VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Të Gjelbërit fitojnë 17 vende në Parlamentin Zviceran – dhe tani kërkojnë një karrike në Këshillin Federal

By | October 21, 2019

Komentet

Biologu që shtirej si zviceran dhe ndihmonte Kinën

 

VOAL – Korrikun e kaluar, kur hipoteza e një arratisjeje të mundshme të koronavirusit nga laboratori i Wuhanit filloi të rifitonte opinionin publik, një shkencëtar misterioz zviceran mori anën në mbrojtje të Kinës, duke akuzuar Shtetet e Bashkuara për ndikim në politikat e Organizatës Botërore të Shëndetësisë. Në profilin e tij në Facebook, Wilson Edwards u prezantua si një biolog nga Berna dhe në një postim të datës 24 korrik 2021, ai shkroi se sipas burimeve të tij të brendshme të OBSH-së, Shtetet e Bashkuara ishin aq të “fiksuara” me dëshirën të godisnin Kinën për çështjen e origjinës së virusit, duke “refuzuar të hapin sytë ndaj të dhënave dhe provave”.

Ky postim i publikuar njëkohësisht në Facebook dhe Twitter, në harkun kohor prej 48 orësh është shpërndarë nga qindra profile sociale në mbarë botën dhe në një kohë të shkurtër është marrë edhe nga mediat kryesore kineze. Më 27 korrik, People’s Daily, një organ informues i Partisë Komuniste Kineze, mori në shqyrtim akuzat e shkencëtarit të supozuar zviceran duke folur për “frikësim” nga Shtetet e Bashkuara.

Mohimi i ambasadës zvicerane

Zemërimi rreth Edwards u bë i tillë sa që, më 10 gusht, ambasada zvicerane në Pekin duhej të ndërhynte me një deklaratë në anglisht dhe mandarin, në të cilën vendoste lapsin në letër se: “Megjithëse vlerësojmë vëmendjen për vendin tonë, ne duhet fatkeqësisht të informojmë publikun kinez se lajmi është i rremë. Nuk ka asnjë shtetas zviceran me emrin Wilson Edwards”. Si dëshmi për këtë, ambasada zvicerane vuri në dukje se profili në Facebook i biologut të vetëquajtur bernez ishte hapur më 24 korrik dhe kishte vetëm tre miq në kohën kur u publikua postimi.

Një raport i publikuar nga kompania Meta në fund të nëntorit mbi llogaritë e rreme të hequra dhe fushatat manipuluese të lidhura me to, rindërtoi në detaje historinë e “biologut zviceran që nuk ka ekzistuar kurrë” (“The Swiss biologist that never was”).

Sipas kompanisë që kontrollon Facebook-un, operacioni e kishte origjinën në Kinë dhe funksiononte si një dhomë pasqyre, me qindra profile (shumë prej tyre të rreme) që shërbenin si një tabelë zanore për një mesazh të vetëm: atë të Edwards.

Rrjeti i llogarive kineze

“Edhe pse njerëzit pas këtij rrjeti u përpoqën të fshehin identitetin e tyre dhe koordinimin e tyre, hetimi ynë gjeti lidhje me entitete në Kinën kontinentale, duke përfshirë punonjës të Sichuan Silence Information Technology Co, Ltd (një kompani e sigurisë kibernetike) dhe të tjerë të lidhur me pronësinë shtetërore kineze, kompani infrastrukturore të vendosura në mbarë botën”, thuhet në raportin e Meta të firmosur nga eksperti i dezinformimit online Ben Nimmo.

Disa orë pas publikimit, postimi i Edwards u shpërnda nga rreth 200 profile të rreme të krijuara kryesisht në fillim të vitit 2021. Të nesërmen, më 25 korrik, disa llogari – këtë herë autentike – filluan të rilansojnë përmbajtje të lidhura me pretendimet e Edwards. Sipas hulumtimit të Metës, “shumica e këtyre profileve i përkisnin punonjësve të kompanive shtetërore kineze” në sektorë si inxhinieria civile, energjia dhe transporti, të përhapur në disa vende, duke përfshirë Algjerinë, Kazakistanin, Filipinet dhe Arabinë Saudite. Duke vëzhguar metodat dhe kohët e shpërndarjes, ekspertët e Facebook dolën në përfundimin se jo vetëm Wilson Edwards nuk ka ekzistuar kurrë, por se shfaqja e tij ishte rezultat i një veprimi të saktë të orkestruar nga Kina.

