VOAL

VOAL

Ava Max feston suksesin, vetëm 24 orë pas publikimit, albumi “Heaven and Hell” renditet i pari në nivel global në listën zyrtare të iTunes

September 19, 2020

Komentet

Carlo Conti merr frenat e Sanremos

Ai do të drejtojë festivalin si drejtor artistik dhe prezantues për dy vitet e ardhshme

VOAL- Pas muajsh spekulimesh, ka ardhur konfirmimi: Carlo Conti do të zëvendësojë Amadeus në rolin e drejtorit të ri artistik dhe drejtuesit të Festivalit Italian të Këngës Sanremo. Kështu bëri të ditur RAI në një deklaratë të mëngjesit të së mërkurës.

Në shënim, grupi nënvizonte unanimitetin e vendimit, të rënë dakord midis kreut të administratës Roberto Sergio, drejtorit të përgjithshëm Giampaolo Rossi dhe drejtorit të argëtimit Marcello Ciannemea.

Për Conti-n – nënvizon Viale Mazzini – nuk është një rikthim i thjeshtë në Festival, por një sfidë e re, e cila si objektiv i saj është të vazhdojë të promovojë dhe përmirësojë tendencat e reja. Conti tashmë ka drejtuar Sanremon tri edicione radhazi, nga 2015 deri më 2017.

Ndahet nga jeta në moshën 81-vjeçare aktori Vasillaq Godo

Vasillaq Godo u lind në Vlorë, më 15 shkurt 1943.

Është ndër aktorët themelues të teatrit “Petro Marko” të Vlorës, në vitin 1962. Mbaroi Institutin e Larte te Arteve për aktor, ne vitin 1967. Ka realizuar mbi 90 role, duke qenë ndër aktorët kryesore të këtij teatri.

Ka spikatur për lojën e tij realiste, me një zë të plotë ,i parapëlqyer për të jetësuar figura epike, heroike, duke gërshetuar aty me maturi me sens artistik anët e madhërishme me ato humane.

Disa nga rolet më të spikatura të tij janë Hodoja tek “Lidhur si fishekë gjerdani”, Batoja te “Jatagani”, Isa Boletini te “Besa e trojeve” etj. bw

Manthan – filmi indian në Kanë që u realizua nga gjysmë milioni blegtorë

Smita Patil luajti rolin e një gruaje fshati

 

Në mesin e viteve 1970, gjysmë milioni blegtorë indianë në shtetin Gujarat të Indisë,  kontribuan me nga dy rupi secili për të bërë një film novator.

Manthan (Dëbimi), me regji nga regjisori i nderuar Shyam Benegal, u bë filmi i parë i vendit i financuar nga një turmë njerëzish.

Filmi 134-minutësh i vitit 1976 ishte një rrëfim i fiksionalizuar i gjenezës së një lëvizjeje kooperativiste të qumështit që e transformoi Indinë nga një komb me mungesë qumështi, në prodhuesin kryesor të qumështit në botë.

Historia mori frymëzim nga Verghese Kurien – i njohur si “Qumështari i Indisë” për revolucionarizimin e prodhimit të qumështit në vend. (India sot përbën gati një të katërtën e prodhimit global të qumështit.)

Gati 50 vjet pasi u krijua, filmi Manthan i restauruar i pacenuar shfaqet në premierë botërore në tapetin e kuq këtë javë në Festivalin e Filmit në Kanë, së bashku me filmat klasikë nga Jean-Luc Godard, Akira Kurosawa dhe Wim Wenders.

Restaurimi i filmit ishte një sfidë, sipas Shivendra Singh Dungarpur, regjisor, arkivist dhe restaurues i vlerësuar me çmime.

Gjithçka që kishte mbetur nga Manthan ishte një negativ i dëmtuar dhe dy printime të zbehura. Negativi ishte shkatërruar nga myku, duke lënë vija vertikale jeshile në shumë seksione. Negativi i tingullit u shkatërrua plotësisht, duke i detyruar restauruesit të mbështeteshin në tingullin e vetëm të mbijetuar.

