VOAL

VOAL

OKB: Rusia bllokon rezolutën për Korenë e Veriut

April 20, 2017
blank

Komentet

blank

Zbuluan vaksinën kundër COVID-19, nderohen me çmimin Nobel në Mjekësi, Kariko dhe Weissman

Çmimin Nobel në Mjekësi e morën sot hungarezja, Katalin Kariko dhe amerikani, Drew Weissman për vaksinën mRNA.

Katalin Kariko dhe Drew Weissman bënë zbulime në fushën e ARN-së mesazhere që hapi rrugën për vaksinat kundër Covid-19.

“Të dy studiuesit u dalluan “për zbulimet e tyre në lidhje me modifikimet e bazave nukleike që lejuan zhvillimin e vaksinave efektive të mRNA kundër Covid-19”, njoftoi juria.

blank

Armenia dhe Azerbajxhani- loja me kufijtë në dekadat e fundit

VOAL- Blitzkrieg i javës së kaluar po rivizaton kufijtë midis Azerbajxhanit dhe Armenisë. Republika e vetëshpallur e Artsakhut, de jure pjesë e Azerbajxhanit, por e populluar nga armenë dhe e lidhur de fakto me Armeninë, fituese e luftës në fillim të viteve nëntëdhjetë, do të pushojë së ekzistuari nga 1 janari 2024. Ky është rezultati i prekshëm i atë që konsiderohej si një konflikt i vërtetë nga pala armene, në të cilën Baku pohoi epërsinë e saj ushtarake siç kishte bërë tashmë në vitin 2020, ndërsa nga pala Azerbajxhan flitej për një operacion anti-terrorist, me synimin për të rikthyer nën kontroll një territori që ishte pjesë e vendit të lindur si ish-republikat e tjera sovjetike pas shpërbërjes së BRSS në 1991. Kufijtë midis shteteve të Kaukazit, jo vetëm Armenisë dhe Azerbajxhanit, por edhe Gjeorgjisë, janë modifikuar disa herë në tre të fundit. dekada dhe ekuilibri midis vendeve gjithashtu ka ndryshuar.
Mijëra njerëz po largohen nga Nagorno-Karabakh

 

Azerbajxhani

Riintegrimi i afërt i Artsakhut në Azerbajxhan padyshim përfaqëson një fitore të madhe për Bakunë dhe presidentin Ilham Aliyev, i cili do të hyjë në historinë e vendit si ai që rivendosi sovranitetin territorial pas mbi tridhjetë vjetësh. Pas luftës që filloi edhe para përfundimit të Bashkimit Sovjetik dhe përfundoi në vitin 1994, u deshën dy konflikte të tjera, me mijëra të vdekur dhe dhjetëra mijëra refugjatë, për të arritur situatën aktuale, e cila ndoshta i jep fund mosmarrëveshjes së Nagorno Karabakh, megjithatë, lë të hapura çështje të tjera që mund të çojnë në fërkime të mëtejshme midis dy vendeve. Para së gjithash ai i korridorit Zangezur, me projektin e Bakut për të lidhur vendin me rajonin e Nakhçivanit, një enklavë Azerbajxhani që kufizohet gjithashtu me Turqinë dhe Iranin, përmes provincës armene të Syuinik. Vitet e fundit korridori ka qenë objekt i vëmendjes së përbashkët të Azerbajxhanit dhe Turqisë, të cilët dëshirojnë të krijojnë një rrugë për të lidhur drejtpërdrejt të dy vendet. Presidenti turk Rexhep Tayyp Erdogan konsiderohet një aleat i fortë i Aliyevit.

