VOAL

VOAL

Rumunët protestuan për të 20-tën natë

February 20, 2017

Komentet

Moldavi- arrestohet ish-presidenti pro-rus, Igor Dodon

VOAL- Ish-presidenti pro-rus i Moldavisë, Igor Dodon, u arrestua të martën me dyshimin për tradhti dhe korrupsion, tha zyra e prokurorit të vendit, ku grindjet mes properëndimorëve dhe pro-rusëve janë shtuar me konfliktin në Ukrainë.

“Igor Dodon u arrestua të martën në mëngjes për 72 orë. Ai është mbajtur në qendrën e paraburgimit parandalues ​​të Qendrës Kombëtare Kundër Korrupsionit,” tha zëdhënësja e Prokurorit të Përgjithshëm Mariana Chiorpec, duke shtuar se kërkimet janë duke u zhvilluar në një duzinë vendesh, zyra të lidhura me ish-udhëheqës dhe shtëpinë e tij në Kishinau, kryeqyteti i ish-republikës sovjetike.

Dodon është nën hetim për “tradhti të shtetit”, “korrupsion pasiv”, “financim partie politike nga organizata kriminale” dhe “pasurim të paligjshëm”.

Hetuesit dyshojnë se Dodon, president nga viti 2016 deri në vitin 2020, mori para në vitin 2019 nga një aleat politik dhe oligark, Vlad Plahotniuc, i cili që atëherë ka shkuar në mërgim dhe është subjekt i sanksioneve të SHBA. rsi-eb

Kiev, urdhër-arresti i ri për Yanukovych

VOAL- Prokurori i Përgjithshëm i Ukrainës ka lëshuar një urdhër-arrest të ri kundër ish-presidentit pro-rus Viktor Janukoviç, i rrëzuar nga trazirat e Sheshit Maidan në shkurt 2014 dhe tani një shtetas rus. Yanukovych akuzohet për tradhti për marrëveshjen e Kharkiv-it të vitit 2010 me Moskën për bazën detare në Sevastopol, e cila siguronte autonominë administrative të qytetit, selinë e flotës ruse të Detit të Zi.

Prokurori, raporton Reuters online, akuzon ish-presidentin se ka kontribuar në forcimin e pranisë ushtarake ruse në Krime, e cila ishte vendimtare për aneksimin e mëvonshëm më 2014.

Më parë, Prokurori kishte lëshuar një urdhër arresti për Yanukovych me akuzën se ishte arratisur në Rusi më 2014 nga rajoni i Donetsk duke përdorur tre helikopterë ushtarakë rusë, mbi të cilët ai do të kishte sjellë 20 persona, “të kontrabanduar” përtej kufirit, sipas magjistratëve ukrainas. Yanukovych gjithmonë ka hedhur poshtë të gjitha akuzat e bëra kundër tij. rsi-eb

Përfundon marrëveshja 30vjeçare- Polonia i jep fund marrëdhënieve energjetike me Rusinë

Qeveria e Polonisë ka përfunduar një marrëveshje 30-vjeçare me Rusinë për furnizimet me gaz dhe infrastrukturën, njoftoi të hënën ministrja e klimës së vendit, Anna Moskwa.

“Polonia denoncon marrëveshjen ndërqeveritare të gazit të vitit 1993 mbi Yamal [tubacionin]”, shkroi Moskwa në Twitter, raporton CNN. “Agresioni rus kundër Ukrainës konfirmoi korrektësinë e vendosmërisë së qeverisë polake në drejtim të pavarësisë së plotë nga gazi rus.”

“Ne e kemi ditur gjithmonë se Gazprom nuk është një partner i besueshëm”, shtoi ajo.

Marrëveshja përfshinte furnizimin me gaz nëpërmjet tubacionit Yamal dhe ndërtimin dhe mirëmbajtjen e infrastrukturës në lidhje me tranzitin e gazit përmes Polonisë.

Që nga e diela, Lituania ka shkurtuar plotësisht importet e furnizimeve ruse të energjisë duke përfshirë naftën, energjinë elektrike dhe gazin natyror. Kjo erdhi një ditë pasi Rusia ndaloi eksportet e saj të gazit natyror në Finlandë.

Polonia dhe Bullgaria u ndërprenë në fund të prillit për shkak se nuk bënin pagesa në monedhën ruse – një veprim që udhëheqësit e BE-së e përshkruan në atë kohë si “shantazh” nga Moska.

