VOAL

VOAL

Rashiti: Perëndimi flet për një finale të madhe në mes të Serbisë dhe Kosovës

February 12, 2018
blank

Komentet

blank

Kuvendi miraton dërgimin e FSK-së në misionin e dytë jashtë vendit

RFE/RL

Me 77 vota për, deputetët e Kuvendit të Kosovës kanë miratuar që pjesëtarë të Forcës së Sigurisë së Kosovës të dërgohen në misionin e dytë paqeruajtës jashtë vendit.

Sipas një marrëveshjeje me Mbretërinë e Bashkuar, disa pjesëtarë të FSK-së do të dërgohen në Ishujt Falklands.

Një ditë më parë, Qeveria tha se në këtë mision do të dërgohen deri në shtatë pjesëtarë të FSK-së dhe se “ky mision mund të zgjasë deri në tre vjet, me mundësi vazhdimi”.

Ky mision jashtë vendit financiarisht do të mbulohet nga buxheti i Kosovës, ndërkaq pjesëtarët e FSK-së do të jenë nën komandën e forcave të armatosura të shtetit pritës.

Kosova dhe Mbretëria e Bashkuar në shtator të këtij viti nënshkruan marrëveshjen për bashkë-zbarkimet e forcave të tyre në misionet ushtarake jashtë këtyre dy shteteve.

Marrëveshje të ngjashme Kosova ka edhe me Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Si rezultat i bashkëpunimit me forcat amerikane, një kontingjent i FSK-së kishte marrë pjesë në misionin e parë jashtë vendit më 2021, përkatësisht disa pjesëtarë u dërguan në Kuvajt.

FSK-ja numëron afër 2.500 trupa të rregullt dhe 800 rezervistë. Numri i forcave të saj të rregullta pritet të dyfishohet kur të mbarojë procesi i transformimit.

Forca e Sigurisë së Kosovës ka nisur procesin e transformimit të plotë në ushtri më 2018. Ky proces pritet të zgjasë dhjetë vjet.

blank

Ambasadorët e vendeve të BE-së pajtohen për liberalizimin e vizave për Kosovën

VOA

Ambasadorët e vendeve anëtare të Bashkimit Evropian u pajtuan të mërkurën për mandatin e Këshillit Evropian për të negociuar rregulloren për udhëtimin pa viza për qytetarët e Kosovës. Në bazë të këtij mandati, presidenca e Këshillit Evropian do të nisë negociatat me Parlamentin Evropian.

Ministri i Jashtëm i Republikës Çeke, Jan Lipavsky, tha se ky është një hap i rëndësishëm drejt vendosjes së udhëtimit pa viza për qytetarët e Kosovës.

“Tani besojmë se do të jemi në gjendje të arrijmë shpejt një marrëveshje me Parlamentin Evropian për ta shndërruar këtë premtim në realitet. Liberalizimi i vizave u mundësua nga përqendrimi i Kosovës në forcimin e mbrojtjes së kufijve, menaxhimit të migracionit dhe sigurisë. Ne kemi besim se ky bashkëpunim i mirë do të vazhdojë të zhvillohet edhe në të ardhmen”, tha zoti Lipavsky.

Lëvizja pa viza për qytetarët e Kosovës do të jetë e mundur me hyrjen në fuqi të sistemit evropian të udhëtimit, ETIAS, që pritet të ndodhë më 1 nëntor të vitit 2023 dhe më së voni me 1 janar të vitit 2024.

Sistemi ETIAS nënkupton që qytetarët e huaj, të cilët udhëtojnë pa viza në Bashkimin Evropian duhet t’i regjistrojnë të dhënat e tyre në këtë sistem para udhëtimit.

Liberalizimi i vizave do t’u mundësojë qytetarëve të Kosovës të udhëtojnë lirshëm në atë që njihet si zona Schengen, e që përbëhet prej 26 shtetesh evropiane.

Vendimi i sotëm u mor dhjetë vjet pasi Komisioni Evropian i dha Kosovës udhërrëfyesin për këtë çështje. Katër vjet më parë Komisioni Evropian rekomandoi liberalizimin e vizave për Kosovën ndërsa e përsëriti në tetor të këtij viti.

