VOAL

VOAL

Albana Vokshi letër zyrtare trupit diplomatik në Shqipëri: Ja problematikat që po rrezikojnë seriozisht lirinë e medias

June 30, 2021
blank

Komentet

blank

New York Post shkruan rreth hetimeve për vdekjen e Ornelës dhe Florindit

Hetuesit po hetojnë nëse ka pasur një konfrontim përpara se aktori shqiptar dhe gruaja e tij të binin për vdekje nga apartamenti i tyre në Bronx gjatë fundjavës, tha një burim i lartë i policisë të martën, raporton New York Post, përcjell Gazeta Express.

Florind Belliu, 35 vjeç – aktor dhe regjisor aspirues me origjinë nga Shqipëria – dhe gruaja e tij Ornela Shehi, 28 vjeçe, u gjetën në oborrin e pasmë të rrugës 2199 Cruger Ave. rreth orës 09:15 të së shtunës, pasi me sa duket u hodhën nga kati i gjashtë, thanë burimet.

“Kishte shenja në apartament që tregonin se nuk ishte e gjitha Kumbaya (harmoni), pasi ata nuk vendosën thjesht t’i linin fëmijët e tyre dhe të hidheshin”, tha një burim për The Post.

Burimi nuk jep më shumë detaje mbi “shenjat” e supozuara.

Ndonjë shenjë vetëvrasjeje nuk gjendet, sipas burimit.

Autoritetet janë duke pritur për rezultatet e autopsisë për të përcaktuar nëse Shehi ka pësuar ndonjë lëndim që nuk lidhet me rënien e saj nga ndërtesa, tha burimi.

Deri në mëngjesin e vonë të së martës, mjekësia e qytetit nuk kishte dalë me ndonjë përfundim për vdekjen e Shehit dhe Belliut.

“Të dy janë në pritje ndërsa ME pret informacion shtesë hetimor”, tha një zëdhënëse, duke shtuar se shenjat mund të përfshijnë “testime të mëtejshme të mbetjeve ose materiale hetimore nga vendi i ngjarjes”.

Shehi u kap në video duke rënë nga kati i gjashtë i ndërtesës së pari dhe duke u përplasur në rrugicë, me Belliun që ra disa sekonda më vonë, thanë burimet për NY Post një ditë pas vdekjes së çiftit.

Çifti u vendos në ndërtesë me dy fëmijët e tyre të vegjël rreth katër muaj më parë dhe autoritetet nuk morën kurrë njoftime për dhunë në familje në lidhje me çiftin, sipas burimeve policore.

Fqinjët i thanë gazetës të shtunën se dyshja ishin një “çift i qetë” që “mbaheshin për veten” dhe shpesh shiheshin duke bërë shëtitje – por gjithashtu që Belliu ishte parë dukshëm i zemëruar të premten.

“I kam parë gjithmonë duke blerë gjëra për shtëpinë, si çdo ditë bashkë, me dy fëmijë së bashku, nuk e kuptuam se kishte diçka që nuk shkonte”, tha Shadie Perkaj.

Ajo tha se të shtunën ishte ditëlindja e Belliut.

Mikja e Belliut, Elona Caslli, vajtoi shoqen e saj të humbur në Facebook.

“Çfarë dhimbje e madhe ju bëri ta vrisni veten?!”, ka shkruar Caslli në shqip. “Një tragjedi e shumëfishtë për të cilën nuk ka fjalë ngushëllimi. Zoti u dhëntë forcë fëmijëve dhe prindërve tuaj.”

Belliu ishte i diplomuar në Universitetin e Arteve në Tiranë, Shqipëri dhe interpretoi në TV dhe teatër përpara se të transferohej në SHBA, raportoi Euronews Albania. Që dy vjet më parë, ai po punonte për dy libra dhe një skenar filmi që ai shpresonte ta paraqiste në Netflix, thuhet në raportim.

Burime policore thanë se ai mund të ketë qenë së fundmi duke punuar si shofer për ta përballuar jetesën.

blank

Kamionë pa targa dhe shoferë me maska në barrikadat në Kosovë, të kujt janë?!

Në mesin e makinerive të rënda, me të cilat serbët në veri të Kosovës ngritën barrikada dhe bllokuan pothuajse të gjitha rrugët që çojnë në vendkalimet kufitare me Serbinë, Jarinjë dhe Bërnjak, sipas hulumtimit të Radios Evropa e Lirë, kishte edhe automjete pothuajse identike me ato që përdoren nga shërbimet komunale serbe në komunat në veri të Kosovës.

Këto shërbime, si Ndërmarrja Publike “Standard” nga Mitrovica Veriore, janë nën kontrollin e Listës Serbe, partisë udhëheqëse të serbëve në Kosovë që është e afërt me Partinë Progresive Serbe (SNS) të presidentit serb, Aleksandar Vuçiq.

Me datat 31 korrik dhe 1 gusht, kamerat e Radios Evropa e Lirë kanë regjistruar edhe praninë e punonjësve të kompanisë “Standard”, të cilët ishin me uniforma pune në barrikada.

Drejtor i kësaj kompanie është Goran Rakiq, kryetar i Listës Serbe, i cili është edhe ministër për Komunitete dhe Kthim në Qeverinë e Kosovës të kryeministrit Albin Kurti.

Radio Evropa e Lirë është përpjekur të kontaktojë me Rakiqin, por ai nuk është përgjigjur. REL i është drejtuar edhe Aleksandar Trajkoviqit, të cilin mediat vendore e prezantojnë si “udhëheqës” i ndërmarrjes “Standard”. Pyetjes se çfarë po bënin punëtorët dhe kamionët e asaj kompanie në barrikada, Trajkoviq i është përgjigjur se: “Duhet t’ia bëni drejtorit të kompanisë atë pyetje, unë vërtet nuk mund t’i përgjigjem kësaj pyetjeje për ju”.

Ai ka thënë se është “vetëm menaxher i sektorit ekonomik”.

Në faqen zyrtare të ndërmarrjes “Standard” thuhet se kjo kompani është e ngarkuar “për kryerjen e veprimtarive komunale në territorin e komunës së Mitrovicës”.

Radio Evropa e Lirë ka tentuar të kontaktojë edhe me Aleksandar Spiriqin, kryetar i komunës paralele serbe në Mitrovicën e Veriut, lidhur me praninë e kamionëve të shërbimeve komunale serbe në barrikada, por ai nuk është përgjigjur.

Përveç komunave paralele të Serbisë në Kosovë, të cilat nga autoritetet e Kosovës konsiderohen institucione ilegale, ka edhe komuna me shumicë serbe që punojnë sipas ligjeve të Kosovës, por në të cilat në pozita udhëheqëse janë po ashtu zyrtarët e Listës Serbe.

Për shembull, Zoran Todiq është kryetar i Komunës së Leposaviqit që funksionon sipas sistemit të Kosovës, por ai drejton edhe komunën paralele serbe.

Shoferë të maskuar dhe kamionë pa targa në barrikada

Shumë nga kamionët në barrikada ishin pa shenja, disa edhe pa targa.

Megjithatë, një kamion cisternë që mund të shihet në pamjet e Radios Evropa e Lirë në Rudarë, ka pasur targat e Beogradit. Anash duket edhe një shirit i verdhë.

Më 16 maj 2019, Ndërmarrja Publike “Gradska çistoqa” (Higjiena e qytetit) nga Beogradi ua dhuroi një automjet identik përfaqësuesve të komunës paralele serbe të Zubin Potokut.

Për këtë ka raportuar edhe vetë ndërmarrja në ueb sajtin e saj.

Gjithashtu, në njërën nga fotot shihet një cisternë e ngjashme me atë që ndodhej në barrikadë, por nuk shihet numri i targës, pasi fotografia është bërë anash.

REL i është drejtuar Doganës së Kosovës me kërkesën për marrjen e numrit të targës së cisternës që ishte importuar në Kosovë nga Beogradi si donacion më 16 maj 2019, për qëllime të komunës paralele të Zubin Potokut. Megjithatë, Dogana nuk është përgjigjur.