Restauruesit shpëtuan negativin dhe një nga stampat. Ata huazuan dhe dixhitalizuan tingullin nga printimi dhe riparuan filmin. Skanimi dhe pastrimi dixhital u kryen në një laborator në Chennai nën mbikëqyrjen e një laboratori të njohur të restaurimit të filmit me seli në Bolonja, me Benegalin dhe kineastin e tij për një kohë të gjatë Govind Nihalani që mbikëqyrnin projektin. Tingulli i filmit u rregullua dhe u përmirësua në laboratorin e Bolonjës.

Rreth 17 muaj më vonë, Manthan rilindi në 4K me definicion ultra të lartë. Benegal, një nga emrat më të mëdhenj e kinemasë indiane, thotë se filmi i mbetet shumë afër zemrës së tij. “Është e mrekullueshme të shohësh filmin të kthehet në jetë pothuajse ashtu siç e bëmë dje. Duket më mirë se printi i parë,” thotë regjisori 89-vjeçar.

Image

Aktori Naseeruddin Shah mësoi blegtori gjatë prodhimit të filmit

Zhvillim dramatik në Eurosong: skualifikohet këngëtari holandez

26-vjeçarja ishte në konkurrencë me këngën “Europapa”

Joost Klein u përjashtua nga finalja e mbrëmjes së sotme, pas një denoncimi që policia suedeze po heton

VOAL- RSI, duke iu referuar agjencive të ndryshme të lajmeve, bën të ditur se Joost Klein, këngëtari që përfaqëson Holandën në Eurovision, nuk do të marrë pjesë në finalen e kompeticionit të planifikuar për mbrëmjen e sotme, të shtunë.

Kjo u bë e ditur sot nga Unioni Evropian i Radios dhe Televizionit (EBU), duke raportuar, përmes një njoftimi për shtyp, se “policia suedeze po heton” pas “një ankese të paraqitur nga një grua nga ekipi i prodhimit”, për “një aksident që ka ndodhur pas performancës së artistit në gjysmëfinale të enjten e kaluar.

“Nuk do të ishte e përshtatshme që Klein të “vazhdonte të merrte pjesë në konkurs” ndërsa “procedura gjyqësore ndjek rrjedhën e saj”, thuhet në shënimin e lëshuar nga EBU, i cili për këtë arsye nënvizon një linjë të “tolerancës zero” për “sjellje të papërshtatshme” gjatë performancës së ngjarjes muzikore.

 

Eurovision 2024, ja dhjetë finalistët e parë

Qipro – Silia Kapsis me “Gënjeshtar”

VOAL- Pesëmbëdhjetë artistët më të mirë që konkurrojnë për finalen e së shtunës në Eurovision Song Contest 2024 performuan të martën në mbrëmje në skenë në Malmö Arena, Suedi. Dhe me televotimin publiku zgjodhi dhjetë vendet e para finaliste. Këto janë (në rend alfabetik) Qiproja, Kroacia, Finlanda, Irlanda, Lituania, Luksemburgu, Portugalia, Serbia, Sllovenia dhe Ukraina.

Ndërsa Australia, Azerbajxhani, Islanda, Moldavia dhe Polonia nuk ia dolën. Gjatë gjysmëfinales kënduan edhe tri nga gjashtë vendet tashmë finaliste: Mbretëria e Bashkuar dhe Gjermania (të cilat janë pjesë e të ashtuquajturës “pesë e madhe”, pra ato vende që japin kontributin më të madh financiar në organizimin e eventit. ) dhe Suedia (e cila fitoi edicionin e 2023 me “Tattoo” nga Loreen dhe që për këtë arsye është nikoqir i ngjarjes këtë vit).

Artistët dhe këngët që u kualifikuan në finale të martën

– Qipro: Silia Kapsis me “Gënjeshtar”
– Kroacia: Baby Lasagna me “Rim Tim Tagi Dim”
– Finlandë: Windows95man me “Pa rregulla!”
– Irlandë: Bambie Thug me “Doomsday Blue”
– Lituani: Rrip Silvester me “Luktelk”
– Luksemburgu: Tali me “Luftëtarin”
– Portugalia: Iolanda me “Grito”
– Serbi: Teya Dora me “RAMONDA”
– Slloveni: Raiven me “Veronika”
– Ukrainë: Alyona alyona & Jerry Heil me “Teresa & Maria”

Në edicionin e 68-të të konkursit muzikor marrin pjesë gjithsej tridhjetë e shtatë vende. Dhe të shtunën do të ketë njëzet e gjashtë këngëtarë që do të konkurrojnë për të fituar ngjarjen më të madhe të muzikës live në botë (vitin e kaluar regjistroi një audiencë prej 160 milionë spektatorësh në dyzet vende).

