VOAL

VOAL

Demokratët kërkojnë dëshminë e Boltonit në hetimet kundër Trumpit

December 16, 2019
blank

Komentet

blank

Strobe Talbott: “Putinin nuk e ka askush nën kontroll, Krushovi u shkarkua kur kërcënoi me armë bërthamore”

Strobe Talbott, ish -zyrtar i lartë amerikan në administratën e Presidentit Clinton, që vlerësohet si njohës i mirë i çështjeve sovjetiko-ruse ka shkruar në Twitter se në kohën kur Nikita Krushchev kishte kërcënuar Perëndimin me armë bërthamore atë e kishte shkarkuar Politbyroja.

“Nikita Krushchev ishte shkarkuar nga Politbyroja pasi kishte kërcënuar me armë nukleare Perëndimin. Ndaj Putin nuk ka kontroll” ka shkruar ai. Express

blank

Blinken: Aneksimi rus i territorit ukrainas është grabitje toke

VOA/Marrë nga Reuters

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, dhe Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së denoncuan të enjten planin rus për aneksimin e katër zonave ukrainase që pritet të zyrtarizohet të premten në Moskë.

Zoti Blinken në Uashington tha se referendumet e mbështetura nga Rusia në Ukrainë, rezultatet e të cilave po shfrytëzohen nga Moska për të justifikuar aneksimin e territorit ukrainas, ishin një tentativë për grabitje toke që është e paligjshme dhe shkel ligjin ndërkombëtar.

Referendumet e rreme të Kremlinit janë një përpjekje e kotë për të maskuar atë që përbën një përpjekje të mëtejshme për grabitje toke në Ukrainë

“Referendumet e rreme të Kremlinit janë një përpjekje e kotë për të maskuar atë që përbën një përpjekje të mëtejshme për grabitje toke në Ukrainë”, tha zoti Blinken në një deklaratë.

“Për të qenë të qartë: rezultatet u orkestruan në Moskë dhe nuk pasqyrojnë vullnetin e popullit të Ukrainës”, shtoi më tej ai.

Ndërsa Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres vlerësoi nëse Rusia vë në jetë planet e saj për aneksim kjo do të shënonte një “përshkallëzim të rrezikshëm” që do të rrezikonte perspektivat për paqen në rajon.

“Çdo vendim për të vazhduar me aneksimin e rajoneve Donetsk, Luhansk, Kherson dhe Zaporizhzhia të Ukrainës nuk do të kishte asnjë vlerë ligjore dhe meriton të dënohet,” u tha gazetarëve Sekretari i Përgjithshëm Antonio Guterres.

Çdo vendim për të vazhduar me aneksimin e rajoneve ukrainase meriton të dënohet” – Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së

Presidenti rus Vladimir Putin do të nënshkruajë të premten dokumente që shpallin aneksimin e katër rajoneve të Ukrainës nga Rusia, teksa Moska nxiton të bllokojë avansimet territoriale që ushtria ukrainase po i arrin në fushën e betejës.

Vendimi, një nga hapat ligjorë që Rusia thotë se do të çojë në aneksimin zyrtar të 15% të territorit të Ukrainës, konfirmon se zoti Putin po e vazhdon luftën kundër Ukrainës, pavarësisht se kjo luftë pësoi një ndryshim të madh ushtarak këtë muaj si rezultat i kundërofensivës së forcave ukrainase.

“Vendimi do të zgjasë ndikimet dramatike në ekonominë globale, veçanërisht në vendet në zhvillim, dhe do të pengojë aftësinë tonë për të ofruar ndihma për të shpëtuar jetën në të gjithë Ukrainën dhe më gjerë”, tha më tej zoti Guterres.

blank

Ian shkakton “përmbytje katastrofike”

Një milion shtëpi pa energji elektrike pasi uragani goditi brigjet e Floridës

 

VOAL- Uragani Ian, i konsideruar “jashtëzakonisht i rrezikshëm” me erëra që arrijnë shpejtësinë 240 km/orë, arriti në brigjet e Floridës të mërkurën dhe menjëherë shkaktoi “përmbytje katastrofike” dhe la një milion shtëpi pa energji elektrike. Priten deri në 60 centimetra reshje. Rrugët e Naples u përmbytën shpejt me ujë.

Në det, një varkë me 27 emigrantë në bord u përmbys: katër arritën në breg duke notuar, tre u shpëtuan dhe të tjerët raportohen të zhdukur.

Stuhia preku fillimisht tokën në Parkun Natyror Cayo Costa pranë Fort Myers të populluar në jugperëndim të shtetit në orën 15:05 me kohën lokale, 21:05 me orën tonë. Ai kishte goditur më parë Kubën – duke shkaktuar ndërprerje të energjisë elektrike dhe duke vrarë dy njerëz në provincën Pinar del Rio – përgjatë një pjese të Gjirit të Meksikës.

