VOAL

VOAL

Atdheu që të dëbon – Këto që vuajta 27 ditë në Atdhe nuk i kam vuajtur 27 vite jashtë Atdheut Nga Linda Kalemi

August 6, 2017
blank
44 Comments
 • author avatar
  Lexues i voal.ch 6 years ago Reply

  Rri atje ku je moj nuse se te pasksa ra per shrati rrugeve te botes me sa duket.
  Dhe mos u merokos se po i bjen kujt ndermend se “na ishre se c’na ishte na ishte nje here nje valltare…”.
  Nuk na the si po e siguron jeten atje ku jetoke…? Por ama fol drejte sic po flet per atdheun.
  …prapa diellit qe te jesh edhe me e relaksuar zonje!!!

 • author avatar
  popullk 6 years ago Reply

  Mos spekullo me Vacen… se nuk i vjen as tek gishti i kembes
  Nuk thua ku jeton qe te themi se si eshte..
  Ne cdo vend ka gjera te mira dhe te keqia, ne shume vende , biles dhe ne Amerike e gjermani te thone mos leviz prane stacionit te trenit pas ores 10 te darkes ose mos shko ne filan vend e ne filan vend..
  E dime qe jemi te varfer, por na lini te kenaqemi sepse ju prandaj iket

  • author avatar
   Elida Buçpapaj 6 years ago Reply

   Nuk flitet keshtu. Linda Kalemi eshte valltare e Ansamblit te Kengeve dhe Valleve. Ka krijuar emrin e saj si Artiste. Dhe eshte nje Zonje e nderuar. Ka shume te drejte kur e permend Vaçen.

 • author avatar
  Sonja 6 years ago Reply

  Sa mire e ke thene moj vajze Edhe pse ste njoh.Jetova 27 vjet ne kete vend nuk u trajotva kure ashtu sic na trajtojne aty ku jetojme.Shkova ne zyren e gjendjes civile punonjesia fliste ne tel cellular duke i lene njerezit ne rradhe Pse??? Nga injoranca arroganca etj.Sikur te mos ishte per njerezit qe dua sdo te vija me.Nuk do shtoja as nje pike apo presje nga ato qe ka thene kjo zonja.Kam dy muaj mesi pres te iki.

 • author avatar
  Anonymous 6 years ago Reply

  Ohu sa e sa here kemi pare provuar pa mbarim po sado valltare degjuar te jesh shiko keto gjera ne vendin tone nuk mbarojne menjehere po jap nje she bull kur limo po doli nga shtrati dhe beri deme te medha dhe nga goja e nje plaku degjova une e dua shume akoma kete lime

 • author avatar
  Kamber Cano 6 years ago Reply

  Po shtohen per dite maskarenjte e maskareshat qe na shajne atdheun.
  Atdheu me te mirat e te keqiajt e tij. ..mbetet atdhe.
  C’jane keta artist qe nese nuk ju plotesua nje teke. ..nje ender e jetes. ..pergojojne atdheun.
  Ai qe e do me zemer atdheun ka mall edhe per rruget plot balte te tij…edhe per njerzit e varfer. ..ka mall e dashuri per cdo gje shqiptare. ..

 • author avatar
  Rovena 6 years ago Reply

  Nuk di ku banon kjo shoqe….
  Por une sa her qe vij ne tirane e gjej te bukur dhe te paster.Co gje do kohe dhe pune per te ndryshuar.
  Shifi pe mak miresi gjeret.Perpiqu te shofesh anet pozitive se ka plot ai vend mos u kap me gjerat negative. Me shume respekt!!

 • author avatar
  Anonymous 6 years ago Reply

  E dhimshme po shume e vertete.

  • author avatar
   oskeola 6 years ago Reply

   linda nuk shan atdheun nuk shan popullin por duhet ta mendoni thelle ajo shan ate pjese te njerezve qe per pak kohe u bene milarder qe qeverisin me doreza per te mos lene gjurme ne……..

 • author avatar
  Amy 6 years ago Reply

  Nuk e di pse e ka nxire Linda ne kete derexhe Tiranen….une kur isha para nje vite me pelqeu shume : me ra ne sy pastertia,sherbimi ne lolale dhe as goma nuk na u cpuan dhe kenaqeshim qe degjonim shqip rreth e rrotull….nuk e di ne cfare lagje ka shkuar Linda,por kudo ne bote ndodhin Gjera jo te kendshme….kur shikon per te marre apartment, Gjeja e pare shifet lagja ,perberja e banoreve etj
  ..me vjen keq

 • author avatar
  epsi 6 years ago Reply

  C” fare ju pickoi the gjithe ju we u ngritet kunder kesaj zonje .Tha nje the vertet te madhe se I tille ka mbetur ky vend ,ne pisllek,ne mizerie ,me varferi .Pse s”ngriheni the pakten me fjale the bashkoheni per nje jete me te mire

 • author avatar
  Pëllumbi 6 years ago Reply

  Paradoksale të dëgjosh këto lloj artistësh,që sigurisht kanë vlerat e tyre për çfarë kanë bërë,por ti dëgjosh të flasin me këtë gjuhë për vendin e tyre duke nxjerrë në pah vetëm anën negative ashtu siç egziston në çdo vend të rruzullit,kjo është e pa pranueshme.Pse moj zonjë e nderuar nuk flet për gjërat e mira që ka ky vend që edhe ato “bashkëqytetarët” tuaj të rinjë që ndoshta të kanë bërë më të pasur nga ekonomia por të kanë varfëruar në shpirtë, të kenë mundësi t’a vizitojnë këtë vend që e ka bekuar Zoti me gjithçka që ka,përjashtuar ju që jepni leksione të paguara nga larg.

 • author avatar
  Anonymous 6 years ago Reply

  Si ka mundësi që s’i pëlqen askujt e vërteta…??!!!

