VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Vuçiq për Kosovën: Zgjedhim midis gënjeshtrave të ëmbla dhe të vërtetës së hidhur

By | May 27, 2019

Komentet

Tërmet në Kroaci

Një tërmet goditi sot në afërsi të Zagrebit, duke plagosur rëndë një 15 vjeçare dhe duke lënë pas vetes dëme materiale.

Tërmeti la pa energji elektrike disa pjesë të kryeqytetit kroat.

Kryeministri Andrej Plenkoviç, u bëri thirrje qytetarëve të qëndrojnë jashtë shtëpive nga droja e dridhjeve të reja. Kryeministri Plenkoviç dhe ministri i Brendshëm Davor Bozhinoviç, u bënë thirrje qytetarëve që dolën në rrugë të mbajnë distancë nga njëri tjetri derisa vendi po përballet me përpjekjet për të penguar zgjerimin e koronavirusit.

Deri tash Kroacia ka raportuar për 206 të infektuar dhe një të vdekur.

Kryeministri Plenkoviç, tha se tërmeti me fuqi prej 5.3 shkallësh është më i fuqishmi që ka goditur Zagrebin në 1401 vjetët e fundit. Ai goditi rreth 6 kilometra në veri të Zagrebit dhe u ndje gjithandej Ballkanit Perëndimor.

Autoritetet thanë se një 15 vjeçare është në gjendje të rëndë dhe u gjet nën rrënojat e një ndërtese.

Kryeministri Plenkoviç tha se ushtria është urdhëruar të ndihmojë në pastrimin e rrënojave.

“Është një situatë kundërthënëse. Ne u kemi bërë thirrje qytetarëve të qëndrojnë në shtëpi për të penguar zgjerimin e koronavirusit, ndërsa tani po u themi të dalin nga shtëpitë”.

Një dëshmitar i tha agjencisë Reuters se tërmeti zgjati 10 sekonda. Më i fuqishmi që kam përjetuar ndonjëherë”, tha ai.

Kosova solidarizohet me Kroacinë

Autoritetet në Kosovë u solidarizuan me Kroacinë pas tërmetit të së dielës.

Presidenti Hashim Thaçi, tha mes tjerash se Forca e Sigurisë së Kosovës është e gatshme të ofrojë ndihmë.

“Pamjet pas tërmetit në Zagreb janë trishtuese, por shpresojmë që të kalojë pa viktima”, shkroi ndërkaq, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti.

Video- Vuçiç kollitet në konferencë: Shumë do të ishin të lumtur nëse do të ishte koronavirus

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç ditën e sotme gjatë konferencës për media e zuri kolla për më shumë se 10 sekonda.


Vuçiç u shpre se u kollit vetëm pasi pinte ujë.

“Unë vetëm u kollita, për të mos u shqetësuar, nuk është coronavirusi. E di se shumë do të ishin të lumtur nëse do të ishte një coronavirus, por nuk është”. tha ai.

Deri tani, 12 raste të infeksionit me coronavirus janë raportuar në Serbi, dhe janë futur në karantinë.

Jeremiçi: Vuçiçi u pajtua për anëtarësimin e Kosovës në OKB, marrëveshja para nëntorit

Kryetari i Partisë Popullore në Serbi, Vuk Jeremiç, ka thënë se presidenti i Serbisë, Aleksander Vucic, është pajtuar për “anëtarësimin e Kosovës në Kombet e Bashkuara”. Sipas tij zyrtarët më të lartë të Shteteve të Bashkuara kanë pritje shumë të mëdha nga Beogradi dhe Prishtina pas zgjedhjeve të 26 prillit në Serbi.

“Para zgjedhjeve nuk presin diçka, por pas zgjedhjeve ata kanë pritje të larta”, ka thënë Jeremiq, duke shtuar se involvimi i Richard Grenell në dialog tregon se SHBA’të kanë pritje të mëdha nga dy shtetet.

Sipas tij Washingtoni pret që të arrihet një marrëveshje deri në muajin nëntor të këtij viti.

Këto deklarata politikani serb i ka bërë pas disa takimeve që ka psur me njerëz nga administrata amerikan, Departamenti i Shtetit dhe kongresmen.

