VOAL

VOAL

Të gjithë në rrugë! Shikoni videon që tregon panikun e njerëzve në Tiranë pas tërmetit

September 21, 2019
blank

Komentet

blank

(Video) Le të na tregojë burri i ministres Olta Xhaçka se si emigrant ku i bëri këtë para të madhe sa të ndërtojë hotel me 5 yje!

Olta Xhaçka ka dalë së fundmi në foltoren e parlamentit dhe ka folur për burrin e saj biznesmen, i cili po gllabëron bregdetin e jugut. Ajo është shprehur se bashkëshorti i saj, ka qenë emigrant në Itali (Mesaduke emigrantët në Itali bënkan para me thas) dhe tani po bën një hotel luksoz me 5 yje në jug.

“U bë shumë kohë, që një deputet këtu ka ngritur një çështje për familjen time. Kolegut do i jap një përgjigje shumë të shkurtër. Vij këtu pa asnjë kompleks. Nuk kam shkelur asnjë ligj, as unë, as bashkëshorti im, as qeveria, as kryeministri im. Këtë e dinë të gjithë. Është turp të jesh në këtë parlament dhe të mos kuptosh ligjet.

Që unë nuk jam në konflikt interesi këtë nuk e them vetëm unë, por e thotë ligji. Bashkëshorti im ka zgjedhur të merret me biznes vetë, jo se pse u bëra unë ministre. E ka nisur biznesin si emigrant në Itali, njësoj si deputeti që sot flet. Sot po bën një hotel luksoz me 5 yje në jug.”

Artan Gaçi bashkëshorti i Olta Xhaçkës ishte deputet, pastaj iu hodh biznesit të ndërtimit. Po kush është emigrant e di se paraja fitohet me gjak e me mundime.

Le të na e tregojë burri i i ministres ku i ka bërë paratë për hotel me 5 yje!!!

blank

Video- Çështja çame futet në parlamentin e Shqipërisë, rrëfimi i Nexhat Mërgjyshit: Si nisi genocidi i ushtarëve të Zervës

Java çame ka startuar sot me një Parlament të hapur për komunitetin çam dhe për të sjellë rrëfime për gjenocidin mbi shqiptarët e Çamërisë.

Java çame do të sjellë disa aktivitete në ditët në vijim, teksa sot për herë të parë Parlamenti i është kushtuar tërësisht kësaj çështjeje.

blank27 qershori është ditë e njohur nga parlamenti i Shqipërisë si dita e gjenocidit mbi shqiptarët e Çamërisë, teksa për këtë çështjes ka dhe një rezolutë. Parlamenti i “Është rasti që njerëzit të shohin dhe kujtojnë përmasat, por sigurisht dhe shumë rrëfenja nga dëshmitarë okularë. E nisim javën çame pikërisht këtu sot”, tha sot kreu i PDIU-së Shpëtim Idrizi.

Aktivisti Nexhat Mërgjyshi rrëfeu sot se si nisi genocidi grek ndaj popullsisë çame 78 vjet më parë.

blank“27 qershor 1944 në malin Korilla po zbrisnin zarvistët. Ora 7 e mëngjesit. Kishte dalë për ti pritur mitropoliti i Paramithisë. Metropoliti i thirri disa krerë çamë për tu thënë që Zerva nuk do merrej me çamët, por do luftonin okupatorin. Hëngrën drekë këta të Zervës, pastaj më vonë disa gra të veshura me të zeza thirrën “hakmarrje, hakmarrje”. Kërciti dhe një pushkë dhe hynë nëpër shtëpia zervistët mblodhën burrat dhe filluan ti vrisnin në rrugë. Mitropoliti i futi në kurth. Në shkollë u bë masakra më e madhe. Kështu nisi masakra. Nuk duhet të heshtim. Asnjëherë të mos heshtim. Sa gishtat e dorës kemi mbetur, por nuk duhet të heshtim”.

blankGjenocidi grek kundër Çamërisë ose dëbimi i shqiptarëve nga Greqia ishte shpërngulja e detyruar e mijëra shqiptarëve çamë nga Çamëria, pjesë e rajonit bregdetar të Epirit, pas Luftës së Dytë Botërore në Shqipëri, në duart e elementëve të rezistencës greke; Lidhja Kombëtare Republikane Greke (EDES) (1944) dhe luftëtarët veteranë të rezistencës EDES (1945). bw

