VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Më 25 shtator 1969 lindi Catherine Zeta-Jones, aktore e shquar hollivudiane

By | September 25, 2019

Komentet

Filmi Joker thyen rekord të ri

Filmi “Joker” kaloi shumën prej 1 miliard dollarësh në tregun global të shitjes së biletave këtë fundjavë, duke u bërë filmi i parë me vlerësimin R që arrin një gjë të tillë.

Vlerësimi R në Shtetet e Bashkuara kërkon që çdo person nën moshën 17 vjeç ta shikojë filmin në kinema i shoqëruar nga një i rritur.

Javën e kaluar, Joker është bërë filmi më fitimprurës i bazuar në personazhe komike, pasi ka bërë më shumë se 950 milionë dollarë në arkën mbarëbotërore.

Regjisori Todd Phillips e bëri filmin me një buxhet prej 62.5 milionë dollarësh, që është vetëm një pjesë e buxhetit të shumë filmave të tjerë që bazohen në personazhe apo libra komikë.

Filmi tregon historinë e Arthur Fleck, një person i izoluar dhe i shpërfillur nga shoqëria.

Megjithatë, filmi, i cili pritet të nominohet për çmime Oscar, ka ngjallur polemika për portretizimin e sëmundjeve mendore dhe të dhunës.

Më 17 Nëntor 1944 lindi aktori i shquar Hollivudian me rrënjë arbëreshe Danny DeVito

Daniel Michael DeVito, Jr., i njohur më mirë si Danny DeVito ka lindur në New Jersey më 17 nëntor 1944. Ai është një aktor i famshëm amerikan, regjisor dhe producent me prejardhje arbëreshe, me origjinë nga San Fele (Potenza). Babai i tij, Daniel Michael DeVito Sr. (1901-1982), ishte një sipërmarrës i vogël që drejtonte një dyqan ëmbëlsirash dhe më në fund një bar, ndërsa nëna, Julia Mocello (1904-1990), ishte një shtëpiake, e cila gjithashtu interpretoi në sitcom famshme Taxi, në rolin e nënës së Louie De Palma, një personazh i luajtur nga djali i saj.

Para se të studiojë në Akademinë Amerikane të Arteve Dramatike në New York DeVito punoi në sallonin e bukurisë së motrës së tij. Danny DeVito, aktor shumëplanësh, në ekranin e madhe dhe në TV, e nisi karierën me sitcoms si Taxi në vitet ’60 dhe ’70 së bashku me Andy Kaufman. Në 1971 ai luajti një rol të vogël në La mortadella të Mario Monicelli. Dhe suksesi i tij më pasi ishte i pandalshëm duke punuar me regjizorët dhe aktorët më të famshëm në Hollywood. Ka fituar Golden Globe, Emmy dhe është nominuar për Oskar

DeVito është i martuar që nga 28 janari 1982 me aktoren Rhea Perlman, nga e cila ka tre fëmijë: Lucy (1983), Grace Fan (1985) dhe Jacob Daniel (1987). Pas 30 vjet martese gruaja e tij donte divorc “për shkak të tradhëtive të vazhdueshme”. Sidoqoftë, në mars të vitit 2013, çifti njoftoi se ishin pajtuar dhe vendosën të mos ndaheshin.Aktori mbështet Partinë Demokratike dhe në vitin 2016 mbështeti kandidaturën e Bernie Sanders.DeVito ka një pasion të madh për limoncello, një pasion madje e shndërruar në biznes në 2007, kur ai nisi markën e Danny DeVito Premium Limoncello që gjendet në raftet e supermarketeve të SHBA.

Prejardhjen e tij arbëreshe, Danny DeVito e ka deklaruar direkt në televizion kur ishte i ftuar nga i famshmi Regis Philbin, edhe ky me rrënjë arbëreshe nga nëna, i cili iu drejtua live DeVitos dhe i tha se ata të dy janë Arbëreshë, ndërsa Danny DeVito iu përgjigj, po Philbin, ke të drejtë por ti je përgjysëm, pasi babain e ke irlandez, ndërsa unë jam Arbëresh me nënë e babë!

Me rastin e ditës të lindjes i urojmë aktorit të shquar me rrënjë arbëreshe jetë të gjatë!/voal.ch

Më poshtë po japim një pjesë të filmave të tij:
One Flew over the Cuckoo’s Nest (1975)
Taxi (1978–1983)
Terms of Endearment (1983)
Romancing the Stone (1984)
The Jewel of the Nile (1985)
Tin Men (1987)
Throw Momma from the Train (1987)
Twins (1988)
The War of the Roses (1989)
Batman Returns (1992)
Hoffa (1992)
Jack the Bear (1993)
Reality Bites (1994)
Junior (1994)
Get Shorty (1995)
Sunset Park (1996)
Matilda (1996)
Space Jam (1996)
Mars Attacks! (1996)
The Rainmaker (1997)
L.A. Confidential (1997)
Hercules (1997)
Gattaca (1997)
Out of Sight (1998)
Living Out Loud (1998)
Man on the Moon (1999)
The Virgin Suicides (1999)
Drowning Mona (2000)
Erin Brockvich (2000)
How High (2001)
Death to Smoochy (2002)
Anything Else (2003)
Big Fish (2003)
Be Cool (2005)
Deck the Halls (2006)
It’s Always Sunny in Philadelphia (sitcom 2006–present)
Solitary Man (2009)
The Lorax (2012)
Wiener-Dog (2016)
Dumbo (2019)
Jumanji: The Next Level (2019)

Më 25 shtator 1969 lindi Catherine Zeta-Jones, aktore e shquar hollivudiane

VOAL – Kur Catherine Zeta-Jones njoftoi martesën e saj me aktorin Michael Douglas, shumë ishin fansat e dashuruar pashpresë me divën, u ndjenë në panik. Nuk është e lehtë në fakt të mendosh se bukuroshja e adhuruar aq shumë prej tyre të jetë martuar me një zotëri 25 vjet më të madh në moshë si dhe me një hijeshi në zbehje (ashtu thonë zërat e ligj, ziliqarë). Por ajo, e patundur dhe e bindur, jo vetëm që u martua me të, por edhe i dha dy fëmijë.

