VOAL

VOAL

Artistët takojnë ambasadoren suedeze: Kemi mbështetjen e saj për Teatrin Kombëtar, kjo që po bëjmë është luftë…

January 9, 2020
blank

Komentet

blank

Berisha në Korçë: Regjimi i Ramës më anti-shqiptari pas Enver Hoxhës! Qeveritarët shtojnë pasuritë përrallore

Ish-kryeministri Sali Berisha deklaroi pasditen e sotme para demokratëve të Korçës se qeveria nuk kontrollohet nga qytetarët, por nga interesat kryekëput të qeveritarëve.

Sipas Berishës, qeveria ka plaçkitur taksat e qytetarëve ndërsa për veten shton pasuri përrallore.

“Regjim i cili është shkëputur tërësisht nga qytetarët. Krijon për vete klanet, pasuri përrallore, duke vjedhur, plaçkitur taksat e qytetarëve, pasuritë publike. Ndërsa u rezervon qytetarëve varfërinë, mjerimin dhe largimin nga vendi i tyre.

Me qëndrimet e tij, me politikat që ndjek, regjimi aktual autokratik, është regjimi më anti-shqiptar që ka qeverisur këtë vend pas  regjimit të Enver Hoxhës.

Shqipëria, çdo skaj i vendit, ka pasuri përrallore, burime të pafundme, ku janë banorët? Ku janë shqiptarët e mbarë Shqipërisë në raport me këto pasuri?

Ata jetojnë sikur ndodhen në një botë tjetër.“-tha Berisha.

Berisha: Rama nuk thotë një fjalë të keqe për Beogradin! Vetëm lavdërime për Vuçiçin

Nga Korça, në vijim të turit të takimeve me demokratët, në kuadër të zgjedhjeve të 22 majit për kryetarin e PD, lideri historik, Sali Berisha, hodhi akuza në drejtim të Ramës.

Berisha tha se kryeministri ka ashpërsuar retorikën ndaj BE, por nuk thotë asnjë fjalë të keqe për Beogradin.

Gjithashtu, Berisha shtoi se Rama i thur lavdërime mikut të tij Vuçiç.

“Kemi 9 vite në vendnumëro. Kemi 9 vite mbrapa kthehu, kemi 9 vite që shpërbëjmë ato që arritëm. Dhe tani është e qartë për secilin prej nesh, se jo Brukseli, po të keni parasysh retorikën e Edi Ramës vitet e fundit, ju nuk e gjeni atë të thotë një fjalë të keqe për Beogradin. Jo, absolutisht! Vetëm lavdërime për mikun e tij Vuçiç. E gjeni të thotë, sa herë flet, fjalë kundër Europës, se ata na e kanë fajin, se ata nuk duan”, u shpreh Berisha.

3 mandatet e Ramës – Berisha: Krijoi narkoshtetin, mori peng opozitën, sot po shkatërron kombin

Ish-kryeministri Sali Berisha bëri akuza të forta këtë pasdite në takimin me demokratët e Korçës. Berisha deklaroi se Rama në tre mandate, ka krijuar narkoshtetin, shndërroi opozitën në fasadë dhe po shkatërron kombin shqiptar dhe identitetin e tij.

Berisha denoncoi se në kasafortat më sekrete të Ministrisë së Brendshme janë vjedhur dosjet më sekrete të bandave dhe kriminelëve ndërsa shtoi se aeroportet e vendit janë përdorur nga narko-flota e qeverisë.

Përtej shkatërrimit që Rama i ka bërë vendit, Berisha theksoi se sot në dallim nga dje janë një opozitë e vërtetë dhe jo fasadë.

“Sot në dallim nga dje, ne jemi në këmbë, opozitë e vërtetë, dhe jo opozitë fasadë. Rama në mandatin e parë zëvëndësoi shtetin ligjor me narkoshtetin.

Me shtetin e drogës. Në kasafortat më sekrete të Ministrisë së Brendshme vidheshin të gjitha dosjet sekrete të bandave dhe kriminelëve.

Unë e kam denoncuar, kjo është e faktuar. Aeroportet e vendit përdoreshin për narko-flotën.

Kokaina sot, ngarkesat njëra pas tjetrës në Durrës janë bërë të zakonshme. Garbiani i Portit të Durrësit, është famozi i Xibrakës, Nallbati i Xibrakës. Zëvëndësoi shtetin ligjor, me narkoshtetin.

Në mandatin e dytë kompromenbtoi drejtimin e opozitës. E lidhin afera, e shndërroi atë në fasadë opozitë. Tani po shkatërron kombin dhe identitetin e tij.“-tha Berisha.

Berisha: Nga kasafortat më sekrete të Ministrisë së Brendshme janë vjedhur dosjet e bandave kriminale

Ish-kryeministri Sali Berisha deklaroi në takimin me demokratët e Korçës se në kasafortat më sekrete të Ministrisë së Brendshme janë vjedhur dosjet më sekrete të bandave dhe kriminelëve ndërsa shtoi se aeroportet e vendit janë përdorur nga narko-flota e qeverisë.

Berisha theksoi se Rama ka shkatërruar vendin ndërsa shtoi se sot janë një opozitë e vërtetë, dhe jo fasadë si ajo e Lulzim Bashës.

“Në kasafortat më sekrete të Ministrisë së Brendshme janë vjedhur dosjet më sekrete të bandave dhe kriminelëve“-tha Berisha.

‘Bota e Ramës është droga’/ Berisha: Ka rrethuar Kosovën me armiqësi prej miqësisë që ka me Beogradin

Ish-kryeministri Sali Berisha deklaroi në takimin me demokratët e Korçës se Rama flet vetëm për drogën pasi kjo është bota e tij bujqësore. Ai theksoi se Rama e ka rrethuar Kosovën me armiqësi për shkak të afërsisë që ka me Beogradin. Sipas Berishës shqiptarët kanë fatin e keq që qeverisen nga Rama, regjim të cilin tha se duhet ta largojmë sa më parë.

“Mora vetëm këtë aspekt, se në atë politik është më tragjik akoma. Ka rrethuar Kosovën në armiqësi. Në vend të ndihemi dy herë më të fuqishëm se jemi të lirë, tani ky ndihet afër me Beogradin, Kosova ndihet larg me Tiranën.”-deklaroi Berisha.

Më tej lideri historik i Partisë Demokratike u shpreh se Shqipëria ka çdo potencial që qytetarët e saj të jetojnë e të begatohen gjithnjë e më shumë.

“S’ka asnjë vend në Rajon me pasuritë e mëdha që ka Shqipëria. Fati i saj i keq është kjo qeverisje që duhet ta largojmë sa më parë.”-tha Berisha.

‘I bëjnë Like njëri-tjetrit’/ Berisha: Rama dhe Vuçiç nuk fshihen më! Soros kërkon t’i emërojë kryetarin PD-së

Jo vetëm që e ndjekin njëri-tjetrin, por Edi Rama dhe Aleksandar Vuçiç nuk kursejnë as Like-t për njëri-tjetrin në rrjetet sociale. 

Një ditë më parë, Vuçiç pëlqeu postimin e kryeministrit për Ballkanin e Hapur, ku sulmonte Vjosa Osmanin dhe presidentin malazez, Milo Gjukanoviç.

Ky moment ka sjellë reagimin e liderit historik të PD, Sali Berisha, nga Korça ku takoi demokratët.

Berisha tha se Rama dhe Vuçiç e pëlqejnë njëri-tjetrin dhe nuk fshihen më.

Gjithashtu, Berisha akuzoi Soros se kërkon t’i emërojë kryetarin PD-së, në mënyrë që kjo e fundit të shndërrohet në shtojcë të Edi Ramës.

“E keni vënë re tani, nuk ka më të fshehur, Vuçiç dhe Rama i bëjnë like njëri-tjetrit si me qenë dy adoleshentë edhe në Facebook, po, pëlqehen. Është fakt real, nuk e fshehin. Pra, kemi edhe mafien e George Soros. Është mafia e George Soros që kërkon t’i emërojë PD-së kryetarin, që kërkon ta bëjë shtojcë të Edi Ramës Partinë Demokratike. 

Por ne jemi në të drejtën tonë, pasioni jonë është liria e shqiptarëve. Ne vazhdojmë këtë betejë, vazhdojmë këtë mision, më të vendosur se kurrë si një lëvizje e fuqishme e udhëhequr nga PD. Si një lëvizje e fuqishme e cila do të bëjë me vete çdo shqiptar që beson te ky vend, që do që ky vend të bëhet nga shqiptarët, që vendos t’i thotë vetes të bashkohemi me këtë lëvizje, të mos themi më kurrë “ç’më duhet mua”, të mos themi më kurrë “s’ke ç’ti bën”, t’i harrojmë këto, por kemi ç’ti bëjmë dhe e përmbysim me siguri, kemi ç’ti bëjmë dhe e ndryshojmë këtë gjendje, rikthejmë Shqipërinë në rrugën e saj”, u shpreh Berisha.

‘Demokratët u kërcënuan që mos t’i bashkoheshin Foltores’/ Berisha: Ne u ngritëm si njerëz të lirë…

Gjatë takimit entuziast në qytetin e Korçës, ish-kryeministri Sali Berisha tha se demokratët janë shantazhuar e kërcënuar prej mujash që të mos i bashkoheshin Foltores.