 

blank

Rrëfimi ekskluziv i mbesës së Bajram Kelmendit për natën e vrasjes së avokatit dhe dy djemve të tij

KOHA.net
Për herë të parë në televizion, Elena Kelmendi, vajza e Kastriot Kelmendit ka treguar për natën kur forcat serbe ia vranë babanë, xhaxhanë dhe gjyshin avokatin Bajram Kelmendi, kur ajo ishte vetëm 6 vjeçe.Ajo ka kujtuar në Rubikon të KTV-së se si forcat serbe hyn në shtëpi dhe i keqtrajtuan para syve të dy fëmijëve, bashkëshortes së Kastriotit, Vjollcës dhe gjyshes së Elenës, Nekibe Kelmendit.

“I thanë se këto janë fjalët e fundit dhe ai u afrua te na dhe tha ‘po tutna’”, kujton Kelmendi fjalët e fundit të xhaxhait të saj, Kushtrimit.

Ajo ka kujtuar në Rubikon të KTV-së se si forcat serbe hyn në shtëpi dhe i keqtrajtuan para syve të dy fëmijëve, bashkëshortes së Kastriotit, Vjollcës dhe gjyshes së Elenës, Nekibe Kelmendit.

“I thanë se këto janë fjalët e fundit dhe ai u afrua te na dhe tha ‘po tutna’”, kujton Kelmendi fjalët e fundit të xhaxhait të saj, Kushtrimit.

 

blank

Reagon Gërvalla, publikon fjalimin ku mbron UÇK-në në Këshillin e Sigurimit

Ministrja e Jashtme e Kosovës, Donika Gërvalla Schwarz, ka folur pas kritikave të fundit që mori kur nuk përmendi Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës në një status të saj për përvjetorin e çlirimit të Kosovës.


Gërvalla ka shpërndarë një segment të fjalimit të saj në Këshill të Sigurimit të OKB-së për misionin e UNMIK-ut, ku përballë ministrit të jashtëm serb, Nikolla Selakoviq, dhe përfaqësues ruse, kishte thënë se UÇK ia kujton popullin trim të Ukrainës që po mbron popullin e vet.

Statusit të saj ajo ia ka shtuar edhe disa fjalë.

“Kontributi im në një debat të përsëritur dhe tendencioz.  E vërteta gjithmonë e mund gënjeshtrën, sado e zëshme të jetë kjo e fundit”, shkroi ajo.

Kujtojmë se mospërmendja e UÇK-së në statusin e saj për përvjetorin e çlirimit rriti pakënaqësi tek spektri i gjerë politik i cili kërkoi edhe dorëheqjen e saj. /Gazeta Express/

blank

Video e javës: Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti & ambasadori i SHBA-së, Jeffrey Hovenier, gëzohen kur Kosova shënoi ndaj Irlandës së Veriut🇽🇰

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe ambasadori i SHBA-së, Jeffrey Hovenier, gëzohen kur Kosova shënoi ndaj Irlandës së Veriut🇽🇰

 

 

blank

Flutura Açka: Ky shtet paguan për toyboys, sugargirls& zanate prostituive për të huajt e shumtë që vinë e ikin nëpër ambasada…..

Shpërthen Flutura Açka: U prekët nga vajza që tradhtoi burrin në Librazhd ju. Po juve iu vjen era sekss mu këtu, i keni kurvat në shtet

Kanë kryer shumë krime kundër kësaj vajze – ky shtet që paguan për toy boys për sugar girls, ky shtet që paguan për zanate të tjera prostituive për t’ju afruar të huajve të shumtë që vinë e ikin nëpër ambasada…..

 

blank

Oerd Bylykbashi: Shkelja e Kushtetutës ka filluar sa u depozitua emri

Deklaron votën kundër presidentit/

Oerd Bylykbashi: Papajtueshmëria ka filluar sa u depozitua.

Ajo papajtueshmëri që vlen për deputetin është edhe për presidentin.

Momenti kur keni dorëzuar kandidadaturën keni shkelur kushtetutën.

