VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Pandeli Majko larg duart nga diaspora! Nga Elida Buçpapaj

By | April 12, 2018
12 Comments
 • author avatar

  Pëshëndetje Zonjë e nderueme Elinda.
  Asht shkrim për çdo lavdatë sepse Kjo paçavur Komuniste duhet diskreditue,veqmas tek pjese Kosovare,NJI pjesë e madhe kosovare e adhurojn tue mendue se asht Shqyptar,kurse Ai asht Shulë Prespe nga I cili dalin dhjet Shkjie prej Tij, miopia Kosovare nga naiviteti atdhedashës shkojn si Mizat në m… ?!nuk din me dallue tradhtin qëi bahet nga Komunistët.
  Artikull I Nuk Kam çka me shtue må shumë veq asaj SE Pandeli Majko Nuk asht asgjâ må I mirë SE Edi Ram kur dihet SE Edhe Ky asht NJI këlyshët I NJI sigurimsi Enveritst që në saje tkrimeve. Ndaj popullit shqipëtar asht ngritun oficer I nalt.
  Porçka asht må E keqja Pandeli Majko u ngrit në pozita sepse ishte krahu I Zani Çaushit ku në krah TË TIJ ,nën udhëheq jen e Tij dhe TË Zani Çaushit grat Vlonjate u shëndruen në Kanibal sa pinin gjakun e vëllaznéve Shqyptar.

 • author avatar
  Iliri 2 years ago Reply

  Nuk je ne gjendje te japësh një lajm , çfarë u tha çfarë ngriten dhe çfarë premtoi zoti Marko.
  Nuk eshte as analize veprimtarie te z.Marko, ka vetem fyerje dhunim dhe direktiva te panevojshme, ke dalë jashte sferës sate , dhe larg kërkesave te emigranteve. Përpiqu më me efikasitet , shkruaj një qe e di mire dhe jo kodra pas bregut.

 • author avatar
  Iliri 2 years ago Reply

  Nuk je ne gjendje te japësh një lajm , çfarë u tha çfarë ngriten dhe çfarë premtoi zoti Majko.
  Nuk eshte as analize veprimtarie te z.Majko, ka vetem fyerje dhunim dhe direktiva te panevojshme, ke dalë jashte sferës sate , dhe larg kërkesave te emigranteve. Përpiqu më me efikasitet , shkruaj një qe e di mire dhe jo kodra pas bregut.

 • author avatar
  Nazmi Berisha-dy 2 years ago Reply

  Shekspiri thotë:”Må e mirë NJI përshëndetje e nemitur SE sa përshëndetje nga NJI gojë e stërvitun”,
  Me KTE due me thanë Nuk e ven në dyshim SE Nuk Kisha me SE Nuk Kishte me mashtrue ellokanca e Tij,sepse e di që Komunistët janë si ato putanet TË cilat Bizës e kan kokëtismin
  Me e joshë klientin sa må shumë,a må kur ndihet prej Tijnuk Len blasfemi pa shfrytzoje në te
  Përshëndetje.

 • author avatar
  Atdhe Geci 2 years ago Reply

  Elida, e ke thënë shumë bukur! Të lumtë!

 • author avatar
  Milaim Nela 2 years ago Reply

  Takimet e tyre merren vesh pasi kanë mbaruar. Bile as nuk njoftohen fare. Keta vazhdojnë me stilin e para 41-shit, në ilegalitet siç i ka mësuar partia mëmë. Pandeli Majko nuk njofton për takimet e tij në diaspore as permes llogarive te tij sociale.
  Shkurt e shqip takimet e tij nuk jane takimet e ministrit te diaspores por takime të strukturave të “rilindjes se PS-se” në Diasporë.

