VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Afër detit afër mbretit – Të mirat e ujit të kripur për organizmin

By | July 14, 2018

Komentet

Të heqësh dorë nga kafeja – Zbuloni çfarë i ndodh trupit

Kafeja është një nga pijet më të konsumuara për të nisur ditën çdo mëngjes.

Shqiptarët janë të çmendur pas kafesë. Konsumimi i kafes në vend është 2.3 kilogramë për frymë në vit.

Kur vjen puna tek kafja, në botë ashtu si edhe në Shqipëri identifikohen lehtë tre kategori njerëzish: ata që nuk e imagjinojnë jetën pa kafe, ata që nuk e pinë kurrë kafenë dhe ata që duan të heqin dorë prej saj, por nuk e marrin guximin.

Po ti ku e gjen veten? Cilitdo grup t’i përkasësh, në AgroWeb do të mësosh më shumë për mënyrat se si të heqësh dorë shëndetshëm nga kafeja dhe lëngjet e gazuara me kafeinë, por edhe mbi atë se çfarë i ndodh trupit kur redukton kafeinën.

Shqiptarët janë të çmendur pas kafesë. Konsumimi i kafes në vend është 2.3 kilogramë për frymë në vit.

Shqiptarët konsumojnë 37 milionë filxhanë kafe ekspres në vit dhe 30 millionë kafe Turke. Kafenetë janë plot gjithë kohën.

Pasi të barazpeshoni negativet dhe pozitivet dhe të vendosni të lini kafenë, merr së pari informacionet e vlefshme që të ofron AgroWeb në mënyrë që ta kalosh këtë periudhë sa më lehtë të jetë e mundshme.

Do të keni dhimbje koke  

Kur lë kafenë, koka të rëndohet shumë dhe ajo që dëshiron të bësh është të rrish në krevat me një pako paracetamoli afër, për çdo rast.

Kafeja është një stimulues të cilën, pasi e ke konsumuar rregullisht të ka krijuar varësi.

Largimi ndaj saj vjen me disa pasoja dhe dhimbja e kokës është një prej tyre.

Arsyeja e saktë përse shtohen dhimbjet e kokës pas lënies së kafesë nuk është analizuar krejtësisht, por disa ekspertë të mjekësisë shpjegojnë që kafeina relakson enët e gjakut.

Kur nuk pi më kafe, enët e gjakut ngushtohen dhe shkaktojnë dhimbje. Lajmi i mirë është që pas shtatë deri në dhjetë ditë, dhimbja zvogëlohet.

Mungesa e kafesë shkakton luhatje humori

Luhatjet e humorit, lodhja dhe acarimi janë të paevitueshme kur i thua kafesë ose pijeve me kafeinë, lamtumirë.

Që njerëzit të mos mendojnë se ke lajthitur, më mirë paralajmëroji që mungesa e këtyre lëngjëve të dëmshme shkakton këtë paqëndrueshmëri që fatmirësisht nuk zgjat shumë.

Më shumë energji

Është e pamundur të mohohet. Gjatë ditëve të para të heqjes dorë nga kafeina, me siguri do të ndihesh pa energji.

Por shumë shpejt energjia do të rikthehet fuqishëm. Njerëzit që konsumojnë kafe dhe lëngje stimuluese të gazuara veçanërisht në mbrëmje dhe në darkë nuk bëjnë një gjumë të qetë. Ata zgjohen të lodhur dhe kërkojnë më shumë kafeinë.

Kur ta heqësh këtë zakon, do të flesh më mirë dhe do të kesh më shumë energji pë të përballuar ditën.

Thuaji stresit lamtumirë

Kur konsumon produkte me kafeinë, adrenalina shtohet ndjeshëm dhe në mënyrë të panevojshme, së bashku me stresin.

Kur të heqësh dorë prej këtyre produkteve, do të ndihesh më pak në ankth dhe në stres.

Për më tepër, kafeja dhe pijet e tjera me kafeinë kanë ndikim në buxhetin tënd përsonal, ndaj si rrjedhojë do të ndihesh më pak i stresuar edhe për shpenzimet.

Kujdes luhatjet e peshës

Nëse pijet me kafeinë janë të mbushura me kalori, sheqer ose ëmbëlsues natyralë, pasi të hiqni dorë prej tyre do të ndihmoni organizmin të bjerë në peshë.

Por nga ana tjetër, nëse dëshironi të hiqni dorë nga zakoni i të pirit çaj të freskët jeshil ose kafe të zezë, kjo do t’ju bëjë të shtoni në peshë.

Arsyeja: kafeja zvogëlon përkohësisht oreksin dhe shton ritmet e metabolizmit.

Në mënyrë që të pakësoni dëmet, pini më shumë ujë dhe konsumoni shumë fruta dhe perime.

Kujdes me antioksidantët

Heqja dorë nga pijet me kafeinë, bën që të përfitosh më pak antioksidantë.

Besoje ose jo, kafeja është burimi primar i antioksidantëve në vaktet ditore.

Antioksidantët janë luftëtarë të zotët kundër radikaleve të lira. Ato zvogëlojnë gjasat e zhvillimit të tumoreve të gjirit dhe mushkërisë.

Çaji është gjithashtu një pije e mbushur me antioksidantë që ndihmojnë qelizat e shëndetshme kundër dëmëve kancerogjene.

Kujdes me kujtesën

Studimet kanë treguar që kafeina ka një ndikim pozitiv në kujtesën afatgjatë dhe atë afatshkurtër.

