VOAL

VOAL

“Bota serbe” – Një koncept që po e nervozon rajonin

October 21, 2021
blank

Komentet

blank

Sveçla publikon pronat luksoze të Radojçiqit: S’bëhet fjalë për ‘luftëtar lirie’, po për një Pablo Escobar multimilioner!

“Sulmi terrorist me të cilin është ballafaquar Policia e Kosovës në fshatin Banjska të Zveçanit do të hetohet detajisht dhe deri në fund”, ka garantuar sot Ministri i Brendshëm i Kosovës, Xhelal Sveçla, duke publikuar pamjet e pronave luksoze të Millan Radojçiqit, nënkryetarit të Listës Serbe, të dyshuarit kryesor si organizator i sulmit terrorist në Banjskë të Zveçanit më 24 shtator.

Ministri Sveçla foli më tej për hetimet që po kryhen lidhur me këtë sulm: “Policia e Kosovës, – tregoi ai në Fb, –  në zbatim të urdhëresës së gjykatës, sot është kryer bastistje në banesën e Milan Radojçiq, në vilën tij në Liqenin e Ujmanit, në një aneks/ngrohtore të Spitalit të Mitrovicës si dhe në shtëpinë e Vladimir Radojeviç i njohur me nofkën “Mami”.

Ne e kemi dëshmuar edhe me pamje dhe me prova të tjera që udhëheqësi i këtij grupi ishte Milan Radojçiq. Edhe nga pamjet që po shihen, dëshmohet se nuk bëhet fjalë për asnjë “luftëtar lirie” por për një Pablo Escobar të rajonit.


Nën maskën e mbrojtësit të qytetarëve ai dhe bashkëpunëtorët e tij u bënë multi milionerë në kurriz të ligjit, shtetit dhe qytetarëve të tjerë. Prandaj, është e domosdoshme që vatra e krimit e gjithë këtyre viteve në veri të vendit të hetohet së bashku me të gjithë asetet, aparaturën dhe lokacionet e grupit terrorist,” nënvizoi Ministri i Brendshëm i Kosovës.

Kujtojmë se sot Policia e Kosovës ka kryer bastisje në pesë godina në komunat në veri të vendit. Në orët e para të mëngjesit, ka bastisur edhe një vilë në zonën e liqenit të Ujmanit, e cila dyshohet se është në pronësi të nënkryetarit të Listës Serbe, Millan Radoiçiq.

Image

blank

Vetem nje aleancë ushtarake Shqiperi – Kosove do të jetë një mase efikase preventive Nga Gjeneral Hysen Arapi

Me nje shtet që shpall ditë zie për kriminelët ,me nje shtet qe që i kthen kishat dhe manastiret ne teritorin e shtetit fqinj ( Kosovës)ne vendkomanda te perparuara lufte dhe depo armatimi te te gjitha kalibrave, nuk mund të bisedosh, por duhet të distancohesh prerë.
Komuniteti nderkombetar duhet të ridimensionojë qëndrimet e deritanishme ndaj Serbise, ndersa Shqiperia duhet te rikonsideroje shkallen e perfaqesimit diplomatik dhe te marredhenieve të tjera me Serbinë!
Gjuha e deritanishme e ferkimit te kokes ndaj Vuçiçit eshte e papranueshme, ne nje kohë që ajo duhet te ndryshoje kryekeput ,per ta bere ate objekt te presionit nderkombetar dhe per ti treguar fatin e Millosheviçit.
Kosova fitoi nje beteje te rendesishme me neutralizimin e nje grupi terrorist serb por me e rendesishmja vjen me pas.
Vuçiçi dhe shefi i sherbimit sekret serb ultranacionalisti Vulin ,truri i planifikimit dhe drejtimit te terroristeve dhe per me shumë argat i Rusise ,vërtetë mori nje grusht te rende, por nuk do te heshte e ndalet per te thurur skenare te tjere te rrezikshem .
Lufta hibride qe po i behet tash e 20 vjet Kosoves do te intensifikohet dhe sofistikohet akoma me shumë .
Ne keto momente deçizive per fatet e Kosoves, Shqiperia duhet të plotesoje obligimin e saj kushtetues dhe te loze rolin e saj ne perbashkimin e faktoreve politike shqiptare kudo qe jetojne ne trojet tona, per t’i bere balle çdo lloj agresioni serb.
Aleati me i madh per Kosoven ne keto momente janë shqiptaret e bashkuar, te unifikuar ne qendrime dhe veprime, te gatshem per te vepruar si nje komb i pergjegjshem ,qe nuk i mban syte nga qielli apo andej e ketej brigjeve te oqeanit, por i del zot fateve te veta.
Vetem nje aleancë ushtarake Shqiperi -Kosove do të sherbente si mase efikase preventive jo vetem per te shkurajuar kriminelet dhe agresoret serbë, por per tu treguar edhe qarqeve antishqiptare ne Europe e kudo se me shqiptaret nuk mund dhe nuk duhet te luhet më.
Kosova do të fitojë !
blank
Foto: Nje njesi e forcave policore të Kosoves, forca qe meritojne vleresim, mbeshtetje dhe respekt maksimal.
blank

Të bashkohen pozita dhe opozita rreth interesit shtetëror!- Nga Florim Zeqa

Pas ngjarjeve të fundit duhet të përmbushet obligimi ndërkombëtar i Kosovës, gjegjësisht përgatitja dhe finalizimi i Asociacionit në përputhje të plotë me Kushtetutën e Republikës së Kosovës, për ta penguar çdo lidhje lineare të shtetit serb me komunat serbe në veri dhe brendi të vendit tonë.

