VOAL

VOAL

“Nuk ngopem me ty”- Jennifer Lopez i kushton këngën burrit të saj Ben Affleck

August 27, 2022
blank

Komentet

blank

Matthew Perry është varrosur në ceremoni private

Aktori Matthew Perry është varrosur në Los Angelos në një ceremoni private, kanë raportuar mediat amerikane.

Është raportuar se në ceremoni kanë qenë pesë aktorët e serialit Friends, në të cilin ka marrë pjesë edhe Perry.

Ceremonia e varrimit është raportuar të ketë zgjatur dy orë.

Perry është gjetur i vdekur në shtëpinë e tij në Llos Angjelles në fundjavën e kaluar, në moshën 54-vjeçare.

Shkaku i vdekjes së tij nuk është konfirmuar ende, pasi autoritetet janë ende në pritje të rezultateve të testeve të toksikologjisë.

Perry e ka luajtur rolin e Chandler Bingut në serialin Frieneds në periudhën 1994 – 2004, dhe vdekja e tij ka mërzitur shumë njerëz në botë.

Në varrezën ku është dërguar trupi i aktorit, janë të varrosur edhe shumë personalitete të famshme përfshirë Carrie Fisher, Paul Walker dhe Stan Laurel.

Perry ka vdekur një vit pas publikimit të librit të tij, në të cilin ka treguar më shumë për problemet me varësinë ndaj ilaçeve dhe alkoolit.

Në ditën e varrimit të tij është themeluar një fondacion i ri me emrin e Perryt, për t’iu ndihmuar atyre që kanë probleme me varësinë.rel

blank

“Isha vazhdimisht i sigurt se do të ndahej nga unë”, Matthew Perry vdiq në ditëlindjen e Julia Robertsit, letra të shkurtra romantike mes çiftit në vitet ’90

Matthew Perry vdiq në moshën 54-vjeçare të shtunën, më 28 tetor, që rastësisht ishte ditëlindja e ish të dashurës së tij Julia Roberts. Aktorja, e cila dje mbushi 56 vjeç dhe Perry ishin çift në mesin e viteve 1990.

Perry shkroi në kujtimet e tij të vitit 2022, ‘Friends, Lovers and the Big Terrible Thing’, se si aktorja do të interpretonte në Friends, por vetëm nëse ajo do të ishte pjesë e një historie me Chandler Bing.

Ish-çifti filloi të takohej në mesin e viteve 1990 ndërsa xhironte filmin “Friends”, sipas kujtimeve të tij.

Perry i dërgoi Roberts tre duzina trëndafilash dhe një letër për ta inkurajuar më tej për hitin komik të NBC – me kërkesë të krijueses Marta Kauffman.

“Kështu filloi një flirt tre mujor me letra mes tyre, pasi bëhej fjalë për periudhën para internetit, përpara telefonave celularë – të gjitha shkëmbimet tona ishin me faks e letra. Dhe ishin shumë, qindra”, shkruan Perry në librin e tij. “Tri ose katër herë në ditë ulesha pranë faksit dhe prisja që letra e saj e radhës të vinte ngadalë.”

Letrat e dërguara me faks, të cilat “u bënë romantike”, më pas u kthyen në telefonata që zgjasnin 5 orë. Pastaj Julia u shfaq në derën e tij.

“Kur e hapa, ja ku ishte, një Julia Roberts e qeshur në anën tjetër. Mendoj se thashë diçka si, ‘Oh, Julia Roberts’”, kujton ai. Roberts më pas do të shfaqej në Friends ndërsa ata ishin tashmë çift. Ata e kaluan Vitin e Ri 2006 së bashku në shtëpinë e familjes së aktorit në New Mexico përpara se të dy të ndaheshin dy muaj më vonë.

Matthew Perry vdiq në ditëlindjen e Julia Roberts.

“Takimi me Julia Roberts ishte shumë për mua. Unë isha vazhdimisht i sigurt se ajo do të ndahej nga unë. Pse nuk duhet?’ ka shkruar Perry në kujtimet e tij.

