VOAL

VOAL

SHBA: Republikanët fitojnë shumicën në Dhomën e Përfaqësuesve

November 17, 2022
blank

Komentet

blank

Pas gjysëm shekulli, i jepet lamtumira avionit ikonë ‘Boeing 747’

Aeroplani i fundit i modelit Boeing 747

VOA

Kompania amerikane ‘Boeing’ ka prodhuar avionin e fundit të modelit 747, aeroplani amerikan që revolucionarizoi udhëtimin ajror. Shërbimet ajrore të pasagjerëve filluan në vitin 1914, pak më shumë se një dekadë pas shpikjes së aeroplanit. ‘Boeing 747’ është një nga modelet e aeroplanëve më të njohur në botë dhe është prodhuar për 50 vjet rresht. I projektuar brenda 28 muajsh, ‘Boeing 747’ ishte avioni i parë me dy rreshta ndenjësesh, i prezantuar në vitin 1970, nga kompania ‘Pan Am’, e cila nuk egziston më.

Drejtuesit, klientët dhe punonjësit e korporatës ‘Boeing’ u mblodhën në fabrikën e kompanisë në Everet të shtetit të Uashingtonit, për t’i dhënë lamtumirën avionit të modelit 747, që njihet me nofkën “Mbretëresha e Qiejve”, ndërsa Boeing i dorëzoi avionin e saj kompanisë amerikane së transportit ‘Atlas Air’.

“Ndërsa sot kthejmë një faqe, ky libër nuk ka përfunduar. Është vetëm një kapitull. Kemi një tjetër kapitull të 747. Këtij modeli aeroplani do t’i shërbehet për dekadat e ardhshme”, tha Stan Deal, shef ekzekutiv për aeroplanët komercial në kompaninë Boeing.

“Edhe kur e kupton shkencën që qëndron pas fluturimit, nuk ka asgjë që ngjason me avionin 747 në fluturim, teksa të kujton se në vetvete ka edhe magji”, tha aktori dhe piloti John Travolta.

Lamtumira ishte e hidhur për punonjësit e kompanisë. Omar Osmael Harun punoi në avionin e fundit 747.

“Ndihem keq emocionalisht sepse është një aeroplan i përsosur. Por në të njëjtën kohë kështu ka vendosur kompania”.

I fluturuar për herë të parë në vitin 1969, modeli 747 shënoi fillimin e gjeneratës së aeroplanëve me trup të gjerë dhe dy herë sa avionët e mëparshëm, duke ndihmuar në fillimin e epokës së udhëtimeve masive. Eugene Vezzetti, ciceron në Muzeun e Fluturimeve në Siatëll të Uashingtonit, ka qenë pilot i avionit 747.

“Pan Am i kërkoi Boeing-ut një aeroplan më të madh me qëllim uljen e kostos. Kështu Boeing-u vendosi vetë që të ndërtonte avionin 747 me mbi 360 vende. Ata menduan se kjo do të ulte mbingarkesën në aeroporte pasi mund të transportonte një numër të madh pasagjerësh në një aeroplan”.

Gjatë 55 viteve që pasuan, kompania ‘Boeing’ vazhdoi prodhimin e modelit 747, që për dekada me radhë u bë modeli i preferuar për presidentët amerikanë, filmat me James Bond apo për transportin e ngarkesave speciale si peshkaqenët .

747 sherbeu si platformë e komandës së Forcave Ajrore të Shteteve të Bashkuara dhe falë madhësisë dhe krahëve të ulët, u përdor për të transportuar anijet hapësinore të NASA-s.

Për pasagjerët e përditshëm, ky avion i bëri udhëtimet e largëta më komode dhe më të përballueshme.

“Jam ulur në platformën e sipërme të avionit të parë 747 me numër serie një, i cili fluturoi më 9 shkurt 1969. Kuverta e sipërme ishte shembull perfekt e udhëtimit luksoz në vitet 70. Kjo është porta e daljes në raste urgjente”, thotë Eugene Vezzetti me Muzeumin e Fluturimeve në Siatëll.

Ai thotë se modeli 747 është i pakrahasueshëm.

“Kapaciteti me katër motorë i dha avionit fuqi alternative. Edhe po të prisheshin tre motorë, avioni mund të fluturonte me një”.

Aktualisht qindra avionë të modelit 747 janë në përdorim, kryesisht për transportin e mallrave. Drejtuesit e lartë të kompanisë ‘Boing’ thonë se historia e gjatë e modelit 747 vazhdon të frymëzojë novacionet edhe sot.

blank

Afera Rama-McGonigal- Edhe Senati i SHBA nis hetimet: Jemi të tronditur

Jo vetëm Dhoma e Përfaqësuesve, por edhe Senati amerikan nis hetimet për skandalin e rëndë të Charles McGonigal.

Një nga senatorët më të fuqishëm demokratë, Dick Durbin, që drejton Komisionin Hetimor të Senatit, ka kërkuar më shumë informacione për hetimet në lidhje me ish-drejtuesit e FBI-së në Nju Jork, Charles McGonigal.

Ai i ka dërguar një letër të hapur drejtorit të FBI, Christopher Wray, duke kërkuar të dhëna.

“Këto akuza janë jashtëzakonisht tronditëse dhe ngrenë shqetësimin për ndikimin e mundshëm që kjo sjellje e keqe mund të ketë pasur në çështjet e kundërzbulimit të FBI-së dhe hetimet penale,” thuhet në letrën e senatorit.

“Si drejtues i zyrës së FBI në Nju Jork, McGonigal ka mbikëqyrur shumë hetime të ndjeshme të kundërzbulimit, duke përfshirë edhe hetime që përfshijnë individë që ai tani është nën akuzë se ka punuar me ta për të përfituar,” shton letra.

Në letër theksohet se McGonigal është nën akuzë se ka fshehur marrjen e 225 mijë dollarëve nga një ish-punonjës i inteligjencës shqiptare.

Durbin kërkon të mësojë nëse janë ndikuar hetimet, dhe sa nga hetimet që ai McGonigal ka mbikëqyrur, janë kompromentuar potencialisht. Durbin pret përgjigje deri më 15 shkurt.

“Sjellja abuzive e zotit McGonigal mund të ketë ndikuar në shumë çështje të ndjeshme, duke përfshirë nëse ai ka kompromentuar burime, metoda apo analiza të ndjeshme. Nëse kjo sjellje abuzive e tij mund të ketë ndikuar në rezultatin e ndonjë hetimi apo ka kompromentuar më tej sigurinë tonë kombëtare, kjo mbetet e panjohur për momentin,” thekson senatori. syri.net

blank

Amerika po heton “balonën spiune” kineze, pezullohen disa fluturime

Pentagoni ka thënë se është duke gjurmuar një balonë spiune kineze që fluturon mbi Shtetet e Bashkuara, por ka vendosur të mos e rrëzojë atë për arsye sigurie.

Zyrtarët e mbrojtjes thanë se balona është vëzhguar për disa ditë që kur hyri në hapësirën ajrore të SHBA-së, duke fluturuar në lartësi të madhe. Ai është monitoruar me disa metoda, duke përfshirë aeroplanët me pilot, dhe së fundmi është gjurmuar duke kaluar mbi Montana, ku SHBA-ja ka disa nga raketat e saj bërthamore të bazuara në silo. Si masë paraprake, fluturimet jashtë aeroportit Billings Logan u pezulluan të mërkurën.

Departamenti i Mbrojtjes Kombëtare të Kanadasë tha më vonë se edhe ai kishte zbuluar një tullumbace vëzhgimi në lartësi të madhe dhe ishte “monitorimi i një incidenti të dytë të mundshëm”.

Zyrtarët amerikanë thanë më herët se balona kishte udhëtuar mbi një pjesë të Kanadasë në rrugën e saj për në Montana.

Autoritetet e mbrojtjes të Kanadasë bënë të qartë se nuk kishte asnjë rrezik publik, duke shtuar: “Agjencitë e inteligjencës kanadeze po punojnë me partnerët amerikanë dhe vazhdojnë të marrin të gjitha masat e nevojshme për të mbrojtur informacionin e ndjeshëm të Kanadasë nga kërcënimet e inteligjencës së huaj”.gsh

blank

Shkrimtarja hebreje Maya Klinger Cohen ju fton në Zoom për të treguar rreth librit të saj për fëmijë kushtuar shqiptarëve gjatë Holokaustit

Voal.ch – Shkrimtarja Hebreo-Amerikane Maya Klinger Cohen ju fton në Zoom për të treguar rreth librit të saj për fëmijë “The Photographer’s Son” – “Djali i Fotografit” kushtuar historisë të një familje shqiptare  gjatë Holokaustit.

Ja ftesa e shkrimtares Maya Klinger Cohen përmes rrjetit social:

“Organizata e Bibliotekave Hebreje (AJL) më ka ftuar në një super bisedë, me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Holokaustit.

Takimi do të zhvillohet më 5 Shkurt në orën 21:00 me të Izraelit.

(Me atë të Europës 20:00 dhe të New York-ut 16:00)

Do të tregoj aty për prapaskenat e shkrimit të librit – si u bëra e vetëdijëshme për historinë e shpëtimit të hebrenjve në Shqipëri gjatë luftës, çfarë më bëri të zgjedh të punoj historinë e mrekullueshme të familjes Mandili pikërisht për një histori fëmijësh dhe si të bëjnë brezin e ri më të interesuar për kujtesën e Holokaustit.

