VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Prokuroria e Nju Jorkut ngre padi dhe kërkon shkrirjen e Fondacionit Trump

By | June 14, 2018

Komentet

Mick Mulvaney zgjidhet shefi i ri i personelit të Shtëpisë së Bardhë

Presidenti Donald Trump njoftoi të premten se drejtori i buxhetit Mick Mulvaney do të jetë shefi i tij i ardhshëm i personelit të Shtëpisë së Bardhë.

Përmes një tweetteri presidenti Trump tha se Mulvaney “ka bërë një punë të shquar” në administratën e tij dhe do të marrë postin e ri vitin e ardhshëm.

Presidenti Trump e quajti zotin Mulvaney “shefin e personelit të ngarkuar në detyrë “, por nuk ishte menjëherë e qartë se çfarë do të thotë kjo për kohëzgjatjen e mandatit të tij.

Ai do të zëvendësojë gjeneralin John Kelly. Presidenti Trump vlerësoi punën e zotit Kelly dhe e quajti atë një “patriot të madh” në Tweeter.

Presidenti Trump njoftoi javën e kaluar se John Kelly, i cili shërbeu në post për më shumë se një vit, së shpejti do të largohej.

Zgjedhja e parë e presidentit ishte Nick Ayers, shefi i personelit të nënpresidentit, i cili nuk e pranoi postin pasi nuk ishte në gjendje të arrinte një marrëveshje për sa kohë do të shërbente në atë pozicion.

Këshilltari kryesor i Trumpit: Kosova dhe Serbia të arrijnë shpejt marrëveshje

“Kam mirëpritur në Shtëpinë e Bardhë në një takim Ministrin e Jashtëm slloven, Miro Cerar. Si aleat të NATO’s, ne diskutuam interesat tona të përbashkëta ekonomike dhe të sigurisë në Europë dhe nevojën që Serbia dhe Kosova të arrijnë një marrëveshje sa më shpejt që të jetë e mundur”, ka shkruar Bolton në Twitter.

I welcomed Foreign Minister Miro Cerar of Slovenia to the White House today. As NATO Allies, we discussed our shared economic and security interests in Europe and the need for Serbia and Kosovo to reach an agreement as soon as possible.  I much appreciated his insights.
— John Bolton (@AmbJohnBolton) December” class=”redactor-linkify-object”>https://twitter.com/AmbJohnBol… 14, 2018

Në gusht të këtij viti, John Bollton, Këshilltari i Trumpit, kishte zgjedhur kryeqytetin ukrainas për të tregua qëndrimin e SHBA’së se nuk kundërshtojnë korrigjimin e kufijve nëse palët pajtohen.

“Politika jonë, politika amerikane është që, nëse të dyja palët mund të punojnë me njëra-tjetrën për të arritur një marrëveshje, ne nuk përjashtojmë korrigjimet territorial”, kishte thënë Bollton.

Në anën tjetër në Presidencën e Kosovës kishin përkrahur idenë e Boltonit.

Bekim Çollaku kishte thënë për Express se Bolton s’ka përmendur shkëmbimin e territoreve por vetëm korrigjimin e kufijve qëndrim ky i thënë kohë të gjatë.

“… Bolton nuk e ka përmendur fare opsionin e shkëmbimit të territoreve. Për hirë të vërtetës, ai vetëm ka deklaruar se “SHBA-të nuk e kundërshtojnë një marrëveshje që implikon korigjimin e kufirit, në rast se të dy palët pajtohen”. Ky është thelbi i deklaratës dhe i qëndrimit të qartë të SHBA-ve lidhur me mundësinë e arritjes së një marrëveshje eventuale ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Ky qëndrim i qartë dhe mbështetës i SHBA-ve për arritjen e marrëveshjes përfundimtare, ka kohë të gjatë që është bërë i qartë”, kishte  shtuar ai.

Gazeta Express, përmes burimeve diplomatike, përmes një artikulli të publikuar muajin e kaluar, ka mësuar se Administrata e Donald Trumpit i ka dhënë dritën e gjelbër opsionit të ndarjes së Kosovës. Sipas të njëjtit burim, ka mundësi që Trump për këtë gjë është marrë vesh me presidentin rus, Vladimir Putin, në samitin e Helsinkit.

Në janar të këtij viti, Zyra e Presidentit Thaçi, e kishte lënë të hapur idenë për shkëmbim territoresh me Serbinë.

Aktualisht, dialogu final me Serbinë ka filluar ndërmjet Presidentit Hashim Thaçi dhe homologut të tij serb, Aleksander Vucic.