Kishit 7 ditë kohë, por në momentin e zgjdhjes ka pasur papajtueshmëri kushtetuese, prandaj do votojmë kundër.

 

 

blank

(Video) Deklarata antishqiptare e Felajt tek Open e nxori pa gjethe fiku sulltanin e saj

Në mënyrën më të papërgjegjëshme, nënkryetarja e Kuvendit dhe deputetja e PS Ermonela Felaj tek Open, bëri deklaratën bombë duke e nxjerrë pa gjethe fiku sulltanin e saj. Në Shqipëri shteti ka rënë. Kryeministri mbron interesat e Serbisë, opozita merret me veten e saj, elita është e fokusuar tek protogonizmi, çmimet, dekoratat, lluksi, ndërsa Shqipërinë e ka marrë lumi.

 

 

 

blank

VIDEO- I jepet lamtumira ish-Presidenti Bujar Nishani

I mbështjellë me flamurin kombëtar, i mbajtur nga trupa ceremoniale e gardës e veshur me të kuqe, arkëmorti i ish-Presidentit të Republikës Bujar Nishani ka dalë nga institucioni i Presidentit me nderimet e fundit të ceremonisë shtetërore. Një minutë heshtje me kokat ulur për të nderuar kujtimin e tij nga të gjithë të pranishmit. Më pas kortezhi ka vijuar më këmbë përgjatë bulevardit dhe arkëmorti është mbuluar me lule të bardha.

Ceremonia shtetërore nisi në orën 10:00 dhe në 12:00 arkëmorti la Presidencën për t’iu drejtuar varrezave të Sharrës, ku do të prehet trupi i ish-Kreut të Shtetit. Deri tek ura e Lanës kortezhi ka lëvizur më këmbë. Presidenti Nishani la pas bashkëshorten Odetën, djalin Ersin dhe vajzën Fjonën, të cilët së bashku me babain e ish-kreut të Shtetit kanë pritur sot ngushëllime nga qindra njerëz, personalitete, drejtues, ministra, deputetë, ambasadorë dhe miq të familjes.

Presidenti i Republikës Ilir Meta i shoqëruar nga vajza e tij Bora Meta, ka kryer homazhe i pari pranë arkëmortit të ish-Kreut të Shtetit Bujar Nishani, i cili u nda nga jeta më 28 maj. Më pas Meta ka lënë një shënim në librin e mesazheve.

Qeveria e Shqipërisë vendosi që 2 qershori të jetë ditë zie kombëtare, në nderim të tij. Në të gjitha institucionet shtetërore dhe publike do të ulet flamuri kombëtar në gjysmështizë.

 

Presidenti Meta i shoqëruar nga vajza e tij, Bora Meta ka zhvilluar i pari homazhe në ora 10:00.

 

Në orën 10:30 Kryetari i Partisë Demokratike Sali Berisha ka marrë pjesë në ceremoninë shtetërore të lamtumirës në nderim të ish-Presidentit Nishani.

Z. Berisha ishte i shoqëruar nga zonja e tij, Liri Berisha, Kryetari i Këshillit Kombëtar Edi Paloka, anëtarët e Kryesisë së PD dhe deputetë të Grupit Parlamentar të PD.

 

Në ceremoninë që po mbahet në Presidencë ka zhvilluar homazhe dhe ish-kryetarja e Parlamentit Jozefina Topalli.

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani ka mbërritur në Presidencë dhe ka kryer homazhe për ish-Presidentin Bujar Nishani. Në ceremoni ka marrë pjesë dhe ambasadorja e SHBA-ve në Tiranë Yuri Kim. Po kështu dhe kryetarja e parlamentit Lindita Nikolla.

Po kështu në homazhe kanë marrë pjesë dhe personalitete të shumta, ministra, deputetë, bashkëpunëtorë dhe miq. Prokurori i Përgjithshëm Olsian Çela gjithashtu ka kryer nderime për ish-Kreun e Shtetit. Kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi dhe sekretari i përgjithshëm i LSI-së Endrit Braimllari kanë kryer gjithashtu homazhe.

Dje Presidenti i Republikës, Ilir Meta çmoi me “Dekoratën e Flamurit Kombëtar”, më të lartën e shtetit shqiptar, ish-Presidentin Bujar Nishani (pas vdekjes).