Kështu që ju ftoj të merrni një pjatë të vogël me fruta të thata dhe bashkohu me ne.

Takimi do të jetë në gjuhën angleze dhe falas, por duhet të regjistroheni paraprakisht.

Ja linku i regjistrimit:

https://us02web.zoom.us/meeting/register/tZIucemsrz8rGNFmRqiBbTlPBl6wCq2N46EA?fbclid= IwAR0IcssJyCaDuXNt3eqBKryn35pOWXS8QeuNzLiRWahzL_7GT5SgJ2YWoKo

Fundjavë të mbarë dhe të mbarë🌸

blank

Kush është shkrimtarja Maya Klinger Cohen

 

blank

 

Maya Klinger Cohen është një autore për fëmijë dhe një pedagoge.

Ajo ka mbi 20 vjet përvojë në kërkime, studime dhe edukim, dhe ka punuar me një larmi të madhe moshash.

Ndër fushat e saj të ekspertizës janë studimi i Biblës, kujtimi i Holokaustit dhe kultivimi i dashurisë për të lexuar.

Maya ka qenë guidë për vizitorët nëpër qytetin e Jerusalemit dhe në memorialet  kombëtare si “Yad Vashem”, “Kulla e Davidit” dhe “Muzeu i Tokave Biblike”.

Ajo ka punuar si edukatore në kopshte dhe shkolla fillore si dhe në shkolla të mesme dhe ka shërbyer si asistente profesoresh në Universitetin Hebraik.

Maya ka një diplomë bachelor dhe një diplomë master në Kërkimin e Biblës nga Universiteti Hebraik në Jerusalem, të dy diplomat me rezultate të shkëlqyera.

Ajo jeton në Maryland me burrin dhe tre vajzat e tyre.

Në librin e saj të parë për fëmijë, Maya tregon historinë e vërtetë të një familjeje fotografësh të shpëtuar nga myslimanët shqiptarë gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Versioni hebraik i “The Photographer’s Son” ka fituar çmimin “Yad Vashem” (Qendra Botërore e Përkujtimit të Holokaustit) për Ndërmarrjen Arsimore.

The book is available for purchase on Amazon.

Voal.ch

blank

Bashkëpunim me oligarkun rus dhe veprime që rrezikojnë sigurinë kombëtare- Kongresi hap hetim për ish-zyrtarin e FBI Charles McGonigal

Çështja “McGonbigal” që ka tronditur SHBA si rasti i parë i njohur i një zyrtari të lartë të FBI të implikuar në afera korruptive, duket se ka mbërritur në Kongres.

Komiteti Gjyqësor i Dhomës së Përfaqësuesve i ka dërguar një letër drejtorit të FBI-së, Christopher Wray, duke kërkuar informacion për Charles McGonigal.

Në kërkesë përfshihet informacion në lidhje me punën e tij apo veprime të ndërmarra që vënë në rrezik sigurinë kombëtare.

“Ju lutem siguroni informacion në lidhje me të dhënat personale të Charles McGonigal, duke përfshirë, por jo duke u ndalur vetëm tek historiku i punës së tij, formularët e vlerësimit, sigurisë dhe dokumente të lidhura me to.

Të gjitha dokumentet dhe komunikimet referuar ose të lidhura me veprime të marra ose të planifikuara të merren për të vënë në rrezik sigurinë kombëtare.
Lutemi që informacioni të dorëzohen sa më shpejt të jetë e mundur, por jo më vonë se data 16 shkurt.bw

blank

Paralajmërimi – Skandali McGonigal/ Ish-kongresmeni: Kam qenë agjent special, FBI po shkon drejt shkatërrimit

Skandali i Charles McGonigal është kaq i rëndë, sa ekspertët kanë nisur të ndezin sinjalin e alarmit se FBI është në krizë të thellë.

Ish-kongresmeni republikan, Mike Rogers, thotë për Fox News se nëse nuk ndërhyhet sa më shpejt, agjencia më e madhe e ligjit në botë do shkatërrohet.

“FBI është në krizë. Më dhemb mua, si ish-agjent special dhe ish-kryetar i Komisionit të Përhershëm të Inteligjencës në Dhomën e Përfaqësuesve, të paralajmëroj se nëse nuk e rregulojmë tani, rrezikojmë të shkatërrojmë në mënyrë të pakthyeshme jo vetëm agjencinë më të madhe të zbatimit të ligjit në botë, por edhe besimin e Amerikës në këtë institucion të paçmuar. Nëse keni nevojë për ndonjë provë më grafike të kalbjes institucionale dhe kulturore që ka prekur byronë, Charles McGonigal, ish-agjenti special përgjegjës për kundërzbulimin në zyrën e FBI-së në Nju Jork, u arrestua për lidhje me Oleg Deripaskën, një oligark rus i sanksionuar. Duhet të jetë e arsyeshme që një agjent i lartë nuk duhet të punojë për një kriminel, për asnjë kriminel, e lëre më për një oligark rus me lidhje me Vladimir Putinin, por mesa duket, etika e arsyeshme nuk është më e zakonshme dhe kjo flet shumë për gjendjen e FBI-së,” tha ai.

“Nga kjo dobësi e fundit dhe tronditëse e sigurisë, te dështimet e lidershipit dhe mungesa e llogaridhënies në krye, tek mungesa në dukje e llogaridhënies nga zyrat në terren dhe te shfaqja e politizimit në të gjithë FBI-në, shumica e vendit tani dyshon në besueshmërinë dhe integritetin e byrosë. Shumë tani besojnë se FBI është thjesht një krah i një partie politike dhe për një pjesë të mirë të vendit, ata besojnë se byroja po përdoret si armë kundër tyre ose bindjeve të tyre politike,” shton ai.

Ish-kongresmeni propozon edhe disa opsione për të dalë nga kjo situatë.

“Nëse byroja do të mbijetojë, ajo duhet të marrë masa të menjëhershme. Duhet të bëhet plotësisht e qartë se të punosh për ose në emër të një agjenti të huaj- qoftë nën sanksione apo jo- nuk është një opsion i pranishëm për karrierë pas punës në byro. Duhet të ketë një periudhë ftohje për agjentët e vjetër të dalë në pension, përpara se të mendojnë të hyjnë në punësimin e agjentëve të huaj dhe duhet të ketë një bord etike dhe llogaridhënie që shqyrton këto pozicione. FBI duhet të heqë politikën nga rastet e profilit të lartë. Kjo përfshin avokatët e Departamentit të Drejtësisë. Mendoj se këtu fillojnë telashet. Për të siguruar zbatimin e udhëzimeve dhe rregullave nga FBI dhe Departamenti i Drejtësisë, duhet një rishikim nga një palë e tretë. Rifitimi i besimit të publikut duhet të jetë prioriteti kryesor,” thotë ai./syri.net

 

blank

blank

Nikki Haley sfidon Trumpin

VOAL- Nikki Haley, një ish-ambasadore e SHBA-së në OKB gjatë administratës Trump dhe ish-guvernatore e Karolinës së Jugut, do të shpallë kandidaturën e saj për Shtëpinë e Bardhë më 15 shkurt në Charleston.

Në një email drejtuar mbështetësve të tij ai tregoi atë datë për një “njoftim special”, që sipas gazetës The Post and Courier është pikërisht zbritja e saj në fushë.

Haley do të jetë kandidatja e parë republikane që do të sfidojë Donald Trumpin në zgjedhjet paraprake. Por ka disa rivalë të mundshëm republikanë të Trump.it Guvernatori i Floridës Ron DeSantis ka nisur fushata promovuese në Google dhe Facebook, ndërsa ish-sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo ka qenë në kontakt me anëtarët e mundshëm të stafit të tij në shtetet ku do të zhvillohen zgjedhjet e para.

Manovrat tregojnë, sipas Washington Post, ndjenjën në rritje midis konservatorëve se Trumpi nuk do të jetë në mënyrë të pashmangshme kandidati i ardhshëm për Shtëpinë e Bardhë. rsi-eb

blank

SHBA vlerëson angazhimin e Serbisë në procesin e normalizimit të marrëdhënieve me Kosovën

VOA

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, vlerësoi angazhimin e presidentit serb Aleksandar Vuçiç për propozimin evropian për normalizimin e marrëdhënieve me Kosovën. Në një bisedë telefonike ai tha se e falënderoi presidentin serb për angazhimin e tij konstruktiv me ekipin amerikan dhe evropian dhe për qasjen e hapur ndaj propozimit të BE-së për sigurimin e paqes dhe qëndrueshmërisë në rajon, që është thelbësor për sigurimin e së ardhmes evropiane të Serbisë.

Këshilltari i Departamentit amerikan të Shtetit, Derek Chollet, shkroi ndërkaq se pas bisedës ndërmjet sekretarit Blinken dhe presidentit serb Vuçiç, priti në takim ministrin e Jashtëm të Serbisë, Ivica Daçiç. “Rikonfirmova miqësinë e kahershme ndërmjet Shteteve të Bashkuara dhe Serbisë dhe shpreha mbështetjen për angazhimin e Serbisë në dialogun me Kosovën dhe përpjekjet për të nxitur paqen dhe sigurinë më të madhe në rajon”, shkroi zoti Chollet.

Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian janë vënë në përpjekje për rifillimin e bisedimeve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet tyre në dritën e një propozimi evropian, i cili nuk parasheh njohje të ndërsjellë, por zotimin e palëve se nuk do të pengojnë njëra tjetrën në procesin e integrimeve.

