VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Zyra Federale e Shëndetësisë: Ja sa birra në ditë mund të pijnë burrat dhe gratë zvicerane

By | July 11, 2018

Komentet

Federata Zvicerane e Futbollit kërkon ndjesë për deklaratat rreth dyshtetësisë së lojtarëve

VOAL – Federata Zvicerane e Futbollit (ASF) ka kërkuar ndjesë publike pas polemikave mbi nacionalitetin e dyfishtë të lojtarëve të shkaktuar nga deklaratat e sekretarit Alex Miescher. “Më vjen keq që qytetarët dhe qytetaret me shtetësi të dyfishtë janë ndjerë të diskredituar dhe të hedhur poshtë pas një interviste me sekretarin tonë të përgjithshëm – nënvizoi Presidenti Peter Gilliéron – Integrimi dhe zhvillimi i të gjithë lojtarëve dhe lojtareve, në mënyrë të pavarur nga origjina dhe kombësia e tyre, ato janë parime themelore të ASF “.

Deklarata thotë se presidenti ka pranuar se janë bërë gabime dhe që janë krijuar efektet e padëshiruara të jashtme. “U deshën disa ditë për të analizuar se çfarë ndodhi dhe për të diskutuar atë, dhe në javët e ardhshme do të bëjmë një analizë të plotë në të gjitha fushat dhe do të shqyrtojmë shpërndarjen e pozicioneve dhe kompetencave të tyre përkatëse”, përfundoi Gilliéron.

Ndotja e ambientit, plastika do të bëhet karburant pa asnjë djegie, projekti i kompanisë zvicerane

Të prodhosh karburant nga plastika e pariciklueshme dhe nga energjia e rinovueshme nëpërmjet një procesi termik konvertimi në mungesë të oksigjenit pa djegie, tani është e mundur.

Një zgjidhje vjen nga GRT Group, shoqata zvicerane që operon në sektorin financiar dhe që në 2019 do ta bëjë realitet në Itali.
‘Nevojitet të vazhdojmë të investojmë në kërkimin dhe në zhvillimin e kësaj teknologjie për të përballuar në mënyrë efikase dhe konkrete sfidat e ambientit-komenton Luca Dal Fabbro, ceo i Grt Group dhe zëvendespresident i Circular Economy Network -duke ripërdorur plastikë të pariciklueshme, për transformimin e saj në ecofuel në ndihmë të ambjentit, por rruga për një të ardhme sostenibile është akoma e gjatë dhe një sfidë e vërtetë mbetet ajo për të orientuar industrinë dhe ndërmarrjet drejt paradigmës së ciklueshme, një model jo vetëm i qëndrueshëm por edhe fitimprurës për biznesin.
‘Vitin tjetër do të ndërtojmë në Itali impiantet e para, të mëdha sa një fushë tenisi. Në këtë impiant do të hyjnë shishet dhe qeset të cilat do të bëhen karburant.

1 ton plastike do të prodhojë 900 litra karburant’ shton Dal Fabbro.

Universiteti i Bazelit bën të lexueshëm tekstin mjekësor të para dy mijë vjetëve

VOAL – Një enigmë e lidhur me një papirus thuajse 2000 vjeç u zgjidh nga studiuesit e Universitetit të Baselit, i cili arriti të bënte që shkrimet greke të lexoheshin përsëri. Teksti përshkruan fenomenin e “apnea histerike”.

Studiuesit, duke përdorur pajisje ultravjollcë dhe infrakuqe, kuptuan se nuk ishte një papirus i vetëm, por disa dokumente që ishin ngjitur së bashku. Një restaurues i specializuar i ndau ato dhe më pas teksti mund të deshifrohej.

Sipas asaj që u komunikua nga universiteti, është një tekst i antikitetit të vonë, i cili mund të jetë shkruar nga Galeni, një nga mjekët më të rëndësishëm të kohës, ose nga një i huaj që komenton mbi veprat e tij.

