VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Zvicerania Nina Christen, pas të bronztës, një të artë në Tokio

By | July 31, 2021
blank

Komentet

blank

Gazeta prestigjioze zvicerane NZZ: “Muaji i mjaltit i Europës me Joe Biden ishte jetëshkurtër. – Politikat e Biden po vënë në rrezik marrëdhëniet SHBA-Europë –

voal.ch – Gazeta prestigjioze zvicerane NZZ ka botuar sot një opinion nga Markus Ziener, Washington me titull “politikat e Biden po vënë në rrezik marrëdhëniet SHBA-Europë”. Autori shkruan se “SHBA duan që t’i forcojnë lidhjet me aleatët Europianë, por ata janë të zhgënjyer me Presidentin Biden. Më tutje autori në opinionin e tij në NZZ, nënvizon faktin se “Muaji i mjaltit i Europës me Joe Biden ishte jetëshkurtër. Tërheqja e nxituar e Amerikës nga Afganistani, pa u këshilluar me aleatët, i ka zemëruar liderët Europian. Për shembull, Biden do ta ketë të vështirë të gjejë mbështetje për qëndrimin e tij të ashpër ndaj Kinës, për shembull.”

“Kur Presidenti amerikan Joe Biden njoftoi në Konferencën e Sigurisë në Mynih në shkurt se “Amerika është kthyer”, psherëtima e lehtësimit ishte e dukshme. Pas katër vitesh të Donald Trump, të shënuar nga mosinteresimi në rastin më të mirë dhe shpesh nga shpërfillja e hapur për Evropën, kjo periudhë e ftohtë tani dukej se kishte marrë fund.

“Unë e di se vitet e fundit kanë tensionuar dhe testuar marrëdhënien tonë transatlantike,” u tha Biden pjesëmarrësve të konferencës në Mynih. Por ai tha se Shtetet e Bashkuara tani ishin të vendosura të ribashkoheshin me Evropën dhe se donin të rimerrnin pozicionin e tyre si një udhëheqës i besuar. Vëzhguesit ishin të prirur ta besonin fjalën e presidentit amerikan me këtë angazhim, duke ardhur nga dikush me një njohje kaq të thellë me marrëdhëniet trans-atlantike.

Kjo kishte ndodhur gjashtë muaj më parë. Ndërsa sot zhgënjimi ka zënë vend gjithnjë e më shumë. Shumë nga të dy anët e Atlantikut e kishin imagjinuar kthimin e Amerikës krejt ndryshe.

Sidoqoftë, është mënyra se si Shtetet e Bashkuara trajtuan tërheqjen nga Afganistani që është provuar të jetë një goditje më e madhe për marrëdhëniet trans-atlantike. Biden nuk ishte i gatshëm të rinegociojë marrëveshjen katastrofike të Dohas me talebanët që paraardhësi i tij arriti në shkurt 2020. Në këtë marrëveshje, Uashingtoni de facto kishte rënë dakord për një tërheqje të pakushtëzuar. Për më tepër, karakteri i tërheqjes së trupave amerikane u diktua nga Shtetet e Bashkuara, duke i lënë aleatët e saj të përballonin sa të mundnin.

Në një gjykim të gabuar të plotë të aftësisë luftarake të ushtrisë afgane, SHBA bëri një dalje të nxituar nga angazhimi 20-vjeçar në Afganistan që bëri që partnerët e NATO-s të dukeshin pak më shumë se shtojcat e Amerikës. Ndërsa vendet aleate kishin bërë vetë gabime të shumta, tërheqja kaotike në fund la një pasqyrë shkatërruese në vazhdën e saj. A thua se “Amerika është kthyer” – me të vërtetë?” (Source NZZ)/EB

blank

Më 25 shtator 1599 lindi arkitekti i shquar zviceran Francesco Borromini

VOAL – Francesco Castelli i njohur më mirë si Borromini, një arkitekt me një personalitet brilant dhe të munduar, lindi në Bissone, në Liqenin Lugano, më 25 shtator 1599.

Gurgdhendës në Fabbrica del Duomo në Milano, ai më vonë u transferua në Romë, ku punoi në Fabbrica di S. Pietro që nga viti 1619, i udhëhequr në atë kohë nga Carlo Maderno. Këtu ai ishte në gjendje të studionte veprat e lashta dhe ato të Michelangelos, që atëherë një model i shkëlqyeshëm i artistit.