Berisha u shpreh se demokratët janë kërcënuar se do të hiqen nga puna nëse do t’i bashkoheshin lëvizjes së tij, apo se do u hiqeshin vizat amerikane, por u ngritën absolutisht si njerëz të apasionuar pas lirisë.

Berisha: Në të gjithë këtë situatë, mund të themi se zhvillim historik, ishte vepra juaj, vepra e demokratëve shqiptarë që ngritën në një afat kohor rekord opozitën e vërtetë shqiptare. U ngritët si misionarë të vërtetë. Këto 10 muaj, kanë qenë muaj presionesh të mëdhash mbi ju.

Kanë qenë muaj shantazhesh, kërcënimesh. Njëri ju kërcënonte se do ju heq nga puna po u bashkuat me lëvizjen. Tjetri ju kërcënonte se do ju pushonte gruan apo prindërit nga puna. Tjetri ju kërcënonte se viza amerikane nuk do i shihni me sy. Ne u ngritëm absolutisht si njerëz të apasionuar pas lirisë. Ne u ngritëm sepse e konsiderojmë pluralizëm jetik për veten tonë, për fëmijët tonë dhe të afërmit tonë. Ne u ngritëm pavarësisht nga privacionet që mund të pësonim.

Berisha: I dhamë fund kryetarokracisë! Asnjë nga kerët e degëve nuk është i emëruar

Ish-kryeministri Sali Berisha deklaroi në takimin me demokratët e Korçës se asnjë nga krerët e degëve të PD nuk janë të sugjeruar apo emëruar nga lart, por janë zgjedhur me vullnetin e lirë të demokratëve.

Berisha deklaroi se i kanë dhënë fund kryetarokracisë ndërsa shtoi se një kryetar partie duhet të respektojë vullnetin e anëtarëve të partisë së tij.

“Për herë të parë në ekzistencën e PD, sot asnjë kryetar partie nga Tropoja deri në Gjirokastër, nga Korça në Peshkopi, nuk është absolutisht i emëruar, i përzgjedhur, i përcaktuar, i sugjeruar nga qendra e PD.

Të gjithë janë të zgjedhurit e demokratëve. Kjo ka qenë e qëllimshme, së pari fundi i kryetarokracisë. Kryetari nëse do që të drejtojë partinë, ka aq shumë gjëra për të bërë.

Gjëja më e madhe që bën është të respektojë vullnetin e anëtarëve të partisë së tij.”-deklaroi Berisha.

Berisha: George Soros non grata në Shqipëri, akti i parë i PD në pushtet

Lideri historik i PD, Sali Berisha deklaroi nga Korça se George Soros do të shpallet non grata në Shqipëri.

Berisha tha gjithashtu se i ka kërkuar Parlamentit Europian dhe Kongresit të SHBA, të ndalojnë veprimtarinë e Soros jashtë SHBA.

“Nga aktet e para të PD në pushtet do të jetë George Soros non grata. George Soros me rivendosjen e monizmit në Shoqërinë Civile në Shqipëri, me vendosjen e drejtësisë në kontrollin e qeverisë, me implikimin direkt në shkëmbimin e territoreve mes Serbisë dhe Kosovës, është një armik i vërtetë i demokracisë shqiptare.

Kam kërkuar nga PE dhe Kongresi i SHBA, të ndalojnë çdo veprimtari politike të tij jashtë SHBA. Dhe kjo për Shqipërinë, ai nuk do të ketë vend më dhe veprimtaria e tij nuk do të ushtrohet në territorin e Republikës së Shqipërisë”, u shpreh Berisha.

syri.net

blank

Një President për PD! – Nga Florjan Nuri

Ky “procesi” transparent dhe jashte mase gjitheperfshires per zgjedhjen e Kreut te Shtetit na ka lene pa mend. Po rrotullohemi ne karrike se ngjan sikur nuk jetojme ne Shqiperi.

Palet jane “ulur” bashke me njera-tjetren. Dialogojne me qetesi, kapin duart dhe ferkojne shpatullat dhe ne rend te pare kane vendosur nje propozim ne leter te dale nga dora dhe goja e z.Alibeaj.

Procese te tilla dialoguese, por shume larg ketij te sotmit kemi pare dhe me pare. Por, te pakten ka pasur sinqeritet dhe qendrime te forta, me akuza, por dhe argumenta politike dhe kushtetuese te seciles prej paleve te perfshira. Dhe mbi te gjitha, kane kthyer dhe koken pas, per te shlyer sado pak “gabimet” e te kaluares…

Sot eshte harruar gjithcka. A thua se problemi i vetem i politikes eshte te qenit anti komunist i Presidentit te ardhshem. Po a ka me rendesi te jete anti komunist apo te veproje si i tille ne krye te detyres?

Cila figure me integritet do te pranonte te quhej President i ardhur nga opozita kur do te merrte vetem votat e nje pjese te grupit parlamentar? Apo do mjaftohej vetem me faktin se diku dhe dikur ishte shpallur anti komunist? Integritetin zor se e gjen te shpjeguar ne letra, por e gjen masivisht te detajuar me veprime ne momente kyce!

Opozita e z.Alibeaj fatkeqesisht po vijon politiken e fitoreve te vogla te trumbetuara me aq zell me pare nga z.Basha. Kur shikonim disa figura te dores se trete te dilnin nga dyert per shkak te ligjit te dekriminalizimit, dhe te nesermen merrnim vesh se kishin hyre nga dritarja direkt e ne Kuvendin e Shqiperise njerez me probleme te theksuara me ligjin. Por ne e dinim se kishim fituar se ishte opozita ajo qe e kishte propozuar ate ligj!

Njesoj dhe me zgjedhjet e kaluara. Kur marreveshja midis paleve politike u fshi me nje te rene te lapsit nga Kuvendi i atehershem dhe PD hyri ne zgjedhje me sigurine qe do fitonte. Dhe fitoi ne fakt! Votat ishin ne kuti!

Po i permend keto elemente per nje fakt te thjeshte. Ujku qimen e nderron, po zakonin s’e harron, thote nje fjale e urte popullore. Dhe ujku ne rastin e zgjedhjes se Presidentit nuk eshte se ka ndonje faj. Sepse bariu qe do duhej ta mbante vathen te bashkuar e ka mendjen ta ndaje ate. Disa jane te tijat, ndersa te tjerat i ka lene ne meshire te fatit. Madje, me shume se kaq, jo vetem qe nuk ben asnje tentative t’i afroje, por ben veprime konkrete t’i hedhe ne gremine. Ju kujtohet besoj fjala e bariut Alibeaj para ish sekretarit Pompeu apo jo? Dhe ketu nuk e kam fjalen per z.Berisha, por per qindra e mijera demokrate qe kane zgjedhur te perfaqesohen nga kjo figure politike dhe e kane bere te qarte tashme kete vendim te tyre me disa procese zgjedhore.

Sot PD kishte dhe ende ka pak kohe nevoje te sjelle nje fryme paqtimi dhe bashkimi per vete. Rastesi apo jo nuk e di, por PD sot ka nevoje te kete Presidentin e vet. Jo si emer, por si fryme! Se “presidenti” per kete pune eshte, te percjelle nje fryme tolerance dhe bashkimi. Koincidence apo jo nuk e di, por legalizimi i fraksioneve, nisur nga procesi i zgjedhjes se Presidentit, kishte rastin e arte te zbatohej per here te pare ne PD. Ku ne qendrimin e unifikuar te paleve ne PD te perfshihej dhe qendrimi i asaj pjese te grupit parlamentar qe mendon ndryshe nga z.Berisha dhe Komisioni i Rithemelimit.

Ndersa z.Alibeaj ulet njehere me z.Balla, vendos gjithcka aty e me pas kujtohet qe duhet mbledhur dhe grupi parlamentar te propozoje ndonje emer. Dhe ndermjet ketyre mban dhe nje fjale me zero peshe politike kur vjen puna te vleresoje marrdheniet historike 100-vjeçare mes Shqipërisë dhe SHBA-së.

PD e përfaqesuar sot nga z.Alibeaj ka zgjedhur perfaqesimin nga nje avokat. Qe te ngjason me historine e nje gjyqi. Kur përfundoi procesi gjyqësor dhe gjykata dha vendimin, pala humbëse nuk po kuptonte dot ngazellimin e avokatit te saj. Ore pse qesh ti i thanë pasi dolën nga gjykata. Fituam apo humbem ne? Fituam i tha avokati, fituam të drejtën e apelimit të këtij gjyqi që humbëm sot!

Sa i përket Presidentit tjetër, atij të shtetit, le ta zgjedhë ujku. Se dhe atë, ujkut i duhet për ta ngrënë në fund të historisë.

blank

Salianji: Loja e Ramës për të emëruar i vetëm Presidentin do të dalë zbuluar

Nëpërmjet një statusi në Facebook, Ervin Salianji thekson se procesi për zgjedhjen e Presidentit u banalizua nga kryeministri Edi Rama me emrat në zarf dhe se do përfundojë me një President të Ramës në institucion dhe me ëndrrën e thyer të çdo deputeti për të pasur një president personal!

“Fundjava do të nxjerrë zbuluar lojën e pastër të Ramës për të emëruar i vetëm Presidentin, por më shumë se kaq, do të detyrojë protagonistët në radhët e opozitës të bëjnë një tërheqje të sforcuar që sërish do të krijojë një kosto të panevojshme për PD.”, shkruan më tej Salianji.