Zyra Federale e Shëndetësisë: Ja sa birra në ditë mund të pijnë burrat dhe gratë zvicerane

VOAL – Zviceranët duhet të jenë të vëmendshëm ndaj konsumit të alkoolit: jo më shumë se një birrë në ditë për gratë dhe jo më shumë se dy birra për burrat. Kështu porosit sot Zyra Federale e Shëndetësisë.

Konsumi i pijeve alkoolike përbën rrezik për shëndetn dhe mund të krijojë vartësi prej alkoolit. Sigurisht që jo të gjithë njerëzit pësojnë të njëjtat dëme, por rezultatet e fundit të kërkimeve kanë alarmuar Komisionin Federal për Problemet e Përdoruesve të Alkoolit dhe, prandaj, ka vendosur të propozojë disa rekomandime më shtrënguese.

Në çdo rast, secili duhet ta përshtasë konsumin e sipas gjendjes së tij shëndetësore fizike dhe mendore. Vëmendja dhe kapaciteti intelektuale zvogëlohen menjëherë pasi kini pirë një birrë. Prandaj duhet shmangur pirja e alkoolit para çfarëdo aktiviteti që kërkon përqëndrim, sidomos para se të ulemi në timon, para se të punojmë ose të bëjmë sport.

ATS

Viti i tetë radhazi – Zvicra vendi më inovativ në botë

VOAL – Zvicra është përcaktuar, për të tetin vit radhazi, vendi më inovativ në botë. Kështu del nga Global Innovation Index, botuar të martën (dje) nga Cornell University. Risi e këtij viti është se Kina, për herë të parë, radhitet mes 20 vendeve të para të klasifikimit.

Global Innovation Index, që ka arritur në edicionin e saj të njëmbëdhjetë, vlerëson e klasifikon ekonomitë e 126 vendeve mbi bazën e 80 treguesve.

Dhjetë vendet e para i marrin vendet evropiane, me ndonjë përjashtim: pas Zvicrës, vijnë Hollanda, Suedia, Britania, Singapori, SHBA, Finlanda, Danimarka, Gjermania e Irlanda. Në dhjetëshen e dytë janë dy hyrje krahasuar me vitin e shkuar: Australia, që ngjitet tri vende duke arritur e 20-a dhe Kina, qëzë vendin e 17. Rezultati i arritur tregon suksesin e politikave kineze të zhvillimit.

ATS

Granit Xhaka i zhgënjyer nga deklarata e Alex Miescherit

VOAL – Granit Xhaka është shprehur i zhgënjyer nga deklarata e sekretarit të përgjithshëm të ASF Alex Miescher: “E si unë të zhgënjyer janë edhe mbajtësit aktualë e të ardhshëm të shtetësisë së dyfishtë.”

“Në Rusi, pas ngazëllimit tonë të fitores, Miescher ka ardhur e na ka thënë se do të bëjë gjithçka për të na mbrojtur. E tri ditë pas fundit të Kupës sonë të Botës ka dalë me deklarata të tilla,” ka nënvizuar i zemëruar mesfushori i përfaqësueses zvicerane dhe i Arsenalit.

“Nga fjalët e tij unë nxjerr përfundimin se, kush ka shtetësi të dyfishtë, nuk mund të japë gjithçka për Zvicrën. Kjo deklaratë më drejtohet mua dhe disa të tjerëve që kanë dy pasaporta,” ka theksuar 25 vjeçari.

“Habitem kur dëgjoj deklarata të tilla. Ne jemi të gjithë zviceranë dhe japim gjithçka për Kombëtaren, sepse i jemi mirënjohës Zvicrës për atë që Zvicra ka bërë për ne dhe për familjet tona. Por kjo nuk do ta cënojë mjedisin brenda përfaqësueses,” ka përfunduar Xhaka.

Federata Zvicerane e Futbollit relativizon deklaratën e Miescherit

VOAL – Përballë diskutimeve që ngjalli deklarata e Alex Miescher për shtetësinë e dyfishtë, Federata Zvicerane e Futbollit ASF ka dashur të relativizojë thëniet e sekretarit të saj të përgjithsëm: “Federata vazhdon të mbështesë integrimin.”