 • author avatar
  trtre 2 years ago Reply

  Ilir ndro emrin pandi qeni eshte kriminel hajdut imoral anti shqipetar anti perendimor anti human eshte besnik fanatik i janullatiosit etj eshte kukell e orthodoksise ultra nacionaliste greko serbo ruse

 • author avatar
  Albano 2 years ago Reply

  Bucpapaj,kam pak kohe qe te mund ta harxhoj kunder injorances tende,por te pakten kam fatin qe njerezit duke pare se kush je ,dhe duke njohur te kaluaren tende sigurisht do qeshin me idiotesirat qe shkruan.emigracioni shqipetar ka filluar kur shqiperia nuk kishte pamvaresi akoma,jo kur erdhi ne pushtet Majko, u shtua shume emigracioni kur ne pushtet erdhi Krimineli Berisha,miku i ngusht i Miloshevicit,,kur grupet e organizuar nga ai i shisnin vizat Amerikane nga -10-12.000$,, pra ka histori te vjeter,po i bije shkurt Bucpapaj,,ti trembesh nga prezenca e Ministrit Majko,trembesh nga respekti qe kane shqipetaret per ate,sepse ai nuk eshte si kriminelet e bandes Berishiane,ti kerkon akoma ti helmosh shqipetaret me fjalet e tua,por Shqipetaret e Shqiperise dhe Kosoves e njohin situaten nuk jane injorante sic mendon ti,ata respektojne Ministrin e Qeverise Shqipetare.ti ke frike se ata neser votojne Qeverine ,,Hiqe nga mendja o idiote se mund ti dizinformosh shqipetaret,Berisha ,krimineli qe ty te ka hedhur ndonje kocke per te lepire,,mori fund,dhe sigurisht do dali para ligjit.!! Do ti paguaje krimet karshi kombit.Do paguaje Kosovaret e vrare nga Tanket serbe ,por qe luftonin te furnizuar me nafte nga Firma “”Shqiponja”” ,,prone e Partise Demokratike.kaq kisha..

 • author avatar
  Albano 2 years ago Reply

  Elida Bucpapaj..perse je e shqetesuar per Emigrantet, ata e ndjekin se si Shqiperija po ecen,..vertet qe ne Shqiperi ka probleme,ka korrupsion,ka mungese pune,ka probleme si te gjitha shtetet ne bote.por ty te shqeteson perse Ministri Majko vjen dhe takohet me Emigrantet,,sepse ti kerkon qe Qeverija ti trajtoje emigrantet si ne kohen e komunizmit,.ti kerkon qe qeverija mos te flasi per planet qe ka per permiresimin e Shqiperise,ti kerkon qe emigrantet te jene Armiq te Qeverise.!!,,ndersa ne kerkojme qe emigrantet te vazhdojne qe ta duan Shqiperine ,pa gjykuar kush e drejton.!! le te vije Tropojani yt, dhe ti takoje emigrantet,le tu spjegoje se ku i gjeti leket dhe ka ndertuar keshtjella per vehten e tij.le te vije ty spjegoje se si i biri i tij vrau 1 fshat te tere me ekspozivet qe shiste nga korrupsioni ti tij ne ministrine e Brendeshme,le te vije Berisha te spjegoje se ku i gjeti milionat e dollareve qe ka blere hektare te tera ne Bregdet.shpellari i Vicidolit u trasformua Pronar bregdeti..kjo te shqeteson ty.Bucpapaj,,qe Ministri Majko ndoshta ju kujton Berishen me 9000 leke te vjetra ne Libreze ne vitin 1990 i trasformuar ne pronar i disa Qindra milion dollareve,,ndoshta dhe miliard.!!,,ik Bucpapaj,,leri te qete emigrantet,,Berisha dhe sahanlepiresat e tij te dikurshem jane thjesht Kriminele te ketij Populli,,qe e kane vendin ne Burg.

 • author avatar
  Iliri 2 years ago Reply

  Buçpapaj te jesh e sigurt vreri jot nga Zvicra nuk arin ne Shqiperine tonë. Shumë e dashuruar ne mbrojtje te krimeve te S B. dhe bashkëpunëtorëve familiare te tyre . Por mesoje krimi nuk ka ngjyre politike por shfrytëzim pushteti te sovranit peri të arritur qëllimet e tyre me te gjitha format dhe mjetet ketë po vuajnë Shqipetaret bëmat tradhtare dhe çvatese te bandes Sali Berishes ketu bën pjesë edhe ti dhe mesoje jeni të humbur , Shqipëria po ndryshon dhe ti dhe banda ku i sherben po mbaroni dita ditës drejtesia po ju pret . Megjithëse i keni fal krimet e juaja me nenet 68 -69 te kodit penal po ato nene te kodit penal ku krimi krimineli ne ne pushtet fal veteveten ka mbaruar. Populli gjithmone ka te drejte te gjykoj historine e vete dhe te dënojnë krimet shtetërore dhe individuale mbartëse te pushtetit te tyre , se ka sovranitetin e tije te perhershem kjo ju pret edhe juve si mbrojtes te krimeve dhe kriminelve kunder njerzimit. Qe ti i di mire se i ke mbështetur me propoganden tende te turpshme.