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç, ka lënë të kuptohet se do të pranojë propozimin, duke paralajmëruar për pasojat që mund të ketë Serbia nëse e refuzon atë. Të enjten në parlamentin serb diskutohet mbi procesin e normalizimit të marrëdhënieve me Kosovën.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti e ka cilësuar propozimin si “bazë të mirë për diskutime”. Por, kryeministri Kurti është duke sfiduar trysninë diplomatike perëndimore për themelimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe.

Të mërkurën ai tha se “Asociacioni një etnik në Kosovën me kushtetutë shumë etnike, nuk është i mundshëm”, ndërsa u shpreh i gatshëm të ulet në bisedime për propozimin evropian.

“Le t’i hapim diskutimet në Bruksel në nivelin e lartë dhe le të diskutojmë për të gjitha çështjet. Normalizimi i plotë i marrëdhënieve është i domosdoshëm por njohja reciproke është në qendër. Unë nuk po them që vetëm njohja reciproke është marrëveshja, marrëveshja do të ketë edhe gjëra të tjera, por qendra është njohja reciproke, për këtë më kanë votuar mua qytetarët dhe kështu e thotë Kushtetuta, kështu e thotë ligji, Republika dhe demokracia”, tha ai të mërkurën.

Prishtina ka hezituar të themelojë Asociacionin e komunave me shumicë serbe nga frika se ai mund të shndërrohet në një shtet brenda shtetit, ngjashëm me Republikën Serbe në Bosnje e Hercegovinë.

Shtetet e Bashkuara kanë siguruar Kosovën se nuk do të mbështesin krijimin e një mekanizmi si në Bosnjë, ndërsa kanë theksuar se koha për themelimin e asociacionit është tani.

Marrëveshja për themelimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe është arritur ne Bruksel në vitin 2013 dhe është miratuar në parlamentin e Kosovës. Në gusht të vitit 2015 është arritur një marrëveshje mbi parimet e themelimit të Asociacionit, por Gjykata Kushtetuese e Kosovës më vonë gjeti shkelje ndërsa theksoi se Asociacioni duhet të themelohet sipas marrëveshjes së vitit 2013.

Marrëveshja ishte pjesë e një game të gjerë marrëveshjesh të arritura në bisedimet e ndërmjetësuara nga Bashkimi Evropian, të cilat dështuan të sigurojnë normalizimin ndërmjet palëve.

Për pak ditë Kosova shënon përvjetorin e shpalljes së pavarësisë së saj që është njohur nga Shtetet e Bashkuara dhe shumica e vendeve të Bashkimit Evropian, ndërsa kundërshtohet nga Beogradi me mbështetjen e Moskës. Qasja e Kremlinit ndaj Kosovës është në qendër të refuzimit të Beogradit që t’u bashkohet sanksioneve perëndimore kundër Rusisë për shkak të agresionit të saj në Ukrainë.

blank

“Kapitull i ri në hetimet për Trumpin”, VOA: Po shqyrtohet roli i tij në blerjen e heshtjes së dy grave para zgjedhjes së tij president

Prokurorët në Manhatan, në Nju Jork, që po hetojnë ish-Presidentin Donald Trump, kanë thirrur një juri të madhe për të dëgjuar provat lidhur me një hetim disa-vjeçar mbi pagesat për të blerë heshtjen e aktores së filmave pornografikë Stormy Daniels, lidhur me dyshimet për marrëdhënie seksuale me zotin Trump, njoftojnë disa burime lajmesh.

Rrjete mediatike, duke cituar burime të paidentifikuara, njoftuan se personat e thirrur filluan të japin dëshmi përpara jurisë së madhe të hënën, duke sinjalizuar një përshkallëzim në atë që prokurori i Qarkut të Manhatanit, Alvin Bragg, e ka cilësuar si “kapitulli tjetër” i hetimeve të zyrës së tij ndaj zotit Trump.

Një zëdhënës i zyrës së zotit Bragg nuk pranoi të komentonte. Në një postim në platformën e tij “Truth Social”, zoti Trump e kritikoi prokurorin Bragg duke e quajtur atë si prokuror të majtë radikal, ndërsa tha se juria e madhe ishte “një vazhdim i gjuetisë më të madhe të shtrigave të të gjitha kohërave”.

Më parë në Nju Jork janë mbledhur juri të mëdha për të shqyrtuar mundësinë e ngritjes së akuzave penale kundër zotit Trump, por deri tani nuk është lëshuar ndonjë aktakuzë.

Juria e madhe e Manhatanit është kërcënimi më i fundit ligjor ndaj zotit Trump, ndërsa ai shton ritmin e fushatës së tij presidenciale.

Hetimet bëjnë fjalë për pagesat prej 130 mijë dollarësh për aktoren e filmave pronografikë Stormy Daniels dhe 150 mijë dollarë për ish modelen e revistës Playboy Karen McDugal, për të blerë heshtjen e tyre në prag të fitores së zotit Trump të zgjedhjeve presidenciale të vitit 2016. Ish-Presidenti Trump ka mohuar të ketë patur lidhje to.

Ish-avokati personal i zotit Trump, Michael Cohen, e pagoi zonjën Daniels përmes kompanisë së tij dhe tha se ishte rimbursuar më pas nga zoti Trump.

Pagesa për zonjën McDougal u bë përmes botuesit të tabloidit “National Enquirer”, që më pas e mbylli ngjarjen e saj në një praktikë të dyshimtë gazetareske për të ndihmuar zotin Trump që të zgjidhet president.

Gazeta “The New York Times” njofton se ish botuesi i tabloidit, David Pecker, u pa të hënën duke hyrë në ndërtesën ku ishte mbledhur juria e madhe.

Ish avokati i zotit Trump, Michael Cohen, u deklarua fajtor në vitin 2018 se kishte shkelur ligjin e financimit të fushatës elektorale, pasi kishte kryer pagesat. Pas një viti në burg, si rezultat i shpërthimit të pandemisë COVID-19, ai u lirua me kusht.
Prokurorët federalë thonë se zoti Trump ishte në dijeni të pagesave, por ata refuzuan të ngrinin akuza ndaj tij. Më herët, zoti Cohen i tha agjencisë së lajmeve Associated Press se ishte takuar kohët e fundit me prokurorët e Manhatanit për rreth dy orë e gjysmë.

blank

Nga Josh Kovensky – Firma shqiptare e lidh McGonagol me një tjetër ish-agjent të diskredituar (Mark Rossini)

Ish-zyrtari i lartë i FBI-së Charles McGonigal është partner në një firmë shqiptare së bashku me një tjetër ish-agjent të diskredituar të FBI-së, sipas materialeve të siguruara nga siti Talking Points Memo (TPM).

Dokumentet e një korporate shqiptare lidhin McGonigal me Mark Rossini, një figurë pompoze që u largua nga FBI mes akuzave skandaloze më 2008 dhe që aktualisht përballet me akuza të tjera për ryshfete në një padi federale të gushtit 2022 në Porto Riko.

Lidhja e biznesit e paraportuar më parë e lidh McGonigal me një tjetër ish-agjent me profil të ngjashëm: një drejtues i lartë në Byro me përvojë në antiterrorizëm dhe kundërzbulim, dhe që duket se është angazhuar në biznes me një sërë klientësh të huaj që i bëjnë me dhimbje koke autoritetet, pas largimit nga agjencia ligjzbatuese.

Gazetarët shqiptarë kanë publikuar një seri artikujsh që nga shtatori 2022, duke theksuar praninë e McGonigal në kompani, të cilën ata e lidhin me industrinë e naftës në vend.

Prokurorët e akuzuan McGonigal këtë javë në padi të veçanta federale në Washington e Manhattan për fshehjen e parave që mori nga një ish-punonjës i inteligjencës shqiptare, gjithsej 225,000 dollarë, dhe për punën që kreu për të ndihmuar në shmangien e sanksioneve amerikane nga oligarku rus Oleg Deripaska, dikur pagues i ish-menaxherit të fushatës së Donald Trump, Paul Manafort.

Dokumenti i korporatës shqiptare e lidh McGonigal me botën e errët që e çoi Rossinin në jo vetëm një, por dy përplasje me ligjzbatuesit federalë. Prokurorët federalë akuzuan Rossinin në gusht 2022 për përfshirje në një skemë ryshfeti që përfshin ish-guvernatorin e Porto Rikos. Kjo erdhi 14 vjet pas skandalit të parë të Rossinit, që përfshiu aktoren Linda Fiorentino dhe fiksuesin e famshëm të Hollywoodit, Anthony Pellicano, duke u bërë shpejt pré e tabloidëve.

“Kjo gjë thjesht shkel parimet bazë se pse i futesh kësaj pune, ose përqendrimin në misionin që ke në shërbim të Qeverisë së SHBA dhe publikut amerikan”, tha për TPM Javed Ali, një analist ekspert në pension i FBI-së dhe ish-drejtor i lartë kundër terrorizmit në Këshillin e Sigurisë Kombëtare, i pyetur për akuzat. “Këto janë ato lloj gjërash që, në një nivel vërtet idealist, duhet të të motivojnë për të bërë punën. Por ajo që po shohim është një nga shembujt më të keq të dikujt që abuzon me postin dhe përpiqet ta shfrytëzojë atë për qëllime të tjera”.

Ray Batvinis, ish-agjent mbikëqyrës për FBI-në dhe ish-instruktor i kursit të kundërzbulimit në akademinë e FBI-së, tha se Byroja tani me siguri po merret me hetimin e shkallës së dëmit që ka shkaktuar McGonigal.