“Në vlerësim të kontributeve të shquara në të gjitha detyrat e larta shtetërore, për forcimin e demokracisë dhe institucioneve, për integrimin euro-atlantik dhe evropian të vendit, për mbrojtjen dhe promovimin e interesave kombëtare.
Në nderim të integritetit dhe dinjitetit të lartë njerëzor, si model i burrështetasit që punoi me përkushtim dhe përgjegjshmëri në shërbim të atdheut”, ishte motivacioni i dekorimit.

Bujar Nishani, i cili shërbeu si president i Republikës së Shqipërisë nga 24 korriku i vitit 2012 deri më 24 korrik të vitit 2017, vdiq në moshën 56-vjeçare si pasojë e komplikimeve shëndetësore.

Nishani ka mbajtur edhe poste tjera të rëndësishme në Qeverinë e Shqipërisë, si ministër i Brendshëm dhe ministër i Drejtësisë.

Pak ditë më parë ai u dërgua në Gjermani për t’u kuruar nga një sëmundje e mushkërive, të cilën ia përkeqësoi COVID-19, por nuk ia doli të mbijetojë.

I lindur në qytetin port të Durrësit, Nishani u diplomua në Akademinë Ushtarake dhe më pas u diplomua për Drejtësi. Fillimisht, ligjëroi në Akademinë Ushtarake dhe më pas shërbeu në poste të larta në Ministrinë e Mbrojtjes të Shqipërisë.

Ai u zgjodh deputet në Kuvendin e Shqipërisë në vitin 2005.

Ndërkaq gjatë vizitës së fundit në Kosovë më 2017, teksa përmbyllte mandatin e presidentit, Bujar Nishanit iu nda mirënjohja “Urdhri i Lirisë”, për kontributin për “popullin shqiptar, angazhimin për njohjen e Kosovës, si dhe anëtarësimin në organizata të ndryshme”.

blank

Video- Ilir Meta mban fjalën e lamtumirës në nder të ish-presidentit Bujar Nishani

Ilir Meta ka mbajtur fjalën e lamtumirës në nderim të ish-presidentit Bujar Nishani, i cili do të prehet sot në banesën e fundit. Mes të tjerash Meta tha se Nishanit i peshonte fjala dhe njihej për maturi e vetëpërmbajtje.

Në mbyllje të fjalës, Meta tha se në ditën e lamtumirës, “ne e falënderojmë Presidentin Nishani për modelin që solli”

“Faleminderit të gjithëve për praninë tuaj sot për të nderuar dhe dhënë lamtumirën e fundit.

Fundit i papritur dhe i parakohshëm lë plot pengje për mundësitë e humbura për ato që nuk u thanë e nuk u bënë dot, ndaj dhimbjen e humbjes së njerëzve të shtrenjtë e bën më të madhe, por na ngushëllon fakti që Nishani pati një jetë plot maja realizimesh, i rrethuar nga dashuria e familjes së prindërve dhe më pas i familjes që krijoi me Odetën.

Këto ditë ka pasur vlerësime mëse të merituara, në Shqipëri dhe përtej. Presidenti Nishani punoi me devocin, për projektet strategjike, të integrimit europian dhe euroatlantik të Shqipërisë.

Presidentit Nishani i peshonte fjala. I njohur për maturi e vetëpërmbajtje, ai çmoi përulësi në komunikimin njerëzor, tipare që i mbetën të pandryshuar gjithë jetën. Si Kryetar i Shtetit, ai punoi me përkushtim të rrallë në mbrojtje të Kushtetutës. Ai punoi për të forcuar frymën e tolerancës dhe bashkëjetesës fetare në vend. Ju përkushtua kombit tonë. Besoi deri në fund tek e mira demokratike dhe interesi kombëtar.

Bujar Nishani ushqente një dashuri të veçantë për Kosovën dhe e mbështeti fort. Presidenti Nishani pati një bashkëpunim të shkëlqyer me të gjithë faktorin shqiptar në rajon. Ai e përfaqësoi denjësisht Shqipërinë në arenën ndërkombëtare. Sot, në ditën e lamtumirës ne e falënderojmë Presidentin Nishani për modelin që solli”, u shpreh Meta. bw

blank

(Video) Tomor Alizoti: Në këtë vend padrejtësia ka zënë vend ! PS duhet të shkëputet nga krimet e komunizmit ndërsa kryeministri nga arroganca

Në Kuvendin e Shqipërisë e ka marrë fjalën deputeti Tomor Alizoti i cili ka kërkuar që partia Socialiste e Shqipërisë të shkëputet nga e shkuara kriminale.