 • author avatar
  Petja 2 years ago Reply

  Elida,edhe foto e vendosur tregon urrejtje por as vete nuk e di ti se ç’far urren perveç inat it qe t’I ke me ate qe Rama nuk te dha çmim apo para (kete e kam Lexmark ne nje shkrim tuajin pe vleresimin e medjave ne diaspore).
  Diaspora nuk eshte e jotja dhe me propaganden tate jam I sigurte qe do te arijsh diçka se ky eshte niveli ne perqindjen me te madhe .
  Majk apo kushdo qofte po ben nje pune qe asnje tjeter perpara s’e ka bere duke na lens dhe shtyre ne perçarje si ne gjithe historine tone.
  Jetoj jashte dhe she ç’behet:Ne te njejten zone apo province behen 5 shoqara shqiptare sepse edhe ai qe kur I them s’di nga lidhet gomari e vendos koken te bish ti I gomarit dhe I duket vetja kryetar.(kjo u intereson shume qarqeve dhe siç duket edhe ju)
  Puna e Majkos e mire apo e keqe eshte shume me mire ae hiçi dhe miliona here me mire se puna e baces Sali per me vra Veriun me Jugun.
  Shqrytezoje sa te mundesh injorancen per propaganden se edhe komunizmi kur filloi ate shfrytezoi e keshtu mund te kesh sukses.

 • author avatar
  Rrushi 2 years ago Reply

  Ilir qenke i paftyre kur flet per kete zonje. Ka thene nje te vertete qe soji the sorollopi juaj komunist nuk e pranoni. Por me sa kuptoj ti duhet te jesh ai Iliri per te cilin u etikua ne ate cfar shkruante zonja e nderuar

Komentet

Zvicra nënshkruan kontratë me firmën Molecular Partners për ilaçin kundër koronavirusit

 

VOAL – Konfederata ka nënshkruar një kontratë me kompaninë zvicerane Molecular Partners për të rezervuar një ilaç kundër koronavirusit të ri. Disa ditë më parë u arrit një marrëveshje me Moderna për blerjen e 4.5 milion dozave të vaksinës.

Në dy javët e fundit, Zyra e Higjienës Publike ka regjistruar rreth 900 kontrolle në ngjarje dhe lehtësira të arritshme për publikun. Boshllëqet e gjetura kryesisht kanë të bëjnë me respektimin e distancave. Gjithashtu jepen shifra në lidhje me karantinat pas kthimit nga vendet në rrezik. Përgjegjësia individuale është apeluar dhe deri tani përvojat janë pozitive: 700 kanë njoftuar kthimin e tyre nga Ballkani, Sh.B.A dhe Suedia. rsi/eb

Nis procesi gjyqësor ndaj zviceranes që vrau 7-vjeçarin nga Kosova

Ka filluar procesi gjyqësor ndaj zviceranes 76-vjeçare, e cila më 21 mars të vitit 2019 kishte vrarë me thikë kosovarin shtatëvjeçar Ilias, shkruan gazeta Blick.

Në fillim të procesit, e akuzuara 76-vjeçarja Alice F., nuk i ka kërkuar falje prindërve të Iliasit, pasi ka thënë se për atë që ka bërë nuk ka të falur.

“Unë nuk i kërkoj falje prindërve, pasi nuk ka falje për këtë. Nuk i kërkoj falje këtyre njerëzve. Por mund të them se më vjen keq”, ka thënë Alice.

Prindërit kanë qarë në fillim të seancës. Alice F. ka treguar se ajo nuk e kishte planifikuar sulmin. Por se thikën e kishte çdo ditë me vete. Pala mbrojtëse ka dal me argumente se e akuzuar vuan nga probleme psiqike.

Vala e nxehtësisë përfshin edhe veriun e Zvicrës

VOAL – Alarmi për vapën i shpallur nga MeteoSwiss, i cili ka qenë në fuqi në Ticino që nga e shtuna, është shtrirë gjithashtu në veri të Alpeve. Në rajonet e Gjenevës dhe Bazelit, si dhe në Jura dhe Vaud, parashikohen deri në 34 gradë, me lagështi midis 40 dhe 50%. Vala e nxehtësisë pritet të përfundojë të mërkurën.