 • author avatar
  nje njeri qe ja u do te miren 6 years ago Reply

  Keq eshte, por per ne qe jemi rritur aty eshte nje nostalgji dhe mall qe nuke i veme re aq shume te keqiat .Kur vete per qef behet qef ne cdo vend te botes,per hall , aty sju jane zgidhur hallet atyre qe rrojne aty te te zgjidhen ty . Ndaj mendim te ndryshem me zonjen ,kam bredhur neper shume vende te botes , por nuke me ndodh asnjehere qe nje nate para mos me zere gjumi ,kjo me ndodh vetem kur nisem per ne shqiperi, kjo eshte arsyeja pse vihet ne shqiperi .EMOCIONI .Dhe une qe ju flas nuk eshte se jam ndonje patriot i madh dhe ky emocion ,mall nuk eshte detyrimisht i lidhur me shqiperin, eshte i lidhur me ty, mbase eshte mall per vehten tende ,per ate pjes te jetes tende per rinin tende per vallen tende……etc Njerezit ofendohen kur ju shajne vendin ,jam i bindur keshtu do ofendoheshe dhe ti po ta shanin vendin e origjines aty ku jeton, eshte e hidhur kur te shajne te huajt dhe ti per ata njerez aty je pak e huaj . nu jeton aty,nuk ha aty ,nuk punon aty.Degjo mua shko me mendje tjeter heres tjeter dhe ke per tu kenaqur ne cdo vend te botes njerezit kenaqen kur ju lavderon vendin, shtepin makinen dhe cdo gje te tyren keshtu je dhe ti !

 • author avatar
  Bujar 6 years ago Reply

  Dikur burri jetonte me trendin e bytheve të forta dhe I shtrëngonte fort që kush mos ja cenonte. Po shkrimet e ditës sotme, provojnë që disa shqiptarë muti, e fatkeqësisht artistë, bythën e paskan vu në treg me kohë dhe ‘ti Shqipërisë më jep nder, më jep e nine shqiptar’ i çnderoka këtë bastarde!

 • author avatar
  Xhavit 6 years ago Reply

  Shqiperia vazhdon te kaloje neper transicionin me te gjate nga vendet e bllokut lindor. Dhe nuk i shihet fundi askund! U bene 27 vjet! Krejt cka thote zonja jane te verteta e nga dhimbja.

 • author avatar
  Besiani 6 years ago Reply

  Çudi me keto delet e perendise! Te hidhen si macet per çobanin! I pafshi hajrin, por mos shani intelektualet, qe duan t’ju mbrojne. Cili prej ju komentuesve e gjen te shtruar ne çdo segment te administrates tone militante? Bashkohuni me intelektualet qe grejne zerin per te miren e te ardhmen e femijeve tuaj, ne se jeni qytetare te vertete, ne se jeni komentare te paguar per te mbrojtur mbretin, vazhdoni bini rrangalles tuaj te vjeter per armiqte e partise dhe udheheqesit…

 • author avatar
  Anonymous 6 years ago Reply

  Po nje gje te bukur nuk.gjete ne Atdhe moj goce??Ruga e mbare te qofte

 • author avatar
  Beni 6 years ago Reply

  Te shashe per atdheun tende dhe per popullin tende eshte injorance keta artista pse u largusn nga vendi pse nuk ndenjen ta rregullonin vendin po brredhin botes si njerez te medhenje e te zgjuar

 • author avatar
  Anonymous 6 years ago Reply

  Une qesh ne Shqiperi per 3 jave e sa jemi kthyer para 2 ditesh. Jam kenaqur tej mase shume. Ndryshime shume te medha per me mire. Vajta ne Jug e Veri. Si bukuri nuk ka vend me te bukur se Shqiperia. Ushqimi I persosur! Njerezit te dashur! Ne Jug ne Sarande e Gjirokaster shume te huaj per Turizm. Gjithashtu e ne Durres. Ne jemi kenaqur tej mase shume. Femijet e mi 9 e 11 vjec duan te vin cdo vit ne Shqiperi. Cdo vend ka te vetat po ndryshimi ne Shqiperi eshte kolosal per me mire.

 • author avatar
  Sadri Sadrija 6 years ago Reply

  O vend me te bukur se nena Shqiperi nuk ka ne bot vend qe te jep dashuri mikpritje si nena shqiperi nuk ka por diqka mungon ai esht ligji per pushtetart vetem kjo i mungon nan Shqiperis ju pershendes te gjithve duajeni atdheun kudo qe jeni

 • author avatar
  AVDI gjini 6 years ago Reply

  Nuk me qudit qfar ka thëne ajo goca ka SHUM te drejt me nji ane Por problemi nuk ësht te memëdheu problemi ësht te qeveria DHE te disa persona qe fyejn ligjin e qeveria nuk zbaton ligjin. Un jetoi JASHT atëdheut ne ket rast ne Amerik por nji gje ësht e sigurt se po nuk zbaton ligjin kryetari I komunes me puntor te tij ai e ka te sigurt se NUK mund te rrij PRAP ne at karrige. Per SHQIPRI DHE per popullin shqiptar demokracin e perdhunojm se nuk e kuptojm Kurse diktatura ne na ban si popull I qytetruar KET e provuam para dy dekadave e u vertetuam se vetem me frig shqiptari din si te sillet si nji njeri I cilivizuar fatkeqsi! Por mëbij te gjitha te te kqiave Rroft SHQIPRIA DHE POPULLI SHQIPTAR.

 • author avatar
  Gjergj 6 years ago Reply

  Gjergji

  Edhedielli do ta dijë
  edhe hana do t’ketë pa
  se përqark kësaj rrokllie
  si Shqipria i’ vend nuk ka.

  Gjergj Fishta

 • author avatar
  Arbër Abrori 6 years ago Reply

  Arbri

  Lexojeni, ju lutem, këtë poezi të poetit Ismail Kadare, zonjë apo zonjushë qofshi ju, Linda Kalemi;
  lexojeni si bijë e shqipërisë ose edhe thjesht si një turiste dhe na thoni pastaj simqerisht

  JU RRAHU APO NUK JU RRAHU ZEMRA?

  ISMAIL KADARE

  MALLI I SHQIPERISE

  Me ka marre malli per Shqiperine tone.
  Sonte,kur po kthehesha me trolejbuz,
  Tymi i cigarit “Partizani”qe pinte dikush
  Dridhej kalteronte,bente spirale,
  Sikur te fshehta me thosh ne gjuhen e shqipetareve
  Mua bashkatdhetarit.

