VOAL

VOAL

Yovanovich: DASH nuk më mbrojti nga sulmet e presidentit

November 15, 2019
blank

Komentet

blank

Raporti i DASH për deputetin Agron Shehaj: I mbyllën me forcë biznesin, ishte në shënjestër

Raporti i DASH për Shqipërinë ka evidentuar edhe sulmin që Edi Rama i bëri biznesit të deputetit të PD, Agron Shehaj. 

Në raport thuhet se disa pronarë biznesesh, aktivistë të shoqërisë civile dhe politikanë akuzuan qeverinë për zbatim selektiv të ligjit për sekuestrimin e pronave për qëllime politike.

Aty përmenden si shembuj mbyllja me forcë e një ambjenti biznesi të një deputeti të opozitës, i cili tha se kompania e tij ishte vënë në shënjestër, pasi ai kishte akuzuar vazhdimisht dhe publikisht zyrtarët e qeverisë për korrupsion.

“Disa pronarë biznesesh, aktivistë të shoqërisë civile dhe politikanë akuzuan qeverinë për aplikim selektiv të ligjit për sekuestrimin e pronave për qëllime politike. Në tetor, IKMT dhe Policia e Shtetit Shqiptar mbyllën me forcë ambientet e biznesit të një deputeti të opozitës, duke përmendur shkeljen e kërkesave të ndërtimit dhe zënies së ndërtesave. Deputeti pretendoi se kompania e tij ishte në shënjestër pasi akuzoi vazhdimisht dhe publikisht zyrtarët e qeverisë për korrupsion. Kompania ngriti padi në Gjykatën Administrative të Tiranës duke kërkuar një qëndrim në pritje të shqyrtimit ligjor dhe akses në provat mbështetëse që justifikonin sekuestrimin e hapësirës së zyrës që kishte me qira. Në nëntor bllokimi u hoq”, thuhet në raportin e DASH.

Image

blank

Guerriero: Hetoni mbi McGonigal – Shindler: Kjo çështje është e thellë dhe e shëmtuar

Ka patur sot shkëmbime në Twitter midis John Shindler, autorit të shkrimit sot në Washington Examiner titulluar (Biden përballet me një skandal të madh të politikës së jashtme, por kur do ta vënë re Republikanët e Kongresit? ) dhe Allison Guerriero ish të dashurës të McGonigal, ish shefit të kundërzbulimit të FBI.

“Kjo është arsyeja pse unë i kam kërkuar vazhdimisht Kongresit që të hetojë plotësisht çështjen McGonigal – kjo çështje është e thellë dhe e shëmtuar.”, i përgjigjet Shindler Allison Guerriero, e cila nga ana e saj i shkruan John Shindler:

“Epo Kongresi nuk do ta bëjë këtë. Dhe Ballkani është një pjesë shumë më e madhe e kësaj sesa e kuptojnë njerëzit. Më i madh se çështja e SDNY me Deripaskën. Britanikët i thanë FBI-së; ata nuk bënë asgjë dhe e mbajtën Charlie si SAC deri në 9/2018. I thashë FBI-së në 11/2019. Nuk bënë asgjë.” Dhe Allison vazhdon: “John – Pse të mos filloni të hetoni se kush ishte mbi të (McGonigal) në FBI dhe të raportoni për këtë? Më beso për këtë.”

 

blank

Escobar: Marrëveshja Kosovë – Serbi, historike dhe duhet të zbatohet menjëherë

VOA

I dërguari amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, tha të hënën se pajtimi ndërmjet Kosovës dhe Serbisë për zbatimin e marrëveshjes për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet tyre është historik, dhe palët duhet të fillojnë vënien në jetë të saj.

Në një konferencë në distancë më gazetarë, ai tha se marrëveshja e së shtunës në Ohër është fillimi i ripajtimit ndërmjet Serbisë dhe Kosovës, që kanë detyrime ligjore për t’i përmbushur. Serbia tha ai, duhet të fillojë njohjen e disa dokumenteve të Kosovës dhe simboleve të tjera kombëtare, letërnjoftimeve dhe gjërave të kësaj natyre.

Për Kosovën është e rëndësishme që të fillojë hartimin e versionit të saj të Asociacionit të komunave me shumicë serbe. Ka shumë detyrime të tjera, por mendoj se këto janë më të rëndësishmet”, tha zoti Escobar, duke nëvizuar se u takon palëve të përcaktojnë se si do të duket asociacioni.

Por ne besojmë se duhet të jetë një që u shërben interesave të popullit të rajonit, një që funksionon për të dyja palët, që lejon serbët etnikë të marrin pjesë plotësisht në jetën civile dhe demokratike të Kosovës, por po ashtu, duhet të jetë një asociacion që nuk shkel strukturën kushtetuese të Kosovës apo prek funksionalitetin e saj”, tha zoti Escobar.

Sipas marrëveshjes së të shtunës, Kosova është zotuar t’i jap një shkallë më të gjerë të “vetë-menaxhimit” komunitetit serb në Kosovë dhe të zbatojë marrëveshjen për themelimin e Asociacionit.

Nga një pjesë e opozitës dhe kritikëve të kryeministrit Kurti, kjo është interpretuar ai autonomi e gjerë për komunitetin serb.

Ekziston një paragraf i cili flet për një nivel adekuat të vetëmenaxhimit të komunitetit joshumicë serb dhe natyrisht se ne do të udhëhiqemi prej standardeve më të larta që edhe serbët në Kosovë të mos kenë asnjë cenim, asnjë diskriminim”, tha kryeministri Kurti të shtunën, duke theksuar se ndërkaq se në planin themelor evropian thuhet se të gjitha marrëveshjet e deritashme duhet të zbatohen.

Plani evropian për të cilën palët u pajtuan më 27 shkurt në Bruksel ndërsa të shtunën për zbatimin e tij kërkon marrëdhënie të mira fqinjësore, njohje të dokumenteve dhe simboleve dhe respektim të sovranitetit dhe tërësisë tokësore. Ai kërkon që palët të mos pengojnë njëra tjetrën në proceset integruese, por nuk kërkon njohje të ndërsjellë.

Mosnënshtrimi i dokumentit në takimin e së shtunës ka nxitur mëdyshje nëse marrëveshja mund të trajtohet si ligjërisht e detyrueshme.

