VOAL

VOAL

Djali i Bashkim Gazidedes: Mbështetje për Kryemadhin dhe Berishën

March 2, 2022
blank

Komentet

blank

VIDEO-LAJM/ Shfaqje skandaloze e Ramës në samit, gazetarja e huaj: Sulmoi kryeministren Meloni

Kryeministri Edi Rama ka treguar edhe njëherë tjetër në sy të botës se nuk ka lidhje me seriozitetin dhe përgjegjësinë si kryeshtetari i Shqipërisë.

Një video e publikuar nga kryeredaktorja e Euroactiv, Aneta Zachová, tregon se si kryeministri i Shqipërisë Edi Rama ka treguar një shfaqje skandaloze në publik, duke sulmuar kryeministren e Italisë Giorgia Meloni gjatë takimit në Moldavi.

Arrita të kap se si kryeministri shqiptar Edi Rama ‘sulmoi’ kryeministren italiane Giorgia Meloni’, shkruan Aneta Zachová në Twitter.

— Aneta Zachová (@AnetaZachova) June 1, 2023

 

blank

Analiza e gazetës gjermane: Perëndimi është babai i krizës në Kosovë – Nga Thomas Roser, FRANKFURTER RUNDSCHAU

Nëse politika dështon, nëse është e nevojshme, telat me gjemba duhet të sigurojnë paqen e brishtë. Pas trazirave në Kosovën veriore, e cila është e populluar kryesisht nga serbët, ushtarët e forcës mbrojtëse ndërkombëtare të KFOR-it patrulluan të mërkurën pas telave me gjemba përpara bashkisë së Zveçanit.

30 anëtarë të lënduar të KFOR-it dhe më shumë se 50 serbë të plagosur ishin pasojat e tentativës për të sulmuar ndërtesën e bashkisë nga banorët e zemëruar në fillim të javës: protestuesit ishin përpjekur më kot të pengonin kryetarin e ri shqiptar të komunës me shumicë serbe të futej në zyrën e tij. Nga frika e trazirave të reja, KFOR tani do të rrisë forcat e tij me 700 deri në 4 mijë ushtarë.

‘Përshkallëzim i panevojshëm’ në Kosovë: Konfliktet mund të zgjidhen vetëm politikisht

Ndërkohë, ambasadori amerikan Jeffrey Hovenier në Prishtinë ka paralajmëruar një qasje më të ashpër ndaj partnerëve që nuk janë të gatshëm të bashkëpunojnë. Kryeministri Albin Kurti injoroi kërkesën e SHBA për të mos përdorur policinë për të emëruar kryetarët e rinj, duke shkaktuar zemërim në Uashington. Zemërimi i tyre ndaj Kurtit u pasua me disa sanksione shfryrëse nga SHBA.

Sipas Hovenier, është anuluar pjesëmarrja e Kosovës në stërvitjen e NATO-s, ‘Defender Europe 2023’, e cila do të zgjasë nga prilli deri në shtator. “Stërvitja ka mbaruar për Kosovën”, tha ai duke shtuar se nuk ka ndonjë entuziazëm të madh për të punuar për njohje të reja apo për anëtarësimin e saj në organizatat kombëtare.

Konfliktet zgjidhen vetëm politikisht, tha përfaqësuesi i posaçëm i BE, sllovaku Miroslav Lajçak, ndërsa i bëri thirrje Prishtinës dhe Beogradit të kthehen në tryezën e bisedimeve si një mantra: “Dhuna e tepërt në Zveçan ishte një përshkallëzim absolutisht i panevojshëm dhe i palogjikshëm”.

Përgjegjëse për situatën janë edhe SHBA dhe BE

Në fakt, pak më shumë se dy muaj më parë, pas takimit mes kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuciç në liqenin e Ohrit në Maqedoni, Lajçak dhe i dërguari special i BE, Josip Borrell, njoftuan një ‘marrëveshje’ për normalizimin e marrëdhënies së tensionuar mes fqinjëve. Marrëveshja e supozuar nuk u nënshkrua. Jo vetëm që qeveritë në Beograd dhe Prishtinë nuk duken të interesuara për pajtim. Për për këtë situatë të ngatërruar janë përgjegjës edhe ushtritë e diplomatëve nga BE dhe SHBA.

‘Dialogu i fqinjësisë’ i moderuar nga BE me shpenzime të mëdha që nga viti 2011 vështirë se i ka afruar dy ish-kundërshtarët e kohës së luftës. Edhe Marrëveshja e Ohrit, e cila u projektua me mbështetjen e SHBA në mars, nuk e ka lehtësuar situtatën: për shkak të lëmshit rreth zbatimit të saj, marrëdhëniet kanë tendencë që të përkeqësohen që atëherë.

Fajin e kanë dhe Prishtina dhe Beogradi

Prishtina dhe Beogradi janë fajtorë për përshkallëzimin aktual. Ishte presidenti i Serbisë, Vuçiç, ai që inkurajoi zyrtarët serbë në veri të Kosovës që të jepnin dorëheqjen dhe më pas të bojkotonin zgjedhjet e pjesshme lokale të urdhëruara nga Prishtina. Në të kundërt, ishte kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ai që insistoi në mbajtjen e zgjedhjeve pa vlerë. Komunat me shumicë serbe në veri morën kryetarë të rinj shqiptarë, të cilët u zgjodhën me vetëm disa qindra vota.

