VOAL

VOAL

Takimi me Zelenskyn dhe dhurimi i 30 milionë dollarëve, aktorja e njohur e Hollywood: Ndihem krenare që jam ukrainase!

March 8, 2022
blank

Komentet

blank

A është Inteligjenca Artificiale një kërcënim për artistët njerëzorë?

Një nga pikat kryesore të mosmarrëveshjes që qëndron në themel të grevës së vazhdueshme të shkrimtarëve të Hollivudit është mbi rolin që mund të luajë inteligjenca artificiale në krijimin e TV dhe filmave sot dhe në të ardhmen.

Si pjesë e një liste të gjatë kërkesash të ofruara për studiot, Shoqata e Shkrimtarëve të Amerikës ka bërë thirrje për ndalimin e përdorimit të AI për të “shkruar ose rishkruar materiale letrare” ose “për t’u përdorur si material burimor” për seriale dhe filma me skenar. Studiot thuhet se e kanë refuzuar atë propozim, në vend të kësaj kanë ofruar të mbajnë takime vjetore për të “diskutuar përparimet në teknologji”.

Shkrimtarët e Hollivudit nuk janë të vetmit profesionistë krijues që kanë frikë se AI mund të rrezikojë karrierën e tyre. Sistemet e krijimit të imazheve si Midjourney tani janë mjaft të sofistikuara për të fituar konkurse kundër artistëve njerëzorë dhe për të krijuar fotografi false të vlerësuara me çmime. Modelet gjuhësore si ChatGPT janë në gjendje të krijojnë prozë të pranueshme. Kohët e fundit, një pjesë e vogël e këngëve të krijuara nga AI që imitojnë yje si Drake dhe Harry Styles janë bërë virale në internet.

Gazeta Shqiptare

blank

Vdes në moshën 67-vjeçare komediani dhe prezantuesi televiziv Paul O’ Grady

Paul O’Grady, prezantuesi dhe komediani i dashur televiziv, i cili doli në skenë me personazhin e tij drag Lily Savage, ka vdekur në moshën 67-vjeçare.

Partneri i tij Andre Portasio konfirmoi në një deklaratë se O’Grady vdiq “papritur por në mënyrë paqësore” të martën në mbrëmje.

 

“Ne kërkojmë, në këtë kohë të vështirë, të respektoni privatësinë tonë ndërsa pajtohemi me këtë humbje”, tha Portasio në një deklaratë.

 

“Ai do t’i mungojë shumë të dashurve të tij, miqve, familjes, dhe të gjithë atyre që shijuan humorin, zgjuarsinë dhe dhembshurinë e tij.

 

“Unë e di se ai do të donte që unë t’ju falënderoja për gjithë dashurinë që i keni treguar atij gjatë viteve.

 

Ditë më parë, O’Grady kishte mbaruar një rol duke luajtur Miss Hannigan në muzikalin Annie dhe ishte vendosur të rifillonte rolin në shfaqjet në Mbretërinë e Bashkuar dhe Irlandë më vonë këtë vit.

 

Mesazhet për vdekjen e tij vërshuan nga të katër anët. “Lajm kaq i trishtuar,” shkroi prezantuesja televizive Lorraine Kelly në Twitter. “Paul O’Grady – shakaxhi, i patrembur, i guximshëm, i sjellshëm dhe i mençur … Unë gjithmonë mendoj se qentë janë gjyqtari më i mirë i karakterit dhe ata e Adhuruan atë.”

Aktivisti i të drejtave të LGBTQ+ Peter Tatchell e kujtoi O’Grady si “një nga njerëzit më të bukur që mund të takohen ndonjëherë. Ai do t’i mungojë shumë të gjithëve, ashtu si edhe atyre që e shijuan zgjuarsinë e tij dhe e admiruan dhembshurinë e tij.”

I lindur në Birkenhead në vitin 1955, O’Grady u zhvendos në Londër në të 20-at e tij dhe punoi si punonjës social për këshillin e Camden.

 

O’Grady erdhi në vëmendjen kryesore në vitin 1991 kur ai u nominua për çmimin Perrier, çmimi më prestigjioz i komedisë në Mbretërinë e Bashkuar dhe filloi të shfaqej në radio dhe televizion.

Gjatë karrierës së tij, ai drejtoi emisionin “The Paul O’Grady Show”, “Blankety Blank”, “The Paul O’Grady Show”, “Blankety Blank”, “Shown Night Line Up” të Paul O’Grady dhe rifillimin e Blind Date.

Shumë i dashuruar pas kafshëve ai mbante qen, derra, lakuriq nate në fermën e tij në Kent. O’Grady prezantoi gjithashtu shfaqjen e vlerësuar me çmime “For The Love Of Dogs”.

Gjatë gjithë karrierës së tij, ai u shpreh shumë i hapur për neglizhencën e punonjësve të kujdesit, masat shtrënguese dhe partinë konservatore. Ai u bë tituj kur tha se donte të shihte “kokat të varura në Tower Bridge” të David Cameron dhe George Osborne mbi shkurtimet shtrënguese dhe zbuloi se ai e la talkshow-in e tij sepse të famshmit ishin shumë të shurdhër.

Në gusht të vitit të kaluar, O’Grady prezantoi shfaqjen e tij të fundit në BBC Radio 2, pasi kishte drejtuar programin e pasdites të së dielës për gati 14 vjet. Në shfaqjen e tij të fundit, ai tha se ishte “një nga punët më të gjata që kam mbajtur ndonjëherë. Erdha vetëm për të bërë disa orë për Elaine Paige dhe shikoni se çfarë ndodhi.”