Origjina e virusit dhe sherri politik

Hamendjet e përhapura nga biologu i rremë ishin pjesë e një konteksti polemikash rreth origjinës së koronavirusit të ri. Në vitin 2021, hipoteza e një “arratisjeje” pak a shumë aksidentale nga laboratori i virologjisë në Wuhan rifitoi gjithashtu bazën e saj në komunitetin shkencor, pasi u cilësua fillimisht si një teori konspirative. Vetë presidenti amerikan, Joe Biden, pasi mori detyrën kërkoi të hidhte dritë mbi origjinën e virusit, çfarëdo qoftë ai: “kontakti i njeriut me një kafshë të infektuar ose një aksident në laborator”.

Në shkurt 2021, një grup ekspertësh të OBSH-së vizituan laboratorin në qytetin kinez, duke arritur në përfundimin se hipoteza e rrjedhjes nga qendra kërkimore është e pakuptimtë. Megjithatë, rezultatet e këtij hetimi janë kritikuar si jo të plota dhe të njëanshme. Por kur, në korrik, autoritetet botërore të shëndetësisë u kthyen për të kërkuar informacione të mëtejshme, Pekini tha se nuk ishte i gatshëm të bashkëpunonte. Dhe ndërsa propaganda kineze drejton gishtin jashtë kufijve kombëtarë, dy vjet pas fillimit të pandemisë, origjina e koronavirusit të ri nuk është ende në dritë. rsi-eb

Stuhia Frank godet Zvicrën

Era e ftohtë e sjellë nga stuhia Frank e bën Zvicrën të dridhet

VOAL – Stuhia Frank mbërriti mbi Zvicër të shtunën në mëngjes, me erëra që arritën shpejtësi rekord prej 140 km/orë në Säntis (SG/AI/AR). Në Romandie, në Chasseral (BE), u regjistruan erëra prej 93 km/orë.

Në rrafshnalta, siç njoftohet në Twitter nga SRF Meteo, stuhia rreh me shpejtësi 94 km/orë dhe 115 km/h raportohen përkatësisht në Rünenberg (BL) dhe Le Moléson (FR), ndërsa në Pilatus (LU/ NW/OW) ato kanë arritur në 139 km/orë.

Gjatë natës në Qafën e Berninës në orën 2’267 m.a.s.l. ata arritën në -10,5 ° C, ndërsa në Zvicrën italisht-folëse San Bernardino regjistroi -9,4 ° C dhe në Pizzo Matro merkuri ra në -9,2 ° C dhe -8,8 ° C në Robiei. Ishte gjithashtu ftohtë në Valbella -7,2 ° C dhe në Les Diablerets (-6,6 ° C), si dhe në Monte Generoso (-4,7 ° C).

Instituti Federal Zviceran për Kërkimin e Pyjeve, Borës dhe Peizazhit (WSL) ka klasifikuar rrezikun e ortekëve në perëndim të Valais pranë Monthey në një lartësi mbi 2,400 metra të lartë. Në një pjesë të madhe të Alpeve, rreziku konsiderohet të jetë i lartë. rsi-eb

Zvicra shtrëngon masat kundër COVID-19

Zvicra ka njoftuar për masa më ta ashpra kundër COVID-19 të premten më tre dhjetor, pasi qeveria po lufton për ta përmbajtur një valë të infeksioneve dhe arritjen e variantit Omicron në këtë shtet.

Vendi do të zgjerojë obligim për vendosjen e maskës dhe do të prodhojë një çertifikatë që dëshmon se një person është i vaksinuar apo shëruar nga koronavirusi, tha qeveria.

Maskat do të duhet të vendosen në ambientet e mbyllura, ku do që është çertifikata është e obliguar, u tha në njoftimin e qeverisë.

Në anën tjetër, eventet dhe hapësirat e ndryshme do të lejohen që vet të vendosin kufizime për hyrje duke kërkuar dëshmi për vaksinim apo shërim nga virusi.

Masat po ashtu ritheksojnë mesazhin që njerëzit të punojnë nga shtëpia, edhe pse puna nga shtëpia nuk është bërë e detyrueshme pasi autoritetet lokale dhe bizneset e kundërshtuan atë.