Ndaj, kur të heqësh dorë prej saj do të kesh problem të kujtosh ku ke vendosur çelësat, syzet apo edhe emrat./AgroWeb.org   

Shpatulla e ngrirë – Ushqimet dhe trajtimet për largimin e dhimbjeve

Dhimbjet e shkaktuara nga ngrirja e shpatullës shkaktojnë bllokimin e lëvizjes së shpatullës e për rrjedhojë parehati.

Është një ndër problemet më të shpeshta shëndetësore. Sidomos gjatë periudhës së dimrit ku organizmi është më i kërcënuar përballë të ftohtit.

Bllokimi apo ngrirja e shpatullës është një komplikacion që prek këdo. Veçanërisht gjatë stinës së vjeshtës dhe dimrit megjithëse është një problem që është prezent edhe gjatë stinëve të tjera të vitit.

Dhimbjet e shkaktuara nga ngrirja e shpatullës shkaktojnë bllokimin e lëvizjes së shpatullës e për rrjedhojë parehati dhe vështirësi në aktivitetin e përditshëm.

Sipas ekspertëve të AgroWeb.org zakonisht, ky problem shëndetësor prek vetëm njërën anë të shpatullës dhe shumë rrallë të dyja.

Pavarësisht kësaj, dhimbja që shkaktohet është e padurueshme dhe zgjat në periudha relativisht të gjata kohore, ndonjëherë edhe me muaj të tërë.

Me pak kujdes në rutinën e aktivitetit ditor përfshirë padyshim ushqimin, ngrirja e shpatullës dhe problemet si pasojë e saj mund të parandalohen dhe lehtësohen edhe në kushte shtëpie.

Ekspertët e AgroWeb.org veçojnë një detaj në lidhje me ngrirjen e shpatullës. Faktin që bllokimi i saj nis gradualisht dhe nëse injororhet apo lihet pas dore, komplikacionet e saj thellohen deri në dhimbje të forta dhe bllokim.

Fillimisht nis si një ngërç apo bllokim i lehtë. Më pas shndërrohet në një dhimbje të padurueshme në çdo përpjekje që trupi bën për të lëvizur pjesën e shpatullës së prekur.

Si të parandojmë dhe të lehtësojmë ngrirjen e shpatullës në kushte shtëpie?

Janë disa mënyra krejt të dobishme, të cilat ndihmojnë në parandalimin dhe lehtësimin e dhimbjeve të shkaktuara nga bllokimi apo ngrirja e shpatullës.

Ekspertët e AgroWeb.org veçojnë këtu, mënyrën e ushqimit. Si një nga faktorët kryesorë të parandalimit jo vetëm të këtij komplikacioni por dhe shumë të tjerëve gjithashtu. Si dhe ushtrimet fizike në shtëpi.

Të gjitha ushqimet që janë të pasura me omega 3 dhe anti-inflamatorë të tjerë ndihmojnë organizmin dhe e forcojnë atë duke luftuar bllokimet muskulare përfshirë edhe shpatullën.

Konkretisht, në këto raste këshillohen vaji i peshkut, arrorët, farat e ndryshme, sidomos ato të linit, xhinxheri apo edhe vaji i ullirit ekstra i virgjër.

Konsumimi i këtyre produkteve në dietën ushqimore do të ndihmonte në forcimin e muskujve dhe parandalimin e bllokimit apo ngrirjes së tyre.

Trajtimet efikase krejt lehtë në shtëpi

Ushtrimet e duhura fizike janë ndihmë pozitive në përmirësimin e dhimbjeve të shkaktuara nga shpatulla e ngrirë deri në shërimin e plotë të tyre.

Një nga metodat më të mira alternative janë kompresat me ujë të ftohtë dhe të nxehtë.

Ekspertët e AgroWeb.org sqarojnë se kjo mënyrë ndihmon në lehtësimin e qarkullimit të gjakut. Njëkohësisht ul enjtjen e shpatullës duke lehtësuar gradualisht lëvizshmërinë e saj.

Në këtë rast, aplikoni kompresë me akull mbi zonën e shpatullës ku ndjeni dhimbje për 15 minuta. Bëjeni këtë dy ose 3 herë në ditë derisa të ndjeni lehtësimin e bllokimit.

Të njëjtën gjë, mund të bëni edhe me kompresa me ujë të nxehtë.  

Masazhet janë gjithashtu çliruese të muskujve të bllokuar dhe ndihmojnë njëkohësisht në normalizimin e qarkullimit të gjakut.

Në lidhje me ushtrimet, është e rëndësishme të bëni një dush me ujë nxehtë. Ose të vendosni një kompresë me ujë të xnehtë tek shpatulla para se të nisni ushtrimet.

Të gjitha ushtrimet që çojnë në lehtësimin e shpatullës kanë të bëjnë me krahët.

Mundohuni të bëni rrotullime graduale të krahut nga ana e shpatullës së prekur. Bëni rreth 15 rrotullime të ngadalta në ditë.

Me lehtësimin e shpatullës shtoni numrin e rrotullimeve të krahut duke bërë lëvizje të kujdesshme për të evituar dhimbjen.

Mbani një peshqir nga pas kurrizit. Tërhiqeni atë me krahun e paprekur nga bllokimi, në mënyrë që të tërhiqni sipër krahun e bllokuar. Bëni rreth 20 tërheqje një herë gjatë ditës.

Nëse dhimbjet vijojnë të forta dhe të padurueshme, pa asnjë përmirësim atëherë zhvilloni një vizitë mjekësore.