Sipas të dhënave të MeteoSwiss, termometri, të dielën, tejkaloi 32 gradë në Biasca, Magadino, Basel, Sion dhe Delémont.
ATS/eb

Zvicra zero viktima e 152 infeksione të reja

VOAL – 152 infeksione të reja me Covid-19 u raportuan në Zvicër të Dielën, me totalin në rritje në 36.603. Ndërkaq  numri i vdekjeve është i qëndrueshëm në 1,712.


Ndihma e promovuar deri tani për të përballuar pasojat ekonomike të pandemisë nuk është e mjaftueshme: argumenton presidenti i Bordit të Drejtorëve të Credit Suisse Urs Rohner, sipas të cilit shteti duhet të inkurajojë investimet në ndërmarrje të vogla dhe të mesme (NVM).

“Mbështetjet e likuiditetit janë kredi, jo dhurata, të cilat duhet të paguhen”, thekson menaxheri në një intervistë të publikuar nga demenical SonntagsZeitung. “Në varësi të mënyrës sesi zhvillohet ekonomia, do të shihet nëse të gjitha kompanitë me të vërtetë do të jenë në gjendje të paguajnë paratë.”

Sipas Rohner, shumica e NVM-ve do të jenë në gjendje ta bëjnë këtë, por jo të gjithë: floktarët me siguri kanë qenë në gjendje të rihapen pas mbylljes, por sektorë të tjerë si hotelieria ose evenimentet vuajnë dhe sektori i turizmit është ende në vështirësi. rsi-eb

182 raste të reja me koronavirus dhe asnjë viktimë në Zvicër

VOAL – Asnjë vdekje e re nuk raportohet në shkallë vendi, ndërkohë që 182 infeksione të reja Covid-19 janë raportuar në Zvicër në 24 orët e fundit, me totalin në rritje në 36.451.

Ndërsa numri i vdekjeve është i qëndrueshëm në 1,712. rsi/eb

Liqeni Les Faverges në akullnajën Plaine Morte po zbrazet, rrezikon përmbytje në Oberland të Bernës

VOAL – Liqeni Les Faverges në akullnajën Plaine Morte, midis kantoneve të Bernës dhe Valesë, po zbrazet dhe ekziston një rrezik i fortë nga përmbytja në Lenk në Oberland të Bernës. Autoritetet e bënë të ditur këtë të premten, duke i kërkuar popullatës të  mos iu afrohej rrjedhave ujore.

Sistemi i alarmit sinjalizoi një ulje të nivelit të liqenit në orët e para të mëngjesit, siç njoftoi komuna e Lenk. Niveli i ujit deri tani ka rënë me rreth një metër dhe për këtë arsye ka të ngjarë të boshatiset.

Kjo mund të çojë në përmbytje në lumenjtë Trübbach dhe Simme. Popullsisë dhe vizitorëve iu kërkua të respektojnë rekomandimet. Zonat Fluhsee-Tierbergtätli dhe Rezliberg-Langermatte sipër Lenk u mbyllën si një masë paraprake.

Liqenet akullnajore të Plaine Morte, të cilat janë të mbushura me ujë të shkrirë, janë monitoruar për disa vite me kamera dhe detektorë të nivelit.
ATS/eb

Vaksina – Zvicra nënshkruan kontratë me firmën amerikane Moderna

Therapeutics Moderna në Kembrixh

VOAL – Konfederata ka nënshkruar një kontratë me kompaninë Moderna për blerjen e 4.5 milionë dozave të vaksinës për Covid-19. Plani i ndërmarrjes amerikane “tashmë është i avancuar. Nëse vaksina kalon testin klinik dhe miratohet në Zvicër, vendi ynë do të marrë 4,5 milion doza. Meqenëse duhen dy doza, 2.25 milion mund të vaksinohen. të njerëzve, “shpjegoi Berna në një komunikatë të lëshuar të Premten në mëngjes.

