VOAL

VOAL

Premtim Kryemadhi denoncon Xhelal Mziun: Hiqni dorë nga shantazhet

March 6, 2022

Komentet

(VIDEO) Sarandë – Ina Zhupa denoncon skandalin: Ujërat e ndotura vërshojnë rrugëve dhe derdhen në det!

Deputetja e Partisë Demokratike Ina Zhupa ka denoncuar një skandal të madh që ka ndodhur në qytetin e Sarandës.

“Ujërat e ndotura vërshojnë rrugëve dhe derdhen në det!”, shkruan Zhupa

Postimi:

Mirësevini në qytetin turistik të Sarandës!

Një skandal i vërtetë, ujërat e ndotura vërshojnë rrugëve dhe derdhen në det!

Ujërat kanë shpërthyer në lagjen 1 të Sarandës mbi plazhin publik.

Adriana Kalaja: Ne nuk kemi shoqëri civile, kemi Delinën me dy burra, Arjolën dhe …

Drejtuesja e AMT-së, avokatja Adriana Kalaja gjatë fjalës së mbajtur në protestën qytetare tek bashkia e Tiranës, ka sulmuar shoqërinë civile, të kapur nga gratë e Edi Ramës dhe Erion Veliajt.

Sipas Kalajt, në Shqipëri nuk ka shoqëri civile.

‘Ne nuk kemi shoqëri civile.

Kjo nuk është shoqëri civile.

Keni parë në ndonjë vend të botës që shoqëria civile ti sulet opozitës?

Ajo është shoqëria e përdhunuar nga Edi Rama dhe Erion Veliaj, me Delinën me dy burra, me Arjolën me 7 burra dhe me të gjithë se këta janë sekti i orgjive.

Pas hekurave në arrest shtëpiak qëndron një burrë shteti, burrë shteti me moral të lartë siç është Sali Berisha.

Prandaj ti Altin je dushman. Je pushtuesi më i madh i shqiptarëve, mbas Edi Ramës, sepse ti dushman po mbron krimin, korrupsionin, po i bën Shqipërisë dhe Tiranës atë që nuk ja kanë bërë dhe pushtuesit.

Kolegët e mi folën për shoqërinë civile, por harruan një emër, që është gëzuar ditën që Sali Berisha është në arrest burgu, ajo është Brizida Gjikondi.

E dini shumë mirë nga kush rrjedh kjo kriminele, kjo komuniste e ndyrë, që kënaqet me fatkeqësinë e tjetrit, sepse etërit e tyre i rrëzoi Sali Berisha. Por Sali Berisha ka një faj të madh, se nuk pranoi që në 1990 e këtej të bëhej luftë klasash. Kjo është merita e atij burrë shteti, që quhet Sali Berisha’, tha gjatë fjalës së mbajtur në protestë, avokatja Adriana Kalaja.

Qytetarët sfidojnë temperaturat rekord dhe protestojnë kundër Veliajt- Tubimi i radhës, të premten tjetër

Qytetarët sfiduan temperaturat rekord këtë të premte dhe dolën sërish për të kërkuar dorëheqjen e Erion Veliajt.

Edhe pse dita e sotme shënonte rekord të nxehti, qytetarët vijuan për të 13-tën herë protestën e tyre përpara Bashkisë së Tiranës.

Sërish ata hodhën molotovë drejt godinës në shenjë proteste.

Folësit thanë se nuk do të ndalen derisa protesta të përmbushë qëllimet e saj.

Sipas tyre, kushtet e protestuesve janë të panegociueshme.

Në mbyllje të protestës, u bë e ditur se protesta e radhës do të jetë të premten tjetër në orën 11.00. bw

Malkaj: Erion Veliaj është një grabitqar, ku është shoqëria civile….?!

Opozita nuk tërhiqet!

Ashtu siç ka paralajmëruar, do të vijojë betejën e saj deri në largimin e kryebashkiakut Erion Veliaj nga Bashkia e Tiranës dhe përballjen e tij me drejtësinë.