Dua ta bëjë të qartë. Ky është detyrim ligjor për të cilin Serbia është pajtuar, sikurse edhe Kosova. Diskutimi rreth nënshkrimit është përqendrim ndaj diçkaje që nuk ka ndikim në faktin se e kemi një marrëveshje. Është një marrëveshje, ne e trajtojmë të tillë, të dyja palët hynë në të me seriozitet dhe Bashkimi Evropian e konfirmoi se është e tillë në sytë e tij ”, tha zoti Escobar.

Shefi i politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian Josep Borrell njoftoi sot ministrat e Jashtëm të bllokut ndërsa të enjten pritet të informojë shefat e shteteve për marrëveshjen, zbatimi i së cilës do të mbikëqyret nga një komision i përbërë nga të dyja vendet dhe Bashkimi Evropian.

Të përgëzuar nga diplomacia perëndimore për marrëveshjen e së shtunës, udhëheqësit e Kosovës dhe Serbisë po përballen me kritika në shtëpi.

Lëvizjet e djathta në Serbi akuzuan presidentin serb për pranimin e planit evropian, duke e cilësuar si njohje të pavarësisë së Kosovës të cilën Beogradi vazhdon ta kundërshtojë.

Opozita ftoi për të enjten në seancë parlamentare kryeministrin Kurti të raportojë për marrëveshjen për të cilën një pjesë e opozitës tha se do të dëmtojë për një periudhë të gjatë proceset integruese të vendit.

blank

Ish-Presidenti Trump thotë se mund të arrestohet të martën

VOA/Marrë nga Associated Press

Ish-Presidenti Donald Trump thotë në një postim në rrjetet sociale se ai pret të arrestohet të martën. Postimi i zotit Trump në rrjetin social “Truth Social” vjen në një kohë kur prokurorët e Nju Jorkut po shqyrtojnë mundësinë e ngritjes së akuzave në kuadër të një hetimi lidhur me pagesat e bëra ndaj dy grave, që pretendojnë se kanë patur marrëdhënie seksuale me zotin Trump.

Ish-presidenti thotë në postimin e tij se “sipas rrjedhjes së paligjshme të informacionit” nga Zyra e Prokurorit të Qarkut në Manhatan, tregohet se “udhëheqësi republikan dhe ish-presidenti i Shteteve të Bashkuara” do të arresohet të martën e ardhshme. Në postim, ai i bëri thirrje mbështetësve të tij për protesta.

Ndërkohë, më herët ka patur informacione se zyrtarët e zbatimit të ligjit në Nju Jork po bëjnë përgatitje që lidhen me masat e sigurisë, në rast të ngritjes së një padie ndaj ish-presidentit amerikan.

blank

Chollet bisedon me Kurtin dhe Vuçiqin për “përfitimet” nga zbatimi i propozimit evropian

RFE/RL

Këshilltari i lartë i Departamentit amerikan të Shtetit, Derek Chollet, në biseda të ndara telefonike, u ka thënë liderëve të Kosovës dhe Serbisë, se zbatimi i propozimit evropian për normalizimin e raporteve, do të sjellë përfitime për të dyja shtetet.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, më 18 mars do të takohen në Ohër të Maqedonisë së Veriut, për të diskutuar për planin e zbatimit të propozimit evropian për normalizimin e raporteve, propozim që veçse është pranuar nga palët.

“Bisedova me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, lidhur me bisedimet e 18 marsit lidhur me normalizimin e raporteve me Serbinë përmes dialogut të ndërmjetësuar nga BE-ja. Zbatimi [i propozimit evropian] do të ofrojë përfitime domethënëse për të dyja vendet dhe do të tregojë përkushtim për një të ardhme paqësore në rajon”, shkroi Chollet në llogarinë e tij në Twitter.

Ndërkaq, nga zyra e Kurtit thanë se kryeministri kosovar, gjatë bisedës me Chollet, tha se Kosova është e përkushtuar që takimi i Ohrit “të jetë i suksesshëm”.

“U bisedua për rëndësinë që kjo fundjavë ka për Kosovën, rajonin, integrimet euroatlantike dhe sigurinë”, u tha në njoftimin e Zyrës së Kurtit.

Kurti, siç bëhet e ditur, veçse ka arritur në Ohër të Maqedonisë së Veriut.

Chollet tha se me Vuçiqin ka zhvilluar një bisedë të mirë lidhur me “rëndësinë e angazhimit konstruktiv” sa i përket planit të zbatimit të propozimit evropian.

“Bisedë e mirë me presidentin Vuçiq. U pajtuan në rëndësinë e angazhimit konstruktiv në propozimin e konsoliduar të BE-së më 18 mars. Riafirmova mbështetjen e SHBA-së për dialogun e ndërmjetësuar nga BE-ja dhe përfitimet që normalizimi i raporteve do t’i sillte Serbisë dhe gjithë rajonit të Ballkanit Perëndimor”, shkroi Chollet në Twitter.

Më herët gjatë 17 mars, Vuçiq deklaroi se Qeveria në Beograd do të ruajë “Serbinë e plotë, ashtu siç është e paraparë në Kushtetutë”.

Në Kushtetutën serbe, Kosova figuron si pjesë e Serbisë.

“Para nesh na pret një periudhë jo lehtë, por kur ne udhëheqim një politikë të përgjegjshme, serioze dhe të mençur, Serbia del fituese”, tha Vuçiq dhe përsëriti se ai do të “ruaj paqen”.

Në rundin e ri të dialogut, që ndërmjetësohet nga Bashkimi Evropian dhe mbështetet nga Shtetet e Bashkuara, sipas Brukselit, Kurti dhe Vuçiq do të diskutojnë për planin e zbatimit të propozimit evropian për normalizimin e raporteve.

Shefi i diplomacisë së BE-së, Josep Borrell, që do të jetë nikoqir i takimit të Ohrit, deklaroi më 17 mars, se pala evropiane ka pranuar komentet e Kosovës dhe Serbisë, dhe liderëve të dy shteteve do t’u prezantohet një plan “i konsoliduar” i zbatimit të propozimit evropian, që synon të çojë palët drejt një marrëveshjeje përfundimtare për normalizimin e plotë të raporteve.

“Ne do të flasim nesër [18 mars] dhe do të bëjmë një version të konsoliduar të aneksit, bazuar në komentet e tyre. Dhe pastaj, shpresoj që Kosova dhe Serbia do të bien dakord me rezultatin përfundimtar të këtyre bisedimeve. Ky aneks për zbatimin do të jetë pjesë integrale e marrëveshjes, pasi ne do të saktësojmë se si do të zbatohen dispozitat e saj”, tha Borrell.

