VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Qindra mijёra protestojnё nё Romё

By | February 10, 2019

Komentet

Pompeo në Bratisllavë: Evropa të rezistojë ndaj ndikimit rus dhe kinez

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo, porositi vendet e Evropës Lindore dhe Qëndrore që t’i rezistojnë ndikimit rus dhe kinez.

Pompeo po merr pjesë në manifestimet për 30 vjetorin e rënies së komunizmit.

Ai tha në Bratisllavë të Sllovakisë se Kina dhe Rusia përbëjnë një kërcënim të dyfishtë për përparimin e demokracisë dhe tregun e lirë, që nga rënia e Murit të Berlinit në vitin 1989.

Vendet e Evropës Lindore dhe Qëndrore, sipas tij, janë më të ndjeshme për shkak të “investimeve grabitqare” dhe ndërhyrjeve politike.

Sekretari amerikan i Shtetit, tha se për të luftuar këtë kërcënim, Shtetet e Bashkuara po rrisin angazhimin në rajon përmes një marrëveshjeje mbi bashkëpunimin e mbrojtjes dhe programeve të shkëmbimit.

Sekretari amerikan e filloi turin në Evropë me vizitën në Hungari ndërkaq ndalesa e dytë e tij ishte Sllovakia. Ai gjithashtu do të vizitojë Poloninë, Belgjikën dhe Islandën.

Pompeo: Hungaria është tepër filoruse

VOAL – Hungaria është konsideruar si një vend gjithnjë e orientuar ndaj interesave të rusëve dhe kinezëve nga kreu i diplomacisë amerikane Mike Pompeo, i cili të hënën në Budapest, pjesa e parë e udhëtimit të tij në Evropën Qendrore, ka shprehur shqetësim mbi ndarjet që po krijohen midis vendeve perëndimore.

“Ne nuk mund ta lejojmë Vladimir Putin të minojë marrëdhëniet midis shteteve miqësore, anëtarë të NATO-s”, tha Pompeo.

Homologu i tij Peter Szijjarto u përgjigj duke përcaktuar se ka një hipokrizi të madhe në kritikat e rezervuara për Kremlinin nga vendet që i përkasin Aleancës Atlantike, por që vazhdojnë biznes me Moskën, në veçanti në sektorin e energjisë. AFP

Qindra mijёra protestojnё nё Romё

Demonstruesit iu pёrgjigjёn thirrjes sё sindikatave italiane duke protestuar pёr njё politikё ekonomike mё ambicioze tё qeverisё. Prej vitesh nuk ka pasur protesta tё ngjashme nё Itali.

Nёn moton “Njё e ardhme pёr punёn” demonstruesit kёkruan investime masive publike dhe private dhe reforma tё ambicionuara. Protesta e sё shtunёs (09.02) ishte mё e madhja e kёtij lloji qysh prej katёr vjetёsh.

Pёr protestat sindikatat kishin organizuar dymbёdhjetё trena tё posaҁёm dhe 1300 autobusё, anije dhe avionё me kosto tё ulёt. Nё ditёn plot Diell dhe nё njё atmosferё tё shpenguar demonstruesit marshuan pёrmes kryeqytetit tё Italisё. Edhe pёrfaqёsues tё sipёrmarrjeve si dhe anёtarё tё nivelit tё lartё tё partisё social-liberale demokrate (PD) dhe partive tё tjera tё majta merrnin pjesё nё manifestimin e protestёs.

Sindikatat i konsiderojnё mjaft tё rezervuara planet pёr investime tё qeverisё sё pёrbёrё nga lёvizja populiste “Pesё yjet” dhe partia radikale e djathtё Lega. Po ashtu reforma e pensioneve e planifikuar, sipas sindikatave, nuk ёshtё e mjaftueshme. Me vendosjen e njё page mujore bazё pёr italianёt e varfёr pёrfaqёsuesit e punёtorёve konsiderojnё se mund tё zbutet lufta kundёr varfёrisё dhe papunёsisё.

Italien | Großdemo in Rom (picture-alliance/NurPhoto/A. Ronchini)

“Me njё kёmbё drejt recesionit”

“Qeveria duhet ta ndryshojё kursin, ne ndodhemi me njё kёmbё drejt recesionit”, tha Annamaria Furlan, shefe e sindikatёs sё dytё tё madhe nё Itali, CISL.  Pёrmes rrjetit Twitter  ajo i falenderoi demonstruesit pёr angazhimin e tyre. Ishte njё nismё “e jashtёzakonshme”, shkruan ajo.