O’Grady shkroi një kujtim me katër vëllime dhe në vitin 2008 iu dha një MBE për shërbimet e tij në argëtim. Kur u përshkrua si një thesar kombëtar në një intervistë me Observer në 2017, ai u përgjigj: “Oh, çfarë fraze e tmerrshme. Kjo nuk ishte planifikuar.”

O’Grady ka lënë pas bashkëshortin e tij Andre, vajzën e tij Sharon dhe dy nipër e mbesa.bw

blank

‘Hotel Ruanda’: Heroi i vërtetë lirohet pas 939 ditësh burg

Paul Rusesabagina – njeriu që ishte frymëzimi për personazhin kryesor të filmit “Hotel Rwanda”, me Don Cheadle në rolin kryesor – një kritik i njohur i presidentit të Ruandës, Paul Kagame, i cili u dënua me 25 vjet burgu për “terrorizëm”, u lirua pasi qeveria ia zbuti dënimin.

Rusesabagina, një shtetas belg dhe rezident i përhershëm i Shteteve të Bashkuara, iu dorëzua ambasadorit të Katarit për t’u kthyer në Shtetet e Bashkuara, tha një zyrtar amerikan.

Presidenti i SHBA Joe Biden shprehu “gëzimin” e tij për lirimin e Rusesabagina.

Belgjika gjithashtu përshëndeti “vendimin e qeverisë së Ruandës për të ulur dënimin e tij”.

“Shpresojmë se ai së shpejti do të ribashkohet me familjen e tij”, tha në një deklaratë ministri i Jashtëm belg Haja Lambib.

Dënimi i Rusesabagina në shtator 2021 kishte shkaktuar reagime ndërkombëtare.

“Pas një urdhri nga presidenti dhe shqyrtimit të kërkesave për falje, dënimet e Paul Rusesabagina dhe (bashkë të pandehurit të tij) Calixte Ensabimanda janë ulur,” tha Yolande Makolo, një zëdhënëse e qeverisë së Ruandës.

Në të njëjtën kohë u reduktuan dënimet edhe për 18 persona të tjerë, të cilët gjithashtu u dënuan për terrorizëm, të cilët do të lirohen gjatë ditës.

939 ditë paraburgim

Rasti ka qenë prej kohësh një burim tensioni midis Kigalit dhe Uashingtonit.

Në maj të vitit 2022, SHBA-të kishin vlerësuar se Rusesabagina po “mbahej padrejtësisht”, me Kagame që u përgjigj se SHBA nuk mund të “më frikësonin” për ta liruar atë.

Ky vendim “është rezultat i dëshirës së përbashkët për të rivendosur marrëdhëniet SHBA-Ruandë”, theksoi përfaqësuesja e shtypit e presidentit, Stephanie Nyobagire.

Bisedimet për lirimin e disidentit kishin filluar në fund të vitit 2022 dhe përparimi u arrit javën e kaluar gjatë bisedimeve midis Kagame dhe emirit të Katarit, vuri në dukje një burim me njohuri për këtë çështje.

Presidenti i Ruandës kishte njoftuar, gjatë vizitës së tij në Katar dy javë më parë, se “bisedimet” ishin duke u zhvilluar në lidhje me Rusesabagina.

Mbështetësit e disidentit 68-vjeçar besojnë se gjyqi i tij u ndot nga shumë parregullsi, ndërsa familja e tij paralajmëroi për shëndetin e tij.

Rusesabagina u mbajt për 939 ditë, sipas faqes së internetit Free Rusesabagina.

“Hotel Rwanda”

Rusesabagina u bë e famshme falë filmit “Hotel Rwanda”, i publikuar në vitin 2004, i cili tregon se si ky Hutu i moderuar, i cili ishte menaxheri i “Hôtel des Mille Collines” në Kigali, shpëtoi më shumë se 1000 njerëz gjatë 1994 Gjenocidi Tutsi.

Në të njëjtën kohë, Rusesabagina ka 20 vjet që kritikon Paul Kagame, të cilin e akuzon për absolutizëm dhe për nxitje të urrejtjes kundër Hutuve.

Aktivistët e të drejtave të njeriut akuzojnë Ruandën – e sunduar nga Kagame me një dorë të hekurt që nga fundi i një gjenocidi të vitit 1994 që vrau 800,000 njerëz – për shtypjen e lirisë së shprehjes dhe opozitës.

Rusesabagina jetonte në SHBA dhe Belgjikë që nga viti 1996, përpara se të arrestohej në Kigali në vitin 2020 në rrethana të çuditshme teksa zbriste nga një aeroplan që mendonte se ishte nisur për në Burundi.

Gjyqi i tij zgjati nga shkurti deri në korrik 2021.

Ai u akuzua për nëntë akuza, duke përfshirë “terrorizëm”, si dhe përfshirje në sulmet e nisura nga FLN, një organizatë terroriste me bazë në Kigali, nga e cila u vranë nëntë persona nga 2018 deri në 2019 Rusesabagina
pranoi se ishte përfshirë në themelimin e vitit 2017 të Lëvizjes për Ndryshimin e Ruandës për Ndryshim Demokratik (MRCD), nga e cila FLN konsiderohej dega e armatosur.

Megjithatë, ai gjithmonë ka mohuar çdo përfshirje në sulme. syri.net

blank

Pas diagnozës me sëmundjen e rrallë, Bruce Willis shfaqet për herë të parë në një video

SHBA

Bruce Willis festoi ditëlindjen e tij të 68-të i rrethuar nga familja. Aktori i njohur ka folur për herë të parë që pas zbulimit të demencës. Në video, aktori shihet teksa feston ditëlindjen e 68-të me familjen në sfond. Ka qënë familja e tij, e cila ka ndarë pamjet në rrjetet sociale.