  Te shkoj dua mbremjes ne rruget e Tiranes,
  Ku kam bere dikur ndonje marrezi,
  Dhe ne rruget ku skam bere asnje marrezi.
  Me njohin ato porta te vjetra te drunjta,
  Inatin akoma do ma mbajne,
  Koken do ma tundin,
  Por une s’do ta marr per keq,
  Se malli me ka marre.
  Dhe t’eci rrugicave plot gjethe te thara,
  Gjethe te thara,gjethe vjeshte,
  Per te cilat krahasimet gjenden aq lehte.

  Me ka marre malli per Shqiperine tone;
  Per ate qiell te madh,te gjere e te thelle,
  Per vrapin e kalter te dallgeve adriatike,
  Per rete qe ne muzg si keshtjella digjen,
  Per alpet flokebardha e mjekergjelbra,
  Per netet e neilonta,qe nga flladet fergellojne,
  Per mjegullat qe si indiane te kuq muzgjeve
  shtegtojne
  Per lokomotivat dhe kuajt,
  Qe te djersitur avullojne e hungerojne,
  Per qiparisat,kopete dhe varret
  Malli me ka marre.
  Malli me ka marre,
  Per shqipetaret.

  Me ka marre malli dhe se shpejti vi atje,
  Duke fluturuar mbi mjegullat,si mbi deshira.
  Sa i larget,aq edhe i dashur je,atdhe.
  Aerodromi do te dridhet nga uturima,
  Mjegulla do te rrije pezull mbi humnera.
  Ata qe shpiken shpejtesine reaktive
  Larg atdheut sigurisht do kene qene ndonjehere.

  Arbri

 • author avatar
  Adi 6 years ago Reply

  Ai esht raliteti jon

 • author avatar
  Anonymous 6 years ago Reply

  Zonjusha apo zonja , mesa duket paska nostalgji ta shikonte Shqipërinë siç e la 27 vite më parë !
  Mos vallë është rikthyer nga ndonjë planet tjetër ?
  Mos vallë priste ti bënin elozhe njerëz të panjohur ?!
  Zonjushë apo zonjë , shko andej nga ke ardhur se ne jemi mirë edhe pa ty .

 • author avatar
  Anonymous 6 years ago Reply

  I hidhur tregimi juaj por une besoj se ke perjetuar edhe gjana pozitive ne keto 27 dite, apo jo! Prandaj le te fokusohemi me shume ne ato pozitivet qe i marrim nga atdheu dhe ju siguroj qe gjanat negative do te zbehen. Vetem ne atdhe frymojme SHQIP!

 • author avatar
  anonymous 6 years ago Reply

  Fatkeqesisht cfare eshte shkruar me lart eshte realitet. Per ne qe jetojme larg prej vitesh perhere e me e larget dhe e ftohte behet Tirana. perhere e me shume thellohet hendeku midis asaj qe duam dhe asaj qe gjejme ne vendin ku na ka rene koka. Jetesa ne vende te zhvilluara te ndryshon mentalitetin dhe te ben te kuptosh qe rrahja e gjoksit ‘ jam shqiptar’ nuk mjafton. Autorja sigurisht e do vendin e saj, por mbetet e zhgenjyer nga cfare gjen kur vjen atje. Ne vend te frazave fyese secili te mendoje te beje 1 cent pune qe gjerat te permiresohen.

 • author avatar
  Timgerg 6 years ago Reply

  Faleminderit Linda qe ne pak rreshta artistike u the atdhetareve shqipetare nje te vertete.
  Me pelqeu shume ky shkrim.
  Une kam qene nje here vjet pas 13 viteve, ndenja nje jave dhe mu duk vehtja futur ne nje thes me kalbesira dhe ere te keqe.
  U largova me nje shije te keqe nga ai qe me ra per hise te quhet atdheu im.

 • author avatar
  Anonymous 6 years ago Reply

  Cfar artiste paska qene kjo linda,nje balerine e pa shquar,ka ikur ne greqi mbas divorcit me burin ne fillimet e demokracise,u mor me pas me fiskulture……dhe tani po na tregon neve qe jetojme ne Tirane dhe i njohim mire kushtet se ketu gjithcka nxin.Vazhdo bej jeten tende aty ku je dhe mos na bej moral ne .

 • author avatar
  bujari 6 years ago Reply

  …nuk ka njerez me te poshter dhe poshtersia e tyre arrin kulmin kur shajne dhe poshterojne atdheun e tyre…kjo tregon se keto njerez nuk kane asnjehere njerez te mire…edhe pse mun te kene njerez te njohur apo publik…beni mire mos te vini me sepse atdheu nuk ka nevoje per ju…po ju keni nevoje per atdheun…

 • author avatar
  Anonymous 6 years ago Reply

  Provoni ti hpni kufijte shqipres dhe do shikoni se sa te verteta jane fjalet e lindes,as nje kembe shqiptari nuk ngel ne shqiperi.

 • author avatar
  Anonymous 6 years ago Reply

  Nuk bëhet Shqipëria duke u kthyer për një vizitë e pastaj duke ikur tu e sharë, Shqipëria bëhet duke u kthyer e investuar gjithçka të mirë që ke përfituar nga ai vend që ke emigruar. ..

 • author avatar
  teodori 6 years ago Reply

  Une sapo jam kthyer nga pushimet. Qendrova me pushime nje muaj por te them te drejten ndjeva kenaaqesi te madhe, ate kenaqesi qe se gjen dot ne sanje vend tjeter vec ne vendlindje. Mendoj se shume gjera jane bere dhe shume te tjera do te behen dhe per kete une kam shprese.