Në Ohër, palët fillimisht do të takohen veç e veç me zyrtarët evropianë dhe më pas do të ketë një takim të përbashkët. Në takime, në cilësinë e vëzhguesit, do të marrë pjesë i dërguari i SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar.

Propozimi evropian, që Kosova dhe Serbia e pranuan më 27 shkurt, shihet si një marrëveshje e përkohshme e cila do të çojë në atë përfundimtare ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Edhe pse nuk e parasheh njohjen reciproke – që Kosova kërkon të jetë në qendër të një marrëveshjeje përfundimtare –diplomatët perëndimorë thonë se është marrëveshja më e mirë që aktualisht mund të arrihet mes Kosovës dhe Serbisë.

Propozimi përfshin zotimin e palëve për t’i respektuar të gjitha marrëveshjet e arritura deri më tani në dialogun për normalizimin e marrëdhënieve, si dhe përkushtimin e tyre për të mos e penguar njëra-tjetrën në proceset integruese.

Dialogu mes Kosovës dhe Serbisë për normalizimin e raporteve ka nisur më 2011. Bashkimi Evropian e ndërmjetëson këtë proces, ndërkaq Shtetet e Bashkuara, ndonëse nuk janë palë në dialog, e mbështesin atë.

blank

Escobar, thirrje Kosovës dhe Serbisë që të jenë konstruktive dhe fleksibile para takimit në Ohër

RFE/RL

I dërguari special i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, u bëri thirrje palëve nga Kosova dhe Serbia që të jenë konstruktive dhe fleksibile përpara takimit në Ohër që do të mbahet më 18 mars.

“Propozimi evropian për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë është një nga mundësitë më të mira për të çuar rajonin përpara dhe për të krijuar kushte paqësore për të gjithë njerëzit që jetojnë në rajon, tha i dërguari special i SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, në një konferencë për shtyp në Beograd.

Escobar foli në Beograd dy ditë para rundit të ri të dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, që pritet të mbahet më 18 mars në Ohër të Maqedonisë së Veriut, ku palët do të bisedojnë për zbatimin e propozimit evropian.

Ai tha se SHBA-ja do që të dyja palët të jenë serioze në kërkimin e këtyre mundësive dhe të gjejnë një mënyrë për të qenë fleksibile dhe konstruktive, për të shfrytëzuar këtë mundësi që të ofron jo vetëm Evropa, SHBA-ja, por edhe komuniteti transatlantik.

“Pritjet tona janë që të dy liderët të jenë në gjendje të dëgjojnë njëri-tjetrin dhe që ata do të punojnë për ta bërë këtë marrëveshje realitet. Të mendojnë për pengesat, të kërkojnë mënyra për t’i kapërcyer ato dhe të largohen nga takimi duke kuptuar se do të vazhdojnë të punojnë deri në zgjidhje”, tha i dërguari special i SHBA-së për Ballkanin Perëndimor.

Escobar theksoi se kjo është një marrëveshje për normalizim, jo për njohje, por ai përsëriti qëndrimin e SHBA-së se Kosova është shtet i pavarur me integritet territorial dhe sovranitet.

“Kjo nuk ka të bëjë me këtë”, u shpreh ai.

Përfitimet nga kjo marrëveshje, tha Escobar, janë integrimi më i shpejtë ekonomik, jo vetëm i Kosovës dhe i Serbisë, por i gjithë rajonit.

“Ajo që është ndryshe tani krahasuar me dy vjet më parë është se tani shihni një bisedë reale brenda shteteve në Kosovë dhe Serbi se çfarë do të thotë për Serbinë dhe Kosovën të kenë marrëdhënie paqësore, të parashikueshme dhe konstruktive. Të gjithë në rajon do të përfitonin nga kjo. Është diçka që është reale, nuk është bisedë e rrejshme, sepse po flasim për mundësi reale”, tha Escobar në Beograd.

Ai përsëriti se mundësitë ekonomike janë specifike për Ballkanin Perëndimor, mundësi të cilat do të rriteshin nëse të gjashtë vendet janë në rrugën evropiane.

“Ky do të jetë fokusi ynë”, tha Escobar.

Mundësia që të dyja palët t’i shohin përfitimet e kësaj marrëveshjeje, e cila sjell marrëdhënie paqësore ndërmjet Serbisë dhe Kosovës, është shumë e madhe, tha Escobar dhe shtoi se “kjo është ajo që më së shumti u nevojitet serbëve në Kosovë”.

“Ata janë gjithmonë në qendër të konfrontimeve, tensioneve dhe kjo u shkakton atyre dëme psikologjike dhe dëme të tjera”, theksoi ai.

Sipas Escobarit, pozita e serbëve në Kosovë do të përmirësohet përmes zbatimit të marrëveshjes për Asociacionin e komunave me shumicë serbe.

 

Escobar tha se pret nga Kosova që një nga modelet e propozuara të përfaqësuesit special të BE-së, Miroslav Lajçak, të jetë model për Asociacionin.

“Kur flas për këtë si kërkesë, nuk dua të shkaktoj një konfrontim apo ta paraqes atë si një sfidë. Fakti është se Asociacioni është pjesë e marrëveshjes së Brukselit… do të realizohet. Pyetja e vetme është sa shpejt do të ndodhë. Pjesa e dytë, cili model do të zbatohet. Përfaqësuesi i posaçëm i BE-së përmendi disa shembuj të ndryshëm se si funksionon ky lloj Asociacioni në BE, për t’u dhënë pakicave të drejtën e vetëqeverisjes, e cila nuk ndikon në funksionalitetin, nuk nxit tensione dhe ndihmon në afrimin e vendeve. Ne dëshirojmë që njëri prej atyre modeleve të jetë model për komunitetin e komunave me shumicë serbe”, u shpreh Escobar.

I dërguari special i SHBA-së tha se nuk pret që gjatë takimit në Ohër të ketë nënshkrime, por theksoi se do të hapet rruga për përparim të mëtejmë.

Megjithatë, ai nuk deshi të flasë se çfarë mund të ndodhë nëse Ohri nuk jep rezultate.

Në takimin e 18 marsit në Ohër pritet që Kosova dhe Serbia të bisedojnë për zbatimin e këtij propozimi.