Qeveria e Kosovës ka propozuar një ekip dialogues me në krye Fatmir LImajn, i cili ka refuzuar të nisë punën pa e bërë pjesë edhe opozitën.

Zyrtarët e Kosovës dhe të Serbisë kanë thënë se kjo është faza finale e dialogut në të cilën do të ketë një Marrëveshje finale.

Deri më tash, Presidenti Thaçi ka thënë se do të ketë korrigjim dhe ndryshim të kufijve, njohje të Kosovës dhe anëtarësim në OKB. Madje, ka thënë se Kosovës do t’i bashkohet edhe Lugina e Preshevës.

Express ka shkruar sot se Partia e katërt në Kosovë, PSD, po synon ta përfshijë në dialogun me Serbinë edhe Partinë e Isa Mustafës dhe atë të Albin Kurtit.

Partia Socialdemokrate ka dërguar një Projektrezolutë, e cila pritet te votohet sot, me të cilën synon që opozitës t’ia japë gjysmën e pushtetit në dialogun me Serbinë kurse gjysmën tjetër pushtetit. Ka propozuar bashkëkryesues të dialogut.

Kush është James Mattis, figura që dha bekimin në formimin e Ushtrisë së Kosovës?

I pari natyrisht është Presidenti i SHBA Donald Trump.

James Mattis njihet në opinionin e Kosovës si figura që tha fjalën e fundit sa i përket transformimit të FSK-së në ushtri. Kosova do t’i jetë mirënjohëse për mbështetjen e tij, që forcon një ndër elementet kyqe të shtetësisë.

Por, të njihemi pak më mirë me Mattisin.

Presidenti i zgjedhur Donald Trump emëroi Gjeneralin James Mattis për postin e Sekretarit të Mbrojtjes. Gjenerali në pension ka një karrierë të gjatë në ushtri dhe njihet edhe si studiues.

Njeriu i zgjedhur nga zoti Trump për Sekretar të Mbrojtjes është gjenerali në pension James Mattis. Ai ka shërbyer si Komandant i Komandës Qendrore Amerikane, e cila drejton operacionet në Lindjen e Mesme, si dhe si Komandant i Forcave Supreme të NATO-s.

Përkushtimi ndaj misionit që ka treguar përballë forcave armike në Afganistan dhe Irak u bë shkaku që mori nofkën “qen i zemëruar” – një epitet që në gjuhën angleze reflekton reputacionin dhe respektin që ai gëzonte si një komandant që nuk njihte sprapsje, që nuk epej kollaj.

“Si ushtarak, si marins, ai ka vepruar gjithnjë me besnikëri ndaj kontigjentit të tij; ndaj ushtarëve që shërbenin me të. Kur e takova për herë të parë në Nangahar të Afganistanit, në një kohë që kishte plasur një betejë e ashpër në 2006, pashë që ishte një komandant me një fuqi të madhe frymëzuese. E di që unë gjeja frymëzim prej tij,” thotë Gjenerali John Nicholson.

Ekspertët vënë në dukje që ai është edhe ushtarak, edhe studiues.

“Ai konsiderohet si një ndër njerëzit me bagazhin më të madh të njohurive nga librat si dhe nga eksperienca në terren në këtë brez gjeneralësh,” thotë Michael O’Hanlon i Institutit Brookings.

Analisti Michael O’Hanlon beson se eksperienca dhe përgatitja e tij e kanë bërë Gjeneralin Mattis më praktik se shumë komandantë të tjerë lidhur me vlerën dhe të metat e fuqisë ushtarake.

“Është gjë e mirë që një ushtarak me përvojën dhe kredibilitetin e Gjeneralit Mattis po këshillon Donald Trumpin, pasi zoti Trump do t’ia dëgjojë fjalën një njeriu të tillë dhe mendoj se do të jetë më i prirur të bindet nga argumentet për të mos përdorur forcën, nëse ia sugjeron dikush si Gjenerali Mattis”.

Para se të konfirmohet kandidatura e tij, Kongresi duhet të miratojë një përjashtim nga ligji që ndalon emërimin e gjeneralëve në postin e shefit të Pentagonit, pa mbushur shtatë vjet në pension nga karriera ushtarake. Mattis ka qenë në pension prej tre vjetësh.

Ligji synon të krijojë një shkëputje kohore mes shërbimit ushtarak dhe udhëheqjes civile të departamentit.