Me vdekjen e Madernos ai u ndihmua nga Gianlorenzo Bernini në ndërtimin e Baldacchino di San Pietro (dhe i cili megjithatë njihet vetëm si “tendë e Berninit”). Menjëherë duke u gjendur në konflikt me Berninin, ai filloi aktivitetin e tij në mënyrë autonome me realizimin e projektit për kishën dhe manastirin e San Carlo alle Quattro Fontane të njohur si San Carlino.

Në të njëjtat vite ai kreu punimet e modernizimit të Palazzo Spada dhe Palazzo Falconieri. Më 1637 filloi ndërtimi i Oratorisë dhe Manastirit të Etërve Filipine, i cili përfundoi vetëm më 1649, duke përdorur gjithashtu për këtë strukturë sipërfaqet konkave dhe konvekse të alternuara (të cilat përfaqësojnë një tipar tipik të mendimit arkitektonik të Borrominit), të cilat projektojnë tensione dinamike të jashtëm dhe të brendshëm. Midis 1642 dhe 1660 Borromini në vend të kësaj ndërtoi kishën e Sant’Ivo alla Sapienza. “Brendësia ka një plan qendror të formuar nga dy trekëndësha barabrinjës që kryqëzohen, dhe tre apsida dhe tre kamare që alternojnë, duke gjeneruar një motiv planimetrik që nuk ishte përdorur kurrë më parë. I njëjti ekuilibër kompozicional mund të gjendet në pjesën e jashtme, në fener që mbulon kupolën dhe në fener ”. (www.storiadellarte.com).

Më 1646 ai mori nga Papa Innocenzo X Pamphili detyrën e transformimit të kishës së San Giovanni në Laterano. Borromini pajtoi nevojën për ruajtjen e bazilikës së lashtë, me problemet e një natyre statike që ishin shfaqur, duke përfshirë palë kolona brenda shtyllave të mëdha. Më 1657 Innocenzo X vendosi të përjashtojë arkitektin nga detyrat e tij për shkak të mosmarrëveshjeve që lindin nga ndërtimi i kishës së Sant’Agnese në Piazza Navona. Nga ky moment filluan vite krize të cilat as nuk përfunduan me ndërtimin e Kolegjit të Propagandës Fide.

Borromini na përshkruhet si një person i vetmuar, impulsiv, melankolik me një karakter shumë të trazuar. Në jetë, ai vuajti shumë nga rivaliteti me Berninin, më gazmor dhe i predispozuar për marrëdhëniet njerëzore, edhe nëse, për sa i përket karrierës dhe konsideratës, Borromini prapë arriti të shijojë patronazhin e Papës Innocent X.

Por karakteri i tij depresiv dhe zhgënjimi në rritje që erdhi nga sukseset e rivalit të tij, si dhe një sërë ngjarjesh negative (të tilla si diatribe me Innocent X), e çuan atë drejt vetëvrasjes. Ai në fakt u gjet i vdekur në Romë më 3 gusht 1667, pasi u hodh në tehun e shpatës.

Bruno Zevi shkroi në “Aktualiteti i Borrominit” (L’arkitektura, kronikat dhe historia 519, janar 1999): “Rasti Borromini është specifik dhe i papërsëritshëm: ai konsiston në përpjekjen heroike, pothuajse mbinjerëzore për të kryer një revolucion arkitektonik në një mjedis të mbyllur konteksti shoqëror dhe i padisponueshëm pavarësisht drejtimeve të reja të shkencës. Ankesa për antikitetin e vonë, gotik, Michelangelo nuk ishte vetëm një përpjekje për të legjitimuar herezinë nën një mbulesë të referencave autoritare, por edhe një mënyrë intime, dëshpëruese për të kërkuar një bashkëbisedues.

Borromini mund të përdoret për të gjitha qëllimet, madje edhe në kufirin e një Borrominizmi të modernizuar. Elementet e metodës së tij të projektimit, nga dhomat e dritës në paraqitjet rregullatore, nga vazhdimësia plastike në përzierjen, nga strukturat e lakuara në ndikimet dekorative, mund të përdoren në një kuptim anti-Borromini, aq më shumë çarmatosëse sepse nxiten nga një pasion i vërtetë, nga dëshira për t’u hakmarrë, në një farë mënyre, dështimi i shekullit të shtatëmbëdhjetë.