SHBA dhe BE mund t’i shmangnin trazirat e Zveçanit nëse do të kishin bërë presion për pjesëmarrjen e Serbisë në zgjedhje ose që zgjedhjet të shtyheshin në kohë dhe më me vendosmëri. Por në vend të kësaj, ata e njohën shprehimisht legjitimitetin e zgjedhjeve të pakuptimta.syri.net

blank

484 fëmijë të vrarë në Ukrainë dhe 992 të plagosur që nga fillimi i luftës

Të paktën 484 fëmijë janë vrarë dhe 992 janë plagosur që nga fillimi i pushtimit rus në gjithë Ukrainën, tha Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm të enjten ndërsa Ukraina shënoi Ditën Ndërkombëtare të Fëmijëve.

“Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm ofron udhëzime procedurale në procedurat për më shumë se 2,900 krime të lidhura me luftën kundër fëmijëve: vrasje dhe plagosje, dhunë seksuale, sulme në institucione dhe objekte për fëmijë, dëbim, zhvendosje të detyruar, rrëmbim,” thuhet në një deklaratë.

Ukraina dhe shumica e vendeve të tjera postkomuniste të Evropës Lindore shënojnë 1 qershorin si Ditën Ndërkombëtare të Fëmijëve.

Qytetet, shkollat ​​dhe grupet e komunitetit shpesh organizojnë ngjarje të përqendruara te fëmijët si ditë sporti dhe panaire argëtuese.

Zonja e parë e Ukrainës Olena Zelenska shkroi të enjten:

“Dita e Fëmijëve duhet të jetë për fëmijërinë e sigurt, verën, jetën… Por sot bëhet fjalë për krimet e reja të [Federatës Ruse] kundër fëmijëve ukrainas. Një vajzë 9-vjeçare u vra në granatimet e Kievit dhe një tjetër është tani në spital”.

Më shumë se 2,500 institucione arsimore u dëmtuan, duke përfshirë 256 të shkatërruara plotësisht, tha gjithashtu Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm në deklaratën e saj të së enjtes.

Ai shtoi se më shumë se 19,500 fëmijë ukrainas janë dëbuar me forcë në Rusi ose në territoret e pushtuara përkohësisht.

“Por këto janë vetëm rastet që janë regjistruar zyrtarisht”, tha ai, duke paralajmëruar se numri mund të jetë më i lartë.

Krimet e luftës: Në mars, Gjykata Penale Ndërkombëtare (ICC) lëshoi ​​një urdhër arresti për Presidentin Vladimir Putin dhe zyrtaren ruse Maria Lvova-Belova për një skemë të dyshuar për të dëbuar fëmijët ukrainas në Rusi.

Akuzat e ICC, të cilat lidhen me një praktikë të supozuar për të cilën CNN dhe të tjerë kanë raportuar , ishin të parat që u ngritën zyrtarisht kundër zyrtarëve në Moskë që kur ajo filloi sulmin e saj të paprovokuar ndaj Ukrainës vitin e kaluar.

Presidenti i ICC, gjykatësi Piotr Hofmanski i tha CNN në mars se të gjitha vendet nënshkruese janë “të detyruara të ekzekutojnë urdhër-arrestet e lëshuara nga gjykata”, që do të thotë se “ka 123 shtete — dy të tretat e shteteve në botë — në të cilat ai (Putin ) nuk do të ruhet.”

Kremlini i cilësoi veprimet e ICC-së si “të egër dhe të papranueshme” dhe tha se Rusia nuk e njeh juridiksionin e gjykatës. syri.net

blank

Tensionet në veri të Kosovës, Vuçiçi takohet me Ramën në Moldavi: Ne e dimë sa e rëndësishme është të ruajmë paqen në rajon

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç është takuar në Moldavi me kryeministrin shqiptar, Edi Rama.

Lajmi bëhet i ditur nga mediat serbe, të cilat kanë publikuar edhe një foto të bisedës mes tyre, teksa ndodhen në Samitin e Komunitetit Politik Europian në kryeqytetin Kishinau.

“Ne në rajon e dimë më së miri se sa e rëndësishme është që së bashku të bëjmë çdo përpjekje për të ruajtur paqen dhe stabilitetin e fituar me vështirësi. Diskutuam ngjarjet aktuale dhe hapat e mëtejshëm që do të kontribuonin në gjetjen e një zgjidhjeje për situatën aktuale të vështirë dhe serioze, me shpresoj se arsyeja do të mbizotërojë, për të mirën e të gjithëve”, tha Vuçiç.

Presidenti Vuçiq u takua me anëtaren serbe të Presidencës së Bosnjë-Hercegovinës, Zheljka Cvijanoviq, Presidenten e Republikës së Greqisë Katerina Sakelaropoulou, Kryeministren e Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe Kryeministrin e Republikës së Shqipërisë gjatë samitit të Komuniteti Politik Evropian në Kishinau.bw

blank

Një kontradiktë e çuditshme midis Makron dhe Gabriel Eskobar në lidhje me zgjedhjet që shkaktuan krizë në Kosovë- Nga GENC BURIMI