“Unë nuk isha i mjaftueshëm – nuk mund të isha kurrë i mjaftueshëm – isha i shtrembër, i padashur. Kështu që në vend që të merresha me agoninë e pashmangshme të humbjes së saj, u ndava me bukuroshen dhe brilanten Julia Roberts”.bw

blank

Ndahet nga jeta aktori Matthew Perry

Aktori Matthew Perry, i njohur për rolin e tij si Chandler Bing në serialin Friends, ka vdekur në moshën 54-vjeçare.

Aktori u gjet i vdekur në shtëpinë e tij në Los Anxhelos, sipas mediave amerikane.

“Matthew ishte një aktor jashtëzakonisht i talentuar dhe pjesë e rëndësishme e grupit televiziv Warner Bros”, tha kompania në një deklaratë.

Përfaqësuesit e Perryt nuk kanë komentuar për vdekjen e tij.

Roli i Perryt në Friends e bëri atë një prej aktorëve më të njohur në botë.

Seriali Friends, që shfaqte jetën e gjashtë miqve të rinj në Nju Jork, u transmetua nga viti 1994 deri më 2004, duke fituar çmimin Emmy më 2002 për serialin komik më të mirë.

Perry u nominua për çmim Emmy për rolin e tij në Friends. Ai po ashtu kishe luajtur në filma të tjerë, sikurse Fools Rush In dhe The Whole Nine Yards.

Perry kishte folur hapur për problemet e tij me varësinë nga alkooli.

Perry u lind më 19 gusht 1969 në Uilliamstoun, Masaçusets. Babai i tij ishte aktori John Bennett Perry, ndërkaq nëna e tij Suzanne, kishte qenë sekretare për media gjatë qeverisjes së kryeministrit kanadez, Pierre Trudeau.rel

blank

Ndërron jetë Bill Cunningham, ‘babai’ i kukullës së famshme

Ka ndërruar jetë Bill Cunningham, njeriu që dubloi zërin e kukullës së famshme “Ken” në vitin 1960. Aktori i “Barbie” ka vdekur në moshën 96-vjeçare në shtëpinë e tij në Los Angeles, sipas Deadline.

Shkaku i vdekjes së tij ende nuk është bërë i ditur. Vdekja e tij u njoftua nga agjencia e talenteve që ai themeloi, CESD.

“Ai ishte një nga themeluesit e mëdhenj novatorë të biznesit të agjencive të talenteve”, thuhet në deklaratë.

Gjithashtu ai përshkruhet si një “burrë i sjellshëm, me klas, që pati një ndikim pozitiv te të gjithë ata që përfaqësonte dhe punësonte”.

Ai filloi të huazonte zërin e tij në karikaturat pasi kreu shërbimin ushtarak në Luftën e Dytë Botërore. Karriera e tij u ngrit në qiell në vitin 1961 kur u zgjodh për të bërë zërin e të dashurit të Barbie, Ken.

blank

Grevat e Hollivudit nuk i kursejnë çmimet Emmy

VOAL- Mundësia ishte në ajër prej ditësh, por konfirmimi zyrtar mbërriti sot (e premte). Çmimet Emmy e kalojnë takimin e tyre në shtator (18.09) për t’u prezantuar – ndoshta – në fillim të vitit të ardhshëm. Në origjinë të shtyrjes grevat që kanë përfshirë botën e kinemasë muajt e fundit.

Presion për shtyrjen e ceremonisë ishte rrjeti televiziv amerikan FOX, i cili ka ekskluzivitetin e ngjarjes. Mungesa e të famshmëve në tapetin e kuq dhe në skenë do të ishte një recetë e sigurt për rënien e shifrave të shikimit.

Ende nuk është bërë e ditur data për takimin e radhës. Përflitet për muajin janar, me kusht që kategoritë dhe studiot të kenë arritur marrëveshje për kontratën e re. Skenaristët janë në grevë që prej muajit maj, ndërsa aktorët kanë mbledhur duart në mes të korrikut.

Këtë herë arsyeja janë nyjet kontraktuale që ndajnë talentet e Hollivudit nga studiot dhe gjigantët e transmetimit: në radhë të parë janë të drejtat e autorit për riprogramimin online të filmave, shfaqjeve dhe serialeve televizive, por edhe kërcënimi i qartë dhe i pranishëm i inteligjencës artificiale, të cilit i frikësohen krijuesit e Hollivudit. – rrezikon të sabotojë praninë e tyre në shesh. rsi-eb

 

blank

Zbulohen detaje nga telefonata që e shqetësoi prej disa vitesh gruan e ish-presidentit Kennedy me Marylin Monroe

Jackie Kennedy mbeti e shokuar kur Marilyn Monroe, ylli i Hollivudit , për të cilin u përfol se kishte një lidhje secrete me burrin e saj ish-presidentin John F. Kennedy, e telefonoi në shtëpi.

