VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Ariana Grande rikthehet në Mançester për koncert bamirësie

By | May 31, 2017
blank

Komentet

blank

Një faqe e librit vizatimor të Spidermanit shitet për 3,36 milionë dollarë

Bëhet fjalë për faqen e botimit të vitit 1984

 

New York

Një faqe e librit vizatimor të Spiderman-it është shitur për 3,36 milionë dollarë në një ankand në Dallas të Teksasit, transmeton Anadolu Agency (AA).

Bëhet fjalë për faqen e 25-të të botimit të vitit 1984 të librit vizatimor “Spiderman”.

Çmimi fillestar ishte 330.000 dollarë, kurse në ditën e parë të ankandit, faqja u shit për më shumë se tre milionë dollarë.

Në të njëjtën ditë, një nga numrat më të vjetër të librit vizatimor “Spiderman” u shit për 3,18 milionë dollarë.

Identiteti i klientit nuk është bërë i ditur.

Rekordi i mëparshëm për vlerën e një faqeje të një libri vizatimor amerikan ishte 657.250 dollarë. Kjo ishte faqja e botimit të vitit 1974 “The Incredible Hulk”.

blank

Më 8 janar 1947 lindi David Bowie, Duka i Bardhë i muzikës botërore

VOAL – Një figurë karizmatike dhe e gjithanshëm, transformiste dhe provokuese, David Bowie ishte unik jo vetëm në një kuptim rreptësisht muzikor, por edhe për mënyrën e paraqitjes në skenë, për përdorimin e panatyrshmërisë e artificeve dhe aftësinë për përzierje të ndikimeve muzikore, vizuale dhe narratives shumë të ndryshme: nga teatri japonez te librat vizatimorë, nga fantashkenca në mimo, nga kabareja në Burroughs.

I lindur më 8 janar 1947 në Brixton (Londër) si David Robert Jones, ai regjistroi albumin e tij të parë në vitin 1964 dhe jetoi për tre vjet në grupet e vogla R & B. Popullariteti arrin, papritur, me singlin “Space Oddity” “Hapësira e Hapësirës”, një këngë shkencore-fikse me një marrëveshje paksa psikodelike. Karriera e tij e vërtetë filloi me albumin “Hunky dory” në vitin 1971 (njëmbëdhjetë muaj më parë kishte nxjerrë “Njeriu i cili shiti botën”, por viti i triumfit është tjetër, albumi është “Ziggy Stardust” mbushura me këngë si “Rock’n’roll suicide”, “Starman”, “Suffragette city” o “Five years”). Në Britani, albumi arrin vendin e pestë në tabelë.

Në historinë e muzikës pop

“Aladdin sane” “Aladdini shëndetshëm” (prill 1973) është albumi i tranzicionit, konsiderohet nga disa pak si në hije por me këngë si “Panic in Detroit”,  dhe shumë e bukura “Time” Në të njëjtin vit ai nxori ​​gjithashtu “Pin-ups”, një album me kopertinë.

Në maj 1974 ndryshimet e para, me epikun “Diamond dogs”, album futuristik dhe dekadent, pikëzuar me vizione post-bërthamore apokaliptike dhe të frymëzuara nga “1984” romani i George Orwell. I paharrueshëm me titujt në mbulesë “Rebel rebel”, “Rock’n’roll me mua” dhe “1984”.

Pas një “David live”, Bowie solli në maj 1975 tek “Young Americans” “Të rinjtë amerikanë”, një tjetër ndryshim.

Dhe një tjetër, me epiken  “Low”, del në janar të vitit 1977. Në mes të epokës së artë të punk (verës1976 – 1977) David Bowie vjen me një album elektronike, të zymtë, të regjistruar në Berlin, mjedisore para se termi të vihej në përdorim njëzet vjet më vonë. “Low”, në bazë të kritikave më të pranuara, mbetet ndoshta vepra e tij të fundit e një rëndësie qendrore me këngë si “Be my wife”, “Speed of life” apo “Always crashing in the same car”, për të shërbyer si shtylla. Vepra e vështirë, sigurisht jo brenda mundësive të të gjithë veshëve, ende fiton vendin e dytë në Angli.

Albumi i ardhshëm “Heroes”, me të njëjtën atmosferë, por më pak klaustrofobik, është një sukses i madh. Deri tani është konsideruar si mjeshtër i zhanrit dhe një emër i sigurt për të synuar suksesin me shenjën e cilësisë.