Reagimi i plotë

Procesi për zgjedhjen e Presidentit u banalizua nga Rama me emrat në zarf dhe do përfundojë me një President të Ramës në institucion dhe me ëndrrën e thyer të çdo deputeti për të pasur një president personal!

Presidenti i Republikës që duhet të jetë personifikimi i unitetit të kombit përfundon si grup emrash në publik, që nuk marrin dot as unifikimin e grupit parlamentar dhe opozitës në tërësi! Nuk ka një president pas diskutimeve por shumë “president”!!

Për fat të keq, Edi Rama pikasi nevojën për protagonizëm bosh për këtë process në rradhët e opozitës dhe i la në “dorë” pataten e nxehtë të dy raundeve që kërkojnë shumicë të cilësuar në Kuvend për kreun e shtetit. (Praktikisht asgjë sepre këto janë të drejta që i jep kushtetuta)

Përmes angazhimit personal për të qenë në këtë proces, e frangmentarizoi opozitën, krijoi një proçes paralel në opozitë dhe thelloi ndarjen në PD dhe në fund s’do ketë asnjë emër që mbledh 20 firma! Proçesi u dështua vetëm për egoizma personalë, dëmi për opozitën dhe favorizimi për Ramën është përtej çdo amatorizmi apo “naiviteti” politik!

Presidenti i Republikës do përzgjidhet nga Rama, fundi i telenovelës së dirigjuar nga Rama për të shmangur vëmendjen nga ekonomia dhe skandalet do ta tregojë se si arriti objektivat maksimale me thuajse asnjë kosto, por për kostot e krijuara përgjegjës do të ketë!

Fundjava do të nxjerrë zbuluar lojën e pastër të Ramës për të emëruar i vetëm Presidentin, por më shumë se kaq, do të detyrojë protagonistët në rradhët e opozitës të bëjnë një tërheqje të sforcuar që sërish do të krijojë një kosto të panevojshme për PD.

(BalkanWeb)

blank

Dekonspironte operacionet Shefi i Krimeve që u arrestua sot nga SPAK- Ishte me oficerin e ndjerë Saimir Hoxha kur u vra nga Aldi Rama!

Shefi i Krimeve të rënda në Komisariatin e Lezhës, Leonard Palushi është vënë në prangat e policisë gjatë mega-operacionit të SPAK dhe policisë së Shtetit, ku u goditën 8 grupeve kriminale që vepronin në Tiranë, Durrës dhe Elbasan.

Leonard Palushi akuzohet për shpërdorim detyre, ndërsa kreu i SPAK kur u pyet nëse efektivi dekonspironte operacionet e policisë u përgjigj: “Personi që ju thoni është pjesë e strukturës së policisë së shtetit, ka dal për të një masë “Arrest me burg” për shpërdorim të detyrës, për detaje më tepër nuk mund të themi pasi është pjesë e procesit të hetimit.

Nuk kemi asnjë dyshim për dekonspirim, por procedurat janë të tilla që kërkojnë kohën e duhur se ishte një numër shumë i lartë i personave që i ka dal masa e sigurimit.”

Kush është efektivi i krimeve të rënda në Lezhë?

Leonard Palushi ishte i përfshirë në ngjarjen e rëndë më 28 shtator, ku u ekzekutua me armë zjarri kolegu i tij, oficeri i krimeve Saimir Hoxha, nga i riu Aldi Rama. Mëngjesin e asaj dite, ai së bashku me dy efektivët, Saimir Hoxha dhe Petrit Doda udhëtuan të veshur civil drejt ishull Lezhë.

Sipas dëshmisë së Leonard Palushit, ata kishin asgjësuar një parcelë me kanabis dhe në kthimin janë këmbyer në rrugë me automjetin ku udhëtonte i ndjeri Aldi Rama dhe dy të rinj të tjerë.

Efektivët i kërkuan 21-vjeçarit Aldi Rama të tregonte mjetin e identifikimit, por në këtë moment i riu ka qëlluar me armë në drejtim të efektivit Saimir Hoxha duke e lënë të vdekur në vend.

Në këtë moment, Leonard Palushi dhe Petrit Doda janë vënë në ndjekje të dy të rinjve që ndodheshin në makinë me Aldi Ramën, duke arritur t’i arrestojnë, ndërsa 21-vjeçari u largua me automjet nga vendngjarja.

Dëshmia e tij pas krimit

Punoj pranë Drejtorisë Vendore të Policisë Lezhë, me detyrën shef i krimeve në Komisariatin e Policisë Lezhë që nga viti 2020. Më datë 28.09.2021, si çdo ditë kam ardhur në punë në orën 08:00 dhe rreth orës 09:00 së bashku me oficerin e krimeve të ndjerin Saimir Hoxha dhe punonjësin e policisë Petrit Doda kemi marrë makinën tip foristradë me targa TR3997M me ngjyrë të bardhë që është në administrim nga Policia e Shtetit dhe kemi shkuar në ishull-Lezhë në bregun e lumit Kune-Vain.

Sapo kemi shkuar në vendin ku kishte dyshime se në brendësi të ferrave në bregun e lumit kishte bimë narkotike cannabis sativa. Pasi kemi konstatuar bimë të mbjella të dyshuara si cannabis sativa, në këtë kohë kemi parë përreth zonës nëse kishte njeri dhe kemi filluar kryerjen e veprimeve hetimore, si këqyrja e vendit të ngjarjes, prerja dhe asgjësimi i bimëve narkotike duke marrë një mostër për kampion për të kryer ekspertimin kimik dhe e kemi vendosur në makinë, pasi është djegur e gjithë sasia e lëndës narkotike kemi marrë makinën për të ikur në Lezhë.

Unë isha në drejtim të mjetit, në sediljen e parë ishte i ndjeri Saimir Hoxha, ndërsa në sediljen e pasme ishte inspektori i policisë së rendit Petrit Doda. Gjatë rrugës kur po ktheheshim në drejtim të Lezhës, rreth 100 metra nga vendi ku ndërpritet shtresa e asfaltit të rrugës automobilistike, jemi shkëmbyer në rrugë me një mjet autoveturë, e cila po lëvizte në drejtim nga Lezha për në Kune, në të cilën ishin tre djem të moshës së re dhe na tërhoqi vëmendjen, pasi ajo zonë është e pabanuar dhe në vendin që hapi krahun për tu shkëmbyer menjëherë janë kthyer pas nesh për në Lezhë, pas makinës tonë. Në këtë moment kemi vënë re që kjo makinë po vinte pas nesh, gjë e cila na ka shtuar akoma dyshimet në lidhje me këta persona, në këto rrethana kemi diskutuar të tre bashkë dhe kemi vendosur që t’i ndalonim për të verifikuar se kush ishin këta persona dhe çfarë po kërkonin në atë zone. Rreth 100 metra pasi kemi kaluar ndërprerjen e asfaltit kam hapur krahun dhe kemi zbritur të tre nga mjeti dhe i kemi bërë më dorë shenjë ndalimi mjetit që vinte pas nesh dhe ky mjet ka ndaluar.

Pas ndalimit të mjetit unë së bashku me Petrit Dodën jemi afruar nga ana e shoferit dhe Petriti ka komunikuar me shoferin e mjetit duke i thënë se jemi punonjës policie dhe i ka kërkuar një dokument identifikimi, letër njoftim ose patentë të drejtuesit të mjetit, në këtë kohë drejtuesi i mjetit ka zbritur nga mjeti, Saimiri ka shkuar tek personi që ishte në sediljen e parë dhe i ka kërkuar një mjet identifikimi i cili iu bind dhe zbriti nga mjeti, ndërkohë Saimiri i është drejtuar pasagjerit që ishte ulur në sediljen e pasme, pas pasagjerit në anën e djathtë të mjetit duke i thënë se kush jeni ju dhe a keni dokument.

Unë kam dëgjuar se ky pasagjer i ka thënë Saimirit “unë nuk jam për t’u kontrolluar” dhe menjëherë kam dëgjuar një krismë armë zjarri dhe kam parë Saimirin duke lëvizur për nga mbrapa mjetit, ndërkohë unë dhe Petriti jemi shmangur në pjesën ku ishte ndaluar makina e policisë në anën e rrugës nga laguna.

Gjatë kësaj kohe që u shmangëm për tu pozicionuar përballë mjetit të policisë kam nxjerrë armën e shërbimit dhe kam parë se automjeti i këtyre personave u nis me shpejtësi për tu larguar në drejtim të Lezhës dhe kam qëlluar disa herë me armën e zjarrit të shërbimit në drejtim të këtij mjeti duke mbajtur vijën e shënimit në pjesën e poshtme të mjetit dhe gomave, ku mjetit i është çarë goma dhe ka vazhduar rrugën në drejtim të Lezhës.

Menjëherë së bashku me Petritin kemi bërë bllokimin e dy personave duke i shtrirë në tokë. Më pas, Petriti ka ikur për të parë Saimirin dhe sapo e ka parë më ka thënë që Saimiri është plagosur. Menjëherë kam lajmëruar ambulancën dhe kemi mbajtur dy personat për t’i shoqëruar në polici.

blank

Berisha në Berat: Lëvizja jonë është revolucion! Rama nuk meriton të qeverisë as 5 ditë

Berisha: U ringritëm, pazaret e Bashës morën fund! Rama ktheu Shqipërinë në delen e zezë të Rajonit

Në kuadër të zgjedhjeve për kryetar të PD-së në 22 maj, ish-kryeministri Sali Berisha ka zhvilluar një takim entuziast me demokratët e Beratit.