* Ky informacion ka për qëllim të plotësojë, të mos zëvendësojë këshilla nga mjeku juaj ose ofruesi i kujdesit shëndetësor dhe nuk ka për qëllim të mbulojë të gjitha përdorimet e mundshme, masat paraprake, ndërveprimet ose efektet negative. Ky informacion mund të mos i përshtatet rrethanave tuaja specifike shëndetësore.

Burimi: U.S. National Library of Medicine

73 mijë shqiptarë të prekur nga paradiabeti – Cilat janë shenjat dhe si ta parandaloni

Sëmundja e Diabetit.

Të dhënat e Institutit të Shëndetit Publik tregojnë se në katër vitet e fundit, numri i qytetarëve të identifikuar në fazën paradiabetike ka arritur në 73,000.

Paradiabeti është faza e parë e diabetit dhe sipas mjekëve, ajo është një shenjë paralajmëruese e kësaj sëmundjeje të rëndë.

Paradiabeti ndodh kur niveli i glukozës në gjak ose niveli i sheqerit në gjak është më i lartë se normalja, por nuk është aq i lartë sa të konsiderohet diabet.

Javën e shkuar, Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu nënvizoi se “kapja e hershme e sëmundjes do të thotë që të kesh mundësi ta parandalosh sëmundjen nëpërmjet stilit të jetës, dietës të shëndetshme dhe pa patur nevojë për t’u trajtuar me medikamente”.

Shenjat e Paradiabetit

Diabeti zhvillohet shumë gradualisht, kështu që kur jeni në fazën e paradiabetit, mund të mos keni fare simptoma mjekësore.

Megjithatë, mund të vëreni se:

 • Ndjeni uri më tepër se zakonisht
 • Jeni duke humbur peshë, pavarësisht se hani më shumë
 • Jeni më të etur se zakonisht
 • Ju duhet të shkoni më shpesh në banjë
 • Ndiheni më të lodhur se zakonisht

Të gjitha këto janë shenja tipike të lidhura me diabetin, prandaj nëse jeni në fazat e hershme të diabetit, mund t’i vini re ato.

Por lajmi i mirë është që paradiabeti është i kthyeshëm nëse merren masat e duhura.

Mbipesha, mungesa e aktivitetit fizik, kolesteroli i dëmshëm, tensioni i lartë janë çka duhet të përmirësoni.

Bishtajoret Më Të Mirat Kundër Paradiabetit 

Njerëzit që konsumojnë më shumë bishtajore përballen me një rrezik më minimal për shfaqjen e paradiabetit, ose nivelit në rritje të glukozës në gjak.

Bishtajoret përfshijnë fasulet, bizelet, thjerrëzat e shumë të tjera, të cilat rekomandohen si ushqime shumë të shëndetshme për organizmin.

Të dhënat e studimeve tregojnë se njerëzit që konsumojnë tre ose më shumë racione fasulesh në javë përballen me një rrezik 25% më të ulët të shfaqjes së paradiabetit.

Njerëzit që konsumojnë vetëm një racion ose më pak në javë, janë shumë herë më të rrezikuar.

Të dhënat e British Journal of Nutrition tregojnë se konsumi i bishtajoreve ndihmon në rënien në peshë, lufton obezitetin dhe ul tensionin e gjakut.

Sipas revistës, ulja e masës dhjamore në organizëm është mënyra më e mirë për të trajtuar paradiabetin dhe parandaluar transformimin e tij në diabet./AgroWeb.org

Dhjetëra tonë kripë e rrezikshme në Shqipëri – Tërheqje urgjente nga dyqanet

Së fundi nga kontrolli i ushtruar në dy subjekte kryesore tregtuese të kripës në vend, u konstatua gjëndje e produkti kripë me nivel jodi nën normën e lejuar.

Një nga produktet e përdorura përditë në shtëpitë tona, restorantet dhe çdo biznes tjetër ushqimi, kripa, rezulton të jetë nën normën e lejuar të jodit.

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit ka kontrolluar dy subjekte të importit të kripës në vend ku pas kontrollit ka rezultuar se kripa ka qenë me nivelin e jodit nën normën e lejuar.

Në këto kushte, AKU ka kërkuar tërheqjen në mënyrë urgjente të të gjithë sasisë së kripës së importuar nga subjekti “Euroalb” dhe subjekti tjetër “N&N” të cilët tregtonin kripën me markën “Sale Marino” dhe “SoSalt”.

AKU ka urdhëruar asgjësimin e menjëhershëm të rreth 45 ton kripe në total, një sasi e jashtëzakonshme e cila vë në rrezik shëndetin e qytetarëve.

Reagimi i AKU

Në funksion të mbrojtjes së shëndetit të konsumatorit nëpërmjet parandalimit të çrregullimeve të shkaktuara nga pamjaftueshmëria e jodit në organizmin e njeriut, Autoriteti Kombëtar i Ushqimit vijon monitorimin/kontrollin e zbatimit të legjislacionit në fuqi nga operatorët e biznesit ushqimor (OBU) të cilët kanë si aktivitet importimin, përpunimin dhe ambalazhimin e produktit kripë, nëpërmjet sistemit të gjurmueshmërisë në zinxhirin ushqimor “kripë për konsum njerëzor dhe industrinë ushqimore”.

Së fundi nga kontrolli i ushtruar në dy subjekte kryesore tregtuese të kripës në vend, u konstatua gjëndje e produkti kripë me nivel jodi nën normën e lejuar dhe si rrjedhojë u mor masa administrative “Bllokim” për sasinë 31 ton dhe masa administrative “Gjobë” në vlerën totale prej 2,6 milionë lekë.

