VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Qeveria i jep 25 milionë lekë Moikom Zeqos për kurim

By | January 19, 2018
1 Comments

Komentet

Ndryshimi i kufijve në rajon, deputeti i Ramës: Kosova i merr vetë vendimet

Kreu i grupit parlamentar të PS-së, Taulant Balla ka zhvilluar një takim me dy deputetë të Bundenstagut gjerman, ku ka folur dhe për tezën e hedhur së fundmi për ndryshimin e kufijve mes Kosovës dhe Serbisë.

Balla shmangu një përgjigje të drejtpërdrejtë, por tha se  Kosova është një vend sovran dhe vendimet i merr vet.

 

Çfarë mendon PS dhe shumica për një korrigjim kufijsh mes Serbisë dhe Kosovës?

Pyetjet tuaja ishin aq të ndryshme, dhe unë do të shmangja përgjigje krah një delegacioni të nderuar gjerman. Kosova është një shtet sovran dhe i pavarur dhe vendimet i merr vetë.

Një milion shqiptarë mbi 25 vjeç nuk kanë lexuar asnjë libër

Të lexuarit e një libri po shuhet pak e pak sidomos edhe për shkak të ndikimit të teknologjisë, internetit, por edhe rrethanave të tjera që lidhen me nivelin e arsimimit dhe gjendjen ekonomike.

Sipas të dhënave të INSTAT, të evidentuara në një anketë të posaçme shihet se vitin e kaluar mbi 1 milionë shqiptarë nuk kanë arritur të lexojnë asnjë libër.

Teksa pjesa tjetër mësohet se ka lexuar shumë pak. Rreth 320 mijë shqiptarë të moshës mbi 25 vjeç raportuan se nuk kanë lexuar më pak se 5 libra vitin e kaluar. Teksa pjesa e tyre që kanë lexuar më shumë se kaq sa vjen e zvogëlohet.
Rreth 102 mijë shqiptarët raportojnë se kanë lexuar 5-10 libra gjatë vitit të kaluar, ndërsa rreth 44 mijë shqiptarë kanë lexuar më shumë se 10 libra gjatë vitit të kaluar.

Gjithashtu leximi i gazetave vijon të jetë i kufizuar. Vetëm 583 mijë raportuan se lexojnë gazeta çdo ditë, duke përfshirë edhe leximet online. Ndërsa një pjesë e madhe e shqiptarëve, 213 mijë raportuan se lexojnë lajme njëherë në muaj dhe më rrallë se kaq lexojnë 127 mijë shqiptarë.Lexojnë më shumë ata me arsim të mesëm dhe të lart

Rënia e numrit të shqiptarëve që lexojnë konfirmohet edhe nga tregues të tjerë. Sipas të dhënave statistikore të kulturës nga INSTAT, numri i frekuentimeve në bibliotekën më të rëndësishme në vend pothuajse është përgjysmuar gjatë vitit 2017. Numri i frekuentimeve në Bibliotekën Kombëtare zbriti në 88 mijë, nga mbi 150 mijë që kishte qenë në vitin 2016. Ndërsa Eurostat raporton se në BE, banorët shpenzojnë mesatarisht 200 euro për frymë për libra, ndërsa rreth 20 % e popullsisë janë lexues të rregullt të librave.

Në vendet perëndimore, rënia do të ishte tregues i sjelljes elektronike, që do të thotë se priren që të lexojnë në web më tepër se sa libra fizik, pra e-libra. Por, në rastin shqiptar e-libri nuk është shumë i pranishëm sepse, sipas përfaqësuesve të shtëpive kryesore, pirateria dhe aksesi i pakët në faqe si Amazon, janë penguesit kryesorë.

Në vitin 2016, Eurostat përllogarit se të gjitha familjet në Bashkimin Europian (BE) shpenzuan 90 miliardë euro ose 1.1% të shpenzimeve totale të tyre të konsumit në libra, gazeta dhe shkrimi. Kjo përfaqëson 0.6% të GDP-së së BE-së ose rreth 200 euro për banor të BE-së. Nga ana tjetër, shpenzimet e familjeve për këto objekte ishin më pak se gjysma e shpenzimeve të tyre në shërbimet rekreative dhe kulturore. Shpenzimet për libra, gazeta janë në rënie. Në vitin 1995, 1.8% e shpenzimeve totale të konsumit të familjeve në BE ishte e përkushtuar ndaj këtyre artikujve. /Marrë nga Monitor/

Romeo Gurakuqi: Territori nga Tamara në Vermosh dhe nga Tamara në Vukël, i harruar dhe i braktisur nga Qeveria Rama

VOAL – Deputeti i Shkodrës, Romeo Gurakuqi, i cili këto ditë ndodhet në skajin më verior të Republikës së Shqipërisë, sjell në faqen e tij në facebook edhe këtë status ku shpreh shqetësimin për këtë zonë që jeton vetëm nga emigracioni dhe që është braktisur krejtësisht nga Qeveria Rama, ku nuk ka energji elektrike, nuk ka sinjal për telefoninë mobile, ku mungonë edhe shërbimet më të thjeshta e më jetike.

Më poshtë po sjellim statusin e plotë:

 

