VOAL

VOAL

Shfaqet premiera e filmit “Mumie” me Tom Cruise

December 5, 2016
blank

Komentet

blank

Aktorja Louise Fletcher ndahet nga jeta

Aktorja Louise Fletcher ka ndërruar jetë në moshën 88-vjeçare. Ish-kolegët dhe fansat i bënë homazhe aktores, duke e cilësuar atë si një “person shumë i mirë”.

Marlee Matlin, një aktore amerikane e shurdhër që ka punuar me Fletcher në Picket Fences, shkroi në Twitter se ajo ishte një “aktore e shkëlqyer” dhe theksoi se ishte e para që përdori gjuhën e shenjave në një fjalim për marrjen e Oskarit. Robert Hewitt Wolfe, një shkrimtar për Star Trek: Deep Space Nine, tha: “Ishte një nder dhe kënaqësi të shkruaja për Louise Fletcher.”

Fletcher nuk ishte e njohur kur u zgjodh për të luajtur rolin e Infermieres Ratched në filmin One Flew Over the Cuckoo’s Nest. Ajo filloi karrierën e saj të aktrimit në vitet ’50. Louse pati një rol në shfaqjen televizive Star Trek: Deep Space Nine. Ajo  fitoi nominime për Emmy për filmat Picket Fences dhe Joan of Arcadia. Aktorja  u martua me producentin Jerry Bick në vitet 1960, përpara se të divorcohej në vitin 1977. Ajo la pas dy djem, John dhe Andrew.

Përktheu: Lapsi.al
Marrë nga: BBC

blank

Jacqueline Bisset, hollivudiania që ka populluar ëndrrat erotike të miliona njerëzve

VOAL- Ajo është gruaja që ka populluar ëndrrat erotike të miliona njerëzve, edhe nëse tani që ajo është në një moshë të caktuar fama e saj si një burrëngrënëse është tejkaluar nga yjet shumë më të rinj dhe më agresivë. Së fundmi ajo është zgjedhur për role të dëlira dhe të përkushtuara si ai i nënës së Joan of Arc apo edhe e Jezusit të Nazaretit. Por, përtej reputacionit të saj si një shembull femër me një sensualitet të fortë dhe një ngarkesë delikate erotike, të paprekshme dhe të paepur, Jacqueline Bisset duhet të mbahet mend edhe për rolin që luajti në historinë e kinemasë.

E përkryer për shkak të klasit të saj të lindur në portretizimin e grave të klasës së lartë, të cilat janë ndoshta pak joserioze dhe të llastuara, imazhi i saj rrezikon të lidhet me këtë klishe, ndërkohë që sigurisht duhet mbajtur mend se kjo zonjë e patëmetë ka punuar përkrah gjigantëve të kinematografisë si Chabrol Truffaut, John Huston ose Comencini dhe Monicelli.

E lindur në Weybridge, Angli, më 13 shtator 1944, Winifred Jacqueline Fraser Bisset është vajza më e vogël e Max Fraser Bisset, një mjek dhe Arlette Alexander, një avokate franceze, e cila ndaloi së praktikuari pas martesës së saj dhe u transferua në Angli.

Gjatë luftës ajo shkon të jetojë me prindërit dhe vëllain më të madh në një vilë të shekullit të 16-të pranë Reading. Në moshën pesëmbëdhjetëvjeçare ajo duhet të piqet shpejt dhe të tregojë guxim të madh kur detyrohet të kujdeset për nënën e saj, e cila vuan nga një formë e rëndë e sklerozës së shumëfishtë.

Pasi ndoqi shkollën e mesme franceze në moshën 18-vjeçare ajo u transferua në Londër (ishte momenti kur vitet gjashtëdhjetë arritën kulmin), ku gjeti menjëherë punë si modele.

Ajo është e bukur dhe kinemaja nuk vonon shumë për ta vënë re.