Ukraina hedh poshtë armëpushimin që përfshin dhënien e tokës

RFE/RL

Presidenti polak, Andrzej Duda, ka arritur të dielën në Kiev dhe është bërë kreu i parë i një shteti që i është adresuar Parlamentit ukrainas, prej kur Rusia ka nisur pushtimin në këtë shtet më 24 shkurt.

Duda i ka bërë thirrje Ukrainës të mos dorëzohet ndaj kërkesave të presidentit rus, Vladimir Putin.

“Vetëm Ukraina ka të drejtë të vendosë për të ardhmen e saj”, u ka thënë ai ligjvënësve.

“Asgjë për ju, pa ju”.

Ai ka shtuar se dorëzimi i çfarëdo territori ukrainas do të përbënte goditje për gjithë Perëndimin dhe ka përsëritur mbështetjen polake për anëtarësimin e Ukrainës në Bashkimin Evropian.

Vizita e tij ka ndodhur teksa forcat ruse kanë zgjeruar operacionet ushtarake në lindje të Ukrainës.

Ushtria ukrainase ka raportuar për bombardime në rajonin e Donbasit.

Kryenegociatori ukrainas, njëherësh këshilltari i Zelenskyt, Mykhaylo Podolyak, ka thënë për agjencinë e lajmeve Reuters se Kievi ka hedhur poshtë çfarëdo armëpushimi me Rusinë që përfshin dorëzimin e ndonjë pjese të territorit ukrainas.

“Lufta nuk do të përfundojë”, ka thënë ai, në rast të ndonjë marrëveshjeje të tillë.

“(Marrëveshja e tillë) vetëm do të ndalonte për pak konfliktin. Ata do të nisnin ofensivë të re, edhe më të përgjakshme”.

Zelensky ka thënë po ashtu së fundi se lufta në Ukrainë përfundon vetëm “përmes diplomacisë”.

Lideri i parë në parlamentin ukrainas, presidenti i Polonisë përqafon Zelenskyn pas fjalimit

Presidenti i Polonisë tha se “nuk do të ndalet derisa Ukraina të bëhet një anëtare e plotë” e BE-së, teksa iu drejtua ligjvënësve në Kiev dhe u takua me Presidentin Volodymyr Zelenskyy. Duda po bën fushatë që Ukrainës t’i jepet statusi i kandidatit sa më shpejt të jetë e mundur.

Andrzej Duda u bë lideri i parë i huaj që mban një fjalim personalisht në parlamentin ukrainas që nga pushtimi rus. Komuniteti ndërkombëtar duhet të kërkojë tërheqjen e plotë të trupave ruse nga territori ukrainas, tha ai.

“Nëse Ukraina sakrifikohet për arsye ekonomike ose për ambicie politike, qoftë edhe një centimetër të territorit të saj do të jetë një goditje e madhe, jo vetëm për kombin ukrainas, por për të gjithë botën perëndimore,” tha ai.

Presidenti polak shihet në këto foto duke përqafuar presidentin ukrainas Volodymyr Zelenskyy. Fotografia e tretë tregon Andrzej Duda gjatë fjalimit të tij. Express

Britania: Moldavia duhet të pajiset sipas standardeve të NATO-s

RFE/RL

Sekretarja e Jashtme britanike, Liz Truss, ka thënë se Moldavia duhet “të pajiset sipas standardeve të NATO-s”, për të mbrojtur veten kundër agresionit rus.

Në një intervistë për të përditshmen britanike, Telegraph, Truss ka thënë se janë duke u zhvilluar bisedime për ofrimin e ndihmës së shteteve të vogla, duke marrë parasysh ambiciet e presidentit rus, Vladimir Putin, “për të krijuar një Rusi më të madhe”.

Ajo ka thënë se synimi i negociatave është që Ukraina “të jetë e gatshme të mbrojë veten përgjithmonë” dhe kjo gjë vlen edhe për “shtetet më të cenueshme” sikurse Moldavia, e cila nuk është anëtare e NATO-s.

”Aktualisht jemi duke punuar në një komision të përbashkët me Ukrainën dhe Poloninë për avancim të mbrojtjes ukrainase me standarde të NATO-s”, ka thënë Truss për Telegraph.