Perballe Bjeshkeve te Namuna, aty ku kelmendasit, mes privacionesh qe nuk rrefehen ne nje dite, jetojne te harruem nga qeverisja njekrahinore e Kryeministrit te 100 fshatrave socialiste.
I gjithe brezi i ri i larguar ne emigracion, kryesisht ne SHBA. Ne Kelmend kthehen vetem prinderit: nga muaji maj deri ne muajin tetor, brezi i trete kthehet ne trojet stergjyshore, ne nje “ritual” te pervitshem te mbajtjes gjalle te jetes, emrit, krenarise malesore dhe pasurise se trashegueme prej kohesh qe nuk mbahen mend. Askush nuk di cfare do ndodhe pas disa vitesh. Ne te gjithe Lepushen kane mbetur vetem tre te rinj, edhe ata ne pritje te gjetjes se menyres se emigrimit ne Token e Premtuar, qe prej dekadash ka hapur dyert e mikpritjes per malesoret, kendej dhe andej kufirit. Duket sikur nje politike e kamufluar dhe e koordinuar e komunisteve shqiptare ne Tirane me pushtetin malazez ne Podgorice, vijon t’ia ngushtoje qarkun e mbijeteses Malesise Shqiptare: izolim, privim te kushteve te jetes, papunesi, mungese investimesh dhe sherbimesh, diskriminim politik.
Edhe pse pjese e Shqipnise, territori nga Tamara ne Vermosh dhe nga Tamara ne Vukel, vazhdon te mos furnizohet me energji elektrike, nderkohe qe perfaqesuesit e OSSH vazhdojne faturojne panderprerje familjaret nga zyrat e tyre qendrore me shifra te larta, pa denjuar te verifikojne aparatet mates dhe pa respekt te fakteve te vendndodhjes se tyre. Nje veper penale qe askush nuk e ndeshkon. Te drejta civile qe askush nuk i mbron.
Kompanite celulare, pavaresisht detyrimit te mbulimit te te gjithe territorit te Shqipnise, Kelmendin e kane “harruar”.
Skemat e sundimit komunist dhe persekutimit punist te Tiranes zyrtare, ne periferine me te larget te Veriut, ne Kelmend, jane “perkthyer” ne nje perjashtim te te gjithe josocialisteve nga skemat e asistences sociale. Dhe duke qene se behet fjale per nje krahine qe historikisht ka rezistuar ndaj Sundimit te Bllokut, privimi nga mbeshtetja financiare dhe shendetesore e shtetit eshte gati total.
Dere me dere dje banoret me kane bere vetem nje pyetje:
SI ESHTE E MUNDUR QE VENDIN E DREJTON NJE KRYEMINISTER QE BEN TE KUNDERTEN E TE MIRES SE POPULLIT QE QEVERIS?!
Ka vetem nje pergjigje: eshte papergjegjshmeria e nje qenie politike, te perqendruar ne nje levizje te vetme me helikopter, nga Surreli ne Vlore, qe kujton se Shqiperia dhe lumturia e saj, duhet te programohet vetem ne nje kah dhe vetem per familjen e tij biologjike dhe politike.

Romeo Gurakuqi: Ministria e DAMIAN GJIKNURIT: e vendosur të shkatërrojë pasuritë natyrore të Tamarës dhe Selcës në Kelmend

VOAL – Deputeti i Shkodrës, Romeo Gurakuqi, i cili ndodhet këto ditë në këndin më verior të Republikës së Shqipërisë, poston këtë status ku shpreh shqetësimin ndaj shkatërrimit që po sjell politika e qeverisë Rama dhe ku përgjegjëse e drejtpërdejtë është ministria që drejton Damian Gjiknuri. Më poshtë po e botojmë statusin e plotë dhe fotot me të cilat shoqërohet:

Ministria e DAMIAN GJIKNURIT: e vendosur te shkaterroje pasurite natyrore te Tamares dhe Selces ne Kelmend.
Derrmim total i lugines se Cemit te Selces;
zaptim i prones private te banoreve te Kelmendit.
Prishje e plote e bazamentit te rruges nacionale qe lidhe Shkodren me Vermoshin;
Kush duhet ta ndale masakren mjedisore, te nje prej perlave natyrore te Shqiperise?!
Kush duhet ta mbroje pronen private te banoreve te Kelmendit, pasurine komunitare te nipave dhe sternipave te Prek Calit dhe te deshmoreve te tjere te rezistences ndaj agresionit te brigadave komuniste, nga vershimi i pronareve te rinj socialisteve ne Malesi?
Jo vetem Teatri Kombetar po shkaterrohet me PPP, por edhe luginat e Alpeve te Shqiperise. “Dora e zeze” e cunave te Bllokut po hyn gradualisht drejt “Amfiteatrit te Bjeshkeve te Namuna”, per ta shkaterruar.

Zbulimi i madh në Berat- Një “bazilikë” në këmbët e xhamisë Mbret

Një zbulim i rëndësishëm është bërë pranë Xhamisë Mbret në Berat. Bëhet fjalë për një mozaik që mendohet se i përket shekujve V-VI.
I pari që shkroi pak ditë më parë, ishte arkitekti Artan Shkreli, i cili përmes një postimi në profilin e tij në ‘Facebook’, shënonte se “mund të thuhet pa drojë se zbulimi i fundit në Berat është i një rëndësie vërtetë të madhe”. Ai fliste për një mozaik paleokristian në këmbë të Xhamise Mbret. “Është unaza që mungonte, në kuptimin e vazhdimësisë së jetës qytetare në Berat. Struktura ende e paqartë nga pikëpamja tipologjike (me gjasë një bazilikë) plotëson me praninë e saj pikërisht kohën kur ky qytet fillon dhe rimerr veten pas depresionit që karakterizon fundin e periudhës klasike dhe shënjon kalimin nga emërtesa e turbullt Antipatrea, në atë të re me apelativin ‘i Bardhë/i shndritshem = Pulher’, (emërtesë që do rezistonte deri në pushtimin bullgar, të cilët nga ana e tyre veç do përkthenin fjalë për fjalë Pulheriopolis në Beligrad)” shënonte Shkreli. Rëndësia e zbulimit bëhet më e qartë po të vëmë në dukje siç thotë ai se “mjerisht, përpara kësaj asnjë gjurmë nuk kishim pasur në territor nga Antikiteti i Vonë apo Mesjeta e Hershme, përpos një gjetjeje tjetër rastësore, lart në kështjellë, e cila konfirmon gjeografinë e konsoliduar të qytetit me lagje jashtë mureve edhe në këtë periudhë”.