Megjithëse disa prej veprave të tij të mëvonshme (siç është “Let’s dance”) do të shiten edhe më mirë se “Heroes”, sipas kritikëve qëndron më lart. Kthesa e Bowiet drejt vallëzimit, drejt muzikës komerciale, e parë si tym në sytë e tifozëve historikë, duket e pakthyeshme.

Paranteza “Tin machine”, ose grupi në të cilin Dave Jones pretendon se dëshiron të luajë gjithë jetën, sjell një premtim, por arkivohet rreth tre vjet më vonë. “Earthling”, me devijime në xhungël dhe tinguj të modës, madje edhe me përshtypje të mira, nuk përpiqet ta sjellë atë përsëri në mesin e artistëve më të njohur.

Dekada e regjistrimit mbaron pozitivisht me albumin “Hours”, një rikthim qetësues në këngën në stilin e tij më klasik.

Mijëvjeçari i ri përfaqësohet nga “Heathen”, një vepër e vitit 2002 nga “Duka i Bardhë” (kështu shpesh quhet këngëtari, për shkak të sjelljes së tij elegante dhe të shkëputur).

David Bowie në kinema

David Bowie gjithashtu ka dalluar veten për pjesëmarrjen e tij pozitive në veprat e ndryshme kinematografike, si “Pasioni i fundit i Krishtit” (1988) me Martin Scorsese, me Willem Dafoe dhe Harvey Keitel.

Në vitin 2006 luajti në “The Prestige” të Christopher Nolan (me Hugh Jackman, Christian Bale, Michael Caine dhe Scarlett Johansson) duke luajtur Nikola Teslan.

Por ne nuk duhet të harrojmë gjithashtu “Njeriu që ra në Tokë” (filmi i tij i parë, 1976), “Të gjitha në një natë” (1985 nga John Landis), “Labyrinth” (1986), “Basquiat” nga Julian Schnabel, 1996, mbi jetën e Jean-Michel Basquiat), “Perëndimi im” (nga Giovanni Veronesi italian, 1998) dhe gur i çmuar në “Zoolander” (nga Ben Stiller, 2001).

Vitet e fundit

Bowie përmbushi pozitivisht vitet ’70 e ’80, por në vitet ’90 pati një dekadë armiqësore kundër tij. Në dekadat vijuese ai botoi tre albume: “Heathen” (2002), “Reality” (2003), “Dita e ardhshme” (2013). Në janar 2016 ai lëshoi ​​albumin e tij të fundit të titulluar “Blackstar”.

U nda nga jeta në Nju Jork më 10 janar 2016, dy ditë pasi u bë 69 vjeç./Elida Buçpapaj

blank

Thirrje për shfaqjen e filmit për masakrën e Srebrenicës në gjithë Serbinë

VOA

Filmi “Quo Vadis, Aida”, fitues i çmimit kryesor në Festivalin Evropian të Filmit, pasqyron historinë e një nëne që mundohet të shpëtojë fëmijët e saj nga masakra e Srebrenicës. Projekti është shfaqur për herë të parë në territorin e Serbisë, në Novi Pazar. Tani, autorët e filmit po kërkojnë shfaqjen e tij në gjithë vendi, në mënyrë që historinë e vërtetë të Srebrenicës ta mësojnë të gjithë serbët.

Drejtori i një qendre kulturore në një pjesë të banuar me shumicë myslimane në Serbi kërkoi shfaqjen në të gjithë vendin të një filmi për masakrën e 8 mijë myslimanëve nga forcat serbe të Bosnjes në Srebrenicë, më 1995.

Më shumë se 1 mijë veta shikuan filmin “Quo Vadis, Aida?”, projekti që u shpall filmi më i miri për vitin 2021 nga Festivali Evropian, në dy shfaqje në qytetin e Novi Pazarit. Kjo është hera e parë që ky film shfaqet në ndonjë pjesë të Serbisë.

“Po kërkojmë që filmi të shfaqet gjithandej në Serbi; është e pakuptimtë që të jepet vetëm në Novi Pazar. Nëse vendi përpiqet për anëtarësim në BE, duhet të lejohemi të shohim këtë film. Shumë serbë duan ta shohin atë. Pse të mos e shohin njerëzit në Kraljevë, Novi Sad apo qytete tjera të Serbisë?” tha Husein Memiç, nga qendra që mundësoi shfaqjen e filmit.