Pas pajtimit të ambasadorëve vendimi hidhet për votim në komisionin përkatës të Parlamentit Evropian, e pastaj edhe në seancë plenare. Pas kësaj ministrat e vendeve anëtare në Këshillin Evropian duhet ta konfirmojnë vendimin. Me këtë do t’i hapej rrugë hapit të fundit, që është botimi i vendimit në gazetën zyrtare të Bashkimit Evropian, me ç’rast caktohet edhe data e hyrjes në fuqi të vendimit.

Kosova është vendi i vetëm i Ballkanit Perëndimor, qytetarët e të cilit nuk e kanë të drejtën e lëvizjes së lirë në zonën Schengen.

blank

Presidentja e KE-së: Do të krijojmë një gjykatë, Rusia duhet të paguajë për krimet në Ukrainë!

Presidentja e Komisionit të KE, Urusla von der Leyen ka deklaruar se Rusia duhet të paguajë për krimet e tmerrshme që ka kryer në Ukrainë.

Gjithashtu bëri me dije se ekzekutivi europian në orët e ardhshme do t’u dërgojë vendeve anëtare një propozim për të lejuar që përgjegjësitë e Rusisë të gjykohen para një Gjykate.

“Ne do të bashkëpunojmë me Gjykatën Penale Ndërkombëtare dhe do të kontribuojmë në krijimin e një tribunali të specializuar për të gjykuar krimet e Rusisë,. Me partnerët tanë, ne do të sigurohemi që Moska të paguajë për shkatërrimin që ka shkaktuar, me fondet e ngrira të oligarkët dhe asetet e bankës së saj qendrore”.bw

blank

Shefi i NATO-s: Ukraina do t’i bashkohet një ditë aleancës ushtarake të Perëndimit

Gjatë takimit të NATO-s në Bukuresht (29 nëntor 2022)

VOA

Shefi i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha të martën se Ukraina, e cila po lufton tani përballë sulmit të Rusisë, do t’i bashkohet një ditë aleancës ushtarake të Perëndimit, duke sfiduar kështu drejtpërsëdrejti Presidentin rus Vladimir Putin.

“Dera e NATO-s është e hapur”, i tha zoti Stoltenberg ministrave të jashtëm të NATO-s të mbledhur në Bukuresht të Rumanisë, për të rikonfirmuar angazhimin për anëtarësimin e Ukrainës, angazhimi i cili u dha fillimisht në vitin 2008, por nuk përparoi më tej. Ai vuri në dukje se Maqedonia e Veriut dhe Mali i Zi iu bashkuan rishtazi aleancës kryesore ushtarake të Perëndimit në periudhën e pas Luftës së Ftohtë, dhe se Suedia dhe Finlanda do të veprojnë po kështu së shpejti.

Rusia nuk ka të drejtën e vetos ndaj anëtarësimeve, tha zoti Stoltenberg. “I qëndrojmë edhe anëtarësimit për Ukrainën”.

“Presidenti Putin nuk mund t’ua mohojë vendeve sovrane që të marrin vendimet e tyre sovrane, që nuk përbëjnë kërcënim për Rusinë”, tha zoti Stoltenberg, që është njëkohësisht edhe ish-kryeministër i Norvegjisë.”Mendoj se ajo të cilës ai i frikësohet është demokracia dhe liria, dhe kjo është sfida më e madhe për të”.

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, duke ndjekur punimet e takimit të NATO-s

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, duke ndjekur punimet e takimit të NATO-s

Por, Ukraina nuk do t’i bashkohet së shpejti NATO-s, zhvillim i cili sipas kartës së aleancës do t’i vendoste forcat e armatosura të 30 vendeve anëtare drejtpërsëdrejti në fushëbetejë përballë forcave ruse. Do të ishte një angazhim shumë më i madh se miliarda dollarët në ndihma ushtarake dhe humanitare që Shtetet e Bashkuara dhe aleatët i kanë dërguar qeverisë në Kiev për të ndihmuar luftëtarët ukrainas të mbrojnë vendin e tyre.

Në një takim në Bukuresht në vitin 2008, udhëheqësit e NATO-s thanë se Ukraina dhe Gjeorgjia do t’i bashkoheshin një ditë aleancës.

Disa zyrtarë dhe analistë besojnë se kjo lëvizje – e nxitur nga ish-presidenti i SHBA-së George W. Bush – ishte pjesërisht arsyeja për luftën që Rusia filloi në Ukrainë në shkurt. Zoti Stoltenberg tha se zgjerimi i NATO-s nuk do të pengohej.