“Trenit” të kritikëve në Perëndim kundër Kryeministrit të Kosovës Albin Kurti në vazhdën e trazirave që kanë përfshirë veriun e Kosovës i është bashkuar edhe Presidenti francez Emanuel Makron. “Autoritetet kosovare vendosën mos ta respektojnë marrëveshjen e arritur me ndërmjetësim europian që përfshinte dhe kancelarin gjerman Olaf Sholz. Procesi i nisur po njihte progres falë negociatorit Lajçak dhe implikimit të Zhozef Borelit”, shprehet në fillim të ndërhyrjës së tij Makron. Deri këtu mesa duket presidenti francez bën aluzion për planin franko-gjerman për normalizimin e marrëdhënieve Prishtinë-Beograd. Por çfarë nuk ka respektuar Albin Kurti dhe që e ka bërë Makronin të ndihet i fyer? Presidenti francez e sqaron më pas akuzën e tij me këto fjalë: “Ne ua bëmë shumë të qartë autoriteteve kosovare se ishte gabim që ato të organizonin këto zgjedhje (lokale në Kosovën veriore) meqenëse pjesëmarrja e votuesve do të ishte pothuajse inekzistente”, u shpreh presidenti francez gjatë një konference për shtyp në Bratislavë, Sllovaki. Nëse është vërtetë kështu dhe nuk ka dyshim se Presidenti francez thotë të vërtetën, atëherë është fare i kuptueshëm zemërimi i europianeve me Albin Kurti që “i ka prerë në besë” duke provokuar me mbajtjen e këtyre zgjedhjeve. Veçse Presidenti francez duket se nuk është në dijeni të një deklarate totalisht të kundërt të Departamentit amerikan të shtetit një muaj e gjysëm më parë.

Qëndrimet amerikane ndryshe nga ato europiane?

 

Me datë 19 prill 2023, televizioni Euroneës Albania citon një intervistë që Gabriel Eskobar i dërguari i posaçëm i SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, i kishte dhënë agjensisë serbe të lajmeve Tanjug në lidhje me perspektivën e zgjedhjeve lokale në veriun e Kosovës. Dhe ajo që thoshte Eskobar në prill bie ndesh me këtë që thotë Emanuel Makron më 31 maj. Euronews Albania shkruan me 19 prill: “ i pyetur nga Tanjug nëse zgjedhjet lokale në veri të Kosovës do të jenë legjitime nëse serbët i bojkotojnë ato, Eskobar është përgjigjur: “I kam bërë apel serbëve që të marrin pjesë në zgjedhje. Ne kuptojmë shumë gjëra që ata i shohin si problematike, por sigurisht që duhet të marrin pjesë. Nëse ata nuk do të merrnin pjesë, kjo nuk do të thotë se ne nuk i mbështesim zgjedhjet. Qeveria e Kosovës ka obligim kushtetues. Do të ketë zgjedhje dhe ne do t’i njohim rezultatet dhe shpresojmë që serbët të kthehen në një moment”, tha Escobar.

Kur Fuqia më e madhe politike në botë, SHBA-të, dhe ajo me e madhja në Europë, Franca, mos të jenë dakord për këtë pikë kardinale nëse Kurti duhet t’i kishte organizuar zgjedhjet apo jo, përbën një ngërç diplomatik. Qeveria e Kosovës e cila është goditur ashpërsisht sot nga Emanuel Makron ka interes të bëjë një ore e më parë transparencë të plote se ç’ka ndodhur midis Kurtit dhe diplomacisë amerikane nga njëra anë dhe Kurtit dhe diplomacisë europiane nga ana tjetër

 

Kush gënjen, kush thotë të vërtetën? A kishte autorizim nga partneret ndërkombëtarë Albin Kurti për t’I mbajtur zgjedhjet siç e ka deklaruar Eskobar ne Tanjug ne 19 prill? Apo Kurti nuk e kishte këtë autorizim siç e deklaron Makron nga Bratislava më 31 maj?

blank

 

Mësim për të ardhmen për Kosoven

blank

 

Më shume sesa “nderi” i Albin Kurtit është në lojë koherenca e perëndimorëve në lidhje me instruksionet që ata vetë i japin liderëve në Ballkan.

blank

 

A ishin vërtetë në një gjatësi vale SHBA dhe BE mbi nevojën e mbajtjes së zgjedhjeve në veri të Kosovës, është pyetja që shtrohet tani legjitimisht.

blank

 

Siç e besojmë Presidentin Makron që deklaron se i kishte kërkuar Kryeministrit të Kosovës mos t’i mbante zgjedhjet, po aq shume i besojmë edhe Departamentit të Shtetit për të kundërtën pasi Eskobar qartësisht rekomandonte mbajtjen e këtyre zgjedhjeve duke garantuar biles edhe njohjen e rezultatit final pavarësisht bojkotit të serbëve të Kosovës.

Skenari i vërtetë mund të ketë qenë se Albin Kurti ka biseduar edhe me europianët që i kanë thënë “don’t go”, edhe me amerikanët që i kanë thënë “Go”, dhe kryeministri kosovar ka vendosur të mos dëgjojë europianët por të zbatojë ata që i kanë thënë amerikanët. Rezultati është se Albin Kurti gjendet tani i braktisur edhe nga europianët të cilët kanë të drejtë që nuk iu dëgjua fjala e tyre, por dhe nga amerikanët qëndrimi i të cilëve është me pak i kuptueshëm. Mbase amerikanët kanë qenë për mbajtje zgjedhjesh por jo për dërgim të kryebashkiakëve në zyrat e tyre. Në këtë rast do të kishte qenë më e thjeshtë që dhe amerikanët t’i bashkoheshin pozicionit europianë dhe t’ja ndalonin kategorikisht Albin Kurtit të hynte në këtë zgjedhje siç paska qenë qëndrimi i Francës dhe BE-së sipas Makronit. Apo ndoshta Kurti ka rënë me këmbët e tija ne një kurth në të cilin e kanë futur vetë amerikanët për ta diskredituar më pas. Një skenar ky i pabesueshëm sepse çmimi me trazira është tepër i lartë për të humbur kohën me makinacione të tilla me Kryeministrin e Kosovës. Sido që të jetë, një gjë të bëhet mësim për të ardhmen për liderit shqiptare në Ballkan: të mos ndërmarrin më asnjë hap pa qenë të sigurt se ka një sinkron amerikano-europian. Kohët e fundit e kemi para shpesh se  amerikanet dhe europianët nuk kanë qenë gjithmonë dakord dhe për gjithçka sesi duhet ndihmuar Ukraina. Është normale që edhe skenarët për zgjidhjen krizës së Kosovës të jenë ndonjëherë të ndryshëm në Uashington dhe Bruksel. Mënyra e vetme për të evituar çdo “quiproquo” është dialogu dhe transparenca me të gjitha palët aleatë në mënyrë që atë që Kosova ja premton një partneri, t’ja premtojë të gjithë partnerëve. Kjo mungesë transparence së çfareë është thënë realisht për mbajtjen e zgjedhjeve në Kosovë në biseda me amerikanët dhe europianët po i kushton tani Kryeministrit të Kosovës krizën më të rëndë diplomatike të historisë së shtetit të Kosovës.