Ishte prilli i vitit 1962 dhe zonja e parë ishte në Hyannis Port, Massachusetts, kur ra zilja e telefonit në dhomën e saj të gjumit. Kur e ngriti, ajo njohu menjëherë zërin e personit që e telefonoi.

Autori J. Randy Taraborrelli tha për Fox Neës Digital se gruaja e Presidentit John F. Kennedy mendoi se ishte një shaka e pahijshme. Libri i tij “Jackie: Public, Private, Secret”, botuar të martën, bazohet në gati 25 vjet kërkime dhe qindra intervista me miqtë dhe familjen e saj.

“Kishte diçka në lidhje me atë telefonatë,” shpjegoi ai. “Ajo më vonë u tha anëtarëve të familjes se zëri i Marilyn-it e shqetësoi… Dhe nuk është se ato patën ndonjë lloj bisede të thellë… Por ishin 10 vite që bëhej pyetja, a ishte vërtet Marilyn Monroe?

Sipas librit të Taraborrelli, Monroe pyeti: “A është Jack në shtëpi?” Kennedy tha se nuk ishte dhe më pas pyeti se kush po telefononte. “Marilyn Monroe,” u përgjigj telefonuesi. “A po flas me Jackie?” Kur Kennedy tha se ishte ajo, Monroe e pyeti nëse do t’i tregonte presidentit që ajo të telefononte. Kennedy pyeti se për çfarë kishte të bënte, dhe Monroe tha se nuk ishte asgjë në veçanti. Ajo thjesht donte të përshëndetej. Kennedy, ende e shtangur, tha se do ta transmetonte mesazhin dhe e mbylli telefonin.

blank

Megjithatë, shkëmbimi i shkurtër, i cili sipas autorit ndodhi vetëm katër muaj para vdekjes së Monroe, e la Kennedy me shumë pyetje.

Kenedi më vonë i tha nënës së saj se pavarësisht se telefonata ishte “e pakëndshme”, zëri i Monroe dukej “të trishtuar” dhe “i përhumbur “, të cilën ajo e pa si diçka “shqetësuese”.

Taraborrelli tha se ishte 24 mars 1962, kur John dhe ylli i “Gentlemen Prefer Blondes” ishin “bashkë”. Ai theksoi se afera zgjati “për vetëm një fundjavë” në shtëpinë e Bing Crosby në Palm Springs.

“Jack dhe unë folëm për të,” kujton senatori George Smathers, siç citohet në librin e Taraborrelli. “Ai mendonte se ajo ishte e bukur, por ndoshta jo vajza më e zgjuar në botë. Atij i pëlqente sensi i humorit dhe lojërat e saj.”gsh

blank

Jean-Claude Van Damme vizitë në Kosovë, aktori i dashur i shqiptarëve përshëndet me simbolin e shqiponjës

Aktori i njohur hollivudian Jean-Claude Van Damme po qëndron për një vizitë në Kosovë.

Van Damme është fotografuar me ish-karateistin nga shqiptar, Enver Idrizi, që në të kaluarën fitoi medalje europiane duke përfaqësuar shtetin e Kroacisë.

blank

 

Van Damme
Van Damme

Po gjithashtu aktori është shfaqur duke bërë shqiponjën me duar.

Kryetari i komunës së Drenasit, Ramiz Lladrovci, ka publikuar një fotografi me aktorin e njohur dhe mjeshtrin e arteve marciale Van Damme në Prishtinë, duke e bërë shqiponjën.

 

Lladrovci ka shkruar në instagram “shqiponja bën dallimin”.