Baroku Berninian i jep krizës një skenar luksoz, i cili e tërheq atë shpirtërisht nga ankthet dhe ankthet manieriste. Është logjike që Borromini të tërhiqet nga impulse kontradiktore: nëse pas humanizmit nuk ka asgjë tjetër, mbase duhet të kthehemi te humanizmi, gjë që është e pamundur. Po e çojmë përpara revolucionin e Mikelanxhelos? Duket joreale, por është e vetmja mënyrë e besueshme, edhe nëse do të kushtojë humbje, rënie, hipokondri, vetëvrasje.

Megjithë hezitimin, pengesat, pengesat e mëdha, bota klasike shkatërrohet, nuk vihet në krizë. Lind një gjuhë e re, në të cilën çdo element i mëparshëm përdoret në një kuptim diametralisht të kundërt me atë origjinal, domethënë të desakralizuar. Nga Borromini kalojmë tek Wright dhe dekonstruktivistët.

Kanë kaluar katër shekuj që nga lindja e tij. Më 1999 mund të thuhet se Borromini fitoi. Ëndrra e ndjekur për pesë mijëvjeçarë, nga mosha e shpellave, tani është bërë realitet: një arkitekturë e emancipuar nga rregullat, parimet, ligjet “universale”, idhujt, parimet, tabutë harmonike dhe proporcionale, kufizimet gjeometrike dhe stereometrike, marrëdhëniet mekanike brenda dhe jashte; një arkitekturë e shkallës zero, anti-autoritare, demokratike dhe popullore, e shënuar nga nevojat dhe dëshirat e individëve dhe grupeve. Një qëllim i tillë do të ishte i paimagjinueshëm pa kontributin revolucionar të Borrominit./Elida Buçpapaj

blank

Vaksinat në Zvicër, efekte anësore në 7 571 raste

VOAL – Deri më 21 shtator u ekzaminuan 7,571 njoftime për reagime të dyshuara anësore në lidhje me vaksinimet kundër koronavirusit në Zvicër. Shifra, krahasuar me gati 10 milionë doza të administruara deri tani, u njoftua këtë pasdite nga Swissmedic. Shumica e njoftimeve, pra 65.6%, u kategorizuan si jo serioze. Njoftimet për raste të rënda ishin gjithsej 2,601. Pra një në 4000 vaksina. Komunikimet e marra deri tani për efektet e padëshiruara, thekson Instituti Zviceran për Produkte Terapeutike, nuk ndikojnë në raportin pozitiv rrezik / përfitim për vaksinat e përdorura në Zvicër.

Shumica e njoftimeve (4,256, 56,2%) u dërguan nga profesionistë të shëndetit (kryesisht mjekë), ndërsa 3,314 (e barabartë me 43,8%) vinin drejtpërdrejt nga të prekurit ose pacientët. Të prekurit ishin mesatarisht 54.4 vjeç, nga këta 16.4% ishin të moshës 75 vjeç e lart. Në 145 raste të rënda, njerëzit vdiqën, por në asnjë rast “a ka ndonjë indikacion konkret që shkaku i vdekjes ishte vaksinimi” shkruan Instituti Zviceran për Produkte Terapeutike.

Zvicra, 15 vdekje të tjera nga koronavirusi

Në Zvicër, 15 vdekje të tjera u regjistruan midis dje dhe sot për shkak të Covid-19. Shifrat e fundit të lëshuara nga Zyra Federale e Shëndetit Publik tregojnë gjithashtu 59 shtrime në spital shtesë dhe 1,502 raste të tjera të infeksionit.rsi-eb

blank

Të gjitha ndërtesat e reja me çati në Zvicër duhet të pajisen me panele diellore

VOAL – Të gjitha ndërtesat e reja me çati në Zvicër duhet të pajisen me panele diellore dhe jo me tjegulla tradicionale. Deputetët e Zvicës pranuan të enjten – me 191 vota kundër 1 – një mocion për atë qëllim nga Jacques Bourgeois.

Shpenzimet që lidhen me këtë instalim duhet të jenë të zbritshme nga tatimi si çdo rindërtim tjetër i energjisë, për të shmangur penalizimin financiar të pronarëve. Kjo lloj mase do të forconte fotovoltaikët, një nga dy shtyllat e energjisë së rinovueshme së bashku me hidrocentralin, tha deputeti liberal i Fribourgut.