 

Nuk guxon të humbet rasti historik

 

Ndryshe çdo prolongim i përmbushjes së obligimeve ndërkombëtare që ka marrë Kosova  nga marrëveshjet ndërkombëtare (2013-2015 dhe 2023 në Bruksel dhe Ohër), do t’na kushtojë shumë dhe do t’na shkaktojnë telashe akoma më të mëdha me fqinjin tonë verior.

Qeveria e Kosovës duhet që sa më parë t’ia dorëzojë tekstin final për Asociacioni SHBA-ve dhe partnerëve ndërkombëtarë në mënyrë që të përmbyllet një herë e mirë konflikti i hapur me Serbinë.

Në propozimin e Statutit të Asociacionit nga ana e ‘Qeverisë Kurti’, të bazuar në ligjet dhe kushtetutën e Kosovës, duhet të parashihen të gjitha aspektet ligjore dhe të drejtat e asociacionit pa kompetenca ekzekutive duke i hequr edhe karakterin njëetnik këtij asociacioni.

Në kohën kur jemi në një situatë para liberalizimit të vizave dhe para vendimit për anëtarësimin në Këshillin evropian, Kosova nuk guxon ta humbas rastin historik që me një veprim të qëlluar politikë të largojë sanksionet (masat ndëshkimore) ndërkombëtare dhe t’i hapë rrugën zhvillimit ekonomik dhe integrimeve evropiane dhe transatlantike.

Pas trazirave në veri, Kosova assesi nuk guxon të humbas rastin historik për ripërtërirje të marrëdhënjeve të mira me SHBA-të dhe shtetet e Bashkimit Evropian.

Veprimet e liderëve shtetërorë duhet të jenë tejët të matura dhe të përgjegjshme , në veçanti duhet të jenë të kujdesshëm në përdorimin e gjuhës diplomatike e cila mund t’na çojë para, por edhe mund t’na kthejë pas siq na ndodhi këtyre muajve të fundit.

 

Të mos luhet me durimin e miqve ndërkombëtar

 

Kësaj radhe ndërkombëtarët nuk do kenë durim t’na presin edhe aq gjatë për propozimin e asociacionit, për të vënë rend dhe ligj edhe në atë pjesë të vendit. Pra, pa humbur kohë Qeveria duhet ta përmbush obligimin ndërkombëtar, për të cilin është votuar edhe në Parlamentin e Kosovës.

Ajo që duhet të kërkojë Qeveria e Kosovës nga bashkësia ndërkombëtare është garancia për mos devijim të marrëveshjes për Asociacionin, që i bie, se Asociacioni të mos ketë kompetenca ekzekutive dhe të jetë në përputhje të plotë me aktin më të lartë ligjor në vendin tonë-Kushtetutën e Republikës së Kosovës.

Albin Kurti sa më pak që merret me të kaluarën, aq më shpejtë do ta gjejë zgjidhjen për të ardhmen dhe anasjelltas. Nuk kemi nevojë për patriotizëm të tepruar dhe as për viktimizim të skajshëm para bashkësisë ndërkombëtare.

Vetëm koordinimi i veprimeve dhe bashkëpunimi i Qeverisë me SHBA-të dhe shtetet e Bashkimit Evropian mund ta kthejnë Kosovën në binarët e shëndoshë të zhvillimit ekonomik dhe të zgjidhjes së shumë problemeve të brendshme dhe të jashtme.

Po ashtu, edhe opozita duhet të sillet në mënyrë konstruktive dhe bashkëpunuese me Qeverinë kur janë në pyetje interesat shtetërore. T’i lënë anash ambiciet pushtetore në këto rrethana të krizës dhe paqartësive të mëdha politike në rajonin tonë.

Edhe ashtu ka mbetur më pak se një vit e gjysmë deri në mandatin e kësaj qeverie, kohë kjo e shkurtër dhe pamjaftueshme për disa nga partitë politike të ndodhura në proceset e brendshme zgjedhore.

 

Vetëm veprimet e shpejta dhe të drejta të Qeverisë Kurti mund ta nxjerrin Kosovën fituese dhe me faqe të bardhë në fazën finale të dialogut, në të kundërtën, vonesat e Albin Kurtit në prezantimin e Draft-Statutit për Asociacionin vetëm sa do ta dëmtojnë procesin e liberalizimit të vizave dhe anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e Evropës, e për më tepër se kaq do ta rrezikojnë sigurinë dhe stabilitetin e vendit tonë.

blank

Dita Botërore e Migrantëve e Refugjatëve nisi me një femër, nënë , vajzë, grua shqiptare të vrarë Nga Alba Kepi