Ish-bashkëshortja e Demi Moore ka postuar në Instagramin e saj një video nga festimi i ditëlindjes së familjes së tij. Gruaja e tij aktuale Emma Hemming, si dhe vajzat e tij Willis, Rumer, Scout dhe Tallulahishin ishin të pranishëm në festë.

Në video, e gjithë familja dhe disa miq i kënduan aktorit gëzuar ditëlindjen, ndërsa Willis dukej në humor të mirë dhe madje këndoi për pak momente. Në video shihet teksa bisedon me të ftuarit dhe duke fikur qirinjtë.bw

blank

Sharon Stone në lot: Humba gjysmën e pasurisë sime në shembjen e Silicon Valley Bank

Sharon Stone bëri disa zbulime  për audiencën e pranishme në ceremoninë e Fondit të Kërkimit të Kancerit të Grave (WCRF).

Aktorja zbuloi se humbi gjysmën e pasurisë së saj në kolapsin e fundit të Silicon Valley Bank.

Stone mori çmimin e guximit dhe mori pjesë në mbledhjen e fondeve të mbajtur si pjesë e ceremonisë.

Në fjalën e saj, ylli i Hollivudit tha, sipas një publikimi të “Hollywood Reporter”:

“E di që duhet të punosh për të kuptuar se menaxhimi i parave është i vështirë. Sapo humba gjysmën e parave të mia në këtë bankë dhe kjo nuk do të thotë që nuk do të vija’.

Stone vazhdoi duke thënë se prania e saj në mbledhjen e fondeve vjen pas vdekjes së fundit të vëllait të saj Patrick Stone në moshën 57-vjeçare nga sëmundjet e zemrës.

“Vëllai im sapo vdiq dhe kjo nuk më pengoi të isha këtu. Nuk është një kohë e lehtë për asnjërin prej nesh. Është një kohë e vështirë për të gjithë botën, por po ju them, nuk lejoj asnjë politikan të më thotë çfarë mundem dhe çfarë nuk mund të bëj”, tha ajo dhe shtoi: “Si mundem dhe si nuk mundem . jetoj, dhe cila është vlera e jetës sime dhe kush jo. Ndaj ngrihuni. Ngrihuni dhe thoni sa vleni. Unë ju sfidoj. Ky është guxim”.

Së fundmi, aktorja iu referua periudhës që po luftonte me kancerin e gjirit, pasi zbuloi një tumor të madh në gjoks. Për fat të mirë, tumori më vonë u zbulua se ishte beninj, por rezultoi që aktorja t’i nënshtrohej një operacioni rindërtues në 2001. syri.net

blank

Kremlini: Oscari për dokumentarin “Navanly” shpërfaq “politizimin” e Hollivudit

RFE/RL

Kremlini ka thënë të hënën se shpërblimi me Oscar për dokumentarin që flet për liderin opozitar rus, Aleksei Navalny, shpërfaq “një element të qartë të politizimit” të Hollivudit.

“Navalny”, e ka fituar çmimin për dokumentarin më të mirë të dielën, në ceremoninë e 95-të të ndarjes së këtyre çmimeve nga Akademia amerikane e Arteve.

Në dokumentar paraqitet faza e shërimit të Navalnyt në Gjermani, pas helmimit me agjent nervor në Siberi, më 2020, dhe puna që ka bërë me rrjetin hulumtues Belligcat për të vënë para përgjegjësisë kryesit e aktit.

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, ka thënë se nuk e ka shikuar filmin, mirëpo pavarësisht asaj “mund të vlerësoj se ekziston një element i qartë i politizimit të rastit”.

Ai ka thënë se politika nuk është e panjohur për Hollivudin, “mirëpo nuk mund të flasë për meritat filmike, sepse nuk jam i familjarizuar me to”.

Në film, Navalny fajëson agjentët e Shërbimit shtetëror të Sigurisë (FSB) për helmimin e tij.

Rusia, në anën tjetër, e ka hedhur poshtë mundësinë se ka tentuar ta vrasë atë.

Navalny është kritik i madh presidentit rus, Vladimir Putin.

Ai është duke e vuajtur dënimin me burgim prej 11 vjetësh e gjysmë, nën akuzat për mashtrime dhe përvetësim.

Vetë Navalny ka thënë se akuzat janë të motivuara politikisht, me qëllim që ta detyrojnë të heshtë.

blank

Filmi “Everything Everywhere All at Once” fiton më së shumti çmime Oscar

Pamje nga ceremonia e 95-të e ndarjes së çmimeve Oscar.

“Everything Everywhere All at Once” është shpërblyer me çmimin Oscar për filmin më të mirë nga Akademia e Arteve në Shtetet e Bashkuara.

Filmi trajton jetën e një familjeje kinezo-amerikane teksa tenton të zgjidhë disa probleme, në dimensione të ndryshme.

Ky film ka arritur të fitojë shtatë çmime brenda natës, përfshirë tre nga katër çmimet që janë ndarë për aktrimin më të mirë.

Çmimet i kanë fituar: Michelle Yeoh, Ke Huy Quan dhe Jamie Lee Curtis.

Yeoh e ka luajtur rolin e një pronareje të një lavanderie, e cila e kupton se ka superfuqi në universe alternative.

“Për të gjithë djemtë dhe vajzat e vogla që janë duke më shikuar sonte, kjo është shenjë e shpresës dhe mundësive”, ka thënë aktorja 60-vjeçare.

Quan, i lindur në Vietnam, e ka puthur statujën e Oscarit, teksa është renditur në mesin e emrave më të mëdhenj të këtij biznesi.