Një gjë pozitive mbetet, Kosova, SHBA-të dhe BE-ja janë po aq aleate midis tyre se ç’është dhe Ukraina me Perëndimin, të gjithë me një qëllim të përbashkët mbajtjen sa më larg të Rusisë nga vatrat tona…

blank

SHISH konfirmon vizitën sekrete në Serbi të Vlora Hysenit, mediat e Ramës shpërndajnë ‘fake news’ për Berishën

Kryetari i opozitës, Sali Berisha, postoi sot një mesazh ku shkruante se vizita e fshehtë e drejtores së Shërbimit Inteligjent të Shqipërisë në Beograd është një kërcënim për sigurinë e Kosovës, Shqipërisë, rajonit dhe NATO-s.

“Kjo vizitë e saj në Beograd për kohën që zhvillohet, por dhe background-in e shkarkimit të saj nga autoritetet e Kosovës, dëshmon se ajo u emërua në atë post si një urë lidhëse konfidenciale midis Ramës dhe sivllaut të tij Vuçiç, në bashkërendimin e veprimtarive të tyre kundër Kosovës dhe jo vetëm,” shkruante Berisha, duke iu referuar lajmeve të medieve kosovare për shkarkimin e Hysenit në Kosovë për shkak të lidhjeve të dyshuara për Serbinë.

Interesant është fakti se SHISH nuk e ka përgënjeshtruar kurrë këtë vizitë.

Në mënyrë indirekte, ky lajm u konfirmua nga SHISH dhe mediat e Edi Ramës, të cilët shpërndanë një ‘fake news’ për të zhurmuar deklaratën e Sali Berishës.

Kryetari demokrat, Sali Berisha nuk deklaroi kurrë se vizita ka ndodhur prej dhjetë ditësh, por kjo ishte një shpikje e medieve të Ramës për të mbuluar saktësinë e lajmit.

Portali kosovar ‘Nacionale’ dhe më pas televizioni i Ramës, Top Channel dhe një seri portalesh shqiptare të qeverisë si Tema e Dita, raportuan se vizita nuk ka ndodhur për shkak se me 22 maj, Vlora Hyseni ka qenë në Shqipëri në një ceremoni të organizuar për stërvitjen Defender 2023. Madje publikuan edhe disa pamje për këtë gjë, pa asnjë lidhje me faktin e denoncuar nga Berisha. Kryetari demokrat shkruan në komentin e tij se drejtoresha e SHISH e ka nisur punën e saj me një vizitë sekrete në Beograd, pa përmendur 10 ditët e fundit.

Por nga ana tjetër, lajmin për vizitën e Hysenit në Beograd gjatë dhjetë ditëve të fundit e kanë shpërndarë para pak ditësh disa portale të gazetarëve pro-qeveritarë si Pamfleti dhe Prapaskena.

Ky është një tjetër konfirmim se vizita ka ndodhur, por më e rënda në këtë histori është përpjekja e qeverisë përmes medieve të saj për të hedhur një ‘fake news’ në qarkullim kundër kreut të opozitës.

Kujtojmë se Vlora Hyseni u shkarkua nga posti i nëndrejtoreshës së agjencisë së inteligjencës në Kosovë pas dyshimeve për lidhje me Serbinë.

Katapultimi i saj në krye të SHISH në Shqipëri ishte një lajm i rëndë që vinte në kohën kur Rama e kishte vendosur nën kontroll këtë institucion përmes një këshilltari personal.

blank

(Video) Ministri serb i Mbrojtjes Millosh Vuçeviç: Kemi vija të kuqe, nëse dikush vret serbët nis lufta

A2CNN

 

Publikuar më: 31/5/2023, ora 13:52

Ushtria serbe e vendosur në Rashkë, në gatishmëri të lartë luftarake, priti ministrin e Mbrojtjes, Millosh Vuçeviç. Ky i fundit diskutoi me gjeneralët situatën aktuale të sigurisë, ndërsa gjithë vëmendjen e pati te zhvillimet në komunat veriore të Kosovës. Përpara mbërritjes në zonën kufitare që ndan dy shtetet, Vuçeviç foli për televizionin publik të Serbisë, RTS, duke pretenduar se situata në veri të Kosovës është shumë e rrezikshme, sipas tij, për shkak të vendimeve të njëanshme dhe të paligjshme të qeverisë Kurti.

“Ushtria është e gatshme për të kryer çdo detyrë dhe Serbia i ka përcaktuar politikisht se cilat janë vijat e kuqe që kanë të bëjnë me një situatë ku kërcënohen interesat më vitale kombëtare dhe shtetërore. Fjala është për skenarë ku, Zoti na ruajt, dikush vret serbët, pra fillon likuidimi fizik i popullit tonë nga policia e Kosovës, dëbimi i serbëve, masakra, gjithçka që na ka ndodhur 20 apo 30 vjet më parë. Ato situata do të ishin vërtet jo vetëm alarm i kuq, por edhe momenti kur Serbia nisë të veprojë”, tha ministri serb.