“Në këtë vend padrejtësia ka zënë vend , mjerisht elita e komunizmit sot marrin në dorë të bëjnë drejtësinë!”. Po jua sjellim të plotë fjalën e z.Alizoti.

 

 

 

blank

Halim Kosova për Presidentin: Mjafton të jetë njeri me dinjitet dhe figurë e pastër

Kandidati i propozuar nga opozita për President të Republikës, Halim Kosova, ka zhvilluar një intervistë në ‘News24’ .

Ai ka treguar se është njohur me këtë propozim nëpërmjet medias, ndërsa theksoi se e vlerëson shumë por prioritet mbetet profesionin i tij dhe projekti për njerëzit në nevojë.

“Është një propozim dinjitoz dhe i rëndësishëm, me thënë të drejtën jam njohur nga mediat. Puna ime, eksperienca ime dhe fakti që kam hapur një fondacion për njerëzit në nevojë me duket më e vlefshme. Unë falënderoj çdo njeri që e ka propozuar , por e kam deklaruar që dua të përqendrohem në profesionin tim dhe kryesisht në ndihmën e familjeve në nevojë. Ky do të jetë prioriteti im”, ka thënë më tej Kosova, duke shtuar: “Që kur qarkulloi emri im për postin e presidentit, qeshja me bashkëshorten time. Në jetë unë kam qejf të bëj atë që di të bëj më mirë. Unë kënaqësinë time e ndjej duke dhënë një kontribut me kaq mundësi sa kam. Unë do të vazhdoj punën e fondacionit njëherë.”

I pyetur rreth emrave të propozuar, Kosova tha se nuk është ndalur të bëj ndonjë analizë të veçantë, por shtoi se është me rëndësi që vendi të ketë një figurë të pastër dhe dinjitoze.

“Nuk jam ndalur për të bërë një analizë në veçanti, është një pozicion i rëndësishëm dhe jam dakord që të mos kthehet në një proces qesharak, por të jetë serioz që ky post të jetë serioz.”, tha ai.

Si e mendoni duhet të jetë jashtë politikës?

Halim Kosova: Mjafton të jetë njeri me dinjitet dhe figurë e pastër. Shqipëria ke nevojë për figura të pastra.

Pse jo një presidente zonjë mund të ishte me mirë këtë herë ?

Halim Kosova: Absolutisht më mirë.

Mjeku Halim Kosova, në një lidhje skype për News24 ka bërë të ditur planet e tij profesionale. Ai ka bërë me dije se nuk është i interesuar për postin e presidentit, pas daljes së emrit të tij si i propozuar nga opozita, por se dëshiron që të vijojë me planet për të ndihmuar njerëzit.

Ai ka zbuluar se është duke vijuar me planet e tij për të pasur një bashkëpunim me konsultoret e Tiranës për identifikimin e rasteve, në mënyrë që të ofrohet për familjet në nevojë shërbim falas.

“Javës tjetër do dalin lajmërimet e nevojshme dhe pjesët që më duhet për të realizuar atë që unë kam synim. Kam bërë një projekt dhe do ti përmbahem atij. Kam pasur një propozim për bashkëpunim me konsultoret, ky do të filtronte njerëzit në nevojë dhe mjekët e konsultoreve do vinin bashkë me pacientët e do bëhej një kurs kualifikimi. Kjo është lënë në mënyrë autodidakte. Është faza e dytë në rrethe sepse duhen pajisje moderne dhe të transportueshme lehtë, ose ndryshe do të kishte vështirësitë e veta. Që kur qarkulloi emri im për postin e presidentit, qeshja me bashkëshorten time. Më frenoi pak në nxjerrjen e detajeve sepse paragjykohesh, se thonë po e bën këtë gjë për post. Pavarësisht sa i rëndësishëm është posti, unë kam nisur diçka dhe do të doja ta mbaroja”, është shprehur Kosova.


Send this to a friend