 

“Me artistin e mirënjohur botëror, Jean-Claude Van Damme, mikun e shqiptarëve dhe të Kosovës, në Prishtinë. Në botë kemi shumë miq që u gjenden pranë nesh, gjatë ballafaqimit të vazhdueshëm me propagandën e huaj, Van Damme, ishte pranë dhe shfaqi respekt duke përkrahur Kosovën dhe shqiptarët. Shqiponja e bën dallimin!”, ka shkruar ai.

blank

 

Van Damme 1
Van Damme 1
blank

Lindsay Lohan bëhet nënë për herë të parë! Zbulohet gjinia dhe emri

SHBA

Lindsay Lohan bëhet nënë për herë të parë. Aktorja e “Mean Girls” dhe bashkëshorti i saj Bader Shammas kanë mirëpritur një djalë, sipas përfaqësuesit të Lohan, i cili konfirmoi lajmin e ëmbël në një deklaratë dërguar CNN të hënën. Aty thuhej:

Lindsay Lohan dhe bashkëshorti i saj financier, Bader Shammas, mirëpritën një djalë të bukur dhe të shëndetshëm të quajtur Luai. Familja është e dashuruar me të.

Lohan njoftoi në mars se një fëmijë do të vijë së shpejti në fotot e postuara në faqen e saj në Instagram.bw

blank

Aktorët e Hollivudit nisin grevën historike

Aktorët e Hollivudit kanë njoftuar mbrëmjen e 13 korrikut se do t’i bashkohen një greve të skenaristëve, duke nisur atë që paraqet mbylljen më të madhe në industrinë e filmit që më shumë se 60 vjet.

Shoqëria e Aktorëve të Ekranit (SAG) po kërkon nga gjigantët e transmetimit që ata të pajtohen për një ndarje më të drejtë të fitimeve dhe për kushte më të mira pune.

Rreth 160.000 performues pritet të bëhen pjesë e grevës gjatë ditës. Kjo grevë bën që shumica dërrmuese e prodhimeve filmike dhe televizive në SHBA do të ndalen.

Yjet Cillian Murphy, Matt Damon dhe Emily Blunt lanë në gjysmë premierën e filmit të shumëpritur të regjisorit Christopher Nolan, “Openheimer”, në Londër mbrëmjen e 13 korrikut, pasi u shpall greva.

Greva e SAG fillon në mesnatë sipas kohës lokale të Los Anxhelosit, që në Kosovë i bie në orën 9 të mëngjesit. Protesta do të fillojë në mëngjes jashtë selisë qendrore të Netflixit në Kaliforni, përpara se të kalojë para selive të Paramount, Warner Bros dhe Disney.

Sindikata – e cila zyrtarisht njihet si Shoqata e Aktorëve të Ekranit dhe Federata Amerikane e Artistëve të Televizionit dhe Radios, apo SAG-AFTRA – gjithashtu kërkon garanci që inteligjenca artificiale (AI) nuk do të përdoret për të zëvendësuar aktorët.

Grupi që përfaqëson studiot, Aleanca e Prodhuesve të Filmit dhe Televizionit, ose AMPTP, e kritikoi vendimin.

Në reagimin e AMPTP-së thuhet se “greva sigurisht që nuk është rezultati që ne shpresonim pasi studiot nuk mund të funksionojnë pa interpretuesit që sjellin në jetë shfaqjet dhe filmat tanë televizivë”.

“Sindikata ka zgjedhur për fat të keq një rrugë që do të çojë në vështirësi financiare për mijëra njerëz të panumërt që varen nga industria”, thuhet tutje në këtë reagim.

Për t’i adresuar shqetësimet lidhur me përdorimin e AI, AMPTP-ja tha se kishte rënë dakord për një “propozim novator” që do të mbronte aktorët dhe do të kërkonte pëlqimin e tyre kur kopjet digjitale përdoren në shfaqje ose bëhen ndryshime.

Por, drejtori ekzekutiv kombëtar i SAG dhe kryenegociatori, Duncan Crabtree-Ireland, tha se oferta ishte e papranueshme.

“Nëse mendoni se është një propozim novator, ju sugjeroj të mendoni përsëri”, tha ai.

Një tjetër kërkesë e SAG-së për gjigantët e transmetimit është që aktorët të marrin paga bazë dhe bonuse më të mëdha për ritransmetimin e filmave dhe shfaqjeve ku ata kanë luajtur.

Greva përfshin dhjetëra mijëra aktorë që marrin shumë më pak para sesa kolegët e tyre më të famshëm.