“Mu për këtë është shumë i rëndësishëm”, thoshte Shkreli, -gërmimi i orientuar i lulishtes së Xhamise Mbret, në anët jugore e lindore të saj, duke sqaruar njëherë e përgjithmonë enigmat e shumta që shoqërojnë Beratin (emër gjithnjë autokton ky) në një hark të errët historik prej disa shekujsh”.
Ditën e djeshme, ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro bënte me dije se prej muajsh tashmë Ministria e Kulturës dhe Instituti i Monumenteve të Kulturës, kanë hapur e ndjekin çdo ditë kantieret e restaurimit të 19 objekteve të kultit të besimeve të ndryshme fetare, nga Jugu në Veri.

“E bukura e restaurimit në pasuritë kulturore janë të papriturat që dalin nga shtresëzimet e monumentit, nën tokë apo nën suva, në themele apo në çati. Berati është një nga këto sëndukë me thesare që sfidon duke befasuar. Në themelet e Teqesë Helvetive dhe të Xhamisë Mbret, të dyja në restaurim të plotë, (krahas Xhamisë së Beqarëve, gjithashtu), kanë dalë në dritë struktura të hershme, të panjohura deri tani”,-theksoi dje Kumbaro.

Sipas saj, këto zbulime po studiohen nga specialistët e Drejtorisë së Kulturës Kombëtare në Berat dhe ato të Agjencisë e Shërbimit Arkeologjik, në vijim të vendimit të fundit të Këshillit Kombëtar të Arkeologjisë për të shtrirë gërmimin arkeologjik në të gjithë sipërfaqen, përtej vijës së themelit të Xhamisë Mbret. “Në konsultim edhe me mbështetësin e pazëvendësueshëm të Trashë-gimisë Kulturore, Profesor Aleksandër Meksin e anëtarët e Këshillit Kombëtar të Arkeolo-gjisë, do t’u paraqiten publikut dhe profesionistëve rezultate më të sakta të këtij zbulimi. Deri atëherë gjithçka thuhet e lexoj lart e poshtë, mbetet vetëm hamendësim dashamirës e padurim i justifikuar i të apasionuarve për gjërat e bukur. Por as unë, e askush, nuk e fshehim emocionin që ngjall bukuria e mozaikut që shfaqet nën dhé, të cilit nuk do të ngutesha t’i vija asnjë epitet, por pa dyshim po përgatitemi për një destinacion të ri kulturor në hartën e Beratit. Kjo është pak, por e sigurtë!”, përfundonte ministrja.

MEKSI
I pyetur nga “Gazeta Shqiptare”, Aleksandër Meksi tha se mozaiku mund të datojë nga shek. I deri në shek. V-VI. “Në Berat po bëhen punime restaurimi në Xhaminë Mbret faza më e vjetër e së cilës është fundi i shek.XV dhe lidhet me ardhjen e Sulltan e Bajazitit të II më 1492. Pranë xhamisë është teqeja e fundit të shek 18. Po bëhen restaurime me subvencion të TIKA-s dhe Ministrisë së Jashtme të Turqisë. Qëllimi është për ruajtja e vlerave, konsolidimi, forcimi dhe ruajtja e vlerave të objekteve në kuadrin e vizitueshmërisë së Beratit dhe objekteve të veçanta. Gjatë punimeve të përforcimit të themeleve të xhamisë, doli një varr dhe një mozaik, me ngjyra të kuqe e të bardhë që shtron detyrën për gjetjen e planimetrisë së ndërtesës e datimin e saj”. Meksi shton se kjo, kërkon gërmimin jashtë mureve të xhamisë, rilevimin nga gjeologët me gjeoradarë, e duke punuar mbase të përfitohen të dhëna për muret e godinës.

“Godina mund të nisë në shek. 1 dhe deri në shek. 5-6. Edhe lart në kala kanë dalë mozaikë, qyteti ka ekzistuar. Ky është qyteti i poshtëm, ku ka pasur edhe ndërtime. Kjo është më interes. Ajo zonë është e mbushur me ndërtime. Është fragment dyshemeje, nuk e di nëse mund të ketë qenë bazilikë”. fa.ni.

Mish që rrezikon shëndetin, u shitej restoranteve dhe “Fast Food”-eve. Arrestohet tregtari nga Kosova

Nje shtetas nga Kosova eshte arrestuar ne Lezhe, pasi nje operacioni te policise, koduar  “Rotten meat”, pasi akuzohet se tregtonte mish në Shëngjin, në mënyrë të kundraligjshme jashtë kushteve të sigurisë ushqimore, duke rrezikuar shëndetin e konsumatorëve.

Policia ben me dije se jane sekuestruar 528 kg produkte mishi, të prodhuara jashtë kushteve të sigurisë ushqimore, si dhe në bashkëpunim me AKU Tiranë, u bllokua punishtja ku prodhohej.

Njoftimi i plote 

Nga efektivët e Seksionit për hetimin e krimit ekonomik – financiar në Drejtorinë Vendore të Policisë Lezhë, në bashkëpunim me Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Lezhë, pas një pune të mirëfilltë hetimore ndjekur me metoda proaktive, u finalizua operacioni ” Rotten meat”.

Si rezultat i tij, u arrestua në flagrancë shtetasi Arsim Çurdina, 55 vjeç, banues Kosovë.

Ky shtetas, në qytetin e Shëngjinit, me mjetin e tij, është kapur duke tregtuar në disa lokale një sasi prej 528 kg produkte mishi, të prodhuara në mënyrë të kundraligjshme në një ambient në Tiranë jashtë kushteve të sigurisë ushqimore, duke rrezikuar shëndetin e konsumatorëve, produkt të cilin, ia shiste restoranteve dhe ” Fast Food-ve” në Shëngjin, si dhe pa faturë tatimore , duke fshehur të ardhurat.

Vazhdojnë hetimet për dokumentimin e plotë të këtij aktiviteti kriminal, për të gjithë subjektet tregtarë dhe personat e përfshirë.

Veprat penale në ngarkim të tij ” Fshehja e të ardhurave” “Prodhim dhe shitja e ushqimeve e lëndëve të tjera të rrezikshme për shëndetin” Manipulimi i tregut” dhe ” Punësim i paligjshëm” parashikuar nga nenet 180/1, 288, 143/a/1 dhe 170/a të Kodit Penal.

Materialet proçedurale i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Lezhë, për veprime të mëtejshme.