Në ditët në vijim do të vazhdojë vrapimin e tij duke prekur Karolinën e Veriut dhe Gjeorgjinë derisa të dalë në Atlantikun perëndimor të enjten. “Syri” i tij aktualisht po lëviz në brendësi të tokës me një shpejtësi prej 14 km/orë.

Sipas drejtorit të shërbimeve meteorologjike amerikane, Ken Graham, Ian dhe dëmet që do të shkaktojë do të flitet me vite. Tani në kategorinë 4, mund të arrijë edhe kategorinë 5, më e larta në shkallën Saffir-Simpson. Kështu deklaroi guvernatori Ron DeSantis, i cili dha urdhrin e evakuimit për një duzinë qarqesh, gjithsej dy milionë e gjysmë njerëz.

Aeroportet e Tampës dhe Orlandos kanë pezulluar fluturimet, e para të martën. Kryebashkiaku i Tampës, Jane Castor, paralajmëroi popullsinë se “ata nuk janë jashtë rrezikut” edhe pse uragani fillimisht goditi më shumë se njëqind kilometra larg, duke i shpëtuar qytetit dhe zonës së tij të dendur urbane nga ndikimi i parë. drejtuar nga viti 1921 deri në këtë pjesë.

Mijëra ekipe shpëtimi dhe njerëz të Gardës Kombëtare janë gati për ndërhyrje. Qeveria federale ka dërguar 300 ambulanca dhe është gati të shpërndajë tre milionë e gjysmë vakte dhe po aq litra ujë sapo të përfundojë stuhia.rsi-eb

blank

New York si Venezia, hipotezë për një ‘Mose’ kundër përmbytjeve

Edhe Nju Jorku mund të ketë një ‘Mose’ (Moduli Eksperimental Elektromekanik), si në Venecia, për t’u mbrojtur nga përmbytjet e shkaktuara nga stuhitë jonormale, veçanërisht gjatë stuhive tropikale ose në rast uraganesh.

Hipoteza vjen pothuajse dhjetë vjet pas uraganit Sandy dhe projekti u prezantua nga ekuivalenti amerikan i inxhinierisë civile (U.S. Korpusi i Inxhinierëve të Ushtrisë) për të mbrojtur Big Apple.

Është një punë prej 52 miliardë dollarësh më shumë se gjysma e financuar nga qeveria federale dhe si e tillë do të kërkonte miratimin e Kongresit Amerikan fillimisht. Në rast të një opinioni pozitiv, do të ndërtohen 12 barriera ose diga të lëvizshme, (Venecia ka katër, ed) përgjatë grykëderdhjeve të gjireve dhe hyrjeve kryesore të portit të Nju Jorkut.

Hipoteza e një Mosi vjen dy vjet e gjysmë pas një projekti të mëparshëm që përfshinte ndërtimin e një barriere të vetme përgjatë portit të Nju Jorkut. Ajo u hodh pas kritikave nga Presidenti i atëhershëm Donald Trump.
Atëherë projekti kishte një kosto të tepruar prej 119 miliardë dollarësh dhe sipas disa ekspertëve mund të kishte shkaktuar edhe dëme në mjedis.bw

blank

Joe Biden: SHBA, në pozicion më të fortë se çdo vend tjetër për të përballuar sfidat globale

VOA

Presidenti Joe Biden thotë se Shtetet e Bashkuara janë në një pozicion më të fortë se çdo vend tjetër për të përballuar sfidat globale, pasi ai u kërkoi kompanive që kontrollojnë pikat e karburantit, bankat dhe shërbimet e telefonisë celulare të ulin kostot për konsumatorët që po përballen me inflacionin e lartë, njoftoi Reuters.

Gjatë një takimi në Shtëpinë e Bardhë të hënën, Presidenti Biden tha se “tarifat e padëshiruara” bankare dhe tarifat e ndërprerjes së shërbimeve të telefonisë celulare po dëmtonin familjet dhe se operatorët e pikave të shitjes së karburantit duhet të ulnin çmimet.

Komentet e Bidenit pasuan një rënie të madhe në tregun e aksioneve në Nju Jork për shkak të shqetësimit të investitorëve se fushata agresive e Rezervës Federale për uljen e inflacionit mund të shkaktojë një rënie të madhe të ekonomisë amerikane.

Nërkohë, Organizata për Bashkëpunim Ekonomik dhe Zhvillim (OEBCD), me seli në Paris, tha se do të ketë një ngadalësim të ekonomisë globale në pjesën tjetër të këtij viti dhe më tej në vitin 2023.