Këtë të premte, po zhvillohet protesta e 13-të e opozitës para institucionit të bashkisë kundër Veliajt dhe korrupsionit galopant që është kryer nga drejtorët e tij.

Aktori Mehdi Malkaj thae se Erion Veliaj është një grabitqar.

Mehdi Malkaj: Këtu bëjnë një gabim. Ai nuk është një hjdut, ai është një grabitqar. Hajduti vjedh dhe lë një gjë të zotit të shtëpisë brenda se gjynah. Por grabitqari i vjedh të gjitha, i vë edhe flakën. Ky është grabitqari. Zotërinj policë, edhe ju jeni fajtorë. Më besoni se jeni fajtorë. Pse? Ju po na vidhni kohën. Jeni hajdutë. Sepse gjerat do kishin mbaruar, do kishin vajtur në vendin e vet.

Unë kam një merak të vogël me ca njerëz që quhen shoqëri civile. Po ku është kjo shoqëria civile mor aman? Përveç që merr para nga Evropa, merr para edhe nga shteti merr para edhe nga taksat tona. Dua ta di ku është kjo shoqëria civile. Ç’është kjo shoqëria civile që e mbajmë ne në kurriz pa e ndjerë. A duhet të vijë shoqëria civile të na sqarojë neve. Por shoqëria civile janë hajdute. Plehra.

Janë mbledhur një tufë me plehra atje dhe vetë flasin, vetë dëgjojnë, vetë vulosin, vetë i bëjne të gjitha. Se çdo gje fillon me ne dhe mbaron me ne. Populli ngelet. Mund të rrallohet një çikë por po të jetë kryeministër Edi Rama që çon gjysmën e shqiptarëve jashtë….por nuk zhduket. Nuk ka burrë nëne që të zhdukë një popull të tërë, qoftë edhe me polici….. sn

Teliti: Këta policë që sot e ruajnë Veliajn, do jenë po këta që do i vendosin prangat

Këshilltari për Çështjet Ekonomike në PD, Dorian Teliti gjatë protestës së mbajtur sot para Bashkisë Tiranë, mbajti fjalën e tij.

Teliti u shpreh se Erion Veliaj një ditë më parë theu përsëri ligjin teksa bëri betimin e tij në taracën e bashkisë dhe jo në sallën e Këshillit Bashkiak, teksa shtoi se drejtësia nuk do vonojë dhe shumë shpejt, Veliaj do marrë dënimin që meriton.

Një ditë më parë, mblidhej Këshilli Bashkiak për herë të parë, pas 4 vitesh mungesë të opozitës, vjen dhe kryetari i bashkisë për të bërë betimin e tij.

Që ditën e parë ai shkeli ligjin duke mos e bërë betimin ashtu siç e sanksionon ligji në sallë këshilli… por hypi në tarracë.

Atje në tarracë siç hypi për të bërë betimin, nga aty le ta zbresin për ta çuar para organeve të drejtësisë.

Drejtësia që po vonon dhe harron të vejë para përgjegjësisë hajdutet e vërtetë, bashkëpronarët e vërtetë.

Dhe bashkëfajtorët e aferës së inceneratorit.

Nuk do vonojë dita që drejtësia do bëhet, dhe këta policë që sot e ruajnë do jenë po këta që do i vendosin prangat.   sn

Osmani: Si rezultat i veprimeve gjenocidale të Milosheviqit u bëmë refugjatë

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, në Ditën Botërore të Refugjatëve ka kujtuar se gjatë luftës së fundit në Kosovë mbi gjysma e popullsisë së Kosovës janë bërë refugjatë, siç ka thënë ajo, si rezultat i veprimeve gjenocidale të ish-presidentit të Serbisë Slobodan Milosheviq.

“Gjatë luftës së fundit në Kosovë, mbi gjysma e popullsisë sonë u bënë refugjatë si rezultat i veprimeve gjenocidale të Milosheviqit”, ka shkruar Osmani në rrjetin social X.