 • author avatar
  VILI 6 years ago Reply

  GURI i rende ne vendin e vet asht thenie qe nuk mohohet, por fatkeqesia e Shqiptarit asht ai njeriu yne i ri dhurata e vyer e PARTISE po imponon cdo njeri te largohet,te rrevoltohet e te rrebelohet.Si LINDA ka edhe te tjere qe shprehen nga dyzimi shpirteror; se si vendi yt nuk ka…… Une per vehte jetoj jashte por gjindem mes thenies qe; JASHTE NUK RRIHET dhe ne SHQIPERI NUK VIHET……. Pa e shiku rrealitetin ne sy ne kurre nuk e korrigjojme situaten ku gjindet SHQIPERIA COPE COPE E IMJA……

 • author avatar
  Ela 6 years ago Reply

  Nacionalizmi,karakterisike e vendeve te varfra e te lodhura nga skamja ,populluar me injorante .

 • author avatar
  Dori 6 years ago Reply

  Mos i ofendoni njerezit kur nuk i njifni o atdhetare mediash sociale.
  Kapni thelbin e shkrimit, realiteti eshte i hidhur, por mos fantazoni sharje qe nuk jane thene.
  Edhe po nuk bete kondrapedalin ne komente, s’ka gje, Partia nuk merzitet me ju o dele.

 • author avatar
  malko durmishi 6 years ago Reply

  mos flisni kot.Mund te flasesh edhe ashtu edhe keshtu.Punoj fotograf .Disa kur u vdes babai vine dhe i zmadhojne shume fotografi.I adaptojne,i veshin me kostum sepse s kane asnje foto per te qene.Pse kujtohen keta njerz kur vdes ?! Keshtu jemi ne shqiptaret edhe me atdheun. E duam vetem per ta mbrojtur se mos na e pushtojne.Por sa eshte gjalle e vjedhim.E bejme pis,i hedhim plehra,e braktisim.Ne keshtu jemi.Pse merni zjarr kot.Pse s beni pyetjen e pare Cfare kam bere dhe beje une per atdheun ? Apo pres sa ta shaje ndonjeri dhe une ti versulem…

 • author avatar
  Anonymous 6 years ago Reply

  Shqiptar e shqipnise jan bythqim . Fund

 • author avatar
  Anonymous 6 years ago Reply

  Shqiperi moj te kam dhjere nuk me prite as nje here..Nga Faik Konica.

 • author avatar
  anonim 6 years ago Reply

  ç’komb ka jashteqiteje,dhe ti pjese e tij je.plere.

 • author avatar
  Anonymous 6 years ago Reply

  Nuk u kenaq njehere kjo se andej nga jeton nuk ka probleme.Keta njerez qe flasin keshtu vetem shqiptare nuk jane.

 • author avatar
  Sako 6 years ago Reply

  Shume Konstatim I sinqert, realitet I pa mohushem. Duam token qe na lindi, por jo mungesen e njerezve te pa qytetruar…

 • author avatar
  Engel 6 years ago Reply

  Shum bukur fjalet dhe ngjarjen qe ke shkruar po kujt i tregon cdo gje eshte ne vesh te shurdher.. kurse ata dhe ato qe gjoja te kritikojn jane servila nga pushtetit.. ke thene fjal te verteta me pike dhe presje..

Komentet

blank

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani: Veriu i Kosovës u destabilizua me urdhër të Vuçiçit

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani fajësoi strukturat ilegale serbe të kthyera në banda kriminale për atë se çka po ndodh në Veri, që sulmuan policinë e Kosovës, oficerët e KFOR-it dhe gazetarët.

Përmes një postimi në rrjetet sociale, Osmani dënoi dhunën në veri, teksa akuzoi presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiç për destabilizimin e veriut të vendit.

“Strukturat ilegale serbe të kthyera në banda kriminale kanë sulmuar policinë e Kosovës, oficerët e KFOR-it dhe gazetarët. Këto akte të papranueshme dhune duhet të dënohen nga të gjithë. Ata që zbatojnë urdhrat e Vuçiçit për destabilizimin e veriut të Kosovës, duhet të përballen me drejtësinë”, shkruan Osmani në Twitter.

blank

Kastrati: Pa KFOR-in vështirë të kontrollohet veriu i Kosovës

Pjesëtarët e KFOR-it para ndërtesës së komunës së Leposaviqit. 29 maj 2023.

 

RFE/RL

Ish-komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës, gjenerallejtënant Kadri Kastrati, tha për Radion Evropa e Lirë se Qeveria e Kosovës do ta ketë të pamundur të mbajnë nën kontroll situatën në pjesën veriore të vendit përmes mbajtjes së policisë atje.

Kastrati tha se Qeveria duhet që menjëherë të nisë bashkëpunimin me përfaqësuesit ndërkombëtarë, në mënyrë që të krijohet një strategji e qartë për shtensionim dhe vendosje të rendit dhe ligjit në veri.

E partnerët kryesorë për Qeverinë e Kosovës, sipas Kastratit, janë përfaqësuesit amerikanë dhe misioni paqeruajtës i NATO-s në Kosovë, KFOR.

“Duhet të ulen dhe ta studiojnë këtë situatë me KFOR-in sepse i vetmi institucion që mund ta mbajë situatën të qëndrueshme në atë pjesë është KFOR-i”, tha Kastrati.

Më 29 maj, serbët janë tubuar rreth ndërtesave komunale në Zveçan, Leposaviq dhe Zubin Potok, për të kundërshtuar kryetarët e rinj shqiptarë, dhe për të kërkuar tërheqjen nga veriu të njësive speciale të Policisë së Kosovës.

Të hënën, KFOR bëri të ditur se ka shtuar prezencën në këto tri komuna, ku që nga 26 maji janë rritur tensionet.

Sa i përket shtimit të prezencës së KFOR-it në këto komuna në veriun e Kosovës të banuar me shumicë serbe, Kastrati tha se ky mision është në mbështetje të Policisë së Kosovës.

“KFOR-i nuk e thotë haptas, por është në mbështetje të Policisë së Kosovës për të ruajtur rendin dhe qetësinë, në mënyrë që ajo pjesë të mos bllokohet prapë, të mos vendosen barrikada dhe të mos ndodhë më e keqja, sepse atje ka serbë të armatosur, këtë e dimë të gjithë”, tha ai.