Berisha deklaroi se demokratët janë ngritur për të shpëtuar PD-në në një kohë kur ajo ishte katandisur nga udhëheqja e Lulzim Bashës në një kallp opozitë.

Berisha akuzoi dhe Ramën duke thënë se ai e katandisi Shqipërinë në ditën e saj më të zezë ndërsa shtoi se kryeministri ka bërë vetëm skandale

“U katandis në një forcë politike që nuk mbronte idealet e demokratëve. Më shumë se çdo gjë tjetër pazaret e pandershme të ish-kryetarit Lulzim Basha dhe një grusht drejtuesish të saj. Kaluam 9 vite të vështira dhe të pamerituara.

Të vështira se patëm një qeverisje në fakt në kuptimin më të vërtetë të fjalës, me anti-popullore dhe më anti-kombëtare që nga ditët e zeza të diktaturës deri sot. Një qeverisje e cila siç dihet kalonte nga skandali në skandal.

Nga rekordi i zi në rekordin e zi. Patëm një qeverisje e cila sipas të gjitha treguesve e shndërroi Shqipërinë në delen e zezë të Rajonit për rekordet e saj të zeza.”-tha Berisha.

Berisha: Rama flet me pasion për drogën! Shqipëria rruga kryesore e heroinës për në Europë

Berisha deklaroi se sot Shqipëria është rruga kryesore e heroinës për në Europë ndërsa shtoi se Rama flet sot për kanabisin me më shumë pasion se për çdo gjë tjetër.

“Porti i Durrësit është shndërruar në një nga portet kryesore të kokainës. Problemi është se Rama flet për kanabisin më me pasion se për grurin, flet më me pasion për kanabisin se për ullirin, fikun apo arrat.

Blegtorinë nuk e zë kurrë me gojë. Pra në 5 vitet e fundit shqiptarët ikën si proporcion më shumë se çdo vend tjetër.

Opozita nën drejtimin e Bashës me pasivitetin dhe pazaret e saj nuk ngjallte shpresë.“-tha Berisha.

Berisha në Berat: Lëvizja jonë është revolucion! Rama nuk meriton të qeverisë as 5 ditë

 

Përpara qindra mbështetësve, Berisha u shpreh se lëvizja e demokratëve është revolucion i cili nuk do të ndalet deri në realizimin e misionit.

Ky regji, tha Berisha, nuk meriton të qeverisë as 5 ditë.

“Opozita me pasivitetin, por edhe pazaret e saj, nuk ngjallte shpresë. Kur ju vinit nga Berati, Skrapari, Përmeti, nga të gjitha zonat, njerëz të idealeve, për të protestuar, ish-kryetarit i binte telefoni ose merrte mesazhin dhe nuk guxonte të përmendte emrin e kundërshtarit para jush. Kjo është e vërteta. Në të gjithë këtë dëshpërim që na ka shoqëruar ne në kohëra për shkak të historisë së vështirë. Ne nuk qemë në lartësinë e idealeve tuaja. Po përsëri ju qëndruat, përsëri me të gjitha këto, ne në 25 prill ishim 620 mijë shqiptarë dhe pas kësaj, përsëri ish-kryetari do të angazhohej për llogari të qeverisë në veprime, antiligjore, antikushtetuese, antidemokratike në parti. Ju jeni të gjithë para meje sot misionarët ë vërtetë, ju jeni burra dhe gra, djem, e vajza idealistë, të cilët u ngritën sapo u dhanë shkëndijat e para. Dhe gjatë këtyre muajve nga shtatori e gjer sot kapërcyet çdo pengesë, çdo presion, çdo intrigë, çdo shantazh. Vendosët të qëndronit për idealet tuaja. Çfarë nuk u bë që lëvizja jonë të shuhej gjatë kësaj periudhe. Gjatë përpjekjes sonë për të dalë opozitë e vërtetë përballë një regjimi që nuk meriton të qeverisë as 5 ditë në këtë vend. Nuk u penguam ne, nuk u tërhoqëm ne, është revolucion lëvizja jonë dhe unë ju garantoj se kjo lëvizje pa përmbushur misionin e saj të madh kurrë nuk do të ndalet“, u shpreh Berisha.

‘I vinin mesazhe’- Berisha sulmon Bashën: Nuk përmendte emrin e kundërshtarit në protesta para demokratëve

Berisha tha se Lulzim Basha shuante protestat e qytetarëve pasi merrte mesazhe dhe i binte telefoni.

Më tej Berisha deklaroi se Basha nuk guxonte të përmendte emrin e kundërshtarit të tij para demokratëve.

Lideri historik i PD tha se Basha më 25 prill u vendos në shërbim të qeverisë me veprime anti-demokratike dhe anti-ligjore.

Opozita nën drejtimin e Bashës me pasivitetin dhe pazaret e saj nuk ngjallte shpresë kur demokratët vinin nga Berati, Përmeti e shumë qytete të tjera për të protestuar. Ish-kryetarit i binte telefoni, merrte mesazhe dhe nuk guxonte të përmendte emrin e kundërshtarit para jush.

Kjo është e vërteta. Në gjithë këtë dëshpërim që na shoqëroi në kohëra për shkak të historisë së vështirë, PD nuk ishte në lartësinë e idealeve tuaja, por ju qëndruat.

Më 25 prill ishim 620 mijë shqiptarë dhe pas kësaj përsëri Basha do të angazhohej për llogari të qeverisë në veprime anti-ligjore dhe anti-demokratike në parti. “-tha Berisha.

Mesazhi i Ramës për BE-në/ Berisha: Sharlatan që s’njeh moral! Fatet tona s’i ka në dorë një aventurier

Duke rikujtuar deklaratën e kryeministrit Rama i cili i tha BE-së ‘nëse s’hapen negociatat do shoh të ndryshoj drejtimin e Shqipërisë’, Berisha theksoi se ai është sharlatan dhe i papërgjegjshëm.

“I tha BE-së nëse s’hapen negociatat do ndryshoj drejtimin e Shqipërisë, sikur e ka plaçkë të vetën.

Sikur fatet tona, vokacionin tonë e paska në dorë një aventurier që s’ka normë as moral.”– u shpreh Berisha.

Berisha: Rama i thur himn Vuçiçit! Dy qëllimet e Serbisë me Ballkanin e Hapur

Berisha tha se Rama i thur hymne presidentit serb, ndërsa me rrëzimin e rezolutës për gjenocidin serb në Bosnje, turpëroi vendin.

Ish-kryeministri foli edhe për Ballkanin e Hapur, duke e konsideruar atë projekt të Serbisë për të dalë në detin Adriatik si dhe për të dominuar rajonin.

“Pse ne të ndjekim vallen e tij? Pse ne të vendosim interesat tona? Europa ka krijuar një mekanizëm, Procesin e Berlinit, për të na tërhequr më afër. Jo, jo, thotë ky, Ballkani i Hapur. Jo, i thonë, Ballkani i Hapur nuk përshtatet me procesin e integrimit. E dini çfarë është Ballkani i hapur? Është projekti i Serbisë për të kundërbalancuar mosintegrimin e saj me një dominim të zonës dhe në radhë të parë, absolutisht, daljen e saj në Detin Adriatik. Nuk kam asgjë unë kundër qarkullimit të mallrave, apo shkarkimit të importeve serbe në portet shqiptare, jo, por jo në atë qëllim që kërkojnë ata. Jo, portet tona s’mund të jenë kurrë ashtu. Ata që dinë pak histori e kanë të qartë. Dy kanë qenë ambiciet më të mëdha imperiale ruse në Europë, Adriatiku dhe Dardanelet. Si mund të lidhemi ne me ata? U ndala këtu se në lojë është qenia jonë, në lojë është përfytyrimi ynë, në lojë është shkretimi ynë si komb. Por në se ne na ikin çdo vit në 4 vite 530 mijë qytetarë, absolutisht shumica e tyre të rinj, ku është rinia për nesër? Nuk kemi të ardhme ne. Shto këtu borxhin që e rrit në mënyrë të tmerrshme dhe që sot fëmija që do të lindë pas 15-20 vitesh do të ketë një borxh 23 mijë euro për të paguar”, u shpreh Berisha.

‘2 metra i gjatë vjedh me firmë’- Berisha: Baxhanaku i Ramës ka pëfituar 50 tendera nga qeveria e tij

Në fjalën e tij Berisha sulmoi Ramën për shkelje të kushtetutës, pasi baxhanaku i tij ka fituar mbi 50 tendera nga qeveria e tij.

Sipas Berishës, kushtetuta thotë në nënin 70 se ministri dhe familjarët e tij nuk mund të përfitojnë asnjë qindarkë nga pasuria publike e pushteti vendor apo lokal.

Berisha: Rama në çdo debat thotë se unë jam 2 metra i gjatë dhe ku mund të vjedh një i gjatë? Vjedh me firma ti mor zotëri dhe nuk vjedh në xhepa. Por vjedh me qindra e qindra milionë. Hajt na thuaj Rama se si e firmose ti me procedurë negociate të mbyllur tenderin e djegësave 430 milionë euro? A e di se ajo procedurë është e ndaluar me ligj, pasi është vjedhje.