Lindur më 25 shtator 1969 në Mumbles, Uells, një fshat peshkimi jo shumë larg nga Swansea, ajo nuk ka asnjë traditë familjare me artin, ndryshe nga burri i saj (djali i të famshmit Kirk Douglas).

Babai drejtonte një fabrikë të ëmbëlsirave ndërsa nëna e saj ishte një rrobaqepëse e shkëlqyeshme. Katerina gjithashtu kishte dy vëllezër, njëri prej të cilëve, Lyndon, i lindur në 1972, tani është i punësuar në kompaninë e tij të prodhimit. Por nga vjen ai mbiemër kurioz?

Njëra nga gjyshet e saj u quajt me dashuri “Zeta” sepse burri i saj kishte hipur në një anije që mbante atë emër dhe kështu familjarët e kanë parë të arsyeshme t’ia jepnin asaj gjithashtu.

Edhe si fëmijë, Catherine Zeta Jones u konsiderua një “diva e vogël”: ajo filloi të këndojë dhe të vallëzojë në moshën katër vjeç dhe disa vjet më vonë ajo u bashkua me grupin e dramave të kishës katolike në Swansea, duke theksuar veten në secilën prej shfaqjeve të saj ose muzikalëve të vegjël në të cilët mori pjesë. Përvoja e saj e parë e aktrimit ishte në moshën njëmbëdhjetë vjeç duke marrë pjesë në prodhimin e Annie, ndërsa trembëdhjetë vjeçe u bashkua me West End Production në muzikun Bugsy Malone. Një vit më pas mori pjesë në skenën e “The Pyjama Game”, një program kurioz i ideuar nga autorë amerikanë që i lejuan atij të merrte “kartën e repartit të aktorëve”.

Karriera e saj duket e pandalshme: në moshën gjashtëmbëdhjetë vjeç luan rolin e parë në filmin “Four” të David Merrick ndërsa vitin pasardhës merr mundësinë e dytë në ribërjen e “Rrugës së 42-të”, ku së pari zëvendëson personazhin kryesor dhe më pas merr atë rol për të gjitha përfaqësimet pasuese.

Debutimi në botën e kinemasë zhvillohet në Francë në tetëmbëdhjetë në “Les 1001 Nuits” nga regjisori francez Philip De La Broc, në rolin e Sheherazade. Një vit më pas, ajo u kthye në Mbretërinë e Bashkuar ku pranoi një rol në serinë televizive me titull “The darling buds of May”, një seri që e bëri atë të famshëm.

Katerina në këtë pikë nuk mund t’i rezistojë hijeshisë së Hollivudit dhe vendos të largohet nga Mbretëria e Bashkuar për të kërkuar sukses dhe lavdi në Amerikë. Këtu fillon aventura e Hollivudit me një rol premtues në një episod të “Kronikave të reja të Indiana Jones” të ABC, për të vazhduar më pas me filma, si “Lëngu i kaltër” dhe “fantazma”.

Por pika e vërtetë e kthesës në karrierën e saj ndodhi në vitin 1996 kur përbindëshi i shenjtë Steven Spielberg, i goditur nga interpretimi i aktores simpatike në filmin TV Titanic (jo ai me Leonardo Di Caprio dhe Kate Winslet), e thirri atë për “Maskën e Zorros” , një film që ai prodhoi nën regjinë e Martin Campbell. Katerina e bukur, përkrah Antonio Banderas dhe Anthony Hopkins, duket mirë dhe së shpejti bëhet një simbol seksi i famës globale, gjithashtu falë xhirimit të lezetshëm të skermave dhe vallëzimeve që u shfaqën në skena të ndryshme.

Në të njëjtin vit ajo u takua me aktorin Michael Douglas, 25 vjet më të vjetër se ajo dhe fatalisht e lindur në të njëjtën ditë, më 25 shtator. Në vitin 1999 ajo luajti në dy filma “Entrapment” me Sean Connery për Fox me një buxhet prej 100 miliardë dhe “Haunting – Presenze” një trillim horror me Liam Neeson. Ndërkohë, më 6 janar 2000, zyrtarizoi fejesën e tij me Michael tenebrus me një deklaratë. Pas kësaj, fëmija i parë do të arrijë, por ajo nuk heq dorë për t’u rikthyer, edhe pse në një gjendje interesante, “Trafiku”, një film që merret me problemin serioz të drogës në Shtetet e Bashkuara.

Në fund të vitit 2001 shfaqet si bashkë-yll në filmin “Amerikanët e dashur” së bashku me Julia Roberts, të cilit do të ndjekë muzikën “Chicago” me Renèe Zellweger dhe Richard Gere dhe u dha me 6 Oscar, duke përfshirë edhe atë për filmin më të mirë dhe një kushtuar direkt për të si aktore mbështetëse. Menjëherë pas Oskarit, aktorja e bukur lindi një vajzë të quajtur Carys dhe tani, edhe nëse është e zënë me leximin e disa skenareve, ajo gëzon mëmësinë së bashku me familjen e saj të përtërirë.