Ngjarja muzikore mbahet në Malmö Arena dhe prezantohet nga Malin Åkerman dhe Petra Mede. rsi-eb

Koncerti falas i Madonës në Rio të Brazilit mbledh shumë se 1.6 milionë fansa

Madonna mbajti një koncert falas në Rio de Janeiro të shtunën mbrëma me turma fansash që dynden për të parë idhullin e popit në plazhin e famshëm Copacabana të Brazilit.

“Rio, ja ku jemi në vendin më të bukur në botë”, deklaroi ajo kur shfaqja filloi.

Shfaqja ishte ndalesa e fundit në turneun festiv të 65-vjeçares, që kremtonte 40 vjetorin e saj në muzikë.

Më shumë se 1.6 milionë fansa vlerësohet të kenë ndjekur shfaqjen.

“A jeni gati?” Madonna postoi në llogarinë e saj në Instagram shtatë orë para shfaqjes.

Turmat e fansave u panë duke kërcyer së bashku me këngët e Madonnas të luajtura nga altoparlantët në skenë, disa orë para se të mbërrinte superylli amerikan.

Në atë që shumë e kanë quajtur një shfaqje “historike”, Madonna i bëri përshtypje audiencës me ndryshimet e shumta të kostumeve dhe shfaqjet e dritës.

Këngëtarja interpretoi disa nga hitet e saj më të mëdha, duke përfshirë Nothing Really Matters, Like a Prayer dhe Vogue, dhe në një moment me të u bashkua në skenë këngëtarja braziliane Anitta.

Kishte ekrane gjigante të vendosura përgjatë plazhit, për të siguruar që turma kryesisht braziliane të ishte në gjendje të shihte shfaqjen. Disa shikonin nga apartamentet ose hotelet, të tjerët nga varkat.

Kishte gjithashtu një prani të madhe policore për të garantuar sigurinë e të gjithë të pranishmëve.

Bluzat, suvenire dhe tabela me fytyrën e Madonnas zbukuruan lagjen ndërsa entuziazmi shpërtheu përpara koncertit.

Që kur shkëlqeu në listat e Mbretërisë së Bashkuar me Holiday në 1984, Madonna ka shënuar 71 hite të tjera, duke përfshirë 13 këngët numër një.

Image

Image

Image

Image

Ndërron jetë aktori britanik Bernard Hill, Mbreti Théoden në “The Lord of the Rings: The Return of the King”

VOAL- Ka ndërruar jetë aktori britanik Bernard Hill. Ai ishte 79 vjeç. Këtë e ka bërë të ditur BBC. Ndër interpretimet e tij më të njohura janë ato të Mbretit Théoden në “The Lord of the Rings: The Return of the King”, të kapitenit Edward Smith në “Titanic”, të Yosser Hughes në dramën Boys from the Blackstuff. Ndër çmimet e marra, çmimi i Skuadrës së Aktorëve të Ekranit. Agjenti i tij, Lou Coulson, konfirmoi vdekjen e aktorit për BBC News në orët e para të mëngjesit të së dielës.

Simfonia e nëntë e Bethovenit shfaqet për publikun

Biblioteka Shtetërore e Berlinit po vendos në ekspozitë partiturën origjinale të Simfonisë së nëntë të Ludwig van Bethoven për të shënuar 200 vjetorin e premierës së veprës.

“Dorëshkrimi do të shfaqet në Stabi Kulturwerk, hapësira e ekspozitës së bibliotekës, nga 7 maji deri më 25 gusht”, njoftoi sot biblioteka.

“Lëvizja e fundit, me vendosjen e “Ode to Joy” (Oda e Gëzimit) të Schiller, gjithashtu do të shfaqet”, tha bibliotika.