Jeremiq tutje ka thënë se pritjet e tij janë për arritjen e një marrëveshje për normalizim të raporteve Prishtinë-Beograd që nënkupton anëtarësimin e Kosovës në OKB./Express/

Vuçiçi shpall mbajtjen e zgjedhjeve të përgjithshme më 26 prill

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiq ka shpallur mbajtjen e zgjedhjeve të përgjithshme më 26 prill, ndonëse shumica e partive opozitare pritet ta bojkotojnë këtë proces për shkak të korrupsionit dhe ankesave për mungesë të lirive demokratike në këtë shtet.

Vuçiq ka thënë më 4 mars se, duke njoftuar për datë të mbajtjes së zgjedhjeve që tani, i bie që fushata zgjedhore do të jetë më shumë se 50 ditë, njëherësh një nga më të gjatat në historinë e Serbisë.

“I uroj secilit fat dhe uroj që gjithçka të ndodhë në atmosferë demokratike. Është e rëndësishme që gjithçka të zhvillohet në mënyrë paqësore, demokratike dhe që njerëzit të zgjedhin përfaqësuesit e tyre sipas dëshirës”, ka thënë mes tjerash Vuçiq.

Partitë opozitare kanë dhënë shenja se mund të bojkotojnë zgjedhjet, pas akuzave se nuk ka hapësirë të duhur për fushatë.

Mediat e pavarura serbe janë ankuar vazhdimisht se po u bëhet presion nga zyrtarët dhe kanë akuzuar qeverinë se po nxit atmosferë jotolerante ndaj gazetarëve.

Vuçiq, i cili është zotuar se do ta drejtojë Serbinë drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropian, dhe që ndërkohë zhvillon lidhje me Kinën dhe Rusinë, është akuzuar për shtypje të lirisë së mediave.

Vuçiq në anën tjetër ka mohuar akuzat. rel

Mediet serbe thonë se nesër mund të ndodhë një takim Thaçi-Vuçiç

Nesër në Uashington mund të zhvillohet një takim mes presidentit serb Aleksander Vuçiq dhe homologut të tij nga Kosova, Hashim Thaçi, por kjo ende nuk është konfirmuar zyrtarisht, transmeton Tanjug.

Sipas agjencisë së lajmeve serbe, takimi mund të ndërmjetësohej nga i dërguari Special i SHBA’së për dialogun Beograd-Prishtinë, Richard Grenell.

Takimi nuk do të përfaqësojë vazhdimin e dialogut, pasi Vuçiq ka thënë vazhdimisht se në interes të gjetjes së një zgjidhje për çështjen e Kosovës, ai është i gatshëm për të gjitha bisedimet, por që vazhdimi i dialogut nuk është në dispozicion para se Prishtina të heqë taksën.

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ndodhet për vizitë në Uashington, ku është takuar me sekretarin e Shtetit Mike Pompeo, si dhe ka vizituar selinë e Vatrës, shoqatës më të vjetër shqiptare, ku u prit nga kryetari i ri i saj, Elmi Berisha, dhe nga anëtarët e kësaj shoqate./Express

Aleksandër Vuçiç: Njohja e Kosovës çështje kohe. Ja kur do anëtarësohet në OKB

Është vetëm çështje kohe para se Serbisë do t’i duhet ta njohë pavarësinë e Kosovës, “de facto” apo “de jure”.

Kështu është shprehur presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç gjatë një interviste dhënë për mediat serbe.

Këto deklarata të Vuçiç-it erdhën menjëherë pas njoftimit të kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, se taksa 100% ndaj Serbisë do të hiqet nëse do të zëvendësohet me masë reciprociteti.

Presidenti serb tha se pas heqjes së taksës, ai pret presion të jashtëzakonshëm mbi Serbinë për të pranuar anëtarësimin e Kosovës në OKB.

“Synimi i tyre është që ta fusin Kosovën në Kombet e Bashkuara dhe ky është thelbi. Këtë duhet ta presim, dhe çështja është se kur do të ndodhë, brenda tre muajsh, gjashtë muajsh, një viti, kjo do të ndodhë”, tha Vuçiç.