Na thuaj zoti Rama si firmose ti të shpallësh burrin e ministres si investitor strategjik dhe ti japësh qindra mijëra metra në bregdet, kur kushtetuta thotë në nënin 70 se ministri dhe familjarët e tij nuk mund të përfitojnë asnjë qindarkë nga pasuria publike e pushteti vendor apo lokal. Po pse i bën ti këto, ti 2 metra i gjatë, ti vjedh me firmë nuk fut duar në xhepa. Po merr me konteinera e me çdo gjë.

Si ka mundësi që baxhanaku yt që është biznesmen që fiton 50 tendera derë para dy vitesh nga qeveria jote. Nga çdo definicion ai përjashtohet sepse nuk janë tenderat për familjarët e qeveritarëve. Si thua ti 2 metra i gjatë, në raportin e fundit, mbi 1 miliardë euro në tërësi për ndërtimet e tërmetit në tërësi të gjitha për qeveritarët dhe familjarët e tyre.

‘Presidenti’/ Berisha: Farsë e turpshme e Ramës me pseudo-opozitarët! Më 22 Maj…

Nga Berati ku zhvilloi takimin me demokratët, në vijim të turit në kuadër të zgjedhjes së kryetarit të PD, lideri historik Sali Berisha e quajti farsë procesin e zgjedhjes së Presidentit. 

22 maji, tha Berisha, do të jetë dita e kontrastit mes demokratëve që do të votojnë për kryetarin e ri të PD dhe farsës me zgjedhjen e Presidentit, mes Edi Ramës dhe pseudo-opozitarëve.

“Ftoj çdo demokrat dhe demokrate të qarkut të Beratit, ditën e diel të merrni pjesë në procesin e votimit për kryetarin e PD, të votoni të lirë, të votoni të lirë në ndërgjegjen tuaj. Të votoni për të bërë kontrastin më të madh midis procesit tuaj, burra dhe gra, djem e vajza me ideale të larta fisnike dhe farsës së turpshme që po zhvillon Edi Rama me pseudo-opozitarët me procesin e zgjedhjes së presidentit të republikës, i cili duhet të jetë një njeri i nderuar dhe meriton të zgjidhet jo me një farsë, por me një procedurë dinjitoze siç parashikon Kushtetuta e vendit”, tha Berisha.

‘Dil para shqiptarëve’/ Berisha-Ramës: Na trego, si i dhe burrit të ministres mijëra m2 tokë në bregdet?

Sali Berisha akuzon Edi Ramën se ka firmosur procedura korruptive, duke zhvatur miliona euro të taksapaguesve shqiptarë. 

Berisha iu drejtua Ramës duke e sfiduar që të dalë para shqiptarëve dhe të tregojë si ka firmosur aferën 420 milionë euro të inceneratorëve dhe ‘dhurata’ mijëra mijëra m2 tokë në bregdet që i bëri bashkëshortit të Olta Xhaçkës, Artan Gaçi.

“Na thuaj pak zoti Rama, hajde thuaju qytetarëve, si e firmose ti me procedurë negociatë e mbyllur tenderin e djegësve 420 milionë euro. Si e firmose? E di që ajo procedurë është e ndaluar me ligj. Na thuaj pak zoti Rama si firmose ti të shpallësh burrin e ministres subjekt të rëndësisë strategjike dhe t’i japësh qindra e mijëra metra në bregdet, në një kohë kur Kushtetuta thotë në neni 70 se ministri, familjarët e tij nuk mund të përfitojnë asnjë qindarkë nga pasuria publike dhe pronat publike të pushtetit vendor apo pushtetit lokal. Por pse i bën ti këto, ti që je 2 m i gjatë, ti vjedh me firmë, nuk fut duart në xhepa, por merr me kontenierë, valixhe dhe çdo gjë”.

syri.net

blank

VIDEO- Budina: Rama dhe Veliaj duan të pastrojnë paratë në sheshin e Teatrit

Teksa kujton i trishtuar natën e kobshme të shembjes së Teatrit Kombëtar, regjisori dhe aktivisti Edmond Budina e quan gënjeshtër deklaratën e kryeministrit Edi Rama, që është shprehur se vonesa në ndërtimin e teatrit ka ardhur si pasojë e rritjes së çmimeve për shkak të luftës.

Prej dy vitesh artistët nuk kanë një skenë, ku të zhvillojnë veprimtarinë e tyre, ndërsa teatrot funksional s’i përmbushin të gjitha kushtet.

I zhgënjyer për zvarritjen e çështjes së teatrit, Budina sheh opozitën si të vetmen dritë për ringritjen e tij dhe të demokracisë.

Ndër të tjera Budina tha se nata e shembjes së teatrit nuk duhet kujtuar si natë përshpirtjesh, po si një ditë lufte që njerëzit duhet të ngrihen për të drejtat dhe liritë e tyre.

blank

Kompozitori i njohur Limoz Dizdari del nga intubimi

Kompozitori i njohur, Limoz Dizdari, i cili ishte shtruar në spitalin universitar “Shefqet Ndroqi”, ka dalë nga intubimi.

Mjekët e spitalit “Shefqet Ndroqi” kanë shpjeguar se ndërhyrja ka qenë delikate dhe e kryer ne kushtet e intubimit, ku i janë vendosur 4 stenda kompozitorit të njohur.

“Është bërë një punë fantastike. 4 stenda i vendosën. Dy javë i intubuar dhe gjitha asistimet janë bërë në kushtet e një pacienti të intubuar gjatë gjithë kohës, me hemodinamikë, i janë vendosur 4 stendat. Pasi problematikat ishin jo vetëm pulmonare, goxha të rënda, me një pneumoni të rëndë por edhe me një insuficiencë kardiake, që u desh të stabilizohej falë punës së gjithë stafit. Ja hapëm si arterie, i vendosëm 4 stenda dhe për fat për dy ditë reagoi mirë”, shpjeguan mjekët.

Gjithashtu ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirlu, ka vizituar kompozitorin Limoz Dizdari, ndërsa falënderoi ekipin e mjekëve për punën e tyre.

“Jam shumë e emocionuar, sinqerisht keni bërë një punë fantastike. Bravo. Keni vënë edhe muzikën e vetë. Mjeshtri Dizdari tashmë është mirë. Jemi rikthyer ashtu të fortë, si dikur. Jam falenderuese, isha e bindur që do t’ja dilnit, falë përkushtimit tuaj, falë profesionalizmit tuaj, patjetër edhe vullnetit të Limozit që nuk i mungon, për t’ja dalë”, ishte vlerësimi i Manastirliu. bw

blank

Zgjedhjet për kryetar të PD, Sali Berisha takim me demokratët në Durrës

Berisha: Koha tregoi që revolucioni ynë nuk ndalej, tani jemi opozita e vërtetë

Lideri historik demokrat, Sali Berisha, deklaroi nga Durrësi se koha tregoi se revolucioni për rithemelimin e PD-së nuk ndalet.

“Së pari ju përshëndes përzemërsisht dhe ju falënderoj me mirënjohje të thellë për mbështetjen që i keni dhënë PD-së që nga dita e parë e themelimit e deri më sot, dhe veçanërisht për rolin tuaj në rithemelimin e kësaj force politike.

Ne vijmë sot këtu në Durrës pas një udhëtimi të vështirë, pas një udhëtimi plot pengesa, por e vërteta është pas një udhëtimi unik në historinë e Europës.

Në një moment të caktuar, ne ndërmorrëm udhëtimin tonë për t’u rikthyer te vlerat tona, për t’u rikthyer te parimet tona, për të ngritur në këmbë forcën tonë politike, që kalonte nga disfata në disfatë. Në fillim të kësaj lëvizje, askush nuk parashikonte se sot do ishim një forcë aktive me 40 mijë e më shumë anëtarë. Një ushtri e vërtetë idealistësh, një ushtri e vërtetë misionarësh. Burra dhe gra, djem dhe vajza të një autoriteti të madh moral dhe të veçantë, të cilët u përballën me çdo lloj vështirësie. Unë jam dëshmitar i trysnive të pandershme që u ushtruan ndaj jush nga institucionet e një shteti që nuk njeh ligj e parim. Jam dëshmitar edhe i presioneve të një klientele private që është shndërruar në segmente të mafias shtetërore. Jam dëshmitar i presioneve të mafies së George Soros në çdo hap tonin drejt demokracisë dhe lirisë. Të gjitha këto nuk na kanë penguar.

Kam deklaruar dhe deklaroj se kjo lëvizje është e pandalshme. Ishte shprehur se ky revolucion nuk ndalet më. Koha tregoi që nuk ndalet. Ngadhënjeu mbi çdo pengesë, mbi çdo përpjekje dhe sot ja ku jemi; opozitë e vërtetë e Shqipërisë,” tha Berisha.

Berisha: Siç ndryshuam veten, duhet të ndryshojmë shoqërinë! Ky është misioni i ri jetik

Lideri historik i demokratëve, Sali Berisha, deklaroi nga Durrësi se misioni i ri i demokratëve duhet të jetë ndryshimi i shoqërisë, që ata të reagojnë ndaj të keqes.

“Në një kohë të shkurtër, establishmenti po dridhet. E keni konstatuar vetë ju. Për PS-në, për kreun e saj, prokuroria speciale është bërë më e dashur se komiteti qendror.