 

Armenia

Nga ky këndvështrim, problemet e Armenisë rrezikojnë të mos mbarojnë. Në Erevean, kryeministri Nikol Pashinyan ka humbur dy luftëra radhazi kundër Aliyevit dhe pozicioni i tij është shumë i paqëndrueshëm. Armenia u mund ushtarakisht dhe duhet të përballet me problemin e rreth 120 mijë refugjatëve nga Artsakh, aq shumë ishin armenë etnikë para konfliktit, të cilët tani po lëvizin masivisht në territoret armene. Armenia është më e varfëra nga republikat e Kaukazit, si në krahasim me Azerbajxhanin, e pasur me gaz dhe naftë me depozitat e pafundme të Detit Kaspik, si dhe me Gjeorgjinë, vendin nëpër të cilin kalojnë tubacionet për në Perëndim. Ajo ka gëzuar gjithmonë mbrojtjen e Rusisë, nga e cila varet shumë ekonomikisht, por vitet e fundit janë karakterizuar nga tensione të ndryshme me Kremlinin dhe marrëdhëniet e vështira midis Vladimir Putin dhe Pashinyan e kanë përkeqësuar situatën. Rusia ka një bazë ushtarake në veri të vendit, në Gyumry, kontrata e së cilës skadon në vitin 2044.

Rusia

Hapja e luftës në Ukrainë në vitin 2022 ka bërë që Moska të përqendrohet më shumë tek ky teatër sesa tek të tjerët, si ai i Kaukazit. Që nga viti 1994 Rusia ka qenë e pranishme me grupe paqeruajtëse për të monitoruar situatën në Nagorno Karabakh, por si në vitin 2020 ashtu edhe këtë vit nuk ndërhyri. Moska dhe Jerevani janë të lidhura me Traktatin e Sigurisë Kolektive (CSTO), i cili parashikon ndërhyrjen dhe mbrojtjen e një vendi në rast të një sulmi të jashtëm, por republika e pavarur e Artsakhut nuk ka qenë kurrë pjesë e Armenisë. Pavarësisht bazës së Gyumry-t, Kremlini ka lënë kështu hapësirë ​​për aktorët konkurrues në rajon, si Azerbajxhanin ashtu edhe Turqinë, vende me të cilat Rusia mban një marrëdhënie pragmatike. Edhe pse Ankaraja është pjesë e NATO-s, Putin dhe Erdogan prej vitesh kanë krijuar marrëdhënie të mira, të cilat, pavarësisht luftës në Ukrainë, nuk janë prekur shumë. Lufta midis Rusisë dhe Gjeorgjisë në vitin 2008 kishte çuar tashmë në krijimin e dy republikave të Abkhazisë dhe Osetisë së Jugut, të cilat në çdo rast përbëjnë një tjetër post në Kaukaz për ndikimin rus. Prandaj Moska vazhdon të ruajë një ndikim të caktuar në rajon, edhe nëse vuan nga ekspansionizmi turk.rsi-eb

blank

Papa Françesku i shqetësuar për emigrantët: Trajtohen në mënyrë mizore

Papa Françesku, në fluturimin për në Marsejë, komentoi me gazetarët situatën e cila po çon në zbarkimet e shumta të emigrantëve në Lampeduza dhe zona të tjera.

“Është mizori, një mungesë e tmerrshme njerëzimi. Ata i mbajnë në kampet libiane të përqendrimit dhe më pas i hedhin në det”, tha Papa duke parë foton e një nëne emigrante me fëmijën e saj.

Në Marsejë, Papa vizitoi bazilikën e Notre Dame de la Garde me priftërinjtë dhe më pas u mblodh në lutje së bashku me udhëheqës të tjerë fetarë në memorialin kushtuar marinarëve emigrantëve të humbur në det.

“Shpresoj të kem guximin të them gjithçka që dua të them”, tha Papa.