Filmat e mëvonshëm përfshijnë “No Reservations ” (2007), “Houdini – magjistari i fundit” (2008), “The Rebound” (2009), Red 2 (2013)./Elida Buçpapaj

Më 25 shtator 1944 lindi Michael Douglas, aktor i shquar hollivudian

VOAL – Michael Kirk Douglas ose Michael Kirk Demsky, erdhi në jetë të hënën më 25 shtator 1944 në New Brunswick, një qytet në New Jersey, në brendësi të New York, kryeqendër e Qarkut të Middlesex. Micheal është djali i aktores Bermudiane Diana Dill dhe aktorit të njohur Kirk Douglas. Gjyshërit atërorë të Michael janë hebrej rusë që emigruan nga ish-Bashkimi Sovjetik. Gjyshi Herschel Danielovitch dhe gjyshja Bryna Sanglel, në fakt janë me origjinë nga Gomel (ose Homel) qyteti i dytë më i populluar i Bjellorusisë, pas kryeqytetit Minsk. Në fakt, gjyshërit nga ana e nënës mbërrijnë nga ishujt Bermuda, ku gjyshi Thomas është një gjeneral i ushtrisë.

Në vitin 1951 babai i tij Kirk, tashmë i përfshirë në karrierën e filmit, u nda nga gruaja e tij. Michael gjashtë vjeçar duhet të shkojë dhe të jetojë me nënën dhe vëllanë e tij Joel, lindur në vitin 1947, në Connecticut.

Studion në Allen-Stevenson; në vitin 1960 ai shkoi në Deerfield në Massachusetts, ku ndoqi shkollën Eaglebrook dhe u diplomua nëntëmbëdhjetë vjeç, në vitin 1963, në Shkollën Choate në Wallingford gjithashtu në Connecticut.

I sigurt për të pasur një të ardhme në botën e kinemasë, ai dëshiron të ndjekë gjurmët e të atit, i cili fillimisht nuk duket i favorshëm për këtë zgjedhje. Ai më pas u transferua në Kaliforni, dhe më saktë në Santa Barbara, ku u regjistrua në universitet. Brenda kampusit ai takohet me Danny DeVito i cili bëhet shoku i tij i dhomës. Ai ndoqi Universitetin e Kalifornisë, i cili në vitin 1966 i dha një diplomë në artin dramatik.

Pas studimeve në universitet, ai vendosi të transferohet në New York për t’i përkushtuar një karriere aktrimi. Ende në antitezë me babanë e tij Kirk Douglas i cili dëshiron që ai të angazhohet në diçka tjetër, aktori i ri paguan mësimet e tij të aktrimit nga xhepi i tij. Michael i ri është ende një aktor premtues dhe regjisori Melville Shavelson e bën atë të debutojë në një rol pop-up në një dramë ku babai i tij luan vetë. Titulli është “Luftëtarët e natës” dhe kasti përmban emra të tjerë me tejet të njohur si Frank Sinatra, John Wayne dhe Yul Brynner.

Pas vitesh paraqitjesh dhe praktikash, në vitin 1969, falë performancës së tij në filmin “Përshëndetje, Hero!”, Aktori i ri merr mirënjohjet e para nga publiku dhe nga kritikët që e përmendin atë te Globat e Artë në kategorinë e premtimeve të reja.

Në fillimin e të Shtatëdhjetave ai refuzoi disa role në filma të rëndësishëm, duke mos dashur të jetë alter-ego i babait të cilit i ngjan shumë fizikisht; më 1972 Michael Douglas pranoi një rol kryesor aktori në serialin detektiv “Rrugët e San Francisko”. Prodhimi i beson atij rolin e inspektorit të ri Steve Keller i cili punon në të njëjtën kohë me detektivin më me përvojë Mike Stone të luajtur nga aktori Karl Malden. Është një sukses: seriali përmendet për shumë çmime dhe vazhdon për katër vjet; janë regjistruar gjithsej njëqind e njëzet e një episode.

Përveç që është një aktor i mirë, ndryshe nga babai i tij, Michael Douglas ka edhe një shpirt sipërmarrës. Me të ardhurat e marra nga “Rrugët e San Francisko” ai filloi karrierën e tij si producent filmi. Ai hapi studion e tij të prodhimit: “Big Stick Productions” më 1975 investoi në filmin që fitoi Oskarin për filmin më të mirë, “Dikush fluturoi në folenë e qyqes”, interpretuar ndër të tjera nga Danny DeVito dhe një mjeshtër si Jack Jack Nicholson.

Ai u martua me Diandra Luker, gjithashtu një producente, më 20 mars 1977; vitin e ardhshëm ai luajti në filmin “Coma Profondo” si Dr. Mark Bellows; atëherë lindi djali i tij Cameron Douglas.

Më 1979 ai arriti sukses me performancën e tij në filmin “Sindromi Kinez” përkrah Jack Lemmon dhe Jane Fonda. Pastaj, për shkak të një aksidenti të rëndë ndërsa skijonte, nga viti 1980 deri në 1983 iu desh të lëvizte me forcë larg vendit të ngjarjes.

Rikthimi i tij në ekranin e madh bëhet me mikun e tij të vjetër Danny DeVito. Me të dhe me aktoren Kathleen Turner, në 1984, ajo luajti filmin aventuresk “Në ndjekje të gurit të gjelbër”. Filmi ka një sukses, kështu që vitin tjetër kasti konfirmohet për prodhimin e vazhdimit: “IStolia e Nilos”.

Dy vjet më vonë Michael Douglas luajti me Gleenn Close si pjesë në filmin “Fatal Attraction”, një film që e bën atë një simbol seksi. Në të njëjtin vit, me regji nga Oliver Stone, ai luan rolin që e shenjtëron atë në Olimpin e aktorëve më të mirë të Hollivudit; Performanca e tij si Gordon Gekko në filmin “Wall Street” fitoi atë Oskar për aktorin më të mirë, një Golden Globe, një David di Donatello dhe çmime të tjera në një ra përmbys.