Masat dhe Gjobat

Nga kontrolli i ushtruar në subjektin “Eurolab” u konstatuan 4 shkelje ligjore dhe u morën masat e mëposhtme:

Për importim në kundërshtim me Ligjin e Ushqimit, ku mungonte certifikata origjinale e lëshuar nga vendi i origjinës, u mor masa administrative “gjobë” me vlerë 1,000,000 lekë,

Për mungesë të një sistemi funksional gjurmueshmërie, u mor masa administrative “gjobë” me vlerë 100,000 lekë,

Për etiketim produkti të parregullt, u vendos masa administrative “gjobë” me vlerë 100,000 lekë,

Për veprime në kundërshtim me përgjegjësitë e Operatorit të Biznesit Ushqimor, u vendos masa administrative “gjobë” me vlerë 300,000 lekë.

Përpos masave të mësipërme, u vendos masa “Bllokim” për sasinë prej 16.2 ton kripë.

Subjektit i’u kërkua të tërheqë nga tregu të gjithë sasinë e kripës e cila nuk përmbushte kriteret ligjore për nivelin e jodit me detyrën për asgjesimin e saj.

Si dhe u vendos ndërprerja e menjëhershme e veprimtarisë së tregtimit të kripës.

Nga kontrolli i kryer në një tjetër subjekt (N&N) për përmbushjen e kërkesave ligjore për tregtimin e kripës u konstatuan disa problematika dhe u morën masat si më poshtë:

Për import në kundërshtim me ligjin, u vendos masa administrative “gjobë” me vlerë 1,000,000 lekë,

Për veprime në kundërshtim me kërkesat e gjurmueshmërisë së produktit, u vendos masa administrative “gjobë” me vlerë 100,000 lekë,

Operatori i Biznesit Ushqimor u urdhërua të tërheqë nga tregu produktin kripë të shpërndarë për shitje në sasinë prej 15 ton kripë.” thuhet ne njoftimin e AKU./AgroWeb.org

Avokado, pema e re frutore e parcelave shqiptare

Avokadot ndihmojnë në parandalimin e sëmundjeve të zemrës dhe ulin nivelin e kolesterolit të keq në gjak.

Mbjellja e pemës së avokados në ambientet e jashtme po kthehet në një kulturë të mirëfilltë për kopshtarët e Shqipërisë.

Avokado është një burim i shkëlqyer vitaminash dhe ushqyesish. Popullariteti i tij në rritje dhe përdorimi i gjërë në vendet me klimë të ngrohtë e kanë transformuar avokadon në një produkt që nuk duhet të mungojë në kuzhinën tuaj.

Mbjellja e pemës së avokados në ambientet e jashtme po kthehet në një kulturë të mirëfilltë për kopshtarët e Shqipërisë.

Kjo, sepse bima e avokados preferon temperaturat e ngrohta dhe ka një ndjeshmëri të lartë ndaj ngricave.

Edhe nëse jetoni në zonat e ftohta të vendit, AgroWeb.org do t’ju mësojë se si ta mbillni e rrisni avokadon në kushtet e shtëpisë (në qytet ose në fshat) dhe të korrni prej saj përfitimet më të mira shëndetsore që një frut mund t’ju japë.

AgroWeb.org ka inspektuar më shumë se 3 parcela eksperimentalë me avokado në zonën e Vlorës, por edhe në Tiranë.

Bëhet fjalë për kultivues që janë të apasionuar pas avokados. Ata kanë vendosur ta rrisin atë për përdorim personal duke treguar se ky frut mund të rritet mjaft mirë në Shqipëri, sidomos në zona të mbrojtura.

Kushtet Klimatike

Temperatura e ngrohtë e ambientit, ndriçimi i diellit dhe përkujdesja e duhur janë thelbësore nëse dëshironi të rrisni avokadon në shtëpi.

Rritja e saj është një mënyrë mjaft e mirë prezantimi me këtë frut organik për ju dhe familjen tuaj.

Pema e avokados ka madhësi të ndryshme, nga më të voglat deri në më shtatlartat. Pemët kanë degë të brishta. Ato mund të dëmtohen lehtë nga era dhe e gjithë bima është mjaft e ndjeshme ndaj të ftohtit.

Gjethet e trasha me lulet perfekte ngjyrë të bardhë, të fildishtë ose të verdhë ofrojnë një pejsazh të bukur për sytë dhe mendjen.

Frutat me bërthamë të madhe kanë një lëkurë të gjelbër ose thuajse të zezë.

Fidanët e avokadove gjenden në fidanishte apo në pikat e tregtimit të drurëve frutorë, të cilat punojnë edhe me porosi të veçanta.

Si të mbillni pemën e avokados

Përzgjidhni një vend të ndriçuar mirë dhe të kulluar mirë. Vendndodhja duhet të jetë në anën jugore të shtëpisë ose në një serë të ndërtuar posaçërisht për ta mbrojtur atë nga era dhe ngrica.

Jini bujarë me plehun organik dhe mbajeni dheun të ushqyer mirë. Ofrojini avokados një tokë të kulluar mirë pse përdorni rërë dhe guralecë për ta përmirësuar kullimin.

Sigurohuni që avokadoja do të ketë hapësirën e nevojshme 3-4 metra larg ndërtesës dhe 10 metra larg pemëve të tjera.

Nëse preferoni mund të zgjidhni një pemë shtatshkurtër në pikat e shitjes ose fidanë të gatshëm.

Mbjellja e duhur është gjysma e punës por nuk mbaron me kaq. Ju duhet të siguroni ujitje të vazhdueshme e të plotë deri sa bima të lulëzojë plotësisht.