OECD rendit sulmin rus ndaj Ukrainës dhe politikat socio-ekonomike të Kinës si shkaqet kryesore të ngadalësimit ekonomik global.

blank

Goditje me dron në Odesa, SHBA paralajmëron për pasoja nëse përdoren armë bërthamore

VOA/Marrë nga Associated Press

Një sulm me dron gjatë natës pranë portit ukrainas të Odesës shkaktoi një zjarr dhe shpërthim masiv, tha ushtria ukrainase të hënën, ndërsa udhëheqja ruse po përballet me rezistencë në rritje ndaj përpjekjeve për mobilizim të qindra mijëra burrave për të luftuar në Ukrainë.

Qyteti jugor kyç është vënë në shënjestër disa herë ditët e fundit nga sulme ajrore me dron. Sulmi i fundit goditi një objekt ushtarak dhe si pasojë e tij shpërthyen municione brenda tij. Zjarrfikësit po përpiqeshin të ndalnin zjarrin dhe civilët aty pranë u evakuuan, tha komanda jugore e ushtrisë ukrainase.

Sulmi ndodhi disa orë pasi Shtetet e Bashkuara u zotuan të marrin masa të vendosura dhe thanë se do të ketë “pasoja katastrofike” nëse Rusia përdor armë bërthamore në Ukrainë.

Shqetësimet po rriten se Rusia mund të përpiqet të përshkallëzojë konfliktin pasi të përfundojë ato që Ukraina dhe Perëndimi i shohin si referendume të paligjshme në pjesë të Ukrainës nën kontrollin e saj.

Votimi, i cili përfundon të martën, po mbahet pasi mijëra banorë janë larguar dhe është shoqëruar nga pamje të trupave të armatosura ruse që shkojnë derë më derë për t’u bërë presion ukrainasve që të votonin.

Rusia shpalli “referendumet” pasi lufta e saj kundër Ukrainës ka ngecur përballë një kundërofensive të fortë ukrainase.

Rusia pritet gjerësisht të shpallë rezultatet e votimeve në favor të saj, pas së cilave Moska mund t’i aneksojë ato territore dhe të përdorë pretekstin se po mbron territorin e vet nën ombrellën bërthamore ruse.

Jake Sullivan, këshilltari i sigurisë kombëtare i SHBA-së, tha se Rusia do të paguajë një çmim të lartë, megjithëse pa e përcaktuar se çfarë konkretisht, nëse përpiqet të vërë në jetë kërcënimet e nënkuptuara për të përdorur armë bërthamore në konflikt.

“Nëse Rusia e kapërcen këtë vijë, do të ketë pasoja katastrofike për Rusinë. Shtetet e Bashkuara do të përgjigjen me vendosmëri,” tha ai të dielën për emisionin “Meet the Press” të televizionit NBC.

Të hënën, Presidenti Putin dhe homologu i tij bjellorus Alexander Lukashenko mbajtën një takim të paparalajmëruar në qytetin jugor rus të Soçit dhe thanë se ishin të gatshëm të bashkëpunonin me Perëndimin – “nëse na trajtojnë me respekt,” siç u shpreh zoti Putin.

Ministri i Jashtëm turk Mevlut Cavusoglu tha të hënën se Putin i kishte thënë presidentit të Turqisë gjatë takimit të tyre në Uzbekistan javën e kaluar se Moska ishte gati të rifillonte negociatat me Ukrainën, por kishte “kushte të reja” për një armëpushim. Ministri nuk dha detaje mbi kushtet.

Kremlini javën e kaluar njoftoi një mobilizim të pjesshëm për të shtuar të paktën 300,000 trupa për luftën në Ukrainë në prag të votimeve në rajonet e pushtuara. Lëvizja ka hasur në kundërshtime të forta në vend.

Mijëra burra që plotësojnë kushtet e moshës për t’u rekruatuar, u dyndën drejt aeroporteve dhe pikave kufitare tokësore të Rusisë në një përpjekje për të shmangur thirrjen për në ushtri dhe në pjesë të ndryshme të vendit kanë shpërthyer protesta.

blank

SHBA mirëpret lirimin e gazetarit të REL-it në Bjellorusi

Zëdhënësi i Departamentit amerikan të Shtetit, Ned Price.

RFE/RL

Shtetet e Bashkuara kanë mirëpritur lirimin e korrespondentit të Radios Evropa e Lirë, Aleh Hruzdzilovich, i cili ishte dënuar me 18 muaj burgim nga autoritetet bjelloruse.

Hruzdzilovich u dënua me burgim nën dyshimet se kishte marrë pjesë në protestat anti-qeveritare që po mbulonte si gazetar i akredituar.

Zëdhënësi i Departamentit amerikan të Shtetit, Ned Price, duke komentuar lirimin e Hruzdzilovichit dhe të burgosurve të tjerë politikë në Bjellorusi, tha se ky vendim i autoriteteve bjelloruse “është hap në drejtimin e duhur”, por duhet bërë më shumë.