Shpëtimi i jetëve në det “është një detyrë. Ne nuk mund të heqim dorë nga të njerëzorë dhe të parit sesi trajtohen emigrantët, si të burgosur dhe të torturuar në një mënyrë mizore. Ne nuk mund të dëshmojmë më tragjeditë e mbytjeve të anijeve, për shkak të trafikimit të urrejtjes dhe indiferencës. Njerëzit që rrezikojnë të mbyten kur braktisen në dallgë duhet të shpëtohen. Është detyrë e njerëzimit, është detyrë e qytetërimit!”, nënvizoi Papa

blank

Izraeli dhe Arabia Saudite drejt paqes

73-vjeçari gjatë fjalimit të tij në asamblenë e Kombeve të Bashkuara

Sipas kryeministrit izraelit Netanyahu, dy vendet e Lindjes së Mesme janë “afër” një marrëveshjeje “historike”.

VOAL- Izraeli dhe Arabia Saudite janë “afër” një marrëveshjeje paqeje “historike”. Kështu tha kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së.

Netanyahu tha se marrëveshjet e vitit 2020 për normalizimin e marrëdhënieve me tre shtete të tjera arabe kishin sinjalizuar tashmë “agimin e një epoke të re paqeje” dhe tani “Unë besoj se jemi në majë të një kthese edhe më të rëndësishme në paqen historike midis Izraelit dhe Arabisë Saudite.”

Kryeministri izraelit foli në OKB për një “Lindje të re të Mesme me Arabinë Saudite dhe fqinjë të tjerë” dhe për një “korridor të ri paqeje dhe prosperiteti”.rsi-eb

blank

Rupert Murdoch largohet nga presidenca e Fox and News Corp

 

Manjati australian do të emërohet president emeritus i dy kompanive. Një hap prapa forcon djalin e tij Lachlan si pasardhës

 

VOAL- Manjati Rupert Murdoch, 92 vjeç, do të japë dorëheqjen si kryetar i Fox dhe News Corp në nëntor dhe do të emërohet kryetar emeritus i dy kompanive. “Gjatë gjithë jetës sime profesionale kam qenë i zënë me lajme dhe ide çdo ditë dhe kjo nuk do të ndryshojë. Por kjo është koha e duhur që unë të marr role të ndryshme”, bëri të ditur Murdoch përmes një shënimi për stafin e Fox dhe News Corp, një shënim i raportuar nga Wall Street Journal. Një hap prapa forcon djalin e tij Lachlan si pasardhës.

Rupert Murdoch – së bashku me John Malone, Ted Turner dhe Summer Redstone – është një nga manjatët që revolucionarizuan industrinë e medias. Australiani largohet në një kohë kritike për perandorinë e tij, me Fox dhe News Corp që kërkojnë të ripozicionohen për të ardhmen. “Kompanitë tona janë të shëndetshme. Mundësitë tona tejkalojnë sfidat tona të biznesit. Ne kemi çdo arsye për të qenë optimistë për vitet e ardhshme”, shtoi Murdoch.

blank

Elon Musk: George Soros kërkon të shkatërrojë qytetërimin perëndimor

Miliarderi Elon Musk ka akuzuar donatorin e të majtës, George Soros se kërkon të shkatërrojë qytetërimin perëndimor.

Komentet e Musk erdhën përpara se ai të zhvillonte një takim me kryeministrin izraelit, Benjamin Netanyahu.

Komentet e Musk u bënë si reagim ndaj një postimi në rrjetin social X.

Një përdorues kishte shpërndarë pamje të refugjatëve që mbërrinin në ishullin e Lampeduzës në Itali, duke shkruar: “Pushtimi i udhëhequr nga George Soros”.

Ndërkohë, Musk shkroi: “Organizata e Sorosit duket se nuk do asgjë më pak se shkatërrimin e qytetërimit perëndimor”.

Kjo nuk është hera e parë që Musk del me kritika të forta ndaj miliarderit ultramajtist.

Soros ka përdorur mediat e tij për të shpërndarë informacione se Musk po mban qëndrime antisemitike.