Në vitin 1989 ai zgjeroi kompaninë e tij të prodhimit, duke stërvitur për një film të drejtuar nga Ridley Scott (“Shi i Zi – Shi i ndyrë”) dhe në “Lufta e trëndafilave”, ku ai reformoi treshen me Danny DeVito dhe Kathleen Turner: nominim i mëtejshëm në Golden Globes.

Suksesi dhe alkooli nuk i ndahen. Ai është i detyruar në një periudhë tjetër të largimit të detyruar nga skenat për t’u detoksikuar. Kthehet në vitin 1992 kur interpreton një film tjetër që lë gjurmën e tij: “Instinkti Basic”. Michael Douglas yjet përkrah një bombe tjetër seksi, Sharon Stone.

Pasuar nga vitet në të cilat ai luajti në filma të suksesshëm, por asnjë në nivelin e atyre të mëparshëm. Vlen të përmendet më 1993 ishte “Një ditë e marrëzisë së zakonshme” së bashku me Robert Duvall.

Në 1997 ai luajti me Sean Penn në “The Game – No Rule”, duke prodhuar “Face / Off” duke interpretuar me çiftin John Travolta dhe Nicolas Cage dhe “The Man of the Rain” me Matt Damon dhe Danny DeVito, me regji të Francis Ford Coppola.

1998 është viti i xhirimit të “Krimit të Përsosur” në shoqërinë e aktores së bukur amerikane Gwyneth Paltrow. Në verën e të njëjtit vit, ajo u njoh me aktoren Catherine Zeta-Jones në Francë. Michael bie në dashuri me të.

Në të njëjtin vit ai mori një nominim Emmy për pjesëmarrjen e tij në serialin televiziv “Will & Grace”. Ai themeloi më pas një organizatë jofitimprurëse të quajtur “Fondacioni Michael Douglas” i cili vendosi vetë qëllime të ndryshme humanitare: nga çarmatimi bërthamor deri te ruajtja e ekosistemit të planetit. Falë kësaj, Kofi Annan, Sekretari i Kombeve të Bashkuara, e emëron atë “lajmëtar të paqes”.

Në këtë periudhë ai preferon të organizojë turne golfi me një sfond të dobishëm, dhe të luajë me ta në vend se të veprojë; në vitin 2000 ai u nda nga gruaja e tij dhe u martua me Catherine Zeta-Jones. Dylan Michael Douglas lindi nga ky bashkim në 8 gusht.

Ai u rikthye të aktrojë në vitin 2003, duke luajtur një rol në serialin “Liria – një histori prej nesh”, ku luajti me Anthony Hopkins, Brad Pitt, Michael Caine, Susan Sarandon, Kevin Spacey, Tom Hanks, Glenn Close dhe Samuel L. Jackson. Me babanë e tij Kirk, nëna dhe djali i tij Cameron më pas luan një rol në filmin “Vice Vice Family”. Më 20 Prill çifti Douglas / Zeta-Jones ka një trashëgimtar tjetër: Carys Zeta.

Ai më pas luajti në filma të ndryshëm “kasetë” (“Tu, io e Dupree” në 2006, “Discovering Charlie” në 2007, “Revolta e ish” në 2009). Në vitin 2009 rikthehet në set me Danny DeVito dhe Susan Sarandon për të marrë pjesë në filmin “Njeriu i vetëm”.

Më 16 gusht 2010, u publikua lajmi se Michael Douglas po vuan nga kanceri në fyt dhe tashmë po bën terapi me bazë rrezatimi. Më 31 gusht, Michael është i ftuar në “Show Late” të David Letterman ku konfirmon lajmin; pas rreth gjashtë muaj kimioterapie dhe radioterapie, në fillim të vitit 2011, ai pretendon se është rikuperuar në një intervistë me NBC-në Amerikane./ Elida Buçpapaj

“Emmy 2019”: “Game of Thrones” merr çmimet më të larta

Los Angeles

Seriali “Game of Thrones” mori 32 nominime në “Emmy 2019” dhe fitoi çmimin më të mirë për dramën në ceremoninë e së dielës, transmeton Anadolu Agency (AA).

Peter Dinklage fitoi çmimin “Aktori më i mirë shoqërues” (Dramë) për performancën e tij si Tyrion Lannister në serialin e dramës fantashkencë.

“Fleabag”, e cila tregon historinë e një gruaje të re ndërsa ajo navigon drejtimin e saj për në Londër, fitoi çmimin “Seriali më i mirë i komedisë”.

“Chernobyl” mori çmimin “mini seriali më i mirë” për dokumentimin e katastrofës bërthamore të vitit 1986.

Çmimet të cilat lidhen me spektaklin e Oscar-it u mbajtën në Teatrin Microsoft në Los Angeles.

– Disa nga fituesit e vitit 2019 janë si më poshtë:

Aktori më i mirë në serialin dramë – Billy Porter, “Pose”

Aktorja më e mirë në serialin dramë – Jodie Comer, “Killing Eve”

Aktori më i mirë në serialin komedi – Bill Hader, “Barry”

Aktorja më e mirë në serialin komedi – Phoebe Waller-Bridge, “Fleabag”

Aktorja më e mirë shoqëruese në serialin dramë – Julia Garner, “Ozark”

Kosova propozon filmin ‘Zana’ për Oscars

Filmi debutues i Antoneta Kastratit,”Zana” pati premierën e tij botërore në festivalin e madh të Torontos në Kanada është përzgjedhur nga komiteti selektues që të jetë propozimi i Kosovës për kategorinë Best International Feature të OSCARS. Filmi ‘Zana’ është një dramë tronditëse dhe emocionuese që përcjell një grua të re kosovare që përpiqet të bëhet nënë përderisa ballafaqohet me tmerret nga e kaluara e saj e errët e kohës së luftës. Në Kosovë filmi ‘Zana’ do të filloj të shfaqet nga data 20 shtator në Cineplexx.