“Shumë të burgosur politikë vazhdojnë të jenë pas grilave në Bjellorusi”, tha Price përmes një deklarate më 25 shtator. “Ne bëjmë thirrje për lirim të menjëhershëm dhe pa kushte të të gjithë të burgosurve politikë”.

Hruzdzilovich arriti në Lituani më 21 shtator i shoqëruar nga gruaja e tij, Maryana, pasi u lirua nga një burg në rajoni Mahilju, ku ishte mbajtur që nga muaji maj.

Presidenti i REL-it, Jamie Fly, që më herët kishte dënuar burgosjen e Hruzdzilovichit duke e cilësuar si “joligjore”, mirëpriti lirimin e tij.

Hruzdzilovich që nga vitet ’90 është korrespondent i Radios Evropa e Lirë dhe raportimet e tij janë përqendruar mbi të drejtat e njeriut.

Presidenti i REL-it po ashtu ka theksuar se janë edhe dy bjellorusë që gjenden në burg, një konsulent i REL-it dhe blogeri Ihar Losik, dhe bashkëpunëtori i REL-it, Andrey Kuznechyk, duke kërkuar lirimin e tyre të menjëhershëm.

Një gjykatë në Minsk e dënoi Hruzdzilovichin në fillim të marsit, për shkak të pranisë së tij në protestat masive që u organizuan për të kundërshtuar rezultatin zyrtar të zgjedhjeve presidenciale të vitit 2020, në të cilat lideri autoritar Alyaksandr Lukashenka, pretendoi fitoren dhe mori mandatin e gjashtë radhazi. Hruzdzilovich u urdhërua që të paguante një gjobë prej 16.600 dollarësh për agjencinë e transportit të qytetit, Mensktrans.

Hruzdzilovich u arrestua në dhjetor pas shtypjes së ashpër të autoriteteve bjelloruse ndaj mediave të pavarura, aktivistëve për të drejtat e njeriut dhe institucioneve demokratike. Opozita dhe Perëndimi thonë se rezultatet e zgjedhjeve presidenciale u manipuluan dhe se kandidatja opozitare, Svyatlana Tsikhanouskaya, ka fituar zgjedhjet.

blank

‘Misteret’ e CIA-s/ Brenda muzeut më sekret në botë, zbulohen artefakte që nuk janë shfaqur kurrë më parë

Është ndoshta muzeu më i pazakontë – dhe më ekskluziv – në botë, i mbushur me artefakte që kanë “formësuar” historinë. Por dyert e tij janë të mbyllura për publikun.

Është i vetmi vend që një vizitor mund të shohë armën e gjetur të Osama bin Laden kur u vra, pranë xhaketës së lëkurës së Sadam Huseinit.

Dhe sipas BBC, përcjell Telegrafi, bëhet fjalë për muzeun sekret të brendshëm të CIA-s.

I vendosur brenda selisë së agjencisë së inteligjencës amerikane në Langley, Virxhinia, ai sapo është rinovuar për të shënuar 75 vjetorin e agjencisë.

Siç vë në pah mediumi britanik, një grupi të vogël gazetarësh, përfshirë BBC-në, iu dha qasje ekskluzive, megjithëse me një eskortë sigurie vazhdimisht pranë tyre.

BBC tregon se ndër 600 artefaktet e ekspozuara janë llojet e pajisjeve të spiunazhit të Luftës së Ftohtë që mund të prisni – një kamerë e fshehtë brenda një pakete cigareje dhe një pëllumb me kamerën e tij spiune.

Por ka edhe detaje mbi disa nga operacionet më të famshme dhe madje të fundit të CIA-s.

Në ekspozitë është gjithashtu një model i kompleksit në të cilin u zbulua Osama bin Laden në Pakistan.

Presidentit Barack Obama iu tregua një model përpara se të miratonte bastisjen që vrau liderin e Al-Kaedës në vitin 2011.

“Mundësia për të parë gjërat në 3D në fakt i ndihmoi politikëbërësit…si dhe ndihmoi operatorët tanë të planifikonin misionin”, shpjegon Robert Z Byer, drejtori i muzeut që ofroi një turne.

Më 30 korrik të këtij viti, një raketë amerikane goditi një tjetër kompleks, këtë herë në kryeqytetin afgan Kabul. Objektivi ishte udhëheqësi i ri i al-Kaedës, Ayman al-Zawahiri.

Dhe ekspozita më e fundit, e sapodeklasifikuar, është një model i kompleksit të përdorur për të informuar presidentin Joe Biden më 1 korrik 2022 mbi misionin e propozuar.