Por pikërisht takimi i tij me kryeministrin izraelit i shërben rrëzimit të tezës se qëndrimet e tij janë anti-izrealite.

blank

Biden i kërkon botës të bashkohet kundër Rusisë

Presidenti amerikan, Joe Biden, gjatë fjalimit të tij para Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së.

 

Presidenti amerikan, Joe Biden u ka bërë thirrje liderëve botërorë që të qëndrojnë afër Ukrainës teksa ajo e lufton pushtimin rus, me shpresën se edhe republikanët në Kongresin amerikan do të mbajnë shënime.

“Rusia beson se bota do të lodhet dhe do ta lejojë atë që të jetë brutale ndaj Ukrainës, pa ndonjë pasojë”, ka thënë Biden në fjalimin e mbajtur në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara.

“Nëse e lejojmë Ukrainën që të gërmohet, a është e sigurt pavarësia e ndonjë vendi?”

Biden, demokrat, është duke bërë vazhdimisht thirrje që aleatët e Shteteve të Bashkuara ta mbështesin Ukrainën, me arsyetimin se bota duhet t’i dërgojë sinjal presidentit rus, Vladimir Putin se ai nuk do të mund t’i bëjë ballë Perëndimit.

Fjalimi i tij është përcjell me duartrokitje kur ka thënë se Shtetet e Bashkuara dhe aleatët janë me Ukrainën në luftën e saj për liri.

“Rusia është ajo që e mban përgjegjësinë për këtë luftë. Rusia e ka forcën që ta ndalë këtë luftë menjëherë”.

Biden është përballur me kritika nga disa republikanë, të cilët dëshirojnë që Shtetet e Bashkuara të shpenzojnë më pak para për këtë luftë.

Ish-presidenti amerikan, Donald Trump, kandidati kryesor për ta fituar nominimin e republikanëve për zgjedhjet presidenciale të vitit 2024, është zotuar se do t’i japë fund luftës me shpejtësi, nëse kthehet në pushtet.

“E ardhmja jonë është e lidhur me tuajën”

Përgjatë fjalimit të tij Biden ka thënë se e kupton detyrën që e ka shteti i tij në këtë moment kritik për botën.

“Shtetet e Bashkuara synojnë një botë më të sigurt dhe më të barabartë për të gjithë njerëzit, sepse ne e dimë që e ardhmja jonë është e lidhur me tuajën. Asnjë shtet nuk mund të përballet me sfidat e të sotmes, vetëm”, ka thënë ai.

Menaxhimi i tensioneve SHBA – Kinë

Biden e ka shfrytëzuar fjalimin e tij për të ofruar siguri për konkurrencën intensive në mes të Shteteve të Bashkuara dhe Kinës, pas paralajmërimeve të disa ekspertëve se bota mund të përballet me një luftë të ftohtë.

“Kur është fjala për Kinën, dua të jem i qartë dhe konsistent. Ne synojmë që ta menaxhojnë konkurrencën mes dy vendeve me përgjegjësi, ashtu që të mos rrëshqasë në konflikt”, ka thënë Biden.

Zëvendëspresidenti kinez, Han Zheng është takuar të hënën me Sekretarin amerikan të Shtetit, Antony Blinken, në margjina të Asamblesë së OKB-së.

Ky ka qenë takimi i dytë i nivelit të lartë mes dy vendeve, disa ditë pasi fuqitë botërore kanë thënë se synojnë që tensionet t’i mbajnë nën kontroll.

Biden paralajmëron për rreziqet e inteligjencës artificiale

Mes tjerash, presidenti amerikan ka thënë se inteligjenca artificiale duhet të jetë “e sigurt” para se në të të ketë qasje publiku. Ai ka thënë se qeveritë duhet ta menaxhojnë këtë teknologji dhe jo e kundërta.

“Ne duhet të sigurohemi që i përdorim këto pajisje si diçka që na rrisin mundësitë, dhe jo si armë për shtypje”.