Zvicra është ndër vendet e para që ka nënshkruar një kontratë me Moderna, por mbetet në kontakt me kompani të tjera prodhuese, nënvizon komunikata. “Ende nuk është e mundur të përcaktohet me siguri se cilat kompani ose cilat vaksina përfundimisht do të mbizotërojnë dhe do të jenë në dispozicion të popullatës zvicerane më shpejt dhe më sigurt ”.

Këshilli Federal ka ndarë një total prej 300 milion franga për blerjen e vaksinës. Procedura e vaksinimit në çdo rast do të jetë progresive: “Supozohet se, fillimisht, doza të mjaftueshme nuk do të jenë në dispozicion për të mbuluar tërë popullsinë zvicerane në një shkallë të gjerë. Strategjia e vaksinimit do të marrë parasysh njohuritë aktuale shkencore, në bashkëpunim të ngushtë me Komisionin Federal për Vaksinime ”, saktëson Qeveria.

Vaksina nga kompania Cambridge “përdor një teknologji të re: mRNA është një lloj molekule me funksionin e lajmëtarit, i cili bart informacionin e nevojshëm për prodhimin e proteinave, u tregon qelizave të trupit se si të prodhojnë proteinën e virusit “, shpjegon përsëri Berna. “Sapo prodhohet nga trupi, proteina njihet si antigjen nga sistemi imunitar, i cili për këtë arsye prodhon antitrupa ndaj virusit për të përgatitur trupin për luftën kundër vetë virusit.” rsi/eb

Zvicra: Karantinë edhe atyre që kthehen nga Spanja dhe Rumania

Në Zvicër 181 infeksione të tjera brenda 24 orësh

VOAL – Rritja tendenciale e numrit të rasteve të reja të pozitivitetit ndaj koronavirusit konfirmohet në Zvicër: të martën, Zyra Federale e Shëndetit Publik raportoi një tjetër 181 infeksion që sjellin totalin nga fillimi i epidemisë në 35.927.

Pas zeros së dyfishtë të djeshme, tre raste të reja të koronavirusit janë raportuar në Ticino, për gjithsej 3,445. Dy shifra të tjera pozitive në Graubynden janë konfirmuar gjithashtu. Të martën, mjekët e Ticinos i dërguan një letër qeverisë duke kërkuar që përdorimi i maskës të bëhet i detyrueshëm edhe në merkate, bare dhe mjedise të tjera të mbyllura. rsi/ev

Të Gjelbrit: Për një Zvicër “klimatikisht pozitive”

VOAL – Të Gjelbrit kanë bërë disa propozime për ta bërë Zvicrën “klimatikisht pozitive” që nga viti 2040. Qëllimi është ta bëjmë atë të kapë më shumë CO2 nga atmosfera sesa emeton. “Bëhet fjalë për përshpejtimin e asaj që Këshilli Federal dhe Parlamenti kanë planifikuar deri tani,” thanë ekologjistët të Mërkurën në një konferencë për shtyp në internet.

Në veçanti, është theksuar që ambiciet e ligjit të CO2 dhe Strategjisë 2050 të rriten, për të zvogëluar konsumin e energjisë dhe emetimet e dioksidit të karbonit, gjithashtu përmes një përdorimi më të madh të burimeve të rinovueshme.

“Para se të bëhet pozitive për klimën në 2040, Zvicra duhet të arrijë neutralitetin deri në vitin 2030, domethënë duhet të ulë emetimet e saj të brendshme dhe të importit me 50%,” thanë Të Gjelbrit.

Ekzistojnë dy mënyra për të nxjerrë CO2 nga atmosfera: një natyrore dhe një teknike. E para përfshin ripyllëzimin, ruajtjen e pyjeve ekzistuese dhe ligatinat. E dyta është rikuperimi dhe ruajtja e CO2. Në Zvicër, disa projekte janë duke u zhvilluar për këtë qëllim, kujton Këshilltari Kombëtar Bastien Girod.
ATS/eb

Zvicër – Avioni i parë me energji elektrike i certifikuar në botë fluturon në kantonin e Fribourg

Voal.ch – Quhet Velis Electro, i prodhuar nga firma sllovene Pipistrel, një prani shumë i heshtur dhe aspak ndotës i qiellit, kur krahasohet me avionët tradicionalë.

Është i pari avion në botë i certifikuar me motor elektrik që ka bërë fluturimin e parë inaugurial në Ecuvillens, kantonin e Fribourg.