Zawahiri u godit ndërsa ishte në ballkon pasi komuniteti i inteligjencës amerikane kaloi muaj të tërë duke studiuar lëvizjet e tij.

Gjysma e parë e muzeut shkon përmes një rendi kronologjik që nga themelimi i CIA-s në vitin 1947 deri në Luftën e Ftohtë, me sulmet e 11 shtatorit 2001 – në zhvendosjen drejt fokusimit në kundër-terrorizëm, me objekte të ekspozuara të dhuruara nga disa prej atyre të cilëve të afërmit vdiqën në sulme.

“Ky muze nuk është vetëm një muze për hir të historisë. Ky është një muze operativ. Ne marrim oficerët e CIA-s [dhe i dërgojmë përmes tij], duke eksploruar historinë tonë, të mirën dhe të keqen”, thotë Byer.

“Ne sigurohemi që oficerët tanë të kuptojnë historinë e tyre, në mënyrë që ata të mund të bëjnë një punë më të mirë në të ardhmen. Ne duhet të mësojmë nga sukseset tona dhe dështimet tona në mënyrë që të jemi më të mirë në të ardhmen”.

Megjithatë, disa nga aspektet më të diskutueshme të punës së CIA-s janë më pak të dukshme – për shembull operacioni i saj i përbashkët i vitit 1953 me MI6, për të përmbysur një qeveri të zgjedhur në mënyrë demokratike në Iran dhe përfshirja më e fundit në torturimin e të dyshuarve terroristë pas vitit 2001.

 

“Ne as mund të konfirmojmë apo mohojmë”

Sipas shkrimit të BBC, gjysma e dytë e muzeut fokusohet në detaje në disa operacione specifike.

Fraza “nuk mund të konfirmojmë as mohojmë” është e njohur për ata që raportojnë për agjencitë e inteligjencës dhe origjina e saj qëndron në një histori të detajuar në muze duke përdorur sende të paparë më parë.

Në fund të viteve 1960, një nëndetëse e Bashkimit Sovjetik humbi diku në fund të oqeanit.

Pasi SHBA-ja e gjeti atë, CIA punoi me miliarderin Howard Hughes për të provuar të rikuperonte rrënojat – dhe teknologjinë në bord.

Muzeu përmban një model të nëndetëses sovjetike dhe jo vetëm. Madje është ekspozuar edhe një paruke e mbajtur nga zëvendësdrejtori i CIA-s për t’u maskuar gjatë një vizite në anije.

Misioni ishte vetëm pjesërisht i suksesshëm sepse nëndetësja u “shpërbë”.

“Shumica e asaj që ata gjetën në bordin e asaj nëndetëse është ende e klasifikuar edhe sot e kësaj dite”, tregon Byer.

Kur u publikua lajmi për atë që njihej si Projekti Azorian përpara se të nxirrej pjesa tjetër e nëndetëses, zyrtarëve iu tha të thoshin se nuk mund “as të konfirmonin dhe as të mohonin” atë që kishte ndodhur – një frazë e njohur si “përgjigjja Glomar” dhe e përdorur ende gjerësisht tani.

Sipas Wikipedia, USNS Hughes Glomar Explorer (T-AG-193), ishte një platformë shpimi në det të thellë e ndërtuar për Projektin Azorian, përpjekje e fshehtë e vitit 1974 nga Divizioni i Veprimtarive Speciale të Agjencisë Qendrore të Inteligjencës së Shteteve të Bashkuara për të rikuperuar nëndetësen sovjetike.

Dhe kur bëhet fjalë për deshifrimin, tavani i muzeut të ri përmban gjithashtu mesazhe të fshehura në lloje të ndryshme kodesh.

Ambicia, thonë zyrtarët e CIA-s, është që imazhet të ndahen me publikun në mediat sociale për të parë nëse mund t’i zhbëjnë ato. Disa nga ekspozitat do të jenë gjithashtu të disponueshme për t’u parë në internet. Por për momentin, kjo mund të jetë më e afërta që shumica e njerëzve mund të arrijnë në këtë muze. bw

blank

Stuhia Ian, gjendje e jashtëzakonshme në Florida

Guvernatori DeSantis: “Ka potencial të kthehet në një uragan të madh. Ne inkurajojmë të gjithë qytetarët të përgatiten.”

 

VOAL- Guvernatori Ron DeSantis shpalli të shtunën gjendjen e jashtëzakonshme në Florida për shkak të stuhisë tropikale Ian e cila po forcohet mbi Karaibe, e cila pritet të sjellë shi të dendur dhe erëra intensive javën e ardhshme. DeSantis fillimisht lëshoi ​​urdhrin e emergjencës për dy duzina qarqe të Premten, por e zgjati paralajmërimin në mbarë vendin, duke inkurajuar banorët dhe qeveritë lokale të përgatiten për një stuhi që mund të godasë pjesë të mëdha të Floridës. Sipas Qendrës Kombëtare të Uraganeve, aktualisht është rreth 440 kilometra në juglindje të Xhamajkës dhe po shkon drejt perëndimit. Nëse godet Floridën, do të jetë e para që godet shtetin që nga viti 2018.