E pyetur nëse dëshiron të shohë armë perëndimore në Moldavi, ajo ka thënë se dëshiron ta shohë Moldavinë të pajisur sipas standardeve të NATO-s.

“Ky është diskutimi që kemi me aleatët tanë”.

E pyetur nëse këto diskutime po bëhen pasi Rusia përbën kërcënim për Moldavinë, ajo ka thënë: Padyshim, Putin i ka bërë të qarta ambiciet për të krijuar Rusi më të madhe.

Moldavia dhe rajoni i shkëputur Transdniestër ndajnë një kufi prej 1,200 kilometrave me Ukrainën dhe së fundi janë rritur shqetësimet se Rusia mund të pushtojë këtë shtet.

Më herët gjatë këtij muaji, presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, është zotuar se do të rrisë ndihmën ushtarake për Moldavinë.

Rajoni Transdniestër, në të cilin gjenden separatistë të mbështetur nga Moska, ka raportuar për disa incidente së fundi, të cilat kanë nxitur akuza se Rusia është duke synuar të destabilizojë Moldavinë dhe ta përfshijë në luftën që ka nisur kundër Ukrainës.

Rusia ende ka rreth 1,500 ushtarë në Transdniestër, të cilët besohet se ruajnë depo të madhe të armëve të periudhës sovjetike.

Mbi 40 të plagosur si pasojë e tornadove në Gjermani

Mbi 40 njerëz janë plagosur në Gjermani si pasojë e tornadove që kanë goditur këtë shtet të premten në mbrëmje.

Shërbimet e motit në Gjermani kanë konfirmuar të shtunën në mëngjes se tri tornado kanë goditur landin North Rhine Westphalia.

Sipas tyre, tornadot janë regjistruar në Paderborn, Lippstadt dhe Lutmarsen.

Në Paderborn, 43 njerëz janë plagosur, ka thënë policia për agjencinë e lajmeve dpa.

Në mesin e tyre ka qenë edhe një person i plagosur seriozisht.

Policia ka thënë se është raportuar për dëme të mëdha në banesa dhe zona komerciale.

Sipas këtij institucioni, shumë kulme shtëpish janë shkatërruar dhe ka shumë drunj të shkulur nga toka.

Erërat e fuqishme janë raportuar edhe në pjesë tjera të Gjermanisë, duke përfshirë Bavarinë.

Edhe Republika Çeke ka raportuar për dëme të konsiderueshme si pasojë e erërave të fuqishme.

Sipas shërbimeve të motit në këtë shtet, shpejtësia e erërave ka shkuar në 130 kilometra në orë. rel

Shqetësim për Julia Paievska, e njohur si Taira, mjeken ukrainase që filmoi tmerrin në Mariupol, e zhdukur pas kapjes nga rusët

Një mjeke ukrainase, i cili regjistroi pamje të jashtëzakonshme të ushtarëve dhe civilëve të plagosur në Mariupol, thuhet se është kapur nga forcat ruse.

Miqtë e Julia Paievska, e njohur gjithashtu si Taira, po luten për kthimin e saj të sigurt pasi autokolona e saj u kap nga trupat në mars.

Ushtarët rusë e kapën Tairan dhe shoferin e saj më 16 mars, një nga shumë zhdukjet e detyruara në zonat e Ukrainës që tani kontrollohen nga Rusia.

Rusia e ka portretizuar Taira si mjeke që punonte për Batalionin nacionalist Azov, në përputhje me narrativën e Moskës se po përpiqet të “çrrenjosë nazizmin nga Ukraina.” Por AP nuk gjeti prova të tilla dhe miqtë dhe kolegët thanë se ajo nuk kishte lidhje me Azov.

Spitali ushtarak ku ajo drejtoi evakuimin e të plagosurve nuk është i lidhur me batalionin, anëtarët e të cilit kanë kaluar javë të tëra duke mbrojtur një fabrikë të madhe çeliku në Mariupol.

 

Pamjet që regjistroi vetë Taira dëshmojnë për faktin se ajo u përpoq të shpëtonte ushtarët e plagosur rusë si dhe civilët ukrainas.

Ajo e regjistroi atë kohë në Mariupol në një kartë të dhënash jo më të madhe se një miniaturë. Duke përdorur një kamerë trupi, ajo regjistroi 256 gigabajt përpjekje të furishme të ekipit të saj gjatë dy javëve për të rikthyer njerëzit nga pragu i vdekjes.