Ajo bëri debutimin e tij në “Jo të gjithë e kanë atë” (Richard Lester, 1965), e ndjekur së shpejti nga “Cul de Sac”.

Ajo zëvendësoi Mia Farrow pranë Frank Sinatras për “Hetim i rrezikshëm” (Gordon Douglas, 1968) dhe në të njëjtin vit ajo u lidh në mënyrë romantike me aktorin Michael Sarrazin me të cilin realizoi disa filma, duke përfshirë “Jackie, vajza nga Greenwich Village” ( Stuart Hagmann, 1971).

Ajo ishte më parë e bija e gjyqtarit Roy Bean-Paul Newman (“Njeriu i Shtatë Halters”, John Huston, 1972) dhe fqinje e një Jean-Paul Belmondo iniciativë (“Si të shkatërrosh reputacionin e sekretit më të madh të agjentit të botës”, Philippe de Broca, 1973), kur Francois Truffaut i ofron asaj rolin e Julie Baker-Pamela në “Efekti i natës” (1973). Dhe me atë personazh, përveç Truffaut, ajo magjeps audiencën ndërkombëtare.

Pas përfundimit të historisë së dashurisë me Michael Sarrazin, në vitin 1974 ajo bie në dashuri me Victor Drai, producent filmi, i zëvendësuar shpejt në zemrën e saj nga Alexander Godunov. Në pragun e të dyzetave, teksa do të marrë një nominim për Golden Globe për “Under the Volcano” (John Huston, 1983), ajo vazhdon të demonstrojë neverinë e saj ndaj martesës, gjë që do ta bëjë atë të quhet “spinsterja më e bukur” e Hollivudit”. Një spinster shumë e veçantë që në vitin 1997 gjen dashurinë në krahët qetësues të një instruktori të arteve marciale, Emin Boztepe.

Në ekranin e madh, kur rastësisht merret me jetën e saj të dashurisë, ndiqet këmba këmbës nga dy kamerierë të çuditshëm në “Skenat e luftës së klasave në Beverly Hills” (Paul Bartel, 1989). Atmosfera zbavitëse, shumë e ndryshme nga ato të “Errësirës në mendje” (Claude Chabrol, 1995), ku natyrshëm në fiksionin kinematografik, ajo do të paguajë me jetë “fajin” e të qenit një zonjë shumë e pasur.

Gjatë karrierës së saj të gjatë, Jacqueline Bisset i ka dhënë jetë një sërë personazhesh, të cilët, pavarësisht nga diskrecioni i natyrshëm në mënyrën e saj të të bërit të gjërave, kanë lënë një gjurmë delikate, por të thellë në imagjinatën tonë kolektive./Elida Buçpapaj

blank

Më 30 gusht 1972 lindi Cameron Diaz, biondja e çuditshme e Hollivudit

VOAL- Shtatgjatë, sytë blu në të cilët mund të humbisni, flokë bionde natyrale, kjo është Cameron M. Diaz, i lindur më 30 gusht 1972 në San Diego, Kaliforni, SHBA. Një grua që është një përzierje e përkryer e bukurisë dhe sensualitetit, mes freskisë dhe glamurit, ndoshta për shkak të origjinës së saj të përzier (babai kuban dhe nëna anglo-gjermane).

Sigurisht që një krijesë e tillë nuk mund të mos e njihte herët a vonë pasarelën, e domosdoshme për çdo vajzë të bukur. Dhe në fakt, në moshën gjashtëmbëdhjetë vjeçe, biondja synon të ecë duke u lëkundur për disa stilistë. Punë e mirëpaguar që i lejon asaj të udhëtojë gjysmën e botës.

Të gjitha angazhimet që nuk e pengojnë atë të diplomojë në Long Beach Poly Class. Por ëndrra e saj është të bëhet aktore, të përfitojë nga ajo fytyrë e lëvizshme dhe veçanërisht ekspresive që shkon me atë trup të lë pa frymë. Duke u zhvendosur në Hollivud, ajo gjeti menjëherë bukë për dhëmbët e saj, duke bërë debutimin e saj me një film që është i gjithi një koleksion shprehjesh dhe grimasash: “Maska – nga zero në mit” (1994) përkrah Jim Carrey historian.