“Kjo stuhi ka potencialin të kthehet në një uragan të madh dhe ne inkurajojmë të gjithë qytetarët e Floridës që të përgatiten”, tha DeSantis në një deklaratë. “Ne po koordinojmë me të gjithë partnerët shtetërorë dhe lokalë për të monitoruar ndikimet e mundshme të kësaj stuhie”. Qendra Kombëtare e Uraganeve tha se Ian pritet të forcohet me shpejtësi gjatë ditëve të ardhshme përpara se të zhvendoset në Kubën perëndimore dhe të zbarkojë në Florida në mes të javës së ardhshme me forcë të madhe uragani.

John Cangialosi, specialist i lartë i uraganeve në Qendrën Kombëtare të Uraganeve në Miami, tha se aktualisht është e paqartë se ku do të godasë më shumë Ian në Florida dhe tha se banorët duhet të fillojnë të përgatiten për stuhinë, duke përfshirë grumbullimin e rezervave për ndërprerje të mundshme të energjisë. “Është shumë herët për të thënë nëse do të jetë një problem i Floridës Juglindore, Floridës Qendrore apo i gjithë shteti,” tha ai. “Pra, në këtë pikë mesazhi i duhur për ata që jetojnë në Florida është se ju duhet të shikoni parashikimet dhe të përgatiteni për ndikimin e mundshëm të këtij sistemi tropikal.”

Deklarata e guvernatorit liron fondet e mbrojtjes emergjente dhe aktivizon anëtarët e Gardës Kombëtare të Floridës, tha zyra e tij. Urdhri i tij thekson rrezikun e valëve të këqija të motit, përmbytjeve, erërave të rrezikshme dhe kushteve të tjera të motit në të gjithë shtetin.rsi-eb

blank

Biden: Pandemia e COVID-19 ka përfunduar në SHBA

RFE/RL

Presidenti amerikan, Joe Biden, e ka shpallur të përfunduar pandeminë e koronavirusit në Shtetet e Bashkuara.

Biden ka thënë se ndonëse “ende kemi probleme”, situata është duke u përmirësuar shpejt.

Statistikat tregojnë se mesatarisht rreth 400 amerikanë janë duke vdekur çdo ditë nga koronavirusi.

Shefi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus, ka thënë javën e kaluar se po i shihet fundi pandemisë.

Në një intervistë për programin televiziv, 60 Minuta, në rrjetin CBS, Biden ka thënë se Shtetet e Bashkuara ende janë duke bërë “shumë punë” për ta kontrolluar virusin.

Intervista – e transmetuar përgjatë fundjavës – është incizuar pjesërisht në një panair të makinave në Detroit, ku presidenti amerikan është parë duke ua bërë me dorë pjesëmarrësve.

“Siç po e shihni, askush nuk është duke vendosur maskën”, ka thënë ai.

“Secili po duket në formë të mirë.. Mendoj se po ndryshon”.

Megjithatë, zyrtarë të administratës Biden, u kanë thënë mediave se komentet e presidentit nuk nënkuptojnë se do të ketë ndryshim të politikave, dhe se nuk ka plane për të pezulluar gjendjen e emergjencës publike, të vendosur për shkak të koronavirusit.

Zyrtarët amerikanë kanë zgjatur deri më 13 tetor këtë masë, e cila është zbatuar prej janarit të vitit 2020.

Deri më tani, më shumë se një milion amerikanë kanë vdekur nga koronavirusi.

Të dhënat e Universitetit Johns Hopkins, tregojnë se mesatarja shtatëditore e vdekjeve qëndron në 400, pasi mbi 3.000 persona kanë vdekur vetëm javën e kaluar.

Për krahasim, në janar të vitit 2021, më shumë se 23.000 persona janë raportuar të vdekur nga ky virus, brenda një jave.

Rreth 65 për qind e popullsisë amerikane konsiderohet e vaksinuar plotësisht.

Aktualisht vaksinimi është i detyrueshëm për punëtorët e sektorit shëndetësor, personelin ushtarak dhe disa shtetas joamerikanë që hyjnë në SHBA përmes aeroplanit.

Disa republikanë e kanë kritikuar presidentin Biden për deklaratat e fundit.

Sipas ish-Sekretarit amerikan të Shtetit, Mike Pompeo, “Biden ka thënë se ‘pandemia ka mbaruar’ teksa është duke përjashtuar dhjetëra mijëra ushtarë të shëndetshëm nga ushtria për shkak të vendimit për vaksinim”.