Mbështetësit kryesorë financiarë të filmit janë Qendra Kinematografike e Kosovës, Qendra Kombëtare e Kinematografisë (Shqipëri), Panavision Neë Fimmaker Grant, SFFILM Rainin Grant, Light Iron dhe komuna e Pejës. Producent i filmit ZANA është Casey Cooper Johnson dhe bashkëproducentë Sevdije Kastrati me Crossing Bridges Films (Kosovë), Dritan Huqi me On Film Production (Shqipëri), dhe Miguel Govea dhe Brett Walker nga Alief. Në rrolet kryesore luajnë Adriana Matoshi, Astrit Kabashi, Fatmire Sahiti, Mensur Safqiu, Vedat Bajrami, Irena Cahani, Shengyl Ismajli, Çun Lajçi, Ilire Vinca etj.

Jojo Rabbit fiton çmimin kryesor në Festivalin e Filmit në Toronto

Regjisori Taika Waititi.

Filmi Jojo Rabbit ka fituar çmimin kryesor në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në Toronto.

Filmi satirik për Luftën e Dytë Botërore shpërfaq një djalosh të vogël në Gjermani që zbulon se nëna e tij është duke fshehur një vajzë hebreje në shtëpinë e tyre.

Në rolet kryesore të filmit shihen aktorët, Scarlett Johansson dhe Roman Griffin Davis.

Kjo fitore e fut filmin Jojo Rabbit në listën e ngushtë të filmave që mund të fitojë çmimin Oscar në kategorinë e filmit më të mirë më 2020, pasi fitorja në Toronto konsiderohet sukses në sezonën e çmimeve filmike.

Vitin e kaluar filmi Green Book që ka fituar këtë çmim në Toronto është shpërblyer edhe në ceremoninë e ndarjes së çmimeve Oscars.

Përveç Green Book, rrugën e njëjtë e kanë ndjekur edhe filmat, Slumdog Millionaire, The King’s Speech dhe 12 Years A Slave.

Ndarja e çmimit kryesor në festivalin e Torontos caktohet në bazë të votave të anëtarëve të publikut në festival, ndonëse organizatorët nuk tregojnë saktësisht si numërohet rezultati.

Jojo Rabbit është film në regji të Taika Waititit.

Ky film do të prezantohet edhe në Festivalin e Filmit në Londër në muajin tetor, derisa në kinema do të nisë së shfaquri në janar të vitit të ardhshëm.

Më 31 gusht 1949 lindi Richard Gere, aktori me sensualitet legjendar

VOAL – Aktori me sensualitet legjendar, një djalë që rritet më shumë bëhet seksi dhe tërheqës (aq sa në vitin 1999, në agimin e pesëdhjetë viteve, revista e famshme “People” i dha atij titullin “burri më seksi në planet”) ), Richard Gere lindi në Siracuse, New York (SH.B.A.), më 31 gusht 1949. Djali i fermerëve, gjatë shkollës së mesme ai veçohet si kampion i gjimnastikës dhe lojtar i trombës.

I animuar nga kurioziteti i fortë dhe dëshira për hulumtime, ai u regjistrua në Fakultetin Filozofik në Universitetin e Masaçusets, por pas një kohe ai u largua për t’i përkushtuar pasionit të tij gjithëpërfshirës: teatrit. Aktrimi në vazhdim bëhet një aktivitet me kohë të plotë dhe Richard ka mundësinë të takohet me kompani të vogla që, sado të dobët dhe të shthurura, i japin atij mundësinë e çmuar të eksperimentojë veten në maksimum dhe të mësojë mësime të dobishme.

Nuk është rastësi që sa më shpejt që të lind rasti i rëndësishëm, aktori i pashëm kalon çdo pengesë. Dhe në Amerikë, një “mundësi” në teatër, siç e dimë, ka një emër shumë specifik: Broadway. Pjesa me të cilën ai do të bashkëpunojë është “Grease”, dhe suksesi i tij po lëkundej. Hapi nga atje në kinema është i shkurtër. Më 1975 ai debutoi në “Rapport te Shefi i Policisë” dhe dy vjet më vonë ai ishte mjeshtëror në përshkrimin e portretit të një disolutuesi të ri në “Në kërkim të z. Goodbar”.

Ndërsa kritika e filmit ka shkruar mirë, që nga ky moment, Gere «tashmë përcakton karakteristikat thelbësore të personazheve të tij të ardhshëm. I gjatë, fytyra me karakteristika të rregullta, një fizik atletik, që tani e tutje do t’iu japë jetë, kryesisht figurave të antitroakëve të shqetësuar, shpesh të pashëm, me një tërheqje të fortë seksuale. Pas sukseseve të para (“Ditët e qiellit”, “Një rrugë e quajtur nesër”, “Yanks”) arritën popullaritetin ndërkombëtar në 1980, falë “gigolò” të shkëlqyeshme, duke shenjtëruar veten si seksin e ri-simboli të kinemasë amerikane në Vitet 80 ».