Fertilizimi i plotë nga Shkurti në Shtator i sjell mjaft të mira bimës. Përdorni sulfat amoniumi gjatë kësaj periudhe.

Në vitin e parë të mbjelljes ushqejeni bimën me gjysëm filxhani me sulfat dhe më pas rriteni dozën në një filxhan të plotë.

Kur pema të ketë mbushur dy vjeç, ju mund të hidhni deri në dy filxhanë çdo muaj.

Pema e avokados nuk ka nevojë të krasitet, përveç se në rastet kur duhet të hiqni degët e thata.

Nëse dëshironi ju mund ta krasisni avokadon por vetëm për të ruajtur masën e saj. Avokado është një pemë që kërkon durim sepse frutat e parë mund t’i prisni vetëm pas disa vitesh.

Plasaritja e thembrave – Si t’i trajtoni me tre mënyra natyrale

Plasaritja e thembrave është një problem shumë i përhapur që prek mosha të ndryshme.

Për shumë persona mbetet vetëm një shqetësim ekstetik, ndërsa për të tjerë kthehet në një problem të dhimbshëm.

Përveç lëkurës së thatë dhe të trashur, plasaritja e thembrave shoqerohet dhe me skuqje, kruarje, inflamacion dhe shkëputje të lëkurës.

Marrja e masave që në fillim, mund të parandalojë që këto plasaritje të bëhen akoma dhe më serioze, duke shkaktuar gjakosje dhe dhimbje sa herë që ecën.

Disa nga shkaqet e këtij problem janë: ajri i thatë, mungesa e një kujdesi ndaj këmbëve, një dietë jo e shëndetshme, mosha, qëndrimi për afate të gjata në këmbë dhe ecja me këpucët e gabuara.

AgroWeb.org ju liston më poshtë disa mënyra krejt të lehta për t’i bërë dhe në shtëpinë tuaj.

Vaji i ullirit

Vaji i ullirit është një nga hidratuesit më të mirë të lëkurës.

Ai është përbërësi kryesor i shumë produkteve të kozmetikës.

Prandaj dhe nuk është e çuditshme që të jetë në këtë listë.

Për një rezultat sa më të mirë, AgroWeb.org ju sugjeron që ta përdorni këtë metodë para se të flini që t’i lejoni vejit kohë mjaftueshëm që të përthithet nga lëkura.

 • Si fillim zhysni këmbët në ujë me pak sapun dhe lejoni që lëkura të zbutet.
 • Më pas me ndihmën e një lime për thembrat, filloni dhe i fërkoni me kujdes.
 • Shpëlajini këmbët me ujë të rrjedhshëm dhe thaijini mirë.
 • Aplikoni me duar vajin e ullirit në të gjithë lëkurën e këmbës suaj. Mundohuni t’i masazhoni që të ndihmoni në qarkullimin e gjakut.
 • Vishni një palë çorape të pastra dhe mbajini gjatë gjithë natës kur të flini.
 • Në mëngjes do të shikoni që lëkura juaj do të jetë zbutur

Limonat

Përbërja acide e limonit mund të jetë shumë efektive në zbutjen e lëkurës së dëmtuar që çon në plasaritjen e thembrave.

 • Mbani këmbët në një enë me ujë të vakët ku keni shtuar lëngun e 3 limonave rreth 10-15 minuta.
 • Fërkoni lehtë thembrat tuaja me një limë për këmbët.
 • Shpëlajini me ujë të bollshëm dhe më pas thajini ujin e tepërt.

Parafina

Nëse problem i thembrave tuaja është serioz, dhe ndjeni dhimbje kur ecni, parafina është zgjidhja e duhur.

Trajtimi me parafinë lehtëson dhimbjen dhe gjithashtu e zbut lëkurën e këmbëve duke e rigjeneruar.

 1. Shkrini një pako me parafinë duke i shtuar dy lugë gjelle me vaj kokosi.
 2. Kur të jetë ftohur mjaftueshëm. Zhysni këmbët në këtë përbërje, dhe mbajini për 5-10 sekonda, dhe përsëriteni këtë proces derisa të jenë formuar disa shtresa me parafinë në këmbët tuaja.
 3. Mbuloini këmbët tuaja me plastikën e kuzhinës dhe mbajini ashtu për reth 30 minuta.
 4. Më pas hiqeni me kujdes parafinën nga lëkura juaj.

AgroWeb.org ju sugjeron që ta përsërisni këtë trajtim 1-2 herë në javë.

Këshillë: Nëse vuani nga diabeti apo keni vena varikoze, nuk duhet ta përdorni këtë trajtim.

Si të pastroni veshët nga dylli në disa hapa të thjeshtë natyralë

Ekspertët rekomandojnë pastrimin e rregullt të veshëve sepse akumulimi i tepërt i dyllit mund të bllokojë dëgjimin.

Dylli që akumulohet në vesh shërben si një lubrifikant natyral por edhe për të mbrojtur veshin nga mikro organizmat që synojnë të futen brenda.

Dylli përbëhet nga yndyra dhe qeliza të vdekura të cilat së bashku mbrojnë veshët nga infeksionet.

Megjithatë, ekspertët rekomandojnë pastrimin e rregullt të veshëve sepse akumulimi i tepërt i dyllit mund të bllokojë dëgjimin.

Nga ana tjetër, ekspertët janë kategorikisht kundër përdorimit të kunjave, karficave apo sendeve të tjera të mprehta për heqjen e dyllit.

Madje ata nuk rekomandojnë as kunjat me pambuk pasi mund ta shtyjnë më shumë dyllin.