Kastrati tha se situata ka nevojë për shtensionim, meqë, sipas tij, qëllimi i Serbisë është destabilizimi i asaj pjese.

“Serbia është duke dashur që të ndajë veriun e Kosovës. Këtë e ka synim. Pra, synimi i saj është që të mos i lejojë institucionet e Kosovës në atë pjesë të funksionojnë. Kjo dihet”, tha Kastrati.

Duke komentuar veprimet e Policisë së Kosovës për të asistuar në futjen në objekte komunale të kryetarëve të rinj më 26 maj, gjenerallejtënant Kastrati tha se policia është treguar profesionale dhe se ka zbatuar detyrat e dhëna nga Qeveria.

Ai tha se “policia ka qenë gjakftohtë, e durueshme” dhe se edhe përkundër sulmeve me gurë, nuk ka vepruar në mënyrë të dhunshme, por shtoi se “deri kur do t’i durojë gjithë ato sjellje të disa kriminelëve serbë”, është një pikëpyetje e madhe.

Më 26 maj, pesë policë u lënduan gjatë përleshjeve me protestuesit serbë të cilët hodhën gurë në drejtim të tyre. Policia u kundërpërgjigj me shok-bomba dhe me gaz lotsjellës.

Kryetarët e rinj shqiptarë u zgjodhën më 23 prill, në procesin zgjedhor që u bojkotua nga Lista Serbe.

Krerët e mëparshëm të katër komunave në veri, të banuara me shumicë serbe, ishin nga Lista Serbe. Por, ata u dorëhoqën në nëntor të vitit të kaluar, në shenjë pakënaqësie me një vendim të Qeverisë së Kosovës për riregjistrimin e makinave në targa RKS – Republika e Kosovës.

Zgjedhjet e 23 prillit u bojkotuan nga Lista Serbe dhe nga popullata shumicë serbe në veri, e cila tani nuk i pranon rezultatet, përkatësisht kryetarët e rinj.

blank

Bislimi: Kryetarët mund të punojnë vetëm nga ndërtesat e komunës

RFE/RL

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi tha se është e rëndësishme që kryetarët e zgjedhur të komunave në veri të fillojnë sa më parë me ofrimin e shërbimeve për qytetarët.

Këto komente Bislimi i ka bërë gjatë një takimi me raportuesen për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon.

“Si kryetarë të komunave, ata mund të ushtrojnë përgjegjësitë e tyre vetëm nga ndёrtesat e komunёs, nga ku dhe shërbejnë për interesat e secilit qytetar pa dallim”, ka thënë Bislimi.

Bislimi këtë deklaratë e bëri pavarësisht se përfaqësuesit e shteteve të QUINT-it në Kosovë – SHBA-së, Mbretërisë së Bashkuar, Italisë, Gjermanisë dhe Francës – kërkuan nga Qeveria e Kosovës që të ndërmarrë hapa që do të çonin në shtensionimin e situatës në veri të Kosovës.

Ambasadori i SHBA-së, Jeffrey Hovenier, i cili mori pjesë në takim, tha se “ka një marrëveshje se shtensionimi i situatës duhet të ndodhë, por nuk e di se si do të ndodhë”.

“Ne besojmë se nuk është e nevojshme që kryetarët e zgjedhur [të komunave në veri] të punojnë çdo ditë në ndërtesat komunale. Për një afat të shkurtër, ne rekomandojmë që kjo të mos bëhet”, tha Hovenier.

Sipas tij, Qeveria e Kosovës ka qenë në gjendje të gjejë mënyra që kryetarët të betohen në ndërtesa alternative dhe ta shmangin konfliktin.

Që nga mëngjesi i 29 majit, grupe të serbëve kanë protestuar në Zveçan, Zubin Potok dhe Leposaviq.

Trupat e misionit paqeruajtës të NATO-s në Kosovë, KFOR, kanë ndërhyrë për të shpërndarë protestuesit serbë, të tubuar para ndërtesës së komunës së Zveçanit. Pjesëtarët e Policisë së Kosovës nuk ishin të pranishëm në momentin e ndërhyrjes në Zveçan

Më 26 maj, pesë policë u lënduan gjatë përleshjeve me protestuesit serbë të cilët hodhën gurë në drejtim të tyre. Policia u kundërpërgjigj me shok-bomba dhe me gaz lotsjellës.

Tensionet u rindezën në komunat veriore të Kosovës pasi kryetarët e dalë nga zgjedhjet e jashtëzakonshme të 23 prillit – të gjithë shqiptarë – u kundërshtuan nga serbët lokalë.

Krerët e mëparshëm të katër komunave në veri, Mitrovicës së Veriut, Zubin Potokut, Zveçanit dhe Leposaviqit, të banuara me shumicë serbe, ishin nga Lista Serbe. Por, ata u dorëhoqën në nëntor të vitit të kaluar, në shenjë pakënaqësie me një vendim të Qeverisë së Kosovës për riregjistrimin e makinave në targa RKS – Republika e Kosovës.

Zgjedhjet e 23 prillit u bojkotuan nga Lista Serbe dhe nga popullata shumicë serbe në veri, e cila tani nuk i pranon rezultatet, përkatësisht kryetarët e rinj.

blank

Serbët lokalë vandalizojnë veturat me gazetarë në veri, kërcënojnë ekipet e gazetarëve

Radio Evropa e Lirë

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës (AGK) tha se disa ekipe gazetarësh kanë qenë cak i tentim-sulmeve dhe disa makina janë vandalizuar, teksa ata po raportojnë nga veriu i Kosovës, ku serbët lokalë po protestojnë.

“Asociacioni i Gazetarëve është tejet i shqetësuar për jetën e krijuar për mediet dhe gazetarët, të cilët po raportojnë nga këto komuna, dhe kërkojnë nga kolegët që të kenë kujdes të gjatë raportimit”, u tha në joftim.

AGK tha se ekipi i medias Periskopi është tentuar të sulmohet nga dy persona të maskuar në Zveçan.

“Një fotografë dërgojnë AGK-së, duket se bluza e një kolegu është shkaku i tentimit të sulmit, nga i cili fatmirësisht nuk ka të lënduar”.