Zyrtarë të shëndetit publik kanë thënë se duhet pasur kujdes me dozat e optimizmit.

Shefi i Institutit Kombëtar për Alergji dhe Sëmundje Infektive, Anthony Fauci, e ka pranuar se situata është përmirësuar.

Mirëpo në disa komente të bëra në një institut në Uashington, ai ka thënë se shkalla e vdekjeve është “e lartë”.

“Nuk jemi aty ku duhet të jemi nëse do të na duhet të jetojmë me këtë virus”, ka thënë Fauci.

Sipas tij, ende mund të shfaqen variante të reja të koronavirusit, sidomos në muajt e dimrit.

Pandemia vazhdon të ketë ndikim të madh në ekonominë amerikane, pasi Byroja Kombëtare për Hulumtime Ekonomike, ka raportuar javën e kaluar se sëmundjet e lidhura me koronavirus, e kanë dëmtuar fuqinë punëtore në SHBA për 500.000 vende pune.

Biden ka thënë se beson që pandemia ka pasur ndikim të madh në psikikën e amerikanëve.

“Ajo ka ndryshuar gjithçka… qasjen e njerëzve ndaj vetes, familjes, shtetit, kombit dhe komunitetit”, ka thënë ai.

“Ka qenë kohë shumë e vështirë. Shumë e vështirë”.

Për koronavirusin e ri, që shkakton sëmundjen COVID-19, është raportuar për herë të parë në dhjetor të vitit 2019 në Vuhan të Kinës.

Organizata Botërore e Shëndetësisë e pati shpallur koronavirusin si pandemi më 11 mars të vitit 2020.

Më shumë se 6.5 milionë njerëz kanë vdekur prej shpërthimit të pandemisë në gjithë botën.

Shtetet e Bashkuara kanë regjistruar numrin më të madh të viktimave, të përcjella nga India dhe Brazili.

Përgatiti: Krenare Cubolli
blank

Biden niset drejt Londrës për të marrë pjesë në varrimin e Mbretëreshës

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, dhe Zonja e Parë, Jill Biden, më 17 shtator kanë udhëtuar drejt Londrës për të marrë pjesë në varrimin e Mbretëreshës Elizabeth II.

Shtëpia e Bardhë tha më herët se Biden ka pranuar ftesë nga Pallati Mbretëror për të marrë pjesë në funeral, që do të mbahet më 19 shtator në Kishën Uestminister.

Nga Shtëpia e Bardhë sqaruan se vetëm Biden është ftuar dhe jo ish-presidentët e tjerë amerikanë.

Mbretëresha Elizabeth II vdiq më 8 shtator. Ajo mbretëroi për 70 vjet, duke u bërë monarkja britanike që ka qëndruar më së gjati në fron.

Mbretëresha britanike kishte takuar 13 nga 14 presidentët e fundit amerikanë.

Një takim i paraparë për 18 shtator midis Biden dhe kryeministres së re britanike, Liz Truss, është anuluar, thanë zyrtarët.

Në vend të këtij takimi, Biden dhe Truss do të zhvillojnë një “takim të plotë dypalësh” javën e ardhshme gjatë punimeve të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara.

Zyrtarët nuk kanë treguar se pse takimi Biden-Truss është anuluar. rel

blank

Ish-presidenti Trump përforcon teoritë konspirative QAnon

VOA/Marrë nga Associated Press

Ish-presidenti Donald Trump po përqafon dhe po mbështet gjithnjë e më shumë teorinë e konspiracionit QAnon, edhe pse numri i ngjarjeve të frikshme të botës reale të lidhura me lëvizjen, po rritet. Duke përdorur platformën e tij “Truth Social”, zoti Trump ripostoi këtë javë një imazh të tij me mbishkrimin “Stuhia po vjen.” Në botën e QAnon-it, stuhia i referohet fitores përfundimtare të ish-presidentit, kur kundërshtarët e tij supozohet se do të gjykohen dhe ndoshta do të ekzekutohen. Është ndër dhjetra postime të fundit të lidhura me lëvizjen Q nga ish-presidenti republikan. Ekspertët që studiojnë teoritë e grupit QAnon thonë se zoti Trump mund të përpiqet të mbledhë pas vetes mbështetësit e tij më të vendosur, ndërsa hetimet për sjelljen e tij përshkallëzohen.

Ndërsa zoti Trump mendon një tjetër kandidim për presidencën dhe është bërë gjithnjë e më i sigurt në procesin e zgjedhjeve paraprake republikane për në Kongres, veprimet e tij tregojnë se ai jo vetëm nuk po distancohet nga politika, por po e mirëpret përfshirjen përsëri.