Grevës do t’i shtohet një liste projektesh që tashmë janë mbyllur ose kanë ngecur për shkak të grevës së mëparshme të skenaristëve.

Për filmat në prodhim, kjo do të thotë se një pjesë e madhe e punës do të bëhet e pamundur. Edhe në rastet kur xhirimet tashmë kanë përfunduar, aktorët nuk do të jenë të qasshëm për rixhirime dhe pjesë të tjera thelbësorë të procesit të krijimit të filmave.

Shumë shfaqje televizive që janë ende duke u filmuar do të duhet gjithashtu të ndalin punën pasi aktorët bëhen të paqasshëm, megjithëse në disa raste mund të lidhen marrëveshje midis interpretuesve dhe producentëve për ta lejuar vazhdimin e punës.

Yjet më të mëdhenj të Hollivudit nuk do të marrin pjesë në ngjarjet për të promovimin e filmave të rinj. Eventet e mëdha për ndarjen e çmimeve për industrinë e filmit, si Emmys dhe Comic-con, mund të shtyhen apo të kufizohen.

Ngjarjet ndërkombëtare, të tilla si festivalet e filmit në Toronto dhe Venecia, do të vazhdojnë, megjithëse aktorët e SAG nuk do të mund të marrin pjesë siç kanë bërë në vitet e kaluara.

Në orët e para pas njoftimit, disa aktorë të lidhur me SAG shkuan në Instagram për të shprehur mbështetjen e tyre për grevën, si ylli i Better Call Saul, Bob Odenkirk, Cynthia Nixon e Sex and the City dhe veterani i Hollivudit, Jamie Lee Curtis.

blank

Më 9 korrik 1956 lindi Tom Hanks, aktori hollivudian i realizimeve befasuese

VOAL- I lindur në Concord (Kaliforni) më 9 korrik 1956, aktori i famshëm Tom Hanks, i cili me të vërtetë bëri bujë në vitet nëntëdhjetë, nuk pati një fëmijëri të lehtë dhe komode.

Bir i prindërve të ndarë, dikur i besuar babait të tij, ai duhej ta ndiqte së bashku me vëllezërit e tij më të mëdhenj në bredhjet e tij nëpër botë (me profesion ishte kuzhinier), duke pasur kështu një ekzistencë pa rrënjë të forta dhe miqësi të qëndrueshme.

Përfundimi i pashmangshëm është një ndjenjë e madhe vetmie që Tom e ka mbajtur për një kohë të gjatë.

Për fat të mirë, kjo gjë ndryshon kur ai vazhdon universitetin, ku ka mundësinë jo vetëm të krijojë shumë miq, por edhe t’i japë jetë asaj që ishte një pasion i tij për një kohë të gjatë të fjetur: teatri. Pasioni jo vetëm i praktikuar, por edhe i thelluar me studimin, aq sa arrin të diplomohet për dramë në Universitetin Shtetëror të Kalifornisë në Sacramento. Në çdo rast është në skenë që del në pah e gjithë forca artistike e Tom Hanks. Drama e tij e shkollës i bëri aq shumë përshtypje kritikëve të pranishëm sa u angazhua në Festivalin e Shekspirit të Liqeneve të Mëdha. Pas tri sezonesh ai vendos të lërë gjithçka pas dhe të përballet me Nju Jorkun, në rrugën drejt suksesit. Nga atje filloi karriera e tij e mahnitshme.

Merr pjesë në filmin “Ai e di që je vetëm”, ​​i cili pasohet me pjesëmarrjen në shfaqjen televizive “Bosom Buddie’s”. Nuk është një fillim emocionues, por Ron Howard kujton paraqitjen e tij televizive dhe e thërret për “Splash, një sirenë në Manhattan”, ku një Hanks i pretenduar naiv vihet ‘në provë’ përkrah sensuales Darryl Hannah. Rezultati, nga ana kinematografike, është i papërmbajtshëm. Ndërkohë, Tom takon gruan e tij të dytë të ardhshme, Rita Wilson, në Nju Jork. Për të ai do të divorcohet nga Samantha Lewes, por do të rimartohet tre vjet më vonë me partneren e tij aktuale, e cila do t’i japë dy fëmijë të tjerë përveç dy nga lidhja e mëparshme.