Javën e kaluar, liderët e teknologjisë, Elon Musk dhe Mark Zuckerberg, janë takuar në Kongresin amerikan për të biseduar për rregulloret teknologjike.

“Ndryshimet klimatike, kërcënim ekzistencial”

Biden ka thënë se Shtetet e Bashkuara janë duke i trajtuar ndryshimet klimatike si “kërcënim ekzistencial”.

Duke i renditur disa katastrofa natyrore – valë të të nxehtit në Shtetet e Bashkuara dhe Kinë, zjarret pyjore në SHBA dhe Evropë, thatësinë në Afrikë dhe përmbytjet në Libi – Biden ka thënë se këto të gjitha së bashku japin shenjë se çfarë e pret botën nëse nuk ulet varësia nga lëndët djegëse të papërpunuara.

“Prej ditës së parë të administratës sime në Shtetet e Bashkuara, kjo krizë është trajtuar si kërcënim ekzistencial, jo vetëm për ne, por për gjithë njerëzimin”.

Për shkak të prezencës së madhe të figurave publike në Asamble, ky organizim shihet edhe si mundësi që liderët të mbajnë takime me njëri-tjetrën.

Megjithatë, në Asamblenë e këtij viti nuk marrin pjesë: presidenti francez, Emmanuel Macron, presidenti kinez, Xi Jinping, presidenti rus, Vladimir Putin dhe kryeministri britanik, Rishi Sunak.

 

 

blank

SHBA-Iran, shkëmbim të burgosurish

 

VOAL- Gjashtë miliardë dollarë në asete iraniane shkrihen dhe shkëmbimi i ndërsjellë i pesë të burgosurve. Është marrëveshja e arritur nga Shtetet e Bashkuara dhe Irani, e cila lejon lirimin sot, të hënën, të pesë shtetasve amerikanë; ata janë Siamak Namazi, Emad Sharghi, Morad Tahbaz, të akuzuar për spiunazh dhe një shkencëtar dhe një sipërmarrës, emrat e të cilëve nuk bëhen të ditur.

Sa i përket të arrestuarve iranianë, dy do të kthehen në atdheun e tyre, njëri do t’i bashkohet familjes së tij në një vend të tretë dhe dy të tjerët do të qëndrojnë në Shtetet e Bashkuara. Midis tyre janë Reza Sarhangpur dhe Kambiz Attar Kashan, të dy të akuzuar për shmangie të sanksioneve amerikane.

Paratë, tregojnë burimet, kanë kaluar përmes Zvicrës dhe janë përcjellë në Katar. Ata ishin ngrirë në Korenë e Jugut.

Shkëmbimi i të burgosurve mes Shteteve të Bashkuara dhe Iranit nuk ndryshon marrëdhëniet me regjimin e Teheranit, nënvizuan zyrtarë të lartë të administratës amerikane, të cilët njoftuan vendosjen e sanksioneve të reja kundër regjimit të Teheranit.rsi-eb

blank

Mrekullia e 8-të e botës: Autostrada që kalon mbi re

Autostrada Karakoram është rruga më e gjatë në botë dhe kalon midis Kinës Perëndimore dhe Pakistanit duke kaluar male mbresëlënëse dhe disa nga terrenet më të paarritshme në Azi.

E quajtur jozyrtarisht “Mrekullia e Tetë e Botës”, autostrada 1,300 km u ndërtua me bashkëpunimin e qeverive të Pakistanit dhe Kinës.

Fillimisht u quajt autostrada e Miqësisë Kinë-Pakistan  dhe mori pothuajse 20 vjet (nga 1959 deri në 1979) dhe u deshtën 24,000 punëtorët për të përfunduar.

Image

Historia dhe rëndësia e saj gjeopolitike
Rruga ishte një nga degët e “Rrugës së lashtë të Mëndafshit” që përshkoi Himalajet, me një histori që daton në shekullin e dytë para Krishtit.