Por, pasi konsolidohet në figurën që sistemi i yjeve i jep atij (në “Oficer dhe zotëri”, “Fryma e fundit”, “Konsulli i nderit”, “Klubi pambuku”), fillojnë vështirësitë për aktorin. Heroik dhe bezdisës madje edhe në role që nuk janë të përshtatshme për këto cilësi (“Mbreti David” mbi të gjitha), Gere shpejt ndihet i shtypur nga klishetë arrogante ‘- filma të pafat si “Fuqia”, “Pa mëshirë”, “Analizë përfundimtare “(me Uma Thurman dhe Kim Basinger) por edhe”Biznesi i ndyrë ” ku Gere shfqet, për herë të parë, si” zuzar “-.

Do të jetë suksesi i papritur bujar “Pretty Woman” (me Julia Roberts) që do ta rikthejë atë në nderimet, nëse jo të artit aktrues, të lajmeve. Më 1991 ai u martua me modelen e bukur Cindy Crawford: të dy u divorcuan pas vetëm katër vjetësh.

Kurosawa lua rëndë duke lënë në duart e tij të papërvojë karakterin (specifik) të një japonez-amerikani për “Rapsody në Gusht”. Nëse ai as nuk bind në “Z. Jones” apo “Sommersby”, besueshmëria më e madhe, megjithëse e afërm, vjen me “Kurth dashurie”. Por jemi gjithmonë larg përcaktimit të një lloji të vërtetë të aktorit.

Ndërkohë ai u konvertua në Budizëm dhe udhëtoi për në Azi. Ai është në pararojë të luftës kundër SIDA-s. Sukseset (“Kalorësi i parë”, “Frika nga frika”, “Këndi i kuq”, “Nëse shpëton unë martohem me ty”, “Jackakalli”, “Vjeshta në New York”) vazhdojnë vërshimin. Por do të duhet një drejtor i kalibrit të Robert Altmanit për t’i dhënë atij një performancë të frymëzuar (më në fund) në “Doktori T dhe gratë” (2000).

I lidhur me aktoren Carey Lowell, djali i tij Homer James Jigme lindi në vitin 2000. Çifti u martua më pas më 2002.

Ndër filmat më të rëndësishëm për t’u ndjekur janë muzikori fitues i çmimeve “Chicago” (2002, nga Rob Marshall, një temë nga Bob Fosse, ku interpretuan Renée Zellweger dhe Catherine Zeta-Jones), “A do të vallëzojmë?” (2004, me Susan Sarandon dhe Jennifer Lopez), “Festa e Gjuetisë” (2007) e cila tregon për tre gazetarë në gjurmët e Karadzic, një kriminel i rrallë i luftës në Bosnje i cili në të vërtetë do të ishte arrestuar në 2008.

Në vitin 2009 ai luajti në filmat “Hachiko – shoku yt më i mirë”, dhe “Amelia” e cila tregon jetën dhe biznesin e Amelia Earhart (luajtur nga Hilary Swank).

Më 17 maj 2012 presidenti shqiptar Bamir Topi i dhe “Medaljen e Mirënjohjes”.

Filmat horror për adoleshentë, minierë ari për kinematografinë

Historitë e frikshme popullore dhe legjendat urbane gjithmonë kanë nxitur imagjinatën e njerëzve, veçanërisht tek të rinjtë. Tani, “Histori të frikshme për t’u treguar në errësirë”, një koleksion tregimesh të shkurtra horrori për fëmijë nga autori Alvin Schwartz dhe karikaturisti Stephen Gammell është përshtatur për ekranin e madh nga fituesi i Oskarit Guillermo Del Toro dhe regjisori André Ovredal. Gjatë fundjavës së tij të hapjes, filmi fitoi mbi 20 milionë dollarë duke dëshmuar edhe një herë se filmat horror për adoleshentët janë fitimprurës. Korrespondentja e Zërit të Amerikës, Penelope Poulou sjell hollësitë.

Në adaptimin filmik të librit “Histori të frikshme për t’u treguar në errësirë”, të producentit Guillermo Del Toro, përbindëshit ringjallen nga faqet e një libri historik me fantazma dhe u marrin jetën adoleshentëve. Producenti dhe regjisori i filimit, fitues i Oskarit, i ka krahasuar këto përralla me historitë që tregohen rreth zjarrit nëpër kampe.

“Ekzistojnë dy lloje të filmave horror: njëri është trazues, të trazon shpirtin përgjithmonë, ndërsa lloji tjetër është argëtues dhe emocionues.”

Regjisori Andre Ovredal e bazon filmin në antologjinë e tregimeve horror për fëmijë të autorit Alvin Schwartz.

“Është një lloj përzierje mes një filmi modern horror dhe filmave Amblin nga fëmijëria ime”.

Andre Ovredal i referohet ndikimit të viteve 1980 të filmave të regjisorit Spielberg si “Poltergeist”, “Goonies”, “E.T. the Extraterrestrial”, ku horrori përzihet me momentet emocionuese të adoleshentëve.

Por kjo histori huazon gjithashtu elemente nga filmat horror të viteve 70, bazuar në romanet e preferuara të Stephen King-ut, ku forcat mbinatyrale përdoren nga personazhet e pafuqishëm, zakonisht fëmijët dhe adoleshentët, për të realizuar hakmarrjen ndaj atyre që ushtrojnë bulizëm dhe korporatave keqdashëse.

Zakonisht, personi i pafuqishëm shfaq superfuqi ose u hap portën forcave të panjohura, si në rastin e Stelës, një vajzë e drojtur por e zgjuar nga një qytet i panjohur në qendër të vendit.

Histori të Frikshme për t’u treguar në Errësirë, nuk është filmi i vetëm horror që ka shënuar sukses në kinema.

Sipas kompanisë Netflix që transmeton filma dhe seriale në internet, “Stranger Things”, një serial i frikshëm me personazhe të moshës adoleshente hapi sezonin e tretë me dyzet milionë shikues që e panë atë brenda katër ditëve pas debutimit.