DOSJA E PLOTË E PROKURORISË SË VLORËS PËR MASAKRËN E SELENICËS

ETLEVA DELIA/ Zbardhet dosja e plotë e Prokurorisë së Vlorës për masakrën me 8 të vrarë në Selenicë, për të cilën akuzohet 24-vjeçari Ritvan Zykaj. Sipas Prokurorisë, gjithçka ka nisur pasditen e së premtes, kur familja e autorit, xhaxhai, halla dhe kushërinjtë ishin nisur për një drekë familjare në shtëpinë e gjyshit të tij, Kujtim Zykajt.

Teksa shkonin te banesa e Kujtimit, nëna e autorit ka pasur një debat me tone të ashpra me një nga viktimat, Vasilika Zykajn, e cila më pas u vra nga Ritvani, bashkë me të shoqin e dy fëmijët. Në dosje theksohet se, para drekës, Vasilika ka kontaktuar duke i folur me tone të larta shtetases Lindita Zykaj, nëna e autorit, ku ka akuzuar të dy djemtë e kësaj të fundit si autorë të vjedhjes së disa pulave të detit, vjedhje e ndodhur sipas saj në të njëjtën ditë. Por brenda pak minutash situata është qetësuar, pasi nëna dhe xhaxhai i Ritvanit e kanë sqaruar viktimën, se djemtë nuk kishin lidhje me atë ngjarje. Më poshtë dosja e plotë e Prokurorisë së Vlorës, rrethanat e ngjarjes, denoncimi i saj në Polici, arrestimi i autorit dhe provat e administruara.

DOSJA E PLOTË E PROKURORISË SË VLORËS

Në orën 06:30 të datës 11.08.2018, Policia Gjyqësore ka kryer arrestimin në flagrancë të personit nën hetim Ritvan Zykaj, i biri i Sadik dhe i Lindita, i datëlindjes 16.06.1994, lindur dhe banues në Selenicë të rrethit Vlorë, me arsim 8- vjeçar, me shtetësi shqiptare, me gjendje familjare beqar, banues në lagjen “Resulaj”, Bashkia Selenicë e rrethit Vlorë, i arrestuar për kryerjen e veprave penale “Vrasja në rrethana të tjera cilësuese” dhe “Prodhimi dhe mbajtja pa leje e armëve luftarake”, të parashikuara nga neni 79/dh dhe 278 të Kodit Penal.

Nga studimi i të dhënave të dokumentuara nga Policia Gjyqësore dhe verifikimeve të bëra nga prokurori, rezultojnë këto rrethana për faktin, për gjendjen e flagrancës dhe rrezikshmërinë e të arrestuarit: Se, më datë 11.08.2018, Prokuroria pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Vlorë, mbi bazën e materialit hetimor të referuar nga shërbimet e Policisë Gjyqësore pranë Komisariatit të Policisë Vlorë, ka regjistruar procedimin penal nr.1434 për veprat penale të “Vrasjes në rrethana të tjera cilësuese” dhe “Prodhimit dhe mbajtjes pa leje të armëve luftarake”.

Nga përmbajtja e materialit referues rezulton se, më datën 11.08.2018, ora 06:30, nga ana e Sektorit për Hetimin e Krimeve të Rënda në Drejtorinë Vendore të Policisë Vlorë, u bë arrestimi në flagrancë i shtetasit Ritvan Zykaj, 24 vjeç. Arrestimi i këtij shtetasi u bë pasi u kap në flagrancë për kryerjen e dy veprave penale të përmendura më sipër, që ka ndodhur në rrethanat si më poshtë: Më datë 10.08.2018, rreth orës 16:45, në lagjen “Resulaj” të Bashkisë Selenicë, shtetasi Ritvan Zykaj ka vrarë me armë zjarri në banesat e tyre shtetasit; Demir Zykaj, i biri i Nuredin dhe i Pashako, i ditëlindjes 1942; Perri Zykaj, e bija e Veli dhe e Bejushes, e datëlindjes 1940; Azem Zykaj, i biri i Demir dhe Perrisë, i datëlindjes 1969; Afërdita Zykaj, e bija e Dajlan dhe e Merushes, e datëlindjes 1971; Besim Zykaj, i biri i Demir dhe i Perrisë, i datëlindjes 1973, Vasilika Zykaj, e bija e Qemal dhe Bukuries, e datëlindjes 1978; Sara Zykaj, e bija e Besim dhe Vasilikës, e datëlindjes 2003 dhe Ledion Zykaj, i biri i Besim dhe Vasilikës, i datëlindjes 2010. Pas kryerjes së krimit, shtetasi Ritvan Zykaj është larguar nga vendi i ngjarjes së bashku me armën e krimit dhe gjatë ndjekjes policore në mënyrë të vazhdueshme dhe të pandërprerë, më datë 11.08.2018, rreth orës 04:30, pas negocimit u është dorëzuar forcave të Policisë, ku ka treguar dhe vendin ku kishte fshehur armën e krimit.

Gjatë këqyrjes së vendit të ngjarjes janë gjetur dhe sekuestruar në cilësinë e provës materiale 14 gëzhoja të qitura nga armë zjarri e kalibrit 7.62 mm, një predhë, një fishek arme zjarri model 56, e kalibrit 7.62 mm. Gjithashtu është sekuestruar në cilësinë e provës materiale arma e zjarrit, automatik model 56, me numër 14230145, kalibër 7.62 mm, së bashku me 2 krehra automatiku model 56 dhe përkatësisht me 30 dhe 20 fishekë, si dhe një sasi prej 51 fishekësh model 56 të kalibrit 7.62. Në cilësinë e personit që kanë dijeni për rrethanat e hetimit janë pyetur shtetasit: Sadik Zykaj, Lindita Zykaj, Hoveljando Zykaj, Kujtim Zykaj, Bujar Zykaj, Spartak Hoxhaj, Pashako Hoxhaj, Olardio Hoxhaj dhe Fiqiri Serjanaj. Nga deklarimet ka rezultuar se më datë 10.08.2018, familja e shtetasit Bujar Zykaj, Sadik Zykaj dhe Spartak Hoxhaj, kanë organizuar një drekë në banesën e shtetasit Kujtim Zykaj.