Masat do të hyjnë në fuqi të hënën më gjashtë dhjetor dhe do të jenë efektive deri më 24 janar.

“Këshilli Federal momentalisht e vlerëson situatën si shumë kritike, Paraqitja e variantit Omicron gjithashtu paraqet sfida të reja për reagimin ndaj pandemisë”, tha qeveria në një deklaratë.

Tri raste me variantin e ri tashmë janë konfirmuar në Zvicër, sipas Zyrës Federale të Shëndetit Publik.

Shteti me 8.7 milionë banorë po lufton ndaj një rritje në numër të infeksioneve me më shumë se 96 mijë raste të konfirmuara në 14 ditë të fundit dhe një numër rekord të vdekjeve prej 11, 340 personash më 29 nëtor. rel

Zvicra me 10 466 raste dhe 22 viktima 24 orët e fundit

VOAL – 10 466 raste të reja me koronavirus janë raportuar në Zvicër në 24 orët e fundit, shifra më e lartë e regjistruar që nga fillimi i pandemisë. Sipas shifrave të fundit të publikuara nga Zyra Federale e Shëndetit Publik (BAG), mesatarja e shtatë ditëve është rritur me 28% krahasuar me javën e kaluar. Incidenca e sëmundjes gjithashtu vazhdon të rritet, me 1,069 infeksione për 100,000 banorë në dy javët e fundit. Shkalla e riprodhimit, e cila është rreth dhjetë ditë pas të dhënave të tjera, është 1.27.

BAG gjithashtu regjistroi 140 shtrime të reja, me 1,335 persona të shtruar për shkak të Covid-19, 233 prej të cilëve në njësitë e kujdesit intensiv, ku aktualisht 81% e shtretërve janë të zënë.

Janë 22 vdekje të tjera të lidhura me sëmundjen, duke sjellë 11,172 vdekje që nga fillimi i pandemisë dhe duke rritur mesataren shtatëditore me 29% krahasuar me javën e kaluar. rsi-eb

Dy po të qarta dhe një jo në referendumin e sotëm të Zvicrës

VOAL – Kutitë e votimit për zgjedhjet federale, kantonale dhe komunale më 28 nëntor 2021 u mbyllën në të gjithë Zvicrën në orën 12:00 dhe në orën 16:45 u shpallën rezultatet përfundimtare. Ndryshimet e bëra në ligjin Covid-19 dhe nismën “Për kujdes të fortë infermieror” u miratuan nga 62 dhe 61% e votuesve (pjesëmarrja e përgjithshme ishte mbi 65%). Nisma “Për përcaktimin me short të gjyqtarëve federalë” u rrëzua me 68,1% të votave. rsi-eb

Zvicra sot votoi: Drejt dy “po”-ve të qarta dhe një “jo”-je të qartë

Voal.ch – Projeksionet e para të rezultateve tregojnë se ligji Covid dhe iniciativa për kujdesin infermieror do të miratohen me mbi 60% “po” –

Kutitë e votimit për votat federale, kantonale dhe komunale sot më 28 nëntor 2021 u mbyllën në të gjithë Zvicrën në orën 12.00.

Rezultatet paraprake tregojnë qartë se ligji Covid dhe iniciativa “Për kujdes të fortë infermieror” do të fitojë me mbi 60% të votave.

Ndërsa nisma “Për caktimin e gjyqtarëve federalë me short” duket se është refuzuar nga 68% e votuesve.

Pjesmarrja në votime ka qenë shumë e lartë, rreth 65%.

U mendua se do të kishte edhe reaksione negative nga antivax dhe prandaj ishin marrë masa në të gjithë Zvicrën, por gjithçka shkoi shumë normal.

Voal.ch do t’ju mbajë të informuar edhe për rezultatet përfundimtare/ATS/eb

Shtetet mblidhen të hënën në Zvicër për masat kundër pandemive të ardhshme

Shtete nga pjesë të ndryshme të botës do të takohen të hënën për të diskutuar rreth hartimit të mundshëm të një traktati për pandemi, në të cilin do të përcaktoheshin masat për menaxhimin e krizave të ardhshme.