Avioni, i cili kushton 175,000 €, paraqet një hap të rëndësishëm drejt aviacionit ekologjik, sipas Zyrës Federale të Aviacionit Civil, dhe do të përdoret kryesisht për trainimin e pilotëve.

Ai tani ka një gamë të kufizuar veprimesh: dy bateritë e tij prej 60 kilogramësh secila i lejojnë atij të qëndrojë në ajër për 50 minuta dhe të ulet në rast të prishjes së njërit prej tyre. Rezerva është 10 minuta.

Velis Electro është një avion dy vëndesh me gjatësi 6.47 m, me gjatësi të krahëve 10.71 m dhe me një peshë  172 kg, që arrin të fluturojë deri në 200 km/orë/ATS.ch/EB

 

 

Presidentja e Zvicrës zonja Simonetta Sommaruga:”Përgjegjësia që ndjeva në këto muaj ka qenë e madhe”

VOAL.ch – Presidentja e Zvicrës zonja Simonetta Sommaruga bëri bilancin për gjashtë muajt e parë të presidencës.

Në çdo vit një nga shtatë anëtarët e Këshillit Federal marrin presidencën e Konfederatës, në vitin pararendës është nënpresident.

Epidemia e koronavirusit karakterizoi gjashtë muajt e parë të Presidentes të Konfederatës zonjës Simonetta Sommaruga.

Kombinimi i presionit të të marrë vendime për masat e duhura ka qenë një barrë të rëndë për të gjithë këshilltarët federalë.

Sipas zonjës Sommaruga rreziku për të gjetur veten në të njëjtën situatë është megjithatë i ulët.

“Përgjegjësia që unë kam ndjerë muajve tëe fundit ka qenë shumë e madhe,” tha Sommaruga mbrëmjen e djeshme në një intervistë me televizionin zvicerano-gjerman SRF me rastin e Ditës Kombëtare. “Por në kohë krize unë jam një person i qetë,” tha ajo, duke pranuar megjithatë që nuk kishte fjetur gjithmonë mirë.

Presioni ka qenë i madh për të gjithë anëtarët e qeverisë dhe ata jo gjithmonë kanë ndarë të njëjtit mendim, por asnjëherë nuk ka qenë e nevojshme të votohet, theksoi ajo. Si presidente e Konfederatës, është detyra e saj të pajtojë këndvështrime të ndryshme dhe përvojat për të gjetur një rrugë të mesme, në mënyrë që në fund të gjithë të gjejnë veten pak a shumë në vendimin e marrë.

Popullsisë së Zvicrës Sommaruga i jep vlerësimin “shkëlqyeshëm” për sjelljen dhe reagimin ndaj këshillave që u ka dhënë Këshilli Federal. Ekziston besimi ndaj Këshillit Federal, por fakti që Zvicra ka zgjedhur një terren të mesëm ka qenë gjithashtu i rëndësishëm. Masat nuk u morën shumë herët, por hap pas hapi, për këtë arsye popullsia i kuptoi vendimet dhe i respektoi ato.

Zonja Sommaruga nuk pret që nëse numri i rasteve të infektimit të rritet më tej dhe situata të kthehet  si në fillim të epidemisë. “Tani ne jemi në një pikë tjetër,” tha ajo. Me përvojat e mbledhura dhe masat e zbatuara në muajt e kaluar, rreziku i një rikthimi të plotë është i vogël, nënvizoi Sommaruga.

Presidentja e Konfederatës është e lumtur që tani merret përsëri me dosje të tjera: “çështjet e klimës i kam për zemër”, thotë ajo. Epidemia nuk duhet të pengojë punën në tema të tjera të rëndësishme për Zvicrën dhe botën. Sidoqoftë, kriza e koronavirusit është ende në plan të parë: “Ne nuk duhet të heqim dorë e të dorëzohemi por edhe më 1 gusht duhet të jemi një vend që mbetemi të bashkuar”./ATS/EB

Bisedë me Xhemile Fetajin,e nderuar nga Presidentja e Zvicrës me mirënjohjen si “Heroinë e Përditshmërisë” Nga Elida Buçpapaj