Rreth orës 13:30, shtetasi Bujar Zykaj, së bashku me nipin e tij Ritvan Zykaj dhe pas tyre shtetasja Lindita Zykaj, së bashku me vajzën e saj Noçe Zykaj, janë nisur nga banesa e Sadik Zykajt për të shkuar te banesa e Kujtim Zykajt, ku do të zhvillohej dreka. Gjatë rrugës, shtetasja Vasilika Zykaj ka kontaktuar duke i folur me tone të larta me shtetasen Lindita Zykaj, ku ka akuzuar të dy djemtë e kësaj të fundit si autorë të vjedhjes së disa pulave të detit, vjedhje e ndodhur sipas saj në të njëjtën ditë. Në këtë debat ka ndërhyrë për ta qetësuar dhe shtetasi Bujar Zykaj dhe së bashku me Linditën dhe Vasilikën kanë shkuar te shtëpia e kësaj të fundit për të sqaruar mosmarrëveshjen nisur nga lidhja farefisnore që kanë midis tyre. Këtu Ritvani, së bashku me motrën e tij kanë vazhduar rrugën për te shtëpia e Kujtimit. Shtetasit Bujar Zykaj dhe Lindita Zykaj, pasi kanë diskutuar mosmarrëveshjen me Vasilikën dhe familjarë të tjerë të Vasilikës, i kanë sqaruar se djemtë nuk kishin lidhje me vjedhjen e pulave të detit dhe për momentin mosmarrëveshja është sqaruar qetësisht. Pas kësaj, Bujari dhe Lindita kanë shkuar te shtëpia e Kujtimit, ku do të zhvillohej dreka.

Gjatë drekimit familjarisht, ku vetë Ritvani është shprehur dhe është ankuar se shtetasja Vasilika Zykaj për çdo rast të tillë akuzonte atë me të padrejtë. Rreth 30 minuta para se të ndodhte ngjarja, Ritvani është ngritur nga dreka dhe është larguar nga banesa e Kujtimit. Familjarët që mbetën pasi mbaruan drekën kanë dalë në verandën e banesës, duke qëndruar aty dhe në këtë moment kanë dëgjuar disa krisma arme zjarri, të cilat vinin nga drejtimi ku ndodhet dhe banesa e shtetasit Sadik Zykaj, por nga vendi ku ndodheshin nuk mund të saktësohej vendi se ku po gjuhej me armë. Pasi krismat kanë pushuar, shtetasit Sadik dhe Lindita Zykaj janë larguar nga banesa e Kujtimit për në banesën e tyre.

Pak minuta pas largimit të tyre, shtetasit Olardio Hoxhaj, në telefonin e tij celular, në aplikacionin Mesenxher, i ka ardhur një video e dërguar nga shtetasi Ritvan Zykaaj, në të cilën shfaqeshin dy persona të shtrirë në tokë, në oborrin e banesës së shtetasit Demir Zykaj. Këtë video Olardio ia tregoi dajës së tij Bujar Zykaj dhe babait të tij, Spartakut, të cilët pasi e panë këtë video, shtetasi Spartak Hoxhaj i ka thënë djalit ta fshinte pasi pamjet ishin të rënda. Spartaku me familjen e tij është nisur me automjetin e tij për të shkuar në shtëpinë e tij në fshatin Panaja dhe gjatë rrugës nusja e Spartakut ka komunikuar në telefon me Sadikun, i cili në gjendje të rënduar psikologjike i ka pohuar asaj se djali i tij Ritvani kishte vrarë me armë zjarri shtetasit Azem dhe Afërdita Zykaj.

Komunikim telefonik ka pasur edhe midis Sadik Zykajt dhe Bujar Zykajt, ku sërish Sadiku i ka pohuar të njëjtat fakte atij. Në të njëjtën kohë, Sadik Zykaj ka komunikuar në telefon dhe me Policinë, të cilën e ka njoftuar për ngjarjen e ndodhur.

I pyetur nga prokurori në prani të mbrojtësit të caktuar, i arrestuari Ritvan Zykaj e ka pranuar faktin penal dhe ka shpjeguar mekanizmin e ngjarjes. Nga shpjegimet e dhëna përpara prokurorit, rezulton se vrasja ka ndodhur për motive të dobëta, duke marrë jetën e shumë personave.

Nga ana jonë janë kryer të gjitha veprimet e para hetimore dhe materialet procedurale i janë referuar Prokurorisë së Vlorës në ngarkim të shtetasit Ritvan Zykaj, për veprat penale “Vrasje në rrethana të tjera cilësuese” dhe “Mbajtje pa leje e armëve luftarake e municionit”. Për sa më sipër, ka të dhëna të mjaftueshme për të vlerësuar se ndodhemi përpara figurës së veprës penale të “Vrasje në rrethana të tjera cilësuese” dhe “Mbajtje pa leje e armëve luftarake e municionit”.

A. Gjendja e flagrancës dhe kushtet e arrestit Në nenin 252 të Kodit të Procedurës Penale parashikohet se: Është në gjendje flagrance ai që është kapur në kryerje e sipër të veprës penale ose ai që menjëherë pas kryerjes së veprës penale ndiqet nga Policia Gjyqësore, nga personi i dëmtuar ose persona të tjerë, ose që është kapur me sende dhe prova materiale, nga të cilat duket se ka kryer veprën penale. Neni 251/2 i K.Pr.Penale, në të cilën thuhet: Oficerët dhe agjentët e Policisë Gjyqësore kanë të drejtë të arrestojnë cilindo që kapet në flagrancë për një krim me dashje, të kryer apo të mbetur në tentativë, për të cilin ligji cakton dënim me burgim jo më të ulët, në maksimumin 2 vjet.