Pas këtij debutimi të shkëlqyer, në vitet në vijim karriera e Diaz pësoi një rritje të dukshme, duke kaluar nga grotesku i “A Nearly Perfect Dinner” (1995), në komeditë romantike si “The Sense of Love” dhe “Two Husbands for a Marriage”. (1996) deri në thriller “Deep Waters”: historia e një gjyqtari (Harvey Keitel) i cili gjen kufomën e ish-dashnorit të gruas së tij të re të fshehur në shtëpinë e tij. Në vitin 1997, në filmin “My Best Friend’s Wedding”, Cameron luan rolin e Kimmy-t të pasur dhe naive, e cila do të duhet të luftojë me Julianne-n e kuqe dhe të paskrupullt (të luajtur nga Julia Roberts) dashurinë e Michael simpatik (Dermot Mulroney).

Në vitin 1998 radha e komedisë së çmendur “Të gjithë të çmendur Mary” (e cila u shndërrua shpejt në një film kult) përkrah Matt Dillon, në atë kohë edhe partneri i tij në jetë, por edhe komedisë së zezë të Pjetrit “Very bad things”. Berg . Një vit më pas ai është ndër protagonistët e “Being John Malkovich”: historia e një kukulltari aspirues që punësohet në LesterCorp si arkivist dhe që përfundon duke u thithur në një tunel ku zbulon se ka gjetur akses në një përvojë unike: duke qenë aktori i famshëm John Malkovich; ndërsa në filmin e futbollit “Çdo e diel e mallkuar” nga Oliver Stone Diaz luan rolin e Christina Pagniacci e cila u bë pronare e ekipit të Miami Sharks pas vdekjes së babait të saj, përplaset me trajnerin Tony D’Amato (Al Pacino) .

Në vitin 2000 Cameron është, së bashku me kolegët Drew Barrymore dhe Lucy Liu, protagonist i “Charlie’s Angels”, një film i frymëzuar nga seriali i famshëm televiziv i viteve ’70 dhe i rilansuar menjëherë në ekranin e madh. Një vit më pas, bukuroshja Cameron iu bashkua Tom Cruise në bukurinë e “Vanilla sky”, duke shijuar suksese të papritura për performancën e saj shpërthyese, e cila zbulon edhe një herë aftësitë e shkëlqyera vokale të aktores.

Ajo përmendet rregullisht nga revistat “Empire” dhe “People” në renditjen e divave më të bukura dhe seksi në historinë e kinemasë./Elida Buçpapaj

blank

“Nuk ngopem me ty”- Jennifer Lopez i kushton këngën burrit të saj Ben Affleck

Një video e re është publikuar nga dasma e Jennifer Lopez dhe Ben Affleck në banesën e aktorit në Riceboro, Georgia.

Ylli Latin mesa duket ka dalë në pistën e kërcimit gjatë pritjes së dasmës dhe ka performuar një këngë të re, ndërsa Ben Affleck ka shijuar spektaklin përballë saj, i ulur në një karrige.

Me tekstin e saj, Jennifer Lopez i tha bashkëshortit të saj të dashur “Nuk po ngopem me ty”, ndërsa këndonte duke kërcyer dhe me pasion. Nga ana e tij, aktori hollivudian dukej se po shijonte në plan të parë spektaklin e bashkëshortes. Fustani që Lopez vesh në videon e përmendur është i treti me radhë që këngëtarja ka veshur në dasmën e saj.