Filmi i regjisores Jasmila Zbaniç nuk u shfaq as në Republikën Serbe të Bosnjes, e cila ka kundërshtuar ligjin që e bën vepër të dënueshme mohimin e gjenocidit në Srebrenicë.

Ratko Mladiç, komandanti i forcave serbe të Bosnjes më 1995 dhe udhëheqësi politik i serbëve të Bosnjes Radovan Karaxhiç janë shpallur fajtorë për gjenocid nga Gjykata për Krimet e Luftës në Ish-Jugosllavi, për shkak të rolit që kishin në masakrën e Srebrenicës.

Regjisorja Zbaniç tha se shumë kinema në pjesë të tjera të Serbisë dhe Republikës Serbe të Bosnjes dëshironin ta shfaqnin filmin, por u frikësuan nga akuzat që mund të pasonin ose hakmarrja.

“Qëllimi im kurrë nuk ka qenë ndarja. Qëllimi im është tregimi i së vërtetës, për njerëzit që nuk dinë për Srebrenicën ose e mohojnë atë, që të ulen dhe të shohin filmin për një nënë që mundohet të mbrojë dy fëmijët e saj. Sepse kjo është ajo që ndodhi”, thotë ajo.

Televizioni shtetëror serb, RTS, në të kaluarën gjithmonë ka transmetuar filmat që nderoheshin me çmime të mëdha. Por në kërkesën për transmetimin e “Quo Vadis, Aida?”, televizioni tha se nuk do të ndërmerrë një vendim programacioni nën trysni të shtypit.

Boris Isakoviç, i cili luan rolin e Rakto Mladiçit, tha se ndihet i zhgënjyer që filmi është parë nga një këndvështrim politik, e jo si një krijim artistik.

blank

Brigitte Bardot refuzon vaksinën kundër Covid-19

Aktorja e njohur Brigitte Bardot ka deklaruar së fundmi  se nuk do të marrë vaksinën kundër  COVID-19.

Në një intervistë për revistën franceze “Gala” ajo u shpreh se është alergjike ndaj të gjitha kimikateve.”Edhe kur udhëtova në Afrikë, nuk pranova të bëja vaksinën kundër etheve të verdha. Mjekët e mi në atë kohë kishin hartuar një certifikatë false. U largova dhe u ktheva në formë të mirë”, tregoi aktorja. Gjithashtu Brigitte deklaroi se pandemia e COVID-19 është diçka pozitive për të gjithë njerëzimin e mbi të gjitha për planetin ku ne jetojmë. Sipas saj, Toka është mbipopulluar dhe virusi po përpiqet të vendosë një rend të ri biologjik. Lapsi

blank

Grammy shtyn ceremoninë e çmimeve për shkak rrezikut nga varianti Omicron

Los Angeles

Ceremonia e ndarjes së Çmimeve Grammy u shty vetëm disa javë përpara ceremonisë së planifikuar në Los Angeles për shkak të asaj që organizatorët e quajtën “rrezik i lartë” nga varianti Omicron i koronavirusit të ri (COVID-19), transmeton Anadolu Agency (AA).

Shfaqja ishte planifikuar për më 31 janar në Arenën Crypto.com të sapo riemërtuar me audiencë dhe performanca, ndërsa nuk është caktuar asnjë datë e re.

Akademia tha se mori vendimin për të shtyrë ceremoninë “pas shqyrtimit dhe analizës së kujdesshme me zyrtarët e qytetit dhe shtetit, ekspertët e shëndetit dhe sigurisë, komunitetin e artistëve dhe partnerët tanë të shumtë”.

“Duke pasur parasysh pasigurinë që vjen nga varianti Omicron, mbajtja e shfaqjes më 31 janar thjesht përmban rrezik të lartë”, thuhet në deklaratën e akademisë.

Vitin e kaluar, si shumica e ngjarjeve kryesore të çmimeve në fillim të vitit 2021, Grammy u shty për shkak të shqetësimeve të koronavirusit. Shfaqja u zhvendos nga fundi i janarit në mesin e marsit dhe u mbajt me një audiencë të kufizuar, të përbërë kryesisht nga të nominuarit dhe të ftuarit e tyre brenda dhe përreth Qendrës së Konventave të Los Angeles-it, ngjitur me shtëpinë e saj të zakonshme, arena e njohur atëherë si Staples Center.