Në rastin konkret, personi nën hetim është i dyshuar për kryerjen e veprës penale të “Vrasje në rrethana të tjera cilësuese” dhe “Mbajtje pa leje e armëve luftarake e municionit”, pasi ekzistojnë dyshime të arsyeshme të bazuara në prova se shtetasi Ritvan Sadik Zykaj ka konsumuar këto vepra penale, pasi nga veprimet e tij të kundërligjshme ai ka vrarë tetë persona, të cilët kanë gjetur vdekjen e menjëhershme. Po kështu, ai është kapur me sendet provë materiale e më konkretisht me armën e zjarrit model 56, kalibër 7.62 mm, që është sekuestruar në cilësinë e provës materiale, sende me anën e të cilave ka kryer veprën penale. Nuk ekziston ndonjë shkak, ku të rezultojë se veprimi të jetë kryer gjatë kryerjes së një detyre ose gjatë ushtrimit të ndonjë të drejte të ligjshme ose ekzistencën e ndonjë shkaku pabesueshmërie. Përfundimisht, i kërkojmë gjykatës të vlerësojë si të ligjshëm arrestimin në flagrancë të personit nën hetim.

B. Në lidhje me kushtet për caktimin e masës së sigurimit dhe faktorët që mbahen parasysh. Nga shqyrtimi i të dhënave të dokumentuara nga Policia Gjyqësore dhe verifikimet e bëra nga prokurori rezulton se, arrestimi në flagrancë i personit nën hetim, i kryer nga oficeri i Policisë Gjyqësore është i ligjshëm, pasi është kryer në përputhje me nenet 251 e vijues të K.Pr.Penale.

1. Vepra penale, për të cilën dyshohet shtetasi është “Vrasje në rrethana të tjera cilësuese” dhe “Mbajtje pa leje e armëve luftarake e municionit”. Sanksioni për këtë vepër penale është jo më pak se njëzet vjet ose me burgim të përjetshëm (Neni79/dh K.P.) dhe me burgim nga tre deri në 7 vjet burgim (Neni 278 K.P.). Për këtë arsye, arrestimi i të dyshuarit është bërë në përputhje me kërkesat e nenit 251/2 i Kodit të Procedurës Penale.

2. I arrestuari është arrestuar në gjendje flagrance, pasi është kapur nga agjenti i Policisë Gjyqësore menjëherë në kryerjen e sipërme të veprës penale. Për sa më lart, arrestimi i të dyshuarit është bërë konform nenit 252 të K.Pr.Penale.

Përveç sa më sipër çmojmë se ekzistojnë kushtet dhe kriteret ligjore të parashikuara në nenet 228 e 229 të K.Pr.Penale, që ndaj personit nën hetim të caktohet masa sigurimi me karakter shtrëngues.

1. Konkretisht, ekziston një dyshim i arsyeshëm i bazuar në prova, të cilat në unitetin e tyre krijojnë dyshimet se veprat penale kanë ndodhur dhe se janë kryer nga personi i arrestuar. Me dyshim të arsyeshëm do të kuptojmë që heqja apo kufizimi i lirisë personale të personit do të bëhet në rast se ka baza të forta për arrestimin e tij. Kusht i rëndësishëm është dyshimi i arsyeshëm, sipas të cilit askush nuk mund t’u nënshtrohet masave të sigurimit personal në qoftë se në ngarkim të tij nuk ekziston një dyshim i arsyeshëm i bazuar në prova.

2. Nuk ka shkaqe pandëshkueshmërie ose të shuarjes së veprës penale, pasi i arrestuari e ka mbushur moshën për përgjegjësi penale dhe është i përgjegjshëm para ligjit për veprimet e kryera, si dhe vepra penale nuk është parashkruar apo shuar në ndonjë mënyrë tjetër.

3. Ekziston rreziku që personi nën hetim të kryejë vepër tjetër penale të njëjtë me atë që dyshohet apo më të rëndë. Në rastin konkret, ekziston rreziku real që personi nën hetim të kryejë përsëri të njëjtën vepër penale si ajo që dyshohet apo një vepër penale edhe më të rëndë se ajo që dyshohet.

4. Në kërkesën lidhur me llojin e masës së sigurimit që kërkohet të caktohet, mbajmë parasysh propocionalitetin dhe përshtatshmërinë specifike të nevojave të sigurimit në rastin konkret me llojin e masës së sigurimit.

5. Në caktimin e masës së sigurimit duhet të kihet parasysh raporti me rëndësinë e faktit dhe me saksionin që parashikohet për veprën penale konkrete. Të dhënat dhe deklarimet e sipërcituara që i bashkëngjiten kësaj kërkese, mbështesin ekzistencën e dyshimit të arsyeshëm se ky shtetas është autor i veprës penale të “Vrasje në rrethana të tjera cilësuese” dhe “Mbajtjes pa leje e armëve luftarake e municionit”.

Të gjitha këto rrethana e bëjnë të domosdoshme dhe në përputhje me nevojat e sigurimit, caktimin ndaj shtetasit Ritvan Zykaj të masës së sigurimit “arrest me burg”, që parashikohet nga neni 238 i K.Pr.Penale. Kjo masë është në përputhje me nevojat e sigurimit, rëndësinë e faktit të kryer nga i arrestuari, pasojën e ardhur dhe me sanksionin që parashikohet për këtë vepër penale.

Për këto arsye, bazuar në nenet, 228, 229, 230, 238, 244, 258 dje 259 të Kodit të Procedurës Penale, kërkojmë:

1. Të vlerësohet i ligjshëm arrestimi në flagrancë i shtetasit Ritvan Zykaj, i dyshuar për veprat penale “Vrasje në rrethana të tjera cilësuese” dhe “Mbajtje pa leje e armëve luftarake e municionit”.

2. Të caktohet masa e sigurimit “arrest me burg”, parashikuar nga neni 238 i K.Pr.Penale, për personin Ritvan Zykaj, i biri i Sadik dhe Lindita, i datëlindjes 16.06.1994, lindur dhe banues në Selenicë të rrethit Vlorë, me arsim 8-vjeçar, me shtetësi shqiptare, me gjendje familjare beqar, banues në lagjen “Resulaj”, Bashkua Selenicë e rrethit Vlorë.