Ajo ka thënë se do të luftojnë për të drejtat e refugjatëve kudo në botë.

“Populli i Kosovës e kupton vuajtjen dhe sakrificën e thellë të refugjatëve në mbarë botën. Në Ditën Botërore të Refugjatëve, ne zotohemi të ngrihemi, të flasim dhe të luftojmë për të drejtat dhe dinjitetin e refugjatëve kudo”, ka shkruar Osmani. sn

Ilir Meta: Monika Kryemadhi është ish-bashkëshortja ime

Presidenti i PL-së, Ilir Meta ka dhënë një deklaratë të fortë në intervistën e sotme në Çim Peka Live në SYRI TV përsa i përket marrëdhënies së tij me Monika Kryemadhin.

Pyetjes së Pekës, se si mund të bindi anëtarësinë dhe publikun se SPAK është i kapur nga Rama, kur nuk bind dot bashkëshorten e tij, Meta u shpreh se për shkak të kësaj deklarate zonja Kryemadhi është ish-bashkëshortja e tij tashmë.

‘Dhe sot kam ndjekur edhe rrugën juridike për këtë cështje dhe kam njoftuar edhe djalin tim Besar Ilir Meta’, u shpreh Meta.

Biseda në studio:

Peka: Kur ju nuk mund të bindni ish-kryetaren e LSI-së dhe bashkëshorten tuaj që SPAK është i kapur nga Edi Rama, si mund të bindni publikun dhe anëtarësinë tuaj?

Meta: Keni shumë të drejtë. Pas kësaj deklarate, zonja Kryemadhi është ish-bashkëshortja ime. Dhe sot kam ndjekur edhe rrugën juridike për këtë cështje dhe kam njoftuar edhe djalin tim Besar Ilir Meta, i cili më ka thënë pak kohë më parë që kur kemi kaq shumë tensione dhe probleme me njërin tjetrin mund të gjeni ndonjë zgjidhje me të qetë dhe unë besoj se e kam gjetur një zgjidhje.

Buxhuku: Biznesi është kundër qeverisë për Dhomën Kombëtare të Ekonomisë

I ftuar në edicionin e pasdites në SYRI TV me m0dertaroien Edvin Parruca për të diskutuar rreth projektligjit sa i takon konfindustrisë ishte ekonomisti, Gjergji Buxhuku.

Buxhuku është shprehur se qeveria kërkon të ndërtojë një projektligj për konfindustrinë si modeli kontinental i cili në thelb ka si strukturim orientimin nga qeveria dhe jo të ndërtojë një model anglosakson ku bizneset rregullohen dhe bashkëpunojnë në mënyrë të lirë e pavarur nga qeveria.

“Do paguhet një detyrim vjetor duke krijuar një portofol milionaeurosh që nuk dihet se kush do ta menaxhojë. Praktikisht vihet një taksë e re mbi bizneset. Ajo që e bën të pakuptueshme këtë nismë të qeverisë është pikërisht në këtë kohë kur problematikat janë kaq të mëdha këtu merren nisma të cilat praktikisht mundohen që të krijojnë dhomat ekonomike si modelet italiane të cilat duhet të flasin ashtu siç i orienton qeveria.

Ndërsa përvoja anglosaksone e lë krejt të lirë biznesin se si do të organizohen ato , që të kenë një bashkëpunim më të fortë me qeverinë.

Modeli i dytë që këta i referohen është modeli kontenintel i cili ka vazhduar si një ëprvojë e mbretërive që kanë ekzistuar në europë.

Shqipëria është një vend që ministri ekonomie, ministri tregtie, ministri financash, ministri biznesi, ka qendër të regjistrimit të biznesit, ka këshill investimesh, ka këshill konsultimesh të biznesit. Pra, kemi me dhjetra institucione shtetërore dhe i shtohet edhe një i ri në këtë mishmash institucionesh pafund që thjeshtë shpenzojnë paratë e taksapaguesve shqiptarë” sn

Bardhi takim me drejtorin e Institutit Demokratik Amerikan: Po pengohet realizimi në kohë i Reformës Zgjedhore

Kreu i Grupit të PD-së, Gazment Bardhi është takuar sot me drejtorin e Institutit Demokratik Amerikan, Robert Benjamin.