Ekonomia e Italisё u tkurr nё tremujorin e fundit tё 2018 pёr shkak tё rёnies sё eksporteve. Kjo i shton problemet gjithёsesi tё mёdha qё ka qeveria me buxhetin.

Ndёrkaq shefat e koaliconit qeverisёs nё Itali komunikuan ristrukturimin nё kryesinё e Bankёs sё Rezervave dhe tё Autoritetit Mbikqyrёs CONSOB. Skandalet e fundit nё banka janё krijuar, sepse nё pozicionet pёrgjegjёse nuk i janё pёrgjigjur detyrimit pёr mbikqyrje, tha Matteo Salvini nga Lega nё Vicenza. Njё zёdhёnёse e Bankёs Qendrore nuk pranoi tё komentojё.

jmw/jj (afp, La Repubblica, rtr)

“Jelekët e Verdhë” vazhdojnë me protestat masive në Francë

Mijëra protestues kanë hyrë në javën e trembëdhjetë të protestave në Francë, duke rritur kështu presionin ndaj presidentit Emmanuel Macron.

Protestuesit e njohur si “Jelekët e Verdhë” kanë marshuar të shtunën në Paris ku ndodhën disa përleshje dhe përballje me autoritetet e rendit, si dhe një protestues lëndoi dorën me një eksploziv të vogël.

Protestat masive në Francë filluan në mes të muajit nëntor të vitit të kaluar, kundër ngritjës së cmimit të naftës dhe më pastaj rezultoi me rritjen e pakënaqësisë ndaj qeverisjes së Macronit.

Disa protestues kanë hedhur mjete të forta ndaj forcave të sigurisë, si dhe dogjën një veturë të policisë, e disa xhama të dyqaneve u dëmtuan.

Ministria e Punëve të Brendshme tha se numri total i protestuesve në Francë ka arritur në 12 000, duke përfshirë 4 mijë në Paris.

Doris Pack ‘shuplakë’ Ramës: Komentet tuaja nxisin dhunë ndaj grave

Në lidhje me sulmin që Edi Rama bëri ndaj deputetes demokrate Albana Vokshi reagoi sot edhe presidentja e EPP-së Doris Pack.

Pasi Vokshi i kërkoi Ramës të heqë nga facebook videon që identifikon prindërit e vajzës së mitur, të abuzuar seksualisht në Kavajë, kryeministri reagoi me ironi ndaj saj.

“Komentet në rrjetet sociale të kryeministrit të Shqipërisë Rama duke ofenduar gratë politikane, nuk janë vetëm degradim dhe ofendim ndaj gruas, por nxitje e dhunës kundër gruas në një vend ku të drejtat e saj janë të kërcënuara dhe të dhunuara çdo ditë”, shkruan Pack.

Qindra agjentë rusë dhe kinezë operojnë në Bruksel

Qindra agjentë të intelegjentës ruse dhe kineze janë duke operuar në Bruksel, ka raportuar Shërbimi i Veprimit të Jashtëm i Bashkimit Evropian (EEAS).

Sipas raportit të publikuar në gazetën gjermane “Welt am Sonntag”, duke cituar diplomatët e BE-së, thuhet se janë rreth “250 spiunë kinezë dhe 200 spiunë rusë në Bruksel”.

Në raport thuhet se diplomatët e BE-së dhe militantët partiakë këshillohen të qëndrojnë larg nga disa pjesë të Bruskelit, duke përfshirë edhe restaurante dhe kafiteri afër ndërtesës së Komisionit Evropian.

Agjentët e intelegjencës ruse dhe kineze, punojnë në ambasadat e vendeve të tyre ose të dërguar në mision, thuhet në raport.

BE pajtohet për rregulla më të forta ndaj gazsjellësit rus

Ambasadorët e Bashkimit Evropian u pajtuan që t’i ashpërsojnë rregulloret mbi një gazsjellës të diskutueshëm nga Rusia në Gjermani, por vendosën që të mos mbështesin plane që mund të kërcënojnë përfundimin e tij.

Puna në gazsjellësin Rrjedha Nordike 2 – i gjatë 1,225 kilometra dhe që kalon nën Detin Baltik – është në realizim e sipër dhe pritet të përfundojë në fund të vitit 2019.