“Udhëtimi im ka nisur në një anije”, ka thënë Quan.

“E kam kaluar një vit si refugjat në kamp. Disi përfundova këtu në skenën më të madhe të Hollivudit”.

Curtis, 64-vjeçare, e cila e ka ndërtuar karrierën me filmat si “Halloween,” e ka fituar çmimin për aktoren më të mirë në rol dytësor.

“Sapo e fitova një Oscar”, ka thënë ajo e përlotur.

Ylli tjetër, Brendan Fraser, e ka fituar çmimin për aktorin më të mirë për rolin e tij në filmin “The Whale”.

Ai e luan rolin e një burri obez që tenton të rikthejë lidhjet me vajzën e tij.

Filmi gjerman “All Quiet on the Western Front” e ka fituar çmimin për filmin më të mirë ndërkombëtar.

Ai ka fituar edhe tri çmime tjera përgjatë natës.

Filmi shpërfaq pasojat e rënda të luftës më 1914, nga sytë e një të riu.

“Navalny,” film për helmimin e kritikut të Kremlinit, Aleksei Navalny – i cili është arrestuar, pas kthimit të tij nga Gjermania në Rusi, më 2021 – e ka fituar çmimin për filmin më të mirë dokumentar.

“Aleksei, po e ëndërroj ditën kur do të jesh i lirë dhe kur shteti ynë të jetë i lirë”, ka thënë gruaja e tij, Yulia Navalnaya, teksa e ka marrë çmimin.

“Qëndro i fortë, i dashur”.

Ceremonia e 95-të e ndarjes së këtyre çmimeve është moderuar nga komediani, Jimmy Kimmel.REL

blank

Fituesit e çmimeve Oscar në edicionin e 95-të Academy Awards

Yjet e Hollivudit u mblodhën për të zbuluar se kush kishte fituar një statujë të lakmuar të çmimeve Oscar të dielën. Këtu është lista e fituesve dhe e të gjithë të nominuarve të shpallur në ceremoninë e 95-të të Academy Awards në Los Anxhelos

LISTA E PLOTE

Filmi më i mirë:

“All Quiet on the Western Front”
“Avatar: The Way of Water”
“The Banshees of Inisherin”
“Elvis”
“Everything Everywhere All at Once”
“The Fabelmans”
“Tár”
“Top Gun: Maverick”
“Triangle of Sadness”
“Women Talking”

Aktori më i mirë:

Austin Butler – “Elvis”
Colin Farrell – “The Banshees of Inisherin”
Brendan Fraser – “The Whale”
Paul Mescal – “Aftersun”
Bill Nighy – “Living”

Aktorja më e mirë:

Cate Blanchett – “Tár”
Ana de Armas – “Blonde”
Andrea Riseborough – “To Leslie”
Michelle Williams – “The Fabelmans”
Michelle Yeoh – “Everything Everywhere All at Once”

Regjisori më i mirë:

Martin McDonagh – “The Banshees of Inisherin”
Daniel Kwan dhe Daniel Scheinert – “Everything Everywhere All at Once”
Steven Spielberg – “The Fabelmans”
Todd Field – “Tár”
Ruben Östlund – “Triangle of Sadness”

Aktorja më e mirë në rol dytësor:

Angela Bassett – “Black Panther: Wakanda Forever”
Hong Chau – “The Whale”
Kerry Condon – “The Banshees of Inisherin”
Jamie Lee Curtis – “Everything Everywhere All at Once”
Stephanie Hsu – “Everything Everywhere All at Once”

Aktori më i mirë në rol dytësor:

Brendan Gleeson – “The Banshees of Inisherin”
Brian Tyree Henry – “Causeway”
Judd Hirsch – “The Fabelmans”
Barry Keoghan – “The Banshees of Inisherin”
Ke Huy Quan – “Everything Everywhere All at Once”

Skenari origjinal më i mirë:

“The Banshees of Inisherin,” Martin McDonagh
“Everything Everywhere All at Once,” Daniel Kwan dhe Daniel Scheinert
“The Fabelmans,” Tony Kushner and Steven Spielberg
“Tár,” Todd Field
“Triangle of Sadness,” Ruben Östlund

Skenari i përshtatur:

“All Quiet on the Western Front,” Edward Berger, Lesley Paterson dhe Ian Stokell
“Glass Onion: A Knives Out Mystery,” Rian Johnson
“Living,” Kazuo Ishiguro
“Top Gun: Maverick,” Ehren Kruger, Eric Warren Singer dhe Christopher McQuarrie, story by Peter Craig dhe Justin Marks
“Women Talking,” Sarah Polley

Dokumentari më i mirë:

“All That Breathes”
“All the Beauty and the Bloodshed”
“Fire of Love”
“A House Made of Splinters”
“Navalny”

Dokumentari me metrazh të shkurtër:

“The Elephant Whisperers”
“Haulout”
“How Do You Measure a Year?”
“The Martha Mitchell Effect”
“Stranger at the Gate”

Filmi më i mirë ndërkombëtar

“All Quiet on the Western Front”
“Argentina, 1985”
“Close”
“EO”

“The Quiet Girl”

Filmi më i mirë i animuar:

“Guillermo del Toro’s Pinocchio”
“Marcel the Shell with Shoes On”
“Puss in Boots: The Last Wish”
“The Sea Beast”
“Turning Red”

Filmi me metrazh të shkurtër:

“An Irish Goodbye”
“Ivalu”
“Le Pupille”
“Night Ride”
“The Red Suitcase”

Film me metrazh të shkurtër i animuar:

“The Boy, the Mole, the Fox and the Horse”
“The Flying Sailor”
“Ice Merchants”
“My Year of Dicks”
“An Ostrich Told Me the World Is Fake and I Think I Believe It”