Takimi treditor në selinë e Organizatës Botërore të Shëndetësisë në Gjenevë vjen në kohën kur planeti është ende i rrethuar nga pandemia, gati dy vjet pas regjistrimit të rasteve të para, shkruan France24, transmeton Gazeta Express.

Çrregullimi ekonomik dhe miliona jetët e humbura janë nxitur thirrje për mbrojtje të re ndërkombëtare, e cila do të ishte mjaftueshëm e fuqishme për të parandaluar përsëritje të fatkeqësive të tilla.

“Do të kemi më shumë pandemi në të ardhmen. Pyetja nuk është nëse, por kur”, tha Jaouad Mahjour, asistent i drejtorit të përgjithshëm të OBSh-së për përgatitje për emergjenca.

Asambleja Botërore e Shëndetësisë – organ vendimmarrës i OBSh-së, i përbërë nga 194 shtete – do të mbajë një sesion të pashembullt e të posaçëm për ta shqyrtuar zhvillimin e një traktati të ri për përgatitjen dhe reagimin në rast pandemie.

Takimi do të duhej të përfundonte me një rezolutë, në të cilën do të përcaktohej rruga që duhet të ndiqet. Rezultati i dëshirueshëm – qoftë traktat apo ndonjë formulim tjetër – do të vijë vetëm më vonë, ndoshta deri në vitin 2024.

Covid- Zvicra voton të dielën heqjen e kufizimeve, ndërsa rastet rriten 40% deri në 50% çdo javë

Të dielën, Zvicra voton për të hequr qafe disa kufizime ndaj Covid në tërësi.

Që nga fillimi i pandemisë, qeveria zvicerane ka kryer një akt të ndërlikuar balancues, duke u përpjekur të vendosë masa për të kontrolluar përhapjen e Covid-it, duke i qëndruar ende besnike sistemit të demokracisë së drejtpërdrejtë të Zvicrës, në të cilin qeveria ka pak fuqi formale dhe njerëzit kanë fjalën e fundit.

Me pak  se dy të tretat e popullsisë të vaksinuar plotësisht, zviceranët kanë një nga normat më të ulëta të vaksinimit në Evropën Perëndimore.

Tani, infeksionet Covid-19 po rriten në mënyrë eksponenciale, me numrat e rasteve që rriten me 40% në 50% çdo javë. Pra, a po planifikon ministri i shëndetësisë kufizime të reja, si Gjermania fqinje, apo edhe ta bëjë të detyrueshëm vaksinimin, si Austria? Jo pak nga ajo.

Vaksinimi ka qenë prej kohësh një çështje e ndjeshme, veçanërisht në Zvicrën gjermanishtfolëse. Besimi se imuniteti natyror është çuar më së miri në një rënie të vaksinimeve të fruthit në fëmijëri që shkaktoi një rritje të rasteve të fruthit në të gjithë Evropën.

Ndërkohë, në komunitetet alpine, një krenari historike për pavarësinë e tyre e rrënjosur, thonë disa, në kohën kur fshatrat malore shkëputeshin nga bota çdo dimër, do të thotë se ka rezistencë ndaj qeverisë që lëshon urdhra. bw

Njerëzit në Evropë duan më shumë demokraci zvicerane !

Landsgemeinde (asambleja politike kantonale në ajër të hapur) është një formë primitive e demokracisë zvicerane dhe është e vetmja e këtij lloji në mbarë botën. Ajo zhvillohet në kantonet Glarus (në foto) dhe Appenzell Innerrhoden. Samuel Trümpy

Vështirë se ndonjë vend tjetër është aq i kënaqur me politikën e tij sa Zvicra. Shtetet fqinje e shohin Konfederatën si një model demokracie për Bashkimin Evropian, sipas një sondazhi.

Liri, Liri! Janë kërkesat e demonstruesve përfshijnë dorëheqjen e ministrit të shëndetësisë Alain Berset. Postera dhe këngë denoncojnë “diktaturën e koronavirusit”, një protestë e ngritur edhe nga Partia popullore Zvicerane (SVP), partia më e madhe federale.

Dikush mund të mendojë se kjo është një situatë dramatike për politikën zvicerane e bazuar në stabilitet dhe harmoni. Megjithatë, qeveria vazhdon të gëzojë shumë besim te popullata. Ashtu si në vitet e mëparshme, në vitin 2020, vit i pandemisë, në asnjë vend tjetër të Organizatës për Bashkëpunim dhe Zhvillim Ekonomik (OECD) nuk ka përqindja e njerëzve që kanë thënë se i besojnë qeverisë së tyre në parim ishte aq e lartë.