Suksesi i parë i vërtetë për Hanks vjen në vitin 1988 me “Big”, me regji të Penny Marshall: filmi (i frymëzuar nga historia e “Da Grande”, me Renato Pozzetto) e sheh atë si protagonist me një interpretim mahnitës në dy role si një të rritur dhe fëmijë dhe që e çon atë të marrë një nominim për Oscar. Jo keq për një aktor ende jo në kulmin e suksesit. Për një aktor që, për të thënë të drejtën, suksesi do t’i duhet ta ndjekë për një kohë të gjatë dhe të përpiqet ta kapë për gozhdë. Asgjë në jetën e Hanks nuk ka qenë e lehtë apo e lirë, por gjithçka është arritur falë punës së palodhur, këmbënguljes dhe këmbënguljes. Në fakt, mundësia e tij e parë e artë në dukje është produksioni i madh dhe i shtrenjtë, i cili premton shumë mirë, i “The Bonfire of the Vanities” (bazuar në një best-seller të famshëm amerikan të shkrimtarit Tom Wolfe), nga një regjisor i famshëm si Brian. De Palma: por filmi rezulton të jetë një dështim total. Dyzet e pesë milionë dollarë prodhim, një kast i vlefshëm për një komedi interesante dhe origjinale për një fiasko historike në arkë.

Në vitin 1994, për fat të mirë, mbërrin interpretimi befasues i “Philadelphia” (me regji nga Jonathan Demme), i cili i dha atij çmimin e parë Oscar për aktorin më të mirë kryesor, i cili u pasua menjëherë nga një tjetër, vitin e ardhshëm, për rolin e “Forrest Gump”. Ai është aktori i parë në pesëdhjetë vjet që ka fituar statuetën e çmuar dy herë radhazi. Pas “Apollo 13”, xhiruar nga miku i tij Ron Howard, ai bën edhe debutimin e tij regjisorial me “Music Graffiti” dhe ia jep zërin filmit vizatimor të Disney-t “Toy Story”. Në vitin 1998 ai ishte ende i angazhuar në një produksion serioz, “Saving Private Ryan”, filmi madhështor i Spielberg për tmerret e Luftës së Dytë Botërore, për të cilin ai fitoi një nominim për Oscar, ndërsa në vitet në vijim ai kaloi pak në anën e lehtë. me komedinë romantike “You’ve Got Mail” (krahas veterinerit të zhanrit Meg Ryan) dhe ende ia jep zërin “Toy Story 2”; më pas vjen sërish momenti i angazhimit me “The Green Mile”, i bazuar në romanin e Stephen King dhe i nominuar për 5 çmime Oscar, përfshirë filmin më të mirë.

Vazhdimi i karrierës së Hank është një varg filmash të rëndësishëm dhe të suksesshëm, të gjithë skenarë të zgjedhur me kujdes dhe pa rënë në banalitet apo shije të keqe. Nga ana tjetër, edhe përgatitja e tij është bërë legjendare, si ajo e përbindëshave të tjerë të shenjtë si Robert De Niro. Për të xhiruar historinë e të mbyturit të anijes Chuck Noland, për shembull, atij iu desh të humbiste 22 kilogramë në 16 muaj, në mënyrë që të bënte më të vërtetë gjendjen e shqetësimit të përjetuar nga personazhi. Filmi është “Cast Away” dhe i dha atij një tjetër nominim për Oscars në 2001 për aktorin më të mirë (statuja iu vodh mezi nga Russell Crowe për “Gladiator”). Filmat e fundit të Tom Hanks përfshijnë “He Was My Father”, jo suksesin e madh që pritej dhe filmin e bukur “Catch Me If You Can” së bashku me Leonardo Di Caprio të rilindur; të dy të udhëhequr nga dora e aftë e Spielberg-ut të zakonshëm.

