VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Revolta e tretë Nga Skënder Tufa

By | November 7, 2020
blank

Komentet

blank

Artan Fuga: Sistemi politik shqiptar nuk lejon zgjedhje të lira dhe të barabarta, as rrotacion forcash

Akademiku Artan Fuga deklaron se sistemi politik shqiptar nuk lejon zgjedhje të lira dhe të barabarta, as rrotacion forcash politike në pushtet ose në opozitë.

Përmes një postimi në ‘Facebook’, Fuga thekson se ka forca politike që monopolizojnë pushtetin dhe nga ato që monopolizojnë opozitën.

Sipas tij, “puna është se edhe opozita nuk dëgjon. As ajo nuk e ka ndërgjegjen se çfarë ka ndodhur, nuk kupton se ku është, por ka hyrë në një histori dedektivash me Sherlok Holmes duke kërkuar video dhe hajdutë votash.”.

REAGIMI I FUGËS
“Simetria politike” si kurthi i opozitës
Ne librin time Shoqëria Piramidale kam argumentuar gjerësisht se sistemi politik shqiptar nuk lejon zgjedhje të lira dhe të barabarta, as rrotacion forcash politike në pushtet ose në opozitë. Ka forca politike që monopolizojnë pushtetin dhe forca politike që monopolizojnë opozitën, ose forca politike që bëjnë sikur “janë të reja”, por pa besueshmëri, prandaj dështojnë.
Pa u demokratizuar ky pushtet politik që të lejojë vullnetin e lirë popullor të shprehet lirshëm zgjedhjet janë manipuluar jo kundër ligjit, por në përputhje me ligjin e paligjshëm.
Lexojeni Shoqërinë Piramidale brenda botimit ORIGJINAT E PUSHTETIT, PRONES, PASURISE në Shqipërinë postkomuniste dhe do të jemi të qartë me njeri tjetrin.
Cila është këtu përgjegjësia e opozitës në këto zgjedhje, sepse për atë të qeverisë as nuk ka vend të flitet sepse ajo as nuk dëgjon nga ky vesh, por ndodhet brenda një narcizimi politik të pakufijshëm.
Puna është se edhe opozita nuk dëgjon. As ajo nuk e ka ndërgjegjen se çfarë ka ndodhur, nuk kupton se ku është, por ka hyrë në një histori dedektivash me Sherlok Holmes duke kërkuar video dhe hajdutë votash.

Cfarë duket se nuk kupton?
1. Sistemi i mosfunksionimit të votave qendron te mënyra piramidale e shoqërisë së sotme kur në të kaluarën opozita ka qenë pjesë e krijimit të këtij modeli. Ky sistem duhej denoncuar vazhdimisht dhe të mos kihet iluzione, asnjë se ai lejon demokracine elektorale. Iluzion për fitore me një ligj elektoral që e bënte qeverinë ta kishte tanimë në “synduk” fitoren.
2. Pra “vjedhja” votave bëhet me ligj dhe ligji është kodi zgjedhor që opozita në fund të fundit ra dakord.
3. Opozita gabon kur mendon sikurse është në tekste zyrtare të saj politikisht jo korrekt se në fillim votohet pastaj ajo ndryshon sistemin politik. Kjo është paradoksale sepse sistemi politik nuk lejon pra ndryshim vullnetit elektoral, sipas liiiiiigjiiiiit!
4. Sado vjedhje dhe manipulime të jenë bërë ndikimi i tyre është i papërfillshëm para manipulimeve të bëra me ligj. Këto opozita i dinte përpara dhe duhej të reagonte para daljes së votave nga kutia e votimit, jo pas daljes së rezultatit. Kur kërkon prova tani, sado t’i gjejë a mos i gjejë, manipulimi është te ligji jo te shkelja e ligjit.
5. Opozita nuk duhet të bjerë në atë që quhet “simetri politike”, pra të kërkojë të marrë të njejtin sistem qeverisjeje dhe ta perdori “mire”, ajo vete. Nuk ecën kjo. As të krijojë një parti monolitike simetrike si ajo në qeveri. Aq më pak të bëjë një fushatë elektorale simetrike si qeveria bazuar te imazhi i nje njeriut te vetëm sado i zoti të jetë ky! Aq më shumë të thuash se bëra një “fushatë perëndimore” në një sistem politik lindor, kjo është një keqkuptim i madh me pasoja.
Pa një analizë të këtyre faktorëve por duke he qur çdo vetëreflektim çështja e demokracisë në Shqipëri është një histori e mbyllur.

blank

EMRAT- Tonelata droge nga Shqipëria në Itali, shkatërrohet banda shqiptaro-nigeriane në shtetin fqinj

Gazetari italian Antonio Fraschilla ka përshkruar me detaje shkatërrimin e një grupi të strukturuar kriminal që kishte në përbërje 27 janë shqiptarë, 23 nigerianë, katër italianë dhe një gambian.

Protagonistët e grupit ishin dy: shqiptari nga Vlora Geraldo Bejaj dhe Momodu Sule nga Nigeria. Të dy organizonin transportimin e tonelatave me marijuanë që merrej nga Vlora, çohej në Romë përmes Puglias dhe shitej në sheshet e farmacive të gjysmës së Italisë, nga Napoli në Brescia. Transport bëhej edhe në Europën Lindore. Vetëm në javët e fundit prokuroria e Romës i drejtuar nga Michele Prestipino, me kërkesë të zv/prokurores Nadia Plastina, pas dy viteve hetime filloi arrestimet për 55 personat që i përkisnin klanit shqiptaro-italian.

Hetimet zbuluan edhe mesazhet e shkëmbyera mes trafikantëve. “Tre kilogramë menjëherë,”- shkruante njëri në një mesazh.  “Nuk ka problem,”- i përgjigjej tjetri. Droga e sekuestruar gjatë arrestimeve kap vlerën e 2 milion eurove.  Ajo që ka bërë më shumë habi, sipas gazetarit, ishte se në këtë grup nuk u gjet asnjë gjurmë e Cosa Nostra-s, Camorra-s ose e klanit ‘Ndrangheta, siç ndodh rëndom në grupet me trafikantë shqiptarë.

Shkrimi i plotë:

Një pakt i madh midis klanit shqiptar të Vlorës dhe klanit nigerian të lidhur me “Macet e Zeza” dhe “grupin Eiye”. Një pakt hekuri, i blinduar, për të transportuar ton marihuanë nga Evropa Lindore dhe, përmes Pulias, për ta çuar atë në Romë dhe nga këtu në sheshet e farmacive të gjysmës së Italisë, nga Napoli në Brescia. Protagonistët janë dy drejtues: Geraldo Bejaj dhe Momodu Sule, të dy në të tridhjetat, të panjohur nga shumica, por që sunduan radhët e kësaj organizate të çuditshme transversale dhe të blinduar që menaxhonte trafikun e drogës në të gjithë anët e vendit. Njëri u tha njerëzve të tij: “Tre kilogramë menjëherë”. Dhe tjetri, në kthim, pasi mori mesazhin përmes korrierëve të ndryshëm u përgjigj: “Nuk ka problem”. Në këtë pakt nuk ka asnjë gjurmë të Cosa Nostra, Camorra ose ‘Ndrangheta.