Ajo ishte një natë e madhe për Beyoncé dhe Taylor Swift, por performancat live që dalluan Grammy-t nga shfaqjet e tjera të çmimeve u vendosën veçmas pa turma të konsiderueshme.

“Presim me padurim të festojmë Natën më të madhe të Muzikës në një datë të ardhshme, e cila do të shpallet së shpejti”, thuhet në deklaratën e akademisë.

Shpallja e datës mund të jetë e ndërlikuar, ndërsa dy ekipe basketbolli profesionistë dhe një ekip hokej kanë pushtuar arenën. “Recording Academy” nuk përmendi një ndryshim të mundshëm të vendit në deklaratën e saj.

Lëvizja u njoftua në të njëjtën kohë kur Festivali i Filmit Sundance anuloi programimin e tij personal që do të fillonte më 20 janar dhe u zhvendos në një format online.

Jon Batiste është kandidati kryesor për çmimin e këtij viti, duke rrëmbyer 11 nominime në një sërë zhanresh, duke përfshirë R&B, jazz, muzikë me rrënjë amerikane, klasike dhe video muzikore.

Justin Bieber, Doja Cat dhe H.E.R. janë të barabartë për nominimet e dyta.

Shtyrja e Çmimeve Grammy mund të jetë fillimi i një raundi tjetër të riprogramimit të shfaqjeve të çmimeve pas shtimit të rasteve me koronavirus gjatë sezonit të dimrit.

blank

Yllka Gashi në një listë me Lady Gagan e Nicole Kidman për çmimet BAFTA

Prestigjiozja “Variety” i ka kushtuar një artikull nominimeve të mundshme për Çmimet e Akademisë Britanike të Filmit (BAFTA). Revista paraqet mes shumë emrash të njohur me famë botërore si Nicole Kidman, Olivia Colman, Penelope Cruz, Jessica Chastain, Kristen Stewart etj dhe aktoren nga Kosova Yllka Gashi.

Lidhur me këtë ka reaguar dhe vetë aktorja shqiptare, ku shprehet se ndihet shumë krenare dhe e vlerësuar edhe nëse kjo mbetet vetëm një parashikim. Gashi interpreton në filmin “Hive”, të Blerta Bashollit, i cili është përfshirë në listën e ngushtë të nominimeve për një Oscar.

“Ta shoh emrin tim, të filmit “Zgjoi”, të Blerta Bashollit e produksionit Ikonë, e emrin e Kosovës në këso listash, më duhet ta pranoj që zemra më bëhet mal nga gëzimi e krenaria, por edhe nga mirënjohja e falënderimi që e kam për ata me të cilët kam pasur fatin e mirë ta bëjmë këtë film.

Ky është nder shumë i veçantë edhe nëse mbetet vetëm parashikim medial! Me ose pa nominim – sepse as nuk dua të mendoj shumë e të preokupohem me diçka që nuk është në dorën time e nuk varet nga unë – fat të madh e nder jetësor e konsideroj mundësinë që e kam pasur ta portretizoj një grua të jashtëzakonshme siç është zonja Fahrije Hoti.

Të punoj me një regjisore të mrekullueshme e tepër punëtore që më inspiron çdo ditë si Blerta Basholli dhe me produksionin Ikonë që janë shumë meritor për çdo sukses që e kemi pasur deri tash, ta ndajë skenën me një kast briliant të aktorëve e të jem çdo ditë me një ekip fantastik prapa kamerës si ekipi i filmit tonë! Falemnderit krejtve për këtë përvojë të paharrueshme!“, shkruan aktorja. /abcnews.al

blank

Ed Sheeran, në një luftë ligjore për këngën “Shape Of You”

Këngëtari i njohur Ed Sheeran është përfshirë së fundminë një debat ligjor me muzikantët  Sami Chokri dhe Ross O’Donoghue.