Ajo ia dha klipet rrëqethëse një ekipi të Associated Press, gazetarët e fundit ndërkombëtarë në qytetin ukrainas të Mariupolit, njëri prej të cilëve e futi atë në tampon.

Taira është tani një e burgosur e rusëve, një nga qindra ukrainas të shquar që janë rrëmbyer ose kapur, duke përfshirë zyrtarë lokalë, gazetarë, aktivistë dhe mbrojtës të të drejtave të njeriut.

Misioni i OKB-së për të Drejtat e Njeriut në Ukrainë ka regjistruar 204 raste të zhdukjeve me forcë. Ai tha se disa viktima mund të ishin torturuar dhe pesë u gjetën të vdekur më vonë.

Zyra e Avokatit të Popullit të Ukrainës tha se kishte marrë raporte për mijëra njerëz të zhdukur deri në fund të prillit, 528 prej të cilëve ndoshta ishin kapur.

Rusët po synojnë gjithashtu mjekët dhe spitalet, edhe pse Konventat e Gjenevës veçojnë mjekët ushtarakë dhe civilë për mbrojtje “në të gjitha rrethanat”.

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka verifikuar më shumë se 100 sulme ndaj kujdesit shëndetësor që nga fillimi i luftës, një numër që ka gjasa të rritet.

Gerhard Schröder largohet nga Rosneft

VOAL- Ish-kancelari gjerman Gerhard Schröder largohet nga bordi i drejtorëve të gjigantit rus të naftës Rosneft. Kjo është bërë e ditur në një deklaratë për shtyp nga e njëjta kompani, kryesisht në pronësi të Kremlinit.

Ish-udhëheqësi 78-vjeçar i socialdemokratëve është në pikën e polemikave në Gjermani pasi deri më tani ka refuzuar të largohet nga posti i tij në Rusi. Të enjten Bundestagu hoqi zyrën e tij dhe asistentët që ai kishte të drejtë si ish-kreu i qeverisë. Një vendim që Gerhard Schröder do të përgatitej ta kundërshtonte. Spiegel zbuloi se do t’i ishte drejtuar një konstitucionalisti të njohur për të vlerësuar ligjërisht vendimin e komisionit të buxhetit të parlamentit gjerman.

Gerhard Schröder është kritikuar prej kohësh për afërsinë e tij me Moskën dhe rolin e tij në kompanitë shtetërore ruse, duke përfshirë presidencën e NordStream 2 të kontrolluar nga Gazprom në Zug. Të enjten, një shumicë e madhe e Parlamentit Evropian votoi një rezolutë që synon gjithashtu të sanksionojë drejtpërdrejt ish-kancelarin. Kërkesa në fakt është “të zgjerohet lista e personave që i nënshtrohen sanksioneve të BE-së për të përfshirë anëtarë evropianë të organeve drejtuese të kompanive të mëdha ruse dhe politikanë që vazhdojnë të marrin para nga Rusia”. rsi-eb

Michel pret që Serbia të vendosë sanksione ndaj Rusisë

RFE/RL

Lufta e Rusisë kundër Ukrainës ka tronditur kontinentin evropian, i ka dhënë fund paqes në Evropë dhe po ndodh në një kohë kur të gjithë duhet të punojnë për të mbrojtur njëri-tjetrin, tha presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, gjatë qëndrimit më 19 maj në Serbi.

Pas bisedimeve me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, Michel tha se integrimi evropian i Serbisë dhe i Ballkanit Perëndimor duhet të përshpejtohet dhe konfirmoi “zotimin e plotë” të BE-së në negociatat e anëtarësimit.

Ai po ashtu theksoi se procesi i zgjerimit të bllokut me Ballkanin Evropian duhet të jetë më efikas dhe dinamik dhe se “zgjidhja mund të qëndrojë në integrimin gradual dhe progresiv, gjatë procesit të anëtarësimit”.

Michel tha se shtetet kandidate duhet të ndiejnë “përfitimet” nga anëtarësimi në Bashkimin Evropian.

Në konferencën për media, Michel nuk e tha në mënyrë eksplicite se Serbia duhet të vendosë sanksione ndaj Rusisë dhe takimi me Vuçiqin u mbajt prapa dyerve të mbyllura.