Shumë nga 30 aleatët e NATO-s besojnë se vëmendja tani duhet të jetë e përqendruar tek mposhtja e Rusisë dhe zoti Stoltenberg theksoi se çdo përpjekje për ndërmarrë hapa drejt anëtarësimit mund të krijojë ndarje mes tyre.

Jens Stoltenberg

Jens Stoltenberg

“Jemi në mes të një lufte dhe për këtë arsye nuk duhet të bëjmë asgjë që mund të dëmtojë unitetin e aleatëve për të ofruar mbështetje ushtarake, humanitare dhe financiare për Ukrainën, sepse ne duhet të parandalojmë fitoren e Presidentit Putin”, tha ai.

Ministri i Jashtëm sllovak Rastislav Kacer tha se aleatët duhet të ndihmojnë Ukrainën në mënyrë që “tranzicioni drejt anëtarësimit të plotë të jetë i qetë dhe i lehtë” pasi NATO dhe Kievi të jenë gati për bisedimet e pranimit.

Në një deklaratë, ministrat u zotuan të ndihmojnë Ukrainën të rindërtohet sapo të përfundojë lufta, duke thënë: “ne do të vazhdojmë të forcojmë partneritetin tonë me Ukrainën ndërsa ajo ndjek aspiratat e saj euro-atlantike”.

Ukraina, nga ana e saj, bëri thirrje për më shumë furnizime të shpejta me armë për t’u mbrojtur.

“Më shpejt, më shpejt dhe më shpejt,” tha Ministri i Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba. “Ne vlerësojmë atë që është bërë, por lufta vazhdon”.

“Me pak fjalë,” tha ai, “Sistemet ‘Patriot’ dhe transformatorët janë ato për të cilat Ukraina ka nevojë më shumë”. Zoti Stoltenberg konfirmoi se dërgesat e sistemeve të tilla të sofistikuara me raketa janë në shqyrtim e sipër.

Ministri i Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba (majtas) dhe Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg (djathtas) në Bukuresht të Rumanisë (29 nëntor 2022)

Ministri i Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba (majtas) dhe Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg (djathtas) në Bukuresht të Rumanisë (29 nëntor 2022)

Disa ministra u zotuan për mbështetje ushtarake për Ukrainën, të tjerë për ndihmë financiare dhe paisje.

Sllovakia tha se po siguronte 30 transportues të blinduar personeli dhe më shumë artileri.

Shtetet e Bashkuara njoftuan 53 milionë dollarë ndihmë për rrjetin elektrik të dëmtuar të Ukrainës.

Që nga fillimi i tetorit Rusia ka vënë në shënjestër infrastrukturën elektrike të Ukrainës, në një fushatë që zyrtarët amerikanë thonë se ka si synim ta përdorë të ftohtin e dimrit si armë kundër vendit.

Ministri i Jashtëm i Estonisë, Urmas Reinsalu, u bëri thirrje partnerëve të NATO-s që të angazhohen të japin 1% të Prodhimit të Brendshëm Bruto në mbështetje ushtarake për Ukrainën, duke thënë se kjo do të sillte “një ndryshim strategjik”.

Ministrat e jashtëm të Finlandës dhe Suedisë, kandidate për NATO-n, po marrin pjesë në bisedime. Turqia dhe Hungaria kanë paraqitur pengesa për ratifikimin e aplikimeve të tyre për anëtarësim. 28 vendet e tjera anëtare e kanë bërë tashmë një gjë të tillë.

* Për këtë artikull u morën të dhëna nga agjencitë e lajmeve Associated Press, Reuters dhe AFP.

blank

Traditë 4 mijë vjeçare, studim dhe ekspozitë, Etnografja Onuzi: Përjetimet e mia, si mbijetoi xhubleta vetëm në alpet shqiptare

Në kuadër të Ditëve të Albanologjisë, Instituti i Antropologjisë ka çelur një ekspozitë për xhubletën, traditën 4-mije vjeçare shqiptare. Etnografja Afërdita Onuzi u ndal te veçantitë e risitë e librit të saj.

Në kuadër të “Ditëve të Albanologjisë” në Institutin e Antropologjisë Kulturore dhe Studimit të Artit, etnografja Afërdita Onuzi prezantoi studimin mbi veshjen e xhubletës dhe të varianteve të saj- si përfaqësuese të periudhave të ndryshme të jetës, dhe ndryshimin e modelit nga Dukagjini, Nikaj-Mërtur në Kelmend, prej gjysmës së dytë të shek.XIX deri në fillim të shek.XX.

