Ju baheni pis dhe, perveç kesaj derrave u pelqen nje gje e tille .


Send this to a friend