Kjo nuk është vetëm një prirje e brendshme. Serialet ndërkombëtare tani po kopjojnë këtë formulë, ashtu siç është rasti me serialin indian “Typewriter” të zhanrit horror për adoleshentët, të cilët zgjidhin probleme misterioze në përpjekjet e tyre për të dalë nga një shtëpi me fantazma.

“Tmerri dhe ankthi janë elemente të mrekullueshme që ekzistojnë vetëm në filmat horror”, thotë regjisori Andre Ovredal.

Më 25 gusht 1930 lindi aktori skocez Sean Connery, legjendë e kinematografisë

VOAL – Thomas Sean Connery lindi në Edinburgh (Skoci) më 25 gusht 1930. Për shumë admirues, dhe veçanërisht për shumë admirues madje të brezave të ndryshëm, ai është akti “simpatik” par excellence. Hijeshia, klasa, hijeshia që e dallojnë tani janë duke identifikuar të dhënat e karakterit të tij, që mbase edhe falë interpretimeve të tij për James Bond, është bërë një legjendë.

Djali i një shoferi kamioni dhe një shërbëtoreje, në moshën njëmbëdhjetë ai filloi të ndjekë mësimet e vallëzimit. Pesë vjet më vonë ai la shkollën dhe u bashkua me marinën. Dy tatuazhet e veçanta në krahun e tij të djathtë janë nga ajo kohë, të cilat tregojnë: “Skocia përgjithmonë” dhe “Mami dhe babi”.

Në moshën nëntëmbëdhjetë vjeç ai pozoi nudo për Kolegjin e Artit në Edinburg. Fillimisht duket një fatkeqësi, por tullacëria e tij e parakohshme që në këtë periudhë fillon të shfaqet vetë, do t’i japë avantazhe pozitive.

Ndërkohë, Sean Connery (Shon Konëri) bën punë të ndryshme, madje edhe shumë të përulura: pjatalarës, piktor arkivolesh, roje shpëtimi, murator, truprojë. Pika e kthesës erdhi në fillim të viteve 1950. Pas disa pjesëve të vogla në fushën teatrale, ai mori pjesë në 1951 në muzikën muzikore “South Pacific”, një opera mjaft e rëndësishme, e vënë në skenë në Londër.

I gjatë, i hollë, atletik, befasuese, i riu Sean Connery në 1953 u rendit i treti në konkursin “Mister Universo”.

Filloi të mbështesë pjesë të vogla në prodhime televizive dhe kinema, madje arriti role të rëndësishme.

Merr pjesë duke ndjekur një përzgjedhje të një konkursi të mbajtur nga London Express që do t’i lejojë fituesit të interpretojë një personazh që është në fakt një mit i vërtetë: që nga viti 1962 Sean Connery do të ishte mit dhe në historinë e kinemasë, duke u veshur për gjashtë herë rolin eJames Bond, agjenti i famshëm sekret “007”, protagonist i romaneve të Ian Fleming.

I përkryer në rol, Conner mishëron të gjitha tiparet e James Bond: i bezdisshëm, elegant, i ftohtë, joshës. Aktori së shpejti u bë një nga simbolet më të famshëm të seksit në botë.

Pas paraqitjeve të para në teatrot lokale dhe disa punë për BBC, Connery arrin në një audicion për transpozimin e parë të librave të James Bond në ekranin e madh: audicioni i shfaqjeve pikërisht përpara autorit Ian Fleming; ky i fundit e konsideroi atë të papërshtatshëm sepse pa në aktorin e ri një marcantonio të vrazhdë skocez (tepër i gjatë me 192 centimetrat e tij). Është gruaja e Flemingut, e magjepsur si shumë gra të tjera nga Connery, që e bën shkrimtarin të ndryshojë mendje.

Në vitin 1971 ai ia dha pjesën Roger Moore, por në vitin 1983 do të ketë një reagim mes aktorit dhe personazhit në “Agjenti 007 – Kurrë mos thuaj kurrë”.

Siç ndodh ndonjëherë me aktorët që lidhin shumë fytyrat me emrin e personazhit që luajnë, Sean Connery rrezikon të bllokohet në rolin e agjentit sekret. Mundësitë dhe përvojat që pasojnë demonstrojnë talentin dhe shkathtësinë e aktorit në role të ndryshme dhe me regjisorë të ndryshëm: nga Sidney Lumet, tek Alfred Hitchcock dhe John Huston.

Connery është një njeri flegmatik në “Marnie” (1964), një hero i moshuar dhe i prekshëm në “Robin and Marian” (1976), një epikë në sagën e “Highlander” (1985), një murg enigmatik në kryeveprën e Jean J. Annaud ” rosa ”(1986, me Fred Murray Abraham, bazuar në romanin e famshëm të Umberto Eco), mbrojtës i jashtëzakonshëm i drejtësisë në filmin” Gli Intoccabili “(1987, nga Brian De Palma, me Kevin Costner, Robert De Niro, Andy Garcia). Vjedhësi i klasës në “Sono famiglia business” (1988, nga Sidney Lumet, me Dustin Hoffman dhe Matthew Broderick), arkeolog i pasionuar në “Indiana Jones dhe kryqëzata e fundit” (1989, nga Steven Spielberg, me Harrison Ford), ese Mbreti Arthur në “Il primo cavaliere” (1994, me Richard Gere dhe Julia Ormond), një hajdut elegant në “The Rock” (1996, me Nicolas Cage) dhe bashkëpunëtor sensual i Catherine Zeta Jones në “Entrapment” (1999).

Në vitin 2001 ai prodhoi dhe interpretoi një “Discovering Forrester” emocionues (nga Gus Van Sant, me Fred Murray Abraham). Puna e tij e fundit është “Legjenda e burrave të jashtëzakonshëm” (2003).