Maqedonia e Veriut konfirmon rastin e parë me koronavirus

Isuf Kadriu

Në Maqedoninë e Veriut është konfirmuar rasti i parë me koronavirusin e ri.

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe, njoftoi se bëhet fjalë për një shtetase, 50 vjeçe, e kthyer para disa ditëve nga një udhëtim në Itali.

Ajo së bashku me dy persona të tjerë, ishin paraqitur në Institutin e Sëmundjeve Infektive në Shkup, ku pas analizave të detajuara është konstatuar prania e virusit.

Dy personat e tjerë kanë rezultuar negativ.

“Nuk ka vend për panik. Institucionet kanë ndërmarrë të gjitha masat dhe gjendja është nën kontroll. Të gjithë personat që kanë udhëtuar së bashku me të infektuaren do kontrollohen dhe do të vendosen në izolim 14 ditor “, ka deklarur ministri Filipçe.

Ministria e Shëndetësisë më herët ka njoftuar se po shqyrton mundësinë e izolimit të të giithë pasagjerëve që udhëtojnë nga Italia.

Koronavirusi ka infektuar më shumë se 80,000 njerëz në botë, duke shkaktuar mbi 2.700 vdekje, kryesisht në territorin e Kinës, ku virusi u shfaq për herë të parë në fund të vitit të kaluar.

Në pjesën tjetër të botës, ka pasur më shumë se 40 vdekje dhe mbi 2.700 raste.

Në Serbi dy të infektuar me koronavirus

Dy shtetas të Serbisë, anëtarë të ekuipazhit të kryqëzorit “Diamond Princess”, janë infektuar nga koronavirusi.

Ministria e Jashtme e Japonisë ka bërë të ditur se testet kanë dalë pozitive për koronavirusin.

Ndërsa, Ministria e Jashtme e Serbisë ka konfirmuar se është duke punuar për të marrë informacione se në cilin spital do të strehohen dy serbët.

Siç tha ai, Ambasada e Serbisë në Japoni është në kontakt të vazhdueshëm.

Një javë më parë është raportuar për anijen, ku ka më së shumti raste të të prekurve nga koronavirusi, jashtë Kinës. Aty prezent ishin 17 shtetas të Rumanisë, 14 serbë, 6 kroatë, dy maqedonas, një boshnjak dhe një qytetar i Malit të Zi.

Amerika dhe Kanadaja i kishin evakuuar qytetarët e tyre nga bordi, ndërsa shtetasit e Ballkanit kanë mbetur të bllokuar.

Ministri i Jashtëm serb, Ivica Daciq, ka thënë një javë më parë se 4 qytetarë serbë janë të izoluar dhe po priten rezultatet e tyre, nëse janë prekur nga virusi. /Express/

Filipçe: “Qytetarët të anulojnë udhëtimet në Itali nëse nuk kanë nevojë urgjente”

Shkup

Ministri i Shëndetësisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Venko Filipçe, pas rasteve të fundit të vdekjes dhe infektimit me virusin Covid-19 në Itali, u ka bërë thirrje qytetarëve që nëse nuk kanë nevojë urgjente, të anulojnë udhëtimet në rajonin e Italisë veriore, transmeton Anadolu Agency (AA).

“Në këtë moment nuk ka të dhëna nëse kemi shtetas tanë të sëmurë apo nën monitorim në Itali. I kërkuam konsullit tonë që nëse ekziston ndonjë mekanizëm që ai të informohet nëse ndonjë grup i qytetarëve tanë dëshiron të kthehen në vendin tonë dhe në cilën mënyrë do të kemi informata shtesë ku dhe kur do të paraqiteshin në kalimet kufitare”, deklaroi Filipçe.

Rritet shkalla e gatishmërisë

Ministria e Shëndetësisë së Maqedonisë së Veriut ka njoftuar se ka rritur nivelin e gatishmërisë për parandalimin dhe menaxhimin me të infektuarit eventual nga koronavirusi.

Siç ka njoftuar ministria, për shkak të gjendjes së re të krijuar nga koronavirusi në rajonet Lombardi, Veneto dhe Emilia-Romagna në Itali, ministri Filipçe zhvilloi një takim me Komisionin e Sëmundjeve Infektive ku është konstatuar se gatishmëria duhet ngrihet në një nivel më të lartë.