SHBA-ja mbështet procesin e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë, që ndërmjetësohet nga BE-ja. Uashingtoni, po ashtu, mbështet propozimin evropian për normalizimin e raporteve, i cili është pranuar më 27 shkurt nga Kosova dhe Serbia.

Më herët, Departamenti amerikan i Shtetit deklaroi se një marrëveshje për zbatimin e propozimit evropian “është thelbësore për normalizim” të raporteve mes Kosovës dhe Serbisë.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ende nuk e kanë nënshkruar propozimin, por janë pajtuar se nuk ka nevojë që për këtë dokument të ketë negociata të mëtejme.

blank

Hovenier: ‘Përkrahje e madhe nga SHBA, nëse Kosova kontribuon në arritjen e marrëveshjes në Ohër’

E shtuna e kësaj jave është rezervuar për takimin e radhës Kurti-Vuçiq, në kuadër të dialogut Kosovë-Serbi. Ky takim vjen pas dakordimit në Bruksel, se propozimi evropian të pranohet ashtu siç është, me 11 pikat përbërëse. Në agjendë të së shtunës, pritet që tash të diskutohet për zbatimin e kësaj marrëveshjeje.

Përpos përfitimeve që dalin nga propozimi evropian, ambasadori amerikan në Kosovë, Jeffrey Hovenier, ka thënë se Kosova mund të përfitojë edhe në mënyrë indirekte nga takimi i 18 marsit, të shtunën, në Ohër.

Nëse shihet se Kosova ka kontribuuar në arritjen e një dakordimi për zbatim të propozimit evropian, Hovenier ka thënë se ShBA-të do ta rrisin masivisht aktivitetin për t’ia mundësuar Kosovës anëtarësimin në Aleancën Veri-Atlantike.

“Ne besojmë se Kosova një ditë duhet të jetë, dhe do të jetë, anëtare e Aleancës Veri-Atlantike, dhe çështja e vetme është si të bëhen kushtet e duhura për ta arritur këtë. Në rast se e arrijmë një marrëveshje në Ohër dhe Kosova shihet se ka kontribuar për ta arritur në mënyrë të suksesshme dhe konstruktive për ta arritur këtë marrëveshje, mendoj se do të shihni aktivitet të përtërirë amerikan dhe realizimin e këtij vizioni. Nuk është se nuk kemi tentuar në të kaluarën”, ka deklaruar ambasadori Hovenier në ATV.

Ndërsa foli për Partneritetin për Paqe, Hovenier tha se këtu arrihet vendimi me konsensus, ndaj hezitoi të jepte garanci që Kosova do të anëtarësohet menjëherë.

Megjithatë, ai theksoi se përkrahja amerikane edhe në këtë drejtim do të jetë e fuqishme.

“Lidhur me Partneritetin për Paqe, më duhet ta përmend një pikë tjetër. NATO-ja merr vendime me konsensus. Të gjitha vendimet arrihen me konsensus, siç e shohim në të gjitha vendimet e NATO-s. Andaj nuk mund të jap garanci se aspirata që kanë populli i Kosovës, që e kemi edhe ne, do të arrihet menjëherë. Por çfarë mund të ju them është se do të shihni përpjekje të fuqishme amerikane dhe mbështetje për këtë synim”, tha tutje.

E aspiratat për arritjen e dakordimit në Ohër, Hovenier tha se janë të theksuara. Nga aty, ambasadori amerikan shtoi se pasi të arrihet marrëveshje, presin edhe zbatim të saj.

“Unë pres që kur marrëveshja të arrihet të shohim përkushtim të ngjashëm edhe për zbatimin e saj. A mund të garantoj që zbatimi do të ndodhë ashtu siç palët u dakorduan…? Mund të garantoj vetëm se bashkësia ndërkombëtare do të kërkojë këtë dhe kemi menduar me kujdes se çfarë mjetesh kemi për të ofruar stimujt e duhur për zbatim të plotë”, tha ai.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, më 18 mars do të takohen në Ohër për të folur për zbatimin e marrëveshjes. Prezentë në këtë takim do të jenë emisari i BE-së, Miroslav Lajçak dhe shefi i diplomacisë, Josep Borrell. Ndërkaq, gazeta online Reporteri.net ka mësuar se pjesë e takimit do të jetë edhe i dërguari i ShBA-ve në Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar. syri.net

blank

Joe & Shirley DioGuardi: Senatori Menendez letër Presidentes të Parlamentit Europian në mbështetje të libralizimit të vizave të Kosovës

Presidenti i LQSHA Joe DioGuardi dhe Këshilltarja e Ballkanit Shirley Cloyes DioGuardi lajmërojnë si më poshtë:

Të nderuar miq e përkrahës,

Jemi të lumtur që kemi pranuar letrën e bashkangjitur këtu të Senatorit Bob Menendez, të përcjellur tek ne nga zyrtarët e lartë të Komitetit për Punë të Jashtme të Senatit, dërguar Presidentes të Parlamentit Evropian në përkrahje të liberalizimit të vizave për Kosovën.

Në këtë letër, Senatori Menendez thotë se “shpreson se Parlamenti Evropian do ta ratifikojë në procedurë të përshpejtuar vendimin e liberalizimit dhe të njejtin ta implementojë sa më shpejtë.”

Ky është edhe një shembull i veprimeve të fuqishme të Senatorit Menendez në të mirë të Kosovës dhe hapave që duhet ndërmarrë për të siguruar paqe dhe stabilitet të qëndrueshëm në Ballkanin Perëndimor.

Gjithë të mirat,

Shirley Cloyes DioGuardi                       Joe DioGuardi
Këshilltare për Cështje të Ballkanit         President

blank blank

blank

Shirley Cloyes DioGuardi: Senatori Menendez synon që zyrtarin pro serb të DASH ta sjellë në një seancë dëgjimore!

Pas takimit të suksesshëm me Senatorin D të NJ Robert Menendez, ish kongresmeni Joe DioGuardi dhe ekspertja e Ballkanit Shirley DioGuardi në një bisedë me anëtarët e Bordit të LQSHA dhe pjestarë të Komunitetit Shqiptaro-Amerikan në New York nxorën në pah rëndësisnë e këtij takimi:

Shirley DioGuardi midis të tjerave tha:”Jemi me fat që kemi mbështetjen e njerëzve të lartë në anën e Senatit që kanë lidhje me Presidentin, veçanërisht të atyre që janë përgjegjës për politikën e jashtme, si Kryetari, Senatori Robert Menendez. ne dëgjuam sot prej tij të gjitha përgjigjet e duhura për çështjen tonë. Me një përvojë 30 vjeçare në marrëdhëniet me jashtë, njohuritë e tij janë sbhumë të thella dhe këtë ai e demonstroi edhe sot. Unë i dërgova atij dhe stafit paraprakisht shumë materiale.