Më poshtë, do të gjeni të renditura nga AgroWeb.org, disa këshilla natyrale për pastrimin e veshëve nga dylli i tepërt.

Uji i Oksigjenuar

Ky solucion natyral ndihmon në eliminimin e dyllit të tepërt pa rrezikuar kanalin e veshit.

Ai pakëson bakteret dhe e mban veshin të pastër.

Përzieni sasi të barabarta të ujit natyral dhe ujit të oksigjenuar dhe përdorni një pipëz për të hedhur në secilin vesh 2-3 pika nga ky solucion.

Glicerina

Glicerina është e shkëlqyer për të zgjidhur problemet me veshin.

Ajo zbut dyllin dhe e pastron veshin.

Ju mund të hidhni në secilin vesh disa pika glicerinë të lëngshme dhe ta mbani kokën mënjanë për 3 minuta.

Kjo procedurë duhet bërë një herë në javë.

Uthulla e Mollës

Përveç pastrimit të veshëve nga dylli, uthulla e mollës ndihmon edhe në rregullimin e pehashit të veshit.

Pëzieni sasi të barabarta të uthullës dhe ujit të vakët dhe më pas me një pipëz hidhni disa pika në secilin vesh dhe mbajeni kokën mënjanë për 3 minuta.

Kjo kurë duhet përsëritur një herë në muaj.

Ushqime të skaduara bllokohen në supermarkete

Produkte të Skaduara Sekuestrohen në Supermarkete.

Pas sekustrimit të disa tonelata vaj palme dhe qumështi pluhur, një tjetër ngarkesë produktesh ushqimore të skaduara është bllokuar sot nga Autoriteti Kombëtar i Ushqimit.

Përmes një njoftimi për shtyp, të cilit i referohet AgroWeb.org, AKU bën të ditur se produkte ushqimore të përditshme si gjalpë, pije freskuese, kos frutash, makarona, çokollata etj jashtë afatit të përdorimit janë sekuestruar në njësi supermarket në Fier ndërsa krahas bllokimit subjektit i është vendosur edhe një gjobë.

“Autoriteti Kombëtar i Ushqimit vijon kontrollet tek Operatorët e Biznesit që tregtojnë produkte ushqimore, në kuadër të zbatimit të planit të sezonit turistik për të siguruar mbarëvajtjen e sezonit dhe garantimin e qytetarëve për sigurinë ushqimore.

AKU ka ushtruar një sërë kontrollesh në qytetin e Fierit, ku më datë 20.05.2019 në një njësi tregtimi supermarket (subjekti Argjil Prifti, Libofshë) nga inspektimi u kostatuan disa lloje produktesh (si birra, pije freskuse, kos “Frutis”, gjalp,  lëngje frutash, amareta, makarona, biskota, çokollata etj) me afat përdorimi të kaluar.

Nisur nga shkeljet e konstatuara në subjekt, ndaj tij u morën këto masa:

 1. Masë administrative “Gjobë” për tregtim të mallrave të skaduar me vlerë 300,000 leke,
 2. Masë administrative “Bllokim produkti” për ato produkte të cilat ishin përtej afatit të përdorimit për t’u asgjesuar.

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit nëpërmjet hartimit të planit turistik për sezonin 2019 shprehet i vendosur për të siguruar një sezon turistik me sa më pak problematika dhe për të garantuar të gjithë konsumatorët vendas dhe të huaj për cilësinë e produkteve që tregtohen.

Ndaj në këtë periudhë të rëndësishme turistike për vendin AKU bën thirrje për bashkëpunimin dhe ndërgjegjësimin e të gjithë konsumatorëve për denoncuar çdo tentativë nga ana e subjekteve për të shkelur ligjin” thuhet në njoftimin e Autoritetit Kombëtar të Ushqimit.

Çaji i karafilave, aroma qetësuese e mbrëmjes

Lulja e karafilit mund të konsumohet si çaj kundër stresit dhe nervozizmit.

Njerëzimi i është gëzuar aromës së karafilave prej të paktën 2000 vitesh.

Vendlindja e karafilave nuk është e saktë, por ekspertët besojnë se ato kanë çelur si fillim në vendet e Mesdheut.

Karafilat kanë qenë lulet e preferuara të shkrimtarëve dhe poetëve si Shekspiri dhe Pablo Neruda.

Karafili luan një rol të rëndësishëm për mirëqenien e njeriut dhe kjo jo vetëm falë aromës.

Lulet e karafilit mund t’i zieni në ujë me të cilin më pas mund të lani trupin ose rrobat delikate.

Petalet e karafilit mund të përdoren si zëvëndësues të atyre të trëndafilave në ëmbëlsira dhe shurup.

Petalet e karafilit nxjerrin një vaj esencial që përdoret në terapitë aromatike për të qetësuar nervat.

Përdorimet mjekësore të karafilit

Kundër stresit

Lulja e karafilit mund të konsumohet si çaj kundër stresit dhe nervozizmit.

Lulja thahet dhe më pas pihet si çaj, që funksionon edhe kundër depresionit dhe lodhjes.

Në Evropë, çaji i lules së karafilit përdoret jo vetëm kundër nervozizmit por edhe disa problemeve të zemrës dhe të përzierave të shkaktuara nga udhëtimi në det.

Nëse përdorni vajin esencial në lëkurë, ajo do të jetë më e butë dhe e gjallëruar ndërsa aroma do të ketë një efekt të ndjeshëm qetësues.

Kundër inflamacionit

Karafili mund të largojë inflamacionin dhe të rikthejë ekuilibrat hormonalë tek gratë.