“ASF shpreh keqardhje që intervista e gjatë të dhënë tek NZZ lë përshtypjen e diskriminimit të lojtarëve me shtetësi të dyfishtë, lojtarët që kanë marrë pjesë në Botëror kanë dhënë gjithçka për vendin tonë.”

Por Federata nuk e fsheh problematikën dhe shtron dy pyetje që kërkojnë një përgjigje: “Si mun t’i mbrojmë më mirë lojtarët tanë nga shaqje si ajo që ndodhi kundër Serbisë? Si mund të garantojmë që lojtarët të cilët i kemi formuar duke investuar për ta, të mbajnë fanellën zvicerane?”. Këto pyetje kanë lindur prej shumë vitesh.

Mes mundësive të ndryshme është ajo e firmosjes së “një kontrate në momentin e përfshirjes së një lojtari të programin e formimit të ASF, ku sportisti të heqë dorë nga shtetësia e dyfishtë”. Kjo të bëhet me synim që të shmanget një klimë e tillë ku “lojtarët shpërfillen në rast të fitores dhe akuzohen për mungesë identifikimi në rast humbjeje”.

Alex Miescher: Të lejohen në përfaqësuesen zvicerane vetëm ata që heqin dorë nga shtetësia e dyfishtë

Alex Miescher e Shaqiri

VOAL – Ka ngjallur shumë diskutime deklarata e sekretarit të përgjithshëm të Federatës Zvicerane të Futbollit Alex Miescher, ku ai kërkon që në përfaqësuesen zvicerane të pranohen vetëm ata të rinj me prejardhje të huaj që heqin dorë nga shtetësia e dyfishtë.

Ky propozim lidhet me rastin e “shqiponjave” nga Shaqiri e Xhaka në ndeshjen e Botërorit 2018 kundër Serbisë. Ideja e Federatës së Futbollit, sipas Tages Anzeiger, është që të kërkohet mendimi i popullit zviceran: a duhet të shmanget shndërrimi i Zvicrës në një vend që i formon të rinjtë të cilët pastaj vendosin të luajnë për Kombëtaret e tjera.

Formacionet zyrtare/ Zvicra sfidon Suedinë me kapiten skuadre Valon Baramin

Pas pak minutash në Shën Petersburg, Suedia dhe Zvicra do të luajnë ndoshta duelin më të balancuar të fazës së 1/8-ve, për të siguruar një biletë për në çerekfinale.

Helvetët shikohen pak më në avantazh, por gjithsesi do të jetë një duel shumë i hapur, me të dyja skuadrat që pritet që të jenë shumë të kujdesshme në fazën mbrojtëse. Interesant është fakti se për helvetët kapiten do të jetë një futbollist me origjinë shqiptarë, Valon Behrami, pasi mungon Lichsteiner për shkak kartonësh. Xhaka, Xhemaili dhe Shaqiri ndërkohë do të jenë tre shqiptarët e tjerë që do ta nisin nga minuta e parë..

Në krahun tjetër Suedia do të përpiqet që t’i hapë probleme zviceranëve, duke hedhur në fushë Forsberg, Berg dhe Toivonen.

Hopp Scwiiz! Fitore Zvicrës, urojnë shqiptarët sot kur ndeshet Zvicra me Suedinë!

Hopp Scwiiz!

Fitore Zvicrës!

Kështu urojnë shqiptarët sot në ndeshjen eleminatore midis Zvicrës dhe Suedisë të Kampionatit Botëror Rusi 2018.

Kanë arsye, sepse në kombëtaren zvicerane luajnë katër lojtarë zviceranë me rrënjë shqiptare.

Ata janë: Valon Barami, Granit Xhaka, Xherdan Shaqiri dhe Blerim Xhemaili!

Zvicra krenohet për multikuturalizmin e vet!

Me të drejtë!