 

ONUZI: Në këtë botim jam përpjekur të vë përballë, rrëfimin dhe përjetimet e mia, goditjen e parë për xhubletën dhe ndjesitë etnopsikologjike, estetike të banorëve, qoftë të burrave dhe të grave, të grave që e mbanin xhubletën dhe ua them me sinqeritet- dhe të burrave që vlerësonin gratë me xhubletë- ishin të më të bukurat, më të zonjat e tundej dheu kur kalonin çohej deti tallaz-tallaz, kur i shikonin në oborret e kishave.

 

Në ekspozitë veshja u shfaq në arealin e saj etnografik, në mesin e karrigeve, stolave, ndriçuesve, enëve që i përkasin fundit të shek.XIX, ndërsa pyetja që shtrohet që nga Andromaqi Gjergji te Afërdita Onuzi, është sërish ruajtja.

 

“Nuk dihet pse xhubleta arriti të mbijetojë vetëm në zonën e alpeve shqiptare ndërkohë që ka pasur përhapje në gjithë pellgun e Mesdheut në këtë periudhë që themi 4 mijë vjeçare. Xhubleta kërkoi besë te alpet shqiptare dhe alpet ia dhanë”, tha etnografja Onuzi.

 

Në kuadër të Ditëve të Albanologjisë, u fol edhe për “Atlasin Etnografik Shqiptar: Kultura, Natyra, Arti” që paraqiti rezultatet e punës kërkimore dyvjeçare të kërkuesve të IAKSA-s për “Fshatin Shqiptar Sot”, që kishte qëllim, dokumentimin e shndërrimeve të mëdha që ka pasur moderniteti mbi fshatin shqiptar bazuar në kërkimet në 40 fshatra të Shqipërisë.bw

blank

Xhubleta në UNESCO: Veshja shqiptare e lashtë 4 mijë vjet, tashmë është pasuri e gjithë njerëzimit

Ministrja e Kulturës Elva Margariti ka njoftuar se xhubleta është pranuar si pjesë e trashëgimisë kulturore nga UNESCO.

Në një postim në Facebook, Margariti u shpreh se Xhubleta shqiptare, e lashtë 4 mijë vjet, tashmë është pasuri e gjithë njerëzimit.bw

 

blank

Braktisja e Luginës së Preshevës në rrëfimin e Shqiprim Arifit

Ndërsa në Vlorë dy kryeministrat Rama e Kurti dhe dy presidentët, Begaj e Osmani shëtisnin në Lungomare, të rrethuar nga shpura e ministrave dhe rojet personale, Shqiprim Arifi, kryetar i Komunës së Preshevës kishte dalë në dritaren e zyrës për të vendosur aty flamurin kuqezi.

blank
Shqiprim Arifi, kryetar i Komunës së Preshevës duke vendosur flamurin në dritaren e zyrës

Në këtë 28 Nëntor, ai ishte i ndërgjegjshëm se sytë e policëve dhe të shërbimit sekret të serbëve po e vëzhgonin, por Arifi sërish bëri të njëjtën gjë, që ka bërë me kokëfortësi prej 5 vitesh, çdo mëngjes të 28 Nëntorit.

Në mbrëmje, gjatë një interviste për Euronews tregoi se si tani pret që shumë shpejt ta thërrasin në prokurori dhe ndaj tij të nisë një proces gjyqësor. “Si çdo vit edhe këtë vit u vëzhgua administrata nga policia lokale dhe shërbimet sekrete për të parë se kush e vendosi, si e vendosi, për sa kohë u vendos flamuri” tha ai. “Më dërgojnë në prokurori, në gjyq, më dënojnë me sasi të caktuara parash. Ndodh çdo vit. Kam paguar mijëra euro personalisht për vendosjen e flamurit në këtë formë në administratën komunale” tregoi Arifi.

Ndëshkimi për të cilin flet Shqiprim Arifi tingëllon çuditshëm në atmosferën festive që mbulon televizionet shqiptare çdo 28 Nëntor. Rrëfimi i Shqiprim Arifit duket akoma më jashtë kohe, nëse ke dëgjuar për vite me radhë se si kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama është bashkuar me presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiç në projektin e Ballkanit të Hapur.