Pjesë e takimit ka qenë edhe deputetja Jorida Tabaku.

Në një postim në rrjetet sociale, Bardhi shkruan se ka informuar drejtorin për Europën Qendrore dhe Lindore të Institutit Demokratik Amerikan NDI, z. Robert Benjamin, në lidhje me zhvillimet politike në vend, pengesat që sipas tij kryeministri Edi Rama po i bën realizimit në kohë të Reformës Zgjedhore, dhe tentativave për asgjësimin e opozitës.

Postimi:
Kënaqësi që sëbashku me kolegen Jorida Tabaku të takonim Drejtorin për Europën Qendrore dhe Lindore të Institutit Demokratik Amerikan NDI, z. Robert Benjamin. Roli që NDI ka lujtur në vendin tonë ka qenë një ndihmesë e madhe për të rritur praktikat e mira parlamentare, llogaridhënien dhe transparencën në veprimtarinë e Kuvendit.
E informova për zhvillimet politike në vend, pengesat që Edi Rama po i bën realizimit në kohë të Reformës Zgjedhore, tentativës antidemokratike për asgjesimin e opozitës, si dhe praktikave korruptive që kanë shoqëruar në këto 11 vjet qeverisjen e Edi Ramës. I shpreha vendosmërinë e opozitës për luftë reale kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar, si e vetmja mundësi për të rikthyer qeverisjen në dobi të interesit të qytetarëve.
Shqipëria si vend anëtar i NATO-s, duhet ti qëndrojë standarteve të një vendi demokratik dhe të punojë me vendosmëri për t’u bërë pjesë e Bashkimit Europian. Mbështeja e SHBA-së në këtë drejtim ka qenë dhe vijon të jetë gjithmonë e mirëpritur, si partneri ynë strategjik dhe që dështion ta shoh Shqipërinë vend anëtar në BE. bw

Shqipëria bie me 83 vende në raportin global të Arsimit, ish-ministri Tafaj: Më pak nxënës shkojnë në gjimnaze, si ndikon negativisht shpopullimi

Shqipëria është renditur në vendin e 116 në botë nga Forumi Ekonomik Global sa i përket Arsimit, teksa një vit më parë renditej në vendin e 33, duke pësuar një rënie me plot 83 vende.
Ish-ministri i Arsimit, doktor profesor Myqerem Tafaj, i ftuar në rubrikën ‘Çështja e ditës’ nga Klevin Muka në News 24 tha se më pak nxënës shkojnë sot në gjimnaze dhe se numri i maturantëve ka pësuar rënie drastike. Tafaj tha se edhe shpopullimi sjell pasoja për arsimin, pasi personat që jetojnë në zona të largëta të Shqipërisë, nuk kanë kopsht ose shkollë në vendbanim ose bëjnë mësim në klasa të përbashkëta.

Profesor Doktor Myqerem Tafaj: Shqipëria ka pësuar rënie më shumë se 80 vende. Besoj se një rol të madh në këtë rënie të arsimit ka luajtur raporti i Pisa 2022. Tetë përqind më pak nxënës të 9-vjeçares nuk shkojnë në gjimnaz. Pra, më pak nxënës shkojnë në gjimnaze. Është braktisur më shumë arsimi 9-vjeçar dhe ai i mesëm. Braktisja ka lidhje me varfërinë, por edhe pamundësinë. Kjo ndodh më shumë në zona rurale. Kemi largim masiv të qytetarëve në zona më të largëta ta themi. Nëse një zonë shpopullohet, nuk ka kopsht më, nuk ka shkollë më. Është ulur në mënyrë drastike numri i maturantëve. Lindshmëria është ulur tejet mase dhe emigrimi ka ardhur në rritje. Në cilësinë e arsimit, nuk po përmirësohemi aq shumë sa duhet.