Ky fustan i veçantë i nusërisë kishte perla të qepura me dorë me detaje kristali Swarovski. Ishte pa mëngë dhe kishte një fund sirenë. Detajoni këpucët e saj me taka të larta me rripa dhe perla sipër. Fustani i modës së lartë ishte i punuar me dorë dhe ka të ngjarë të kushtojë midis 1 dhe 2 milion dollarë.

 

Ylli latin dhe aktori hollivudian, vetëm një muaj pas martesës së tyre civile në Las Vegas, kanë dashur të shkëmbejnë betimet e besnikërisë dhe dashurisë së përjetshme para familjeve, por edhe miqve të tyre, duke kryer një dasmë fetare. Jennifer Lopez dhe Ben Affleck mund ta kenë bërë dasmën e tyre të parë në fshehtësi dhe ishte një çështje private, por ata të dy organizuan një ceremoni më shumë për të marrë pjesë të gjithë miqtë e tyre të dashur dhe flashet e paparacëve.

Në listën e të ftuarve përfshiheshin ndër të tjera Matt Damon, gruaja e tij Luciana, Kevin Smith dhe gruaja e tij Jennifer, Jason Miowes gjithashtu me gruan e tij Jordan, Jimmy Kimmel, Drea De Matteo dhe talenti i famshëm Patrick Whitesell me gruan e tij Pia.

blank

 

blank

Elton John flet për duetin me Britney Spears

Elton John dhe Britney Spears publikuan duetin e tyre “Hold Me Closer” sot.

Muzikanti, hodhi pak dritë mbi punën me Spears, 40 vjeç, si dhe rreth konservatorit të saj që u detyrua të duronte për 13 vjet.

“Është e vështirë kur je i ri. Britney ishte e thyer. Unë isha i thyer,” tha John për Guardian.

Këngëtari i “Tiny Dancer” ka luftuar më parë me varësinë nga droga dhe alkooli dhe ka qenë esëll për më shumë se tre dekada.

“Isha në një vend të tmerrshëm. Unë e kam kaluar atë ndjenjë të thyer dhe është e tmerrshme,” vazhdoi Elton. “Dhe për fat të mirë, unë kam qenë esëll për 32 vjet .”

John rrëfeu se aftësia e tij për të kapërcyer sprovat e jetës në qendër të vëmendjes i mundëson atij të ndihmojë artistët e tjerë.

“Tani kam përvojën të jem në gjendje t’i këshilloj njerëzit dhe t’i ndihmoj sepse nuk dua të shoh asnjë artist në një vend të errët,” shtoi ai. “Shumë artistë, do të mendonit se do të kishin shumë vetëbesim, por nuk e kanë, dhe kjo është arsyeja pse ne dalim në skenë dhe marrim duartrokitje, dhe pastaj dalim jashtë skenës dhe ndihemi po njësoj .”

Babai i dy fëmijëve beson gjithashtu se regjistrimi i “Hold Me Closer” dhe publikimi i tij do t’i japë Spears “shumë më shumë besim sesa ka tashmë dhe ajo do të kuptojë se njerëzit në të vërtetë e duan dhe kujdesen për të dhe duan që ajo të jetë e lumtur”.

John më pas e etiketoi veten si një mentor për artistët e rinj e dhe deklaroi se brezi i ardhshëm mund t’i kërkojë atij udhëzime kur ata të kenë nevojë./Lapsi.al

blank

Shia LaBeouf: Besimi në Zot më shpëtoi jetën

Shia LaBeouf ka zbuluar se donte t’i jepte fund jetës pasi u pushtua nga ‘turpi’ para se t’i drejtohej Zotit.

Aktori studioi katolicizmin në përgatitje për rolin e tij të ardhshëm në Padre Pio dhe shpjegoi se kjo erdhi në një kohë kur ai ndjeu ‘turp’ pasi u akuzua për dhunë seksuale nga ish e dashura, FKA Wings.

Gjatë një bisede të gjerë me peshkopin Robert Barronai tha: “ Nuk doja të isha më gjallë kur ndodhi e gjithë kjo.