Në javët e fundit prokuroria e Romës e drejtuar nga Michele Prestipino, me kërkesë të zv / prokurores Nadia Plastina e cila koordinoi dy vjet hetime nga karabinierët, dhe mbi masat e miratuara nga Gip Nicolò Marino, filloi arrestimet për 55 personat që i përkisnin klanit shqiptaro-italian. Duke lexuar mijëra faqe përgjimesh, gjurmimesh dhe raportimesh, rezulton se si trajtohej trafiku nga kjo marrëveshje e madhe. Dhe përtej kapjeve të bëra gjatë arrestimeve për një vlerë prej rreth 2 milion euro droge, dyshimi, më i madh, i gjyqtarëve është se kjo është vetëm maja e ajsbergut. E sigurt është që përmes kësaj marrëveshje, Momodu, që sipas zyrës së prokurorit, do të kishte menaxhuar furnizimin e qendrave tregtare jo vetëm në Romë, por edhe në Brescia, Parma, Isernia dhe Napoli. Ndërsa Bejaj do të kishte qenë pika e kontaktit për dërgesat jo vetëm në Romë por edhe për ato në Venecia, Verona dhe Firence. Pas dy vitesh hetimi, e njëjta prokurore Plastina vëren me habi unike të kësaj organizate e cila, megjithëse kaloi dhe operoi në territore që janë simbolike të mafieve italiane, nuk duket se kishte pasur ndonjë kontakt me italianët të lidhur me krimin e organizuar.

Fushat e marihuanës

Ky hetim nisi në vitin 2018 nga disa arrestime të bëra nga karabinierët në Romë “në zonën përfshirë stacionin hekurudhor Romë-Tiburtina dhe stacionin e autobusëve Tibus, të vendosur në Via Largo Guido Mazzoni”. Nga këto ndalesa të para vjen mekanizmi i transportit me autobus dhe stafetë, nga Pulia në Romë: “Kryeqyteti pas një viti hetimesh ka rezultuar të jetë bërë qendra e klasifikimit për ton marijuanë që janë përcjellë në territorin Romak për t’u devijuar më pas në të gjithë Italinë dhe madje edhe jashtë saj (Gjermani, Austri dhe me të gjitha gjasat vendet e tjera fqinje Evropiane) “, vunë në dukje hetuesit, të cilët shtojnë në një deklaratë:” U gjet në mbi një vit hetimesh ekskluziviteti i marrëdhënies midis shoqatave shqiptare dhe nigeriane.

Të gjithë të arrestuarit shqiptarë vijnë nga Vlora, me autobusë të planifikuar ose me automjete të organizatës transversale. Droga paraqitet, të gjitha, me të njëjtën paketim me shirit ngjitës me ngjyra, shumë shpesh që ka një ngjyrë të ndryshme për të dalluar paketimet bazuar në sasinë. Çmimi fiks për tregtarët si kompensim: 50 euro për çdo kilogram të shitur.

Hetimi specifik mbi krimin nigerian të përfshirë është gjithashtu interesant. “Historikisht– shkruan prokurori në urdhëresën kryesore që çoi në arrestime – prania e komuniteteve nigeriane duhet të gjurmohet, që nga vitet ’80, veçanërisht në Italinë Veriore, në Piemonte (me Torinën në krye), në Lombardi, në Veneto dhe Emilia Romagna dhe njëkohësisht shprehjet e para kriminale gjithashtu manifestohen me arrestimin e “korrierëve” të parë të drogës. Ndër strukturat kriminale me origjinë afrikane, ajo nigeriane, e përbërë nga qeliza të ndryshme kriminale të pavarura dhe me struktura operacionale të diferencuara por të ndërlidhura, të vendosura në Itali dhe në vendet e tjera evropiane dhe jashtë-evropiane, është shumë e përhapur. Mafia nigeriane është akoma e pranishme në të gjithë Evropën dhe madje edhe përtej oqeanit, veçanërisht në Shtetet e Bashkuara. Origjinat e organizatës janë të lidhura me flukset migratore të qyteteve të Benin City dhe Lagos: shoqata është e ndarë në grupe, disa prej të cilave tani janë të vendosura në Itali, të tilla si vëllazëria e quajtur “Eiye”, e degëzuar mirë në Italinë Veriore . Gjyqet kanë provuar se si të hysh në “Eiye” duhet patjetër t’i nënshtrohesh një riti të vërtetë inicimi që konsiston në besimin e një rrahjeje nga bashkëpunëtori aspirues.

Përveç Venetos, disa hetime kanë treguar kohët e fundit praninë e këtij klani në Torino, Lombardi dhe gjithashtu në Sardenjë. Në jug, nga ana tjetër, mbizotërojnë grupet e lidhura me vëllazërinë “sëpata e zezë”, të lindur në Benin City. Baza kryesore operacionale e këtij grupi ishte e vendosur në Castel Volturno: përgjatë bregdetit Domitian, disa klane nigeriane organizojnë trafikimin e qenieve njerëzore dhe prostitutave. “Sëpata e zezë” është gjithashtu e pranishme në Siçili, veçanërisht në zonën e Palermos. Në kryeqytetin sicilian ata do të kishin gjithashtu një bazë në qendrën historike, brenda tregut Ballarò. Më në fund, klani në zhvillim u identifikua në atë të “Maceve të Zeza”. Ata bënë tatuazh macen në njërën shpatull dhe shenjat e thella në bark janë rezultat i ritualit të përkatësisë. Ato janë evolucioni i mafies nigeriane, një nga “më të rrezikshmet, agresivët dhe më të përhapurit në mesin e mafieve transnacionale”. Hetimet e kryera në këtë procedim janë futur në këtë kontekst kombëtar dhe ndërkombëtar, të cilat kanë lejuar, siç u përmend.

Sipas hetuesve, referenca në Itali e aksit nigerian-shqiptar ishte Sule me krahun e tij të djathtë Bekim Fisti. Sule u përgjua disa herë me bashkëbiseduesit shqiptarë të cilëve u dërgoi mesazhe me kërkesa: “Tre kile menjëherë”, “katër kile menjëherë”. Dhe rrjeti u vu në lëvizje. Në krye të organizatës, referenca ishte Bejaj “që fotografitë e hetimeve në kontakt të drejtpërdrejtë me përdoruesit nga prefiksi shqiptar me rastin e zbarkimeve në Pulia, një rajon i zgjedhur për” uljen “e anijeve të gomës transportuar në mënyrë të paligjshme mallra në bord) që vijnë nga Shqipëria . Bejaj gjithashtu organizon një samit me disa bosë shqiptarë në qendrën tregtare Roma Est përmes Collatina.