Për Këshillin Federal, kritere të tjera (të tilla si hija) ndikojnë në efikasitetin dhe përfitimin e impiantit dhe duhet të merren parasysh. Qeveria mund t’i kërkojë Këshillit të Shteteve që të modifikojë mocionin në mënyrë që vetëm çatitë e përshtatshme të pajisen me panele diellore, dhe jo të gjitha. SDA

blank

Pesë viktima të tjera në Zvicër, 1 632 infeksione, 35 shtrime në spital

VOAL – Në Zvicër, në 24 orët e fundit, janë regjistruar 1,632 raste të reja të koronavirusit, një shifër më e ulët krahasuar me dje (1,894) dhe në krahasim me një javë më parë (2,262). Shifrat e publikuara nga Zyra Federale e Shëndetit Publik tregojnë gjithashtu pesë vdekje të tjera në këtë periudhë, ndërsa 35 persona u shtruan në spital, një rënie e dukshme në krahasim me dje (63).

Janë kryer 37,534 teste, sipas BAG, me një normë pozitiviteti që ishte 4.35%. Gjatë dy javëve, numri i përgjithshëm i infeksioneve është 25,152. Rastet për 100,000 banorë në të njëjtën periudhë arritën në 290.95. Shkalla e riprodhimit, e cila është rreth dhjetë ditë pas të dhënave të tjera, qëndron në 0.83.

Pacientët me Covid-19 aktualisht zënë 27% të shtretërve të njësive të kujdesit intensiv, të cilët në përgjithësi tani janë 77.2% të zënë. rsi-eb

blank

Pesë viktima të tjera në Zvicër, 63 shtrime në spital, 1 894 infeksione

VOAL – Në Zvicër, në 24 orët e fundit, janë regjistruar 1,894 raste të reja të koronavirusit, një shifër që është rritur në krahasim me dje (1,235), por më pak krahasuar me një javë më parë (2,604). Shifrat e publikuara nga Zyra Federale e Shëndetit Publik tregojnë gjithashtu pesë vdekje të tjera në këtë periudhë (dje ishin 4), ndërsa 63 persona u shtruan në spital.

Janë kryer 39,096 teste, sipas BAG, me një normë pozitiviteti që ishte 4.84%. Gjatë dy javëve, numri i përgjithshëm i infeksioneve është 26,588. Rastet për 100,000 banorë në të njëjtën periudhë janë 307.56. Shkalla e riprodhimit, e cila është rreth dhjetë ditë pas të dhënave të tjera, qëndron në 0.82.

Pacientët me Covid-19 aktualisht zënë 26.9% të shtretërve të njësive të kujdesit intensiv, të cilat në përgjithësi tani janë 75.7% të zëna. rsi-eb

blank

Presidenti i Zvicrës: “Më shumë solidaritet dhe më pak proteksionizëm”

Parmelin në një pamje të marrë sot në Nju Jork

VOAL – Në fjalimin e tij në Asamblenë e Përgjithshme të OKB -së, Presidenti Guy Parmelin bëri thirrje për më shumë solidaritet dhe më pak proteksionizëm, si dhe për neutralitet ndaj klimës deri në vitin 2050.

Duke iu referuar pandemisë Covid-19, ai foli për një katastrofë njerëzore, sociale dhe ekonomike. Ai “forcoi tendencat ekzistuese proteksioniste dhe nxori në pah sfidat ndaj elasticitetit të zinxhirëve të prodhimit dhe furnizimit global”, tha ai në fjalimin e tij në Nju Jork, sipas të cilit masat proteksioniste rrezikojnë rimëkëmbjen e ekonomisë globale.

Për të mposhtur pandeminë, vaksinimi duhet të bëhet i arritshëm për të gjithë, tha kreu i Departamentit Federal të Çështjeve Ekonomike (FDEA). Zvicra është e angazhuar për qasje të drejtë dhe të përballueshme në vaksina, trajtime dhe diagnostifikime. Konfederata mbështet nismën “Covax Amc” të Aleancës për Vaksinat (GAVI), e krijuar për të përmirësuar aksesin ndaj imunizimit në vendet e varfra, me 155 milion dollarë (145 milion franga).