Policia zbulon videon, pasi vrau 8 persona Ritvan Zykaj filmoi viktimat dhe ia dërgoi kushuririt

Të tjera detaje janë zbuluara rreth masakrës me 8 viktima të ndodhur në Selenicë.

Nga hetimet e e kryera nga policia rezulton se Ritvan Zykaj, pasi ka kryer krimin makabër ka filmuar ka filmuar viktimat të shtrirë në tokë. Pasi ka shkrepur plot 18 plumba automatiku mbi trupat e 8 viktimave pjesëtarë të fisit të tij në Resulaj të Vlorës, ai ka filmuar me celularë masakrën.

E teksa largohej nga Kodra e lagjes Resulaj në të cilën banonin prej 25 vitesh familja e tij sëbashku me të afërmit që ai vrau, videon e masakrës me viktimat e shtrirë në oborret e banesave ia ka dërguar një të afërmi në Messenger-in e Facebook. Aktualisht grupi hetimor ka sekuestruar celularin e Ritvan Zykajt nga ku rezulton video e plotë e masakrës dhe komunikimet e fundit që ai ka bërë me të njohur dhe postimet në rrjetin social Facebook.

Të hënën Zykaj do të dalë para Gjykatës së Vlorës aty ku ndaj tij prokuroria ka kërkuar arrest me burg deri në përfundim të hetimeve si dhe një ekspertiza psikofizike për të kuptuar nëse ka apo jo probleme mendore.

SHQIPËRIA TUMLLAS ME BEJTEXHI – EDHE KRIMINELI VJERSHËTAR – Nga KOLEC TRABOINI

 

“Jam njeri i Shqipërisë.

Jam poet i dashurisë.”

 

Kalova tek faqja elektronike e kriminelit 24 vjeçar Ritvan Zykaj që me 10 gusht vrau 8 vetë të fisit të vet pa pasur as mëshirë për dy fëmijë të vegjël. Ngjarja ndodhi në fshatin Resulaj të Selenicës së Vlorës dhe shokoi gjithë Shqipërinë, siç thonë mediat, por edhe shumë për tu shokuar nuk jemi, se vrasje makabre po ndodhin përditë.
Kishte tre profile të ndryshme e në njërën prej tyre shënonte se ishte një punonjës i FBI (Federal Bureau of Investigation) dhe në tjetrën se kish mbaruar Universitetin George Washington. Kishte dhe një tjetër anonim, me punësim gjoja në Greqi, kishte në profil edhe foto me maskë nga ato që përdorin grabitësit e bankave. Këto lloj veprimesh janë të zakonshme për shumë të rinj parazitë që e përdorin facebook-un për trille, për mashtrime, për shantazhe. Faqja e tij kryesore në të vërtetë u mbyll punë orësh pas ngjarjes makabre. Dikush, mbase investiguesit, u interesuan ta mbyllnin. Megjithatë arritëm të fotokopjojmë disa pamje.

Në faqen e tij vihej re se ky na ishte edhe një vjershëtar me pompë, të cilit i bënin lajka plot djem e vajza, madje edhe me shenjën zemër. Kaq pëlqime që për të ardhur keq nuk i shkojnë as poetëve të mëdhenj botërore ta zëmë Robert Frost-it. Sepse shqipot e vjershave bajate nuk e kuptojnë Frostin apo Ezra Pound e Cesare Valejo, por mirëkuptohen me bejtet e njëri-tjetrit. Ka mijëra të tillë bejtexhinj si puna e këtij Vani Zykaj që e quajnë veten poetë, edhe ky krimineli ishte një prej tyre sepse kishte edhe plot suksese në mes të bejtexhinjve që e kanë mbushur facebookun.

Ishte dhe frekuentues i faqeve me grupime injorantësh si “Poezia më e bukur” dhe disa faqe e grupe të tjera ordinere e të çoroditura. Arritëm të marrim dy bejte prej tij ku e ndjente veten levend si shumë marrokë të tjerë grafomanë, veç ky kishte edhe shpirtin e kriminelit. Kishte edhe një foto me maskë që policia po të ishte e vëmendshme, vetëm për këtë duhet ta kishte investiguar.

Ja dhe përcjelljet e tij të cilat po i lemë pa redaktuar siç i kishte në faqen që më pas u zhduk nga pamja në internet:

Me mungon moj budalaqe.

Me mungojne ato faqe.

Me mungojne syte e tu.

Me mungojne fjalet e tua.

Buza jote porsi ftua.

Me mungojne me te vertete.

Pa te goc nuk dua jet…

E më tej

Jam njeri i shqiperise.

Jam poet i dashurise.

Jam simbol i trimerise.

Jam 1 ngrenes i qershisë.

Ma do zemra edhe veshka.

Me pelqen edhe pjeshka…

Kam përshtypjen se pjesa më e madhe e vjershëtarëve tanë ja kishin zili nivelit të këtij myteberri, prandaj duhet parë me kujdes se mos këta mijëra bejtexhinj tanë të internetit, të ashtuquajtur poetë e poetesha, se mos na shkallojnë e u bëjnë gjëmën njerëzve si ky kriminel i vetëquajtur poet, se poezisë ja kanë bërë gjëmën me vakt e me kohë.

10 gusht 2018

Masakra në Vlorë, kapet Ridvan Zykaj

Pas më shumë se 12 orë kërkimesh policia njoftoi se kishte bërë të mundur, mëngjesin e sotëm, arrestimin e 24-vjeçarit Ridvan Zykaj, autor i dyshuar, i vrasjes dje pasdite në fshatin Resulaj të Selenicës në Vlorë, të tetë personave, anëtarë të një familjeje dhe kushërinj të tij. Policia bëri të ditur gjithashtu se ka gjetur dhe armën me të cilën dyshohet të jetë kryer krimi, një kallashnikov.

Për kapjen e tij u angazhuan forca të shumta policie, jo vetëm nga komisariati i Vlorës por dhe nga kryeqyteti përfshirë njësitë speciale. Ato rrethuan të gjithë zonën përreth, duke mos i lënë shumë hapësira për t’u fshehur apo larguar, të riut.