Në ceremoninë zyrtare me rastin e 729 vjetorit të Ditës Kombëtare të Zvicrës kishin një ftesë të veçantë 54 zviceranë, që përfaqësuan nga dy persona të dy gjinive 26 kantonet përfshi Zvicrën e Pestë, sikurse quhet diaspora zvicerane. Ata ishin të ftuar në kremtimet festuese me Presidenten e Konfederatës Simonetta Sommaruga-n në Rüetli, “djepin e Zvicres” kur më 1291 u lidh besa, u firmos pakti i përhershëm dhe lindi Konfederata Helvetike. (CH)

Ky vit është shumë i veçantë për shkak të koronës që kërkon respektimin e rregullave. E megjithatë, zonja Sommaruga e shfrytezoi Festën Kombëtare për të falenderuar e shprehur mirënjohjen një grupi qytetaresh që simbolikisht përfaqësonin atë komunitet që, në kushtet e lockdown-it, i shërbyen vendit duke bërë që jeta të përvijonte normalisht.

Midis atyre të cilët Presidentja e Zvicrës i quajti “Heronjtë e përditshmërisë” në kohë krize, ata të cilët nuk “e respektonin” sloganin “stay home stay safe” ishte edhe Xhemile Fetaji, një shqiptaro-zvicerane me origjinë nga Gostivari, e cila në mënyrë shembullore i shërbeu qytetarëve si shitëse në Migrosin e Steckborn, qytezë me rreth katër mijë banorë në kantonin e Thurgaut në verilindje të Zvicrës buzë Liqenit të bukur të Konstancës.

Dje kur bisedova me të, Xhemilja ishte me plot emocione.

“Kur znj.Sommaruga na tha gjatë ceremonisë nëse i kishim bërë pyetjen vetes “përse unë jam ftuar në Rütli” unë në fakt ia kisha bërë vetes këtë pyetje”, më tregoi ajo.

Xhemilja është një “heroinë” e lockdown-it, periudhës kur ne ishim të këshilluar të rrinim të mbyllur dhe të dilnim nga shtëpia vetëm pēr domosdoshmeritë tona, sikur jane blerjet e ushqimeve, shkuarja ne postë, farmaci, mjek etj.etj.

“Gjatë gjendjes lockdown” më thotë Xhemilja, “u ndryshuan krejt planet e punës. U desh që ne të punonim pa plan, sepse, sapo i vendosnim mallrat dhe ushqimet në raftet e Migrosit, ato zbrazeshin menjëherë, aq shumë bliheshin nga qytetarët.”.

E kush nuk i kujton ato ditë plot zymtësi kur njerëzit mbushnin karrocat me majë për të krijuar rezerva sa më të mëdha për familjet e tyre që nga mielli, majaja e bukës deri tek letrat higjenike që zhdukeshin nga raftet e supermerkatove sa hap e mbyll sytë, pa marrë parasysh se gjithë ditën mediat në Zvicër qetësonin popullatën duke u thënë se nuk ka asnjë arsye për alarmizëm se dyqanet do të jenë gjithmonë plot e përplot, e, megjithatë në javët e para, të qetësohej popullata dukej se ishte e pamundur.

“Kur i shihja raftet e zbrazura dhe njerëzit që mbushnin karrocat, të merrte frika, kaq e tmerrëshme dukej situata”, vazhdon të më tregojë Xhemilja. “Shefi më thirri me ndihmu 2 orë plus, por nuk dilnin as dhjetë orë për të mbushur raftet nga ku mallrat bliheshin menjëherë. Dukej qartë që njerëzit kishin frikë. Frikë kisha edhe unë. Por kujtoja njerëzit nëpër botë që vdesin për një kore buke, ndërsa ne jetojmë në Zvicër me gjithë të mirat.” “E megjithatë”, ngulmon Xhemilja për një situatë që unë e njihja shumë mirë, “dukej sikur do të niste lufta. Çuditesha, por bënim gjithçka që të plotësoheshin kërkesat e blerësve, edhe kur disa kishin dëshira speciale, kur kërkonin papaya apo letër higjenike të aromatizuar. Atë periudhë, prej ngarkesës së punës unë në shtëpi isha shumë pak e pranishme dhe bashkë me bashkëshortin jemi shumë krenarë se fëmijët tanë (kanë dy fëmijë, djale e vajzë, Emirin dhe Emirën përkatësisht 12, 15 vjeç) nē atë periudhë aq të vështirë u organizuan shumë mirë, studionin vetë dhe u treguan shumë të përgjegjshëm edhe pa ndihmën time. Sepse unë nuk kam punuar 100% por 200% se më duhej që t’iu ndihmoja kolegëve, rrija pa orar në punë, në shërbim të blerësve. Dhe fëmijëve u them gjithmonë të ndihmojnë, të japin ndihmën e tyre sa herë të kenë mundësi. ”