Por tani na pret një mision tjetër jetik për interesat e qytetarëve, për qenien tonë dhe identitetin tonë kombëtar. Për të ardhmen tonë.

Misioni ynë është që të bindim secilin që kemi në krah, që njohim dhe dimë, që edhe ai të thotë ndal ndaj kësaj rrokulliseje. Para syve tanë po ndodh shkretimi i kombit. Një vjedhje e pasurive të saj. Ndodhin përçudnira të pabesueshme. Disa prej tyre pasqyrohen direkt në interesin kombëtar. Por një pjesë e madhe e shoqërisë i përcjellin me indiferencë këto. Rinia thotë se këtu nuk është për t’u jetuar. E thonë për vendin e pasurive të mëdha.

Por përse të gjitha këto? Sepse ne si shoqëri vazhdojmë të tolerojmë, të mos reagojmë, vazhdojmë të mos përgjigjemi. Çfarë ndodh që ne, del problemi i inceneratorëve, aty është e qartë si drita e diellit që kreu i qeverisë ka firmosur për të vjedhur 400 e ca milionë euro me një procedurë ligjore që nuk ekziston në ligjet e vendit, por ku është reagimi ynë? Ku është reagimi i shoqërisë? Askush nuk është më përgjegjës për këtë mungesë reagimi se ne demokratët për këtë mungesë reagimi. Ne jemi përgjegjës.

Siç ndryshuam veten, duhet të ndryshojmë të tjerët. Pastaj të shohim nëse do reagojnë apo jo,” tha Berisha.

blank

‘Aleanca e Ramës me Vuçiçin shkelmon interesin kombëtar’/ Berisha: Të reagojmë, të bindim çdo shqiptar

Lideri historik i demokratëve, Sali Berisha, u ndal në Durrës sërish te çështja e rrëzimit të rezolutës për gjenocidin serb.

“A mund të imagjinosh që ne të votojmë kundër gjenocidit serb në Srebrenicë? U them ju se për secilin prej nesh, edhe ne që votuam, është një njollë e madhe turpi kombëtar. Një komb i qytetëruar nuk mund ta bëjë kurrë këtë. Nuk mund të shkelë mbi shpirtrat e viktimave të pafajshëm të Srebrenicës, por edhe mbi shpirtrat e viktimave shqiptare, nga Molla e Kuqe deri te Kulla e Lumës apo në Përbreg te zona tjetër.

Parlamenti shqiptar, me urdhër të Edi Ramës, e bëri këtë.

…Serbia është vend i rëndësishëm në rajon, por Serbia lëkundet mes Rusisë-Kinës dhe Perëndimit. Ka një faktor madhor të lidhur direkt me presidentin e tyre. Ky faktor është gjenocidi. Pa njohur gjenocidin, në Europë nuk mund të futen dhe ky është interesi më i madh i Serbisë. Mirëpo njohja e gjenocidit, ku një prej autorëve të gjenocidit është Vuçiçi që thoshte se duhen vrarë 100 myslimanë për një serb.

Por si mund ta lidhim Shqipërinë në sqetullën e tij? Sot shkojmë e lidhemi verbërisht, duke shkelmuar interesin kombëtar, me Beogradin dhe izolojmë Prishtinën. Sot në vend që kombi të jetë dy herë më i fuqishëm, e pjesëton Edi Rama me aleancën me Beogradin.

Por çfarë bëjmë ne? Cili është reagimi ynë? Duhet të bindim çdo shqiptar dhe besoj se argumentet i kemi të jashtëzakonshëm. Asnjëherë, përveçse në diktaturën hoxhiste, nuk është vepruar kundër qenies dhe identitetit tonë,” tha Berisha.

Berisha: Jemi mbi 40 mijë në këmbë! Rikthimi im është si i Steve Jobs

Lideri historik i demokratëve, Sali Berisha, përsëriti dy mesazhe në Durrës: Ai tha se duhet ndryshuar edhe mentaliteti i shoqërisë, njësoj siç ndryshoi edhe Partia Demokratike.

Disa herë, Berisha tha se janë mbi 40 mijë demokratë të vendosur, ndërsa rikthimin e tij e krahasoi me atë të Steve Jobs.

“Unë shoh kudo shqiptarë të vendosur. Mos harroni se jemi 40 mijë. Në këmbë. Kaluam të gjitha këto vështirësi.

Edi Rama tallet, ka gjetur një kukull opozitë që merret me ta, por shpirtin nuk e ka të qetë.

Vendi ka opozitë të vërtetë tani.

Më duhet t’i them: PD e vërtetë dhe në këmbë e ka mundur tre herë dhe do të mundë në çdo garë. Je i pashpresë.

Tani i them, kthimi im është si kthimi i Steve Jobs. Atë që pas një serie pabesirash, e nxorën në rrugë, por ai me iPod, iPad, Apple ndryshoi botën.

Ne do ndryshojmë Shqipërinë.

Ndaj ju ftoj të votoni më 22 maj.

Mos harroni se më 22 maj ka dy procese. Ai për kryetarin e PD dhe një tjetër për presidentin kukull,” tha Berisha.

Berisha: Establishmenti po dridhet! SPAK është bërë si Komiteti Qendror

Nga Durrësi ku takoi demokratët në kuadër të zgjedhjeve për kryetarin e PD, Sali Berisha u shpreh se forca dhe energjia e demokratëve ka bërë që të dridhet establishmeti.

Berisha e krahasoi SPAK-un me Komitetin Qendror të Partisë së Punës.

Ish-kryeministri tha gjithashtu se pa lëvizjen e demokratëve, opozita sot do të ishte një kukull dhe lolo në duart e qeverisë, siç janë marrëdhëniet Rama-Alibashs sot, shtoi Berisha.

“Nëse kthemi pak muaj më parë, kam deklaruar dhe deklaroj edhe sot se kjo lëvizje është e pandalshme, nuk ndalet. Kisha shprehur se ky revolucion nuk ndalet më dhe koha provoi se kjo nuk u ndal dhe sot ja ku jemi, opozitë e vërtetë e Shqipërisë. Do të ishim në rast se nuk do të ngriheshim thjeshtë një kukull, një lolo, një vegël në duart e një qeverie. Shembullin tipik po e shihni këto ditë në marrëdhënien Rama-Alibasha, më tipike. Por në rast se ne arritëm sot në këtë stad, mbi 40 mijë anëtarë dhe anëtarë të Partisë Demokratike në këmbë, të vendosur për të rikthyer në partinë tonë vlerat më të mira konservatore, tradicionale, arbënore, universale. Si e arritëm ne këtë? Të gjithë ne po rrokulliseshim pas disfatës që pësuam në zgjedhjet e 25 prillit, të gjithë ne moralisht po lëngonim në atmosferën e asaj disfate. Por ne arritëm sepse secili prej jush mori një vendim: Ndal, nuk ecet më kështu! Nuk mund të pranojmë më këtë gjendje! Mjaft është mjaft, duhet të rikthehemi! Dhe kjo ndodhi dhe sot ja ku jemi, të vërtetë shumë, të fuqishëm, të qartë, në një kohë të shkurtër establishmenti po dridhet. E keni konstatuar ju vetë disa herë më shumë se në diktaturë çdo ditë është bërë për Partinë Socialiste, kreun e saj, udhëheqjen e saj, prokuroria speciale është bërë më i dashur se Komiteti Qendror. A është kështu apo jo?“, u shpreh Berisha.

Berisha-Ramës: Mori fund koha me opozitën kukull! Do të të mund në çdo garë

Ish-kryeministri Sali Berisha teksa prezantoi para demokratëve të Durrësit platformën e tij për të marrë drejtimin e selisë blu, pasi më 22 maj mbahen zgjedhjet për kryetar të PD, deklaroi se Rama ka gjetur një kukull opozitë që merret me ta, por kjo kohë ka marrë fund.

Berisha deklaroi se Rama shpirtin se ka të qetë ndërsa shtoi se PD-ja e vërtetë pas rikthimit të tij e ka mundur tre herë dhe do ta mundë në çdo garë.

“Shpirtin s’e ka të qetë. Vendi ka opozitë të vërtetë tani. Më duhet t’i them se PD e vërtetë dhe në këmbë të ka mundur tre herë dhe do të të mundë në çdo garë. Edi Rama, je i pashpresë, ta kesh të qartë.”-tha Berisha.

‘Po të mos ishim ngritur, do ishim lolo të qeverisë’/ Berisha: Shembulli tipik, marrëdhëniet Rama-Alibasha

Ish-kryeministri Sali Berisha ka ironizuar nga Durrësi, ku takoi demokratët në kuadër të zgjedhjeve për kryetarin e PD, bashkëpunimin mes Enkelejd Alibeajt dhe Edi Ramës, vazhdimësi i raporteve Rama-Basha. 

Po të mos ishin ngritur demokratët, tha Berisha, opozita sot do të ishte kukull dhe lolo në duart e qeverisë.