Kthimi në frontin nigerian, për hetuesit ajo që doli pas dy vjet hetimi është «një strukturë e vërtetë hierarkike, e karakterizuar nga një organigramë shumë e veçantë. Në fakt, siç është përmendur tashmë, organizata nigeriane në fjalë përbëhet në një nivel operacional nga disa grupe kriminale të pranishme në kryeqytet, secila prej të cilave është autonome në veprimtarinë e vet, por, në të njëjtën kohë, është e gatshme të ofrojë mbështetjen e saj te grupet e tjera për çdo nevojë operacionale, nga furnizimi me ilaçe, te mbështetja logjistike me automjete dhe shtëpi; secili ka një figurë mbizotëruese, një “bos” të vërtetë, i cili përveç që drejton grupin e tij, menaxhon marrëdhëniet me parisianët. Edhe kjo pikë e fundit, e bën të qartë dhe të qartë se kemi të bëjmë me një organizatë të vetme kriminale me origjinë nigeriane e cila padyshim ka arritur marrëveshje me dimensione shumë më të mëdha me organizatën tjetër kriminale me origjinë shqiptare subjekt i këtij hetimi. Në fakt, aktiviteti zgjati për gati një vit, njerëzit e monitoruar janë shumë të shumtë, si dhe gjetjet e bëra me arrestime dhe kapje të mëpasshme të sasive të mëdha të substancave narkotike: megjithatë kombinimi i “furnizuesit shqiptar” dhe “blerësit nigerian” nuk është kurrë nuk dështoi ».

Një pakt që do të konfirmonte atë që ishte denoncuar tashmë në 2010, por si një rast i izoluar: domethënë, një aks midis nigerianëve dhe shqiptarëve për shitjen e kokainës, gjithmonë i bazuar në kryeqytet. Me sa duket, lidhjet midis dy organizatave janë të vendosura mirë dhe dhjetë vjet më vonë doli pakti për marihuanën.

(Balkanweb)

blank

DONIKA GËRVALLËN S’KA KUSH E NDALË! – Nga Binak MAXHARRAJ

Që nga humbja e zgjedhjeve të 14.shkurtit 2021 PDK ka mbetë si bisha e egër që as se si të merrë vehtën.Është bërë si e çartrur,është çoriejtuar nga te gjitha anet.Po kukasin si kukavajkat në çërdhet e qyqeve.
Në vend së të merrën më vehtvehtën për të parë së përse i gjeti ky taksirat, kjo zerzele që ranë aq poshtë në zgjedhje, ata po merrën më të tjerët,po ju turrën të tjereve,në vend së të ulën të pastrojnë oborrine vetë,të shohin vehtën së ku janë,kanë nisë me umarrë me te tjërët,më pastrimin e oborreve të tjereve.Janë bërë si bishat e egra,si bishat e plagueme që bëjnë yrysh si pa kokë ku çdo gjë po ju pengon,ndërsa nuk po e shohin vehtën,sulmojn si pa kokë,pa shkas,pa invencion,pa bazë,pa argumente.Vallës së yrysheve të kota u prinë u/d së PDK Enver Hoxhaj.Ky është matufos aq shumë sa qe nuk dinë as vetë se çka fletë,se çka don,por ia futë qashtu n’lerë.
Sulmi i fundit i tyre është kundër çikës se heroit te kombit Jusuf Gërvallës Donika Gërvalla ministre e posa zgjedhur në diplomacin e Kosovës.Pra,është quar në këmbë një Kryesi partije kundër një gruaje.E,akuzojnë për Gjykatën Speciale,që për themelimin e sajë lexojë në gazeta.
Por,këta zoterinjë të Kryesisë së PDK paskan harruar se Donika Gërvalla nuk ua solli Gjykatën Speciale për krimet e luftës dhe krimet kundër njërëzimit.
Donika Gërvalla Gjykatën Speciale e gjeti në mesin tuaj.Gjykata Speciale nuk është gjykatë e huaj,është Gjykate e Kosovës qe vepron me ligjet e Kosovës,ju e formuat me dorën e Juaj,bile edhe e detyruat më dhunë Parlamentin e Kosovës që te votoi këtë gjykatë.E formuat sepse nuk patët guxim as kurajo,e as trimeri që vetë ta formoni vite më parë në Kosovë derisa ju detyruan qe ta beni këtë,sepse frigoheshit për te bërat e secilit nga ju gjatë dhe pasluftës.
Nuk është e vërtëtë se në këtë gjykatë do gjykohet lufta e pastër si loti e UÇK e murosur në piedestalin e lirisë me gjakun e deshmorve të kombit.Jo,lufta e drejtë e djemve dhe vajzave tona nuk mund te gjykohet nëpër gjykata.Por,atje do shkojnë dhe gjykohën te gjitha ata qe e kepërdorën lirin,gjakun e deshmorve,dhe ne emer te UÇK vepruan kundër sajë të dyshuar për krime lufte dhe të pasluftës dhe krimeve kundër njerezimit dhe duke i keqpërdor pozitat e tyre për përfitime personale.
Një kryersi partie (PDK) me arrogancën e vetë po kërkon përgjegjesi për asgjë diplomatës sonë me te aftë qe nga paslufta e cila derisa shumë nga ju shisnit farmerka”xhins”nepër Evropë familja e Donikës,baba i sajë heroi i kombit i kishte shpallë luftë Serbisë shumë vite para se UÇK doli ne dritë derisa e vranë dhe e masakruan,kurse Donika i mbushte studiote e tv nëpër Evropë e deri te Bundestangu Gjerman duke treguar për pozitën e veshtirë të shqiptareve,për maltretimet e deri te likujdimet fizike vetem pse kërkonin lirin nga regjimi fashist-çetnik i Serbisë.
Dhe motoja e sajë ishte së:
”Asnjeherë nuk do te pushoi së kërkuari drejtësi për te gjitha viktimat në Kosovë,pa marrë parasysh përkatësinë politike,gjinin kombësinë apo funksionin e viktimave dhe autorëve të krimit.Kjo është më e paktja që mund te bejmë jo vetem për viktimat,por edhe për gjeneratat qe vijnë.Heshtja qyqare nuk enderon asnjerin prej nesh”.
Por,Donika nuk ndalët duke kërkuar drejtesi për viktimat e krimeve te luftës dhe te atyre të pasluftës të cilat u bënë për motive politike sepse nuk do të këtë qetesi derisa ato te zbardhën i pelqej dikujt apo jo.
Kryesia e PDK është më mirë të pastroi oborrin e vetë para se te dalë ti pastroi oborret e tjerve.Pse.Kryesia e PDK nuk merrët me u/d së kryetarit të vetë Enver Hoxhaj i cili fillimisht ishte kundër UÇK dhe luftës së sajë të drejtë çlirimtare nga dhuna shteterore e regjimit të Slobodan Milosheviqit.Ai nga Zvicra,derisa djemt dhe vashat tona po vdisnin në luftë heroike kundër shkaut,ai thoshte se nese.”UÇK e fiton luftën ai do të kërkonte azil politiknë Serbi”.
Dhe UÇK e fitoi luftën kurse Enver Hoxhaj në vend së te kërkoj azil politik në Serbi u pajis me poste shteterore e se fundiu be edhe u/d së kryetarit të PDK.Pse,heshtë PDK për këto deklarata skandaloze kundër UÇK nga njeriu i parëi PDK por përkundrazi i delë punë me te tjerët.Pse,nuk merret PDK me reformimin e PDK por e ndrydhë ate nga mbrenda duke e përjashtuar edhe mendimin ndryshe dhe duke ua ndaluar pjesemarrjën e kuadrove te sajë nepër media dhe tv publike.etj.etj.
Ata edhe më tutje mund të çirrën si kukavajka,munde dhe te vajtojnë ne folën e tyre te qyqeve por Donika Gërvallën kurr nuk mund ta mundin sepse ajo është e fotë e dinë rrugëtimin e vetë,ka aftesi potenciale shteterore dhe diplomatike e cila nuk e korit vendin e vetë,por lufton për të,e mbronë çështjën e Kosovës shumë më mirë se sa ata qe po e sulmojnë pa fakte e argumente,por qe këtë e bejnë nga smira për aftesitë e sajë dhe guximin diplomatik qe te ia thotë te vertetën botes për Kosovën dhe rreth Kosovës.
Prandaj,çdo tentim për ta njollosë figurën e Donika Grevallës nga ata qe dikur shisnin farmerka “xhinsi”nepër Evropë është e kotë,sepse Donika ështe e madhe aq e madhe sa qe nuk mund ta mboshtin e cila e ka forcën qe i buron nga menquria dhe vendosmeria e sajë por forcën e ka edhe nga populli te cilën e zgjodhi.
Pra,Donika Gervalla është e madhe,ne krahasim me shitesit e dikurshëm te farmerkave,është aq madhe dhe e dinjitetsheme më një dashuri të pashoqe atedhetare,është një si stuhi dhe uragan qe nuk ka forcë qe ndal e aq me pak nukmund ta ndalin as këta mistrecat e PDK të cilët e kanë humbur orijentimin në drejtimin e partisë së vetë se kritikat e tyrem besin vetem si fluska sapuni qe i merrë era.
blank