Projekti synon prosperitet dhe begati mes shqiptarëve dhe serbëve. Për qëllimet e mira të Vuçiçit, Rama del shpesh garant, madje e ka mbrojtur edhe në momente të vështira para zyrtarëve të Bashkimit Europian.

A ka mundësi që ai të jetë në dijeni të një represioni të tillë ndaj shqiptarëve që jetojnë sot në territorin e Serbisë?

“Të gjithë e dinë këtë fakt,- thotë Shqiprim Arifi,- e din edhe qeveria në Tiranë, edhe qeveria në Kosovë edhe ndërkombëtarët. Por të tre bëjnë si ato tre majmunët, njëri nuk fol, njëri nuk sheh, njëri nuk dëgjon”.

Mungesa e ftesës për të gjithë shqiptarët në Vlorë

Sado që ka pasur mosmarrëveshje me Albin Kurtin dhe Vjosa Osmanin, kryeministri i Shqipërisë Edi Rama i la mënjanë inatet për një ditë dhe u shfaq në ceremoni bashkë me ta. Mes shumë turistëve të tjerë nga Kosova, prania e tyre në Vlorë ishte krejt e natyrshme.

Por ky 110-vjetor i Pavarësisë ishte një shans i mirë që Rama të bënte bashkë akoma më shumë shqiptarë që jetojnë jashtë trojeve.

Mungonin sot në Vlorë përfaqësuesit e shqiptarëve në Maqedoninë e Veriut, ata të Malit të Zi, të Luginës së Preshevës Medvegjës e Bujanocit. Përse për ta nuk pati ftesë?

“Ndjehem i anashkaluar i neglizhuar dhe po më vjen shumë keq që Prishtina dhe Tirana nuk kanë një strategji inkluduese të shqiptarëve kudo ku janë të paktën për një ditë që mbahet një herë në vit, 28 Nëntori. Ne jemi nën raprezalje të serbëve, nën procesin e diskriminimit, nën neglizhencën e Bashkimit Europian, por edhe në mosinteresim të Prishtinës dhe Tiranës” tregon Shqiprim Arifi.

Çdo 28 Nëntor, pesha e diskriminimit të serbëve bëhet më e rëndë. Është i qartë se flamuri në dritaren e zyrës nuk mund të qëndrojë më shumë se 24 orë. Përndryshe raprezalja thotë ai, vazhdon me forma të tjera. “Vjen një moment që duhet të hiqet, për arsye se represioni te ne vazhdon me forma më të rënda dhe nuk dua të lëndoj askënd” shpjegon ai. Pozicionin e shqiptarëve të Luginës e krahason me serbët e veriut të Kosovës, që kohët e fundit treguan se çdo veprim e koordinojnë me Vuçiçin. Ndryshe ndodh për shqiptarët e Luginës, që nuk e kanë një mbështetje të tillë. Prandaj dhe reagimet janë më pak agresive.

“Për ne është problem më i vogël ta eskalojmë situatën siç e bëjne serbët në veri të Kosovës. Por duhet të jemi kontribues dhe stabilizues për dialogun në Bruksel” thotë Arifi./Lapsi.al

blank

PAVARËSIA KOMBËTARE („Bota e re“, Prishtinë, 28.XI.1968) Nga IBRAHIM RUGOVA

Gjithmonë e kemi ndier në veten tonë këtë Ditë të bardhë, kemi jetuar me të, me gjakun e saj të kuq, që qe i ndydhur fort ndër zemrat tona, si në zemrën e Plakut mjekerbardhë që e zbardhëlloi më 1912. O, po si të mos e ndjejmë këtë Ditë që është njëra ndër ditët më të bardha, ndër ditët më të kuqe të historisë sonë të vrullshme plot e përplot shtrëngata e pak më pak me bardhësi të këndshme. Edhe në këtë tokë të lavdishme janë djegur shpirtrat për liri dhe pavarësi, ende digjen dhe prore do të digjen, gjersa të ndrisë ajo drita flakëruese madhështore, që ngre peshë gjakun e nje trungu në çdo stinë të kohës.