Kompozimi:

“All Quiet on the Western Front”
“Babylon”
“The Banshees of Inisherin”
“Everything Everywhere All at Once”
“The Fabelmans”

Kënga më e mirë:

“Applause” nga “Tell It like a Woman”
“Hold My Hand” nga “Top Gun: Maverick”
“Lift Me Up” nga “Black Panther: Wakanda Forever”
“Naatu Naatu” nga “RRR”
“This Is A Life” nga “Everything Everywhere All at Once”

Kostumografia:

“Babylon”
“Black Panther: Wakanda Forever”
“Elvis”
“Everything Everywhere All at Once”
“Mrs. Harris Goes to Paris”

Produksioni:

“All Quiet on the Western Front”
“Avatar: The Way of Water”
“Babylon”
“Elvis”
“The Fabelmans”

Kinematografia:

“All Quiet on the Western Front”
“Bardo: False Chronicle of a Handful of Truths”
“Elvis”
“Empire of Light”
“Tár”

Sound:

“All Quiet on the Western Front”
“Avatar: The Way of Water”
“The Batman”
“Elvis”
“Top Gun: Maverick”

Grimi dhe flokët:

“All Quiet on the Western Front”
“The Batman”
“Black Panther: Wakanda Forever”
“Elvis”
“The Whale”

Editimi:

Mikkel E.G. Nielsen, “The Banshees of Inisherin”
Matt Villa dhe Jonathan Redmond, “Elvis”
Paul Rogers, “Everything Everywhere All at Once”
Monika Willi, “TÁR”
Eddie Hamilton, “Top Gun: Maverick”

Efektet vizuale:

“All Quiet on the Western Front”
“Avatar: The Way of Water”
“The Batman”
“Black Panther: Wakanda Forever”
“Top Gun: Maverick”

blank

6 aktorët kryesorë të Hollivudit që nuk e fituan kurrë një çmim Oskar

Ka shumë aktorë të mëdhenj që nuk kanë fituar kurrë një Oscar, pavarësisht talentit dhe përkushtimit të tyre të jashtëzakonshëm për profesionin e tyre.

Ka shumë arsye pse ata nuk janë kthyer në shtëpi me statujën e lakmuar. Fitimi i një çmimi është një kombinim i talentit, kohës, fatit dhe shumë faktorëve të tjerë. Por fakti që një aktor nuk ka fituar një Oskar nuk e pakëson talentin e tij apo ndikimin e tij në industrinë e filmit.

Ka shumë aktorë të shkëlqyeshëm që nuk kanë fituar kurrë një Oskar, pavarësisht performancës dhe kontributit të tyre të jashtëzakonshëm në industrinë e filmit, dhe lista e mëposhtme përfshin gjashtë prej tyre.

Glenn Close është një nga aktoret më të respektuara të brezit të saj. Me një karrierë prej katër dekadash, ajo është nominuar për Oscar tetë herë, duke e bërë atë një nga aktoret më të nominuara në histori pa asnjë fitore. Pavarësisht talentit të saj të jashtëzakonshëm dhe vlerësimit të kritikëve, Close ende nuk e ka fituar Oscarin e lakmuar.

Para së gjithash, është e rëndësishme të kuptohet se çmimet e Akademisë janë subjektive dhe fitimi i një çmimi nuk është gjithmonë tregues i talentit ose aftësisë së një aktori. Është plotësisht e mundur që Close nuk ka pasur kombinimin e duhur të fatit dhe kohës për të fituar një Oscar deri më tani.

 

Thënë kështu, ka disa faktorë që mund të kenë kontribuar në mungesën e një çmimi nga Close. Një nga më të rëndësishmit janë llojet e roleve që ajo ka luajtur gjatë gjithë karrierës së saj. Close njihet për performancat e saj intensive, të drejtuara nga personazhet, shpesh në role kërkuese dhe emocionalisht komplekse. Teksa këto role kanë fituar vlerësimin e saj nga kritika, ato mund të mos jenë llojet e roleve që zakonisht fitojnë Oscar.

Për shembull, shumë nga nominimet e Close për Oscar kanë ardhur nga filma në të cilët ajo luajti personazhe që nuk ishin domosdoshmërisht të pëlqyeshëm ose të lehtë për t’u rrënjosur. Në vitin 1988, Close u nominua për rolin e saj në filmin Dangerous Liaisons”, në të cilën ajo luajti një aristokrate manipuluese dhe të pamëshirshme. Në vitin 2011, ajo u nominua për filmin ” Albert Nobbs “, në të cilin luajti një grua që maskohej si burrë për të mbijetuar në Irlandën e shekullit të 19-të. Ndërsa këto shfaqje u vlerësuan nga kritikët, ato mund të kenë qenë shumë sfiduese apo edhe të pakëndshme për disa votues të Oskarit.

Vlen gjithashtu të përmendet se Close u përball me një konkurrencë të ashpër në shumë prej viteve që ajo u nominua. Për shembull, në vitin 1988, vit kur ajo u nominua për “Dangerous Liaisons”, ajo ishte kundër Jodie Foster, e cila fitoi për “The Accused”. Në vitin 2019, aktorja pritej të fitonte për performancën e saj në “The Wife”, por humbi nga Olivia Colman për rolin e saj në “The Favourite”. Në këto raste, Close sigurisht e meritonte Oscarin, por ajo u përball me konkurrencën e aktoreve të tjera që dhanë edhe interpretime të shkëlqyera.