Ndërkohë, Rusia vijon përpjekjet për të ndezur edhe më shumë tensionet mes Beogradit dhe Prishtinës. Këtë herë është zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, që ofroi mbështetje për serbët.

“Kemi kthyer sytë nga ajo që po ndodh. Ne mbështesim Serbinë dhe serbët pa kushte. Vlerësojmë se të drejtat ligjore dhe interesat e serbëve të Kosovës duhet të ruhen. Duhet të plotësohen. Nuk duhet të ketë vend për veprime provokuese që shkelin të drejtat e serbëve. Sigurisht që po shohim me interes si po zhvillohet situata. Jemi të shqetësuar”, tha Dimitry Peskov, zëdhënës i Kremlinit.

Më herët kanë qenë një sërë zyrtarësh të Rusisë, përfshirë ministrin e jashtëm Sergei Lavrov, që kanë shprehur kritika të forta për komunitetin ndërkombëtar dhe KFOR-in, ndërsa është kërkuar që Serbia të dërgojë policë dhe ushtarë në Kosovë.

blank

Albin Kurtit po i faturohet një krizë të cilën ai do ta zgjidhë – Nga ALFRED LELA

Albin Kurtit po i faturohet një krizë të cilën ai do ta zgjidhë –drejt ose gabim- duke e konsumuar në të gjithë shtrirjen e saj, por nuk e ka prodhuar vetë. Këmbëngulja e tij për të shkrirë konfliktin e ngrirë të veriut të Kosovës, disave iu duket trimëri e të tjerëve marrëzi.

Edhe trim edhe i marrë bashkë, Kurtit nuk po i njihet edhe një përmasë tjetër, mençuria për të prodhuar, si me trimërinë si me marrëzinë, një rezultat zhbllokues për vendin e tij.

Rrënjët e krizës janë thellë, por leja që në veri të Kosovës të krijohen enklava serbe, përkundër parimit kushtetues të vendit dhe monitorimit të rreptë ndërkombëtar të cilësive të një republike multietnike, i ka siguruar një fitil të ardhmes konfliktuale. Rrënjët më tej janë shtrirë në atë që, përgjatë viteve të fundit, mund të konsiderohet si një appeasment policy ndaj një Beogradi gjithnjë e më cinik, nga një Perëndim dygjuhësh kur vjen fjala te kërcënimi rus dhe variablat e tij ballkanike.

Në këtë kuptim përshtypja që lind kur vrojton raportin bizar të Perëndimit me Serbinë është jugonostalgjia. Serbia ka konturuar idiomën politike të një mini-Jugosllavie, mosangazhimi i hapur i së cilës me kundërshtarin mjafton që të trajtohet si aleate. Gjuha e konservatorëve amerikanë ‘either with us or against us” është futur në millin e cancel culture-it të ri majtist i cili kërkon ta shtyjë përpara botën dhe historinë me një të vetëm kusht: duke mos parë mbrapa!

Licensa për këtë të mes të artë ka riprodhuar një Serbi tekanjoze të cilën e udhëheq Aleksandër Vucic, ish-ministri i Slobodan Miloshevicit. Ai nuk është krejtësisht anti-perëndimor, siç as nuk është krejtësisht panrus, por çka është me siguri, tashmë dihet: një vjelës i vileve të pasigurisë perëndimore që, ashtu të shtrydhura, prodhojnë për Serbinë një raki që ngroh gjoksin e nacionalizmit permanent serb.

Ajo çka Albin Kurti bën gabim, nuk është kokëfortësia, por butësia, ngashnjimi para iluzionit të mbështetjes ndërkombëtare për futjen e Republikës së Kosovës në enklavat serbe në veri, në fillim me anë të soft power-it të zgjedhjeve, dhe më pas me hard power-in e forcës policore. Kryeministri Kurti ka gabuar kur e ka lënë veten politike të shtyhet nga një PO e ndërkombëtarëve, të cilët e kanë luksin që ta analizojnë një ngjarje pasi ka ndodhur. Ajo “Po” për zgjedhjet në disa komuna, ku morën pjesë rreth 2-4 përqind e elektoratit, është shndërruar sakaq në “Jo” apo variant të saj (zgjedhjet mund t’i bësh, por jo ta ushtrosh verdiktin e tyre). Kryetarët e pakicës nuk janë ilegjitimë se nuk do të drejtojnë komunat nga zyrat e paracaktuara për këtë qëllim, por se ata kanë iluzionin se mund të ushtrojnë sovranitet pa legjitimitet dhe pa koherencë.

Kurti, bashkë me ta, mund të jenë sovranë me kushtetutë të Kosovës dhe me konventa ndërkombëtare, por nuk janë legjitimë dhe koherentë. Kryeministri kosovar e ka quajtur ‘naiv’ sekretarin Blinken, por po ai vetë ka treguar naivitet kur ka pranuar mbështetjen e tij për të funksionalizuar institucionet e ngrira të veriut nëpërmjet një palë zgjedhjesh, që kanë kuti, por nuk prodhojnë zgjidhje.

Të mosllogariturit e gatishmërisë serbe për të prodhuar dhunë dhe antidotin e çdo zgjidhjeje që vjen nga Prishtina, dhe jo nga Beogradi, nuk i shkon një politikani që ka kaluar nga dhuna e burgjeve të Serbisë te katakombet e politikës së Republikës më të re në botë.