‘Turp siç nuk e kisha përjetuar kurrë më parë, një turp që të bën të harrosh se si të marrësh frymë. Ju nuk dini ku të shkoni. Ju nuk mund të dilni jashtë dhe të merrni një taco. Por unë kisha gjithashtukëtë dëshirë të thellë për të ndryshuar gjërat,për të ecur përpara.

Hulumtimi i aktorit të “Transformers” i dha atij “shpresë” se ai mund të kthehej në rrugën e duhur ndërsa mësoi për njerëzit që “gjetën rrugën e tyre” përmes besimit.

“Të shihja njerëz të tjerë që kanë mëkatuar duke u gjetur veten tek Krishti, më bëri të ndihesha sikur, “Oh, kjo më jep shpresë”, shtoi ai.

“Fillova të dëgjoja përvojat e njerëzve të tjerë të shthurur që kishin gjetur rrugën e tyre..”

Ai u ndje i tërhequr nga një jetë më shpirtërore dhe eksploroi tradita të ndryshme për të parë se cilat ndiheshin më mirë, duke përfshirë të jetuarit në një manastir së bashku me fretërit françeskanë ndërsa tha se shpëtimi i karrierës së tij ishte pjesë e motivimit të tij.

“Tani e di se Perëndia po përdorte egon time për të më tërhequr tek Ai. Duke më larguar nga dëshirat e kësaj bote. Gjithçka po ndodhte njëkohësisht”, rrëfeu Shia. “Por nuk do të kishte asnjë shtysë për mua, të hipja në makinën time, të shkoja në manastir nëse nuk do të mendoja, “Oh, unë do ta shpëtoj karrierën time”. /Lapsi.al

blank

Ben Affleck dhe Jennifer Lopez lidhin më në fund kurorë, dalin fotot e ceremonisë

Ben Affleck dhe Jennifer Lopez janë martuar në një ceremoni martesore mbresëlënëse të shtunën në rezidencën e tij 8.9 milionë dollarëshe në Georgia, të  rrethuar nga familja, miqtë dhe personazhe të njohura.

Çifti i famshëm i njohur si ‘Bennifer’, i la të gjithë pa fjalë ndërsa Lopez kishte veshur një fustan të bardhë mahnitës, Ralph Lauren, ndërsa Affleck dukej “i mprehtë” me një smoking bardh e zi. Ribashkimi i lumtur i çiftit vjen 20 vjet pasi ata u takuan për herë të parë dhe u fejuan, vetëm për të anuluar martesën e tyre në vjeshtën e vitit 2003, duke fajësuar vëmendjen e tepruar të medias.

Çifti u ndoq në altar nga miqtë e ngushtë dhe familjarë, përfshirë fëmijët e tyre nga martesa të ndryshme.

Affleck-ut iu bashkuan tre fëmijët e tij nga martesa me Jennifer Garner, Violet, 16, Seraphina, 13 dhe Sam, 11. Dhe pranë JLO ishin binjakët e saj, Emme dhe Max, 14, që ajo ka me Marc Anthony. /abcnews.al/

blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank

Akademia e çmimeve Oscar i kërkon ndjesë aktivistes dhe aktores Sacheen Littlefeather

VOAL- Akademia i kërkoi falje aktivistes dhe aktores Sacheen Littlefeather e cila u ofendua në skenë në vitin 1973 gjatë një fjalimi në ceremoninë e Çmimeve të Akademisë. 26-vjeçarja e atëhershme “Little Feather”, një indiane Apache, foli para publikut kundër mistifikimit të popullit të saj në filmat western. Ajo ishte mbuluar me fishkëllima dhe fyerje, madje edhe kërcënuar.