Së fundi, është e mundur që mungesa e një Oscar nga Close është vetëm një çështje e fatit të keq ose e kohës. Me kaq shumë nominime, është e qartë se ajo është shumë e respektuar nga bashkëmoshatarët e saj në industri. Megjithatë, çmimet Oscar janë një bishë e paqëndrueshme, dhe madje edhe aktorët më të talentuar mund të bëjnë të gjithë karrierën e tyre pa fituar një të tillë.

Amy Adams është padyshim një nga aktoret më të talentuara dhe më të gjithanshme të kohës së saj. Ajo ka marrë çmime dhe nominime të shumta për punën e saj në film dhe televizion, duke përfshirë gjashtë nominime për çmime Oscar. Megjithatë, pavarësisht se është një nga aktoret më të njohura të brezit të saj, ajo nuk ka fituar kurrë një Oscar. Një arsye mund të jetë konkurrenca e madhe me të cilën është përballur ndër vite. Adams është nominuar në disa kategori që tradicionalisht janë të mbushura me pretendentë të fortë. Për shembull, nominimi i saj i parë për aktoren më të mirë dytësore ishte në vitin 2006 për rolin e saj në Junebug, i cili ishte edhe roli i saj i parë. Megjithatë, ajo humbi nga Rachel Weisz për “The Constant Gardener”. Një vit më pas, Adams u nominua në të njëjtën kategori për “Dyshim”, por humbi nga Penelope Cruz për “Vicky Cristina Barcelona”.

Addams vazhdoi të jepte shfaqje të vlerësuara nga kritikët në një gamë të gjerë zhanresh, duke përfshirë komedi romantike, drama dhe fantashkencë. Ajo mori nominime për punën e saj në ‘The Fighter’, ‘The Master’, ‘American Hustle’, ‘The Big Short’, ‘Vice’ dhe ‘Arrival’. Megjithatë, ajo ende nuk ka fituar një Oscar.

Pavarësisht mungesës së një Oskari, Adams vazhdoi të ndërtonte një karrierë të suksesshme dhe të larmishme në film dhe televizion. Ajo ka dëshmuar herë pas here se është një aktore e gjithanshme dhe e talentuar dhe interpretimet e saj kanë fituar respektin dhe admirimin e publikut dhe kritikës. Kontributi i saj në industrinë e filmit nuk ka kaluar pa u vënë re siç dëshmohet nga nominimet dhe çmimet e shumta nga organizata të tjera prestigjioze si Golden Globes, BAFTA dhe SAG Awards. Në fund të fundit, 48-vjeçarja ka ende shumë kohë përpara për të fituar jo një, por më shumë Oscar para se të përfundojë karrierën e saj.

Peter O’Toole ishte një aktor ikonë, i njohur për performancat e tij karizmatike në skenë dhe ekran. Ai u nominua për tetë çmime Oscar gjatë karrierës së tij, por kurrë nuk fitoi statujën e artë. Pavarësisht se është një nga aktorët më të respektuar të brezit të tij, Peter O’Toole nuk fitoi kurrë një Oskar. I lindur në Irlandë në vitin 1932, O’Toole bëri debutimin e tij në aktrim në vitet 1950 dhe shpejt u bë i famshëm me rolin e tij kryesor në dramën epike historike Lawrence of Arabia (1962).

Ai gjithashtu vazhdoi të aktrojë në teatër dhe televizion, duke fituar vlerësime kritike dhe çmime për punën e tij në të dyja. Me gjithë talentin dhe suksesin e tij, thatësira e O’Toole… Oscar vazhdoi, me atë që u nominua shtatë herë të tjera gjatë viteve, por nuk fitoi kurrë.

Ai njihej si një person me profil të ulët që shmangte vëmendjen dhe nuk e shijonte politikën e sezonit të çmimeve. Ndryshe nga disa kolegët e tij që bënë fushatë aktive për Oscar, duke marrë pjesë në ngjarje dhe duke folur për shtypin, Peter O’Toole preferoi ta linte punën e tij të fliste vetë.

Pavarësisht se nuk ka fituar kurrë një Oscar, kontributi i Peter O’Toole në botën e aktrimit është i pamohueshëm, duke sjellë në jetë personazhesh të paharrueshëm në skenë dhe ekran. Në vitin 2003, Akademia e Arteve dhe Shkencave të Filmit e njohu arritjen e tij gjatë gjithë jetës me një çmim nderi Oscar, një nderim i duhur për një legjendë filmi.

Richard Burton ishte një nga aktorët më të talentuar të kohës së tij, por ai kurrë nuk fitoi një Oscar. Ai u nominua për shtatë çmime gjatë karrierës së tij, por nuk mori kurrë statujën e artë. Pavarësisht talentit të tij të jashtëzakonshëm, paaftësia e Burton për të siguruar një Oscar mbetet një mister edhe sot e kësaj dite.

Karriera filmike e Burton filloi në vitet 1950 dhe ai shpejt u vendos si një aktor i gjithanshëm dhe i talentuar. Ai mori nominimin e tij të parë për Oscar për rolin e tij në filmin e vitit 1952 My Cousin Rachel. Gjatë dekadës së ardhshme, ai mori nominime për disa filma të tjerë, duke përfshirë “The Robe”, “Becket” dhe “Spy Who Came In from the Cold”.

Pavarësisht nominimeve të shumta, Burton nuk fitoi kurrë një Oscar. Shumë teori janë propozuar për të shpjeguar këtë, duke përfshirë reputacionin e tij si një aktor i vështirë dhe shpesh i zemëruar. Disa kritikë kanë argumentuar gjithashtu se bashkëpunimet e Burton me gruan e tij dhe bashkë-yllin Elizabeth Taylor mund të kenë dëmtuar shanset e tij për të fituar një Oscar. Jetët e tyre personale të profilit të lartë dhe skandalet e tabloideve mund të kenë shpërqendruar nga talenti dhe arritjet e Burton si aktor.