BE-ja do që t’i fusë gazsjellësit që hyjnë në bllok nën rregullat e saj për energjinë.

Por Gjermania ka pasur frikë se kjo do ta bënte gazsjellësin joekonomik dhe të paarritshëm.

Raportohet se 27 nga 28 ambasadorët e BE-së janë pajtuar me propozimin që Gjermania të mbetet negociatorja kryesore në projektin Rrjedha Nordike 2.

Rusia aktualisht furnizon rreth 40% të BE-së me gaz.

Me vite, blloku ka qenë i shqetësuar për mbeshtetjen në gazin rus.

Polonia ka paralajmëruar se Rusia mund ta përdorë Rrjedhën Nordike 2 për të dëmtuar sigurinë e energjisë në Evropë, ndërsa presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, e ka cilësuar Gjermaninë si “rob” të Rusisë për shkak të gazit të saj.

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, ka bërë përpjekje t’i sigurojë shtetet e Evropës qendrore dhe lindore se tubacioni nuk do ta bëjë Gjermaninë të mbështetet plotësisht te Rusia sa i përket energjisë.

“Gjermania do të zgjerojë rrjetin e terminaleve të gazit. Ne nuk duam të jemi të varur vetëm nga Rusia”, ka thënë Merkel të enjten.

Ambasadori gjerman në OKB: Ndryshimi i kufijve, i rrezikshëm

‘Ndryshimet e kufijve në Ballkan, janë ide të rrezikshme.’ – deklarata vjen nga ambasadori gjerman në OKB, Christoph Heusgen. Në fjalën e tij në mbledhjen e Këshillit të Sigurimit, Heusgen gjithashtu ish-këshilltar i kancelares Angela Merkel për politikën e jashtme për 10 vite, thotë se marrëveshja përfundimtare mes Kosovës e Serbisë nuk duhet të përfshijë kufijtë në Ballkan.

“Asnjë marrëveshje në Bruksel nuk flet për ndryshimin e kufijve, ne në Gjermani mendojmë se këto ide nuk i kontribuojmë zgjidhjes. Këto përpjekje janë të rrezikshme dhe e destabilizojnë rajonin”, u shpreh ambasadori Heusgen

Ndër të tjera ai kritikoi Serbinë për lobimin kundër Kosovës, duke thënë se në këtë formë po tregojnë se nuk e duan anëtarësimin në BE. Duke u ndalur në taksën 100 % që Kosova vendosi ndaj Serbisë, Heusgen vlerësoi se vendimi duhet të të tërhiqet, pasi i kontribuon zhvillimit ekonomik në Ballkan.

Franca tërheq ambasadorin e saj nga Roma

Zëvendëskryeministri italian, Matteo Salvini.

Qeveria italiane nuk dëshiron të ketë mosmarrëveshje me Francën ka thënë zëvendëskryeministri italian, Matteo Salvini të enjten, duke shtuar se ai do të ishte i lumtur nëse do të takohej me presidentin francez, Emmnauel Macron për të diskutuar tensionet e fundit, transmeton Reuters.

Duke u përgjigjur pas vendimit të Francës për të tërhequr ambasadorin e saj nga Italia, Salvini ka thënë përmes një deklarate se ai dëshiron të rikrijojë lidhjet me Parisin, mirëpo Franca duhet të adresojë tri çështje “thelbësore”.

Sipas tij, policia franceze duhet të ndalojë kthimin e emigrantëve në Itali, si dhe të ndalojë kontrollet e gjata kufitare, që kanë bllokuar trafikun.

Ai po ashtu ka përmendur se ëstë shumë e rëndësishmë që Parisi të lirojë rreth 15 militantë të majtë italianë, që kanë pranuar refugjatë në Francë në dekadat e fundit.

Franca ka kërkuar kthimin e ambasadorit të saj nga Roma të enjten, për shkak të siç kanë thënë autoritetet franceze, sulmeve të vazhdueshme dhe të pabaza nga liderët politikë të Italisë.

Ministria e Jashtme italiane nuk ka komentuar vendimin e Francës, i cili sipas burimeve diplomatike ka qenë i pashembullt nga viti 1945.

Merkel bisedon me kryeministrat e vendeve të “Grupit të Vishegradit”

Kancelarja gjermane Angela Merkel do të bisedojë në Bratisllavë me kryeministrat e Sllovakisë, Polonisë, Çekisë dhe Hungarisë për të shënuar 30 vjetorin e rënien së “Perdes së Hekurt”.