“U shpreha që revolucioni nuk ndalet më dhe koha e provoi. Sot ja ku jemi, opozitë e vërtetë e Shqipërisë. Nëse nuk do të ngriheshim do të ishim një lolo. Vegël e një qeverie. Shembullin po e shihni në marrëdhëniet Rama-Alibasha. Nëse arritëm sot në këtë stad, mbi 40 mijë anëtarë dhe anëtare të PD, të vendosur për rikthyer në partinë tonë vlerat më të mira. Si e arritëm këtë? Ne po rrokulliseshim pas disfatës së pësuar pas 25 prillit. Ne moralisht po lëngonim në atmosferën e asaj disfate. Ne e arritëm se secili prej jush morën një vendim: Ndal, nuk ecët më kështu. Nuk pranohet kjo gjendje. Kjo ndodhi. Sot ja ku jemi, të vërtetë”, tha Berisha.

‘Po asgjëson portin 3 mijë vjeçar’/ Berisha akuza Ramës: Shfrytëzon 1 mln metër katror tokë…

Nga qyteti bregdetar i Durrësit ku po zhvillon një takim me demokratët, ish-kryeministri Sali Berisha ka akuzuar kryeministrin Edi Rama për projektin e portit të Durrësit, ku tha se Rama po asgjëson një port 3 mijë vjeçar.

Sipas Berishës, kreu i qeverisë po shfrytëzon 1 milion metër katror për të ndërtuar pallate me kompaninë e tij ose të klientëve të tij.

Gjithashtu Berisha akuzoi Ramën edhe për aferën e inceneratorëve për të cilën u shpreh se kreu i qeverisë ka firmosur vetëm për të vjedhur.

Berisha: Ja ku e keni portin. Ka qenë arterie për Durrësin. Nëse Durrësi ka lulëzuar, portin ka pasur si burim lulëzimi. Një ditë prej ditësh i vendoset syri për të hapur shesh ndërtimi për të bërë Dubain këtu, thotë Rama. E merr, një port 3 mijë vjeçar dhe e çon drejt asgjësimit defakto dhe merr 1 mln metër katror tokë për të ndërtuar me kompaninë e tij ose klientelës së tij pallate. Çdo centimetër e asaj toke është e qytetarëve të Durrësait. Aty ka jetë të humbura dhe mund e djersë.

A mund t’i ndodhi një kombi tjetër kjo? E krijoi ndërmarrjen, tha është e sheikut, sheiku thotë pas një viti që nuk është e imja dhe ja shiti prapë këtij. Çfarë po ndodh me shqiptarët? Iç thotë tjetri se ka frikë të flasë. Sepse me arrestime masive për fatura drite e uji, u ka kallur njerëzve frikën. Kjo është e vërteta. Çfarë po ndodh, po ikin thonë të tjerët. A ka goditje më të rëndë për një vend nëse banorët e tij thonë se ky vend nuk bëhet.

Ne arritëm por, në këtë stacion ku jemi, një mision i madh tjetër na pret. I një rëndësie jetike dhe historike, për identitetin tonë kombëtarë, për të ardhmen tonë. Për të ardhmen e këtyre të rinjve dhe të fëmijëve tanë. Ku qëndron ky mision i yni, qëndron në atë që të bindim secilin që kemi në krah, që njohim që dhe ai të thotë ‘ndal tani’. Para syve tanë ndodh një shkretim i kombit. Një vjedhje e paimagjinueshme e pasurive kombëtare. Ndodh një poshtërim i tij.

Ndodh përçudnira të cilat janë të pabesueshme. Disa prej tyre pasurohen direkt në interesin kombëtar dhe identitetin tonë kombëtar. Të tjera janë të lidhura me të. Kurse ne i përcjellim. Të rinjtë thonë se nuk është për t’u etuar kët. Vendi i një mjedisi të pashoqë. Pse të gjitha këto? Sepse ne si shoqëri vazhdojmë të tolerojmë, vazhdojmë të mos reagojmë e përgjigjemi.

Çfarëdo që del, del problemi i inceneratorëve. Është e qartë si dielli se kreu i qeverisë ka firmosur për të vjedhur. Një procedurë që nuk ekziston në ligjet e vendit. E ka quajtur negociata të mbyllura që është e përjashtuar nga ligjet. Nuk mund të vidhte ndryshe. Vazhdon firma deri tek Lefter Koka dhe me rradhë, por ku është reagimi ynë. Flas për reagimin e shoqërisë. Askush nuk është më përgjegjës për këtë mungesë reagimi se sa ne demokratët që jemi në këmbë si misionarë. Nuk janë përgjegjës ata që nuk reagojmë. Siç ndryshuam veten, do të duhet të ndryshojmë dhe të tjerët. Po rikthehem prapë.

Ish-kryeministri Sali Berisha teksa prezantoi para demokratëve të Durrësit platformën e tij për të marrë drejtimin e selisë blu, pasi më 22 maj mbahen zgjedhjet për kryetar të PD, deklaroi se vota për Partinë Socialistë është plumbi.

Berisha solli në vëmendje plagosjen me armë zjarri të ish-kreut të FRESHm Ardit Kërtusha një ditë më parë në qytetin bregdetar të Durrësit.

“Më lejoni t’ju lexoj çfarë ndodh në partinë tjetër, sipas një aktivisti të kësaj partie. Thotë që: Dëgjova me vëmendje, nuk iu besova veshëve të mi për ato që tha kryetari për Edi Ramën, por pyeta, mora në telefon dhe i thash si qe ky problem?

Kryetarët do t’i caktonte komisioni zonal pa votë, në fakt ai nuk thoshte, por pas dy ditësh u prova se do i caktonte edhe plumbin jo në zarf, por edhe drejt tij, siç ndodhi me Kërtushën këtu. Kjo është vota që ka PS.”-deklaroi Berisha.

Berisha: Vuçiç në përgjime me vrasës që bluajnë njerëz të gjallë! Rama nuk i lë gjë mangët

Ish-kryeministri Sali Berisha deklaroi nga takimi me demokratët e Durrësit se Aleksandër Vuçiç nuk mund të futet në Europë pasi është përgjuar duke komunikuar me banditë dhe me vrasës që bluajnë njerëz të gjallë.

Berisha kujtoi edhe rastin kur Zelensky i bëri kërkesë qeverisë shqiptare që mos të pranojë turistët rusë, ndërsa nuk vonoi as një orë kur Rama tha se nuk mund të ndalohen. Sipas Berishës, Ramës i duhet treguar vendi sa më parë.

“A mund të futet në Europë ky i regjistruar në 100 komunikime me banditë. Mund të sillet në Europë ai i cili një anë e mban me rusët dhe një anë e mban me kinezët, dorën tjetër thotë do vij drejt Brukselit? Bëj zgjedhjen njëherë me kë je ti.

Apo ky që në një anë thotë mbështet luftën në Ukrainë, në anën tjetër Zelensky një kërkesë bëri, mos i pranoni turistët rusë si një qëndrim pro-Ukrainës. Si një qëndrim anti-rus. Nuk vonoi asnjë orë dhe Rama tha se ajo s’mund të ndodhi.

Të vijnë ata që kanë përdhunuar e masakruar të vijnë në plazhet tona? Asnjë s’duhet të vij. I bën para syve tanë. Ne duhet t’i tregojmë vendin sa më parë.”-tha Berisha.

blank

‘Shamia e pionierit në Cërrik’- Hasimja: Njësoj si të organizosh në Berlin një aktivitet me simbolet hitleriane

I ftuar në Edicionin e Pasdites në SYRI TV me Armela Ferkon, politologu Ermal Hasimja ka four për skandalin e përdorimit të simboleve të diktaturës në ceremoninë e Bashkisë Cërrik. Nxënësit veshin shaminë e pionierit.

Hasimja ka theksuar se kjo është një ngjarje tepër e rëndë dhe në këtë rast duhen pyetur prindërit nëse kanë qënë të njoftuar për përdorimin që po i bëhet fëmijëve të tyre.

Për Hasimjen është njësoj sikur të shkosh të Berlin dhe të organizosh një aktivitet me simbolet e rinisë hitleriane.

Hasimja: Mendoj që televizionet të kishin dhe gazetarë në këto aktivitete dhe të pyesnin prindërit nëse janë pyetur në lidhje me përdorimin e fëmijëve pasi një pjesë e tyre nuk e di a janë të vetëdijshëm. Është jashtëzakonisht e rëndë pasi është njësoj sikur të shkosh të Berlin dhe të organizosh një aktivitet me simbolet e rinisë hitleriane. Për Shqiëprinë është edhe më e rëndë pasi ka hequr më keq se komunizmi se nga Hitleri. Kur shikon këta nxënës të vjen keq. Janë fëmijë që indoktrinohen kur bëhet fjalë për regjimin më totalitar që ka njohur Europa dhe e gjithë bota.

blank

Shehaj: Grabitja e pronave në bregdet nga ministrat, zyrtarët dhe ortakët e Ramës

Partia Demokratike me anë të deputetit Agron Shehaj ka akuzuar Edi Ramën dhe qeverinë e tij, se ligjin e investimeve strategjike e ka kthyer në ligjin e ministrave strategjikë.

Gjatë konferencës nga selia e PD-së, Shehaj deklaroi se ky ligj po shërben për të grabitur prona në bregdet nga ministra, zyrtarë të lartë dhe ortakët e Edi Ramës.

‘PD ka thirrur në interpelancë kryeministrin Edi Rama në lidhje me shpalljen investitorë strategjikë të familjarëve të ministres Xhaçka dhe faljen e qindra mijëra hektarë tokë shtetërore për oligarkët’, tha deputeti Agron Shehaj.