“Bota duhet të jetë solidare”

Për t’u përgatitur për krizat e ardhshme, bota duhet të qëndrojë në solidaritet, tha Parmelin. “Qasja në njohuri dhe njohuri, veçanërisht për gratë dhe vajzat, na lejon të parashikojmë dhe përgatitim të ardhmen tonë.” Ai theksoi kontributin e shkencës, e cila mund të identifikojë kërcënimet e ardhshme dhe të sigurojë informacion dhe të dhëna për të zgjidhur krizat. Trajtimi i duhur i këtyre të dhënave është me rëndësi të madhe. Prandaj Zvicra është krenare që pret Forumin e ardhshëm Botëror të të dhënave të OKB -së në Bernë në tetor.

“Ne mbrojmë multilateralizmin e bazuar në rregulla,” tha presidenti i Konfederatës në takimin e udhëheqësve në Nju Jork, duke shtuar se Zvicra është e angazhuar për një OKB efektive dhe efikase dhe mbështet reformat e saj. “Njëzet vjet pas anëtarësimit në OKB, ne jemi gati të kontribuojmë në punën e Këshillit të Sigurimit për periudhën 2023/24,” premtoi Parmelin. Zvicra kandidon për zgjedhje në qershor 2022 dhe nuk priten kandidatë kundërshtarë.

“Neutraliteti i klimës më së voni deri në vitin 2050”

61-vjeçari gjithashtu foli për ndryshimet klimatike-është fakt se klima po ndryshon për shkak të ndikimit njerëzor, tha ai. Biodiversiteti në Tokë është gjithashtu i rrezikuar nga aktiviteti njerëzor. “Unë i bëj thirrje të gjitha vendeve që të luftojnë për neutralitetin ndaj klimës më së voni deri në vitin 2050 dhe të paraqesin objektiva ambiciozë të klimës për vitin 2030.”

Kreu i DFE -së tha gjithashtu se ishte i shqetësuar për rivalitetet në rritje të pushtetit. Konfliktet e armatosura ndodhin pothuajse në të gjitha kontinentet. “E drejta ndërkombëtare humanitare dhe të drejtat e njeriut shkelen çdo ditë, duke mbjellë sot farën për konfliktet e së nesërmes,” tha ai. rsi-eb

blank

Roger Federer: Do të kthehem në fushë, por kini edhe pak durim

VOAL – Rikthimi i tij në fushë nuk është i shpejtë, por Roger Federer mezi pret të kthehet në garë dhe po shikon me besim drejt së ardhmes. “Unë jam shumë mirë – shpjegoi 40 -vjeçari nga Bazeli në periferi të një ngjarjeje të organizuar nga një sponsor në Zyrih – rehabilitimi po vazhdon hap pas hapi dhe më e keqja tani është prapa nesh”.

I eliminuar në çerekfinalet e Wimbledon, King Roger u detyrua t’i nënshtrohet një operacioni të tretë në gjurin e tij të djathtë në mes të gushtit. “Kur kthehesh nga lëndimi, çdo ditë është një ditë më e mirë – tha Federer – e kam kaluar atë vitin e kaluar, kështu që nuk është aspak një problem mendor. Shpresoj të kthehem së shpejti në stërvitje, por e di që kam të kem edhe pak durim ”. rsi-eb

blank

Në Zvicër 4032 raste, 15 viktima dhe 102 shtrime të reja 72 orët e fundit

VOAL – Infeksionet e reja të koronavirusit të gjetura në Zvicër në 72 orët e fundit janë 4,032. Gjithashtu gjatë fundjavës, u regjistruan 15 vdekje shtesë të shkaktuara nga Covid-19. Më në fund, 102 shtrime të reja në spital të lidhura me sëmundjet akute të frymëmarrjes nga SARS-CoV-2. Shifra e parë duket të jetë në rënie në krahasim me të hënën e kaluar kur, gjatë fundjavës, pati 6,060 infeksione… Dy të tjerat janë në rritje (10 vdekje dhe 77 shtrime në spital u njoftuan një javë më parë).

Aktualisht në spital janë 719 persona të shtruar për Covid-19, nga të cilët 254 në kujdes intensiv.