GULJELMI DO GAJASEJ ME HIPOKRIZINË E KRYEMINISTRIT! Nga ILIR ÇUMANI

 

Zoti Kryeministër!

Si mundesh të jesh kaq cinik, kaq i paskrupull, kaq i pacipë dhe kaq i lëtyrosur në çdo qelizë të produktit tënd të pandjeshëm e të padhembshur..!?

Si mundesh ti, që për fat të keq je edhe Kryeministri i shqiptarëve, sot, në ditvdekjen e Gulielmit,

kësaj ikone të Artit tonë skenik e kinematografik nuk ndalesh, nuk hesht, nuk reflekton pendesën për të manifestuar qoftë edhe formalisht kodin e heshtjes dhe të respektosh sado pak dëshirën e fundit të të ndjerit që e lë përgjithmonë botën e të gjallëve,

së paku si një gjest të një ndërgjegjeje të munguar për talljen, shpërfilljen, përçmimin dhe përbuzjen sistematike që ke shfaqur hapur për atë pjesë të konsiderueshme të komunitetit të nderuar të artistëve,

ndaj atyre që hapur nuk ishin në një mëndje me ju dhe me zullumet e tua…!?

Si mundet me statuset e tua në facebook të jesh kaq hipokrit dhe i gënjeshtërt në sy të njerëzisë edhe në ditëmort me ata artistë që në gjallje i qesëndisje me cinizëm, me sarkazmën tënde banale e vanitoze, duke synuar me sjelljet e tua delirante stigmatizimin dhe poshtërimin e dinjitetit të tyre, vetëm e vetëm sepse në bindjet e tyre këta artistë ishin me “ata” dhe nuk ishin me “ne”, (pra nuk ishin me ju…?!”).

O Zot! Ç’farë gjaku lëviz në dejet e tua o njeri, jam kurioz ta di…!!!

Z. Kryeministër! Ju e dini fare mirë se artisti i madh, gjigandi i skenës dhe i ekranit Guljelm Radoja nuk kishte asnjë lloj empatie ndaj jush.

Pra, nuk kishte asnjë ndjesi pozitive ndaj jush, sepse ai nuk vlerësonte asgjë si qënie sociale dhe shoqërore, por, edhe në atë humane!

Si politikan dhe burrë shteti jo e jo! Përkundrazi!

Në takimet dhe bisedat e shumta miqësore me Lemin, (kështu e therritnin miqtë e ngushtë të zemrës), kuptoja fare qartë se ju nuk gëzonit asnjë fije respekti prej tij.

Sikundërse, jam i bindur se edhe ju e keni ndjerë dhe e keni kuptuar qartë se ky artist dinjitoz edhe si NJERI, me përmasa të jashtëzakonshme,

nuk ka ekzistuar dhe nuk ekzistonte për ju deri në çastet kur ai mbylli sytë dhe zemra e tij pushoi së rrahuri në spitalet e mjeruara të Covid 19 të Durrësit dhe Tiranës.

Ai iku nga kjo botë me një mal zhgënjimesh dhe brengash që shteti shqiptar me mosmirënjohje ndaj tij ia rëndoi edhe më shumë barrën e dhimbjes,

duke u dergjur në shtrat për një muaj rresht, i cflilitur nga flama e pandemisë, por sërish dinjitoz si Ai,

pa të shtrirë dorën dhe pa të kërkuar asnjë ndihmë për një shërbim mjekësor më të specializuar jashtë vendit.

Iku, ashtu siç dinë të ikin dinjitarët e mëdhenj të kombit, të cilët e përçmojnë mëshirën dhe nëpërkëmbjen e dinjitetit Njerëzor!

Sot, në ditvdekjen e Guliemlit të dashur për të gjithë shqiptarët, pa pritur më erdhi në mendje komedia e njohur Andon Zako Çajupit, “Pas Vdekjes”.

Nëse i madhi Guljelm Radoja për një çast do të ishte në rolin e doktor Adhamudhit, e, nëse do të shikonte në facebookun z. Rama nekrologjinë e tij, ai nuk do ta merrte fare seriozisht, por si okatar i këndshëm që ishte në jetën e përditshme do gajasej duke e qesëndisur hipokrizinë e Kryeministrit tonë!

 

blank

 

 

Guljelm Radoja në protestë për Teatrin: Kur të vdes, s’do t’i lejoj të vijnë mbi kufomën time

blank

Opozita si instrument i prishur – Nga ENTON ABILEKAJ

Ndërsa vula e votës mbi gisht po shuhet dhe prilli duket i largët, zymtësia e mandatit të tretë, duke u përzjerë më me optimizmin e pranverës së vonuar, po bëhet më e kapërdishme. Për ata që nuk do të ikin.

Rezultati i vulosur u ndie në Durrës ku filloi stërvitja më e madhe e NATO-s. Përveç ministrave buzepërveshur, edhe kryetari i Bashkisë së Tiranës, me prezencën e pajustifikuar, ndihej i llastuar nga vëmendja e veçantë e ambasadores amerikane.

U ndie në Rinas sot në mëngjes, ku Varhelyi, bashkë me vaksinat, dha një “Okej” të rezervuar për Parlamentin e ri, aq sa i duhej Edi Rramës për ta fiksuar plotësisht legjitimitetin e mandatit të tretë.

Për rezervat e blerjes së votës që vijnë nga Brukseli dhe Berlini mendon dora e shtrirë e mandatarit për opozitën. Vula e votës, po i lë vendin vulës së mandatit të tretë, angazhimi partiak po ia lë vendin nevojave të ditës, përplasjet politike bisedave të punës.

Vetëm në Presidencë, PD dhe LSI koha ka mbetur në 26 prill. Ata vazhdojnë të premtojnë që fitorja është në kuti, vazhdojnë të iludojnë mbështetësit më fanatikë që zgjedhjet nuk kanë mbaruar akoma dhe se hetimi që do përfundojë të hënën, do ndryshojë gjithçka.