Kongresi e ka bërë më parë një përjashtim të tillë kur lejoi Gjeneralin e Luftës II Botërore, George Marshall të shërbente si sekretar i mbrojtjes në 1950/ZA

Shtetasja ruse pranon akuzat për spiunazh

Një shtetase ruse e akuzuar se ka punuar si agjente për Kremlinin, me qëllimin për të krijuar lidhje me grupin e fuqishëm të lobimit, Shoqatën Kombëtare Armëve në Shtetet e Bashkuara si dhe për të depërtuar në qarqet e Partisë Republikane pranoi fajësinë të enjten përpara një gjykate federale.

Maria Butina u akuzua në muajin korrik se ka vepruar në mënyrë të paligjshme si një agjente ruse e paregjistruar si dhe konspiracion. Fillimisht ajo nuk i pranoi akuzat.

Si pjesë e një marrëveshjeje me prokurorët, 30-vjeçarja pritet të pranojë fajësinë dhe të bashkëpunojë me ta.

Dyshohet se Maria Butina kishte një marrëdhënie personale dhe jetonte me aktivistin republikan Paul Erickson, të lidhur me Shoqatën Kombëtare të Armëve.

Sipas Departamenti amerikan të Drejtësisë Maria Butina ishte një “agjente e fshehtë ruse” e cila mbante lidhje me spiunë rusë në një mision që synonte depërtimin në “aparatin vendimmarrës kombëtar të SHBA-së me qëllimin çuar përpara të axhendës së Federatës Ruse”.

Po sipas autoriteteve amerikane veprimtaria e saj në Shtetet e Bashkuara drejtohej nga një ish-ligjvënës rus ndaj të cilit Departamenti amerikan i Thesarit ka vendosur sanksione për lidhjet e tij të dyshuara me Presidentin rus Vladimir Putin.

CIA informon ligjvënësit për rastin Khashoggi

UASHINGTON – Drejtoresha e Agjencisë Qendrore të Inteligjencës (CIA), Gina Haspel, ka informuar ligjvënësit në Dhomën e Përfaqësuesve mbi gjetjet e agjencisë në hetimin e vrasjes së gazetarit saudit, Jamal Khashoggi.

Menjëherë pas seancës me dyer të mbyllura, përfaqësuesi Eliot Engel, i cili është vendosur të marrë vendin e parë në Komisionin e Marrëdhënieve të Jashtme të Dhomës, u tha gazetarëve se komisioni do të mbajë seanca mbi vrasjen e Khashoggit pasi ai të marrë drejtimin.

“Ne duhet të kemi një vlerësim të marrëdhënieve tona me Arabinë Saudite”, u shpreh Engel.

I pyetur në mënyrë specifike nëse Princi i Kurorës Saudite, Mohammed bin Salman, ishte drejtpërsëdrejti pas vrasjes, Engel tha se “nuk duket shumë mirë tani, por do të shohim”.

“Sigurisht, marrëdhëniet tona me Arabinë Saudite, janë marrëdhënie të rëndësishme. Nuk dua ta degradoj atë. Por, unë nuk mendoj se ne thjesht mund të shohim mënyrën tjetër kur gjërat ndodhin dhe të flasim për biznes si zakonisht”, tha Engel.

Arabia Saudite fillimisht mohoi ndonjë rol në zhdukjen e Khashoggit kur ai nuk u pa më pasi hyri në konsullatën saudite në Stamboll më 2 tetor.

Pas paraqitjes së shpjegimeve të ndryshme kontradiktore, Riadi zyrtar e pranoi se Khashoggi u vra brenda ndërtesës diplomatike, duke fajësuar për këtë akt një “operacion të lëshuar”.

Ky shpjegim erdhi nën një shqyrtim të gjerë, duke përfshirë edhe një grup dypartiak të ligjvënësve në selinë Capitol Hill, të cilët kundërshtojnë pretendimet që Khashoggi është vrarë pa pëlqimin e Princit saudit.

Presidentit i SHBA-ve, Donald Trump dhe zyrtarët e tij të lartë vazhdojnë të mohojnë ndonjë rol të drejtpërdrejtë për udhëheqësin e Arabisë Saudite në vrasjen e Khashoggit.

Sekretari i shtetit, Mike Pompeo, dje tha se inteligjenca e SHBA-ve nuk ka gjetur një lidhje “të drejtpërdrejtë” midis bin Salman dhe vrasjes së Khashoggit.