Personi të cilin ai e citoi sot nga Departamenti i Shtetit (DASH) është plotësisht pro-serb dhe kjo është e habitëshme. Senatori menendez po planifikon që ta ftojë këtë zotëri që të përballet me një seancë dëgjimore që do të ndodhë në këtë cikël të veçantë. Senatori Menendez e konfirmoi këtë gjë sot dhe ne duhet të jemi jashtëzakonisht të lumtur që e dëgjuam këtë gjë prej tij”.

Në takimin së cilit i referohet Shirley Cloyes DioGuardi Senatori Menendez doli me deduksionin se  “Paqja arrihet me njohjen e Kosovës nga Serbia, jo me asociacion një-etnik”

(Video) Senatori Robert Menendez: “Paqja arrihet me njohjen e Kosovës nga Serbia, jo me asociacion një-etnik”

 

 

 

blank

Arkivi i Voal.ch 14.03. 2013-Ish-nënsekretari amerikan i Shtetit Nicholas Burns:Nëse pakicës serbe i jepet status & privilegje të veçanta politike,nuk ka garanci për stabilitetin!

Nick Burns: Jo status të veçantë për Veriun

Ish-nënsekretari amerikan i Shtetit Nicholas Burns paralajmëron se një status i veçantë politik për serbët e Veriut të Kosovës, do të vinte në rrezik qendrueshmërinë e vendit. Zoti Burns, i cili luajti rol qendror në mbështetjen amerikane për pavarësinë e Kosovës në vitin 2008, thotë se komuniteti i serbëve në Veri duhet të jetë pjesë e shtetit të Kosovës dhe se Serbia është e nevojshme të pranojë plotësisht pavarësinë e Kosovës. Zoti Burns foli me Zërin e Amerikës nga studioja e Universitetit të Harvardit, ku është profesor i marrëdhënieve ndërkombëtare.

Zëri i Amerikës: Zoti Burns, pyetja ime e parë na kthen në vitin 2008, kur Kosova shpalli pavarësinë. Ju në atë kohë ishin nën Sekretar i Shtetit për Çështje Politike dhe Shtetet e Bashkuara luajtën një rol qendror. Ne do të donim të dinimin mendimin tuaj për zhvillimet e atjeshme. Pesë vjet pas pavarësisë a kanë shkuar ngjarjet siç parashikonit ju?

Nicholas Burns: Unë kisha bindje të plotë atëherë dhe akoma e kam këtë bindje se mbështetja e Shteteve të Bashkuara për pavarësinë e Kosovës ishte vendim i drejtë. Ishte shumë e qartë pasi mbaroi lufta e Kosovës, pas ngjarjeve të prillit, majit dhe qershorit të vitit 1999, se Kosova nuk mund të kthehej më kurrë nën Serbinë. Unë kisha shkuar shpesh në Kosovë nga viti 1999 deri në 2008. Ishte e qartë për mua, si nga takimet me komunitetin e shqiptarëve të Kosovës, me komunitetin e serbëve të Kosovës, ashtu edhe nga vizitat në Beograd për t’u takuar me udhëheqësit atje, se Kosova meritonte pavarësinë, se ishte një vend i pandarë, se plagët e shkaktuara nga ndarja me Serbinë ishin aq të thella saqë nuk mund të shëroheshin kurrë brenda Serbisë. Kështu, Presidenti Bush dhe Sekretarja e Shtetit Condoleezza Rice morën një vendim të rëndësishëm që ne ta mbështesnin popullin e Kosovës, të punonim me të gjitha forcat dhe ne e bëmë një gjë të tillë, të ishim përkrahësit kryesorë të pavarësisë së Kosovës. Jam shumë krenar që vendi im luajti rol në këtë drejtim.

Zëri i Amerikës: Tani jemi përsëri në një moment kyç. Serbia dhe Kosova po zhvillojnë bisedime për zgjidhjen e çështjes së vështirë të Veriut, e cila mund të ketë ndikim për anëtarësimin e Serbisë në Bashkimin Evropian. Thelbi i mosmarrëveshjes është nëse komuniteti serb në veri të Kosovës do të ketë kompetenca ekzekutive dhe legjislative, siç do Serbia, apo të jetë thjesht një asociacion komunash siç do Kosova, mbështetur në Planin Ahtisaari. Cili është mendimi juaj?

Nicholas Burns: Sigurisht që të drejtat e njeriut për serbët e Kosovës duhet të respektohen, por nga ana tjetër ky komunitet duhet të jetë pjesë e shtetit të Kosovës dhe nëse atyre u jepen status dhe privilegje të veçanta politike, do të thotë që nuk ka garanci për stabilitetin e vendit. Prandaj unë jam dakord me qeverinë e Kosovës se këto komunitete duhet të jenë pjesë e sistemit politik brenda Kosovës. Dhe mendoj se kohët e fundit Beogradi ka bërë disa deklarata shumë dramatike, në të cilat shihet se e kupton që nëse Serbia dëshiron që e ardhmja e saj të jetë në Bashkimin Evropian, atëherë ata duhet të jenë shumë më të hapur për pavarësinë e plotë të Kosovës dhe duhet të ketë një normalizim të marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë, një barazi të plotë mes tyre dhe një njohje të plotë nga Serbia të pavarësisë së vërtetë të Kosovës. Ky është qëndrimi amerikan dhe ky është qëndrimi im si qytetar privat.

Zëri i Amerikës: Është hera e parë që Kosova, Serbia dhe komuniteti ndërkombëtar po merren seriozisht me çështjen e Veriut, pasi e kanë neglizhuar për një kohë kaq të gjatë. Në këtë fazë të procesit, a mendoni se kjo çështje mund të zgjidhet dhe si? A mendoni se Serbia do ta hapë rrugën për përfaqësimin ndërkombëtar të Kosovës, në mënyrë që të dyja vendet të ecin përpara?