I vetmi kriter për të matur cilësinë e arsimit, është testi internacional. Duhet të shohim ku jemi në raport me vendet e rajonit e më pas me vendet e BE-së, kemi rrugën e gjatë. Sa i përket universitetit, kandidatët që duan të konkurrojnë për dekan, duhet të mbështeten tek objektivat.

Berisha: SIAC nuk ka shqyrtuar mijëra faqe prova të mia, ka mbështetur vendimin e Sekretares bazuar në lajme të rreme të medias së Soros dhe kundërshtarëve të mi politikë

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha me anë të një deklarate për mediat, ka reaguar sërish në lidhje me vendimin e Komisionit të Posaçëm të Apelimit të Emigracionit të Britanisë së Madhe.

Në fjalën e tij, kryedemokrati Berisha thekson se ‘SIAC nuk ka shqyrtuar mijëra faqe prova të mia, ka mbështetur vendimin e Sekretares bazuar në lajme të rreme të medias së Soros dhe kundërshtarëve të mi politikë’.

Deklarata e plotë e kryetarit të PD-së, Sali Berisha:

Mirëdita!

Të dashur qytetarë dhe qytetare, jam sot para jush për të bërë disa sqarime dhe shpjegime, lidhur me vendimin e djeshëm të Komisionit të Posaçëm të Apelimit të Emigracionit të Britanisë së Madhe.

Së pari, më lejoni të rikujtoj se qëndrimi im ndaj shpalljes ‘non grata’ ka qenë i bazuar dhe mbetet i bazuar në dy parime kryesore; asnjë lobim për heqjen e këtij vendimi, padi në gjykata për shpifje dhe trillime ndaj meje.

Këto parime i zbatova plotësisht në rastin e shpalljes ‘non grata’ nga Departamenti i Shtetit, por nuk i zbatoja dot në rastin e vendimit të Home Office, sepse legjislacioni britanik nuk lejonte që unë të ju drejtohesha gjykatave pa ju drejtuar Komisionit të Posaçëm të Apelimit të Emigracionit të këtij vendi.

Ndaj dhe unë ndoqa rrugën e diktuar nga ligji.

Ankimet në këtë Komision, kërkonin që edhe Home Office të rishqyrtonte vendimin e tij. Në këtë kuadër u vendos një bashkëpunim në përputhje me marrëveshjet e arritura midis departamentit të kësaj ministrie dhe avoketëve të mi, në të cilin në mënyrë të vazhdueshme ne paraqitëm mijëra faqe, dokumente që rrëzonin të gjitha shpifjet dhe trillimet e medieve të Xhorxh Sorosit, BIRN, Balkan Insight dhe të Carlo Bollinos, mbi të cilat ishte bazuar dhe marrja e vendimit, shpifjet e Edi Ramës, Erion Veliajt dhe Lulzim Bashës dhe hidhej dritë në të vërtetat e kësaj dosje.

Por SIAC zbulon në vendimin e tij, dy elementë shumë të rëndësishëm.

Së pari deklaron se ai, nuk është marrë me vërtetësinë e provave dhe fakteve të paraqitura, por thjeshtë është marrë nëse Sekretarja e Shtetit, ka patur prova të mjaftueshme, ka bërë analizë të drejtë të provave për vendimin që ka marrë.

Së dyti, SIAC na informon, se ai nuk ka marrë parasysh mijëra e mijëra faqe, të dorëzuara nga Sali Berisha, sipas tij me vonesë, në Home Office, mbasi këto faqe nuk janë shqyrtuar siç kërkon ligji nga sekretarja e Shtetit, sepse janë dorëzuar me vonesë.

Kjo është absolutisht një e pavërtetë që nuk i bën nder asnjë njeriu.