“Provat e drejtpërdrejta ende nuk janë në dispozicion”, tha Pompeo, gjatë një interviste me Fox News, duke shtuar se, “Mund të shfaqet nesër, mund të jetë shfaqur gjatë natës dhe unë nuk e kam parë atë”.

Mirëpo, pas informimit të Senatit javën e kaluar nga drejtoresha e CIA-s, Haspel, disa ligjvënës e lëshuan atë seancë me dyer të mbyllura duke kundërshtuar mohimin.

“Duhet të jeni me sy të verbër që të mos arrini në përfundim se kjo u orkestrua dhe u organizua nga njerëz nën komandën e MBS-së dhe se ai ishte përfshirë në mënyrë të ndërlikuar në vrasjen e z. Khashoggi”, tha senatori Lindsey Graham, duke iu referuar bin Salman-it. aa

Biden po e shqyrton kandidimin për president të SHBA-së

Ish- nënpresidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, gjatë pushimeve të fundvitit do të diskutojë më familjarë nëse do të kandidojë për postin e Presidentit të SHBA-ve, kanë thënë burime të afërta me Biden, transmeton AP.

Ata folën në kushte anonimiteti pasi Biden ende po e peshon këtë çështje.

Ky ka qenë një vit me shumë aktivitete për Joe Biden, përfshirë vizitat në 31 shtete, për të përkrahur, aktivitetet e kandidatëve demokratë për zgjedhjet e nëntorit, por edhe për të promovuar një libër për djalin e tij të ndjerë.

Sipas këtyre burimeve, Biden ka mbajtur disa takime kohën e fundit me përkrahës të vjetër të tij, për të parë se çfarë mund të duket një fushatë presidenciale e ardhshme.

Ai e deklaroi veten “personi më i kualifikuar në vend për të qenë president” gjatë një paraqitje javën e kaluar në Montana.

Ish-avokati i Trumpit dënohet me tre vjet burgim

Michael Cohen,ish-avokat shumëvjeçar i presidentit amerikan, Donald Trump, u dënua me tre vjet burg, të mërkurën, pasi u deklarua fajtor për mashtrime me tarifa dhe pagesa të financimit të fushatës.

Krimet të cilat Cohen ka pranuar përfshijnë: gënjeshtrën në Kongres rreth marrëdhënieve të kaluara të biznesit të presidentit Trump në Rusi, si dhe ryshfetin për gratë që pretendonin se kishin marrëdhënie me Trump.

Cohen, 52 vjeç, kishte shkuar në gjykatë me bashkëshorten, djalin dhe vajzën e tij.

Prokurorët kanë thënë në dosjet e mëhershme të gjykatës se Cohen nuk bashkëpunoi plotësisht me hetuesit. Hetimi u përqëndrua në punën që bëri në organizatat e biznesit të presidentit Trump. Pagesat që Cohen iu bëri grave ndodhën gjatë vitit 2016, dhe thuhet se janë rimbursuar nga Trump, që do të thotë se ato mund të konsiderohen si kontribute në fushatë.

Nëse kontributet tejkaluan një sasi të caktuar dhe nuk u raportuan publikisht, kjo mund të konsiderohej si akt kriminal.

Çështja kundër Cohen mori vëmendje pas hetimit që është duke u kryer, nga prokurori special Robert Mueller, lidhur me ndërveprimet midis zyrtarëve rusë dhe bashkëpunëtorëve të presidentit Trump.

Presidenti Trump ka mohuar në mënyrë të përsëritur çdo deklarim se ekipi i fushatës së tij është kordinuar me zyrtarët rusë gjatë fushatës zgjedhore 2016.

Ai ka akuzuar ekipin e Muellerit për shtypjen e ndihmësve të tij të mëparshëm për të gënjyer rreth tij, fushatës së tij dhe marrëdhënieve të tij të biznesit.

Në një intervistë me Reuters më 11 dhjetor, ai tha se ishte i bindur se ai nuk ishte në rrezik për t’u marrë në përgjegjësi nga Kongresi.

“Është e vështirë për të fajësuar dikë që nuk ka bërë asgjë të gabuar dhe që ka krijuar ekonominë më të madhe në historinë e vendit tonë”, pati thënë presidenti Trump.

Rusia ka mohuar akuzat nga SHBA-ja për ndërhyrjen në zgjedhje për të ndihmuar presidentin Trump.

SHBA teston me sukses raketën e re të mbrojtjes

Sistemi u prezantua si një moment historik dhe konfirmim aftësinë e SHBA për t’iu përgjigjur të gjitha raketat me rang të mesëm nga vende si Koreja e Veriut, raporton Reuters.