Klodiana Vefa ishte 36 vjeçe, e martuar e re aq sa me djalin e saj 17 vjecarë e vajzën 14 vjeçe ngjanin si vëlla e motër.
U godit me 3 plumba të cilat i morên jetën.
U qëllua në Castelfioritto, Itali, ku prej 20 vitesh ishin vendosur për të jetuar pas largimit nga vendlindja Shqipëri.
Nuk pati njeri pranë të lë amanetin e fundit e ndoshta do ishte; “bir kujdesu për motrën e dashuro jetën.”
Klodiana Vefa shqiptare u ekzekutua nga bashkëshorti i saj A. V po shqiptar të cilit i kishte kêrkuar divorcin.
E qëlloi dhe u largua me makinën e tij duke e lënë në një pellg gjaku mes rruge e 2 fëmijët jetimë.
Forcat e policisë po e kërkojnë sic kërkohet një kriminel.
Nisi kështu kjo ditë në Itali;
Dita Botërore e Migrantëve e Refugjatëve me një femêr, nënë , vajzë, grua shqiptare të vrarë.
Është e pesta shqiptare në Itali gjatë këtij viti që mbetet viktimë nga o ish bashkëshorti, nga babai o partneri i saj.
Më 30 mars 2023 mbeti e vrarë nga bashkëshorti Zenepe Uruçi 56 vjeçe.
Më 19 prill Anila Ruci 38 vjeçe nga partneri i saj.
Më 6 maj Danjela Neza 29 vjeçe nga ish i fejuari i saj.
Më 7 maj Jessica Malaj 16 vjeçe nga babai i saj.
Sot në këtë listë krimi është dhe emri i Klodianês, apo Klaudias siç e thërrisnin miket e saj.
🔴Në këtë Ditë Botërore Emigrantësh nuk ka bilanc më negativ social mes vrasjesh, të rinjsh e familje shqiptare që braktisin vendin.
🔴Nuk ka bilanc më negativ kur lexon statistika të sekretuara të vajzave e djemve shqiptarë që kêrkojnë mbrojtje Ambasadash kush me të drejtë e kush me mashtrimin për t’u privilegjuar si në punësim apo të drejta e tyre.
Viktimizmi gënjeshtar në jo pak raste i ka mbyllur sytë pêrgjegjêsisë profesionale ndaj paaftêsisë e i mohon të drejtat atyre që vuajnë vërtetë homofobinë.
🔴Nuk ka bilanc më negativ kur me bekime Ambasadash shoqata emigrantësh privilegjohen mediatikisht e faktorizohen pa asnjë meritë në dëmtim të asaj c ka êshtë vota e lirë.
🔴Nuk ka bilanc më negativ kur media fuqia e katërt e një shteti është kthyer në një sallon shtëpie ku promovohet avokati i familjes, miku i vëlla/motrës , komshiu, kushëriri vetja apo ai që i mbushi xhepin.
Shpëtimi i demokracisë nis nga e vêrteta e shpëtimi nga antivlera e shoqërisë.
E kotë ta pretendojmë nga politika opozitare. Shpëtimi i vendit êshtë cështje sociale, morali e vlere.
Duhet të shpëtojmë nga diletantizmi e provincializmi.
blank

“Poeti Laureat”- Nga Edison Ypi

 

Revolucioni në rrezik. Po duan të na e shkojnë ujin nën rrogoz. Armiqtë e brendshëm në bashkëpunim të ngushtë me armiqtë e jashtëm po duan të na rrëmbejnë pushtetin e marrë me gjak.

Sytë katër. Natën ditë ta bëjmë. Të marrim masat e duhura sa s’është vonë.

T’i vrasim me metodën më të suksesshme që njohim dhe të vetmen që dimë, pas shpine. Vrasja të kryhet përgjatë një shtegu ku askush nuk e di ku të çon sepse asnjeri nuk e di ku ndodhet. Ky shteg është Poezia.

Konkretisht: Të organizojmë marrjen e çmimit “Poeti Laureat”. Për këtë, të zgjidhen zagarët nga zinxhirët. T’i jepet prioritet armës sonë të preferuar, ushtrisë së spiunëve poetë dhe poetëve spiunë për të cilët kemi investuar pa hesap dhe jemi lodhur aq tepër. Pra atyre që, duke qenë krejt të pandjeshëm, me Poezinë s’kanë absolutisht asnjë lidhje, por kanë aftësi për shkarrashkruarje dhe janë nuhatës të hatashëm për kombinacione dhe dallavere mbijetese. Janë ata që mbahen me të madh se kanë shkruar libra të këllirshëm për punëtorët, minatorët, montatorët, barakat ku flenë, groshët që hanë, morrat që kruajnë.

Emrat e kandidatëve të preferuar nga Partia dhe Sigurimi, në vazhdim të vënies në zbatim të mësimeve të paçmuara të shokut Kurvi, u renditën me kujdes dhe përkushtim nga Besnik Helmi i Institutit të kuçedrës Nexhmije, në bashkëpunim me Çark Miun e Sigurimit të Shtetit.

Të bëhet kujdes që nga këta emra vendin e parë ta fitojë, dhe shpërblimin përkatës ta marrë, një qen bir qeni, ai më plehu, ai më i ndyri, më shpirtkatrani e zemërziu, një aq i fëlliqtë sa nga masa e përbindshmërisë të mos ketë të dytë në botë ta konkurrojë.

Ja, nga më të shquarit te më të merituarit, lista paraprake e emrave me kandidatët për marrjen e çmimit “Poeti Laureat”:

Kurvi

Lenka Çuko

Kadri Hazbiu

Simon Stefani

Themie Thomai

Feçor Shehu

Ver Llapa

Partizani Meke

Gzim Kulufi

Zija Shkurti

Heroi Heshtanak

Heroina Squku

Qen Lehu

Zagar Zorraxhiu

Bushtër Buçja

Zhabë Nëpërka

Skile Zagari

Morr Llozi

Gëlbazë Këllira

blank

Rrëfimi i Gërvallës: Në OKB, teksa unë flisja Daçiçi më fyente pa pushim si vulgar

Ministrja e Punëve të Jashtme të Kosovës, Donika Gërvalla akuzoi ministrin e Punëve të Jashtme serb, Ivica Daçiç, se e fyente pa pushim teksa ajo fliste në sallën e OKB-së.

“Ministri i Jashtëm serb hidhte fjalë të pista drejt meje në sallën e OKB-së, me qëllim që të më shpërqëndronte. Qëllimi im ishte të paraqisja pozicionin e Kosovës”, tha Gërvalla.

“Jam shumë krenare që stafet tona janë të matura dhe nuk e marrin seriozisht, se kështu kanë bërë gjithmonë.  Kur dolëm nga salla ata donin sup më sup të përballeshin me bashkëpunëtorët e mi. Janë regjistruar edhe nga të pranishmit e tjerë”, rrëfen zv kryeministrja.