Zyrtarisht mbeten ende të paqarta motivet e ngjarjes së rëndë, ndonëse ato duket se anojnë më së shumti te përplasjet e mundshme që Ridvan Zyka mund të ketë patur me kushërinjtë e tij, të cilëve dje u mori jetën. Ndonëse banorët e fshatit, kanë mbetur të habitur dhe disa prej tyre kanë mohuar që mes Ridvanit apo familjes së tij dhe kushërinjve të vrarë të ketë patur ndonjë konflikt, marrëdhëniet nuk duket megjithatë të kenë qenë fort të mira. Të paktën disa nga komunikimet në Facebook të Ridvan Zykës, lënë të kuptohet një gjë e tillë.

Të gjitha viktimat i përkasin familjës së xhaxhait të babait, Demir Zykës. Përveç tij e vrarë mbeti dhe bashkëshortja, dy djemtë e familjes, Azemi dhe Besimi së bashku me bashkëshortet e tyre, si dhe dy fëmijët e Besimit, Ledioni, 9 vjeç dhe Sara 17 vjeç.

Pandeli Majko i rrezikuar nga një sulm terrorist

Ministri i Diasporës Pandeli Majko është nën kërcënim nga regjimi i Iranit dhe nga agjentë të shërbimit sekret të këtij shteti.

Ka qenë vetë ministri Majko i cili ka konfirmuar për rrjetin televiziv amerikan “Fox News”, se zyrtarë të SHBA-së i kanë thënë që të rrisë sigurinë e tij, për shkak të kërcënimit ndaj tij.

Majko është shprehur se strategjia e Iranit në rajon është e “paparashikueshme” teksa ka shtuar se nuk ka frikë për asgjë.

Një zyrtar i lartë amerikan i antiterrorizmit, konfirmoi për “Fox News” se në fillim të këtij viti autoritetet shqiptare arrestuan dy shtetas iranianë për terrorizëm.

“Irani ka një histori të gjatë përgjatë 39 viteve të fundit, të kryerjes dhe planifikimit të vrasjeve dhe sulmeve terroriste kundër kundërshtarëve të regjimit iranian, duke përfshirë një seri vrasjesh dhe sulmesh gjatë viteve të fundit në vendet evropiane”, tha zyrtari.

Një muaj më parë, autoritetet e BE-së deklaruan se ndaluan një sulm terrorist në një vend të Bashkimit Europian, të organizuar nga shërbimi sekret iranian.

Arrestimet e atentatorëve të dyshuar u bënë në Vienë. Mes të ndaluarve ishte dhe një diplomat i ambasadës së Iranit.

Sipas burimeve, sulmi ishte planifikuar të kryhej në takimin e opozitës iraniane në Paris. Pjesë e këtij takimi ishte dhe Pandeli Majko dhe politikanë të tjerë të SHBA-së dhe BE-së që mbështesin ndryshimin e regjimit politik aktual në Iran.

Shqipëria ka strehuar më shumë se 2 mijë muxhahedinë, kundërshtarë të regjimit iranian, duke e kthyer atë në shënjestër për sulme të mundshëm.

Këshilli Kombëtar i Rezistencës në Iran (NCRI) deklaroi se regjimi donte t’i vriste ata në Irak dhe se dështimi për ta bërë atë shënoi një “pengesë të madhe” për regjimin.

Ministria e Drejtësisë: Masa të ashpra ndaj gjyqtares Çela

Në Shqipëri ministria e Drejtësisë dhe ajo e Brendshme kundërshtuan me forcë vendimin e gjyqtares së Vlorës Herila Çela për të lënë në arrest shtëpie një person të arrestuar dy herë radhazi brenda pak muajsh. “Sot, Ministria e Drejtësisë i ka kërkuar Inspektoriatit të Këshillit të Lartë të Drejtëisë me shumë urgjencë të hetojë për veprimet e gjyqtares lidhur me rastin. Ne do të ndjekim deri në fund çështjen dhe do të propozojmë pranë KLD marrjen e masave në përpjestim me shkeljen, deri edhe shkarkimin e gjyqtares”, deklaroi zëvendës ministri i Drejtësisë Toni Gogu, pasi rasti u bë publik në media.

Bëhet fjalë për 28 vjeçarin nga Vlora Taluant Manaj, i arrestuar fillimisht në shkurt të këtij viti, për “vrasje në tentativë” dhe “armëmbajtje pa leje”. Ai u la në arrest shtëpie nga Gjykata e Apelit të Vlorës. Në qershor ai përfundoi sërish në pranga pasi kishte thyer arrestin e shtëpisë, ndërkohë që u gjet sërish me armë pa leje. Por dy ditë më parë, gjykatësja Çela, vendosi që ndaj tij të hiqej masa e arrestit me burg, duke e ndryshuar në arrest shtëpie.

Zëvendës ministri i Brendshëm, Besfort Lamallari, nga ana e tij foli për një “vendim, në kufijtë e absurdit” i cili sipas tij “ ka vënë në pikëpyetje gjithë luftën dhe sakrificën e bërë deri më tani”. Sipas ministrisë së Brendshme janë më shumë se 18 raste, kur Gjykata në rrethe të ndryshme kanë dhënë vendime të buta ndaj të arrestuarve me armë pa leje, për tentativë grabitje më armë, apo duke thyer masën e sigurisë dhe duke qarkulluar me armë në qytet.

Zëvendës ministri i Drejtësisë Gogu, paralajmëroi se “mbase gjyqtarë që kanë dhënë e vijojnë të japin vendime të tilla si ky i fundit, mendojnë se do t’ia hedhin thjesht duke ikur nga sistemi, por jo! Pas Vetingut është rradha e ndëshkimeve për të gjithë, sepse Vetingu nuk është thjesht pastrimi i llumit nga Pallati i Drejtësisë, po mjeti për të garantuar një sistem drejtësie që të bëjë drejtësi. Për të gjithë e pa dallim”, theksoi zoti Gogu.