Sistemi Aegis, i cili është përdorur në testimin e fundit, ka ndërtuar interceptorë SM-3 IIA, të cilat janë zhvilluar në një kompani të përbashkët Rejteon dhe degës së shoqërisë japoneze Mitsubishi, e cila është e specializuar në industrinë e rëndë.

 

Këto interceptorë do të jenë gjithashtu pjesë e sistemit të mbrojtjes Aegis në Rumani dhe Poloni.


 

Pjesa e mburojës së raketave në Poloni pritet të funksionojë në vitin 2020.

 

SHBA kanë nisur një mburojë raketash në Rumani në 2016, e cila ka zemëruar Rusinë.

 

Në fillim të dhjetorit, SHBA vendosi një afat kohor prej dy muajsh për Rusinë që t’i kthehet zbatimit të Marrëveshjes për Ndalimin e raketave me rang të mesëm dhe të shkurtër, në të kundërtën SHBA do të pezullojë detyrimet e tij sipas kësaj marrëveshjeje.

BBC: SHBA, dy murgesha vodhën 500 mijë dollarë për të luajtur bixhoz

Dy murgesha me detyrë në një shkollë katolike në Kaliforni të SHBA-ve pasi kanë përvetësuar rreth 500 mijë dollarë kanë luajtur bixhoz në Las Vegas.

Sipas BBC-së, mësohet se murgeshat Mary Kreuper dhe Lana Chang, kanë marrë 500 mijë dollarë që kanë përvetësuar nga kasaforta e shkollës katolike St. James dhe i kanë përdorur për të luajtur bixhoz në Las Vegas.

Kryepeshkopata e Los Angeles-it, ka theksuar se pas një kontrolli rutinë kanë zbuluar se murgeshat kishin marrë paratë e pagesave për shkollën dhe të atyre që janë dhuruar.

Ndërkohë bëhet e ditur se murgeshat që pak kohë më parë kanë dalë në pension kanë shprehur pendim për veprimet e tyre.

Murgesha Mary Kreuper e cila ka ushtruar detyrën e drejtoreshës për 29 vite dhe Lana Chang detyrën si mësuese për 20 vite, mendohet se paratë që ato kanë vjedhur për një periudhë të paktën 10 vjeçare i kanë shpenzuar në bixhoz dhe udhëtime.

Michael Meyers, një zyrtar i kishës, në një letër dërguar famullisë së kishës ka thënë se “Murgesha Mary dhe murgesha Lana më kërkuan që t’u transmetoj juve situatën dhe pendesën e thellë që ato kanë. Nga ju kërkojnë falje dhe presin lutjet tuaja”.

Ndërsa kisha katolike St. James ka bërë të ditur se nuk do të ndërmerret ndonjë veprim kundër murgeshave duke vënë theksin se murgeshat kanë “një pendesë të thellë” në çështjen e veprimeve të tyre.

Mendohet se murgeshat në vend të llogarisë së shkollës i kanë transferuar në llogaritë e tyre personale çekët për pagesë shkollore dhe pagesat tjera të ndryshme.

SHBA: Demokratët mund të kërkojnë seanca për procesin e shkarkimit të Presidentit Trump

Një ligjvënës me peshë tha se demokratët në Dhomën e Përfaqësuesve mund të ndërmarrin seanca për procesin e shkarkimit të Presidentit Donald Trump, duke thënë se udhëheqësi amerikan e kishte “rrethuar veten me mashtrues” dhe ishte pjesë e një “konspiracioni të gjerë kundër popullit amerikan” për të fituar zgjedhjet e vitit 2016.

Kongresmeni Jerrold Nadler, një demokrat nga Nju Jorku që pritet të bëhet kryetari i Komisionit Juridik në Dhomën e Përfaqësuesve kur demokratët të marrin kontrollin e saj në Janar, i tha CNN-it se ligjvënësit duhet të përcaktojnë se “sa të rëndësishme” janë akuzat ndaj zotit Trump, por duhet ta ndërmarrin procesin e shkarkimit “vetëm për shkelje të rënda”.

Zoti Nadler i bën këto komente dy ditë pasi, prokurorët federalë akuzuan ish-avokatin e Presidentit Trump, Michael Cohen, se në “bashkërendim dhe nën udhëzimin” e zotit Trump kishte orkestruar një pagesë prej 280 mijë dollarësh për dy gra që thonë se kanë pasur marrëdhënie me zotin Trump, që të mos flisnin për to para zgjedhjeve të vitit 2016.