“Presidenti Michel shprehu në mënyrë shumë të fortë dëshirën dhe pritjet që Serbia t’i bashkohet sanksioneve ndaj Rusisë. E informova atë për qëndrimet tona”, tha presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, në konferencën për media pas takimit me Michel.

Zyrtarët serbë vazhdimisht kanë thënë se Serbia nuk mbështet vendosjen e sanksioneve kundër Rusisë, pasi thonë se kështu po mbrojnë interesat vitale të shtetit.

Serbia është i vetmi shtet në rajonin e Ballkanit Perëndimor që nuk ka vendosur regjimin e sanksioneve ndaj Rusisë. Komuniteti ndërkombëtar gjithnjë e më shumë po i bën thirrje Serbisë që të ndjekë regjimin e sanksioneve, teksa shefi i diplomacisë së BE-së, Josep Borrell, ka thënë se nuk mund të ketë të ardhme evropiane për shtete që mbajnë kontakte me Putinin.

Michel inkurajon krijimin e “Bashkësisë gjeopolitike evropiane”

RFE/RL

Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, ka propozuar krijimin e një Bashkësie gjeopolitike evropiane, në të cilën do të përfshiheshin vendet evropiane që ende nuk janë anëtare të BE-së. Kjo do të përfshinte edhe vendet e Ballkanit Perëndimor.

Në të njëjtën kohë, Michel ka konfirmuar se më 23 qershor në Bruksel do të zhvillohet një samit i Bashkimit Evropian me vendet e Ballkanit Perëndimor. Burimet në Bruksel pohojnë se ky samit do të jetë ai që presidenti i Francës, Emanuel Macron, e kishte paralajmëruar kur vendi i tij mori kryesimin e radhës të BE-së, që përfundon në fund të qershorit për t’ia dorëzuar këtë detyrë Çekisë për gjysmën e dytë të këtij viti.

“Ekziston një bashkësi gjeopolitike, e cila përfshinë hapësirën nga Rejkjaviku deri në Baku apo Jerevan, nga Oslo deri në Ankara. Jam thellësisht i bindur se nga kjo hapësirë gjeopolitike duhet konfirmuar një realitet politik. Dhe, këtë duhet bërë menjëherë”, ka thënë Michel, duke folur në Komitetin social dhe ekonomik evropian mbrëmjen e së mërkurës.

Për t’i parandaluar spekulimet se këto ide mund të shihen si alternativë për anëtarësimin në BE të vendeve që janë në procesin e zgjerimit, presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, ka thënë se në asnjë mënyrë kjo ide nuk e ka qëllimin për të zëvendësuar procesin e tashëm të zgjerimit, por vendet gradualisht do të përfshiheshin në disa politika sektoriale të BE-së në bazë të përparimit që bëjnë në procesin e negociatave të anëtarësimit.

“Dua të jem krejtësisht i qartë që në fillim. Kjo iniciativë në asnjë mënyrë nuk shkon në drejtim të zëvendësimit të zgjerimit apo të krijojë argument të ri për ngadalësim të procesit. Po ashtu, për ato vende që marrin pjesë në Bashkësinë gjeopolitike evropiane kjo nuk është garanci se një ditë do të jenë anëtare të BE-së”, ka deklaruar Michel.

Ai, madje, ka thënë se “duhet përshpejtuar procesin e zgjerimit të BE-së”, por ka mbështetur edhe idetë për “reversibilitet”, pra që një shtet i cili nuk do të vazhdojë t’i përmbushë kriteret, të kthehet prapa në proces. Michel ka thënë se një qasje e tillë do të përshpejtonte procesin e reformave te vendet kandidate.

Sipas presidentit të Këshillit Evropian, drejtimin e një “Bashkësie gjeopolitike evropiane” do ta kenë shefat e shteteve apo qeverive që marrin pjesë dhe ata do të takoheshin së paku dy herë në vit. Fushat kryesore të angazhimit do të ishin bashkëpunimi në politikën e jashtme dhe të sigurisë.

Michel ka thënë se ai ka nisur tashmë konsultimet me 27 liderët e vendeve anëtare të BE-së, ndërsa në një samit më 23 qershor në Bruksel do të diskutojë për këtë edhe me kolegët nga vendet e Ballkanit Perëndimor. Samiti BE-Ballkani Perëndimor do të zhvillohet në ditën kur nis edhe samiti i rregullt i BE-së, më 23 dhe 24 qershor.