“Ne nuk negociojmë për Serbinë, negociojmë për vendin tonë, që gjeneratat e ardhshme të mos përballen me te njëjtat gjëra. Ne, duhet të mendojmë se çfarë duhet bërë që Serbia të mos tentojë të  përsërisë atë që ka ndodhur të dielën”, shtoi ajo.

Gërvalla zbuloi gjithashtu se kërkonin tre gjëra nga ndërkombëtarët.

“Në kërkojmë nga ndërkombëtarët ta dënojnë sulmin e Serbisë, të na dorëzojnë terroristët që sulmuan policinë e Kosovës dhe të ketë sanksione ndaj Serbisë.  Ne e dimë që Serbia nuk do e ndalë sjelljen agresive”, tha Donika Gërvalla në Top Story.

Top Channel

blank

TAKTIKA TË REJA, QËNDRIME TË NJEJTA NË MBROJTJE TË SERBISË!- Nga MILAIM NELA

Edi Rama nuk zhgënjeu as sot në konferencën e parakohshme për shtyp!
Ai shmangu pyetjet që mund ti bëheshin për marrëveshtjet e mundshme me pikëpyetje të mëdha me Kryeministren Italiane Meloni duke përdorë ngjarjet e Kosovës edhe për të fshehur këtë por edhe për ti ardhur në ndihmë vëllaut të tij në Beograd.
Aktin e terrorizmit shtetëror serb të vrasjes së eprorit të Policisë së Kosovës Afrim Bunjaku e quajti thjesht vrasje kriminale të provokuar a thua vrasësit ishin hajdutë bankash e jo paramilitarë serbë të armatosur deri në dhëmbë me armët më të sofistikuara të shtetit terrorist serb!
Pas provave të pakundërshtueshme të përfshirjes së shtetit serb dhe vetë Aleksandër Vuçiçit në ndërhyrjen paramilitare të shtetit serb i cili si mburojë kishte ushtrinë e rregullt serbe të dislokuar në kufi me Kosovën Edi Rama refuzoi ta bëjë Serbinë përgjegjëse të drejtpërdrejtë të ndërhyrjes paramilitare në Banjskë të Zveçanit!
Kritikoi nderimin e terroristëve nga ana e Vuçiçit me shpalljen e zisë kombëtare për nder të tyre por sërish i quajti grup kriminal indirekt duke ja larë fytyrën Vuçiçit!
Edi Rama e përsëriti disa herë togfjalëshin “grup kriminal” dhe e theksoi fort faktin se ishin të veshura me uniforma ushtarake JO të shtetit serb.
Edi Rama po ashtu e zhvlerësoi paraprakisht hetimin e organeve të specializuara të shtetit të Kosovës akoma pa mbaruar sepse normal këtë hetim nuk do ta pranojë as vëllai i tij në Beograd!
A thua se çdo shtet nëse ndodh një ngjarje e përmasave të ngjashme nuk duhet ta hetojë vetë por të thërrase një shtet të pavarur nga ana tjetër e globit!
Edi Rama në konferencën e tij më konfuze që kam dëgjuar njëherë nga e njëjta tavolinë ku gjoja nuk binte dakord me deklaratën e BE-se bëri thirrje të dëgjoheshin deklaratat dhe thirrjet e BE-së për dialog se ndryshe do ballafaqoheshim me konflikt etnik, kjo një gafë tjeter politike, pasi ajo çka po ndodh në veriun e Kosovës nuk është kurrësesi konflikt etnik por një përpjekje e etshme e Serbisë për ta aneksuar atë pjesë shumë të pasur të territorit të Kosovës së pavarur duke përdorur si mashë komunitetin serb atje!
Rama këtu hapur flet me tekstet e vëllaut të tij Aleksander Vuçiç i cili dëshpërimisht do që të involvojë popullatën serbe në konflikt të armatosur me shqiptarët gjë të cilën nuk e fshehu as në konferencën e tij të shtypit mbrëmjen e 24 Shtatorit.
Edi Rama i mëshoi draftit të tij të arritjes së paqes duke mos e bërë as atë publik as autorët e tij. Vetëm se na tha ai është hedhur poshtë edhe nga Serbia edhe nga Kosova.
Hedhja poshtë e draftit të tij nga Kosova për mua është fakt më se i mjaftueshëm se drafti i tij nuk meriton më shumë se sa koshin i plehrave.
Ai i mëshoi sërish Konferencës ndërkombëtare për Kosovën kësaj radhe duke e zbutur pak qëndrimin e tij të mëparshëm pasi tha që në qendër kjo konferencë duhet të ketë planin franko-gjerman! Nuk harroi të kërcënojë (kuptohet në emër të Serbisë) më konflikt të armatosur!
Edi Rama me këto thirrje jo vetëm që nuk njeh pavarësinë dhe sovranitetin e Kosovës të sanksionuar në kushtetutën dhe flamurin e Kosovës më 17 Shkurt 2008 por i del në ndihmë vëllaut të tij në momentet më të vështira të karrierës së tij bash atëherë kur atij i ka rënë edhe maska e fundit! Ai injoron faktin që shteti shqiptar e ka njohur Republikën e Kosovës në kufijtë aktualë! Atëherë kujt i duhet Konferenca Nderkombetare e për çfarë?
Besoj nuk ju ka shpëtuar fakti që ai e konsideroi Serbinë shtet fqinj kur dihet që fqinj i saj është Kosova e jo Shqipëria.
Ai kërkoi kontrollin e KFOR-it mbi veriun e Kosovës bash atëherë kur shteti i Kosovës ka kontroll (megjithëse jo të mjaftueshëm) mbi territorin e saj në veri të vendit më shumë se kurrë që nga qershori i vitit 1999.
Kur rrethanat në terren kërkojnë një qasje krejt tjetër politike e diplomatike dhe dialogu në këtë moment duhet të konsiderohet i vdekur pasi Kosova nuk ka përballë një shtet që ka humbur luftën siç u përpoq të fshihej Rama por një shtet terrorist aspak i ndryshëm nga ai i viteve 90të pasi kemi të njëjtët njerëz që e udheheqin dhe të njëjtat qasje që është ekspansioni dhe Serbia e Madhe.
Tha nuk ka rëndësi kush e kërkon, si e kërkon (asociacionin) e pse e kërkon!
Çfarë politikani e çfarë tmerri nxjerr nga goja!?
Hajde besoji pastaj se ky mbron interesat kombëtare!
Ky duhet të ishte një moment i shkëlqyer nga një shtetar që e ka detyrim kushtetues mbrojtjen e interesit kombëtar dhe shqiptarëve për ta hedhur poshtë asociacionin si minë me sahat edhe sikur atë ta pranonte Kosova sepse pasojat që mund të prodhojë asociacioni shkojnë përtej kufijëve të Kosovës!
Pra si përfundim mos kini asnjë iluzion por ruhuni prej ngjyrave të reja të kameleonit.
Është i njëjti pa as më të voglin dyshim dhe ndryshim.
blank