“FBI duhet të jetë e shqetësuar për ato çka mund të ketë shitur ai”, tha për TPM. “Ai kishte akses – ai di nga pak për çdo gjë që FBI bën në gjithë vendin, por ai ka shumë informacion për atë që bëjnë edhe agjencitë e tjera të inteligjencës”.

TPM siguroi dokumentet nga QKB dhe pagoi një përkthyes për përkthimin në anglisht.

TPM nuk ishte në gjendje të verifikonte se cili ishte qëllimi i Lawoffice & Investigation përtej përshkrimit që ofronte vetë në regjistrin e QKB-së se është një zyrë ligjore që bën edhe investigime.

Lidhjet e McGonigal me firmën shqiptare nxjerrin në pah një kastë personazhesh që duket se janë të lidhur me serinë e ngjarjeve që mendohet se çuan në paditë e ngritura kundër tij.

Regjistrimi i Lawoffice & Investigation tregon katër partnerë: McGonigal, Rossini, Agron Neza dhe Shefqet Dizari.

Postime në median sociale tregojnë Rossinin në një fotografi të vitit 2014 me Nezën, vite përpara përfshirjes së McGonigal, sipas prokurorëve. Rossini ka bërë ‘check’ në Facebook në Tiranë, kryeqyteti i Shqipërisë, në shkurt 2019.

blank

Gjatë gjithë vitit 2019, Rossini fliste hapur për çështje të brendshme politike në Shqipëri, duke i cilësuar partitë që kundërshtonin kryeministrin e vendit si pro-ruse.

Rossini, Neza dhe Dizdari nuk përmenden dhe nuk janë akuzuar për ndonjë shkelje në dy aktakuzat e McGonigal. Rossini dhe avokatët e tij nuk iu përgjigjën kërkesave të shumta për koment nga TPM. As Neza e Dizdari nuk u përgjigjën.

Rekordet e QKB i janë bashkëngjitur artikullit.

blank blank

 

Retrospektivë e shpejtë në Hollywood
Historia e rënies së Rossinit nga FBI fillon në fund të viteve 2000.

Një agjent yll i FBI-së, i cili ndihmoi në gjurmimin e Al-Kaedës përpara 11 Shtatorit, Rossini kaloi vite duke luajtur një rol të madh në përpjekjen për të reformuar agjencinë për trajtimin e terrorizmin.

Rossini, i cili ishte i ngarkuar me detyrë përkohësisht në qendrën antiterrorizëm të CIA-s në kohën e sulmeve, nuk ishte pa përvojë me detyra sensitive. Më pas, në vitin 2006, mes një divorci të ashpër, Rossini filloi të takohej me një aktoren e “Men in black”, Linda Fiorentino.

“Ishte si një flutur nate në shtyllën e dritave”, tha Jeff Stein, kryeredaktor i Spytalk dhe mik i vjetër i Rossinit, për marrëdhënien.

Fiorentino kishte mik një fiksues të Los Angeles, Anthony Pellicano, të cilin New York Post e quajti “Hollywood Hitman” për aftësitë e tij të çuditshme si dedektiv privat.

Gjithçka u shemb për Pellicanon më 2006, kur prokurorët federalë e goditën atë me një aktakuzë prej 110 pikash për akses të paligjshëm në dosjet e policisë në Los Angeles e Beverly Hills, dhe për përgjimin e dyshuar të telefonit të Sylvester Stallones.

Gjërat u bënë më të çuditshme.

Befas, avokatët e Pellicanos paraqitën materiale të brendshme të FBI-së për të provuar se prokurorët se nuk ia kishin bërë të ditura provat mbrojtjes. Fillimisht, ishte e paqartë se si i kishin siguruar ato materiale.

Gjurmët të çonin te Rossini. Doli se Rossini ia kishte kaluar të dhënat e FBI-së Fiorentinos, e cila ia dha përcolli mbrojtjes së Pellicanos.

“Kur dokumenti që ai i dha asaj doli në gjyqin e Pellicanos, Departamenti i Drejtësisë pyeste se si ishte e mundur”, kujton Stein, miku i Rossinit dhe shkrimtari i Spytalk. “Por nuk mund të hysh e të dalësh nga këta skedarë pa rënë në kurth, kështu që mendimi se mund t’ia dilte pa u lagur ishte vërtet budallallëk. Por, nuk thonë kot që dashuria është e verbër”.

Çështja Pellicano e rrëzoi Rossinin, duke e detyruar të largohej nga FBI mes akuzave për akses të paligjshëm në kompjuterët e Byrosë. Rossini u dënua përfundimisht me një vit provë, por ky ishte fundi i karrierës së tij 17-vjeçare në agjencitë ligjzbatuese federale.

Pellicano përfundimisht u shpall fajtor në gjyq për më shumë se 70 akuza, përfshirë shantazh, përgjim dhe mashtrim. Ai u dënua me 15 vjet burg, përpara se të lirohej më 2019.

Stein tha për TPM se pas skandalit Rossinit i duheshin pará për të vazhduar me jetën luksoze.

“I pëlqente jeta luksoze, por ajo kushton”, thotë Stein. “Ndaj ra pré e përfshirjes me njerëzit e gabuar, për shkak se i duheshin pará”.

me të cilët  said. “So he was prey to getting involved with people he shouldn’t be involved with, because he needed the money.”

Në Porto Riko
Ecim me shpejtësi përpara, drejt gushtit 2022.

Prokurorët federalë e akuzuan Rossinin për konspiracion, marrje ryshfeti për programet federale dhe mashtrim të shërbimeve të ndershme lidhur me përfshirjen në një skemë ryshfeti që përfshin guvernatorin e Porto Rikos.

Sipas akuzave, drejtuesit e një banke që këshillonte Rossini, premtuan të financonin fushatën e rizgjedhjes së guvernatorit të Porto Rikos më 2020, në këmbim të emërimit nga ana e tyre kreun e komisionit të inspektimit bankar të ishullit, i cili po reviziononte huadhënësin.

Rossini deklaroi se ishte i pafajshëm.

Stein e përshkroi atë si një “histori e trishtë”.

“Ai duhej të siguronte jetesën. Dhe ylli i tij ishte njollosur keq nga ajo që ndodhi në FBI”, tha Stein. “Nuk është se do të pajtohej nga ndonjë nga kompanitë në Fortune 500”.

Paditja e McGonigal
Atëherë, si përfundoi Rossini partner në një firmë shqiptare? Dhe si u bë McGonigal nga agjent i lartë i FBI-së partner në të njëjtën firmë me Rossinin?

Dy aktakuzat përshkruajnë një pjesë të asaj që prokurorët besojnë se është udhëtimi i McGonigal.

Në gusht 2017, McGonigal dyshohet se i kërkoi para një ish-punonjësi të zbulimit shqiptar, të referuar si Personi A.

Nga përshkrimi i bërë në aktakuzë sugjerohet se personi është Neza, një nga ortakët në firmën me Rossinin. Në shtator 2022, Business Insider publikoi një fletëthirrje të lëshuar nga hetimi i McGonigal, ku përmendej Neza. Neza u citua këtë javë në median shqiptare të ketë pranuar se i ka dhënë paratë McGonigal-it, por ka mohuar ndonjë shkelje të kryer me të.

Image

Batvinis, ish-zyrtari i kundërzbulimit të FBI-së, i tha TPM se shumë raste të ngjashme që ka hetuar janë të motivuara “thjesht nga lakmia”.

“Diçka e shtyu atë ta pranonte këtë ose të kërkonte shqiptarët për të marrë pará”, tha ai për McGonigal. “Nuk do të gjeni asgjë ekzotike këtu – ndoshta është po aq e mërzitshme sa një krizë e moshës së mesme”.

McGonigal supozohet se udhëtoi në Shqipëri me Nezën në shtator 2017, ku u takua me kryeministrin e Shqipërisë dhe, sipas FBI-së, i kërkoi qeverisë shqiptare “të jetë e kujdesshme në lidhje me dhënien e licencave për shpimin në fusha naftëmbajtëse në Shqipëri kompanive me pronësi ruse”.

“Personi A dhe personi B kishin të dy interesa financiar në vendimet e Qeverisë së Shqipërisë për dhënien e licencave të shpimit në fushat naftëmbajtëse”, thuhet në aktakuzë.

Lawoffice & Investigation, firma shqiptare në të cilën McGonigal shfaqet si ortak me Nezën dhe Rossinin, liston si ortak edhe një avokat shqiptar të quajtur Shefqet Dizdari.

Dizdari nuk iu përgjigj kërkesës së TPM për koment. Një firmë me bazë në Zvicër – Terraoil Swiss – që e përshkruan veten si një “prodhues shqiptar i naftës në tokë” thotë në faqen e saj të internetit se Dizdari kontrollon një të tretën e aksioneve të saj.

Natyra e saktë e skemës në të cilën dyshohet se ishte përfshirë McGonigal mbetet e paqartë nga aktakuza. Lawoffice & Investigation u “pezullua” në nëntor 2019, sipas të dhënave të QKB.

Prokurorët thanë se McGonigal e fshehu shtrirjen e punës së tij me shqiptarët deri pas daljes në pension nga Byroja në shtator 2018. Para kësaj, personi që përputhej me përshkrimin e Nezës dyshohet se i dha atij 225,000 dollarë cash. Aktakuza e lë të paqartë nëse ishte pagesë apo borxh që McGonigal do ta kthente.