Michel ka paralajmëruar se do të propozojë që gjatë verës të zhvillohet edhe një samit i veçantë ku do të mblidheshin liderët e BE-së dhe ata të vendeve partnere për të diskutuar rreth propozimit të tij.

Ideja e paraqitur nga Michel është në linjë me një ide të ngjashme që kohë më parë e kishte paraqitur Presidenti i Francës, Emanuel Macron, për krijimin e “Bashkësisë politike evropiane”.

Duke folur në Strasburg në Ditën e Evropës më 9 Maj, dhe në përmbyllje të konferencës për të ardhmen e Evropës, Macron kishte përmendur kohëzgjatjen e procesit të zgjerimit, sipas procedurave aktuale, si argument për të propozuar ide për aranzhime të reja të raporteve mes BE-së dhe vendeve që duan “të ndajnë të njëjtat vlera”.

“Të gjithë ne e dimë shumë mirë se procesi për anëtarësimin do të marrë disa vite, në fakt ndoshta disa dekada”, pati thënë atëherë Macron duke nënvizuar se, sipas tij, “BE nuk është i vetmi format për të strukturuar kontinentin evropian në një afat të shkurtër”. Duke propozuar Bashkësinë politike evropiane, ai kishte thënë se ajo do të ishte e hapur për të gjitha vendet evropiane, përfshirë edhe ata që janë larguar nga BE-ja. Për momentin, e tillë është vetëm Britania e Madhe.

Edhe ideja e presidentit të Këshillit Evropian, Charles Michel, lë hapësirë që në një Bashkësi që do të formohej, të përfshihen të gjitha vendet e interesuara evropiane, pa marrë parasysh a janë apo jo anëtare të BE-së, kandidate për anëtarësim apo nuk kanë aspirata për t’u bërë anëtare formale.

Njohësit e politikave të Bashkimit Evropian kanë thënë se propozimi i presidentit të Francës, Emmanuel Macron, për krijimin e një organizate të re politike me qëllim të bashkimit të vendeve që ndajnë vlerat e BE-së, por që nuk janë pjesë e bllokut, është një përpjekje e tij për ndaluar zgjerimin e BE-së.

Toby Vogel, analist dhe ekspert për BE-në dhe Ballkanin Perëndimor me bazë në Bruksel, ka vlerësuar se Macron, përmes kësaj ideje, shpërfaq kundërshtimet që ka në raport me anëtarësimin e shteteve të reja në BE.

Edhe Bodo Weber, ekspert për Ballkanin dhe bashkëpunëtor i lartë i Këshillit për Politikat e Demokratizimit në Berlin, idenë e prezantuar nga presidenti francez e sheh më shumë si një tendencë për të shuar procesin e zgjerimit.

Franca kundërshtoi hapjen e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut në vitin 2019. Macron tha atëbotë se këto shtete duhej të bënin ende progres

Moisi Habilaj merr dënimin e formës së prerë, 15 vite burg, por është në arrati

Dënimi për Habilajn, për trafikim të lëndëve narkotike dhe grupit të strukturuar kriminal merr formën e prerë. Moisi Habilaj u arrestua në vitin 2017 së bashku me 11 persona të tjerë, të cilët kryenin transportin e drogës nga Shqipëria në Sicili.

Refuzimi i ankesës nga Gjykata e Lartë dhe dënimi me 15 vjet e 5 muaj i cili bëhet përfundimtar. Ky është rezultati i seancës që u mbajt dje përpara seksionit të tretë të Piazza Cavour, në Romë.

Në vitin 2017, shqiptari përfundoi në qendër të hetimit të “Trëndafili i erërave” nga Guardia di Finanza e Katanias për një maksi- trafik droge në linjën Shqipëri-Sicili. Së bashku me Habilajt përfunduan në pranga njëmbëdhjetë persona të tjerë me hetimin që pas pak javësh u zgjerua më tej duke përfshirë edhe ish-ministrin e Brendshëm shqiptar Saimir Tahiri i cili është kushëri i trafikantit të drogës. Pozicioni i politikanit, megjithatë, është arkivuar me kërkesë të prokurorisë.

Megjithatë Habilaj është në arrati dhe nuk gjendet nga policia italiane. bw


Send this to a friend