Nicholas Burns: Serbia duhet ta bëjë një gjë të tillë. Është në interesin e serbëve t’i lënë pas luftrat e Ballkanit, të lënë pas luftrat e ish-Jugosllavisë, të pranojë realitetin e pavarësisë së Kosovës, pasi nuk ka kthim prapa për këtë çështje. Kosova është një shtet i pavarur, do të vazhdojë të jetë i tillë. Unë shpresoj që ajo të përparojë dhe vendi të stabilizohet dhe që kjo të realizohet serbët duhet ta ndërmarrin këtë hap të rëndësishëm. Ata nuk do të pranohen kurrë plotësisht në Bashkimin Evropian, ose në NATO nëse nuk normalizojnë plotësisht marrëdhëniet me Kosovën. Mendoj se serbët po ecin në drejtimin e duhur dhe unë i vlerësoj për këtë. Kjo është një kohë e ndryshme nga ajo e viteve 2007-2008 kur serbët e kundërshtonin plotësisht pavarësinë e Kosovës dhe unë e kujtoj shumë mirë atë kohë. Prandaj jam optimist se kjo do të ndodhë.

Zëri i Amerikës: Shtetet e Bashkuara e kanë mbështetur Kosovën dhe kanë ndikim te Kosova. Nga ana tjetër, Bashkimi Evropian ka ndikim te Serbia për t’i bërë thirrje për një marrëveshje. Si mendoni se po përdoret ose duhet të përdoret ky ndikim në mënyrë që të dyja palët të tregojnë elasticitet më të madh, pra si nga Kosova edhe nga Serbia?

Nicholas Burns: Mendoj se është përgjegjësi e vendit tim, Shteteve të Bashkuara, që të vazhdojnë t’u kujtojnë autoriteteve në Kosovë se popullata pakicë, serbët e Kosovës, kanë të drejtë të jetojnë në Kosovë, duhet të jenë në gjendje të jetojnë në paqe, pa u diskriminuar dhe pa u frikësuar. Kjo është një përgjegjësi e rëndësishme për të cilën qeveria e Kosovës na ka dhënë sigurime. Mbi këtë bazë ne i mbështetëm ata për pavarësinë në vitin 2008. Nga ana tjetër është shumë e rëndësishme që Bashkimi Evropian të tregohet shumë i vendosur për të bindur qeverinë serbe se ajo nuk mund të bëhet dot pjesë e Bashkimit Evropian nëse serbët nuk e pranojnë plotësisht shtetin e Kosovës dhe nuk vendosin marrëdhënie diplomatike me të në një ardhme. Pra, mendoj se keni të drejtë. Të dy vendet kanë përgjegjësi, ndërkohë që si Shtetet e Bashkuara ashtu edhe Bashkimi Evropian duhet të ushtrojnë ndikimin e duhur për t’i bindur ata që të pranojnë plotësisht njëri-tjetrin, të pranojnë respektimin e plotë të të drejtave të njeriut për të gjithë njerëzit që jetojnë në Kosovë e në Serbi.

Zëri i Amerikës: Dy vendet duhet të takohen javën tjetër dhe pastaj javën pasardhëse për të arritur ndoshta një marëveshje, dhe duket se Bashkimi Evropian po i nxit palët që të arrihet një marrëveshje për çështjen e Veriut të Kosovës. A parashikoni që kjo të arrihet së shpejti? Nga ekspertiza juaj, a shikoni një mundësi që dy palët ta zgjidhin këtë problem?

Nicholas Burns: Unë nuk punoj më në qeverinë amerikane, prandaj nuk mund ta di se çfarë do të ndodhë në këto bisedime. Këtë do t’ua lë të tjerëve. Por mendoj se Serbia ka bërë përparim mjaft të madh dhe udhëheqja serbe ka treguar një hapje të re ndaj Kosovës dhe pavarësisë së saj. Shpresoj se ky proces do të vazhdojë në Serbi dhe do të përfundojë, në mënyrë që Kosova dhe Serbia të përballen me të ardhmen në një mënyrë të re, duke respektuar plotësisht sovranitetin dhe tërësinë territoriale të njëra-tjetrës si dhe pavarësinë. Ky është synimi. Nuk e di se çfarë përparimi do të bëhet në bisedimet e ardhshme, por mendoj se ka shumë rëndësi që të bëhet përparim.

Zëri i Amerikës: Shumë nga çështjet që lidhen me një marrëveshje të tillë kanë natyrë teknike por kanë të bëjnë edhe me anën emocionale, si nga Kosova edhe nga Serbia dhe në Ballkan kjo është e kuptueshme. Çfarë do t’u këshillonit qeverive dhe udhëheqësve të dy vendeve për të qenë pragmatikë lidhur me të ardhmen e qytetarëve të tyre?

Nicholas Burns: Mendoj se qeveria e Kosovës është e nevojshme të mbajë marrëdhënie të hapura dhe konstruktive me popullsinë kosovare serbe në Veri dhe kudo në Kosovë. Kjo është në interes të qeverisë së Kosovës por është edhe një detyrim i tyre, si një vend evropian, që duhet të jetë i angazhuar plotësisht ndaj të drejtave të njeriut. Qeveria e Serbisë është e nevojshme t’ia bëjë fare të qartë popullatës serbe në Kosovë se nuk do të vazhdojë t’i inkurajojë ata, siç ka vepruar në të kaluarën, që ata të jetojnë të ndarë nga shteti i Kosovës. Është e nevojshme të ketë një integrim të plotë të serbëve të Kosovës në jetën e Kosovës, në politikën e Kosovës. Pra, mendoj se të dyja qeveritë është e nevojshme të dërgojnë sinjalet e duhura dhe kam besim se ato do ta bëjnë këtë.

Aktualisht Nicholas Burns është Ambasadori i 13-të i SHBA në Kinë i emëruar nga Presidenti Joe Biden (Sqarim i Voal.ch).

blank

Skandali Ballkanik i FBI-së vazhdon të përhapet Nga John Schindler

February 16, 2023 06:00 AM

Të hënën, pashë një raport që zbuloi se skandali i turpshëm i Byrosë Federale të Hetimeve rreth ish-agjentit të saj të kundërzbulimit, Charles McGonigal, i cili është paditur për akuza federale të lidhura me korrupsionin, është shumë më i keq sesa ka pranuar Departamenti i Drejtësisë dhe media.