Analistët: Bashkimi Evropian duhet ta rimendojë kornizen e dialogut Kosovë-Serbi

VOA/Garentina Kraja

Ditë pas sulmit të grupit të armatosur serb në pjesën veriore të Kosovës, njohës të zhvillimeve në Ballkanin Perëndimor kritikuan qasjen e bashkësisë ndërkombëtare në rajon dhe thanë se hapësira e lënë nga mungesa e angazhimit të Perëndimit në rajon, përfshirë procesin e stagnuar të integrimit evropian, ka krijuar një terren të përshtatshëm për tensione te vazhdueshme.

Sonja Biserko, drejtuese e Komiteti i Helsinkut për të Drejta të Njeriut në Beograd, ka pak mëdyshje se Beogradi zyrtar qëndron pas sulmit të grupit të armatosur serb në pjesën veriore të Kosovës. Prej grafiteve që paralajmëronin kthimin e ushtrisë së Serbisë në Kosovë nëpër qytetet e Serbisë e deri te dëshmitë e gjetura nga autoritetet në Kosovë pas përballjes me grupin e armatosur, zonja Biserko thotë se ishte e qartë se diçka do të ndodhte dhe se Beogradi është përgjegjës. Bazuar në informacionet e deritashme, thotë ajo, është e qartë që “disa forca nga Serbia shkuan në Kosovë për të provokuar një konflikt, në mënyrë që ushtria serbe të hynte dhe të vendoste vijën ndarëse me Kosovën te lumi Ibër.”

“Beogradi është i vetëdijshëm që ka shkelur vijën e kuqe dhe tani po mundohet, me çdo mjet, të zvogëlojë rolin e vet në këtë akt terrorist,” thotë zonja Biserko.

Por, ajo fajëson edhe qasjen e Perëndimit ndaj Serbisë për këtë përshkallëzim.

Zonja Biserko thotë se bashkësia ndërkombëtare i ka injoruar paralajmërimet e udhëheqësve në Prishtinë ngaqë e sheh Serbinë si faktorin kryesor në rajon dhe për shkak të sulmit rus në Ukrainë.

“Beogradi shfrytëzoi mundësinë e kësaj tolerance nga Perëndimi përgjatë këtij një viti e gjysmë, që kur filloi agresioni rus ndaj Ukrainës, kur Perëndimi u rikthye në Ballkan, pas gati 15 vjet mungese angazhimi, për të parandaluar hapjen e një fronti të dytë dhe po shpresonin që ta sillnin Serbinë në Perëndim, gjë që nuk e kanë bërë dot,” thotë ajo.

Ajo shton se rajoni është në një pikë kritike; shtetet fqinje nuk i besojnë Serbisë dhe se prirja e përgjithshme në Ballkanin Perëndimor është negative.

“I tërë rajoni është i bindur se Beogradi ishte i përfshirë në këtë rast. Dhe do të shtoja se ky është synim i Beogradit për një kohë dhe po priste momentin që ta realizonte këtë synim, në Kosovë dhe gjetiu. Problemi i politikës dhe strategjisë së Perëndimit në rajon tani, është se për shkak të rëndësisë së Beogradit, që e konsiderojnë si përparësi të tyre, të gjitha shtetet fqinje janë neglizhuar dhe po u bëhet presion të bëjnë lëshime. Si në Kosovë, si në Mal të Zi, si në Bosnjë… Serbia po i minon të gjitha këto shtete vazhdimisht, sistematikisht,” sipas zonjës Biserko.

Përkundër thirrjeve nga Uashingtoni të këtyre ditëve për t’iu rikthyer dialogut të lehtësuar nga Bashkimi Evropian ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, zonja Biserko e sheh fatin e tij të lidhur ngushtë me politikën që Perëndimi do të ndjekë pas sulmit të grupit të armatosur serb në Kosovë. Sipas saj, mes Kosovës dhe Serbisë nuk ka pasur dialog që kur është diskutuar ndarja e Kosovës dhe se Serbia po blen tani kohë për ndryshimin e rrethanave politike në Shtetet e Bashkuara me shpresë për ta rikthyer idenë e ndarjes në agjendë. Perëndimi, sipas saj, duhet të ndryshojë pozicionin e tij, tani të minuar, në Ballkanin Perëndimor.