Deklaratë e PD-së, deputeti Agron Shehaj:

Të nderuar qytetarë

Partia Demokratike po ndjek me vëmendje dhe shqetësim të madh aksionin e koordinuar dhe kriminal të qeverisë për grabitjen dhe tjetërsimin e pronave në bregdet.

Çdo ditë, qytetarët shqiptarë po njihen me fakte tronditëse se si bregdeti po grabitet nga ministrat, zyrtarët e lartë të Partisë Socialiste dhe biznesmenët ortak të qeverise.

Mekanizmi kryesor që po bën të mundur këtë vjedhje të përmasave gjigante është ligji antikueshtetues i investimeve strategjike.

Në fakt, ky ligj do duhej të quhej ndryshe.

Do duhej të quhej ligji i ministrave strategjikë.

Sepse deri tani ka prodhuar vetëm ministra me hotele dhe resorte dhe asnjë investime strategjike nga kompanitë e njohura të turizmit ndërkombëtar.

Shtatë vjet pas miratimit të tij nga maxhoranca socialiste, të gjithë duhet të bëjmë një pyetje.

Cilët janë investitorët që solli në Shqipëri ligji i investimeve strategjike?

Cilat janë brandet e njohura të turizmit që po investojnë sot në bregdetin shqiptar?  Ka vetëm një përgjigje; ministrat dhe klientët e Edi Ramës.

Investitorët strategjikë që solli ky ligj janë bashkëshorti i ministres së Jashtme, kushërinjtë e sekretarit të Përgjithshëm të Partisë Socialiste, dhe grushti i përhershëm i miqve të Edi Ramës.

Janë këta që po përvetësojnë pronat dhe plazhet e bregdetit shqiptar.

Janë këta që po marrin favoret që vijnë me statusin e investitorit strategjik, si falje taksash, ndërtim infrastrukture me paratë e qytetarëve, përvetësim i pronës publike, etj.

E madje për llogari të këtyre qeveria po shpronëson pronat e qytetarëve në shkelje flagrante të Kushtetutës.

Përballë këtyre fakteve, Partia Demokratike ka thirrur në interpelancë kryeministrin Edi Rama në lidhje me shpalljen investitorë strategjikë të  familjarëve të ministres Xhaçka.

Kryeministri Rama duhet të japë llogari para qytetarëve se si me vendimin e  qeverisë te datës 2 mars 2022 i dha pronën publike në përdorim në Dhërmi familjes Xhaçka.

Te japë llogari se si po shkatërrohen Parqet Kombëtare që të ndërtohen resortet e kushërinjve të qeverisë.

Te japë llogari se si po falën qindra mijëra hektarë tokë shtetërore për oligarkët.

Partia Demokratike është e angazhuar të mbrojë interesin publik nga ministrat dhe zyrtarët strategjikë të qeverisë, dhe do vazhdojë të denoncojë të gjitha aferat korruptive të kësaj qeverie.

syri.net

blank

Salianji: Pakica e opozitës po bëhet pjesë e farsës së Ramës me presidentin

Pas diskutimeve në Kuvend për raundin e dytë për zgjedhjen e presidentit, ka reaguar edhe deputeti i PD-së Ervin Salianji.

Salianji shkruan se ky proces farsë, ka tërhequr pakicën e opozitës e cila po bëhet pjesë.

Reagimi i Ervin Salianjit:

Pjesëmarrja pa busull në farsën e Ramës për president çdo ditë e më shumë po nxjerr në pah dëmet e mëdha që po i shkaktohen opozitës dhe padiskutim demokracisë në vend!

Siç dhe i interesonte Ramës, ky proces e mban fokusin e opinionit tek telenovela e presidentit, zhvendos fokusin nga rritja stratosferike e çmimeve, abuzimet e përditshme të qeverisë, rritja e taksave, gjobat ndaj biznesit, goditjet ndaj bujqësisë, monopolet oligarkike! Tema që nuk po diskutohen në publik sepse kurthit të Ramës i ranë pas me nxitim dhe pa shumicën e grupit parlamentar të PDSH.

Ky proces zbardhi dhe më shumë atë që dihej, autokrati nuk lëshon asgjë, do vetëm për garniturë opozitën duke bërë sikur bën lëshime të mëdha të tipit e shtyjmë nga 5 ditë në 7 datën e raundit.

Për fat të keq Rama me lojën e tij tërhoqi një pjesë të opozitës që megjithëse pakicë, për protagonizma dëmtoi rëndë opozitën duke krijuar idenë e frangmentarizimit të mëtejshëm të saj dhe duke mos bërë asnjë përpjekje për atë që PDSH e ka emergjence, çdo përpjekje dhe  tentativa të pafundme për tu bashkuar!

Ky është një rast ku gjithë opozita duhet të ulet në një tryezë diskutimi!

E meqë ra fjala dy komisioneve të posaçme për reformën territorriale dhe reformën zgjedhore po ju vjen fundi i afatit dhe ende nuk dimë gjē pse opozita nuk po dërgon emrat? syri.net

blank

Meta për shkrimin e austriakes “Krone Zeitung”: Mashtrim. Nëse ju duket Vasili si ish-presidenti i SHBA?! Padi gazetës

Presidenti Ilir Meta ka paralajmëruar se do të hedhë në gjyq gazetën austriake “Krone Zeitung”. Në një konferencë për mediat, Meta tha se akuzat janë të pavërteta.

“Ç’koment të kem për këto mjerime të rilindjes lokale dhe ndërkombëtare (fërshëllen dikush) ja fjalë e vërtete, E kam parë atë shkrim pa emër për presidentin e një vendi, që nuk është gjë tjetër por një ripërtypje në publik e disa shpifjeve në publik dhe të bëra nga revista Father Jonson. Përsa i takon LSI-së keni një deklaratë nga ish-zëdhënësi Sulçe, ku në 2017-ën kam qenë kryetar Kuvendi. Ai nuk i botoi ato pyetje. Për sa më takon mua, ja ku i keni që në 3 maj 2013, një gazetar i Fax News, Bledian Koka më ka pyetur për këtë çështje dhe përgjigja është e qartë; një mashtrim totalisht. pasi kam marrë pjesë si kryetar i Kuvendit, bashkë me Vasilin, me ftesë dhe gjithçka është e verifikueshme dhe për shkak të kamerave, dhe s’kemi asnjë lidhje me atë mashtrim. Ata thonë; ka qenë Ilir Meta atje dhe ka paguar 700 mijë dollarë, për të bërë foto me Trump. Por nëse ju duket Vasili si Tramp? Ai është pak mbështetjes i Trump. Është e verifikueshme.”, tha ai.

Presidenti Ilir Meta pohoi se dy prej pronarëve të inceneratorëve, që janë shpallur në kërkim në Shqipëri, me gjasa ndodhen në Vjenë.

Por sipas tij, Meta aludoi se pronari i vërtetë është tjetër kush, duke shigjetuar kështu Ramën.

“Më thonë dikush se; nuk mban ekuilibrin. Por kur të gjithë janë një palët dhe kjo palë është në funksion të 5-6 oligarkëve, për të mbajtur në presion dhe terror. E dëgjuar dje; kush ka makinë të shtrenjtë, të deklaroj pagën. Çfarë është ky presion dhe terror që iu bëhet qytetarëve? Kush të ka penguar që të bësh hetim. Si shpjegohet se pronarët e 3 iniciatorëve, po bëjnë namin në kontinentet të tjera dhe s’janë kapur dhe thuhet se dy prej tyre janë në Vjenë. Shpjegohet se ata nuk janë pronarët e vërtetë, por s’kanë venë emrat. Dihet kush është pronari dhe pse i është futur tartakuti.”, tha Meta.

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka paralajmëruar padi për gazetën austriake “Krone Zeitung” e cila ka shkruar se ka paguar 700 mijë euro për të marrë pjesë në inaugurimin e presidentit Donald Trump në vitin 2017.

Ai tha se garë mes avokatëve për ta përfaqësuar në gjyq, teksa foli dhe për një listë të parave që inceneratorët kanë dhënë në media.

“Në mënyrë të padiskutueshme. Po, kemi njoftuar ambasadën austriake këtu, kam njoftuar dhe ambasadorin tonë në Vjen. Po të mos isha President i Republikës nuk do t’i padisja, sepse shpifje të tilla ju dëgjoni çdo ditë.

T’ju nxjerr listën, se e nxjerr unë të inceneratorëve sa lekë jep nëpër media që të dalë X analist vetëm të përsërisë këto gjëra kundër Ilir Metës, kundër Sali Berishës, etj. Vetëm për këtë punë paguhen, asgjë tjetër. Ata vërtetë na shajnë ne, po thonë shyqyr që jeni se nuk do kujtohej njëri për ne. Vetëm për këtë punë paguhen. Ata do të shkojnë në gjyq dhe ka garë të madhe mes avokatëve të ndryshëm në Vjen për të më përfaqësuar në këtë gjyq. Do keni mundësi të ndiqni etapat dhe gazeta ka mundësinë t’i nxjerrë me emër të gjithë ata që kanë mashtruar jo thjesht gazetën por atë pjesë të opinionit që mund ta kenë lexuar. Do ta bëj për dinjitetin e postit që përfaqësoj. Siç kemi fituar gjyqe në Itali, do ta fitoj dhe në Austri”, deklaroi Meta. bw


Send this to a friend