Në vitin 2006 Tom Hanks është drejtuar sërish nga Ron Howard: ai luan Robert Langdon, protagonistin e njohur të “Kodi i Da Vinçit” nga Dan Brown; filmi i shumëpritur u publikua njëkohësisht në mbarë botën. Në pritje për të luajtur sërish Langdon në transpozimin e “Engjëjve dhe demonëve” (një tjetër sukses i jashtëzakonshëm botues nga Dan Brown), Tom Hanks luan Charlie Wilson në vitin 2007 në “Charlie Wilson’s War”, i cili tregon historinë e vërtetë të një demokrati teksan, i cili pas duke hyrë në politikë dhe duke mbërritur në kongres, falë disa miqësive në CIA ai arrin të furnizojë me armë Afganistanin gjatë pushtimit sovjetik në vitet ’80, dhe në fakt të nisë procesin historik që do të shkaktojë rënien e komunizmit.

Ai rikthehet si Langdon për filmin e vitit 2016 “Inferno”, me regji gjithashtu të Ron Howard. Filma të tjerë të shquar në këto vite janë “Cloud Atlas” (2012, nga Andy dhe Lana Wachowski), “Saving Mr. Banks” (2013, nga John Lee Hancock), “Bridge of Spies” (2015, nga Steven Spielberg), ” Sully” (2016, nga Clint Eastwood). Në vitin 2017 ai u thirr përsëri nga Spielberg për të luajtur në filmin biografik “The Post”, së bashku me Meryl Streep./Elida Buçpapaj

blank

Gjenden eshtrat e aktorit hollivudian Julian Sands

VOAL- Mbetjet njerëzore të gjetura të shtunën e kaluar nga alpinistët në malet pranë Los Anxhelosit i përkasin Julian Sands. Këtë e ka bërë të ditur Policia e Kalifornisë, duke saktësuar se po hetohen shkaqet e vdekjes.

Një dashnor malor, aktori ishte zhdukur në mes të janarit gjatë një ekskursioni në Monte San Antonio, në një lartësi prej 3000 metrash. Moti i keq kishte penguar kërkimet në një zonë veçanërisht të paarritshme, ende e mbuluar nga akulli dhe bora pak ditë më parë. Nga fundi i janarit, familja dhe vëllai i tij kishin dhënë dorëheqjen për mundësinë e vdekjes së tij.

Sands, i lindur në 1958 në Otley, Yorkshire dhe i arsimuar në Kolegjin Lord Wandsworth në Hampshire, kishte fituar famë në vitin 1985 për rolin e tij në “A Room with a View” të James Ivory, një përshtatje e romanit nga E.M. Forster fitoi tre çmime Oscar në 1987 (skenari më i mirë i përshtatur, regjia më e mirë e artit dhe dizajni më i mirë i kostumeve).

Më vonë ai luajti poetin romantik Shelley në “Gothic” të Ken Russel dhe më pas u transferua në Hollywood. Shfaqje të tjera të paharrueshme përfshijnë: “Warlock” (1989), “Arachnophobia”, “Boxing Helena” dhe “Largimi nga Las Vegas” rsi-eb

 

blank

A është Inteligjenca Artificiale një kërcënim për artistët njerëzorë?

Një nga pikat kryesore të mosmarrëveshjes që qëndron në themel të grevës së vazhdueshme të shkrimtarëve të Hollivudit është mbi rolin që mund të luajë inteligjenca artificiale në krijimin e TV dhe filmave sot dhe në të ardhmen.

Si pjesë e një liste të gjatë kërkesash të ofruara për studiot, Shoqata e Shkrimtarëve të Amerikës ka bërë thirrje për ndalimin e përdorimit të AI për të “shkruar ose rishkruar materiale letrare” ose “për t’u përdorur si material burimor” për seriale dhe filma me skenar. Studiot thuhet se e kanë refuzuar atë propozim, në vend të kësaj kanë ofruar të mbajnë takime vjetore për të “diskutuar përparimet në teknologji”.

Shkrimtarët e Hollivudit nuk janë të vetmit profesionistë krijues që kanë frikë se AI mund të rrezikojë karrierën e tyre. Sistemet e krijimit të imazheve si Midjourney tani janë mjaft të sofistikuara për të fituar konkurse kundër artistëve njerëzorë dhe për të krijuar fotografi false të vlerësuara me çmime. Modelet gjuhësore si ChatGPT janë në gjendje të krijojnë prozë të pranueshme. Kohët e fundit, një pjesë e vogël e këngëve të krijuara nga AI që imitojnë yje si Drake dhe Harry Styles janë bërë virale në internet.

Gazeta Shqiptare


Send this to a friend