E reja u zgjodh nga Marlon Brando për ta përfaqësuar atë, kur fitoi çmimin Oscar, të cilin ai e refuzoi, për interpretimin e saj në filmin “Godfather” të Francis Ford Coppola.

blank

Oscar: 50 vjet më vonë, organizata kërkon falje

Pothuajse gjysmë shekulli më vonë, Muzeu i Fotografive të Akademisë shpalli një natë me temë për 17 shtator. Littlefeather foli 60 sekonda dhe fjalimi i tij bëri histori, ishte fjalimi i parë politik i mbajtur gjatë ceremonisë televizive të Oscars. Në këtë aktivitet do të lexohet letra e faljes së ish-presidentit David Rubin, një “deklaratë pajtimi”, e cila thekson guximin e gruas dhe abuzimin e pësuar.

blank

“Penda e Vogël” ka komentuar gjestin e kërkimit të faljes duke thënë se indianët janë shumë të duruar dhe se 50 vite pritje nuk janë të gjata. Ruajtja e sensit tonë të humorit, tha ai, “është metoda jonë e mbijetesës”. rsi-eb

blank

FBI: “Baldwin tërhoqi këmbëzën”

VOAL- Arma e përdorur nga Alec Baldwin në të shtënat fatale në xhirimet e ‘Rust’ nuk mund të kishte qëlluar “pa e tërhequr këmbëzën”: ky është përfundimi i raportit balistik të FBI-së, e cila për këtë arsye mohon versionin e regjisorit-aktorit.

Baldwin pohoi në një intervistë për ABC News se ai kurrë nuk do t’i drejtonte armën dikujt duke tërhequr këmbëzën.

Në aksident, i cili daton në tetor 2021, humbi jetën drejtoresha e fotografisë Halyna Hutchins, ndërsa u plagos regjisori Joel Souza. Arma duhet të ishte bosh, në vend të kësaj ajo ishte e mbushur me fishekë. rsi-eb

blank

blank

Ndahet nga jeta aktorja hollivudiane Anne Heche

Njoftimi është nga familja e aktores amerikane, pasi kishin komunikuar se do të shkëpusnin aparaturat që e mbanin në jetë

VOAL- Anne Heche vdiq një javë pas aksidentit të tmerrshëm që e pa atë të përplasej me makinën e saj, e cila menjëherë pas kësaj mori flakë, në një shtëpi në Los Anxhelos, konfirmoi familja e aktores, 53 vjeç. Guardian”, pasi njoftoi se makinat që e mbajtën në jetë do të hiqej.

Në njoftimin e familjes, të transmetuar nga mediat ndërkombëtare, sqarohet se “fatkeqësisht, për shkak të aksidentit, Anne ka pësuar një dëmtim të rëndë anoksik në tru dhe ka mbetur në gjendje kome, në gjendje kritike”. Familja falënderon “të gjithë për urimet dhe lutjet e tyre të mira për shërimin e Anës, stafin e përkushtuar dhe infermieret e mrekullueshme që u kujdesën për Anne në Qendrën e Djegieve Grossman në Spitalin West Hills”.

Aktorja, e cila kishte zgjedhur prej kohësh dhurimin e organeve, u mbajt gjallë “për të përcaktuar nëse disa janë të zbatueshme”. “Anne kishte një zemër të madhe dhe preku këdo që takonte me shpirtin e saj bujar. Ajo do të mbahet mend për ndershmërinë e saj të guximshme dhe do të na mungojë drita e saj,” thotë më tej zëdhënësja për familjen dhe miqtë.

Ish-partnerja e aktores Ellen DeGeneres, e njohur për rolin e saj në telenovelën “Një botë tjetër”, “Destini” në italisht, për të cilën fitoi një Emmy Daytime në 1991, Heche luajti në filma të shumtë të viteve 1990, duke përfshirë “Six Days, Seven Nights”, “Donnie Brasco” dhe “I Know What You Did Summer Summer”. Ajo është nënë e dy fëmijëve, 20 dhe 13 vjeç. rsi-eb

blank

Anne Heche, aktorja amerikane nuk pritet të mbijetojë, thotë familja

Aktorja amerikane Anne Heche nuk pritet të shpëtojë, ka thënë familja e saj, pas një aksidenti me makinë në fillim të kësaj jave që bëri që automjeti i saj të përfshihet nga flakët.