“Nëse Perëndimi nuk ndryshon politikën, është vështirë të imagjinosh se ky dialog do të funksionojë,” shton ajo.

Mary Kaldor, profesore në Shkollën Ekonomike të Londrës dhe anëtare bordi e Këshillit Evropian për Politikë të Jashtme, thotë se angazhimi i Bashkimit Evropian dhe procesi i integrimit të Ballkanit Perëndimor në të ishte menduar si e vetmja rrugëdalje për rajonin.

“Procesi i integrimit në Bashkimin Evropian është me të vërtetë e vetmja zgjidhje për Ballkanin, ku çështjet e etnicitetit dhe kufijve shndërrohen në çështje minoritetesh, që paraqet problem më vete dhe një formë krejt tjetër për t’u përballur me të. Por, procesi i zgjerimit është ndalur dhe mendoj se kjo gjë është shndërruar në problem të vërtetë, dhe natyrisht është problematike që kjo mundësi më nuk po merret seriozisht,” thotë ajo.

Zonja Kaldor, që është bashkë-autore e Raportit të Kosovës, një përpjekje akademike për të kuptuar mësimet e dala nga lufta në Kosovë dhe ndërhyrja e NATO-s në vitin 1999, vlerëson se Perëndimi e ka vënë veten në pozitë të vështirë duke lënë çështje të pazgjidhura në rajon.

“Rusia është tani në pozitë të krijojë shumë telashe dhe po krijon shumë vështirësi. E kemi vënë veten në pozitë kur punët e pakryera, qoftë si koncept apo si problem konkrekt… vazhdojnë të jenë pika tensioni. Dhe kjo mund të keqpërdoret,” tha ajo.

Sipas saj, Bashkimi Evropian duhet të shihet si e vetmja zgjidhje për Ballkanin Perëndimor, por ky union duhet t’i rimendojë në tërësi përparësitë e veta.

“Është shumë, shumë shqetësuese, sikur që është shqetësuese për pjesën tjetër të botës që, luftrat të cilat i pamë në Ballkan tash po ndodhin në pjesë të tjera të botës, në Afrikë dhe Lindje të Mesme… Është shqetësim i imi se po shohim një gjendje të re shoqërore në të cilën krimi, etniciteti dhe dhuna po bëhen një kombinim afatgjatë helmues,” tha ajo. “Dhe që Bashkimi Evropian ta mbijetojë këtë kombinim helmues, që ky kombinim helmues të mos e prekë vet Bashkimin Evropian, atëherë duhet një vlerë e re, që mendon rreth kësaj, dhe jo në aspekt të arritjes së marrëveshjeve me lëvizje etnike, por duhet ndryshuar gjendja shoqërore, që do të thotë, të mendohet për aspektin ekonomik e shoqëror, ndryshimet klimatike, të drejtat e njeriut dhe format se si drejtësia të bëhet kuptimplotë.”

blank

VOA: Parlamenti i Kosovës dënon sulmin e së dielës në veri dhe kërkon hetim ndërkombëtar për rolin e Serbisë

Parlamenti i Kosovës miratoi të enjten një rezolutë me të cilën dënoi sulmin e së dielës ndaj policisë së Kosovës në fshatin Banjskë në veri, ku mbeti i vrarë një oficer i policisë dhe u plagosën dy të tjerë.

Kuvendi i Republikës së Kosovës e dënon me termat më të ashpër sulmin terrorist të organizuar nga Republika e Serbisë mbi policinë e Kosovës me datën 24 shtator 2023 si dhe kërkon nga faktori ndërkombëtar që ta ushtrojë ndikimin e tij për ta ballafaquar Serbinë me rolin e saj në raport me organizimin dhe mbështetjen e çfarëdollojshme që i ka bërë grupit terrorist për sulmin në veri të Republikës së Kosovës”, thuhet në tekstin e rezolutës, në të cilën mes tjerash “konstaton nevojën për hetim ndërkombëtar ndaj Republikës së Serbisë lidhur me organizimin e aktiviteteve terroriste dhe vazhdimin e ekzistencës së kampeve stërvitore të grupeve terroriste në territorin e Serbisë”.

Rezoluta që u miratua me 97 vota, pas asnjë kundërshtim, pasoi një debat përgjatë të cilit u tha se është e qartë se Beogradi organizoi sulmin e së dielës, në të cilin u vranë tre pjesëtarë të grupi të armatosur.

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, tha se mposhtja e grupit terrorist në Banjskë të Zveçanit nuk është përfundimi i synimeve të Serbisë, për destabilizimin e skajshëm të Kosovës.

Për mua dhe Partinë Demokratike është krejtësisht e qartë se orkestrimi dhe organizimi i sulmit terrorist mbi Republikën tonë adresën kryesore e ka në Beograd. Konfirmimi i përfshirjes së Milan Radoiçiçit në këtë aksion, armatimi i sofistikuar dhe i shumtë i terroristëve, strehimi më pas i tyre në Serbi, lartësimi i tyre si heronj nga institucionet zyrtare të Serbisë përfshirë shpalljes atje të ditës së djeshme si ditë zie, tregojnë për lidhjen e fortë të këtij grupi terrorist me shtetin serb”, tha zoti Krasniqi.

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, tha se qëllimi i sulmit ishte krijimi i një realiteti të ri në veri.

Është përgjegjësi e qeverisë dhe për këtë do ta ketë mbështetjen tonë pa asnjë kalkulim që këtë situatë ta përkthejmë në avancim të pozicionit tonë ndërkombëtar. E vërteta e vetme është që gjatë dy viteve të fundit pozicioni i Kosovës ka qenë i renduar, fundja jemi ende masa ndërkombëtare e sanksione, e vërteta e vetme është se në përballje të tilla bashkërendimi me aleatët është jetik. Fundja për aq sa kuptojmë gjithë, ky është veç se një fillim drejt një përshkallëzimi shtetëror të Serbisë, një replikim luftënxitës të modelit të Rusisë në Ukrainë”, tha zoti Abdixhiku.