Komisioni ka miratuar masa të reja dhe më të fuqishme për parandalimin dhe menaxhimin e rasteve të mundshme që do të koordinohen më tej në takimin e sotëm me Qendrën për Menaxhimin e Krizave në Ministrinë e Punëve të Brendshme të Maqedonisë së Veriut.

Konkluzionet fillestare të mbledhjes së Komisionit për Sëmundje Infektive janë që duhet të shtohet kontrolli në të gjitha vendkalimet kufitare dhe në të dy aeroportet në vend.

Sipas kumtesës, në vendkalimet kufitare do të ndahen hapësira të veçanta ku do të intervistohen të gjithë pasagjerët që vijnë nga destinacionet e rrezikshme dhe do të bëhet një ekzaminim fillestar i shëndetit të tyre.

“Në aeroportin e Shkupit, kamera termike është vendosur në një vend ku do të monitorojë të gjithë pasagjerët që vijnë, jo vetëm pasagjerët në Dubai dhe Stambolli. Me pistoletë pa kontakt që detekton temperaturën e trupit do t’u bëhet skrining pasagjerëve që vijnë nga destinacionet e rrezikshme edhe në aeroportin e Ohrit”, thuhet në kumtesën e Ministrisë së Shëndetësisë.

Mes tjerash, theksohet se nëse paraqitet nevoja, Klinika e Sëmundjeve Infektive në Shtip do të funksionojë si një institucion izolimi.

“Testet e rasteve të dyshimta do të kryhen në Klinikat e Sëmundjeve Infektive në Shkup dhe Kumanovë, ndërsa Ministria e Shëndetësisë informon se në vend ka mjaft reagentë për testimin e koronavirusit”, thuhet në kumtesë.

Gjithashtu, Ministria e Shëndetësisë u bën thirrje qytetarëve që të respektojnë plotësisht masat parandaluese për mbrojtje siç janë mbrojtja shtesë e ushqimit, mbrojtje e veçantë gjatë punës në tregjet e hapura, mbrojtjen e popullsisë nga ftohja, si dhe larjen e shpeshtë dhe të detyrueshme të duarve.

Numri personave që kanë humbur jetën nga lloji i ri koronavirusit Covid-19 në Itali është rritur në 5. Sipas agjencisë italiane të lajmeve ANSA, 219 persona janë infektuar me virusin vdekjeprurës. Raportet e fundit tregojnë se Italia tani është vendi i tretë në botë sipas rasteve të koronavirusit, pas Kinës dhe Koresë së Jugut.

Ndryshe, Ministria e Punëve të Jashtme të Maqedonisë së Veriut lëshoi një kumtesë në lidhje me situatën me koronavirusin në Itali.

“Ministria e Punëve të Jashtme e Maqedonisë së Veriut, sipas informacioneve të marra nga Konsullata e Përgjithshme e Republikës së Maqedonisë së Veriut në Venecia të Italisë, ka njoftuar se deri më tani nuk ka asnjë informacion mbi qytetarët tanë që vuajnë nga koronavirusi”, thuhet në deklaratë.

Më shumë armë ruse për Serbinë me gjithë kërcënimet për sanksione amerikane

Serbia ka blerë një sistem të sofistikuar kundërajror nga Rusia, pavarësisht sanksioneve të mundshme amerikane kundër shtetit ballkanik, që zyrtarisht synon anëtarësimin në Bashkimin Evropian.

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, i tha të dielën televizionit proqeveritar Prva se sistemet kundërajrore Pantsir S1, janë blerë pas këshillave nga presidenti rus Vladimir Putin.

“Blijeni Pantsirin. Është treguar shumë i efektshëm në Siri”, citoi ai presidentin rus t’i ketë thënë në njërin nga takimet e tyre të shpeshta kohët e fundit.

“Ky sistem kundërajror është shumë efektiv kundër dronëve që janë bërë shumë thelbësorë në luftën moderne”, tha presidenti serb.

Me gjithë synimet për t’u anëtarësuar në Bashkimin Evropian, Serbia nën udhëheqjen populiste të presidentit Vuçiç, ka forcuar lidhjet politike e ushtarake me aleaten e saj sllave, Rusinë.