Në barrikada, ekipi i REL-it ka filmuar edhe një kamion të bardhë për mbeturina, në të cilin është logoja e Ndërmarrjes Publike “Gradska çistoqa” (Higjiena e qytetit) nga Beogradi. Fotoja është e anës së djathë të kamionit dhe nuk duken targat, por dallohet logoja e ndërmarrjes.

Kjo kompani i ka dhuruar një kamion të tillë kompanisë “Standard” në Mitrovicën e Veriut më 18 qershor 2020. Këtë e ka bërë të ditur Administrata e Qytetit të Beogradit në faqen e saj zyrtare, së bashku me fotografitë nga ceremonia solemne në Mitrovicën e Veriut.

Siç shihet, në ceremoni ka marrë pjesë edhe nënkryetari i atëhershëm i kryeqytetit, Goran Vesiq, i cili ka bërë një foto para kamionit të dhuruar.

Radio Evropa e Lirë e ka kontaktuar Goran Vesiqin, tashmë ish-nënkryetar i Beogradit, përmes Viber-it, por ai nuk ka kthyer përgjigje.

REL-i, po ashtu i ka dërguar Ndërmarrjes Publike “Gradska çistoqa” (Higjiena e qytetit).

  • blank

Kërkesë për qasje në informata me rëndësi publike, lidhur me numrat e targave të automjeteve të dhuruara komunave në veri të Kosovës REL-i i ka dërguar edhe Ndërmarrjes Publike “Gradska çistoqa” (Higjiena e qytetit). As ky institucion nuk është përgjigjur.

Përveç automjeteve, të cilat janë të lidhura me shërbimet komunale lokale, rrugët në veri të Kosovës janë bllokuar edhe nga kamionë të disa kompanive private nga Serbia. Një kamion i kuq kishte logon e kompanisë së “Srbija autoput” (Autostrada e Serbisë) në barrikadën në afërsi të Zubin Potokut.

Bëhet fjalë për një firmë private me seli në Beograd, e cila merret me ndërtimin e rrugëve dhe autostradave.

Drejtor dhe pronar i kësaj firme është Zhelko Jankoviq. Në dy vitet e fundit kjo kompani ka fituar rreth njëzet tenderë për ndërtimin, rindërtimin dhe mirëmbajtjen e rrugëve lokale në Serbi.

Radio Evropa e Lirë i ka dërguar kërkesë kësaj kompanie për dhënien e më shumë informatave për kamionët e tyre në barrikada, por përgjigje nuk ka kthyer deri në publikimin e këtij teksti. Askush nuk u është përgjigjur as thirrjeve telefonike.

Radio Evropa e Lirë ka kontaktuar edhe Zyrën për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, lidhur me përdorimin e automjeteve komunale, por nuk ka marrë përgjigje.

Ndryshe, shoferët e kamionëve që bllokuan rrugët në veri të Kosovës më 31 korrik dhe 1 gusht mbanin kryesisht maska në fytyrë.

Në Jarinjë të Poshtme afër pikës kufitare me Serbinë, në pamjet e Radios Evropa e Lirë shihen se si dy burra, me maska në fytyrë, të armatosur dhe me jelekë antiplumb po qëndronin pranë barrikadave.

Barrikadat si simbol i tensioneve në veri të Kosovës

Tensionet e fundit në Kosovë nisën më 31 korrik, para fillimit të procesit të riregjistrimit të targave serbe me emërtimet e qyteteve të Kosovës në ato RKS (Republika e Kosovës) dhe vendosjes së masave reciproke lidhur me dokumentin, i cili duhet të zëvendësojë letërnjoftimet serbe gjatë vizitës së këtyre personave në Kosovë.

Atë ditë, serbët lokalë në katër komuna në veri të Kosovës bllokuan rrugët me kamionë dhe vetura të tjera në shenjë proteste, kurse Lista Serbe i falënderoi për këtë dhe i inkurajoi.

Kryetari i Listës Serbe, Goran Rakiq, në një konferencë të jashtëzakonshme për shtyp me drejtorin e Zyrës për Kosovën, Petar Petkoviq, në Beograd më 1 gusht, tha se barrikadat ishin “një reagim, jo një veprim, ndaj veprimeve të njëanshme të Prishtinës”.

Ndërkohë, Qeveria e Kosovës, me kërkesë të partnerëve ndërkombëtarë ka vendosur të shtyjë zbatimin e vendimeve për 30 ditë, saktësisht deri më 1 shtator, për shkak të dezinformatave që vijnë nga Beogradi për situatën në terren.

Në anën tjetër, veriu i Kosovës është mbushur me posterë me mbishkrimet “Nuk dorëzohemi, letërnjoftimet serbe mbeten” dhe “Nuk dorëzohemi, KM mbetet”.

Paraprakisht, më 1 gusht, ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla, tha se barrikadat në veri të Kosovës janë vendosur nga “strukturat ilegale serbe, 15 minuta pasi janë lëshuar sirenat dhe janë vendosur në nëntë lokacione të ndryshme në veri të vendit”.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në një intervistë për Radion Evropa e Lirë tha se në komunat veriore të Kosovës, më 31 korrik, pati rrezik për përshkallëzim të situatës në konflikt të armatosur, “për shkak të frikës së injektuar nga Beogradi dhe për shkak të planeve të bëra në Rashkë dhe në Beograd”.

“Së paku, nëntë barrikada janë ngritur brenda 10 minutave. Bëhet fjalë për një organizim dhe një përgatitje që nuk mund të jetë thjesht qytetare, por është shtetërore. Kjo është gatuar në Beograd që për më shumë se një muaj kishte zhvilluar fushatë se si me datën 1 gusht në Kosovë do të nisë e ashtuquajtura ‘Stuhia’, ngjashëm sikur në Kroaci dhe se do ta pasojë ferri në Kosovë”, tha ai.

“Këto barrikada që janë ngritur më 31 korrik e kanë një risi sepse për nga karakteri i tyre nuk janë thjesht barrikada për të penguar qarkullimin, por edhe për të qëlluar mbi automjetet që vijnë”, shtoi Kurti.

Ndërkohë, Lista Serbe konfirmoi se në barrikada ishte edhe nënkryetari i asaj partie, Milan Radoiçiq, të cilin e kërkojnë autoritetet e Kosovës për shkak të përfshirjes së tij në rastin “Brezovica”, lidhur me të cilin është arrestuar edhe ish-kryetari i komunës së Shtërpcës, Bratislav Nikolliq.

Radoiçiq dyshohet se i ka “frikësuar dëshmitarët gjatë procedurës penale”.

Barrikadat e mëparshme në veri të Kosovës

Kjo nuk është hera e parë që në veri të Kosovës ngrihen barrikada për t’i penguar autoritetet e Kosovës që t’i zbatojnë vendimet e tyre.

Ato u vendosën edhe në shtator të vitit të kaluar, kur Qeveria e Kosovës prezantoi masat reciproke ndaj Serbisë sa i përket targave.

Pikat kufitare me Serbinë, Jarinjë dhe Bërnjak, kanë qenë të bllokuara për dy javë dhe aty gjatë gjithë kohës kanë qenë pjesëtarë të Policisë së Kosovës, ndërsa avionët ushtarakë serbë disa herë kanë fluturuar në afërsi të pikës kufitare Jarinjë.

Në atë kohë, Beogradi zyrtar njoftoi se njësitet e ushtrisë serbe janë në gatishmëri të shtuar luftarake në garnizonet e Rashkës dhe Novi Pazarit, afër kufirit me Kosovën.

Barrikada u ngritën edhe në vitin 2011, kundër vendosjes së pushtetit të Kosovës në veri. Në vitin 2011, KFOR-i e identifikoi Zvonko Veselinoviqin si personin që organizoi ngritjen e barrikadave dhe shkaktimin e trazirave në atë pjesë të Kosovës.

Zvonko Veselinoviq, biznesmen nga veriu i Kosovës, së bashku me nënkryetarin e Listës Serbe, Milan Radoiçiq, janë të lidhur me disa aktivitete kriminale dhe ndaj të cilëve janë zhvilluar disa procedura para organeve të drejtësisë në Serbi.

Veselinoviq dhe Radoiçiq janë, gjithashtu, në listën e zezë të SHBA-së për shkak të përfshirjes së tyre në krimin e organizuar ndërkombëtar dhe autoritetet e Kosovës i lidhin edhe me vrasjen e politikanit të opozitës serbe, Oliver Ivanoviq.

blank

Ramë paç shëndet se burg i gjatë të pret! – Nga Agim Xhafka

 

Siç kanë ardhur ditët opozita kot proteston me, ‘Ramë ik!’. Kurrsesi nuk duhet artikuluar kjo. Se ja e dëgjoi Edvini dhe iku me gjithë mend. E ç’fitoi populli nga kjo? Që një keqbërës do largohet pa i hyrë gjemb në këmbë? Që pasi bëri aq dëme, sa dhe një pushtues nuk i bën, na tha bay-bay e iku si zotni?

Jo, opozita të urojë nga mëngjesi në darkë: ‘Edvin, o bir, paç shëndet e jetë të gjatë!’ Madje të jetosh dhe 2-3 jetë nga që dëmet që i solle atdheut i ke gjigante.

-Borxhin nga 60% e çove 100%.

-Çdo vit dëmi i administratës tënde rreth 1 miliard euro.

-Qindra milionë për inceneratorët që asnjë sy nuk i kap.

-Pensionet siç i gjete i le. Lëmosha.

-Shëndetësia na premtove falas, po na doli më e shtrenjta në glob.

-1 milion shqiptarë e braktisën atdheun.

-Të kap malli për një pëllitje lope e një blegërime dele në fshat. Se qumështi bio këto vite është veç në ëndrra.

-E çove 23 milionë euro një kilometër autostradë.

-Në 9 vite pasurove veç 5-6 persona, ushqyer këta nga buxheti i shtetit.

-Akoma nuk kemi një helikopter për zjarre e një qen për emergjenca. Po kemi chartera që të mbajnë në ajër 8 ditë të 7 ditëve të javës.

Kjo qeveri e damkosur dhe nga administrata amerikane do mbahet mend për vjedhje, grabitje dhe zhvatje.

Ndaj opozitë mos kërko largimin e Ramës. Por mijëra e mijëra njerëz në kor të urojnë papushim: ‘Ramë, paç shëndet e shëndet se burg i gjatë të pret!’

syri.net

blank

Vit i vështirë turistik, bie vizitueshmëria në muze, kala e parqe

Institucioneve të trashëgimisë kulturore do t’u duhet sërish të krijojnë politika nxitëse për të rritur vizitueshmërinë, pasi shifrat e 6-mujorit të parë të këtij viti sa i përket vizitorëve në institucionet e trashëgimisë kulturore, mbeten të ulëta krahasuar me të njëjtën periudhë të 2019-ës.

Ndonëse ministrja e Kulturës, Elva Margariti vë në dukje rritjen e numrit të vizitorëve në institucionet e trashëgimisë kulturore në 6-mujorin e dytë të 2022 në raport me dy vitet e fundit ku vendi ishte nën pandemi (dhe situata e pazakontë mbylli parqet arkeologjike dhe muzetë në mbarë vendin, duke mos qenë të hapur për vizitorët, por vetëm për administratën), 6-mujori i këtij viti me 213.519 vizitorë ka 182.563 vizitorë më pak në krahasim me shifrat e vitit 2019 të publikuara nga INSTAT.

“Në 6-mujorin e parë të këtij viti, numri i vizitorëve në objekte të trashëgimisë kulturore ka qenë dy herë më shumë se në vitin 2021!”, shkruan ministrja Margariti për vizitueshmërinë, ndërsa shton se “monumentet tona po bëhen gjithnjë e më ftuese për vizitorët!”.

Numri i vizitorëve gjithsej në muze, kala dhe parqe arkeologjike në tremujorin e parë 2019 ka qenë 64.315 vizitorë. Nga totali i vizitorëve në institucionet e trashëgimisë kulturore 25.916 kanë qenë vizitorë në muze, 18.518 vizitorë në kala e monumente të tjera, dhe 19.881 vizitorë janë në parqe arkeologjike.

blank

Ndërsa në tremujorin e dytë të vitit 2019, numri i vizitorëve gjithsej në muze, kala dhe parqe arkeologjike ka qenë 331.767 vizitorë. Nga totali i vizitorëve në institucionet e trashëgimisë kulturore, 103.536 kanë qenë vizitorë në muze, 97.446 vizitorë në kala e monumente të tjera dhe 130.785 kanë qenë vizitorë në parqe arkeologjike.

E nëse i mbledhim dy tremujorët shkojmë në shifrën 396.082 vizitorë në 2019, që ka goxha diferencë me 213.519 vizitorë të 6-mujorit të këtij viti që ministrja e cilëson si një arritje sa i përket vizitueshmërisë.

E njëjta situatë paraqitet edhe me vizitueshmërinë vetëm në muze.

“Statistikat e gjashtëmujorit të parë janë optimiste sa i takon numrit të vizitorëve. Krahasuar me një vit më parë, shumë më shumë vizitorë kanë shijuar pasuritë e muzeve tanë’, shkruan Margariti bashkangjitur fotos ku bën publik numrin e vizitorëve në muze (89.218 vizitorë në 6-mujorin e parë të 2022).

Por nëse hedhim një sy në shifrat e 2019-s, vit para pandemisë, numri i vizitorëve në muze, në tremujorin e parë 2019 është 25.916, ndërsa në tremujorin e dytë të 2019-s numri i vizitorëve në muze ka qenë 103.536, pra 129.452 vizitorë në total, 40.234 mijë vizitorë më shumë se 2022.

blank

“Vuçiç, dora e zgjatur e Putinit”, media kroate: I rrezikshëm deri në inskenimin e një konflikti ushtarak

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç është në gjendje të krijojë konflikte ushtarake nëpërmjet strukturave ilegale, si dorë e zgjatur e Vladimir Putinit, e të manipulojë masat për të qëndruar në pushtet.

Kështu shkruan media kroate Glas Istra, duke shtuar se Vuçiç së bashku me Milorad Dodikun, në momente kritike është në gjendje të manipulojë, gënjejë dhe t’i shmangë vendimet e mëdha.

“Si dorë e zgjatur e Vladimir Putinit, ashtu si Milorad Dodik, pa shumë probleme, vetëm për të homogjenizuar popullin dhe për të ruajtur pushtetin, ai mund të krijojë përshkallëzime”, shkruan media kroate.

Aty thuhet se Vuçiç është një njeri i rrezikshëm me synime që shkojnë deri në inskenimin e një konflikti ushtarak.

“Vuçiç nuk është vetëm president i një shteti që e ka të vështirë të menaxhojë në momente kritike dhe për këtë arsye manipulon, gënjen dhe shmang marrjen e vendimeve të vështira. Jo, ai është një njeri jashtëzakonisht i rrezikshëm me synime edhe më të rrezikshme që shkojnë aq larg sa për të qëndruar në pushtet, ai është në gjendje të inskenojë një konflikt [ushtarak] përmes një atmosfere të krijuar me kujdes për ‘rrezikimin e serbeve në Kroaci’ ose në Kosovë, ose në Mal të Zi, ose në Bosnje e Hercegovinë”, vazhdon gazeta.

Media shton se ai është në gjendje të krijojë retorikën për “denazifikimin” e Kosovës, e përdorur nga Putini me arsyetimin për ta sulmuar ushtarakisht Ukrainën.

“Ai është në gjendje të riformësojë frazën më të rrezikshme të prodhuar nga administrata e Putinit, e cila është ajo për ‘denazifikimin’ e Ukrainës, në ‘denazifikimin’ e Kroacisë ose të Kosovës, ose Malit të Zi, ose Bosnje e Hercegovinës. Andaj, duhet shpëtuar nga çmenduria e ‘popullit serb të rrezikuar’”, shton kjo medie.

Në fund, aty thuhet se Vuçiç po e helmon popullin serb në bashkëpunim me “kukullat” si Ivica Daçiç dhe Aleksandar Vulin.

“Ky njeri po i çmend dhe i helmon popullin e tij në bashkëpunim me kukullat si Ivica Daçiç dhe Aleksandar Vulin. Kryeministrja Ana Brnabiç është një gjethe fiku. Ai po e përdor orientimin e saj seksual për të treguar tolerancë të rreme ndaj dallimeve. Në sfond është edhe neofashisti Vojsllav Sheshel”, përfundon media kroate. /kp/

blank

Kancelari gjerman në hetim për 47 milionë euro, Gjykata vendosi kontroll të email-it

Sipas raportimeve në media, hetuesit gjermanë do të kontrollojnë E-maile të kancelarit të sotëm, Olaf Scholz, nga koha kur ai drejtonte qeverinë e landit të Hamburgut. Gazeta “Hamburger Abendblatt” ka raportuar, se kjo del nga dokumentet që ka në zotërim komisioni hetimor i Hamburgut në lidhje me skandalin financiar Cum-ex.

Sipas njoftimit që më 30 mars Gjykata e Qarkut Köln ka lëshuar një urdhër hetimor për postën elektronike me adresë: olaf-scholz@sk-hamburg.de, adresa zyrtare e Olaf Scholzit në kohën kur ishte kryebashkiak i Hamburgut.

Sipas afp do të kontrollohen me vendim gjykate E-maile, shënime kalendarike, dhe bashkangjitje të postës elektronike nga 1 janari 2015. Scholz ka qenë deri në vitin 2018 Kryebashkiak i Hamburgut.

Gazeta e Hamburgut, “Abendblatt” shkruan, se në lidhje me këto hetime kërkohet të zbardhet, nëse dhe si ka ndikuar politika në vendimin e marrë në nëntor 2016, për të hequr dorë nga një kërkesë financiare tatimore në vlerë prej 47 milionë eurosh kundër bankës Warburg, në kontekstin e Cum-ex. Në fokus është edhe një takim i Scholzit me kreun e atëhershëm të bankës Warburg, Christian Olearius.

Zëdhënësi i qeverisë: Nuk kam dijeni

Kontrolli i E-maileve të Scholzit bëhet në kuadër të hetimeve kundër deputetit të SPD-së, Johannes Kahrs dhe të tjerëve që dyshohen për favorizim dhe mbështetje të evazionit fiskal. Tek deputeti i Bundestagut Kahrs, i cili është angazhuar për bankën Warburg, sipas raportimeve në media, në kuadër të kontrolleve janë gjetur 200.000 euro në një sirtar privat banke.

Zëdhënësi i qeverisë gjermane, Steffen Hebestreit është shprehur për Hamburger “Abendblatt”, në lidhje me kontrollin e E-maileve të kancelarit Scholz, se “nuk ka dijeni për këtë. Dhe nuk ka asgjë për të fshehur.”

Çfarë është skandali financiar Cum-ex?

Me Cum-ex lidhet zhvendosja e aksioneve brenda një dite e dividendeve, për të mundësuar rimbursimin e tatimit mbi kapitalin, një shumë që nuk i ishte paguar shtetit. Kështu shteti gjerman përmes këtyre rimbursimeve financiare ka humbur miliarda euro. Skandali u zbulua në vitin 2017. Para një viti Gjykata Federale e Lartë vendosi t’i quajë evazion fiskal të dënueshëm operacionet financiare në lidhje me Cum-ex. Ndërkohë janë ngritur një sërë padish në Gjermani kundër punonjësve të caktuar në banka. / DW

blank

Adriana Kalaja: ‘Arben Ahmetaj firmosi 14 VKM pas shkarkimit, pa i parë fare shkresat’

Kryetarja e gjykatës së PD-së, Adriana Kalaja ka denoncuar një tjetër skandal të qeverisë së Edi Ramës, ku këtë radhë është ish-zv.Kryeministri Arben Ahmetaj i cili rezulton se ka firmosur 14 VKM pas shkarkimit të tij ditën e kur u betua Presidenti i ri i vendit.

Sipas Kalasë, 3 ditë pas shkarkimit, Ahmetaj ka firmosur plot 14 VKM nga Nr.496 deri te Nr.512.

Postimi i plotë i Adriana Kalasë:

Të shohim pak VKM-të e piktorit të dështuar……

Piktori i dështuar, ish-mësuesi i vizatmit është në hall të madh.

Përveç presionit nga Opozita Reale dhe dosjeve kapicë në SPAK, besoj se nuk ia kontrollojnë fare se çfarë dhe sa konsumon….

Ndryshe nuk ka mundësi që ish zv.Kryeministri Arben Ahmetaj i shkarkuar që më datë 24.07.2022, ditën e “madhe” kur u betua Presidenti i Ri, firmos VKM-të deri më datë 27 07.2022.

Pra 3 ditë pas shkarkimit.

Plot 14 VKM.

Nga Nr.496 deri te,Nr.512.

Thua edhe “Tigri” Arben, ashtu si shefi, i firmoste pa i parë shkresat “paf, paf, paf”?

Nuk e di këtë pjesë, por si juriste që jam, ajo që di është fakti se më datë 25 korrik, Ahmetajt i janë ndërprerë marrëdhëniet financiare dhe në mbledhjen e datës 27 korrik (ditë të mërkurë), nëse është bërë ndonjë e tillë, nuk mund ishte pjesë e mbledhjes, pasi në vend të tij ishte Belinda ose siç e njohim La Bella Mafia.

Pyetjet që unë shtroj  në këtë rast janë:

1. A është bërë mbledhja e Këshillit të Ministrave më datë 27.07.2022?

2. Pse Arben Ahmetaj firmos VKM-të si zv.Kryeministër kur ai është shkarkuar që më datë 24.07.2022?

Unë e di që atij i qan zemra për atë vend por i thashë,

Zgjidh bashkëjetuesin e duhur që mer vendimet e qeverisë që publikon Rama.

Nuk më dëgjoi…..

Nejse.

Besoj e keni parasysh të gjithë talljen që na bëjnë kur Ministrat e Kabinetit të Ramës dalin e na recitojnë para kamerave, njëjtë si “shoqëria civile”, Vendimet e rëndësishme që merr Këshilli i Ministrave?

Pse nuk ndodhi kjo më datë 27.07.2022?

Pse nuk e pamë të dilte “Tigri” Arben e të na shpjegonte 14 VKM-të që ka firmosur  ndërkohë ishte i shkarkuar?

A ka shkresa  të tjera kaq të rëndësishme që firmosen pa u parë e që  botohen në Fletoren Zyrtare?

Di  që për VKM-në e datës 30.07.2021, të kalimit të Truallit të Teatrit Kombëtar nga Ministria e Kulturës te Bashkia Tiranë, ish Zv. Kryeministri sot “opozitar fermer” Braçja  e mori vesh nga media vetëm pas kallëzimit të Aleancës në SPAK.

Mund të ketë me mijëra, por i takon SPAK të hetojë këtë skandal të rëndë dhe të paprecedentë.

Edhe Tigri Arben vetë se nuk i dihet në sa shkresa  “ka firmosur” në padijeni.

Kaq të zhytur në llumin e korrupsionit të Ramës të jenë këta Zv. Kryeministra sa jo vetëm nuk dinë çfarë firmosin, por këtë gjë e bëjnë edhe pas shkarkimit të tyre?

Vetëm këtë Fletore Zyrtare të shikoni, kuptoni se çfarë i ka bërë shtetit Edvin Rama.

Imagjinoni sa firma për Teatrin Kombëtar, Inceneratorët  dhe shumë aktë të tjera ligjore janë bërë pa dijeninë e firmëtarit.

Me datë 24.07.2022 Edvin Rama zgjodhi të shesë Ahmetajn, por duke vazhduar ta përdorë në mënyrën më kriminale, duke i marë firmën pas 3 ditësh nga shkarkimi.

Nuk është e lehtë të dalësh kundër Teatrit Kombëtar o Tigër Letre.

Si tha në maj të 2020?

Nga varri do i gjejmë e do i nxjerrim 30 milion Eurot e Teatrit të Ri.

Kaluan 2 vjet e jo vetëm Eurot nuk ja dhe mafiozit  Erion, por ashru si rastet precedente Erioni si trashëgimtar i Tar(r)asit, ja hapi varrin.

Kështu do ia hapi të gjithëve deri te Edvini përsa kohë ka në krah Kimin dhe Eskortat e saj të “shoqërisë civile”, si dhe SPAK-un që “rri e vështron”.

Ndaj është shumë e rëndësishme  që Ahmetaj duhet të kërkojë të bëhet bashkëpunëtor i drejtësisë.

Të paktën të dënohet për atë që i takon dhe jo për Ramën, Veliajn  apo  Agaçin & CO.

Jo për gjë, por ka dhe halle familjare të shtuara këto kohë e procese gjyqësore.

Zoti thotë ndihmo veten që të ndihmoj.

Ndaj, t’i thotë dikush të marrë një taksi se deri në SPAK, me gjithë rritjen e çmimeve 500 lekë reja kushton.

Aq sa linte bashkish te kafja mëngjesit për të bërë shoën e milionerit.

Të shpëtojë çfarë të mundet.

Vetëm duke i shërbyer vendit duke u bërë bashkëpuntor i drejtësisë.

Jo për gjë por ka qënë “promotor” i Drejtësisë së Re.

Nuk duhet të ketë frikë.

Atje e presin ata që këta i zgjodhën vetë.

Nesër do jetë shumë vonë…….

syri.net

blank

Në një verë surreale, Kievi përshtatet me normalitetin e ri të kohës së luftës

Komediani Dmytro Zakharchenko duke performuar në Kiev. 8 gusht 2022.

Aleksander Palikot

Në një bar në kryeqytetin e Ukrainës, Kiev, të hënën në mbrëmje, drejtuesi i një shfaqjeje komedi të drejtpërdrejtë thotë: “Ne tregojmë shaka dhe ju qeshni, është kaq e thjeshtë”.

Dhe për pak kohë, në dhomën plot me njerëz me gota birre, duket kaq e thjeshtë – derisa një nga aktorët e humorit thotë një shaka në rusisht.

“Unë nuk mendoj se të bën për të qeshur performanca rusisht kur djemtë tanë vdesin çdo ditë e natë në vijën e parë të frontit”, thotë një burrë rreth të dyzetave që prezantohet si një aktivist civil.

Fytyra e komedianit zbehet dhe një grua e re e ulur në fund të dhomës ngrihet në këmbë dhe përpiqet ta ndihmojë atë. “Të gjithë duhet të vendosin vetë se çfarë gjuhe duan të flasin”, thotë ajo, duke shtuar se ajo zgjodhi të kalojë nga gjuha ruse në atë ukrainase, pavarësisht rrënjëve të saj bjelloruse.

Në pamundësi për ta kthyer situatën në shaka, komediani shkurton performancën e tij dhe largohet, duke e lënë publikun të hutuar. “Është një shfaqje e drejtpërdrejtë, kështu që të mos hyjmë në këtë”, thotë prezantuesi, komediani Dmytro Kharchenko, duke ftuar një interpretues tjetër në skenë.

Shfaqja vazhdon, por magjia është prishur – përçarjen e ka sjellë lufta. Pavarësisht një qyteti që lufton për një ndjenjë normaliteti, luftimet janë ndezur në vijat e frontit në lindje dhe jug dhe jeta shkatërrohet çdo ditë gati gjashtë muaj pas pushtimit të 24 shkurtit.

“Mund të mësoheni me çdo gjë”, thotë një burrë i moshës së mesme, i ulur në një plazh në një ishull në lumin Dnieper afër Kievit qendror, derisa një grua aty pranë puthi djalin e saj të vogël dhe ecë në ujë për të notuar. Sirena e alarmit bie – siç bën thuajse çdo ditë në kryeqytet. Djali buzëqesh dhe vazhdon të ndërtojë kështjellën e tij me rërë.

Në zemër të qytetit, mbi sheshin e njohur si Maidan dhe pranë një kishe që shërbeu si spital për protestuesit gjatë kryengritjes së viteve 2013-2014, familjet bëjnë foto me tanke dhe pajisje ushtarake ruse të nxira nga zjarri, relikte të një lufte që ende po zhvillohet dhe duket se është larg fundit.

Automjetet e dëmtuara janë trofe nga ajo që njihet si Beteja e Kievit – përballja vendimtare në gjashtë javët e para pas pushtimit, kur forcat ruse kaluan kufirin, disa nga Bjellorusia, dhe u nisën drejt Kievit, por nuk arritën të merrnin kryeqytetin.

Më pas ata u tërhoqën, duke lënë pas të mbijetuar të pikëlluar dhe dëshmi të mizorive në qytetet dhe qytezat e shkatërruara në veri, lindje dhe perëndim të Kievit.

Verë e pathyeshme?

Vetë kryeqyteti u vu në shënjestër dhe u godit në mënyrë të përsëritur nga bomba, raketa dhe predha, ndërsa shumë banorë u larguan ose u strehuan në metro poshtë rrugëve. Por i shpëtoi më të keqes së sulmit rus në Ukrainën veriore dhe shumë nga ata që u larguan, janë kthyer pavarësisht rrezikut të vazhdueshëm.

Në sfondin e luftimeve të ashpra në Donbas dhe betejave të reja në jug, banorët e Kievit relativisht të sigurt po eksplorojnë normalitetin e ri të kohës së luftës.

Në kulmin e verës, plazhet me rërë në brigjet e Dnieper janë plot me njerëz që bëjnë plazh, notojnë dhe argëtohen; tregtarët shesin qershi, pjeshkë dhe shalqi; restorantet, kafenetë dhe baret janë sërish plot jetë.

Ora 23:00 tregon se qyteti mund të jetë i qetë gjatë natës. Por, gjatë ditës rrugët përreth Sheshit të Pavarësisë – Maidan – janë pothuajse po aq të mbingarkuara me makina sa dikur, para pushtimit të 24 shkurtit, kur lufta ishte e kufizuar në pjesët e Ukrainës lindore të njohura si Donbas.

Sipas autoriteteve, tani ka rreth 3 milionë banorë të Kievit në kryeqytet, popullsia e të cilit ishte 3.6 milionë para pushtimit. Për më tepër, rreth 100.000 persona të zhvendosur brenda vendit, kanë ardhur në Kiev nga rajone të tjera të vendit.

Shumica prej tyre i marrin me qetësi alarmet e shpeshta në qytet. Por, kryetari i bashkisë, Vitali Klitschko, thotë se ato nuk janë vetëm zhurma në sfond, dhe se thasët e rërës që ngrihen rreth monumenteve, pikat e kontrollit në stacionet e metrosë dhe ushtarët e armatosur gjithnjë të pranishëm, janë aty për një arsye.

“Moti i mirë dhe atmosfera e qetë janë një iluzion”, tha ai në një intervistë për Daily Telegraph.

Derisa “nuk mund të flitet për normalitet në kohë lufte, qytetarët po bëjnë çmos për t’u përshtatur me kushtet e vështira”, tha ai.

Ata po përballen edhe me probleme të reja.

“Ruani pak për dimër”

Më shumë se 600 ndërtesa banimi dhe pjesë të infrastrukturës janë dëmtuar nga sulmet ruse në Kiev – disa prej tyre shumë keq.

Por, ndryshe nga vendet që ishin pushtuar nga rusët, si Buça, Borodianka dhe Irpini, dëmet fizike të shkaktuara nga lufta nuk janë të dukshme në të gjithë kryeqytetin.

Autoritetet janë zotuar të përfundojnë rinovimin e 11 ndërtesave të dëmtuara të banimit deri në vjeshtë, në mënyrë që të gjithë në Kiev që humbën shtëpinë të mund të kthehen.

Fillimi i motit të ftohtë është një burim i madh ankthi për banorët e Kievit. Banesat do të furnizohen me ngrohje duke filluar nga mesi i tetorit dhe tarifat e banimit supozohet të mbeten të qëndrueshme. Por, çmimet e karburantit, mungesa e personelit dhe ndërmarrjet e shkatërruara – të gjitha si pasojë kryesisht i pushtimit të Rusisë – krijojnë pasiguri.

Rritja e çmimeve të konsumit është gjithashtu një shqetësim i madh. Ato janë rritur me 21 për qind krahasuar me vitin e kaluar, sipas Bankës Qendrore. Ekonomia e vendit pritet të tkurret me më shumë se një të tretën këtë vit.

Shitësit në tregun ikonik Zhytniy, në një vend ku tregtia është kryer për më shumë se pesë shekuj, ankohen për rënien e kërkesës.

“Patatet, lakra dhe qepët po shiten si zakonisht, por njerëzit kanë filluar të heqin dorë nga produktet më të shtrenjta pa të cilat mund të jetojnë”, thotë Olena, një grua që shet fruta dhe perime. “Por, për fat të mirë, shumica e klientëve të mi të rregullt janë kthyer në qytet”.

Një tjetër shitëse, e pyetur se si e sheh të ardhmen e biznesit të saj, u përgjigj: “Blini disa manaferra të freskëta nga pylli para se të mbarojë vera — duhet t’i ruani disa për dimër”, tha ajo.

Për të ndihmuar shmangien e një krize financiare dhe për të mbajtur nën kontroll inflacionin, Banka Qendrore zhvlerësoi monedhën hryvnya të Ukrainës me 25 për qind kundrejt dollarit në fund të korrikut. Zyrat e këmbimit valutor më nuk e shfaqin kursin e këmbimit në tabelat me simbolet hryvnya, dollar dhe euro.

“Ata, gjithashtu, duhet të ndalojnë shfaqjen e çmimeve të ushqimit dhe karburantit – atëherë të gjithë do të ishin të lumtur”, bën shaka një burrë që pi kafe pranë tregut.

Presidenti Volodymyr Zelensky, është një ish-komedian që është bërë simbol i sfidës që nga pushtimi me një sens humori përballë kërcënimit vdekjeprurës, është bërë pjesë e imazhit të ri të Ukrainës.

Trauma kolektive

Por, nën sipërfaqe, fotografia është më komplekse, siç tregoi tensioni që shpërtheu në shfaqjen e humorit në lokalin Bochka në Hreshçatik.

“Shumë njerëz kanë qenë dëshmitarë të vdekjes dhe shkatërrimit dhe pothuajse të gjithë janë vazhdimisht të ekspozuar ndaj tyre në mediat sociale”, thotë Viktoria Semko, një psikologe dhe psikoterapeute nga Irpini, një qytet i goditur rëndë në veriperëndim të Kievit. Ajo drejton një grup mbështetës për njerëzit e prekur nga pushtimi.

Semko, e cila u largua nga vendlindja e saj kur filluan bombardimet ruse, beson se përvoja e përbashkët e frikës, zemërimit dhe urrejtjes krijoi një sasi të madhe energjie që tani manifestohet në mënyra pozitive dhe destruktive.

“Trauma kolektive e muajve të parë të luftës i bashkoi njerëzit përtej nivelit të mundshëm në rrethana normale”, thotë ajo. “Muajt e fundit kanë qenë një kohë e realizimeve ekzistenciale që u kanë mundësuar shumë njerëzve të ripërcaktojnë identitetin e tyre dhe të veprojnë në mënyra ndonjëherë befasuese edhe për veten e tyre”.

Por, të mbijetuarit gjithashtu po luftojnë për të përballuar stresin e vazhdueshëm, thotë ajo.

“Shumë nga klientët e mi vuajnë nga apatia ose sulmet e panikut ose e projektojnë zemërimin e tyre te njerëzit e tjerë, si anëtarët e familjes”, tregon ajo.

Semko thotë se tensioni social arriti një kulm kur rajoni i Kievit ishte i papushtuar dhe tani njerëzit – me familje të ndara dhe me mënyrën e jetesës që ka ndërruar – kanë filluar të vënë në dyshim zgjedhjet e tyre dhe të shqetësohen për të ardhmen.

“Është një ekuilibër i brishtë midis një ndjenje të rikuperuar të kontrollit dhe zemërimit që rrjedh nga përvoja e traumës”, thotë ajo. “Por, me siguri, ata që po qëndrojnë këtu e dinë se çfarë përbën rrezik dhe cilat janë prioritetet e tyre”.

Përgatiti: Erjonë Popova
blank

Rusia dhe Fronti i saj Lindor

Lufta në Ukrainë vuri në pah aleancat e ndryshme; Lidhjet e Moskës me Kinën dhe Indinë

 

VOAL- Pushtimi rus i Ukrainës po ripërcakton ekuilibrin gjeopolitik të botës dhe sipas Moskës ka përshpejtuar atë që duhet të jetë rendi i ri, përkatësisht ai multipolar, ku Shtetet e Bashkuara nuk janë më fuqia e vetme absolute. Për Uashingtonin, nga ana tjetër, bëhet fjalë për zvogëlimin e rolit të Rusisë, forcimin e marrëdhënieve me Evropën veçanërisht përmes NATO-s dhe përpjekjen për të mbetur i vetmi lojtar global i aftë për të frenuar ngritjen e Kinës. Nëse Rusia aspiron për një nivelim dhe një ndarje të sferave të ndikimit, SHBA do të preferonte njëpolaritetin e yjeve dhe vijave. Sipas kësaj skeme, zhvillohet edhe rrëfimi politik dhe mediatik i efekteve në aleancat dhe marrëdhëniet në tabelën botërore të shahut: nëse për Perëndimin Moska është e izoluar, gjithashtu, por jo vetëm, nga vargu i sanksioneve që duhet ta gjunjëzojnë. ekonomikisht për t’i hequr dorë nga lufta në Ukrainë, Rusia sheh një front lindor shumë të hapur, me forcimin e marrëdhënieve me vende të ndryshme, për arsye të ndryshme.

Moska dhe Kina, historia e një “fejese”

Pekini është padyshim aleati më i madh i Moskës. Nuk është një partneritet strategjik ose pa rreziqe apo të panjohura, por pragmatizmi i Rusisë dhe Kinës dhe dy presidentëve të tyre, Vladimir Putin dhe Xi Jinping, do të thotë se për momentin marrëdhëniet janë forcuar, politikisht dhe ekonomikisht, në veçanti një mënyrë për vala e etjes kineze për energji që Rusia mund të kënaqë, duke marrë parasysh edhe atë që po ndodh në frontin perëndimor: më pak burime drejt Evropës, më shumë drejt Kinës. Llogaritja gjeopolitike e Kremlinit nuk është për ta bërë Moskën një vasal të Pekinit, por për të ruajtur një rol themelor në kontinentin euroaziatik dhe më gjerë. Me pak fjalë, ruso-kinezja është një martesë, ose më mirë një fejesë, interesash e llogaritur mbi bazën e armikut të përbashkët amerikan. Në Uashington, qëndrimet e kujdesit ekstrem të Kinës për luftën në Ukrainë nuk ishin surprizë dhe është e qartë se Pekini me siguri nuk do t’i ndihmojë SHBA-të të varrosin Rusinë, duke e ditur se objektivat e SHBA shkojnë përtej Moskës dhe e drejtojnë Pekinin në duelin final.