Për t’u informuar lidhur me zhvillimet e fundit në veri të Kosovës, përcillni blogun e Radios Evropa e Lirë

Ndërkaq, vetura e Top Channel në Zveçan, me atë që udhëton gazetarët e mediave të ndryshme, sipas AKG-së, është vandalizuar “me slogane nacionaliste”.

Po ashtu, në Leposaviq makinat e RTV Dukagjinit dhe të ekipit Kallxo janë vandalizuar, duke u vizatuar mbi to slogane nacionaliste dhe duke u mbrojtur targat RKS (Republika e Kosovës).

AKG-ja ka kërkuar nga Policia e Kosovës dhe organizatat e Policisë së Shtetit, që janë në shtet, “që të shohin raportin e sigurt dhe të papenguar të ekipeve mediale”.

Në Zveçan, Leposaviq dhe Zubin Potok, serbët lokalë po protestojnë kundër kryetarëve të rinj shqiptarë, të zgjedhur më 23 prill.

Tensionet në veriun e Kosovës u rritën më 26 maj, kryetarët e komunave janë tre komunave, me asistimin e qeverisë së Kosovës, hynë në ndërtesat e Kosovës.

Bashkësia e Kosovës ka kryer këtë veprim të Kosovës dhe ka marrë Qeverisë së Kosovës të shmangë “hyrjen me forcë në ndërtesat komunale”.

Kryetarët e rinj të zgjodhën pasi në nëntor të vitit të kaluar, krerët komunalë nga Lista Serbe – partia kryesore e serbëve në Kosovë – dhanë dorëheqje.

Lista serbe e Kosovës të gjitha këto janë, për shkak të vendimit të Qeverisë në Prishtinë për kryerjen e përpunimit dhe riregjistrimit të makinerive serbe ilegale licencës.

Zgjedhjet u bojkotuan nga popullata e viktimave në atë zonë, tani nuk i pranon rezultatet, në lidhje me kryet e rinj.

blank

KFOR stacionohet afër objekteve të Komunave në Veri

Forca të shumta të KFOR-it dhe EULEX-it në këtë mëngjes janë stacionuar përpara objekteve komunale në veri të vendit.

Prezenca e tyre është rritur në Mahallën e Boshnjakëve në Mitrovicën verore, ku siç shkruan Kossev janë vendosur 7 njësite këtë mëngjes.

Gjithashtu thuhet se janë vendosur para objektit të Komunës së Mitrovicës Veriore. Në hyrje të ndërtesës është duke qëndruar edhe Policia e Kosovës.

Ndërkohë që serbët lokalë janë mbledhur këtë mëngjes përpara objekteve në Lepsoavic dhe Zvecan.

Edhe në Komunën e Zvecanit gjitahshtu janë stacionuar një numër i madh i pjesëtarëve të Policisë së Kosovës, KFOR-it dhe EULEX-it.

Ata janë stacionuar në afërsi të Kishës, rrugës që çon drejt objektit të Komunës, por edhe përpara shkollës së mesme, e cila nuk është shumë larg shkollës fillore./Gazetaexpress

blank

Kiev, 52 dronë të Rusisë rrëzuar brenda një nate

VOAL- Presidenti ukrainas Zelensky po i bën thirrje parlamentit të Ukrainës që të miratojë sanksione të reja 50-vjeçare kundër Iranit për rolin e tij në furnizimin e Rusisë me dronë dhe pajisje ushtarake për luftë. Kjo është raportuar nga Kyiv Independent, duke cituar një projekt-rezolutë të paraqitur në Parlament.

Drafti thuhet se do të përfshijë një ndalim të plotë të tregtisë me Iranin, investimet dhe transferimin e teknologjisë, si dhe parandalimin e tërheqjes së aseteve iraniane nga vendi. Në sulmin e së shtunës mbrëma, Kievi thuhet se rrëzoi 52 nga 54 dronët Shahed të prodhuar nga Irani dhe të nisur për në Kiev.

Zëdhënësi i Forcave Ajrore të Ukrainës, Yuriy Ihnat tha në TV se “mbrëmë, gjatë sulmit masiv me dronë rusë në Kiev, forcat ajrore morën pjesë në rrëzimin e mjeteve ajrore iraniane pa pilot. Avionët që ne përdorim për të rrëzuar dronët në veçanti – nënvizoi ai më tej – nuk ishin aq efektivë sa do të donim. Nëse do të kishim një F-16, sigurisht  ai, me radarin dhe armët e tij të fuqishme do të ishte në gjendje të kryente detyrat e tij në qiell njëqind për qind të kohës”. Parlamenti i Ukrainës duhet të miratojë projekt-rezolutën e sanksioneve që ajo të bëhet ligj. Votimi thuhet se nuk është caktuar ende. rsi-eb

blank

KASH, thirrje ndërkombëtarëve: Ruani neutralitetin, mbështesni Kosovën për sundimin e ligjit!

“Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë i bën thirrje faktorit ndërkombëtar të ruajë neutralitetin dhe të mbështesë Republikën e Kosovës që të vendosë sundimin e ligjit dhe të kushtetutës në të gjithë territorin e saj, si dhe të dënojë e veprimet dhe provokimet nacionaliste të botës serbe…”

Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë ka reaguar pas tensioneve që u krijuan përpara godinave të komunave në veri të Kosovës, ku qytetarë serbë kanë reguar me dhunë duke mos lejuar hyrjen e kryetarëve të rinj në zyra, të gjithë shqiptarë, zgjedhur së fundmi me votë.

Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë shprehet se “ka ndjekur dhe trajtuar në vijimësi situatën në veri të Kosovës. Kemi shprehur shqetësimin lidhur me paqëndrueshmërine dhe sigurinë në komunat me shumicë serbe, si rrjedhojë e aktivitetit destabilizues e kriminal të strukturave parapolitike e paraushtarake paralele që veprojnë në këto komuna, të mbështetura nga Beogradi nëpërmjet agjencive të inteligjencës serbe, që po konfirmojnë dita ditës se janë proxy të shërbimeve sekrete ruse.