Fuqia vepruese e Sean Connery qëndron në karakterin e tij të zhgënjyer, shpesh të vetë-depresionit dhe ndonjëherë edhe demistifikues dhe të parëndësishëm. Shpesh e theksuar nga humori i saj dhe një buzëqeshje e lehtë. Jashtë setit ai kurrë nuk arrin të shfaqë dhe nënvizojë theksin e tij të famshëm Skocez.

Lidhur me qytetin e tij të lindjes, ai lufton për vlerat e tokës së tij në radhët e Partisë Nacionaliste Skoceze (SNP).

Shumë xheloz për jetën e tij private, Sean Connery është martuar dy herë: nga viti 1962 deri në 1974 me aktoren Diane Cilento, e cila i dha atij djalin e tij Jason, gjithashtu një aktor; nga viti 1975 e deri me sot me

Micheline Roquebrune. Në vitin 1989 revista “People” votoi Sean Connery si “njeriun më seksi në planet” dhe, dhjetë vjet më vonë, “njeriu më seksi i shekullit”. Gjithashtu në vitin 1999 ai u shpall kalorës nga Mbretëresha Elizabeta II.

Pas filmit të vitit 2003 “Legjenda e burrave të jashtëzakonshëm” vendos të tërhiqet nga skena dhe të transferohet në Bahamas. Një karakter i rezervuar dhe pa flokë, ai deklaroi se ai nuk dëshironte të vepronte për dy arsye të vlefshme: sepse “pensioni është shumë i bukur” dhe sepse “ka shumë idiotë tani në Hollywood”.

Ai gjithashtu deklaroi se nuk dëshironte më të vinte këmbë në Skocinë e tij të lindjes deri pas pavarësisë së këtij të fundit nga Britania e Madhe: në këtë drejtim dhurimet e tij bujare për partinë e pavarësisë skoceze nuk dështuan.

Richard Gere viziton emigrantët e mbijetuar nga Mesdheu

Aktori i famshëm Richard Gere vizitoi emigrantët e mbijetuar të premten në një anije humanitare që është goditur në Detin Mesdhe për më shumë se një javë, duke zgjuar pluhur në mes të një debati mbi emigracionin që kombet evropiane nuk kanë qenë në gjendje ta zgjidhin.Ylli amerikan i filmit mori ushqim dhe furnizime me varkë për 121 njerëz, nga një anije shpëtimi që lundronte në ujërat ndërkombëtare pranë ishullit italian të Lampedusas, pasi u bllokua nga hyrja në porte në Itali dhe Maltë.


Këto kombe dëshirojnë që vendet e tjera të Bashkimit Evropian të marrin më shumë emigrantë që vijnë nëpër det.Aktori, 69 vjeç, foli për disa emigrantë që kishin ikur nga Libia e shkatërruar nga lufta në anije kontrabande të padenjë përpara se të shpëtonin, mes tyre një burrë dhe foshnja e tij. Një baba i dy fëmijëve, Gere ndau fotot e djalit të tij më të vogël, i cili lindi në shkurt.

Gere ka një histori të gjatë të aktivizmit të të drejtave të njeriut dhe shpesh fushata për çështje mjedisore dhe hulumtime të SIDA-s. Ai është ndaluar nga Kina për mbrojtje të të drejtave të njeriut në Tibet.Ai qëlloi që ishte Itali këtë javë dhe pasi pa lajmet për fatkeqësinë e anijes, kontaktoi organizatën bamirëse spanjolle të hapur dhe e pyeti “Si mund të ndihmoj?”, tregoi një zëdhënës i grupit për Associated Press.

Dy ditë më vonë Gere ishte në Lampedusa, duke ndihmuar në ngarkimin e një varke me furnizime.“Gjëja më e rëndësishme për këta njerëz këtu është të jenë në gjendje të arrijnë në një port falas, të zbresin nga barka, të hipin në tokë dhe të fillojnë një jetë të re”, tha Gere, duke i kërkuar botës që “të lutem na përkrah këtu dhe ndihmoni këta njerëz, vëllezërit dhe motrat tona”.Vende të tjera evropiane ende nuk janë përgjigjur ndaj kërkesës së grupit të ndihmës për një zgjidhje të bllokimit mbi anijen e shpëtimit.

Organizata Ndërkombëtare për Migracionin thotë se 39.228 migrantë dhe refugjatë kanë arritur në Evropë përmes detit këtë vit që nga 4 gushti, rreth 34% më pak se në të njëjtën periudhë të vitit 2018. Ai thotë se 840 persona të tjerë kanë vdekur këtë vit në Mesdheun e rrezikshëm, pas kalimit nga Afrika e Veriut në Evropë.

“Avengers: Endgame”, filmi më fitimprurës i kohërave

Londër

Tre muaj pas premierës, realizimi filmik “Avengers: Endgame” është bërë filmi me fitime më të mëdha në tregun global, duke e hequr nga froni “Avatar”, i cili këtë pozitë e mbajti thuajse dhjetë vite.

Studio e filmit Marvel bëri të ditur se “Avengers: Endgame” ka tejkaluar fitimin prej 2.79 miliardë dollarëve amerikanë dhe është bërë realizimi më i paguar filmik i të gjitha kohërave.

“Avatar”, një film fanta-shkencor i James Cameron, me më së shumti fitime që nga viti 2009, fitoi 2.78 miliardë dollarë.

BBC shkruan se në Britani të Madhe “Avengers: Endgame” madje është i pesti në listën e filmave me më së shumti fitime pas “Star Wars: The Force Awakens”, “Skyfall”, “Spectre” dhe “Avatar”. aa