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, tha se Serbia me mbështetjen e Rusisë po përpiqet të krijojë paqëndrueshmëri në Kosovë, ndërsa theksoi se zhvillimet kanë shkuar në drejtim të gabuar për shkak të kryeministrit Albin Kurti.

Dy vjet me parë ju kam dërguar letër (Kryeministrit Abin) Kurtit, (presidentes Vjosa) Osmanit dhe (kryetarit të Parlamentit Glauk) Konjufcës, ju kam kërkuar, ju lutem mbështetuni, bazonu te Uashingtoni për marrëveshjen. Kurti, kryeministri ynë e ka zgjedhur të kundërtën, i ka zgjedhur (Josep) Borrellin dhe (Miroslav) Lajçakun, dhe i ka ikë Uashingtonit, i ka prishë marrëdhëniet me ta dhe ka prishë besimin me ta. Pse i zgjodhi Kurti Borellin e Lajçakun dhe jo Uashingtonin para dy vjetëve? Është me rëndësi të shtrohet kjo pyetje në parlamentin e Kosovës. Sikurse Kurti, Osmani e Konjufca ta kishin zgjedhur Uashingtonin dy vjet më herët do ta kishim marrëveshjen për njohje me Serbinë”, tha zoti Haradinaj.

Kryeministri, Albin Kurti, tha se gjithë armatimi i gjetur në fshatin Banjskë ka origjinën në Serbi, ndërsa i bëri thirrje bashkësisë ndërkombëtare ta sanksionojë atë.

Për këtë akt të agresionit ndaj Kosovës, Serbia duhet të sanksionohet e ndëshkohet ndërkombëtarisht. Nëse kalon e pandëshkuar atëherë ajo do ta përsëris krimin. Armatimi ushtarak dhe trajnimet luftarake që i kishin profesionistët serbë të cilët sulmuan në Banjskë, janë që të gjitha nga Serbia dhe të freskëta në kohë”, tha ai.

Serbia i ka mohuar lidhjet me grupin e armatosur që qëlloi mbi policinë e Kosovës me 24 shtator në një sulm që u cilësua si terrorist nga institucionet vendase dhe diplomatët perëndimorë.

blank

Sueddeutsche Zeitung: Kush qëndron pas sulmit terrorist në Kosovë?

Nga Tobias Zick, Sueddeutsche Zeitung

Pas sulmit të rëndë terrorist në veri të Kosovës fundjavën e kaluar, po shtohen të dhënat që tregojnë se Beogradi mund të ketë qenë bashkëpunëtor. Ministri i Brendshëm i Kosovës, Xhelal Sveçla paraqiti publikisht të martën një video me dron, që dukej se tregonte një politikan të rangut të lartë mes sulmuesve të armatosur dhe me uniformë që kishin barrikaduar veten në një manastir ortodoks: Milan Radojçiç, nënkryetar i Listës Serbe, partisë dominuese serbo-kosovare në veri të vendit. Radojçiçit i janë konfiskuar edhe dokumente, duke përfshirë edhe leje për armë të lëshuar në Serbi.

Radojçiç konsiderohet si njeriu i besuar i presidentit serb, Aleksandër Vuçiçc. Rreth vitit 2017, ai e përshkroi atë si ‘gardian të Serbisë në Kosovë’. Politikani serb i Kosovës, Oliver Ivanoviç, i njohur për sjelljen e tij të moderuar dhe kritike ndaj Beogradit, shprehu shqetësimin e tij për këtë lloj vlerësimi në atë kohë- pak më vonë ai u vra. Në fund të vitit 2021, qeveria amerikane vendosi sanksione ndaj Radojçiçit për anëtar i dyshuar i një organizate kriminale.

Luftimet me policinë e Kosovës zgjatën disa orë

Një polic kosovar mbeti i vrarë dhe tre të tjerë u plagosën në sulmin terrorist të fundjavës së kaluar. Sipas autoriteteve, rreth 30 sulmues të armatosur rëndë goditën policinë në një pritë, në të cilën ata kishin bllokuar një urë në veri të Kosovës me kamionë pa targa.

Autorët më pas u barrikaduan në mjediset e një manastiri ortodoks serb dhe vazhduan përplasjen e armatosur me policinë e Kosovës për disa orë. Tre prej tyre u vranë, tre u arrestuan dhe pjesa tjetër mesa duket u aratis në Serbinë fqinje. Radojçiç thuhet se po merr trajtim spitalor atje.

Ministri i Brendshëm i Kosovës, Xhelal Sveçla bëri të ditura të mërkurën të tjera detaje nga hetimi. Një nga hetuesit e vrarë thuhet se ka punuar më parë si truprojë për shefin aktual të inteligjencës serbe, Aleksandër Vulin, i cili gjithashtu është nën sanksionet e SHBA që nga korriku i këtij viti: qeveria në Uashington e akuzon atë për korrupsion dhe përfshirje në kontrabandën e drogës. Po ashtu thuhet se në postet e tij politike- ai ka qenë më parë ministër i Mbrojtjes dhe i Brendshëm- ‘ka mbështetur aktivitetet keqdashëse të Rusisë që dobësojnë sigurinë dhe stabilitetin e Ballkanit Perëndimor’.