McGonigal dyshohet edhe se ka hapur një hetim të FBI-së për një lobist që ishte punësuar nga një parti politike e ndryshme nga ajo e kryeministrit të Shqipërisë. Lobisti, sipas prokurorëve, është shtetas amerikan.

E paqartë është edhe se kur u përfshi Rossini në firmë. Në një postim në Facebook të dhjetorit 2014, Rossini u shfaq në një foto me Nezën.

Vitet e fundit edhe Rossini ka filluar të flasë për Shqipërinë.

Më qartë, Rossini ka mbajtur qëndrime për politikën e brendshme të vendit, duke akuzuar kundërshtarët e kryeministrit për lidhje me qeverinë ruse.

Image

Ai ka folur shpesh kundër partive opozitare shqiptare pas vizitës së tij atje në shkurt 2019.

Nuk është e qartë nëse kjo lidhje me punën e tij me Lawoffice & Investigation.

blank

Shpërbëhet njësia speciale e Policisë së Memfisit pas akuzave për vrasjen e Tyre Nichols

Policët që u pushuan nga puna pas përfshirjes së tyre në një ndalim trafiku që përfundoi me vdekjen e Tyre Nichols në Memfis, SHBA.

RFE/RL

Departamenti i Policisë së Memfisit ka shpërbërë njësinë speciale të ashtuquajtur “akrepi”, pasi pesë policë të saj akuzohen për vrasjen e një person me ngjyrë.

Njësia prej 50 policësh, që kishte mision uljen e nivelit të krimit në zona të veçanta, u shpërbë pas publikimit të videos, ku policët e kësaj njësie shihen duke e rrahuar Tyre Nichols, 29-vjeçar, i cili vdiq tri ditë më vonë në spital.

Ai ishte ndaluar nga policia në Memfis më 7 janar për ngasje të pakujdesshme.

Në një deklaratë, departamenti tha se “është në interesin më të mirë të të gjithëve që të çaktivizohet përgjithmonë” njësia.

Familja e Nichols e mirëpriti vendimin dhe përmes një deklaratë nga avokatët e quajti atë “të përshtatshëm dhe proporcional me vdekjen tragjike të Tyre Nichols, dhe gjithashtu një vendim të denjë dhe të drejtë për të gjithë qytetarët e Memfisit”.

Njësia u themelua në tetor 2021, dhe kishte synim luftimin e krimit, si vjedhjen e makinave dhe veprat penale të lidhura me bandat.

Pesë policët, Tadarrius Bean, Demetrius Haley, Desmond Mills Jr, Emmitt Martin III dhe Justin Smith, u pushuan nga puna javën e kaluar.

Një grup prej rreth 100 protestuesish u mblodhën pas publikimit të videos para statcionit të Policisë në Memfis për të kërkuar ndryshimin e qasjes së policëve, që ata thanë se është bërë zakon që t’i rrahin njerëzit me ngjyrë në Memfis dhe he në mbarë vendin.

blank

Dosja e Plotë: Hetimet ndaj McGonigal – Lidhjet e Edi Ramës me ish-zyrtarin të FBI-së, çfarë kërkoi dhe pagesat në dollarë

Dosja e zbardhur e paraqitur në gjykatën e Manhatanit nga prokurorët federalë kundër ish-zyrtarit të FBI-së, Charles McGonigal.

Në fashikullin e bërë publik nga Departamenti i Drejtësisë në SHBA, flitet për lidhje e ish-shefit të zyrës së kundërzbulimit të FBI-së në New York, me Edi Ramën në Tiranë. Akuzat ndaj McGonigal kanë nisur për hetimin e marrjes së 225 mijë dollarëve nga Edi Rama, para të dhëna me anë të dy personave, Dorian Duçka dhe Agron Neza.

Më poshtë keni dosjen e përkthyer në shqip nga origjinali

Gjykata Federale e SHBA për Distriktin e Kolumbias

Proces penal

Juria e Madhe bëri betimin më 15 shtator 2022

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kundër CHARLES F. MCGONIGAL, i pandehur për shkelje të

Nenit 18 të Kodit Penal të SHBA (USC) § 1001(a)(1) (Fshehje e fakteve materiale)

Nenit 18 të USC. § 1001(a)(2) (Deklarata të rreme)

Nenit 18 të U.S.C. § 1519 (Falsifikim i një regjistrimi apo dokumenti)

Akuza

Juria e Madhe përcakton se duke nisur nga data e ora tanishme:

Akuza të përgjithshme

Në të gjitha rastet në lidhje me këtë akuzë, përveçse kur deklarohet ndryshe:

1. Departamenti i Drejtësisë i SHBA është një departament i Degës Ekzekutive të qeverisë së Shteteve të Bashkuara. Zyra Federale e Hetimit (FBI) është krahu kryesor hetimor i Departamentit të Drejtësisë të SHBA dhe një organizatë e sigurisë kombëtare me përgjegjësi inteligjence dhe detyrim të zbatimit të ligjit.

2. I pandehuri CHARLES F. MCGONIGAL ishte një Agjent Special në Detyrë (SAC) i Zyrës në Terren i FBI në New York nga tetori 2016 deri në tërheqjen nga FBI më 14 shtator 2018, dhe gjatë kësaj kohe ka qenë anëtar i Senior Executive Service (SES). I pandehuri McGonigal ka qenë përgjegjës për mbikëqyrjen e çështjeve të kundërzbulimit dhe të sigurisë kombëtare si SAC, përfshirë ato që përfshinin vende evropiane si Shqipëria dhe Bosnjë Hercegovina.

3. Si SAC i Zyrës në Terren të FBI në New York dhe anëtar i SES, i pandehuri McGonigal kishte detyrë ligjore të paraqiste një deklarim publik financiar vjetor në përputhje me Aktin e Etikës në Qeveri të vitit 1978. Deklarimet financiare u bënë në një Formular të Zyrës së Etikës Qeveritare (OGE), qëllimi i të cilit ishte: (a) të forconte transparencën, besimin dhe konfidencën në integritetin dhe vendimmarrjen e Degs Ekzekutive; dhe (b) të ndihmonte punonjësit publikë dhe agjencitë e tyre në shmangien e konflikteve të interesit të vërteta apo në dukje midis detyrave zyrtare dhe interesave vetjake financiare. Dorëzuesve të formularit iu kërkohej të zbulonin me saktësi para publikut, ndër të tjera, pasuri më të mëdha se 1,000 dollarë, detyrime financiare mbi 10,000 dollarë, dhurata dhe rimbursime udhëtimesh, dhe transaksione të tjera financiare. Informacioni i dhënë në formularin OGE-278 mund të çojë në veprim nga punëdhënësi kundër dorëzuesit të formularit. Formularët OGE-278 u paraqitën në formë elektronike dhe iu dërguan Selisë së FBI në Washington, D.C.

4. I pandehuri McGonigal kishte për detyrë dhe iu kërkua nga Direktivat e Politikës së FBI-së dhe politika e FBI-së në përgjithësi, të raportonte me saktësi në FBI çdo udhëtim jozyrtar jashtë vendit dhe çdo kontakt të vazhdueshëm profesional ose zyrtar me shtetas të huaj, si dhe të raportonte me saktësi udhëtime zyrtare jashtë. Raportimi i udhëtimeve zyrtare dhe jozyrtare u kërkuan të bëheshin në Raportin e FBI-së për Formularët e Udhëtimit Jashtë (FD-772) dhe Formularët e FBI-së për raportimin e udhëtimeve jashtë (FD-772b), të cilat u dorëzuan në mënyrë elektronike dhe u dërguan në selinë e FBI-së në Washington, D.C.

5. Si person me akses në sigurinë kombëtare, të pandehuri McGonigal i kërkohej të jepte në FBI informacion të saktë e të plotë në lidhje me kontaktet me zyrtarë të huaj dhe asetet e detyrimet financiare.

6. Personi A ishte një qytetar i natyralizuar i Shteteve të Bashkuara i lindur në Shqipëri, me rezidencë në New Jersey. Personi A ka qenë punonjës i një agjencie inteligjence shqiptare disa dekada më parë.

7. Kompani A ishte një organizatë biznesi në Delaware e regjistruar nga Personi A në janar 2018.

8. Personi B ishte shtetas shqiptar i punësuar nga një konglomerat energjie kinez. Personi B operonte si këshilltar informal pranë Kryeministrit të Shqipërisë dhe ka qenë ish-zyrtar i lartë në qeverinë shqiptare. Personi A dhe Personi B ishin miq dhe ortakë biznesi me njëri-tjetrin.

9. Personi C ishte shtetas i Bosnjë Hercegovinës dhe këshilltar i një anëtari boshnjak të Presidencës. Personi C ishte një ish-ministër i mbrojtjes i Bosnjës.

10. Personi D ishte shtetas i Bosnjë Hercegovinës dhe ishte themelues dhe Drejtor i Përgjithshëm i një kompanie farmaceutike me bazë në Bosnje dhe Hercegovinë.