Është gjithashtu e mundur që Burton thjesht u përball me konkurrencë të ashpër nga aktorë të tjerë të talentuar gjatë kulmit të karrierës së tij. Ai u nominua shpesh përkrah aktorëve legjendar si Marlon Brando dhe Laurence Olivier.

Cary Grant ishte një nga aktorët më ikonë të Epokës së Artë të Hollivudit. Ai ishte i njohur për sjelljen e tij të ëmbël, kohën e patëmetë komike dhe aftësinë e tij për të kaluar pa mundim nga drama në komedi. Pavarësisht se u nominua për dy Oscar, ai nuk fitoi kurrë.

Grant u bë shpejt një nga aktorët më të njohur të kohës së tij, duke luajtur në filma klasikë si “His Girl Friday”, “Bringing Up Baby” dhe “The Philadelphia Story”. Ai punoi me regjisorë legjendar si Alfred Hitchcock dhe Howard Hawks dhe ishte i njohur për kiminë e tij me yje të tjerë si Katharine Hepburn dhe Ingrid Bergman.

Pavarësisht suksesit të tij, Grant u nominua vetëm për dy Oscar gjatë karrierës së tij. Nominimi i parë erdhi në vitin 1942, për rolin e tij në filmin “Penny Serenade”. Filmi, me regji të George Stevens, ishte një dramë emocionale për një çift që adoptoi një fëmijë. Grant luajti burrin dhe dha një shfaqje prekëse që nxori në pah gamën e tij si aktor.

Nominimi i dytë i Grant erdhi në vitin 1945, për rolin e tij në None But the Lonely Heart. Në filmin e drejtuar nga Clifford Odets, Grant luante një burrë të zhgënjyer që kthehet në lagjen e tij të klasës punëtore në Londër. Ishte një largim nga rolet e tij të zakonshme dhe shfaqi aftësitë e tij dramatike.

Në fund, vlen të theksohet se edhe çmimet Oscar ndoqën një politikë specifike. Ndërsa fituesit supozohet të zgjidhen sipas meritës, faktorë të tjerë si fushata, marrëdhëniet personale dhe aleancat e industrisë shpesh luajtën një rol. Është e mundur që Grant thjesht të mos kishte lidhjet apo mbështetjen e duhur brenda botës së Hollivudit për të fituar një Oscar.

Johnny Depp është një aktor që nuk ka nevojë për prezantim. Ai është një nga aktorët më të famshëm të Hollivudit, i njohur për aftësitë e tij të gjithanshme të aktrimit dhe qasjen unike ndaj roleve të tij. Pavarësisht talentit të tij të jashtëzakonshëm, Depp nuk ka fituar kurrë një Oscar. Ky fakt ka bërë që shumë fansa dhe kritikë të pyesin veten se pse një aktor i këtij kalibri nuk është njohur kurrë nga Akademia.

Një nga arsyet kryesore pse Depp nuk ka fituar kurrë një Oscar është se ai shpesh zgjedh të marrë role që janë jashtë rrjedhës kryesore. Ndërsa rolet e tij në filma si “Pirates of the Caribbean” dhe “Edward Scissorhands” u vlerësuan nga kritikët dhe ishin të suksesshëm komercialisht, ata nuk ishin ato lloj rolesh që zakonisht fitojnë Oscar.

Në vend të kësaj, aktori priret të preferojë role të çuditshme, jokonvencionale dhe sfiduese, gjë që e bën të vështirë për të të fitojë njohjen që meriton nga Akademia. Një faktor tjetër që mund të ketë kontribuar në mungesën e fitimeve të Oskarit nga Depp është reputacioni i tij si një djalë i keq i Hollivudit. Depp ka qenë i përfshirë në një sërë polemikash të profilit të lartë gjatë viteve, nga akuzat për dhunë në familje deri te mosmarrëveshjet financiare me ish-partnerët. Ndërsa këto çështje mund të mos kenë të bëjnë fare me aftësinë e tij të aktrimit, ato mund të kenë ndikuar në mënyrën se si Akademia e sheh atë dhe punën e tij.

blank

Dhe Oskarin e fiton…? Më 12 mars nata e madhe e çmimeve

VOA

Hollivudi po përgatitet për edicionin e 95-të të çmimeve Oskar. Filmi fantastiko-shkencor “Everything Everywhere All at Once”, me regjisorë Daniel Scheinert dhe Daniel Kwan, kryeson me numrin e madh të kandidimeve, plot 11 të tilla. Industria e filmit shpreson ndërkohë që të hedhë pas krahëve incidentin e “shuplakës” që shoqëroi ceremoninë e vitit të kaluar.

Fituesi i çmimit Oscar, për aktorin më të mirë, Will Smith, goditi me shuplakë në fytyrë prezantuesin e ceremonisë Chris Rock, pas një shakaje që ky i fundit bëri me stilin e flokëve të bashkëshortes së tij. Incidenti tronditi miliona shikues në mbarë botën dhe la një shije të hidhur në historinë e ndarjes së çmimit prestigjioz.

Çmimet Oscar do të mbahen të dielën, më 12 mars, në teatrin ‘Dolby’ në Los Anxhelos. Ceremonia pritet të nisë në orën 20:00 me orën lokale dhe do të transmetohet drejtpërdrejt nga rrjeti televiziv ‘ABC News’.