Prokurorët detajojnë pagesat në emër të presidentit Trump dhe kontaktet me rusët

Dokumentat e depozituara në gjykatë në Nju Jork nga prokurorët dhe nga Prokurori i Posaçëm, Robert Mueller, japin argumenta se pse Michael Cohen, ish-avokati personal i Presidentit, Donald Trump dhe Paul Manafort, ish-menaxher i fushatës së tij, meritojnë të kryejnë dënim me burg.

Sipas dokumentave, zoti Cohen kishte bërë dy pagesa të paligjshme për dy gra: Stormy Daniels, një aktore filmash pornografike dhe Karen McGougal, ish-modele e revistës “Playboy” para zgjedhjeve të vitit 2016, që të mos flisnin për marrëdhëniet e tyre me zotin Trump.

Prokurorët federal thanë se zoti Cohen i bëri pagesat në “bashkërendim dhe nën udhëzimin” e zotit Trump.

Dokumentat nxjerrin në pah gjithashtu një përpjekje nga një rus për të ushtruar ndikim tek fushata.

Në një dokument, zoti Mueller shpjegon me detaje se si zoti Cohen kishte folur me një rus që “pretendonte të ishte një ‘person i besuar’ në Federatën ruse që mund t’i ofronte fushatës ‘sinergji politike’ dhe ‘sinergji në nivel qeveritar”.

Zoti Trump ka mohuar çdo bashkëpunim të qëllimshëm me Rusinë dhe Rusia ka mohuar çdo ndërhyrje në fushatën presidenciale të Shteteve të Bashkuara.

Dokumentat e depozituara, tregonin edhe se zoti Manafort kishte gënjyer në intervista me prokurorët dhe FBI-në.

Megjithëse Presidenti Trump shkruante në Twitter se të gjitha depozitimet “e nxjerrin krejtësisht të pastër Presidentin”, dokumentat lënë të kuptohet se zoti Trump mund të ketë ditur më shumë për kontaktet e fushatës dhe biznesit me rusët, nga ç’kishte pohuar më parë.

Tillerson: Trump i padisiplinuar dhe nuk e do leximin

UASHINGTON – Ish-sekretari amerikan i Shtetit, Rex Tillerson ka thënë për presidentin Donald Trump se ai është i padisiplinuar dhe nuk i pëlqen leximi.

Duke folur në televizionin “CBS”, Tillerson tha se Trump ka kërkuar nga ai, derisa ende ishte në detyrë, të bëjë gjëra që shkelin edhe ligjin.

“Mua veçanërisht më erdhi rëndë, pasi erdha nga kompania ExxonMobil, e cila ishte e disiplinuar dhe funksiononte mirë, punonte me një njeri i cili është i padisiplinuar, i cili nuk e do leximin, nuk i lexon raportet nga brifingjet dhe nuk u kushton vëmendje detajeve në shumë gjëra dhe vetëm thotë ‘Unë besoj në të'”, tha Tillerson.

Ai tha se Trump zakonisht vepron sipas instinktit të tij, duke shtuar se ndonjëherë kjo duket shumë impulsive.

Tillerson gjithashtu kritikoi përdorimin e Twitter-it nga Trump, duke vënë në dukje se është i shqetësuar se qytetarët amerikanë duhet vetëm përmes rrjeteve sociale të mësojnë për ngjarje shumë të rëndësishme.

Trump në mënyrë ‘eksprese’ reagoi pikërisht përmes Twitter-it, duke thënë se është i kënaqur me punën që bën sekretari i tanishëm i Shtetit, Mike Pompeo.

“Mike Pompeo punën e tij e bën në mënyrë të shkëlqyer, jam shumë krenar për të. Paraardhësi i tij, Rex Tillerson, nuk posedonte kapacitetin e duhur mendor. Ai ishte shumë budalla dhe nuk munda të shpëtoja prej tij kaq shpejt. Ai ishte shumë dembel. Tani është një lojë krejt e re, kemi një atmosferë të mrekullueshme në shtet”, shkroi Trump.

Megjithatë, pas emërimit të tij si sekretar shteti, Trump pati thënë për Tillerson se ai ishte një nga “liderët më të mëdhenj të biznesit global”.

Trump në mars të këtij viti shkarkoi Tillerson, sepse siç ka deklaruar “nuk pajtoheshin për çështje të caktuara”. Më pas presidenti amerikan tha se kishin mendime të ndryshme rreth marrëveshjes bërthamore të Iranit. aa