Qeveria gjermane tha para takimit se ndryshimi politik në këto vende ka ndihmuar procesin e ribashkimit të Gjermanisë.

Merkel fillimisht do të takojë kryeministrin sllovak, Peter Pellegrini për të diskutuar çështjet ekonomike, të politikës së Jashtme dhe ato evropiane.

Megjithatë Merkel ka hasur në kundërshtimin e Polonisë dhe Hungarisë lidhur me politikën e saj të kufijve të hapur për refugjatët.

Polonia, Shtetet e Bashkuara, shtetet baltike dhe disa vende të tjera të BE-së kanë shprehur gjithashtu shqetësime rreth projektit, tubacioni i dytë i gazit që lidh Rusinë drejtpërdrejt me Gjermaninë nën Detin Baltik.

Kjo do të shmangte tubacionet ekzistuese të gazit përmes Ukrainës dhe kritikët thonë se do të rriste varësinë e energjisë nga Rusia.

Kryeministri polak Mateusz Morawieck e ka quajtur tubacionin një armë të luftës hibride që Moska dëshiron të përdorë për të minuar sigurinë evropiane të energjisë dhe solidaritetin e BE-së dhe NATO-s.

Falimentoi kompania gjermane ajrore Germania

BERLIN – Kompania ajrore gjermane “Germania”, ka paraqitur falimentim për arsye të rritjes së çmimeve të karburantit dhe ruajtja e fuqisë së dollarit përballë euros.

Në deklaratën e publikuar nga kompania, është theksuar se të gjithë fluturimet duke filluar nga mbrëmë janë anuluar dhe punonjësit janë njoftuar.

Nga klientët që kanë marrë pako pushim është kërkuar që të kontaktojnë kompanitë turistike, për të bërë rregullime në biletat e tyre.

CEO i kompanisë, Karsten Balke tha se, përpjekjet për të plotësuar nevojat afatshkurtra të likuiditetit të kompanisë kanë qenë të pamjaftueshme. “Nuk kemi zgjidhje tjetër përpos të kërkojmë falimentim”, tha ai.

Germania Airlines që 30 vite shërben duke fluturuar në qendrat e pushimeve në Detin Mesdhe, Afrikën Veriore dhe Lindjen e Mesme. Kompania në vit bart mbi 4 milionë pasagjerë, ndërsa zhvillonte fluturime nga 18 aeroporte në Evropë.

Kjo është kompania e dytë pas Air Berlin e cila kishte njoftuar falimentim në vitin 2017. aa

Astronautët evropianë përgatiten për ecjen në Hënë

Testet e para për të studiuar efektet e gravitetit dhe pajisjeve

Ridërgimi i njeriut në Hënë është më shumë se një ëndërr për Evropën, e cila ka filluar të përgatisë astronautët e saj për udhëtimet hënore të ardhshme. Veshur me kostumet hapësinore, simulimet e para për testimin e instrumenteve dhe pajisjeve mbi hirin vullkanik të Lanzarote, në Spanjë, ndërsa në laborator janë duke u përpjekur të provojnë efektet e dobëta të gravitetit hënor, i cili i detyron të kalojnë më shumë se një ecje, shpjegojnë ekspertët e Agjencisë Hapësinore Evropiane (ESA). “Mendojmë se hedhja në Hënë mund të krijojë forca të ngjashme me ato të shkaktuara nga ecja dhe drejtimi në Tokë: kjo mund t’u lejojë astronautëve të mbajnë kockat dhe muskujt në gjendje të mirë përmes lëvizjes ditore”, shpjegon inxhinier Tobias Weber. “Kjo do të zvogëlonte nevojën për pajisje trajnimi si ajo e përdorur në Stacionin Ndërkombëtar Hapësinor“.

Për të minimizuar pajisjet e nevojshme, në simulimet në Lanzarote u provua një tabletë e veçantë (e quajtur Libri Elektronik i Terrenit) që gjeolokalizon astronautin gjatë udhëtimit, katalogon mostrat sipas vendit në të cilin janë mbledhur, integron informacionin që vjen nga mjete të tilla si kamera dhe mikroskopë dhe madje lejon një bisedë zanore me qendrën e kontrollit, të gjitha në sajë të një softueri të zhvilluar nga Leonardo Turchi, një inxhinier i ri konsulent i ESA-s./Dita

Burimi ansa.it