Jimmy Kimmel do të prezantojë për herë të tretë ceremoninë, e për herë të parë që nga viti 2018. Në një reklamë lidhur me ngjarjen e këtij viti, komediani i njohur ndërsa fliste mbi arsyet se pse ai ishte personi i duhur për këtë punë, vuri në dukje se atë, nuk duhet ta godisnin me shuplakë, pasi, ai qante shumë.

Dhjetë filmat që konkurrojnë për kategorinë e filmit më të mirë janë: “All Quiet on the Western Front”, “Avatar: The Way of Water”, “The Banshees of Inisherin”, “Elvis”, “Everything Everywhere All at Once”, “The Fabelmans”, “Tár”, “Top Gun: Maverick”, “Triangle of Sadness”, “Women Talking”.

Akademia e çmimeve Oskar ka thënë se fituesit e të gjitha kategorive do të shpallen drejtpërdrejt gjatë natës së ndarjes së çmimeve. Vitin e kaluar, disa kategori ishin regjistruar paraprakisht, diçka që shkaktoi zhurmë mes anëtarëve të akademisë.

Hiti fantastiko-shkencor me regjisor Daniel Kwan dhe Daniel Scheinert “Everything Everywhere All at Once” vjen me 11 kandidime. “The Banshees of Inisherin”, me regjisor Martin McDonagh dhe “All Quiet on the Western Front” i Edward Berger-it, renditen në vendin e dytë, me nga nëntë kandidime secili. Aktorja Michelle Yeoh që luan në filmin “Everything Everywhere All at Once”, mund të ketë një avantazh të vogël ndaj Cate Blanchett, që luan në filmin “Tár”, për çmimin e aktores më të mirë. Gara për aktorin më të mirë paraqitet më e vështirë, për të konkurrojnë kokë më kokë Brendan Fraser i “The Whale” dhe Austin Butler që luan në filmin “Elvis”.

Në kategoritë e roleve dytësore më të mira, kryesojnë Angela Bassett (“Black Panther: Wakanda Forever”) dhe Ke Huy Quan (“Everything Everywhere All at Once”).

Steven Spielberg me filmin “The Fabelmans” mund të fitojë Oskarin e tretë si regjisori më të mirë, por megjithatë regjisorët, Daniel Scheinert dhe Daniel Kwan, po shfaqur si kryesues.

Ceremonia e çmimeve Oskar e vitit të kaluar, kur Will Smith goditi prezantuesin Chris Rock, përpara se të fitonte cmimin si aktori më i mirë, tërhoqi rreth 15.4 milionë teleshikues, që ishte 56% më shumë nga audienca e ulët rekord prej 10.5 milionë teleshikuesish që u shënua gjatë transmetimit televiziv të vitit 2021, të dëmtuar nga pandemia. Ceremonia e këtij viti me siguri do të shihet si një rikthim “në vendin e shuplakës”.

Oskari i këtij viti vjen mes shqetësimesh të mëdha mbi biznesin e filmit. Viti i kaluar shënoi një ringjallje të sallave të kinemave, pas dy vitesh pandemie, gjë që u vu re tek suksesi i filmit “Top Gun: Maverick”. Megjithatë shitjet e biletave rikuperuan vetëm rreth 70% të biznesit që ekzistonte para pandemisë. ‘Regal Cinemas’, zinxhiri i dytë më i madh i kinemave në vend, njoftoi mbylljen e 39 kinemave këtë muaj.

blank

Lamtumire “Bereta”

VOAL- Robert Blake, emri artistik i Michael James Gubitosi, vdiq dje, të enjten, në moshën 89-vjeçare. Aktori i njohur vuante nga sëmundjet e zemrës.

Blake fitoi famë në vitet ’70, duke interpretuar detektivin Baretta në serialin televiziv me të njëjtin emër. Karriera e tij u la në hije nga vdekja e gruas së tij, e vrarë në një parking në Los Anxhelos në vitin 2001. Për atë krim ai u gjykua me akuzën e vrasjes, por u shpall i pafajshëm.

Krahas serialit “Bereta”, për të cilin fitoi çmimin Emmy dhe Golden Globe, Blake mori pjesë në disa filma të suksesshëm në karrierën e tij të gjatë. E fundit që ai luajti ishte “Lost Highway”, me regji të David Lynch në 1997. rsi-eb

blank

Bruce Willis vuan nga demenca

Njerëzit me demencë frontotemporale mund të kenë probleme me kujtesën, ndryshime në sjellje, vështirësi në të folur ose lëvizje

 

VOAL- Sëmundja e Bruce Willis është përkeqësuar. Aktori, i cili përfundoi karrierën e tij në pranverën e vitit 2022, tani po vuan nga një formë e pashërueshme e demencës, sipas një diagnoze të re mjekësore.

Heroi 67-vjeçar i sagës “Die Hard” vuante fillimisht nga afazia, një çrregullim i të folurit i shkaktuar nga dëmtimi i trurit. Por “Sëmundja e Bruce ka përparuar dhe ne tani kemi një diagnozë më të saktë: demencë frontotemporale,” tha familja e tij në një deklaratë.

Fatkeqësisht, vështirësitë në komunikim janë vetëm një nga simptomat e sëmundjes me të cilën përballet Bruce”, shtoi familja, e cila tha se “u lehtësuan që më në fund patën një diagnozë të qartë”.

Degjenerimi frontotemporal (FTD) është një sëmundje neurodegjenerative, e lidhur me sëmundjen e Alzheimerit. Njerëzit me FTD mund të kenë probleme me kujtesën, ndryshime në sjellje, vështirësi në të folur ose lëvizje.

“Sot nuk ka kurë për këtë sëmundje, e cila shpresojmë se do të ndryshojë në vitet në vijim”, thanë familja dhe miqtë e Willis në një deklaratë.rsi-eb


Send this to a friend