Ai ka publikuar dhjetëra postime të fundit të lidhura me Q, ndryshe nga viti 2020, kur ai pretendoi se megjithëse nuk dinte shumë për QAnon, ai nuk mund të hidhte poshtë teorinë e tij të konspiracionit.

I pyetur mbi teoritë e QAnon-it se Trumpi gjoja po e shpëton kombin nga një kult satanik i trafikantëve të seksit të fëmijëve, ai pretendoi të mos dinte gjë për grupin kur pyeti: “A supozohet të jetë diçka e keqe?”

Postimet e fundit të Trumpit kanë përfshirë imazhe që i referohen vetes si një martir që lufton kriminelët, psikopatët dhe të ashtuquajturin shtet i korruptuar.

Edhe kur postimet e tij nuk i janë referuar drejtpërdrejt teorisë së konspiracionit, Trumpi ka përkrahur përdoruesit që e bëjnë këtë. Një analizë e Associated Press zbuloi se nga gati 75 llogari që Trumpi ka ripostuar në profilin e tij të Truth Social muajin e kaluar, më shumë se një e treta e tyre kanë promovuar grupin QAnon duke shpërndarë sloganet, videot ose imazhet e lëvizjes. Rreth 1 në 10 përfshijnë gjuhën e përdorur nga QAnon ose lidhje në biografinë e tyre të profilit.

Në fillim të këtij muaji, Trumpi zgjodhi një këngë të lëvizjes QAnon për të mbyllur një tubim në Pensilvani. E njëjta këngë shfaqet në një nga videot e fushatës së tij të fundit dhe titullohet “WWG1WGA”, një akronim i përdorur si një thirrje për adhuruesit e lëvizjes .

Ish-presidenti mund të jetë duke kërkuar solidaritet me mbështetësit e tij më besnikë në një kohë kur ai përballet me hetime në rritje dhe sfidues të mundshëm brenda partisë së tij, sipas Mia Bloom, një profesore në Universitetin Shtetëror të Xhorxhias, e cila ka studiuar QAnon dhe së fundi ka shkruar një libër për grupi.

Në Truth Social, llogaritë e lidhura me QAnon e përshëndesin Trumpin si një hero dhe shpëtimtar dhe poshtërojnë Presidentin Joe Biden duke e krahasuar atë me Adolf Hitlerin ose djallin. Kur Trumpi ndan përmbajtjen, ata urojnë njëri-tjetrin. Disa llogari tregojnë me krenari se sa herë Trump i ka “ri-postuar” në biografitë e tyre.

Duke përdorur gjuhën e tyre për t’iu drejtuar drejtpërdrejt mbështetësve të QAnon-it, ish-presidenti Trump po u thotë atyre se ata kanë pasur të drejtë gjatë gjithë kohës dhe se ai ndan misionin e tyre sekret, sipas Janet McIntosh, një antropologe në Universitetin Brandeis që ka studiuar përdorimin e gjuhës dhe simboleve nga QAnon.

Ajo gjuhë gjithashtu i lejon atij të mbështesë besimet e tyre dhe shpresën e tyre për një kryengritje të dhunshme pa e thënë shprehimisht këtë, thotë studiuesja, duke përmendur postimin e tij të fundit për “stuhinë” si një shembull veçanërisht të frikshëm.

“Stuhia po vjen” është stenografi për diçka vërtet të errët që ai nuk po e thotë me zë të lartë,” tha zonja McIntosh. “Kjo është një mënyrë që ai të nxisë dhunën pa bërë thirrje në mënyrë eksplicite për të. Ai është princi i mohimit të besueshëm.”

Zonja Bloom parashikoi që Trumpi më vonë mund të përpiqet të tregtojë mallra të lidhura me levizjen Q ose ndoshta t’u kërkojë ndjekësve të QAnon të dhurojnë fonde për mbrojtjen e tij ligjore.

Pavarësisht nga motivi, tha zonja Bloom, është një veprim i pamatur që ushqen një lëvizje të rrezikshme.

Një listë në rritje e episodeve kriminale është lidhur me njerëz që kishin shprehur mbështetje për teorinë e konspiracionit, për të cilën zyrtarët e inteligjencës amerikane kanë paralajmëruar se mund të shkaktojë më shumë dhunë.

Mbështetësit e QAnon-it ishin midis atyre që sulmuan dhunshëm Kapitolin në 6 janar 2021.

Platformat kryesore të mediave sociale, duke përfshirë YouTube, Facebook dhe Twitter kanë ndaluar përmbajtjet e lidhura me QAnon-in dhe kanë pezulluar ose bllokuar llogaritë që synojnë ta përhapin atë. Kjo ka detyruar shumë nga aktivitetet e grupit në platforma që kanë më pak mbikqyrje, duke përfshirë Telegram, Gab dhe platformën e Trumpit, Truth Social.


Send this to a friend