Brenda një jave, mesatarja ditore e rasteve të llogaritura gjatë 7 ditëve ra me 30%, ndërsa incidenca në 14 ditë shkoi nga 378.82 raste për 100,000 banorë të premten në 353.02 sot. Shkalla e riprodhimit ra në 0.86. rsi-eb

blank

Hamid Mir: Fitorja e talebanëve ishte e parashikueshme

Gazetari Hamid Mir, i cili intervistoi Osama Bin Laden tri herë, komenton krizën afgane

 

VOAL – Anulimi progresiv i të drejtave të grave në Afganistan vazhdon. Talebanët kanë vendosur të rihapin shkollat ​​pas një muaji pushim për shkak të tërheqjes amerikane dhe pushtimit të vendit. Sidoqoftë, klasat do të jenë të arritshme vetëm për studentët meshkuj. Dhe kjo vlen për shkollën fillore, të mesme dhe të lartë. Edhe mësuesit nuk do të jenë në gjendje të rifillojnë mësimin në institutet e tyre.

Dhe jo vetëm kaq: regjimi ka mbyllur ministrinë për promovimin e grave, duke e zëvendësuar atë me “ministrinë për promovimin e virtytit dhe parandalimin e vesit”. Në thelb, kjo ministri nuk do të mbrojë më të drejtat e grave, por do të kontrollojë nëse popullata afgane sillet sipas rregullave të promovuara nga regjimi i ri.

Disa ditë më parë, talebanët kishin deklaruar se gratë nuk mund të ishin ministra sepse është më mirë që ato të qëndrojnë në shtëpi dhe të kenë fëmijë. Tani është e qartë se qëllimi për të mbajtur të drejtat e grave të paprekura – të shpallura nga talebanët sapo vendi të pushtohet – gradualisht po fundoset. Hapat e parë të qeverisë talebane nuk japin një paraqitje të shkurtër të asgjë pozitive për të ardhmen e grave në vend. Dhe kjo mund të jetë një çështje vendimtare për marrëdhëniet e ardhshme me pjesën tjetër të botës.

Kjo mund të shihet edhe nga fjalët e Hamid Mir, i cili do të jetë mysafir të dielën në orën 3 pasdite në Lugano si pjesë e Festivalit Endorfine për një konferencë të titulluar “Osama Bin Laden më tha …”. Gazetari pakistanez është një njohës i madh i Afganistanit, aq sa ai intervistoi Osama Bin Laden tri herë. Më i fundit edhe pas sulmeve në kullat binjake.

“Osama Bin Laden foli në heshtje, por veprimet e tij ishin gjithmonë të ndryshme nga fjalët e tij. Duhet të them, megjithatë, se disa gjëra që ai më tha mua u bënë realitet. Në intervistën time të parë – më 1997 – ai tha se do t’i mundte amerikanët në Afganistani, ai tha se përfundimisht amerikanët do të hapnin një dialog me talebanët dhe parashikoi aleancën midis talebanëve, Iranit dhe Kinës, “tha ai për mikrofonat RSI.

Sipas Mir, ajo që kanë bërë talebanët, veçanërisht në lidhje me të drejtat e grave, do t’u sjellë probleme në kontekstin ndërkombëtar: “Sot qeveria talebane duhet të respektojë dhe zbatojë marrëveshjet e Dohas. Ajo duhet të garantojë përfaqësimin e grave dhe atë të të gjithëve pakicat etnike. Nëse jo, do të ketë probleme. Përkundrazi, nëse ata i përmbahen marrëveshjes së Dohas, atëherë bota do të jetë në gjendje t’i njohë ato “.

Si përfundim, gazetari u kthye në rënien e Kabulit: “Unë e kisha parashikuar rënien e Kabulit qysh në qershor të këtij viti, dy muaj para ikjes së Presidentit Ghani, dy muaj para fitores aktuale të talebanëve unë shkrova për të media. Pra pyes veten, nëse unë si gazetar arrita të parashikoja fitoren e shpejtë të talebanëve, pse amerikanët nuk ishin të vetëdijshëm për këtë? eb

blank

Franca anuloi takimin me Presidentin e Zvicrës

Në bazë të vendimit, zgjedhja zvicerane për të preferuar F-35A amerikane ndaj gjuajtësve francezë, sipas SonntagsZeitung dhe Le Matin Dimanche

VOAL – Franca anuloi një takim të planifikuar në Paris në nëntor midis presidentëve Emmanuel Macron dhe Guy Parmelin. Ndër arsyet e këtij vendimi do të ishte pakënaqësia e Elysée për zgjedhjen e Konfederatës për të blerë F-35A të prodhuara nga Amerika në vend të gjuajtësve francezë Rafale. Kjo u raportua nga SonntagsZeitung dhe Le Matin Dimanche, duke specifikuar se takimi ishte caktuar tashmë prej muajsh.