Megjithëse Pakistani fillimisht propozoi rrugën përmes Kalimit Mindaka, ndërsa në vitin 1966 Kina rekomandoi kalimin e pjerrët Kunjarab, duke përmendur cenueshmërinë e Mindakës ndaj sulmeve ajrore.

Gjatë ndërtimit të autostradës vdiqën rreth 800 punëtorë pakistanezë dhe 200 kinezë, shumë prej tyre nga rrëshqitjet e dheut.

Rrëshqitjet e dheut, rrëshqitjet e shkëmbinjve, përmbytjet dhe ortekët janë një rrezik i përhershëm që nga koha e ndërtimit të rrugës e deri më sot.

Edhe pas përfundimit të saj, autostrada kërkon mirëmbajtje të vazhdueshme dhe vazhdon të funksionojë si një rrugë kryesore tregtare dhe transporti që forcon lidhjet ekonomike, kulturore dhe ushtarake midis dy vendeve, duke kaluar brezin midis pllakave euroaziatike dhe indiane ku Kina, Taxhikistani, Afganistani dhe Pakistani janë 250 kilometra nga njëri-tjetri.

Image

Kalimi Khujerab është pika më e lartë kufitare në botë dhe pika më e lartë në autostradën Karakoram.

Image

Autostrada Karakoram, megjithëse një atraksion i njohur turistik, ekziston një rrezik i vazhdueshëm i rrëshqitjeve të dheut dhe rënies së shkëmbinjve.

Autostrada shtrihet nga qyteti i vogël i Hassan Abdal në Kashgar në Rajonin Autonom Xinjiang të Kinës, nëpërmjet Kunjerab, pikëkalimit kufitar më të lartë të aksesueshëm në botë, në një lartësia rreth 4700 metra.

Fillimi zyrtar i rrugës madhështore fillon nga Hasan Abdal, rreth 60 km nga Islamabad dhe kalon nëpër disa nga peizazhet dhe pikat turistike më mahnitëse si mali i nëntë më i lartë në Tokë, Nanga Parbat, Lugina Hunza, Liqeni Atabad etj. Në luginën e Hunzës dhe për 194 kilometra rruga është e rrethuar nga malet Karakoram që i japin edhe emrin autostradës.

Historia e liqenit Athabat fillon me një rrëshqitje të madhe dheu që rrafshoi shumë fshatra me dhjetëra shtëpi, duke mbyllur shtratin e lumit Hunza dhe duke krijuar gradualisht liqenin aktual që mori emrin e fshatit Athabat.

Image

Liqeni Atabad ndodhet midis peizazheve piktoreske të Gilgit-Baltistan, Pakistan

Rajoni i Hunzës dhe rrethet e Gilgit-Baltistanit deri në shekullin e 20-të ishin në pjesën më të madhe të shkëputur nga bota.

Rajoni i largët, shtëpia kryesisht e Buruso dhe ëaki, ka gjuhët, muzikën dhe kulturën e vet, ndryshe nga pjesa tjetër në Pakistan – apo kudo tjetër në botë. Në fakt, shumë vendas shpesh deklarojnë se paraardhësit e tyre kanë ardhur nga Maqedonia, duke iu referuar Aleksandrit të Madh, dhe këmbëngulin se dialekti Burusaski i folur nga fiset në luginë rrjedh nga gjuha maqedonase.

Destinacioni i udhëtimit

Lartësia mbresëlënëse e rrugës, si dhe kushtet e vështira në të cilat u ndërtua, i dhanë pseudonimin “Mrekullia e 8-të e Botës”.

Është një destinacion i përhershëm për udhëtarët që kërkojnë aventura ose ekspeditat malore dhe çiklizmit që kërkojnë qasje në tre nga vargmalet malore më të rëndësishme në botë: Karakoram, Himalajet dhe Hindu Kush.

Për të arritur atje janë tre alternativa.