Sipas muzikantëve, kënga e tij “Shape Of You, hoqi elementët e këngës së tyre të vitit 2015 “Oh Why”. Sipas “The Sun”   Ed është urdhëruar të zbulojë të gjitha regjistrimet dhe shënimet në lidhje me këngën, duke përfshirë çdo gjë nga telefoni, tableti, laptopi ose studiot e tij. Gjykata e Lartë kërkon të dijë nëse këngëtari ndjek dikë të përmendur në argumentin e Chokri-t. Mirëpo, Sheeran  ka këmbëngulur se nuk e ka dëgjuar kurrë këngën “Oh Why” dhe avokatët  po argumentojnë se akuzat po dëmtojnë reputacionin e tij. Lapsi

blank

Rikthehet seriali “Shtëpiake të dëshpëruara”

Mediat e huaja kanë raportuar së fundmi se seriali i njohur  “Shtëpiake të dëshpëruara” do të rikthehet këtë vit.

Lajmi u konfirmua për fansat përmes faqesa zyrtare të serialit në Twitter.“Ne po presim me dëshpërim për vitin 2022,” shkruhej  në status bashkëngjitur me një foto të aktorit kryesor.Më herët,aktorja e njohurEva Longoria, e cila luajti Gabriella Solis, u shpreh se rifillimi i serialit ishte planifikuar dhe se ajo do të ishte e para që do të aplikonte për të marrë pjesë në episodet e reja. Lapsi

blank

NETFLIX lançon filmin “Arbëria”, rrëfimi i regjisores Francesca Olivieri: “Muza ime, gjyshja! Fliste vetëm shqip, thoshte i përkasim një kombi që nuk ekziston”

Që nga 23 dhjetori i vitit 2021, në platformën më të madhe të filmave në botë, Netflix, ka filluar transmetimi i filmit të parë në gjuhën shqipe, “Arbëria”.

“Arbëria” është një film, i cili flet për historinë e një vajze të quajtur Aida, e cila pas vdekjes së babait të saj, rikthehet në vendin e origjinës në Kalabri, nga ku zbulon kulturën dhe traditat arbëreshe.

Fakti që ky film është aktualisht i pari në gjuhën shqipe në Netflix, i ka dhënë edhe më tepër jehonë këtij filmi, përmes së cilit tashmë bota po njeh kulturën dhe historinë e arbëreshëve të Italisë.

Regjisorja ka dhënë intervistë për gazetën kosovare “Telegraf”.

Telegrafi: Ju jeni regjisore e filmit “Arbëria” që tani është shfaqur në Netflix dhe iu dedikohet shqiptarëve arbëreshë të Italisë. Na trego pak më shumë në tërësi rreth këtij filmi?

Francesca Olivieri: “Arbëria” është një histori nostalgjie, por edhe një histori konflikti mes të shkuarës dhe të tashmes, origjinës dhe aspiratave. Aida është një grua e guximshme dhe moderne, por edhe melankolike dhe me një personalitet luftarak që jeton ndërmjet nevojës për t’u përshtatur dhe kërkimit të identitetit.

Ajo është një stiliste, pasi është shpërngulur shumë herë është vendosur në një qytet ku ka hapur një rrobaqepësi veshjesh elegante. Por me vdekjen e babait të saj, Aida detyrohet të kthehet në fshatin e saj të lindjes, që ndodhet në malet, në jug të Italisë. Gjatë këtij udhëtimi, Aida do të rizbulojë gjuhën e saj amtare: arbëreshët, një gjuhë e lashtë shqipe e folur në komunitetin pakicë: pasardhësit e refugjatëve kryesisht toskë shqiptarë, të cilët ikën nga Shqipëria mes shekujve të katërmbëdhjetë dhe të tetëmbëdhjetë si pasojë e pushtimit osman në Ballkan.

Kjo “tokë e shpirtit” – e quajtur Arbëria – i jep Aidës një energji të re, përmes së cilës ajo do të rimarrë kontrollin e jetës së saj dhe ajo do të pajtohet me të kaluarën e saj.

Telegrafi: Si erdhi ideja për realizimin e një filmi me tematikë shqiptarët e Italisë. Ku e morët frymëzimin?

Francesca Olivieri: Historia e Aidës është frymëzuar pjesërisht nga përvojat personale të tezes sime dhe gjyshes sime, të lindura në Santa Caterina Albanese, në Kalabri, në jug të Italisë. Doja të zhytesha në këto elemente biografike dhe të orientohesha drejt fuqisë dhe hirit të shpikjes së reales.

Tema është padyshim personale, unë jam vetë një grua e re që kam emigruar dhe shpresoj që kjo histori e bujarisë njerëzore të jetë me interes për një publik të shpërndarë kulturalisht.