Akuza 1

11. Paragrafët 1 deri në 10 janë përfshirë këtu.

12. Duke filluar jo më vonë se gushti 2017 dhe duke vazhduar më pas deri më 6 maj 2019, në Distriktin e Kolumbias dhe gjetkë, për një çështje brenda juridiksionit të Degës Ekzekutive të Qeverisë së Shteteve të Bashkuara, i pandehuri Charles McGonigal falsifikoi, fshehu dhe mbuloi me vetëdije dhe qëllimisht me mashtrim, skemë dhe pajisje fakte materiale-më konkretisht, McGonigal fshehu vazhdimisht aspekte të marrëdhënies së tij me Personin A për të cilin kishte detyrim ta raportonte dhe që krijoi një konflikt real e të dukshëm interesi midis detyrave të tij zyrtare në FBI dhe interesave të tij private, duke përfshirë faktin që McGonigal pranoi më shumë se 225,000 dollarë nga Personi A; udhëtoi me Personin A në Evropë; dhe vendosi marrëdhënie të vazhdueshme me shtetas të huaj të prezantuar me të nga personi A dhe bashkëpunëtorët e personit A.

Qëllimi i skemës

13. Qëllimi i skemës ishte që i pandehuri McGonigal të fshihte nga FBI dhe nga publiku informacione materiale, që përmbajnë natyrën e marrëdhënies së tij me Personin A, për të përfshirë marrjen e të paktën 225,000 dollarëve nga Personi A, udhëtimi me Personin A në Evropë dhe marrëdhëniet e vazhdueshme me shtetas të huaj të prezantuar nga Personi A dhe bashkëpunëtorët e Personit A, të cilët i pandehuri McGonigal duhej t’i raportonte dhe që krijuan një konflikt real e të dukshëm interesi midis detyrave zyrtare të të pandehurit McGonigal dhe interesave të tij private financiare.

Mënyra dhe Mjetet e Skemës

Skema u realizua në këtë mënyrë dhe mjete, ndër të tjera:

14. Ndërmjet qershorit 2018 dhe majit 2019, i pandehuri McGonigal, në baza vjetore, dorëzoi dhe bëri që të dorëzoheshin formularët OGE-278 që deklaronin në mënyrë të rreme dhe vërtetonin se i pandehuri McGonigal nuk kishte detyrime më të mëdha se 10,000 dollarë dhe që nuk arriti të identifikonte asnjë pasuri më të madhe se 1,000 dollarë të marra nga Personi A, kur, siç e dinte i pandehuri McGonigal, ai kishte kërkuar dhe marrë jo më pak se 225,000 dollarë nga Personi A, gjë që duhej ta raportonte në formularët OGE-278.

15. Ndërmjet shtatorit 2017 dhe qershorit 2018, i pandehuri McGonigal dorëzoi formularët FD-772 dhe FD-772b që falsifikonin, fshihnin dhe mbulonin marrëdhënien dhe udhëtimin e tij me Personin A. Pra, në të njëjtën kohë me periudhën kohore kur u kërkuan dhe u morën pará, i pandehuri McGonigal udhëtoi me Personin A në Shqipëri dhe vende të tjera të Evropës në disa raste dhe raportoi në mënyrë të rreme natyrën dhe qëllimin e udhëtimit në FBI në formularët FD-772 dhe FD-772b, duke përfshirë: dështimin në identifikimin e Personit A si shoqërues udhëtimi, dështimi në identifikimin e vendeve të vizituara, karakterizimi i rremë i qëllimit të udhëtimit dhe raportimi i rremë se nuk do të kishte kontakte të huaja të raportueshme gjatë udhëtimit, pavarësisht se i pandehuri McGonigal synonte dhe takohej me shtetas të huaj, midis tyre Personin B, me të cilin i pandehuri McGonigal kishte një marrëdhënie të vazhdueshme.

16. Midis jo më vonë se gushti 2017 dhe shtatorit 2018, i pandehuri McGonigal gjithashtu nuk raportoi kontaktet e vazhdueshme me shtetas të huaj, siç kërkohet nga formulari FD-981.

17. I pandehuri McGonigal u angazhua në një marrëdhënie financiare private me Personin A që në fakt ose në dukje binte ndesh me detyrat e tij zyrtare në FBI. Për shembull, ndër të tjera, i pandehuri McGonigal bëri që FBI New York të hapte një hetim penal ndaj një shtetasi amerikan, në të cilin Personi A do të shërbente si një burim njerëzor konfidencial, dhe i pandehuri McGonigal u përpoq të organizonte një takim midis personave C dhe D dhe autoritetet qeveritare amerikane, nga i cili do të përfitonin financiarisht Personi A, e gjitha kjo ndërkohë që u mbajt e fshehur nga i pandehuri McGonigal marrja e të paktën 225,000 dollarëve nga Personi A.

Ekzekutimi i Skemës

Në vazhdim të skemës për të fshehur natyrën e marrëdhënies së tij me Personin A që i pandehuri McGonigal kishte për detyrë të zbulonte, i pandehuri McGonigal kreu dhe shkaktoi kryerjen e veprimeve të mëposhtme, ndër të tjera:

18. Jo më vonë se gushti 2017, i pandehuri McGonigal u takua me Personin A dhe e pyeti nëse Personi A mund t’i siguronte pará.

19. Më 5 shtator 2017, i pandehuri McGonigal dorëzoi një formular FD-772 në FBI

për udhëtimet e ardhshme “jozyrtare” në Shqipëri. Paraqitja në mënyrë të gabuar nuk arriti: (a) të identifikonte se Personi A do të ishte një shoqërues udhëtimi, (b) të deklaronte se akomodimi dhe akomodimi do të siguroheshin pa pagesë dhe kush do të paguante për to, (c) të deklaronte se i pandehuri McGonigal do të shkonte edhe në Kosovë përveç Shqipërisë, dhe (d) të identifikojë çdo kontakt të huaj të pritshëm të raportueshëm, përfshirë Personin B, ose ndonjë shtetas tjetër të huaj me të cilin i pandehuri McGonigal kishte një marrëdhënie të vazhdueshme.

20. Më 7 shtator 2017, i pandehuri McGonigal u takua me Personin A që i tha se Personi A po punonte për paratë dhe se Personi A mund t’ia siguronte McGonigalit pjesë pjesë.

21. Më 7 shtator 2017, i pandehuri McGonigal udhëtoi me avion me Personin A nga Shtetet e Bashkuara për në Shqipëri, ku gjatë disa ditëve në vijim janë takuar me Personin B dhe shtetas të tjerë të huaj. As McGonigal dhe as FBI nuk kanë paguar për akomodimin e McGonigal gjatë kohës që ishte në Shqipëri.

22. Më 9 shtator 2017, në Shqipëri, i pandehuri McGonigal është takuar me Personin B dhe Kryeministrin e Shqipërisë. Me kërkesë të personit A, i pandehuri McGonigal i kërkoi Kryeministrit të Shqipërisë që të ishte i kujdesshëm për dhënien e licencave për shpimin e vendburimeve të naftës në Shqipëri për kompanitë ruse. Personi A dhe Personi B kishin të dy interes financiar në vendimet e Qeverisë së Shqipërisë për dhënien e licencave të shpimit në fusha naftëmbajtëse. I pandehuri McGonigal i ka ofruar Kryeministrit të Shqipërisë pajisje të FBI-së në prani të Personit B.

23. Në shtator 2017, në Shqipëri, i pandehuri McGonigal u prezantua nga Personi A me një biznesmen dhe politikan shqiptar, i cili i tha të pandehurit McGonigal se donte që dikush të hetonte një komplot të dyshuar për të vrarë biznesmenin dhe politikanin shqiptar.

24. Më datë 10 shtator 2017, i pandehuri McGonigal ka udhëtuar me makinë nga Shqipëria për në Kosovë, bashkë me Personin A dhe të tjerë, ku i pandehuri McGonigal u takua me dhe i dha mjetet e FBI-së një politikani kosovar. Menjëherë pas këtij udhëtimi në Kosovë, i pandehuri McGonigal dhe personi A, duke udhëtuar së bashku, janë kthyer në Shtetet e Bashkuara.

25. Pas udhëtimit të tij në Shqipëri në shtator, i pandehuri McGonigal vendosi marrëdhënie të vazhdueshme me Kryeministrin e Shqipërisë.

26. Më 5 tetor 2017, jashtë një restoranti, në një makinë të parkuar në New York City, i pandehuri McGonigal mori afërsisht 80,000 dollarë nga Personi A.

27. Në vjeshtën e vitit 2017, në rezidencën e Personit A në New Jersey, i pandehuri McGonigal mori edhe dy herë të tjera para nga Personi A, në shumat prej përafërsisht 80,000 dollarë dhe 65,000 dollarë. I pandehuri McGonigal i kishte thënë Personit A se do t’ia kthente paratë.

28. Më 16 tetor 2017, i pandehuri McGonigal dorëzoi një FD-772b në lidhje me udhëtimin e tij në shtator në Shqipëri dhe Kosovë. Parashtresa në mënyrë të gabuar nuk zbuloi se i pandehuri McGonigal ishte takuar me Kryeministrin e Shqipërisë në Shqipëri dhe me një politikan kosovar në Kosovë dhe mohoi që i pandehuri McGonigal t’i kishte zbuluar punësimin e tij një shtetasi të huaj jashtë aktivitetit zyrtar të FBI-së.

29. Më 15 nëntor 2017, i pandehuri McGonigal dorëzoi një FD-772 për udhëtimin e ardhshëm “zyrtar” në Austri. Paraqitja në mënyrë të gabuar nuk arriti: (a) të identifikonte që Personi A do të ishte shoqërues udhëtimi, (b) të identifikonte se çdo akomodim do të sigurohej pa pagesë ose kush do të paguante për to, (c) të deklaronte se i pandehuri McGonigal do të shkonte edhe në Shqipëri përveç Austrisë dhe (d) të identifikonte çdo kontakt të jashtëm të parashikuar të raportueshëm.