Për kryeministrin e Kosovës, presidenti serb është një diktator

Qeveria në Beograd hodhi poshtë akuzat e Kosovës të mërkurën. Ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiç e cilësoi si të rreme videon me dron, ku sipas MPB-së së Kosovës, shihet politikani Radojçiç. Presidenti Vuçiç kishte dënuar edhe më parë vrasjen e policit të Kosovës, por përgjegjësinë krysore ia kishte caktuar kryeministrit të Kosovës, Albin Kurtin.

Ai tha se Kurti po terrorizon popullatën serbe në Kosovë, kështu që ‘ishte vetëm çështje kohë’ që ata që e shihnin veten të persekutuar nga policia e Kosovës të ‘bënin diçka për veten dhe familjet e tyre’. Në një takim me ambasadorin rus në Beograd, Vuçiç tha se e kishte informuar për ‘spastrimin brutal etnik’ që po organizonte Kurti me ‘mbështetjen e një pjese të bashkësisë ndërkombëtare’.

Kurti u kundërpërgjigj të mërkurën duke thënë se Kosova është një shtet demokratik dhe se serbët që jetojnë në vend, nuk kanë nevojë për ‘çlirimin nga Republika e Kosovës, por nga veglat terroriste të Serbisë’. Ai e përshkroi presidentin serb si një ‘diktator’.

Ambasadori i SHBA në Kosovë, Jeff Hovenier e përshkroi sulmin e fundjavës si ‘të koordinuar dhe të sofistikuar’ në një intervistë për Politico: arsenali i armëve të përdorura- duke përfshirë raketahedhës, mina dhe një automjet të blinduar- nuk është diçka që është ‘në dispozicion për qytetarin e zakonshëm’. Pas sulmit qëndronte padyshim një ‘plan për të destabilizuar sigurinë në rajon’.

blank

GISHTI I PRERË Nga Orhan Sakiqi

1 nëntor 1944.

Vonë natën trokitēn në derē.

Në rrugën e Saraçëve.

Jemi patrullë partizane.

I zoti i shtëpisë Muharrem Liku hap derën.

-Ti je Muharrem Liku?

– Po unë.

-Do vish me ne deri në komandë për sqarime.

– Pritni sa të vishem.

Nuk i rëndonte asgjë nē ndërgjegje.

Pas një minute sa del nga dera dëgjohen krisma armësh.

Gruaja dhe fëmijët e vegjel nuk guxojnë të dalin.

Tmerrohen.

Të nesërmen në të gdhirë i gjejnë pa jetë hedhur në një karrocë akulloreje.

Së bashku me fqinjin Abdulla Saraçin.

Muharremit i mungonte një gisht.

Ja kishin prerë për t’i marrë unazën.

Nga rrefimi i djalit të Muharremit, të ndjerit Bari Liku.

Atë mot 9 vjeç.

Marrë nga libri im : Jetë në dy kohē.

blank

blank

“Rruga e Saraçëve”nga piktori Bexhet Pulleja (Voal.ch e mori këtë tablo në faqen e shkrimtarit dhe gazetarit Bedri Alimehmeti)

blank

Sveçla për “The Guardian”: Terroristët erdhën nga Serbia, u trajnuan, financuan dhe u pajisën nga ushtria serbe

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla ka ripërsëritur se personat e grupit të armatosur që kryen sulmin terrorist ndaj Policisë së Kosovës, kanë lidhje me Serbinë.

Sveçla në një deklaratë për mediumin britanik “The Guardian” tha se ky grup ka qenë i trajnuar dhe financuar nga Serbia.

“Ky grup ka ardhur nga Serbia, ata janë të trajnuar në Serbi, të financuar nga ata dhe gjithashtu të pajisur nga ushtria e Serbisë dhe policia e saj”, tha Sveçla

Ministri shtoi se “një pjesë e armëve janë marrë nga magazinat e ushtrisë dhe janë dorëzuar te terroristët që kanë ardhur në Kosovë nga Serbia”.

Sveçla tha se ministria e tij kishte ndarë provat edhe me ambasadat e huaja dhe agjencitë perëndimore.
“Ajo që ata donin të bënin është të kapnin territorin e Kosovës dhe të hapnin një kanal të ri komunikimi, një rrugë të re nga Serbia në Kosovë”, tha ai, duke shtuar se qëllimi përfundimtar ishte ndarja e vendit.

Detaje të reja janë zbuluar tri ditë pasi grupi i armatosur serb, që sipas autoriteteve kosovare përbëhej prej rreth 30 personash, sulmoi Policinë e Kosovës në Banjskë të Zveçanit më 24 shtator, duke lënë të vrarë rreshterin Afrim Bunjaku dhe plagosur zyrtarin tjetër policor, Alban Rashiti.

Ministri Sveçla të mërkurën bëri të ditur se është konfirmuar që njëri nga të vrarët në sulmin terrorist në Banjskë është edhe Bojan Mijailoviç, truproja e shefit të BIA-s serbe, Aleksandar Vulin, në vizitën e tij në Republikën e Kosovës në vitin 2013.

Sveçla gjithashu ka publikuar një dokument që është vërtetim që ushtria e Serbisë i ka dhënë grupit me rastin e dorëzimit të lansuesit të granatave.

“Shtohen një pas një dëshmitë e lidhjes zyrtare mes shtetit të Serbisë dhe grupit terrorist që kreu vrasjen e policit Afrim Bunjaku dhe përgatitjen e aksionit kundër rendit kushtetues me qëllim destabilizimin e Republikës së Kosovës. Ky dokument është vërtetim që ushtria e Serbisë i ka dhënë grupit me rastin e dorëzimit të lansuesit të granatave, që më pas u zu nga Policia e Kosovës në aksionin e 24 shtatorit”, shkroi ai të mërkurën në një postim në Facebook.bw


Send this to a friend