Më kujtohet hera e parë që pashë një valle, vallen tradicionale të arbëreshëve, u trondita sepse ndjeva se si ky moment ishte magjik dhe ka një potencial kinematografik në vetvete. Më pas fakti i dëgjimit të gjyshes sime duke folur shumë herë në këtë gjuhë ishte padyshim burimi im kryesor i frymëzimit. Ajo ka qenë muza ime e veçantë gjatë gjithë filmit dhe më mësoi traditat dhe atë që vlen në kulturën arbëreshe.

Telegrafi: Cilat kanë qenë momentet më të vështira që keni përjetuar gjatë realizimit të këtij filmi?

Francesca Olivieri: Kishte shumë vështirësi në prag: para (gjatë përgatitjes) dhe pas (gjatë postproduksionit). Koha e xhirimeve është emocionuese, por ka gjithmonë momente të papritura, merr një pjesë të stresit të kësaj pune.

Telegrafi: Po momentet më të këndshme në prapaskenë?

Francesca Olivieri: Më kujtohet një herë, kur Anna Stratigi tha një rresht që nuk ishte në skenarin tim, dhe të gjithë filluam të qeshnim dhe më pas kjo shaka u bë fraza tërheqëse e të gjithë anëtarëve të ekipit, ishte qesharake!

Telegrafi: Si është pritur filmi “Arbëria” në festivalet e filmave?

Francesca Olivieri: Filmi është shfaqur në vitin 2019, dhe më pas u shfaq për herë të parë në Cosenza për premierën dhe biletat u shitën plotësisht: ishte një mbrëmje e suksesshme. Më pas u publikua në shumë festivale në Evropë: hera e parë ishte në Tiranë në Festivalin Dea dhe mori Çmimin e jurisë publike.

Më pas e shfaqëm filmin në Francë, në Uells, në Norvegji, në Gjermani për festivale të ndryshme të filmit italian. Gjithmonë ka pasur një publik të madh të interesuar për këtë histori, sepse shumë njerëz nuk dinë për historinë e Shqipërisë dhe paraardhësve të saj.

Në Itali gjatë të gjitha shfaqjeve pati edhe një habi të këndshme, sepse italianët e njohin popullin shqiptar dhe historinë e fundit të këtij vendi, por anashkalojnë që pasardhësit e tyre erdhën në Itali gjatë shekullit të pesëmbëdhjetë.

Telegrafi: Keni shikuar ndonjëherë ndonjë film shqiptar, nëse po cilin?

Francesca Olivieri: Unë kam qenë e ftuar me filmin në Giornate del cinema Albanese, në Casa del Cinema në Romë, në vitin 2019. Kur isha atje shikoja shumë filma shqiptarë. Më pas u ftova si anëtare e jurisë për Dea Film Festival, vitin e kaluar.

Ne ishim të larguar për shkak të situatës së pandemisë, shikuam shumë filma të shkurtër dhe mbaj mend që më la përshtypje filmi i studentëve, të gjithë ishin interesantë për mua dhe ishte vërtet e vështirë të bëja një zgjedhje si anëtare e jurisë!

Telegrafi: Francesca, faleminderit shumë që ishit pjesë e kësaj interviste. Për fund, cili do të ishte mesazhi juaj për lexuesit tanë?

Francesca Olivieri: Gjyshja ime ka thënë shpesh se fshati i saj i përket një kombi që nuk ekziston: Arbërisë. Kjo popullsi është në fakt pa komb, por i drejtohet komunitetit të vet në kohë të vështira, siç ndodhi në momentin e ndërhyrjes për refugjatët e luftës në Kosovë, të cilës ata iu përgjigjën me këtë formulë:

“Ne jemi vëllezër, na është derdhur gjaku”. Derdhja e gjakut, kultura e dyfishtë, një përkatësi etnike e refuzuar apo e fshehur, këto janë temat që më frymëzuan për të shkruar këtë pjesë. Shpresoj që filmi të vlerësohet, edhe për këtë mesazh.

blank

blank

Më 31 dhjetor 2015 u nda nga jeta Artan Minarolli, skenarist, regjisor dhe producent

Regjisori i shquar shqiptar Artan Minarolli (13 maj 1958 – 31 dhjetor 2015) vinte nga një familje intelektuale. Ishte i lidhur që i vogël  me Teatrin dhe Kinemanë sepse ishte i nipi i të madhit Kujtim Spahivogli.