Në lidhje me zhvillimet e fundit, ritheksojmë se Republika e Kosovës është shtet sovran dhe integriteti i saj territorial është i pacënueshëm. Zbatimi i ligjit dhe funksionimi i institucioneve demokratike e ka shndrruar Republikën e Kosovës në një shembull demokracie për të gjithë rajonin dhe në një kontributore të pazëvendësueshme të stabilitetit, sigurisë dhe paqes në rajon e më gjerë.

Zbatimi i ligjit në të tërë territorin e Kosovës është bazë themelore për funksionimin e shtetit ligjor në Kosovë, cka e bërë atë shembullin që përmendëm më lart.

KASH vlerëson profesionalizmin e strukturave të sigurisë së Republikës së Kosovës në qetësimin e situatës dhe jetësimin e hapave dhe vendimmarrjeve demokratike, institucionale e kushtetuese, të realizuara së fundmi në veriun e vendit, për cka bashkësia ndërkombëtare shprehu mbështetje të plotë.

Këshilli i Ambasarëve Shqiptarë shpreh bindjen se qëndrueshmëria dhe zbatueshmëria e veprimeve më se të justifikuara të qeverisë së Republikës së Kosovës në drejtim të qetësimit të situatës ne veriun e vendit do të jenë të plota e eficiente në se qeveria do të vijojë të jetë e angazhuar në një konsultim dhe koordinim të pandërprerë me miqtë e saj, me BE dhe SHBA.

Në të njëjtën kohë, Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë i bën thirrje faktorit ndërkombëtar të ruajë neutralitetin dhe të mbështesë Republikën e Kosovës që të vendosë sundimin e ligjit dhe të kushtetutës në të gjithë territorin e saj, si dhe të dënojë e veprimet dhe provokimet nacionaliste të botës serbe, të Serbisë e të Presidentit të saj, sikundër ndodhi dhe me deklaratat e fundit të papërgjegjshme të tij.

Image

blank

Kurti: Marrëveshja me Serbinë duhet të zbatohet pa kushte

RFE/RL

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha se Marrëveshja drejt normalizimit të raporteve me Serbinë, dhe Aneksi i saj duhet të zbatohen shpejt dhe pa kushte dhe të jetë zbatim i plotë.

Kurti u takua më 28 maj me raportuesen për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon, dhe shefin e zyrës së Bashkimit Evropian, Tomas Szunyog.

Më 27 shkurt në Bruksel, Kosova dhe Serbia arritën Marrëveshjen drejt normalizimit të raporteve, ndërkaq në mars në Ohër, u arrit edhe pajtimi për Aneksin e zbatimit të saj.

Kjo marrëveshje, nuk përfshin njohjen reciproke për të cilën insiston Kosova, por kërkon nga Kosova dhe Serbia që t’i pranojnë dokumentet dhe simbolet e njëra-tjetrës, përfshirë: pasaportat, diplomat dhe targat.

Dokumenti prej 11 nenesh kërkon, po ashtu, nga palët që t’i zbatojnë të gjitha marrëveshjet e arritura deri më tash në dialogun për normalizimin e marrëdhënieve, përfshirë edhe atë për formimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe në Kosovë, të cilin Qeveria në Prishtinë e ka refuzuar deri më tash, me arsyetimin se mund të rrezikojë funksionalitetin e shtetit.

Gjatë takimit me zyrtarët evropianë, sipas njoftimit, Kurti bisedoi me ta për tensionet e fundit në veri të Kosovës, pas hyrjes në zyrat komunale të kryetarëve të rinj të Zveçanit, Zubin Potokut dhe Leposaviqit.

“Kryeministri rikujtoi se zgjedhjet në katër komunat në veri të vendit ishin shtyer një herë në dhjetor, dhe se tani pas mbajtjes së tyre me 23 prill, është e rëndësishme që të fillojmë sa më parë me ofrimin e shërbimeve bazike për qytetarët, të cilat kanë munguar që nga fillimi i muajit nëntor të vitit të kaluar pas dorëheqjes së kryetarëve pararendës”, u tha në njoftim.

Më 26 maj, grupe të serbëve lokalë u përleshën me Policinë e Kosovës e cila asistoi kryetarët e rinj që të hynin në ndërtesat komunale.

Më 25 maj, kryetarët e rinj të Zubin Potokut, Leposaviqit dhe Zveçanit, bënë betimin në shkolla dhe ndërtesa të tjera komunale, për shkaqe sigurie. Ndërkaq, kryetari i Mitrovicës së Veriut, paraprakisht ishte betuar në ndërtesën e komunës, pasi kjo komunë është e vetmja në veri që ka ndërtesa të ndara komunale të institucioneve që punojnë sipas sistemit të Kosovës dhe atyre paralele, që punojnë sipas sistemit të Serbisë.

Bashkësia ndërkombëtare dënoi veprimet e Prishtinës dhe i cilësoi si “hyrje me forcë” shkuarjen e kryetarëve të rinj në zyrat e tyre nëpër komuna.

Zgjedhjet në katër komunat në veri, të banuara me shumicë serbe u mbajtën më 23 prill pas dorëheqjes së kryetarëve nga radhët e Listës Serbe – partisë më të madhe të serbëve të Kosovës – në nëntor të vitit të kaluar.

Kjo parti i braktisi të gjitha institucionet e Kosovës, për shkak të vendimit të Qeverisë në Prishtinë për të kryer procesin e riregjistrimit të makinave me targa ilegale serbe.

Zgjedhjet u bojkotuan nga popullata shumicë serbe në atë zonë, e cila tani nuk i pranon rezultatet, përkatësisht kryetarët e rinj.

blank

Kongresmeni Torres mbron Kosovën: Zhgënjyese që Sekretari Blinken sulmoi publikisht një aleat të Amerikës

 Kongresmeni amerikan, Richie Torres, ka mbetur i zhgënjyer nga Sekretari i Shtetit të tij, Antony Blinken, që dënoi veprimin e institucioneve të Kosovës për ngjarjet e pardjeshme në Veri.