30. Më 17 nëntor 2017, i pandehuri McGonigal udhëtoi me avion për në Austri.

31. Më 18 nëntor 2017, i pandehuri McGonigal dhe një prokuror i Departamentit të Drejtësisë intervistuan të njëjtin biznesmen dhe politikan shqiptar që i pandehur McGonigal kishte takuar gjatë udhëtimit të tij në shtator 2017. Personi A mori pjesë në intervistë si përkthyes. Asnjë dokument që autorizonte ose financonte shërbimet e interpretimit nuk iu dorëzua FBI-së nga i pandehuri McGonigal. FBI nuk ka të dhëna zyrtare të intervistës.

32. Më 18 nëntor 2017, pas intervistimit, i pandehuri McGonigal dhe personi A kanë udhëtuar me avion nga Austria në Shqipëri, ku janë takuar sërish me të njëjtin biznesmen dhe politikan shqiptar, këtë herë pa praninë e prokurorit të Departamentit të Drejtësisë. Biznesmeni dhe politikani shqiptar diskutuan mundësitë e biznesit me të pandehurin McGonigal dhe Personin A.

33. Më 19 nëntor 2017, i pandehuri McGonigal u takua me personin B në Shqipëri për darkë dhe pije.

34. Më 20 nëntor 2017, i pandehuri McGonigal u takua me Kryeministrin e Shqipërisë në Shqipëri.

35. Më 21 nëntor 2017, i pandehuri McGonigal ka udhëtuar me avion nga Shqipëria në Austri dhe më pas është kthyer në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. As McGonigal, as FBI, nuk e paguan akomodimin e McGonigal gjatë kohës që ai ishte në Shqipëri.

36. Më 25 nëntor 2017, i pandehuri McGonigal informoi prokurorin e Departamentit të Drejtësisë të përmendur më lart për një hetim të ri penal të mundshëm që përfshin një shtetas amerikan i cili ishte regjistruar për të kryer punë lobimi në Shtetet e Bashkuara në emër të një partie politike shqiptare të ndryshme nga ajo e Kryeministrit. Një ditë më parë, ai kishte marrë informacion nga Personi B për lobuesin qytetar amerikan.

37. Në dhjetor 2017, McGonigal darkoi në Washington, DC me Personin A dhe zyrtarë të qeverisë shqiptare, dhe darkoi në New York City me Personin A dhe Kryeministrin e Shqipërisë.

38. Më 4 janar 2018, i pandehuri McGonigal mori informacion në lidhje me lobuesin qytetar amerikan nga Personi A dhe ai ia përcolli informacionin një agjenti tjetër special të FBI-NY të nesërmen.

39. Më 22 janar 2018, i pandehuri McGonigal paraqiti një FD-772b në lidhje me udhëtimin e tij në nëntor në Austri të përmendur më lart. Parashtresa në mënyrë të gabuar nuk zbuloi se i pandehuri McGonigal kishte shkuar edhe në Shqipëri përveç Austrisë, ose që ishte takuar ose me Personin B ose me Kryeministrin e Shqipërisë, ose se ai kishte zbuluar punësimin e tij në FBI një shtetasi të huaj jashtë aktivitetit zyrtar .

40. Më 22 janar 2018, i pandehuri McGonigal mori informacion nga Personi A në lidhje me lobuesin shtetas amerikan dhe ia përcolli informacionin një zyrtari tjetër të FBI-NY, i cili ishte vartës i tij. Personi A e kishte marrë informacionin nga Zyra e Kryeministrit Shqiptar.

41. Nga 21 shkurt 2018, deri më 24 shkurt 2018, i pandehuri McGonigal udhëtoi me Personin A në Shqipëri, por ai nuk e raportoi udhëtimin në FBI siç kërkohej në formularët FD-772 e FD-772b.

42. Më 26 shkurt 2018, FBI-NY hapi zyrtarisht një hetim penal të fokusuar mbi lobuesin qytetar amerikan me kërkesë të të pandehurit McGonigal dhe me udhëzimin e tij. Personi A u identifikua më vonë nga FBI-NY si një burim njerëzor konfidencial që mbështet hetimin dhe Personi A i dha informacion FBI-NY gjatë hetimit. Personi B më vonë ndihmoi në lehtësimin e një takimi midis FBI-NY dhe dëshmitarëve të vendosur në Evropë, ndër të tjera, duke paguar shpenzimet e udhëtimit të dëshmitarit. I pandehuri McGonigal nuk i kishte zbuluar në asnjë moment FBI-së marrëdhënien e tij financiare me Personin A dhe as kontaktet e tij të vazhdueshme me Personin B, siç kërkohej nga formulari FD-981.

43. Më 4 mars 2018, i pandehuri McGonigal darkoi në Washington, D.C., ndër të tjerë, me Personin A, Kryeministrin e Shqipërisë dhe një ish-agjent special të FBI-së, i cili punonte në një firmë ndërkombëtare shërbimesh profesionale.

44. Nga 26 prilli 2018, deri më 2 maj 2018, i pandehuri McGonigal udhëtoi me Personin A në Evropë, përfshirë Shqipërinë, por nuk e raportoi udhëtimin në FBI.

45. Më 27 prill 2018, i pandehuri McGonigal u takua me personin C dhe personin D në Gjermani. Në takim, personi C dhe personi D kërkuan një mundësi për t’u takuar me ambasadorin e SHBA-së në Kombet e Bashkuara ose me një zyrtar tjetër të nivelit të lartë të qeverisë amerikane për të kërkuar mbështetjen e Shteteve të Bashkuara për një qëllim politik që do të ndikonte në rajonin e Bosnjë Hercegovinës.

46. Më 8 maj 2018, i pandehuri McGonigal komunikoi me ndërlidhësin e FBI-së në Kombet e Bashkuara dhe kërkoi ndihmë në organizimin e takimit të kërkuar nga personi C dhe personi D.

47. Më 10 qershor 2018, i pandehuri McGonigal dorëzoi një formular OGE-278 që nuk përfshinte asnjë informacion në lidhje me rreth 225,000 dollarë që ai kishte marrë nga Personi A.

48. Më 25 qershor 2018, i pandehuri McGonigal i propozoi personit A që personi A dhe kompania A të hynin në një marrëdhënie kontraktuale me Personin D dhe kompaninë farmaceutike të Personit D. Propozimi i të pandehurit McGonigal përfshinte që Kompania A të paguhej 500,000 dollarë nga Personi D dhe kompania farmaceutike e Personit D në këmbim të caktimit të një takimi midis kompanisë farmaceutike të personit D dhe një përfaqësuesi nga delegacioni i SHBA në Kombet e Bashkuara.

49. Më 1 korrik 2018, i pandehuri McGonigal i konfirmoi personit A nëpërmjet komunikimit elektronik se ai kishte ridërguar të njëjtën gjuhë të propozuar kontraktuale të përshkruar më sipër, dhe i pandehuri McGonigal i kërkoi personit A të “mbronte emrin [e të pandehurit McGonigal]”.

50. Më 18 korrik 2018, siç u propozua nga i pandehuri McGonigal, Personi A i propozoi personit D marrëveshjen kontraktuale në të cilën Kompania A do të merrte 500,000 dollarë në këmbim të rregullimit të një takimi midis kompanisë farmaceutike të personit D dhe një përfaqësuesi nga delegacioni i SHBA-së në Kombet e Bashkuara.

51. Më 26 korrik 2018, i pandehuri McGonigal i dha ndërlidhësit të FBI-së në Kombet e Bashkuara datat e propozuara për takimin që kishin kërkuar personi C dhe personi D.

52. Më 13 gusht 2018, i pandehuri McGonigal mori pjesë në një takim ku i dha informacion një zyrtari të lartë nga delegacioni i SHBA-së në Kombet e Bashkuara në lidhje me kërkesën e bërë nga personi C dhe personi D për një takim. I pandehuri McGonigal nuk ndau në asnjë moment informacion në lidhje me interesin financiar të personit A në takim, ose për marrëdhëniet financiare të të pandehurit McGonigal me Personin A.

53. Midis gushtit 2017 dhe daljes në pension të të pandehurit McGonigal nga FBI në ose rreth shtatorit 2018, i pandehuri McGonigal nuk raportoi asnjë kontakt të vazhdueshëm profesional ose zyrtar me shtetas të huaj në FBI.

54. Më 6 maj 2019, rreth nëntë muaj pas daljes në pension të tij nga FBI, i pandehuri McGonigal dorëzoi një formular OGE-278 që në mënyrë të gabuar nuk përfshinte asnjë informacion për rreth 225,000 dollarë që ai kishte marrë nga Personi A. (Fshehje e fakteve materiale, në kundërshtim me Nenin 18, Kodi i Shteteve të Bashkuara, Seksioni 1001(a)(1))

Akuza 2

55. Paragrafët 1 deri në 10 dhe 14 deri në 54 janë përfshirë këtu.

56. Më 5 shtator 2017, në Distriktin e Kolumbisë dhe gjetkë, i pandehuri Charles McGonigal me dashje dhe me vetëdije bëri dhe shkaktoi që të bëhen deklarata dhe përfaqësime materiale të rreme, fiktive dhe mashtruese në një çështje brenda juridiksionit të Degës Ekzekutive të Qeverisë së Shteteve të Bashkuara, konkretisht FBI, në atë të pandehur McGonigal deklaroi dhe përfaqësoi në mënyrë të rreme në një formular FD-772 se, për udhëtimin e ardhshëm në Evropë, ai nuk kishte shoqërues udhëtimi, nuk do t’i sigurohej strehim dhe akomodim pa pagesë, do të udhëtonte vetëm për në Shqipëri dhe nuk kishte parashikuar ndonjë kontakt të huaj të raportueshëm, kur, në të vërtetë dhe në fakt, siç e dinte mirë dhe besonte atëherë i pandehuri McGonigal, i pandehuri McGonigal do të shoqërohej nga personi A, do të merrte strehim dhe akomodim falas, do të udhëtonte. në Kosovë, përveç Shqipërisë, dhe do të kishte kontakte të huaja të raportueshme me personin B dhe të tjerët.

(Deklarata të rreme, në kundërshtim me Titullin 18, Kodi i Shteteve të Bashkuara, Seksioni 1001(a)(2))

Akuza 3

57. Paragrafët 1 deri në 10 dhe 14 deri 54 janë përfshirë nga këtu.

58. Më 16 tetor 2017, në Distriktin e Kolumbias e gjetkë, i pandehuri Charles McGonigal me dashje dhe me vetëdije bëri dhe shkaktoi që të bëhen deklarata dhe përfaqësime materiale të rreme, fiktive dhe mashtruese në një çështje brenda juridiksionit të Degës Ekzekutive të Qeverisë së Shteteve të Bashkuara, konkretisht FBI-së, për shkak se i pandehuri McGonigal në mënyrë të rreme deklaroi se, në udhëtimin në Evropë muajin e mëparshëm, ai nuk kishte kontaktuar me një përfaqësues të një qeverie të huaj jashtë aktivitetit zyrtar të FBI-së dhe nuk ia kishte zbuluar punësimin e tij asnjë shtetasi të huaj jashtë aktivitetit zyrtar të FBI-së, kur në të vërtetë i pandehuri McGonigal ishte takuar me Kryeministrin e Shqipërisë dhe me një politikan kosovar dhe me personin B, dhe u bëri të ditur punësimin e tij.

(Deklarata të rreme, në kundërshtim me Titullin 18, Kodi i Shteteve të Bashkuara, Seksioni 1001(a)(2))

Akuza 4

59. Paragrafët 1 deri në 10 dhe 14 deri në 54 janë përfshirë këtu.

60. Më 15 nëntor 2017, në Distriktin e Kolumbias dhe gjetkë, i pandehuri Charles McGonigal me dashje dhe me vetëdije bëri dhe shkaktoi që të bëhen deklarata dhe përfaqësime materiale të rreme, fiktive dhe mashtruese në një çështje brenda juridiksionit të Degës Ekzekutive të Qeverisë së Shteteve të Bashkuara, konkretisht FBI, për shkak se i pandehuri McGonigal deklaroi se, për udhëtimin e ardhshëm në Evropë, ai nuk kishte shoqërues udhëtimi, nuk do t’i sigurohej strehim dhe akomodim pa pagesë, do të udhëtonte vetëm për në Austri dhe nuk kishte parashikuar ndonjë kontakt të huaj të raportueshëm, kur në të vërtetë i pandehuri McGonigal do të shoqërohej nga personi A, do të merrte strehim dhe akomodim falas, do të udhëtonte për në Shqipëri, përveç Austrisë, dhe do të kishte kontakte të huaja të raportueshme me personin B dhe të tjerë.

(Deklarata të rreme, në kundërshtim me Titullin 18, Kodi i Shteteve të Bashkuara, Seksioni 1001(a)(2))

Akuza 5

61. Paragrafët 1 deri në 10 dhe 14 deri në 54 janë përfshirë këtu.

62. Më 22 janar 2018, në Distriktin e Kolumbia dhe gjetkë, i pandehuri Charles McGonigal me dashje dhe me vetëdije bëri dhe shkaktoi që të bëhen deklarata dhe përfaqësime materiale të rreme, fiktive dhe mashtruese në një çështje brenda juridiksionit të Degës Ekzekutive të Qeverisë së Shteteve të Bashkuara, konkretisht FBI, për shkak se i pandehuri McGonigal deklaroi në mënyrë të rreme në një formular FD-772b se, për të udhëtuar në Evropë dy muaj më parë, ai kishte udhëtuar vetëm në Austri, nuk kishte kontakte me një përfaqësues të një qeveria e huaj jashtë biznesit zyrtar të FBI-së dhe nuk ia bëri të ditur punësimin e tij asnjë shtetasi të huaj jashtë biznesit zyrtar të FBI-së, kur në të vërtetë i pandehuri McGonigal kishte udhëtuar në Shqipëri përveç Austrisë , ishte takuar me Kryeministrin e Shqipërisë dhe me personin B, dhe u kishte bërë të ditur punësimin e tij, jashtë biznesit zyrtar të FBI-së.

(Deklarata të rreme, në kundërshtim me Titullin 18, Kodi i Shteteve të Bashkuara, Seksioni 1001(a)(2))

Akuza 6

63. Paragrafët 1 deri në 10 dhe 14 deri në 54 janë përfshirë këtu.

64. Më 10 qershor 2018, në Distriktin e Kolumbias dhe gjetkë, i pandehuri Charles McGonigal me dashje dhe me vetëdije bëri dhe shkaktoi që të bëhen deklarata dhe përfaqësime materiale të rreme, fiktive dhe mashtruese në një çështje brenda juridiksionit të Degës Ekzekutive të Qeverisë së Shteteve të Bashkuara, konkretisht FBI dhe OGE, pasi i pandehuri McGonigal deklaroi në mënyrë të rreme në një formular OGE-278 se ai nuk kishte detyrime më të mëdha se 10,000 dollarë dhe nuk zbuloi asetet dhe detyrimet e marra nga Personi A, kur i pandehuri McGonigal kishte marrë afërsisht 225,000 dollarë nga Personi A. (Deklarata të rreme, në kundërshtim me Titullin 18, Kodi i Shteteve të Bashkuara, Seksioni 1001(a)(2))

Akuza 7

65. Paragrafët 1 deri në 10 dhe 14 deri në 54 janë përfshirë këtu.

66. Më 6 maj 2019, në Distriktin e Kolumbias dhe gjetkë, i pandehuri Charles McGonigal me dashje dhe me vetëdije bëri dhe shkaktoi që të bëhen deklarata dhe përfaqësime materiale të rreme, fiktive dhe mashtruese në një çështje brenda juridiksionit të Degës Ekzekutive të Qeverisë së Shteteve të Bashkuara, konkretisht FBI dhe OGE, pasi i pandehuri McGonigal deklaroi në mënyrë të rreme në një formular OGE-278 se ai nuk kishte detyrime më të mëdha se 10,000 dollarë dhe nuk zbuloi asetet dhe detyrimet e marra nga Personi A, kur i pandehuri McGonigal kishte marrë afërsisht 225,000 dollarë nga Personi A. (Deklarata të rreme, në kundërshtim me Titullin 18, Kodi i Shteteve të Bashkuara, Seksioni 1001(a)(2))

Akuza 8

67. Paragrafët 1 deri në 10 dhe 14 deri në 54 janë përfshirë këtu.

68. Më 10 qershor 2018, në Distriktin e Kolumbias dhe gjetkë, i pandehuri Charles McGonigal me dashje dhe me vetëdije bëri dhe shkaktoi që të bëhen deklarata dhe përfaqësime materiale të rreme, fiktive dhe mashtruese në një çështje brenda juridiksionit të Degës Ekzekutive të Qeverisë së Shteteve të Bashkuara, konkretisht FBI dhe OGE, pasi i pandehuri McGonigal deklaroi në mënyrë të rreme në një formular OGE-278 se ai nuk kishte detyrime më të mëdha se 10,000 dollarë dhe nuk zbuloi asetet dhe detyrimet e marra nga Personi A, kur i pandehuri McGonigal kishte marrë afërsisht 225,000 dollarë nga Personi A. (Falsifikim i një regjistrimi ose dokumenti, në kundërshtim me Titullin 18, Kodi i Shteteve të Bashkuara, Seksioni 1519)

Akuza 9

69. Paragrafët 1 deri në 10 dhe 14 deri në 54 janë përfshirë këtu.

70. Më 6 maj 2019, në Distriktin e Kolumbias e gjetkë, i pandehuri Charles McGonigal, me qëllimin për të penguar, penguar dhe ndikuar, dhe në lidhje dhe meditimin e hetimit dhe administrimit të duhur të një çështjeje brenda juridiksionit i një departamenti ose agjencie të Shteteve të Bashkuara, me vetëdije të fshehtë, të mbuluar, të falsifikuar dhe të bërë shënime të rreme në një procesverbal, dokument dhe objekt të prekshëm, për të kuptuar, i pandehuri McGonigal dorëzoi dhe bëri që t’i dorëzohej një formular OGE-278 me FBI dhe OGE, të cilat në mënyrë të rreme nuk raportuan asete më të mëdha se 1,000 dollarë dhe detyrime më të mëdha se 10,000 dollarë, kur i pandehuri McGonigal kishte marrë afërsisht 225,000 dollarë nga Personi A. (Falsifikimi i një regjistrimi ose dokumenti, në shkelje e Titullit 18, Kodi i Shteteve të Bashkuara, Seksioni 1519)

Matthew M. Graves

Prokuror i Shteteve të Bashkuara në dhe për Distriktin e Kolumbias

Materiali u mr nga syri.net


Send this to a friend