Ajoështë ende në koma në koma dhe ka “një dëmtim të rëndë anoksik të trurit”, thanë ata – kur truri është i privuar nga oksigjeni.

“Ne duam t’i falënderojmë të gjithë për urimet dhe lutjet e tyre të mira për shërimin e Anne dhe falënderojmë stafin e përkushtuar dhe infermieret e mrekullueshme,” shtuan ata.

Makina e aktores u përplas në një shtëpi dykatëshe në Los Angeles javën e kaluar.

Policia tha të premten se testet paraprake të gjakut kanë zbuluar prani barnash në sistemin e saj – por nevojiteshin testime shtesë për të përjashtuar çdo substancë të dhënë në spital.

Departamenti i Policisë së Los Anxhelosit i tha agjencisë së lajmeve PA se incidenti po hetohej si një e ngarje-nën ndikim.

53-vjeçarja nënë e dy fëmijëve ka luajtur në filma duke përfshirë Donnie Brasco, Cedar Rapids dhe  Psycho të vitit 1998.

Heche është shfaqur gjithashtu në Dancing ëith the Stars, ekuivalenti amerikan i Strictly Come Dancing.

Ajo është gjithashtu ish-partnerja e prezantueses së talk shoë-t amerikan, Ellen DeGeneres.

Sipas Departamentit të Zjarrfikësve të LA, automjeti i Heche “shpërtheu në zjarr të fortë” pasi u fut 9.1 metra në një shtëpi dykatëshe, duke e bërë këtë pronë “të pabanueshme”.

Ajo po kurohet në qendrën e djegieve Grossman në spitalin West Hills dhe është e vendosur në aparatura për t’u mbajtur në jetë për të përcaktuar nëse organet e saj janë të përshtatshme për dhurim, tha familja e saj në deklaratën e tyre.syri.net

Image

blank

Ylli i filmit “Grease” Olivia Newton-John vdes në moshën 73-vjeçare

VOA/AFP

LOS ANXHELOS – Këngëtarja Olivia Newton-John, e cila fitoi famë botërore në rolin e Sandy-it, vajza e dashur e shkollës së mesme në filmin e njohur “Grease”, vdiq të hënën pas një beteje 30-vjeçare me kancerin. Ajo ishte 73 vjeçe.

Newton-John “vdiq paqësisht në fermën e saj në Kaliforninë Jugore këtë mëngjes, e rrethuar nga familja dhe miqtë”, thuhet në një deklaratë nga bashkëshorti i saj John Easterling postuar në llogaritë e saj zyrtare në mediat sociale.

Këngëtarja, karriera e së cilës zgjati më shumë se pesë dekada, i kushtoi shumë nga koha dhe fama e saj bamirësive pasi u diagnostikua për herë të parë me kancer gjiri në vitin 1992.

Ylli i lindur në Britani dhe rritur në Australi realizoi një numër albumesh dhe koncertesh për të grumbulluar fonde për kërkime dhe zbulimin e hershëm të sëmundjes, duke përfshirë ndërtimin e një qendre shëndetësore që mban emrin e saj në Melburn.

FILE - Olivia Newton-John and her husband John Easterling pose for a portrait in New York, April 2, 2009.

FILE – Olivia Newton-John and her husband John Easterling pose for a portrait in New York, April 2, 2009.

“Nuk më pëlqen të them ‘kam luftuar’,” tha Olivia Newton-John për kanalin televiziv Seven të Australisë në shtator të vitit 2018, pasi zbuloi se ishte diagnostikuar për herë të tretë me kancer.

“Më pëlqen të them “kam fituar”, sepse “lufta” krijon idenë e një zemërimi dhe dhimbje që nuk e dua”.