Mund të merrni autobusin e natës nga terminali kryesor i autobusëve NATCO në Islamabad për pak më pak se 20 dollarë, mund të fluturoni nga Aeroporti Ndërkombëtar i Islamabadit me një kosto prej rreth 95 dollarë ose të merrni me qira një makinë për një udhëtim 12-orësh nga Hassan Abdul në Luginën e Hunzas.

Image

Pavarësisht reputacionit të saj si një rrugë e rrezikshme, autostrada është përgjithësisht e sigurt.

Qeveria pakistaneze ka bërë shumë përpjekje për të përmirësuar sigurinë e saj vitet e fundit dhe numri i aksidenteve është ulur ndjeshëm.

Koha ideale për të udhëtuar është midis qershorit dhe shtatorit. Autostrada është e hapur gjatë gjithë vitit, përveç kalimit të Kunjerabit, e cila është e hapur vetëm nga 1 maji deri më 31 dhjetor.

 

 

 

 

 

 

blank

Mali më i lartë në Tokë nuk është Everesti

Mali Everest ose thjesht Everesti, i vendosur në Himalaje dhe që shënon kufirin midis Nepalit dhe Kinës, ka një lartësi prej 8848 metrash.

Ky është mali më i lartë në botë , sipas asaj që na kanë mësuar që nga fëmijëria.

Por a është e saktë një deklaratë e tillë? Varet nga mënyra se si e shikoni, por ka arsye bindëse për të thënë se jo, ka një më të lartë.

Nëse e keni parë tashmë se planeti më i afërt me Tokën nuk është ai që keni menduar dhe se madhësia e hartave nuk korrespondon me atë të vendeve në jetën reale, përgatituni të zbuloni se mali më i lartë në Tokë nuk është Everesti, por një vullkan në Hawaii i quajtur Mauna Kea.

Arsyeja është shumë më e thjeshtë nga sa duket, pasi ndryshimi qëndron në faktin nëse matim nga toka (niveli i detit) apo marrim parasysh që njëri prej tyre fillon nga fundi i oqeanit.

Nga niveli i detit, Everesti arrin një lartësi prej 8,848 metrash, ndërsa Mauna Kea është larg në 4,207 metra.

Çelësi është se vullkani i lartpërmendur ka afërsisht 60% të trupit të tij nën ujë (rreth 6,000 metra), kështu që nëse i mbledhim të dy numrat, është e saktë të pohojmë se Mauna Kea është pothuajse 10,207 metra.

Shpërthimi i tij i fundit ishte më shumë se 4000 vjet më parë.

Një tjetër mal më i lartë në botë është K2 (Razma malore Karakoram), një tjetër nga vargmalet e mëdha malore në Azi pranë Himalajeve të lartpërmendura. Ai është as më shumë e as më pak se 8611 metra lartësi.

blank

Rreth 300 milionë dollarë në ditë, zbulohet shifra e shpenzimeve ruse për luftën në Ukrainë

Lufta ruse në Ukrainë ka kosto të mëdha për Moskën. Në një vit e gjysmë që nga fillimi i agresionit të saj në shkallë të gjerë, Rusia shpenzoi rreth 167.3 miliardë dollarë për luftën kundër Ukrainës, nga të cilat 34 miliardë dollarë pajisje u shkatërruan vetëm nga Forcat e Armatosura të Ukrainës. Kështu është bërë nga llogaritjet e Forbes të cilat thuhet se janë bazuar në të dhënat nga Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës, shkruajnë mediat e huaja. Kështu, sipas Forbes, Rusia shpenzon rreth 300 milionë dollarë në ditë për luftën e saj kundër Ukrainës.

Në këtë drejtim, bëhet e ditur se shpenzimet direkte ushtarake dhe kostoja e pajisjeve të humbura të Rusisë gjatë 18 muajve të luftës (nga 24 shkurt 2022 deri më 24 gusht 2023) është rreth 167.3 miliardë dollarë.