Avoketërit e mi, kanë dorëzuar në kohë, në përputhje me marrëveshjen të gjitha dokumentet e kërkuara nga Home Office, por këto dokumente nuk i janë paraqitur sekretares së Shtetit, me dy qëllime.

Së pari, që ajo të mos mësonte të vërtetën.

Së dyti, që këto dokumente të mos mund të paraqiteshin në SIAC duke mos i shqyrtuar sekretarja  e Shtetit.

Të dashur miq!

Ne përfituam shumë nga ky proces.

Ne mësuam së pari se, çfarë manipulimesh dhe manovrimesh të ulëta u bënë për të fshehur të vërteta, dosje mijëra faqe para Komisionit të Apelimit të Ankesave.

Së dyti, mësuam se nuk ekziston asnjë provë, fakt, dokument që të faktojë korrupsionin, apo lidhjet me krimit të Sali Berishës.

Imagjinoni, dëshmohet për lidhje me krimin ndaj Sali Berishës, duke përdorur goditjen me shkelm të një dere nga Fation Dauti, një qytetar që nuk e kam pranuar kurrë në jetën time dhe që vet e pranoi se, mund të mos jetë i lidhur me Berishën, në një kohë kur në zyrën e Edi Ramës, ulet këmbëkryq përfaqësuesi i kartelit më të rrezikshëm në botë, meksikan, Luftar Hysaj, madje dhe merr licencë për kazino.

Pëllumb Gjoka fiton statutin e investitorit strategjik.

Shqipëria thërritet tani botërisht si një narkoshtet.

A nuk janë këto akuza një përpjekje e korrupsionit transnacional për të mbrojtur, ndihmuar narkoshtetin shqiptar dhe korruptokratët shqiptarë, për të ndëshkuar Sali Berishën, që më shumë se çdo gjë tjetër në jetën e tij, pas përmbysjes së diktaturës ka bërë luftën kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit.

Të dashur miq!

Beteja jonë vazhdon, edhe njëherë, jo për heqjen e përjashtimit, por për shpifjet, trillimet, për mbrojtjen tuaj, nga korrupsioni dhe lidhjet e krimit, të cilido qoftë, të Edi Ramës, qeveritarëve, politikanëve të korruptuar prej tij, ambasadorëve, diplomatëve, zyrtarëve të huaj, të korruptuar po nga Edi Rama.

Beteja vazhdon.

Faleminderit!

sn

SKANDALI: Universiteti i Tiranës i jep tendera milionëshe kompanisë së dajës të Rektorit

Hijet e skandalit kanë përfshirë Universitetin e Tiranës.

Ish-Zëvendës-Ministri i Arsimit dhe studiuesi shkencor Taulant Muka ka denoncuar se Bordi i Administritmit të Universitetit i ka dhënë tendera miliona lekësh kompanisë së dajës së Rektorit Artan Hoxha.

Sipas dokumenteve të publikuara nga Muka, kompania e dajës së rektorit Artan Hoxha ka përfituar rreth 200 mijë euro tendera.

Ky skandal vjen fill pas atij ku Rektori Artan Hoxha dhe dekanja e fakultetit të Drejtësisë kishin bërë plagjiaturë në punimet e tyre doktorale ku dhe kanë marrë titujt respektivë “Doktor Shkencash”.

Për plagjiaturën e Rektorit Artan Hoxha dhe Dekanes Dorina Hoxha, edhe pse situata është flagrante, nuk ka asnjë reagim zyrtar nga Institucionet kompetente.

Zgjedhjet janë me datë 21 qershor dhe Institucionet flenë gjumë.

Më poshtë janë tenderat që i janë dhënë Shtëpisë Botuese Morava, e cila është e dajës së Artan Hoxhës.

Edhe pse me aspektet financiare merret Administratori i UT dhe Bordi i Administrimit, dukshëm kanë favorizuar dajën e Rektorit duke i dhënë rreth 200,000 Euro tendera./Ora


Send this to a friend