Ndërsa McGonigal shërbente ende si zyrtar i lartë i FBI-së në vitin 2017, ai u bë partner i kryeministrit shqiptar Edi Rama dhe Partisë së tij Socialiste në pushtet. Në këtë cilësi, McGonigal besohet se ka zhvatur shqiptarët e pasur në një lloj rakete mbrojtëse, ku i madhi i byrosë premtoi të mbronte oligarkët nga sanksionet e SHBA-së në këmbim të ryshfeteve të mëdha. McGonigal ka përfituar rreth 32 milionë dollarë (që me sa duket ishte ndarë me partnerët e tij). Kam raportuar gjithashtu se McGonigal tronditi Shefqet Kastratin, manjatin kryesor të naftës në Shqipëri, për 12 milionë euro, gati 15 milionë dollarë, në 2017.

Përfaqësuesit e Kastratit më pas kontaktuan Washington Examiner për të mohuar me vendosmëri atë pretendim. Por megjithëse skandali i turpshëm i FBI-së u injorua nga shumica e mediave amerikane, ai ndezi një stuhi zjarri në Shqipëri. Atje, veprimet e dukshme mafioze të McGonigal-it në bashkëpunim me qeverinë në Tiranë kanë qenë lajme të faqes së parë.

Vazhdojnë të shtohen akuzat se McGonigal po tronditte biznesmenët e pasur të Ballkanit, duke përdorur përkatësinë e tij të FBI-së për të çuar përpara mashtrimin e tij. Mediat shqiptare raportuan gjithashtu se McGonigal, në bashkëpunim me Ramën dhe bashkëpunëtorët e tij, shkundi Kastratin për 15 milionë euro për ta mbajtur manjatin e naftës në hirin e Departamentit të Shtetit në Uashington. Kjo përfshinte përfshirjen e Agron Nezës, ish-operativit të inteligjencës shqiptare dhe partnerit të McGonigal, i cili shoqëronte njeriun e FBI-së në udhëtime në Shqipëri dhe thuhet se ishte “një vizitor i rregullt në zyrën e Kastratit” dhe një ndërmjetës që “i kalonte thasët me para” McGonigal-it.

Gjithashtu raportohet se aleatët e Ramës, si kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj, i kanë paguar McGonigal-it rreth 8 milionë euro për të shpallur non grata nga Uashingtoni një rival politik, Ylli Ndroqi. Një kritik i shpeshtë i qeverisë Rama, Ndroqit iu kap perandoria e tij mediatike nga socialistët në pushtet në vitin 2020 mes akuzave për trafik droge dhe pastrim parash – të cilat janë të njëjtat gjëra në të cilat pretendohet se është përfshirë gjerësisht qeveria Rama.

Oligarku rus i FBI-së

Tani vjen një tjetër raportim i medias shqiptare për operacionin “shakedown” të McGonigal, në këtë rast që përfshin oligarkun Pëllumb Salillari, një nga “oktapodët e mëdhenj të korrupsionit” të Shqipërisë. Salillari dyshohet se i ka paguar McGonigal 5 milionë euro për të përmirësuar reputacionin e tij në Uashington, ku u vlerësua se kishte lidhje kriminale. Kjo, pra, ishte një tjetër ryshfet i madh për të blerë mbrojtjen e McGonigal nga qeveria e tij.

Kolona ime e së hënës raportoi se McGonigal tentoi operacione të ngjashme shakedown në vendet fqinje midis shqiptarëve etnikë, dhe kjo është deklaruar gjithashtu nga mediat lokale. Në vendin fqinj, në Kosovë, ka raportime se, përmes një ndërmjetësi me ndihmën e Agron Nezës, McGonigal i trembi biznesmenët vendas me kërcënimin se do të ishte në “listën e zezë” të Uashingtonit – nga e cila zyrtari i FBI-së mund t’i shpëtonte për tarifën e duhur.

Siç pretendon raporti: “Ata kishin letra origjinale nga FBI-së guy, nga McGonigal; ata thjesht ndryshuan emrat në to dhe i përdorën për t’u thënë njerëzve se do të futeshin në listën e zezë të SHBA-së dhe nëse paguanin, mund të ndalohej.”

Mashtrimi ishte i guximshëm: “[McGonigal] kishte akses në dosjet origjinale të përdorura në listën e zezë të rusëve nga SHBA, ata i morën dhe i ndryshuan emrat me emra shqiptarë… FBI-së guy në Tiranë, partnerët e tij, kishin letra që dukeshin të ligjshme. , logon e FBI-së, që do t’ua prezantonin biznesmenëve nëpër qytet, të cilët mund të dyshoheshin se bënin gjëra që mund të futeshin në listën e zezë nga ne. Më pas do të organizonin një takim me djalin e FBI-së, zakonisht në Vjenë, ku biznesmenët e frikësuar do të ndodheshin inkurajuar të paguajë partnerët 1 deri në 5 milionë.”

Ky pretendim nuk mund të verifikohet, por mund të dëshmoj se mashtrimi – që tregon shqiptarët e pasur të dokumentuar me sanksione të FBI-së me emrat e tyre – është i njëjti modus operandi me të cilin burimet shqiptare më thanë se McGonigal dhe rrjeti i tij u përpoqën t’i shantazhonin ata. Vini re se pretendimi për Kosovën pretendon përfshirjen e zyrës së atasheut ligjor të FBI-së në Tiranë, që, nëse është e vërtetë, do të thotë se problemi i korrupsionit i byrosë ka të bëjë më shumë se McGonigal.
Tani kemi raporte të shumta që tregojnë të njëjtën histori: Charles McGonigal, ndërsa shërbente ende me FBI-në, në të vërtetë si një nga zyrtarët e saj më të lartë, po tronditte biznesmenët e Ballkanit për miliona dollarë në partneritet me politikanë të pistë vendas. Këto akuza janë të vërteta ose të rreme. Meqenëse McGonigal tashmë është paditur nga DD për korrupsion, nuk është e vështirë të besohet se ai ka kryer edhe më shumë se sa akuzohet për politikanët vendas. Këto akuza janë të vërteta ose të rreme. Meqenëse McGonigal tashmë është paditur nga DD për korrupsion, nuk është e vështirë të besohet se ai ka kryer edhe më shumë nga sa akuzohet në gjykatë.

Kongresi duhet të bëjë pyetje së shpejti pasi korrupsioni i McGonigal mund të ketë infektuar më shumë zyrtarë të FBI-së sesa vetëm ai vetë.