Tan Minarolli mbaroi gjimnazin Sami Frasheri ne Tiranë në vitin 1977.

Më pas studioi në Akademinë e Arteve, dega dramë dhe përfundoi studimet në 1982.

Në vitin 1986 u emërua as/regjisor në Kinostudio.

Në vitin 1993 kreu një specializim për regjisor pranë shkollës Evropiane të Filmit në Danimarkë.

Filmin e parë e realizoi në vitin 1991, dokumentari “Për një centimetër” me të cilin fitoi çmimin e parë në Festivalin e Torinos.

Filmin i parë artistik vjen në vitin 1994, metrazhi i shkurtër “Qind për qind” në bashkëpunim me Petrit Rukën me të cilin realizoi edhe filmin “Plumbi prej plasteline” në 1996.

Artan Minarolli ishte drejtor i Arkivit të Filmit. U nda nga jeta në mënyrë të papritur në Tiranë më 31 dhjetor 2015.

TIRANE- Është ndarë nga jeta regjisori dhe ish-kryetarit të Qendrës Kombëtare të Kinematografisë Artan Minarolli. Minarolli ka pasur një karrierë të pasur si skenarist, regjisor dhe producent.

JETËSHKRIMI:
Artan Minarolli lindi në Tiranë në vitin 1958.
1978-1982 – Është diplomuar në Institutin e Lartë të Arteve – dega e aktrimit.
1990-1992 – Është diplomuar për regji filmi në Alba Film Studio, Tiranë.
1993 – Është diplomuar për regji filmi në Shkollën Evropiane të Filmit në Danimarkë.

PUNE TE TJERA
1983-1986 – Ka punuar si aktor dhe regjisor teatri në Teatrin e Qytetit të Beratit.
1997 – Ka botuar vëllimin me tregime “Kufoma e një telefoni”.
1998 – Ka organizuar “Euro Film Festival” në Tiranë.
1986-1998 – Ka punuar si regjisor në Albafilm Studio dhe në QKK.
2006-2009 – Ka punuar si Drejtor i Arkivit Qendror Shtetëror të Filmit.
2009-2013 – Ka punuar si Kryetar i Qendrës Kombëtare të Kinematografisë.
2009-2014 – Ka përfaqësuar Shqipërinë në Eurimages.
2014 – Drejtor në Departamentin e filmit në RTSH

FILMOGRAFI
2009 -Skenarist, regjisor, producent i filmit të gjatë “Gjallë/Alive, bashkëpunim Shqipëri-Austri-Francë.
2005 -Regjisor i filmit të gjatë “Kronikë Provinciale”, bashkëpunim
Shqipëri-Francë-Itali
2004 -Skenarist, regjisor, producent i filmit të gjatë artistik “Nata pa
Hënë/Moonless Night”, bashkëpunim Shqipëri-Francë.
1995 -Skenarist dhe regjisor filmit të gjatë artistik “Plumbi prej
plasteline”.
1994 -Skenarist dhe regjisor i filmit artistik “100%”.
1991 -Regjisor i dokumentarit “Për një centimetër”. 2
1986-1993 – As/regjisor në 8 filma artistikë të prodhuar nga Alba Film
Studio.

ÇMIME DHE PJESEMARRJE NE FESTIVALE
“Nata pa hënë/Moonless Night”
– “Best Film” në Roma MedFilm Festival, Itali
– “Best Film” në Trenton Film festival, Neë Jersy, USA
– Premiere Botërore në Rotterdam Film Festival
– Konkurim zyrtar në Moscoë Film Festival
– Konkurim zyrtar në Valencia Film Festival
– Konkurim zyrtar në Bordeaux Film Festival
– Konkurim zyrtar në Oslo Film Festival
– Konkurim zyrtar në MedFilm Roma
– Konkurim zyrtar në Trenton Film Festival
– Konkurim zyrtar në Naples Film Festival
– Konkurim zyrtar në Black Sea International Film Festival, Rumania
– Konkurim zyrtar në Alexandria Film Festival
– Konkurim zyrtar në Neë Delhi International Film Festival
– Konkurim zyrtar në Ëiesbaden Film Festival
– Konkurim zyrtar në Tautan Film Festival
– Konkurim zyrtar në Cinemed Montpellier – Seksioni Perspective
– Thessalonica Film Festival – Ballkan Survay