“Hajde Zvicër”, gazeta zvicerane del me titull shqip para ndeshjes me Suedinë

Gazeta e mirënjohur Zvicerane, Tages Ainziger ka bëre një reportazh në Kosovë, vendi prej të cilit e kanë prejardhjen yjet më të mëdhenj të kombëtares zvicerane të futbollit, në prag të ndeshjes së një tetës së finale Zvicër-Suedi.

“Hajde Zvicër. Kështu thërrasin banorët e këtij fshati”, shkruan Ainziger në tekstin për fshatin Zhegër, fshat nga i cili e ka prejardhjen Xherdan Shaqiri, raporton Ina.

Në këtë reportazh gjerë e gjatë shkruhet për euforinë që mbretëron te shqiptarët para kësaj ndeshje, të cilët me zemër mbështesin kombëtaren zvicerane, sikurse të jetë kombëtarja e tyre.

Kjo përballje do t’i japë të drejtën njërën mes Suedisë dhe Zvicrës që të sfidojnë në çerekfinale, fituesen e çiftit Angli-Kolumbi. Një kualifikim mes tetë më të mirave të botës, do ta ndihmonte Zvicrën të barazonte rezultatin më të mirë të arritur nga ata në një Kupë të Botës, të regjistruar në Botërorin e zhvilluar në shtëpi në 1954-ën. Suedia, nga ana tjetër, mund të krenohet për një finale të luajtur në Kupën e Botës, në 1958-ën.

Ndërkohë, për sa i takon formacioneve të mundshme, nuk ka dyshim se sfida kryesore në distancë do të jetë ajo mes suedezit Emil Peter Forsberg, sulmuesi i talentuar i krahut, që luan me Leipzig (39 ndeshje dhe 6 gola me kombëtaren) dhe zviceranit (me origjinë shqiptare) Xherdan Shaqiri, ish-lojtari i Bayern Munich, Inter që tani luan me Stoke-n.

Para se të shënonte tre gola kundër Meksikës, Suedia nuk kishte arritur të realizonte dy ose më shumë gola në 11 ndeshjet e mëparshme. Në të gjitha ndeshjet e Zvicrës në këtë Botëror, janë shënuar gola nga të dy ekipet. Kjo do të jetë ndeshja e 50-të e Suedisë në Kupën e Botës, kombëtarja e 11-të që e arrin këtë shifër.

Sot Zvicër-Suedi, Granit Xhaka nuk u druhet provokimeve: Janë pjesë e lojës

Vladimir Petkoviç e di shumë mirë se kjo është një ndeshje e vështirë. Të luan ndaj Suedisë nuk është asnjëherë e lehtë dhe trajneri boshnjak i Zvicrës, ka gati planin kundër nordikëve. ”Në tre ndeshjet e para e futëm veten tonë në vështirësi. Kundër Suedisë dëshirojmë ta marrim kontrollin e ndeshjes që nga fillimi. Do të jemi njësoj të uritur siç janë edhe tifozët tanë që kanë udhëtuar në Shën Pjetërburg.

Mesa duket, kemi ndezur shpresën e fansave tanë në Zvicër. Xhakën duan ta provokojnë. Suedezët e dinë që Graniti është gjaknxehtë dhe më herët mbrojtësi suedez Lustig pat thënë se do të dëshironte ta shikonte shqiptarin të ndëshkuar me karton të kuq. Gjithashtu mesfushori nuk i druhet penalltive, ndonëse ndaj Polonisë në Europian e pat humbur në fazën e 1/8-ave.”Po e kam dëgjuar, më kanë thënë miqtë. Kjo nuk është ndeshja ime e parë, nuk më bëjnë përshtypje këto gjëra. Provokimet janë pjesë e lojës. Kam mësuar shumë gjëra nga e shkuara. Penalltitë? E bëj gjumin e qetë. Ne do të kërkojmë ta mbyllim ndeshjen brenda 90 minutave. Nëse puna vjen te penalltitë, do ta marr përsipër përgjegjësinë nëse trajneri ma cakton”.