Ky vlerësim nuk përfshin shpenzimet e vazhdueshme të mbrojtjes që nuk lidhen me operacionet ushtarake, si dhe humbjet ekonomike të vendit agresor. Dhe shpenzimet më të mëdha thuhet se janë kryer në: sigurimin e operacioneve ushtarake (51.3 miliardë dollarë), pagat e ushtarakëve (35.1 miliardë dollarë), kompensimi për familjet e të vdekurve (25.6 miliardë dollarë) dhe të plagosurit (21 miliardë dollarë) dhe kostoja e pajisjeve të shkatërruara (34 miliardë dollarë).

Siç bëhet e ditur më tej, niveli i humbjeve ruse në muajt e fundit ka mbetur në një nivel dukshëm më të lartë se vitin e kaluar, sipas Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Ukrainës.bw

blank

Kim largohet nga Rusia me një tren plot me dronë

VOAL- Udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong-un sjell në shtëpi pesë dronë shpërthyes, një dron zbulimi dhe një jelek antiplumb nga udhëtimi i tij në Rusi. Dhuratat, sipas asaj që raporton korrespondenti shoqërues Tass, iu dorëzuan atij nga guvernatori i rajonit Primorye.

Treni i blinduar që do ta çojë Kimin në shtëpi u nis të dielën nga stacioni Artiom-Primorsky-1 në Lindjen e Largët Ruse, shkruajnë mediat ruse. Kolona mori rrugën për në pikën kufitare Khassan, rreth 250 km larg.

Një tren i ngarkuar me dhurata ushtarake shumë simbolike mes frikës perëndimore për një marrëveshje të mundshme për furnizimin e armëve dhe municioneve të Koresë së Veriut që i duhen Moskës për ofensivën e saj në Ukrainë. Por pak ose asgjë nuk është zbuluar për këtë.

Të mërkurën e kaluar, gjatë një shkëmbimi në kozmodromin Vostochny, Vladimir Putin dhe Kim shprehën afërsinë e tyre, ndërsa presidenti rus evokoi “perspektivat” e bashkëpunimit ushtarak pavarësisht sanksioneve ndërkombëtare kundër Phenianit për shkak të programeve të tij të zhvillimit bërthamor dhe raketor.

Që atëherë, Kremlini ka siguruar se “asnjë marrëveshje” nuk është nënshkruar gjatë takimit me Putinin në Vostochny, pa e siguruar megjithatë Perëndimin. “Guvernatori (Oleg Kojeemiako) i ofroi Kim Jong Un një grup mbrojtjeje antiplumb” dhe “veshje speciale që nuk dallohen nga kamerat termike”, raportuan shërbimet rajonale për Tass.

Të shtunën, megjithatë, i ftuari koreano-verior u takua me ministrin rus të Mbrojtjes Sergej Shoigu në Vladivostok. Të dy diskutuan bashkëpunimin dhe shkëmbimet midis forcave të armatosura të dy vendeve, njoftuan mediat e Phenianit.

Kim dhe Shoigu “shkëmbyen pikëpamje mbi çështjet që lidhen me forcimin e vazhdueshëm të ndërveprimit taktik dhe strategjik, bashkëpunimin dhe shkëmbimet reciproke midis forcave të armatosura të dy vendeve në fushën e mbrojtjes dhe sigurisë”, thotë Zëri i Koresë.

Udhëtimi pati gjithashtu momente më pak luftarake, si për shembull në mbrëmjen e së shtunës kur udhëheqësi i Koresë së Veriut ndoqi baletin “Bukuroshja e Fjetur” e Tchaikovsky në Teatrin Mariinsky në Vladivostok. Ambasadori rus në Korenë e Veriut, Alexander Matsegora, kishte thënë më parë se Kim kishte shprehur dëshirën për të marrë pjesë në shfaqje, sepse “ai është shumë i apasionuar pas artit”.rsi-eb


Send this to a friend