John R. Schindler shërbeu në Agjencinë e Sigurisë Kombëtare si analist i lartë i inteligjencës dhe oficer kundërzbulimi.

https://www.washingtonexaminer.com/opinion/the-fbi-balkan-scandal-keeps-spreading

blank

Zgjedhjet në Mal të Zi janë vendimtare për stabilitetin e Ballkanit Nga Janusz Bugajski

Zgjedhjet presidenciale në Mal të Zi më 19 mars janë një test i rëndësishëm për stabilitetin e Ballkanit Perëndimor.

Kandidatët kryesorë përfaqësojnë qëndrime diametralisht të kundërta për të ardhmen e vendit dhe rajonit. Ndërsa presidenti aktual properëndimor Milo Gjukanoviç ka një histori të gjatë në mbështetjen e NATO-s dhe SHBA-së, dy sfiduesit e tij kryesorë favorizojnë lidhjet e ngushta me Beogradin dhe Moskën. Andrija Mandiq përfaqëson Frontin Demokratik, një parti nacionaliste serbe, dhe Aleksa Beçiq kohët e fundit shërbeu si president i parlamentit dhe ka mbështetur politikën e jashtme të Beogradit. Të dy kanë lidhje me Kishën Ortodokse Serbe, një spirancë e nacionalizmit serb.

Pas një periudhe të gjatë progresi në rifitimin e pavarësisë, anëtarësimit në NATO dhe kualifikimit për statusin e kandidatit në Bashkimin Evropian, Mali i Zi tani ndodhet në një udhëkryq strategjik.

Mali i Zi është edhe në ballë të properëndimizmit në Ballkanin Perëndimor dhe njëkohësisht përballet me kërcënime serioze për pavarësinë e saj. Ky kërcënim vjen kryesisht nga dy burime të ndërlidhura: nacionalizmi pan-serb i gjeneruar nga qeveria në Beograd dhe imperializmi shtetëror rus i krijuar për të përmbysur Ballkanin kundër Perëndimit. Si Beogradi ashtu edhe Moska mbështeten në popullsinë e konsiderueshme serbe, e vlerësuar në 30% të totalit, dhe në ndarjet midis partive malazeze për të fituar poste në qeveri.

Mali i Zi fitoi kapital të rëndësishëm politik në Uashington gjatë tre dekadave të fundit.

Vendi ruajti paqen ndëretnike, priti një numër të madh refugjatësh nga republikat e tjera post-jugosllave të shkatërruara nga lufta, u shkëput nga Slobodan Millosheviqi dhe promovimi i tij i dhunshëm i nacionalizmit serb dhe u kualifikua për anëtarësim në NATO. Qeveria aktuale e koalicionit e zgjedhur në gusht 2020 dhe e dominuar nga të emëruarit pro-Beogradit, po shpërdoron kapitalin politik të Malit të Zi dhe po e kthen vendin në një demokraci të dështuar, njësoj si Serbia.

Në mënyrë paradoksale, një koalicion që u zgjodh me premisën se do të përshpejtonte pranimin e Malit të Zi në BE dhe do të luftonte korrupsionin e ka tërhequr vendin në një drejtim të kundërt.

Edhe pse qeveria ka akuzuar Gjukanoviçin dhe Partinë e tij Demokratike të Socialistëve në pushtet më parë për korrupsion, qeveria aktuale është vetë e lidhur thellësisht me shërbimet e sigurisë serbe dhe ruse të cilat financojnë politikanët antiperëndimorë. Qeveria pro Beogradit humbi një votëbesim në parlament në gusht 2022 dhe nuk ka një mandat për të ndjekur reformat e nevojshme për t’u kualifikuar për anëtarësim në BE. Për të thyer ngërçin aktual politik, Mali i Zi duhet të mbajë zgjedhje parlamentare pas votimit presidencial.

Edhe pse Mali i Zi është anëtar i NATO-s, politika e presidentit serb Aleksandar Vuçiq synon të nënshtrojë sovranitetin e tij dhe të nënshtrojë politikën e tij të jashtme. Projekti “Bota Serbe” i ringjallur nga Vuçiq nuk përfshin më luftën e drejtpërdrejtë, vrasjet etnike, dëbimet masive dhe kapjen territoriale siç bëri në vitet 1990. Në vend të kësaj, strategjia e Beogradit synon të ndajë dhe dobësojë fqinjët dhe t’i dominojë ata politikisht.

Tre objektivat kryesore të mini-imperializmit të Serbisë janë Mali i Zi, Kosova dhe Bosnje-Hercegovina. Nacionalistët serbë nuk e pranojnë identitetin e veçantë kombëtar dhe shtetësinë e Malit të Zi, ashtu si nacionalistët rusë nuk i njohin ukrainasit dhe bjellorusët. Vuçiç po planifikon një bashkim Serbi-Mali i Zi, i modeluar në përpjekjet e Putinit për një bashkim Rusi-Bjellorusi, me Malin e Zi si partnerin e vogël. Në një marrëveshje të tillë, Beogradi do të ndihmonte në përcaktimin e politikave të jashtme dhe të sigurisë të Malit të Zi.

Uashingtoni dhe Brukseli janë përpjekur ta lënë mënjanë Gjukanoviçin në vitet e fundit, duke e parë atë si një detyrë shumë të gjatë, qoftë si President apo Kryeministër. Kjo perspektivë e ngushtë favorizoi zgjedhjen e një koalicioni anti-Gjukanoviç në vitin 2020 që gjeneroi konflikte të brendshme dhe ngriu reformat e nevojshme ligjore dhe ekonomike. Zgjedhja e një presidenti pro Beogradit dhe shtyrja e zgjedhjeve parlamentare do të inkurajojë administratën e Vuçiqit për të shtyrë axhendën e “botës serbe” në të gjithë rajonin.

SHBA-ja dhe BE-ja duhet të jenë të qarta në mbështetjen e tyre për zgjedhjet demokratike që forcojnë pavarësinë e Malit të Zi dhe nuk ofrojnë hyrje të reja për rritjen e ndikimit të Kremlinit.

—-

Janusz Bugajski is a Senior Fellow at the Jamestown Foundation in Washington DC. His new book is Failed State: A Guide to Russia’s Rupture.

https://www.washingtonexaminer.com/opinion/montenegro-elections-are-crucial-for-balkan-stability


Send this to a friend