Nuk do t’i njohin zgjedhjet, por do të njohin produktin e tyre, parlamentin, nuk do të ketë protesta por takime me mbështetësit. Nuk ka dorëheqje pranim të përgjegjësisë, as konsultime me forumet legjitime. Ata që kërkojnë dorëheqjen janë bashkëpunëtorë të Edi Ramës, beteja do të vazhdojë deri në fitore.

Brenda selive është mbyllur edhe komunikimi, edhe arsyeja. Partia Demokratike, LSI apo edhe Presidenti, duket sikur po bindin veten, se, po të mos e pranojnë realitetin, ai nuk do të ekzistojë. Mungon vetëm një deklaratë “humbja janë të tjerët”, për të jetuar “me dyer të mbyllura” në fitoren që nuk u bë dot mandat për të qeverisur.

Jashtë selive, Komisioni Qëndror i Zgjedhjeve ka shpallur rezultatin, SHBA dhe BE e kanë njohur, votuesit i janë rikthyer jetës së mëparshme, besimi se ka një çelës magjik në duart e drejtuesve të opozitës është kthyer në zemërim për zhgënjimin e paralajmëruar.

Pavarësisht masakrës elektorale, pavarësisht deformimit të rezultatit, mundësitë për të patur një proces të drejtë nuk janë më. Edi Rama kishte një licence ndërkombëtare për të marrë mandatin e tretë me të gjitha mjetet dhe për këtë opozita duhet të pyesë vetën.

Pse ndërkombëtarët i njohën zgjedhjet më shpejt se KQZ? A ishte mandati i pambaruar i Reformës në Drejtësi që i dha licencën për grabitje Edi Ramës? Ishin qëndrimet e mëparshme të opozitës, apo qëndrimet aktuale të Ilir Metës? Cili është projekti i opozitës për 4 vitet e ardhshme, përveç hyrjes në parlament për t’i bërë fasadën regjimit?

E vërteta është që Perëndimi po e shpreh hapur se është fare pak i interesuar për atë që ndodhi në zgjedhje. Opozita nuk e ka mbështetjen e SHBA dhe BE, të paktën në këtë pikë. nuk mund të mbështetet tek ata për të vënë në dyshim procesin apo rezultatin.

E vetmja mundësi është të kërkojë mbështetjen e popullit, por votuesit nuk mund të flasin pas zgjedhjeve, nëse nuk ka protesta. Për më tepër protestat u provuan që janë të pamjaftueshme dhe, akoma më keq, lidershipi opozitar e provoi që i braktis protestat dhe protestuesit, sapo i jepet mundësia të ulet me Damian Gjiknurin për marrëveshje.

Nëse do të provohet rruga e protestive është e qartë që nuk mund ta udhëheqë ai që mbylli çadrën për një një natë ekzotike në zyrat e Kuvendit në 17 maj, apo që mbylli protestat menjëherë pasi dorëzoi pushtetin lokal, për tu ulur me atë që akuzonte më shumë se të gjithë, për blerje votash.

Duke mbajtur fort karrigen e Kryetarit, Lulzim Basha kompromenton edhe betejën për denoncimin e masakrës elektorale. Duket sikur kjo betejë nuk ka si qëllim zgjedhjet e lira, por justifikimin për humbjen që Basha të mbajë karrigen. Nëse do të ishte dorëhequr, beteja do të dukej më parimore, megjithëse pas vjedhjes.

Për të mbrojtur veten, kryetari i PD po e përçan më shumë opozitën, duke akuzuar ata që i kërkojnë dorëheqjen si shërbëtorë të Edi Ramës, apo certifikues të rezultatit. Është e vërtetë, që dikush e harron se fajin e ka hajduti, por kjo nuk e mban dot rojen në punë.

Shërbimi më i mirë që mund t’i bëhet instalimit të një regjimi, është privatizimi i opozitës, identifikimi i saj me një njeri, shndërrimi i betejës në një duel pa interes. PD ishte vetëm instrumenti me të cilin, një shoqëri e zemëruar nga keqqeverisja, kërkonte ndryshimin. Nëse instumenti mbetet i njëjti, shoqëria do të kërkojë një tjetër. Nuk do të kërkojë për herë të tretë, të bëjë të njëjtën gjë më të njëjtin instrument./Dosja.al

blank

Bordi vendos vazhdimin e bllokimit të Donald Trumpit në Facebook

VOA

Ish-Presidenti i Shteteve të Bashkuara Donald Trump nuk do të ketë të drejtë të përdorë platformën Facebook.

Bordi pothuajse i pavarur mbikëqyrës i rrjetit social votoi për vazhdimin e ndalimit të llogarisë së tij, që isahte pezulluar para katër muajsh për nxitje të dhunës që çoi në trazirat vdekjeprurëse të 6 janarit në Kapitol.

Bordi mbështeti vazhdimin e pezullimit, por fajësoi Facebook për mënyrën se si e mori vendimin.

Paneli tha se rreziku i vazhdueshëm i dhunës serioze justifikonte pezullimin në atë kohë, por shtoi se “nuk ishte vendimi i duhur që Facebook të vendoste pezullim për kohë të pacaktuar”.

Bordi shprehet se Facebook u përpoq të shmangte përgjegjësinë duke marrë një masë “jo fort të qartë dhe pa standarte të qarta” dhe më pas ia përcolli vendimin bordit për shyrtim.

Bordi ra dakort me Facebook-un se dy prej postimeve të Trumpit më 6 janar “shkelnin rëndë” standartet e FB dhe Instagramit për përmbajtjen e postimeve.

“Ne ju duam. Ju jeni të veçantë”, kishte shkruar Presidenti Trump në postimin e parë dhe “patriotë të mëdhenj” dhe “kujtojeni këtë ditë përgjithmonë” në postimin e dytë. Këto postime ishin vlerësuar si mbështetje për njerëzit e përfshirë në dhunë, tha bordi.

Paneli thotë se Facebook ka gjashtë muaj afat për të rishqyrtuar veprim arbitrar të 7 janarit dhe të vendosë për një masë tjetër, që të jetë në përputhje me “serizitetin e shkeljes duke marrë parasysh mundësinë e dëmit në të ardhmen”. Po ashtu, paneli shton se masa e re duhet të jetë “e qartë, e domosdoshme dhe proporcionale” në përputhje me rregullat e Facabook-ut për shkelje të rënda.

Nuk pati ndonjë reagim të menjëhershëm nga ekipi i ish-presidentit.

Donald Trump është pezulluar përgjithmonë edhe nga rrjeti social Twitter.

Bordi që shqyrtoi rastin e ish Presidentit Trump përbëhet nga 20 anëtarë, ku bëjnë pjesë studies ligji, eskpertë të të drejtave të njeriut dhe gazatarë. Mënyra se si ata votuan nuk u bë publike.

Facebook pezullon në mënyrë të vazhdueshme postime dhe llogari. Rreth 150 mijë raste i janë drejtuar bordit mbikqyrës që nga tetori i vitit 2020. Bordi thotë përparësi ka shqyrtimi i rasteve që prekin përdoruesit në gjithë botë.

Një ditë më parë Donald Trump krijoi një hapësirë për postime online në faqen e tij në web.

Nga aty, mesazhet mund të shpërndahen në Twitter dhe Facebook nga përdorues të tjerë.