Ai tha se Kosova është aleat i SHBA-së dhe se ishte ndër vendet e para që pranoi refugjatët afganë kur kjo iu desh SHBA-së, raporton Express.

 “Kosova është një aleat i palëkundur i SHBA-së. Kur SHBA-së i duheshin vende për të pranuar refugjatët afganë, Kosova ishte e para dhe ndër të paktat që u pranoi në këtë rast. Është zhgënjyese për mua dhe për votuesit e mi shqiptarë të shoh Sekretarin Blinken të sulmojë publikisht një aleat të SHBA-së”, ka shkruar ai, duke rishpërndarë deklaratën e Blinkenit.

Sekretari Blinken pardje dënoi veprimet e Kosovës, duke i bërë thirrje edhe kryeministrit Albin Kurti që t’i ndalojë këto masa menjëherë.

“Dënojmë fuqishëm veprimet e Qeverisë së Kosovës që po përshkallëzojnë tensionet në veri dhe po shtojnë jostabilitetin. I bëjmë thirrje kryeministrit Albin Kurti të ndalojë menjëherë këto masa të dhunshme dhe të ripërqendrohet në dialogun e lehtësuar nga BE-ja”, ka shkruar dje Blinken. Ndërsa, para se të reagonte Blinken, në Prishtinë të njëjtin reagim qortues për Kosovën e bëri edhe ambasadori Jeff Hovenier. syri.net

blank

Kongresmeni amerikan: SHBA duhet të qëndrojë me Kosovën, sekretari Blinken t’i kundërvihet mobilizimit ushtarak të Serbisë

Kongresmeni republikan Zach Nunn ka reaguar ndaj Departamentit amerikan të Shtetit në lidhje me ngjarjet e fundit në veri të Kosovës.

Nunn me anë të një postitmi në Twitter ka thënë se Shtetet e Bashkuara të Amerikës duhet të qëndrojnë me Kosovën.

“SHBA: Qëndroni me Kosovën, një demokraci të re dhe një aleat të palëkundur të SHBA-ve – të dyja duke u vendosur jashtë vendit dhe duke mirëpritur të evakuuarit afganë (një nga miqtë e vetëm evropianë)”, ka shkruar Nun.

Ai ka shtuar se sekretari Antony Blinken duhet t’i kundërvihet mobilizimit ushtarak të Serbisë.

“Sekretari Blinken duhet t’i kundërvihet mobilizimit ushtarak të Serbisë”, ka përfunduar ai.

SHBA-ja ka dënuar të premten ashpër veprimet e Qeverisë së Kosovës “për të hyrë me forcë në ndërtesat e komunave në veri të Kosovës”.

Me anë të një deklarate, Blinken u shpreh se kjo qeveri i ndërmori këto veprime në kundërshtim me këshillat e Shteteve të Bashkuara dhe partnerëve evropianë të Kosovës.

“Këto veprime kanë përshkallëzuar në mënyrë të mprehtë dhe të panevojshme tensionet, duke minuar përpjekjet tona për të ndihmuar në normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë dhe do të kenë pasoja për marrëdhëniet tona dypalëshe me Kosovën”, thotë deklarata.bw

blank

Presidenti Biden dhe Kevin McCarthy arrijnë marrëveshjen paraprake për tavanin e borxhit

VOA

Pas një ngërçi disa muajsh dhe shqetësimeve në rritje se ekonomia më e madhe në botë nuk mund të paguajë borxhet e saj, presidenti amerikan Joe Biden dhe kryetari i Dhomës së Përfaqësuesve, republikani Kevin McCarthy arritën një marrëveshje paraprake mbi tavanin e borxhit të qeverisë të shtunën në mbrëmje.

“Pas javësh negociatash, ne arritëm një marrëveshje në parim. Kemi ende shumë punë për të bërë, por besoj se kjo është një marrëveshje në parim që është e denjë për popullin amerikan”, tha zoti McCarthy duke njoftuar marrëveshjen pas një telefonate 90 minutëshe me presidentin.

Kryetari i Dhomës së Përfaqësuesve u tha gazetarëve në Capitol Hill se ai kishte në plan të fliste sërish me presidentin Biden të dielën pasi të përfundonte së shkruari projektligjin të cilin synon ta hedh për votim të mërkurën.

Në një deklaratë, presidenti Biden e quajti marrëveshjen “një hap të rëndësishëm përpara”, duke nënvizuar se “marrëveshja përfaqëson një kompromis, që do të thotë se jo të gjithë marrin atë që duan. Kjo është përgjegjësia e qeverisjes”.

Marrëveshja do të rrisë tavanin e borxhit prej 31.4 trilionë dollarësh për dy vjet duke kufizuar shpenzimet gjatë asaj kohe.

Ajo gjithashtu përfshin tërheqjen e fondeve të papërdorura për COVID-19, përshpejtimin e procesit të lejeve për disa projekte energjetike dhe shtimin e disa kërkesave për programet e ndihmës ushqimore për amerikanët e varfër.

Marrëveshja është e domosdoshme për të shmangur një mospagim të borxhit që do të destabilizonte ekonominë.

Ajo duhet të miratohet nga Kongresi përpara se Departamentit të Thesarit t’i mbarojnë paratë për të paguar faturat.

Ky afat është tani më 5 qershor, sipas Departamentit të Thesarit.

blank

Tensionet në veri, deputeti gjerman iu përgjigjet kritikëve: Kosova po zbaton të drejtat dhe po siguron rendin në territorin e saj

Tensionet në veri të Kosovës, kanë sjellë reagime të shumta të ndërkombëtarëve të cilët nuk i kursyen kritikat ndaj qeverisë Kurti.

Ndërkohë deputeti gjerman Knut Abraham është shprehur se askush nuk duhet të harrojë përpjekjet e Kosovës për të vendosur rendin dhe ligjin.

“Përkundër të gjitha kritikave të justifikuara për veprimet e autoriteteve kosovare, nuk duhet harruar se një shtet po përpiqet të zbatojë të drejtat e tij në territorin e tij kundër pengesave dhe ndikimeve të shumta nga jashtë”, ka shkruar ai në Twitter.

blank


Send this to a friend