Edhe pse zyrtarët ndërkombëtarë përdorin gjuhë të dyfishtë, që fajëson ushtruesin e dhunës dhe pësuesit njëheri, edhe pse Kurti është marrë përdore në atë shteg të pakrye nga çka mund të quhet international goodwill, ai duhet ta kuptojë që, për hir të Kosovës, është më mirë të presësh me amerikanët këtej urës së Ibrit, se ta kalosh urën pa ta dhe të futesh në një territor, i cili që prej vitit 1389 kullon pasiguri dhe ankth antishqiptar.

Kosova u detyrohet amerikanëve, jo vetëm kur ata kanë të drejtë, por edhe kur gabojnë.

Pasë ditur këtë, nxitimi këtu në Tiranë për ta trajtuar Albin Kurtin si anti-amerikan është një poshtërsi politike dhe kombëtare. Nuk është qëndrim dhe as lexim realist gjeopolitik, por hakmarrje me mjete të tjera për një kryeministër në Prishtinë, që ka dëshmuar fibrën e një integriteti shtetëror që në Tiranë ka humbur prej kohësh, në dalldinë e basteve me delirin e madhështisë.

Projektimi i një Kurti sovranist dhe përjetimi i kësaj si tradhëti e euroatlantizmit, nga thuajse e njëjta farë që rrjedh nga dega e vjetër e atyre që për Traktatin e Varshavës dhe izolimin shkëmbgraniti përbetoheshin në të gjitha gjuhët e Lindjes, është një krusmë që duhet ta durojmë.

Pavarësimi i Prishtinës, si nga Tirana, si nga fuqi edhe më të mëdha, dëshmon se shteti i Kosovës, me rrënjë të njoma dhe kryelart, po sheh nga Perëndimi.

Sepse, të dashur miq dhe armiq, zonja dhe zotërinj, nuk ka gjë më oksidentale se guximi për të thënë “Jo”, dhe e drejta për të kuptuar se nënshtrimi ndaj kërcënimit të dhunës është legjitimim i tij./Politiko.al

blank

Berisha: Banditë serbë godasin mediat në veri të Kosovës

Kryetari i Partisë Demokratike Sali Berisha, shkruan se bandidët serbë janë duke goditur edhe mediat në veriun e Kosovës.

Berisha shkruan, se pas ushtarëve të KFOR-it, bandidët serbë kanë sulmuar edhe mediat e Kosovës, Shqipërisë dhe vendeve të tjera.

Reagimi i kryetarit të PD-së, Sali Berisha:

Banditë serb godasin mediat në veri të Kosovës.

Të dashur miq, pas ushtarëve të KFOR-it, objekt sulmesh kryesor këto ditë kanë qenë gazetarët, kameramanët dhe automjetet e ekipeve të mediave të Kosovës, Shqipërisë dhe vendeve të tjera që përmbushnin detyrën e tyre të informimit.

Ato u sulmuan, goditën dhe u keqtrajtuan sepse me raportimet dhe filmimet e tyre paraqitën sulmet kriminale të këtyre bandave kundër policisë së Kosovës dhe ushtarëve të KFOR-it. Përveç kësaj, filmimet e tyre bënë të mundur identifikimin në këto sulme, anëtarët e bandës famëkeqe të Belivukut, kriminelit të lidhur me Aleksandër Vuçiç, banda e të cilit vriste dhe bluante njerëz në brigjet e Danubit. Këta banditë kanë përdorur kundër  gazetarëve dhe ekipeve të mediave dhe automjeteve të tyre, gurë, shkopinj dhe eksplozivë.

Dënoj me ashpërsinë më të madhe sulmet kriminale dhe banditeske nga banditë serb lokal dhe të ardhur nga Beogradi, ndaj gazetarëve dhe ekipeve të mediave në veri të Kosovës dhe ju bëjë thirrje policisë së Kosovës dhe forcave të KFOR-it të garantojnë jetën dhe veprimtarinë e gazetarëve në veriun e Kosovës.

blank

Fox News: Alex Soros e ka vizituar Shtëpinë e Bardhë të paktën 17 herë që kur Biden mori detyrën

Rrjeti amerikan Fox News raporton se Alex Soros, djali i miliarderit majtist, George Soros, e ka vizituar Shtëpinë e Bardhë të paktën 17 herë që kur Joe Biden mori postin.

Sipas Fox News, ky është një tregues se Alex Soros ka ruajtur aksesin në nivelet më të larta të Shtëpisë së Bardhë duke përfituar shpesh nga këto kanale.

Sorosi i ri, i cili kryeson bordin e drejtorëve për rrjetin e Fondacioneve të Shoqërisë së Hapur të babait të tij, e ka vizituar Shtëpinë e Bardhë të paktën 17 herë që nga viti 2021, sipas regjistrit të vizitorëve.

Vizitat më të fundit të Alex Soros përfshijnë tre takime mes 8 dhe 10 shkurtit. Ai është takuar me Jon Finer, zëvendëskëshilltar kryesor për Sigurinë Kombëtare, Jordan Finkelstein, asistent i posaçëm i presidentit dhe Mariana Adame, këshilltare e presidentit.

Megjithatë, takimet e tij janë sërish të paqarta për shkak se këta persona mund ta kenë dërguar atë të takojë zyrtarë të tjerë brenda Shtëpisë së Bardhë.

“Ndërsa i riu Soros ka përfituar nga lidhjet e Bidenit, ai ka mbajtur gjithashtu kontakte të ngushta me ligjvënësit demokratë, për të cilët ai shpesh mburret dhe poston në mediat sociale,” shkruan Fox News.

Në mesin e zyrtarëve të lartë demokratë me të cilët ai është takuar dhe ka pozuar janë Chuck Schumer apo Nancy Pelosi.