Zinë e lëngatës së një populli e ndiejnë më së miri dhe më së shumti bijtë më të mirë të tij. Ata shkrumohen sa s’ka më. Mundohen që ta zhdukin atë dhe të sjellin fatbardhësisnë e ëndërruar.Të ngrenë tempullin e lirisë në mesin e Atdheut – vendit të shenjtë, vendit që është simbol i njeriut në mbarë jetën dhe lavdinë. Ata bëjnë çdo gjë.Digjen si qiriri. E me atë dritë që del nga trungu i tyre i djegur shëndrisin tokën e rituar me gjak ndër shekuj. Shumë ka pasur gjaku ynë kësi bijsh, të ndershëm, madhështorë dhe burrërorë. Vargu i tyre ndër faqet e së kaluarës sonë është i gjatë sa të gjithë ne. Më i gjatë është vargu i lavdive dhe trimërive të tyre të paskajshme.

Viti 1912. Zgjedha otomane zë të hiqet. Këtë e bëjnë ata që me shekuj ndjejnë peshën e saj, peshën e saj të ndyrë shkombëtarizuese, vëllavrasëse dhe copëtuese. Edhe toka e mëmëdheut është e zgjuar. S’duron më këmbën e ndyrë poshtëruese që fikte njomësinë pa lindur fare.Bota dëgjon për këtë. Ballkani ushton. Trimat ende në të gjitha anët. Kudo dëgjohet kushtrimi: pavarësi dhe liri kombëtare. Zemrat e ndryra nxjerrin zërin më të fuqishëm. Kulçedra anadollake iku njëherë e përgjithmonë pas pesë shekujsh. Gjithkush e priti lirinë dhe qetësinë. Të jetojë me shpirt të vet në trungun e vet,meqë e dinin fare mirë se ç’është kjo, ç’sjell për ringjalljen e një gjaku të vjetër që me mija e mija vite rrodhi nëpër damarët e Ballkanit të lavdishëm. Ikën anadollakët.

Mirë e hetuan këtë ata që ishin mësuar me harbutëritë e kësaj dore. Nuk pritën. U ranë grusht hundëve. I plandosën për tokë dhe simbolin e gjakut tonë – Flamurin e ruajtur me shekuj në gji e çdo vend të tokës së dashur e ngritën lart. E ngritën atë ditë vjeshte. Atë ditë të bardhë e të artë. Në kalendarin e historisë kombëtare hyri ajo ditë. U shënua: 28 Nëntor1912. U shënua edhe emri i atij që e ngriti: – Ismail Qemali. U shënua edhe vendi: – Vlora legjendare. Vatra e kuqe e Arbërit që qe i zënë për atë truall si rrapat shekullorë buzë Adriatikut. U habit Ballkani. U habit Evropa. U habitën të gjithë, kur pas pesë shekujsh, nga epoka e Skënderbeut në qiellin shqiptar u ngrit simboli i gjakut – Flamuri.

Mirë që u mashtruan të gjithë.Mirë që nuk kujtuan se nuk kemi asgjë, se kulçedra e Anadollit na gëlltiti ç’patëm. Po ajo mori shumëçka, gati na zhbiu, por s’mundi të na marrë atë më të vlefshmen, më madhështoren – fuqinë, trimërinë që i çoi në këmbë prore shpirtrat tanë të djegur për tokën e stërgjyshërve. E shpurëm më tej dhe do ta shpiem gjersa të gjallërojmë mbi tokën tonë të dashur.

I pari që e shpuri në vend porosinë e stërgjyshërve, ai që e ngriti atë që e mbanin lart ndër duar dhe mbi koka e që marshonin përpara me të, qe njëri ndër bijtë më të mirënjohur të kombit tonë – Ismail Qemali, Plaku mjekërbardhë. E ngriti Ai, e mbajtëm ne dhe do ta mbajmë ngaherë dhe do të ecim përpara në histori.

E mbajtëm në zemra, në shpirt. E kemi edhe në dorë. Duam që ta kemi kudo me të vërtetë simbol gjaku, lirie e pavarësie që na shpie më tepër dhe më me hov ndër fitore të reja dhe ngaherë të fitojmë.

(„Bota e re“, Prishtinë, 28.XI.1986)
E përgatiti:Faruk Tasholli

blank

NATO uron Shqipërinë në 110-vjetorin e Pavarësisë: Bashkohemi në festën e aleatit tonë

NATO ka uruar ditën e sotme shtetin shqiptar në kuadër të Ditës së Pavarësisë mme anë të një postimi në llogarinë e tyre në Twitter.

Në postimin e tyre NATO bën thirrje për bashkimin në festën e Ditës së Pavarësisë së aleates së aleancës, Shqipërisë.