Kjo pjesë e simfonisë është përdorur si himni evropian që nga viti 1985.

Simfonia u shfaq në premierë në Vjenë më 7 maj 1824. Fletët e shkruara të muzikës u lidhën në formë libri rreth vitit 1850.

Sekretari i Bethovenit, Anton Schindler ia shiti pjesët e para të partiturës Bibliotekës Mbretërore në Berlin që në vitin 1846, ndërsa pjesët e munguara pasuan në 1901.

Vendndodhjet e ndryshme të ruajtjes për pjesë të veçanta të dorëshkrimit gjatë Luftës së Dytë Botërore nënkuptonin se ai nuk u ribashkua plotësisht deri pas ribashkimit gjerman.

Pjesa origjinale tani ruhet në Bibliotekën Shtetërore të Berlinit, ku mbahet nën masa të rrepta sigurie. “Si rregull, partitura autografike nuk del kurrë nga kasaforta”, tha Martina Rebmann, drejtuese e departamentit të muzikës Stabi.

Ajo u shfaq për herë të fundit për publikun e gjerë në vitin 2020, kur u shfaq si pjesë e një ekspozite për të shënuar 250 vjetorin e lindjes së Beethoven.bw

Gérard Depardieu në paraburgim

Aktori francez është në pyetje pas ankesave për sulme seksuale të paraqitura nga dy gra

VOAL- Ka një zhvillim të ri të rëndësishëm në hetimin e sulmit seksual të Francës kundër Gérard Depardieu.

Aktori i njohur në fakt prej ditës së sotme, të hënën ndodhet në prangat e policisë për t’u marrë në pyetje lidhur me faktet e raportuara nga dy femra. Marrja në pyetje po zhvillohet në zyrat e qarkut të tretë të policisë gjyqësore të Parisit.

Pjesa e jashtme e selisë së policisë ku u kryen marrja në pyetje e Depardieu

 

Një skenografe, e cila ka punuar në ekuipazhin e filmit “Les volets verts”, me regji të Jean Becker, akuzon Depardieu për sulm seksual ndaj saj në 2021 në Paris. Një tjetër ankesë është bërë nga një ish-asistent produksioni, i cili pretendon se ka pësuar ngacmime në vitin 2014, pak ditë para se të xhironte një film të shkurtër.

Që nga dhjetori 2020, Depardieu tashmë është akuzuar për përdhunim dhe dhunë seksuale ndaj aktores Charlotte Arnould. rsi-eb

Taylor Swift i bashkohet klubit të miliarderëve

Këngëtarja amerikane Taylor Swift i është bashkuar Elon Muskut në listën e personave më të pasur në botë.

Ylli amerikan ka hyrë në Listën e Miliarderëve, të përpiluar prej revistës Forbes, për herë të parë, pas regjistrimit të një pasurie prej 1.1 miliard dollarësh.

Në listë këtë vit ka hyrë edhe Sam Altman, krijuesi i aplikacionit ChatGPT të kompanisë AI, me një pasuri prej 1 miliard dollarësh.

Mirëpo Bernard Arnault dhe familja e tij, që qëndrojnë mbrapa kompanisë franceze të mallrave luksoze LVMH, e kryesojnë listën e revistës Forbes me një pasuri prej 233 miliardë dollarëve.

Forbes ka thënë se në vitin 2024 është regjistruar një rekord i miliarderëve – 2.781.

Forbes ka thënë se elita botërore është më pasur se kurrë dhe e ka një pasuri kolektive prej 14.2 trilionë dollarëve.

Swift, këngëtare dhe tekstshkruese, ka hyrë këtë vit në listën e personave më të pasur, pasi e ka fituar statusin e megayllit.

Këtë vit ajo është bërë performuesja e parë që e ka fituar çmimin për albumin më të mirë për herë të katërt.

Përveç muzikës, emri i saj është shumë i përfolur edhe për lidhjen e dashurisë që ka me yllin e futbollit amerikan Travis Kelce.

Sa u përket 10 personave më të pasur në planet, tetë janë prej SHBA-së dhe gjashtë prej tyre janë pasuruar në industrinë e teknologjisë.