Në vitin 2020, Alex Soros dhuroi 700 mijë dollarë për Fondin e Fitores së Biden, duke qenë kështu një nga donatorët kryesorë.

Ndërkohë, Alex Soros është një lidhje e ngushtë e kryeministrit shqiptar, Edi Rama, me të cilin takohet shpesh. Të dy e referohen njëri-tjetrit si ‘vëlla’. syri.net

blank

Nikolla Sanduloviq: sa kohë që Vuçiqi është në pushtet, nuk do të ketë kurrë paqe e pajtim mes popullit shqiptar dhe atij serb

Nikolla Sanduloviq President i Partisë Republikane në Serbi në Twitter:
“Për sa kohë që Vuçiqi është në pushtet në Serbi, nuk do të ketë kurrë paqe dhe pajtim mes popullit shqiptar dhe atij serb. Vetëm Partia Republikane e Serbisë, me në krye me mua, mund të sjellë paqe dhe pajtim të vërtetë mes dy kombeve. Mbani mend këtë dhe kuptojeni në kohë.”

blank

Gazetarë shqiptarë e serbë mbrojnë pronarin e kafenesë që u hapi derën

Mlladen Peroviq nga Zveçani, i cili gjatë trazirave në këtë qytet ua hapi derën e kafenesë së tij, ekipeve të mediave.

VOA/Sandra Cvetkoviq, Mila Gjurgjeviq

Gazetarë shqiptarë dhe serbë i dolën në mbrojtje Mlladen Peroviqit nga Zveçani, i cili gjatë trazirave në këtë qytet ua hapi derën e kafenesë së tij, por që më vonë u etiketua si “tradhtar”.

“Unë nuk e di se çfarë kam bërë për të qenë tradhtar dhe për t’u vënë në shënjestër”, tha të mërkurën Peroviq për mediat në Zveçan – komunë e banuar me shumicë serbe në pjesën veriore të Kosovës.

Zveçani, prej ditësh, është në qendër të tensioneve, të cilat kulmuan më 29 maj, kur grupe protestuesish serbë u përplasën me pjesëtarë të misionit paqeruajtës të NATO-s, KFOR.

Atë ditë, Peroviq, me kombësi serbe, hapi derën e kafenesë së tij për gazetarët shqiptarë dhe serbë.

Për këtë veprim, Peroviq u quajt tradhtar në kanalin “Slloevnski medved” në Telegram, më 30 maj.

Në atë postim kishte edhe një term nënçmues për shqiptarët në Kosovë.

Radio Evropa e Lirë nuk arriti ta konfirmojë se kush qëndron prapa këtij kanali.

“Sllovenski medved” është një prej shumë kanaleve në Telegram që publikon përmbajtje në gjuhën serbe dhe është pro-rus. Postimet aty tregojnë mbështetje për pushtimin rus të Ukrainës dhe kundërshtojnë anëtarësimin e Serbisë në Bashkimin Evropian.

Kërcënimet drejtuar Peroviqit u dënuan nga Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës dhe Asociacioni i Pavarur i Gazetarëve të Serbisë.

Grupe serbësh lokalë u përleshën më 29 maj me ushtarët e KFOR-it në Zveçan, gjatë një proteste kundër kryetarëve shqiptarë të komunave me shumicë serbe në veri të Kosovës.

Dhjetëra njerëz, përfshirë 30 ushtarë të KFOR-it, u plagosën.

Peroviq: Nuk kam bërë asgjë të padrejtë

Duke folur për gazetarët në Zveçan, Peroviq tha se një numër i madh i mysafirëve kanë kaluar nëpër kafenenë e tij më 29 maj, përfshirë edhe një numër të madh gazetarësh, si shqiptarë, ashtu edhe serbë.

“Pesëqind njerëz duhet të kenë kaluar nëpër kafene atë ditë. Të gjithë kanë ardhur për t’u freskuar, për të pirë ujë. As nuk i kam zgjedhur mysafirët, as nuk kam bërë ndonjë gjë që do të ishte e padrejtë”, tha Peroviq.

Në kohën e përshkallëzimit të situatës, sipas tij, disa persona janë larguar me vrap nga kafeneja. Ai tha se edhe vetë është mënjanuar, nga frika për sigurinë e tij.

“Kur situata është stabilizuar, jam kthyer në kafene, i shqetësuar për pronën time private, ku kishte gazetarë, edhe tanët [serbë], edhe shqiptarë”, tha Peroviq.

Kur ka dashur ta mbyllë kafenenë, Peroviq tha se i ka pyetur demonstruesit se çfarë të bëjë dhe ata i janë përgjigjur se mund të kalojë lirshëm dhe se “ata [gazetarët shqiptarë] nuk do t’i prekë askush”. Më pas, ai i ka çuar ata drejt automjeteve të tyre.

*Video: Anketë e REL-it me qytetarë në Kosovë e Serbi lidhur me trazirat në veri

Dëshmitë e gazetarëve që ishin në kafene

Shkodrane Dakaj, gazetare e mediumit Kallxo në Prishtinë, tregon për Radion Evropa e Lirë se ajo dhe kolegë të saj janë pritur shumë mirë nga pronari i lokalit, i cili i ka lejuar të qëndrojnë aty me orë të tëra, pa asnjë problem.

“Në momentin kur ka filluar të bjerë nata dhe KFOR-i nuk na ka lejuar të hyjmë në ndërtesën e komunës, kemi vendosur të largohemi dhe pronari i lokalit na ka thënë se mund të na ndihmojë deri te stacioni policor në Zveçan ose deri te makinat tona. Dhe, të shoqëruar nga ai, jemi larguar”, thotë Dakaj.