“Retweet për t’u bashkuar me ne për të festuar Aleatin tonë Shqipëri në #Ditën e Pavarësisë së tyre”, shkroi llogaria zyrtare e NATO-s në Twitter.bw

blank

Hohmann: Në rrugën drejt BE-së, jemi plotësisht të përkushtuar ta mbështesim Shqipërinë!

Ambasadorja e BE-së në Tiranë, Christiane Hohmann i ka drejtuar një mesazh sot, popullit shqiptar me ratsin e festës së tij kombëtare.

“Gëzuar Ditën e Pavarësisë Shqipëri! – shkroi Hohman në Fb. – Tani që Shqipëria ka hyrë në një fazë vendimtare në rrugën drejt Bashkimit Evropian, ne jemi plotësisht të përkushtuar të mbështesim vendin për ta bërë realitet ëndrrën e qytetarëve të saj”, premtoi ambasadorja e BE-së. Po ashtu, ambasadorja publikoi edhe këto dy foto si mesazh.

Edhe dy ditë më parë, znj. Hohmann iu drejtua me një mesazh solidariteti dhe mbështetje, popullit shqiptar, pikërisht në ditën kur u mbushën tre vjet nga tragjedia e tërmetit të 26 nëntorit 2019.

syri.net

blank

VIDEO- Alpinistët valëvisin flamurin e Shqipërisë dhe të Kosovës nga maja e lartë me borë

Alpinistët shqiptarë nga Kosova kanë organizuar një spektakël të vërtetë me rastin e 28 Nëntorit, për të bërë krenar çdo shqiptar kudo që ndodhet nëpër botë. Alpinistet Nexhat Palushi, Fadil Sahiti dhe Astrit Krasniqi janë ngjitur në majën e Bistrës me lartësi 2 651 metra dhe temperaturë -10 C.

Astrit Krasniqi që ka publikuar fotot dhe videot, shkruan: ”Faleminderit për shokët, profesor Fadil Sahiti dhe Nexhat Palushi që e organizuan, e bënë madhështor dhe shumë mbresëlënës këtë aktivitet.” syri.net

blank

Blinken uron Shqipërinë për 110-vjetorin e Pavarësisë: Mbetemi të përkushtuar për t’ju mbështetur në rrugën tuaj transatlantike

Sekretari amerikan i shtetit Antony Blinken ka uruar Shqipërinë me rastin e 110-vjetorit të Pavarësisë.

Blinken shprehet në mesazhin e tij të publikuar në faqen e Departamentit Amerikan të Shtetit se “mbetemi të përkushtuar për t’ju mbështetur në rrugën tuaj transatlantike”.

MESAZHI I PLOTË
Në emër të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, kam nderin të uroj popullin e Shqipërisë për 110-vjetorin e Pavarësisë. Shtetet e Bashkuara janë gjithashtu krenare që festojnë 100-vjetorin e marrëdhënieve diplomatike SHBA-Shqipëri dhe partneritetin e gjerë e të fortë që kemi ndërtuar së bashku.

Shtetet e Bashkuara kanë qenë të nderuara të punojnë së bashku me Shqipërinë në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, ndërsa ju vazhdoni të jepni kontribute të fuqishme në skenën globale. Shqipëria ka treguar lidership dhe guxim duke mbështetur Ukrainën dhe duke ndriçuar veprimet e aktorëve keqdashës në Evropë dhe në mbarë botën. Kontributet e çmuara të Shqipërisë si një aleate e NATO-s ndihmojnë në mbajtjen e Aleancës të fortë, të përgatitur dhe të vendosur. Shtetet e Bashkuara falënderojnë gjithashtu Shqipërinë për partneritetin dhe mbështetjen e saj në zhvendosjen e afganëve.

Ne e përgëzojmë Shqipërinë për arritjen e fillimit të negociatave të anëtarësimit në BE në korrik dhe mbetemi të përkushtuar për t’ju mbështetur në rrugën tuaj transatlantike. Së bashku, ne po punojmë për të luftuar korrupsionin dhe krimin e organizuar, për të siguruar energji duke avancuar axhendën tonë të përbashkët të klimës për Evropën dhe për të forcuar mbrojtjen kibernetike.

Ndërsa nisim shekullin e ardhshëm të marrëdhënieve tona, ne jemi krenarë që qëndrojmë krah për krah me popullin shqiptar.bw


Send this to a friend