Blerja nga Zvicra e avionëve ushtarakë amerikanë për 6 miliardë franga, e zyrtarizuar në fund të qershorit nga Këshilli Federal, ka krijuar pakënaqësi. Sipas burimeve diplomatike, Parisi akuzon Departamentin Federal të Mbrojtjes për vazhdimin e negociatave për blerjen e gjuajtësve francezë kur në fakt vendimi për të blerë F-35A ishte marrë tashmë.

Departamenti i kryesuar nga Parmelin iu përgjigj të dielave duke minimizuar incidentin: “Meqenëse vizita nuk ishte rënë dakord përfundimisht, nuk bëhej fjalë për anulimin e një takimi të konfirmuar”. Vizita e fundit e një Presidenti të Konfederatës në Francë daton tre vjet më parë, kur Alain Berset shkoi në Paris.

Tension në Paris për furnizimet ushtarake

Këto ditë në Francë ka gjithashtu nervozizëm për çështjen që lidhet me marrëveshjen Indo-Paqësore të nënshkruar midis Shteteve të Bashkuara, Mbretërisë së Bashkuar dhe Australisë. Marrëveshja, në fakt, bëri që marina australiane të anulonte një kontratë me vlerë mbi 50 miliardë euro me Parisin për anulimin e furnizimit të 12 nëndetëseve franceze. rsi-eb

blank

Magjistratja antimafia milaneze Alessandra Cerreti: Organizata më e rrezikshme kriminale sot është ‘Ndrangheta’ – “Mos e mohoni fenomenin e mafies në Zvicër!”

Mafia, “kujdes nga sindroma NIMBY”

Magjistratja antimafia milaneze Alessandra Cerreti: “Mos e mohoni fenomenin. Zvicra është një territor objektiv pushtimi nga mafia”

Përballë fenomenit të mafies, “kushtojini vëmendje sindromës NIMBY,” jo në oborrin tim të shtëpisë “, jo në oborrin tim. Një sindromë që deri vonë ekzistonte edhe në Italinë Veriore”. Paralajmërimi vjen nga magjistratja italiane e Drejtorisë Anti-Mafia të Qarkut të Milanos (DDA), Alessandra Cerreti, e cila foli të enjten në konferencën e parë të Observatorit Ticino për Krimin e Organizuar (O-TiCO) të organizuar në USI.

Referenca është për mohimin fillestar të pranisë së mafies në rajonet e Italisë Veriore nga opinioni publik. Kjo prani u demonstrua më pas nga hetime të ndryshme që zbuluan infiltrime në Lombardi, Val D’Aosta, Piemonte, Emilia Romagna dhe rajone të tjera. “Lombardia është një vend që i ka hapur dyert mafies dhe bën biznes me të. Duhet ta themi sepse përndryshe nuk do të dalim kurrë prej saj,” tha magjistratja.

Zvicra, në të njëjtën mënyrë “është një territor  shumë interesant, ku mafia jonë investon tmerrësisht”, shtoi Cerreti, duke kujtuar sesi “trafikimi i armëve dhe drogës, por edhe parave dhe të arratisurve” kalojnë nëpër kufijtë zviceranë.  Ndërkohë, tashmë kuadri rregullator në Konfederatë ka evoluar pikërisht për të ndëshkuar organizatat kriminale me ashpërsi më të madhe, siç u shpjegua edhe nga gjyqtari Roy Garré gjatë konferencës.

Por përveç progresit rregullator, “ne gjithashtu kemi nevojë për një hap të madh kulturor përpara,” tha Cerreti. Organizata më e rrezikshme kriminale sot është ‘Ndrangheta’, e cila falë trafikimit të kokainës është pasuruar deri në atë pikë sa “sot problemi i saj është ku t’i vendosë paratë”, domethënë ku të pastrojë paratë. “Ndrangheta sot” është si një kompani e madhe mbajtëse me kokën e saj në Kalabri dhe strukturat lokale në të gjithë botën, përfshirë Zvicrën, “vuri në dukje ai.

Përballë këtij fenomeni, e vetmja zgjidhje e mundshme është “koordinimi” midis autoriteteve gjyqësore të vendeve të ndryshme, për të kapërcyer ato kufij që organizatat kriminale tashmë i kanë kaluar./RSI.ch/EB

 


blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
Send this to a friend