“Kënaqësia në Zvicër është gjithashtu qartë e pranishme në lidhje me politikën e koronavirusit”, vëren politologu Urs Bieri, bashkëdrejtor i institutit kërkimor të sondazheve gfs.bern. “Vërtet ka një pakënaqësi të madhe dhe të dukshme në disa grupe, por kjo nuk shkakton një krizë sistematike”.

Së bashku me grupin e tij kërkimor, Bieri studioi nivelin e kënaqësisë me politikën në Zvicër dhe vendet fqinje, duke intervistuar 1000 njerëz në Konfederatë, Gjermani, Austri, Itali dhe Francë.

Ndërkohë që sondazhi në Zvicër u fokusua në sistemin politik kombëtar, anketa e kryer nga vendet fqinje u fokusua në kënaqësinë me BE-në. Përsëri, rezultatet tregojnë se njerëzit në Zvicër janë më të kënaqur me politikën sesa ata në vendet fqinje.

90% e të rriturve që jetojnë në Zvicër janë mjaft ose shumë të kënaqur me sistemin politik zviceran. Në vendet fqinje, nga ana tjetër, vetëm 50% e të intervistuarve janë të kënaqur me sistemin politik të BE-së.

Kënaqësi falë demokracisë së drejtpërdrejtë

Niveli i kënaqësisë në Zvicër është vazhdimisht i lartë. Në veçanti, 93% e personave të pyetur janë mjaft ose shumë të kënaqur me mundësinë e pjesëmarrjes në vendime politike. Liria e shprehjes, zgjedhjet legjislative dhe liria për të demonstruar për shkaqe politike kontribuojnë gjithashtu në kënaqësinë e përgjithshme me politikën. “Nga të gjitha mjetet e pjesëmarrjes, demokracia e drejtpërdrejtë konsiderohet veçanërisht e rëndësishme”, thekson Bieri.

Në vendet fqinje me Zvicrën, mundësitë për pjesëmarrje vlerësohen dukshëm më keq. Vetëm 48% e popullsisë rezidente i konsideron të kënaqshme.

Por deri në çfarë mase sistemi politik i Zvicrës mund të krahasohet me një asociacion shtetesh siç është BE-ja? “Të dy sistemet nuk mund të krahasohen drejtpërdrejt, por efekti i demokracisë në jetë dhe në jetën e përditshme mund”, shpjegon Bieri. Qëllimi i sondazhit nuk është të gjykojë se cili sistem politik është më i mirë, por të shihet se si sistemet e tjera i zgjidhin problemet dhe të mësojnë prej tyre.

Vendet fqinje duan demokraci të drejtpërdrejtë sipas modelit zviceran

Njerëzit e intervistuar në vendet fqinje argumentojnë se BE-ja mund të mësojë shumë nga Zvicra. Qoftë zgjedhja e qeverisë apo parlamentit, federalizmi apo liria e shprehjes, Zvicra priret të perceptohet si superiore ndaj BE-së.

Përsëri, demokracia e drejtpërdrejtë është veçanërisht e rëndësishme. 77% e atyre që kanë marrë pjesë në sondazh në vendet fqinje janë pak a shumë pro që BE-ja të ndjek modelin zviceran për mundësinë e votimit të ligjeve apo ndryshimeve kushtetuese. 75% duan të jenë në gjendje të ndihmojnë në formimin e politikës së BE-së me iniciativa dhe referendume, siç ndodh në Zvicër.

“Kënaqësia në Zvicër është gjithashtu qartë e pranishme në lidhje me politikën e koronavirusit”.

Pra, a do të ketë së shpejti një reformë politike të BE-së sipas modelit zviceran? “Anketa tregon opinionin e popullatës dhe perceptimin e tyre për jetën e përditshme. Kufizimet politike nuk luajnë asnjë rol”, thekson Bieri.

Studiuesi thekson se “Zvicra është rritur falë sistemit të saj politik për një periudhë të gjatë kohore, ndonjëherë edhe përmes presionit të jashtëm, si në rastin e të drejtës së votës së grave”. Zvicra ka pasur një kohë të gjatë për të mësuar se si të menaxhojë demokracinë e drejtpërdrejtë. “Kjo është një nga arsyet pse futja e demokracisë brenda natës nuk do të funksiononte kudo.”