Pozicioni “neutral” i Indisë

Demokracia më e madhe në Azi nuk është armiku i Rusisë, tradicionalisht me të vërtetë marrëdhëniet kanë qenë gjithmonë shumë të mira, në nivele të ndryshme, jo më pak në atë ushtarak. Delhi është pozicionuar në një mënyrë neutrale pas pushtimit rus dhe i ka lënë kanalet e hapura me Moskën: pa sanksione, importe të energjisë ruse me çmime të favorshme, gjithashtu në këtë rast me prioritet Realpoltik dhe jo ekipin e dëshiruar, perëndimor, duke marrë parasysh në çdo rast që India është një partner gjithnjë e më i rëndësishëm për Shtetet e Bashkuara: shih gjithashtu nën Quad (Dialogu i Sigurisë katërkëndore), aleanca e drejtuar nga SHBA me Indinë, Australinë dhe Japoninë, një mjet kyç për sfidën me Kinën në Indo-Paqësorin . Megjithatë, India është mësuar të luajë në tavolina të shumta, padyshim duke pasur parasysh pozicionin e saj gjeografik dhe aspiratën për të qenë një nga ato qendra të rendit të ri multipolar. Dhe kështu ajo është pjesë jo vetëm e BRICS (me Brazilin, Rusinë, Kinën dhe Afrikën e Jugut), por edhe e SCO, Organizatës së Shangait, të udhëhequr nga Moska dhe Pekini, në të cilën marrin pjesë disa ish-republika sovjetike të Azisë Qendrore dhe Pakistanit. . Për momentin, mosvendosja e Delhit nga njëra anë apo tjetra, është në çdo rast një lojë për Rusinë, e cila mund të llogarisë te një partner që minon skemën narrative perëndimore që sheh diktaturat në njërën anë dhe demokracitë.

Një bosht i ri aziatik?

Është e vështirë të parashikohet se si do të shkojnë gjërat, duke filluar me rezultatin e luftës në Ukrainë, e cila do të ndikojë në ekuilibrin midis Rusisë dhe Perëndimit dhe aleancave të tyre përkatëse. Megjithatë, është e qartë se Rusia nuk është e izoluar dhe vizioni amerikan dhe evropian është, pothuajse në mënyrë të pashmangshme, tepër perëndimor. Mozaiku në lindje të Moskës është kompleks, veçanërisht nëse e gjithë zona e Azisë Qendrore i shtohet Kinës dhe Indisë, e cila përfshin pesë ish-STAN-et sovjetike (Kazakistani, Kirgistani, Taxhikistani, Uzbekistani dhe Turkmenistani), Irani dhe Afganistani, vende ku Rusia dhe Kina mbahen në llogari më të madhe se SHBA. Kina dhe India janë rivale në kontinentin aziatik dhe pikat e fërkimit janë të shumta, ekuilibrat rajonalë janë të brishtë, duke marrë parasysh edhe veprimin e Shteteve të Bashkuara në Indo-Paqësorin. Së fundi, në këtë kontekst global del në pah parëndësia e Brukselit, e Bashkimit Evropian, të mungesës së një shtytjeje autonome dhe të detyruar të qëndrojë në vazhdën e Uashingtonit edhe për të shmangur lëvizjet përçarëse të Rusisë.rsi-eb

blank

Banka e Shqipërisë: Rritja e çmimeve po shton pesimizmin e biznesit, ulet besimi në industri, shërbime e tregti

Bizneset janë më pesimiste mbi situatën ekonomike dhe kjo dëshmohet edhe nga rënia e besimit në industri, ndërtim, shërbime dhe tregti.

Shqetësimi është ngritur nga Banka e Shqipërisë, që një ditë më parë ka prezantuar të dhënat mujore të “Vrojtimit të besimit të biznesit dhe konsumatorit”.

Në raport vihet në dukje se përgjatë muajit që shkoi, treguesi i ndjesisë ekonomike shënoi rënie me rreth 2.5 pikë krahasuar me muajin qershor.

“Treguesi i ndjesisë ekonomike rezultoi 106.9, duke shënuar rënie me rreth 2.5 pikë në muajin korrik. Megjithatë, vlera e tij mbeti mbi mesataren afatgjatë. Rënia e TNE-së u përcaktua nga përkeqësimi i besimit në industri, ndërtim, shërbime dhe tregti. Ndërkohë, treguesi i besimit të konsumatorëve regjistroi pothuajse të njëjtat vlera si një muaj më parë”.

 

Vëzhgimi

 

Konkretisht, treguesi i besimit të industrisë u pakësua me 3.2 pikë përqindje krahasuar me muajin e kaluar, i ndikuar kryesisht nga rënia e balancës për prodhimin aktual dhe asaj të kontratave porositëse.

Ndërkohë, pritjet e bizneseve për prodhimin dhe çmimet në të ardhmen janë në rritje në muajin korrik dhe ato për punësimin janë në rënie të lehtë. Në rënie është edhe treguesit i besimit në ndërtim dhe tregti, përkatësisht me 0.5 për qind dhe 6.1 për qind.

“Treguesi i besimit në ndërtim regjistroi rënie me 1.9 pikë përqindje krahasuar me një muaj më parë. Ky zhvillim u ndikua si nga përkeqësimi i balancës për aktivitetin ndërtues, ashtu edhe nga treguesi për kontratat porositëse. Rënie regjistruan pritjet për punësimin, por edhe ato për çmimet, pas rritjes së dukshme të muajit paraardhës. Treguesi i besimit në tregti ra lehtësisht për të dytin muaj me radhë, pas rritjes në muajin maj. Në muajin korrik u verifikua një rënie me 0.5 pikë përqindje. Treguesi u ndikua kryesisht nga vlerësimet jo të mira të bizneseve për ecurinë aktuale të biznesit të tyre”.

Ndërkohë duket se rënien më të madhe e ka pësuar treguesi i besimit në shërbime, konkretisht me 6.1 pikë përqindje në muajin korrik, ndikuar nga performanca më e dobët e treguesve të ecurisë së biznesit dhe kërkesës për shërbime.

Bizneset në aktivitetin e shërbimeve vlerësojnë një reduktim të ndjeshëm të punësimit aktual. Ndërkohë, pritjet për punësimin janë në kahun e përmirësimit të lehtë.

Pritjet e tyre për ecurinë e çmimeve në të ardhmen e afërt u paraqitën me rënie. Gjithashtu, pritjet për ecurinë e biznesit në muajt e ardhshëm dhe punësimin janë në dobësim, krahas pritjeve për çmime në rritje.

Besimi konsumator

Sa i takon treguesit të besimit konsumator rezultoi me vlerë thuajse të njëjtë në muajin korrik, si edhe një muaj më parë, por duke vijuar të mbetet larg mesatares afatgjatë.

“Treguesi pasqyroi vlerësimin më pozitiv të konsumatorëve lidhur me blerjet në shuma të mëdha, si dhe situatën për të ardhurat dhe shpenzimet. Nga ana tjetër, situata e tyre financiare dhe gjendja e përgjithshme e ekonomisë në të ardhmen paraqitet në rënie. Konsumatorët vlerësojnë me rritje ecurinë aktuale të çmimeve, kundrejt pritjeve për ngadalësim të tyre në të ardhmen”, thuhet më tej në raportin mujor të Bankës së Shqipërisë./ dita

blank

CNN: ‘Stuhi’ e jashtëzakonshme politike pas kontrollit të FBI-së në rezidencën e Donald Trumpit në Florida

Kontrolli i FBI- së në rezidencën e Donald Trump në Florida është një zhvillim i jashtëzakonshëm, historik duke pasur parasysh se ai mësyu në banesën e një ish-President të Shteteve të Bashkuara dhe shkaktoi një zhurmë politike që ai mund të përdorë për të nxitur rikandidimin e mundshëm për në Shtëpinë e Bardhë në vitin 2024.

Në të kaluarën, hetimet politike që kanë kërcënuar Trumpin vetëm sa kanë rritur superfuqinë e tij ndaj mbështetësve.

Por agjentët federalë të hënën vepruan sipas një urdhër-kontrolli të miratuar nga gjykata, i cili sugjeron se ata kishin arsye të mundshme për të besuar se një krim ishte kryer.

Ata u përqëndruan në zyrat dhe ambientet personale të Trump në rezidencën e tij dimërore Mar-a-Lago ndërsa ish-presidenti ndodhej në Nju Jork.