Në postimet në faqen e tij zoti Trump ripërsërit qëndrimin se zgjedhjet presidenciale të vitit 2020 ishin të manipuluara.

Twitter thotë se përmbajtja nga faqja e zotit Trump do të lejohet për aq kohë sa nuk bie ndesh me rregullat, ndërsa Facebook nuk pati ndonjë reagim të menjëhershëm.

blank

Artistët: Ngushëllime pa fund për largimin nga kjo jetë të Guljem Radoja

Pse pse pse…si nuk munden…Guljem Radoja iken…iken ne boten e frymes iken per te mos folur me e kumtuar ashtu si dinte ai me shpirt me kurajo me dinjitet…Artisti qe vibronte me syte qe dritheronte me zerin qe te falte perjetime dhe emocione aq te natyrshme…E kam te gjalle bisedon tone te fundit ne telefon kur te urova per datelindjen dhe pasi me falenderove e biseduam dicka …aq modestisht me the jam duke ecur me biciklete…Ti ishe artist nga vetja nga shpirti yt dhe krijove nje profil aq te spikatur…Sot arti ka humbur nje dishepull shoqeria nje kalores te vlerave dhe qytetaria nje model miresie…
Jam pa fryme Guljem Radoja …ndoshta ta pata thene por dua ta perseris Radoja si familje daton fort heret ne Shkoder…pra je prej rrenje te atdheut…Nje muzik celo vajron sot…dhe degjoj tingujt e pianos te dialit tuaj qe kujton kthimin nga bota e pertejme ate qe mban fjalen…Eh Guljem Radoja cfare dhimbje na le…
Ike ne Panteon…te faleminderit per gjithcka na dhurove ne jete…Ti ishe i vertete dhe kjo nuk ndodh shpesh…
Miku yt…
Pkabo 5 maj 2021 – Prof.Përparim Kabo
Sa lajm i trishte!
Aktor dhe njeri i Madh.Bujar Kokonozi
Sot u largua nga kjo botë një nga ikonat e Teatrit dhe Kinematografisë shqiptare. Qofsh i Parajsës Guljem Radoja. Ngushëllime familjes Hektor Leka
Oh sa dhimbje me ka lene Oh sa dhmbje i ka lene komunitetetit teatror – artistik por edhe gjithe publikut. Guli ishte nga aktoret me te dashur per publikun me role jashtezakonsisht te realizuara me profesionalizen qe do te mbeten thelle ne historine e kinemase shqiptare.Artisti in lindur me nje natrshmeri e vertetesi qe te bende per vate.kam punuar 2 filma me Gulielm Gjeneral gramafoni dhe Kush vdes me kembe ( per Petronini Luarasi )do ta qaj me kabate e gjeneralit. ngushellime familjes qofte i parajses. Aleksandër Peçi
Lamtumirë miku ynë i shtrejtë, artitisti i madh, shkodrani i veçantë, Guljelm Radoja!
Trupa e teatrit “Migjeni”, shpreh ngushëllimet familjes, të afërme dhe gjithë komunitetit të artistëve!
Qofsh i parajsës, Guljelm Radoja! Teatri Migjeni, Shkoder
Dhimbja për ikjen e një artisti si Guljelm Radoja shkon në çdo shtëpi, pasi prej më se 50 vjet ishte dhe do të jetë i pranishëm me veprën e tij. Sot ka dhimbje familja, kolegët , artdashësit, Teatri , Ekrani, Universiteti , ajri i Gulielm Radojës do sillet në çdo njërin që e ka parë apo takuar njëherë të vetme. Lamtumirë mik! Mevlan Shanaj
Dhimbje dhe trishtim ka sot!
Humbja e artistit Guljem Radoja tronditi gjithe koleget e publikun qe e duartrokiti mes emocionesh artin e tij. Lamtumire mik e artist i shtrenjte i Korçës e gjithë Shqiperisë!Teatri Korçe
Dua që ta kujtojmë të gjithë kështu ❤️ Si njeriu me zemër të madhe që nëpërmjet fjalëve të tij përcjell emocion, mirësi, dashuri dhe kulturë. Virtyte që sot vështirë se i gjen të gjitha bashk në një njeri. Faleminderit përgjithmonë Artisti i Popullit GULJELM RADOJA ❤️🙏Rosela Gjylbegu
E dhimbshme…Cdo dite po degjojme qe largohen njerez te afert,artiste te njohur nga covidi…
U prehte ne paqe…🙏🙏🙏Dimitra Misrasi

U prehsh ne paqe Guljem Radoja.Po shuhen aktoret e medhenj. Matilda  Makoci

U nda nga jeta aktori Guljem Radoja nga Covid 19. Trishtim i madh! Anil Frashëri
Oh sa keq…trishtim. Qofte i parajses. Po sikur thane qe po permersohej…Violeta Gjoka
Pusho në paqe Guljem Radoja!
Artisti më klas që kam njohur!
Nëse do i shkonte më shumë dikujt për shtat thënia: « Zotni lind, nuk bahesh », ky je ti!
FALEMINDERIT për gjithçka na dhe me Artin tënd! Mimoza Selimi
Një tjetër humbje e madhe për artin dhe Kinematografinë Shqiptare,pas një betejë të gjatë me covid 19,sot ka ndërruar jetë aktori Guljem Radoja (1945 -2021) Kinematografia Shqiptare shpreh ngushëllimet të sinqerta familjarëve dhe kolegëve.U prehtë në paqe kolosi i Kinematografisë Shqiptare 🙏🌹❤️Kinematografia Shqiptare
blank

Kryemadhi i dorëzon ‘dosjen e zezë’ delegacionit të misionit të OSBE-ODIHR

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi i ka dorëzuar ‘dosjen e zezë’ të 25 prillit delegacionit të vëzhguesve të OSBE-ODIHR.

Sot delegacioni me në krye shefen, Ursula Gacek vizitoi Kryeamdhin në selinë e LSI për të diskutuar pë zgjedhjet e 25 prillit.

LSI ka pretendimet e saj për zgjedhjet e 25 prillit, dhe duket se ka dorëzuar edhe ajo dosjen e saj për problematikat e evidentuara dhe faktuara gjatë procesit të votimit dhe numërimit.bw

blank

Zëri i Amerikës – Shqipëri, Varhelyi: Pa parlament të plotë nuk ecet drejt BE

VOA

Komisioneri europian për Zgjerimin Oliver Varhelyi, tha sot në Tiranë se “pa një parlament të plotë nuk është e mundur të ecet drejt Bashkimit Europian”. Ai bëri këto komente në përgjigje të një pyetje lidhur me situatën politike në Shqipëri pas zgjedhjeve të 25 Prillit.

Opozita në vend i mbahet qëndrimit të saj për një masakër elektorale. Në forcën kryesore opozitare, Partinë Demokratike, janë hedhur ide nga më të ndryshme lidhur me rezultatin e zgjedhjeve. Kryetari Lulzim Basha mësohet të ketë kundërshtuar dje, gjatë një takimi me kandidatët për deputetë, propozimet për protesta duke u shprehur se “nuk është koha tani” pasi më parë sipas tij “duhet të vetëdijësojmë njerëzit për masakrën elektorale që edhe protesta të ketë kuptim”.