“Gjallë/Alive”
– Çmim Special në Kottbus International Film Festival
– Rotterdam Film Festival – Premirë Botërore
– Karlovy Vary International FilmFestival – Premierë Evopiane dhe konkurim zyrtar
– Çmim Special në Durrës International Film Festival
– Technical Achievement Aëard in Montpellier Film Festival
– Palm Springs International Film Festival – Konkurim Zyrtar
– See Fest Los Angeles – Konkurim Zyrtar
– Foreign Language Film Nominee AMPAS, 2009
– Konkurim zyrtar në Pusan Film Festival

ÇMIME DHE PJESEMARRJE TE TJERA NE FESTIVALE
– “Menzione Speciale” për dokumenarin “Për një centimetër” në International Sport Film Festival, Torino
– Konkurim zyrtar për filmin”Plumbi prej Plasteline” në Cottbus Film Festival – Germany
– Konkurin zyrtar per filmin “100%” në International Film Festival në Trieste
– “Kupa e Presidentit” për filmin “Plumbi prej Plasteline” në Eurofilm – Festival of Luhashevic – Czech Republic
– Projekti i filmit “Profesori shëtit pak” ka fituar “Prize For Developing” in Ballkan Fund – International në Film Festival of Thessalonica-Greece
– Projekti për filmin “Nata pa Hënë” ka marrë pjesë në konkurimet Zyrtare të Projekteve dhe ka fituar fonde zhvillimi në Fonds D’Sud, Montpellier, HBF
– Projekti per filmin “Gjallë” ka marrë pjesë dhe ka fituar fonde për zhvillim në Fonds D’Sud, HBF, B2B, Montpellier, Global Initiative, Visionsudeast, B2B.

blank

Finalja e Festivalit të Këngës- Triumfon Ronela Hajati, përfaqëson Shqipërinë në Eurosong

Ronela Hajati është fituese e Festivalit të Këngës në RTSH, me kengen me titull ‘Sekret’.

Hajati do të jetë keshtu edhe përfaqesuesja e Shqiperise në Eurovizion, i cili do të zhvillohet në Torino. Në fjalen pershendetese, Hajati tha se trofeun ia dedikon babait te saj te ndjere.

“Para se të them dicka për veten dua një duartrokitje të madhe për Albanin që është një nga artistet më të mirë në Shqipëri. Ky është çmimi i parë që unë marr dhe do jetë nga më të rëndësishmit në jetën time”- u shpreh ajo e emocionuar pas marrjes së çmimit.

Në vendin e dyte u rendit Alban Ramosaj me kengen ‘Theje’ ndersa Rezarta Smaja dhe Eldis Arrnjeti, morën të dy çmimin e tretë.

Edicioni i 60-të i Festivalit u moderua nga katër prezantuesit Xhemi Shehu, Jonida Maliqi, Isli Islami dhe Kelvi Kadilli.

blank

“Spider-Man: No Way Home” arrin 1 miliard dollarë në arkat globale

“Spider-Man: No Way Home” është bërë filmi i parë gjatë pandemisë që arrin 1 miliard dollarë në “box office”-in global, transmeton Anadolu Agency (AA).

“Epika e librit komik të Sony-it ka eklipsuar atë moment historik në gati rekord prej 12 ditëve, duke u lidhur me “Star Wars: Force Awakens” të vitit 2015 si filmi i tretë më shpejtë që arriti miliard dollarë”, raportoi të dielën revista argëtuese amerikane “Variety”.

Kjo vjen në një kohë kur vendet po marrin masa për të frenuar përhapjen e variantit të koronavirusit shumë të transmetueshëm dhe duke kufizuar eventet me dyer të mbyllura.

Filmi blockbuster, në të cilin rolin kryesor e luani Tom Holland, 25-vjeçar, është “i vetmi film që nga “Star Wars: The Rise of Skywalker” i vitit 2019 që tejkalon 1 miliard dollarë globalisht”, theksoi revista.

“Asnjë film tjetër i Hollivudit nuk u është afruar këtyre të ardhurave në dy vitet e fundit”, shtoi ajo.

Vazhdimi është drejtuar nga Jon Watts dhe luajnë Holland, Benedict Cumberbatch dhe Zendaya.

Filmi u shfaq në kinematë turke më 17 dhjetor dhe është parë nga 1,3 milion njerëz deri tani, sipas Box Office të Turqisë.


blank
blank
Send this to a friend