Kërkimi i së hënës lidhej me keqpërdorimin e mundshëm të dokumenteve presidenciale, potencialisht disa që ishin të klasifikuara, që mund të ishin dërguar në shtëpinë e Trump – subjekt i një prej dy hetimeve të Departamentit të Drejtësisë në lidhje me ish-Presidentin.

Ky lajm ishte një nga kthesat më tronditëse në historinë e Trump, i cili u akuzua dy herë, se nxiti trazirat në Kapitol në përpjekje për të përmbysur rezultatin në zgjedhjet e vitit 2020 dhe se vazhdimisht ka vepruar në kundërshtim me rregullat e zyrës që drejtont apo demokracisë gjatë mandatit të tij të vetëm, si asnjë president tjetër.

Ai rrezikoi të injektonte ‘toksina’ të reja në jetën politike të një kombi që është i ndarë pa shpresë – me miliona mbështetës të Trump që tashmë besojnë gënjeshtrat e tij se zgjedhjet e vitit 2020 ia kishin vjedhur – dhe se për shumë çështje nuk ka më një kuptim të përbashkët të vetë së vërtetës.

Lajmi vjen gjithashtu ne nje kohe kur ish-Presidenti po tenton të nisë një fushatë për rikadidimin e tij në zgjedhjet presidenciale të vitit 2024, të rrënjosur në pretendimet e tij të rreme për mashtrim zgjedhor, për të cilin retorika e tij autoritare sugjeron se do të paraqiste një sfidë të thellë për demokracinë.

Kjo fushatë e afërt ka të ngjarë të ushqehet me “karburantin” e sulmeve politike të një perceptimi midis mbështetësve të Trump – të cilin ai vetë e krijoi në deklaratën e tij që njoftonte se FBI po bastiste shtëpinë e tij të hënën, se ate po e persekutojne padrejtësisht.

Trump shpejtoi të bënte një “spin” politik mbi kontrollin e FBI, duke pretenduar se “shtëpia e tij e bukur” ishte “nën rrethim, bastisje dhe okupim”, ndërsa u ankua se ai ishte viktimë e “armatizimit të sistemit të drejtësisë” nga demokratët që donin të ndalonin atë të bëhej president pas zgjedhjeve të vitit 2024.

Deklarata e tij përmbante të njëjtën gjuhë shpërthyese dhe ndjenjën e ankesës që motivoi disa nga mbështetësit e tij për dhunë në Uashington më 6 janar 2021.

“Një sulm i tillë mund të ndodhte vetëm në vende të shkatërruara, të botës së tretë. Fatkeqësisht, Amerika është bërë tani një nga ato vende, të korruptuara në një nivel të paparë më parë. Ata hynë edhe në kasafortën time!” tha Trump.

Ai nuk përmendte se kontrolli bëhej në bazë të një urdhri të autorizuar ligjërisht.

Në një farë mënyre, deklarata e tij, në vetvete, lexohej si hapja e një fushate të re presidenciale të ndërtuar rreth një narrative persekutimi nga forcat e shtetit.

Reagimet e menjëhershme në mbështetje të ish-Presidentit, më shumë dëshmi për fuqinë e tij të qëndrueshme brenda Partisë Republikane, ishin gjithashtu një shenjë e hershme sesi ky hetim do të përballet me presione ekstreme politike.

Këto përgjigje mund të tregojnë gjithashtu se fushata e mundshme e ish-Presidentit për vitin 2024 mund të përfitojë nga efekti grumbullues i një hetimi qeveritar që ai mund ta portretizojë si të politizuar dhe të padrejtë — dhe se rivalët e mundshëm të tij mund të kenë pak mundësi përveçse të grumbullohen.

Por madhësia e ngjarjeve të së hënës nuk duhet nënvlerësuar, edhe pse pyetja nëse ish-Presidenti ishte në rrezik real për t’u akuzuar për një krim, (që do të ishte një hap mahnitës, historik) nuk ishte menjëherë e qartë të hënën mbrëma.

Përmasat e sakta të urdhrit të kërkimit nuk ishin gjithashtu të disponueshme.

Presidentët kanë kapacitetin për të deklasifikuar informacione të ndjeshme dhe nuk ishte e qartë nëse Trump mund të kishte ndërmarrë hapa të tillë me materialin e marrë nga FBI.

Megjithatë, ish-presidentët nuk kanë kompetenca të tilla.

CNN raportoi se disa kuti u morën nga FBI pas kontrollit të hënën.

Dhe avokatja e Trump, Christina Bobb, tha se byroja sekuestroi “letra” pas asaj që ajo tha se ishte “një bastisje e paparalajmëruar”./ CNN

blank

Çfarë përmbajnë dy letrat e shkruara me dorë që Trump i grisi dhe u përpoq t’i zhdukte në tualet

Menjëherë pasi lajmi për bastisjen e FBI-së në kompleksin Mar-a-Lago që Donald Trump zotëron në bregdetin e Floridas, ku po kërkohen materiale të klasifikuara të Presidencës së SHBA, gazetarja e New York Times dhe bashkëpunëtorja e CNN, Maggie Haberman ka zbuluar disa imazhe që rëndojnë pozitat e ish-Presidentit.

Haberman po zbulon imazhet e reja në librin e saj të ardhshëm “Njeriu i besimit”, dhe ato janë postuar më herët nga Axios, duke zbuluar dy raste në të cilat Trump me sa duket ka hedhur dokumente konfidenciale të shkruara me dorë, në tualet, për t’i zhdukur nga syri i të tjerëve rreth tij.

Ndërkohë, CNN ka raportuar më parë se si Trump shkeli ligjet e mbajtjes së të dhënave presidenciale dhe shpesh griste dokumente, drafte dhe memorandume pasi t’i lexonte ato.

 

Ai hidhte periodikisht letrat në tualet në rezidencën e Shtëpisë së Bardhë, letra të cilat u zbuluan më vonë kur u thirrën teknikët për riparimin e tualeteve të bllokuara.

blank

Trump i ka mohuar gjithmonë akuzat dhe në një deklaratë të dhënë për “Axios” të hënën, një zëdhënës i tij pretendoi se raportimi për këtë praktikë ishte i sajuar.

blank

 

Htr5h
Htr5h

Në imazhet e zbuluara të hënën, është e paqartë se kujt apo çfarë teme i referohen dokumentet, por duket se ato janë shkruar me dorëshkrimin e Trump me stilolaps të zi.

 

Haberman tha se një imazh është nga një tualet i Shtëpisë së Bardhë dhe tjetri është nga një udhëtim jashtë shtetit dhe ajo i ka siguruara nga një burim i Shtëpisë së Bardhë në kohën kur drejtohej nga Trump.

 

“Kush e di se çfarë përmbanin ato letra? Vetëm ai do ta dinte dhe me sa duket kushdo që merrej me të, por pika e rëndësishme është te të dhënat”, tha Haberman për CNN.

blank

 

Rehtjh
Rehtjh

Më tej ajo zbuloi se Trump kishte një model të mospërfilljes së procedurave normale të ruajtjes së të dhënave. Në një rast, Trump pyeti nëse dikush dëshironte ta vendoste një kopje të një fjalimi që sapo kishte bërë në kabinën e shtypit Air Force One, në ankand në eBay.

blank

Në raste të tjera, Trump do t’i ngarkonte ndihmësit që të mbanin kuti me memorandume të palexuara, artikuj dhe drafte të Tweet-eve në bordin e avionit presidencial që ai t’i shqyrtonte dhe më pas t’i griste në copa.

Një ish-zyrtar i Shtëpisë së Bardhë kujtoi se ndërsa ruajtja e dokumenteve ishte një përgjegjësi kryesore e sekretarit të stafit, pjesës tjetër të stafit të lartë të Trumpit i mungonte ndjenja e detyrimit të tyre për të mbajtur të dhënat e dokumenteve që lëviznin nëpër krahun perëndimor.BW


Send this to a friend