Komisioneri Varhelyi deklaroi gjatë një konference për shtyp me kryeministrin Edi Rama se “të gjitha parregullsitë, qoftë blerja e mundshme e votave, duhet të ndiqen nga të gjitha autoritetet gjyqësore”. Komisioneri europian shpjegoi se mundësia e një vendimi në Qershor për organizmin e Konferencës së parë ndërqeveritare për nisjen zyrtare të bisedimeve për anëtarësim me Shqipërinë do të kërkojë që “puna jo vetëm duhet të vazhdojë por dhe të përshpejtohet, jo vetëm nga qeveria, por dhe parlamenti i ri”.

Nga ana e tij kryeministri Rama përsëriti se shumica do të mbajë të shtrirë dorën e bashkëpunimit me PD-në. “Bindja dhe vullneti im është që mandati i tretë të mos i ngjajë dy të parëve në aspektin e luftës së brendshme politike. PS do ta braktisë llogoren e asaj lufte të vjetër, bajate, banale, krejt të panevojshme për vendin dhe për sa na takon do të fokusohemi plotësisht te punët e mëdha për të cilat jemi votuar e do ta mbajmë dorën të shtrirë pa asnjë ndërprerje për opozitën, për PD-n, e cila është ë mirëpritur, kurdoqoftë e sidoqoftë të kthehet me këmbë në tokë, për të hapur një proces diskutimi, krejtësisht pa asnjë kusht për mënyrën se si mund të kontribuojmë bashkarisht për të shtyrë sa më shumë përpara punët e patjetër dhe integrimin europian të Shqipërisë”, deklaroi zoti Rama.

Komisioneri Varhelyi ishte sot në Tiranë në kuadër të një turi Ballkanik për nisjen e shpërndarjes së 650 mijë dozave të vaksinave Pfizer, që BE ka ofruar si donacion për vendet e Ballkanit Perëndimor. Prej këtyre, Shqipëria pritet të marrë deri në muajin gusht 145 mijë doza, ndërsa në vend kanë mbërritur deri tani afro 750 mijë doza, nga të paktën 4 lloj vaksina. Deri mbrëmë ishin përdorur mbi 537 mijë dhe të paktën 100 mijë persona kanë marrë tanimë të dyja dozat e nevojshme.

blank

Diplomatët evropianë: Nëse nuk integrohet Ballkani Perëndimor në BE, “non-papers” dalin në tryezë!

Diplomatët evropianë, Miroslav Lajçak dhe Carl Bildt, thanë se vonesat e BE-së për anëtarësimin e vendeve të Ballkanit Perëndimor ishin një arsye për shfaqjen e sugjerimeve “shumë të rrezikshme” për ndryshimin e kufijve në rajon.

Në një panel diskutimi të titulluar “Geopolitical Gambles in the Balkans”, Lajcak dhe Bildt shprehën shqetësimin në lidhje me dy të ashtuquajtura ‘non-papers’, njëra prej të cilave pretendohet se mbante autorësinë e kryeministri slloven, Janez Jansha dhe tjetra nga Franca dhe Gjermania, gjë që është mohuar nga këto dy shtete.

“Kur ne (BE-ja) krijuam një boshllëk në rajon, të tjerët po vijnë me ide të tjera. Nëse nuk jemi seriozë me Planin A (anëtarësimin në BE për shtetet e Ballkanit), do të vijnë njerëz të tjerë me një Plan B dhe kjo është pikërisht ajo për të cilën flitet në ‘non-paperi’-in e parë”, deklaroi Lajçak, emisar special i BE-së në dialogun Kosovë-Serbi.

Bildt ishte dakord me këto konstatime të Lajçakut.

“Nëse Plani A nuk funksionon, i cili humbi besueshmërinë për BE-në, atëherë keni Planin B, ‘non-papers’ dalin në tryezë”, tha Bildt, përcjell reporter.al.

Ai gjithashtu i përshkroi sugjerimet për rishikimin e kufijve si “shumë të rrezikshme”.

“Të gjithë po thonë se nuk janë dakord me ‘non-papres’, por të gjithë ata që janë marrë me Ballkanin e dinë se ka mjaft njerëz rreth këtyre ‘non-papers’”, tha ai.

Bildt argumentoi se lojtarët e tjerë ndërkombëtarë nuk po bëhen më të fortë në Ballkan, por BE-ja po bëhet më e dobët.

“Nuk është se Rusia, Turqia dhe të tjerë janë aktorë të fortë në Ballkan, por nëse BE-ja bëhet më e dobët, të tjerët mund të bëhen më të fortë nga përkufizimi pa qenë veçanërisht të fortë”, tha ai.

Paneli i diskutimit u organizua nga Instituti Italian për Studime Politike Ndërkombëtare, ISPI, dhe u moderua nga Tim Judah, korrespondent i Ballkanit për The Economist dhe president i bordit të BIRN.

blank

Rregullat për udhëtimet verore në BE

Rikard Jozwiak

Me afrimin e verës, Bashkimi Evropian po përpiqet të bëjë rregulla të unifikuara për qytetarët e BE-së që udhëtojnë brenda bllokut dhe për qytetarët e vendeve të treta që duan të vizitojnë miq e të afërm në BE, ose të bëjnë pushime në Alpe apo Mesdhe.

Ku jemi tani?

Kur bëhet fjalë për pasaportën e vaksinës të vetë BE-së, e quajtur “certifikata e gjelbër digjitale”, procedurat po vazhdojnë, edhe pse ngadalë.

Pasaporta u propozua këtë pranverë nga Komisioni Evropian dhe Parlamenti dhe Këshilli Evropian, që përfaqësojnë të 27 vendet anëtare të BE-së, u dakorduan për mandatet e tyre përkatëse negociuese. Tri institucionet tani duhet të hartojnë tekstin përfundimtar legjislativ.

Takimi i parë u zhvillua më 3 maj, ndërsa takime të tjera pritet të mbahen në ditët dhe javët e ardhshme.

Ideja për të hapur BE-në (minus Irlandën, por plus Islandën, Lihtenshtajnin, Norvegjinë dhe Zvicrën) për qytetarët e vendeve të treta, është më e freskët.

Propozimi për lehtësimin e kufizimeve u paraqit fillimisht më 3 maj.

Ambasadorët e vendeve anëtare pritet ta diskutojnë këtë javë.

Komisioni Evropian sugjeroi mirëpritjen e njerëzve që kanë marrë dozën e fundit të rekomanduar të ndonjërës prej vaksinave që ka miratuar BE-ja kundër koronavirusit: AstraZeneca, BioNTech/Pfizer, Johnson&Johnson dhe Moderna. Sipas propozimit, doza e dytë duhet të merret së paku 14 ditë përpara arritjes.

Komisioni propozoi edhe relaksimin e metodologjisë së BE-së për llogaritjen e vendeve “të sigurta”. Aktualisht, të sigurta konsiderohen ato vende që për 14 ditë raportojnë 25 raste me koronavirus në 100,000 banorë, ndërsa propozohet që shifrat prej 25 të rritet në 100.

Aktualisht, mesatarja e bllokut është 420 raste dhe vetëm gjashtë vende kualifikohen nën regjimin e rreptë: Australia, Zelanda e Re, Ruanda, Singapori, Koreja e Jugut dhe Tajlanda.