Bieri u befasua pak nga vlerësimi lajkatar për Zvicrën nga ata që jetojnë në vendet fqinje: “Sigurisht që ka aspekte të Zvicrës që kritikohen shpesh, si mungesa e transparencës në financimin e partive apo përfshirja joadekuate e minoriteteve… Por e gjithë kjo. nuk perceptohet në të njëjtën mënyrë në vendet fqinje”.

t që ka aspekte të Zvicrës që kritikohen shpesh, si mungesa e transparencës në financimin e partive apo përfshirja joadekuate e minoriteteve… Por e gjithë kjo. nuk perceptohet në të njëjtën mënyrë në vendet fqinje”./swissinfo.ch/eb

 

Pagat në Zvicër nuk janë aq të larta sa duken

Nëse jeni bankier, zyrtar i lartë ose CEO i huaj në Zvicër, me siguri do të jetoni rehat me një pagë gjashtëshifrore. Shumë të tjerë kanë paga që mund të duken të larta jashtë vendit, por në Zvicër nuk është domosdoshmërisht kështu.

Me një pagë mesatare prej 6538 frangash në muaj, nuk është çudi që Zvicra konsiderohet si një nga vendet më tërheqëse për të punuar. Pagat mesatare në shumë profesione janë më të larta se në vendet e tjera. Për shembull, një mësuese kopshti në Zvicër fiton rreth 4900 franga, ndërsa në Shtetet e Bashkuara duhet të pajtohet me rreth 2400 franga.

Një shitës fiton rreth 4400 franga dhe një murator i kualifikuar me mbi katër vjet përvojë 5500 franga. Në vende të tjera, këto punë paguhen pak më shumë se paga minimale. Por nëse të ardhurat janë të larta në Zvicër, edhe shpenzimet janë të larta.

Kur zbriten kontributet e detyrueshme (për fondin e pensioneve dhe sigurimin e papunësisë apo aksidentit) dhe qiraja, rroga nuk duket më aq e bollshme. Dhe ndryshe nga shumë vende të tjera, taksat dhe sigurimet shëndetësore nuk zbriten automatikisht nga paga juaj në Zvicër.

Nëse shtoni kostot e transportit, të cilat përfaqësojnë mesatarisht 8% të të ardhurave bruto, disa nga shërbimet më të shtrenjta në botë të kujdesit për fëmijët dhe një mori produktesh të shtrenjta (duke filluar nga ushqimi) që e bëjnë Zvicrën një “ishull me çmime të larta” , atëherë rroga duket edhe më e ulët.

Statistikat zyrtare tregojnë se familjet me të ardhura bruto mujore më pak se 5000 franga nuk mund të kursejnë para. Stagnimi i pagave, ndërkohë që kostoja e jetesës vazhdon të rritet, është një fenomen shqetësues. Pasojat janë veçanërisht të rënda për punëtorët me të ardhura të ulëta, të cilët zënë rreth 320,000 vende pune, ose rreth 12% të popullsisë aktive.

“Pagesat e sigurimit shëndetësor dhe qiratë po rriten, ndërsa pagat po rriten vetëm mesatarisht. Kjo është arsyeja pse kohët janë të vështira për klasën e mesme të ulët në Zvicër,” shpjegon profesori Robert Fluder i Universitetit të Bernës.

Gratë dhe emigrantët punësohen më shpesh në punë me pagë të ulët. Statistikat e fundit tregojnë se gjysma e të gjitha punëve me pagë të ulët janë të zëna nga banorë të huaj.

Në një vend të pasur si Zvicra, njerëzit me të ardhura të ulëta shpesh detyrohen të shpenzojnë shumë më tepër sesa duhet, gjë që e bën jetën mjaft të vështirë. Njerëzit me të ardhura të ulëta dhe të mesme janë gjithashtu në rrezik të rrëshqitjes në shkallët sociale./swissinfo.ch/eb

Zvicër: Doza buster: Berna e rekomandon dozën e tretë mosha 16 vjeç për të luftuar valën e re të Covid-19

Vaksina: dritë jeshile për dozën përforcuese

Konfederata kishte porositur 5.3 milionë doza të vaksinës

Berna e rekomandon dozën etretë për të gjithë popullsinë që nga mosha 16 vjeç për të luftuar valën e re të Covid-19

Zyra Federale e Shëndetit Publik dhe Komisioni Federal për Vaksinimet vendosën sot, të premten, të rekomandojnë zyrtarisht dozën përforcuese të vaksinës Covid-19 për të gjithë popullatën nga 16 vjeç e lart. Deri më tani rekomandimi ishte i vlefshëm për ata mbi 65 vjeç.