Pas Arnaultit dhe familjes së tij, Musk, pronari i kompanive Tesla dhe X – i njohur më parë si Twitter – është renditur i dyti, me një pasuri prej 195 miliardë dollarësh.

Në vendin e tretë është pronari i kompanisë Amazon, Jeff Bezos.

Forbes ka thënë se klasa e miliarderëve më 2024 është 255 për qind më e pasur sesa një dekadë më parë, që nënkupton se 0.5 për qind e 2.781 miliarderëve të botës gëzojnë 14 për qind të pasurisë së të gjithë miliarderëve.

Në aspektin gjeografik, SHBA-ja ka më shumë miliarderë sesa çdo shtet – 813 – e përcjellë nga Kina dhe India.REL

‘Oj Kosovë, oj nëna ime’, shqiptari shkëlqen në American Idol!

Me emrin artistik Kim, djali nga Kosova ka mahnitur me zërin e tij jurinë e sivjetshme të American Idol, por edhe me rrëfimin e tij.

Kim ka marrë pjesë në American Idol, por ka prekur shumë me historinë e tij. Teksa flet për nënën që ndodhet ende në Kosovë, sytë i mbushen me lotë. Dy vite pasi Kim lindi, nëna e tij u sëmur dhe ai nuk e ka dëgjuar dot më atë të këndojë. Të gjithë i thonë Kim se ka zërin e nënës së tij.

Kimi është me origjinë nga Kosova por tani jeton në Brooklyn. Ai punon në një restorant, ndërsa në American Idol këndoi “Heal” nga Tom Odell. “Unë nuk e kufizoj veten, mund të këndoj gjithçka. Ashtu si do të këndoja Whitney Houston”, tha ai.

Mes lotëve ai ka kënduar edhe këngën “Oj Kosovë, oj nëna ime’, ndërsa një përshëndetje pati edhe për nënën e tij. Kim ka kaluar fazën e parë të American Idol, duke u vlerësuar si një talent i madh i muzikës.

Në fakt, muzika e ndihmoi të mësonte anglishten, të cilën e mësoi vetëm gjashtë vjet më parë.

Kur ai i pa për herë të parë jurinë tha:”Më dukej si një ëndërr, por kisha shumë nevojë që dikush të më godiste një shuplakë,” tha ai. “Ishte padyshim diçka që më bëri të ndihesha i gjallë sepse kisha nevojë për të pas kaq shumë vitesh luftë, më bëri të ndihem mirë”.

Ai nuk është më në kërkim të famës, muzika e Kimit do të thotë shumë më tepër për të tani, ai thjesht dëshiron të bëjë një ndryshim në botë.bw

Ndahet nga jeta Iris Apfel

Diva ikonike e modës në Nju Jork ishte 102 vjeçe – Ajo bashkëpunoi me marka nga e gjithë bota, nga Citroën tek Magnum

VOAL- Iris Apfel, diva ikonë e modës në Nju Jork, ka vdekur në moshën 102-vjeçare. Menaxherja e saj, Lori Sale, konfirmoi vdekjen e stilistes të premten përmes profilit të saj në Instagram.

Syze të mëdha të rrumbullakëta, gjerdan dhe byzylykë me ngjyra, flokë të shkurtër të bardhë: kjo është shenja e pagabueshme e amerikanes që ka pushtuar gjithë botën me stilin e saj. “Starleta geriatrike” nga Queens, siç i pëlqente ta quante veten, së fundmi kishte dizajnuar një koleksion për kompaninë suedeze të veshjeve H&M, pas shumë bashkëpunimeve, duke përfshirë Citroën, Magnum, Happy Socks dhe Mac.

Lindur në vitin 1921 në një familje hebreje në Nju Jork, Apfel studioi historinë e artit përpara se të bëhej dizajnere e brendshme. Ajo mori pjesë në rinovimet e Shtëpisë së Bardhë për nëntë presidentë, nga Harry Truman te Bill Clinton.

Simboli i saj është i disponueshëm edhe si emoji për telefonat celularë. “Nëse fytyra ime i bën njerëzit të lumtur, atëherë unë jam mirë”, tha ajo në inaugurimin e “smiley”, pak para ditëlindjes së saj të 95-të.rsi-eb


Send this to a friend