Cilat janë pikat e diskutueshme?

Për certifikatat e vaksinës, ideja është të krijohet një rregullore e përbashkët në të gjithë Bashkimin Evropian, që siguron përsëri lirinë e udhëtimit brenda zonës Shengen.

Por ka ende disa çështje të mëdha të pazgjidhura.

Parlamenti, për shembull, dëshiron teste falas për COVID për ata që nuk janë vaksinuar ose nuk duan të vaksinohen – gjë të cilën shtetet anëtare nuk janë të etura ta bëjnë, për shkak të mungesave të fondeve si pasojë e pandemisë.

Por, çështja më e madhe kontestuese mund të rezultojë nëse eurodeputetët këmbëngulin që certifikata të nënkuptojë se nuk ka më kufizime shtesë, të tilla si testime shtesë ose karantina të mundshme nga vendet anëtare.

Qeveritë e shumë vendeve anëtare të BE-së, nga frika e varianteve të reja të koronavirusit, besojnë se duhet të varet nga to që të vendosin nëse do ta përdorin certifikatën për të hequr kufizimet ose jo.

Përplasja mund të ndodhë sepse shëndeti është një kompetencë ekskluzive e shteteve anëtare individuale, ndërsa liria e lëvizjes është kompetencë e unionit.

Për hapjen e kufijve të jashtëm të BE-së, shumë varet nga ajo se sa turistë i duan vendet anëtare – dhe nga ku.

Disa mund të insistojnë në masa reciprociteti, veçanërisht kur bëhet fjalë për Kinën, Shtetet e Bashkuara dhe Britaninë, dhe mund të ketë kritere të tjera, si testimet dhe nivelet e pozitivitetit.

Shtetet anëtare, ashtu si në rastin e certifikatave të vaksinave, mund të rezervojnë të drejtën për të vendosur karantina ose testime shtesë.

Për të kufizuar rrezikun e importimit të varianteve të reja të koronavirusit, Komisioni Evropian propozoi gjithashtu të ashtuquajturën “frenë urgjente”, që do të mundësonte vendosjen e kufizimeve të shpejta të udhëtimit për vendet ku situata shëndetësore përkeqësohet ndjeshëm.

Cili është afati kohor?

Ideja është që të dyja propozimet të jenë plotësisht funksionale deri në fund të qershorit. Puna teknike për certifikatat tashmë është duke u zhvilluar.

Pavarësisht nëse ka ose jo bllokime legjislative midis Parlamentit dhe Këshillit, sistemi është vendosur të jetë teknikisht gati deri më 1 qershor.

Certifikatat, që mund të përdoren edhe në smartfonë, edhe në versionin letër, do të përfshijnë tri mënyra për të dëshmuar se jeni i lirë për të udhëtuar në zonën Shengen: vaksinimin, testin negativ, ose prova të shërimit nga koronavirusi – plus të dhënat e domosdoshme, si: emri, data e lindjes, vendi i lëshimit dhe lloji i vaksinës nëse jeni vaksinuar.

Ideja është që informacioni nga proceset e vaksinimit në vendet e treta, mund të ngarkohet në sistemin e BE-së – diçka që, sipas zyrtarëve të BE-së, nuk është teknikisht e vështirë, edhe pse çështjet e privatësisë mund ta komplikojnë.

Çfarë në lidhje me vaksinat Sputnik V dhe Sinopharm?

Për Parlamentin Evropian, vetëm vaksinat e miratuara nga Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) duhet të lejohen në skemën e certifikatës së vaksinave, por vendet anëtare kanë insistuar që të lihet hapur dera për vendet e BE-së, që t’i lejojnë edhe vaksinat e vendeve të tjera. Insistimi është bërë në përpjekje për të qetësuar Hungarinë, e cila përdor edhe vaksinën ruse Sputnik V, edhe atë kineze Sinopharm.

Megjithatë, rekomandimi i Komisionit për hapjen e kufijve për shtetasit e vendeve të treta, nuk e ka një bujari të tillë.

Sputnik V është ende në procesin e analizimit nga EMA. Më 4 maj, EMA ka nisur edhe rishikimin e vaksinës kineze.

Po fëmijët?

Fëmijët në BE nuk janë vaksinuar ende, kështu që për certifikatat e vaksinës, prindërit thjesht duhet të përdorin një test negativ PCR për të vegjlit e tyre.

E njëjta gjë vlen për të miturit jo të vaksinuar jashtë BE-së. Por, në këtë rast, vendet anëtare ndoshta do të kërkojnë testime shtesë pas mbërritjes.

Përgatiti: Valona Tela
blank

Dear Ambasadore me kete fotografi me kujton skenen me romantike te filmit Titanik Nga Alba Kepi

Dear Ambasadore e SHBA, ju shoh kaq te gezuar perqafueshem mbi kete anije ushtarake amerikane qe lundron ne detin tone, sa mbeta pa fjale.

Departamenti i Shtetit ndoshta duhet t’ju kujtoj se nuk ishte nje weekend qejfi por nje event institucional nderkombetar.

Ju shoh kaq te lumtur ne krah te Kryetarit te Bashkise se Tiranes e trishtohem per fatin e reformes se drejtesise ne Shqiperi.

Shpresonim shume ne shtetin qe ju perfaqesoni, sepse keni humbur çdo besim tek ata qe mbrojne Kushtetuten tone.

Hidh syte nga bregu, Dear Ambasadore, aty ku ndodhen shtepite tona, jeta jone e historia e atyre trojeve qe quhet Shqiperia.

Po numerohen ende kutite e votimit te atyre zgjedhjeve qe Ju ja dhate bekimin para se te nisnin e jeni kaq e buzeqeshur sot.

Ne ato brigje po pritet prej muajsh qe Spak e gjykatat te mos merren vetem me banden e Habilajve por dhe me dosjet e nxehta qe rrefejne krime te renda te emrave me peshe.

A e dini sa dosje jane ne pritje per grabitje pronash, korrupsion e vjedhje te prones publike, krim te strukturuar e vrasje?

Mes ketij ngazellimi syndricyes a gjetet kohe ta pyesnit kryetarin e Bashkise se Tiranes se kush firme po e pastron Tiranen sot?

Ku po shkojne mbetjet e ricikluara e a jane te funksionueshme kompanite e krijuara ne ortakeri me ish homologun mik te Verones, nen hetim nga Antimafia Italiane?

Mes gazit e harese a gjetet kohe ta pyesnit se kush jane miqte e tij qe shkembenin me 30% lejet e kullave qe kane rrethuar Tiranen?

A ka shtruar më dreka e pritje me kalabrezet, barezet, pronaret e mozzarellave, sallamit, fasonerive, bulmetit e oksigjenit?

Dear Ambasadore me kete fotografi me kujton skenen me romantike te filmit Titanik e jam e preokupuar jo per ajsbergun ne det, por per anijen Shqiperi qe po mbytet ne breg.

Mbi kete det me ngjyre blu si qielli qe e shijuat kaq shume sot, emigrojne çdo dite me mijera te rinj e familje pa shprese shqiptare, qe priten,

priten gjate qe vendi qe ju perfaqesoni t’i shpetonte e nuk pranuan te etikoheshin humbes o fitues, patron e papon!


blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
Send this to a friend