Serbia është zotuar të qëndrojë jashtë NATO-s dhe ka refuzuar t’u bashkohet sanksioneve perëndimore kundër Rusisë për shkak të politikës së saj ndaj Ukrainës.

Armatosja e Serbisë nga Rusia shihet me shqetësim në perëndim, në një periudhë tensionesh në rritje në Ballkanin që u përfshi në luftëra shkatërruese në vitet e 90-ta. NATO ndërhyri kundër Serbisë në vitin 1999 për t’u dhënë fund mizorive ndaj shqiptarëve të Kosovës.

Zyrtarët amerikanë kanë folur hapur për vendosjen e sanksioneve kundër Serbisë në rast se Moska i shet më shumë armë, veçanërisht të tilla që mund të rrezikojnë sigurinë e vendeve fqinje anëtare të NATO-s.

Presidenti serb Vuçiç tha se shpreson që nuk do të ketë sanksione sepse ai ka folur hapur për blerjen e sistemeve Pantsir. Ai tha se beson që kërcënimi me sanksione ka të bëjë me shumë me blerjen e mundshme të sistemeve kundërajrore S-400 që kanë një gamë shumë më të gjerë veprimi dhe janë armë sulmuese.

Serbia mori të shtunën dy nga gjashtë sistemet e raketave të blera ruse, vetëm disa ditë pasi që ministri rus i Mbrojtjes, Sergei Shoigu, vizitoi Beogradin, ku deklaroi se bashkëpunimi ushtarak midis dy shteteve ka arritur në një nivel “thelbësisht” të ri. zëri i amerikës

*Mbështetur në agjencinë e lajmeve Associated Press

Vuçiçi: Ky është plani për Kosovën që do të na e dorëzojnë sivjet

Presidenti serb Aleksandër Vuçiq ka deklaruar se e ka refuzuar tashmë një plan që i mundësonte Kosovës të anëtarësohet në Kombet e Bashkuara, pa treguar më shumë detaje, transmeton Gazeta Express.

Vuçiq duke folur sot në një emision televiziv ka thënë se Serbisë sivjet do t’i ofrohet një plan që nuk do të mund ta pranojë.

“Jam i bindur për këtë dhe kjo do të ndodhë këtë vit. Do të tentojnë të na japin garanci për anëtarësim në BE, por me kushtin që ta njohim Kosovën, po ashtu do të na ofrojnë një status të veçantë për serbët në sfera të caktuara. Dhe çka pastaj. Unë do ta pyes popullin. Para 3 vitesh pyeta për këtë dhe askush nuk e deshi këtë” ka thënë Vuçiq.

I pyetur nëse ndaj Serbisë do të ketë ultimatum, Vuçiq ka thënë ” këtë do ta shihni më vonë”.

VIDEO – Historiani grek Konstantinos Pangalis thotë: Shqiptarët janë të parët e tokës sonë!

Konstantinos Pangalis , shpjegon se kush janë grekët e sotëm , kush ishin Helenët dhe SHQIPTARËT .

Shpjegon se ne jemi të parët e kësaj toke , shpjegon se historia e sotme greke nuk ka lidhje me të vërtetën , shpjegon se Shqiptarët janë ILIRË , shpjegon se Helenët jemi ne por jo grekët e sotëm !

për më shumë ndiqeni videon

 

Historiani grek e thotë me zë dhe figurë: Shqiptarët janë të parët e tokës sonë!

Më në fund, një prej emrave më të shquar të Greqisë, e ka thënë me zë dhe figurë se shqiptarët kanë qenë të parët në Ballkan, madje edhe në trojet greke.

Konstantin Pangalis ka dhënë një intervistë në televizionin “Alter” dhe ka tronditur opinionin publik në Greqi ndërsa ka folur për identitetin e sotëm grek dhe të shqiptarëve.

Pangalis theksoi ndër të tjera se shqiptarët janë të parët e kësaj toke dhe se historia e sotme greke nuk ka lidhje me të dikurshmen.

Këto dhe të tjera detaje ndiqni në bashkëbisedimin për televizionin “Alter”: