VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Sahiba dhe i ftuari i 67

By | February 28, 2020
blank

Komentet

blank

« Le baiser » SAM-Samedin ASLLANI 2007

« Le baiser » de Sam Asllani présente deux cœurs frêles, qui, envahis par de profonds troubles, transcendent les frontières du réel. Les bouches éperdues des amants inconnus disparaissent à l’instant où le ciel bleu se fond dans la terre rouge. Les corps s’embrasent inexorablement dans l’immensité céleste. Un baiser qui adoucit les tourments et triomphe de l’adversité.
11.05.2021 V.G
blank
blank

Me shkas: PSE TË DISTANCOHEM UNË, NGA KUSH, NGA ÇKA?! – Nga DEMË JASHARI

Të distancohem pse e mbroj bijën e heroit Jusuf Gërvalla, Donikën, e zgjedhur me votën e popullit?!
Donikë Gërvalla, në vitet ’90-ta, veçmas gjatë luftës vetëmbrojtëse nga shfarosja dhe çlirimtare në Kosovë, ishte zëdhënësja, përfaqësuesja, mbrojtësja dhe arsyetuesja më e denjë e përpjekjeve për shtet e liri.
Ajo e kishte derën hapur në Qeverinë dhe Parlamentin e Gjermanisë dhe në përfaqësitë diplomatike të shteteve perëndimore atje dhe gjithandej, duke na përfaqësuar dinjitetshëm.
Tash këto dyer për Donikën janë të hapura krah e krah për përfaqësim në dimensionin e synuar ndër breza – DIPLOMACI SHTERËRORE.
Tani, në funkcionin shtetëror diplomatik, shumë dinjitetshëm, profesionalisht dhe denjësisht, Donikës i bëhen kurthe, i kurdisen prapaskena, i mvishen fjalë e veprime të pabaza e hipotetike…
Ajo tha, siç po thoni edhe ju e ne, se, sikur të ishte në dijeni për krimet e ndonjërit dhe të kishte fakte për to, ajo do ti denonconte, madje edhe publikisht.
Krimi është krim dhe kryesi i krimit, gjithkund në botë, është kriminel.
Donika e ka mbrojtur dhe e mbronë luftën çlirimtare dhe UÇK-në!
Ajo ka gjak edhe personal dhe përpjekje e angazhime të vazhdueshme familjare, madje ndër breza, në themelet e lirisë dhe shtetit të Kosovës!
Prandaj, vazhdoj që edhe më tutje t’a konsideroj moment historik dhe privilegj të jashtzakonshëm VOTËN për Donika Gërvallën!
Këtu, si person i pa parti, është edhe vota ime!
Kam qenë, madje edhe publikisht, ndonjëherë kritikues i veprimeve të Albin Kurtit në etapa të caktuara kohore.
Albin Kurti nuk është tradhtar, nuk është i zënë pick nga e kaluara dhe nuk është i zhytur në krim !
Do vazhdoj, madje edhe më ashpër , ta kritikoj Albin Kurtin për çdo lëshim e devijim eventual, apo për mosrealizim të angazhimeve që ka marrë.
Tani, Albin Kurti është kryeministër i Republikës së Kosovës – me votën e popullit.
Dhe unë, në këtë fillim të mbarë, do t’a përkrah me sa mundem !
Presidentja e Kosovës, Shkëlqesia e saj, Zonja Vjosa Osmani, pas Presidentit Historik Ibrahim Rugova, është më e votuara. Dhe kjo na bënë shumë nder si komb dhe si shtet.
Është krenari dhe knaqësi të shohësh nivelin intelektual dhe politik përfaqësues të Presidentes !
Madje, pos tjerash, është besim dhe shpresë dhe si të këtillë nuk duhet bërë përpjekje për ta mbytur në embrion!
E kam shprehur, edhe publikisht, qëndrimin tim kundër formimit të Gjykatës Speciale nga ana e Parlamentit të Kosovës, nën presionin kërcnues të shefave të PDK-së dhe LDK-së.
Jam kundërshtuar dhe më kanë kërkuar të distancohem.
Nuk e bëra.
Paraqitjen e Jakup Krasniqit në gjykatë (« unë nuk jam as musliman e as i krishter, unë jam shqiptar ! ») e kam quajtur qëndrim epik e heroik.
Edhe për këtë disa më kritikuan.
Edhe nga LDK-ja e Isa Mustafës kam qenë i diferencuar. Për këtë nuk jam mërzitur kurrë sepse Isa Mustafa këtë zanat dhe punë ka pasur: diferencimin, spiunimin, përndjekjen dhe veprimin kundërshqiptar që para vitit 1981
Tani më kërkohet, nga parapolitika e humbësve të zgjedhjeve, që të distancohem nga qëndrimet përkrahëse për Donikën(sic.).
JO!
Unë e kam mendimin dhe qëndrimin e pavarur dhe nuk i nënshtrohem politikave kalkuluese e dezorientuese.
Përpiqem t’i qëndroj, me aq sa mundem, i paluhatshëm vetëm interesit kombëtar. Përjetësisht!
E kam përjetuar burgun, persekutimin, distancimin dhe linçimin që nga viti 1979
Ekzistencën e sigurova me punë krahu gjithandej.
Nuk ka arë a livadh në fshatrat përreth Strofcit në të cilën nuk kam prashitur e kositur.
Edhe sot, edhe në gjumë, i mbajë mend kufinjt e tyre.
Nuk ka shtresë toke dhe qymyri, që nga Sibofci, Zhilivoda, Bivolaku e deri te Livadhet e Frashnit në Strofc, që nuk e kam përdorur me krahtë e mi e që nuk e kam në kujtesë.
Nuk ka fshirje lëme me « dresh » në miqësi, shoqëri e vllaznillak ku nuk kam ndihmuar e thithur mjegulla të dendura e të pamatura pluhur.
Nuk ka shtëpi miku, shoku a vllaznillaku të ndërtuar e në të cilën nuk ka pikuar djersa ime, që nga prerja e tullave e tutje.
Prandaj, gjithmonë dhe gjithnjë kam qenë dhe do të jem në anën e ndërtimtarëve e jo të shkatrrimtarëve !
* * *
Që nga 11 qershori 1989 gjindem në Zvicër.
Ika nga përndjekjet e pushtuesit dhe veglat e bashkpunëtorët, shumë prej tyre vullnetar të cilët sikur bënin garë mes vete se cili më shumë dhe më shpejt do të më spiunonte.
Vendet perëndimore, veçmas Zvicra e Gjermania, nuk i kanë akorduar strehim politik secilit kërkues, pa verifikim të hollësishëm, të hetuar e verifikuar mirë.
Unë i jam shumë mirënjohës Zvicrës për strehimin e shumë të tjerëve të rrezikuar dhe për strehimin tim.
Mirënjohës edhe për mbajtjen dhe strehimin e përkohshëm të rinisë së rrezikuar në fillim të viteve ’90-ta dhe të strehimit të përkohshëm të kategorive tjera sociale para dhe gjatë luftës së fundit.
Këtu nuk e kemi synuar e as gjetur parajsën e as luksin. Këtu kemi gjetur sigurinë, lirinë e shprehjes dhe mundësinë e punës. Dhe nuk kemi zgjedhur punë.
Enëlarës, ndihmës në kuzhinë – më vonë kuzhinier apo kamarier, ndihmës murator (baltaxhi), murator, armirues, punëtor ndërtimi, punëtor shërbimesh komunale, pastrues rrugësh e nevojtoresh publike, pastrues(e) në spitale, shtëpi të moshuarish – banesash e shtëpishë private, punëtore në qendrat për pastrim e hekurosje rrobash – shtrojë mbulojë spitalesh e tekstilesh tjera spitalore, mirëmbajtje kopshtijesh, në bujqësi e agrikulturë, në blegtori, etj. ,…
Nuk ka rrugë, autostradë, urë, hekurudhë, digë apo tunel në Zvicër, ndërtuar që nga vitet ’60-ta ku nuk kanë derdhur djersën shqiptarët. Disa kanë lënë edhe jetën.
Kemi qenë të mbrojturit e Zotit sepse, krahasuar kushtet dhe rrethanat, shumë pak kemi pësuar në fatkeqësi pune.
Të punosh me vite të tëra në këta sektorë me rrezikshmëri të lartë e mendjen në Kosovë, vetëm i madhi Zot që na ka ruejtë!
Paratë këtu nuk i kemi mbledhur me rrametë gjatë fshirjes së rrugëve e parqeve, por i kemi fituar me mund, djersë e gjak.
Nuk kemi jetuar dhe shumica absolute as sot nuk jetojmë në luks.
Në Zvicër, Gjermani e gjetiu, shumë gjatë jemi ushqyer me standarde Kosove: krelana me duqa, pasul, pite, laknor, long, turshi e rasoj.
Paratë e kursyera, madje edhe kreditë, nuk kanë pasur destinacion tjetër pos familjes në Kosovë dhe kontribute për përpjekjet dhe luftën vetmbrojtëse e çlirimtare.
Ky standard na ka përcjellur edhe pas lufte sepse është dashur të vazhdohet me ndihmë Kosovës dhe familjarëve të mbetur atje.
Kemi ndarë kafshatën me ju dhe ishim të lumtur që po mundemi ta bëjmë këtë.
Secili sipas kaçikut të vet!
E them publikisht, pa mburrje, se më shumë se njëqindmijë franga zvicerane është kontributi financiar, logjistik e teknik, imi – fëmijëve dhe gruas, dhënë luftës vetmbrojtëse e çlirimtare. Pa i llogaritur të tjerat.
Flas vetëm për ato që mund t’i dëshmoj.
* *
Nuk kam qenë anëtar LKJ-së, të LKK-së e as i ndonjë organizimi politik të Jugoslavisë e Serbisë.
Që nga nisma e deri në vitin 2016 isha veprimtar themeltar, i zgjedhur në funkcione udhëheqëse dhe kontribues në kuadër të Degës së LDK-së në Zvicër. nuk kam qenë i heshtak e komformist. Kam mbajtur qëndrim afrues dhe bashkues me subjektet tjera shqiptare në perëndim. Si kritikues parimor dhe në vazhdimësi i veprimeve të Isa Mustafës dhe klientelës së tij, në vitin 2016 u diferencuam nga ky klan.
Po këtë vit, duke mos pare ndonjë perspective positive për reforma dhe ndryshime në partinë të cilën prej vitesh e kontrollonte dhe kishte ngulfatur i katapultuari Isa Mustafa me klikën shkatërrimtare, kam dhënë dorëheqje nga LDK.
***
Nuk kemi mundur si duhet ta përcjellim rritën e fëmijëve tanë, i kemi lënë në gjumë kur shkonim në punë dhe i gjenim në gjumë kur ktheheshim natën vonë pas pune dhe takimeve për organizim veprues për Kosovën.
Vikende dhe pushime tjera për ne s’ka pasur.
Ka pasur vetëm punë, aktivitet, angazhim dhe kontribut.
Veshmbatheshim dhe ende veshmbathemi nëpër shitore të dorës së dytë apo me veshmbathje të ricikluara e të dhuruara.
Ka edhe edhe nga ata që kanë shikuar vetëm punët e veta dhe fmiljes, por nuk janë shumë.
Tash kohërat dhe gjërat kanë ndryshuar, veçmas me krijimin e brezit të dytë dhe këtij të tretit që po zhvillohet.
Shqiptari në Zvicër, në Gjermani e shtete tjera perëndimore, është pjesë integrale e shoqërisë vendore tradicionale deri në vendimmarrje madhore të interest shtetëror.
Pos të përfshirë në të gjitha proceset dhe në jetën shoqërore, politike, institucionale deri në nivelet më të larta, jemi sipërmarrës shumë të sukseshëm dhe të shumtë në Zvicër.
Dhe, jemi edhe sportistë të shkëlqyeshëm dhe krenari e secilit.
Nuk indentifikohemi më si shtresë e as kategori inferiore.
Pyes:
Pse gjithë ky mllef, gjithë kjo urrejtje, gjithë kjo armiqësi e gjithë ky inat për mërgimtarët???!!!
Fundja, ne rrënjët i kemi atje.
Ato nuk do të mund të na i këpusni.
Kurrë!
Ne ju duam edhe kur ju na urreni dhe përbuzni.
Se ne e dojmë pafundësisht Kosovën.
Ne jetojmë dhe frymojmë me ju, me Kosovën dhe për Kosovën !
Falë me shnet nga unë Gërrnaqi mërgimtarë.
blank

23 të vdekur, televizioni zviceran hulumton gjakmarrjen mes dy familjeve të mëdha të Pejës

Vrasja e një babai në Frasses në vitin 2013 është në zemër të një hakmarrjeje midis dy klaneve. Më shumë se 23 të vdekur dhe dhjetëra të plagosur është bilanci. “Mise au Point” e hetoi këtë seri atentatesh të cilat vazhduan në Kosovë, shkruan Radio Televizioni Zviceran (RTS), transmeton Gazeta Express.

Një grup vrasësish vranë ftohtë një baba në Frasses të Zvicrës në vitin 2013. Selim E. u kthye nga një mbrëmje me gruan dhe katër fëmijët e tij. Ka kaluar ora 11:00 e mëngjesit. Burri vritet para shtëpisë së tij, ndërsa parkon veturën. Gruaja e tij, e tronditur, nuk i dallon fytyrat e vrasësve, por shpjegon se i kishte parë ata.

 

Sipas dokumenteve të gjykatës, komandoja vrasës u largua dhe shpëtoi nga armët afër Villars-sur-Glâne. U arrestuan dy të dyshuar, B.L. dhe F.A., të cilët u gjenden falë gjurmëve të ADN-së në armë. Në vitin 2019, dy të pandehurit u dënuan me 20 vjet burg për të parin dhe një dënim me 9 vjet për të dytin.

Familja e viktimës, megjithatë, kritikon gjykimin. Vëllai i Selimit bën thirrje: “Ne jemi të zemëruar kundër drejtësisë zvicerane. Të gjithë fajtorët nuk janë arrestuar. Është skandal, ata mbrohen nga prokurori”.

Të dënuarit njohin një pjesë të fakteve, por refuzojnë të pranojnë se janë autorët e të shtënave. B.L. pretendon pafajësinë e tij. Sipas tij, ai ishte vetëm shoferi i komandos. B.L. shpreson për një gjykim të ri dhe për mundësinë për ta dhënë versionin e tij të ngjarjes. Sidoqoftë, një gjykim i ri duket i pamundur. Gjatë gjykimit të tij në apel, B.L. ishte arratisur në Kosovë. Që atëherë ai është kthyer në burg.

Një luftë klanore mes kosovarëve

Motivet dhe cytësit e vrasjes mbeten mister. Dy të dyshuarit nuk i dhanë detaje policisë. Për prokurorin e Fribourgut, Fabien Gasser, një luftë klanore do të ishte në zanafillën e vrasjes në Frasses. Çelësat e mirëkuptimit do të gjendeshin në Kosovë.

Një ekip nga programi “Mise au Point” shkoi për të hetuar në Pejë. Ky qytet është skena e një lufte midis dy klaneve, familjes K. dhe familjes E., të cilët jetojnë dhjetë minuta me makinë nga njëra-tjetra. Ata kanë luftuar për vite me radhë me armë dhe sulme shpërthyese.

Biznes i suksesshëm në ndërtimtari

Selim E., viktimë e vrasjes në Frasses, është pjesë e familjes E. që është armike e betuar e familjes K. Ai ka jetuar në Zvicër për vite me radhë, ka katër fëmijë dhe ka arritur të krijojë një biznes shumë të suksesshëm me të vëllezërit, GE Construction.

Së bashku, ata importojnë makineri ndërtimi nga Spanja. Rënia e tregut të ndërtimit në Spanjë në vitin 2009 la shumë automjete në shitje. Familja E. mund t’i blejë këto automjete në të holla dhe t’i eksportojë në Zvicër, disa prej të cilave vlejnë gati 100,000 franga. Ato kryesisht i shiten një kompanie të madhe ndërtimore zvicerane. GE Construction i ndërpreu aktivitetet e saj disa vjet pas vdekjes së Selim E.

Lidhjet midis mafies dhe politikës

Një pjesë e madhe e familjes E. po jetonte në Kosovë në atë kohë dhe mund të llogariste në një mbështetje të konsiderueshme lokale. Halla e Selimit është e martuar me vëllain e politikanit të njohur Xhavit Haliti. Sipas dokumenteve konfidenciale nga Forca e NATO-s në Kosovë (KFOR), ai ka një marrëdhënie biznesi me familjen E. Burri është ish-arkëtar i luftëtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UCK), një politikan i pasur dhe i fuqishëm.

Në vitin 2011, gazeta britanike The Guardian akuzoi politikanin për pastrim parash dhe lidhje me mafien shqiptare. Xhavit Haliti i ka hedhur poshtë këto akuza të cilat i konsideron shpifëse.

Një vrasje hakmarrje në Frasses

Lufta midis dy familjeve është një histori sulmesh dhe hakmarrjeje. Në këtë kronologji makabre, një anëtar i familjes K. vritet disa muaj para vrasjes së Selim E. Ai vritet në stilin Kalashnikov në një kafene në Pejë. Ky krim nuk është sqaruar kurrë dhe askush nuk është gjykuar.

Por gjithçka tregon se familja K. do ta kishte bërë vetë drejtësinë duke organizuar vrasjen e Frasses.

Spektri i një koleksioni stërgjyshor ligjesh

Pa ndërhyrjen e shtetit, të dy familjet filluan një hakmarrje të pafund. Sociologu Birol Urcan vëren se ky lloj konflikti tashmë ka ekzistuar në rajon në të kaluarën. Këto vrasje gjaku janë kodifikuar nga Kanuni, një koleksion ligjesh që për qindra vjet ka rregulluar jetën në shoqëri në Shqipëri dhe Kosovë.

“Nëse një anëtar i një familjeje vret një anëtar të një familjeje tjetër, ata janë në një gjakmarrje”, shpjegon Birol Urcan. Secili anëtar i familjes së viktimës e ka për detyrë ta vrasë një anëtar të familjes tjetër. Çdokush mund të jetë në shënjestër, por vetëm meshkujt.

“Padyshim që ka mbaruar, ishte 200 vjet më parë”, thotë sociologu. “Por aktualisht, ekziston ende kjo ndjenjë turpi (…) Sidoqoftë, asnjë nga familjet nuk i respekton rregullat dhe kodet e Kanunit”, shpjegon ai.

Sjellja kriminale vazhdon

Sulmi i fundit daton nga viti 2019 dhe la një të plagosur. Në rrjetet sociale, të dy familjet provokojnë rregullisht njëra-tjetrën. Djali i Naser K. ka publikuar disa video ku ai tallet me familjen E.

Sidoqoftë, sipas policisë së Pejës, situata është stabilizuar në vitet e fundit. Një pjesë e madhe e anëtarëve të këtyre familjeve vdiqën. Të mbijetuarit fshihen dhe vështirë dalin.

Edhe banorët e Pejës u mobilizuan për ta ndaluar këtë masakër. Protesta të mëdha për paqe dhe fundin e pandëshkueshmërisë janë zhvilluar në qytet në vitet e fundit. Ndërhyrja e shoqërisë civile është një dritë shprese për t’i dhënë fund kësaj lufte midis këtyre dy familjeve.

Për ta parë storien e përgatitur nga televizioni zviceran

blank

Artisti shqiptar që përfaqëson Zvicrën sivjet në “Eurovision”: Me shumë qejf do të përfaqësoja edhe vendin tim

KOSOVE

Zvicra këtë VIT përfaqësohet nga një shqiptar në festivalin e madh evropian, “Eurovision Song Contest 2021”.

Ai është Gjon Muharremaj, i njohur me emrin artistik “Gjon’s Tears”, i cili këtë vit do të përfaqësojë Zvicrën me këngën “Tout l’Univers”.

Gjoni, i cili me prejardhje është nga Suhareka e Kosovës, rrëfen në një intervistë ekskluzive për Telegrafin, rrugëtimin e tij muzikor në Zvicër dhe synimet për ta përfaqësuar sa më denjësisht shtetin në të cilin jeton, në festivalin e madh të këngës “Eurovision”.

Gjon Muharremaj nuk është një emër i panjohur për publikun, pasi të gjithë e mbajnë mend vogëlushin që dikur kishte impresionuar publikun e spektaklit “Albanian Got Talent”:, rreth një dekadë më parë – kompeticion ky në të cilin ai kishte arritur deri në finale, duke u renditur i treti.

Gjon, jeni zgjedhur përfaqësuesi i Zvicrës sivjet në “Eurovision”. Na trego pak sa të lumtur ju ka bërë ky fakt?
Jam ndjerë shumë krenar dhe me fat se është eveniment shumë unik dhe do më japë shumë eksperiencë në artin tim.

Ju ishit parashikuar ta përfaqësonit vitin e kaluar shtetin zviceran në “Eurovision”, por pandemia pamundësoi mbajtjen e tij. A ju zhgënjeu shumë fakti që “Eurovisioni” nuk u mbajt vitin e kaluar?

Kur më erdhi lajmi i anulimit të “Eurovision 2020” isha shumë i frustruar se nuk kisha shkuar deri në fund të eksperiencës dhe të procesit të “Eurovision”-it. Kur erdhi puna të shkoja prapë këtë vit, 2021, ishte për mua si një kënaqësi të këndoja në atë skenën e Rotterdamit.

Kënga përfaqësuese titullohet “Tout l’Univers”. A mund të na tregosh pse ky titull dhe cila është domethënia e tekstit të këngës?

Ideja e këngës lindi mes bashkëpunimit tim me Wouter Hardy, producent i “Arcade” (kënga fituese e vitit 2019) dhe me Nina Sampermans, shkrimtare dhe kompozitore. Kënga ishte fillimisht e shkruar në gjuhën angleze dhe u përkthyer me Xavier Michel në frëngjisht. Tema flet për ciklin e jetës nga prishja e çdo gjëje e deri te rindërtimi, dhe për t’ia dalë mbanë këtij procesi duhet ta kërkojmë energjinë dhe fuqinë në fund të vetvetes. Doja të dilja me një mesazh pozitiv dhe plot shpresë edhe në momentet më të komplikuara të jetës.

Jeni shqiptari i parë që jeni zgjedhur si përfaqësues i Zvicrës ndonjëherë në “Eurovision”. Si erdhi deri të përzgjedhja juaj si përfaqësues i shtetit zviceran në “Eurovision 2021”?

Kënga “Répondez-moi” është kompozuar tek një “Writting camp” në Cyrih me një duet zviceran qe quhen Aliose. Në atë moment qe lindi kjo këngë që fliste për origjinë, identitet dhe pikëpyetje të jetës, u binda të provoja të merrja pjesë tek konkursi ku ishin 600 këngë të regjistruara. Diferenca më e madhe qe kisha me të tjerët, më thanë televizioni i Zvicrës, ishte fuqia e zërit tim live dhe bukuria e temës që trajtonte teksti.

Ti je me prejardhje shqiptare, por jeton dhe vepron në Zvicër? Cila është historia juaj e familjes dhe sa shpesh vini në vendlindje?
Unë jam lindur në Zvicër nga prindër që kanë imigruar. Babai im është nga Suhareka në Kosovë dhe mamaja nga Tirana në Shqipëri. Jemi një familje e madhe, kështu që vija çdo vit të shikoja kushërinjtë e mi dhe familjen e gjerë. E kemi pas si traditë në pushimet e verës dhe të dimrit.

A do të kishit dëshirë që në ndonjë të ardhme ta përfaqësonit edhe Shqipërinë ose Kosovën në “Eurovision”?

Pse jo. Me gjithë qejf.
A e ke dëgjuar këngën përfaqësuese të shtetit shqiptar sivjet në “Eurovision”, a ju ka pëlqyer dhe a ke pasur rastin të kontaktosh apo të njihesh me Anxhela Peristerin?

Më ka pëlqyer shumë. Besoj me të vërtetë që është një këngëtare me shumë talent dhe kemi folur së bashku disa herë.

Ju do të ngjiteni në natën e dytë gjysmëfinale në skenën e Rotterdamit për të kënduar live këngën tuaj. Do jeni i vetëm në skenë, apo keni menduar ta shoqëroni paraqitjen tuaj edhe me performancë me balerinë?

Për momentin është shumë herët për të dhënë sekrete të performancës time, por shpresoj që do t’ju pëlqejë dhe i besoj bashkëpunëtores Sacha Jean-Baptiste për atë.

Karriera jote ka nisur në Shqipëri. Ju para 11 viteve keni qenë pjesë e spektaklit të talenteve “Albanian’s Got Talent”, ku shkuat deri në finalen e madhe. Si ka qenë për ty kjo eksperiencë dhe si e kujton?

E kujtoj si një suvenir shumë të bukur dhe mbresëlënës, dhe jam ndjerë me fat që jam mirëpritur si në Shqiperi dhe Kosovë. Të gjithë ma përkujtojnë akoma interpretimin e “Je t’aime” nga Lara Fabian që iu pëlqeu shumë publikut të Shqipërisë së madhe.

Gjon, faleminderit shumë për intervistën. Shumë suksese në “Eurovision”. Për fund, cili do të ishte mesazhi yt për të gjithë shqiptarët?
Besoni në ëndrrat tuaja dhe punoni sa më shumë për ti i arritur qëllimet tuaja. Mos dyshoni në vetvete sepse asnjëri nuk do t’i besojë projektit tuaj më shumë se ju. Faleminderit shumë për mbështetjen, dashurinë dhe përkrahjen tuaj. Faleminderit juve për intervistën.

blank

Foto dhe shkëmbime midis poetëve Manush Peshkëpia dhe Lasgush Poradeci Nga Elida Buçpapaj

 

Dy bij poetësh, Marie Gusho e bija e poetit Lasgush Poradecit dhe Gëzim Peshkëpia, monument i gjallë, ish i burgosur politik, i biri i poetit, financierit, gazetarit Manush Peshkëpia pushkatuar pa gjyq nga regjimi totalitarist,  shkëmbejnë fotot dhe kujtime nga korrespeondenca midis prindërve të tyre. Dhe kështu njeriu arrin të ndërtojë copëza jete.

Z.Gëzim më tregon se familja e tij kishte albume të tëra fotografish, i jati ishte filatelist i apasionuar,  por  pas pushkatimit të babait, një ditë përpara se t’i internonin, erdhi policia, i nxori nga shtëpia nënën, gjyshen dhe dy fëmijët, dyllosi dyret dhe sekuestroi gjithçka, sikur shtetëzoi edhe shtëpinë,  kështu që atij i kanë mbetur shumë pak foto të familjes nga ajo periudhë, prandaj kopjet e fotove që ia dha Marie Gusho i sheh si një dhuratë të madhe.

Janë tre foto, një kartolinë dhe një kartvizitë.

Në dy foto kanë dalë bashkë të dy poetët Lasgush Poradeci që diktatura e vrau së gjalli dhe Manush Peshkëpia që diktatura e shpalli Armik të Popullit dhe e pushkatoi  pas torturash mizore duke u gëdhirë 27 shkurti i 1951 për incidentin e bombës në Ambasadën Sovjetike;

Fotot janë bërë në oborrin e një shtëpie, nuk është oborri i shtëpisë të Manushit, ndofta është shtëpia e Lasgushit apo e ndonjë miku të tyre. Këto dy foto janë më të herëshme, Manushi duket shumë i ri, po ashtu edhe Lazgushi, që dallohet nga flokët.

Fotoja e tretë ku Manushi mban syze dhe pi cigare  është bërë në ndonjë kafe, ndofta në oborrin e Kursalit. Personi i tretë duke që është mik i tyre por nuk dihet kush është.

Ndërsa kartolina është dërguar nga Zvicra, Manush Peshkëpia ia ka nisur Lasgush Poradecit nga Berna, më 22 korrik 1938, kur është vetëm 28 vjeçar.

Kartolina është vulosur nga Posta e Tiranës më 27 korrik 1938.

Në kartolinë Manush Peshkëpia shkruan: “Asnjë qiell nuk është më i kaltër se ky i Nicës. Shumë të fala Manush Peshkëpia”!

Duket sikur poeti ndodhet në qiellin e shtatë. Ka vizituar Nicën, qytetin bregdetar buzë Rivierës franceze dhe me ato mbresa nga Berna alpine i dërgon kartolinën Lazgushit.

Në një cep të kartolinës është edhe një përshëndetje në gjermanisht Freundliche Grüsse” që i drejtohet poetit Lazgushit nga një zonjë zvicerane, me emrin Irene, gazetare në Radion e Bernës.

Nuk mund të mos bierë në sy vlerësimi më i lartë që ka Manush Peshkëpia për Lasgush Poradecin që shprehet shumë qartë në adresë,  ku Peshkëpia shkruan në gjermanisht se këtë kartolinë ai ia dërgon Heines të Shqipërisë – “Heinrich Heine von Albanien”.

Ndërsa karvizita ku poeti i uron poetit vitin e ri 1941, daton 29.12.1940, kohë Manush Peshkëpia si financier punonte tek Banka Kombëtare e Shqipërisë dhe pas pushtimit italian bashkë me të vëllain Nexhat Peshkëpinë ishin transferuar në Elbasan.

 

blank

blank blank

blank

blank

 

 

 

blank

BISHZ uron Vjosa Omanin: Ju priftë e mbara e shëndeti e nderuara  Kryetare e Republikës së Kosovës!

             Kuvendaret-ët e përgjegjshëm të Kuvendit të Republikës së Kosovës, përmes votimit të fshehtë, sipas rregullave dhe përgjegjësive të përcaktuara të Kuvendit dhe të Kushtetutës, më 4 Bleror (Prill) 2021 zgjodhën  Kryetare të shtetit të Republikës së Kosovës, Znj. Dr.Vjosa Osmani- Sadriu.

 

         BISHZ, i dëshiron shëndet Znj. Vjosa Osmani – Sadriu, për të jetësuar sa më mirë e në plotëni, të gjitha punët dhe detyrimet që e presin si Kryetare e shtetit të Kosovës, përmes bashkëpunimit me të gjitha institucionet e Republikës së Kosovës në veçanti dhe me qytetarët në përgjithësi.

 

Ju priftë e mbara e shëndeti e nderuara  Kryetare e Republikës së Kosovës

Znj. Vjosa  Osmani- Sadriu.

 

Abas Fejzullahi, Kryetar  i BISHZ

blank

blank

Granit Xhaka i thur poezi për ditëlindje vëllait të tij, Taulantit

Luajnë në klube e kombëtare të ndryshme, por lidhja që kanë mes vete dy vëllezërit Granit dhe Taulant Xhaka është jashtëzakonisht e fortë.

Granit Xhaka edhe njëherë ka treguar dashurinë e madhe që e ka për vëllain e tij, Taulantin.

Përmes një postimi në rrjetin social, Facebook Granit Xhaka i thuri edhe një poezi.

“Gjaki jem vllau jem, m’jape keshilla kur kisha nevoj e m’jape men, jom rrit me ty jom rrit me luana ti je pjesa jem e dyt se na ka ba nana, syni kurr stu ka trem trupi mu ka terqeth n 2014 kur emri yt u permen, rrnofsh me familje e me klevisin e kena ba krenar kejt farefisin. HAPPY BIRTHDAY” – shkroi Granit Xhaka në Facebook.

blank

blank

NDERIMET DHE FALËNDERIMET PËR SHBA, DUHET TË JENË TË SINQERTA JO VETEM ME FJALË POR EDHE ME VEPRA… – Nga Abas Fejzullahi

blank

 

Nderimet dhe falënderimet më të përzemërta e të sinqerta nga ana e shqiptarëve i meritojn SHBA-së dhe shtet tjera që na kanë ndihmuar e po na ndihmojnë.

Institucionet vendore dhe përgjësit e këtyre institucioneve poashtu duhet nderuar, jo vetem me fjalë e përmes shkresave,por nderimi më i madh do të ishte, me qeverisje të mirë  të vendit me përgjegjësi në të gjitha drejtimet shtetërore.

 

 Për fatin e keq të shqiptarëve dhe zhgënimin e miqëve ndërkombëtar dhe shtetit të Kosovës, në këto 13 vitet e fundit në veçanti ka mjaft të dhëna e dëshmi se ka  ndodhur e kundërta…!

              “Faik Konica: Ndërhyrja e Shteteve të Bashkuara e shpëtoi Shqipërinë; shpëtuam nga tragjedia e copëtimit: dhe deklarata e haptë e Presidentit Wilson më 1920, që Shqipëria kish të drejtë të jetë indipendente dhe e lirë, i shtrëngoi Fuqitë e Mëdha të binden që t’i japin edhe një herë fund çështjes shqiptare. (Vepra 3, f. 260).”

 

Siç dihet, s’është hera e parë që SHBA-së kanë ndihmuar dhe shpëtuar popullin shqiptarë nga zhbërja e qënies së tyre biologjike dhe kombëtare, sepse trojet e tyre etnike, e kanë pasur siç thuhet Dreqin kojshi, Serbinë dhe Greqinë !

 

Në vazhdimsi, Serbia dhe Greqia në kohë dhe hapësirë kanë pushtuar e coptuar trojet e shqiptarëve vendor, që ende sot e kësaj dite shumicën e tyre i mbajnë të pushtuara, të tjetërsuar e të spastruar pothuajse tërsisht nga shqiptarët e të zëvendësuar me kolon pushtues, tue krye gjenocide nga më të ndryshme në kohë dhe hapësirë..!

           Fatëbardhësia  për shqiptarët e Kosovës ndodhi me 24 Larcor (Mars) të vitit 1999 me fillimin e jetësimit të ndërhyrjes ushtarake të SHBA-së përmes  Operacionit  Allied Force.

Me 10 Qershor 1999 në Kosovë u jetësua hyrja e Forcave të bashkuara të NATO-së dhe detyruan largimin e Serbisë pushtuese nga Kosva. Do të ishte shumë e drejtë dhe e ndershme që:

10 Qershori të Shpallej e të fetohej si ditë e çlirimit për Kosovën  dhe jo 17 Shkurti si datë që s’ ka asnjë lidhje  me ndonjë ngjarje me rëndësi historike për lirinë e pavarësinë e Kosovës, përveq kohës së ftoht…dhe kurtheve me ndërskamca nga më të ndryshmet nga vet vendorët që kanë luftuar tinez e pas shpinës në forma e mënyra nga më të ndryshmet për të ardhur në pushtet, lidhur me këtë ekzistojn të dhëna e dëshmi të mjaftueshme që do të përmenden në vijim sipërfaqsisht..!

        Nderime për të gjithë ata që ndihmuan e luftuan për lirinë e pavarësinë Kosovës në kohë dhe hapësirë.

blank

Nderime të përhershme u takon kryetarëve të SHBA-së si: Woodrow Wilson, George H.W Bush, Georg e W, Bush i riu, Bill Clinton, pastaj komandantit të Forcave të NATO-së Wesley  Clark, Joe Biden , por edhe  veprimtarisë për bamirësi me përmasa botërore, Nobelistes për Paqë,  Nënë Tereza, tani më Shënë Terza, Dr.Ibrahim Rugova, Keshillit Kombëtar Shqiptaro-Amerikan, kongresistet Eliot Engel,Peter King, Sue Kelly, Jim Moran, Joe Crowley, Sen. Mitch McConnell, Joseph J. DioGuardi & Carol DioGuardi dhe shumë veprimtarë tjerë.

          Populli shqiptarë në përgjithësi dhe i Kosovës në veçanti, është  mirënjohës në vazhdimsi për SHBA-së dhe përkrahësit e saj, që Kosova u çliruar më 10 Qershor 1999 nga Serbia.

 

Është shumë i brengosur dhe i zhgënyer nga rrjedhatë e deritashme nga qeverisja e keqe vendore, tërsisht e pa përgjegjshme për gjendjen ekzistuese në Kosovë në të gjitha drejtimet, sidomos në Shtetformim, ku mungon jetësimi i Drejtësis, zhvillimi  ekonomik, shëndetësor dhe arsimor..!

           Nderimet dhe falënderimet më të sinqera, duhet t’i kishin bërë në mënyrë institucionale përgjegjësit e institucioneve shtetërore të Kosovës,  në veçanti që nga data e 17 Shkurtit 2008, kur për herë të dytë në Kuvendin e Kosovës nga kurvendarët pjesëmarrës , Shpallën Kosovën Shtet të pavarur e Demokratik, të cilët në bashkëqeverisen keq e për faqe të zezë , Kosovën për 13 vite me rradhë, përhapen sëmurjen e keqe (kancerin) përmes qeverisjes së keqe në të gjitha drejtimet keqpërdorimet, krimin e organizuar ekonomik e politik tue përhap ate si pandemi…!

        Rriten papunësinë dhe varfrimin e qytetarëve, mbingarkuan administratën shtetërore me të punësuar të përkrahësve partiak , shkatrruan pasurin shoqërore përmes privatizimit u pasuruan dhe përmes shpalljeve të konkurseve(tenderave) u bënë milionerë rrënuan Drejtësinë, Arsimin dhe Shëndetsin tri shtyllat kryesore, të shtetndërtimit.

          Për të gjitha këto që u përmenden shkurtimisht, është folur haptas në Kuvendin e Kosovës qe 13 vite rrjesht.  Pushshtetarët që kanë qeverisur në këto 13 vitet e fundit të bashkuar sipas përkatësvive të partive politike janë përgjegjësit kryesor dhe  mbajnë përgjegjësi për gjendjen ekzistuese në Kosovë..!

           Përgjegjsia u bie edhe atyre që heshten e bashkëqeverisen me ata të cilët në  qershor të vitit 2000 kërkuan nga administratori ndërkombëtar aso kohe në Kosovë Bernard Kouchner, zhbërjen e Republikës së Kosovës të Shpallur nga Kuvendarët e Kuvendit të asaj kohe të KSAK që më 7 Frytor 1990 në Kaçanik Shpallen Kosovën Republikë dhe bënë miratimin e Kushtetutes të njohur si Kushtetuta e Kaçanikut, që në vazhdimsi e kanë penguar për arsye kryesore se kryeparin e Kosovës të zgjedhur edhe me Referendumin gjithëpopullor Dr, Ibrahim Rugava ishte njëri më i urryer i tyre..!

          Ja arrijten qëllimit dhe për të hy vet në histori me rrena e me dredhi ,Shpallën Kosovën Republikë për herën e dytë më 17 Shkurt 2008. Kështu që edhe ata që bashkëqeverisen me këta dhe heshten mbajnë përgjegjësinë e tyre dhe sipas kërkesës së Serbisë të njejtit  e hiqen Republikën me FUSNOTË, që Kosova jashta vendit emërtohet si Kosovo, siq e quajn  serbët e jo Kosova siq e quajn shqiptarët.

Faik Konica nga përvoja dhe njohja  e pushtetarëve dhe politikuajve shqiptarë mes tjerash ka thënie shumë të qëlluar, që edhe sot u bie përshtati qeveritarëve shqiptarë si në Kosovë edhe në Shqipëri:

blank

Shqipëria lindi nga Zoti, shpëtoi  nga rastësia, vdiq nga politikanët

blank

 “Armiqtë e Shqipërisë janë shqiptarët, jo të tjerë. Shqiptarët kanë shkruar me gjakun e tyre më tepër se një faqe në histori të Evropës. Nga më të voglat trazira gjer në luftërat më të gjakta, shqiptari ka hequr hark, vërvitur kordhë a zbrazur pushkë. A ka gjë më të turpshme, më të ulët se historia e këtij kombi që, për pak të qelbur ergjent [të holla], shet mish njeriu në çdo luftë, edhe kujt s’i erdhi dëshirim nga aq qindra vjet që e shkelin dhe e kurvërojnë të huajt, s’i erdhi dëshirim të japë dy pika gjak për lirinë e vetvetes? Të donin shqiptarët lirinë e Shqipërisë lehtazi e bëjnë; por rrinë të patundur dhe kështu dëftojnë që s’e duan Shqipërinë, dëftojnë që janë armiqtë e saj. (Albania 1, vëllim A, 1897).“

 

blank

BISHZ: TELEGRAM NGUSHËLLIMI ME RASTIN E NDARJES NGA JETA TË ESAT KRASNIQIT

blank

TELEGRAM NGUSHËLLIMI  PËR FAMILJEN KRASNIQI

 

E NDERUAR FAMILJA KRASNIQI NGA PRIZRENI

 

         Me rastin e ndarjes nga jeta më datën 24-03-2021 e Esat  Krasniqit, bashkëshorti,  prindi, vëllau dhe gjyshi më i dashuri i Juaj, por, edhe komandanti i Mbrojtjes Territoriale për Prizrenin i caktuar nga MM së RK në vitin 1991. Pas kalimit në Shqipëri në Tiranë, në organizimin e FARK të MMRK ka qenë Drejtor i zyrës për mobilizim, ndërsa më vonë  pas betejave të zhvilluara në Koshare caktohet Komandant i GO3, ku kreu me përgjegjësi e profesionaliem detyrat ushtarake dhe luftarake komanduese deri në çlirimin e Kosovës.Edhe pas lufte detyrat që ju besuan në RK i kreu me përkushtim deri në pensionimin e tij.

 

         Në emërin tim dhe të BISHZ, na lejoni t`ju shprehim ngushëllime të sinqerta dhe njëherit i bashkagjitemi pikëllimit e dhimbjesë suaj, të arsyeshme, për ta ndarë dhe përballuar bashkërisht, për aq sa është e mundur në këto  rrethana të rënda, për  të gjithë familjarët në veçanti, për farefisin, miq, bashkëveprimtarë e bashkëluftëtar kudo që janë në përgjithësi.

 

          S’ka gjë më të shenjtë se të punosh e të luftosh për lirin e pavarësinë e  atdheut siç veproi Esat Krasniqi.  Andaj, familjarët dhimbjen e kanë me arsye. por edhe krenarin do ta ken përherë pranë, kujtimet dhe nderimet më të mira për Esatin do ti ruajn përherë, kjo do të thot se edhe qëndresën e arsyeshme do ta kenë pranë.

 

          Është një rregull natyror që duhet ta kuptojm dhe ta pranojm tue u  ballafaquar me te se: lindja është fryt i vdekjes.

    

      Esat Krasniqi, le të prehet i qetë në amshim, i qoft i leht dheu i Kosovës për të cilën punoi e luftoi në vazhdimsi.

 

Kryetari                                                                         

Abas Fejzullahi

Solothurn-CH- 2021-03-25

blank

Shaqiri shkëlqen në fitoren e Zvicrës

Zvicra e ka nisur me fitore.

Me Xherdan Shaqirin dhe Granit Xhakën titullarë, Zvicra ka triumfuar 3-1 në udhëtim te Bullgaria, duke i nisur me këmbë të mbarë eliminatoret për Kupën e Botës ‘Katar 2022’.

Zvicra e kreu punën që në pjesën e parë, duke shënuar tre gola për 13 minuta.

Xherdan Shaqiri ishte vendimtar në fitoren e Zvicrës, pasi u shënua dy herë në listën e asistuesve.

Haris Seferovic, Breel Embolo dhe Steven Zuber shënuan për Zvicrën.

Në pjesën e dytë, vendasit arritën të shënojnë golin e nderit, Kiril Despodov realizoi për 1-3.

Në Grupin C me Zvicrën e Bullgarinë, janë edhe Italia dhe Irlanda e Veriut. /Gazeta Express/

blank

Diamant Arbrashi shqipëron poetët më të njohur tiçinezë – Nga ARIF EJUPI

Gjatë këtyre ditëve poeti dhe përkthyesi nga Gjakova,  Diamant  Abrashi i natyralizuar prej vitesh në Zvicër,vjen para lexuesve me dy përmbledhje të reja poezish të botuara në shqip e italisht.

Abrashi i takon brezit të krijueseve të viteve të 90-ta. Ai deri me tash ka publikuar përkthimin e veprës”Homeri i verbër “të poetit të njohur arbëresh Franco Espoistio.

Përkthimi mjaft cilësor i kësaj vepre i ka dhënë  atij guxim dhe kurajë që të merret edhe me përkthimin e autorëve tjerë italianë.

Abrashi së voni ka përzgjedhur për përkthim në shqip autorët më të mirë të poezisë bashkëkohore italiane të kantonit Tiçino të Zvicrës.

Ai veçantë ka përkthyer poezitë e Adele Desideri,Alberto Nessi, Angelo Maugeri,Carla Ragani etj.

Ky cikël poezish titullohet“Brigjet-Sponde”dhe përmban njëqind e njëzetepesë poezi që zgjojnë kërshërinë e secilit lexues.

Libri tjetër me poezi i Abrashit quhet ON-LINE (Letrat e pashkruara)dhe përbëhet nga vargje ose njësi poetike që vijnë njëri nën tjetrin. Prandaj libri ka pamjen e një kolone me vargje.

Përdorimi me mjeshtëri i elementeve gjuhësore e bën poezinë e Abrashit funksionale dhe kuptimore. Në te shohim një organizim të përsosur,ku zgjidhet rendi,tingulli,e çdo fjalë.

Vargu si varg del me kuptim të plotë.Poezitë e Abrashit lidhen kryesisht me jetën,dashurinë dhe vdekjen e njeriut. Një nga temat në këtë libër është edhe lirika e dashurisë së cilës nuk i shpëton sikurse poetët tjerë as Abrashi.

Mbi të gjitha gjithmonë në kuptimin pozitiv habit llojshmëria e shfaqur e këtij lloj vargu të cilin Abrashi e ka kultivuar me mjeshtëri të rrallë.

Gjatë leximit të këtyre poezive lexuesi krijon përshtypjen që Abrashi e ka marrë si model edhe llojin e lirikës së poetit tonë të madh Lasgush Poradeci. Në këto poezi poeti bën dialog me dashurinë,me kohën duke shprehur fate me dimensione të reja e që mund të kapen nga kënde të ndryshme.

Po ashtu në këtë përmbledhje poezish nxjerr krye dashuria dhe malli për atdheun,ku autori këtë dashuri e shpreh tek poezitë“Dasma gjakovare”dhe“Fole e vjetër”

Diamant Abrashi gjithashtu ka lënë shije të mirë tek lexuesit edhe me përmbledhjet e më hershme të poezive “Qortimet e Vonuara” “ L’esilio” dhe“Hapa nëpër kohë”të botuara edhe në italisht nga shtëpia botuese“ARMANDO DADO”e Locarnos së Zvicrës.

Librit “Qortimet e vonuara”të publikuar më 1993 të Diamant Abrashit i paraprinë dhe një analizë e thukët e studiuesit dhe kritikut të njohur letrar Dr.Milazim Krasniqi,me çfarë lexuesi që në shpalosjen e fletëve të para kupton që Abrashi është me aftësi të rralla krijuese dhe për këtë arsye qëndron përkrah autorëve më të njohur të poezisë sonë

Argumenti më i mirë se Abrashi,është poet i vlerave të mirëfillta janë dhe përkthimet e librave të tij në gjuhët:italiane,frënge,gjermane,suedeze,rumune e sllovene.

Krijimtaria e këtij krijuesi përputhet fjalë për fjalë me kohën,andaj edhe është pjesë e letërsisë së shumë gjuhëve të huaja.

 

 

blank

LDK-ja KA RA NË HALL SE SHUMË PO DOJNË ME U BA KRYEPAR..! – Nga ABAS FEJZULLAHI

Pikërisht para dy vite  me shkrimin  në vijim, pata paralajmëruar se kush janë shkatrruesit  e LDK-së, dhe tani  ky shkrim u bie për shtati edhe për zgjedhjet e ditës së nesërme, pasi që kryepari  i kësaj partie  Isa Mustafa , sipas programit të tij e solli  vazhdimisht në ramje dhe humbje  sepse me dredhi e me mashtrime zhgnjeu  votuesit e LDK-së bashkë me të gjithë ata që e përkrahën,  në veprimet e tij shkatrruese, apo edhe me heshtjen e tyre qyqare…!

 

LDK-ja PËR GJYNAH, LLUTA I LULEVE, BEQIRI SERRSEM, HASHIMI DREDHAXHI E FESATXHI..!

Paralajmërimi më 2019-02- 26  dhe tani  2021-03-13

 

Për të shkruar, lidhur me titullin e këtij vështrimi të shkurtër, në hollësi e thellësi, do të dilnin disa vëllime librash…!

blankSa për fillim dhe përfundim falënderojm At. Gjergj Fishten me huazimin e thënieve të tij brilante që janë shumë me vlerë edhe sot e kësaj për rrjedhatë dhe rrethanat politike ndër shqiptarë: ”Ani kush, pra, me i pri kombit: ju, do pyka, bij prej llomit, qi „shqiptarë“ vedit i thoni, jo pse ju Shqipninë e doni…”

Por, me këtë rast do të përkufizohem lidhur me disa paraqitje publike kohëve të fundit, të disa prej përfaqësuesëve të LDK-së dhe kërkesave të tyre, të lexuara në shtyp të dëgjuara e pa në emisione televizive.

Si hyrje, pak histori:

LDK-së si parti e themeluar në muajn Dimror (Dhjetor) të viti 1989, pas disa muajsh u masovizua me anëtarësi dhe u shëndërrua në një Lëvizje gjithë popullore, kryetar i së cilës u zgjodhë Dr. Ibrahim Rugova, më von i njejti me referendum u zgjodh edhe kryetar i parë dhe historik i Republikës së Kosovës të shpallur më 7 Frytor (Shtator) 1990, dhe ishte e mbeti kryetar partie dhe i Kosovës deri në fillim të vitit 2006, kur kaloj në amshim e përjetësi.

Me ndarjen e Dr. Ibrahim Rugovës nga jeta, brenda LDK-së, u qfaqen disa dukuri të shëmtuara, diku haptas e diku fshehurazi, nga disa në kryesi, me lakmi e tërpi bashkë, vepronin pa u ndal, për pozita e karrjerë, pa merita e pa nderë, me thash e theme dhe plotë dredhi, me ndërskamca e me lavdi, siç thot një fjalë e urtë popullore mes tjerash ”…filluan mashkuj e besa edhe femra t’ shpisë, me pi duhanin tinez…) dhe pa vonesë i dual tymi, u ndanë e u përçanë, u grushtuan e u shkelmuan dhe kurrë më, siç ishin s’ u bashkuan, sot e kësaj dite..!

Po si është tani LDK-së ?

Me ndejt shtremt e me folë drejtë siç thot një fjalë e urtë nga thesari popullor:

PËR GJYNAH..!

Nga vendi i parë që ishte në çdo zgjedhje sa ishte gjallë Ibrahim Rugova, në zgjedhjet e fundit mezi e zuri vendin e tretë… ku, shumicën e votave që kanë marrur anëtarët e vjetër të LDK-së edhe në zgjedhjet e fundit ua ka dhënë nga varri autoriteti i Dr.Ibrahim Rugovës që ka në popull, si kryetar i LDK-së dhe i Kosovës, prandaj, këta duhet pesë herë në dite të shkojnë e të përkulen te varri i tij, se për autoritetin që këta kanë në popull, s’ kishin për t’i marrur votatë e lagjës(mahallës) e ndoshta as të farefisit e familjarëve të tyre..!

Disa fjalë për Lutfi Hazirin:

Luta, nënkryetar i LDK-së, paraqitet melaqe, shërbimet i ka helaqe, taxhinë e hanë në grazhdin e LDK-së, shërbimet ja bënë PDK-së dhe Hashim Thaçit, që vet tha para disa dite në konferencë shtypi, se nga Luta ka marrur iden për ndryshimin e kufijve të Kosovës lidhur me bisedimet që po i bënë me Serbinë…!

Kushtzimet e Lutës me LULE..!

Luta në TV e në Bota Sot, kritikon drejtuesit përgjegjës të LVV dhe kushtëzon bashkëpunimin e tyre me LDK-së, me shkuarjen (apo mos shkuarjen e deritashme), tek varri i Rugovës me vu lule…!

Me që aq shumë i paska mbetur merak Lutës për lulet e LVV, që përgjegjësit e LVV, ja kanë dhënë përgjejgen e merituar, dua të ja bëjë me dije Lutës ndër lula e për lula si në vijim:

Te varri i Dr, Ibrahim Rugovës, kanë shkuar e shkojnë ende me lule në dorë(e me një kerrë therra në shpirt e në zmër), përulen e flasin fjalë të mira me lavdrime, ani pse në të vërtetë se kanë dashur asë për së gjalli e as tash për së vdekuri, por, siç thot populli për sy e faqe si faqezi, për interesatë e tyre vetanake për poste dhe pozita që i synojnë apo i kanë… (mu si vet Luta) e që shtihen tani, të urtë e të butë, engjuj të duken nëse u beson çfarë flasin, por kur analizon me kujdes bamet e tyre me të dhëna e dëshmi, që kanë bërë kundër Rugovës, janë të njejtit dreqën të zi e të larëm, që sa ka qenë gjallë e kanë urryer e penguar në çdo drejtim, ku e kah kanë mundur, s’kanë lënë gjë pa i thënë e pa i shpifur, e kanë dashur të vdekur më tepër se pushtuesin…!

Sa për të ja rikujtuar Lutës:

Sa ishte kryetar i LDK-së dhe i Kosovës Rugova, LDK-së ishte gjithnjë e para, Hashim Thaçi, kryetar i PDK-së ishte në opozitë.

LDK-së, pas ndërrimit të jetës së Rugovës, lidhi kumari me PDK-së, për bashkë- qeverisje për ndarjen e pozitave dhe pushteteve sipas marrëveshjeve të fshehta me Hashimin.Hashim Thaçi, si pehlivan, mjeshtër i rexhur për premtime, kurthe, mashtrime, dredhi e tradhti, si gjarpër dredhej e përdredhej sipas situatës përshtatej, ka dredhë, çdredhë e tredhë, disa në kryesinë e LDK-së, ku edhe kanë mbetur tredhak e disa kanë mbetur zemrak(sersem e errzakë), me fjalë të mdhaja, të forta e të serta, si Demushi e punët si kërkushi, në vend të pushtetit të lakmuar Hashmi mori gjitha pozitatë e dëshiruara, LDK-së, ja shtroi rrugën me lule për në opozit siç është tani tue u përplitur tue zie e përzie brenda për brenda…!

Gjatë fushatës zgjedhore kryetari i LDK-së Isa Mustafa, premtonte para votuesve, që ua kërkonte voten e tyre, se me PDK-së, kurrë s’do të bëjë bashkëqeverisje, sepse, janë, banda e kriminel e keçpërdorues e çfarë s’ ju thonte..!

Kur erdhi koha për të ndarë pozita e pushtete, LDK-së, lidhi kurorë për herë të dytë me PDK-së e u muarën vesh mes vete, bënë pazare, ndanë postet e pozita si në vijim:

Hashim Thaçi, kryetar i Kosovës, me bekimin e votimin e LDKS-së, këtë pozitë e mban sot e kësaj dite dhe lavdrohet se ka qenë dhe është lideri më i votuari..!

Isa Mustafa, kryeministër i Kosovës, që se gëzoj deri në fund se Hashimi e qoi në opozitë… përmes organizimit të mosbesimit nga kurvendarët e Kuvendit të Kosovës!

Kush ishte kundër këtyre pazareve të pista nga anëtarët e LDK-së dhe votuan kundër që Hashim Thaçi të bëhet kryetar i Kosovës, u kërcënuan nga Isa në forma e mënyra të ndryshme, hapur apo fshehurazi dhe u sjellen në mënyrën më dinake dhe të ulët ndaj tyre, kryesisht anëtarët e vjetër metilana të kryesisë së LDK-së..!

Hashim Thaçi sot e kësaj dite është kryetar i Kosovës me bekimin e votimin e LDK-së, që tani kërkojnë dorëheqjen e tij, siç shkruan shtypi se i kanë ra pishman dhe mundohen kot so koti me e ndal, por Hasha ka me u plak e me i ra mjekrra te këmbët për deri sa LDK-së e lantë e për gjynah, do ta hjek Hashimin nga posti ku e ka vu vet… vetëm nëse këta metilanat e sersemët e kryesisë nuk shkojnë përgjithmonë në shtëpi dhe LDK-së ndoshta shpëton prej tyre..!

Sa për dijeni të Lutfi Hazirit nëse ka harruar, se shumë merak i paskanë mbetur lulet e VV.
Kur Hashim Thaçi u zgjodh kryetar i Kosovës, pas disa votimesh të përsëritura e (kërcënimesh) në Kuvend, me bekimin e LDK-së, një buqetë me lule, ju dhurua nga dikush, ja dorëzoj Teuta Rugovës… për me dëshmue se sa shumë e ka ”dashur” Rugovën dhe familjen e tij besa edhe me Dekorata për Blerina Kllokoqi-Rugova..!

Luto, Hashim Thaçi si len keq për lule, për fjalë të mira, lavdërata e dekorata, por gjurmët e shtetësisë dhe simbolet e kryetarit Rugova i zhduk nëse mundet gjithësesi, nëse i vie për dore dhe ka siguri do ti bënë të pa qena, paraprakisht ndërron Ligje po qe nevoja bie rregullore pune, si atij i vie për dore, siç edhe ka bërë, në të cilat do bazohet dhe arsyetohet për bamet e tija të shëmtuara, siç është tue vepru në vazhdimsi, për zhdukjen e çdo gjurme institucionale që ka lënë kryetari i parë dhe historik i Kosovës Dr. Ibrahim Rugova.

blank

Dëshmi me fotografi:

Për veprimet e Hashim Thaçit si kryetar i Kosovës, në hapësirat ku ka vepruar kryetari i parë dhe historik i Kosovës Dr. Ibrahim Rugova, dhuratë nga LDK-së, tani më disa nga kryesia e LDJ-së , aty këtu edhe nga anëtarësia , kanë filluar me u nxe si zorra në prush, me kundërshtuar ate që vet e kanë vendosur aty, ku tash më po vepron sipas planit të tij (e ndoshta edhe në marrëveshje me ata që e kanë vendosur aty)…!

Në vijim mjafton vetëm disa nga titujt e shtypit Bota Sot për veprimet e Hashimit dhe kundërshtimet e atyre që vërtet pa hile e kanë dashur Rugovën dhe e atyre e disave që janë shtirur se e kanë dashur dhe kanë vepruar e veprojnë kundër veprimtarisë së tij dhe LDK-së…!

blank

Titujt në vijim:

Ø …” Rugova nën okupim krijoi qeverinë shqiptare, Thaçi në liri nuk po mund të çlirohet assesi nga serbët NGA DIANA BUNJAKU MË 21 JANAR 2019 NË ORA: 21:35

Hashim Thaçi para varrit të Presidentit Rugova

Përkulja e Thaçit para varrit të Presidentit Rugova, është hipokrizi dhe një veprim politik bosh ”

Ø ” Thaçi largon nga dekoratat vulën presidenciale të trashëguar nga Presidenti Ibrahim Rugova MË: 22 SHKURT 2019 NË ORA: 11:51

Ø Deputeti i LDK-së e quan Thaçin bajloz, thotë se të tillë edhe e dogjën këtë flamur NGA: D.RR MË: 22 SHKURT 2019 NË ORA: 19:13

Ø “LDK-ja gojën plotë në kohë të fushatave zgjedhore e veprojnë jashtë filozofisë politike Rugoviane” NGA: D.B MË: 22 JANAR 2019 NË ORA: 21:00

Ø Dallgët urryese të Thaçit nuk mund ta shuajnë Rugovën e pavdekshëmNGA DRILON RRAHMANI MË 24 SHKURT 2019 NË ORA: 22:19

Ø Profesori i njohur e alarmon LDK-në: Keni kujdes nga Lutfi Haziri, sepse në gjak e ka Thaçin dhe VeselinNGA: N.SH MË: 24 SHKURT 2019 NË ORA: 07:49

Ø Urrejtja e Thaçit ndaj Ibrahim Rugovës s’ka të ndalur, veprimi i radhës është skandaloz! NGA: D.RR MË: 25 SHKURT 2019 NË ORA: 07:35

Ø “Rugova tha që Thaçi është i rrezikshëm për Kosovë, tash Thaçi e hoqi maskën”

Ø NGA: D.RR MË: 25 SHKURT 2019 NË ORA: 09:57

Ø Gecaj: Rugova nuk ka pasur mendim të mirë për Thaçin NGA: D.RR MË: 25 SHKURT 2019 NË ORA: 12:18 ”

 

Si përfundim:

LDK-së pas kalimit në amshim e përjetësi të Dr. Ibrahim Rugovës, mban vetëm emrin ndërsa veprimet kanë ndryshuar,sipas programit të udhëheqsisë në kryesinë e saj siç janë disa prej tyre si : Isa Mustafa, Lufi Haziri, Ismet Beqiri e disa të tjerë, që kumonën e bartin rreth qafe në emrin e me emrin e LDK-së , ndërsa me veprime dhe taxhi e kanë ushqyer dhe vazhdojnë ta ushqejn PDK-së, me në krye Hashim Thaçin dhe sejmenët e tij..!

I madhi, At.Gergj Fishta, kishte me ua kushtuar këto vargje të cilat u bien fort për shtati dhe i meritojnë për bamet e tyre të deritashme dhe në veçanti për votimin dhe emrimin e Hashim Thaçit kryetar të Kosovës…!

…”Ju rrugaça e sallahana
vagabonda, shakllabana,
rriqna t’ndyet, mikrobe të kqij
qi të mjerës ksaj Shqypni
thellë hi i keni në mushkni
pa dhimbë gjakun tuj ia pi,
por der kur, bre batakçi!
Bre coftina, kalbë mbi dhè
der kur ju, t’u tallë për ne,
do t’na qelbni fis e atdh
e


blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
Send this to a friend