Sipas saj, gjatë qëndrimit në lokal, kur kanë tentuar të largohen, janë sulmuar nga protestuesit, të cilët kanë thyer edhe xhamin e lokalit.

“Ajo që po i ndodh atij [Peroviqit] tani është një thirrje për linçim dhe duhet të ndalet”, tha për mediat Zorica Vorguçiq, gazetare nga Graçanica për RTV KiM.

“Kur ka filluar çmenduria, kur kemi dëgjuar shok-bombat dhe gazin lotsjellës, jemi strehuar atje dhe kemi qenë bashkë me kolegët tanë që raportojnë për mediat shqiptare”, përshkroi Vorguçiq situatën e 29 majit.

“Kjo çmenduri duhet të ndalet dhe ne gazetarët, para së gjithash, duhet të solidarizohemi dhe shoqatat duhet të jenë më aktive në këtë rast”, tha Budimir Niçiq, gazetar nga Graçanica.

Sipas tij, Peroviq e ka hapur kafenenë për të gjithë njerëzit dhe “nuk ka bërë asnjë lloj tradhtie”.

Atë ditë, në kafene ishte edhe gazetarja e Radios Evropa e Lirë, Sandra Cvetkoviq.

“Shpërthimet kanë qenë të fuqishme. Pranë nesh kanë nisur të fluturojnë gazra lotsjellës, shok-bomba, kokteje molotovi… Kemi nisur të vrapojmë dhe unë me një grup gazetarësh kemi kaluar rrugën përballë komunës dhe kemi hyrë në kafenenë, ku gjatë gjithë ditës kemi shkuar për t’u freskuar”, thotë Cvetkoviq.

Sipas saj, gazetarët që kanë raportuar atë ditë në Zveçan, kanë qenë në rrezik të madh. Ajo, po ashtu, kujton se në përleshjet e asaj dite është lënduar edhe një gazetar i agjencisë serbe të lajmeve, Tanjug.

“E bëri që gazetarët të ishin të sigurt”

Kryetari i Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës, Xhemajl Rexha, ishte po ashtu në kafenenë e Peroviqit, më 29 maj.

Duke folur për Radion Evropa e Lirë, ai thotë se në momentin kur ka ndodhur përplasja e madhe mes demonstruesve dhe KFOR-it, ka qenë rrezik që gazetarët të dalin jashtë dhe shumica e tyre kanë hyrë në kafenenë e Peroviqit dhe kanë qëndruar aty.

“Aty ka qenë pronari, i cili e ka mbajtur hapur kafenenë e tij, në mënyrë që gazetarët të vazhdonin të qëndronin të sigurt”, thotë Rexha.

Në kafene, sipas tij, kanë qenë më shumë se 30 gazetarë, “shumica prej të cilëve shqiptarë nga Kosova, ekipe nga Prishtina dhe shtatë gazetarë të nacionalitetit serb”.

Rexha thotë se ka pasur një solidaritet të jashtëzakonshëm mes gazetarëve.

“Disa herë, një koleg gazetar serb i ka larguar disa prej gazetarëve për të shkuar te veturat e tyre. Por, shumica kanë dëshiruar të qëndrojnë aty dhe kemi qëndruar mbi tri orë”, kujton Rexha.

Sipas tij, policia dhe KFOR-i nuk kanë garantuar ndonjë korridor të sigurt për largimin e gazetarëve shqiptarë dhe “pronari i kafenesë është kujdesur që t’i shoqërojë gazetarët shqiptarë deri në afërsi të stacionit policor, për t’i marrë veturat e tyre dhe për të shkuar në jug të Mitrovicës”.

NUNS: “Një gjest normal njerëzor”

Kryetari i Shoqatës së Gazetarëve të Pavarur të Serbisë (NUNS), Zhelko Bodrozhiq, thotë për Radion Evropa e Lirë se Peroviq ka bërë një gjest normal njerëzor.

“Komunikimi normal i gazetarëve serbë dhe shqiptarë dhe solidariteti dhe mbrojtja reciproke janë bërë cak i ekstremistëve, të cilët duan të nisin konflikte”, thotë Bodrozhiq.

Ai thotë se rasti i sulmit ndaj pronarit të kafenesë në Zveçan pasqyron atmosferën që, sipas tij, gjeneron nga autoritetet e të dyja palëve, Serbisë dhe Kosovës, dhe liderët e tyre politikë.

Në komentet e tij, ai i referohet edhe rolit të pushtetit në Serbi.

“Në shërbim të asaj Qeverie janë disa qitës të pavarur, ekstremistë, shovinistë, të cilët janë të rrezikshëm për shoqërinë tonë, e mbi të gjitha për serbët në Kosovë, shumica e të cilëve janë për një bashkëjetesë paqësore, pa luftë dhe tensione”, thotë Bodrozhiq.

Sipas tij, gjesti i Peroviqit duhet të tregojë se si duhet të duket Kosova.

Thirrje nga komuniteti ndërkombëtar për shtensionim të situatës

Bashkimi Evropian, i cili ndërmjetëson bisedimet për normalizimin e marrëdhënieve Kosovë-Serbi qysh nga viti 2011, bëri thirrje për shtensionimin e menjëhershëm të situatës.

Në zhvillim e sipër janë përpjekjet për të organizuar një takim mes kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, dhe presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq.

Tensionet e fundit u dënuan si nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ashtu edhe nga NATO-ja. Ndërkohë, Kosova dhe Serbia vazhdojnë ta fajësojnë njëra-tjetrën për krizën e re.

Kontribuan Nadie Ahmeti, Luljeta Krasniqi

Send this to a friend