‘Ti je ai që dua’

Newton-John është më e njohur për rolin në muzikalin “Grease” të vitit 1978 së bashku me John Travolta-n, si Sandy-vajza e shtëpisë fqinje, e cila e ndërron fundin e saj deri tek kyçi i këmbës dhe flokët e drejta, me pantallona të zeza të ngushta lëkure dhe flokët me onde.

Vajza e drojtur e shkollës së mesme, që u shndërrua në një çapkëne, bëri jehonë tek

FILE - Olivia Newton-John readies herself for her role in the movie version of "Grease," in Los Angeles, Aug. 30, 1977.

FILE – Olivia Newton-John readies herself for her role in the movie version of “Grease,” in Los Angeles, Aug. 30, 1977.

audienca në mbarë botën dhe vazhdoi të rrëmbejë zemrat e publikut për dekada pas publikimit të filmit.

“Loja në film ishte argëtuese, por kurrë nuk e di nëse audienca do ta pëlqejë apo jo, edhe nëse ty të pëlqen”, tha ajo në një intervistë për revistën Forbes në vitin 2018.

“Është e pabesueshme që filmi vazhdon të ndiqet, por nuk është vetëm kaq, nuk po tregon shenja ndalimi. Thuai ‘Sandy dhe Danny’ dhe njerëzit e kuptojnë menjëherë se për çfarë je duke folur”.

“Grease” mbeti muzikali me fitimet më të larta për tre dekada, me Newton-John dhe Travoltën që mbajtën një marrëdhënie të ngushtë shumë kohë pas xhirimit të filmit.

FILE - Actors Olivia Newton-John and John Travolta dance on the red carpet as they arrive for the 40th anniversary celebration of the movie "Grease" at the Academy of Motion Picture Arts and Sciences in Beverly Hills, California, Aug. 15, 2018.

FILE – Actors Olivia Newton-John and John Travolta dance on the red carpet as they arrive for the 40th anniversary celebration of the movie “Grease” at the Academy of Motion Picture Arts and Sciences in Beverly Hills, California, Aug. 15, 2018.

“Olivia ishte kënaqësia ime më e madhe gjatë xhirimeve të “Grease”,” tha aktori Travolta në një intervistë për të shënuar 40 vjetorin e filmit në 2018.

Nuk kishte asnjë tjetër “në botë” që mund të luante Sandy-n si ajo, tha Travolta për aktoren Newton-John, e cila mbushi 29 vjeç gjatë xhirimeve të filmit Grease dhe më vonë zbuloi se ajo duhej të bindej nga Travolta për të marrë rolin pas dyshimeve që kishte në vetvete. Ajo ishte e madhe për të luajtur një adoleshente.

“Të gjithë ata që ishin djem të rinj në vitet ’70 … ju kujtohet kopertina e albumit me Olivian me atë këmishë blu, me ata sy të mëdhenj blu që të vështronin,” kujton Travolta.

“Ëndrra e çdo djali, e çdo burri ishte: “Oh, do të doja që ajo vajzë të ishte e dashura ime”.

Karriera e saj do të shtrihej nga këngëtare dhe aktore në autore dhe filantropiste në dekadat e ardhshme, me pasionin e saj për kërkimet e kancerit në krye, duke përkrahur terapitë natyrore, përfshirë kanabisin medicinal në trajtimin e kancerit.

Ajo interpretoi në fund të të 60-ave, deri në diagnozën e fundit me kancer, duke përfshirë një qëndrim dy-vjeçar në Vegas, një turne të vitit 2015 me legjendën e muzikës australiane John Farnham dhe madje duke regjistruar një këngë në Club Dance në moshën 67-vjeçare me vajzën e saj Chloe Lattanzi.

“Kam bërë gjithçka”, tha ajo duke reflektuar për karrierën e saj.

“Kështu që ndihem mirënjohës për çdo gjë që ndodh tani”.


Send this to a friend