“Në këtë mënyrë – thuhet në një deklaratë të përbashkët për shtyp – ne synojmë të forcojmë mbrojtjen individuale nga infeksioni dhe për këtë arsye të ndalojmë transmetimin dhe përhapjen e virusit në situatën aktuale epidemike”. Vaksinimi përforcues u është administruar më shumë se 350,000 njerëzve mbi moshën 65 vjeç dhe individëve më të rinj, veçanërisht në rrezik, të cilët kanë një rrezik shumë të lartë për t’u sëmurë rëndë. Këto kategori “duhet të vazhdojnë të kenë akses prioritar ndaj vaksinimit përforcues”, shton shënimi nga Zyra Federale e Shëndetit Publik.

Doza e tretë e vaksinës Moderna është miratuar për moshat 18 vjeç e lart

Po sot, e premte, Swissmedic autorizoi dozën përforcuese të vaksinës Moderna, duke filluar nga mosha 18 vjeç dhe gjithmonë gjashtë muaj pas dozës së dytë. Për “përforcuesin” Moderna indikohet administrimi i gjysmë doze krahasuar me dy të parat.

Efektet e padëshiruara: 10.386 raste të dyshuara të regjistruara

Nga ekzaminimi i kryer deri më tani nga Swissmedic për efektet e padëshiruara të vaksinave kundër Covid-19, janë shfaqur 10.386 raste të dyshuara të reaksioneve anësore. Shumica e njoftimeve, ose 6765 (65%) nuk janë klasifikuar si serioze, ndërsa 3650 (35%) janë deklaruar serioze, thekson në një shënim Instituti Zviceran për Produkte Terapeutike. Të prekurit janë mesatarisht 52.1 vjeç; në rastet e klasifikuara si serioze, mosha mesatare ishte 54.8 vjeç.

Në 159 raste të rënda, njerëzit vdiqën në intervale të ndryshme pas vaksinimit. Mosha mesatare është 79.7 vjeç. Pavarësisht një lidhjeje të përkohshme me vaksinimin, “në asnjë rast nuk ka asnjë provë konkrete që vaksinimi ishte shkaku i vdekjes”, specifikon Swissmedic.

Në Zvicër, deri më tani janë administruar 11.7 milionë doza të vaksinës./rsi.ch/eb

Omicron mutacioni i ri i koronavirusit – OBSH: varienti shqetësues

Organizata Botërore e Shëndetësisë reagoi zyrtarisht për variantin e ri të koronavirusit, që është pagëzuar me emrin Omicron. OBSH tha se mutacioni i ri i koronavirusit është një variant shqetësues.

Ky variant u raportua fillimisht në Afrikën e Jugut më 24 nëntor. Sipas BBC, ky variant është pikasur edhe në Botsvana, Hong Kong, Izrael dhe së fundmi edhe në Belgjikë.

OBSH tha të premten se të dhënat paraprake tregojnë se ky variant përbën rrezik të lartë ri-infektimi.

Disa vende evropiane kanë vendosur të ndalojnë ose të kufizojnë fluturimet me Afrikën e Jugut. Ekspertët thonë se varianti ka shkaktuar një shqetësim shumë të madh ndërkombëtar.

Sipas BBC, një zyrtar britanik tha se është varianti më domethënës i koronavirusit që është zbuluar deri më tani. Kurse një shkencëtar i Oksfordit tha se ky variant është një lajm i keq, por shtoi se nuk është fundi i botës.

Ekspertët kanë zbuluar 32 mutacione të ndryshme të proteinës ‘gjemb’ brenda këtij varianti, teksa versionet e mëparshme të COVID-it, Delta dhe Beta kishin pësuar deri në 3 mutacione./Rsi.ch/eb


Send this to a friend