Çaji i karafilit është përdorur jo vetëm kundër inflamacionit  por edhe kundër pagjumësisë.

Ky çaj funksionon edhe kundër konstipacionit.

Për lëkurën

Vaji i lules së karafilit ofron përfitime terapeutike për lëkurën dhe e zbut atë.

Shumë gra e përdorin këtë vaj jo vetëm kundër rrudhave, por edhe ekzemës.

Karafili si diuretik

Qytetërimet e lashta të botës kanë përdorur karafilin si tonik.

Kjo arrihet duke zier petalet e lules në ujë dhe më pas duke e konsumuar me nga një lugë gjelle kundër bllokimeve të rrugëve të frymëmarrjes.

Çaji i karafilit përmirëson qarkullimin e gjakut dhe forcon metabolizmin.

Ai pastron trupin nga toksinat por megjithatë nuk rekomandohet për gratë shtatzënë.

Si ta përgatisni çajin e karafilit

Për çaj mund të përdorni 5 lule karafili të thara në diell në 500 ml ujë të ngrohtë.

Ziejini së bashku për 2-4 minuta dhe konsumojeni me mjaltë./AgroWeb.org

Produktet me ofertë të cilat nuk duhet t’i blini asnjëherë

Supermarketet janë të mbushura me produkte me ofertë

Çdo ditë, supermarketet ofrojnë produkte me ofertë që shpalosen në rafte e hapësira të personalizuara që synojnë të joshin konsumatorin të blejë deri në qindarkën e fundit.

Megjithatë, sado joshëse të duken produktet me ofertë, ka një arsye përse shiten me një çmim të përgjysmuar.

Ekspertët thonë se shpesh produkte të tilla mund të përbëjnë rrezik për shëndetin, sidomos kur bëhet fjalë për ushqime të ngrira ose shumë pranë datës së skadencës.

Çfarë Qëndron Pas Ofertës?

Konsumatori është shpesh i paqartë mbi llogjikën e shitjes së produkteve të caktuara me ofertë.

Shumë supermarkete vendosin të shesin produkte të caktuara me ofertë kur ato janë shumë pranë datës së skadencës.

Qëllimi kryesor është zbrazja e magazinave nga këto produkte dhe zëvendësimin e tyre me artikuj të stinës e më të freskëta.

Ushqimet Me Ofertë Që Nuk Duhet T’i Blini Asnjëherë

Pavarësisht qëllimit që kanë supermarketet, konsumatori duhet të tregojë shumë kujdes ndaj ushqimeve të mëposhtme.

Frutat, Sallatat dhe Perimet Në Copa

Frutat, sallatat dhe perimet e prera në copa shiten në paketime të ndryshme dhe zakonisht janë në ofertë kur janë shumë pranë datës së skadencës.

Ato e kanë humbur freskinë e tyre, sallatat gati janë të vyshkura dhe nuk ia vlen barra qeranë.

Avokado

Shumë njerëz nuk e hanë avokadon sepse e shohin atë si një produkt shumë të shtrenjtë.

Avokadot që shiten në ofertë janë pjekur tej mase ndaj nëse i blini sigurohuni që t’i konsumoni atë ditë.

Mishi

Çmimi mund të jetë një aspekt shumë joshës por kur vjen puna tek produktet shtazore, cilësia është më e rëndësishmja.

Këto produkte mund të blihen vetëm nëse dita e blerjes i përafrohet afatit të shitjes së tyre.

Kini parasysh që afati i shitjes nuk është e njëjta gjë me datën e skadencës.

Peshku i Rezervatit

Peshku i rezervatit është më i pasur në acidet yndyrore omega-6 që nxisin inflamacionin.

Peshku i egër përmban më shumë acide yndyrore omega-3 të cilat janë të rëndësishme për organizmin nga koka tek këmbët.

Për më tepër, peshku i rezervatit ka më shumë gjurmë antibiotikësh, ndaj nuk duhet konsumuar, veçanërisht nëse është në ofertë.

Ëmbëlsirat

Ëmbëlsirat që janë në ofertë kanë humbur freskinë e tyre, pavarësisht sa tunduese duken.

Ato mund të kushtojnë më pak, por kaloritë dhe sheqeri që ofrojnë nuk kanë ndryshuar.

Vezët

Nëse vëreni që çmimi i pakos së vezëve është ulur ndjeshëm, më mirë mos i blini.

Produkte të tilla si vezët dhe mishi duhen blerë gjithmonë të cilësisë së lartë./AgroWeb.org

Si të përdorni qepët kundër artritit, reumatizmës dhe osteoporozës

Përdorimi i Qepës Kundër Artritit dhe Problemeve me Kockat.

Qepa është një nga perimet më të shëndetshme të nëntokës që nuk mungon kurrë në kuzhinën e një amviseje shqiptare.

Përdorimet e saj në kuzhinë dhe në mjekësinë popullore janë të larmishme.

Qepa rekomandohet kundër disa sëmundjeve dhe problemeve, ndër të cilat edhe artriti.

Ky i fundit manifestohet me inflamacion dhe enjtje të kyçeve dhe nyjeve duke ndikuar ndjeshëm në lëvizshmërinë e njeriut.

Në këtë artikull të AgroWeb.org do të mësoni për 6 përfitimet më të mira që ofron qepa kundër artritit.

Zbut Inflamacionin

Qepët janë të pasura me kuercetinë, një flavonol që lufton ashpër inflamacionin.

Studimet kanë treguar se kuercetina zbut ndjeshëm simptomat e artritit dhe të reumatizmës, sidomos nëse konsumohet afatgjatë.