“Përveç kësaj”, vijon Xhemilja, “në mbrëmje kur kthehesha, kisha kontakte përmes WhatsApp-it me shumë gra shqiptare në kantonin e Thurgaut, ku u sqaroja situatën, masat mbrojtëse kundër koronës, u jepja informacion, i pyesja si i kishin hallet, si shkonin me bashkëshortët, u jepja këshilla atyre me fëmijë të vegjël. Ishte ky një angazhim ndryshe nga ai i Migrosit, por edhe këtë e bëja me shumë përkushtim.”

Xhemilja kësaj pranvere në zgjedhjet lokale ishte kandidate e PS për parlamentin në Kantonin e Thurgaut. “Ylfeten e kam shembull, por më duhet ende pune”, më thotë ajo. E ka fjalën për Ylfete Fanajn, anëtare e parlamentit të Lucernës. Ylfetja ka lindur në Prizren. Bijë emigranti. I jati ishte punëtor ndërtimi, ndërsa Ylfetja gjatë 2020/21 drejton parlamentin e kantonit të Lucernës. Arritje të paimagjinueshme për dy dekada më parë!

Më tutje, Xhemilja më tregon: “Nē mëngjes fillonte ngarkesa e punës nga e para. Kishte njerëz që dëshironin t’jua çonim mallin në shtëpi. Kishte të moshuar që më vinte shumë keq kur i shihja të mundoheshin dhe i ndihmoja e ua çoja vetë blerjet nëpër shtëpi”.

“Kētu në Steckborn më njohin të gjithë!”, më thotë Xhemilja dhe pa dashur ajo i kishte dhënë përgjigje pyetjes: “Përse kishte marrë ftesë për në Rütli”.

Të gjithë ne banorët e Zvicrës në ditët kritike të rrezikut eksponencial të përhapjes të koronës, në mungesë të plotë të maskave, sepse me Kinën ku importoheshin ishin pezulluar fluturimet, ndërsa Franca e Gjermania kishin maska vetëm për vete, nuk harron frikën, si një paranojë kolektive kur të duhej të dilje nga shtëpia për blerje, ndërsa shitësit nëpër supermerkato të dukeshin kushërinj me ET, Samaritanë të Mirë apo superheronj.

Xhemilja është njëra prej tyre. Pjesë atij komuniteti që sakrifikuan pēr interesin e përgjithshëm kombëtar. Së bashku me ushtrinë e mjekëve, infermierëve dhe ekipet ndihmëse nëpër spitale.

Presidentja e Zvicrës në fjalën e saj gjatë ceremonisë midis të tjerave tha se “2020 ka qenë viti i koronavirusit, shpresoj se 2020 të jetë edhe viti i solidaritetit”, duke e nënvizuar këtë tipar të Konfederatës. Jo më kot motoja kombëtare e Konfederatës Helvetike është: “Unus pro omnibus, omnes pro uno” –
«Einer für alle, alle für einen» – “Një për të gjithë, të gjithë për një”.

Biseda jonë u përmbyll duke më treguar për ceremonë e kremtimeve në Rütli. Nuk kanë kaluar as 24 orë nga takimi me Presidenten e Konfederatës, por Xhemilja është plot emocion: “Dje”, më thotë ajo, “ishte një ditë shumë speciale për mua. Nuk fjeta fare natën e 31 korrikut kur u zbardh 1 Gushti. Ceremonia ishte organizuar në mënyrë të përsosur. Nuk quhet kot Zvicër. Moderatorja ma shqiptoi emrin shumë bukur. E falenderova. Zonja Sommaruga na takoi. I dhurova disa produkte të kantonit tonë. Bëmë edhe foto. Isha me fat sepse në Thurgau, kantonin ku jetoj, ka patur shumë njerëz që janë angazhuar kështu sikur unë. Zonja Sommaruga na falenderoi ne. Unë do të falenderoja Zonjën Sommaruga dhe Zvicrën, për shtetin demokratik që kemi.”