Përmirëson Sistemin Mbrojtës Të Trupit

Qepa është shumë e pasur me antioksidantë.

Këta të fundit ndihmojnë në eliminimin e stresit oksidues që dëmton kyçet dhe nyjet dhe nxit shpërndarjen e inflamacionit në organizëm.

Për më tepër, antioksidantët ndihmojnë në forcimin e sistemit mbrojtës të trupit ndaj inflamacionit.

Qepët përmbajnë edhe shumë vitaminë C e cila lufton radikalet e lira në organizëm.

Kundër Infeksioneve

Studimet të cilave u referohet AgroWeb.org tregojnë se konsumi i rregullt i qepëve mund të zbusë ose eliminojë infeksionet e ndryshme të kyçeve dhe nyjeve që shpërndahen si pasojë e inflamacionit.

Kjo është kryesisht e rekomandueshme për njerëzit që planifikojnë të kryejnë ndërhyrje kirurgjikale në kyçe.

Shëndeti i Kyçeve

Ekspertët thonë se konsumi i qepëve të pasura me antioksidantë dhe vitamina shmang degjenerimin e kërceve dhe nxit riparimin e tyre.

Falë antioksidantëve, qepa mbron shëndetin e kyçeve dhe nyjeve dhe shmang dëmtimin e tepruar të tyre.

Shmang Komplikacionet

Medikamentet që përdorin pacientët që vuajnë nga artriti shpesh ankohen për probleme me stomakun dhe komplikacione të ngjashme.

Antioksidantët tek qepa zvogëlojnë sasinë e sekretuar të acidit gastrik dhe shmangin formimin e ulçerës.

Për më tepër, pacientët që vuajnë nga artriti, përballen me rrezikun në rritje të aterosklerozës.

Lëngu i qepës dhe qepa në përgjithësi arrin të ulë ndjeshëm nivelin e kolesterolit të keq dhe të mbrojë shëndetin e zemrës.

Tonelata vaj palme dhe qumësht pluhur gjenden në Fabrikën e Qumështit në Divjakë

AKU sekuestron sasi të konsiderueshme qumështi pluhur dhe vaj palme.

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit, (AKU) për shkeljet e konstatuara me qumështin pluhur dhe vajin e palmës, ka gjobitur me 500 000 lekë fabrikën e qumështit në Divjakë. 

AKU bën të ditur se, me synim mbrojtjen e shëndetit dhe interesit të konsumatorit nga praktikat falsifikuese ose mashtruese të keq deklarimit apo mos deklarimit të përdorimit të yndyrave bimore në produktet me bazë qumështi, Autoriteti Kombëtar i Ushqimit po monitoron zbatimin e ligjishmërisë në filieren e qumështit, duke kontrolluar subjektet me aktivitetet “importimin, prodhimin, grumbullimin, përpunimin dhe tregtimin e qumështit dhe të nënprodukteve të tij”.

Gjate kontrollit te ushtruar në subjektin REND&BLEND&CO (Çermë, Bashkia Divjakë), pas verifikimit të dokumentacionit të sistemit të gjurmueshmërisë, rezultoi se pavarësisht se ka blerë 3 175 kg qumësht pluhur.  

Me produktin e prodhuar sipas kartave teknologjike ky subjekt justifikon vetëm përdorimin e sasisë prej 233 kg, ka gjendje lëndë të parë në magazinë 600 kg ndërsa pjesa tjetër prej 2 342 kg nuk arrin të justifikohet nga subjekti si e përdorur.

Kontrolli dhe Verifikimi 

Gjatë kontrollit të faturave tatimore u konstatua blerje e produktit vaj palme për periudhën Shkurt-Prill 2019 në sasinë prej 31 250 kg.

Nga verifikimi i dokumentacionit të sistemit të gjurmueshmërisë, subjekti justifikon vetëm përdorimin e sasisë prej 6 660 kg, ka gjendje lëndë të parë në magazinë 3,500 kg dhe nuk justifikon përdorimin e pjesës tjetër prej 21,090 kg vaj palme.

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit nënvizon se sasitë e pajustifikuara  të qumështit pluhur dhe vajit të palmës të konstatuara në këtë subjekt janë problem ushqimor dhe fiskal.

Rrjedhimisht, gjetjet e inspektimit mbi sasitë e pajustifikuara të lëndës së parë prej 2.3 ton qumësht pluhur dhe 21 ton vaj palme ju referuan autoriteteve tatimore për vlerësime  të mëtejshme.

Masat Administrative 

Ndaj subjektit, AKU mori masat administrative gjobë në vlerën totale 500,000 lek, e justifikuar për mungesën e gjurmueshmërisë u vendos masa administrative gjobë 200,000 lek.

Për mosdeklarim në kartat teknologjike të shtesave në produktet e prodhuara, masa gjobë 200,000 lek dhe për mos deklarim në etiketë u vendos masa administrative gjobë 100,000 lek.

Edhe nga inspektimi paraardhës me datë 15.11.2018, subjekti “Rend & Blend” sh.p.k ka rezultuar me shkelje dhe i janë dhe masat administrative “Gjobe” në vlerën 600,000 Lek (kushte higjeno-sanitare, mungesë gjurmueshmërie, moszbatim HACCP, mangësi në etiketim dhe moszbatim detyrash të lëna nga inspektimet e mëparshme).

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit vazhdon kontrollet për të siguruar zbatimin e ligjit dhe mbrojtjen e jetës e shëndetit të konsumatorëve./Burimi:ATSH